DE HAVENSTAD GENUA i hillegersberg. VLAARDINGEN. Moeilijke problemen waren op te lossen. HOEK VAN HOLLAND. IJSELMONDE. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 TEN HOPE'S HANDEL MIJ. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCH ZEEHOSPITIUM. OEFENWEDSTRIJD NEDERLANDSCH ZEVENTAL. DE MAAS—ZIAN 1—0. EXAMEN HOOFDAKTE. GEVONDEN VOORWERPEN. SZÜRKETAXI TE ROTTERDAM. OP EEN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. DE TRAM IN JULI. Maar er is iets geiveldigs tot stand gebracht. *v. Swsfm - JUBILEUM BIJ DE BRANDWEER. GEVONDEN VOORWERPEN. Kleine winst, nog geen dividend na de reorganisatie. Aan het jaarverslag van A. J. ten Hope's Handelmaatschappij over 1937 ontleenen wij het volgende: Hoewel de eind 1936 ingezette opleving al heel vroeg in 1937 tot stilstand kwam, is het ons ook dat jaar gelukt zonder verlies te werken. He laas echter was de winst nog zeer onbeduidend, wat in hoofdzaak een gevolg is van den belang rijken terugslag in het zakenleven. Zeer teleur stellend was bovendien, dat ook de export naar Indië, welke zich voordien zoo hoopvol liet aan zien, vooral in de tweede helft van 1937 weer is ineengezakt, terwijl de huidige economische situatie aldaar stellig, althans voor de naaste toe komst, niet optimistisch stemt. De diverse crisismaatregelen blijven ook in ons bedrijf remmend werken: de daardoor stij gende kostprijzen, gevoegd bij de nog altijd bit ter geringe koopkracht, maken het vrijwel on mogelijk den omzet belangrijk op te voeren. Mede daardoor verviel vrijwel geheel het voor deel, dat wij meenden te kunnen bereiken door een weer verdere daling van het onkostencijfer. Een en ander is er dan ook oorzaak van, dat niet in vervulling kon gaan het in het vorig jaarver slag uitgesproken vertrouwen over het afgeloo- pen boekjaar een klein dividend te kunnen uit- keeren. Wat ten slotte den huidigen gang van zaken betreft, is van belang, dat wij er in geslaagd zijn den alleenverkoop te verkrijgen van een reeds jarenlang bestaande suikerwerkfabriek, welke verkoop gunstige perspectieven biedt. Onze vischconservenfabriek heeft bovendien haar fabricagecapaciteit uitgebreid en zal juist dezer dagen een nieuw artikel met groote ver koopmogelijkheden in den handel brengen. Laat dus het een zoowel als het ander zich gunstig aanzien, buitengewoon te betreuren is het feit, dat de samenwerking van de Peper muntfabrikanten zooveel te wenschen liet, dat de prijzenovereenkomst practisch vervallen is, waardoor de vastgestelde minimumverkoopprij zen met circa 10 pet. zijn ingezakt. Waar uit deze kringen zoo dikwijls en ook wel energiek is aangedrongen op regeeringssteun in den vorm van larere accijnzen, verminderde crisisheffin gen e.d., had men o.i. moeten begrijpen, dat de inderdaad zoo hoog noodige hulp van die zijde niet te verwachten is, zoolang de betreffende fabrikanten zelf in eerste instantie de zaak zoo grondig voor zichzelf en voor elkaar bederven. De balans per 1 Januari 1938 vermeldt als activa: gebouwen 280.678 (315.678); machi nes, gereedschappen, auto's, meubilair 42.569 (67.915); kas en postgiro 2.156 effecten 2000 (6000): debiteuren 18.360 (64.534); voor raden 31.828 (55.861); en als passiva: ka pitaal 100.000 (300.000); hypotheken 130.110 (132.970); bankiers 45.280 (49.914); crediteuren 101.738 (100.582); reserve voor amortisatie van oprichtersbewijzen 176 saldo-winst 288 (v.j. 19). De verlies en winstrekening staat debet voor: salarissen en algemeene kosten 57.953 (62.108); interest 1256 (2862); winst 288 (19) en credit voor: bruto-winst op goederen en gebouwen 59.498 (66.648). Aangiften van 2 Augustus 1938. BEVALLEN: J. J. Kuü'zen—Harder d. R. Kuilden Hartog d. S. Serphosde Wit z. E. Jansende Vries d. J. C.Velthuijzenv. Esch z. J. de Vormer—Jalink z. J. J. Spee Tops z. A. M. LansbergenBaartmans z. J. ToenkkesHovestadt z. C. M. H. Hoogen- boomVis z. C. E. OuwerkerkSchepers d. P. PiepenbrinkOtto d. M. de VosMeij- eren z. D. v .HattemBlok z. W. Polhuijs Speijer d. J. Geerlofv. Heelsbergen d. J. L. StassenClauss d. S. de KlerkGroe- neweg d. D. C. M. van AarsenPredescu d. C. M. DeijkersMink z. E. A. MeijerMul ler z. H. D. GrobeckerVermeijs z. H. P. HordijkBunk d. E. SeipPijlman d. C. v. d. SpekKraaijeveld z. C. GoresVoets z. J. M. KummerVlaming z. M. H. Romsom Polenk z. H. L. Meuldijkv. d. Eijnden z. A. W. Romeijn—Versluijs z. J. KoolElvers d C. Doolaard—v. Dijke z. A. W. A. Kle- vits—Stijlen z. H. M. G. Lops—Bustin