DE SPORTDEMONSTRATIES VAN GISTEREN. a 1 l Het Youngivell Mysterie. mm KORPS MARINIERS. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 RONDE VAN FEIJENOORD Kolonel Dorren draagt de leiding i'ffhet Korps over aan Kolonel von Freytag Drabbe. "VfiKtaire parade en afscheid in de kazerne. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van CECIL FREEMAN GREGG. Hè Door Gommers gewonnen. Onder enorme belangstelling van het publiek er waren in den ochtend reeds voor de ama teurs naar officieeie schatting ruim 100.000 toe schouwerswerd gisteren de vierde ronde van Feijenoord verreden. Het traject, dat evenais vorige jaren liep over Maashaven, Putschelaan, Hilledijk, Paul Krugerstraat, Bloemfontein straat en Maashaven, was 2% K.M. lang en moest door de amateurs 36 maal gereden wor den. De regeling van het verkeer stond onder leiding van commissaris Kok en den hoofdin specteur Weekenstroo, geassisteerd door de in specteurs Van der Most en Enklaar, en wa3 tot in de perfectie verzorgd. De start. Op het startsein vertrokken er pl.m. 120 amateurs. Op dit buitengewoon goede traiect het bestaat bijna geheel uit de bekende Ham burger bestrating, waarin slechts een 600 me ter .kinderhoofdjes" zitten werd van stort af 'n fel tempo ingezet. De eerstte 50 K.M. werden afgelegd in 1 uur 13 min. 55 sec. Teen begon er eenige teekening in den strijd te ko men. De felle jacht om de leiding bleef voort duren. De Belg Mouke nam het initiatief over en nestelde zich eenige ronden lang aan den kop met Sprengelink en den Amsterdammer Wijdenes, die in een geweldig tempo er vandoor gingen. Het bleef zoo tot de laatste ronde, toen zij in een feilen eindsprint voor de laatste maal over de streep stoven. Mouke won het duel en werd winnaar in den tijd van 2 uur 14 min. 57 sec. De uitslag luidt: 1. Mouke, België; 2. Luppers, Amsterdam; 3. Sprengelink, Hengelo; 4. Hor dijk, Rotterdam; 5. Nuyen, Rotterdam; 6. Joo- sen, Made; 7. Saas, Weert (L.); 8. Pippermans, Hoensbroek; 9. van Vliet, Gouda; 10. Lodewijks, Rotterdam. De middagrace. Was het aantal toeschouwers bij de ochtend race ver over de 100.000 te schatten, in de mid daguren, toen de profs aan den start verschenen was het aantal toeschouwers nog veel grooter. Precies om 1.45 uur vertrokken de 68 profs en onafhankelijken voor de 150 K.M. race. Zestig maal moesten zij de finish passeeren. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat van de 68 deel nemers 39 het eind niet bereikt hebben. Deels door pech, en een nog grooter aantal moest de vlag strijken voor het geweldige tempo, dat de leiders reden. Reeds in de tweede ronde had Weemaes uit Bergen op Zoom de leiding genomen met een 40 M. voorsprong op het jagende peloton, waarin als van ouds Middelkamp achteraan bungelde. Het interesseerde hem voorloopig nog i tets wat de renners in de kopgroep deden. In de kopgroep was het een gedrang om de leiding te nemen. Dan weer was het Gommers en ron den lang A. de Korver uit Willemsdorp, die het tempo aangaf. Dit had tot gevolg, dat het pelo ton in stukken getrokken werd, want de Korver werd weer van den kop verdrongen door Over- weel uit Rotterdam, die een ronde later moest bukken voor de macht van Kees Valentijn, die toen doorkwam met Jan Leeuwenburg aan het wiel en den Hagenaar Motke. Maar toen was het weer gedaan, want de Korver hield weder vier ronden lang de leiding, terwijl J. Braspenninx de rij sloot. De eerste 25 K.M.. werden afgelegd in 33 min. 10 sec. J. Gommers deed rondenlang veel kopwerk, maar blijkbaar vond hij het nog wat te vroeg om er tusschenuit te gaan, de Korver en Janus Hellemons hielden hem bovendien trouw gezel schap, zoodat er van wegkomen geen sprake vjas. In de 15e ronde zat de Korver weer aan den kop met Leeuwenburg en Willemse bij zich, terwijl Hellemons met Middelkamp het renners- veld sloten. Weer was het Motke, die in de 25e ronde als eerste doorkwam, gevolgd door Ser vers uit Delft en Piet van Gerven, die een ge weldigen koers reden in een razend hoog tempo. Ku nam A. Overweel het initiatief over en demarreerde hard aan den kop, scheurend en trekkend. Lauwers kreeg een lekken band en kon nog juist bij den verzorgingspost van rijwiel verwisselen, maar dit oponthoud had zooveel tijd gevergd, dat zijn achterstand hopeloos was, In de 30e ronde gaf hij dan ook den ongelijken gtrijd op. Andere renners kwamen bij het hoofd peloton en het was de Rotterdammer van Gent, die in de 27e ronde de leiding nam, rondenlang wist hij deze te behouden, maar Middelkamp joeg er zoo hard op los, dat hij van Gent toch te pakken kreeg en in het hoofdpeloton opnam, er voor zorgend, dat hij