KUNSTSUBSIDIES EN RIJKSSTEUN. üim» >rW üiéS INGEZONDEN. W>v DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 Het phiHiarmoniscli is weer niet erkend. Z. H. PROVINCIALE BRANDWEER- BOND. Er is alle aanleiding op Rijkssteun aanspraak te maken. STEUNVERLEENING AAN TIJDENS WERKLOOSHEID GEHUWDEN. Huldiging van den heer W. A. Keeman bij zijn afscheid als voorzitter. HANDEL MIJ. R S. STOKVIS EN ZONEN. Uitgifte van 1.025.000 aand. tegen 108 pCt. mm llllf geweest voor de Chr. Hist. Partij. DE VERDUISTERINGSPROEF. OVERSCHIE. SCHADA. VLA »V *VGEN. ROTTERDAM LEENT TEGEN 31 PCT. Enkele onderhandsche leeningen. HOOFDKLASSECOMPETITIE N.D.R. USELMONDE. UJ-D BURGERLIJKE STAND. Aanvragen tot toekenning van gemeente lijk subsidie voor het seizoen 1938/'39 zijn ingekomen van de volgende kunstinstellin gen: a. de Stichting „Het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest"; b. de N.V. Italiaansche Opera; c. het Nederlandsch Opera Ensemble; d. het Rotterdamsch Trio; e. de Commissie voor Volksconcerten. Met uitzondering van het sub c genoemde Ensemble hebben deze instellingen alle over het seizoen 1937/'38 eveneens subsidie geno ten en wel de Stichting Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest 15.000, de N.V. Italiaansche Opera 6.500, het Rotterdamsch Trio 600 en de Commissie voor Volkscon certen 500. De beide laatstgenoemde instel lingen hebben voor 1938/'39 geen verhoogd bedrag aangevraagd; daarentegen wenschen de sub a bedoelde Stichting en de N.V. Italiaansche Opera voor toekenning van sub sidies van resp. 19.000 en van tenminste 10.000 in aanmerking te komen. In overeenstemming met het gevoelen der Kunstcommissie vinden B. en W. geen vrij heid de aanvrage van het Nederlandsch Opera Ensemble voor inwilliging voor te dragen. Aan de N.V. Italiaansche Opera, het Rot terdamsch Trio en de Commissie voor Volks concerten zouden naar hun meening gelijke subsidies kunnen worden toegekend als over 1937/'38. Met betrekking tot de aanvragen van de laatstgenoemde twee instellingen is intusschen in de Kunstcommissie de vraag gesteld of voortgezete toekenning van deze subsidies wel doelmatig is te achten en werd het denkbeeld geopperd om voor de toekomst de tot dusver door deze instellingen genoten bedragen voor andere doeleinden te bestem men, b.v. voor jeugdconcerten. Dit denkbeeld verdient h.i. zeker overweging, al zijn B. en W. met de Kunstcommissie van oordeel, dat •voor het a.s. seizoen de gebruikelijke sub sidies aan beide instellingen nog dienen te worden toegekend. Daarbij zou er dan uit drukkelijk op kunnen worden gewezen, dat op deze toekenning geen verwachtingen ten aanzien van volgende jaren mogen worden gebaseerd. Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. daarbij van uit, dat, indien in het komende seizoen inderdaad de toekenning van het verwachte Rijkssubsidie een feit mocht wor den, daarna de positie van het orkest nader bezien moet worden. Mocht alsdan voor een uiteindelijk bevredigende regeling verhoo ging van het gemeentelijk subsidie alsnog wenschelijk blijken, dan zijn B. en W. niet ongeneigd een aanvrage daartoe t.z.t in gun stige overweging te nemen. T ooneel-subsidieering. Behalve de bovenomschreven subsidie aanvragen ,die alle de muzikale of muziek dramatische kunst betreffen, ontvingen B. en W. van de Stichting „Gemeentelijke Tooneel- commissie" het schrijven, waarbij van de plannen voor het seizoen 1938/'39 mededee- ling wordt gedaan en tevens gevoegd is het door de Stichting uitgebrachte verslag over het seizoen 1937/'38. De lezing van dit verslag zal den Raad naar B. en W. vertrouwen, de overtuiging schenken, dat het met ingang van het sei zoen 1936/'37 genomen besluit om de too- neelsubsidieering in andere banen te leiden en te trachten de daarvoor beschikbare gel den dusdanig aan te wenden, dat de belang stelling voor het tooneelleven inderdaad wordt bevorderd, succes belooft. Niet minder dan 8000 bezoekers hebben in het afgeloopen seizoen een of meer uitstekende voorstel lingen bijgewoond. B. en W. geven dan ook gaarne in overweging de Stichting, door be schikbaarstelling wederom van 6000, gelijk voorloopig door haar is aangevraagd, in de gelegenheid te stellen op den ingeslagen weg voort te gaan. Onder opmerking, dat zij zich voorstellen bij de samenstelling van de nota van wijzi gingen der ontwerp-begrooting voor 1939 met de toe te kennen bedragen, tot een som van 28.600, in totaal, rekening te houden, stellen B. en W. voor