CONTRACT-BRIDGE. PHILATELISTISCH ALLERLEI. ilJilif Si IP! life w, i mjÊ/m W 18 IS m^m m+m m*m ||p"|pp^^pF Grondbeginselen voor Contract Bridge. DE STER VAN POLEN. 75! mmmmmmmmm f DAMRUBRIEK. SCHAAKRUBRIEK. MO B €i=s| in wm m mm i=Ü m él pp DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 ,75 groszy voor 2 zloty; een Zwitsersch exces; een Vaticaansche emissie aanstaande. mmmmmwmm mi sp» ga RedacteurP. A. ROETSHEID, Vijverhof straat 81a - Rotterdam. wÊÊt wmt if ©i*7JÖ® s mm k-v m i fjl* m if '//""'d' vijf miniaturen van n.'beemer HILVERSUM. O— -O— O— nil (Vervolg.) Onder de dwangbiedingen behooren sprong- biedingen. Het meest gewone sprongbcd is, dat men één trek hooger biedt dan noodig is om het laatst voorafgaande bod te overbieden. Bij voorbeeld Uw maat heeft met één Harten ge opend, de tegenstander links van hem heeft ge past en gij hebt daarop twee Schoppen gebo den. Waar een bod van één Schoppen voldoen de was om het één Harten-bod te overbieden, heeft natuurlijk dit bod een speciale beceekenis, m ennoemt het Sprongbod. Indien gij drie Schoppen geboden zoudt hebben, zoudt gij een dubbel sprongbod gedaan hebben. Het enkelvoudige sprongbod is een dwang- bod voor één ronde, het meervoudige sprongbod is dat niet. Vraagt het enkelvoudige sprongbod dus aan den maat om nog iets van zich te laten hooren, zoo geeft het meervoudige sprongbod, al naargelang van het systeem dat men speelt, een andere beteekenis. Wij b.v. gebruiken het om den maat aan te geven dat wij in de kleur van ons sprongbod wel wat kunnen bereiken, maar ook enkel en alleen in die kleur en dat in elke andere troefsoort onze hand voor hem van weinig waarde zal zijn. Daar sprongbiedingen het biedniveau direct meer dan noodig omhoog drijven, willen wij er nadrukkelijk op wijzen, dat men er spaarzaam mede moet zijn, want de meest voordeelige ma nier van biedingen is de meest mogelijke zui nigheid te betrachten in dat bieden, d.w.z. zoo langzaam mogelijk het biedniveau verhoogen opdat men op het laagst mogelijke niveau een goed inzicht in de hand van zijn maat kan ver krijgen en dus de speelkleur kan vaststellen. Is eenmaal de speelkleur vastgesteld, dan pas kan men denken aan manche- of slem-biedingen. Gij biedt b.v. één Schoppen, uw maat biedt twee Harten, waarop gij met twee Schoppen ant woordt en uw maat dit bod verhoogt tot drie Schoppen, dan is Schoppen de niet alleen aan gewezen, maar ook aangenomen speelkleur. Gij toch hebt eerst uw maat medegedeeld, dat gij goede Harten bezit, hij echter heeft door het herbieden van zijn Schoppen niet alleen een goede Schoppen-kaart aangegeven, maar u tevens gezegd dat hij voor uw Harten niet veel voelt, waarop hij door zijn twee Schoppenbod te verhoogen medegedeeld heeft dat hij ook wel in Schoppen wil spelen aangezien gij daar steun in hebt. Een sprongbod moet dus ook als regel op het laagste niveau gedaan worden. Wanneer men dit goed inziet, zal men begrijpen dat een en kelvoudig sprongbod veel meer kracht inhoudt dan een meervoudig sprongbod, dat eenzijdig is, althans in zooverre, dat het in een kleur lengte maar geen honneurkracht aangeeft, terwijl het, in Zondertroef gedaan, juist het tegenovergestel de n.l. honneurkracht (b.v. bij Culbertson 2l,& a 3% Ht.) en geen biedbare kleur, dus geen kleurlengte beteekent. Men kan natuurlijk ook in de kleur van het openingsbod van zijn maat een dubbele verhoo ging geven b.v. één Harten, drie Harten en daarmede te kennen geven dat men ten volle medegaat met de geboden kleur en deze dus als speelkleur aanvaard? maar tevens goede neven kracht heeft hetzij