Primitieven. Het nieuwe Van Hogendorpsplein. 0 osl VLAARDINGEN. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Öp de tentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam. OUDE DUITSCHE MEESTERS. BURGERLIJKE STAND. TERAARDEBESTELLING A. J. ORT. GEM. ARBEIDSBEURS R. K. BEGRAAFPLAATS CROOSWIJK. Waar oud-Rotterdam wordt hersteld en nieuw-Rotter dam geboren. VOORSCHOTTEN OP PENSIOENEN. NIEUWE SHIRLEY TEMPLE-FILM. sportcommissie voor nationale FEESTDAGEN. WEDSTRIJD ALLE NEUE—'T ZUID. EXAMEN HOOFDAKTE. EXAMEN BOEKHOUDEN MO K XII. EXAMEN ENGELSCH L. O. Matthias Grünewald behoorde tot de enkele groote schilders (met Greco, Goya, e.a.) in wie een twintig jaren geleden de hoogste openbaring van de beeldende kunst ■werd gezien. Het tragische, gekwelde en excessieve, het zeer persoonlijke en stout moedige ook was in die bewogen jaren na den wereldoorlog voor velen het kenmerk van de kunst in haar uiterste verheffingen en het laatste wat daarin gezegd kan wor den. De z.g. expressionisten beriepen er zich op om hun middelen tot sterk verhevigde uitdrukking te rechtvaardigen en het had den schijn of men slechts behoefde verder te gaan, daar waar die enkele geweldenaren hun groote werk hadden geschapen, om tot den eigen stijl te komen van die vermoeide en onevenwichtige periode, die zoo weinig in staat was een meer harmonische schoon heid volkomen te genieten, laat staan voort te brengen. In dien tijd was Grünewald een van de meest-bewonderde schilders, die zelfs de milde Vlaamsche meesters in de schaduw stelde. „Opgang' bracht een fraaie repro ductie in kleuren van het Isenheimer altaar, die men nu nog in vele gezinnen kan vinden. Intusschen waren er niet velen, die het werk van den Duitschen meester uit eigen aanschouwing kenden. In onze musea is het niet of nauwelijks te vinden en niet iedereen was in de gelegenheid naar Colmar te rei zen, waar het beroemde altaar wordt be waard. Voor de Rotterdamsche tentoonstelling heeft men nu de hand kunnen leggen op een kruisiging uit de collectie F. Koenigs te Haarlem. Sandrart zag dit werk in de verza meling van Hertog Maximilian I van Beie ren en beschreef het in zijn „Teutsche Aca demie" van 1675. Al geeft ons dit paneel dan misschien niet Grünewald in zijn verste kunnen (enkele details zijn zuiver picturaal wat zwakker), we leeren hem daarin toch wel kennen in alle felheid van zijn geest en machtige dra matische verbeelding. En dan zal menigeen zich op het eerste gezicht wat overrompeld voelen door deze rauwe en drastische voor stellingswijze, door de schrille kleur vooral, waaraan men als Hollander, vanouds ver trouwd met een zachter gamma, even moet „wennen". Deze kruisiging is een werk dat een herhaalde rustige beschouwing vraagt, waarbij meer en meer de zeerbijzondere schoonheid gapt spreken. Het is het wreed e en gewelddadige van den kruisdood als een opperste van men- schelijk lijden, dat Grünewald zocht te ver beelden. Het uiteengerekte corpus doet den dwarsbalk van het kruis doorbuigen, de grij pende handen en de samengeklompte ver minkte voeten zijn een vreeselijk getuige nis van hetgeen is doorstaan. En daarbij komt dan nog het naakt, de huid van het aschgrauwe lichaam met wonden overdekt, waarin hier en daar cru lange groenige doornpunten steken. Het kleine hoofd zinkt machteloos weg. De kruisiging heeft plaats in een somber onherbergzaam rotslandschap, een donkere nachthemel breidt zich erover uit, waar- itpgen het groen van gras en geboomte vreemd en onwezenlijk afsteekt. Dit effect wordt nog versterkt door de kleuren der ge waden, hel en doordringend van toon. Het is of de figuren onder het kruis, worstelend met hun smart, hun kleed eren hebben ver scheurd, zooals dat in het Oosten geschiedde ten teeken van rouvt De gewaden hangen in rafels neer. Ieder detail greep de schilder aan om er die uitdrukking van buitensporig geweld in te leggen, zoodat zelfs van den lendendoek maar wat flarden overbleven. Welk een woest tafereel heeft Grünewald van den verlossingsdood ontworpen! Een