DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. nederlandsch elftal WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 was verdachte uitvoerder VIERDE LUSTRUM VAN ST. CLEMENS. TOEDIENEN VAN HET H. VORMSEL. Geslaagde feestavond in Tivoli- Bovenzaal. In de kerken van het Dekenaat Rotterdam. IN ROTTERDAM. KATH. VOLKSUNIVERSITEIT. Waarom is u Katholiek IS KAR ARIBO. veelzijdL£dhen technick en geest en een 40-jarig professiefeest. ASSISTENTIE KERKZANGERS. DUIVENSPORT. 'oepassing van air-conditioning in een luxe hut van de ,Dempo". ONS LENTE-KLIMAAT IN DE TROPEN. Ongeval in een drukkerij. LINKER HAND EN ARM VERBRIJZELD. GEM. ARBEIDSBEURS. MUZIEK TE ROTTERDAM. „HANDEL EN NIJVERHEID". ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. HOOGER ONDERWIJS. ACCORDEONVER. EXCELSIOR. MET EMMER HEET WATER GEVALLEN. HILLEGERSBERG. DE VERDUISTERINGSPROEF. GEVONDEN VOORWERPEN. VLAARDINGEN. HOEK VAN HOLLAND. BERKEL EN RODENRIJS. burgerlijke stand SCHOONHOVEN. IJSELMONDE. VAN EEN STELLING GEVALLEN: Zitting van 11 October. Een onvoorzichtig uitvoerder. De 51-jarige uitvoerder i B. ^®c^or- heeft terecht gestaan terzake van Ma&rt zaken van letsel door schijf yerbou_ wing aan den Mieuwen werklieden een last hebben toen een pa yerdieping leidd6; doaoPr,gez1aaJdaVeTdnachte had zich daarbij niet aoorgezaaga. n de trap aan de onder- overtuigdo e vastgespijkerd. Dat was zlJde aan het 4'nt toen de be- woneTvan de tweede verdieping, de contro leur A v. d- Starre zich naar buiten had wil len begeven en langs die trap had willen afdalen, was deze onderuit geschoven, v. d. Starre was gevallen en op den steenen vloer van het winkelhuis terecht gekomen waarbij hij een gecompliceerde breuk in het linkeron derbeen had opgeloopen, dat zijn verpleging in het ziekenhuis tot 16 Mei noodzakelijk maakte, terwijl op het oogenblik nog geen volledig herstel is ingetreden. Verdachte voerde aan, dat het de gewoonte is bij het bouwen dat de trap aan het onder einde aan het bint wordt vastgespijkerd. Te voren had verdachte in dit bouwwerk al twee trappen laten doorzagen, die inderdaad van onderen bevestigd waren en verdachte had op vertrouwd, dat dit met de derde hap o het geval zou zijn geweest. Hij heef echter niet van overtuigd en hij dat dit een fout van hem gewees is- j F Het O. M., waargenomen doo^ het Hoeffelman, wilde rekening g gunstig verleden van verdachte en* 25 boete subs. 10 dagen h Een roekeloos rijder. Een hechtenis van 1 maand heeft het O.M. ut ifien den niet verschenen garagehou- geerscht tegen den n roekel0oze wijze Verdachte had getracht nog voor ee:a mot. «S, die uit de «e S'gi rijden. Toen hij inzag dat J ng en sterk lukte, had verdachte too p het Qm_ geremd, dat dewagengesl^P ^ieta zwaaien was de auto tegen 5 komen waardoor de bestuurder de rijwielher steller J. J. Altorf was gevallen en een breuk aan het linker scheenbeen had bekomen. Uitspraken 25 October. Uitspraken. De rechtbank beeft veroordeeld; D K 41 jaar, schilder te s Gravenhage, gedetineerd, wegens verduistering - ver dachte had van de moeder van zijn ver loofde vijf Indische bankbiljetten van 10 ter wisseling aangenomen, doch het daarvoor ontvangen geld had hij niet afgedragen tot 3 jaren gevangeisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. J- A. F. 19 jaar, landarbeider te Oude Tonge, wegens een zedendelict tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Be Rotterdamsche a*deel'"fb heeft van den R. K. Bakkerspatroonsbond heeft d viering van haar vierde lustrum gisteravon besloten met een feestavond i bovenzaal, voorafgegaan door een d aangeboden aan de leden met g nooten en genoodigden. „„„billende Tijdens dit diner hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. Allereerst sprak de heer R. Steens van het hoofdbestuur, het woord voeren J afwezigheid van den bondsvoorzitter en directeur, die beiden verhinderd waren aa. wezig te zijn. Hij complimenteerde de afde ling met het 20-jarig bestaan. De bond is altijd trotsch op de Rotterdamsche afdeeling St. Clemens geweest en hoopt dit tot m lengte van dagen te kunnen blijven. De heer