De verbetering van intern, toestand. UIT HET INDISCHE LEVEN. Voormobilisatie gaat niet door. van Het vredeswerk Paus Benedictus XV. Inheemsche plechtigheid. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 Grensbeveiliging voorloopig gehandhaafd. Geleidelijke intrekking der militaire maatregelen. ÜE regeeringspersdienst meldt: In verband met den verbeter den internationaal politieken toestand heeft de regeering be sloten de voormobilisatie nie te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden ge- troffen om de voorbereidende maatregelen, die ten behoeve van een vlot verloop der voor mobilisatie zijn genomen, ge- leidelijkop te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grensbeveili ging worden tot nader order gehandhaafd. Het ligt in de bedoeling bij voortgaande ont spanning in de internationale omstandigheden te zijner tijd ook deze maatregelen geleide- lij kin te trekken. niet te doen doorgaan. De bekendmaking van den minister van Defensie op dit punt zal dan ook nog eenigen tijd wor den gehandhaafd, zoodat noch de dienst plichtigen, voor deze herhalingsoefe ningen aangewezen, noch de officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, behoorende tot het reserve- en overige personeel der koninklijke landmacht, op wie genoemde bekendmaking betrekking had, voorloopig in werkelijken dienst zullen worden geroepen. Dienstplichtigen der her halingsoefeningen gaan naar huis. De minister van defensie maakt bekend, dat in verband met de verbete ring van den internationalen politieken toestand de dienstplichtigen, in werke lijken dienst voor herhalingsoefeningen, in het genot van groot verlof zullen worden gesteld op de data, waarop dit in norm alesnomitdgeahdeshdrletaoull in normale omstandigheden zou hebben plaats gehad. Uiteraard vallen niet ondere deze bepaling de dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn gekomen, doch sedertdien gevolg hebben moeten geven aan een lastgeving ingevolge de buitengewone „oproeping uitwendige veiligheid" (grensbeveili- gingstroepen.. Nader vernemen wij, dat het boven staande bericht geen betrekking heeft op hen, die tot het reservepersoneel behooren, noch op degenen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Deze beide groepen gaan voorshands niet naar huis. Andere herhalingsoefeningen blijven opgeschort. Naar wij vernemen, blijft het de bedoeling der regeering de herhalings oefeningen, welke, als a^es normaal ware geweest, op of na 29 September eouden zijn aangevangen, voorloopig De fout van 1917 INGEZONDEN. Amboneesclie jubileumprauw te water. SCHRIKBARENDE CIJFERS. DE NIEUWE WEG TE HAASTRECHT. i-JTi. In een rede, voor zijn Friesche partijge- nooten te Heerenveen gehouden, sprak ir. J. W. Albarda over den internationalen toe stand en de „fout van Versailles". In Hitier, zeide de sociaal-democratische woordvoer der, wreekt zich de groote fout van Ver sailles. Nimmer zou, naar zijn meening,- Hit- Ier aan de macht zijn gekomen, indien de vredesvoorwaarden milder waren geweest. Ongetwijfeld zullen velen dit met den heer Albarda eens zijn. En het getal dergenen, die nu nog meenen, dat te Versailles geen groote fouten werden gemaakt, zal wel tot een mi nimum zijn versmolten. Toch lijkt het ons onjuist, bij het opmaken van de na-oorlogsbalans en het vaststellen der verantwoordelijkheid voor den huidigen toestand, allereerst en allermeest aan Ver sailles te denken. Nadat de oorlog reeds jarenlang had gewoed en het bloedbad al dien tijd met razernij was voortgezet, werd de groote fout om ge,en ander woord te gebruiken niet gemaakt in het jaar der vredes-verdragen, maar