d. S. E. Michilsenv. Noord z. E. Boshuizen—de Jong d. J. C. A. ScherpenisseBlom d. M. Hollander-Berenbeck d. A. D. Hogendoorn Beckmann z. OVERLEDEN: J. G. v. Heijenoort, ongeh. man 22 j. W. J. Oosterbaan, zoon 2d. L. C. Roet- man, wede v. J. P. Roosendaal 75 j. A. Berke laar, dochter 15 j. M. C. Schoester, vrouw v. W. de Vos 81 j. D. Dalmeijer, man v. M. C. Kok 74 j. C. A. T. M. Senecaut, vrouw v. J. J. W. v. Hugte 34 j. G. G. Boerendonk, man v. T. H. Rila 60 j. G. Plat, vr. v. H. W. J. Wille- brant 54 j J. Posch, zoon lj. M. v. d. Graaf, vrouw v. C. v. d. Heuvel 56 j. J. J. Weber, wedr. v. J. v. Dalen 84 j. P. Steijlen, man v. A. Jongebreur 24 j. H. L. den Boer, ongeh. man 21 j. W. de Bes, vrouw v. A. Middeldorp 70 j. G. M. Bleeker, wede v. J. Groot 59 j. J. P. C. v. Goor, wede v. G. Fi scher 80 j. T. Koppenol, zoon 6 j. N. Eland dochter 1 j. H. H. W. Abeln, man v. J. R. Lanooy 67 j. Voorts als levenloos aangegeven A. G. Visser—v. Snek dochter P. de Looff v. Oeferen, d. C. W. WesterhofLammers, d. J. C. v. Staverenv. Hulst, d, A. v. VarkLakerveld, zoon. De romantisch aangelegde kapitein 1 Verschenen is het jaarverslag van het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk aan Zee over het jaar 1937. De teruggang van het aantal verpleegdagen is ook in het jaar 1937 blijven voortgaan, behoudens in een korte periode in den zomer, toen het als minimum gewenschte aantal van 200 werd bereikt. Op 1 Januari 1937 waren in het zeehbspi- tium aanwezig 178 kinderen, n.l. 101 jongens en 77 meisjes. Gedurende het jaar werden opgenomen 340 kinderen, n.l. 174 jongens en 166 meisjes, terwijl vertrokken 317 kinderen, n.l. 162 jongens en 155 meisjes, 2 jongens overleden. Op 1 Januari 1938 waren aanwezig 199 kinderen, n.l. 111 jongens en 88 meisjes. Per dag werden gemiddeld verpleegd 187.4 kinderen tegen 201.0 in 1935 en 196.4 in 1936. Van de 518 kinderen, die in 1937 verpleegd werden, was een infectiebron in de naaste omgeving aanwezig van vaderszijde bij 203 kinderen, van moederszijde bij 156 kinderen, van vaders- en moederszijde bij 60 kinderen, geen tuberculose in de omgeving bij 90 kin deren, onvoldoende anamnese bij 9 kinderen. 21 kinderen werden verpleegd, lijdende aan spondylitis, 12 patientjes lijdende aan tuber- culeuse coxitis. Aan tuberculose van groote gewrichten leden 15 kinderen. Bij 4 patientjes bestond tuberculose van kleine beenderen en gewrichten. Halskliertuberculose werd gevonden bij 12 kinderen. Aan multipele haarden, abcessen, scrofulodermata leden 8 kinderen, 315 kinderen met T.B.C.-infectie, T.B.C.-pulmonum incipiens en stadium L wed den in 1937 verpleegd. Aan tuberculosis pul- monum stadium M en N leden 112 patientjes. Met peritonitis tuberculose en lymphomata in abdomine werden verpleegd 17 kinderen. Bij 2 kinderen bleek, hoewel zij wel positief op tuberculine reageerden en er ook wel, zij het niet actieve, afwijkingen van tuberculeu- sen aard in de longen te vinden waren, de voornaamste afwijking, waarvoor zij werden opgenomen, niet van tuberculeusen aard te zijn. Wat de uitkomsten derbehandeling betreft: van de 382 gevallen met negatief of zonder sputum waren 295 veel verbeterd tot genezen; verbeterd 84; stationnair 3; van de 2 gevallen met positief sputum veel verbeterd 1, ver beterd 1. De nationale ploeg slaat S.V.H. met 31. Alle kenners van het waterpolospel te Rotter dam en omgeving waren gisteravond zooveel mogelijk naar het Zwarte Plasje te Hillegers- berg getogen om daar het nationale zevental, dat eind van deze week naar Londen vertrekt, om daar aan de Europeesche kampioenschappen deel te nemen, aan het werk te zien. Zij hebben er geen spijt van gehad, want zij hebben er een mooien wedstrijd gezien, waarin de S.V.H. uit muntend partij heeft gegeven. De onder den naam van Kikvorschen spelende Nederlandsche ploeg moest het zonder van Aalst stellen, die wegens ziekte verhinderd was- Hij werd echter uitmuntend vervangen door den Haarlemmer Kollerie, wiens speltype sterk overeenkomt met dat van den Hagenaar. Scheidsrechter was de heer De Kok Jr. Dadelijk na den ingooi bemachtigden de Kik vorschen het leer en Kollerie gaf al spoedig blijk van zijn schotvaardigheid door hard tegen de zijlat te schieten. Er werd uitstekend gedekt door S V.H. en de bezoekers konden er niet in slagen los te komen. In de voorhoede van de Hillegersbergenaren loerde Snoek op zijn kan sen. Nadat hij het een paar maal tevergeefs had geprobeerd, slaagde hij er in met een mooien omhaal