te besluiten tot toeken ning voor het seizoen 1938/'39. A. van de volgende subsidies: 1. aan de Stichting „Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest" 15.000; 2. aan de N.V. Italiaansche Opera 6.500; 3. aan het Rotterdamsch Trio 600; 4. aan de Commissie voor Volksconcerten 500, B. van een bijdrage ad 6.000 ten behoeve van de Stichting „Gemeentelijke Tooneel- commissie". Naar aanleiding van de subsidie-aanvrage van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest werd met voldoening geconstateerd, dat het deze instelling, na haar reorganisatie in het vorige jaar, gelukt is haar bijzondere positie onder de Nederlandsche symphonie-orkesten te behouden en zelfs te versterken. Met veel beleid is het bestuur, mede dank zij de niet genoeg te waardeeren medewerking, welke het van verschillende kanten, niet het minst van d zijde van het Departement van So ciale Zaken, mocht ondervinden, er in ge slaagd ook in financieel opzicht het zeer moeilijke eerste jaar bevredigend door te komen. Niettemin is versterking van de fi nanciën dezer instelling noodig; nog steeds staat de belooning der musici niet in verhou ding tot hun artistieke prestaties. De ver wachting, dat van Rijkswege door toeken ning van' een, zij het bescheiden, subsidie blijk gegeven zal worden van de belangstel ling, waarop het orkest, gezien de belang rijkheid der programma's en het peil der uitvoeringen, ongetwijfeld aanspraak kan maken, is nog steeds niet in vervulling mo gen gaan. Kan het onder deze omstandighe den eenerzijds dus geen bevreemding wek ken, dat voor 1938/'39 een hooger gemeen telijk subsidie is aangevraagd dan over 1937/'38 werd toegekend, zoo mag onderzijds niet worden vergeten, dat het gemeentelijk subsidie over laatstgenoemd tijdvak reeds gestegen is van 11.000 tot 15.000, aan welke stijging tot hun groote voldoening goedkeuring is gehecht. Zou de Gemeente thans wederom haar bijdrage vermeerderen, dan zou h.i. de kans bestaan, dat teveel uit het oog zou worden verloren, dat met de in standhouding van goede symphonie-orkesten nog andere dan uitsluitend gemeentelijke be langen zijn gemoeid. De omstandigheid, dat b.v. het Amsterdamsche, het Haagsche, het Utrechtsche en het Groningsche orkest reeds vele jaren Rijkssubsidie genieten, toont trou wens voldoende aan, dat van Rijkswege aan het op peil houden van een symphonisch concertleven de noodlge waarde wordt ge hecht. Het komt B. en W. voor, dat thans het tijdstip is aangebroken, waarop het Rotter- damsche orkest, hetwelk ook in het buiten land meermalen met eere wordt genoemd, eveneens op regelmatigen Rijkssteun aan spraak zal mogen maken. Met het oog daarop willen B. en W. voorshands geen vernieuwde verhooging van bet gemeentelijk subsidie voorstellen, doch meenen zij er mede te moeten volstaan de toekenning in overweging te geven van een subsidie ten bedrage van 15.000, evenals over 1937/'38 werd verleend. Zij gaan er Door het Raadslid A. Menist zijn eenige vragen gesteld inzake steunverleening aan tijdens werkloosheid gehuwden- Naar aanleiding van deze vragen deelen B. en W. het volgende mede: Indertijd is door den Minister van Sociale Zaken voorgeschreven, dat aan degenen, die na 1 Januari 1931 tijdens werkloosheid waren gehuwd, geen uitkeering als gehuwden mocht worden verstrekt, dan nadat zij, na hun hu welijk, ten minste 3 maanden in het vrije bedrijf zouden hebben gewerkt. Deze rege ling is daarna eenige keeren verzacht, door verschuiving van genoemden datum, aanvan kelijk tot 1 Januari 1933, later tot 1 April 1934- Sedert Juli 1935 geldt als Rijksvoorschrift dat aan hen, die tijdens werkloosheid in het huwelijk zijn getreden, geen steun als ge huwden mag worden verstrekt, dan nadat zij een Jaar zullen zijn gehuwd of na hun hu welijk 3 maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Reeds spoedig na het in werking treden van het tegenwoordige systeem heeft het Col lege den Minister van Sociale Zaken met aan- Gistermiddag is de Zuid-Hollandsche Pro vinciale Brandweerbond in de voormalige Raadzaal van het Oude Raadhuis in verga dering bijeen geweest. De reden van het bijeenroepen dezer buitengewone vergade ring was, dat de heer W. A. Keeman, een der oprichters van de organisatie en sinds de oprichting voorzitter daarvan, door de aanvaarding van de positie van commissaris eener nieuw opgerichte fabriek van brand weermateriaal, welke functie hij onveree- nigbaar achtte met die van voorzitter en be