J Nog een nationaliteiten-probleem: Oekraine. UIT DE PERS. De strijd om de vrijheid duurt voort. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 HOEK VAN HOLLAND. VERMEERS „EMMAÜSGANGERS". KERSTVEE-TENTOONSTELLING. OVERSCHIE. SCHIEBROEK. SU Leven wij niet voortdurend in oorlogstoestand BURGERLIJKE STAND. VLAARDINGEN. NAAR BARROL ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. gevonden voorwerpen. 478e STAATSLOTERIJ. INGEZONDEN. DE „WILDE" DIENSTEN. Hij was een kind uit een groot gezin, waarvan de leden zich moedig een weg door de wereld baanden. Zo is wellicht mede verklaarbaar, dat deze dokter niets hebben moest van de neo-malthusiaanse propaganda en vooral tegen de propagan- da-methoden van de bekende bond me®^" malen scherp stelling nam In „Het Volk Arts Heyermans is dood. En in de medische rubriek in „Het Volk" dat ook herhaalde lijk zijn advertentiekolommen voor de be ruchte bond openstelt, lazen wij op 25 Juli dit antwoord aan iemand te Deventer: mm J4 Aalberso. In „Herstel" troffen wij het volgende HET GEMEENTE*ARCHIEF. Jaarverslag over 1937. Aan het tachtigste jaarverslag omtrent den toestand van het gemeente-archief over het jaar 1937, ontleenen wij het navolgende: De reorganisatie van den topografischen atlas kwam nagenoeg gereed, de inventaris van het archief van de voormalige H.B.S. aan het Van Alkemadeplein geheel. Het klapperen der gifteboeken vorderde tot het jaar 1611. Van de notarieele protocollen wer den geklapperd die van Vitus Mustelius 1656 /1657 en Bartholomeus Roose 1653/1654. Het register van begravenen in de kerken werd geklapperd over de jaren 16161625. Van de kohieren van den 10-en penning 1543 1561 van Charlois, Pernis, Hoogvliet c.a-, be rustende in het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, werd een afschrift gemaakt. Bij de restauratie van de oude Ned. Herv. Kerk aan de Aelbrechtskolk te Delfshaven werden op de grafzerken voorkomende op schriften zooveel doenlijk overgenomen. De inventaris van het archief van de voor malige classis van Schieland en van de te genwoordige classis van Rotterdam werd ge stencild met financieele medewerking van het bestuur van die classis. Voorts verscheen wederom een aantal werken en opstellen, waarvoor de schrijvers het archief geraad pleegd hebben o.a.: A. M. van der Giezen: De eerste fase van den schoolstrijd in Ne derland, academisch proefschrift; Pater Daim. van Heel O.F.M.: Waarom werd de kerk in de Leeuwenstraat in 1713 tijdelijk gesloten? (overdruk uit de Haarlemsehe Bij dragen); dr. J. van der Hoeven: Een en ander over de examens bij de chirurgijnsgilden en over het vroedkundig examen; Mr. A. W. Kamp: Swart Jan, open-luchtspel (getypt); L- Smit te Alblasserdam: Over de Nederl. scheepvaart in de 19e eeuw, in: Ons zee wezen, Dec. 1937; J. Verheul Dzn.: Oude boerenhofsteden in Zuid Holland, herziene en vermeerderde uitgave; J. P. van der Weele: Gedenkboek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de sociëteit, ge vestigd in de Rotterdamsche manége 1837— 1937; voorts enkele feuilletons in verschil lende dagbladen. Behalve voor de dagelijksche Inlichtingen werden ten behoeve van den gemeentedienst weer tal van nasporingen verricht. 98 Maal namen bezoekers inzage van bouwkundige teekeningen. In de studiezaal kwamen om het Archief te raadplegen 723 verschillende personen, waaronder 14 buitenlanders o.a. dr. Otto Liiv, staatsarchivaris van Estland, die te zamen 2432 bezoeken brachten, dat is ca. 50 pet. meer dan het vorig jaar. Hiervan kwa men 469 bezoekers met 1367 bezoeken voor verschillende historische onderwerpen en 254 bezoekers met 1065 bezoeken voor ge nealogische doeleinden. Tenslotte vermeldt het jaarverslag de aan winsten door bruikleen, aankoop of geschenk ontvangen zoowel voor het archief, de bi bliotheek van Rotterdam, de algemeene bi bliotheek, de bibliotheek