a MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 KAPELAAN TH. SPRENGER. WAARSCHUWING. MOTORRIJDER TEGEN AUTO OPGEREDEN. „DE NACHT" GAAT NIET DOOR. WIE IS ZIJN „PINK" KWIJT VERKEERSONGEVALLEN. R. K. AMBACHTSSCHOOL ST. JOSEPH KWAADWILLIGE VERSTEKELING. ZICH ZELF GEMELD BIJ DE POLITIE MIDDENSTANDSDIPLOMA. DE KINDERSLUIS. VLAARDINGEN. HET BULGERSTEIJNPLEIN. VERSTEKELING HEEFT PECH. SPORTCOMMISSIE SCHUTTERS VELD. CONCERT KAREL DE STOUTEPLEIN. DE SPORTFEESTEN OP KONINGINNEDAG. Een zeer gevarieerd p/ogramma. DE KINDERVERLAMMING. Vier nieuwe gevallen. OPENING STRAATVERSIERINGEN. KAPELAANSBENOEMINGEN. TEMPERATUUR VAN HET WATER. RADIO-VOSSE JACHT OM ROTTERDAM. binnengekomen. SCHOONHOVEN. Rotterdam tooit zich. Het heeft zijn feestkleed, voorzoover het de markante stadsplekken betreft, aan kunstenaars handen toevertrouwd, die voor hun ont worpen spel van lijn en kleur en licht aansluiting zochten bij het beeld van de omgeving. En zoo is er iets goeds ge wrocht, althans voorzoover er reeds nu een oordeel mag geveld worden. Op groote pleinen torenen elegante of imposante stellages omhoog naar den be wolkten hemel. Overdag zijn het de vormen en de feestelijke kleuren, die al van verre de aandacht trekken ,in den avond zullen de oranjebollen gloeien, de schijnwerpers hun lichtbundels werpen of de gasflambouwen hun grillige vlammen laten spelen tegen de diep-donkere luchten. Voor wat de lichtwerking betreft is het, alsof men de twee concurreerende gemeen telijke lichtbedrijven beiden hun gelijk aan deel heeft willen geven ,om geen schele oogen te maken. Want ook het gasbedrijf mag behoorlijk zijn portie leveren en het zal dit doen in den vorm van vreugdevuren, welker oranjeschijnsel zich waardig zal mengen tusschen de meer constante licht bronnen uit duizenden gloeilampen. Onze teekeningen geven alleen het lijnen spel weer van enkele aangebrachte versie ringen en ook zonder de medewerking van kleuren en licht mag men bewondering heb ben voor de gratie en zwier, welke in vele gevallen is ten toon gespreid. De afbeelding geheel links geeft een idee van de versiering bij de Zeevischmarkt. Midden op het grasgazon, voor het gebouw van de firma Gerzon, staat als een halfronde zeven-armige kandelaar een aantal hooge lichtmasten van het electriciteitsbedrijf. Ze zijn in zilverkleur gehouden, omgeven door een ruim drie meter hoog voetstuk met een open splijtende bloembak. In groen en wit, de stadskleuren, wapperen smal en lang losse vlaggebanen er omheen. Met de in oranje en nationale kleuren gehouden front decoratie van de firma Gerzon als fond zal het geheel, vanaf Beursplein en Blaak ge zien, een feestelijken indruk maken. De tweede teekening voert ons met één sprong naar het Mathenesserplein, waar midden op den doorloop van het grasgazon een ijzeren gevaarte is verrezen, dat remi niscenties oproept aan den Eifeltoren. De jeugd vindt het een vernuftig samenstel van klimpalen en rekstokken en ze buit elke pauze, liggend tusschen de verdwijning van den eenen en de verschijning van den ande ren politieagent naarstig uit, om er haaf levenslast op bot te vieren. We maken hier kennis met een bouwsel van gasbuizen, be kroond door een respectabel aantal trech ters, waaruit straks de gasvlammen zullen loeien. Het ijzer wordt eenigermate gemas keerd door sparregroen en oranje, terwijl bovenaan vele blikken kroontjes en W's lus tig in den wind bengelen, als om ons te herinneren, dat het niet alles goud en ook geen zilver is, wat er blinkt. Niettemin zal het blinkende blik het schijnsel van de toortsen op speelsche wijze weerkaatsen te gen den donkeren hemel en er sterren op tooveren, indien die toevallig dien avond niet