de leiding voor de S.V.H- te nemen (10). De Kikvorschen ondernamen tal van tegenaanvallen, maar A. Verhoeff maakte er veel onschadelijk en achter hem lag Zeisman, die zijn doel in grootschen vorm verdedigde. Een scherp schot in den hoek van de hand van Kollerie was hem echter te machtig en het was 1—1. In de tweede helft waren de Kikvorschen over het algemeen wat sterker, maar zij stuitten tel kens op de sterke verdediging van de Hillegers bergenaren, wiens doelman van tijd tot tijd won deren verrichtte. De aanvallen van S-H.V. wer den op Snoek geconcentreerd, maar deze, zwaar gedekt door Stam, kreeg bijna geen kans meer om behoorlijk te richten, Met een keurig schot van de hand van Maier namen de Kikvorschen de leiding en heel op het laatst slaagde van Rootselaar er in om met een scherp schot in den linker benedenhoek de overwinning van de nationale ploeg tot een voldongen feit te maken. Eindstand 31 voor de Kikvorschen. De partij is voor ons Nederlandsche zevental een uitmuntende oefening geweest, want S.V.H. heeft een sterke tegenweer geleverd. De Maas is er gisteravond in geslaagd een kleine overwinning te bevechten op het Haag- sche Zian. Met deze zege rijst haar kans op behoud voor de eerste klas. Het was over het algemeen een gelijk opgaand spel, waarin de verdedigingen de overhand behielden. Voor de rust slaagde dr. H- v. Senus er in na mooi aan geven van zijn broer, ir. R. v. Senus, den Haag- schen doelman te verschalken (10). In de tweede helft vocht Zian voor al wat zij waard is om de partijen op gelijken voet te brengen. Haar middenvoor werkte eenmaal een mooien doorslagbal rakelings over de lat. Hoe men ook zwoegde, er kwam geen verandering in den stand en de Rotterdammers verlieten zege vierend het water. ROTTERDAM, 2 Augustus. (Commissie I) Ge slaagd mej. J. Th. v. d. Hoeven, Rotterdam; mej. T. van Rosse, Rotterdam. ROTTERDAM 2 Augustus (Commissie II) mej. H. C. L. de Vos, Vlaardingen; mej. Th. M. Huls man, Bodegraven; mej. K. A. E. Goedheer, Wis- senkerke; mej. M E. Minderhoud, Middelburg. Gevonden voorwerpen, aangegeven in het tijd vak van 29 Juli t/m 1 Augustus 1938, waarom trent Inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofd bureau van politie te Rotterdam, iederen werk dag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 1921 uur. Aan het Centraal Bureau: portemonnaies. rood étui met foto's, zwarte damestasch, zwarte da- mestasch met portemonnaie, poederdoos, sleutel en oorknoppen, ovale metalen broche met blauwe steenen, doublé armband, paar paarlen oorknop pen, zilveren broche met steentjes, rozenkrans met bruine kralen, diverse handschoenen, diverse sleutels, bril met nikkelen montuur in étui, paar beige wollen sokken, bruin wollen badpak, bruin laag kinderschoentje (rechter), groen kinderjasje, 2 schorten (rood en wit), bruin linker en bruin rechter kinderschoentje, blauw wollen badpak, beige kinderregenjas, 2 blauw wollen badpakken met witte ceintuurs, wit lak kinderschoentje, blauw katoenen jongensbroekje, blauw jongens colbertjasje, blauwe overall met handdoek en zakdoek, groen jongenscolbertjasje met vulpot lood rood badpak in gestreept boterhammenzakje, bruine peua de suède ceintuur met groene slui ting beige gummi regenmantel, bruine heeren- sandaal (rechter), beige radeldeltje, wieldop S K E zadeltaschje met gereedschap, motorvoet steun,' auto-tankdop, deksel van melkbus, tabaks pijp, schroevedraaier, 3 boekjes, pakje ijzeren bouten, atlas, gehaakt kleedje (oranje en zwart), flanellen hoes van melkbus, broodmes met bruin heft, kist met aardappelen, leerboek Fransche taal, geel zeiltje voor kinderwagen. R. K. kerk boekje ten name Munninhoff, werpnet, heeren rijwiel gemerkt Besq., Arnhem, heerenrijwiel merk Magneet, heerenrijwiel merk Royal, ongemerkt Jongensrijwiel, benevens eenige rijwielen, welke reeds op vorige lijsten werden vermeld. Aan bureau Sandelingpletn heerenrtjwlel merk °a"X bureau Bergsingel heerenrijwiel merk R.S. ,ri bureau Oostervantstraat groen-zwarte a toped op luchtbanden. Aan bureau Chariots duivemand (groen wit 'n post Marconiplein baal Amerikaansche bloem. Bij vinders: rood-bruine portem. met inhoud, C. van Herk, Schieweg 20Oc; br. led. sportportem. met inhoud, W. Dijksman, Van Houtenstr. 41; br. led. portem. met inhoud, B. C. Blaak, Vijver- hofstr. 171a; groene port. met inhoud, B. Korver, Kortebrantstr. .21b; br. led. sportport. met in houd, L. H. Langeveld, Zwaanshalskade 56b; ovale damesportem. met inhoud, N. v. d. Heide, Boogjes 50; br. heerenportem. met inhoud, A. Broer, Wielerstr. 