van handschriften, de atlas en de portretverzameling. Een gedicht van Boutens. De dichter P. C. Boutens heeft een gedicht geschreven, geïnspireerd op de „Emmaüs gangers" van Johannes Vermeer, thans te zien op de jubileumtentoonstelling „Mees terwerken uit vier eeuwen" in het Museum Boymans te Rotterdam. Het gedicht zal o.a. verschijnen tegelijk met een essay van A. M. Hammacher over „De Emmaüsgangers" van Vermeer en Rem brandt bij de N.V. uitgeverij „De Spieghel" te Amsterdam. Het bestuur van den Zuid-Holl. Bond van Veehandelaren heeft besloten dit jaar weer een Kerstveetentoonstelling te houden. Het vorig jaar was men dit ook van plan, doch men werd daarin verhinderd door het heer- schende mond- en klauwzeer. Daar dit nu nagenoeg geweken is, heeft men van uitstel geen afstel gemaakt. ORANJEVEREENIGING. De Oranjevereeniging „Hoek van Holland" houdt op 16 Augustus een ledenvergadering ter bespreking van de feestelijkheden op 6 en 7 Sept. a.s. De plannen, uitgewerkt door het bestuur zullen er als volgt uitzien: 6 Sept. 9 uur opstellen van alle schoolkinderen op het Scheepvaartplein; 9.30 uur aubade voor Ge meentebestuur, waarna rondgang door het dorp; 10.3012.30 kinderspelen waar alle schoolkinderen deelnemen; 2.304.30 Ring- rijderij met Tilbury's, onder den man en fiet sen. Na afloop prijsuitreiking; 78.30 Muziek en zang op feestterrein aan Rietdijkstraat; 8.30 groote fakkeloptocht. 7 Sept. 9 uur opstellen der schoolkinderen op scheepvaartplein, waarna opmarsch naar feestterrein ter iutreiking der prijzen; 2.30— 4.30 atletiekwedstrijden en voetbalwedstrijd (gecostumeerd) op feestterrein; 78.30 uur muziek en zang op feestterrein; 8.30 opmarsch met muziek naar strand voor het ontsteken van een vreugdevuur. De vergadering zal aanvangen om 8 uur in Hotel Amerika. ARBEIDSBEURS. Op de Gem. Arbeidsbeurs staan in totaal 147 personen als werkzoekenden ingeschre ven. FRUITBOOTEN. Het Zweedsche s.s. Ulm meerde aan den fruitsteiger voor het lossen van 20.000 kisten sinaasappelen. CONCERT PIETER DE HOOCHPLEIN. Op Woensdag 17 Augustus des avonds om 8 uur geeft de muziekvereeniging „Heureka" een concert in de gemeentelijke muziektent op het Pieter de Hoochplein. Het program ma luidt als volgt: 1. Stars and Stripes forever, Marsch, Sousa. La Concorde, Fantasie, J. Martin. Rozen uit het Zuiden, Wals, Johann Strauss. Marche aux Flambeaux N. 1, G. Meijerbeer. Homme contre Homme, marsch, J. Knegtel. Potpouri Populaire, Kessels. La Dame Blanche, Fantasie, Boieldien. Blaze Away, Marsch, Abe Holzmann. EXAMEN FRANSCH M.O. A. .Geslaagd te Utrecht op 9 Augustus mej. W. F. J. Takkebos, Schiebroek, i'-.-V (Van onzen bijzonderen correspondent) VOOR ROTTERDAM'S NIEUWE BEURS. standvastig in het wisselend getij-, verwachting hoven tijdelijk noodgeschrei; weerklinke uit bronzen borst een frisch geluid; lui goede tijden in, lui slechte uit".... aldus in het randschrift van de grootste der 5 lui- en speelklokken, bestemd voor de in aanbouw zijnde nieuwe beurs van Rotterdam, welke gegoten werden in de klokkengieterij van Petit en F ritsen te Aarle-Rixtel. Op deze opname oefent de heer Fritsen de laatste controle uit, voordat de klokken de reis naar de Maasstad zullen aanvaarden. Aangiften van 9 Augustus. BEVALLEN: P. C. de Lange—Sepmeijer d. M. H. Koster—Kreeft z. C. L. Fringa—RomsOm z. H. G. den BlijkerDekker z. A. Suikers— Koorn d. A. IJdts—Costima d. J. Mourlts— Visaer z. G. A. L. Groenendijk—Breekveldt d. J. A C. Swaap—v. Dorst z. P. Reedijk—v. d. Kemp d G. M. Tseng—Snijders d. C. Proost—v. d. Perk z. D. G. A. Musch—Eller z. HM. Mastenbroek—Deussen z. M. C. Rem- kes—V. d. Linde z. C. Schrei)—ter Stege z. C. A. KleinjanHaeck z. J. A. Gerritsen Hoeflaken d. M. C. Vermaat—Lucas z. M. Bal—v. Looijen d. M. A. A. v. Hattem—Martens z. c. M. v. d. List—Kok d. en z. V. Stoede- rum—Green d. M. Smouter—Mak