aan honourtricks hetzij aan aftroefkaart. Een dergelijk dubbel sprongbod in de geboden kleur is meestal eveneens een dwangbod. Gebruikelijk is dat men den Boer met vier kleintjes in handen heeft en in totaal drie Ht., waaronder mogelijk Ht. in troefkleur begrepen is. Heeft men een renonce of een zekeren aftroef- slag d' or het bezit van een renonce of single- ton, di i wordt deze aftroef slag als een honour- trick in een nevenkleur beschouwd, en hebt gij dan dus slechts twee honourtricks noodig voor een dubbele verhooging. Met een doubleton ech ter zult gij 2% Ht. noodig hebben. Elke vijfkaart, dus ook die zonder honour tricks, is sterk genoeg voor een dubbele verhoo- ging in de door den maat geboden kleur. Zooals reeds gezegd, geeft een sprongbod in Zondertroef sterke honneurkracht aan en wel: twee ZT 2% tot 3 Ht. en 3 ZT 3% tot 4 Ht. maar dan met in elke kleur een stopkaart benevens de gebruikelijke ZT-verdeeling (meestal 4—3 3—3). Herhalende stellen wij de volgende regels Met zes honourtricks in de gecombineerde handen kan vermoedelijk een manche gemaakt worden; met minder honneurkracht is dit on waarschijnlijk. Een sprongbod over het laatst voorafgaande bod is een dwangbod. Met minstens Bxxx en met elke xx xxx en met ongeveer drie Ht. of daarmede overeenkomende aftroefkans moet een dubbele verhooging in de door den maat geboden kleur gegeven worden. Met sterke honneurkracht (2 Va of meer) maar geen voldoende lengte in de kleur van den maat of een andere kleur zal men een sprongbod in Zondertroef moeten geven. Nu moeten wij nog eens iets zeggen over de keuze der biedingen. Het geval kan zich voordoen dat gij twee biedbare kleuren hebt en in dat geval zult gij een keuze moeten doen, in welke dier beide kleu ren gij uw openingsbod zult moeten laten hoo ren. Gij zult daarbij hebben te letten op a. de lengte der kleur n.l. of de eene kleur langer is dan de andere dan wel of zij beide ge lijk van lengte zijn; b. rangorde van de kleur, dat is dus de waarde schoppen, harten, ruiten, klaveren van de kleur; c. de relatieve honneurkracht in de beide kleuren. De lengte van de kleur is een zeer voornaam ding, want veel kaarten in de troefkleur is be langrijker dan hooge kaarten in die kleur, (Wij herinneren er aan dat wij reeds gezegd hebben dat de vijfde, zesde, enz., kaarten in een kleur de waarde hebben van hooge honneurkaarten) Is uw biedbare kleur dus langer dan de ander, dan zult gij die als regel het eerst moeten bie den, b.v. A-10-7-4-3 gaat boven A-H-V-5. Zijn de beide kleuren gelijk van lengte, dan verschillen de meeningen; de een zegt dat men steeds de hoogste kleur het eerst moet bieden, de ander dat men de laagste kleur het eerst moet bieden. Wij echter maken onderscheid en bie den van de beide hooge kleuren eerste de hoogste, van de beide lage kleuren eveneens, doch als het gaat om een hooge en een lage kleur, dan bieden wij eerst de lage kleur. Onze redenee ring is als volgt: wanneer wij de keuze hebben tusschen klaveren en harten en het geval ligt zoo, dat onze maat ruiten moet bieden, dan zal hij op onze één Klaveren één Ruiten kunnen bie den en wij vervolgens één Harten. Openen wij echter met één Harten, dan zal zijn bod twee Ruiten moeten zijn en ons tweede bod reeds drie Klaveren, een te hoog niveau. Met twee hooge of twee lage kleuren bieden wij echter eerst de hoogste. Culbertson daarentegen eischt altijd bij gelijke lengte de hoogste kleur het eerst. Dit heeft natuurlijk het voordeel dat de maat di rect weet dat de lagere kleur of gelijk in lengte of minder lang is. Indien uw maat twee kleuren