«BIB n r SSÉI ït HEDENAVOND te half 9: OPENING van de KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT in de groote Doelezaal WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 Dr. KRUITWAGEN Q.F.M spreekt - CHARLOTTE KöHLER declameert. DE MOORD AAN DEN NIEUWEN BINNENWEG. Verdachte bekent volledig en geeft relaas van het gebeurde. Het O. M. aan het woord. DE 66ste BEURS VAN DE DAMES- KRONIEK. ONTWIKKELINGSCURSUS VOOR DEN MIDDENSTAND. DIPLOMA KRAAMVERZORGSTER. m VAN KWAAD TOT ERGER. DE INTERNATIONALE TOESTAND. tMAIL ROTTERDAM. DE VOLKSUNIVERSITEITSAVOND. BURGERLIJKE STAND. SCHIEBROEK. DE SCHOLEN NIET GESLOTEN. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. IJSELMONDE. VL'AARDINGSCHE oudheidkamer. VOORBURG. NIEUW VERKEERSSEIN. Indrukwekkend schouwspel op het Schuttersveld. Beëediging van een drietal nieuiv benoemde officieren. ONGEVALLEN. I,. .6 Toegangsprijs 4Q cent. Kaarten verkr.Jgbaar b.) DoKath Centraa! bureau (WoHahoak de rdig.euse w.nke.s ,n avonds aan de zaak Plaa.abe,preken Doelen en K.',h. Centra,. Bureau Wo fahoek 6 («e.eloon 15346) Rotterdam. Wij laten hier onder volgen het verder verloop van deze rechtzaak, welke gisteren voor de Rotterdamsche Rechtbank is behan deld. De president mr. J. G. Huyzer deed ver volgens mededeeling van het reclasseerings- rapport, waarin vermeld wordt, dat verdachte nog steeds een gedeelte van de schuld op zijn slachtoffer werpt en hij heel gemakke lijk over zijn daad heen loopt. Het psychiatrisch rapport van dr. K. Pe- non komt tot de conclusie, dat verdachte vol komen toerekeningsvatbaar is en dat een plaatsen in een bijzondere strafgevangenis niet noodig is. Het verhoor van verdachte. naar Den Haag gegaan. Ten opzichte van de gebeurtenissen van 12 Mei zegt verdachte, dat hij om half zes per autobus uit Den Haag is gegaan en dat hij toen reeds de bedoeling had, mej. van Loo van het leven te berooven, indien zij er niet in zou toestemmen de verhouding te her stellen. Om acht uur des avonds heeft ver dachte de vrouw afgehaald van den winkel aen den Nieuwe Binnenweg. Zij is toen per fiets naar haar neef Apon gegaan en ver dachte is in de stad gebleven. Wat later op den avond heeft hij mej. van Loo weer op den Bergweg ontmoet en samen zijn zij toen naar den Nieuwe Binnenweg gegaan. Daar heeft verdachte om een glas water gevraagd, dat hij zelf in het keukentje getapt heeft. In de opkamer heeft verdachte toen zijn vraag gesteld. Verdachte is toen een paar passen op haar toegeloopen en heeft zijn vraag nog eens herhaald. Toen zij bleef weigeren heeft verdachte haar met beide handen bij de keel gegrepen. Zij heeft zich niet verweerd en toen de vrouw op den grond lag heeft ver dachte haar halsdoek sterk aangetrokken. Daarop is hij teruggegaan naar Den Haag. Het O.M.: En op het Rijswijkscheplein in Den Haag, hebt u toen nog een agent van politie aangesproken voor het alibi? Verdachte geeft dit toe. Het O.M. waargenomen door mr. J. P, Hoeffelman stelde in zijn requisitoir in het licht, dat reeds de confrontatie van verdachte met het slachtoffer de overtuiging had ge-, vestigd, dat verdachte de dader was. Geen oogenblik heeft verdachte naar het lijk ge< keken, om ten slotte de opmerking te ma ken: O, moest ik daarvoor komen! Het O.M. achtte moord bewezen, voornam melijk door de bekentenis van verdachte erf voorts op de aanwijzingen van vroegere uit latingen en brieven en tegenover familiele den van het slachtoffer. Nog steeds neemt verdachte niet de volle schuld op zich. Altijd zegt hij weer, dat de vrouw ook schuld heeft. Voor deze ver schrikkelijke daad verdient verdachte een zware straf. Het O.M. eischt vijftien jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdedtging. Verdachte snikt tijdens het requisitoir. De verdediger mr. C. J. de Vrieze zeide in zijn pleidooi, dat ieder diep medelijden heeft met het slachtoffer, maar er is nog iemand die medelijden verdient en dat is de