LAATSTE BERICHTEN. J LUCHTAANVALLEN! Japansche verklaring. PRESIDENT MASARYK HERDACHT. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 Japan bereid, zijn strijdkrachten te vereenigen met de Duitsche en Italiaansche Althans tegen roode machinaties inzake Tsjecho-Slowakije. rpOKIO, 14 September. (HAVAS- JL A.N.P,) Dg woordvoerder van t mimsterie van buitenlandsehe zaken heeft een verklaring over de houding Van Japan tegenover Duitschland en le' voorgelezen. Deze verklaring theïst: De positie van Tsjecho-Slowakije als basis voor de machinaties der Komintern voor de ■bolsjewiseering is precies gelijk aan die van China in het Oosten. EGER KOMT TOT RUST. De stad biedt een beeld van yerlatenheid. DH«™Thi'»8 ni« ge- moHbnwït Sudeten-Duitsche leiders hijeen. Bureaux van Praag naar Sudeten- Duitsch gebied verplaatst. GwatkhiG'isUv Somber (R. O.)Ashton men voor een tend te Asch aan8eko" Duitsche leiders ri£r*;kinS met de Sud®te"" den vergaderd óml en geheelen nacht had- ultimatum. HULDE AAN KARDINAAL VAN ROEY. Manifestatie van het jeugdverhond der Katholieke Actie. De Koningin op Soestdijk. kinderverlamming. HET MOND- EN KLAUWZEER. DE HAVENPOLITIEK. Vaste commissie van den Economischen Raad ingesteld. PATER HILARION THANS GEHULDIGD. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daad werkelijk meehelpt. NIEUWE MARINE-OFFICIEREN BEEEDIGD. Plechtigheid op Willemsoord. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. VISSCHERIJ. AANBESTEDINGEN. WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. ZEETIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. NEDERLANDSCHE SCHEPEN, BUITENLANDSCHE HAVENS. SCHEEPSBERICHTEN. J «In de gisteren te Neurenberg ge- houden redevoering geeft Hitier het fundamenteele beginsel aan van de buitenlandsehe politiek van Duit-eh land. Daar de redevoering een authentieke uitdrukking van vurig patriottisme vormt, heeft zij in Europa de uitwer king gehad van een donderslag. De Fuehrer eischte ten aanzien van het Sudeten-Duitsche vraagstuk „een oplossing in rechtvaardigheid", waar- voor Japan slechts sympathie e be- Wondering heeft". Op het oogenblik der stichting van den staat Tsiecho-Slowakije hebben de Sudeten- ^Ultschers seëischt, dat hun nationaal insti- tuyt slechts bepaald zou worden op de basis Van het beginsel, dat de volken het recht op beschikking hebben. "Hun wensoh werd echter opgeofferd aan een lapmiddel en aan het verdrag van St. Germain, die hun tegen- Woordigen status vaststelden, waardoor het zaad voor de huidige moeilijkheden en het rassenvraagstuk werd gezaaid. De Komintern heeft van dezen toestand profijt getrokken. Zij heeft de verantwoor delijkheid voor de tegenwoordige moeilijk heden, daar zij achter de Tsjechische regee ring aan de touwtjes trekt. Bij haar wanhopige poging Europa te bolsjewiseeren doet de Komintern alles om zich te verzetten tegen een vreedzame rege ling van het Tsjechische rassenvraagstuk. Wij, Japanneezen, hebben groote ondervin ding van de ondergrondsche werkzaamheden der Komintern in de tegenwoordige affaire met China. Japan is dan ook bereid zijn strijdkrachten te vereenigen met die van Duitschland en Italië om de roode machinaties te bestrijden, overeenkomstig den geest van het pact tegen de Komintern. Met het oog op de tegenwoordige crisis in Europa hopen wij, aldus de woordvoerder, dat groote mogendheden, zooals Frankrijk en Engeland, definitief kennis van de zaken zullen nemen en overeenkomstig zuilen handelen. Door buitenlandsehe journalisten gevraagd naar de beteekenis der verklaring, die hij namens het ministerie van oorlog had afge legd, bepaalde de woordvoerder zich er toe te betoogen, dat deze verklaring niet moest Worden beschouwd als een aanvulling op de "verplichtingen, vervat in he^ anti-Komin ternpact. EG!E?' i3 SePtember. (D.N.B.). De toe stand te Eger was vanavond nog buitenge woon ernstig. De bevolking waagt zich niet op straat. Alle uitgangen van de stad zun afgezet. Het treinverkeer is bijna geheel stilgelegd. Ook de post- en telefoonverbin dingen zijn geheel verbroken. Te Haselbacht hebben, aldus het D.N.B Tsjechische douanebeambten een auto met leden van de Sudeten-Dmtsche partij be schoten zonder getracht te hebben, haar te Daarbij waad Sud.ta. Duitscher gedood. Eger, 14 September. (UN. PRESS). Het verbod van de Henleinpartij om na het dl