geboden heeft, zal het natuurlijk noodig zijn dat gij uw voor keur voor een dier beide kleuren toont en zult gij als volgt moeten handelen Wanneer gij meer kaarten in de eene kleur dan in de andere hebt, dan zult gij die langere kleur prefereeren en daarin verhoogen. Hebt gij een gelijk aantal kaarten in de beide kleuren, dan zult gij als regel de eerst geboden kleur pre fereeren en dat is logisch, want zijn eerst ge boden kleur kan langer zijn dan de tweede. Hebt gij voorkeur voor de eerst geboden kleur, dan verhoogt gij deze. Hebt gij voorkeur voor de tweede kleur, dan kunt gij passen als uw hand te zwak is voor een verhooging, of verhoogen wanneer gij daar krachtig genoeg voor zijt. Wij moeten nu eens nagaan wanneer een kleur herbiedbaar is. Elke kleur is herbiedbaar. wan neer men er meer dan vier kaarten van heeft. De beteekenis van een herbieding is verschil lend. Sommige herbiedingen beteekenen dat gij meer kracht hebt dan gij in uw eerste bod hebt medegedeeld, andere herbiedingen zullen niet zooveel kracht aangeven, maar slechts uw voor keur om die kleur tot speelkleur te maken. Een vijfkaart is herbiedbaar, wanneer zij of A-H bevat of minstens drie honneurslagen. De zwak ste herbiedbare kleur is dus V-B-10-x-x. Elke zeskaart is herbiedbaar. Wij willen op merken dat wanneer uw maat Zondertroef ge boden heeft, gij met een zes- of meer-kaart steeds die kleur herbiedt en niet Zondertroef. V/ij willen hier bijvoegen, dat gij hetzelfde doet wanneer gij twee biedbare vijfkleuren hebt. Het bovenstaande geldt voor het herbieden op het niveau van één, maar in hoofdzaak geldt het ook wanneer uw maat twee in een nieuwe kleur geboden heeft. Volgens het one-over-one is het u dan niet geoorloofd te passen. (Wij ma ken van deze gelegenheid gebruik om een heer- schend misverstand recht te zetten. Vaak wordt gedacht dat one-over-one slechts van toepas sing is op het niveau van één, doch dat is on juist; het one-over-one heeft betrekking op de kleur, niet op het getal. Het bieden van een nieuwe kleur geeft dwang voor één ronde. Gij kunt dan uw zwakte niet aangeven door twee ZT te bieden, zooals gij in het Culberton-systeem uw betrekkelijke zwakte (iets meer dan 1 Ht.) aangaf, aangezien een twee ZT-bod kracht aan geeft. Gij zult dus uw herbiedbare kleuren moe ten herbieden, uitgezonderd wanneer gij over meer dan 3% Ht. beschikt. Wij hebben gezien dat een antwoord op een openingsbod slechts dan tot wederantwoorden verplicht, wanneer dit antwoord in een andere kleur is of wanneer het een sprongbod is, in alle andere gevallen zijt gij volkomen vrij te passen. Gij zult echter moeten opletten, of het ant woord van uw maat één ZT dan wel één en kelvoudige verhooging van uw geboden kleur was. Heeft hij één ZT geboden, dan zult gij op niet meer dan twee Ht. mogen rekenen, want had hij meer, dan zou hij twee ZT geboden hebben. Eveneens kan hij geen goede eigen kleur hebben, want anders zou hij die geboden heb ben, en steun in uw kleur, voldoende althans, kan hij evenmin hebben, want hij heeft geen verhooging gegeven. Het één ZT antwoord van den maat licht u dus volkomen in omtrent den aard van zijn hand, maar mag volstrekt niet als een ontmoedigend antwoord worden opgevat, immers als gij den maatstaf 4-5-6 toepast, kan zijn aangegeven honneurkracht van minstens één plus een hoogstens twee plus al naargelang uw eigen honneurkracht, u brengen tot een goed deelcontract, zelfs tot een manche-contract. Vooral Culberton-spelers wijzen -wij nogmaals op dit belangrijke hulpmiddel in zijn systeem. Een hulpmiddel dat ook in andere