vrouw van verdachte, die het kruis draagt, dat God haar opgelegd heeft en die, nadat verdachte zijn straf zal hebben ondergaan, verder met hem door het leven zal gaan. Deels om de vrouw en haar besluit, dat eerbied afdwingt en deels ook door de daardoor grooter ge worden mogelijkheid van reclasseering, moge de straf minder zijn dan geëischt is gewor den. Uitspraak 27 September. Van 30 September t./m. 9 October a.s. wordt in de Doelen de jaarlijksche Beurs van de Dameskroniek gehouden, waarvoor groo te plannen bestaan. Vorig jaar bleek de be schikbare ruimte in de Doelen niet toerei kend voor de talrijke aanvragen om stand ruimte en voor de enorme toeloop van het publiek. Daarom heeft de Directie van de Dameskroniek besloten, thans ook den tuin van de Doelen aan haar tentoonstelling dienstbaar te maken, door over de geheele oppervlakte van dien tuin een zaal te doen bouwen, die tweemaal zoo groot zijn als de be staande concertzaal en die, wat versiering en verlichting betreft, aan de hoogste eischen tegemoet komt. Hierdoor is het mogelijk ge worden groote plannen voor deze Beurs te verwezenlijken. Aan de voorzijde van de Doelen zal wederom een artistiek ontwor pen en door de nieuwste verlichtingstechniek bestraalde gevel worden aangebracht, die aan de tijdelijke bestemming van het geheele Doelen-complex het vereischte cachet zal verleenen. In de Tivoli-bovenzaal begint hedenavond te half 9 de eerste van de negen avonden van den algemeenen ontwikkelingscursus, te geven door de heeren L. J. A. van Doorn en C. J. Vermeulen. Er is een zeer ruime voor verkoop van kaarten geweest, zoodat men, wat de deelname betreft, reeds vóór den aanvang van een succes kan spreken. Aan de zaal is hedenavond nog een aantal kaar ten disponibel. Door de doctoren W. B. Huddleston Slater, P. Klumper en H. A. C. Schaaf werd in tegen woordigheid van de gedelegeerde van de commissie inzake Kraamhulp mej. dr. M. Th. A. Bals het examen afgenomen tot het ver krijgen van het diploma Kraamverzorgster. Alle candidaten slaagden, n.l. de dames A. M. Bos, H. A. Lodders, J. M. Picavet uit Rotterdam, C. P. M. van der Griendt uit Schiedam, S. Vermue uit 's-Gravenpolder en A. Willenborg uit Wogmeer-Spierdijk. Sir Kingsley Wood, Engelsch minister voor luchtvaart, bekijkt van meer nabij het inwendige van een bombardements vliegtuig tijdens zijn inspectiebezoek aan de Vickers fabrieken. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen, aangegeven in het tijdvak van 2 t.m. 8 September 1938, waarom trent inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofd bureau van politie te Rotterdam, iederen werk dag van 11 tot 16 uur, en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureaurijwielbelasting- tnerken, portemonnaies, br. sigaretten-etui, div. dames- en kindertasschen, diverse actetasschen, diverse vulpennen en -potlooden, diverse hor loges, verm. gouden broche,2 voetbalmedailles, gladde gouden ring, doublé halskettinkje met aanhanger, verm. zilveren rozenkrans, loterij briefje, parapluie-wandelstok, damesparapluie, wandelstok, diverse handschoenen, diverse sleu tels, diverse brillen, diverse ceintuurs, bruin jongensjasje, bruine slipover, 3 combiné's in pakje, blauw gebreid kindermanteltje met bad pak, zwart leeren motorjas (lang model), paar zwarte sokken, witte sjaal, blauw-grijs jongens jasje, bruin kinderschoentje, zwarte gummi regenjas, blpuwe sjaal, groene muts, groene japon, padvindersriem, donker-blauwe slipover, kinder-lakschoentje, blauw jongensjasje, blauwe gummi regenjas, bruin kindersandaaltje, mar terbontje, zwarte gymnastiekschoen, khaki uni formpet, gestreept vest, rijwielpomp, autoslin ger, bougie, auto-binnenband merk Good Year, verchroomde portierkruk van auto, wieldop, kopland van auto, kinder schopje, conducteurs tang, 2 H.G. gewicht, moersleutel, halsband, 5 losse geweerpatronen, vlag, psalmboekje, bruin lederen tabakszak, verrekijker in étui, 2 pas foto's, bruine knijverzak met inhoud, familie- register, kinderpistool in foudraal. R.K. gezan genboekje, nikkelen zakmes, geelfilter van foto toestel, 3 leege groentekistjes, knijptang, fitters- tang en schroevedraaier, 2 schilderijtjes en geel kussentje, spaarbuis, diverse rijwielen. Aan bureau Sandelingplein: 2 heerenrijwielen. Aan bureau Nassaukade: 2 heerenrijwielen. Bij vinder: R.B.