J. Ammerlaan, voorzitter van het gewest Zuid-Holland, wees op den finan- cieelen toestand, welke zoo gelukkig gevon den was kunnen worden in de congresover schotten van 1936 en maakte daar een aar- komst°eSpelinS op met het °°g °P dG t0e~ diede* ^!ftuursUd J- p- H- v" d" Zijden hul" ren P c jaal de twee jubilarissen, de hee- waarna de wAPost en Jac' van Oosterom, lid en een van ri DeSenkamP. oud-bestuurs- brak voor het sL®e?e-oprichters, een lans De heer Jac. van'cw8' jubilarissen, sprak woor* °m' een Van de het ontvangen geschenk van ^dank voor jongeren het verzoek, zich Vl5 om zijn plaats in te nemen. °r bereiden De heer H. Winkelman sprak namens leden woorden van gelukwenSCh en de heer J. Verleg namens gewest ^Holland. jaareaïeeereieden die gerust kond®° ^ërgegaan. 33 111 veilige handen a(jviseur, pater B. p. Nadat de geeste te rd had gevoerd] Trooster o.P nog het wo Q Sloot de Voorzitter, de beer de boven_ bijeenkomst, waarrfa alien zaai trokken voor den fees Funny Boys Deze was in handen van I y;nes voor voor het tooneel en The Rhythn In het muzikale en rhytlimische g de voordracht en tóoneelstuk beijve e_ Bunny Boys zich de aanwezigen te a ren en er werd vaak hartelijk 8 de terwijl de zaal een dankbaar object vori Voor het meezingen van refreinen. Door Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal in de kerken van het deke naat Rotterdam het H. Vormsel worden toe gediend op de volgende dagen en urem Zóndag 20 November 's avonds om a in de St. Laurentiuskerk aan de -in ei .n van deze parochie. 's Avonds om half 8 in de St. Laurentius kerk (ingang Houttuin of Nieuwe Haven) aan alle volwassenen van Rotterdam en om geving, die dit H. Sacrament moeten ont vangen Met de volwassenen wf. ien ge vormd df kinderen, die de lagere school 1De™ oorbeTeidtegen voor degenen, die dien Zondagavond worden gevormd, worden ge geven in de St. Laurentiuskerk op Maandag 14 November en volgende avonden, telkens Maandag 21 November om half 9 in de kerk van de H. Hildegardis. Om 11 uur in de kerk van Christus-Koning. Om half 1 in de kerk van de H. Liduina, waar ook de kinderen der St. Paulusparochie komen. Om half 3 in de kerk van den H. Willi- brord, waar ook de kinderen der St. Petrus- kerk komen. Om 4 uur in de kerk van den H. Iambertus. Dinsdag 22 November om half 9 in de kerk van den H. Nicolaas. Om 11 uur in de kerk van den H. Ignatius. Om half 1 in de kerk van de H. Elisabeth, waar ook de kinderen van het St. Teresia- gesticht komen. Om half 3 in de kerk van de H. Familie. Om 4 uur in de kerk van den H. Jozef, waar ook de kinderen van de Weeshuizen komen. Om 7 uur in het St. Franciscusgasthuis. Woensdag 23 November om half 9 in de kerk van den H. Antonius van Padua. Om 11 uur in de kerk van de H. Teresia. Om half 1 in de kerk van den H. Michael, waar ook de kinderen der St. Bonifatius- parochie komen. Om half 3 in de kerk van O.L. Vrouw van Lourdes. Om 4 uur in de kerk der H. Martelaren van Gorcum. Donderdag 24'November om na.f 9 in de kerk van de H. Barbara. Om 11 uur in de kerk van de H. Rosalia, waar ook de kinderen der St. Dominicus- parochie komen. Om half 1 in de kerk van het II. Hart. Om half 3 in de kerk van don Alleih, Rozenkrans. Om 4 uur in de kerk van den H. Antonius Abt. Vrijdag 25 November om half 9 in de kerk van den H. Franciscus, waar ook de kinde ren der parochie van H. Margaretha Maria komen. Om elf uur in de kerk der H. Kruisvinding, waar ook de kinderen uit IJsselmonde komen. Om half twee te Dordrecht in do kerk van den H. Bonifatius, waar ook de kinderen uit Zwijndrecht komen. Om 3 uur in de kerk van den H. Antonius te Dordrecht. J. W. VAN HEESWIJK, Deken van Rotterdam. Hedenmiddag speelde het voorloopig Neder- landsche voetbalelftal een oefenwedstrijd tegen den Engelschen derde ldasser York City op het Sparta-terrein te Rotterdam. De Nederlandsche ploeg, welke te weinig weerstand ondervond om tot volle krachtsont plooiing te komen, won met 82, na bij de rust reeds met 5—1 te hebben voorgestaan. Reeds meer dan honderd cursisten hebben ingeschreven voor den hoofdcursus, die morgen Donderdagavond