Mr. P. Droogleever Fortuyn. t PIET HEIN huldigt PIET HEIN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 Mr. Abr. v. d. Hoeven herdenkt den overleden burgemeester. KRANSLEGGING BIJ PIET HEYN. ]ge bijeenkomst in Doelenzaal. Nederlandsch Verbond, den Katholieken Kring, het Nationaal Jongeren Verbond, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en den Rotterdamsche Kring. Geen wonder dat er een schaduw gewor pen werd op de feestvreugde door het plot seling overlijden van burgemeester P. Droogleever Fortuyn. De voorzitter van Rotterdams Comité voor Nationale Belan gen, mr. Abr. v. d. Hoeven gewaagde ervan in een openingsrede, welke uiteraard be ginnen moest met woorden van eerbiedige nagedachtenis. de symbolieke beteekenis van de duif in de dagorde onzer nationale feestviering. Da duif is de brengster van de goede boodschap, het symbool ook van de dankbaarheid. Duiven in de vlucht verstaan hét geheim der vol maakte discipline en daarin is zij den mensch een voorbeeld. Nadat mevr. Dékking de eerste korven had geopend, werden op commando ineens van alle andere manden de beletselen weg genomen en als bij een windhoos dwarrel de een groote grauwe wolk omhoog. Slechts een aarzeling van seconden, maar dan reeds hadden de meeste dieren hun positie be paald en riohting gekozen. Na twee minu ten waren nog slechts enkele achteroiijvers te zien, wier witte wieken scherp afstaken tegen een aandrij venden regenwolk. Terwijl alle personen in de zaal zich van hun zetels verhieven sprak de heer v. d. Hoeven ongeveer als volgt: „Hoe gaarne zou ik als voorzitter van Rot terdam's Comité voor Nationale Belangen op geheel andere wijze deze vergadering heb ben geopend. Dit heeft niet mogen zijn. Wij hebben geen burgemeester meer. Mr. Droogleever Fortuyn is hedenmorgen over leden. Rotterdam's groote vreugde oveT de herdenking van het 40-jarig regeerings-ju bileum van onze geliefde Koningin wordt thans verstoord door groote droefheid over het verlies van onzen burgemeester, die hier zeer geacht, zeer gezien en zeer bemind ge weest is. Onze vreugde wijkt terug, ontzetting grijpt ons vast bij de gedachte hoe broos toch het leven is. Het verheugt mij allerminst, dat ik de per soon ben, en het hier thans de plaats is om u uitvoerig te schetsen wat mr. Droog leever Fortuyn voor Rotterdam is geweest. Maar ik mag wel dit getuigen, dat de over ledene zeer zeker een belangrijke figuur was. Begaafd met een zeer helder verstand kenmerkte hij zich door grooten eenvoud en hem nooit verlatende minzaamheid. Vandaag even nadat het bericht bekend was, verze kerde mij nog één zijner hoofdambtenaren: He herboren Piet Hein (links), die dezer dagen 7net zijn vloot in R dam verblijftluistert naar de toespraak bij het stand- van den vloot- •voogd, waar hij gisteren eén bloemhulde bracht. den, de bedreigingen voor Rotterdam steeds ernstiger werden er er steeds donkerder wol ken aan den gemeentelijken horizon zich op stapelden, hebben hem in wijden kring doen kennen als een toegewijd arbeider op zijn zwaren post, die in hartelijke samenwerking met allen die van goeden wille zijn het heil van de gemeente nastreefde, zonder zichzelf te ontzien. Zijn heengaan is een zware slag voor Rotterdam.... De Anti Rev. Rotterdammer: Toen mr. Droogleever Fortuyn op bijna 60-jarigen leeftijd het burgemeesterschap van zijn vaderstad aanvaardde, hebben wij in ons blad zulks een daad van grooten moed genoemd, omdat het burgemeesterschap van een wereldstad met haar bruisend leven geen sinecure is. Wij hebben er toen aan herin nerd, dat mr. Zimmerman 37 jaar was toen hij burgemeester van Rotterdam werd en mr. Wytema 52 jaar. De thans overledene heeft zijn taak in den zelfden geest vervuld, niet of wellicht te weinig, lettend op zijn lichamelijke krachten. Kort geleden heeft hij nog onze stad op bui- tenlandsche reizen en samenkomsten ver tegenwoordigd en er was geen gebeurtenis van belang of de burgemeester liet er zich bij zien.... Het Algemeen Handelsblad: Aan het eind van een periode van voorspoed heeft mr. Droogleever Fortuyn het burgemeesterschap aanvaard. Teleurstelling is hem niet gespaard gebleven toen de crisis losbrak, die Rotterdam het zwaarst teisterde van b;]na alle Nederlandsche gemeenten. Toch heeft hij den moed niet laten zinken. Met dankbaarheid mogen wij gedenken wat de burgemeester voor de Rotterdamsche haven heeft gedaan. In alles was hij wars van ambte lijke stroefheid. Hij wist op velerlei gebied samenwerking met de burgerij te verkrijgen. Op het gebied van de havenontwikkeling gaf hij mede den stoot aan het ontstaan van de stichting „Havenbelangen" en aan den jaarlijks weerkeer enden Rotterdamschen Ha vendag, die een band leggen tusschen over heidsorganen en het particuliere bedrijfs leven. Voor de belangen van Rotterdams haven stond de burgemeester overal en te allen tijde op de bresbij de regeering te 's-Gravenhage en ook bij het buitenland. Meermalen heeft hij Rotterdam in het bui tenland vertegenwoordigd en meestal ston den daarbij de havenbelangen op den voor grond. Het Rotterdamsch Nieuwsblad: Gesteund door een veelomvattende erva ring heeft hij in de moeilijkste jaren van Rotterdam met zeer veel tact en rustige ze kerheid tot zijn dood toe zijn taak vervuld. De burgemeester heeft gedurende tien onaf gebroken jaren de stad bestierd met magis trale waardigheid, die nimmer steun zocht in uiterlijk krachtvertoon. Hij regeerde niet met de vuist op tafel, doch met een al-begrijpen- de tact, die juist in de moeilijke crisisjaren zoo noodig Was De Voorwaarts: ....Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft zich de gevoelens van rouw en erkente lijkheid van de burgerij in een werkzaam, rusteloos leven waardig gemaakt. Vooral de laatste jaren, toen de moeilijkheden groei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3