voorradig mochten zijn. Naar Oud-Delfshaven voert ons de afbeel ding rechts. Hier heeft de ontwerper reke ning moeten houden met den typisch oud- Hollandschen achtergrond van de Aelbrechts- kolk met zijn Zakkendragershuisje en de afgebrokkelde walmuren ter zijde van de antieke ophaalbrug. In deze karakteristieke, omgeving pasten geen moderne lijnen en daarom wordt het hoofdmotief van de ver siering hier gevonden in wapenschilden, waarop fiere leeuwen met bloedroode klau wen en lange, krullende tongen, opgehouden door een kwartet pilaren. De Kolk zelf, die aan weerszijden vol ligt met motorbootjes en kano's, ziet al zijn half versplinterde duc- dalven met een spiraal van orafijedoek om strengeld en fier er bovenop wapperen vlag gen. Midden in het donkere water ziet men eenige trechters half boven komen. Straks zal er licht uitstralen, om nog meer cachet aan dit typische plekje te geven. Een specimen van de Scliiedamschedijk- versierïng biedt de teekening bovenaan. Men kent den opzet, die aan de Dijkmeta- morphose ten grondslag ligt: de vlieg-route van de Indië-lijn in beeld te brengen. Alle steegjes en straatjes links en rechts zijn ge blokkeerd door monumentale bouwsels, v;elke herinneren aan de verschillende lan dingsplaatsen. De kunstige nabootsels doen het uitstekend tusschen die agglomeratie van oude volkshuisjes. De bars en café's doen dapper mee ,om het geheel tot een wirwar met internationalen inslag te maken. Impo sante gevels van latten en linnen worden er getimmerd en geschilderd en alles bij elkaar wordt het een aaneenrij ing van vele won derlijkheden, die den Schiedamschedijk ver anderen en toch weer geheel den Dijk laten. Maar het publiek zoekt hier nu eenmaal een bepaalde sfeer, die typisch volksch kan zijn maar daarom nog niet banaal. En als straks een paard het oude trammetje langs de ge- heele vliegroute zal hobbelen, is het anachro nisme bijna volmaakt aanwezig. Maar wat deert het? Feestvreugde kan doorgaans heel wat bontheid lijden. Rotterdam tooit zich. Nog meer markante punten zijn een bezichtiging waard: het machtige sluitstuk op het Beursplein, de gestyleerde molen op het Oostplein, die het met zijn groote wapperende vlaggen en fris- sche kleuren heerlijk doet tegen de grauw heid van den „echten" molen. Voorts zoo vele singels en straten en gebouwen. Werkelijk, wie alles eens goed bezichtigen wil en in zich opnemen, die heeft voor lede ren dag van de feestweek een program af te werken. Kapelaan Th. Sprenger, die reeds eenigen tijd wegen minder goede gezondheid zijn functie niet kon waarnemen, zal, naar wij vernemen, niet meer in zijn vroegeren werk kring in de St. Barbara-parochie terugkee- ren. In zijn plaats is reeds een ander be- poemd. Dit heengaan beteekent voor de parochie een groot verlies. In de jaren, welke kapelaan Sprenger hier heeft gewerkt, heeft hij bij zonder onder en voor de jeugd veel bereikt. Door zijn ijver werd het zangkoor van vol wassenen en van jongens opgewerkt. De Edelwacht heeft zijn ontstaan aan hem te danken. Hij was ook de oprichter van den RJEC. Speeltuin, een werk waarvoor hij zich heeft gegeven maar dat dan ook met groot succes werd bekroond. Wanneer kapelaan Sprenger hersteld zal zijn, hoopt hij in een minder zwaren werk kring te kunnen terugkeeren. De parochianen van St. Barbara zullen in- tusschen het werk van dezen ijverigen priester niet vergeten. Vrijdagmiddag vervoegde zich in een mode magazijn in de binnenstad een dame, die zeide te heeten mevr. van Bergen, wonende aan den Spoorsingel. Zij bestelde voor 400 aan goederen om thuis te bezorgen. Toen de dame vertrokken was, werd eens naar haar geïnformeerd, maar zij bleek op het opge geven