geen kwaad meer kon doen. In die groep zaten Gerrit van der Ruit, Van Amsterdam en Braspenninx .Het gevecht werd echter onverminderd voortgezet want op een gegeven moment gingen Kees Valentijn en van der Zande er vandoor. Verscheidene ronden wisten zij zich aan den kop te handhaven, on danks het feit, dat zij danig op de huid gezeten werden door een groep van acht renners. Jam mer genoeg konden de leiders tegen zoo'n over macht niet op en de groep Van der Ruit c.s. haalde ook deze vluchtelingen terug. Toen zag Gommers zijn kans schoon, met een sprong was hi) weg, nam 100 meter, daarop volgden Van Amsterdam en van der Ruit, Braspenninx e.a. Gommers had den smaak te pakken, zette hard door en nu kwam hij, steeds zijn voorsprong vergrootend, ronde na ronde alleen door. Dat bracht in de groep, die aanvankelijk de leiding had, nogal eenige consternatie, maar van een jacht was nog geen sprake, niemand wenschte voorloopig Gommers te achterhalen. Het gevolg v/as dat deze steeds verder uitliep en nu werd het jagende peloton wakker. Van Amsterdam sprong weg, maar van der Ruit lag op de loer loer en sprong mee en wel in zulk een geweldig tempo, dat Van Amsterdam en alle anderen, die aan het wiel zaten, moesten lossen. En in die groep zaten Stuyts en Middelkamp, maar Gommers had nu reeds een voorsprong van eenige minuten genomen en kwam onbedreigd als eerste over de streep. De Strijd in het tweede peloton werd een duel tusschen van der Ruit en van der Zande, maar van der Ruit won het sprintje met eenige lengten van v. d. Zande, die evenals de overige renners een schitterenden wedstrijd gereden hebben. De uitslagen luiden: 1 Gommers, Dongen, in 3 uur 50 min. 5 sec.; 2 G. van der Ruit, Capelle a. d. IJssel; 3 van der Zande, den Haag; 4 v. Amsterdam, Leiden; 5 K. Valentijn, St. Wille- brord; 6 Middelkamp. Kieldrecht; 7 Braspen ninx, Princenhage; 8 Stuyts, Hoogerheide; 9 de Korver, Willemsdorp en 10 A. Overweel, Rot terdam. Wieier- en Motorwedatrijden op Woudeatein. Gistermiddag zijn op het Sportterrein Wou- destein alhier, georganiseerd door de Rot terdamsche Sportcommissie voor Nationale Feestdagen wieier- en motorwedstrijden ge houden, waarvoor vrij groote belangstelling bestond. Het was een programma, dat op papier niet, maar in feite zeer lijvig was. Nadat de heer G. Grootveld, voorzitter van de Rennersclub „De Rotterdamsche Leeuw" een woord van welkom tot aanwe zigen gericht had, vingen de wedstrijden aan met een wedstrijd voor gewone rijwie len over zes ronden. Het spreekt vanzelf, dat de spanning in dezen strijd niet minde? fel was, dan men van renners op de baan gewoon is. De rijders hebben bewezen ook op 'n alledaagsch rijwiel een afstand van 6 x 880 meter in zeer snel tempo af te leggen. De waardeering van het publiek voor dit interessante nummer werd dan ook niet on der stoelen of banken gestoken. Daarna kwamen de junioren-renners in de baan voor een race over 10 ronden, waar bij het al niet minder spande. Men kreeg 'n zeer fraaien strijd te zien. Ook de daarna volgende race voor tandems, eveneens over 10 ronden, was qua kijkspel zeer geslaagd. Er verschenen zes machines in de baan en tot groote hilariteit van de aanwezigen bleken Snip en Snap op een fraai geel geverfde tan dem'van de partij te zijn. De groote wedstrijd van dezen middag vormde echter een race om den Dagblad- Beker, waarbij elke deelnemende vereeni- ging met 6 renners aan den start moesten verschijnen. De deelname op dit nummer bleek niet groot te zijn. Slechts hadden inge schreven de rennersvereeniging „Voorwaarts" en de rennersclub „De Rotterdamsche Leeuw". Het was een klassementsrace over 15 ronden, met drie klassementen terwijl in ieder klassement 6 renners geplaatst zouden worden. Gedurende de eerste vijf ronden bleef het geheele veld gesloten, behalve een renner van De Rotterdamsche Leeuw, die reeds bij den start pech aan zijn machine kreeg en ondanks zijn zeer goed rijden, in een der laatste ronden weer panne kreeg, zoodat hij zijn fraaie prestaties al bitter slecht beloond zag. Het waren twee renners van De Leeuw, die na circa 7 ronden den kop wisten te nemen en hun voorsprong tot het einde toe wisten te behouden. Vooral de eindspurt was fel en het was „De Rotter damsche Leeuw", die zeer verdiend als eerste vereeniging de finish passeerde in den tijd van 26 3/5 minuut, zoodat deze vereeniging in het bezit kwam van den begeerden beker. Mooie staaltjes van handigheid op solo- motoren gaven ook de motorrijders op de hierna volgende behandigheidswedstrijd te zien, welke wedstrijden waren georgani seerd door de Algemeene Motorclub Rotter dam en omstreken, de