stuurslid, aftrad. De vergadering was druk bezocht. In zijn openingswoorden wijdde de voor zitter, de heer Keeman, woorden van symT pathieke nagedachtenis aan den overleden burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn. Spr. herinnerde o.m. aan het 12%-jarig be staan van den Bond, toen de burgemeester nog sympathieke woorden tot het bestuur richtte. Den overledene te herdenken, achtte spreker een daad van piëteit. Wijlen mr. Droogleever Fortuyn had altijd veel belang stelling voor het brandweerwezen aan den dag gelegd, Spr. bracht voorts in herinnering, dat ook de heer J. Kneppelhout uit 't bestuur moest treden, wegens zijn benoeming tot burge meester van Winterswijk, en prees diens ac curatesse als penningmeester, waarvoor hij hulde en dank bracht. Vervolgens zette de heer Keeman de re denen van zijn heengaan uiteen en gaf als zijn meening te kennen, dat het wenschelijk was aan de jonge generatie een plaats in het bestuur in te ruimen. Bij acclamatie werd daarop tot voorzitter gekozen de heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester der gemeente Kat wijk. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren ir. L. J. E. C. van der Tas, hoofdman van de brandweer te Rotterdam, en jhr. mr, dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden burgemeester der gemeente Hillegom. Nadat de nieuwe voorzitter zijn zetel had ingenomen, zegde hij den heer Keeman dank voor al hetgeen deze in de 14 jaar van zijn voorzitterschap voor den Bond heeft ge daan. De heer Keeman heeft aan de wieg gestaan van deze vereeniging en de schre den geleid van den jongen bond. Het pad is niet altijd over rozen gegaan, maar wat bereikt is, stemt tot tevredenheid. De nieuwe voorzitter herinnerde er aan, dat de Bond in 1924 werd opgericht en toen nog voor een ongeploegd veld stond. De be langstelling voor de brandweer en haar ma teriaal is gestegen, vooral in plattelands gemeenten, waar een andere outillage kwam. Het werken van den bond en speciaal dat van den afgetreden voorzitter, heeft de over tuiging gebracht, dat de brandweer op vele plaatsen anders moest worden ingericht. Jammer, dat er nog altijd gemeenten zijn, die het standpunt innemen, dat bij brand wel op hulp van de naburen kan worden gerekend. De voorzitter stelde daarop voor, den heer Keeman tot eerste eerelid te benoemen, waarmee de vergadering door applaus haar instemming betuigde. Als blijvend aanden ken werd den heer Keeman een bord aan geboden, gebakken bij de Porcelyne Fles te Delft, en dragende tot opschrift: De Z.-H. Provinciale Brandweerbond, aan zijn voor zitter W. A. Keeman, in dank voor zijn ar beid van 1924 tot 1938. De heer P. de Graaff, directeur van den Reinigingsdienst van Den Haag, bood na mens de overige bestuursleden een grooten zilveren aansteker aan, waarop aan een zijde een slangenwagen gegraveerd was en i 3/4n nomori xrflTl QP V)P- Claimrecht voor aandeelhouders. DE Rotterdamsche Bankvereeniging bericht, dat zij de inschrijving op 1.025.000 aandeelen in de N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam in aandeelen van 1000 aan toonder, ten volle deelen- de in de winst over het boekjaar 1938 en volgende jaren, openstelt op Dins dag 18 October 1938, van des van. 9 tot des n.m. 4 uur, bij hare kantoren te Rotterdam, Amsterdam en 's-Gra- venhage tot den koers van 108 pCt. De inschrijving op deze uitgifte staat open voor aandeelhouders. Voor elk aandeel ad 1000 nominaal, waar voor wordt ingeschreven zullen moe ten worden overgelegd dividend bewijzen no. 2 van nominaal 4000 aandeelen. Op het na de toewijzing aan aandeelhouders overblijvende gedeelte der uitgifte wordt tot denzelfden koers de inschrijving opengesteld voor houders van vestantbewijzen. De storting op de toegewezen aandeelen moet geschieden op Dinsdag 1 November 1938. De officieele noteering ter beurze van Am sterdam en Rotterdam der nieuw uit te geven aandeelen en de dooreenleverbaarheid met de reeds genoteerde aandeelen der vennootschap zullen worden aangevraagd. Aan de toelichting ontleenen wij nog het vol gende: In verband met de uitgifte van 1.025.000 aandeelen in onze Vennootschap deelen wij het volgende mede: De vennootschap is houdster van alle aan deelen in de Nederlandsche Kroonrijwielfabriek, het Nederlandsch Carbidkantoor en de Neder landsche Financierings-Maatschappij „Erres". Verder heeft zij belangen in eenige andere Nederlandsche en in eenige buitenlandsche on dernemingen op haar gebied. Van 1844 