in 1917. Laat men dit onweerlegbare feit goed vasthouden en, ter onderrichting van het nageslacht, vastleggen voor alle t ij den. 1917 was het jaar, waarin Paus Benedictus XV z.g., na reeds herhaaldelijk pogingen te hebben aangewend, om den oorlog te beëin digen, zijn vermaarde Nota aan de staats hoofden der oorlogvoerende landen richtte, welke een concreet plan bevatte voor het onmiddellijk stop zetten der vijandelijkheden en het vaststellen der voorwaarden, waarop de vrede zou worden gesloten. Waren die voorwaarden aanvaard, dan zouden er overwinnaars, noch overwonnenen zijn geweest; dan zouden de gruwelen van het laatste moorddadige oorlogsjaar aan de wereld bespaard zijn gebleven; dan zou niet de eene revolutie op de andere zijn gevolgd; dan zou er geen Versailles zijn geweest, noch een Saint Germain en Trianon; dan zou de financieele en economische ontreddering, zooal niet geheel, dan toch grootendeels zijn voorkomen; en dan zou het ten slotte moge lijk zijn geworden, dat de waanzinnige en noodlottige bewapenings-wedloop had plaats gemaakt voor een geleidelijke en wederkee- rige vermindering van militaire lasten. Het was dat verheven en veelzijdig ideaal, dat Rome s Opperpriester aan de wereld voor oogen hield. Want wat behelsden de concrete en gepre ciseerde voorstellen van Paus Benedictus? Wanneer men thans, na nog slechts twin tig jaren, deze vraag aan een ^willekeurig aantal personen, ook ontwikkelden, zou voorleggen, dan kan men er wel zeker van zijn, dat zeer velen het antwoord zouden schuldig blijven, zelfs wat de voornaamste punten betreft. En toch is het een dringende eisch, dat deze grootsche vredes-poging, die ook voor de komende tijden een lichtbaken blijft, ooit worde vergeten. Zij ging uit van het Recht en stelde zich tegenover het Geweld. In de plaats van het materieel geweld der wapenen moet" aldus de Paus „de zede lijke kracht van het recht worden gesteld. t is het eerste en voornaamste punt. Dien overeenkomstig moet door allen een goede thd worden getroffen voor een gelijk- J 'ge en wederzijdsche vermindering van bewapening op zoodanige wijze, dat de hand having der openbare orde in eiken staat blijft verzekerd. Vervolgens moet de krijgsmacht der legers worden vervangen door de instel ling van een scheidsgerecht ter bevordering en handhaving van den vrede, met bij ge meenschappelijk overleg vast te stellen be palingen en sancties ten aanzien van den staat, die zou weigeren de arbitrage te aan vaarden, of zich aan haar uitspraak te on derwerpen". Wanneer de suprematie van het Recht op die wijze eenmaal is vastgesteld, zal men ging de Paus voort het verkeer en de vrij heid ter zee tusschen de volken moeten re gelen, en daardoor de hinderpalen weg nemen, welke zoovele geschillen veroorzaken en de welvaart en vooruitgang in den weg staan. Er zouden geen oorlogslasten moeten wor den opgelegd, noch schadeloosst-Jlingen. De kosten zouden zooveel mogelijk zijn goed te maken door de enorme voordeelen en be sparingen, welke de ontwapening zou op leveren. De bezette gebieden zouden moeten worden ontruimd en terug gegeven, evenals de Duitsche koloniën; terwijl voor bepaalde territoriale kwesties, als die tusschen Italië en Oostenrijk, en Duitschland en Frankrijk benevens voor de problemen van Armenië, de Balkanstaten, het oude koninkrijk Polen, volgens de eischen van rechtvaardigheid en billijkheid een bevredigende oplossing moest worden nagestreefd. „Dit zijn", besloot Zijne Heiligheid, „de voornaamste grondslagen waarop, naar Wij gelooven, de toekomstige reorganisatie der volken moet worden opgebouwd. Zij zullen een