A. M. R. O; Onder leiding van het bestuur van deze motorclub, werd een vlot programma afgewerkt, waarbij de 30 deelnemers, al rijdende, een blad met twee flesschen moesten vervoeren plankrij den, ringsteken, een bal in een mand wer pen, een glas water vervoeren, de baan te rug rijdende met brandende pijp en ten slotte tusschen zes achter elkaar geplaatste flesschen doorrijden. Velen hebben blijk ge geven van groote rijvaardigheid, maar velen ook verloren uit het oog, dat het meer om het aantal strafpunten ging, dan om de ge maakte snelheid! Tenslotte volgde nog een aardige wed strijd op transportrijwielen met bak over 6 ronden, een wedstrijd voor niet-licentiehou- ders over 20 minuten zonder klassementen en een één-uurswegwedstrijd voor nieuwelingen met licentie. De wielerwedstrijden stonden De op de rails neergevallen boomen en grondmassa's maakten op sommige plaat- sen in West Duitschland, waar een hevig onweer woedde het spoorwegverkeer onmogelijk. onder leiding van „De Rotterdamsche Leeuw" Vermelden wij tenslottee dat op het terrein van hun belangstelling blijk gaven de hee- ren H. de Wied en notaris R. L. Verhey resp. lid en voorzitter van de Rotterdamsche Sportcommissie voor Nationale feestdagen. Op den Kralingschen Plas. De watersportbeoefenaren hebben het feestelijke in den Koninginnedag gezocht ver van de drukte in het hartje van de stad, waar het feestrumoer even continu is ge weest als de aangebrachte versleringen. De zeilers en de kano'ers zijn er op den Kra- lingsche Plas op uitgetrokken en hoewel het er, in verband met den trek naar de stad, vrij stilletjes was, heeft toch ook daar aan de boorden van het water een opgewekte stemming geheerscht. Verschillende club huizen waren versierd, een enkel, o.m. dat van de Rotterdamsche Zeilvereeniging is zelfs geillumineerd, zoodat ook des avonds nog iets van de feestelijkheid kon blijven doorgloeien en er was veel werk gemaakt van de versiering van de bootjes. Er lagen tientallen gepavoiseerde scheepjes in de haventjes en ook op het water wapperden de slingers en de wimpelc fier in den bries. Men had het met het weer best getroffen voor zoover het de zeilers betreft. Er liepen kop jes en de scheepjes gingen er vandoor, dat het een lieve lust was. Voor de kano'ers was het af en toe wel een beetje erg knobbelig. De Kralingsche Zeilclub had behalve dc vastgestelde zeilwedstrijden nog een aantal attracties voor de leden uitgedacht; er waren terreinspelletjes in den vorm van mastklim- men, zakloopen e.d. en na afloop van de wedstrijden is er een vossenjacht voor motor booten geweest, waarbij men duchtig naar het verstopte beest heeft moeten zoeken De jaarlijksche zeilwedstrijden op dé Rotr terdamsche Zeilvereeniging begonnen na tuurlijk weer met den traditioneelen jollen- wedstrijd voor de veteranen, die wel eens heel oneerbiedig de „oude-heeren-wedstrijd" wordt genoemd, maar desalniettegenstaande een attractie van den eersten rang is en steeds bijzonder geanimeerd verzeild wordt. Ditmaal heeft van den Berg Sr. den wed strijd gewonnen. Er was ook voor de andere klassen, Jollen, Olympiajollen, regenbogen, Noord-Nederlanders en gemengde-klassers ai-met-al een zeer behoorlijke inschrijving en men heeft heel wat pleizier bij de talrijke kijkers verwekt met den flesschenwedstrijd voor de motorbooten. Der gewoonte getrouw zijn op den Kraling sche Plas ook dezen Koninginnedag weer kanowedstrijden gehouden en ditmaal waren er ook eenige lange-baan-wedstrijden inge- lascht, die golden voor de Rotterdamsche kampioenschappen. Op de korte baan heeft men met de zeilers niets te maken; daar liggen de kano's vrij in een hoek, maar de groote baan beteekent: den plas rond en dan komen kano'ers en zeilers in eikaars vaar water. Ernstige aanvaringen zijn gelukkig niet voorgekomen, maar toch lijkt het ons zeer raadzaam, dat men eens een beetje meer contact zoekt; nu zeilden de zeilers, die in den wedstrijd lagen gewoon door, hetgeen, noar ons bij informatie is gebleken, heel goed te begrijpen is, want zij waren er niet van op de hoogte, dat het hier bij de kano's om een kampioenschapswedstrijd ging. Het waren overigens aardige wedstrijden. Er waren heel wat kano'ers aan den start verschenen al hadden er ook velen de stad verkozen boven het water, en er was van alles wat. De gewoonlijke varianten van race- en toerkano's, één- en tweepersoons, heerep, dames en gemengd, waren alle aan wezig en bovendien heeft men bij deze wed strijden thans ook eens kennis kunnen maken met de mooie R IV S-booten, waarin Viking Recers en Never Dry elkaar ontmoetten. De organisatie van de wedstrijden