z. W. Dekker—Thomassen z. C. M. Meijer—v. Oos trum d J. v. d. Wielen—de Reu3 2 z. T. V. Schie— Noordzij z. M. P. Snoei)—Kalkman 2 d. M. de Zeeuw—Peinemann z. H. J. Drokv. HootJdonk z. J. S. Overheul—v. d. Vate z. W Verheul—Rigter d. G. v. Wijnen—Drijver z. OVERLEDEN: J. C. v. Lent vr. v. C. V. d. Donk 64 j. C. v. Eersel vr, V. A. v. d. Hooven 54 j L,. vis vr. V. J. A. F. Broekman 50 j. J. A. Blanto m. v. M. M. Ruügers 72 J. J. DiJksma ongeh. m. 48 J. J. E. de Bruijn wede. V. J Kleingeld 81 j. G. J. Zomer wedr. v. W. v. Ruler 77 j. A. Groen wedr. v. M. Dekker 78 J. Een klein detachement padvinders van de Tarcitius-groep der Mathenesserlaan-parochie zal vandaag per Hullboot naar Barrol aan de Iersche Zee vertrekken, waar men 14 da gen hoopt te blijven op ultnoodlglng van de Barrpl-troep. Deze afspraak werd destijds tijdens de Jamboree gemaakt. Van de gisteravond gespeelde ronde om het kampioenschap der hoofdklasse van den Rotter- damschen Schaakbond kwaim alleen de partij Kapsenberg-Ensinig tot een beslissing: Kapsen- berg verloor. De overige partijen werden ver- daGor'is en drs Ten Kate hebben nog gelijke kan sen ill hun pertij; van Santen staat riundergoed tegen Fontein: De Greef heeft een Pi0"?"1™*®1 tagen Wedhselmann en zal vermoedelijk va liezen. Succesvolle safebescherming. Aaneeeeven in het tijdvak van 5 tot en met 8 Augustus 1938, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie al81.eL lederen werkdag van 11 tot 16 uur, en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19—21 uur. Aan het Centraal-Bureauportemonnaies gil) se damestasch met inhoud, zwarte tasch met inhoud, bruine schooltasch met inhoud, zwarte boodschap- péntasch met Inhoud, rood gevlamd vulpotlood, blank vulpotlood met initialen F. C. E., zwarte vulpen merk Swan, paars-zwart gevlamde dames vulpen in bruin etui met Initialen, double dames polshorloge, koperen armband, verm. gouden ring (slangmodel) met roodên steen, gladde alpacca armband, 6 margarinebonnen, wandelstok met zil veren haak, diverse handschoenen, diverse sleu tels diverse brillen, diverse ceintuurs, grijs dames manteltje met bustehouder, groene muts met veer, frtlze damesmuts, bruine cor sage, tricot onder roek, wit kraagje, blauwe badmuts, bruin blazertje, bruin colbertjasje met sigarenkoker, sleutels, vulpen en papleren t/n. A. J. de Ridder, bruin linker kinderschoentje, bruine gummi bftd- achoen, zwempak an badhanddoek met leeren riem blauwe regenmantel, zwart rechter kinder- ifhnenHe uriize damesmantel, bruine heeren- hoed zwart met witte corsage, vetspult van auto, autoslinger, wieldop V 8, motorrijwlelpomp, snel binder, zakje anti-mot, groen-blauw notitieboekje, 2 raamiUers, monsterboekje van Zweedsche zee- man 6 foto's (groepen meisjes), fototoestel ra tui. 7 foto's en 10 negatieven .schepnet met beugel, dubbele zakspiegel, heerenrijwiel merk Woltf Cvcle ongemerkt heerenrijwiel, benevens nog eenige rijwielen, welke reeds op vorige lijsten werden vermeld. Aan bureau Sandellngpleinhéerennjwiel merl. R. S ongemerkt heerenrgwiel en blauw gelakt Aan*bureau Bergslngel: heerenrijwiel merk ^Aari pureau Oostervantstraatongemerkt heeren rjjwiel en jongensrijwiel R. S. Bii vinders: br. heerenport. met Inhoud, N. v. Ragon, Ridderkerk; br. klnderpor. met kettinkje. B Schrijder, Vinkenstraat 16b; br. damesport. met inhoud, W. J. Lindhout, Kruizemuntstraat 31b; port. met ritssl. en inhoud, D. Hammer, Stok roosstraat 1; br. damesport. met ritssl en inh., J. A. Evers, Lambertusstraat 164; zwarte vul penhouder met merk, Postkantoor, Coolsingel 42 verm. nikkelen damespolshorloge. H. II. Ku(j- pers, Tuindersdwarsstr. 