HET DEN v.m. ZEEMANSHUIS ONDER MOKER "m BIB! lm OMHEINING VAN DE SCHIEKOLK. NIEUWE GROOTE PLANNEN WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 H. msÊÊ MinniniiiiiiiiiiiniiiniiiUHiuiiimHintiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiHuiiiniiiiiBiHiHttHimiiraniiiöiiniiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiniinniiiniiniiiiiiniiiiniiiiiniiiiiiimiiiiinHiiiHiiiniiniinï#' Moderne flatbouw zal er verrijzen. 5de LUSTRUM ROTTERDAMSCH STUDENTENCORPS. R. K. SCHAAKVEREEN. R.S.R. De Hofpleinwerkzaamheden worden aan het oog onttrokken. HET ZUID ER-ZIEKENHUIS. De gebouwen worden reeds ingericht. CHARLOTTE KÖHLER. EEN MINUUT LUCKY LINDY. GEROLD. DIEFSTALLEN. De afbraak van het Plan C en het Erasmiaansch Gymnasium Speelt Shakespeare. s-s. VEENDAM. ONGEVALLEN. „HAAIEN op DE KUST". R. K. BOND VAN VERZEKERÏNGS PERSONEEL „ST. DONATES". BURGERLIJKE STAND. Wi ftp's straat, zullen aan weerszijden toegang geven tot telkens 8 flatwoningen. De geheele op pervlakte van den bouw zal worden voorzien van een gewapend betonnen kelder, waarin bergruimte voor elke flat aanwezig is. De gevel wordt in roode baksteen opge trokken met stalen raamwerk. Elke flatwo ning krijgt een erker, waardoor ook uitzicht naar links en rechts mogelijk is. De wo ningen op den hoek van de Zeemansstraat zijn voorzien van een ronde, ver vooruit springende erkerruimte, waardoor zelfs uit zicht op de rivier is verkregen. Aan de afwerking van het geheel zal door den bou wer, den heer H. L. Winkelman, bijzondere zorg worden besteed. Behalve de reeds ge noemde moderne flatvoorzieningen, zij b.v. vermeld, dat de hal der woningen met een parketvloer wordt voorzien. Ongetwijfeld zal het velen ook interessee ren, in welke huurklasse deze flats zullen komen te liggen. Variëerend naar groote en ligging zal de huurprijs van 5060 per maand bedragen. Wanneer wij dien prijs hier noemen, dan zal men beamen, dat naar zulke woningen in deze omgeving ongetwijfeld groote vraag zal bestaan. Vooral als over eenige jaren de tunnel gereed zal zijn, woont men hier in een rustige omgeving bij het Park en toch vrij dicht zoowel bij de stad als bij het havenkwartier op den Linker Maasoever. De verwachting, dat zich zeer vele reflectanten voor dit soort woningen in deze omgeving zullen aanmelden, is dan ook alleszins gemotiveerd. Gelijk de teekening laat zien, zal het nieuwe woonblok voor deze omgeving ook archi tectonisch een aanwinst beteekenen. Het oude Zeemanshuis, met de slooping waarvan heden een begin is'gemaakt^ het nieuwe flatcomplex, dat op den vrijkomenden grond zal worden gebouwd. en Vandaag zal een aanvang worden gemaakt met het sloopen van het voormalig Zeemans huis aan de Calandstraat. Reeds in Juni meld den wij, dat dit pand, dat toebehoorde aan de N.V. „Het Oude Westen", in eigendom van den heer H. L. Winkelman was overge gaan. Op den na afbraak vrijkomenden grond zou deze aldaar een modem wooncomplex gaan stichten van 32 flatwoningen. Tot het begin van deze maand had de Amsterdam- sche Maatschappij voor - Jongemannen nog huur aan het pand, zoodat nog eenige maan den met de uitvoering moest worden gewacht. Die huurtermijn is inmiddels verstreken, zoo dat het groote gebouw eindelijk kwam leeg te staan. Indien oorlog of mobilisatie tus- schenbeide was gekomen, zou de militaire overheid er wellicht nog beslag op hebben gelegd. Doch nu dit gevaar weer voorbij is, kan aan de slooping worden begonnen. De N.V. v. d. Heuvel's Houthandel en Aanne ming Mij. is hiermede belast en zal vandaag met dezen arbeid, welke ongeveer twee maanden zal duren, een aanvang maken. Hiermede verdwijnt uit het stadsbeeld een bouwwerk, dat in het bekende boek „Rot terdam, geschetst in zijn voornaamste gebou wen, kerken en gestichten" van 1867 waar dig werd gekeurd te worden vermeld. Reeds lang was het gebouw niet meer be stemd voor het doel, waartoe het werd ge bouwd in het midden van de vorige eeuw. Toch heeft het altijd nog getrouwelijk zijn naam van Zeemanshuis behouden. Het Zee manshuis was ontstaan uit het streven van de leiders van de Rotterdamsche scheep vaartwereld van