huizï, te verlatl heeft Kg-, dat grsteren met geestdrift de rede van Hitter ^nam, in een verlaten stad veranderd. Na vallen van de duisternis heeft c COrrespondent een wandeling door d Se«iaakt en toen niet meer dan vijf o ^ienschen gezien, die als schaduwen voorbij Sisden. Er waren in het geheel geen solda ten, uitgezonderd op het station, te bespeu ren. Het resultaat van de order van Henlein is, dat alle leden van de partij en hun fami lies in huis moeten blijven en zulks doen en daar dit practisch de geheele stad is zijn de straten geheel verlaten en de huizen herme tisch gesloten. Het standrecht, dat reeds eerder te Praag was verordend? werd hier gisteravond door een ambtenaar van de gemeente bij voor lezing afgekondigd. Deze ambtenaar, gekleed in plusfour en sportjasje, was vergezeld van 14 politieagenten, die de bajonetten op het geweer droegen. Hij hield ongeveer op eiken straathoek stil, waar hij de proclama tie in het Tsjechisch en Duitsch voorlas. Een aantal Tsjechische Joodsche vluchte lingen waren gisteravond nog laat op het station, waar zij een eerste transportgelegen heid naar Praag afwachtten. PRAAG, 13 September. (HAVAS)In totaal zijn vandaag elf dooden gevallen, na melijk acht Tsjechen en drie Duitschers. De met den staat van beleg overeenkomende toestand is tot een nieuw district uitgebreid, dat van Jachymov, zoodat thans in elf distric ten de uitzonderingstoestand heerscht. Deze elf districten tellen ongeveer 90.000 Tsje chen en 400.000 Duitschers, d.w.z. iets meer dan een tiende van de Sudeten-Duitsche be volking. Het laatste incident heeft zich voorgedaan te Schaartzwald, waar ongeveer duizend met handgranaten en geweren gewapen e Sudeten-Duitschers een gendarmeriepost hebben overvallen, waarbij een gendarm werd gedood. PRAAG, 14 September (R.O.). In Sude- tenland is het kalm, doch alle Sudeten-Dmt- sche bladen hebben hun pubbcafies gesiaaki. Vele Sudeten-Duitschers zijn reeds naar roepen voor speciale oefeningen. Het feit, dat Henlein den Sudeten-Duit- schen onderhandelaars van hun mandaten heeft ontheven, beteekent, naar men gelooft, dot Henlein persoonlijk en alleen alle komen de ontwikkelingen wil behandelen. PRAAG, 14 September (HAVAS). De Su deten-Duitsche partij deelt mede: „Henlein heeft Dinsdag de delegatie ont vangen. welke belast is met onderhandelingen met de regeering. Zij hebben den toestand bestudeerd. Men heeft beslist, dat, gezien de incidenten in de laatste 48 uur, de omstan digheden voor een voortzetting der onder handelingen in den geest der tot nu toe ge geven instructies niet meer aanwezig zijn. Derhalve heeft Henlein de delegatie van haar :aak ontheven en de afgevaardigden Kundt en Rosche en den doctoren Sebekowsky en Schicketanz voor hun toegewijde activi teit dank gebracht. Bovendien heeft het hoofdkwartier van Henlein te Asch vanochtend op een desbe treffende vraag geantwoord, dat het hem niet mogelijk was zijn meening te geven over de verschillende in de buitenlandsehe pers ver schenen berichten, zoowel over het afbreken der onderhandelingen als over de komst van Henlein te Praag. Gevraagd naar het tijdstip, waarop het communiqué zou verschijnen, antwoordde het hoofdkwartier, dat het niet mogelijk was dat te bepalen. In aan Sudeten-Duitschers nastaande krin gen verklaart men, dat het gerucht, dat de Sudeten-Duitsche partij voortaan de acht punten van Karlsbad als onvoldoende con cessies zou beschouwen vanwege de regee ring, riet met de werkelijkheid strookt. In het 'bijzonder, aldus zegt men, voorziet de grondwet niet in een plebisciet en het zou dus niet door de Sudeten kunnen worden „eëischt, daar zij legaal willen blijven. Tenslotte zijn deze zelfde kringen van meening, dat het communiqué, waarbij de Sudeten-Duitsche delegatie van haar taak ■wordt ontheven, gelijk staat met een afbre ken der onderhandelingen, maar dat alle hoop op een hervatting der besprekingen niet verloren is, integendeel. Men beperkt zich er toe te kennen te geven, dat het nog niet mogelijk is te voorzien, wanneer en onder welke voorwaarden de be sprekingen kunnen worden hervat. Vanochtend was het in bijna geheel (Tsje cho-Slowakije rustig. PRAAG, 14 September. (CETEKA). Heden, den 14en September, is het een jaar geleden, dat de president-bevrijder van Tsjecho- Slowakije, T. G. Masaryk, overleed. Geheel Tsjecho-Slowakije