half 9 aanvangt in het St. Rosalia-huis aan de Leeuwenstraat. In 12 voordrachten, te geven telkens door een anderen docent, priester of leek, zal op po- pulair-wetenschappelijke wijze grondig wor den uiteengezet, hoe de Katholieke Kerk staat tegenover de groote levensvraagstuk ken, en hoe de houding van de katholiek be hoort te zijn tegenover de natuurlijke goede ren. In het geheel van dezen hoofdcursus komen vele actueele problemen ter sprake. In de eerste les zal de Zeereerw. Pater Dr. H. Dorresteyn S.C.J. spreken over de Kath. Kerk in haar uiterlijke gedaante: de organi satie, het lichaam der kerk, de hiërchie, het kerkelijk wetboek Tegenover elkaar worden gesteld het katholiek en protestantsch kerk begrip, n.l. protestantsch individualisme en katholieke gemeenschapszin. Ieder, die wil, kan zich als cursist voor 12 lessen of minder laten inschrijven. Ook niet- katholieken zijn welkom. En is dit misschien juist niet een prachtige gelegenheid, om niet- katholieken te introduceeren, vooral hen, die er tegen op zien, voordrachten over het ka tholicisme bij te wonen in een kerk. Maakt u hiervoor eens propaganda in uw omgeving en wijs aan weifelaars den weg. Programma boekjes zijn nog steeds gratis verkrijgbaar in de diverse religieuse winkels van iedere parochie en bij den boekhandel Th. Hanou, Witte de Withstraat 77. Verzekert u bijtijds van een cursuskaart, want het laat zich aanzien, dat een zeer druk gebruik gemaakt zal worden van dezen Zeldzamen hoofdcursus. Wij kunnen niet meer dan 200 toegangskaarten uitgeven we gens plaatsgebrek. De veiligste weg is, kaar ten te bestellen bij het Kath. Centr. Bureau, Wolfshoek 6, telefoon 15346. Ook aan de zaal van het St. Rosalia-huis kunt u den eersten avond, Donderdag, 13 October, kaarten beko men, zoolang de voorraad strekt. Degenen, die reeds kaarten bestelden, doch nog niet be taald hebben, vinden Donderdagavond hun kaart gereed liggen aan de zaal. De in Parijs werkende Nederlandsche pianist, Rotterdammer van geboorte, Isaac Cohen, heeft zich met den fraai klinkenden en uitheemschen solistennaam van Iskar Aribo getooid. Onder welken naam hij op treedt en welke reden hij voor die naams verandering heeft doet weinig ter zake, hoofdzaak is de vraag of hij pianist is en daarop willen we, na zijn concert in de volle Nutzaal te hebben gehoord gaarne beves tigend antwoorden; zelfs erkennen wij dat hij een pianist van zeer bijzondere beteeke- nis is, die niet alleen het pianospel volko men beheerscht, maar ook innerlijk zijn spel weet te heffen op hoog kunstzinnig niveau. In tegenstelling zooals te doen gebruike lijk is, had hij zijn progam zóó samengesteld dat het met de modernen begon Malipie- r0, Migot, Debussy en Ravel om dan na Beethoven, Bruckner en Schubert te sluiten met een virtuoos bravourstuk „Fantaisie Oriëntale", van Balakirew, waarin men hoogstens de trefzekerheid en fameuze tech niek van den pianist kon bewonderen. Het is voor den hoorder niet gemakke lijk en bijna onmogelijk om, als de concert gever met „Barlumi" van Malipiero „met de deur in huis valt" direct in de goede en juiste stemming en sfeer te komen. In twee kleine werkjes en „Nocturne Dantesque" (lste uitvoering) van Migot kwam al meer interesse en toen hij Debussy speelde had hij de volle aandacht van heel het auditorium. Voor ons was de vertolking van Debussy en Ravel het hoogtepunt van het concert. Hier kwamen zijn kunstenaarschap, zijn prachtige en fijne kleurencombinaties, de gevoelige toonschakeeringen, het schilde ren in halftinten en gedekte nuances op volmaakte wijze tot uiting, waarbij Aribo met subtiel en gesluierd toucher wonder mooie effecten weet te bereiken. Maar hij weet ook Beethoven op juiste ^ijze te realiseeren, diepte en inhoud van de Sonate (op. 111) te peilen en te door gronden, de ongerepte schoonheid van deze muziek aan den hoorder te demonstreeren wiist ri'-1ter,a,an deelachtig te maken. Dit be- wezi's u t hem de juiste verhouding aan- RbzondefwarmVan interpretatievermogen, mclodieuse en speelde Aribo het simpele tijd, waarin toch reeds de mi^+f 8 v, nikèr van later is