zoo ver-gaand realisme is zeldzaam gebleven in de christelijke kunst en dat is begrijpelijk. Het passie-verhaal van de evangeliën is ten slotte wat de details van het lijden aangaat buitengewoon sober. De barre uitspraken die in verband met het modern z.g. expres sionisme veelvuldig werden geciteerd, waren van de profeten, die in het Oud Verbond voorzeggingen deden over het lijden van den Aangiften van 30 Juli. BEVALLENA. KlisOomens z, J. A. Bos van Est d. C. Goerg^n—v. d. Velde d. M. A Kromdijk—Flock z. A. M. Geluk—v. d. Stel d! -A. E. J. M. v. d. HeijdenBoqnekamp z. B. Verwaal—Lof z. 0. Lambillion—de Jong d. M. NoordijkVelthuijzen d. F Kranenburg— Wiilems z. P. SchuilwerveMeijer z E. R. B. Engelbracht—Visser z. M de jager—ter Borg z. A Benner—Tamminga d. G. van Hulst—Visser z. T. P. van Franeker—Metz d. A. de LeeuweKreuk levenl. z. OVERLEDENC. W. v. d. Feer vr. v. J. van Gelder 67 j. J, Lankair wedr. v. R. Roelink 79 j. C. den Boer wed. v. H. S. van Rijn 87 j. A. DraUer wed. v. J. H. v, d. Schalk 70 j. G. J. de Boeck wedr. v. H. M. de Geus 76 j. C. Middelkoop z. 6 j. N. Witkamp z. 1 mnd. G. Timmer wed. v. M. J. Schotting 77 j. J. Roos z. X j. C. Barneveld z. 11 mnd. W. H. J. v. Sprang o m. 33 j. A. C. Kranen o. vr, 19 j. Aangiften van 1 Augustus 1938. BEVALLEN: J. M. Vermeulen—v. Otjen z. E. A. HalingGruwel z. J. C. Langendoen— Stevens z. M. VisserNeuteboom d. C. W. V. HamMeintsma z. P. HuijgenVerschoor x. P. H. de Jongv. Driel z. K. Dekker v. Antwerpen z. H. v, d. NeutScholten z. F. C. Halkesv. d. Hoeven z. A. Steenbergen Cassa z. H. Rustv. Agtmael d. J. O. R. Johannissev. Et)k d. J. HuismanOoore- beek d. E. C. Berendsen—v. Waas d. C. E. P. Overmanv. Gennep d. S. Verhoeven- de Graaf z. G. R. OlffersAalders d. P. v. WilligenKleingeld d, G. BoonAlbers z. M. C. Eijkels—Mirrer z. H. W. v. Holten —Lindemans z. J. J. Verkroost—v. Hagen z. S. L. V. RuivenSchop z. C. M. J. Karei —Jansen d. H. F. v. Bellev. Leeuwen z. A. G. Fabrlede Vries d. A. Schultev. d. Zee d. J. J. H. Versnel—Verhulst d. E. H. Qud(jk—Dries d. N. Hillfr-Snel d. A. F. Bos—Hendriks z. P. v. Opstal—Goulooze z. A. v. DongenJanssen d. H. RenirieOf ferman d. H. Kurtz—Overgaauw d. J. TroostNuis z. A. HuissonStam z. A. v. Hoekv. Munster d. en z. E. B. Ritmeijer v. Dalen d. M. Bravenboer—Bons d. H. T. GaeversRlla d. A. Creemersv. Schijndel z, c. v. DeursenSchenk d. M. J. L. de Wit—Ripperda d. OVERLEDEN: K. J. Visser, zoon 1 m. E. de Gelder, vrouw van P. C. Lengton 22 j. A. M. Koch, ongeh. vrouw 81 j. C. M. Schilper- oort, wede v. N. J. v. Veen 73 j. A. C, Ouwe jan, man v. C. de Haas 61 j. P. T.uch, man v. P. v. Klaveren 85 j. A. C. v. d. Pol, wede v W. Verbij 85 j. J. v. d. Lee, wede v. Z v' d. Berg 77 j. P. M. Spork, man v. A. van Wijnen 65 j W. Scholts man van R. Kruithof 56 j. M- de Haan, wedr. v. A. Fransen 63 j. A Beker, vr. v. J. P. Stok 73 J. C. Koot, vrouw v. F Fels 28 j. K. M. v. d. Reijden, vr. v. J. Verhage 66 j. H. Meininger, man v. H. Vaarties 64 j- J. Bakker, wedr. van C. Pop 90 j. J. Kelijburg, wede v. J. v. d. Sluis 84 j. Voorts als levenltos aangegeven: D. Snoeren Leenstra, zoon A. G. v. d. Jagtv. d. Berg soon M. Hamakers-Wagner, dochter C. M. Klopde Graaf, zoon. Zaligmaker. Eén ding moet daarbij echter niet worden vergeten: dat de beelden en vergelijkingen uit het oude testament van dichters kwamen en een uitgesproken litte rair karakter hadden. De beeldende kunste naars konden er heel weinig mee doen, zij hebben er geen rechtstreeksche inspiratie in gevonden eenvoudig omdat de middelen van hun kunst aan bepaalde grenzen gebonden zijn, veel nauwer getrokken dan die van den dichter. Grünewald gaat wel tot het uiterste voor de plastische verbeelding. Hij moet een ge kweld, een misschien wel innerlijk-ver- scheurd mensch geweest zijn, die leefde met zulke visioenen voor den geest van boven- menschelijk lijden. Maar als kunstenaar heeft hij er dë macht over behouden. Dan ontsteeg hij aan angst en nood en schilderde hij met soevereine hand dit aangrijpend