herdenkt van daag vol eerbied de nagedachtenis van deze groote figuur. Van alle openbare gebouwen waait de vlag halfstok. Op het St. Wenceslaus-plein, den voor- naamsten verkeersader der Tsjecho-Slowaak- sche hoofdstad, is een cenotaaf voor de na gedachtenis van Masaryk opgericht, aan den voet waarvan tal van kransen werden neer gelegd, terwijl de klokken van alle Praagsche kerken luiidden. De president van de republiek, Benes, de minister van nationale defensie, Machnik, vertegenwoordigers van het parlement en delegaties van verschillende corporaties hebben zich vandaag naar Lany begeven, waar zich het graf bevindt van den president bevrijder. Alle bladen, zonder onderscheid van po litieke richting, wijden lange artikelen aan en puibliceeren foto's van den grooten Tsje- cho-Slowaakschen staatsman en filosoof en wijzen op de hooge verdiensten van den edelen democraat, die zich tot devies geko zen had de woorden: „De waarheid moet uiteindelijk zegevieren». Tegelijkertijd wijzen de bladen op den smarteijken samenloop van omstandigheden, waardoor de eerste verjaardag van den dood van hem, die zijn land, den vrede en de ge heele menschheid zoozeer heeft liefgehad, juist valt in een zoo troebelen tijd waarin alles wordt bedreigd, dat zoo dierbaar was aan den grooten doode. derhandelingen t!T hervatt overreden- de on" De beraadslagingen iil nieuwe hoofdbureaux. *n Praag naar het Sudetenduitsche gebied*1 daar in de tegenwoordige omstandigheden dé ve? binding tusschen Praag en de provincie niet gewaarborgd is. DUITSCHE PERS OVER HEILEIN's rfritïN 14 September. (HAVAS.) De DuUsche pers publiceert op in het oog toe pende wijze het ultimatum van Henlein en de incidenten in Bohemen. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Zie daar het antwoord aan Benes. Het blad geeft toe, dat de toestand buiten gewoon gevaarlijk is, omdat een massa van 3% millioen menschen zonder leiders tot daden van wanhoop kan worden gedreven. Het „Berliner Tageblatt' spreekt van „ras- senrecht in nood", maar wijst er tevens op, dat de Führqr alle verantwoording voor de vrije onderhandelingen tusschen de Tsjechi sche regeering en de Sudeten-Duitschers heeft opengehouden. BRUSSEL, 13 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT.) Het jeugdverbond voor Katholieke Actie heeft een grootsche hulde van kinderlijke aanhankelijkheid ge bracht aan den doorluchtigen kardinaal aartsbisschop van Mechelen, Z. H. Em. Van Roey. Deze manifestatie, die werd ingezet met een plechtige Hoogmis, had plaats in de aartsbisschoppelijke stad. Er was een groote optocht en daarna een feestelijke bijeen komst, tijdens welke mgr. dr. Cruysberghs, algemeen adviseur der katholieke jeugd, een gelegenheidsrede uitsprak. Hierna legde de aanwezige katholieke jeugd den eed van trouw af aan den kardi naal en aan de Kerk. De kardinaal dankte voor deze ontroeren de hulde met een toespraak, waarin Zijne Eminentie o.a. zeide: Gij zijt getuigenis komen afleggen van uw geloof in de Kerk, van uw wil om haar leering en richtlijnen te volgen. Wanneer ik deze hulde heb aanvaard, dan heb ik dat niet gedaan voor mijn persoon, maar als een hulde voor de Kerk. Ik groet in u een heerlijke macht in de toekomst, omdat ge bezield zijt met gevoe lens van trouw en gehechtheid aan de Kerk en haar bisschoppen. Helpen wij Christus' leer verspreiden. Gij draagt in u die schatten van geloof, die gij door de liefde verplicht zijt uit te deelen. In uwe ziel moet heerschen een strenge plicht. Gij moet zonen zijn van gehoorzaam heid jegens God en Zijn Kerk, jegens de geestelijke en de wereldlijke overheden. Gesterkt door het geloof en door uw gods dienstig leven, zult gij Katholieke Actie- mannen zijn. Overal komt vertroebeling. Denkt aan het congres der godloozen te Londen. Denkt, hoe God door een vonkje van Zijn gramschap deze troebele wereld in vuur en vlam kan zetten." Aan het einde van zijn rede, schonk de kardinaal aan de duizenden aanwezigen, zijn bisschoppelijken zegen. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag een bezoek gebracht op het paleis Soestdijk en is na korten tijd naar Amsterdam terugge keerd. Naar wij vernemen is te Limmel (L.) weer een geval van kinderverlamming geconsta teerd. Het betreft hier een kindje van 9 maanden, dat onmiddellijk naar het zieken huis is overgebracht. Te Oudewater. Te Oudewater is het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd. Het be treft hier een 16-jarig meisje uit Hoenkoop, dat in Oudewater in betrekking is. Het mond- en klauwzeer breidt zich i: Westland op onrustbarende wijze uit. Alleen Maandag werden in de gemeente Naaldwijk niet minder dan 12 nieuwe gevallen aange geven, waardoor het totaal over de afge- loopen week de 40 overschreed. Te 's-Gra- venzande werden totaal 30 gevallen aange geven en er komen dagelijks nieuwe aan giften binnen. In Hoek van Holland zijn id de zeer beperkte veestapel reeds 7 gevallen geconstateerd. Te Monster is de toestand niet zoo erg. Daar werden in totaal 7 gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Te Poeldijk en de Lier daarentegen vindt men de bekende besmettingsborden zeer talrijk. Aangiften van herstel komen slechts spora disch binnen. Bij K.B. van 7 Juli 1938 is ingesteld een vaste commissie van den economischen raad voor de havenpolitiek. Bij beschikking van den minister van economische zaken zijn in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter: C. J. Ph. Zaalberg te 's-Gravenhage; tot leden: L. Boogerd te Amsterdam: S. Hammerstein te Rotterdam; J. B. van der Houven van Oordt te 's-Gravenhage; ir. N. Th. Koomans te Rotterdam; ir. A. Plate te Rotterdam; dr. ir. J. A. Ringers te 's-Gra venhage; S. M. D. Valstar te Amsterdam; J. W. Vlielander Hein te Rotterdam; prof. mr. F. de Vries te Rotterdam en J. Wilschut te Rotterdam. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De hulde, door de vereenigimg van Lim- burgsche schrijvers op touw gezet ter eere van haar lid, den Franciscaner pater Hilarion Thans, in het gebouw van het provinciaal bestuur te Hasselt, is een groot succes geworden. Door verschillende sprekers werd de figuur van pater Thans belicht. Over zijn proza werd o. m. gezegd, dat hij een sober verteller is, die de woorden neerschrijft onder den drang der bezieling, waardoor hij in den geest opnieuw herleeft wat hij eerder had aangevoeld. Hij tilt den lezer mee in een dichterlijke sfeer, zonder dat hij evenwel aan gezochte „literatuur" doet. Hij streeft niet naar gewilde geestigheid en wil ook niet cynisch zijn, maar geeft kunst, die zuiver is en zonnig en die de gezonde zijde van het leven verheerlijkt. Op deze wijze dient hij ook het volk. Een ander spreker had het meer speciaal over den dichter Thans, wiens poëtisch werk wordt gekenmerkt door zijn Franciscaansche visie op het leven en op de wereld, een zuivere en gezonde natuurverbondenheid en een universeel karakter. Zijn Franciscaansche levens-visie werd zoo mogelijk nog ver scherpt en verinnigd door eert jarenlange ziekte. Hij uit zich in een zacht-weemoedige levensblijheid, waarin hij de natuur vereen zelvigt met den Schepper der dingen. Zijn natuurverbondenheid gaat samen met de godsdienstige kracht die hem bezielt. Hierin ligt de verklaring van de atmosfeer en den vorm van zijn werk atmosfeer, die de aarde tot droom verinnigde en den vorm, die luistert naar de wetten der lucht. Door een derden spreker werd het tooneel- werk van pater Thans behandeld. Deze bijeenkomst ging gepaard met een hulde aan den voorzitter der vereeniging van Limburgsche schrijvers, dr. C. Godelaine, die sedert den oorlog zeer veel heeft gedaan voor het katholieke tooneel en die thans als belooning voor zijn letterkundig werk ver eerd werd met het kruis van ridder in de Leopolds-Orde. Aan het einde dezer bijeenkomst voerde iater Thans zelf het woord „Het talent is een gave", zeide hij, „en moet niet gehuldigd worden. Mijn ziekte heeft mij tot mijmeren gebracht en de mijmering tot poëzie". Begunstigd door fraai weer is gistermiddag op het groote exercitie-tarrein aan het An kerpark op Willemsoord de beëediging ge schied van de 36 nieuwbenoemde officieren van de Koninklijke marine, w.o. elf officieren M.S.D. en vier officieren van administra tie. Een groot aantal belangstellenden, w.o. de ouders en voogden van de nieuwbenoemde officieren, de leeraren van het Koninklijk instituut voor de marine, civiele en militaire autoriteiten en voorts nagenoeg alle officieren van de Koninklijke marine, zoowel uit Wil lemsoord als uit de andere marinebases, woonden deze altijd-weer-indrukwekkende plechtigheid, welke voor het eerst door den nieuwen marinecommandant, schout-bij- nacht H. Jolles verricht