te erken^achtlge. symPho* Schubert kreeg ook den vollen cites van de romantische charme. cqns yan de Er waren veel bloemen en veie hartelijke toejuichingen van de talrijke toehoorders. G. „Je kunt je geen voorstelling maken, hoe veel bekijks mijn nieuwe hoed heeft. Voor de telefooncel staat het zwart van menschen. Den I5en October hoopt de Eerw. Zuster Mère Theresia (in da «oeld eeboren te Rotterdam) in het Dominicanes fen-Klooster te Reuver haar 40-jang profes- siefeL te herdenken. Bijna al diei jaren is zij daar werkzaam geweest. Ve c kelingen zullen haar zeker nog wel neren. De assistentie van H.H. Kerkzangers wordt gevraagd voor de plechtige Huwelijksmis morgenochtend om 10 uur in de kerk van St. Michael aan den Dorpsweg te Charlois. In een luxe-hut van het motorschip „Dem- po" van den Rotterdamsche Lloyd staat een installatie, welke bij den eersten oogopslag gelijkt op een groot, modern radiotoestel. Het is evenwel een apparaat voor air-conditio ning, hetwelk een drieledig doel heeftlucht- verversching, luchtverkoeling en regeling van het vochtgehalte. Air-conditioning heeft in het algemeen reeds toepassing gevonden bij de groote oceaanlijnen, maar de toepassing ervan in een luxe-hut is een novum. De grondwetten voor air-conditioning zijn ruim 25 jaar geleden ontwikkeld door Wills. H. Carrier en sindsdien heeft dese nieuwe techniek een enorme toepassing gevonden. De invoering in Ned.-Indië dateert van vrij recenten datum, doch de toepassinsg beweegt zich in sterk opgaande lijn. Ook de directie van de HollandAmerika Lijn besloot indertijd de drie eetzalen, het theater en de kapperssalons van de „Nieuw Amsterdam" van air-conditioning installaties te voorzien, welke in Amerika de algemeene bewondering opgewekt hebben. Daarop is gevolgd de eerste klasse eetzaal van de „Statendam", terwijl ook de eetzalen eerste ën tweede klasse, alsmede de kapperssalons van de „Oranje" van air-conditioning instal laties voorzien zullen worden. De directie van den Rotterdamsche Lloyd had eveneens een air-conditioning installatie voor het hospitaal van de „Dempo" laten aanbrengen, waardoor binnen, wanneer bui ten de felle tropenzon brandt en tropen- zwoelte hangt, een Hollandsch lenteklimaat heerscht. Hierdoor wordt de genezing van vele ziekten bevorderd en kan een hart patiënt zonder bezwaar de in sommige jaar getijden zoo beruchte Roode Zee passeeren. Het is te begrijpen, dat de Lloyd er ook geen bezwaar tegen had te voldoen aan den wensch van één harer passagsiers om een hut te laten conditioneeren. Deze passagier is de Sultan van Langkat, die in zijn paleis reeds eenige z.g. room- weathermakers (kamerkoelers) in bedrijf heeft en het comfort van een prettig klimaat ook aan boord niet wilde opgeven. Op de reis van Indië naar Europa was de hut van Z. H. aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde" geconditionneerd en thans is het toestel in hut 64 van de „Dempo" ge plaatst, welke Z. H. Ie Port Said zal be trekken. In Nederlandsch-Indië is de instelling zoo danig, dat vooral de veel te hooge vochtig heid van de lucht (broeikaswarmte) tot een aangename waarde teruggebracht wordt, daarentegen de niet zeer hooge temperatuur slechts weinig verminderd wordt, teneinde de overgang van binnen naar buiten niet te groot te maken. De licentiehoudster voor Nederland en Koloniën, de N.V. Gebr. van Swaay, heeft vanmorgen voor de pers het toestel gede monstreerd. De navluchten. Zondag werden door verschillende clubs navluchten gehouden die alle min of meer van den regen te lijden heodden. De Hille hield een concours vanuit Sittard afstand 120 K.M. In totaal werden voor dit concours 389 duiven geringd. De eerste prijs werd gewonnen door J. Niemandsverdriet te 11.57,23 seconden; 2. J. v. Tol; 3 6 13 en 15 Lokker en De Vries; 4 Gebr. Kloeg; 5 en 9 J. P. v. Rooijen; 7. H. J. Zandboer; 8. Ver' meulen; 10. P. Borghouts; 11 Maat en Co. 12 A. Monster; 14 L. de Lange; 16 Frijmuth. 