--- - i Over Leekentooneel. VACAJNTIE MAASSLUIS. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. ZATERDAG 16 JULI 1938 AVONDCONCERT ZOMERLUST. ONGEVAL. BALDADIGHEID jljiv TEMPERATUUR VAN HET WATER. MOEDIGE REDDING. HOE HET GEBRUIK VAN MASKERS ONTSTOND. Primitieve hulpmiddelen der dramatische kunst. benoemd. DE djiguiten-ruiterkozakken. SERENADE AAN DEN BURGEMEESTER. EINDEXAMEN H.B.S. INGEZONDEN. HET IDEAAL VAN MGR. SCHRAVEN. A te Boulogfie sta; Mer.) (Ingezonden.) Bij het hooren of lezen van dit woord gaan onze gedachten zonder moeite uit naar pret tige vacantieoorden en zonnige badplaatsen, waar wij heerlijk voor eenige weken kunnen gaan genieten van de ons zoo goeddoende rust. VacantieOuders en kinderen bespreken grootsche plannen en genieten alleen al bij de gedachte er aan Ouders, jongelieden en meisjes: geniet al len van uw vacantie, doet nieuwe krachten op naar lichaam en naar ziel doch al vorens u gaat denk eens aan hen, die aan vacantie niet kunnen denken, hen die gij in kommervolle omstandigheden in uw woon plaats achterlaat. Vorig jaar October kregen wij de veree- rende opdracht om „Huize Padua" te her vormen tot een tehuis voor door alle moge lijke tijdsomstandigheden gedupeerde al leenstaande mannen. Heerlijke, doch zware taak Sindsdien is „Huize Padua" letterlijk be stormd geworden Geen plaats is er meer on bezet, zelfs de badcellen zijn voor slaapge legenheid in gebruik genomen. Misschien vraagt u of zoo'n huis voor R. K. werklooze mannen en jongelieden dan zoo hard noodig is Welnu, 80 mannen zijn er reeds opgenomen, doch dagelijks moeten er jammer genoeg nog tientallen worden afgewezen omdat plaats en vooral ook de middelen ons ontbreken. Dit werk is noodzakelijk J De tijden zijn zóó, dat vele jonge kerels hun eigen boter ham niet kunnen verdienen. De vérdienste van vader is meestal van dien aard, dat moe der niet weet hoe er van te moeten rond komen. Zulke jongens en mannen, zonder werk, die voelen, dat ze thuis in den weg loopen, die door de werkloosheid dikwijls tot daden ko men, die onder normale omstandigheden niet zouden kunnen gebeuren, vinden bij ons ge legenheid om zich weer productief te maken. En denkt nu niet, dat al d£ze menschen in ledigheid hun boterham verdienen. Van 's morgens tot 's avonds is er een geregeld werkprogram, volgens hetwelk gewerkt wordt In onze schoenmakerij, kleermakerij, op de schrijfkamer, met de dienstverrichting, door den ophaaldienst van oud papier vinden al deze tachtig mannen werk. Na 5 uur zijn onze menschen vrij. Dan knappen ze zich wat op om aan tafel te gaan. Verder worden de avonden doorge bracht met voetbal en tooneelspel. Er wordt gebiljart, gekaart, enfin, alles wat een man noodig heeft om zich te ontspannen. Het godsdienstige vraagstuk wordt zeker niet vergeten. In onze rustige kapel wordt dagelijks de H. Mis gelezen. Met onze men schen bidden wij morgen- en avondgebed. Ter voorbereiding van hooge feestdagen wordt er een triduum gehouden. Wij zelf eten met onze menschen aan tafel. Wij heb ben met hen onze recreaties, slapen op de zelfde zaal. Zoo is er een gezellige, huiselijke sfeer ontstaan, die de menschen opheft en die hen, nu zij zien dat er zich weer menschen geheel belangeloos voor hen interesseeren, terug brengt tot Ggd. Het is niet onze bedoeling uw sensatielust op te wekken door u te vertellen dat reeds enkele weken de voorgevel van ons pand op last van de bouwpolitie staat gestut en waar binnen korten tijd een oplossing voor ge vonden moet worden. Stort, voor u van uw welverdiende va cantie gaat genieten een kleinigheid op de postrekening van den Overste van Huize Padua en wel no. 3 14 7 18. Elk bedrag, hoe klein ook, wordt met de grootst mogelijke dankbaarheid aanvaard en waar vele kleintjes geofferd worden, kan een grootsch werk tot stand gebracht worden. OVERSTE HUIZE PADUA. Het programma te geven door de Accordeon Vereeniging „Kunst en Vermaak" in de Thee- schenkerij Zomerlust, Oude Plantage, van den heer J. B. de Haan, onder leiding van den directeur F. van Olffen, luidt als volg:: 1. Officer of the Day, marsch, R. B. Hall. 2. Ik hou van Holland, tango. W. Schootemeijer. 