16a; br. kinderportem. met in houd, P. van Leer. Bonaventurastr. 104b; br. hee renportem. met inhoud, W. Dekker, Schooneber- gerweg 68; br. kinderportem. met inhoud, J. M. de Rook, Jericholaan 7b; grijze damesportem. met inhoud, G. Mol v. Krimpen, Ab. Kuyperlaan 18a; br heerenportem. met inhoud, P. van Ewijk. Gordeiweg 88. zw. heerenportem. met inhoud, L. Koppelaar, Heer Daniëlstr. 59; zw. damestasch met inhoud, K. Nieman, Eben Haezerstr. 52; kralen handtaschje, S. J. Pauw, Roderijschelaan 48b; actetasch met regenpijpen, A. van West, Goudscheweg 135b; bruin-zwart gevlamde vulpen, I. de Haan, Asterstr. 77; zwarte vulpen, A. Bos, Beukendaal 221; nikkelen zakhorloge, F. v. d. Zande, Olmendaal 53- kunstgebit, L. v. d. Burg, Schulpweg 71; verm.' gouden heerenring, W. Jansen, Melkpad 52; 2 bankbiljetten, C. J. van Roosendaal, Proveniersplein 16a; br. damespara- pluie, N. A. van Kruining, Pieter de Raadtstr. 52b; bergstok, J. Verheul, Crooswijkscheweg 103; paar br. glacé dameshandschoenen, mevr. den Bakker, Schied.weg 92 Vlaardingen; bril met hoornen montuur in étui, D. Kros, Kat. Lagedijk 296a. 2 brillen met nikk. montuur, Gem. reiniging, Zalnistr. 30; grijs-blauw badpak met handdoek, B. Spetter, Vijverhofstr. 37b; grijze ceintuur, J. Weijerling. Dokstr. 23; blauw gab. regenjas, J. Blok, Schulpweg 674; beige regenjas, K. v. d. Klooster, Opzomerstr. 26a; grijze damesmantel, D. Geul—Schols, Lijnbaanstr. 28c; gymnastiek schoen met witte kous, H. Poot, Aelbrachtskolk 21. blauw badpak met handdoek, A. Prayer, Heer Ar'noldstr. 44; gele hond, A. Hoesel, Florastr. 17b; 6 negatieven, P. v. d. Graaf, Beverstr. 107a; bloemventersmand met bloemen, H. Robijn, Mee- krapstr. 36b; rol singelband, portier Müller Co., Willemsplein 45; roode autoped, B. van Wolfe- ren, Hlllelaan 14. Xerxes en R.F.C. hebben tezamen een over eenkomst getroffen met Szürketaxi, een Hon- gaarsch eerste klas beroepselftal, voor het EpeJ& len van twee wedstrijden op het terrein van R.F.C. Zondag 7 Augustus, des avonds om zeven uur zal de R.F.C. de eerste ontmoeting spelen en op Zaterdag 13 Augustus om zeven uur zal Xerxes tegen de Hongaren in het veld komen. Beide Rotterdamsche elftallen komen met hun sterkste opstelling. De twee wedstrijden zullen worden voorafgegaan door een ontmoeting tus- schen de tweede elftallen van Xerxes en R.F.C. De 24-jarige handelsreiziger F, A. uit de Hovenierstraat, sprong gisteravond op het Stationsplein op een rijdende tram. Hij kwam te vallen en brak zijn rechterbeen. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. In de maand Juli werden vervoerd 5.742.418 reizigers tegen 5.316.273 in Juli 1937. De op brengst was 431.346 tegen 401.519,65 in 1937. Tot en met Juli werden in 1938 ver voerd 40.566.001 reizigers tegen 37.768.235 in 1937, dus meer 2.787.766. Ook de opbrengst was 193.903,12 hooger. NIEUWS V'AN DE KOMENDE JUBILEUM? FEESTWEEK. Het Oranje Comité 1938 meldt: Maandag 1 Augustus hebben wij wederom langdurig vergaderd. Het ging erom wat van de feestelijkheden moest doorgaan en wat niet want de offervaardigheid die tot nu toe betoond werd, beantwoordt niet geheel aan de verwachtingen en stelt in verschillende gevallen zelfs zeer teleur. En groote feesten organ iseeren zonder geld kan ook het hard werkende comité niet. De vergadering be treurde echter zóódanig het voornement om de Hof-illuminatie dan wel de opvoering van „De binnenkomst van den eersten Ja ger" te schrappen van het program, dat na lang wikken en wegen thans definitief be sloten is het oorspronkelijke programma in zijn geheel uit te voeren. Dit gaat dus ten deele zonder financieelen ondergrond. Dit mag sommigen een waagstuk schij nen, maar het Comité meent, dat Vlaardingen jegens Oranje verplicht is hetgeen thans wordt ondernomen, en vertrouwt dat ook de enkele dui zenden die nog ontbreken er zullen komen. Er wordt thans hard gewerkt aan de samen stelling van een fraai uitgevoerden feestgids, een boekwerkje van ca. 120 pagina's, in groote oplaag gedrukt en t.z.t. tegen geringen prijs verkrijgbaar. Het groote bloemenfeest. Woensdag 3 Augustus (dus heden) om 3 uur in „Excelsior" Oosth. kade wordt een vergadering gehouden waarop alle vereeni- gingen, bedrijven, neringdoenden en particu lieren worden verwacht die willen medewer ken aan het welslagen van het voorgenomen bloemencorso gedurende de komende feest- week. De bedoeling