De groote veranderingen stadsbeeld. m „ADRESSEN" DE STER RUIMT OP!! De plantage in het gedrang. ROTTERDAM. STOOMWASSGHERIJ „EDELWEISS" Fa. W. VAN LOON WANDGEDIERTE, JgSbffSZ KETHEL. DE NIEUWE BEURS. t ZATERDAG 23 JULI 1938 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 ZIE ETALAGES HOOGSTRAAT WILHELMINAPLEIN REMBRANDTLAAN KENNISGEVING HERMES-D.V.S. 'N KOLPINGS-TENTOONSTELI ING TE SCHIEDAM. SCHIEDAM. STADHOUDERSLAAN 37 - TEL. 69655 BRUGGENTRANSPORT. ZOMERFEEST VAN DE GRAAL MAISON FRENZEN. S. F. EN A. C. SCHIEDAM. GESLAAGDEN. burgerlijke stand MEDISCHE ZONDAGSDIENST SCHEEPVAART BRANDJE VEROORZAAKT PANIEK Het vuur spoedig bedwongen. Voor het monteeren van een nieuwe brug bij Hendrik-Ido-Ambacht. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. JUBILE J. M. Th. VAN DIJK. BOUWERS LIEF EN LEED. De Ersatz op het dak van het stadhuis zal spoedig slechts historie zijn. j 300 ONTVREEMD. R. IC. MULO-EXAMEN. drie uur, werd na den uitslag der stem ming over de benoemingen het beloofde co mité-generaal aangekondigd, dat even voor half vier inging en eerst te kwart over zes eindigde. Een nieuw project was in alle geheimzin nigheid behandeld. Toen de voorzitter dan ook het aange houden agenda-punt betreffende de vaststel ling van de verkeersverordening voor de gemeente Schiedam opnieuw aan de orde stelde, ging de heer Scheurkogel (Chr.-H.) nog diep onder den indruk van het groot- sche nieuwe stadsplan, de geheimzinnige sluier van het comité-generaal wat optillen, tot groote ontsteltenis van den Raad. De heer Scheurkogel gaf te kennen, dat het voorstel voor de nieuwe verkeersrege ling hem nu duidelijk was geworden na het comité-generaal, doch verzocht tevens aan B. en W. om in de toekomst het den raadsleden iets makkelijker te maken door bij dergelijke voorstellen tijdens de ter visie ligging, van diepere oorzaken kennis te ne men. De voorzitter zegde zulks toe en hield als afleiding van het bijna verraden ge heim uit het comité-generaal, een rede over art. 75 van het motor- en rijwielreglement, en de kantonrechter, die nu ook wel bevre digd zou worden als de Raad het voorstel nu maar wilde aanvaarden. Het gelukte in eens Mr. Kavelaars (R.K.) verklaarde zich te gen de rooilijn-vaststelling van de nieuwe rooilijn van een gedeelte van de Noordvest, waarbij ook bezwaarschriften van de N.V. Distilleerderij v/h. Simon Rijnbende Zo- nen en den heer G. Harreman, naar voren kwamen. Mr. Kavelaars had liever gezien, dat de gemeente tot onteigening in dit geval overging. De voorzitter: De betrokkenen hebben een redelijk aanbod van de gemeente gehad, doch men is daar niet op ingegaan. (Dit voorstel moet nu de zaak voor de gemeente brengen, daar waar men het hebben wil. Red. N.S.C.). Ook mr. Nolet (R.K.) stelt zich op het standpunt van mr. Kavelaars. Het voorstel wordt aangenomen met aan- teekening dat de heeren Kavelaars en Nolet hebben tegengestemd. Over Varkens en Runderen t Biggen-puzzle. Tot vaststelling van een nieuwe veror dening op de heffing en invordering van keurloonen, van slachtloonen en andere rechten voor het gebruik of genot van het slachtlokaal, het verkooplokaal voor vleesch en den sterilisator in het keuringsgebouw St. Anna Zusterstraat 27 te Schiedam. De heer Hoek (R.K.). acht beter over leg tusschen de gemeente en belanghebben de organisaties op zijn plaats. Waarom wordt bij runderen veel reke- ning gehouden met verschillend gewicht en bij varkens slechts één variatie' De voorzitter: De regeling der keurloonen is feitelijk uit handen van B. en W. in meer gewestelijke handen overgegaan. De com missie van advies is in deze geraadpleegd en men sluit zich algemeen bij dit voorstel aan. Zoover het van de bestaande regeling afwijkt, is het een verlaging, dus een voor