adres niet te wonen. De goederen wer den niet gestuurd en de politie werd van een en ander op de hoogte gesteld. Bij onder zoek bleek, dat zij al meer dergelijke „grap jes" had uitgehaald. O.m. had zij in een an deren winkel ook goederen besteld voor een waarde van 200. Maar ook deze winkelier is er niet ingevlogen. Vermoedelijk heeft de „dame" nog meer pijlen op haar boog en men zij derhalve gewaarschuwd. In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks half een is op den hoek van de Diergaardelaan en den Coolsingel de 21- jarige glazenwasscher A. Schot, wonende te Schiedam met zijn motor opgereden tegen een personen auto, bestuurd door den 22- jarigen winkelier H. J. G. wonende Schie- damscheweg. De motorrijder sloeg tegen de straat en ook de duo-passagiere, de 21-jarige J. Dieteweg, wonende te Vlaardinger-Am- bacht kwam te vallen. Beide slachtoffers werden per auto van den, G.G.D. overge bracht naar het ziekenhuis, alwaar de motor rijder met eenige verwondingen aan het ge zicht en een hersenschudding werd opgeno men. De duo-passagiere, die verwondingen had bekomen aan het rechter onderbeen, kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. De tour de France-renners, die aanvanke lijk op de Kreekbaan Donderdag 1 Septem ber a.s. zouden starten, hebben van de Ned. Wielrenn.Unie, bericht ontvangen, dat zij niet in „de Nacht van Rotterdam" mogen starten. In de plaats daarvoor zal Zondag a.s. een ste- denontmoeting Rotterdam-Amsterdam plaats vinden. Veertien dagen geleden is in een weiland aan het Toepad plotseling een koe versche nen, t.w. een „pink" van twee jaar, heele- maal zwart met witte onderpooten. Van vermissing is bij de politie van het bureau Hoflaan geen aangifte gedaan. Wie dus zijn „pink" kwijt is, kan aan het bureau Hoflaan terecht. Zaterdagmiddag is de 47-jarige onderwijzeres F. H. Jansen uit de Kortenaerstraat bij het oversteken van de Oldenbarneveltstraat aan gereden door den 16-jarigen wielrijder J. D., wonende in de Vredehofstraat. Met een ern stige hoofdwonde is het slachtoffer overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Bij het oversteken van de Kruiskade is Zaterdag de 67-jarige voetganger W. Heindijk, wonende Lijnbaanstraat 23, aan gereden door den 15-jarigen wielrijder G. V. uit de Speelmanstraat. De man kreeg een rechteronderbeenfractuur en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Nadat de Minister van Onderwijs in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de wet voor Onderwijsbegrooting, ver klaard had, dat eenig godsdienstonderwijs voor de confessioneele Nijverheidsscholen toegestaan kon worden, is besloten voor de R. K. Dagambachtsschool godsdienstonder wijs in te voeren. Als eerste stap is door het bestuur aan den Raad der Gemeente verzocht de noodzake lijkheidsverklaring, welke voor de uitbrei ding van het leerplan noodig is af te geven. Met de invoering van Godsdienstonderwijs wordt aan de R. K. Ambachtsschool niet ai- leen in een lang gevoelde behoefte voorzien, doch komt het Katholiek karakter van de school eerst geheel tot zijn recht. DE R.K. ZUIDER-TOONEELKRING. Repertoire voor het seizoen 1938-39. Ofschoon het zomerseizoen nog niet ten einde is, zijn bij de R.K.Z.T.K. reeds ver scheidene weken de voorbereidende maat-, regelen getroffen om het a.s. tooneelseizoen tijdig en op waardige wijze te kunnen ope nen. De vereeniging heeft n.l. een zeer apart stuk in studie genomen van den bekenden schrijver en bekeerling Fr. van Eeden, het welk getiteld is: „Het poortje" of „De duivel in Kruimelburg". Teneinde alle oude en nieuwe relgties der vereeniging in de gelegenheid te stellen dezen avond te bezoeken, wordt de openings