Calvarië. Het is een van de belangrijkste werken op de tentoonstelling in het Museum Boymans en trekt er terecht zeer de aandacht. Er zijn trouwens meer oude Duitsche meesters vertegenwoordigd. Twee heiligen figuren op gouden fond staan op naam van den Keulschen meester Stephan Lochner. De mansportretten noodigen tot vergelijking uit: het koele, nuchtere van Hans Burgk- mair, het harmonische en samenvattende van Conrad Faber von Creuznach en het sta- tieuse van Hans Muehlich. Daarnaast ver toont Hans Baldung Grien een welhaast „moderne" sensibiliteit in zijn portret van een jongen man, dat niets heeft van het representatieve in de conterfeitsels van de zestiende eeuw met de breede en nadrukke lijke costuumschildering (Cranach's portret van Johann Friedrich den Edelmoedige). De jongeman van Baldung Grien is meer van „dichtbij", d.w.z. intiemer en vrijmoediger bekeken in het lijdende en rustelooze van zijn wezen. Voor dien tijd is dit een opmer kelijk psychologisch portret. Noemen wij van deze oude Duitsche mees ters nog een magnifiek stilleventje van Georg Flegel van een modern-aandoende „zakelijkheid". Veel van hetgeen hier thans geëxposeerd wordt is van de tentoonsteling der Noord- Nederlandsche primitieven of van andere gelegenheden in Rotterdam en elders bekend en men kan dit werk uit particulier bezit thans weer eens terug zien. Ten slotte vestigen wij nog de aandacht op het mansportret van Jacob Cornelisz. Vermeyen, een meester wiens werk tot dus ver veelal met dat van Jan van Scorel ver eenzelvigd werd. Friedlander heeft echter een aantal portretten op den naam van Ver meyen samengebracht en daaruit leeren we een figuur kennen van een merkwaardig scherpen en vrijen blik. Het mansportret op de tentoonstelling vertoont in de coloristisch uierst gevoelige schildering van het gelaat een waarachtig meesterschap. Het modelé is even krachtig als fijn en de in zijn realisme wel eens even naar het lichtelijk caricaturale neigende Vermeyen heeft tegenover dezen evenwichtigen, wijzen en milden kop een houding gevonden van natuurlijk respect. Zeer fraai zijn ook de ineengestrengelde han den geschilderd. JAN N. Op de Herv. begraafplaats „Oud Kralin" gen" is Zaterdagmiddag, onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. J. Ort, in leven instituteur en directeur van het bekende instituut voor stenografie en machineschrij- ven. Onder de aanwezigen bevonden zich vele oud-leerlingen. Ds- J. W. C. Ort, predi kant te Spankeren, een zoon van den over ledene, voerde het woord en bracht dank voor de groote belangstelling. Spr. besloot zijn rede met het „Onze Vader". Gevraagde werkkrachten. Afd. voor mannen: Fabrieks-, loop- en fietsjongens, halfw. kappers, sleepbootmatro zen met paspoort, meubelmakersjongen, aank. halfwas meubelstoffeerder, schildersjongens, aank. halfw. schilders, loodgietersjongen, jongen voor mach. houtbewerking, kisten makersleerling beitsersjongen, keetjongen, timmermansleerling, meubelschildersjongen, aank, halfw. meubelschilder, behangersleerl. reclame-teekenaar. Voor Curacaokopersla- gers-pijpfitters; voor Bergschennhoek: halw. gladmaker. Voor Capelle a. d. lJssel: halfw. lakspuiter. Afd. voor vrouwen: Te Dordrecht voor Gem. Instelling: verpleegster diploma A en B. Voor psychiatrische Inrichting: leerl. ver pleegsters minstens 19 jaar met dipl. MULO of 4-j. huish.school, Industriescnool, vak school voor meisjes of in het bezit van een daarmede gelijkgesteld diploma. Winkeljuf frouwen voor manufacturen, lingerie, confec tie, nikkelwaren en zilverwerken, gordijnen, heerenmode-artikelen, levijsmiddelen, bak kerij enz. Hotelpersoneel: bedienjuffrou- wen, kooksters, kamre- en werkmeisjes. Voor verschillende plaatsen buiten Rotter dam (seizoenbetrekkingen) o.m. buffetjuf frouwen, kooksters, serveerjuffruowen, ka mer. en werkmeisjes enz. Huishoudperso- neel: keukenmeisjes, meisjes alleen, 2e meisjes, dagmeisjes, Kleedingindustrie: te 's-Gravenhage: voor heerenconfectle: ma- chinestiksters. Te Delft: handwerksters voor