herhaling van botsingen, als de tegen woordige, onmogelijk maken en de oplos sing voorbereiden van de voor het stoffelijk welzijn der oorlogvoerende staten zoo ge wichtige economische problemen". Aldus Paus Benedictus in Zijn Vredes nota van 1 Augustus 1917. Een staatsstuk, dat in alle mogelijkheden voorzag, en voor een redelijke oplossing van alle aetueele en toe komstige moeilijkheden den weg wees. De machthebbers van dien tijd hebben niet gewild. Zelfs niet president Wilson, die het jaar te voren nog als pacifistische idealist aan den horizon was verschenen. De strijd werd voortgezet tot het bittere einde, met al zijn ellendige gevolgen. Herhaaldelijk heeft men er sindsdien van gesproken, en men doet het thans weer, dat er nieuwe verhoudingen moeten komen in Europa vooral, en dat de betrekkingen tus schen de volken op een andere en betere, ook breedere basis moeten worden gevestigd. Inderdaad! Maar wat men nu vraagt en waarvan de noodzakelijkheid zich al de jaren na de vre des-verdragen steeds klemmender heeft doen gevoelen, werd in 1917 op onverantwoorde lijke wijze verzuimd, toen men weigerde aan de pauselijke Nota gevolg te geven; een verzuim, dat wel zeer overtuigend gebleken is uit de „fout van Versailles". Geen grooter slag kon aan den vrede en de vredes-gedach- te worden toegebracht, dan door hetgeen in 1917 was geschied, of liever was nage laten. Geen grooter dienst ook werd fa de moderne tijden aan het vredes-ideaal be wezen, dan door het onvolprezen document, dat de onvergetelijke Benedictus XV aan de belligerenten voorlegde. Het kan niet genoeg worden herhaald. Want het is in tegenstelling met zoovele andere beweringen en voorstellingen uit de na-oorlogsjaren de waarheid. En wij hebben ervoor te zorgen, dat deze waar heid ook historie wordt, en als zóó danig erkenning vindt. Dwars door den Wieringermeerpolder loopt de hoofdweg Aarsivouw—Wieringen, dien men op deze foto van een nieuw wegdek voorziet. Op den achtergrond enkele van de vijf en veertig nieuwe boerderijen welke er in aanbouw zijn. 2' ATERDAGAVOND 10 September - j-1* werd op plechtige wijze in de haven van Semarang aan de gol ven toevertrouwd de prachtige Ambo- neesche prauw, welke tijdens de militaire demonstraties in het stadion ter gelegenheid der jubileumsfeesten zoo de aandacht heeft getrokken. Peter Stadiën, de pianist, die vroeger deel uitmaakte van het Boedapester Trio, geeft Maandagavond een piano-recital in het Concertgebouw te Amsterdam. De overlevering schrijft volgens de „Loc." dat een dergelijke prauw, slechts mag varen en nooit over den grond gesleept mag wor den. Vandaar dat de prauw, welke op het militaire kampement op Djatingalen was opgesteld, door de manschappen van de Am- -boneesche compagnie naar de haven werd gedragen. Het was een kleurrijk Schouwspel, dat men dien Zaterdagmiddag omstreeks half vijf op Djatingalen te zien kreeg. Het cen trum van dit kleurenspel, het middelpunt, dat was weer de prauw. Overal waar de stoet passeerde, overal stroomden de menschen uit hun huizen. He was dan ook een optocht, zooals men iti Semaran-g en ook elders in Indië slechts ze' den te zien krijgt. De groote vissehen werden eveneens in den stoet medegedragen. Het was reeds tegen half zeven toen de stoet eindelijk bij den -kleinen boom arri veerde. Hier hadden verschillende officieren van het garnizoen, o.w. majoor Halkema en andere belangstellenden zieh opgesteld. De boot werd zorgvuldig op den water kant neergezet, waarop de heeren Komoe en Naja naar voren traden om enkele woorden te spreken. Allereerst de wensch, dat het alle aanwe zigen gegeven zoude mogen