9a; zllv. klnderarmband, M. Vlcken, Zwederstraat 29a; zilv. schakelarm bandje, J. Visser, Van Olüenbarneveltstraat 19a; ad broche, A. J. Bakker, Alebrechtskade 135; wit linnen zakje met geld, J. F. West-Seis, Essenburg- straat 70; 4 sleutels aan ring, L. Bek, Wollefop- penstraat' 17bbril met gouden en hoornen mont., J de Reus, Davidstraat 9b; bril met hoornen mon tuur, C. van Pelt, Meiland 12; bruin kort dames- mantelti'p M Elmpendorp, Coolschestraat 24; zwart groen badpak met rood streepje, G. F. Buchre van Lennepstraat 27b; paar damesschoe nen (m'aat 28), Th. J. de Vrij, Erasmusstraat 32; blauw mollen badpak en hoeddoek, C. v Leeuwen Rubenstraat 116; linnen geruite broek, schort en ins W H Bubenga, Gaffelstraat 54b; groen vil- len herenhoed P.' van Dijk, Nieuwe öroos. wijkscheweg 34a; lichte gummi regenjas, A. Munnikhoven, van Alkemadeplein 19, ketelpak, J. Verwoerd, Gaesbeekstraat 18; rose wol'en damesmantel, Telegraafkantoor, Coolsingsl 42, oude grijze gummi regenjas, C, Kemp, Willem Butjteweehstraat 224; wit atroohoedje met bruin lint R. Lammers, Heer Daniëistraat 76; snelkm- der, C. Wols, Oudedljk 203; knalpot van motor rijwiel, A. van Memmei, Damstraat 19reserve- autowiel van Opel, J. de Jong, Catharinastraat 10; nik. wieldop van Fordauto, L,. de Jong, Beijer- landscheatraat 6; krukhaak en pakhuissleutel. J. Vlug, Jufferstraat 33a; 1% M. katoen en stuk lampekatoen, L. de Bes, Polderstraat 56; zwart gevlekte kanarievogel, J. Wickers, Oostzeedijk 91 blauwe postduif met ring, J. Ruurda, Westo Wagenstraat 23b; aak met 50 kg. augurken, Th. C. Hoogerdijk, Heemraadstraat 66; padvindersmes in bruine scheedc, D. V. d. Hoek, Pompstraat 15b; beige gelakte poppenwagen, L. Rijnhaart, Vin- kendwarsstraat 16a; geel papieren album met foto's, L. M. A. Vaasen, Asterstraat, 83b; lang harige keeshond, J. J. H. H. Beuckers. Vrede- noordpleln 16; Duitsche staande jachthond, W. A Röoth, Hofstedestraat 53b. Rectificatie; br. kinderport. met inhoud, G. v. d. Broek, niet Maashaven 60, doch Maar land 60. VERSTERKING TRANSFORMATOR E. N. C. K. Tengevolge van. het toenemend electrici- teitsverbruik van de „Eerste Nederland?Cho> Coöperatieve Kunstmestfabriek" is het bij die fabriek opgestelde transformatorvermogen te klein geworden. In verband hiermede is het noodzakelijk, dat tot uitbreiding van bedoel den transformator wordt overgegaan. In overeenstemming met het advies van de com missie voor de licht- en waterbedrijven stellen B. en W. den Raad voor, daartoe een crediet van 5000 toe te staan en de betrek kelijke begrooting dienovereenkomstig te wijzigen. STR'AATAANLEG. B. en W. achten het gewenscht, dat thans wordt overgegaan tot het bouwrijp maken van een gedeelte van het terrein omsloten door Burgemeester Pruissingel, Groeneweg en Poeldijksche wetering, ten einde dit te kunnen uitgeven voor woningbouw. Langs den Burgemeester Pruissingel ia op dit ter rein reeds met bouwen aangevangen door de firma L. Maat en Zonen. De kosten van aanleg van de ontworpen straten met singels worden begroot op 120.000. Op de begrooting van het grond bedrijf is voor dit doel reeds een bedrag van 67.000 uitgetrokken. B. en W. stellen den Raad voor, in overeen stemming met de adviezen der commissies voor gemeentewerken enz. en voor het grondbedrijf, tot de uitvoering van dit werk te besluiten en de begrooting dienovereen komstig to wijzigen. UITBREIDINGEN GAS, WATER EN ELECTRICITErr. In verband met de bebouwing aan den Parkweg, den Schiedamscheweg en het Men gelbergplein en omgeving is bet noodig al daar het buizennet voor .gas en water, bene vens het electriciteitskabelnet uit te breiden. In overeenstemming met het advies van de commissie voor de licht- en waterbedrijven stellen B. en W. den Raad voor, voor het bo venomschreven doel de volgende credieten toe te staan: Gas: ParkwegSchiedamsche weg 1700; Mengelbergplein enz. 3400. Water: Parkweg—Schiedamscheweg 1570; Mengelbergplein enz. 3540. Electriciteit: Parkweg—Schiedamscheweg 2450; Mengelbergplein enz. 2600. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Maassluis" met 10.286 ton erts en „Mabuhé" met 8128 ton erts. ZOMERDRUKTE. Het aantal fietsers, dat Zondagmiddag na 5 uur den Parallelweg passeerde, komende van Hoek van Holland, bedroeg 5593. Vóór 5 uur waren met het oog op het dreigende weer reeds méér dan 1000 fietsen van de badplaatsen teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Arie, z. van K. Broek en J. v. d. Jagt, 2e Maasboschstraat 33 Johanna, d van J. Klos en A. Vermeer, Valeriusstraat 135 Cornells Ch., d. van G. Proost en C C. Saarloos, Patr.dw.straat 16 Cor, z. van P. Verburgh en T. Kleijn, Röntgenstraat 39 1 Willem, z. van C„ Don en L. M. v. d. Heij den, Broekweg 56 Jannetje C., d. van J de Vos en A. Koppenaal, Oosterdw.straat 7 Adriana H., d. v. B. Vollaard en K. N. Boender, Wagnerstraat 78 Willem J. A., z. van H. G. L. W. Klunder van Gijen en H. Pille, Van Schravendijkplein 29. Arie, z. van P. Bravenboer en D. A. van Berkel, Rijkestraat 20. Frans, z. van F. Stam en M. J. S. Liebrechts, Valeriusstraat 109. Antje C., d. van J. B. van Hulst en A. C. Berveling, Ged. Biersloot 160. Helena J., d. van J. van Vliét en N. Kloot, Gr. van Prinstererstraat 46. Gerhard, z. van L, Vons en J. P. Ligthart, Westnieuwland 74. Elisabeth, d. van A. Groen en C. Verheul, Rijkestraat 28. 'OVERLEDEN: Willem Tieleman 1 dag, Hoogstraat 226. Dina Boelen 27 j. echtge. van P. van Dorp, Oosterstraat 69. II. In werkelijkheid ontzenuwde de communis tische dictatuur de laatste zwakke pogingen der Oekrainers tot onafhankelijkheid en sloot zij de tyrannieke vuist rondom al de volken der sovjet-Unie. Maar de pogingen van Oekraine om zich te bevrijden van het communistisch juk, du ren tot op heden voort. Talrijke militaire troepen leverden gedurende vele jaren strijd met de troepen van het roode leger en eerst in 1935 konden de sovjets zich meester ma ken van de bevelhebbers van de laatste en grootste Oekrainsche troep (de befaamde troep van Zolokrenko). De oproeren, bij her haling door de bevolking van alle streken verwekt, de sabotages en moordaanslagen vullen menige pagina van de geschiedenis van Oekraine. De min of meer bekende pro cessen, de veroordeelingen zonder vorm van proces en de executies zonder veroordeeling, de massale en talrijke deportaties en de paci ficatie te vuur en te zwaard van de Oekrain sche dorpen zijn er het gevolg van. „De Oekrainsche vijand sluipt overal rond in onze partij, in ons bestuur en zelfs op de hoogste posten" herhaalt de sovjetpartij steeds weer als een alarmkreet. „Zuivert de partij, het gouvernement, de administratie van het leger van Oekrainsche honden. Zui vert haar zonder vertraging en zonder par don!" En men zuivert, men zuivert. Weldra zal het 20 jaar geleden zijn, dat deze zuivering begon, die den schijn wekt nooit te zullen eindigen en die in plaats van af te zwakken, ieder jaar nog versterkt. Weldra zal men geen Oekraïner meer vinden op de leidende posten van sovjet-Oekraine- Men plaatst er steeds meer Russen en Joden, die betrouwbaarder schijnen te zijn en die den overgang van Oekraine tot een werkelijke kolonie vol tooien. Lees de sovjet-Russische kranten en gij zult u laten meesleepen door de schoone bolschewistische beloften, waarin de sov jets uitblinken en die zij ieder oogenblik tot de Oekrainsche separatisten richten. Zij hebben groot gelijk, want „het beest" van het nationalistische Oekraine wil abso luut, hoewel van alle kanten belaagd door de fantastisch geperfectioneerde G.P O, een goe den maaltijd van zijn temmer maken. Op dat punt zijn de verklaringen van Grinko en Charanovytsch in het proces van Bucharin en zijn lotgenooten, dat eenige maanden ge leden te Moskou plaats had, zeer leerzaam. Om zich rekenschap te geven van de kracht van het bolschewistisch regiem in Oekraine volstaat het te vernemen, dat géén der elf leden van het politiek bureau van het uit voerend comité