is een groote optocht, waarin bloemen het overheerschend element moeten vormen. Hoe grootscher de optocht is hoe beter. Prijzen worden voor de ver- Schillende groepen beschikbaar gesteld voor de mooiste en origineelste vondsten. Mede doen mogen dus zoowel een fabriek met een bedrijfsuitbeelding in een bloemenomlijsting als een slagersjongen met zijn manfiets; zoo wel een melkverkooper met zijn carrieër als een timmerman of een rijwielhandejaar met een weergave van zijn beroep, zoowel een particulier of een gezin loopend of rijdend op rijwiel, motor of in auto als vereenigingen met haar vaandels en event, haar leden, mits alles omlijst met bloemen, hoe meer en hoe rijker hoe beter. Waar de feesten juist vallen in een bloemrijken tijd, mag verwacht wor den dat ook het bloemenfeest in letterlijken en figuurlijken zin bloemrijk zal worden. Op genoemde vergadering ontvangt men inlich tingen en adviezen; laat dus niemand weg blijven den eersten keer (een noodlottige ge woonte van sommigen) opdat eensaf de deelname kan worden vastgesteld. Tenslotte een Oproep aan de Buurtvereenigingen. Deze organisaties worden verzocht uiter lijk Vrijdag 5 Augustus aan den heer H. K. van Minnen, Hofsingel 18, te melden in hoeverre straat of buurt wordt versierd en/of verlicht. Zulks voor opname in den feestgids. Latere opgaven kunnen niet meer worden opgenomen. GESLAAGD. Voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorrespondentie slaagde de heer C. v. d. Kooy, leerling van de Middelbare Han delsavondschool Kennis is Macht, alhier. AANBESTEDING. De aanbesteding van rijwielhandel voor den heer A. Kuiper te Vlaardinger-Ambacht door den architect J. Snijders Lzn. te Vlaar dinger-Ambacht leverde o.a. de volgende cijfers: J.'Nieuwstraten, Vlaardingen ƒ8995; P. Onder de Linden, Vlaardingen ƒ8983; fir ma A. Bontenbal, Schipluiden ƒ8600; C. A. Qualm, Rozenburg, 8274. Gunning aange houden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: van der Knaap, Ridder straat 14, rozenkrans; van der Burg, Hoog straat 92, portemonnaie met inhoud; Krom- meyer, Dijklaan 63, jasje; Hoekstra, Baljuw straat 14 ketelpak in zakdoek; De Jong, Falckstraat 10, portemonnaie met inhoud; Politiebureau, damesrijwiel, kindertaschje met inhoud, knipmesje; Verkuil, Tolenstraat 28, vulpen; van der Hoek, Eendrachtstraat 91, boodschappentasch met inhoud; Sluimer, Zomersteeg 6, hoepel; Peters, Vondelstraat 46, kinderpaardespan met belletjes; Wape naar, 3e Spoorstraat 17, ketting; Verhagen, Mahlerstraat 13, portemonnaie met inhoud; Borsboom, van Riebeeckstraat 6, portemon naie met inhoud; Both, 3e Spoorstraat 13, armbandje; Baars, Lijsterlaan, bril; Broek," Trompstraat 47, hondenriem; Politiebureau, portemonnaie, muts, portemonnaie met in houd, handschoen; Van der Pij, Sehiedam- scheweg 7, jas; van der Veer, le Maasbosch- straat 88, rozenkrans; Lensveld, Ged. Bier- sloot 55, portemonnaie; Vons, de Wetstraat 39, handschoen; Geerlings, Callenburgstraat 99, armbandhorloge; Struis, P. C. Hooftstraat 11, portemonnaie met inhoud; Hoogerwerf, Koningstraat 3, actetasch met kleeren; Kor- pershoek, Valeriusstraat 139, damestasch; de Bruyne, Groen van Prlnstererstraat 83, rijwielplaatje; Nieuwstraten, Mahlerstraat 48, damestasch; Koppenol, Afrol 24, portemon naie met inhoud, pakje kleeren; de Bloeme, Stationsstraat 85, portemonaie met inhoud; Drankers, 2e van Leyden Gaelstraat 7, rug zak met inhoud; de Blois, Oosthavenkade 20; Borsoom, Callenburgstraat 91, damesporte- monnaie; Hagen, Oosterstraat 89, gouden ring en 2 jasjes; de heer, le Spoorstraat 1, bacht, damestasch; Voorstraat 39, VI. Amb. huissleutel. Nachtegaallaan 14, VL Amb., licht grijze poes. (Van onzen K-correspondent.) ROME, Juli 1938. De haven van Genua bestond oorspronke lijk uit een naar het Zuiden wijd-geopende baai, die in oude tijden Genu (knie) ge noemd werd, en waaruit de naam van de stad is afgeleid, maar die nauwelijks den naam van „haven" verdiende. In den tijd der kruistochten, welke de Genueesche zeevaart aanmerkelijk bevor derden, bouwden twee geniale monniken (de geestelijken waren in dien tijd niet alleen de leiders van wetenschap en kunst, maar ook van techniek!), fra Oliverio en fra Fi- lippo, als eersten een dam, aan het Noorde lijk uiteinde van de baai, die kort daarop door Simon Boccanegro tot kade werd uitge bouwd en nu nog* als Molo Vecchio bestaat en bekend is. Maar pas vele eeuwen leter (en wel precies in de 16de eeuw) kwam hierbij aan