systemen van groote waarde is, al moet men 4-5-6 dan ook soms omzetten in punten, wanneer men een systeem met puntentelling gebruikt. „Denk erom Jansen, den laatsten keer ver gat je achter zijn ooren te wasschen". Wie niet enkel onder de rubriek „Buiten land", den laatsten tijd, de tallooze berichten over machtswellust en landhonger gelezen heeft, kan weten, dat eerlang de Ster van Polen zal opgaan, ter stratosfeervaart name lijk. Ster van Polen is de naam van een Poolsche ballon, den grootsten, die ooit door het luchtruim zweef de. Behalve 'n hoogte record hoopt Polen den menschen kennis met nieuwe gegevens nopens de situatie in de stratosfeer, te ver rijken. Een prijzens waardig, pacifiek doel. Dergelijke excursies kosten evenwel geld en nademaal het heir der postmeesters te meenen pleegt, dat der philatelisten geld buidels onuitputtelijk zijn, heeft Polen een frankeerprent ge maakt, dat 75 groszy waard is, doch voor 2 zl. te krijg is. De toeslag is voor dek king van de onkosten der stratosfeervlucht. Paars en wit van kleur is het zegelbeeld, waarop de „Ster van Polen" staat afgebeeld, opstijgend uit het dal Chocholowska, een dal bij Zakopane in de Poolsche Ta tra. Van daar immers zal de vlucht een aanvang ne men. Behalve het waardecijfer „75 groszy 75" heeft het zegel slechts den naam „Polska" (Polen) als inschrift. Op den witten rand om het zegel valt het volgende te lezen: „Lot do Stratosfery 1938" (vlucht naar de stra tosfeer 1938); „Pierwszy Polski Lot do Stra tosfery" (eerste Poolsche vlucht naar de stratosfeer); Dolina Chocholowska Wrzesien 1938 (dal Chocholowska September 1938), terwijl in den benedenhoek rechts ons be duidt wordt, dat dit zegel van 75 gr. twee zloty kost. Bij m gelegenheid van het vierde interna tionaal congres voor christelijke archeologie, da van 2 tot 8 October te Rome zal plaats sslliU vinden, zullen de Vaticaansche Posterijen een speciale serie herdenkingszegels uitge ven. Naar verluidt, bestaat de serie uit zes waarden. In opdracht van den gouverneur van den Vaticaanschen Staat heeft profes sor Corrado Mazzana de zegelbeelden ont worpen. We hebben verleden week gewag gemaakt van de philatelistische tentoonstelling te Aarau en van het souvenir, dat bezoekers er koopen konden. We waren blijkbaar on volledig, want, naar ons wordt gemeld, boden de Posterijen er nog een verrassing. De sur prise bestond uit een drietal zegels.. Aanlei ding en doel dezer emissie is ons op het oogenblik dat wij dit schrijven nog onbe kend. De waarden dezer reeks zijn 3 fr. roodbruin, 5 fr. grijsblauw en 10 fr. groen geel. In totaal dus 18 Zwitsersche francs. Een kostbare surprise! Brazilië is doende met de organisatie van een internationale philatelistische ten toonstelling. Ze zal plaats hebben te Rio de Janeiro, van 22 tot 30 October. Middels een zegel van 400 r., waarop Rowland Hill, de uitvinder van de postzegels zal staan afge beeld en twee oude zegels, de one penny zwart van Groot-Brittannië benevens de 30 r. zwart van Brazilië, uitgave 1843, zul len worden gereproduceerd, zal Brazilië een blijvend aandenken scheppen aan dit phila- telistisch festijn. De oplage van dit herinne ringszegel zal 500.00 exemplaren bedragen. Danzig heeft de luchtpostzegels van 10 p. rood en 25 p. zwartgroen der uitgave 1933 heruitgegeven met het hakenkruis watermerk. De editie van 1933 had het zes hoek-watermerk. Ecuador: Het luchtpostzegel van 70 c. zwart der uitgave 1936 werd, ten gebruike als gewoon frankeerzegel, voorzien van een horizontalen opdruk over drie regels, welke luidt „Casa de Correos y Telegrafos de