werd, bij. Reeds eenigen tijd voor het komst van den marinecommandant, waren al deze genoodig- den rond het terrein, in het midden waar van de te beëedigen officieren in groot-tenue stonden aangetreden, in afwachtende hou ding opgesteld. Twee zijden van het groote terrein werden geflankeerd door de marinetroepen en de adelborsten van het tweede en derde leerjaar, welk voorafgegaan door de marinestafmuziek o.l.v. kapelmeester L. Leistikow het terrein opmarcheerden. Het geheel stond onder commando van kapitein-luitenant ter zee G. G. Bozuwa, commandant van het vlieg kamp „de Mok". Aangekondigd door tromgeroffel en be groet door de vier eerste maten van het „Wien Neêrlandsch bloed" betrad de schout bij-nacht, vergezeld van zijn staf, het terrein, waarna de commandant van het Koninklijk instituut voor de marine, overste baron C. J. van Asbeck, uitgenoodigd werd zich bij het gevolg van den marine-commandant te voegen. Nadat de ban geopend en het geweer ge presenteerd was werden achtereenvolgens de adelborsten, de gewapende en de ongewa pende troepen en vervolgens de nieuw-be- noemde adelborsten geïnspecteerd, terwijl de stafmuziek zich liet hooren. Toespraak schout-bij-nacht. De schout-bij-nacht H. Jolles constateerde daarna tot zijn genoegen, dat weer zoovelen gevolg hadden gegeven aan den oproep, om de beeediging bij te wonen van de officieren, die hun theoretische en praktische studies beëindigd hebben. Zich richtend tot de officieren wees spr. deze op de beteekenis van den eed, dien zij zouden gaan afleggen. In deze dagen, waarin heel Nederland gejuicht en gejubeld heeft rond onze zoo geëerbiedigde Koningin, lijkt het spr. niet noodig de eerste woorden van den eed „trouw aan de Koningin" nog te onderstrepen'. Slechts wil spr. hierop wij zen, dat, als de officieren, wanneer zij zich aan boord van de schepen begeven en dan de vlag groeten, dit geen leeg symbool mag zijn. De vlag is het symbool van het hoogste staatsgezag, dat gesymboliseerd wordt door onze geëerbiedigde Koningin. Juist op de officieren rust voorts, aldus vervolgde spr., de zware taak van gehoorzaamheid aan de wetten, zoowel de bestaande, als de nog ko mende wetten en er wordt niet gevraagd, of gij met die wetten instemt. Onderwerping aan de krijgstucht houdt niet alleen in de verhouding tot de meerde ren, welke niet zoo moeilijk is, maar ook de verhouding tot de minderen, bedenkt dan, dat ge tegenover uw ondergeschikten een koel hoofd en een warm hart moet hebben, want steeds zijn hun belangen in uw handen. Hierna volgde, na den groet aan het vaan del van het korps adelborsten en de voor lezing van het Koninklijk Besluit van de be noeming, de beëediging, waarbij de te be ledigen officieren vijf-aan-vijf naar voren traden, om in de handen van den marine commandant den vereischten eed af te leg gen. Na deze indrukwekkende plechtigheid veilde schout-bij-nacht Jolles de eerste zijn om de nieuw-beëedigde officieren welkom te heeten in het officierencorps. Zich vervolgens richtend tot de ouders en voogden, wenschte spr. ook dezen geluk, hun toewenschend, dat zij van hun zoon, die thans aan het gezin onttrokken is, in de toekomst niets dan goeds mochten vernemen, aldus getroost wordend voor het gemis, dat door de open plaats in het gezin is ontstaan. Herinnerende aan de dagen van feeststem ming over het regeeringsjubileum van onze zoo geëerbiedigde Koningin, noodigde spr. alle aanwezigen uit met volle borst in te stemmen met een driewerf „Leve de Konin gin". Met den wensch, dat H. M. de Koningin nog vele jaren ons lichtend voorbeeld mag zijn en we Haar nog lang mogen bewon deren, vieren en eeren, eindigde de schout bij-nacht Jolles zijn toespraak, waarna de groet gebracht werd aan het vaandel en het „Wilhelmus" door de stafmuziek gespeeld werd. Nadat de marine-commandant nog aan den pas-beëedigden officier van den marine stoomvaartdienst L. Prinsen namens den mi nister van defensie onder voorlezing van diens gelukwensch, een gouden horloge met inscriptie had overhandigd als onderschei ding voor de door hem tijdens "zijn studie tijd aan den dag gelegde goede eigenschap pen, defileerden de troepen onder commando van kolonel Bozuwa voor den marine-com mandant en zijn staf en de beëedigde offi cieren, waarmede de officieele plechtigheid was afgeloopen. De nieuwe officieren_ wer den door hun familieleden gelukgewenscht. De troepen maakten voorafgegaan door de stafmuziek, nog een rondgang door de stad. BINNENLANDSCHE HAVENS. ROTTERDAM aangekomen. 