die dagen om naar het voor beeld van Engeland en Noord-Amerika een nationalen zeemansstand aan te kweeken. Men zag in, dat verbetering van de perso- neelstoestanden bij de scheepvaart den bloei daarvan slechts ten goede kon komen. Van daar dat het initiatief van de reeders mede werking genoot van het stedelijk bestuur, hetwelk den grond disponibel stelde en den vollen steun kreeg van de toenmalige Kamer Van Koophandel, die daarin zag een belang rijken stap om meer zedelijkheid onder ons zeevolk te brengen en hen tegen de vele af zetterijen, waaraan zij elders bloot stonden te behoeden. De commissie uit de reeders, die zich met de stichting belastte, had zich, zoo oordeelde men, daardoor blijvende aanspraak verworven op de dankbaarheid van wie in den bloei onzer scheepvaart belang stelt. Op 30 April van het jaar 1855 legde Prins Hendrik der Nederlanden, de broeder van Koning Willem III, die immer een groote be langstelling had voor onze zeevaart, den eersten steen van het Rotterdamsche Zee manshuis, dat 1 October van het volgend jaar 1856 kon worden geopend. In het jaar 1857 werd ook de zeevaartkundige school der ge meente er in gevestigd. Vele jaren lang heeft het huis, dat in den volksmond ook wel het „matrozenlogementV heette, aan zijn doel be antwoord en was geregeld zeer druk met zee lieden bezet. Veranderingen in het zeemans leven deden echter de behoefte aan een der gelijke inrichting steeds geringer worden en na verloop van jaren was de belangstelling zoo getaand, dat tot sluiting van het gebouw moest worden overgegaan. De A.M.V.J. heeft er de laatste zes jaren een logement in ge dreven voor crisisslachtoffers. Met 1 October .1. heeft deze vereeniging dit werk hier stop gezet. Het Zeemanshuis is, gelijk men weet, aan de Calandstraat gelegen, doch oorspronkelijk was hier een haven, de z.g. Westerhaven, die aldaar in de jaren 1852—1853, derhalve juist vóór den bouw van het huis, was gegraven en ook wel den naam van Berg- of Vlucht- haven droeg, daar zij als overwinteringshaven was bedoeld. Daar evenwel het oppervlak der haven als bouwterrein van grooter belang werd geacht dan het havenbelang daar ter plaatse en de haven als zoodanig ook niet voldeed, werd zij in 1902 weer gedempt. De Westerbrug, welke tusschen de Veerhaven en de Westerhaven lag, verviel toen ook. De op het gedempte terrein geprojecteerde straat kreeg toen den naam van Caland straat naar den ontwerper van den Nieuwen Waterweg, ir. Pieter Caland, die geboren in 1826 in datzelfde jaar 1902 overleeÉ De Zeemansstraat, welke reeds in 1856 dezen naam verkreeg, werd zotf genoemd naar het op den hoek dezer straat en de toenmalige Westerhaven gelegen zeemans huis. Het Rotterdamsch Studentencorps zal als onderdeel van de feestelijkheden ter gele genheid van het vijfde lustrum sportwed strijden organiseeren. Op 4 November a.s. wordt een intercorporale dag gehouden met een terreinrit voor auto'sna afloop van dezen wedstrijd zullen, waarschijnlijk op het parkeerterrein van het Feijenoord-stadion, auto-behendigheidsproeven worden gehou den. Een gezamenlijke maaltijd zal dezen dag van interacademiaal contact besluiten. Als tweede belangrijk sport-evenement komen de roeiwedstrijden op Zondag 6 No vember. Deze zullen worden gehouden tus schen de Mathenesserbrug en Overschie de finish is ter hoogte van Van Stolk's Hout handel, welks directie haar terfein bereid willig aan de organisatoren heeft afgestaan. De wedstrijden zijn open voor Rotterdamsche roeivereenigingen. Deelneemsters zijn de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas", de „Deutscher Turn- und Ruder-Ver- ein", de Roeivereeniging „Nautilus" en de Rotterdamsche Studenten Roeivereeniging „Skadi". Het hoofdnummer voor dezen wed strijd zal zijn het nummer „overnaadsche vier". Na afloop is er een officieele samen komst op de Rotterdamsche Studenten-Socie- teit „Hermes". Eenige bijzonderheden den nieuwbouw. over Op dit terrein, bijna 1600 c.A. groot, gaat nu binnenkort naar het ontwerp van den heer J. P. L. Hendriks, architect B.N.A. alhier, een modern complex van 32 flatwoningen ver rijzen. De