tot en met 1930 heeft de Stokvis onderneming haar bedrijfsrekeningen steeds met winst kunnen afsluiten. Evenwel is gebleken dat bij de oprichting van de vennootschap in haar tegenwoordigen vorm de kapitalisatie, in verband met de toen heerschende conjunctuur, te ruim genomen werd. Mede daardoor wer den in de economische crisis na den wereld oorlog aanzienlijke kapitaalverliezen geleden. Daar deze kapitaalverliezen niet onmiddellijk op het aandeelenkapitaal zijn afgeschreven, doch als een afzonderlijke te amortiseeren post wer den opgevoerd, kon bij de groote afschrijvingen die daarop jaarlijks moesten worden toegepast, sedert het begin van de wereldcrisis in 1930 geen dividend meer worden uitgekeerd, De crisis zelve heeft de onderneming zeer goed doorstaan, mede doordat belangrijke ver beteringen en bezuinigingen werden toegepast, waardoor het onkostencijfer van 3.431.961 in 1931 tot ƒ2.390.583 in 1935 daalde. In 1936, toen het bedrijf weder op een ge zonde en rendabele basis gekomen was, leek het oogenblik gekomen om de vennootschap te re- construeeren: de amortisatierekening en verlies- saldi werden op het kapitaal afgeschreven, evenals de waardevermindering, die bij her taxatie van de verschillende onroerend goede ren en deelnemingen was vastgesteld. De uit staande preferente aandeelen werden in gewone aandeelen omgezet, terwijl tgen de gewone aan deelen restantbewijzen (20.000 stuks) werden uitgereikt. Het boekjaar 1936, waarin de reorganisatie tot stand kwam, sloot met een bedrijfswinst van 475.208, waarvan 200.000 werd gereserveerd voor diverse voorzieningen, terwijl het saldo ad ƒ275.208 op nieuwe rekening werd overge bracht. Over 1937 is, na een belangrijke ver sterking van de in 1936 opnieuw gevormde voorraad-reserve, een winst behaald van ƒ1.779.646. Niettegenstaande belangrijke vermeerdering van den omzet in 1937 is het onkostencijfer slechts betrekkelijk weinig toegenomen. Het be- bedroeg 2.596.162 tegen ƒ2.402.627 in 1936 en ƒ2.390.583 in 1935. Van de winst over 1937, vermeerderd met het saldo van het boekjaar 1936, is 100.000 af geschreven op „Terreinen, gebouwen, enz.". Als algemeene bedrijfsreserve is een bedrag van 450.000 afgezonderd. Ingevolge besluit van de algemeene vergadering van aandeelhouders werd het dividend op 7 pCt. bepaald, terwijl een be drag van 788.076 naar nieuwe rekening is overgebracht. Dit bedrag blijft ter beschikking van aandeelhouders gereserveerd om o.a. daar uit uitkeeringen te kunnen doen, ook in het ge val dat de over eenig boekjaar verkregen winst niet toereikend zou zijn voor een redelijk di vidend; de vennootschap is ook bevoegd uit dit voor aandeelhouders beschikbare deel der winst grootere bedragen te besteden tot intrekking van restantbewijzen dan is bedoeld in art. 14, lid 2. De uitgifte der ƒ1.025.000 aandeelen beoogt in hoofdzaak de liquiditeit der vennootschap te verbeteren. Ten tijde van de reorganisatie was de algemeene toestand nog moeilijk te over zien. De sedert ingetreden verbetering en de als gevolg daarvan aanzienlijk gestegen omzetten zijn aanleiding thans tot versterking der eigen middelen over te gaan. v. "f - Gunstig resultaat 1938 verwacht. De gang van zaken in het nieuwe boekjaar is tot nu toe zeer bevredigend, zoodat over het loopende boekjaar weder een gunstig resultaat kan worden verwacht. De prijsdaling, die in de tweede helft van het vorige jaar intrad en de steeds voortdurende onzekerheid op politiek en economisch gebied veroorzaakten in het algemeen een teruggang van het bedrijfsleven. Desniettegenstaande kon den wij in het tweede halfjaar 1937 een aan zienlijke vermeerdering van omzet ten aanzien van hetzelfde tijdvak van 1936 constateeren, ter wijl de omzet in de eerste negen maanden van 1938 circa 15 pCt. hooger was dan in de over eenkomstige maanden van 1937. De onkosten hoewel eenigszins gestegen, zijn niet in even redigheid toegenomen. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Stad Amsterdam met 6071 ton erts. K. VAN VLIET T.ZN. In den ouderdom van 72 jaar overleed te Vlaardinger-Ambacht de heer K. van Vliet T.zn., die van 1905 tot 1924 lid van den Gemeenteraad te Vlaard. Ambacht is tegen 10 uur brandweer, auto's met loeiende sirenes om het begin van de verduistering aan te kondigen. In de kom van het dorp werd dit door politie-auto's gedaan. Als oefening was een bominslag veronder steld aan den Rotterdamsche Rijweg, waar bij een brisant-bom twee slachtoffers had gemaakt, benevens een gasbom was uitge worpen, welke een drietal personen had ge troffen. Deze opgaaf werd aan de comman danten van brandweer, geneeskundigen dienst reinigingsdienst en opruimingsdienst ver strekt, waarna de manschappen hun werk moesten doen. Uit alles bleek, dat er duch tig was geoefend en dat de menschen wisten wat ze te doen hadden. Wat de organisatie van de hulpdiensten betreft: de luchtbescherming is geconcen treerd op het raadhuis, omdat in verband met de standplaatsen der hulpmiddelen in de kom van de gemeente dit wenschelijk wordt geacht. Alleen de geneeskundige dienst en de brandweer zijn over verschillende deelen der gemeente verdeeld. Wat de verduistering aangaat heeft de ge meente afgezien van het plaatsen van richt- lampen om zoo weinig mogelijk licht te doen uitstralen. Wel waren op verschillende ge vaarlijke kruispunten de randen van de trot toirs wit gemaakt. Eén uitzondering is ge maakt voor de verlichte richtingpijlen bij de opritten van het viaduct; deze waren zoo goed mogelijk afgeschermd, zoodat ze van boven uit bijna onzichtbaar waren. Na afloop betuigde de commandant van den luchtbeschermingsdienst, de heer C. L. Drossaers, dat hij zeer voldaan was over de verduisteringsproef, alsmede over het verloop van de oefening der hulpdiensten. Ook Overschie had zich veel moeite ge geven de verduistering zoo volmaakt mo gelijk te doen zijn- Bij een rondgang door de gemeente bleek slechts in een enkel ge val noodig de bewoners te waarschuwen, dat er licht uit hun woningen naar buiten straalde- Op de toegangswegen naar de gemeente waren posten uitgezet om automobilisten te waarschuwen hun lichten te dooven- In af wijking met de maatregelen in Rotterdam was de Overschiesehe politie opdracht ge geven tegen onwilligen onverbiddelijk pro ces-verbaal op te maken- Tegen een be- won er van den Prins Mauritssinigel die de lichtuitstralinig uit zijn woning niet wenschte te voorkomen en tegen een automobilist op den Rijksweg moest inderdaad proces-ver baal worden opgemaakt. Aan de verduisteringsproef was een oefe ning verbonden, waarbij voor een bominslag aan den Rotterdamsdhen Rijweg, welke tevens gepaard ging met een gasaanval de hulpdiensten moesten uitrukken. Alle dien sten hebben op waarlijk te loven wijze ge toond, dat zij weten wat hun in zoo'n ge val te doen staat. Het begin der verduistering werd door 'sirenes aangekondigd van brandweer- en politie-auto's, die alle wegen der gemeente rondgingen- Zoo was in een minimum van tijd de geheele gemeente gealarmeerd- Door klokgelui van de Ned- Hervormde Kerk werd het einde der verduistering aange kondigd. In het algemeen kan worden geconsta teerd, dat de proef goed is geslaagd en dat alle medewerking van de inwoners werd verleend- Ongeluk en deden zich niet voor, hoewel het verkeer over den Rijksweg nog vrij druk/u drang verzocht verruiming van de steunrege ou ling op dit punt te willen toestaan, zulks a^n den anderen kant de namen van de be hetzij door verhooging van het maximum- stUUrsleden voorkwamen, steunbedrag, het zij door verkorting van den Daarna heeft de heer M. C. van Keulen, gestelden termijn van 1 jaar en verzachting dja ajs vertegenwoordiger van het Provin- van den eisch, dat betrokkenen na het hu- ciaal Bestuur in den bond zitting heeft, tot welijk 3 maanden in het vrije bedrijf hebben dgn heer Keeman woorden van dank ge- gewerkt- In antwoord hierop heeft de Mi- „Droken nister evenwel bericht, dat het verzoek niet Tn ziin dankwoord wees de heer iveeman voor inwilliging vatbaar was- An zijn aanKwuuiu vycc* ophet moeilijke van dit afscheid. Ook nadien is dezerzijds in enkele bijzon- F nieuw kozen bestuurslid, jhr. mr. dere gevallen nog getracht, verzachting van 0 F A H van Nispen tot Pannerden, het voorschrift te verkrijgen; ook deze ver- ver' ens vool. het in hem gestelde zoeken zijn afgewezen- vertrouwen, waarna tenslotte de heer F. H- Bij de geldende regeling doet zich het j Burgers> ajs voorzitter van het College van bezwaar voor, dat bl) de geboorte van een Brandmeesters, den heer Keeman met zijn kind geen verhooging van steun althans benoeming tot eerelid gelukwenschte, niet vóór afloop van het bewuste jaar kan plaats vinden. Teneinde hieraan tegemoet te komen is te dezer stede bepaald, dat bij de T geboorte van een kind een aanvulling van het BEGRAFENIS Dr. W. Chr. v. d. LINDEN steunbedrag van 1.35 per week voor reke- nin-g van de Gemeente wordt gegeven. Bo- Onder zeer groote