14 September namiddag: 12.15 PILLAU, Mij. Waldhof, Koningsbergen, Maashaven 8, graan; 12.40 VIOLA, Wambersie Zn., Hamburg, Merwehaven, stukg.; GOU WE, Vinke Co, Dordrecht, Waalhaven 41, le dig; 2.10 MASSIS. t., Phs. v. Ommeren, Con- stantza, B. P. M. Pernis. steiger 1, benzine. NIEUWE WATERWEG aangekomen 14 September namiddag: 2.25 RAVNAAS, t„ Mazatlan. NIEUWE WATERWEG vertrokken. 14 September namiddag: 12.- HAUGARLAND, Wabana; 1.- LANDSEE, Antwerpen; 1.10 BODENIA, Londen; 1.40 GO- TENHOF, Stettin. Wind W.N.W., stijve bries, matige zee, bewolkt. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, N.-Orleans n. Rott. via Ldn. 13, 1100 mijl W.Z.W. van Valentia. NARENTA, Vancouver n. Rott. via Lpl. 13 (12 midd.) op 48 gr. 6 min. N. en 17 gr. W, KONINKLIJKE/SHELL. MAJA 21 van Pauillac te Curasao verw. MAMURA 18 van Quebec te Houston verw. ONOBA, Helsinki n. Key West 13, 38 mijl O.Z.O. van Niton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisreis) 14 te Genua. SALABANGKA 14 v. Amsterdam te Batavia. TJIKANDI (uitreis) 14 van Colombo. JAVA—NEW-YORK LIJN. SIMALOER Batavia n. New-York 14 v. Dakar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. EUTERPE 13 van Amsterdam te Bordeaux. STUYVESANT Paramaribo naar Amsterdam 14 (n.m.) v. Havre, 15 (11 v.m.) te Amst. verw. CRIJNSSEN Barbados n. Amsterdam 14 (n.m.) v. Havre, 15 (3.45 n.m.) te Amst. verwacht. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTELSTROOM, Amst. n. Plymouth, p. 13 Wight. AKTJO 10 van Peterhead naar Viipuri. ATLANTIC 13 van Antwerpen te Londen. BORNRIF 13 te Londen uitgekl. n. Christiansand COETA 12 van Antwerpen te Perth. DE RUYTER, Antw. n. Truro, 12 van Falmouth DESPATCH 12 van Inverkeithing te Grangemouth DIANA V 12 van Grangemouth n. Queenborough DUURSWOLD 13 te Londen uitgekl. n. Groningen DRITTURA 13 van Groningen te Londen. DENI 11 van Grevelingen te Ipswich. EXCELSIOR 13 te Ldn. uitgekl. n. Duisburg. ELAND 12 van Par naar Glasgow. FRIESLAND 13 te Londen uitgekl. naar Kopenh. GEO 13 te Londen uitgekl. naar Duisburg. GRUNO 13 van Londen naar Delfzijl. JURA 13 te Londen uitgekl. naar Duisburg. JUTLAND 12 van Fur te Brightlingsea. JANTINA 12 van 's Hertogenbosch te Strood. LIMBURG 12 van Antwerpen te Shoreham. MEEUW 12 van Falmouth naar Plymouth. MARGARETHA, Keadby n. p. 13 Lizard. MYDRECHT, t., 13 v. Eastham n. Abadan. MARGINA 13 van Londen naar Nieuwpoort. NEJACO 13 te Londen uitgekl. n. Hamburg. NOORDZEE 13 te Londen uitgekl. n. Antw. PALLAS 13 van Haaften te Londen. REMI 13 van Capelle te Londen. RIEBO 13 van Capelle te Londen. SIRIUS 13 te Londen uitgekl. naar Duisburg. SPES SALUTIS 13 van Middeihamis te Londen. TEMPO 11 van Dover te Ipswich. THOR, Plymouth n. Shoreham, p. 13 Wight. UNION 10 van Peterhead naar Koningsbergen. WESTLAAN, 11 van Blyth te Padstow. WIERINGEN 13 van Albany te Sharpness. WALBORG 12 van Dundee naar Methil. WESTLAND 13 te Londen uitgekl. naar Riga. ZEELAND 13 te Londen uitgekl. naar Havre. VERWACHT TE ROTTERDAM. ROMNEY vam Novorossisk 13 (9.23 V.) 50 mijl West van Casquets. SPONDILUS, t., van Curaqao, 21 verwacht. SOHEVENINGEN, 14 September (Versche vlsch) tarbot 6090, griet 5070, tong 10O160 ct. per kg.groote schol 14.9020, middel 12 12.90, kleine 3.80—9.70, schar 2.60—4.40, schel- visch 6.4010, wijting 1.703.40, makreel 6 per 40 kg.; kabeljauw 14.10 per stuk. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: de stoomtrawler SCH 61 met 1850 en de trawlkotters SCH 12 met 91 en SL. 54 met 34 besomming. Vlissingen, 14 Sept. Vanmiddag is alhier aanbesteed het bouwen van 154 arbeiderswonin gen, bestaande uit 104 beneden- en bovenwoningen en 50 eensgezinswoningen, ten behoeve van de Woninghouwvereeniging „Goed Wonen" alhier. Laagste inschrijver P. Groeneweg te Rotterdam, voor 333.000. AMSTERDAM 14 Sept. 13 Sept 12 Sept pariteit Londen per 8.92-fc 8.92-fr 8.92H 12.103 Berl.p. 100 Mk.» 74.40 74.40 74.40 62.261 Parijs p. 100 frs. 5.00M 5.00X ö.OOtf 9.743 Bruss. p.lOObelg. 31.38 31.27 31.26H 24.967 Zwits. p. 100 frs. 41.92 41.93 41.91 48.001 Kop.h. p. 100 kr. 39.81 H 39.82X 39.80 66.601 Stock. p. 100 kr. 46.00 46.05 46.00 66.677 Oslo per 100 kr. 44.85 44.8214 44.8214 66.679 New-York per 1.8554 1.8554 1.85H 146,37 Voor papier en andere soorten marken zie men de rubriek „Sperrmarken". (Noteering van. 14 September) Londen 8,92; Berlijn 74,37%; Parijs 5.