klopte dit maal veel beter dan een vorige maal op den Plas; alleen moet er nog wat streng; op gelet worden, dat de deelnemers aan een bepaalden wedstrijd wat stipter aan den start verschijnen. Zooals gezegd was het voor de kano'ers nogal knobbelig water, maar men heeft zich niet uit het veld laten slaan en er zijn heel behoorlijke tijden bij deze spannende races geregistreerd. De uitslag K. I. voor de lange baan was: 1 H. van Mastrigt (Never Dry) kampioen van Nederland, thans ook officieel Rotter- damsch kampioen; 2 A. Wezenaar (Viking). Twee K.M. zwemwedstrijd in de Schie. Ook dit jaar stond weer op het program ma, hetwelk de Rotterdamsche Sportcommis sie voor Nationale feestdagen, op Koningin nedag verzorgd, de 2 K.M. wedstrijd in de Schie. Hoe lang nog zal de Rotterdamsche Schie het tooneel zijn van dezen strijd? Al verdwijnt echter mettertijd dit water, de Rotterdammers hopen toch dezen wedstrijd te kunnen behouden en ongetwijfeld zal men dan ook wel een ander oplossing weten te vinden. In afwijking van andere Jaren was de start nu daar, waar anders het keerpunt is. De deelnemers(sters) vaarden er wel bij, want het Sportfondsenbad aan de van Maa- nenstraat bood een schitterende gelegenheid voor het verkleeden, en bovendien waren de douches zeer welkom na het volbrengen van den tocht. De RZC 1890, deze vereeni ging had wederom de leiding had gezorgd voor groote dekzeilen over den weg, waar over de zwemmers zich naar de startplaats moesten begeven, zoodat de regeling weer in goede handen bleek. Omstreeks half drie startten de 27 zwem sters voor de zg. Volkklasse, d.w.z. niet-wed- strijd' menschen. Precies 8 minuten later ver trokken de zwemmers van deze groep en bo vendien de dames en heeren voor de wed strijdklasse. Dit aantal was dan ook nogal groot, totaal 77. Het was aardig te zien hoe de meer geroutineerde wedstrijdmenschen onmiddellijk na de start naar voren zwom men, om meer en meer uit te loopen. Nadat allen waren gestart werd de baan uitgelegd voor het nummer 100 M. gekleed zwemmen, waarvan 50 M. met drenkeling om den Da- verman-wisselbeker, een niet gemakkelijk nummer. Slechts 5 deelnemers waren aan de start verschenen. De zwemmers van de NCRB bleken zich op het laatste moment bedacht te hebben en bleven afwezig. Zoo doende kreeg de Rott. zwemclub het tegen de Rott. Reddings Brigade op te nemen. Eerstgenoemde vereeniging won den groeps- prijs, doordat haar zwemmers C. Schuurhui- zen, L. Korpershoek en W. Delwel, resp. de eerste, derde en vierde plaats wisten te be zetten, R. Wessels (RRB) plaatste zich twee de. Men had nog juist gelegenheid de baa» weer te ontruimen toen de eerste armen van de langeafstandzwemmers zichtbaar werden en de jury onder leiding van den heer J. J. Oster, de handen vol kreeg met het notee- rcn ven de aankomenden. De aankomst. Allereerst een groep met oranjemutsen (de wedstrijdklasse), die elkaar dicht op de hie len zaten. Zou een zwemster of een zwem mer de eerste te zijn? Het bleek dat de hee ren galant waren en den dames den voorrang gunden, want als eerste kwam daar aan Annie Ladage van de Zwemclub Rotterdam, die wel een zeer mooien tijd maakte, nl. 32 min. 56 sec. Luide werd zij voor deze pres tatie door talrijke kijkers langs de oevers toegejuicht en het was ook niet te verwon deren dat mevr. Kerkmeester haar leerlinge als eerste complimenteerde. Nummer 2 bleek de RZC-er Bijsterveld te zijn, met slechts 8 sec. achter de Rotterdamsche. Achtereenvol gens kwamen dan binnen Samkalden (RZC) en mevr. Aarsbergen-Olsen (RDZ) en vele anderen. Slechts enkele uitvallers bleken er na af loop te zijn, niettegenstaande het koude water. Tenslotte werd nog een waterpolowedstrijd gespeeld tusschen twee combinaties van de RZC. Een wedstrijd die zeer spannend W3S en gewaardeerd werd door de toeschouwers. .De uitslagen: Volksklasse: Dames: 1. J. Limburg, 41 min. 31 sec.; 2. L. van Oosterom, 41 min. 34 sec.; 3. J. Otiwer- kerk, 45 min. 42 sec.; 4. D. Kint, 4 min. 15 sec.; 5. T. Vogel, 45 min. 14 sec.; 0. F. Lee mans, 45 min. 42 sec. ET een parade op het Schutters veld, welke door vele burgerlijke en militaire autoriteiten werd bij gewoond, heeft hedenmorgen kolonel C. J. O. Dorren afscheid genomen uit den militairen dienst en de leiding van het Korps overgedragen aan zijn opvolger, kolonel H. T. J. M. A. von Freytag Drabbe. De geheele afdeeling Rotterdam van het korps Mariniers, verdeeld in twee compag nieën onder leiding van kapitein L. Lange- veld en kaptein P. van Gijn en een afdee ling recruten onder le luiitenant Baron de Leeuwe van Aduard, stond hedenmorgen on der algemeen commando van Overste