jassen. Te Schiedam: lampekapnaaisteirs. Stiebandstiksters, tamboureersters. Voor da- mesconfectie: coupeuse en knipsters. Voor bedrijfs- en werkmanskleeding: naaisters en knipsters. Japonnen- en mantelnaaisters, hoe- denmodisten, apprêteuses, lampekapnaaisters. Kappersvak: bekwame en aank. kapsters, wasch- en inkruleisjes. Fabriekspersoneel: fabrieks- en pakmeisjes, cartonnagewerk- sters, erwtenverleesters. Voor waschinrich- ting: strijksters en meisjes. Voor chocolade fabriek: Hoofd juffrouw. De maandelijksche H. Mis op de R.K. Be graafplaats Crooswijk wordt opgedragen Don derdag 4 Augustus a.s. II .«OStUbtWs PUiN De moderne wolkenkrabber en het historische Schielandhuis. Inderdaad, er is alle aanleiding voor om gelijk op een foto in het num mer van Zaterdag geschiedde een grapje te maken met de eeuwige vemieu- wings- en schoonmaak-manie, welke over Rotterdam schijnt vaardig te worden, speciaal in de drukke zomermaanden, wanneer juist de meeste vreemdelingen in de stad komen. Het lijkt er op, of Rotterdam als een slechte gast- vrouwe haar geheele huis overhoop haalt, juist in de dagen, dat er bezoek is te verwachten. Het geïmpro viseerde duin landschap op den Coolsin- gel-boulevard is echter geen uiting van on wellevendheid noch van his- torischen speurzin, ge lijk in andere steden van ons land het geval is, maar een symptoom van Rotterdam's groote vi taliteit. Hier in het centrum van de city wordt momenteel een werk onder handen genomen, waarbij een stuk oud-Rotterdam in vroegeren luister wordt hersteld en een stuk nieuw-Rotterdam wordt geboren. Al blijft het magnifieke open havencom- plex „de" trots van Rotterdam, snel nadert de tijd, dat Rotterdam ook als woonstad landgenoot en vreemdeling zal gaan imponee- ren. Reeds nu komt men onwillekeurig onder den indruk, welken de bebouwing van den Coolsingel en zijn omgeving maakt, maar nog machtiger zal die indruk zijn, wanneer de nieuwe beurs voltooid en het nieuwe Van Hogendorpsplein gereed zal zijn gekomen. Reeds eenigen tijd is men daar bezig met het omleggen van het buizen- en kabelnet om het terrein vrij te maken voor den bouw van den wolkenkrabber, welke hier zal ver rijzen. f Wanneer men op het situatiekaartje, dat hierbij geplaatst wordt, den nieuwen toestand bestudeert, dan ziet men al dadelijk, welk aan algeheele verandering de toestand ter plaatse zal ondergaan. Het trottoirplein voor de Passage, dat thans bij 't Calandmonument eindigt, wordt, gelijk men kan zien, doorge trokken tot aan het begin van den Binnen weg. De Bovmansstraat, welke nu het verkeer opneemt, dat van Blaak naar Coolsingel gaat, zal in deze situatie een zuivere wandelstraat worden. Het doorgaand verkeer in beide richtingen zal naar de verbreede Karrensteeg worden verlegd. Met de verandering van het straatprofiel en de omlegging van het verkeer wordt evenwel niet volstaan. Het nieuwe Van Hogendorps plein krijgt ook een nieuwen wand en wel den wolkenkrabber met lagen aanbouw, welke zal verrijzen op den anderen hoek van de Boymansstraat tegenover cafe-restaurant „De Landbouw". Bouwmeester Dudok zal hier naast zijn Bijenkorf dit modern toren huis neerzetten. Naast dezen 25 meter langen en 12 meter breeden hoogbouw, welke voor ruim de helft buiten den pleinwand van de Passage c.a. zal uitsteken en derhalve een zeer domineerende positie zal innemen in de Zij„Het recept voor dit gerecht heb ik van de radio." Hij„Je had beter op een ander station kunnen afstemmen!" Het oude Schielandhuis, toekomstig Museum van oudheden, zooals het- zal worden gerestaureerd. bouwkundige compositie van het nieuwe plein, komt een 25 meter laagbouw, welke, rustend op betonnen zuilen, een doorkijk zal vrijlaten op den tuin, welke achter het oude Boymansmuseum zal worden aangelegd. In dezen verzonken tuin welke aan de zijde van de Boymansstraat begrensd wordt door een lagen muur, zal Van Hogendorp blijven zete len op de plek, waar eens het Kind van Staat, de latere Koning-Stadhouder Willem III, eene linde heeft geplant. Een belangrijk