bouw zal ongeveer 9 maanden du ren, zoodat in den zomer van 1939 het werk gereed zal zijn. Iedere flatwoning zal be staan uit twee kamers en suite, twee slaap kamers, een keuken en badkamer. De grootte en indeeling verschilt eenigszins naar de lig ging. De flats zullen worden ingericht met centrale keuken-verwarming, met badkamer installatie, koelkast, keukengeijser en een huistelefoon met de buitendeur. Het is op getrokken uit benedenhuizen (met fraaie tui nen van bijna 20 meter diepte op het Zuiden) en drie verdiepingen, alzoo vier woonlagen boven elkaar. Vier trappenhuizen, waarvan drie in de Caland- en één in de Zeemans- Dezer dagen hield de R.K. Schaak vereerd ging R.S.R. haar jaarlijksche algemeene le denvergadering. Besloten werd het a.s. win- terprogramma volgens een nieuw systeem te verspelen. Het zomerprogramma zal na der worden vastgesteld. Verder werd beslo ten dit jaar niet deel te nemen aan de competitie van het R.K. Schaakverband. Voor de feestelijke herdenking van het vierde lus trum, werd een commissie in het leven ge roepen, die de voorbereidende werkzaam heden ter hand zal nemen. Met uitzondering van den voorzitter, den heer Wijsbroek, die wegens werkzaamheden zijn functie moest neerleggen, werd het geheele bestuur her kozen. De vice-voorzitter, de heer S. Scheer der, nam met enkele waardeerende woorden afscheid van den heer Wijsbroek, als voor zitter, die gedurende meer dan 15 jaar be stuursfuncties heeft waargenomen. In zijn plaats werd benoemd ir. Stevens. A.s. Vrijdag wordt ter opening wan het winterseizoen een propaganda-avond gehou den met een gongwedstrijd. Zij die kennis met de vereeniging wenschen te maken, kun nen hieraan gratis deelnemen. Degenen die zich dien avond als lid opgeven, kunnen nog in den winterwedstrijd worden ingedeeld. Het speellokaal is gevestigd in een bovenzaal van „de Kleine Doelen", Coolschestraat 94. De werkzaamheden op het Hofplein zijn op weg in een nieuw stadium te treden, het stadium der geheimzinnigheid. Althans, dien indruk maakt het op de vele ouden van dagen en werkloozen, die regel matig naar de eerste voorbereidingen voor de algeheele metamorfose kwamen kijken en met elkaar herinneringen ophaalden, als een iep werd gekapt of een kademuur ge deeltelijk ontbloot. Ze hadden zich vast en stellig voorgenomen de geheele historie van de verwezenlijking der Hofpleinplannen van stukje tot beetje mee te gaan beleven en nu.... wordt daar wreed een stokje voor gestoken. Want rond de Schiekolk is al een heining geplaatst, een prozaisch ding, hoog, en zon der een enkel kiertje om er doorheen te glu ren. En 't ziet er naar uit, dat de nog blanke schutting het geheele complex, met de Deut sche Poort incluis, gaat omzoomen, zoodra de kabels en de buizen dieper in den grond zijn gelegd en het omringende straatdek bij Pschorr en om den hoek van het Haagsche Veer op niveau is gebracht. Dan zal de reclame-schilder of -plakker wel weer aanrukken om de heining in bonte kleuren te zetten en we gaan er weer pas- seeren zooals bij zoovele schuttingen.... in afwachting van de dingen die komen zullen. Na jaren'wordt ons opeens het nieuwe menu opgediend, kant en klaar, maar de kok gunt ons geen kijkje in de keuken, teneinde iets van de bereiding te bespeuren. Voorloopig kunnen we nog zien, dat aan den Galerijkant binnen de omheining enkele houten gebouwtjes zijn gezet, ten behoeve van de Werkzaamheden. Het halve plein is daar klinker-ioos gemaakt, geen boom staat meer in den weg en zoo beschikt men thans over een vrij groot terrein om materiaal op te slaan. Het kippenbruggetje over de Delftschevaart bewijst den uitvoerders van het werk nog goede diensten, omdat het een rechtstreek- sche verbinding vormt met het werkterrein aan de overzijde. Maar als straks de Delfts sche Poort ontleed gaat worden en de zware steenen een voor een op de Galerij, binnen de omheining, opgeslagen worden, zal er toch wel een nadere voorziening getroffen moeten worden, want het houten brugje met zijn kippenloopjes aan weerszijden is voor transport niet bepaald geschikt en bij regen of sneeuw zelfs te glad, om