F. Lugt op het exercitieveld aangetreden bij gelegenheid van het afscheid van kolonel C. J. O. Dorren, den algemeenen chef van het korps, die met ingang van heden den mili tairen dienst zou veriaten en de leiding over het korps zou overdragen op zijn opvolger, kolonel H. F. J. M. A. Von Freytag Drabbe. Onder de genoodigden, die deze plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.m. op den waarnemend burgemeester van Rotterdam, den heer A. B. de Zeeuw, den burgemees ter van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, J. Baron van Lynden, directeur van den Rijksgebouwendienst, den garnizoenscom mandant te Rotterdam, majoor E. T. C. J. Motké, Overste A. P. A. Boellaard, comman dant van de Rotterdamsche Burgerwacht, met den toegevoegden officier Res. kapt. M. N. F. Epkema, Res. Overste W. A. C van Dam, commandant van het Landstormkorps Rotterdam, Res. Overste Gerlaeh, comman dant van het Landstormkorps Monden der Maas, gep res kolonel H. C. van Cappelle, It. kolonel der Mariniers K. M. R. H. Baron van Hemert tot Dingshof, commandant van het Marine-bataljon, Res. Majoor G. Knoth, Res. Majoor Dijxhoorn. Res. Majoor van Hoek, de oud-kapitein der Mariniers Wil- lems van Beveren; de oud-luitenant-kolonel der Mariniers J. Oele; kapitein J. van Hor sen, commandant van de politietroepen in Rotterdam, den havenmeester van Rotter dam, den heer Kortlandt, den hoofdcom missaris van politie mr L. Einthoven, den voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van de Mandele, den heer H. g! de Monchy, voorzitter van de Landstorm- commissie Rotterdam, de vertegenwoordigers van de Officiersvereenigingen, res. kapt. J. Rodenburg, voorztter van de Ned. Ver. van Res. Officieren, Res. kaptein P. C. Versloot, voorzitter van de Arko, Res. kapitein J. v. d. Wilt, voorzitter van de Christel. Officie- renvereen. afdeeling Rotterdam, Pater W. Hennekens C.ss.R., directeur van het R.K. Mariniershuis, D. van Hilten, directeur van het Christ. Militair Tehuis, het bestuur van het Comité voor Nationale Belangen, mr. Abr. Van der Hoeven, prof. mr. Ëigeman, H. Ruigers, en vele anderen als Pater Dr. B. Kruitwagen, Res. Kol. H C. de Neeve, E. van Wely, oud-luitenant kwartiermeester der Mariniers, oud-kol mei IJssel de Schepper en vele oud-gediencien van het korps, als de bekende vroegere tamboer-maitre Kees Witteveen. Toen kolonel Dorren in gezelschap van mevr. Dorren en hun dochter het veld be- trade werden aan mevr. Dorren door de dames der officieren van het korps bloemen aange boden. Nadat de ban was geopend, maakte kolo nel Dorren een rondgang langs de genoo digden om hen te begroeten. Hierna ving de inspectie van de troepen plaats. Dan klonk het comando „vaandel uittreden". Nadat het vaandel met de vaandelwacht was opgesteld, hield kolonel Dorren voor het front van de troepen een toespraak. Het heeft, zoo begon spr. H.M. de Konin gin behaagd, mij op mijn verzoek wegens langdurigen dienst bij de Marine, met in gang van vandaag Uit mijn functie te ont heffen en te bevorderen tot kolonel der Ma riniers, Overste H. Von Freytag Drabbe, die als zoodanig mij opvolgt als ohef van het korps. Een kort afscheidswoord wil ik hierbij spreken. Aan het einde van een 37-jarige loopbaan als officier, doorgebracht hier te lande en in Oost en West, onder omstandig heden van velerlei aard, gaan mijn gedach ten terug in het verleden En dan voel ik het als een groot voldoening, dat ik in uwe gelederen heb mogen dienen en heb mogen aanvoeren en leiden dit korps, waarin de tradtiie zoo diep geworteld is, welke be zieling geeft aan tucht en discipline, karak ter en stijl aan het troep verband fierheid en korpsbewustzijn aan uw optreden. In alle omstandigheden heb ik u leeren kennen als mannen van zessen klaar, tegen alle moei lijkheden opgewassen. Met deze getuigenis neem ik nu afscheid van u, u dankend voor uw trouwe plichtsbetrachting en goeden korpsgeest. Wat ook onverhoopt over ons vaderland moge komen, onder alle omstan digheden, zult gij de roemvolle historie van uw korps weten hoog te houden, gedachtig aan het woord, door onze Hooge Lands vrouwe gesproken bij de overhandiging van uw vaandel; „Je Maintiendrai". In die over tuiging zal het korps H.M. nimmer teleur stellen en in dezen géést noodig ik u een driewerf „Leve de Koningin" uit te brengen. Nadat deze woorden met een geestdriftig „Hoezee" op de Koningin waren beant woord, richtte kolonel Dorren zich tot zijn opvolger kolonel Von Freytag Drabbe. Het is mij een voorrecht, zoo zeide spr. u de leiding van het korps over te dragen. Uwe eigenschappen wettigen de verwachting, dat de leiding