3. Home Town, foxtrot. M. Carr. 4. Koning Voetbal, marsch. W. Schotemeijer 5. Violetta, tango, Klose en Lukesch. 6. You Are my lucky star, fox, N. H. Broun 7. Heil Europa, marsch. F. v. Blon. 8. Ik tanze mit dir in den Himmel hinein, Eng. walz. F. Schroder. 9. Auch in trüben tagen, tango. H. Himmel. 11. You Can 't stop my from Dreaming, fox. 11. You Can 't stop my from Dreaning, fox. 12. Blaze Away, marsch. A. Holzmann. Gisteravond om 8 uur was de 33-jarige kramenzetter J. Callen, wonende Proveniers singel, op den Goudschesingel bezig met het opzetten van een vleeschkraam. Met zijn rechter hand bleef hij toen achter een vleeschhaak hangen, waardoor een groote wond aan de muis van die hand ontstond. De man is naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. In den afgeloopen nacht heeft een onbe kend gebleven man een keisteen geworpen door den spiegelruit van C. S., een kapper aan de Burg. Meinisplein. Er wordt niets vermist, zoodat er vermoedelijk baldadig heid in het spel is. i - Een overzicht van den bouw van de groqte congreshall op de Dulzendteich en de Zeppelimviese te Neurenbergwaar binnenkort de nationaal-socialistische partijdag zal worden gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen aangegeven in het tijdvak van 8 t/m 11 Juli 1938, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam, lederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: rtjwlelbelastingmer- ken (ook kosteloozen en in étuis), portemonnaies, bruin koffertje met 4 boeken etc., blauwe dames- tasch blauwe damestasch met inhoud, bruine damestasch met inhoud, bruin kindertaschje, bruine damestasch met inhoud, rieten koffertje met voetbalkleeding, bruine actetasch, blank vul potlood, verchroomd damespolshorloge, zilveren armband met blauwe steentjes, zilveren collier met dito hangertje, zilveren collier met 1 groene en 4 witte kralen, rozenkrans van gele kralen, 10 loten van De Graal, heerenparapluie, jliverse handschoenen, diverse sleutels, bril in blank metalen étui, beige gummi regenjas, diverse ceintuurs, bruin jongensjasje, marterbontje, zw. kinderschoentje, foudraal van autokap, radia- teurdop, bruin zeildoeken rvjwieltasch met inhoud, wit linnen zak met 2 krukhaken, eenige gewich ten, pl.m. 20 M. touw, zwart étui met foto's en naamkaartje van A. Coert, zwart kniezeil van invalidewagentje, bos touw, stuk zoolleer, riem, ongemerkt heerenrijwiel, heerenrijwiel merk Ar mada en heerenrijwiel merk Satumus. Aan bureau Sandelingplein heerenrjjwiel merk Diesel. Bij vinders: R. B. merk, C. Frolich v. Etten, kade 5c; R. B. merk aan touwtje, J. Scherpe- nisse, Groenedijk 115, IJsselmonde; R. B. merk In étui. Th. de Lange, Westerbeekstr. 59; R. B. merk kostloos, D. H. Boekman, Steven Hoogen- dijkstr. 15bbr. damesportem. met inhoud, J. J. Kurpershoek, Bergschelaan 88b; br. damesportem. met inhoud, H. Riethof, Clemensstr. 74a! br. portem. met inhoud, M. de Regter, Beatrysstf. 69- leeren beursje met ritssl., ir. J. M. Sweep, Nwe. Binnenweg 149/5, zw. damestasch met in houd, J. Tamsma p/a de Groot, Beukelsdvjk 165c; zw. damestasch met inhoud, J. Hilker, le Schans- straat 65a; br. damestasch met inhoud, B. Pan- terkoek, Noordsingel 4b; grijs-roode boodschap- pentasch, R. Batenburg, Aelwjjn Floriszstr. 17b; br. actetasch met inhoud, P. Leeuwenburg, StriJenschestr. 41b; vulpotloor, J. v. d. Berg, Stadhoudersweg 105a; vulpenhouder, P. Huizing, Walravenstr. 105bkoperen heerenremontoidhor- lo"e, A. Neleman, Vlietlaan 50; verchr. dames polshorloge, C. Spruit, Oranjeboomstr. 103nikk. damespolshorloge, A. Doorton, Huygensétr. 7; nikk. damespolshorloge, W. Karmizool, Agniese- straat 140; bankbiljet. G. G. de Bel, Overjjssel- schestr. 13; donkerblauwe damesparapluie, A. Poeze Oostervantstr. 17zeemleeren dameshand schoen, L. Smits, Rusthoflaan 12; paar beige zijden dameshandschoenen, J. W. Tamboer, Goudschesingel 232; 4 sleutels aan kettinkje, F. Heerebrand, Teiiingerstr. 29; 2 sleutels aan ring, M. van Hemert, Putschelaan 23; bril met doublé montuur, A. Torremans, Kerkhoflaan 88. bril met nikk. montuur, R. Hylkema, Disselstr. 