onderdeel van het plan Is ook de restauratie van het verlaten Boymans museum, het vroegere gemeenelandtshuys van Schielandt. Dank zij de hulp van de vereeni- ging „Volkskracht" zal dit bouwwerk van den Rotterdamschen bouwmeester Jacob Lois hersteld worden in den staat, waarin het vóór den brand van 1864 verkeerde. In dit jaar werd het fraaie gebouw, dat eenmaal keizer Napoleon tot residentie diende tijdens zijn verblijf in Rotterdam de Boompjes heetten toen Quai Napoléon ernstig beschadigd. Maar niet alleen de brand beteekende een ernstige schade, ook de restauratie van het gebouw volgens den smaak van die dagen. Om de sporen van den brand op het na tuursteen te verwijderen, werd besloten het heele gebouw onder een laag gele verf te zetten, welke sindsdien verscheidene malen vernieuwd Is, zoodat momenteel het gebouw in een dikke verfhuid is gehuld. Die gaat er nu geheel af en dan zal men, De nieuwe situatie op en rond het van Hogendorpsplein, wanneer de thans aangevangen werkzaamheden voltooid zullen zijn. waar dit noodig blijkt, de zandsteen- en bak steenpartijen in de gevels gaan vernieuwen. Ook de dakbedekking gaat er geheel af en, zal worden vervangen door het fraaie hooge dak met de monumentale schoorstee- nen, welke op de oude afbeeldingen van voor den brand nog is te zien. Op de hierbij gaande teekening ziet men het Schieland huis, gelijk zich dit na de restauratie weer zal vertoonen. De later aangebrachte ba lustrade boven de daklijst zal worden ver wijderd, terwijl ook de raamindeeling weer in den stijl van Jacob Lois wordt hersteld. Zoo krijgt Rotterdam naast den Dudokiaan- schen wolkenkrabber weldra ook weer een in'ouden luister hersteld historisch en archi tectonisch waardevol bouwwerk terug. De tijdelijke ongemakken van de woestenij rond het van Hogendorpsplein worden dus rijkelijk beloond. De uitbetaling van voorschotten op pen sioenen door de Gemeente Pensioenbank, Groote Kerkplein 38 te Rotterdam zal plaats hebben op de navolgende data: voor de letters AD Vrijdag 19 Augustus 1938; EJ Zaterdag 20 Augustus 1938; KQ Maandag 22 Augustus 1938; RU Dinsdag 23 Augustus 1938; VZ Woensdag 24 Augus tus 1938. De Directie van het Capitol en City theater zal Vrijdag 5 Augustus a.s. 's morgens om uur de Rotterdamsche première geven van de nieuwe Shirley Temple film „Zwerf- stertje" (Rebecca van Sunny Brook Farm). Deze première zal plaats vinden in het Capitol theater voor een 1000-tal arme kin deren, welken daardoor eenige prettige uren worden bezorgd. Een denkbeeld, hetwelk navolging ver dient." De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden: Rood Groen 2Sunrise 20—4, Zwart Wit—S.V.D.P.W. 0—5, Dindua 3Dindua 2 41, Crooswijk 2Qldi 50, A.V.S. 2S.V.D.P.W. 5—0, Pechvogels 2— O.V. 2 4—3, A.V.S. 1—H.G.S. 1 1—0, D.E.S.V. 1Dindua 1 81. Voor de tweede afdeeling is bij geloot O. V. 2 Voor de derde maal traden de beide clubs tegen elkaar aan. Indien „Alle Neune" ditmaal won, werd de wisselbeker haar eigendom, dan had zij n.l. 3 maal achtereen gewonnen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. De totalen van de 5 hoogsten op iedere Daan van 't Zuid werden 595—591—562 en ■586, waar tegenover „Alle Neune" plaatste 55o 579 549 en 568, zoodat 't Zuid den wisselbeker voor een jaar kreeg met 2333 tegen 2251 houten. De persoonlijke resultaten waren voor t Zuid: 1. Aarsbergen 481, 2. Lindenhot 472, 3. Becker 467, 4. S. v. Gelder 463, 5. Ronsink 421, 6. G. v. Gelder 412, 7, Schnitzler 336, 8. Tissmk 330, 9. De Jong 329, 10. De Koning 326. Door de „Alle Neune" werd geworpen: 1. Strack van Schijndel 490, 2. Borkus 458, 3. Van Leeuwen 449, 4. Koster 447, 5. Vreugdenhil 389, 6. Windmeijer 376, 7. De Willigen 360,. 