-merk, H. den Boogert, Waal- etr. 47a, Vlaardingen; idem, D. Rietveld, Wilge- weerd 51: R.B.-merk aan speld, H. Heshof, Hen drik de Keijzerstr. 41; idem. J. Bruining, Mathe- nesserweg 177c; idem, A. Trouwborst, Entrepot- str. 9a; R.B.-merk aan broekveer, D. de Pater, Heerjansstr. 18; R. B.-merk in étui, S. C. Huijers Hijnsheerenlaan 52; idem, T. W. Moorel, Van der Sluijsstr. 51a; idem, B. de Jong, Slotboomstr. 63; idem, A. M. Valk, Taandersstr. 156b; R.B.-merk met naam ingekrast, G. H. Peerbolte, Joh. Brandtstr. 28; kosteloos R.W. merk aan broek- veer, K. Tuitel, Entrepotstr. 7b; kosteloos R.B.- merk in étui, C. Duivendijk, Oranjeboomstr. 371b; br. heerenport. met inhoud, E. Landman, Rosener Manzstr. 72; br. damesport. met inhoud, R. Bliek, Gaesbeekstr. 65b; damesport. met in houd, W. Spliethoff, Oranjeboomstr. 150 b; roode port. met ritssl. en inh., G. v. d. Bok, Kortekade 26b; beige damesport. met inhoud, W. H. Pen ning, Aakstr. 37; roode damesport. met inhoud, C. J. Erwich, Delfgaauwstr. 78c; br. sportport. roet inhoud, J. Moerel, Van der Sluijsstr. 61a; beursje met inhoud, P. Jury, Dortschelaan 63a; br. port. met inh. J. Stoute, Oostzeedijk 233; oude damesport. met inhoud, R. de Lege, Mr. Arendstr. 27a; grijs-zwarte damestasch met sleu tels, J. v. d. Molen, Rodenrijschelaan 66; br. actetasch met brood, A. J. v. Holst, Van der Poolstr. 48; biezen tasch met damesjaponnen, B. Beumer, Julianalaan 20, Hillegersberg; br. linnep schooltasch met boeken, S. Heusefeldt, Barkasstr. 28; br. actetasch met bossen peen, P. Valk, Adamshofstr. 131a; marmerkleurlge vul pen, G. Beekman-v. d. Ent, Hugo Molenaar- str. 27b.; damesvulpen in étui, J. Heimans, Pie- ter de Hoochstr. 43b.; vulpen, Postkantoor, Cool- singel 42; marmer gevlamde vulpen met naam, G. v. d. Tol, Bas Jungeriusstr. 231a; nikkelen vulpen, M. Leentvaart, Voorde 70; zwarte vulpen, J. K. Broersma, Lloydstr. 51; grijze vulpen met naam, M. Doorn, Oostmaasstr. 96; zilveren da- meshorloga met inscriptie, N. Poldervaart, Van der Hilststr. 19b; doublé damespolshorloge, C. Schoof, Burg. Meineszstr. 2a; verchr. damespols horloge, A. Wezemer, Schieveenstr. 9b; zilveren heerenhorloge, A. P. Bovendeert, Noordmolen- str. 7b; verchr. damespolshorloge, C. v. d. Bracht, Busken Huetstr. 22b; zilveren heerenhorloge, W. C. Graveland, Nw. Crooswijkscheweg 45; gouden damespolshorloge, J. Hanselman, Schie- damscheweg 505. verm. gouden armband. L. de Vliet, Bellamystr. 53; zilveren speld (salaman der), F: Vermazen, Hendrik Sorchstr. 23b.; zil veren armband, A. Burger, Aelbrechtsplein 3b; gladde gouden ring met inscriptie, P. Maas kant, Lange Geer 246; rozenkrans, Gem. Reini ging, Zalmstr. 30; idem, J. Hoogendijk, Katen- drechtschestr. 16a: idem, G. Dupré, Justus van Effenstr. 68; bankbiljet, H. van Veelo, Van Ol- denbarneveltstr. 138; eenige zegels, C. A. v.d. Ende, Touwslagersstr. 13a; bankbiljet, M. Tobee, Wildeveenstr. 25a: idem, L. Beiderwelle, Oude- dijk 134; bankbiljet en postzegelboekje, B. Ha- zejager, Kruizemuntstr. 24; blauwe damespara pluie, H. van Eiben, Watergeusstr. 157a; pr. zwarte damesschoenen, A. J. Paans, Pijnacker- plein 4b; pr. blauw-groene dameshandschoenen, J. Stegman, Osseweistr. 6d; pr. dameshandschoe nen, K. Verbeek, Velgersdijkstr. 66a; contact sleutel, J- v. Dommelen, Noordsingel 31b. bril met nikkelen montuur, H. Poot, Aelbrechtskolk 21b; bril met zilveren en gouden montuur, J. Groen, Netteboetersstr. 18; kinderbril, W. Ni- singhe, Staringplein 13; blauwe heerenregenjas, J. J. v. d. Boogert, Hofstedestr. 