deel De voorzitter hield toen een lezmg over de puzzle: wat een big en wat nu een var ken is'. Den raad werd onder uitbundig genoegen duidelijk, dat mr. v. Veizen s fa milie-relatie we bedoelen hier het vee- mrts-zijn van zijn vader, hem nu van pas "kwam. Duidelijk bleek, dat in Schiedam en om streken een big t/m. 25 kg. geen varken is en toch óók, dat een big boven 25 kg. weer wél een varken is, terwijl beide biggen van komaf ook toch weer varkens dienen te heetenDe Raad verdiepte zich niet te zeer in deze kwestie en kon dus lachend he voorstel aanvaarden. Tot vaststelling van een verordening op de heffing en op de invordering van be smettelijke ziekte-gelden in de gemeente Schiedam, zulks ter vervanging van de ver ordening tot regeling van het beheer en gebruik van den ontsmettingsoven der ge meente Schiedam en het tarief voor de ont smetting van goederen in den ontsmettings oven der gemeente Schiedam (Gemeente bladen nos. 5 en 8 van 1896); Tot wijziging van de verordening voort vloeiende uit artikel 122 (oud 114bis) dei- Gemeentewet betreffende onderscheidene ontvangsten buiten de bedrijven, inrichtin gen of instellingen met afzonderlijk gelde lijk beheer (Gemeentebladen nos. 21 van 1926, 14 van 1928 en 1 van 1937). De heer Hoek (R.K.) was zeer tevre den dat B. en W. de vorige maal hun voor stel'terug hadden willen nemen om rekening te houden met spr.'s zienswijze, daar oor spronkelijk geen rekening werd gehouden met de lasten, die vooral op het^ groote ge zin toch reeds drukken. Aan de andere zijde was spreker met ge heel tevreden, daar men dan maar liever heelemaal de Rotterdamsche verordening had moeten overnemen, die ^ens van het inkomen in dit geval op 1500 stelt, terwijl zulks in Schiedam 10°° zal wor den. Dan was de heer Hoek zeer ontevreden over het teveel circuleeren van stukken e te weinig vergaderen door de financieel commissie. Mr. Kavelaars wenschte de aansprakelijk heid van een vader voor zijn meerderjari gen zoon uit het voorstel te lichten,. Wethouder Slavenburg (Chr.-Hist.) had liever gezien, dat mr. Kavelaars te voren zijn bezwaren had ingediend, daar men hem toch altijd de stukken toezendt, omdat men prijs stelt van gemeentewege op zijn nauwkeu righeid en wetskennis. Mr. Kavelaars (R.K.): Ik heb nu ook mijn bezwaren tevoren telefonisch aan den heer v. d. Graaf medegedeeld. Deze zou zeker een tweetal opmerkingen overbrengen aan den burgemeester, doch men heeft daar toen schijnbaar geen rekening mee willen hou den, daarom kom ik er nu hier mee. De voorzitter: Is het incident al gesloten? Wethouder Slavenburg neemt direct aan. wat mr. Kavelaars zegt en acht hem gere habiliteerd. Spreker acht het noodig, dat de gemeente altijd een persoon heeft, die aansprakelijk is, en dat moet de vader dan maar zijn. Tot verbazing heeft spr. de ontevreden heid van den heer Hoek bemerkt. We heb ben u alles gegeven wat u vroeg. Over de schaal heeft u het niet gehad. De heer Hoek geeft zulks niet toe. Een koos woord- Wethouder Slavenburg acht het niet juist dat de heer Hoek verder in openbare raads- zitting beweert, dat de stukken te veel cii- culeeren en dat er te weinig vergaderd wordt. De leden van de financieele com missie waren niet anders te bereiken in dit geval. Van een te veel circuleeren bij an dere gelegenheden, kan men dus hier niet spreken. Het maakt een onjuisten indruk naar buiten. Na deze kleine reprimande, sloot de voor zitter, na aanneming van het voorstel, de lang-gerekte vergadering met de korte ggenda. Gistermiddag broeide het comité-generaal van den raad nieuwe plannen uit, zooals elders gemald. Een goed verstaander, een half woord! We zien nu hedenochtend verschijnen de ter visielegging van de nieuwe bouwveror dening voor de omgeving: Lange