het Westelijk uiteinde de Molo Nuovo (de nieuwe kade). Genua was toen een bloeiende havenstad. Maar de Noord- Arikaansche zeeroovers maakten weldra het geheele gebied onveilig en geen schip waag de zich meer in deze contrijen. De havens vervielen, en met deze ook Genua. In het jaar 1782 liepen slechts 36 zeeschepen de haven binnen! Eerst in de 19de eeuw kon Genua zich weer eenigszins herstellen. De hoofdoorzaak hiervan was de overgang naar kolen en ijzer, die op het eerste gezicht voor de Italiaansche zeil- en hout-scheepvaart zoo noodlottig scheen. Genua werd de groote invoerhaven voor Engelsche kolen, die langen tijd meer dan de helft van den Genueeschen import bedroegen. In 1869 droegen de opening van het Suezkanaal en de doorbraak van de St. Gothardtunnel hun steentje bij. En toen in Noord-Italië de bevolking groeide en er niet meer voldoende koren was, werd Genua de haven voor den invoer van graan uit Ame rika. De stichter van de Italiaansche eenheid, graaf Cavour, erkende als eerste de nood zakelijkheid van een uitbouw van de haven en van een uitbreiding van de stad in Wes telijke richting. Maar de middelen ontbra ken. Tot de hertog van Galliera in 1875 kwam te overlijden en de stad voor dit doel in zijn testament niet minder dan 20 mil- lioen goudlire naliet. Hiermee verlengde men den Molo Nuovo door een 1600 meter langen, naar Galliera genoemden dam in Westelijke richting en schoof hiervóór van de kust uit een tweede dam, den Molo Giano. Zoodoende werd niet alleen de havenopper vlakte meer dan verdubbeld, maar wat nog belangrijker was: het geheele complex, zoo wel het oude als het nieuwe, werd veel beter tegen wind en storm beschut. Weldra echter bleek ook deze ruimte niet meer voldoende. En zoo werd tenslotte, bij het bezoek van Mussolini aan Genua, in 1926, besloten, de Molo Galliera met ongeveer het drievoudige naar het Westen toe te verlen gen. Iedere enkele meter van dezen dam heeft niet zelden tot 100.000 lire gekost! Zoo ontstond tusschen dezen dam en de kust het groote Mussolinibassin, waarin 8 kaden werden aangebracht. De schutdammen wer den van 2200 meter op meer dan 6000 meter gebracht; de kaden werden van 13 tot 19 K.M. uitgebouwd! Door deze vergrooting van de haven ont stond echter een ander probleem. Want met den groei van de haven, namen ook de be volking en het stadsverkeer toe. En vóór alles steeg de behoefte aan een railsysteem voor den snellen afvoer der waren. Genua grenst aan de landzijde overal direct aan hooge bergen. Er bleef dus niets anders over, dan de stad eenvoudig in terrasvorm tegen deze bergruggen op te bouwen. Om plaats te maken voor het stadsverkeer werden vier groote stratenbundels geboord. En om te verhinderen, dat de haven met waren ver stopt zou worden, werd (nog afgezien van de inrichting van ontelbare moderne hulp middelen) het railsysteem van 55 K.M. tot 100 K.M. uitgebreid. Gezien de begrensde ruimte was vooral dit laatste een geniale prestatie van de Ita liaansche techniek. Heden kunnen de waren niet alleen snel worden gelost: ze kunnen ook snel worden weggevoerd,en dat is voor Genua bijna nóg belangrijker! Er moest echter nog een andere (en mis schien nog schadelijker) hindernis overwon nen worden, wilde Genua zich als havenstad ten volle kunnen ontwikkelen. Dat was de bergketen der Apennijnen, die de stad en de haven scheidt van de groote Noord-Italiaan- sche industriesteden. Om het spoorwegver keer te verlichten, werd over de Apennijnen, van Genua tot Serravalle (hier scheiden zich de wegen naar Turijn en Milaan) een mo derne, 50 K.M. lange autoweg aangelegd, die 200 millioen lire gekost heeft, maar waarin alle overwegen vermeden zijn en waarin de bochten, door overbruggingen en tunnels (die een gezamenlijke lengte hebben van 2850 M.) tot een minimum zijn terugge bracht. Zoodat van dezen weg, die den ge- heelen nacht verlicht wordt, van de 50 K.M. niet minder dan 29 zonder bochten zijn. Wanneer men de geschiedenis en den bloei van een havenstad als Genua nauwkeurig wil nagaan, moet men niet vergeten, dat tusschen de Middellandsche Zeehavens en de Atlantische havens een geweldig verschil bestaat ten gunste van de laatste. Want deze zijn rivierhavens met een reeds van nature onbegrensde aanlegmogelijkheid; terwijl gene, van weinige uitzonderingen afgezien, baaien zijn, die eerst tot „haven" kunnen worden, wanneer zij door kostbare techni sche bouwwerken zijn gezekerd en vergroot. Vervolgens hebben de Atlantische