ongevaarlijk te beeten. Misschien dat men te elfder ure nog be sluiten zal, het gesteente aan denzelfen oever van ongerechtigheden te ontdoen en op te slaan? In ieder geval is met de nu geplaatste hooge houten schutting een attractie voor werkloos Rotterdam verloren gegaan. De nieuwsgierigheid wordt er natuurlijk temeer door geprikkeld en wanneer ten slotte door de algeheele omheining iedere voortgang der werkzaamheden aan het oog onttrokken wordt, zal het ons niet verwonderen als er oudergewoonte weer een serie kijkgaatjes ontstaat, zonder dat iemand ooit een dader kan aanwijzen. De lijdensgeschiedenis met het Zuider Ziekenhuis begint zoo langzamerhand haar einde te naderen en menigeen zal verzuchten: 't wordt tijd! Maar de tijdsomstandigheden hebben niet meegewerkt en dat dient men bij alle critiek in oogenschouw te nemen. Een bepaalde eenheid is nietverkregen. Wat geen wonder is als men bedenkt, dat twee gebouwen er reeds stonden, ontworpen en uitgevoerd volgens den Amerikaanschen opzet. Maar door verbouwing en aanbouw is thans in elk geval een geheel verkregen, dat voor de praktijk voldoende zal blijken, al ontkomt men na eenigen tijd niet aan nieu we voorzieningen. Eindelijk is men nu zoover gevorderd, dat met de stoffeering en verdere aankleeding kan worden begonnen,, omdat het hoofdge bouw althans is voltooid. Daar gaat men zich nu bezig houden met het ophangen van gordijnen, het plaatsen der bedden en alles, wat voor de inrichting van ziekenzalen en dokterskamers noodig is en geschikt, om bij ingebruikneming eenige honderden patiën ten te kunnen opnemen. In het voorgebouw is men druk aan den arbeid. Daar komt de wachthal voor het publiek, de keukeninstallatie, de huisvesting voor doktoren en verplegend personeel, enz. Wat den tuinaanleg betreft, is men reeds aan het teekenen en meten gegaan, zoodat ook deze spoedig ter hand genomen wordt. Zooals de zaken nu staan, gaat het er op lijken, dat een deel van het Zuider-Zieken- huis in het voorjaar van 1939 in gebruik zal kunnen worden genomen. Ten nadeele van G- J- G., wonende Deen- schestraat is een portemonnaie gestolen in houdende 30 gulden uit zijn kleeren, welke hingen in een bouwwerk aan de Fransche- laan. Een zilveren handtaschje met een por temonnaie inhoudende 3 gulden is in de Diergaarde gerold ten nadeele van mej. T. E- S., wonende Statenweg. Aan het Haagscheveer is een carrier gesto len ten nadeele van de firma H. gevestigd aan het Haagscheveer. Ten nadeele van O. C., wonende Schie- damschesingel is uit een auto, staande voor de deur, een koffer ontvreemd inhoudende heeren- en dameskleeding, een fototoestel en een vaas. fytevr. v. Broekhuizen, echtgenoote van den Zuid Afrïkaanschen gezant reikt medailles uit aan de NederL oudstrijders en verpleegsters uit den Reeds geruimen tijd gaan er hardnekkig geruchten, dat het Plan C, hetwelk nage noeg geheel leegstaat, zal worden gesloopt, zoo schreven we gisteren. Nader vernemen wij, dat er inderdaad overeenstemming is bereikt tussclien het gemeentebestuur en de eigenaars over af braak. Volgens dit plan zouden de eige naars in ruil voor het Plan C de beschik king krijgen over het voormalig Eras miaansch gymnasium aan den Coolvest. Op den grond van het oude gymnasium zal dan een groot kantoorpand verrijzen, op getrokken in modernen stijl van glas en be ton. De bekende Haagsche architect Jan Wils zou het ontwerp voor dit tegenover den in gang van de nieuwe beurs te stichten gebouw hebben gemaakt. De ruimte, waarop het Plan C staat, zal worden gebruikt voor de noodzakelijke stads verbetering in verband met de Noord-Zuid verbinding. Als het zoo doorgaat in Rotterdam, zullen weinig 'bouwwerken uit de vorige eeuw het leven zóó lang kunnen rekken, totdat zij eenmaal op de monumentenlijst van ons na geslacht zullen prijken. Wij geven voort durend af op de brute afbraakwoede van onze voorvaderen, welke zoo weinig hebben overgelaten van het oude, zoo fraaie Rotter dam van de 17e en 18e eeuw en verwijten hun gebrek aan historisch besef en aan cul tuur om bouwwerken neer te halen, die in ons oog schooner waren dan de nieuwe