Guayaquil". In de vier hoeken drukte men bovendien het waardecijfer 20. Frankrijk is wederom een oorlogs monument rijker geworden. Het werd opge richt te Pointe-de-Grave en is gewijd aan de Fransch-Amerikaansche vrienschap. De pos terijen hebben bij die gelegenheid een vijf tal geïllustreerde briefkaarten, voorzien van een zegel van 55 c., blauw van kleur, uitge geven. Het zegel stelt het vertrek voor van La Fayette aan boord van „La Victoire", den 26sen Maart 1777. Te Pointe-de-Grave was op den Zondag der onthulling van het mo nument een provisorisch postkantoor inge richt, dat de aldaar geposte kaarten dien dag van een speciaal stempel voorzag. „Inau guration du monument américain Pointe- de-Grave, France 4 - IV - 1938" luidde de stempel-tekst. Nogmaals wordt door de Posterijen ge meld, dat de lage koerseerende Fransche waarden naar gelang de voorraden opraken zullen worden vervangen door het nieuwe vignet Mercurius-type. Voor Fransch Somaliland zijn nieuwe zegels in druk, een complete serie frankeer zegels en portzegels. Guatemala heeft het frankeerzegel van 1 c. olijfgroen, der uitgave 1927 (ont werp nieuw postkantoor) overdrukt met het jaartal 1938. Peru heeft twee series nieuwe zegels uit gegeven, één van tien waarden, gewone frankeerzegels, en één van dertien voor de luchtpost. Teneinde den verzamelaar die zich deze mooie series aanschaft, het „be- studeeren" zijner plaatjes te vergemakkelij ken laten we hieronder, behalve de waarden, de kleuren en de oplagecijfers, ook 'n toe lichting van het voorgestelde volgen- Ter- wille van de in te nemen beknoptheid zul len we echter deze toelichting tot 'n enkel woord moeten beperken. De waarden der gewone frankeerserie zijn: 2 c. geelgroen, oplage 4.200.000 stuks, voorstelend een vacantiekolonie van kinde ren te Ancon; 4 c. oranjerood (1.600.000) een oude flesch of pot in Chavin-stijl; 10 c. oranjerood (11-200.000); de landkaart van Peru met de nieuwe autowegen in de Andes; 15 c. blauw (500.000), het nationaal archeo logisch museum te Lima; 20 c. rood (1.200-000), de Industrieele Bank van Peru te Lima; 50 c. blauw-groen (250.000) een arbeiderswijk in Lima; 1 Sol, paarsrood (150.000), Peru's eerste groot-maarschalk, Toribio de Luzuruiaga, 1782—1842; 2 Soles groen (40-000), de historische vijgenboom bij het regeeringspaleis te Lima, door den ver overaar Pizarro geplant; 5 S. donkerpaars en bruin, (16.000), oude afgod in den tempel van Chavin; 10 S. blauw en zwart (15.000), de Huascaran-berg. Complete series van deze uitgave zijn er dus vijftien duizend. De nieuwe luchtpostzegels zijn: 5 c. lila bruin (3.500-000) een volksrestaurant in de havenstad Callao; 15 c, donkerbruin (1.800.000), oorlogsmonument in de vlakten van Junin; 20 c. rood (450.000) admiraal Ma nuel Villar. 18111889: 25 c. donkergroen (500.000), de stad Tarma, centrum van toe ristenverkeer in de Andes; 30 c- oranje (100.000). groote stuwdam in de Rio Ica; 50 c. groen (150.000) de stadw Iquitos aan de Amazone; 70 c. donkerblauw (80.000), straat en spoorlijn in de Canon del Infiernillo; 80 c olijf (20.000) de San Lorenzo-route over de Andes; 1 S. donkergroen, (50 000) het San Martin-plein te Lima; 1.50 S. paarsrood (10.000), de nationale radiozender van Peru te San Miguel; 2 zwartblauw en bruinrood (40.000), Chavin-beeld, den Jaguargod voor stellend; 5 s. bruin (15.000) het ministerie van openbare werken te Lima; 10 S. olijf groen en blauwgrijs (10-000), het helden monument te Lima. Van de luchtpstzegels zijn er dus tien duizend complete serie. Van deze nieuwe zegels zijn meteen maar de 2s-, 4 c-, 