belangstelling uu me- vendien is bevorderd dat van gemeentewege dische kringen is gisteren op de Algemeene aan de gezinnen, die nog „kostgangerssteun" Begraafplaats ter aarde besteld het stof- ontvangen, in gevallen van ziekte of ge- felijk overschot van den dezer dagen over- boorte bil gebleken behoefte gratis kleeding leden arts, W. Chr. van der Linden, bekend J 7? I -ü.iwonoinorf eoproiariQ van Hp Rotterdam— „Foei, foei, wat had ik een vreeselijke nachtmerrie! !1 ALARM VOOR LUCHTGEVAAR. Het secretariaat van de Eerste Rotterdam sche Schada-club, opgericht door personeel van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, is thans gevestigd bij den heer J. Korpel, Westerbeekstraat 82, Rotterdam <Z.), alwaar ook alle inlichtingen omtrent dit spel of voor het lidmaatschap te beko men zijn. wordt verstrekt Ten aanzien van de genoemde regeling el ders, kan worden opgemerkt, dat, naar uit ingewonnen informaties is gebleken, dezee in wezen, ook wat betreft de wijze van uitvoe ring, niet gunstiger kan worden geacht, dan die, welke R'dam toepassing vindt Tenslotte I dé NriwLMJjitot bel moge nog worden opgemerkt, dat B- en W\m der Geneeskunst; die naar voren het begin van dit jaar aanleiding hebben dat dr Van der Llnden in moloog heeft gedaan, waardoor hij ook vele collega's groote dien röntgenoloog, secretaris van de Rotterdam sche medische specialisten, van het specia listenbureau en van de afdeeling Rotterdam van de Ned. Mij. tot bevordering der genees kunst. In de rouwkapel werd het woord gevoerd door Dr. P. H. Kramer, voorzitter van den gevonden de onderhavige aangelegenheden,m loog heeft gedaan, een bijeenkomst van vertegenwoordigers der «F J collega': 7 groote gemeenten aan de orde te stellen waardoor hij ook vele collega en aanhangig te maken bij de Advlescommis- sten bewe sie voor werkloosheid en aanverwante aan- Dr. P. Klumper heeft vervolgens gespro- gelegenheden van de Vereeniging van Neder- ken namens de medische specialisten en het landsehe Gemeenten- Het resultaat van de Specialistenbureau. Van dit bureau is arts hier bedoelde pogingen, de bestaande regeling Van der Linden van de oprichting af secre- in voor de betrokkenen gunstigen zin gewij- taris geweest. Hij was aller vraagbaak, zigd te krijgen, is nog niet bekend- Het Col- Namens de vele vrienden sprak mevr. dr. lege heeft inmiddels op een spoedige beslis- L. C. Maillettte de Burg Wenniger—Hulsebos T-t-ij-.,-. rt -I ...„nKrlAn lfOn Q fCfVlpl H sing aangedrongen. GRONDVERSCHUIVING Dinsdag waren eenige werklieden van de firma van der Wal en Woudenberg op net terrein van de Eerste Ned. Coöp. Kunst- mestfabriek alhier bezig met grondwerk, in verband met een verlenging van de haven bij deze fabriek. Door onbekende oorzaak ontstond er plotseling een grondverschui ving. Het gevolg was, dat zeven werklieden, met kipkarren en smalspoor in de haven vielen. Vijf hunner waren spoedig gered, doch twee anderen werden onder het mate riaal bedolven en verkeerden in levensge vaar, daar zij in de modder dreigden te verdwijnen. Met man en macht gingen de overige arbeiders aan het werk om hun ka meraden te bevrijden. Hun arbeid werd met succes bekroond want kort daarop konden de twee mannen naar boven worden gebracht. Zij hadden n wendige kneuzingen opgeloopen. D® J anderen zijn met den schrik vrijgekomei BEKROOND. Op de zevende nationale Honden ten toon stelling „Hofstad" der Haagsche Kynolrgen- clufo behaalde de Schotsche Colly "hobby van den heer B. van der Graaff alhier, het praedicaat uitmuntend me' ersten prijs vergulde medaille en een extra speciale prijs Wat er Woensdagavond gebeurde. De verduisteringsproef heeft in Overschie bewezen, dat de inwoners bijna zonder uit zondering hun volle medewerking hebben verleend. Van gemeentewege was alls in het werk gesteld om het resultaat der ver duistering zoo groot mogelijk te doen zijn. Op den Delfweg bij de Zwet en op den Rijksweg bij de Zwetbrug alsmede op den Bovendijk waren burgerwachters en politie geposteerd om het verkeer te waarschuwen hun lichten te dooven. De Delftweg, Rijks weg en Kleiweg werden bewaakt, opdat de weggebruikers, na de posten gepasseerd te zijn, weer niet hun lichten zouden ontsteken. De gemeente was verdeeld in 14 blokken,, die door leden van de burgerwacht werden gecontroleerd op lichtuitstraling. De politie- boot van de rijkspolitie bewaakte de Schie van de Zwet tot de fabriek van Van Nelle, voor al ook om de achterzijde van de huizen te