61; blauwe cape met witten kraag, C. Swenson. Oranjeboomstr. 232; beige regenjas, B. Thromper, Prins Maurits- str. 7, Schiedam; blauwe regenjas, A. Teeuw, Strevelsweg 19: zwarte jongensdekker, H. v. Eijsden, Bajonetstr. 91a; pr. beige dameskousen, B. Pais, Henegouwerplein 52b; zwarte oliejas, A. Kloppert, Geervliet A 176; donker bruine bont, G. Langerak, Boezemstr. 45; bruin-grijs jongensjasje, M. Sahn, Schinkelstr. 42; wit kin derschoentje, A. M. Pesch, Gaffelstr. 31c; blauw damesmanteltje met R.B.-merk, H. A. Sukkel, Mathenesserweg 133a; zilver-grijze zelfstrikker, R. Groen, Aagje Dekenstr. 33; wit schort, J. Stegman, Osseweistr. 6d; pr, regenpijpen met ritssl., G. van Kroonenbergh, Tweeboschstr. 69; rïjwieltasch met gereedschap, J. v. d. Knaap, Sandelingstr. 109; linnen broodzak met visch- tuig. B. Molendijk, Vlasakkerstr. 58; wit zak mesje, K. L. van Krimpen, Schieweg 183; zwart witte foxterrier (teef), W. Jansen, Adamshof str. 83b; leesboek „Menschen in Hotel", Gem. Reiniging, Zalmstr. 30: hond (reu), S. Pompe de la Noy, Rubroekstr. 120: dolkmes met bruin heft, H. Stoop, Pupillenstr. 23b; gele kanarie vogel, H. J. van Ingen, Hommelstr. 4b; geel al- bumpje met foto's, L. van Dalen, Wollefoppen- str. 60c; witte keeshond, J. A. Basis, Bloemfon- teinstr. 5; groen hondetuigje met ketting, C. Moerman, Zwaerdecroonstr. 66a; kle-in bruin hondje, D. Weststrate, Da Costastr. 45b: rood ge lakte autoped, H. Lechen, Boomgaardstr. 109a; grauwe hond, M. Kuijper, Tuindersdwarsstr. 9; geslachte kip, H. G. Douw, Baljuwstr. 2; bruin kindertuigje. A. de Zeeuw, Benthuizerstr. 93; buitenlandsche reiswijzer, C. J. Copier, Para- djjslaan 11. Hoe een all round oplichter zijn „carrière" begon. De vorige week maakten wij er melding van, dat het aan de politie na ijverig speu ren was gelukt de hand te leggen op den 25-jarigen monteur L. S„ die zich hier ter stede heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van een auto en een aantal rijwielen en die bovendien in ettelijke andere plaatsen van het land verschillende strafbare feiten heeft gepleegd. De man werd ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Thans is aan het licht gekomen, hoe deze all round oplichter zijn „carrière" is begon nen en van kwaad tot erger is gekomen. Hij had destijds van zijn moeder een fiets cadeau gekregen. Een paar dagen later echter ver kocht de monteur deze fiets aan een rijwiel handelaar. Den volgenden dag vervoegde hij zich bij denzelfden rijwielhandelaar meit de mededeeling, dat het zoo jammer was, dat hij de fiets een dag tevoren had verkocht. Hij moest juist een boodschap doen, waarvoor hij de fiets gemakkelijk kon gebruiken. Met een groot gebaar werd de fiets door den rijwiel handelaar voor een dag afgestaan. Maar wat deed de monteur? Enkele straten verder verkocht hij de fiets ten tweeden male maar natuurlijk aan een anderen rijwielhersteller en weer voor de somma van 10 gulden. L. S. was monteur-chauffeur bij een firma, gevestigd in den Bergpolder en zoodoende maakte hij wel eens ritten voor een bepaalden bewoner uit den Bergpolder. Maar plotse ling kreeg hij bij zijn firma gedaan en de monteur kwam met een aandoenlijk verhaal bij dien bewusten bewoner en wist van hem tien gulden los te krijgen. Met deze tien gulden op zak, ging S. naar zijn ouden patroon en huurde een wagen zon der chauffeur. De monteur verdween met de auto, doch even vóór Utrecht kreeg hij een mankement aan den wagen. Hij ging naar een garage en vroeg de auto te herstellen en tevens omdat hij verder moest wist hij van den garagehouder tien gulden als onderpand op de auto los te werken. In Utrecht kende de monteur een familie lid van zijn vroegeren klant in den Berg polder, wien hij tien gulden had weten af te zetten. S. ging naar dat familielid en wist zooveel vertrouwen te wekken, dat hij in- plaats van 5 gulden, waarom hij had ge vraagd, zelfs 25 