Nieuw- straat, Westvest, Koemarkt W.z., Ze luidt in hoofdzaak: Bij het bouwen, het geheel vernieuwen, het veranderen of het uitbreiden van gebou wen op perceelen, gelegen a. d. Gerrit Ver boomstraat W.z. en het gedeelte v. d. Lange Nieuwstraat N.O.z. tusschend e Gerrit Vér boomstraat en de Westvest, zoomede op het perceel op den hoek van de Gerrit Verboom straat W.z. en de Lange Haven (het tegen woordige café Wasman, Red. N.S.C.) moet worden in acht genomen dat de begane grondverdiepingen niet anders bestemd mo gen zijn dan tot winkel of eventueel mede met daarachter gelegen woonruimte. Boven dien mogen de gebouwen ten hoogste 2 wo ningen bevatten. De gevelbreedte moet minstens 6.50 M. zijn. De gebouwen moeten bestaan uit 4 ver diepingen, n.l. 1 begane grond- en 3 bo venverdiepingen. De Koemarkt. Voor de Koemarkt W.z. tusschen Hoog straat en L. Haven, zoomede voor perceelen op den hoek van de L. Haven, en de Koe markt en op den hoek van de Hoogstraat en de Koemarkt is hetzelfde bepaald als hierboven voor de Gerrit Verboomstraat en omgeving is aangegeven. Voor zoover, wat de bebouwverordening gaat zeggen: Op het nieuwe plan is het oude postkan toor afgebroken en de rooilijn uitgebracht van sigarenmagazijn Vermeulen naar den winkel Beiaard op den hoek van de Oranje straat. L. Haven afgesloten! Een vreemd geval gaat zich nu ontwik kelen. Tusschen de Koemarktbrug en de nieuw gebouwde panden van Vermeulen wordt de L. Haven voor rijverkeer afgesloten. Er komt dan een trottoir, dat doorloopt van de brug tot voorbij de nieuw te bouwen winkels, waar nu het oude postkantoor on geveer staat. De Westvest zou overbouwd mogen wor den waar nu ongeveer de garage van Gebrs. Winkelman is. De breedte dier straat zou dan nog slechts volgens de nieuwe rooilijn 4 meter gaan bedragen. Het gedeelte Lange Nieuwstraat wordt een royale verkeersweg van 20 meter breedte bij de Oranjestraat. Van de Westvest komt dan door het pand van de familie Jansen, dat laatst door de gemeente werd aangekocht, een verkeersweg van 12 M. breedte. De Plantage. Dan komt er een zeer groote wijziging in het verkeer. Zoo is er een trottoir in de Tuinlaan geprojecteerd vóór de H.A.V. Bank en het nieuwe postkantoor .terwijl van af het postkantoor een verkeersweg loopt door de plantage naar de Lange Nieuwstraat. De beplanting blijft voor een gedeelte staan. Een parkeerterrein voor auto's komt i n dezen verkeersweg, zoodat de plantage een flinke veer zal moeten laten. Wat vreemd aandoet is, dat alle rijverkeer nu van de Koemarkt komend, de Lange Nieuwstraat door zal gaan en dan de nieuwe verkeersweg in door de plantage te maken bij het postkantoor uiflcomt. De auto's enz. zullen dan dus op plein Eendracht moeten draaien of weer geleid moeten worden door de geheele Tuinlaan. Ook een omgekeerde volgorde is moge lijk, n.l. dat alle verkeer de geheele Lange Nieuwstraat uit zal moeten rijden om de Tuinlaan volgend dan weer via de nieuyve verkeersweg uit te komen op de Lange Nieuwstraat. O.i. is de afsluiting van de Tuinlaan door een trottoir aan de zijde van de Gerrit Ver boomstraat de spelbreker te noemen. Hier door wordt onnoodig dwang aan het rij verkeer opgelegd. Men kan nu wellicht 't argument aan voeren dat de nieuwe hoofdverkeersader Nieuwe Oranjebrug—Koemarktbrug zoo min mogelijk gekruist moet worden dool wegen, doch dit is een noodeloos moeilijk gemaakte verkeersoplossing die tijd en geld gaat kosten. Waarom de Tuinlaan afgesloten moet worden door een trottoir is een nog met geheel opgelost verkeersraadsel te noemen: In de naaste toekomst zal dus dit gedeelte van Schiedam wel zeer veranderen. Wat ons ook niet bevredigt is de over- bouwing van de Westvest, waar deze straat een slobidee gaat geven aan een centrum, dat