der communistisch Oekrain sche partij is overgebleven. Ofschoon het vorig jaar benoemd zijn zij reeds allen te recht gesteld of gevangen gezet. Met den raad van het uitvoerend centraal comité is het eender gesteld. Van de 24 leden resten er nog slechts 4. Gedurende de 19 jaren, die zijn verstreken sinds het begin der Poolsche overheersching in Oost Galicië, Volhynië en Polissla ge bieden die bewoond worden door een com pacte Oekrainsche bevolking heeft een tienduizend politieke gevangenen voor de Poolsche rechtbanken gedefileerd; zij wer den verwezen naar de concentratiekampen en de gevangenissen; en deze statistiek ver meerdert zich nog steeds. „Wij worden behandeld als burgers van den derden rang" zoo klagen de Oekrainers „Men weigert ons den toegang tot de rijks betrekkingen, de administratieve en rechter lijke ambten enz., hoewel wij dezelfde fiscale en sociale lasten dragen als de Polen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar deze zijn zeer zeldzaam. Aan de universiteiten bestaat de beruchte „numerus clausus" waardoor het getal der studenten op een minimum wordt teruggebracht. Wij bezitten nog slechts eenige dozijnen scholen van de 3500, welke wij voor den oorlog onder Oostenrijk-Hongarije be zaten. Ingesloten en ingemetseld langs alle kan ten, trachten wij om niet van honger om te komen en ons te redden: door coöperatieve organisatie va nonzen landbouw, waar het grootste deel van ons volk zich mee bezig houdt en van onzen handel en industrie. Maar ook deze wegen naar uitkomst worden ernstig bedreigd. Men legt ons moeilijkheden van allerlei soort in den weg, men schreeuwt alarm, dat onze economische vlucht een zoo groote uitbreiding neemt, dat zij den Pool- schen economischen rijkdom gaat bedreigen, men mobiliseert de publieke Poolsche opinie tegen ons en van af de parlementaire tri bunes bedreigt men ons met de woede der volksmassa- En deze bedreigingen zijn niet ijdel, want de ruiten van onze winkels en gebouwen worden bijna dagelijks ingegooid. De massa, de donkerste lagen van de bevol king, geleid door geleerde chauvinisten, is het levend symbool van zekere moderne de mocratieën. Polen was verplicht ons autonomie te schenken. De bepalingen in het verdrag van Versailles laten op dit punt aan duidelijk heid niets te wenschen over en de Poolsche landdag heeft zelfs voor deze autonomie ge stemd- Men kan niet ontkennen, dat er van tijd tot tijd van het Poolsche gouvernement pogingen tot toenadering en geruststelling uitgaan, maar zij leverden nog nooit blijvende resultaten, daar zij bijna altijd systematisch werden verlamd door de chauvinistische hou ding van de administratieve autoriteiten in Oostelijk Galicië en Volhynië. Het half millioen Oekrainers, dat in een compacte massa, Bukovina, een gedeelte van Bessarabië en een gedeelte van de streek Marmaroche in Roemenië bewoont, onder gaat eenzelfde lot. De decreten van het vo rige ministerie-Goga hebben de geheele Oe krainsche pers verboden en den nationalen toestand der Oekrainers buitengewoon be moeilijkt. Kort geleden heeft een klein ge deelte van de Oekrainsche pers in Bukovina verlof gekregen om weer te verschijnen. Het Neder-Karpathische Oekraine (Ru- thenië) geniet betrekkelijk de grootste vrij heid en verwerft geleidelijk, hoewel moeilijk zijn zelfbestuur, dat door de conferentie van Pittsburg werd toegezegd en bekrachtigd door het verdrag van Sint Germain, maar niettemin nog niet werd verwezenlijkt. Het hedendaagsche Oekraine is, onder zijn politieke, sociale, economische en religieuse aspecten bezien, volkomen gerechtigd om naar een eigen onafhankelijkheid te stre ven. Zijn levensbehoeften en de absolute on mogelijkheid om zich een normaal en gezond leven te scheppen loopen al te zeer in het oog om er over te twisten. De vijanden van Oekraine's onafhankelijkheid zeggen, dat de Oekrainers