controleeren. De schepen werden opge houden, het landverkeer mocht op de eigen risico met gedoofde lichten doorgaan. Van de Zwet en van de grensscheiding tusschen Overschie eii Schiedam vertrokken eenige gevoelvolle woorden van afscheid. Nadat ds. J. J. Stam was voorgegaan in gebed, werd de kist grafwaarts gedragen. Aan de groeve heeft een zoon van den overledene voor de getoonde belangstelling gedankt filbert Roussel, wiens laatste groote werk 'Aeneasmorgen door het Rotterdamsch "philharmonisch Orkest wordt uitgevoerd, tijdens een vroegere repetitie van „Les Evocations" met Eduard en Marinas Flipse. Het Westen Het Oosten Dinsdag vond de wedstrijd Het Westen Het Oosten plaats in de derde ronde van de hoofd- B en W van Rotterdam ontvingen aanbie- klassecompetitie, district Rotterdam. De voiie- dingen tot het verstrekken van eenige onder- dige opstelling en uitslag luidt: handsche 3% pet. geldleeningen tot een totaal bedrag van 9 millioen, ten einde vlottende schuld te consolideeren. Voorgesteld wordt de volgende geldleeningen aan te gaan: 2 millioen, aflosbaar van 1939 tot 1988. ƒ1 millioen. aflosbaar van 1939 t/m. 1978. ƒ1.000.000 (1939—1978). Voorts enkele leeningen van 1 millioen, 500.000, 300.000 en 200.000. De gemeente heeft het recht tot vervroegde aflossing over te gaan. Indien zulks voor No vember 1943 geschiedt, dan zal voor het ver vroegd afgeloste bedrag een vergoeding van 1 procent verschuldigd zijn. De voorstellen inzake dezer leeningen zijn in de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad goedgekeurd. 1. 2. 3. 4. 6. 7. 8. 0. 10. J. BullerJ. Blom 1—J K. F. de Haan—C- Heij 0—2 J. J. de Bruijn—G. J. Aarts 2—0 H» D. VerschoorJ. W« Konings 11 C- van DijkeH. Wittevrongel 20 D, Wiersma—J, Suiker 20 J. H- AnsemsA. J. J. van Vliet.. A. DoornC. Groeneweg 11 Th. DaalhuijzenP. Streefkerk Voorloopig resultaat 10—6 Hangpartijen, welke arbitrair zullen worden De verir beslist. Be vermoedelijke einduitslag 12—8. Hedenavond voortzetting met C. D. Constant B. wordt R-- BV IGERWACHT De schietoefeningen der Burgerwacht zul len een aanvang nemen op 20 October, des namiddags te 7 uur. De schietbaan, die mo menteel in werkverschaffing wordt aange legd, zal nog dit seizoen in gebruik genomen worden. GEVONDEN VOORWERPEN Regenjas, H. Visser, Kerkedijk 22; porte feuille met foto's, te bevragen op het Politie bureau; fietstasch met schildersgereedschap J. Busterd, Tuindorp 52; autowiel met open spaken, E. van Blotenburg, Nieuwendijk 16; zakdoek met ingewikkeld 23 cents, M. An- deweg, Benedenoostdijk 183-10; belasting- merk rijwiel A. ten Veen, Groenendijk 29. „Ondeugd^ wil jé wel eens gauw hier ko- (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). „BEPERKING" DER UITGAVEN. In de avondbladen van 20 September kon men in „De Troonrede" o.m. de volgende passage lezen: „De toestand van de Openbare finan ciën blijft in zeer bijzondere mate zorg ver eischen en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven" en, in de Ochtendbladen van denzelfden datum kon men lezen, dat de a.s. volkstelling ongeveer 1.4 millioen gulden zal kosten! Doe 'k m'n oogen toe (avondblad), dan Wil 'k 't wel gelooven (Troonrede), Maar.... als 'k ze open doe, (ochtendblad) Komt de twijfel (Uitgave Volkstelling) weer Naar boven. Zoo dichtte de Genestet. Rotterdam, ADRs. RIJKS. Naschrift red. M s b. Is de in zender er zoo zeker van, dat de voordeelen, aan een volksstemming verbonden, niet tegen de kos ten opwegen? Aangiften van 12 October 1938. BEVALLENJ. V. Biljouw geb. Ott z. S. A- v. Loon geb. Boet z. M. J. Mak geb. v. d. °k er' Oomen geb. Toebak d. W. Bloem geb. Hey'koop z. A. Groene geb. Swart d. o. Voorrecht geb. v. d. Waall d. J. M. El- dering geb. Damera z. G. v. Lavlere geb. de Jong d. A. v. d. Wel geb. Timmerman d. M, C. v. d. Voorden geb. Seton z. E. A. M. Keukens geb./ v. d. Tuijn d. M. A. HuiJs- dens geb. Vergouwe d. E. A. V. Rossem geb- Dammron z. D. G. M. Fena geb. Snelleman d. B. G. Needrhand geb. Uitermarkt z. C. C. Ancher geb. Hoppe 2 z. J. P. Tolenaar geb. Hopman z. L. M. v. Aggelen geb. v. d. Net z. M. v. D«k geb. Breukal d. K. de KJeijn geb. Dijkers d. GEHUWD: R. van der Laan jm. 26 J. en A. Mulder Jd. 26 j. A. Lagerwaard Jm. 29 j. en C. Gret jd. 24 j. R. van den Berg jm. 23 J. en W. C. Rijnhout gesch. vr. 35 j. A. J. Bloe- mendaal jm. 29 j. en E. Beering jd. 19 j. L. H. Boon jm. 26 j. en B. Grasman jd. 21 j. <L M. Corvers wedr. 28 j. en M. W. Minsea jd. 19 j. G. van