men juist wenscht te moderniseeren. Ook krijgt men door de vernauwing van de Westvest op 4 meter te brengen een doode hoek van de panden. Het wordt dan aan de voorkant schoon, doch ga niet aan de achterzijde kijken. Voor de bewoners van de Westvest aan die zijde is deze overbou- wingsgeschiedenis niet prettig te noemen, doch evenmin voor de passanten die langs een poort zullen wandelen. Zooveel mogelijk open bebouwing dient zeker in het stedscentrum de voorkeur te hebben boven een mierenhoopidee. Onwille keurig krijgt men den indruk dat aan de eene zijde voor het verkeer de straten wor den dicht geplakt met trottoirs, terwijl aan de andere zijde in de verbreedingen en doorbraken jiiist weer verkeerskruisingen ontstaan die ongeveer hetzelfde resultaat opleveren als wat we nu hebben. Zeker mogen wij in overweging geven de overbouwing van de Westvest nog eens na der te bezien, terwijl het afsluiten van den Tuinlaan door een trottoir wel vreemd en dus mooi genoemd wordt, doch practisch niet vee lnut zal afwerpen, wanneer ten minste het rijverkeersbelang in deze op den voorgrond staat. De voetgangers treffen het in dit plan, daar ze enkele trottoirbanden minder zul len behoeven over te steken om van de beide bruggen gebruik te kunnen makern De Hongaarsche ministers Imredy en Kanya op bezoek bij den pauselijken staats secretaris, kardinaal Pacelli tijdens hun verblijf te Rome. G. A, DE WINTER Westmolenstraat 16—18 Telefoon 68519 Reel. 8891S Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officlëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Bebouwingsvoorschriften Gerrit Verboon- straat (Westzijde) en omgeving, zoo mede Koemarkt (Westzijde) en omgeving. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat heden ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is nedergelegd het ontwerp van een Verordening houdênde bebouwings voorschriften enz. voor de Gerrit Verboon- straat (Westzijde) en omgeving, zoomede van een Verordening houdende beböuwings- voorschriften enz. voor de Koemarkt (West zijde) en omgeving. SCHIEDAM, 23 Juli 1938. Rooilijnen, omgeving voormalig Postkantoor. De Burgemeester van Schiedam maakt be kend dat heden ter gemeente-secretarie afd. Algemeene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter mzage is gelegd het ontwerp van een besluit tot vaststelling van voorgevel rooilijnen voor het bouwblok, begrensd door de Gerrit Verboonstraat, de Lange Nieuw straat en de Westvest, zoomede voor een te maken verbindingsstraat tusschen de Lange Haven en de Westvest. SCHIEDAM, 23 Juli 1938. De Raad van Bestuur der St. Joseph's Ge- zellenvereeniging alhier heeft besloten van 9 tot 18 December a.s. een groote Kolpings- tentoonstelling te organiseeren in het daar voor bij uitstek geschikte gebouw der ver- eeniging. De tentoonstelling zal worden onderver deeld in vier afdeelingen t.w. A. Het leven van Kolping; B. Het Kolpingswerk in het buitenland; C. Het Kolpingswerk in Neder land; D. het Kolpingswerk in Schiedam. De technische verzorging van de tentoon stelling berust bij architect Kramers alhier. Het Centraal Verband te Amsterdam heeft reeds de volle medewerking toegezegd, ter wijl van alle gezellenvereenigingen in Ne- eerland inzendingen zullen worden verwacht. Teneinde de tentoonstelling uitermate in teressant te maken, heeft de Raad van Be stuur zich rechtstreeks in verbinding gesteld met de hoofdsecretariaten der Gezellenveree nigingen in Duitschland, Danzig, Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Zwit serland en Noord Amerika, met het verzoek, ook materiaal beschikbaar te stellen. Aan de tentoonstelling zal tevens een af- deeling verbonden zijn, betrekking hebbende op de ambachten der Gezellen. De opbouw der tentoonstelling