17 Gebr. Hol,; 18 en 23 A. v. d. Wal; 19 en 22 C. Duighuizen; 20 Klompenhouwer; 21 Gebr. de Kruijk; 24 P. J- Bouman; 25 J. Kel der. In totaal waren er 78 prijzen. De Zilvermeeuw wat wat dichter bij huis gebleven. Hier werd van Woerden gèvlogen afstand 34 K.M. In dit concours stonden weinig duiven. De eerste duif werd gecon stateerd door H. IJdo te 11.46.44 seconden, deze liefhebber won ook den 2en prijs, 3 en 8 v. MelleBladel; 4. v. Melle Jr.; 5. C. Huisman; 6. v. d. Velde; 7. H. Hoogerbrugge; 9. v. Rossum, 10. J. Vuijck. De Wilhelmina hield een concours van Bre da 42 K.M. De eerste vogel van A. Wester- duin kwam 7 minuten vroeger aan, dan de overige vogels. Daarna arriveerden de overi gen met minimum tijdverschil. De eerste tien prijzen werden verdiend door: 2. A. Zoomer; 3 egi 8 Hogendoorn; 4 6 J. de Leeuw 5 van Looijen; 9 Verstappen en 10 Plooij. De Noorder Concours Com. ringde 86 dui ven voor Eindhoven afstand 87 K.M. De le en 2e prijs werd gewonnen door L. den Hou- tert, 3 en' 7 J. Lieshout en Co.; 4. C. Bos; 5. J. Pluit; 6. D. Riederman; 8. Kapteijn; 9. J. Koe dam en 10 Jac. Hoogland. De Olijftak hield haar jaarlijksche wed vlucht vanuit Eindhoven afstand 85 K.M. Hier was de inzet de Van Hogendoornsbe- ker. die in 1937 gewonnen was door J. v. Dijk en Co., welke liefhebbers hem thans moesten verdedigen. Zij slaagden hierin niet, zoodat thans elk jaar een andere liefhebber den beker won. Thans kwam de beker in handen van Van Melle, ,die te 11.55.46 zijn duif klokte. Er namen 114 duiven aan deze wedvlucht deel. De eerste 10 prijzen werden verdiend door 2 Wessels, 3. en 4 Kosten, 5 Kranenburg; 6 Verbeek; 7 Vroegop, 8 v. Esch 9 Capteijn, 10 H. Hof—C. Voormolen. De Noorderpost hield haar traditioneele wedvlucht vanuit Oldenzaal, waarvoor altijd groote belangstelling bestaat. Ditmaal was er nogal concurrentie, waardoor het aantal deel nemers slechts 66 bedroeg. Zondag werden de duiven niet gelost, naar Maandag was het we. der beter en te 8 uur werden de duiven ge lijktijdig met de jubileerende vereeniging De Maas in vrijheid gesteld. De eerste vogel werd te 10.29.32 seconden geconstateerd een be wijs, dat de vogels nog inpgevlogen hadden Vijf duiven werden in 2 minuten gemeld, waarna het concours 5 xyiinuten stilstond om dan weder met regelmatige tusschenruimte door te gaan. Te 10.43.58 seconden was dit concours geëindigd en waren de prijzen ver diend. De eerste 25 prijswinnaars waren: J. Kleiin, 2. F. v. Schaick, 3. T. Sprong; 4. 10 en 21 J. W. de Bruijn, 5 en 7 W. Alders; 6 Gebr. v. Wijngaarden, 8 J. Dissel 9. W. Storm, 10. H. willems, 12 J. Wessels, 13. J. de Leeuw, 14. N. Mank, 15. Lubgens, 16. Lems, 17 v. IJssel, 18. W. deri Ouden, 19. C. M. Wil- lemse, 20. L. Villerius, 22 J. Vermeulen en Co., 23 J. Span, 24 J. v. d. Wal, 25 v. Aalst. De Maas gaf ter gelegenheid van haar 12)4 jarig bestaah een jubileumvlucht uit Olden zaal. Ook hier waren een paar duiven aao den kop. Tusschen de eerste en tweede was slechts een verschil van één seconde. In totaal wer den hier 498 duiven geringd. De eerste 25 prijzen werden verdiend door: 1 J. Bos, 2 en 17 P. Dekkers, 3 G. Kastelein, 4. G. v. Bui tenen 5. S. Ramsteijn, 6 P. Klein, 7. G. Hop- irr.n, 8. A. v. Baren en Co., 9. J. v Driel, 10 Oud-Roos, U J v. IJsel, 12. W. v. d. Engh, 13. Borghouts en Zn., 14 W. v. Katwijk, 15 K Evenhuis, 16 Ed. le Comte, 18 Gebr. Luij- ten, 19. J- Grootveld, 20 G. v. d. Veen, 21. D Steenbeek, 22 Lokker en de Vries, 23. Gebr. v. d. Sluiis 24 J. de Graaf en 25 A. P. Hedenmorgen om half 12 is de 31-jarige drukker A. van der Schoor uit Overschie in de drukkerij De Maasstad aan de Adriana- straat met zijn linker hand en arm bekneld geraakt tusschen de rollen van een der per sen. Beide lichaamsdeelen werden verbrij zeld. Het slachtoffer is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar ter verpleging opgeno- Smits en Co. De eerste duif werd geconsta teerd te 10.29.54 seconden. De Ooster Cone. Com hield een duivenshow van die vogels, die in het afgeloopen jaar een kampioenschap behaald hadden. Voor deze show bestond veel belangstelling. Generaal Kampioen waren: 1. O. P. Huisman; 2. M. Schol—Smit, 3. W. de Graaf, 4. Th. v. d. Bie zen, 5. J. Hutteman, 6. P. v. d. Meijden, 7. W Schol. Door verschillende leden en firma's waren prijzen disponibël gesteld. De opjbrnegst hiervan was voor het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der V. V. B. Een bedrag van 300 kon daardoor in de kas gestort worden van dit fonds. 