voorstelling gegeven in Palace Botersloot, terwijl voor het komende jaarfeest een spe ciale viering in Zuid in voorbereiding is. Totaal worden weer drie avonden gearran geerd onder het motto der vereeniging: Pret tige en goedverzorgde avonden. Direct na de jubileumfeesten wordt ln Zuid een September-actie ingezet voor in schrijving van kunstlievende leden en dona ties in den vorm van abonnementen onder de leuze: „een geheel seizoen content, met ons tooneelabonnement". Ter oriëntatie gaf de Tooneelkring een boekje uit, waarin het oude en nieuwe reper toire zijn opgenomen. Een duidelijk met tee keningen verlucht product. Behalve het repertoire zijn ook een „woordje" van moderator en regisseur op genomen. Pastoor Vijverberg verheugt zich over het succes van zijn vereeniging, vooral omdat hij weet, dat het gebodene cultureele belangen dient en verantwoord is.... De heer Berghegge, overtuigd van den kunstzinnigen aanleg en ijver der meeste leden, aarzelt niet te verklaren, dat de kring in twee jaren een hoogte bereikte, die niet te overtreffen noch te evenaren is. Het repertoireboekje is toegezonden aan organisaties en is werkelijk van belang voor besturen, die zich voor tooneelavonden in teresseeren. Exemplaren zijn bij aanvraag voorhanden aan het correspondentie-adres: Beyerlandschelaan 159. Overigens is de faam van het goed spelend ensemble blijkbaar reeds doorgedrongen tot verscheidene ver- eenigingen, gezien het feit, dat tot de maand November reeds verschillende avonden wer den besproken. In het hoofdbureau van politie is ingesloten de 24-jarige koopman A. B., die zich zelf bij de politie is komen melden. In Amster dam had hij verschillende winkeliers opge licht door goederen te koopen en niet te betalen. Het was hem te Amsterdam te warm geworden onder de voeten en hij was naar Den Haag getrokken, waar hij een rij wiel had gehuurd, waarmede hij naar Rot terdam was gekomen. Dit rijwiel had hij hier voor 10 gulden verkocht. Nu waren de centen open de man vond het beter zich zelf maar aan te geven. Hij zal morgen voor den Officier van Justitie worden geleid. De nieuwe cursus ten behoeve van boven genoemd diploma vangt aan op Woensdag 14 September 's avonds half negen, Zwarte Paardenstraat 113. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie zij nog vermeld, dat Inlichtingen kunnen worden verkregen en aanmelding kan geschieden bij het bureau van de R.K. Middenstandsvereeniging, Coolsingel 127, tel. 10835 of bij den directeur, den heer C. J. Vermeulen, tel. 36813, vóór 1 September a.s. Hij was aanvankelijk nergens meer te vinden. Met het Engelsche s.s. „Euriades" is uit Gdynia in onze haven aangekomen als ver stekeling de 26-jarige L. P., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, die voorgeeft van afkomst een Pool te zijn, maar momenteel genaturaliseerd Amerikaan. Wat de man hier komt uitvoeren, wil hij aan de politie niet vertellen. De bemanning van het s.s. „Euriades" had den verstekeling „opgeborgen" in een niet ge bruikte ruimte aan boord. Toen de Rivier politie echter kwam om den verstekeling van boord te halen, was hijverdwenen. Na het gansche schip te hebben doorzocht ont dekte men den man eindelijk in een reserve- hok van het voprschip, temidden van oude manden, lappen en afval. Onder hevig verzet is tenslotte de verstekeling van boord ge haald. Uit rancune wil hij echter aan de politie niets loslaten. Hij is ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst. B. en W. doen het voorstel tot uitgifte in erfpacht aan de Vereeniging „De Kinder- sluis" van een perceel grond aan de Kraling- sche Piaslaan, groot 2090 c.A., zulks voor den tijd van 75 jaren, tegen een jaarlijkschen