en de ver vaardiging van grafieken enz. zal uitsluitend geschieden door de Schiedamsche Gezellen. Bestuuur blijft in functie. Gisterenavond is de ledenvergadering van Hermes-D.V.S. welke vorige week was af gebroken, voortgezet. Na uitvoerige dis cussies werd door de vergadering een motie van vertrouwen gesteld in het bestuur met 't verzoek om op door haar genomen be sluit terug te komen. (Het bestuur had vo rige week besloten in haar geheel af te tre den). Na rijp beraad heeft het bestuur be sloten om aan de wensch van de vergade ring tegemoet te komen en dus in functie te blijven. Na dit punt van de agenda volgde nog de samenstelling van de K.N.V.B. en R.V.B.- commissie die vrijwel onveranderd aan het vorig jaar, werden samengesteld, terwijl de cricketcommissie van 3 op 5 leden werd ge bracht. ZUIVERAARS Specialiteit in het verdelgen van Niets behoeft ontruimd te worden. Verduistering en brandstichting. De 24-jarige kantoorbediende A. J. B., ge detineerd, had, naar hij bekende, op 11 Mei opzettelijk brand gesticht in een kast ten kantore van de N.V. Particuliere Dag- en Nachtveiligheidsdienst De Twee Sleutels aan de Nieuwe Haven, bij welke vennootschap verdachte in betrekking was. Hij deed dit om te voorkomen, dat een door hem sedert maanden gepleegde fraude aan het licht zou komen. Verdachte toch had eén aantal kwi tanties, die hij moest uitschrijven, achterge houden en te eigen bate geïnd. In totaal had hij daardoor de firma voor 300 benadeeld. Men was er echter achter gekomen, dat er iets niet in den haak was en door een syste matische contróle wilde men bereiken, dat dit wérd opgelost. Verdachte zag eiken dag het noodlottige oogenblik, dat hij ontmas kerd zou worden, naderbij komen en in zijn angst heeft hij toen naar het paardenmiddel gegrepen, om de kast, waarin het archief was opgeborgen, in brand te steken. Het O. M. wees er op, dat het aan de be kende activiteit van de Rotterdamsche brandweer te danken is geweest, dat hier geen ernstige brand is uitgebroken. Het door verdachte gepleegde feit zeer ernstig achtend, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Uitspraak 28 Juli. Het zomerfeest voor de Graalleden van Schiedam, dat Zondag j.l. wegens de onge schiktheid van het terrein niet kon plaats vinden, is nu definitief gezet op morgen, we derom op het terrein van boer Mil in Vlaar- dinger-Ambacht. De vertrektijden van de wandel- en fiets groep zijn gebleven resp. op kwart over elf en kwart vóór 12. Ieder lid wordt op tijd ver wacht, en brengt haar lunchpakketje mee, duidelijk voorzien van naam. Op het terrein is een ruim voorziene winkel aanwezig,, zoo dat veel bagage overbodig fs. Voor degenen, die nag niet in het bezit zijn van een toegangsbewijs, zijn deze Zon dagmorgen vanaf 11 uur verkrijgbaar aan 't Graalhuis. Dit zomerfeest is bedoeld als een feeste lijk slot van het Graaljaar 1937-1938, daar om worden alle jongere- en oudere Graal leden verwacht. Belangrijk: Mochten de weersomstandighe den ongunstig zijn, dan heeft het feest plaats in het Graalhuis zelf. Toonde de hoek Gerrit Verboonstraat en Westkust eenige tijd geleden nog een oud stel panden, nu is deze hoek verfraaid door de zoo juist gereed gekomen baan van een modern flatgebouw, waaronder een drietal winkels zijn gemaakt. In een dezer winkels, in het pand Gerrit Verboonstraat 21, heeft Maison Frenzen he denmorgen een dameskapsalon geopend. Zoo als vele van onze zleers zullen weten was deze zaak vroeger gevestigd in de Lange Nieuwstraat. De panden in de Oranjestraat en in de Lange Nieuwstraat moesten val len onder de moker teneinde ruimte te ma ken voor de toegangswegen tot de nieuwe Oranjebrug. De nieuwe zaak van Maison Frenzen ziet er keurig uit. De wandbedekking is van een zeer lichte