21; bril met hoornen en nikk. montuur, J. H. Keiler, Schermlaan 3b; blauwe ceintuur van regenmantel M. v. d. Berg Nw. Rubensstr. 45; licht grijze mantelceintuur, K. van Beveren, Spanjaardstr. 58a; lange grijze jas, H. Lagendijk. Kat. Lage- dijk 78; blauw kindermutsje, M. Schott, Voorde 100; bruin grijze pullover, C. Hollemans, Croos- wijkschekade 38; pakje met rijwielsleutels etc., H. Bruinisse, Niiverheidstr. 42; zadeltaschje met inhoud, Gem. reiniging. Zalmstr. 30autonum merbord, D. Habermehl, Blaedorpstr. 24; paar regenpijpen Th. van Veen. Weteringstr. 23; gr. kinderwagen, J. Terlaak, le Pjjnackerstr. 112; pl.m. 40 kg. gips in zak, C. Vos, Zwaanshals 69; Eng. foxterrier, K. v. Popering, Rembrandtstr. 28b; wit konijn, J. Dekkers, Westerbeekstr. 87; ruigharige foxterrier. Dierenbescherming, Boe- zemotr.wit konijn, P. Bakker, van Malsemstr. 15; grijze herdershond. Volksuniversiteit, West- zeedyk 145. 3 leege veilingkisten, W. den Ouden, Schans 73; blauw grijs kinderwagentje, B. de Koning, Transvaalstr. 13; bruin pinchertje, J. v. Goethem, Kruiskade 25; witte keeshond, J. D. N. v. d. Meijae, Versijdestr. 9b. aangegeven in het tijdvak van 12 tot en met 14 Juli 1938, waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan het hoofdbureau van politie te Rotter dam, lederen werkdag van 11 tot 16 uur en bo vendien des Dinsdags en Vrijdags van 1921 uur. Aan het Centraal-Bureaurtjwielbelasting- merken (ook kostelooze en in ètui's), portemon naies, groene schooletui, blauwe damestasch met inhoud, rieten koffer met voetbalkleeding, bruine koffer met zeemansgoederen, paars gevlamde vulpen, verm. gouden heerenpolshorloge, gouden heerenzakhorloge, ronde broche met blauwe steentjes, koperen broche, 2 beenen broches, ko peren armband, zilveren oorbel, goud kinderze- gelringetje met initialen, rozenkrans in etui, 4 loterijbriefjes, 7 melkbonnen, bruine damespara pluie, diverse handschoenen, diverse sleutels, bril met nikkelen montuur, bril met hoornen en nik kelen montuur, diverse ceintuurs, pyamabroek en -jas, 2 rose directoires in pakje, bruine gummi regenjas, grijs jongensjasje, gummi waterlaars, heerenwinterjas in gonjezak, grijs colbertjasje, witte sportshirt, blauw gebreid Jasje, paar witte damesschoenen, gri|; zijden sjaal, bruin kinder manteltje, blauw kinderjasje, blauw badpak en -handdoek, bruin-paars colbertjasje en pantalon, paar zwarte regenpijpen met ritssluiting, kruk- haak, stuk krokodillenleer, atlas van Europa, ijzeren K.G.-gewicht, muziekklcm, 9 sportfoto's, trouwboekje, helmstok met wimpel, blauw emaille kruik, stuk gevluochten touw, koperen 2 H G. gewicht, 2 stempelkaarten, heerenrijwiel merk Sphinx. Aan bureau Sandelingplein2 zakken tarwe. Aan bureau Nassakade: heerenrijwiel ge merkt Willy van Gent. Aan bureau Bergsingel heerenrijwiel. Aan bureau Oostervantstraat transportrtjwiel merk Juncker J. C. R. Aan post Crooswijkscheweg: carrier gemerkt Lelie. Bij vinders: R. B.-merk, L. Sinnema, Schie- damscheweg 463; R.B. merk, J. H. Breuls, Charloische Kerksingel 10; R. B. merk in etui, M. Roosch, Strevelsweg 141R. B. merk in etui J. Danson, Mathenesserdijk 48b; R. B. merk in klem, J. v. d. Lee, Dreef 143; R.B. merk aan veter, P. Oprei, Wolphaertsbocht 335c; br. port. met inhoud, B. v. d. Lugt, Bellamystr. 57; donker-br. damesport. met inh., C. van Soest, Persoonsdam 3c; br. damesport. met inhoud, T. Hogendoorn, Goudschesingel 179b; beige kinder taschje met inhoud, C. Verloop, Nozemanstr. 63b; br. damestasch met inhoud, X. M. Vos, le Jeri- ehstr. 36a; zwarte vulpen, J. Langelaar, Kat. La- gedjjk 464a; vulpootlood, C. Pieterse, Melkpad 21; gouden damespolshorloge, F. Breda, Kortekade 108; gouden damesarmband, K. van Bree, Lange Warande 47; double broche, T. Landsman, Berg singel 178; pr. zwart-grijse dameshandschoenen, H. Mulder, Godschestr. 89a; bruin-gele dames handschoen, P. Kruit, Paul Krugerstr. 13a; rood bruine regenjas, A. Nouwens, Busken- Huetstr. 87licht-blauw kinderjasje, A. Bussem, Haring- paltkersstr. 41b; donker-blauw kinderjasje, A. C. Hart, Boschpolderplein 25a; grijs-bruin jongens colbertjasje, K. Smit, Brouwerstr. 