canon van 700 voor het geheel. B. en W. doen den Raad het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1938 van 14.600 voor den aanleg van het Bulger- steijnplein ten zuiden van het nieuwe Hoofd bureau van Politie. Op 't s.s. Beemsterdijk, dat Zaterdagavond van Rotterdam naar New York is vertrokken, werd kort na het vertrek een verstekeling ontdekt. De man is met de loodsboot naar den wal gebracht en aan de politie overge leverd. De uitslagen van de in de afgeloopen week gehouden wedstrijden van de afval- serie op het Schuttersveld luiden als volgt: 2e ronde: Steeds VolhardenPechvogels 10, DZBCSC. i2, FlorissantRadio 2—0. 3e Ronde: Steeds VolhardenCSC 2—0, FlorissantHOV 24. Het programma van de laatste wedstrij den luidt: Maandag: om den 3den en 4den prijs: CSC—Florissant; Dinsdag om den 1ste en 2den prijs: Steeds VolhardenHOV. Het programma van het concert, te geven door de It. K. Harmonie St. Antonius, direc teur, Joh. J. Hoeffgen, op Dinsdag 30 Aug. op het Karei de Stoutepiein van 9 uur tot 10.30 luidt als volgt: 1. Drenttiina, Marsch. A.. Klappert. 2. Feestouverture. H. Lureman. 3. Maritana, fantasie sur l'Opera, J. Kessels. 4. Daar komen ze aan, Marschpotpourri. A. Maas. 5. Reves sur l'Ocean, wals. J. Ging'l. 6. Marche du Heros, Marsch. Nichalls. 7. Atilla, fantasie sur l'Opera de Verdi. J. Roeien. 8. Death or Glory, Marsch. B. B. Hall. Wij laten hieronder een overzicht volgen van het door de Rotterdamsche sportcom- missle voor Nationale Feestdagen opgestelde programma voor 31 Augustus a.s. Op Woudesteyn. Wielerwedstrijden onder leiding van de wielerver. „De Rotterdamsche Leeuw". Aan vang 1.30, einde pl.m. 7 uur. Het program omvat o.m. wedstrijden voor toeristen op gewone rijwielen; voor junioren op race-rij wielen; voor tandems over 10 ronden; motor wedstrijden; wedstrijd voor transportfietsen met bak of mand verplicht enz. Op den Kralingsche Plas. Kanowedstrijden, georganiseerd door de kano-kring „Maas". Aanvang 2 uur. Wedstrijden over een korte baan, pl.m. 300 meter voor race-cano's en tour-cano's voor adspiranten (onder 18 jaar), nieuwe lingen, junioren en senioren, voor dames, heeren en gemengd. Wedstrijden over de lange baan (pl.m. 3200 meter), om het kampioenschap van Rot terdam voor een- en twee-persoons race kano's. Op de Veemarkt. Handboogschietwedstrijden onder leiding van den Zuidholl. bond van handboogschutte rijen. Aanvang 2 uur. 2 K.M.-zivemivedstrijd in de Schie. Aanvang 2 uur. Gestart zal worden bij de voormalige melkmarkt, terwijl het keer punt ligt op de voormalige startplaats. 2.30 uur starten 27 dames, volksklasse,* 2.35 uur starten 58 heeren, volksklasse; 2.40 uur starten 19 dames en heeren, wedstrijd klasse; 2.50 uur wedstrijd tusschen de ploe gen R.R.B.—R.Z.C. en N.C.R.B. om den Da- verman-wisselbeker. Na afloop waterpolo. Op het Henegouwerplein. Volksvoetbal. Aanvang 1.30 uur. Eindwed- strijden van de seriewedstrijden, in de eerste af deeling om den Koningin Wilhelmina-be- ker, in de 2e afdeeling om den Kees Dekkers beker. 1.30 uur A.V.S. 2Steeds Vooruit 1; 3.30 uur A.V.S. ISiod 1. Korfbal. Wedstrijd van een twaalftal Rot terdamsche le klassers tegen een twaalftal Rotterdamsche 2e klassers. Op het Nenijto-terrein. Athlethiekwedstrijden: junioren, aanvang 11 uur; heeren, aanvang 2 uur; dames, aan vang 2.30 uur. Lawntennis. Bliksemtournooi, aanvangend des morgens 9 uur. Schermen. Aanvang 2.30 uur. 1. Wedstrijd voor heeren op sabel; 2. wedstrijd voor dames op floret. De groote voetbalwedstrijd Rotterdamsche le klassersRotterd. 2e klassers zal gehou den worden op het R.F.C.