zijn, nog lang onder de regeering van H. M. de Koningin te mogen dienen. Vervolgens dankten de beide sprekers den majoor en de andere officieren voor hun belangstelling. Toen was het oogenblik daar, dat d prauw te water zou worden gelaten. Het was reeds donker. Overal flitsten op Tjandi en in de benedenstad de lichtjes aan.' Gezang klonk op.... en dan.... enkele korte com mando's. De prauw werd in het water ge duwd. Een deel der dragers had zich even eens te water begeven, om de prauw verder uit den wal te trekken, opdat er niets, maar dan ook niets meer boven water zou blijven, ook niet bij den laagsten waterstand. De adat wil dat. Nadat de zwemmers weer op den wal waren geklauterd, werden de gereedstaande 'bussen bestegen en ging het huistoe. Zuigelingensterfte te Batavia. Naar aanleiding van een artikel van dr. J. H. de Haas in het geneeskundig tijdschrift voor Nederlandsch Indië over de zuigelin gensterfte te Batavia, in het bijzonder onder de inheemsche bevolking richtte het Volks raadlid Prawoto tot de regeering eenfae vragen. De op deze vragen gegeven toelichting luidt: De schrijver van het bovengenoemde ar tikel komt aan de hand van de meest nauw keurige statistische gegevens, o.a. tot de con clusie, dat de zuigelingensterfte onder de inheemschen te Batavia in 1935 en 1936 gemiddeld 30 pet. behoort tot de hoogste, die tegenwoordig in tropensteden worden waargenomen. Hoewel de zuigelingensterfte onder andere bevolkingsgroepen op zich zelf eveneens hoog moet worden genoemd 15 pet. voor de Chineesche en 5,6 pet. voor de Europeesche bevolking steekt daarbij die onder de inheemsche groep, naar uit de cijfers blijkt, schril af. Naar het oordeel van den schrijver wordt het niveau der zuigelin gensterfte voor een belangrijk deel bepaa'd door een complex van sociaal-hygiënische omstandigheden. Avontuurlijke autorit. De Deli courant vertelt van een avontuur lijken autorit van de heeren Ruytenschild en Bergen van de onderneming Bah Djambi. Toen men voor half twee 's naehts Per- boengan was gepasseerd, zag men aan den kant van den weg, ter hoogte van de moeras sen, een groot donker kluwen liggen. Men reed langzaam, en toen het kluwen was ge passeerd, zag men het zich ontrollen en over den weg kruipen. Het bleek een heel groo'e slang te zijn, die op de loer lag. Het beest lag schuin over den weg, het was langer dan de weg breed is. Door den heer Berger werden, nadat hij uit zijn gesloten wagen was -gestapt bij het schijnsel van een fl-asligt twee schoten op het beest gelost, doch ze schenen geen doel te hebben getroffen. Het beest richtte zijn kop weer op den weg. De heer Berger vond het toen het beste maar weer in de auto te stappen. Intusschen wilde het beest voor den twee den keer den weg, thans in tegengestelde richting dan den eersten keer oversteker- Tot tweemaal toe reed de auto toen over het beest heen, maar het scheen, dat de auto ritjes over zijn lichaam het dier niet deerden want na de tweede kennismaking met den wagen gleed de slang in de moerassen weg. Een kleine 100 meter verder ontmoette de auto een fietser, die met zijn vrouw op den bagagedrager naar Perbaoengan reed. Volgens den heer Berger de inzittenden in de auto bevestigden dit was de slang zeker 7 Us meter lang. H.V.A.