29b; wit kin derschoentje met blauwe sterretjes, H. Heins, Bonoventurastr. 86b; knot jaeger wol, mej. Friends, Schooterboschstr. 45; 2 badpakken en een boek, H. Toren, Oostmaasstr. 96; rijwieltasch- je met gereedschap, D. L. Groen, Kaapstr. 64a; pr. regenpijpen met ritssl., J. G. Heij, Ooievaarstr. 53; autowieldop, W. H. v. Bommel, le Pjjnacker str. 32bheerenrijwiel merk Giro, D. de Vos, Lam- bertusstr. 39; reltenliniaal, J. Lag'erman, Nette- boetersstr. 10; timmermansduimstok, A. v. Kop pen, Ruwaardstr. 69; postduif J. Peterse. Bent- hemstraat 8; Zondagsmisboek, G. Velthove, Wil- genstr. 58; voskleurige herdershond (reu), A. Warman, Warmoeziersstr. 103a; stuk rauw hard vet, A. Trommel, Hofdijk 20; bruin dekzeil, Volksbondlokaal, Marconistr.blauw geverfde kano, J. J. v. Dipten, Dijkstr. 12b; groene ka narievogel met ring, A. Wervers, Tamboerstr. 11; 3 glazen, J. Reünders, de la Reijstr. 103; 3 nieuwe fototoestellen in warton, Drukkerij Kor- pel, Boerenstelger 8. Verzoeke beleefd bij het afhalen van voorwer pen bij vinders, hiervan aan de politie (by voor keur Hoofdbureau, afdeeling Gevonden Voorwer pen) kennis te geven. DE JUBILEUMFEESTEN. Voor de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin is thans het volgende programma vastgesteld. 31 Augustus: 8 uur klokgelui, gevolgd door koraalmuziek van den toren; 10 uur kinderfeesten en tevens gymnastiekdemon- straties met muziek; 2 uur kanowedstrijden in de kom van de Haven met muziek; 7 uur muziek door de stad met drie korpsen in verschillende richtingen; 8 uur massazang op de Markt met alle plaatselijke zang- en muziekvereenigingen; 9 uur lampionoptocht door de versierde buurten met drie mu ziekkorpsen; 6 September: 8 uur klokgelui, muziek en zang in de tent door muziek- en zangvereenigingen; 10 uur kinderzang op de Markt met muziek, daarna kinderoptocht; 2 uur sportwedstrijden door de gemeente, wielrijders, hardloopen, e. d., waterfeest in de kom van de Haven of Noordvliet; 7 uur marsch door de stad van de Mariniers met de deelnemers aan het ruiterfeest; 8 uur groot ruiterfeest op het Maasterrein met me dewerking van de bekende Rijvereeniging van onderofficieren van 't 6e Reg. Veld artillerie te Leiden; van de Maaslandsche en Rozenburgsche ruiters, carousselrijden, sprin. gen, figuurrijden, nez.; 9 uur optreden van de Mariniers, colnonegeweer, Indisch kamp vuur e. d.; 9,30 uur vervolg ruiterfeest en 11.30 uur groote taptoe door de tamboers en pijpers der Mariniers. De leden van buurtvereenigingen hebben vrij entree tot het feestterrein; voor niet- leden is de toegang bepaald op 0.50. De kosten van het programma worden geraamd op 1625. Op welk terrein de feesten zullen worden gehouden is nog niet definitief vast gesteld. BURGEMEESTER SCHWARTZ. Burgemeester Schwartz gaat wel vooruit en zijn gezondheidstoestand is naar omstan digheden bevredigend. Voorloopig is abso lute rust nog voorgeschreven. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De afd. Maassluis van den R. K. Bond van Groote Gezinnen organiseert op Zondag avond 24 Juli, onmiddellijk na het Lof in het gymnastieklokaal der R. K. school een groote propagandavergadering. Deze verga dering, waarop gesproken zal worden over „Gezinsleven", is toegankelijk voor perso nen boven 18 jaar. CONCERT. Maandagavond a.s. om 8 uur geeft de Harmonievereenigjng „Kunst Na Arbeid" in samenwerking met „De Vereenigde Zan gers" een concert in de tent op het Fena- coliusplein. 'ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloopen week 382 tegen 332 in het vorige jaar. Hieronder waren: 135 fabrieks- en losse arbeiders, 23 matrozen,, 9 timmerliederen, 15 mach. houtbewerkers, 31 textielarbei ders, 6 typografen, 5 kistenmakers en 4 dienstboden. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: P. Derksende Been, d. N. RietdijkRoodenburg d. E. van Vuurenvan Vliet, d. P. van Aalst Boxhoorn, levenl. z. ONDERTROUWD: A. van den Boogaart en J. Spanjersberg. B. M. Wensing en M. J. L. Schuiten. A. Th. van Beek en W. C. 