gulden ontving, omdat de goede menschen het niet „klein" hadden. En vanaf dat moment is S. zijn zwerftocht over het land begonnen, met de reeds eerder gesignaleerde „wandaden". De afd. St. Franciscus van Assisië der Alg. R.K. Propagandaclub belegt morgenavond in het R.K. Vereenigingsgebouw, Afrikaan- derplein, te 8.15 uur een vergadering. De bekende spreker Armand zal hier een cau serie houden met lichtbeelden over den internationalen toestand (bolschewisroe. nationaal-socialisme enz.). Het probleem van Tsjecho-Slowakijë zal uiteraard mede ter sprake komen. Voor bijzonderheden verwij zen we naar de kabouter-annonce. Verzending van postpakketten naar Cana da. Eerstvolgende verzending per s.s. „Grey County" vanuit Rotterdam. Tijdstip van laat ste aanbieding aan het hoofdpostkantoor al hier 14 September 20 uur. Verzending van postpakketten naar Mexi co. Eerstvolgende verzending per s.s. „Bree- dijk" vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 15 September 10 uur. Nog met een enkel woord zij er aan her innerd, dat hedenavond in de Groote Doelen zaal de Katholieke Volksuniversiteit het nieuwe cursusjaar zal openen met een bij zonder interessanten avond. Pater Dr. Bona- ventura Kruitwagen houdt de inaugurale rede en Charlotte Kohier zal den avond op luisteren met haar voordrachtskunst. Kaar ten zijn hedenavond nog aan de zaal ver krijgbaar. Aangiften van 13 September. BEVALLENC. OverkleeftBenschop z. G. Wijs—Ligthart z. P. A. VermeulenVonk d. J. BestersBels z. L. BemondSoek d. C. Bergsmav. d. Laan z. C. Slotboom Brongers d. A. Dekkerv. Herk z. F. G. Brandsev. Doesburg d. M. C. Cutjpers Evers z. J. A. JansonOprei z. H. Jasperse Aelrichs d. N. DebelBrandse d. G. E. BeekmanKooiman z. C. J. van HalemKet ting d. A. v. d. Meer—Molenaar ,d. P. P. Dortwegtv. d. Schee z. A. H. Zandijk Blanken z. A. OlivierStehouwer z. G. H. Kempv. 't Hof z. A. v. ZwietenVonk z. T. H. Mulderv. Aggelen d. W. A. Rom- boutsv. Geemert z. G. Visserv. Elsloo d. A. Theunissenv.Helvoirt z. A. Petimesas Quellhorst d. M. de RuljterVermeulen z. T. P. A. Sensv. Engen d. J. C. Monster Noordermeer levenl. z. OVERLEDEN: Y. de Hooge z. 10 J. W. Molenaar man v. B. Koman 62 J. C. H. v. Zanten man v. D. v. Santen 51 j. O. A. Jons- son ongeh. man 20 j, L. B. Visser man v. G. Hordijk 72 J. L. Ridderhof vrouw v. J. Hoek 78 j. J. v. d. Wilt ges. man v. M. Ritmeester 79 j. A. M. de Hond vouw v. W. H. Muller 66 j. C. A. C. Holtzer vrouw v. H. Jacobs 66 j. In verband met het vermoedelijk voorkomen van een geval van kinderverlamming in het Kleiwegkwartier te Hillegersberg, is op ad vies van den inspecteur der Volksgezond heid besloten, tot en met 17 September a.s. geen kinderen uit Hillegersberg in de open bare lagere scholen te Schiebroek toe te la ten en de besturen van de bijz. scholen (voor bereidend lagere en lagere) uit te noodigen om denzelfden maatregel toe te passen. Naar de meening van genoemden inspecteur is deze maatregel de scherpste welke op het oogenblik voor Schiebroek getroffen dient te worden Voor de sluiting der scholen be staat zijns inziens voor Schiebroek geen aan leiding. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pieter Cornelis, zoon van D. van Hoffen en M. F. A. Stougie Elizabeth Wilhelmina, dochter van B. C. Smit en P. Frijters Geertruida Johanna, dochter van Th. J. Molenwijk en B. J. Ruijgt Jacob, zoon van J. C. Uitenbroek en F. van Dam. GETROUWD: Hendrikus van Lien, 34 jaren te Berkel en Rodenrijs en Wilhelmina Patronella Bentum 30 jaren te Pijnacker. OVERLEDEN: Dorothea Carolina IJser- wegdek gekregen en is daardoor veel verbe- MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich nog steeds uit en begint helaas slachtoffers te veroorzaken. Reeds is een vijftal koeien aan de ziekte gestorven. NIEUW WEGDEK. Door het wederom opnieuw teren van het wegdek van de Rodenrijsche weg, is deze weer heel wat beter berijdbaar geworden. Ook de