in bekwame handen zal rusten en gij den beproefden geest zult weten te be waren en tot hoogeren trap op te voeren. De opleving van liet nationaal bewustzijn bij het Nederlandscbe volk zal u daarbij een steun zijn. In uw ambtsperiode zal de bouw van de nieuwe marinierskazerne in Rotter dam worden verwezenlijkt. Ik wensch u veel geluk en hoop, dat u de kracht moge ge geven zijn om veel opbouwend werk voor de defensie te verrichten. Ik leg de leiding van het korps in uw handen en overhandig u hierbij dit vaandel in de verwachting, dat gij de eer van de Kon. Marine zult weten hoog te houden, tot heil van Koningin en vaderland. u- Wedstrijdklasse: 1. A. Ladage (Zwemcl. Rott.), 32 min. 56 sec.; 2. mevr. R. Aarsber- gen-Olsen (RDZ), 34 min. 10 sec.; 3. A. Kruis (RDZ), 34 min. 34 sec. Heeren: 1. H. Bijsterveld (RZC), 33 min. 4 sec.; 2. J. Samkalden (RZC), 33 min. 16 sec.; 3. S. Schad (RZC), 33 min. 19 sec.' Volksklasse: 1. G. Boogert, 35 min. 29 sec.; 2. J. H. Spiegelenberg, 35 min. 40 sec.; 3. P. de Hoog, 35 min. 40,4 sec.; 4. B H Vermaas, 36 min. 21 sec.; 5. P. Spijkers, 36 min. 32 sec.; 6. J. Graafland, 38 min. 35 sec. 100 M. gekleed zwemmen om den Daver- manbeker: 1. C. Schuurhulzen (RZC), 1 min. 39 sec.; 2. R. A. Wessels (RRB), 1 min. 56 sec.; 3. L. Korpershoek (RZC), 2 min. 6 sec Zuid-Hollandsche Bond Handboogschutterijen. van Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche Bon.i van Handboogsehutterljen op de Veemarkt in samenwerking niet de Rotterdamsche Sportcommissie voor Nationale Belangen een handboogwedstrijd gehouden. De resultaten waren als volgt: De wisselbeker, dien de Rotterdamsche Sportcommissie voor Nationale Belangen heeft beschikbaar gesteld werd met 185 pun ten en 6 rozen gewonnen door de vereeni ging De Batavieren. Personeel: 1ste afdeeling- 1. J. van Hecke 70 p., 2. H. Schitker 69 p., 3. G. Martens 06 p., 4. A. Goetzee 64 p, 5 P Reigersberg 62 p. Personeel: 2de afdeeling: 1. H. van Opve ren 52 p„ 2. A. van Herwaarden 48 p., 3. P. Christianen 48 p., 4. H. Küchler 46 p Damesafdeeling: 1. Mevrouw Roestenburg 24 punten. De heer C. v. d. Linden, voorzitter van den Zuid-Hollaindschen Bond van Handlboog- schutterijen heeft, alvorens de prijzen uit Ie reiken, een propaganda-rede voor de hand boogsport gehouden. Hij memoreerde, dat de handboogsport zich meer en meer uitbreidt. Thans is in Vlaardingen een nieuwe vereeni ging opgericht, die als lid van den bond is toegetreden. Na eenige Warme woorden van hulde te hebben uitgesproken aan het adres van Hei Konin lijk Huis, reikte de voorzitter de prijzen uit en wekte tot slot de schutters op ItoHto medewerking' te geven aan het sluitingconcours van den bond. hetwelk Zondag a.s. te Delft plaats zal hebben. Op het Henegouwerplein. Gistermiddag zijn op het Henegouwerplein oe eindstrijden gespeeld van de seriewedstrii- den om den Koningin Wilhelmina-beker en om den Kees-Dekkers-beker. De uitslagen zijn: 1ste afdeeling: om den Koningin Wilhelmina-beker: SiodAVS 21; 2de afdeeling: om den Kees Dekkersbeker: Steeds VooruitAVS 2 31. 42) Mr. Gordon greep zijn revolver en deed haastig een pas opzij. De ridder in wapenrusting rolde omver en zou op den grond zijn gevallen, wanneer mr. Gordon het beeldje niet had opgevangen. Hij zette het zorgvuldig weer op tafel neer en liep dan achteruit. De groote man, die hijgend ademhaalde, lag met zijn gelaat voorover. Dan klonk van het dek de stem van den portier. Hela, beneden! Alles nog O. K? Ja, antwoordde mr. Gordon, nog altijd naar de onbewegelijk liggende figuur kijkend. Dan kunt u beter aan dek komen, er is een politieboot in de buurt. Wat voert zij uit? Kruist heen en weer, maar Die pakhuisbrand vermoed ik. Mogelijk aarzelend. Maar, en dan klonk er plotseling hevig onrust in zijn stem. Hey Ze komen hierheen. Wat? vol verrassing. Zet de machine aan. Mr. Gordon sprong naar de deur, sloeg die achter zich dicht, draaide zorgvuldig den sleutel in het slot om en snelde dan haastig aan dek. Gaan we aan de haal? informeerde de portier op ontstelden toon. Ja. We kunnen hun met gemak onze hielen laten zien. Het aarzelende aanslaan van een motor, een brullend crescendo van het geluid, dan een licht diminuendo en tenslotte het motor- gezoem van volmaakt loopende motoren. Het jacht was onderweg. En beneden in de hut scheen inspecteur Higgins op werkelijk wonderbaarlijke wijze hersteld, want hij was druk bezig met den stoel, waar hij even te voren op had gezeten, onder den knop van de deur te klemmen. Hij floot zachtjes voor zich heen. Het was jammer, dat zijn heldhaftige comedie, toen hij over tafel viel, geen succes had opgele