't Hart. De temperatuur van het water in de Gera. Zweminrichtingen bedroeg heden 66 graden. Gisteravond is de 8 jarige C. van Reede, wonende op den Coolsingel, bij het visschen in de Delftschevaart ter hoogte van de Ga- lerijbrug in het water gevallen. De juist pas- seerende 18-jarige schippersknecht J. W- Rij kers, thuis behoorende op den in de Waalha ven liggende Rijnaak Bomberg, sprong ge kleed te water en mocht het genoegen sma ken den jongen op het droge te brengen, waarna hij hem naar de ouderlijke woning begeleidde. De schippersknecht is op het Hoofdbureau van Politie van droge kleeren voorzien. Joanna Brom. „Maria Middelares". Email schildering 1934. Uit het museum van nieuwe religieuse kunst te Utrecht afge staan voor de tentoonstelling van mariale kunst te Boulogne sur Mer.) Toen de tooneelspeelkunst opkwam en men genoodzaakt was, personen van 'verschil lenden leeftijd en van verschillend karakter en geslacht voor te stellen, kwamen de mas kers in gebruik, die aanvankelijk van boom bast werden vervaardigd, later van leer, met linnen of een stof gevoerd, en eindelijk van hout. Deze maskers bedekten niet slechts het aangezicht, maar zelfs het geheele hoofd en waren, behalve van gelaatstrekken, ook nog van baard, ooren en haar voorzien. Phrynicus bracht de eerste vrouwenmas kers op het tooneel en Neophion van Syra cuse de maskers van die slaven, aan wie de Ouden de opvoeding hunner kinderen plach ten toe te vertrouwen: hieraan is het woord Paedagoog (opvoedkundige) ontleend. Over het algemeen kan men volgens de afbeeldingen, welke zoowel op oude ge- denkteekenen en munten als In tempels ge vonden worden, de maskers der Grieksdie en Romeinsche tooneelspelers in tragische, komische en satyrische verdeelen, die alle overdreven afgrijselijke of belachelijke trek ken en een wijd opengesperde mond hadden. Als men zich daarbij de buitengewone hoog te van de toenmaals in gebruik zijnde voet zolen, de ontzettende dikte van hun valsche buiken en het ten berge gerezen haar van de maskers voorstelt, dan moet men beken nen dat een held van het treurspel er zon derling zal hebben uitgezien. Intussohen hadden deze maskers, in ver band met de groote uitgestrektheid van het terrein en den groote afstand waarop de toeschouwers zich van de tooneelspelers be vonden, ook hun goede zijde. Het eenmaal als vast aangenomen karakter kwam zóó duidelijk te voorschijn, dat de toeschouwer geen oogenblik in twijfel kon verkeeren om trent den persoon of het karakter waarin deze optrad. Bij de Romeinen bediende men zich zelfs van maskers om de uitverkorene een com pliment te maken. Als de Romeinsche keizer Nero, die zich voor een groot tooneelspeler hield, In het karakter van een god af van een held op het tooneel kwam, dan be diende hij zich dikwijls van een masker dat op hemzelf geleek. Trad hij echter op als godin of minnares, dan verscheen hij in een masker, dat geheel en al de vrouw geleek op wie hij toevallig verliefd was. De voornaamste reden waarom de Grlek- sche en Romeinsche tooneelspelers de mas kers niet konden ontberen, was dat men in den buitengewoon wijd geopenden mond 'n toestel had aangebracht, waardoor de klank der menschelijke stem zoodanig werd ver sterkt, dat voor de toeschouwers die op 200 schreden verwijderd zaten, niets verloren ging van de gesproken woorden. Vermoe delijk bestonden die toestellen uit blikken voorwerpen, die den toon deden weergal men. Behalve de reeds beschrevene had men nog orchestrische of stomme maskers, waar van de dansers zich bedienden. Deze hadden vrij regelmatige gelaatstrekken, een behoor lijken vorm en geen open mond. Dat in, Italië na een langdurige sluime ring de dramatische kunst met dezelfde hulp middelen begon waarmee de Romeinen Uaasr hadden geëindigd, was natuurlijk. Evenals bij alle Europeesche volken had de tooneel speelkunst ook in Italië zijn oorsprong in kerkelijke plechtigheden en godsdienst oefeningen. Monniken en geestelijke broe derschappen voerden op bepaalde tijden van het jaar mysteriën op, wier inhoud ontleend was aan de Heilige Schrift of de gewijde overlevering. Dat zij die den duivel, de ver doemden, de verpersoonlijkte ondeugd voor stelden, van een masker gebruik maakten, vonden wij hier en daar wel