16 October wordt een gecom bineerd concours gehouden van de vereeni- gingen O. C. C., Feijenoord en Roode Doffer. P. V. de Arend. Zondag a.s., 16 October, wordt er een Noorder Concours gehouden vanuit Breda Toegang voor leden van een erkende veree niging, wonende binnen grenslijn als volgt: Ceintuurbaan, Zwaanhalskade, Rechter Rotte kade, Hofplein, Kruiskade, Diergaarde Sin gel, Nenijto, Bergpolder, verder het Noorden tot Ceintuurbaan. Inkorven a.s. Zaterdagavond van 5 tot 6.45 uur, lokaal gevestigd Erasmusstraat 42. Dui ven los Zondagmorgen 9 uur. Het programma voor het ledenconcert der Sociëteit Harmonie, te geven op Zaterdag avond 15 October in de Doelenzaal onder lei ding van prof. dr. Willem Mengelberg, zal de volgende werken bevatten: Ouverture „Russian und Ludmilla", Glinka; Serenade voor Strijkorkest, Tsjaikowski; pianoconcert, R. Schumann; voor te dragen door Ernest Schelling en „Suite variée", E. Schelling uit te voeren onder leiding van den componist. Op het eerste Vrijdagavondconcert door het Philharmonisch orkest onder leiding van Eduard Flipse, Vrijdagavond 14 October in de Doelen te geven, worden uitgevoerd: „Faust et Hélène", Lili Boulanger, „Aénéas" Albert Roussel, „Zes Epigrammen", Willem Pijper en „De Vogels", Alph. Diepenbrock. Solisten zijn Suze Luger, Louis van Tulder, Willem Ravelli en Joanna Diepenbrock. Me dewerking verleent verder het Rott. Philhar monisch Koor. Het eerste Zondagavondconcert door het Residentie-orkest op 16 October a-s. zal on der leiding staan van den dirigent Prof. Georg Szell- Alexander Brailowsky zal zijn solistische medewerking verleenen. Het pro gramma luidt als volgt: Ouverture „der Frei- schütz", Weber; Pianoconcert in a kl- terts Schumann; „Aus Böhmens Hain und Flur", Smetana; „Totentanz", voor piano en orkest, Liszt; ouverture „Carnaval Romain", Berlioz. Gisteravond heeft de Rotterdamsche Mid- denstandsvereeniging „Handel en Nijverheid" haar jaarvergadering gehouden in een der zalen van Hotel „Atlanta", onder voorzitter schap van den heer L. de Groot. De heeren M. Bliz en J. Frank werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. C. E. Beukers, die zich niet herkiesbaar stelde, bij acclamatie de heer A. van Es gekozen werd. Een zeer belangrijk punt der agenda was de gedachtenwisseling van de vergaderden over het onderwerp Hoe is de meening van de leden over de wettelijk vastgestelde tijden voor opruiming in verband met de jaars- of seizoenwisseling (1 Januari1 Februari en 15 Juli15 Augustus), welk onderwerp door den vice-voorzitter den heer C. v. d. Linden werd ingeleid. Bij de rondvraag deelde de heer v. d. Linden alsnog mede, dat het in de bedoeling ligt a.s. Maandag 17 October een vergadering, uitgeschreven door de drie Middenstandsver- eenigingen hier ter stede, van de Rotterdam sche schoenwinkeliers te houden in het gebouw van den Katholieken Kring, Korte Hoogstraat 16 alhier, teneinde te komen tot het oprichten van een Rotterdamschen cursus voor schoenwinkeliers, zulks in verband met de wet op de vestigingseischen. Gevraagde werkkrachten. Afd. voor Mannen. Dameskapper, fa- brieks-, loop- en fietsjongens, leerl. en aank. halfw. kappers, sleepbootmatrozen met pas port, beitsersjongen. Voor West-Indië: ko- perslagers-pijpfitters. Voor Klaaswaal: flin ke halfwas automonteur. Voor Capelle a. d. IJssel: fietsjongen. Voor Hillegersberg: fa- brieksjongens en halfwas markiezenmaker. Voor Pernis: Broodbakkers-halfwas en aank. broodbakker. Voor Schiebroek: jongen voor machte, houtbewerking. Voor Barendreeht: Matrijzenmaker. Afd. voor Vrouwen. Voor psychiatrische inrichting: leerl. verpleegsters minstens 19 jaar met diploma MULO of 4 j. huish. school, Industrieschool, Vakschool voor meis jes of in het bezit van een dwaarmede ge lijkgesteld diploma. Winkeljuffrouwen b. m. vitrages, speelgoeden, handwerken, lederwa