verd, dank zij de vlugheid van handelen van mr. Gordon. Een fractie van een seconde later, en hij zou dat wapen in handen hebben gehad, dat daar zoo Verleidelijk had gelegen! Enfin, niets aan te doen. Maar het bleef jam mer. Hij zou dan dat waardig tweetal boven hebben kunnen bedwingen inplaats van zich nu in de hut te moeten barricadeeren Mits zij natuurlijk eerst de deur zouden hebben geopend! H'm! En die deur zou natuurlijk niet gesloten zij'n geworden, wanneer hij de revolver had kunnen grijpen! Zoodra de stoel naar zijn genoegen was neergezet, zocht hij in zijn zak en haalde er een In elkaar ge knepen sigaret uit te voorschijn. Hij grinnik te. Zijn reukorganen werkten in deze zaak wel op volle toeren! Hij had eigenlijk goo chelaar moeten worden, gezien de handige manier, waarop hij deze sigaret voor een van zijn eigen rookertjes verwisseld had, ter wijl hij schijnbaar naar een lucifer zocht! En dwaas was hij, he? Dat zou hij ze laten zien! Zij zouden nog een alleraardigste verrassing te verwerken krijgen, ook al zat die politie boot hen misschien niet achterna, of al slaag den zij er in te ontkomen! Hij staarde naar het water, dat langs de patrijspoorten golfde en begreep, dat zij een zeer behoorlijke snelheid ontwikkelden. Het schoot hem te binnen, dat het nuttig zou zijn zich van een wapen te voorzien, nu hij er de kgns toe had. Hij begaf zich naar de andere zijde van de hut, er op vertrouwend, dat door hem ver oorzaakte geluiden volkomen overstemd zou den worden door het geronk van de machines en opende de schuifdeur van een kast. Hoe aardig! Een flesch whiskey en een si phon sodawater. Van allé gemakken voor zien. Er moest ergens een glas zijn. Maar zoo niet.... Ah ja. Daar hebben wij het al. De inspecteur nam voorzichtig een slokje en keurde het op zijn tong. Het zou jammer zijn een herhaling van het sergeant Camber- well-drama te krijgen, nu hij al zoo ver was gekomen! Neen! Het was in orde. Hij dronk op zijn eigen gezondheid. Een verder onderzoek van de kast bracht wat voedsel in blik aan 't licht, dat moge lijk als projectiel zou kunnen dienst doen, maar overigens als wapen nutteloos was. Maar hij behoefde niet van gebrek om te komen, wanneer hij in deze hut belegerd zou worden! En.Jerusalem! In een kar tonnen doos achter in de kast een heele bun del bankbiljetten en enkele schijnbaar kost bare sieraden. De Youngwell buit? Higgins onderzocht de vondst met leeken-oogen. Leek hem voor een zoo rijken bult wat weinig, maar het kon natuurlijk een gedeelte zijn. Misschien had mr. Gordon de beste stukken hierheen gebracht na zijn bezoek aan Harry 'Kilburn. Of.natuurlijk! Dit was de buit uit de juwelierszaak van Tompson. Wel, de politie had die in ieder geval gauw terugge vonden. Niet dezelfde buit als die van Youngwell House, maar wel hetzelfde slacht offer. Die arme mr. Tompson scheen het grootste deel van zijn bezittingen aan deze bende verloren te hebben. Maar mr. Gordon was meer kooper van gestolen goed dan actief inbreker. Hij hield zich op den achtergrond. Die portier trad blijkbaar op als tusschenpersoon bij de on derhandelingen met succesvolle dieven. Gor don moest deze collectie van den eigenlijken dief gekocht hebben, of.... maar natuurlijk, de portier was de schuldige. Hij had het pak huis bezichtigd, om zich duplicaat sleutels te verschaffen, en daarna was hij naar de zaak van Tompson gewandeld om te halen wat van zijn gading was. Gordon moest de buit vaA hem gekocht hebben, met uitzon dering van de bankbiljetten! H'm! Inspecteur Higgins kwam met een schok tot de werkelijkheid terug. Het zou pas tijd voor dergelijke overpeinzingen worden, zoodra hij een behoorlijk wapen had gevon den. En dan vond hij in een tweede kast een gereedschapskist, mogelijk bestemd voor re paraties aan de machine. Hij zocht een paar flinke moersleutels uit, welke hij nadenkend op zijn hand woog. Beter dan niets in ieder geval! Higgins keek andermaal door de patrijs poorten naar buiten. Het leek donkerder ge worden. Er waren nu afwisselende periodes van licht en donker en Higgins vermoedde, dat zulks door de hoogere golven kwam, hoe wel hij niet dacht, dat zij de zee reeds be reikt konden hebben. Hij raadpleegde zijn horloge en schudde het hoofd. Het moest nog geruimen tijd du ren, voor het donker werd. Dart moest he mist zijn. Maar hij merkte niets van een verminderde snelheid. Drommels, hij hoop te maar, dat zij geen botsing zouden ve£" oorzaken! Met deze snelheid zou het jacht eenvoudig versplinterd worden! Hij trok een lade van de tafel open en straalde, toen hij zag wat daar in lag. Een revolver. Hij trok de la nog wat verder