havens grootendeels een laagvlakte als achterland, meestal nog met een rijk industrie- o£ grondstofgebied, dat door middel van de ri vier voor kleinere schepen bereikbaar is. Terwijl die aan de Middellandsche Zee óf direct öf op korten afstand door gebergte worden ingesloten en op spoorwegen en straten zijn aangewezen. En slechts weinige hebben een rijk en groot achterland. Schepen, die uit het Noorden naar den Oriënt varen, moeten weliswaar den omweg maken over Gibraltar, maar daarvoor kun nen zij in vele havens aanleggen en waren innemen en zoodoende toch in vrachtprijs concurreeren met de Middellandsche Zee havens, die deze mogelijkheid missen. Bui tendien hangt de bloei van een haven, be halve van de aanlegmogelijkheid, ook af van de laad- en los-gelegenheid, die, zooals we gezien hebben, door de geringe beschikbare ruimte bij de Middellandsche Zeehavens steeds een groote moeilijkheid vormde. Vóór de laatste verbeteringen, welke de fascisti sche regeering in Genua liet aanbrengen, duurde het transport van katoen van Genua naar het in Piemonte gelegen Bielia bijna even lang als van New-York naar Genua! Zoodat de Lombardijsche spinnerijen deze grondstof liever vie de Noordelijke havens invoerden. Buitendien bezat Italië vóór het regiem niet minder dan 157 grootere en kleinere havens, die ieder voor zich de hulp van den staat inriepen, om hun haven te kunnen uitbreiden. En zoo werd in dien tijd, toen men allen wilde helpen, niemand af doende geholpen. Al deze nadeelen zijn in de Italiaansche pers in vroeger jaren natuurlijk rijpelijk be handeld en besproken. Maar pas in de pe riode van het regiem vond men den moed, ze op te lossen, gedachtig aan de woorden van Mussolini: „Dat moeilijkheden er zijn, om overwonnen te worden, en dat het de geest is, die de materie buigt en beheerscht". Reeds vóór hij aan de regeering kwam, was de Duce van meening, dat Italië's toe komst in eerste linie op zee lag. En deze meening is in den loop der jaren steeds ster ker geworden. Mussolini ziet zijn in het Noorden door de Alpen - beschut land veel meer als een „eiland", dan als een deel van het continent. Ja, hij heeft het zelfs het „Engeland' van de Middellandsche Zee" ge- noemd en heeft het als motto de oude Hanze- spreuk gegeven: „Navigare necesse est, vi- vere non necesse est". (De zee bevaren ia noodzakelijk, leven niet). Na overleg met admiraal Umberto Cagni, die een uitstekend zeevaarder is, werd het hem duidelijk, dat Genua als eerste het recht had op havenuit bouw. Want Genua heeft tegenover Italië's tweede haven, Napels, het zoowel agrarisch als industrieele rijkste deel van Italië: de Povlakte, achter zich. En in vergelijking met Venetië heeft het, vooral voor Zuid- en Noord-Amerika, een gunstiger ligging. Bui tendien beheerscht Genua 30 procent van den Italiaanschen zeehandel, terwijl de drie eerstvolgende (Triest, Venetië en Napels) slechts ieder 10 procent hebben. Reeds in 1925 overtrof Genua het Fransche Mar seille (dat toch veel gunstiger gelegen is!) en werd zoodoende de belangrijkste haven aan de Middellandsche Zee. Daarom had het recht op een uitbouw, die gelijken tred hield met deze posite. Dat deze moderniseering, die voor Genua een nieuw tijdperk inluidt, werkelijk plaats vond, is één der groote overwinningen, die de menschelijke geest en de menschelijke energie over de natuur en haar hindernissen hebben behaald. POSTDUIVENVER. „DE LUCHTBODE". Wedvlucht van Maastricht, 151 K.M. Aan tal duiven 144. Gelost te 12 uur. Aankomst le duif 2 u, 17 mi.n 49 sec. Aankomst 36e duif 2 u. 35 min. 55 sec. De uitslag is als volgt: 1 15 17 20 Gebr. van Keulen: 2 3 5 14 18 P. J. van Roon; 4 28 C. Verwey; 6 12 16 26 27 J. Jekel; 7 36 J. de Ligt; 8 L. P. van Everdingen; 9 10 13 33 G. Scheffer; 11 29 30 D. van der Hoek; 19 32 L. Poldervaart; 21 22 24 25 34 G. van der Windt; 23 M. van der Gaay; 31 J. van Everdingen; 35 P. van Dorp. Wedvlucht van Ciney, afstand 192 K.M. In concours waren 137 duiven. Gelost te 11 u. 30 min. Aankomst le duif 1 u. 55 min. 42 sec. Aankomst 34e duif 2 u. 11 min. 23 sec. De uitslag is als volgt: 1 6 8 9 17 28 29 31 P. J. van Roon; 2 5 7 13 14 Gebr. van Keu len; 3 10 18 25 26 30 G. Scheffer; 4 34 J. de Ligt; 11 24 J. Jekel; 12 23 D. v. d. Hoek; 15 20 22 G. v. d. Windt; 16 M. v. d. Caay; 19 32 L. Poldervaart; 21 P. van Dorp; 27 L. P. v. Everdingen; 33 G. Verboom. POSTDUIVENVER. „KEER WEER". „Keer Weer" hield een wedvlucht vanuit Chateauroux (Fr.) afstand 635 