kleur, waartegen een zestal don kerbruine cabines mooi afsteken. Verder is een mooie etalage gebouwd. De nieuwste machines op het gebied van perma nent wave zijn in de zaak aanwezig. Het geheel wordt bekroond door een smaakvolle sierlijke en doelmatige verlichting. Vele bloemstukken sierden heden de prach tige ruimte. Als de nieuwe Oranjebrug ge opend zal zijn, zal dit blok flats met winkels het goed dóen in de dan moderne winkel en verkeersweg. Het programma voor morgen van de se rie-wedstrijden van S. F. en A. C. Schiedam luidt als volgt: Eindstrijden om den eersten en tweeden prijs: HWD 3Neptunus 5; AVSDEMOS NeptunusSFC. Voor het Mulo-examen, diploma A, slaag den te Rotterdam: Henny Becker, Wim Bult, Kees Harden, Tonny Harte, Annie Ike en Piet Kornfeld, allen leerlingen van de Mulo- school aan de Huysmansstraat. Voor Mulo-diploma A slaagden: Piet Duk, Annie den Boer en Tonny Floor, leerlingen van de openb. Ulo-school A 1, Singel 5, Schiedam. Aangifte van 2122 Juli. GEBOREN: Johanna P., dochter van J. Zagwijn en M. de Jager, Wattstraat 4 Catharina A., dochter van H. A. Korsten en C. Kerdel, Dam 20 Jacob, zoon van E. Ram en H. Meerburg, Mariastraat 41 Machiel, zoon van P. H. Loch en A. Leen- dertse, Willemshof je 20 Maria, dochter van L. L. Sonneveld en M. van Bokkum, Hoofdstraat 38. OVERLEDEN: A. Verwaal 64 jaar, echtg. van T. van Dijk, Jacobastraat 22. de Voor spoedgevallen nemen morgen volgende geneesheeren den Zondagsdienst waar: R. H. M. Geerdes, Veenlantstr. 2; J. C. W. Groenewegen, Burg. Knappertlaan 41, W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43 en W. A. de Ridder, Rozenburgschestraat 6B. Geopend zal zijn de apotheek van J. H. Evers, Lange Haven 81, die ook de volgende week den nachtdienst waarneemt. SCHIEDAM, 22 Juli. Aangekomen: Fransch s.s. P. L. M. 22, ledig van Oran om te dok ken in de Wiltonhaven. KERKBERICHT Zondag 7,30 Helena de 10.10 geestel. en tijd. welzijn va" J? r°chle Maandag 7 uur Hendr. Lansbergen Lzn.; 8 uur jaarget. Leon. Vaarting. Dinsdag 7 uur overl. ouders van Mil— Richters; 8 uur Gerard Ham lid Brielsche P1 Woensdag 7 uur Leon. Lansbergen H.zn.; 8 uur maandd. Hendr' Ruigrok. Donderdag 7 uur Adr. J. v. d. Drift; 8 uur Joannes Adr. v. d Berg. Vrijdag 7 uur Adr. Peters lid St. Liduina- vereeniging; 8 uur maandd. Barbara Hof stedede Leede. Zaterdag 7 uur Adr. de Vette en Cath. Maria Stoïk; 8 uur meest verl. zielen (bus) Zondag 31 Juli, 7,30 Adriauns Kester; 10.10 geestel. en tijd. welzijn parochie. Heden 7 uur lof. Maandag feest van den H. Jaocbus, pa troon der parochie, ten 8 uur gezongen H. Mis en 's avonds 7 uur lof. Dinsdagavond 7,30 congregatie jonge man nen. Woensdag 11 uur biechthooren jongens en Donderdag 12 uur biechthooren meisjes der school. Vrijdagavond 7 uur lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag van 45 en 68 uur biecht hooren. Zondag a.s. laatste der maand, collecte voor de schulddelging welke zeer bijzonder wordt aanbevolen. Eerste spant voor de beurshal geplaatst. Hedenmorgen is men met de monteering van de ijzeren kapconstructie van de nieuwe beurshal zoover gekomen, dat de eerste vrij- dragende spant over de volle breedte van de zaal gelascht kon worden. Toen men met het werk gereed was, ging natuurlijk de vlag in top. Gistermiddag om 5 uur is er in pand 20a aan de Lijnbaanstraat op een zolderverdie ping door het omvallen van een petroleum stel een brand uitgebroken, die in een mi nimum van tijd een paniek in het geheele pand veroorzaakte. Zoodra door het springen van de venster ruiten van die zolderverdieping bewoond door J. W. Kool groote rookwolken naar buiten drongen en de menschen op straat alarmeerden, werden de bewoners van de twee lager gelegen verdiepingen door een panischen