—; België 31.40; Zwitserland 41.93; Amerika 1,86; Denemarken 39,82 Zweden 46.Noor wegen 44.82. ROTTERDAM, 14 September 1938. Vlet- en llchterwerk: 100 ton ƒ6.50, 300 ton 11.50 per dag. Vaarwerk: 100 ton losse amoniak n. Llsse, 500 ton mais en 89 ton tarwe motor liggen en/of varen, 400 ton cokes n. Zwijndrecht, 190 ton puin n. Urlt, 120 ton gerst n. Veur, 200 t. kali n. Til burg, 350 t. dito n. Broekerhaven, 38 standaard hout n. Zaandam, 15 dito dito n. Noordwijk, 25 ton rogge n. Afnsterdam, 164 ton cellulose n. Wapen- velde, alles volgens tarief. ROTTERDAM, 14 September 1938. VRACHTEN. (Bericht van de Nederl. Partic. Rijnvaart Centrale). Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 90100 cent per ton naar het Rijn-Hernekanaal 110120 cent per ton. Vracht voor ruwe goederen naar Mannheim 1.80, Karlsruhe 1.95, Straatsburg 2.15. ROTTERDAM, 14 September 1938. Boven-Rtjn. Waterstand vallend, matige vraag, ruimte schaarsch. Stemming vast. Vracht voor ruwe goederen naar Mannheim geen noteering. Beneden-Rijn. Waterstand vallend, matige vraag, ruimte schaarsch. Stemming vast. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 90 ct. met 4 en 100 ct. per 8 losdagen. Naar het Rijn-Herne kanaal geen noteering. Sleeploon volgens het 45 ets. tarief. RUHRORT, 14 September 1938. VRACHTEN. Van de Rijn- en Ruhrhavens naar Rotterdam 0.95—1 Mk, naar Antwerpen en Gent 1.30 Mk. Van het Rijn-Hernekanaal naar Rotterdam L20 Mk, naar Antwerpen en Gent 1.50 Mk. Sleeploon naar Mainz 7080 pfg.. naar Mann heim 8090 pfg., naar Rotterdam 8 pfg. ROTTERDAM aangekomen: 13 September namiddag: 2.45 OSTFRIESLAND (Duit.), Nederr. Sch. Mij., Wilhelmsh., Waalhaven 13, ledig; 4.— GLAT- TESEE (Duit.), Waldhof, Greifswald, Maashaven 2, graan; 5.VERNA H. (Fin.), Ned. Bevr. Kant., Oulu, Waalhaven 88, hout; 5.DR. COLIJN (Ned.), m„ H. v. Krieken, King's Lynn, IJselkade, stukg.; 6.45 ELZIENA (Ned.), J. Vermaas, Londen, 2e Kat.drh. Wz., STAD AMSTERDAM (Ned.), Vulcaan, Vlaardingen, Waalhaven 16, ledig; 7.— HEL (Poolsch), Kuyper v. D. en Smeer, Gdynia,IJselhaven, stukg.; 7.15 ALBULA (Ned.), J. F/ en F. Schellen, South ampton, op stroom, 7.30 WAALHAVEN (Ned.) Gebr. v. Uden, Boma, Waalhaven Nz„ hout; 8.45 LAHN (Duit.), Wm. H. Muller Co., Bremen, Merwehaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen I 13 September namiddag: 10.50 PORTO (Duit.), Hamburg Vertrokken! 13 September namiddag: 4 20 STADT EMDEN, Stettin; RINDA, Ham burg; 4.40 RAJAHSTAN, Cardiff; 5.40 HEIMDAL Korsör; 6.5 HARALD, Hamburg; MALKAH, t, Hamburg; 6.20 DRECHTDIJK, Vancouver; BRI- TANICA, Londen; 6.40 DANIA, Aarhuus; 7.- WESTPLEIN, Lulea; OISE, m, Middlesbro; 7.30 GLOUCESTER CASTLE, Z.-Afr. via Hbg. ASIEN, Guldsmedvik; 7.45 NIXE, Bremen; GE- ZIENA HENDERIKA, m, Helsinki; WACHTEL, Klaipeda; 8.25 HEBE NOBEL, m, Grangemouth; NORDSTERN, Hamburg; AZALEA CITY, Mo bile; BATAVIER V, oLnden; 9.5 MAX WOLF, B.-Ayres; LUOSSA, Narvik; GRUTTO, Londen; CHARLOTTE SCHRODER, Bremen; CON6TAN- TIA, Triëst; PROWIDENZA, Napels; IR- WELL, Goole; 9.15 HEIMATLAND, Anklam; LEVERKUSEN, Hamburg; THOMAS, Londen; AKELD, Newcastle; 9.40 NOTTINGHAM, King's Lynn; 9.55 FLYING IRISHMAN, m, Skive; SHE- RINGHAM, Harwich; WESTLAND, Leitb; 10.10 SVARTON, Gothenburg; 10.50 SPORTS, Archan gel; BETA, m, King's Lynn. Wind Z. W. matige bries, kalme zee, heiig. VLAARDINGEN IS Sept. aang. MENES, Hamb IJMUIDEN aang. 13 Sept. APOOLO, (Nept.), Rott.- BLANKENBURG met kraan no. 2 Vlaar dingen; MARNE m., ParijsALW1NE RUSS, Oulu voor Zaandam met hout; DEPA, m., Trang- sund; HERON, m., Swansea; SIMON BOLIVAR, Hamburg; MOSS ROSE, Swansea; CORCHESTER Gdynia; AGNITA, t., Aruba; vertr. 13 Sept. ALCINUS, Londen; MIDSLAND Newcastle; EDWARD BLYDEN, Hamburg; TINTO, Skien; NORMANDIA, Bremen; "VLIE- STROOM, Leith. ZAANDAM aangekomen 12 Sept.: BIRUTA, Riga, balken en gez. hout, Amons Co.; 13 Sept.: ALWINE RUSS, Uleaborg, balken, Gebr. Schèuer. VLISSINGEN 13 Sept. aang. MECKLENBURG Harwich; angek. ter reede: BUST, Zeebrugge; vertr. PRINSES JULIANA, HarwichORANJE m., Noordzee; VADDER GERRIT, Plymouth; gep. naar Antwerpen: HENRICA, m„ Amst.; ENGLAND, Kopenhagen; ERNST, Londen; ROBERT MULLER VII, Danzig; VOLKHOV, Leningrad; VITTORXO VENETO, Bagnoll; THEEMS, Londen; gep. van AntwerpenCAROLINA THORDEN, Delfzijl- ALPHEUS, Londen; DESIGNER, Lon den; FIRTH FISHER, Schotland; HARROGATE Duinkerken' RYE, Goole; NORA, Londen; GRANGENkOUTH, Middlesbro; NIPPON, Rott.;, ESCAUT, Hamburg- GEZIEN A, m., Londen; gep. naar Gent: LOTHAR, Kings Lynn- gep. van GentS. N. A. 7, RouaanMAXIM GORKY, Archangel; gep. naar Sluiskil: GERDA, Masnedsund. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA Tacoma n. Rott. 11 v. Cristobal. LOCHKATRINE Rotterdam n. Vancouver 12 v., Guayaquil. LOCHAVON Rott. n. Vancouver 12 v. San Franc I DRECHTDIJK 13 v. Rott. n. Vancouver via Ldn. HOLAND—AFRIKA LIJN, NIJKERK (uitreis) 12 te Beira. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. DEUCALION 13 v. Thessalonika n. Stamboul. STUYVESANT Paramaribo n. Amsterdam 13 van Plymouth via Havre. CRIJNSSEN Barbados n. Amsterdam 13 van Plymouth via Havre. SIMOR BOLIVAR IS V. Hamburg te A'dam. OBERON Bourgas n. Amsterdam 13 (12 midd.), 14 mtjl O. van Dungeness. STELLa Calamata n. Amsterdam 13 (12 midd.) 180 m(jl Z.W. van Ouessant. MEYER CO.'S SCHEEPV. M3J. PROTESILAUS Rott. n. Japan 13 van Suez. AENEAS Japan n. Rott. 8 v. Colombo. ALCINOUS Batavia n. Londen 13 v. Amst. ARY SCHEFFER 11 van Rotterdam te Havre, ALBATROS m., 10 v. Duinkerken n. Ostende. EXCELSIOR 12 v. Frankfurt te Londen. FREAN m., 12 van Par te Kopenhagen. HYDRA 12 te Londen uitgekl. n. Hamburg. HUNZE 25, 12 van Groningen te Bremen. JONGE ANTHONY 13 v. Nizza te Panderma. MONICA t., 11 van Rotterdam te Havre. TELA Santa Fe n. Antw. 12 v, Paranagua. ARA 8 van Rotterdam te Bergen. ARIADNE 9 van Rotterdam te Bergen. AMUR (baggermolen), Rott. ru Archangel, 8 V, Kopervik. ASHBY 8 van Rotterdam te Stettin. ARIMA MARU 10 van Rotterdam te Osaka, BUTT 11 van Rotterdam te Koningsbergen, i BATNA 12 van Rotterdam te Savona. C. OF WATERFORD 11 v. Rott. te Cork. C. OF EXETER Rott. n. Beira 12 v. Kaapstad DEWSBURY 11 van Rotterdam te Huil. DIONE 11 van Rotterdam te Shields. DUNBAR CASTLE, Rott. n. Zuid-Afrika 10 van St. Helena. DOTTEREL 12 van Rotterdam te Liverpool. EXR. N. RALLIA 10 v. Rott. te Huelva, ELNA 8 van Rotterdam te Narvik. ENID MARY 12 van Amsterdam te Goole. EDITH HOWALDT Rott. n. Melilla 13 v. Gibr. FUSHIMX MARU Rott. n. Japan 12 v. Napels. FIONIA, Rott. n. Bangkok 10 van Penang. GUDRUN MAERSK 13 v. Rott. te N.-York, HONESTAS 9 van Rotterdam te Savona. HAKONE MARU Rott. n. Japan 12 v. Bombay, ISAR 12 van Rotterdam te Sydney. LALANDIA Rotterdam n. Bangkok 12 v. Suez. LEEUWARDEN 12 te Londen uitgelei, n. Harl. LEOVILLE 1 van Rotterdam te Havre. LYSAKER 9 van Rotterdam te Odense, LANRICK 12 van Rotterdam te Leith. MARY 11 van Vlissingen te Havre. MISTLEY 11 van Rotterdam te Grimsby. MIDDLESBRO 12 v. Amst. te Durban. NERITA 10 van Rotterdam te Kopenhagen. ODIN Rotterdam n. Melilla p. 11 Ouessant. ORLA 11 van Rotterdam te Kemi. OSTARA Rotterdam n. Kotka 12 van Walkom. ORNEFJELL, Rott. n. Chicago 12 te Toronto. OUSEL 11 van Amsterdam te Liverpool. P. L. M. 26, Rott. n. Caronte p. 11 Dover. PHAEDRA Rott. n. Kopenhagen p. 12 Brunsb. FYLADES Rott. n. Stettin 12 van Kopenhagen. PENNINGTON C., 11 van Rott. te Sunderland. RANELLA t., 12 v. Rotterdam te Falmouth. ROTENFELS Amst. n. Busreh p. 11 Perim. RAMSES Rotterdam n. Japan 10 van Genua. ROUBAISIEN 11 v. Rott. te Duinkerken. SPERBER 11 van Rotterdam te Riga. SIQUEXRA CAMPOS Rott. n. Santos 12 v. Havre SANDHILL 11 van Rotterdam te Shields. THORE HAFTE 12 van Delfzijl te Goole. TYNEHOME 12 van Rotterdam te Sunderland, TROJA, Rott. n. Taku Bar 12 van Shanghai. TENERIFFA, Rott. n. Rangoon 12 van Aden, TRICOLOR 11 v. Rotterdam te Fremantle. VICTORIA (Nept.) 12 v. Rotterdam te Danzlg, VULCAN Rott. n. Stettin p. 12 Brunsbuttel, WALLSEND 12 van Rotterdam te Rouaan. YEWPARK 12 te Londen uitgekl. n. Vlissingen, m.8. Tempo. LONDEN, 13 September. Het Nederl. motor schip Tempo is hedenmorgen om 6 uur op de North Goodwin Sands omhoog gevaren, doch om 12.10 nam. met eigen middelen weer vlot geko men, waarna het de reis naar Southampton heeft voortgezet. s. Abava. KOPENHAGEN, 13 September. Een duiker is bezig het door de aanvaring ontstane gat dicht te maken. Vanavond zullen pontons naar het meer gemelde Letlandsche s. Albava gezonden worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3