ren, manufacturen, confectie, parfumerieën, levensmiddelen enz. Juffrouw v. de expeditie, magazijnjuffrouwen, winkelmeisjes-leerlin gen meisjes van 18 jaar voor de paktafel. Hotelpersoneel: bedienjuffrouwen, werkmeis jes. Huishoudpersoneel: keukenmeisjes voor een inrichting, keukenwerkmeisjes, 2e meis jes, meisjes-alleen en dagmeisjes. Voor Gem. Instellink buiten de stad: dienstmeisjes. Klee. dingindustrie: Coupeuse voor damesconfectie, aank. en bekwame confectiestrijksters, chem. strijksters, bontstoffeersters en stiksters, stie- bandstiksters, japonnen- en mantelstiksters, rijgsteirs, knoopenaanzetsters, handwerksters leerlingen, hoedenmodisten, apprêteuses, aank. lampekapnaaisters, aank. pettennaai- sters. Kappersvak: bekw. en aank. kapsters, wasch- en tokrulmeisjes. Fabriekspersoneel: fabrieks-, pak- en loopmeisjes, zakkenstop- sters, erwtenverleesters. Voor Wasscherij: strijksters en meisjes voor allerlei werk zaamheden. Voor Bleiswijk: een fijnstrijk ster. Voor Dordrecht: een brocheerster. yoor Leiden: lederstiksters. De „Pavüjoertems" wélke verkegeld zal worden door de vier clubs „Alle Neune D. O. K., N.H.R.V. en 't Zuid, is voor de eerste maal in heit geding gekomen. De eerste ronde had plaats op de banen van „Pompenburg", waar D.O.K. en N.H.R.V. thuis zijn. Van iedere club gelden de hoogste 5 en de stand bleek na afloop: N.H.R.V. 1408, t Zuid 1935, Alle Neune 1372 en D. O. K. 1349. De retuimmaitch heeft Donderdag 27 Oct. plaats in „Modern". Voor de personele prestaties staan momen teel Sanders, Borkus, Nefkens en Aarsbergen het hoogst. Hedenmorgen is de 48-jarige gemeente werkman A. van Laanen in de Van Speyck- straat aangereden door een vrachtauto van de Kon. Ned. Lood- en Zinkpletterijen v.h. A. D. Hamburger, welke bestuurd werd door T. v. Z. De man bekwam een gapende hoofd wonde boven het rechteroog en klaagde over pijnen in den rug- Door een auto van den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. LEIDEN, 11 October. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift „De el'ectrische weerstand van zuivere metalen bij lage en zeer lage temperaturen" de heer G. J- v- d. Berg, geboren te Rotterdam. Te Leiden slaagde voor het candidaatsexa- men rechten mej. C. H. de Rijcke, alhier. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging is als volgt samengesteld: G. Kooyman, le voorzitter; L. L. Zinser, le secretaris (Oostmaasstraat no. 60); J. v. Loon, le penningmeester, J. Lutters, com. van toezicht; G. v. d. Berg, comm. van orde. Het repetitielokaal is gevestigd bij den heer J. Maasdam, Lage Oostzeedijk no. 149. De 14-jarige P. v. d. Wiel, wonende Wa- terloostraat is gisteren in een school aan de Insulindestraat met een emmer heet water gevallen. Met brandwonden aan arm en borst is het meisje per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. „Hef daar, heb jij die ruit gebroken?Itl Bij vele ingezetenen bestaat onzekerheid omtrent de te nemen maatregelen bij de vanavond te nemen verduisteringsproef, die aanvangt om 10 uur en om 12 uur eindigt. In het donker behoeft men niet te zitten, doch men moet er voor zorgen dat er geen licht door de gordijnen, door kieren of spleten of door dakvensters naar buiten straalt. Hier ter plaatse heeft men vooral te letten op de koekoeken, die bijna in alle vrije huizen aanwezig zijn. Bij het openen van een deur, toegang gevend tot een verlichte kamer, wordt aanstonds het lichtschijnsel naar boven geworpen. Daarom wordt de raad gegeven te zorgen voor het afschermen van de gang- of kamerlamp waarvan het schijnsel naar buiten kan dringen. Beter nog is het, om de bovenganglampen niet aan te steken of de lampen los te draaien. Aan het bureau van politie aan den Straat weg 138 zijn in de afgeloopen week als ge vonden voorwerpen gedeponeerd een dames armbandhorloge en een kist spercieboonen. Bij vinders zijn te bekomen een zakmes, Prins Bernhardkade 37; een grijs zadeldekie, P. van Noort, Mathenesserdijk 246; een sleu tel bij L. Maas, Adr. van Mathenesserlaan 42; een damesparasol, van Eijk, Jubileumplein 20; een damesportemonnaie, van Zuuren, Jericholaan 