K.M. Gelost 's Maandagsmorgens te 6 u. 15 min. De aan komst was als volgt: 1 4 20 26 27 31 M. J. Heinsius; 2 6 19 21 25 29 J. Priem; 3 5 8 E- Zijdenbos; 7 11 15 J. Mul; 9 30 36 A. v. d. Meyde; 10 18 28 37 39 en eerste overduif Gebr. Heinsius; 12 14 A. Schippers; 13 J. G. Sey; 16 H. Snoek; 17 24 32 A. van Brand wijk; 22 38 A. van Es; 23 Gebr. van Brand wijk; 33 H. Barg; 34 P. Gort; 35 C. Letterie; 40 F. van Oosten. Aankomst eerste duif 16 u. 52 min. 21 sec. De postduivenvereeniging „Keer Weer" hield een wedvlucht met jonge duiven van uit Breda, afstand 48 K.M. In concours ston den 455 vogels, welke om 8 u. 10 min. wer den gelost. De aankomst was als volgt: 1 3 4 7 P. G. van Galen; 2 8 11 A. J. Lodder; 5 28 29 49 81 82 107 108 109 J. Muil; 6 12 17 34 35 57 94 J. Priem; 9 18 19 21 25 43 55 70 72 L. Ver beek en Co.; 10 32 45 J. Harloff; 13 14 63 67 69 78 83 84 85 A. Stigter; 25 16 36 59 97 98 105 C. Letterie; 20 64 A. v. d Meyden; 22 54 60 66 73 92 100 113 114 A. .1. Stam; 23 52 68 79 B. Simon; 24 99 111 A. Heindijk en Zn.: 26 30 37 44 46 47 53 104 106 Gebr. Hein sius: 27 42 J. v. d. Berg; 31 103 110 Gebr. van Brandwijk; 33 C. Hollenberg: 38 39 61 65 78 89 90 F. van Oosten; 40 41 A. van Houwe- lingen; 48 A. van Brandwijk; 50 112 H. Barg; 51 87 J. C. Muller; 58 71 77 D. de Jong; 62 .93 95 F. de Groot; 74 75 80 H. Snoek; 86 101 A. van Es; 88 E. Zijdenbos; 91 102 en le overduif D. van Steensel; 96 A. Schippers. Aankomst le duif 8 u. 49 min. 18 sec. Aan komst 114e duif 9 u. 1 min. 52 sec. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. GEHUWD: D. van Rixoort 25 j. en A. Har- denbol 25 j. X. van Vliet 27 j. en J. Don 22 i. OVERLEDEN: Adrianus A. M. Ham bijna 2 jaar. TAMBOERS EN PIJPERS. De tamboers en pijpersvereenigings „Laus Deo" gaf gisterenavond haar eerste concert in de muziektent op het Scheepvaartplein. Er was vrij veel publiek. Gezien het feit, dat het corps voor de eerste maal naar buiten optrad, kan de uitvoering van de nummers heel goed worden genoemd. '?>>v L'ART D'ÊTRE GRAND-PÈRE een kunst, welke mr. Albert Lebrun, 'de president der Fransche republiek opperbest verstaat, getuige de gemoedelijke wijze, waarop hij met zijn kleinkinderen aan het wandelen is in zijn vacantia- verblijf te Vizille, Op 15 Augustus a.s. zal de heer W. de Buiter, Hoofdweg 116, 50 jaar aan de brand weer verbonden zijn. Als jongen van 16 jaar trad de jubilaris reeds bij de brandweer in functie als pomper, daarna ais kringsluiter, om daarna achter eenvolgens brandspuitmeester en brandmees ter te worden. Reeds 29 jaar is hij lid van het College van Brandweerhoofden en 50 jaar diende hij bij dezelfde spuit. De Ruiter is 66 jaar oud en hij denkt er nog niet aan zijn functie bij de brandweer te laten varen. Aan het bureau van Politie, Straatweg 186, zijn in de afgeloopen week de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd: stofdop, sleutel met ring, blauwe muts, en een auto slinger. Bij vinders zijn te bekomen: badabonne- ment van een zwembad te den Haag, van Dijk, Kerst. v.d. Bergelaan 32b; vosbont, Ti- bout, R. Rottekade 113, Bergschenhoek; een damestasch met inhoud, van Beelen, Rob. Owenstraat 19; heerenhandschoen, J- Zuid hof, Molenlaan 154; schroevendraaier, Bur ger, Julianalaan 7; bruine groote portemon naie met inhoud, W. A. Hage Dorpsstraat 29; autoslinger, A. Bakker, Vlietstraat 64, Rot terdam; heerenhoed, Verstraten, Vrede- noordplein 7, Rotterdam; maatstok, van Buuren, Plasoord 9; dolkmes, Ruimgaart, L. de Montignylaan 53; rozenkrans, Fijan, Oranje Nassaustr. 34 b; damesarmband horloge, van Doesburg, L. Rottekade 62, Rotterdam; padvindersriem, Goedhart, Ju lianalaan 52 a; tasch met ritssluiting, Staten- laan 31. Opgevangen: jonge hond, Moerman, Hoofd weg 168; zwart hondje, Prins Mauritsstraat 31; zwarte poes, de Beer, Kleiweg 80. GESLAAGD. Voor het examen Engelsche Handelscor respondentie is geslaagd de heer H, van Winkelhof alhier. INGEKOMEN SCHEPEN. De „Pijma", sleepboot; de „Bona sleepboot., de motorsleepboot „Jan E en de m.s. „Avontuur" van 250 ton e cunda" van 260 ton. ONTEIGENING. De eigenaar van het laatste perceel Zomerland" heeft geweigerd c!it perct,.. de gemeente te verkoopen. De gemeente zal nu overgaan tot onteigening van dit perceel, dat ligt op terrein, bestemd voor openba ren weg om „het Zomerland". De eigena resse is de N.V. „Selecta" te Rotterdam. De zomer-hoedenmode is niet heelemaal zonder gevaar l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2