de aanstokers van een oorlog zijn omdat slechts de oorlog hun hun onafhanke lijkheid zal terugschenken. De oorlog! Hoe dikwijls heeft men reeds niet kunnen constateeren, dat de grootste be dreigers van den vrede de welsprekendste advocaten er van waren? Hoe dikwijls las men reeds niet in het boek der geschiedenis, dat de grootste verdedigers van den vrede onder het mom van dezen vrede daden stel den, die de kiem van het kwaad in zich droe gen en van een lijden dat grooter was dan dat van den oorlog zelf. Is het verwonder lijk, dat er naties bestaan, die tot het uiterste gebracht uitroepen: dat er oorlog kome! Dat ons lot zich verandere of tenminste het lot onzer kinderen! Oorlog! „Ondergaan wij, Oekrainers in werkelijk heid niet de wetten van den oorlog gedurende geheel de periode, welke men de periode van den vrede noemt sinds den wereldoorlog?" riep een Oekrainsch afgevaardigde uit op een internationaal studentencongres- Hij ging voort: „Zijn wij niet In een voort- durenden oorlog gedurende al dien tijd? Welk verschil is er tusschen een concentratiekamp van onze politieke gevangenen en de kampen der oorlogsgevangenen? Wat is het verschil tusschen de dooden, die op het slagveld vie len en de honderden en duizenden slachtof fers van het sovjet-regiem, gedurende deze 20 jaar van vrede?! Misschien dit, dat in den feitelijken oorlog de dood sneller komt, men lijdt minder.Wat is het verschil tus schen oorlogsverminkten en een jeugd welke men van het kostbaarste bezit: de toekomst, berooft. Honderden, duizenden jongelieden worden als politiek-verdacht beschouwd. Po- litiek-verdacht-zijn beteekent niet langer 'n certificaat van zedelijk gedrag bezitten (en het gaat hier om een bepaald soort van ze e- lijk gedrag n.l. politieke zonder dat certificaat van zedelijk gearag kan men niets meer bereiken en geen be trekking meer krijgen: men wor zelis met toegelaten op de scholen. Kortom, men ziet onverbiddelijk alle deuren voor zich dicht slaan; alle wegen die naar de toekomst en den uitbloei der persoonlijkheid voeren, lig gen afgesneden. Een klein gedeelte van deze voeelvril verklaarde jeugd redt zich wellicht, maar hoevelen komen zedelijk om en pleg®" wanhoopsdaden? Oekraine heeft een schijn baren vrede- In werkelijkheid staat het In voortdurenden staat van oorlog e" zeer dik wijls tegen zijn wil. Tweede Klasse. Derde Lijst. Trekking van 10 Augustus. 1500 No. 19080. 1000 No. 18892. f 400 No. 5630. 100 No. 16169, 16443, 18891. PRIJZEN VAN ƒ30. rafn £955 10203 14160 16684 18808 -nar loo? 10553 14177 16s5y 19219 fjrn luü7a 14244 t/OZó 19507 o«a -mo sim 1U8S1 i44ü9 172r' 19952 -£I8 X41® 10904 14589 17449 19994 2694 el9( 5648 10974 .14600 17655 2; >238 0036 5948 S682 1U088 14608 17742 20482 3286 6485 8694 12323 14574 17795 20532 3323 6788 9040 12794 15002 17818 20733 3346 7032 9407 13067 i-5244 1>J02? 'J09ÜO 8379 7147 9493 13483 1-5823 18191 51345 3561 7373 9604 13705 15963 lgsgy §1487 4516 7411 9636 14033 16420 I8433 21958 4579 7759 9719 In de vorige lijst staat; 17783 m. z. 17781. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nu het R.A.P., dat in hoofdzaak de be doeling had clandestiene autobusdiensten te weren, zelfs na de aanvulling, die het heeft ondergaan, nog onmachtig blijkt aan de ge stelde verwachtingen te bantwoorden, rijden de z.g.n. „wilde" diensten er, als vanouds, weer lustig op los. Vooral tusschen Den Haag en Amsterdam en DenHaag Rotterdam schijnen deze bus sen hun bedrijf uit te oefenen, zeer tot schade van trein, tram en bona-fide autobusdiensten. Een deskundige van de N.S. berekende de schade door dit vervoer aan de N. s. toege bracht op een millioen gulden per jaar. En dat is nog niet het ergste, maar het achter wege blijven van ingrijpen door de Overheid zal ten gevolge hebben, dat het kwaad zich uitbreidt als een inktvlek op vloeipapier. Ten slotte zulen