-employe's, vooral die op de nieuwe ontginningen werken, ontmoeten op hun weg dikwijls slangen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) VRIENDEN, SPAARPOT, DRUKPERS^ Sinds enkele jaren wordt fa Estland, onder uitgeweken Russen -gewerkt door twee paters Capucijnen: pater Methodius Houtkamp en pater Zachaiias Anithonisse. Hun arbeid is taai, en vraagt naast den noo» digem tact, een geweldig geduld, uithoudings vermogen en vertrouwen in de toekomst. Zeer moeilijk is het om led-en van de Schismatieke Kerk, van de dwalingen hunner Kerk te over tuigen. En zelfs, al is dit gelukt, dan blijft een nog grootere - moeilijkheid bestaan. Het over gaan n.l. tot de met Rome vereenigde of ge ünieerde kerk, beteekent voor de betrokkenen, zich losrukken udt een historisch gegroeiden toe stand van eeuwen. Vandaar, dat de „parochie" van bovenge noemde paters in Narva nog maar enkele tien tallen geloovigem telt. Deze „parochianen" wonen nog erg verspreid, wat het werk van leering, bevestiging en uitbreiding juist nog moeilijker maakt. Daarbij komt natuurlijk, dat deze missionarissen, hoewel werkend in be schaafde omgeving, zelf over weinig of geen middelen beschikken. „En wat zouden wij" aldus schrijven ze „veel kunnen doen en prachtig geholpen zijn, met een eenvoudig persje, waarmede we geregeld velen zouden kunnen bereiken, door rondschrij ven en uitgaven fa eigen taal". Wie helpt voor dit doel een Hollandsche Spaarpot vullen? Iedere bijdrage is hartelijk welkom en wordt dankbaar aanvaard aan on derstaande adressen. Verzoeke vermelding der letters: V(rienden) S(paarpot) D(rukpers). Mej. C. Houtkamp, Z.B. Spaame 4 Haarlem, Giro 230455. De heer E. A. M. Anthomisse, Halfweg, Giro 307623. Smokkelhandel kinabast. in gestolen DE NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM. Een doorkijk onder de geweldige kapconstructie van de thans in aanbouw zijnde beurszaak De geheel vrij dragen de overspanning heeft een breedte van 48 meter. De lengte van de zaal bedraagt 84 meter, terwijl het hoogste punt van de kap op UVt meter ligt. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van den sensationeelen smokkelhandel in gestolen kinabast, waaraan dank zij het actief optreden van de Ban-doen-gsche veld politie, plotseling een einde kwam. De veldpolitie, onder leiding van haren detachementscommandant, hoofdinspecteur J. E. Voorneman, gaf aldus het A.I.D. door haar doortastend ingrijpen de, bij dezen smokkelhandel betrokken personen geen kans om er tusschen uit te trekken. Thans verneemt het blad dat de veld politie niet minder dan 25 arrestaties heef: verricht. Behalve de Japansche opkooper N. te Tjibeber, bij wien, zooals men zich herinnert, 22 zakken kinabast van gemiddeld 50 k.g. werden aangehaald van diefstal afkomstig, is in preventieve hechtenis gesteld de heer B. alhier, die eveneens verdacht wordt van heling van gestolen kinabast. Beiden kochten kinabast op, wetende dat deze goederen van diefstal afkomstig moesten zijn en leverden deze kinabast af aan een makelaarsfirma te Batavia. Onder de overige 23 arrestanten bevinden zich eenige z.g. leiders van de i heemsche smokkelbenden. Een hunner, zekere S., had de wijk geno men naar Batavia, doch kon op aanwijzing van de veldpolitie door de hoofdstedelijke politie worden gearresteerd, toen hij een be zoek bracht aan een familielid. Een andere leider K. werd niettegenstaan de hij de voorzorg had genomen om zijn wo ning in het Soebangsche door zes dubbel posten te doen bewaken, gearresteerd. De veldpolitie gaf door snelle actie den wachtposten geen tijd om K. te alarmeeren en had het huis reeds omsingeld, voordat K. er erg in had. In het bijzonder de administrateurs der kina-ondernemingen in het Bandoengsche, die de dupe zijn geworden van dezen geraf- fineerden smokkelhandel, zullen nu ruimer adem halen. Immers niet onbelangrijke hoeveelheden kinabast werden bij mandenvol uit Goedangs en van emplacementen gestolen en reeds is bij onderzoek uit