8. La- fleur 314, 9. Burcksen 300, 10 Smit 293. ROTTERDAM, 1 Augustus (Commissie II) Ge slaagd: B. J. A. Bakker, Gouda. M. v. d. Schee, Portugaal; M. H. de Bolster, Gouda; M. v. Soelen Oost en West Souburg; F. J. v. d. Voorden, Reeuwyk. ROTTERDAM, 1 Augustus (Commissie I) Ge slaagd mej. H. Beumers, Schiedam. Te 's-Gravenhagfe slaagde gisteren voor bovengenoemd examen de heer W. J. Boon, alhier. Te Utrecht slaagden voor bovengenoemd examen de heeren P. J. Franken, E. Schip per en C. A. J. Vaessen, alhier. GESLAAGD. Voor coupeuse zijn geslaagd: de dames M. Poot, T. Veldhove, M. Spermon, N. Tempe laar, T. Kal, A. Rietdijk, G. Troost, A. de Korver, T. Marion, G. Post en N. van Zwie- ten Voor costumière slaagden: de dames M. de Wit, S. de Kovel, M. Helderop, J. Mostert, M. Hoogendam, R. Meiboom, K. v. d. Krans, A. v. d. Voort, T. Petterson, C. Kerkhof, C. van Bekkum, J. Hoozemans. Voor lingerie slaagden: de dames: M. Bak ker, J. Blenke, L. Mobbel, L. Dodenwaard, C. Drop, J. van Geel, B. Hölscher, B. de Jong, C. Maat, A. van Geel, B. v d. Linden, C. de Ruyter, D. v. d. Slot, C Suybroek, T. v. Vliet, B. v. d. Voort, G. Vollering, J. Wiekaart, D. van Marion. Allen waren leerlingen van Zuster Seilvestra, R. K. Zusterschool, Hof- laan. Voor het Mercurius-diploma boekhouden slaagde de heer A, .van der Weyden, te Vlaard. Ambacht. Voor het Mercurius-diplo ma Engelsche Handelscorrespondentie slaag de de heer D. Doorduin. De heer A. v. d. Ent, alhier, slaagde voor het practijk-examen Engelsche Handels correspondentie. Voor het diploma D. ing. slaagde d? heer J. Stigter, leerling der M. T. S. te Rotterdam, afd. Electro-techniek. Voor het Mulo-diploma A. slaagden van hier G. van Dorp, W. Lodder, E. J. M. de Ligt, en M. "Kroos en van. Vlaard. Ambacht J- G. Mol. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen Handenarbeid slaagde de heer J. K. Baren-- dregt, alhier. Bij het te Rotterdam gehouden examen Handenarbeid slaagde mej. W. Woudenberg, alhier. Voot het Mercurius-diploma Boek houden slaagden de heeren A. Thurmer, A. den Hond, D. van der Velden, Rijpstra en van Velzen. Jr Voor het door de „Vereeniging van Leer aren in de Handelswetenschappen" gehou- de Engelsche Taal slaagde de heer P. Odiik, alhier. Bij het te Rotterdam door den ont werper van Stenografie Groote gehouden examen slaagde voor Machineschrijven mej. N. Kolkman en voor Spaansche Stenografie de heer H. G. Kolkman. Voor het Mulo-diploma A. slaagden van hier J. v. d. Ster, H. Both, p. l. Wapenaar en van Vlaard. Ambacht D. Wapenaar, S. j! Snijders, en W. Meyboom. Voor het gehouden practijk-examen En gelsche Handelscorrespondentie Mercurius slaagden de heeren C. J. de Bruin, C. Goed- knegt, H. Noordhoek en A. Weiland, allen alhier en voor het examen Engelsch der Vereeniging van Leeraren slaagde de heer N. Noordhoek, alhier. Te Utrecht slaagden voor het examen cos tumière: mevr. Slechtenhorst, mevr. Tim mermans, mevr. Zappey, Mej. Van Hees en mej. Sijlaar, allen leerlingen van de En- said-school van mej, K. J. Gück, te Vlaard. Ambacht. Voor het Mulo-diploma slaagde M. v. d Zee, alhier. BEZOEK DEELNEMERS AAN HET INTERN. GEOGRAFISCH CONGRES AAN VLAARDINGEN. Het Internationaal Geografisch Congres houdt dezer dagen haar bijeenkomst, waar aan verbonden is een excursie naar tal van bijzondere plaatsen van ons land. Vrijdagmiddag bracht het gezelschap ook een bezoek aan Vlaardingen. Het werd ont- vangen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas in het Handelsgebouw alhier. De zoorzitter der Kamer, de heer J. H. van Linden-van den Heuvell, hield daarbij in het Fransch, Duitsch en Engelsch, een korte toespraak, waarin hij de excurslsten hartelijk welkom heette in de 3e havenstad van ons land, te vens de hoofdplaats der Ned. Haringvis- scherij. In dit gebouw, aldus spr„ zal men daar wel meer van zien. Spr. hoopte tenslotte, dat men goede herinneringen aan dit bezoek zal medenemen. Hierna werden de bijzonderhe den onder leiding van de heeren Van Linden- van den Heuvell, Sigal en Poortman, nader bekeken. Na de rondwandeling werden ver- versohingen aangeboden. Prof. Mecking, Hamburg en Prof. Lefévre, Potiers, hebben voor de ontvangst en rond leiding dank gezegd. lijkje GEVISCHT. In de haven ter hoogte van de Watersteeg alhier, is opgevischt een kinderlijkje, ver pakt in een kartonnen doos De Commissaris van Politie alhier, verzoekt hen. die inlich tingen kunnen verschaffen, zich aan het poli tiebureau te willen melden. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden de 20-jarige A. S„ alhier, die Zaterdag getracht heeft een stadgenoot op te lichten voor 25—, S. gaf voor, dat hij gemonsterd waa op een stoomschip en met het gevraagde be drag zeemansgoederen te moeten koopen. Eenige weken geleden was het hem gelukt, iemand op deze wijze voor 25 op te lichten. KANO GESTOLEN. Bij de politie M^ier deed de heer D. S., alhier, aangifte, dat een paar maanden ge leden zijn kano uit de Vulcaanhaven was verdwenen. Dezer dagen had hij zijn kano in Schiedam zien liggen. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek toen, dat de 17-jarige J. M. H. uit Schiedam de* kano had ontvreemd. De jongen is gearresteerd en in bewaring gesteld. R. K. KINDERKOOR. Het kinderkoor van de R. K. Operette club alhier, onder leiding van mevr,. Kath. Verhoeff-Torn, behaalde op het nationaal muziek- en zangconcours, dat te Maasdijk werd gehouden, uitgaande van de Chr. Zang- vereeniging Crescendo, in de 4e afdeeling een eersten prijs met 303 punten. HARINGAANVOER. De haringaanvoer te Vlaardingen bedraagt thans 31455 kantjes, aangebracht door 73 schepen, tegen vorig jaar 79442 kantjes, aan- gebracht door 244 schepen. De haringaan- voer over de verschillende reederijplaatsen bedraagt thans 44993 kantjes, aangevoerd door 116 schepen, tegen vorig jaar 154328 kantjes, aangebracht door 450 schepen. MOOI SUCCES. Bij de gehouden tentoonstelling van het instituut Internationaal „D'Alimentation" te Brussel, behaalde onze sadgenot, de heer A. Simons, van de N.V, J. L. Simons Bakke rijen, alhier, met een inzending per vierkante meter, bestaande uit melkbrood, waterbrood, boerentarwebrood, beschuit, banket en opge maakte koekjes een Eereprijs. Diploma met Beker. Voorwaar een heel mooi succes. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 28 Juli31 Juli. GEBOREN: Margaretha, d. v. M. Poot en P. S. van Gemeren, 2. v. L. Gaelstraat 161; Adrianus, z. v. J. Hofman en A P. van Saus, Vondelstraat 48; Karolina Lodewlna, d. v. W. Voorbach en J. G. Mookhoek, Aert van Nesstraat 1; Aafje, d. v. P. van Wijk en A. de Bloois, Van Lennepplaats 20; Marius, z. van M. van Zelm en G. Haddeman,Vondel straat 11. 25-JARIG JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer A. van Op stal het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Nieuwe Matex N.V., alhier. 's Morgens werd de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning afgehaald, en in de met vlaggen versierde eetzaal van de Matex door het gansphe personeel ont vangen. Daar sprak de heer Jonckheer den jubilaris op gemoedelijke wijze toe, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de jubilaris nog vele jaren mocht medewerken aan het be drijf waaraan hij bijna van het begin af zijn krachten heeft gegeven. Spr. overhandigde hem een cadeau onder couvert. Namens de directie werd daarna het woord gevoerd door mr. Kroese, die zijn toespraak vergezeld liet gaan van een cadeau onder couvert, terwijl hij den jubilaris namens den heer Weiland, die met vacantie was, eveneens een cadeau onder couvert aanbood. Tenslotte sprak de heer Lindonck namens het personeel, roem de de goede samenwerking, en den jubilaris een fraaie bloemenmand en een compleet eetservies aanhiedend. Des avonds, na afloop van den werktijd, werd het personeel ge- tracteerd. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag j.l. 1776. Deze cijfers bedroegen in de zelfde week van 1937; 1787; in 1936: 2156; en in 1935: 2393. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ADELAAR". Met 412 duiven in concours werd een wed vlucht gehouden van Venlo (112 K.M.) De uitslag is als volgt: L 82 J. Rijnaard, 2, 40 H. Janse, 3, 39, 87, W. Bos, 4, 19, 74, J. Vink en Co. 5 P. Verhart, 667 M. Boer, 7, 20, 28, 53, 65 A. de Ruiter, 8, 55, 56, 57, 72, 95 L. Priem, 9, 32, 78, 79, 98, 99 Th. van der Kuyl, 10, 21, 97 K. de Ligt, 11, 12, 34, 35, 81, 96 W. van Loon, 13, 14, 25, 43, 86 M. Leegwater, 15, 16, 23, 88, 89, 91 Gebr. Kauffeld, 17, 41, 73 j. v. d. Windt, 18, 54, 59, L. Moerman, 22, 63, 64, 70 Jac. van der Zande, 24, 26, 29, 33, 62, 80, 83, 90 H. Priem, 27, 51, 76, 92, 93 w. Bakker, 30, 44 P. v. d. Knaap, 33, 37, 42, 71, 77, 101 A. van den Berg, 36 P. van Gijn, 45, 46, 47, 48 L. de Ligt, 49 H. Moerman, 50, 58, 75 c. Stolk, 52, 102, C. van Aken, 60 103 B. van den. Berg, 61, 84, 94 J. Hoogendam, 66 Gebr. van Toor, 68 G. Schenk, 69, 100 Joz. Lucieer, 85 C. Pille. Gelost te 8 uur met heldere lucht, Z. w. wind. Aankomst le duif 10 uur 2 min. 7 sec. Aankomst 103e duif 10 uur 11 min. 52 sec. Met 249 duiven werd een tusschenvlucht gehouden van Tilburg, 60 K.M. De uitslag is als volgt: 1 15 25 26 38 40 45 H. Priem; 2 3 12 24 47 50 J. van der Windt; 4 7 8 31 K- de Ligt; 5 6 20 22 23 43 44 48 57 58 W. van Loon; 9 10 29 32 37 H. Janse; 11 21 42 51 52 53 L. de Ligt; 13 14 41 Gebr. Kauffeld; 16 27 33 Jac. van der Zande; 17 W. Bakker; 19 A. Smit; 18 30 60 61 Th. van der Kuil; 28 39 B. v. d. Berg^ 34 35 36 M. Leegwater; 46 49 54 C. Pille; 55 59 P. v. d. Knaap; 56 62 P. van Gijn. Gelost te 8 uur. Aankomst 62e duif 10 u. 7 min. 50 sec. Met 453 duiven in concours werd een wed vlucht gehouden van Eindhoven, 89 KM. De uitslag is als volgt: 1 9 12 45 52 65 H. Priem; 2 4 6 7 15 29 44 A. de Ruiter; 3 80 83 88 90 93 107 W. Bakker; 5 60 103 D. Vink; 8 16 96 L. Moerman; 10 11 30 32 37 48 49 62 73 84 87 W. van Loon; 13 18 56 57 66 77 109 110 111 Joz. Lucieer; 14 24 25 67 78 99 100 101 Jac. van der Zande; 17 61 K. de Ligt; 19 34 98 L. Priem; 20 85 95 97 102 A. van den Rfttg 21 22 27 28 Th. van der Kuyl; 23 W. Bos; 2fi 39 40 46 58 76 113 P. Verhart; 31 91 J. HoS- gendam; 33 53 54 105 P van der Knaap; .35 36 68 69 Gebr. Kauffeld; 38 G. Schenk; 41 51 64 B. van den Berg; 42 70 71 108 Gebr. van Toor; 43 55 63 C. Stolk; 47 59 82 92 112 J Vink en Co.; 50 94 A. Smit; 72 74 75 86 89 104 J. van der Windt; 79 A. Pronk; 106 H Moerman. Gelost te 8 uur. Aankomst le duif 19 u. 13 min. 26 sec. Aankomst 113e duif 9 u. 29 min. 38 sec. Met 72 duiven in concours werd de laat ste wedvlucht met oude duiven van Orange (Frankrijk), afstand 868 K.M. De uitslag luidt als volgt; 1 2 17 18 22 H. Priem; 3 L. Moer man; 4 14 C. van Aken; 5 26 L. Priem; 6 A. de Ruiter; 7 12 13 A. van den Berg; 8 15 C. Stolk; 9 10 20 23 J. Rijnaard; 11 Joz. Lu cieer; 16 A. Kuipers; 19 25 J. Hoogendam 21 C.' Pille; 24 A. Pronk. Gelost des Zaterdags te 13 u. Aankomst le duif des Zondags te 14 u. 9 min. 5 sec. De uitslag van de kampioenschappen met oude duiven ic als volgt: Fond: 1. H. Priem met 2931 punten; 2. A. van den Berg 2783 pnt.; 3. J. Rijnaard 2680 pnt.; 4. C. Stolk 2143 pnt.; 5. Joz. Lucieer 1774 pnt. Algemeen: 1 H. Priem 5604 pnt.; 2. A. van den Berg 5396 pnt,; 3. J- Rijnaard 4688 pnt.; 4. Joz. Lucieer 4055 pnt.; 5. C. Stolk 3919 Vier aangewezen duiven: 1. C. Pille 2733; 2. J. Rijnaard 2559 Kampioenduif: 1. A. van den Berg 1624 pnt.; 2. C. Pille 1549. ZWEMWEDSTRIJD. De jaarlijksche zwemwedstrijd over 1 K.M. in de haven vanwege de Vlaardingsche Bad en Zweminrichting, wordt gehouden op Dinsdag 16 Augustus a.s., des avonds te 7 uur. OPTOCHT VERSIERDE AUTO'S EN»- Woensdag 3 Augustus a.s. wordt een verga dering gehouden in „Excelsior", P£*®ayön~ kade, voor een tijdens de feedweefc te hou den optocht van versierde auto motor- en andere voertuigen van particulieren, ver- eenigingen en bedrijven. VERHUURD. De motorlogger Marie, VL 71, van de N.V. Van Toor's Visscherij-Mij. te Vlaardingen, Is voor de haringteelt verhuurd aan de firma Gebr. van Leeuwen, te Scheveningen. De verhuur der haringschepen van de N.V. Van Toor's Visscherij-Mij te Vlaardingen werd gedaan door bemiddeling van den scheeps makelaar W, v. d. Hilst, te Den Haag. „U moet me beloven, dat de jas en broek Zondag klaar zijn. Met het vest kunt U dan wel wachten tot aan het eind van de maand evenals met de rekening

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2