-terrein op 6 Sep tember a.s. des namiddags te 2.30 uur. Vanmorgen zijn bij den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst alhier, opnieuw vier gevallen van kinderverlamming aangegeven. De kinderen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Een der patiëntjes is afkomstig uit een gemeente, ten zuiden van Rotterdam. Van overheidswege zijn tot nu toe geen verdere maatregelen ge nomen. De feestelijkheden op den Schiedamsche dijk zullen Dinsdagavond te 9 uur worden geopend door den voorzitter van het Comité „Rotterdam in Feesttooi", den heer H. G. -T- de Monchy op het afgezette gedeelte nabij het voormalig Museum Boymans. Toegang voor genoodigden door den ingang naast Gerzon bij de „Prinsenplaat". De opening van de Feestweek Bergweg za plaats vinden Dinsdagavond te 8 uur na y café „Du Nord" door den secretaris van „Rotterdam in feesttooi", den heer A.H. van Riel. Medewerking wordt verleend door de Harmonievereeniging R. M. I- on<1er fading van kapelmeester Philip Jordaans. De opening van de versierde Aegidius- straat en het ontsteken der feestverlichting zal plaats vinden op Dinsdagavond te 8 uur. De Chr. Harmoniever. „Sursum Corda" uit Vlaardingen heeft haar medewerking toege- zegd. De opening van de jubileumfeesten in de Jonker Fransstraat geschiedt Dinsdagavond te half 9 door een vertegenwoordiger van het Comité voor Nationale Belangen. Door Z. H. Exc. den Bisschop zijn benoemd tot kapelaan in de St. Joseph-parochie de weleerw. heer A. C. J. van Houten; in de parochie van de H. Familie de weleerw. heer W. B. Kloes en in de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes de weleerw. heer N. A. Commandeur. De temperatuur van het water in de Gem. Zweminrichtingen bedroeg heden 66 graden. Onder ideale weersomstandigheden vond Zaterdagavond de tweede V.U.K.A.-radie- vossejacht in de omgeving van Rotterdam, plaats. Aan deze jacht, die op het eiland IJsselmonde gehouden werd, namen 14 peil- groepen deel, die zoowel per auto, per motor als per fiets het vossehol trachtten te berei ken. Prompt 7 uur 's avonds werden beide zen ders, werkende op 80 meter onder de roep naam xPAoKP en op 5 meter onder de letters xPAoBZ, in bedrijf gesteld en precies 33 minuten later was de eers e ïets-peilgroep, onder leiding van den heer Meinsma, Rot terdam, die op 5 meter peilde, reeds bij de vos, die zich genesteld had te Pernis, in Café De Koning aldaar, aanwezig. Reeds spoedig daarna meldde zich de heer Rehorst uit Gou da, die als eerste den 80-meter-zender, die terzelfder plaatse was opgesteld, ontdekte. Tengevolge van de invallende duisternis, werd het voor de verschillende deelnemende groepen steeds moeilijker, om zich in het terrein te oriënteeren, zoodat het geruimen tijd duurde, vóór zich nieuwe groepen bij het „hol" vertoonden, en men zich daar in groote spanning weer achter de gordijntjes ver school. Velen hadden met pech te kampen, soms veroorzaakt door al te groot enthousiasme. Zoo viel één der deelnemers tijdens de jacht over zijn eigen telefoonsnoer, zoodat zijn peilontvanger tegen den grond smakte en onklaar geraakteAnderen hadden met Wotorpech te kampen of verdwaalden in het donkere gebied.... Tijdens de uitzending was de Pernisser jeugd in de omgeving bezig met het afsteken van zevenklappers, donderbussen etc, waar van de knallen natuurlijk ook door de mi crofoon werden opgevangen en uitgezonden. De deelnemende groepen hoorden in hun koptelefoons dit schieten héél duidelijk, daar de zenders in het jachtgebied met groote sterkte werden ontvangen. Als interessante bijzonderheid kan hier nog aan toe worden gevoegd, dat men pas enkele oogenblikken later den directen knal hoorde, wat voor som mige leepe jagers óók al weer een aanwij zing was, in welke richting men den zender