Dorp gesch. m. 47 j. en E. van der Steen jd. 44 j. W. F. van Dujjm jm. 25 j- e11 M. J. Vink jd. 19 j. H. Eshuis jm. 24 j. en D. Aa de renter jd. 21 j. J. Gelaudie gesch. m. 30 j. en H. C. de Jong gesch. vr. 45 j. F. Hart- mans jm. 25 j. en S. Mussig jd. 21 j. H. de Jong jm. 21 j. en C. Hogendoorn jd. 21 j. W. Kruithof jm. 22 j. en J. Tournier jd. 22 j. G. van Leeuwen jm. 25 j. en G. Gorter jd. 17 J. P. Lugthart jm. 21 j. en C. van Doeselaar jd. 19 j. T. J. B. Marks jm. 24 j. en F. J. Gras- hoff jd. 22 j. M. H. Papavoine Jnn 18 j. en A. C. van Haaren d. 21 j., J. S. Ritmeester jm. 25 j. en F. A. Lafleur jd. 28 j. T. Roder- kerken Jm. 22 J. en A. Huisman Jd. 19 j. J. W. de Ronde jm. 25 j. en W. Haasnoot jd. 21 j. J. Ryke jm. 81 J. enA. Teumsse Jd. 26 j. W. M. van Rijswijk jm. 27 j. en C. M. Dikmans jd. 22 j. G. A. Smelter wedr. 55 j. en J. M. van Zomeren wede. 61 j. H. J. van der Veer Jm. 23 j. en A. de Bruyn jd. 29 j. N. Vogelzang jm. 22 J. on J. H. de Bie jd. 18 j. J. van Zeideren wedr. 49 j. en M. van der Ent jd. 44 J. B. van Buuren jm. 25 J. en J. C. Mannee Jd. 24 J. J. van den Genugten jm. 28 j. en M. H. Ringeling pd. 25 j. J. van Hattem Jm. 31 j. en H. Steinvoort jd. 26 J. W. Huson jm. 30 J. en H. Wiegers jd. 29 j. L. A. van def Jagt jm. 25 j. en P. Slegtenhorst jd. 22 j. J. van Leeuwen jm. 24 j. en G. van Westrenen jd. 23 J. A. den Outer Jm. 24 J. en C. Vermeulen Jd. 22 J. L. Ryken jm. 27 j. en A. Kruit hof Jd. 27 j. P. J. A. Sneevliet jm. 28 j. en J. P. den Hollander jd. 25 j. W. C. Spaan jm. 30 J. en A. M. J. H. van der Mijn Jd. 26 j. A. P. Weeda jm. 26 j. en H. W. OostrtJk jd. 23 J. J. J. Blaauwboer jm. 22 j. en P. Burgstad jd. 20 j. D. J. Geerlof jm. 30 j. en J. S. van der Meulen jd. 25 j. G. Heetveld Jm. 34 J. en J. M. van D(jk jd. 24 j. M. J. van der Hoek jm. 27 j. en A. Slotboom jd. 23 j. D. P. Overhand jm. 18 j en B. M. Greis jd. 17 j. A. Poldervaart jm. 26 j. en J. C. van Eijk jd. 24 j. J. H. Voorstad jm. 25 j. en T. M. Brans jd. 21 J. A. de Waal jm. 23 j. en E. van EUsden jd. 22 j. L. van Wijhe jm. 31 j. en L. E. van Peeren jd. 26 j. J. van Hoften jm. 32 j. en M. N. Bakker Jd. 23 J. A. J. Verhoeks jm. 24 j. en H. Roos Jd. 21 J. L. Jansen Jm. 26 J. en G. M. van Duyi Jd. 22 j. A. J. LooUe jm. 27 J. en C. A. A. de Frouw jd. 22 j. G. E. de Hooge jm. 27 j. en R. Kwak jd. 20 j. C. H. van Wetelden jm. 22 j. en J. J. Grundeler Jd. 21 j. J. Snikkers jm. 24 j en J. Slotboom jd. 26 j. j. w. de Bruijn jm. 21 J. en A. E. van den Heuvel jd. 20 j. C. Schellaars jm. 26 J. en C. J. Maas land jd. 22 j. J. J. Berghout jm. 28 j. en E. P. M- Meulenkamp jd. 26 j. C. J. Bot jm. 33 j. en H. A. Bauten jd. 32 J. N. A. Slegt Jm. 25 J. en P. den Hartog Jd. 19 j. W. J Franken jm. 23 j. en J. P. Krygsman pd. 21 j. T. Oudijn jm. 45 J. en A. van Gangelen jd. 37 j. M. D. Maasdam jm. 24 j. en C. Schippers jd. 24 j. A. Capolle Jm. 26 J. en C. Wildeman Jd./ 24 J. K. A. F. van Kampen gesch. m. 29 j. en W. Rademaker jd. 32 j. W. M. Berkelaar jm. 21 j- en W. Lagendyk jd. 17 j. E- A. Posthoorn jm. 26 j. en M. M. Kortum jd. 27 j. J- ne Haag Stekelenburg Jm. 29 j. en S. Bezemer jd. 25 j. w. Blom jm. 24 j. en T. van Triest jd. 20 j. J Bosman Jm. 28 j. en W. C. Visser Jd. 27 J. A. van der Maarel Jm. 26 j. en R. C.' laisiér jd. 24 j. W. Lore de Jong jm. 25 j. en P. Lugtenburg jd. 25 j. N. C. Rietdyk jm. 27 j. en J. A. M. Cieremans jd. 26 j. C. Verhagen Jm. 23 j. en M. Dekker jd. 20 j. van Wijk van Brievingh Jm. 23 j. en L. Steeger jd. 22 j, A. Baas jm. 22 j. en G. J. de Jong jd. 23 j. J. de Lange jm. 28 j. en K. van der Knaap Jd. 26 J. J. Schouten jm. 27 j. en M. B. Oldenburg jd. 26 j. C. G. Buquet jm. 24 j. en C. P. Dallau Jd. 23 j. J. J. Werson Jd. 24 j. en J. W. van Ooyen jd. 24 j. G. Keiler Jm. 26 J. en T. C. Kromdyk jd. 23 j. OVERLEDENB. Edelstein wede. v. B. Kater 75 J. A. C. Leonard vr. van J. v. d. Jagt 54 j. N. Lems ongeh. vr. 21 j, J. Koeae- mana m. van A. Dam 69 j. H. J. Hartman m. van J. de Pgper 49 j. H. L. v. Perls wedr. v. W. M. Geleijns 85 j. C. Kooy ongeh. m. 43 j. A. H. Overvliet wede. v. F. v. Leer dam 86 J. N. J. Slootweg, man van W. E. v. Staveren 66 j. J. G. v. d. vyver, gesch. man van A. M. Klarenbeek 82 j. W. H. Ul- lersma, wede. van F. Boeje 77 J. M. J. Briara wede. van J. J. de Munnlk 75 J. A. M. E. Hoepelingh, wede. van J. T. Postma 77 J. M. Sibrgns, man van A. de Boer 77 j. M. V. Loon, maa van E. Zwünenburg 42 i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2