z.g. Hobbeweg, vanaf de Schie- veensche weg naar de groote Rotterdam- sche verkeersweg heeft thans een nieuw wegdek gekregen en daardoor veel verbe terd. Zaterdag a.s. inkorven voor vlucht vanuit Kesteren. DE SCHIETBAAN. Men heeft een aanvang gemaakt met de schietbaan voor de Burgerwacht aan den Koninginneweg. De baan ligt aan het einde dezer weg. POSTDUIVEN. De Postdulvenvereeniging „Gevleugelde vrienden" hield een wedvlucht van uit Go- rinchem; afstand 34 K.M. De duiven werden te 9.45 'uur in vrijheid gesteld. De prijzen waren als volgt: 1, 12 en 16 Gebr. Swank; 2 en 11 P. Oudenaarden; 3 C. van Gelder; 4, 5, 8, 9, 13 en 14 G. van der Zalm; 6, 7, 10 en 17 C. J. van Nieuwenhuizen; 15 L. van Vliet en Co. De eerste duif arriveerde om 10.16.04 uur en de laatste om 10.28.30 uur. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Dania" om 3500 ton cokes te laden „Haugerland" met 10.000 ton erts; „Max Wolf", Ausma en „Marieborg" om te bunkeren. GEBOORTEN Aangifte van 810 September. Johanna, d. van A. Vis en J. Groeneweg, Hofjesstr. 20; Leentje Hendrika d. v. G. Hof man en E. Robbemond, Potgieterstraat 81; Henri Cornalis, z. v. P. v. Hofwegen en H. Bogert, N. Kerkstr. 21; Elizabeth, d. v. C. La- geweg en H. v. Halewijn, Peperstr. 21; Maar- tje Neeltje d. v. A. C. Fool en J. Bergwerr, Schoutstr. 22; Nellie Hendrika, d. v. M. van Bodegom en A. Pullen, P. K. Dr. str. 195 Hendrik, z. v. C. van Pelt en L. P. van Els- ëcker, Westn. land 102. OVERLEDEN. Aangiften van 8 September. Korstiaan van der Pijl, oud 94 j. wed. van M. Penning, Emmastraat 71. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag j.l. 1638. Het vorige jaar in dezelfde week bedroeg het aantal werkzoekenden 1662 en in 1935 was het 2075. SERENADE. De Chr. Harmonievereeniging „Sursum Corda", directeur de heer A. C. van Leeu wen, bracht gisteravond een serenade aan haar voorzitter, den heer K. Groeneveld, Tollensstraat, ter gelegenheid van diens 25- jarig huwelijksfeest. Vanwege de Vlaardingsche Oudheidkamer en Visscherij-museuf zal een excursie ge houden worden op Zaterdag 17 September a.s., waarbij een wandeling wordt gemaakt van de Markt door eenige aangrenzende straten langs Dayer en Westhavenkade, waarbij de heer J. H. van Lincen van den Heuvell een en ander zal mededeelen over de gepasseerde merkwaardigheden, terwijl tenslotte een bezoek zal worden gebracht aan het Museum in het Handelsgebouw, waar een aantal prenten en foto's uit vroeger en later tijd het bezichtigde stadsgedeelte zui len illustreeren. Plaats van samenkomst, n.m. 3 uur vóór het Stadhuis. AANRIJDING. De 12-jarige W. Moerman, wonende P. R. Drossaartstraat alhier, werd, toen hij bij het oversteken van den Maassluissche Dijk nabij de Dijksteeg weifelde en weer terugliep, aangereden door een 2-wielig motorrijtuig, bstuurd door B. alhier, waardoor de jongen eenige ontvellingen aan den rug en een wond aan de hiel opliep. Na door Dr. Leegstra verbonden te zijn, kon hij met zijn ouders naar huis gaan. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij Politiebureau, portemonnaie met inhoud, bril, rijwiel, handschoen. Van der Linden, Spoorsingel 47, knipmes. Drop, Stationsstr. 115, vulpen. Peters, Krugerstraat 24, porte monnaie met inhoud. Van der Caay, Schie- damscheweg 53, portemonnaie met inhoud. Roodenburg, de Wetstraat 13, zilveren broche. Koster, 2e van Leyden Gaelstraai S. hondje. Detmeyer, Markgraaflaan 47, overhemd. Rous, Kuiperstraat 16a, porte monnaie met inhoud, ceintuur. Hendrikse, Diepenbrockstraat 14, ceintuur. Van Pelt, Da Costastraat 5, dameshorloge. Bakhuizen, Jos. Israëlsstraat 38, ceintuur. Geerlings, X. M. de Raadtstraat 6, autoped. Coenradie, Dijkzichtzijstraat 5, Vlaard.Ambacht, porte monnaie met inhoud. Meeldijk, Oranjelaan 24, Vlaard.Ambacht, hond. Bij de kruising van de trambanen van de N.Z.H.T.M. met den nieuwen verkeersweg 's GravenhageUtrecht op het verkeersplein zijn nieuwe seinen in