moest zoeken Intusschen verzamelden zich steeds meer belangstellenden en peilgroepen in het hol, waar allengs een gezellige stemming begon te heerschen. Te 10 uur opende de voorzitter der afd. Rotterdam van V.U.K.A., de heer Kiela, de korte avondvergadering en heette allen welkom en zegde dank voor de moeite, die velen zich gegeven hadden, om deze jacht zóó te doen slagen. Hierna vond de prijsuit reiking plaats, bij monde van den secretaris, den heer P. Jansen, Wed 10, R'dam Zuid, die in een geestige speech de verschillende deel nemers voor het voetlicht haalde. De uitslag luidde: A. Vijf meter: 1. Mein sma, Rotterdam; 2. V. d. Steen, Den Haag. B. 80 meter: 1. Rehorst, Gouda; 2. Van Braak, Varsseveld, Gld.; 3. Oostindië, Arnhem. AFSCHEID KAPELAAN P. J. VAN STEUN. Op hartelijke wijze heeft kapelaan P. J. van Steijn in een speciaal belegde afscheids avond, welke werd gehouden in het R. K. Jeugdhuis, afscheid genomen van de ver schillende organisaties en instellingen, wier geestelijke leider hij gedurende de jaren van zijn verblijf te Vlaardingen is geweest en die zoozeer van zijn groote werkkracht en ijver mochten profiteeren. Tegenwoordig wa ren hierbij de leden der Kruisvaart en afge vaardigden der verschillende organisaties. Nadat de heer Jac. Dessens, senior der St. Jozefgezellenvereeniging een woord van wel kom tot de aanwezigen had gesproken, was het woord aan den baljuw der Kruisvaart, den heer P. Houddijk, die er op wees, dat de taak van directeur der Jeugorganisatie zeker niet gemakkelijk was, doch tot zijn genoegen mocht constateeren, dat de verhouding tus schen leiders en jongens steeds vriendschap pelijk was geweest, en dat zeker de maat regelen, welke in het belang der jongens zijn genomen, op later leeftijd door dezen«zullen worden gewaardeerd en begrepenn. Spr. dankte kapelaan van Steijn voor al hetgeen hij voor de Vlaaraingsche Katholieke Jeugd heeft gedaan en bood hem namens bestuur en leden van de Kruisvaart en St. Jozefge zellenvereeniging een gouden horlogeketting aan. De heer P. L. Eibers, bestuurslid der St. Jozefgezellenvereeniging, hierna het woord verkrijgende, zeide, dat het vertrek niet al leen hard viel voor kapelaan van Steijn, doch evenzeer voor de leden der Jeugdverenigin gen. De Bisschop heeft echter gesproken en aan dit bevel moet gehoorzaamd worden. Spr. dankte voor het vele goede, door kape laan van Steijn hier verricht, en hoopte, dat het geschonken cadeau een blijvende herinne ring mocht zijn aan de R. K. Jeugd van Vlaardingen. Namens de Mannencongregatie sprak de heer C. Boer waardeerende woorden voor hetgeen de scheidende kapelaan hiervoor had gedaan. Spr. herinnerde o.m. aan het onlangs zoo schitterend geslaagde triduum der Man nencongregatie. Voor al het werk voor de congregatie verricht bracht spreker dank, onder aanbieding van een vulpenhouder. De heer A. Baas sprekende namens de R. K. Sportvereeniging „Vlaardingen", sloot zich aan bij de woorden van dank van voor gaande sprekers en was van meening, dat kapelaan van Steijn zeker wel het meeste werk heeft gehad aan de R. K. Sportorgani satie, met haar vele vergaderingen en finan- cieele moeilijkheden in de eerste jaren van haar bestaan. Deze spreker bood een fraai vulpotlood aan. De heer L. Lips, voorzitter der R. K. E.H.B.O. sprak namens deze organisatie har telijke dankwoordne onder aanbieding van een cadeau onder couvert. Nadat de heer Jac Dessens namens de R. K. Par. Bibliotheek den scheidenden adviseur nog eenige fraaie boekwerken had overhandigd, was het woord aan kapelaan van Steijn, die zeer ontroerd dankte voor het vele goede en aangename, dat hij gedurende zijn verblijf te Vlaardingen heeft mogen ondervinden. Den hem zoo juist gebrachten dank wees spr. terug naar do bestuursleden en leden der vereenigingen, die hem zoo trouw hadden bijgestaan en zonder wier hulp hij niets had kunnen doen. Zijn Eerw. dankte voor de mooie cadeaux, welke hij mocht ontvangen, doch vroeg nog één groot cadeau, het gebed van allen voor de komende jaren, daar hij dit zeker noodig zou hebben. Ook Vlaardingen zou spr. niet in zijn gebed vergeten. 