schrik bevangen. Vensters werden opengeschoven en beddegoed zoowel als lijf goederen werden op straat geworpen, om dit te redden, voor het geval de brand zich zou uitbreiden. Ander huisraad bracht men via de trap in veiligheid, terwijl ook de bewoners een goed heenkomen zochten. Spoedig was slw. 27 ter plaatse, welks geaffecteerden onder leiding van onderbrand meester A. Martijn onmiddellijk krachtig optraden. Een slang werd binnendoor gelegd, terwijl een tweede slang buitendoor werd geleid, om door het zolderraam zelf waar de vlammen reeds door naar buiten speel denhet vuur te bestrijden. Hoewel de vlammen spoedig bedwongen waren, is toch de zolderverdieping geheel uitgebrand. De leiding van de blussching is later over genomen door brandmeester A. I. Boon en hoofdman W. Ten Broek. Mede aanwezig wa ren de slw. 27, 21, 28, 26, 17, 19 en 16. ik. Op het Kruiteiland aan den Nieuwen Waterweg liggen reeds eenige jaren twee deelen van een montagebrug, die o. m. ge bruikt zijn voor den bruggenbouw bij Arn hem en Vianen en in eigendom toebehooren aan Rijkswaterstaat. Nu bij Hendrik Ido Ambacht een brug gebouwd wordt over de Noord, worden deze montagedeelen te hulp geroepen. Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. alhier heeft de uitvoering van dit karwei op zich genomen, terwijl P. Smit Co.'s Internatio nale Sleepdienst het transport, dat op vier zolderschuiten geschiedt, naar H. I. Ambacht voor zijn rekening zal nemen. Gisteren zijn de voorbereidende werk zaamheden voor het transport begonnen, die bestonden uit het lichten van de elk 240 ton wegende brugdeelen van hun betonnen steunpunten, waarna drie drijvende b?.^ ®rl van W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf de stalen gevaarten op de zolderschuiten ^Het werk vlotte dusdanig, da* iets °P de gestelde tijden kon worden °Peb' 0m" streeks 10 uur was men zoover, dat het eerste brugdeel gelisfit kon worden. Toen konden de sleepbooten „Zweden" en „Amstel" eraan te pas komen. Tegen elf uur rustte het eerste brugdeel veilig op de zolderschuiten. Nadat ook de tweede brug 0p de zolder schuiten vastgele§d was, is de sleep door de „Zweden", de „Amstel", de „Noorwegen" en de „Hunze" onder commando van kapitein M. A. van der Lee naar de Merwehaven ver trokken om daar tot vandaag ligplaats te nemen. Het geheel stond onder toezicht van den technisch ambtenaar van Rijkswaterstaat, den heer J. J. Post, terwijl voorts aanwezig waren de heer W. Bijker van Bijker's Aannemings maatschappij en ir. ten Bokkel Huinink van Rijkswaterstaat. Vandaag zal gewacht worden op de brug- opening van 13.08 uur, om de montagebrug- gen naar de andere zijde van de Konings haven te sleepen. Zondag voormiddag worden zij dan op de pijlers bij Hendrik Ido Ambacht geplaatst, weer en wind dienende. Om 6 uur gisteravond -stopte een vracht auto langs het trottoir bij den vluchtheuvel op de Aelbrechtskade, ter hoogte van de Lage Erfbrug. In de richting van de Ael- brechtsbrug kwam toen een personenauto aangereden, bestuurd door den 25 jaiigen student W. A. H. H. uit Amsterdam, met naast hem gezeten den 39 jarigen arts J, H. v. S. uit Rockanje. Bij het passeeren weid de student wat onzeker, waardoor de personen auto den vrachtauto raakte en licht bescha digde. De personenauto maakte door die aan rijding een zwenking en reed het trottoir op, waar het 12 jarig meisje M. van Eijk, wonende Nieuwe Binnenweg, liep. Het meis je werd aangereden en bekwam een hoofd wonde en schaafwonden aan de beenen. Ver volgens slingerde de personenauto met de achterzijde tegen een rijwiel aan, waarop de 28 jarige metselaar N. de Wit uit de Willem Buijtenwechstraat zat. De man werd van zijn fiets geslingerd, terwijl het rijwiel werd ver nield. Hij klaagde over pijn