gebruik genomen, be staande uit roode flikkerlichten, welke bij nadering van een tram gaan branden. Het nieuwe van dit seinstelsel, is, dat er twee lampen naast elkaar zijn aangebracht, die elk de nadering van een tram van een richting aanduiden. Brandt dus het linksche licht, dan nadert een tram van links; brandt het reehtsche, dan kan een tram van rechts verwacht worden. Kruisen de trams elkaar op of nabij het verkeersplein, dan branden dus beide lampen. Het sein is in samenwerking van den rijks waterstaat met de N.Z.H.T.M. tot stand ge komen. Bij de ingebruikstelling op Dinsdag j.l. waren aanwezig de hoofdingenieur van den rijkswaterstaat van het district nieuwe we gen I, ir. L. J. A. Bergansius, met een paar ingenieurs van zijn staf, vertegenwoordigers van de N.Z.H.T.M. en van de gemeente Voorburg, alsmede afgevaardigden van den A.N.W.B. en van de K.N.A.C. VOORAFGEGAAN door een para de en gevolgd door een défilé is gistermiddag op het Schuttersveld de eed voor officier afgenomen aan de nieuw benoemde 2e luitenants der mariniers M. Groehewegen, H. S. den Hartog en E. M. W. O. von Pohlreich. In grooten getale was het publiek opge komen, om dit altijd indrukwekkende schouwspel gade te slaan. Op het gereser veerde gedeelte bevonden zich de naaste fa milieleden van de nieuwe officieren, als mede verschillende reserve-officieren van het korps mariniers en van de landmacht. Toen het drietal compagnies, bestaande uit de eerste compagnie, een vaandel-com pagnie en een recruten-compagnie, tezamen ongeveer 200 man, stond opgesteld, klonk tromgeroffel en presenteerde luit.-kolonel F. Lugt den troep voor den chef van het corps, kolonel F. J. H. M. A. von Freytag Drabbe. Vervolgens werd carré gevormd en hield de chef van het corps een toespraak Spreker bracht in. herinnering, dat de nieuw benoemde officieren voor hun leven aan den eed gebonden zullen zijn, totdat het H. M. de Koningin zal behagen hen van dezen eed te ontslaan. Spreker wees op de waarde van den eed, welke de meest bin dende vorm van belofte is welken 'men zich maar denken kan. De eed sluit ook in af stand doen van alle politiek, wanneer deze niet in alle opzichten getoetst kan worden aan de trouw aan H. M. de Koningin. In die trouw ligt tevens besloten, dat het le ven wordt opgeofferd daar, waar H- zulks noodzakelijk zal achten. Spr. llet ver" der alle verplichtingen, welke het afleggen van den eed meebrengt, de revue passeeren en verzocht den nieuwen officieren zijn woorden wel te willen overdenken. Daarop werd het corpsvaandel naar voren gedragen, terwijl het geweer gepresenteerd werd. Vervolgens las kolonel von Freytag Drabbe het benoemingsbesluit voor, waarna BIJ DEN BARBIER. „Shampo, meneer?" „Neen, dank je". „Iets op uw hoofd doen?" „Ja mijn hoed". OP DEN VERJAARDAG VAN KONING PETER van Joego-Slavië, die zijn vijf. tienden verjaardag vierde, werd te Belgrado een groote troepenparade gehouden welke in naam van den koning werd bijgewoond door den prins-regent PauL de nieuw benoemde officieren, het hoofd ontbloot, met de linkerhand het corpsvaan del grijpend en twee vingers van de rechterhand opstekend, een voor een den eed aflegden: Ik zweer trouw a"*n de Ko ningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zoo waar lijk helpe mij God Almachtig. Opnieuw werd het geweer gepresenteerd, waarna de chef van het corps de beëedig- den opnieuw toesprak, erop wijzend, dat zij nu niet alleen alle rechten van den officier, maar ook alle plichten bezaten. Het Kon. Instituut voor Marine vervolgde spr. heeft u gegeven een basis, waarop gij met goeden wil voort kunt bouwen om goede of ficieren te worden. Veel zult gij leeren van uw oudere kameraden, maar ook veel van hen die onder u gesteld zijn, onderofficieren en manschappen. Gij krijgt thans te beve len, maar ook te zorgen voor hen die u zijn toegewezen en die op u zijn aangewezen. GlJ kriJgt te bevelen, maar uw onderge schikten