ge bouwen, welke zij er voor in de plaats zet ten. Maar terwijl wij deze beschuldiging aan ons voorgeslacht neerschrijven, vergeten wij, dat we zelve volop bezig zijn precies hetzelfde te doen. Wij zullen het niet wagen, om de hand te slaan aan bouwwerken, die antiek zijn geworden, maar hebben niet den minsten eerbied voor datgene, wat het on middellijk voorgeslacht heeft gewrocht. Dat heeft geen waarde, zoo betoogen wij en zien er geen bezwaar in om zelfs het meest re pingen van onzen tijd voor in de plaats te zetten- Deze gedachte kwam ons weer in den geest, toen wij vernamen, dat eerlang het bekende Rotterdamsche Plan C zal gaan verdwijnen en dat ook van het gebouw van het Erasmiaansch Gymnasium aan de Cool vest de dagen zijn geteld- Een stad is een levend organisme, moet dit zijn en het gaat zeker niet aan om er een soort van archi tectonisch museum van te maken- Dat mag stelregel zijn voor oude steden, die in een bepaald tijdperk hun markant stedebouw kundig karakter hebben gekregen en dit moeten zien te behouden, voor een zoo vitale, snel-levende en veranderlijke stad als Rotterdam, kan men niet zoo schroomvallig zijn- Maar dit neemt toch niet weg, dat wij en zeker velen met ons een vreemde gewaar wording hebben ondergaan bij het vernemen van het plan om de twee genoemde gebou wen te vernietigen. Het Plan C om er een verkeersdoorgang te maken en het oude Erasmianum om er weer een hoog modem kantoorpand voor in de plaats te stellen. Wat het eerste betreft, daarmede zou Rot terdam ongetwijfeld een van zijn typische, alom bekende, bijna representatieve gebou wen verliezen. Want de bebouwing rond de Oude Haven, welke toch indertijd met zijn aansluiting op de Willemsbrug en haar om geving van H<y*idsteeg en Beursplein tot een der voornaamste, zoo niet het voor naamste centrum van Rotterdam behoorde, kreeg haar karakter voornamelijk door den bouw van het ongetwijfeld monumentale Plan C en het. Witte Huis, den eersten wol kenkrabber van Nederland- Het is wel eigenaardig, dat het Plan C, dat nu voor het verkeer zal worden afge broken, eenmaal juist werd gebouwd in ver band met den veTkeerstoestand ter plaatse, n-1- om de toegangen van de Hoofdsteeg naar de Geldersche Kade en langs de Kleine Draaisteeg voor de Beurs te verbeteren- Rond 1880 werd door den dienst van Ge meentewerken een drietal plannen hiertoe ingediend. De eerste plannen (Plan A en Plan B) beoogden om de houten Kleine Draaibrug, die toen reeds ongeveer veertig jaar oud was en niet meer aan de eischen van het toenmalige verkeer beantwoordde, te doen vervangen door een basculebrug (plan A) of een vaste brug (plan B.) De kosten van deze plannen, waarvoor de ont eigening en die afbraak van eenige oude huizen aan de Kleine Draaisteeg noodig was, vsn nnn en ƒ220.000- Plan C was veel ingrijpender en omvatte de demping van een gedeelte van de Oude Haven, welke tot dan doorliep tot aan de Beurs- Het kostte dan ook aanmer kelijk meer n-1- ƒ390.000, doch hier stond tegenover dat een groot gedeelte van deze kosten zouden worden teruggevonden in de opbrengst van den tusschen de verbindings wegen vrijkomenden bouwgrond (ƒ330.000). Bovendien zou ook het stadsbeeld er aan zienlijk door winnen, want vanaf de Oude Haven en omgeving kreeg men in plaats van den dooden achtergevel van het Beursstation een architectonisch verzorgd bouwblok met vertier en leven brengende winkels- Zoo besloot de gemeenteraad den 30sten September van het jaar 1881 om Plan C te kiezen en deze benaming is ook overgegaan op het voor die dagen moderne pand me doorloopeinde winkelgalerij dat wel' rai n der bezienswaardigheden van "o werd. Zeker wel' veertig jaar lang heeft het Plan C aan de gesteldeverwachtingen vol daan- De winkels welke er in gevestigd wanen, behoorden tot de betere klasse. De verplaatsing van het stadscentrum in meest westelijke richting, doch vooral de maat regelen ten aanzien van het verkeer (bouw van opritten) heeft in den na-oorlogstijd deze omgeving veel van zijn levendigheid drukte doen inboeten- De winkels Vwa- Als ik op den heenweg naar Instituut St- Lucia den ingang van