10 c-, 20 c„ benevens de nieuwe luchtpostzegels 5 c., 50 c., 1 S-, 2 S. en 5. in andere kleuren uitgegeven en van den op druk „Radio Nacional" voorzien. Deze op- druk-zegels dienen slechts ter inning van de verplichte bijdragen voor den nationalen omroep. Soedan; Vier luchtpostzegels van de uitgave 1931'37 zijn van een nieuwen waarde-opdruk voorzien. De aldus versche nen provisorische luchtpostzegels zijn 5 mil op 2% p. blauw n lila, 3 pi op 3% pi violet een zwart, 3 pi op IVz pi groen en zwart groen en 5 pi op 10 pi blauw en bruin. De 3 pi op 3% pi was in enkele dagen uitver kocht. De oplage ervan bedroeg 17-650 stuks. Van de andere opdrukken zijn de oplagen grooter: van de 3 pi op 7% pi 37.750; van de 5 pi op 10 pi 32.400 en van de 5 m. op 2% pi 171.350. Turkije: Van de de gewone frankeer zegels der uitgave 1932 (kinderen met ster) werd de 2Vz kurus speria en rood voorzien van twee verschillende opdrukken n.l. „20 para P-Y.S." en „1 kurus P.Y.S.". Deze op drukken doen nu dienst als verplichte toe- slagzegels ten bate van het fonds voor post beambten. Venezuela: Ten gebruike als dienst- zegels zijn de gewone frankeerzegels van 10 c. rose, c. lichtblauw, 50 c. olijf en 3 B. oranje, benevens de 5 c., 10 c., 25 c., 40 c-, 1 B, 1 B 20, 1 B 90, 1 B 95 en 2 B 50 van de luchtpostserie der uitgave 1938 voorzien van de letters-perforatie „G. N." Eenige luchtpostzegels der uitgave 1937 kregen een horizontalen opdruk, luidende „1938 Vale" benevens de nieuwe waarde. De aldus ontstane opdrukken zijn: „Cinco cen- timos" op 1 B 80; „Diez centimos" op 2 B 50, „Quinco centimos" op 2 B, „Veinticinco centimos" op 40 c. en „Luarenta centimos" op 3 B 70- nu De drie verschillende typen eener nieuwe serie zegels, uitgegeven in het Britsche wingewest Montserrat. Alle problemen zijn bestemd voor het Maasbode-tornooi. PROBLEEM No. 5725. A. W. DANIEL, Londen. Mat in twee zetten. mm PROBLEEM No. 5726. A. HEISTER, Porta-Backhausen. Mat in twee zetten. PROBLEEM No. 5727. J. J. P. A. SEIBERGEN en M. D. L. ARTZ. Mat In twee zetten. PROBLEEM No. 5728. A. W. DANIEL, Londen. Mat In drie zetten. PROBLEEM No. 5729. A. W. DANIEL, Londen. Mat in drie zetten. MfOr, ''Zrrr//, Oplosingen over drie weken. B(j inzending hier van gelieve men te zorgen, dat deze voor Woensdag 12 October in ons bezit zjjn. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 5712. 1. e6e7 enz. Niet 1. Lg6, wegens 1h6h5. No. 5713. 1. Kf6e7 enz. 1. f8 (D) (Kg7) faalt door 1d4—d3, 1. Kg6 door 1ed5. No. 5714. 1. f6—f7 enz. Geschiedt 1. Dc6, dan 1Lf5. No. 5715. 1. Tel—e3 dreigt 2. Lf4t, enz. 1Pc72. Dc7:t, Td6; 3. Lg7±. 1Kd4; 2. Df6:, Te5; 3. Pe6± of 2Kc5; 3. De5±. 1hg3:2. Lf4, Kd4 of Kf4:; 3. Fe6±, Dg3:±. Als weerlegging tegen 1. Tdl, achten we afdoende 1Ke4: indien nu 2. Df6:, dan 2Tf5. GOEDE OPLOSSINGEN Robert Collin, den Haag, alle. Em. Dubois, Mierlo, alle. D. de Jong, Soestdjjk, alle. G. v. Lin, Boekei, alle. A. H. v. d. Linde, den Haag, alle. F. A. Puts, Haarlem, alle. Pastoor Ratté, Grootebroek, alle. A. J. Verhey, Rotterdam, alle. F. L. Verhey, IJselmonde, alle. H. F. Verhey, Ginneken, alle beh. no. 5712. Armand Helmer, Raalte, alle beh. no. 5713. Chr. J. Oomen, Teteringen, idem. H. v. Gaaien, Rotterdam, alle beh. no. 5714. C. Buip, Hillegersberg, de tweezetten. W. Robart, Rotterdam, idem. P. P. J. v. Teeffelen, Rotterdam, idem. Van Besouw, Losser, no. 5712 en 5714. NEDERLANDSCHE BOND VAN PROBLEEMVRIENDEN. Evenals voorgaande jaren organiseert de N. B. v. Pr. begin December een algemeenen oplos- singswedstrijd ter herdenking van zijn eminenten voorganger, den heer