bekentenissen van de die ven komen vast te staan dat de hoeveelheid gestolen kinabast varieert tusschen de 5000 en 6000 kg. Verschillende ouders, die schoolgaande kin deren hebben, zijn vol aandacht voor de spoe dige tot standkoming van den nieuwen weg door de kom van het dorp Haastrecht. Het verkeer langs de oude hoogsraat is zoo druk, dat het een onhoudbare, gevaarlijke toestand is. De nieuwe weg komt evenwel langs de R. K. school en dat is een groot bezwaar. Er is echter ééne geruststelling n.l. dat de weg niet bot langs de school behoeft te komen; een rijwelpad van vier vijf meter breed is zeer wel mogelijk. Het spreekt van zelf dat het schoolbestuur hier wel op zal letten. Of de Provincie dat ook doet? Dezer dagen ging het gerucht dat de Provincie wel het erf en de woning naast die school wil koopen, doch het huis niet zal afbreken. Het gevolg hiervan moet dan worden, dat de weg zoo dicht mogelijk langs de school komt. Juist het tegenovergeselde van de grootst mogelijke veiligheid voor de kinderen! Laat het schoolbestuur zich toch wel er van bewust zijn dat als eenmaal de weg er ligt geen wijziging meer mogelijk is. De veiligheid van onze kinderen moet veel zwaarder wegen dan al het andere. Geldelijk voordeel mag hier, waar het een toestand scheppen zal voor jaren, geen rol spelen. De veiligheid van onze kinde ren zou daardoor blijvend in grooter gevaar worden gebracht. Dat hierop de noodige aandacht wondt ge vestigd van alle ouders en dat voorkomen mag worden wat gevreesd wordt, is de bedoeling van dit opstel. EEN LID VAN „VEILIG VERKEER", VL AARDINGEN, September 1938. Aan „De Residentiebode" ontleen ik het vol gende stukje, waarvoor ik U beleefd om een plaatsje verzoek. Wanneer wij dan geen recht van spreken hebben, dan kunnen we het beier anderen laten zeggen, die wèl dat recht hebben. Daar lezen wy „Pastoor is er tegen! De Paus is er voor!" Dr. Louis Kat, secretaris van de Ned. Sint Gregoriusvereeniging, publiceert in het juist verschenen maandorgaan o.m. het verslag over 1937 van genoemde instelling in het bisdom Haarlem. Dr. Kat wijst daarbij o.m. op de nog steeds z.i. bedroevende belangstelling door de kerkkoren in dit bisdom aan den dag gelegd ten opzichte van de St. Gregorius-vereeniging het instituut, dat onmiskenbaar gedurende meer dan een halve eeuw, zoo ontzettend veel voor de verheffing van de kerkmuziek heeft gedaan en dit bij voortduring nog doet. Merkwaardig inderdaad is de wijze waarop sommige koren gereageerd hebben op het hun toegezonden verslag-formulier. Meer dan de helft, zegt dr Kat, gaf taal noch teekenVooral de groote steden blonken uit door non-activiteit. Niet minder merkwaardig echter zijn de opmerkin gen door sommige kerkkoorbesturen gemaakt die wèl zoo beleefd waren een antwoord té sturen. Het allermerkwaardigst daarbij blijken bo vendien antwoorden op de vraag of in de des betreffende kerk de volkszang wordt beoefend. Naast een 75-tal koren, die in hun antwoord schreven, dat men den volkszang in de kerk beoefende, althans er een begin mee had ge maakt en overal het koor goed meewerkte, leende deze vraag zich blijkbaar tot velerlei ontboezemingen. Zoo beantwoordde b v een koor deze vraag met het aan duidelijkheid StT m!, wenschen overlatende woord „heibel Bevreemdender echter is het op deze vraag tot antwoord te krijgen„Pastoor is er tegen!" e? ,van c*r- Kat kunnen wij toch niet zeg gen, dat hij geen verstand heeft van muziek N. B. „Sta maar weer op Jan. Het was de ver- zekerings-inspecteur niet. Het waren een paar jongens, die belletje trokken."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1