ondersteld, doch nergens bewezen. Wij mogen het ech ter gerust als zeer waarschijnlijk beschou wen. Langzamerhand kwam in Italië de komi sche bediende der Romeinen weer met zijn masker te voorschijn. Schapino volgde en het duurde niet lang omstreeks 1500 of de heele Italiaansche masker-comedie was compleet. Eerst in later tijd, toen gTooter talenten het tooneel op een hooger levensplan brach ten, trachtten eenige tooneelspelers zich te ontslaan van de onpractische en ook onziel kundige maskers, wier strakke en onbe weeglijke gelaatstrekken zoo zeer in strijd waren met de losheid en ongedwongenheid der karakters die zij voorstelden. Toen heeft men met gebruik van halve maskers ingevoerd, die het gelaat wel den vroeger bekenden en door de gewoonte ge- heiligden vorm lieten behouden, maar die toch den tooneelspeler in de gelegenheid stelden, de verschillende gemoedsaandoenin gen uit te drukken die de loop van het stuk vorderde. Men bepaalde zich namelijk tot lange neuzen, vooruitstekende kinnen, groote brillen enz., en hield op die wijze het oude toch nog in stand. Gelijktijdig met de Italiaansche maskers ontstonden in Frankrijk, door de gezelschap pen Enfants sans soucis en Confrères de Basouche insgelijks bepaalde karakters, die over het algemeen wel geen grooten in vloed oefenden op den vooruitgang van het tooneel bij alle volken, maar toch den op- merkzamen navorscher stof leveren tot be langrijke vergelijkingen in verband met het volkskarakter. Het eerste van die maskers is Gros Guil- laume, die, in het costuum van een mole naar, en het geheele gezicht met meel be dekt, den Scapino der Italianen verving. Men herkende hem aan een baard van witte lams wol, een rond en bol aangezicht, een tucht roede en twee gordels onder en boven den buik. Zijn collega was Guillot Gorgu, in hoofd zaak de Pantalon der Jtalianen. Hij droeg 'n zonderling gevormden hoed, een taankleurig masker met spitsen neus, een baard van witte, in bosjes vereenigde varkensharen en een witte pruik. Al deze maskers hielden zich staande tot omstreeks 1650, toen het Italiaansche mas kerspel ingang vond aan het hof van Hen drik III en daardoor in geheel irankrijk. In Engeland, waar de Italiaansche mas kers eveneens hun weg vonden, smolten zij op eigenaardige wijze samen met de aldaar reegis bestaande echt nationale karakters van Clown en van Jester. De eerstgenoemde nam weldra van den Pierrot en den Scapin der Italianen het strakke gezicht en de hooge wenkbrauwen aan, doch behield zijn karak teristieke, fantastische bonte kleeding. Jester evenwel loste zich geheel en al op in den Arlecchino van het Zuiden. Op die wijze ontstond langzamerhand de thans zoo geperfectionneerde Pantomime van het Engelsche tooneel. In Duitsehland is de eerlijke Hanswürst der oude vastenavondspelen door den invloed van de Italianen en Franschen, omstreeks 1725, in het Arlequins-pak gekropen, doch hij gevoelde zich daajin niet erg op zijn ge mak. Hij ontwaakte echter eerst tot zijn eigen leven toen men hem begraven wou. Men begroef slechts zijn bonte lappen, ter wijl de snaak zelf springlevend bleef. Eerst kwam de Courtisan, vervolgens Kasperle, daarna Bernardon en ten laatste Lipperl te voorschijn. Tegenwoordig is het masker nagenoeg ge heel van het tooneel verdwenen. J. E. INTERPELLATIE-RAADSLID W. F. J. REY (R.K.). De heer W. F. J. Reij (R. K.) lid van den Raad dezer gemeente, heeft aan B. en W. verzocht, in de gelegenheid te worden ge steld ,te mogen interpelleeren in de eerst volgende vergadering van den Gemeenteraad over het weigeren tot collecteeren van de Roomsch-Katholieke Vereen. Eerste Hulp bij Ongelukken, op het motief van B. en W. dat deze vereeniging geen algemeen karak ter draagt. Deze interpellatie wordt aangevraagd naar aanleiding van art. 216 der gemeentewet. Tot onderwijzeres aan de Zusterschool al hier is benoemd mej. Tonny Bracco-Gartner thans kweekeling met acte. Aan mej. B. Schuiten, thans onderwijzeres aan de Zus terschool, is eervol ontslag verleend wegens huwelijk. Zooals reeds eerder is gemeld, zullen de Djiguiten-ruiterkozakken vóór hun vertrek naar AmeriVa ook hier ter stede nog een voorstelling geven en wel op Maandag 18 Juli a.s., op het terrein van „De Hollan- diaan" aan de Galgkade. CONCERT. Donderdagavond 21 Juli a.s. geeft de zang» afdeeling van de „Sunlight" met medewer king van de Chr. 