hotel Atlanta passeer juist aan den overkant van de Aert van Nes heb je er 'n goed gezicht op herinnert me de beweging van menschen rondom de tochtdeur aan 't courantenbericht van dien morgen: Charles Lindbergh plus ega zijn gis teravond- voor één nacht afgestapt in hotel „Atlanta" om dezen morgen verder te reizen met hun Miles Mohawk naar Berlijn. Ik sla er geen acht op, heb haast, moet vergeten schoolwerk afgeven- Maar als die moederplicht is vervuld, en er staan in plaats van voorheen één, twee auto's voor de be wuste deur, waarvan de tweede kennelijk een taxidan kan ik de verleiding niet weerstaan en wacht, ik heb vijf minuten den tijd- 't Is tien voor tien- In 'n oogwenk is er aan beide zijden van het portiek van het hotel een groote volks menigte. Ik sta aan den overkant en kan me zelf er niet toe brengen om over te steken en tusschen de menschen te gaan staan- 't Is zoo beschamend nieuwsgierig. En toch.... zoo graag wil ik even één-oog-opslag werpen op dit wereld beroemd stel: Lucky Lindy en echtgenoot, voor wien ieder moederhart nog warm klopt, om de prestaties van den jongen held en om 't verdriet dat ze samen door moesten en ze nu samen zoo dapper verwer ken. De menigte wacht- Er giebeurt niet veel- Een mijnheer draait naar binnen- Dan volgt een inspecteur van politie, 'n Oogenblik later komt die weer naar buiten en zegt wat te gen 'n man met 'n levensgfoote camera- Blijk- No^even^la?êr*$8rc!t dé opengehou den door 'n boy. De hoofdportier komt naar buiten- Inspecteert nadrukkelijk of alles in orde is om zijn hooge gasten uitgeleide te doen- De hoofdportier verdwijnt weer- Dan ineens: 'n klein meisjes figuurtje in 'n ruime grijze jas, 'n donkerblauw, heel een voudig hoedje, 'n kersrood mondje. Zoo dat ze buiten is, verdwijnt ze in de auto: Me vrouw Lindbergh- En juist als ze in de auto wipt, komt haar echtgenoot naar buiten, 'n Oogenblik staat de lange, slanke gestalte rechtop in het portiek, 't Bekende, hooge voorhoofd, de stevige haardos, de open blik- Hij neemt als steeds voor hem in- Dan ver dwijnt dit alles diep onder den hoed: 't zoo bekende gebaar waarmee Lindbergh z--h al tijd aan alle onbescheiden staren o Vt- Tegelijkertijd lichten de bliksemflits an het blitzlicht en worden foto s gemat De begeleidende hotel gerant neemt afscheid; één oogenblik'raakt 't verkeer toch nog beklemd, omdat een passeerende kolenwagen te lang zaam rijdt- Die chauffeur wil ook wel wat zien! Doch handig schakelt de taxi-chauffeur van de hooge gasten snel in en spoedt zich om den hoek, het verkeer van den Coolsin- gel tegemoet. Een He "andsche huisvrouw gaat verder in haar hart de beste wenschen: „goede reis, dapper tweetal, goede reis-" C- D- Over de jongste phenomenale praestatie van de voordrachtkunstenaresse is reeds een paar maal in- deze kolommen de lof trompet gestoken. Nu zij gisteravond voor het eerst naar Rotterdam kwam met haar Romeo en Julia" de Volksuniversiteit reserveerde voor zich deze première lijkt er nochtans aanleiding om andermaal, zij het in het kort, aan de pas begonnen nieuwe tournée aandacht te wijden. Die aanleiding vinden we allermeest in de omstandigheid, dat blijkbaar onder in vloed van de spanning, welke op den avond der première in den Haag die tevens de avond der conferentie van München was allen beklemde, sommige persbroeders niet dan met 'n half oor hebben geluisterd, zoodat de wonderlijkste legenden over den inhoud der voordracht in enkele critieken haar weg vonden. Onder meer lazen wij er gens, dat ten deele de vertaling van Bur- gersdijk voor 'n ander deel de tekst van Van Looy scheen te zijn gevolgd. En in een andere bespreking werd nota bene gewaagd van een „bewerking van Shakespeare", waarmee uiteraard al werd dit ongetwij feld niet bedoeld het initiatief van mevr. Kohier in een uit artistiek oogpunt valsch licht kwam te staan. Wij zijn in de gelegenheid te verklaren, dat noch het een, noch het ander, met de waarheid strookt. Mevr. Kohier draagt het drama van Shakespeare voor in de vertaling van Bur- gersdijk, zich geenszins bepalend tot frag menten, maar op den voet volgend den