hebben het recht van u te eischen, dat ge zijt officier in den vollen zin des woords. Wanneer moeilijke momenten mochten aanbreken, laat dan de herinnering aan dezen dag u een steun zijn. Spr. wensch- te in de allereerste plaats de ouders geluk, die den grondslag legden voor de toekomst van de nieuwe officieren en sprak daarna woorden van gelukwensch tot de officieren zelf, tevens een dankwoord sprekend voor kapitein Roelofsen, thans a. b. van H. M.'s de Ruyter, die de drie officieren heeft op geleid. Vervolgens kregen de overige officieren en de familieleden gelegenheid hun felici taties aan te bieden. Ten slotte werd gedéfileerd, waarbij, in afwijking van vroeger, de nieuw benoemde officieren in het corps meedéfileerden De 6-jarige W. de Jong, wonende Car- nisseslngel is in den speeltuin Charlois uit een in beweging zijnden zweefmolen geval len. Met een gebroken linkerarm is de knaap per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren is de 25-jarige Th- v. d. Stap, wonende Bergschelaan bij werkzaamheden in de Electrische Centrale aan het Marconi- plein, doordat hij misstapte, van 9 meter hoogte naar beneden gevallen. De man be kwam een gebroken rechter enkel, een wer velkneuzing en kneuzingen aan borst en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het St. Franciscus Gasthuis. Bij werkzaamheden aan de tunneldoo- zen liggende in de Heyschehaven is gisteren de 19-jarige kraanmachinist J- H. A. Breit wonende aan boord van een woonschip, lig gende in de Heyschehaven, met zijn linker arm bekneld geraakt tusschen kamradera? met een ernstige vleeschwonden is Hij auto van den G.GD. overgebracht naar het St. Franciscus Gasthuis. Doordat een stop doorsloeg werd de ma chine automatisch uitgeschakeld en de man mag dus nog van geluk spreken. De 26-jarige C B. C. v. d Berg Hornstra wonende Tweede Lombardstraat is gisteravond op de Gedempte Botersloot aan gereden door een motorrijder. Zij brak haar linker enkel en bekwam een hoofdwonde. Per auto van den G.G.D. is zij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren is de 4-jarige P. Kooy, wo nende Rechthuisstraat in deze straat door onvoorzichtig over te steken overreden door een draaiorgel, bestuurd door A. D-, uit de Timorstraat. De jongen bekwam een ernstige hoofdwonde, schaafwonden aan beide bee- nen en een hersenschudding. Per auto van den G.G.D. is het ventje overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 14 maanden oude J. J. de Winkel heeft gisteren in den ouderlijken winkel aan de Paul Krugerstraat een pot kokende kof fie omgetrokken- Met ernstige brandwonden is het kindje per auto van den GG.d. ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel. Op den oprit van de Willemsbrug is gisteren de 14-jarige B. Hoenderdaal wo nende Tweeboschstraat met zijn fiets tegen een auto opgereden. Het rechter dijbeen werd ontwricht, terwij] de jongen zijn rech ter elleboog kneusde. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 20-jarige loswerkman P. Boer, wo nende Polderstraat is gisteravond in de De la Reystraat zittende op zijn fiets door een duizeling bevangen, waardoor hij op de straat viel. Met een gekneusde linkerheup, een gebroken rechter enkel en een vermoe delijke hersenschudding is de jongeman per auto van den G G.D. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel en aldaar ter verpleging opgenomen wan ,Het kan me niets scheien, of u zich nu weer beter voelt het college moet door gaan Best begrepen. „Statistieken liegen nooit", zegt de leeraar in de klas. Als bijvoorbeeld twaalf man in een dag een huis kunnen bouwen, dan zou een man dat huis in twaalf dagen kunnen bouwen. Begrijpen jelui wat ik bedoel? Jan. geef mij eens een ander voorbeeld?" Jan: „U meent mijnheer, dat als een boot den oceaan oversteekt in zes dagen, dat dan ook zes booten den ocaan kunnen oversteken in één dag."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2