naar buiten. Een doos - patronen. Drommels! Als hij in dit tempo doorging, zou hij dadelijk nog een paar handboeien tegenkomen! In ieder geval voelde hij zich nu heel wat be- hagelijker! Hij haalde oen sigaret uit zijn zak en ge bruikte den ridder als aansteker. Het kon hem nu geen lor meer schelen, of zij het zouden ruiken of niet! De huf werd aanmerkelijk lichter. Het was natuurlijk maar een kleine mistbank geweest. Zij hadden nu waarschijnlijk alle achtervolgers reeds van zich afgeschud. Weldra zouden zij tempo minderen, en dan kon het spel beginnen. Hoe eer hoe liever! Ze zouden de boot moeten stilleggen, of er zou slechts een man naar omlaag kun nen komen, want een zou er natuurlijk bo ven moeten blijven om te sturen en voor den motor te zorgen. En, indien zij stopten? H'm! Dat zou voor Higgins niet zoo gun stig zijn. En dan hoorde hij, hoe de sleutel in het slot werd omgedraaid en zag hij de deur bijna onmerkbaar bewegen, terwijl de man buiten probeerde die te openen. Verdraaid. Hij had dien stoel moeten weghalen, zoodra hij die revolver had gevonden. Nu was het te laat Die ve^wenschte deur klemt alweer, riep mr. Gordon verontwaardigd. Higgins dacht snel na, of hij den stoel zou weghalen, of niet om mr. Gordon dan netjes op te vangen, zoodra die naar bin nen tuimelde, want hij vermoedde, dat de man met zijn schouder tegen de deur druk te bij zijn poging die te openen. Dat kan niet, schreeuwde de portier terug probeerend zich verstaanbaar te ma ken boven het lawaai van de machine. Ik heb er gisteren naar gekeken. Dan een beklemmende stilte... betrekke lijk dan altijd, want de motoren ronkten nog steeds. Higgins kon zich de consterna tie buiten voorstellen en vroeg zich af, wat zij nu zouden doen. Hij spande zijn ooreti tot het uiterste in; dan veranderde de hoek. welken de vloer van de kajuit maakte een weinig en hij begreep, dat het jacht de snel heid nog wat had opgevoerd en nu op volle toeren liep. Wat nu Schijnbaar niets. Minuten gingen voorbij en hij hoorde niets dan het monotoon gezoem van de machines. Hij vroeg zich af. of het fraaie tweetal aan dek het jacht misschien verlaten had, na de machines op volle kracht vooruit gezet te hebben en bracht een onaangename vijf minuten door, totdat hij aan die kartonnen doos met inhoud dacht. Dat zouden zij toch zeker maar niet zonder meer prijsgeven. Maar wat waren zij in 's hemels naam van plan Een half uurEen uur Nog steeds geen teeken van leven buiten de kajuit. Inspecteur Higgins stak zijn vinger tus schen zijn boordje, de spanning werd bijna ondragelijk. En dan, zonder eenige waarschuwing, het dreigende geknetter van een machinegeweer en het gekets van kogels op de deur van de kajuit. Hij begreep nu precies, wat zij ge daan hadden Een afgelegen plekje opzoe ken om een moord te bedrijven. De deur van de hut versplinterde en de kogels begonnen naar binnen te vliegen Gosh hij moest zien de een of andere veilige plek buiten de vuurlijn te vinden. JuistMaar waar Hij lag in zijn volle lengte op den vloer van de kajuit uitgestrekt, zich grimmig al- vragend, hoeveel amunitie voor het machine geweer aan boord zou zijn. Met een afschu welijke regelmaat kletterden de kogels naar binnen! Vroeger of later zou er een vol doend groot gat in de deur geschoten zijn om den loop van het wapen naar binnen te steken en de heele kajuit met kogels te vul len. En dart vaarwel! Opeens bemerkte de inspecteur een klein luik in den vloer, dat waarschijnlijk de kim van het schip afsloot. Maar kim-water was beter dan bloed Hij trok het luik omhoog, zich pijnlijk bewust van de over zijn hoofd suizende kogels. En dan grinnikte hij. Door de opening van het luik staarde hij neer op een snel draaiende en op en neer bewegende massa glanzend staal. De moto ren Hoera I Hij kroop naar een hoek van de kajuit en, toen hij terugkeerde, sleepte hij de gereed schapskist achter zich aan. Op den binnen kant van het'luik stapelde hij een heele ver zameling gereedschappen, hij wilde lie ver niet getroffen worden door rondvliegen de stukken ijzer, en dan liet hij met één vlugge beweging de heele vracht naar be neden glijden, terwijl hij tegelijk het luik dichtwierp. Terstond klonk er een luid gekraak en ge- schuur van scheurend metaal, dat hem deed huiveren. Zenuwachtig bevochtigde inspec teur Higgins zijn lippen. In de kajuit werd het opeens veel lichter, nu het water niet meer in hooge golven langs de patrijspoorten joeg. Het jacht liep langzaam zijn vaart uit en bleef dan heele- maal stil liggen, op de golven heen en weer dansend. Eèn doodsche stilte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2