authentieken dialoog, waarin enkel evenals trouwens bij een complete opvoering zou moeten geschieden, wilden de 3 uren er geen 5 worden hier en daar coupures zijn aangebracht. Op één onnoozel rolletje na, dat twee woorden te zeggen heeft, zijn dan ook alle personaadjes in de voordracht au grand complet. Van een „bewerking" is dus absoluut geen sprake. Wat waarschijnlijk aanleiding zal hebben gegeven tot het vermoeden van een fragmenten-serie door resumeerende tus- schenzetsels in gebonden stijl aaneengere gen, is het volgende. Er valt in dit jeugd werk van Shaekespeare een nog sterker verbrokkeling in tafereelen te constateeren dan in zijn later oeuvre, waardoor overigens reeds menige regisseur tot wanhoop is ge bracht. De voordrachtkunstenaresse stond dus voor de moeilijkheid, hoe zonder ge bruikmaking van het geringste décor tel kens een nieuwe plaats-van-handeling te suggereeren. Daarvoor nu vond zij de oplos sing, om de afzonderlijke scènes met enkele versregels in te leiden; louter dus om aan het vervolg der voordracht de noodige locale kleur bij te brengen, maar geenszins ter sa menvatting van den dialoog zeiven. Daar aan raakte zij niet, afgezien dan van de ab soluut onmiskenbare coupures. Over de voordracht zelve slechts de enkele bemerking: het grenst aan het ongelooflijke, met welk een expressie-vermogen en beel dende kracht dit zeldzame talent op eigen inspiratie ons het klassieke drama der prille lenteliefde in al zijn frissche schoonheid en teedere bekoring voor oogen zet. Tot het rauwe realisme van „Marathondans"' staat deze zoete romantiek wel in fel. contrast, maar ookIn de ]Bïï£z1é érV Humor vam Shakespeare weet de kunstenares zich zoo volkomen in te leven, dat er aan de illusie van een volledige ten tooneelevoering maar weinig ontbreekt. Een physieke geestelijke en artistieke prestatie van de eersten rang, waarvoor een stampvolle Groo.e Schouwburg de actrice gulle waardeering betuigde. Aan het slot een welverdiende bloemenhulde onder een da verende ovatie. Dinsdag der volgende week de eerste op voering (want we verwachten er meer) voor het publiek. L. H. en be- men gonnen te kwijnen en gaandeweg zag de een na den ander verdwijnen om overge plaatst te worden in de omgeving van J™ nieuwe stadscentrum, den Coolsingel- Ook als kantoorpand ging het Plan C gestadig achteruit. Men kan zich dan ook indenken, dat de eigenaars van het pand niet afkeeng hebben gestaan van het denkbeeld om van dit object op een goede mander af te komen. Historische en architectonische waarde heeft het pand niet, zal nu van officieele zijde worden betoogd- Het is altijd moeilijk daarover te gaan redetwisten. Maar ontkend kan niet worden, dat het bouwwerk in elk geval karakter bezit en typeerend specimen is van de architectonische opvattingen tegen het einde van de vorige eeuw, toen men in navolging van de andere wereldsteden ook eens iets monumentaals wilde bouwen- Misschien dat men over honderd jaar van ons zal zeggen: wat een barbaren waren dat toch die Rotterdammers van 1940 om zulk een bouwwerk, nauwelijks een halve eeuw na het gereed komen weer met den grond a malcpn. Gisteren is de 6-jarige J. Kieffer, wonende Speelmanstraat, aldaar op de voetstraat aan gereden door een auto, welke uit de garage werd gereden. Het meisje brak het rechter onderbeen en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel- De 37-jarige koopman B. A. W. Vuigter, wonende Gedempte Slaak is gisteravond op de Nieuwe Haven gevallen. De man bekwam een hersenschudding en is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd. Zondag 16 October a.s., presenteert het R. K. Tooneelgezelschap „The Funny Boys" in gebouw „Palace", ter opening van het too- neelseizoen, een blijspel in 4 bedrijven van den schrijver Jan Everwijn, getiteld: „Haaien op de kust". Na in recente uitvoeringen meer het ern stige genre naar voren te hebben gebracht, brengt dit gezelschap thans ten tooneele een blijspel, dat door zijn geestige verwikkelin gen ongetwijfeld een lachsucces belooft te worden. Zooals van ouds zal deze avond worden be sloten met het gezellige reünie, waaraan