GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM. De kwestie van de intern. Luchthaven, burgerlijke stand. VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 „Rotterdam moet een plaats hebben aan de groote inter nationale vliegroutes". Behandeling der telefoontarieven. SCHIPHOL—WAALHAVEN. RESIDENTIE-TOONEEL. Het adres aan den Raad van Ministers. Roberts vrouw. DE BRAND IN DE KAM ELI ASTRAAT. INBRAAKJE. DIEFSTAL VAN EIEREN. POLIKLINIEKEN VOOR HEIL GYMNASTIEK EN MASAGE. AANRIJDiING. AVONDVERGADERING. Aan de orde is Schadeloosstelling voor ongerief in gemeentewoningen. Het afwijzend praeadvies op het verzoek VEin bewoners van gemeentewoningen aan de 2e Gijsingstraat om schadeloosstelling voor het ongerief tijdens de in hun wonin gen uitgevoerde werkzaamheden. De heer REUDERINK (Comm.) zegt, dat in het afwijzend praeadvies niet naar voren is gebracht of de bewoners langer dan 14 dagen van het ongerief hebben „geprofi teerd". Is dit het geval, dan is de gemeente volgens de wet verplicht schadeloosstelling te geven. De heer ir. VAN DIS (St.G.P.) vraagt waarom het college dit afwijzend prae-advies niet in een gedrukt stuk bij den raad heeft gedeponeerd. Spr. acht de eischen van de be woners gerechtvaardigd, want hij heeft de onhoudbare toestanden gezien waarin de menschen tijdens de uitgevoerde werkzaam heden hebben verkeerd. De heer VAN BURINK (Onevo) wijst mede op het dikwijls ontbreken van gedrukte stukken. Hij onderschrijft hetgeen de beide vorige raadsleden naar voren hebben ge bracht. Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) zegt, dat deze materie eerst in September jl. in handen is gesteld van het college ter fine van prae-advies. Verder vergeet de raad, dat bij raadsbesluit het beheer en de exploitatie van gemeentewoningen in handen is gelegd van de Woningstichting. Het college heeft in dit beheer niets te zeggen. De heer NIVARD (R.K.) Nou Nou Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) legt er verder den nadruk op, dat de bewoners zelf de veranderingen hebben aangevraagd. De heer VAN BURINK (Onevo) Dat zijn er slechts drie er nu blijven er nog acht over Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.F.) Het rapport van de Woningstichting spreekt een geheel andere taal dan in den raad momen teel naar voren wordt gebracht. De heer REUDERINK (Comm.) In de wet wordt niet gesproken over het feit, of de huurder op éigen verzoek „veranderingen" heeft aangevraagd in zijn woning. De heer ir. VAN DIS (St.G.P.) wijst er ten overvloede op, dat een vrouw zelfs zenuw ziek is geworden van de herrie waarin zij dagen heeft moeten wonen als een gevolg van de restauratie-werkzaamheden. De heer VAN BURINK (Onevo) begrijpt •niets van de argumenten van den wethouder. Als het college met deze zaak niets heeft te maken, waarom wordt dan prae-advies uit gebracht. Spr. is de overtuiging toegedaan, dat hier alle grenzen van redelijkheid zijn overschreden. De bewoners hebben recht op schadeloosstelling. Hij wenscht geen eenzijdige voorlichting van den directeur van de Woningstichting. Het soc.-democratisch college heeft het niet de moeite waard gevonden om de bewoners zelf te hooren. Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) heeft deze zaak niet zoo gewichtig beschouwd, dat de raad een gedrukt stuk noodig achtte. Wil men een andere regeling, dan moet d e r a a d eeneindemakenaandeW oning- stichting. Spr. zegt dikwijls een advies aan de directie van de Woningstichting te hebben gegeven. Maar het succes was niet altijd even bevredigend. En ingrijpen door het college is uitgesloten. De heer VAN BURINK (Onevo) De samenwerking is dus niet erg knus Spr. doet het voorstel het afwijzend prae-advies aan te houden, totdat het is verschenen in een gedrukt stuk. Wethouder BRAUTIGAM (S. D. A. P.) noemt het onjuist na eerst de zaak van a tot z te hebben besproken, dan een gedrukt stuk te vragen. Het voorstel-Van Burink om het afwijzend prae-advies aan te houden, totdat een ge drukt stuk is verschenen, wordt in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 35 stemmen. Vóór stemmen Onevo, ir. Van Dis (St.GJP.), Menist (R.A.S.P.) en Hendriks (R.