60a, R'dam; een zakkammetje, Voorthuizen, Schiebroekscbasingel 21, Schie broek; een schoolétui, Scheurkogel, Prins Mauritsstraat 33b; een jongenscape, P van Drummeien, Jul. van Stolberglaan 67a; een blauwteekening, C. de Groot, SonmanStraat 11, R'dam; een boek, van Dijk, Kleiweg 306, Schiebroek; een bril met hoornmontuur, Boevé, W. van Hildegaersbergstraat 62b; een kosteloos rijwiel belastingmerk Flesseman, Burg. L. de Montignylaan 49; een prytenr.on- naie met inhoud, Gommers, Floris Verster- laan 7; een snelbinder, van Durink, Straat weg 238; een kosteloos rijwielbelasüngmerk, brugwachter Koedam, Terbregge; een dames beursje, N. Wessels, Julianalaan 46: een gete- tasch met riem, Koster, Bqjje Wolf straat 17b Rotterdam. Opgevangen een zwart hondje, Kroese, Heinsiuslaan 6. Aangedreven een roeiboot, A. van Cleeff, Dorpsstraat 57b. NED. R. K. VOLKSBOND. De afdeeling alhier van den Ned. R. K. Volksbond houdt een algemeene ledenverga dering op Vrijdag 14 October a.s., des avonds te 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Installatie nieu we leden; behandeling van het a.s. winter- programma; behandeling reglementswijzi ging. SLUITINGSUUR CAFé'S. De Burgemeester heeft heit sluitingsuur voor alle in deze gemeente gevestigde café's gedurende den wintertijd 1938-1939 des Za terdags bepaald op 11.30 uur n.m. VERDUISTERINGSPROEF OP HEDENAVOND. Woensdag 12 October (hedenavond dus) zal te Vlaardtogen en Vlaardinger-Ambacht van 10 tot 12 uur 's avonds een verduisterings proef worden gehouden (ook te Rotterdam, Schiedam, Maassluis, Kethel enz.) Er mag uit geen enkel gebouw licht uit- strslciii Er worden ter aankondiging van deze proef geen geluidsteekenen gegeven (sirenes e.d.). Verondersteld wordt, dat te 10 uur 's avonds oorlogstoestand bestaat, dus precies te 10 uur alle lichten afschermen of dooven. Te Vlaardtogen zullen in de Emmastraat op deze uren proeven gehouden worden met richtlampen (richting aangeven), ontworpen door het hoofd van den luchtbeschermings dienst, den heer Werner, terwijl op de Hoog straat eenzelfde proef genomen wordt met Philips' protectorlampen. AANBESTEDING IJZERWERK. Heden werd door den Rijkswaterstaat aan besteed het vervaardigen en leveren van ijzerwerken voor de toegangssluizen en de gemalen van den Noord-Oostelijken polder, respectievelijk nabij Urk, Lemmer en de Voorst. Laagste inschrijfster was de N.V. Haven bedrijf „Vlaardtogen Oost" te Vlaardtogen voor 99.999. ZUID-AFR. ONDERSCHEIDING. De heer Jos. A. Sevink alhier, die den geheelen Boerenoorlog als soldaat met de Boeren heeft gestreden, heeft van de Zuid- Afrikaansche regeering het herinnerlngs- kruis ontvangen. De heer Sevink ontving, evenals zijn medestrijders die nog in leven zijn, het kruis uit handen van den Zuid- Af rikaanschen gezant. KASSEN GEPLUNDERD. In den tuin van den heer Staalduinen uit s Gravenzande hebben ongenoode gasten de kciSsen geplunderd. Door verbreking van en kele ruiten wisten zij in de kassen te komen en een groote hoeveelheid druiven te stelen. Van de daders geen spoor. ARBEIDSBEURS. Op de gemeentelijke Arbeidsbeurs staan in totaal 175 personen als werkzoekenden inge schreven. GEBOREN: Jan, zoon van N. van der Heijden en J. van Dam Johanna A„ doch ter van A. Vermeer en J. Verhoef Willem A., zoon van W. Sonneveld en L. Molendijk Jozephina, dochter van J. J. Holleman en N. Quartel. ONDERTROUWD: Johannes J. Luijendijk 24 jaar, te Delft en Hilda P. Fleurke, 23 j. GEHUWD: Johannes B. de Brabander, 22 jaar, te Monster en Stefanie Krones, 28 j. MELKPRUSVERHOOGING Door dé melkhandelaren is de prijs der consumptiemelk wederom verhoogd met 1 cent per liter en bedraagt thans 11 cent. GESLAAGD Mej. H. Stravers behaalde, na gehouden examen aan de Modevakschool Eureka te Rotterdam, het diploma costumière. Gisteravond is de arbeider A. v. H. uit Bol nes, werkzaam bij de N.V. Scheepsbouw Mij. Gebr. Pot, aldaar van een stelling gevallen. Met inwendige kneuzingen, werd hij opgeno men en naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel te Rotterdam overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3