het dansorkest „The Rhythm Kings" en Ben Schrage hun medewerking zullen verleenen. Voor bijzonderheden betreffende voorver koop kaarten, plaatsbespreken etc. verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Het s s- Veendam van de Holland-Amerika- Lijn kwam Dinsdagmiddag van New York te Rotterdam aan. De reis werd medegemaakt door 81 passagiers, t-w. 17 kajuitspassagiers, 18 passagiers toeristenklas en 46 passagiers derde klas- Het bestuur van de afdeeling Rotterdam v. d. Ned. R.K. bond van Verzekeringsper- soneel brengt ter kennis van hare leden, dat de viering van het patroonsfeest zal plaats vinden op Zondag 16 October a.s. Op dien dag zal in de kerk van het Allerh. Hart van Jesus, van Oldenbarneveldtstraat, des mor gens om 8 uur een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overleden leden der af deeling. Hieronder gelegenheid tot commu- niceeren. Aller opkomst wordt dringend ver zocht. Aangiften van 10 October 1938. BEVALLEN: K. C. A. de Ridder geb. Rolaff d. J. v. d. Graaf geb. Hofman d. E. J. Stok geb. v. d. Tol d. P. Ohmstede geb. v. Rejjswoud z. P. Klip geb. Kloot d. J. G. Kramer geb. Dubbelman z. J. C. Huijsdens geb. Mouthaan z. C. Delmee geb. Koole z. J. W. B. Buskens geb. v. Staaij z. H. J. v. Lent geb. Peffer z. W. J. 't Lam geb. Mud z. N. Bekker geb. Woidenberg d. T. Z we ris geb. Kemperman d. J. E. Kop- pendraUer geb. Essen z. L. Visser geb. Sap d. L. Landman geb. v. Djjk z. j. Schut geb. Hogenbirk d. J. M. v. d. Brand geb. Visser z. H. P. Kroon geb. v. Mourik z. M. Malis geb. Uljes d. J. Bos geb. Waard z. P. Mekkelaan geb. Mikolajczijk z. J. P. Raaij- man geb. Tromer d. C. C. Beekman geb. v. d. Velden z. J. Roos geb. Schermer z. C. P. v. Heusden geb. Tegelaar d. C. A. L. Roer geb. v. d. Velde z. A. J. M. Verwilghen geb. Adriaanse d. M. G. v. Leeuwen geb. Heijdra d. L. P. v. Oossaen geb. v. Wieringen z. P. Kierdorff geb. Terlaak z. A. J. C. v. Baar- dewfjk geb. v. Noort d. p- E. Dirks geb. Brentjes d. H. Andeweg geb. Post z. N. C. de Jong geb. Groothuis z. D. W. C. Dirks geb. Voortmeijer z. M. E. Ackema geb. Roo senburg d. J- L. v. Riet geb. Borremans d. A. M. Keller geb.'Kooren d. A. M. de Graaf geb. de Maat d. A. de Bruin geb. Bos d. P. K. Voorthuijzen geb. v. Rooijen d. C. C. Willemsen geb. Zandbergen d. J. Pijpers geb. Paret d. M. Vuist.ing geb. Posthoorn d. C. A. v. Hulst geb. Bijl z. W. P. Degonaar geb. Verburg z. J. G. Maas geb. v. Zijl d. c. P. Bloem geb. Sparnaaij z. F. Spren- ger de Rover geb. v. Gennep d. J. Velthuizen geb. v. Wingerden d. M. A. Sleeuwits geb. Roggeveen z. M. L. v. Driel geb. v. Meurs z. W. G. M. Bastein geb. Gamelkoorn d. Aangiften van 11 October. BEVALLEN: H. d. Haselaar—v. d. Berg z. C. HaspersSchepen d. K. Meijer- Vroegop d. J. I. Het)mansv. Eidijk d. M. E. Fran senFleiséhhauer d. H. Schotmanv. d. Wijn gaard d. H. de Jong—Poelman z. M. J. Hendriks—Wolters d. E. Klumpes—Huogen- boezem z. P. J. M. v. 't Sant—Kolb z. L. A. v. HartenKnijf d. C. H. v. d. Poort Nijman z. H. C. M. Oomenv. Rijthoven d. L. Lemsv. Hoven d. L. H. den Haan Verkouter z. E. J. GroeneveltScheerings d. L. v. d. Veerv.' d. Vorm d. L. T. Ockeloen Zuurveld z. J. J. Dahlhaus—Wegener d. B. BrouwerBrouwer z. M. P. Vi3scherd. Dunnen cl. M. J. v. Oers—v. Deurzen z. J. C. v. d. PoelHemmes z. A. C. Luidingad. Rooijen z. J. J. Groenhuijzenv. Geerensteijn d. E. W. C. Menses—Zonnevijlle d. A. M. v. Weesv. Hese z. D. S. Dol—Huijsman d. C. H. Arnoldsv. Balen levenl. z. OVERLEDENA. C. Brouw vr. v. T. Stip 58 j. B. Bos m. v. T. Troost 41 j. P. W. v. d. Engh m. v. M. Brouwer 52 j. J. v. Buuren wedr. v. W. Quale 71 j. J. den Boef ong. m. 53 j. C. A. v. d. Voort vr. v. G. Poldermans 72 j. P- v. d. Linden wedr. v. E. Baris 84 ji T. M. Luijcx o. vr. 38 J. C. Mes wed. v. J. P. Kempen 77 j. J. P. Tromer vr. v. L. J. Raaijmar. 25 j. J. Schipper ong. vr. 19 j. T. v. Geffen m. v. R. M. v. d. Linde 50 j. W. Persoon ges. m. v. W. Dobbers 71 j. A. Fegela m. v. L. S. Scheenloop 40 j. P. Put ra. v. J. de Werker 42 j. A. E. den Broeder vr. v. G. P. H. Boskamp 56 J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2