in de rechter heup en is door den G.G.D. naar huis ge bracht. Het meisje kon ter plaatse worden verbonden. Tegen den student is procesverbaal opge maakt, terwijl de auto in beslag werd ge nomen. Heden vierde de heer J. M. Th. van Dijk, eerste rotatiedrukker aan onze courant, zijn vijf en twintig jarig jubileum in dienst van de N.V. De Courant De Maasbode. Vergezeld van zijn echtgenoote werd de jubilaris hedenmorgen in de vergaderzaal door de directie geluk gewenscht, waarbij hem een cadeau onder couvert werd over handigd. Nadat de hoofdredacteur en de vertegen woordigers der verschillende afdeelingen hunne gelukwenschen hadden aangeboden, werd de jubilaris op de werkplaatsen namens meesterknechts en gezellen gehuldigd door den heer A. Koenders, die namens hen eveneens een cadeau onder couvert aanbood. De redactie toonde haar belangstelling door het zenden vari een fraai bioemstuK terwijl de administratie een sortiment siga ren aanbood. De heer Van Dijk dankte met eenige wel gekozen woorden voor de hem gebrachte hulde en bracht verder den dag in den hui- selijken kring door. Aan de Meentzijde, vlak bij den Coolsingel bengelen een paar van de bekende drie hoekjes aan touwtjes, om den argeloozen. voorbijganger te waarschuwen voor het ge vaar, dat er hier iets vallen kan. Leidekkers Zijn daar n.l. bezig een deel van het dak te vernieuwen, iets dat op zichzelf niet zooveel bijzonder is, ware het niet, dar aan die dak bedekking een geschiedenis van bouwers lief en -leed uit de oorlogsjaren vastzit. Toen ons raadhuis aan den buitenkant zoo ver, gereed was, dat het dak voltooid kon worden, beriepen de leveranciers uit Frank rijk en'Engeland zich wegens de bijzondere omstandigheden op force majeure. Wel heeft men toen Van andere zijde lei aangeboden gekregen en die noodgedwongen ook maar gebruikt, doch de levensduur daarvan werd op hoogstens 15 jaar geschat, terwijl men eigenlijk op een halve eeuw minstens had meenen te kunnen rekenen. Ook met de haken voor die leien liep het mis. In plaats van koperen kon men slechts gegalvaniseerd ijzeren bekomen en het is eigenlijk nog meegevallen, dat die nog niet eerder afgedankt moesten worden. Bijna twintig jaar lang aan weer en wind te zijn blootgesteld, is geen sinecure. Nu is het eindelijk zoover, dat de geheele dakbedekking zoo goed als geheel vernieuwd is. De ijzeren hakken zijn door gemeente werklieden in de laatste jaren door duur zame koperen vervangen en de Engelsche leien, die later toch geleverd werden en tij delijk waren opgeborgen, zijn het minder waardige oorlogsmateriaal komen vervan gen. De lekkages, waarvan men hier en daar last begon te krijgen, zijn daarmee verhol pen en als het laatste gedeelte, waar men nu aan bezig is, gereed is, is althans aan de bovenzijde van het stadhuis iedere Ersatz verdwenen. t Gisteravond heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot de. woning van den caféhouder J. M. H. R„ aan den Nieuwe Binnenweg. Op de eerste étage werd een deur geforceerd, waarna in de achterkamer een schrijfbureau werd opengebroken en een bedrag van 300 aan specie buit gemaakt. Ook werd nog een geldkistje meegenomen, doch dit was ledig. SCHIEDAM, 22 Juli. Geëxamineerd 27 can didates Geslaagd diploma A: A. Brouwer Den Haag, H. v. Dongen, J. v. Gaans, A. Driel, J. Stevens, J. Kemper, allen Voorburg, N. Dek ker, M. v. Lier, Rijswijk, K. v. d. Pluijm, Rot terdam, E. v. d. List, G. de Ruijter, Delft, F. Schuring, Pijnacker, A. Smit. G. Steijger, A. v. Tol, W. Vooges, M. Zomerdijk, Delft, C. Blan- kensteijn, C. Borggreven, J. Boumans, A. Brou- mans, Th. Geise, Rotterdam. Diploma B. M. Pezy, Rotterdam, G. v. d. Moo- len, Rotterdam. Afgewezen 3 candidates

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2