de gevolgen zich laten gevoelen in het opheffen van spoorlijnen, die anders misschien nog behouden waren gebleven, zeer ten nadeele en ongerief van de betrokken streek. De spoorweg is immers een bedrijf, dat werkt in het algemeen belang. Niet ren dabele gedeelten spoor kunnen in stand ge houden worden met behulp van de lijnen, die winst afwerpen. Om dezelfde redenen kunnen de tarieven op rendabele en niet- rendabele gelijk zijn. Waar moet het op uit loopen Indien men deze „wilde" bussen blijft handhaven en het Gezag niet ingrijpt X. Vraag gerust. „Herstel" schrijft: Arts Louis Heyermans is overleden en men behoeft geen sociaal-democraat te zijn om te erkennen, dat deze geneesheer zeer veel gedaan beeft voor de volksgezond heid. Ik kan u een dergelijke raad niet in deze rubriek geven. U kunt u in verbinding stellen met de N.-Malthusiaansche Bond die u verder zal helpen. Of dit antwoord nog aan dr. Heyermans' pen ontvloeid is, betwijfelen wij. Maar, mogen wij „Het Volk" eens vragen, hoe katholieke arbeiders nu wel deel kunnen uitmaken van een beweging, wier orgaan zulke adviezen geeft? Of meent men, dat neutraliteit" ook al verenigbaar is met neo-malthusiaanse propaganda?. Blijkens een mededeellng van de Interna tionale radio-unie te Genève bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestel len in de geheele wereld op het einde van 1937 ongeveer 71 jniUi°en, wat overeenkomt uiet naar schatting 284 millioen luisteraars. In Europa waren toen 31,200.000 ontvang toestellen of 125.000.000 luisteraars. saisató':: OM DEN GROOT EN PRIJS VAN EUROPA. De winnaars van de races om den Groóten Prijs van Europa, welke Zondag j.l. werden gehouden, maakten een eere ronde in de niepwe volksauto. stukje: Omringd door veertien kleinkindei cn vierde professor Aalberse onlangs z-ijn veertigjarig huwelijksfeest met de vrouw die hij als heel kleine jongen al voor het eerst zag en als jong advocaat zijn bruid mocht noemen. Maar daarover wilden wij het niet heb ben, ofschoon het een gelukwens waard is. Waar wij de aandacht op willen vestigen is, dat het vooral kathoiieke ®rb®ld®r5j^n geweest, de bewoners vBn de katholieke woningbouwvereniging „Het Oosten in Tuindorp Oostzaan, die den man huldigden aan wien Nederland dankt, dat de volks huisvesting er een verbetering ten deel viel als onder geen anderen minister tot stand is gekomen. Aalberse heeft ontzaglijk veel voor het Nederlandse volk gedaan, niet het minst voor middenstanders en arbeiders. Wat hij heeft seschreven, kan een hele boekenkast vullent De adviezen die hij heeft gegeven zijn ontelbaar. Maar vooral, wat hij als minister van Arbeid heeft gedaan, vindt zijn weerga niet in Nederland en ver daar buiten- Op één terrein hoeft mon nu Aalberse geëerd. Men heeft den man, die als minis ter 600.000.000 gulden wist te krijgen alléén voor volkswoningbouw, te Amsterdam ge huldigd door de plaatsing van een borst beeld. En het was de soc.-dem. wethouder de hoer R. do Miranda, die verklaarde, dat het gemeentebestuur van Amsterdam het een grote eer achtte, dat „het Oosten hier een beeltenis van prof- Aalberse plaatste, omdat de naam Aalberse in de volkshuis vesting iets meer betekent dan de meesten beseften, daar o.a. in Aalberse's tijd een woningtype gebouwd werd, een derde groter dan zelfs nu. De wethouder meende, dat bescherming voor dit monument te vragen, hier over bodig was, daar een groot volk zijn grote mannen eert. Het is van belang zich deze gebeurtenis en deze woorden te herinneren. Ten eerste omdat sommigen menen, dat er voeger niets gebeurd is; ten tweede omdat anderen be weren, dat van katholieke bewindslieden, maar weinig te wachten is. De naam en de daad van Aalberse lerea anders; de monumenten van zijn werk stonden er, toen zeer velen van ons nog op de schoolbanken zaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2