H. G. M. Weenink. Ieder belangstellende kan zonder eenige kosten, behalve porti, meedoen. Er zullen eind November een zestal tweezetten ter oplossing rondgestuurd worden. De betreffende bepalingen voor dezen oplossingswedstrtjd worden tegelijk met de pro blemen bekend gemaakt. Er worden boekwerken als prijzen uitgeloofd en wel een op de tien deel nemers. Hun, die zich hiervoor Interesseeren, wordt verzocht zich op te geven voor 1 November e.k. aan het volgende adresrh. c. L. Kok, Assen delftstraat 17, den Haag, Vorige jaren heeft deze wedstrijd een groeiende belangstelling ondervonden. Wij hopen door deze mededeeling aan onze lezers dit succes voor de N. B. v. Pr. wederom grooter te maken. Geeft u zich dus allen op. (Leden van de N. B. v. Pr. behoeven dit niet te doen.) Hun, die zich vertrouwd willen maken mot het oplossen van schaakproblemen, wordt aan geraden de bekende handleiding te bestellen bil bovenstaand adres. Na ontvangst van 0.25 (post zegels van 5 ets.) wordt deze brochure franco toegezonden. Alle correspondentie te richten aan den damredacteur van dit blad. No. 526 (24 September 1938.) Alles eerste plaatsing. PROBLEEM no. 1548. Zwart. „Jansen is nogal hardhoorig I" f ijs beschikt. De groote filosoof Mendelsohn was van beroep boekhouder. Toen eens een van zijn vereerders opmerkte, dat 't toch gek in de wereld beschikt was, dat een zoo geleerde man als Mendelsohn afhankelijk was van een zoo onbeduidenden chef, antwoordde de wijsgeer. t Is juist prachtig, want als ik de ch was geweest, had ik nooit dezen mensch tot mijn boekhouder aangesteld, en dan was hij natuurlijk werkloos geweest" dis hij Adam geweest was. Op een volksschool vertelde de meester over de schepping der wereld. Toen het ver haal op Adam kwam vertelde hij dat Adam allereerst moederziel alleen was. De meester vroeg; ,Wat zouden jelui ge daan hebben als je zoo alleen op de wereld waart geweest?" Algemeen stilzwijgen. Eindelijk stak Jantje z'n vinger op. „Wel Jantje, zeg jij 't maar", moedigde de meester aan. „Meester, ik was doodgewoon naar m'n tante gegaan", meende Jantje. V rouwen. „Geloof jij in de hel, Marie?" „Ja, zeker." „En hoe stel je je die voor?" „Als een winkel met duizend hoeden om te passen en geen enkele spiegel." Ervaring. „Professor, waarom sleep je toch zoo'n groote doos bonbons mee naar huis?" „Zekerheidshalve, collega. Mijn vrouw heeft me van morgen een kus gegeven en dan weet ik, óf ze is jarig vandaag, óf 't is vandaag onze trouwdag". Wit. Zwart: 7/9, 18/20, 37. Wit: 28/30, 39/40, 47, 50. PROBLEEM no. 1549. Zwart. Wit. Zwart: 7, 15, 18, 20, 25, 28, 30. Wit: 27, 38, 40, 45, 48/50. PROBLEEM no. 1550. Zwart. W i t. Zwart: 8, 10/2, 21, 27, 33. Wit: 23, 32, 36, 41, 44, 48/9. PROBLEEM no. 1551. Zwart. Wit. Zwart: 4, 8, 9, 13, 18,/ 27/8. Wit: 19. 20, 24, 37/8, 42, 47. PROBLEEM no. 1552. Zwart. Wit. Zwart: 10/2, 14, 21, 27, 33. Wit: 23, 30, 32, 36/7, 40, 48. OPLOSSINGEN. De oplossingen van de nos. 1528/35 volgen a.s* week, alsmede de namen der goede oplossers. De proef. Een vertegenwoordiger van een bepaald merk stofzuiger komt aan een afgelegen huis en tracht de vrouw des huizes te over tuigen, dat hij de voortreffelijkheid van zijn fabricaat zal mogen demonstreeren. De vrouw geeft eindelijk toe. De reiziger vraagt om zand en asch en spreidt dit alles rijkelijk over het vloerkleed uit. Dan gaat hij naar zijn wagen om den stofzuiger te halen. Op zijn vraag waar in de kamer de stekker zit, antwoordt de vrouw iet of wat verlegen „wij hebben hier geen electrici- teit".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 4