'Harmonievereeniging „Sursum Corda" een uitvoering in den tuin bij het Sunlight-clubgebouw, aan den Paral lelweg. SLUITING VAN KAPPERSZAKEN. Ook te Vlaardinger-Ambacht is het vanaf Maandag 18 Juli a.s. verboden kappers- of barbiersondernemingen, voor zoover betreft het verrichten van kappers- of barbiers werkzaamheden, voor het publiek geopend te hebben op den Maandag vóór des na middags 1 uur, behalve op den Maandag, val lende voor Hemelvaartsdagen op de Maan dagen, vallende in de week van Paschen, Pinksteren, Kerstmis of Nieuwjaar. Door de Chr. Harmonievereeniging „Sur sum Corda" zal heden (Zaterdagavond) half negen een serenade worden gebracht aan onzen burgemeester, aan zijn woning, Schie- damscheweg 131. ZONDAGSDIENST DOCTOREN. Voor de leden van het Maatschappij-Zie- fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: mej. dr. Annie Westenbrink, Binnensingel 62, tel. 528. Dr. G. D. Birnie, Schied. Weg 56, tel. 374. Geopend is de apotheek G. A. H. v. d. Cor- put, Schied. Weg 83 tel. 224. DE CENTRALE WERKPLAATS. Door het R. K. Raadslid den heer W. F. J. Rey, is bij B. en W. een motie ingediend, dit College uitnoodigende een Raadscom missie aan te wijzen door den voorzitter van den Raad of door den Raad om in samen werking met de leden der Commissie voor de Centrale Werkplaats de voorbereidende werkzaamheden ter hand te nemen om deze commissie, gereorganiseerd, de instandhou ding van de Centrale Werkplaats per Octo ber a.s. te doen bevorderen en voort te la ten bestaan. VEREENIGING „HET HOOGELAND Op Woensdag 20 Juli a.s. zal hier een speldjesdag worde ngehouden ten bate van den arbeid der vereeniging „Het Hooge- land" onder de hulpbehoevenden In haar kolonies. JEUGDHULDE OP 6 SEPTEMBER A.S. De Burgemeester onzer gemeente roept de besturen van alle jeugdorganisaties in cse gemeente, welke bereid zijn deel te nemen aan de Jeugdhulde op tot bijwoning van een vergadering in het Handelsgebouw op Maan dag 18 Juli a.s., des avonds te 8 uur. HANDBOOGSCHIETVEREENIGING. In een dezer dagen gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een hqpdboog- schietvereeniging genaamd „Flardinga". Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren M. J. Roestenburg, voorzitter; A. Küchler, secr. W. Schoonenberg, penningm. CHR. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS Geslaagd voor het eindexamen: W. Baggus J. Breyer, A. S. de Graaf, A. Hoogendijk, A. Meerman, B. Mosterd, W. Polderman, H. P°u- wels, A. H. RRmeyn, allen alhier; G. van Hat- tem, E. Meerman, C. Molenaar, D. de Win ter allen Schiedam; L J. van der Burg, a. Poldervaart, Maassluis; P- Groenendijk, Maasland; P. G. G. Frederiks, Hoek van Hol land; C. Bovenberg, Overschïe en C. Waar denburg, Schipluiden. VLAARDINGEN, 15 Juli- (Chr. H.BS.) Ge slaagd mej. W. Baggus en de heeren J. Breijer, A. S. de Graaf, A. Hoogendijk, A. Meerman, B. Mosterd, W. Polderman, H. Pouwels en A. H. Romeijn, allen te vlaardingen; C. Bovenberg, Overschie; L- J- van den Burg en A. Polder vaart, Maassluis; P. Groenendijk, Maasland; T. G g. Frederiks, Hoek van Holland; G. W. Hattem, E. Meerman, C. Molenaar en D. de Winter, Schiedam; C. Waardenburg, Schiplui den. GESLAAGD. Voor het diploma van de Vereeniging van Leeraren slaagde de heer A. Thurmer. Voor het Mulo-diploma A slaagden te Hil- Mijnheer de Redacteur. Vriendelijk verzoek ik U in Uw blad dezen oproep te publiceeren tot verkrijging van de noodigen geldelijken steun om aldus het ideaal te verwezenlijken van onzen martelaar, Mgr. raven, namelijk de vestiSin« van religieusea m net industrieële centrum van Chekiachwang, om ae leiding van verschillende werken van christelijke liefdadigheid op zich te nemen. Een jaar geleden nog heeft mgr. Schraven den noodigen grond aangekocht en binnenkort zal begonnen woiden met den bouw van een Tehuis voor jonge christen- en heidenmeisjes der tex tielfabrieken. Men kan bij den bouw van het Tehuis helped door het stichten van een bed (door het storten van een bedrag van in totaal 30 Mexicaansche dollars. De naam van de(n) weldoener(ster) zal op het bed worden gegraveerd, terwijl hem een foto van dengene, die het bed zal gebruiken, zal worden toegezonden. Bijdragen kunnen aan ondergeteekende wor den toegezonden door bemiddeling van den Ne- derlandschn gezant, die zich te Peking bevindt ofwel door bemiddeling van de Apostolische Delegatie, 6a Nai-tze-fu, Peking. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. ANDRé BRANS, C.M. Pastoor van Chekiashwang. legersberg A. W. Valster, H. Stahlie, A. W, Schipper, A. C. Schilder en A. van Wijk, al len alhier en W. Schouten, te Vlaard. Amb. GROND AANVRAGE. Ingekomen is een verzoek van de N.V. Maatschappij tot bouw en exploitatie van onroerende goederen „d'Opbouw" te Rotter dam, om een perceel gemeentegrond in erf pacht te bekomen, begrensd ten Oosten door den Burgemeester Pruissingel, ten Zuiden door den door J. Hoogewerff in erfpacht ge- vraagden grond, breed plm. 25 meter langs den Burgemeester Pruissingel, en ter beschik bare diepte. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. GEBOREN: Leonardus, zoon van L. H. Lips en J. E. M. Verkroost, Lijsterlaan 27. ONDERTROUWD: Dirk van Rikxoort 25 j„ Dorpsstraat 187, IJsselmonde en Adriaan- tje Hardenbol 25 j„ Nassaulaan 22. OVERLEDEN; A. J. Verleg 38 j., Sportlaan no. 73. ww CAFé-SLUITING. T—r- B. en W. leggen den Raad weder over het adres van de Kerkeraden der N.H. ge meente en der Geref. kerk betreffende de cafésluiting op Zondag en de adressen van diverse vereenigingen om daartoe niet te besluiten. Naar aanleiding van een en an der merken B. en W. op, dat met het oog op de 4-jarige jeriode, de raad weldra in zijn geheel zal moeten aftreden en in dat licht bezien, zouden B. en W. het onjuist achten, juist nu, op het verzoek van de kerkeraden een beslissing te moeten nemen welke van ingrijpende beteekenis zou kun nen blijken te zijn. Gelet op het voren staande stellen B. en W. den Raad voor adressanten te berichten, dat het adres thans niet voor inwilliging vatbaar is. SLUITING KAPPERSZAKEN. Naar aanleiding van het adres van de .aV- hier gevestigde kappers om sluiting der kapperszkaen op Maandagnamiddag advisee- ren B. en W. den Raad, waar hier alle kap pers om sluiting vragen en het grootste ge deelte 5 adresanten vragen n.l. sluiting om 1 uur en de overige twee om twee uur deze wilen doen ingaan om 1 uur, aldus te besluiten bieden een daartoe strekkende verordening ingevolge de Winkelsluitings wet ter vaststelling aan. RIOOL-, STRAAT- EN VERLICHTINGS BELASTING. B. en W. bieden den Raad ter vaststel ling aan het kohier der riool-, straat- en verlichtingsbelasting 1938, aangevende een totaal bedrag van 10.275.75. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente komt In open bare vergadering bijeen op Maandag 18 Juli a.s. des namiddags om 2 uur. De agenda vermeldt o.m.: Schrijven van Z.E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken betref fende toelating van leerlingen uit Willige Langerak tot de Openbare school alhier. Vaststelling kohier straatbelasting dienst 1938; wijziging gem. begrooting dienst 1937 en 1938; schrijven van het bestuur der school met den Bijbel om medewerking ter verkrijging "van gelden voor verbetering der speelplaats; adres van J. A. Hoefnagel e.a., waarbij gevraagd wordt de Invoering van een rusttijd op een werkdag; schrijven van gem.bestuur van Gouda betreffende onder linge hulpverleening bij brand; adres van de kerkeraden der N.H. gemeente en der Ger. kerk, alhielr, houdende verzoek te be sluiten tot sluiting der café's op Zondag, j - 4 BURGERLIJKE STAND, """r Geboren: Adriana Maria dochter van J. G. Antvelink en H. P. Jansen. Gehuwd: J. van der Wal, 20 jaar en G. M. J. Soeters, 34 jaar. Overleden: T. v. d. Lagemaat, 72 jaar, echtgenoote van H. Griffioen, Cuno van den Steene. „H. Familie". Teekening. (Uit het museum van nieuwe religieuse kunst te Utrecht, afgestaan voor de tentoonstelling van mariale kunst 'j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2