10 Hierna vertrokken <ie leden van de Kruis vaart eti der St. Jo z ef ge z ell en vereent^ j Ieder hunner drukte kapelaan van Steijn per soonlijk de hand, terwijl hij voor ieder een aansporing mede gaf voor het verdere leven. De afgevaardigden der besturen bleven nog eenigen tijd met kapelaan van Steijn bijeen. In intiemen kring heeft de heer O. Köhnen nog ens gememoreerd het vele werk, in deze parochie door kapelaan van Steijn verricht. Spr. was er van overtuigd, dat Katholiek Vlaardingen kapelaan van Steijn niet zou vergeten. Hierna na mkapelaan van allen afscheid, waarna de bijeenkomst werd geslo ten. UITVOERING van de p. t. t.-diensten OP KONINGINNEDAG a.s (31 AUGUSTUS). Op 31 Augustus a.s. is het P. T. T.-kan- toor voor den postdienst voor het publiek niet later opengesteld dan tot 10 uur v.m. Het kantoor is den geheelen dag gesloten voor de behandeling van postwissels, post- bewijzen, quitantiën, belastingbetalingen, in_ wisseling van pasmunt en voor den postche que- en girodienst Telegrafische postwissels, alsmede stortin gen en cheques betreffende den postcheque- en girodienst, waarvan spoed of telegrafische behandeling is verzocht, worden wèl behan deld. De ontvangst en verzending van de post geschiedt geheel als op Zondagen, de laat ste verzending vindt plaats te 6.30 uur v.m. Laatste buslichting 6.20 uur. Er wordt één brief- en één pakketpostbestelling uitge voerd, aanvangende circa 7 uur v.m. Na het vertrek van deze bestelling wordt geen post van elders- meer ontvangen, zoodat ook voor busrechthouders geen post meer wordt aan gebracht. Quitantie-invordering vindt niet plaats, lichting van de bijbussen alleen naar behoefte. De openstelling voor den Tele graaf- en Telefoondienst ondergaat geen wij ziging. Het Postagentschap te Vlaardinger- Ambacht is op 31 Augustus voor den post dienst gesloten. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Sanguisette" met 7625 ton erts* „Becheviile" om te bunkeren en „Ha- rald' Schroder" om 1350 ton kolen te laden. BRAND IN KOLENFAKHUIS. Gistermorgen omstreeks half negen ont dekte de heer Kapoen dat uit het dak van het kolenpakhuis der N.V. Hoogenboezem, gelegen aan de Koestraat, een dikke gele rook omhoog steeg. Terstond waarschuwde hij den eigenaar en den hoofdbrandmeester, de heer D. Visser, die met enkele brandweer lieden spoedig ter plaatse was. Het vuur bleek te woeden op den zolder van het pakhuis waar een groote partij ver pakte briketten en houtskool lag opgeslagen en waaruit een verstikkende rook kwam. Voorzien van rookmaskers, stelde men een onderzoek in, waarbij bleek dat de geheele stapel briketten, inwendig één gloeiende massa was. Onmiddellijk is men begonnen om deze massa bij kleine gedeelten met een slang op de waterleiding te dooven en naar buiten te werken. Tot ongeveer 12 uur is men hiermede bezig geweest, toen waren alle gloeiende briket ten verwijderd. Vermoedelijk zijn de pakken briketten in eenigszins vochtigen toestand opgeslagen en is zoodoende het geheel gaan smeulen, waardoor de brand ontstaan is. Opmerkelijk was, dat de pakken, die aan de buitenzijde en op de houten vloer lagen, geheel onbeschadigd waren. Het pakhuis be liep eenige waterschade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2