-Kath.) Het afwijzend prae-advies wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 35 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen ir. Van Dis (St.G.P.), Onevo, Menist (R.S.A.P.) en de communisten. Wijziging van de begrooting voor 1938. Aan de orde is Het voorstel tot wijziging van de begroo ting voor 1938. De heer MENIST (R.A.S.P.) vindt het wel wat mal, dat de raad na tien maanden zich nog moet gaan beraden over een post van 122.000. Waarom heeft het college zich zoo maar neergelegd bij den eisch van Ged. Staten De wijziging gaat o.m. ten koste van de jeugd. Immers het betreft hier het ter beschikking stellen van 50 gulden per klasse voor de aanschaffing van leermiddelen en spelmateriaal. Spr. hoopt dat de raad zich zal vasthouden aan de uitgetrokken post op de begrooting. Ook de 1500 gulden voor de aanschaffing van nieuwe boeken voor de bibliotheek moeten blijven gehandhaafd. Wethouder RATTé (S.D.A.P.) zegt, dat het weinig succes zal hebben zich te verzetten tegen het voorstel van het college. Ged. Sta ten wenschen deze wijzigingen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Amsterdam kwam eerst na Rotterdam. Steeds is door Rotterdam voor het behoud van een eigen vlieghaven gepleit. Toen het Ministe rie van Waterstaat aandrong op een gemeen schappelijk vliegveld heeft Rotterdam ter stond de nobele houding aangenomen, om indien mogelijk de medewerking daartoe niet te onthouden. Hangende deze situatie zou het ongeoorloofd zijn geweest Waalhaven geheel naar de eischen van den tijd in te richten. En nu komt het Ministerie van Water staat zonder eenig verder overleg met de mededeeling Schiphol tot centraal vliegveld te bestemmen. Aldus is ons fatsoen beloond. Dit is de belooning nu voor onze gehoor zaamheid aan het rijksgezag. Met alle kracht zal Rotterdam hebben op te komen tegen de voor onze stad fnuikende voornemens van de règeering. De heer mr. DUTILH (V.B.) constateert, dat het vliegveld-vraagstuk in een ernstig stadium is gekomen. Niemand kan met eeni- gen grond van waarheid beweren, nóch in geografisch, nóch in economisch opzicht, noch ten aanzien van het bevolkings-zwaartepunt, dat Noord-Nederland voornamer en belang rijker is dan Zuid-Nederland. Het complex Amsterdam is niet belangrijker dan het com plex Rotterdam. Schiphol heeft zich kunnen ontwikkelen, terwijl Waalhaven kunstmatig is belemmerd. Het millioen inwoners van het Zuiden heeft evenveel recht op een vlieg veld als het millioen inwoners in het Noor den. Wonderlijk zou het zijn indien Rotter dam als de vlugste haven van de wereld, met betrekking op een luchthaven op den tweeden rang zou worden gedrukt. Dit zou een miskenning zijn! Tegenover ieder argu ment van Noordelijke zijde voor eigen be lang stellen wij onze havens, waar drie kwart der goederen wordt verscheept. Het centrale vliegveld moet redelijk zijn gelegen en niet tien minuten van de Noor delijke menschen en. zestig minuten van de Zuidelijke menschen. Spr. noemt het voorstel van de regeering onredelijk. Als centraal vliegveld ligt Schip hol nooit goed. Op cijfers moeten wij ons niet dood staren, want we hebben te doen met een gepousseerd Schiphol en een terug gehouden Waalhaven. Een vergelijking kan dus niet worden gemaakt. De zaak moet objectief bezien worden zonder een enkele bijbedoeling. Hij hoopt tenslotte, dat zijn strikt theore tische beschouwingen de regeering zal over tuigen dat een internationaal vliegveld vlot bereikbaar voor Rotterdam een nationaal be lang is. De heer mr. DONKER (S.D.A.P.) gaat mede de geschiedenis na en stelt vast, dat het steeds de regeering is geweest, welke ten aanzien van deze materie iets heeft ver langd of beslist. Het regeeringsbeleid in deze uitermate ernstige materie is steeds uiterst weifelend geweest. Steeds is de regeering van standpunt veranderd. Eerst moest het Westen twee vliegvelden hebben. Toen kwam Leiderdorp en nu wordt Schiphol aangewe zen als internationale luchthaven. Hij wijst op nog vele andere inconsequenties in het optreden van de regeering. Rotterdam heeft alle reden om zich zeker op dit gebied over het beleid van de regee ring te beklagen. Uit de dagbladen moest het gemeentebestuur vernemen, wat de regeering nu weer van plan was. Van eenig behoorlijk overleg is geen sprake geweest. Rotterdam voelt zich dan ook sterk gegriefd. Rotterdam handelt niet uit een locaal pa triotisme. Wanneer het nationaal belang zou eischen dat Rotterdam haar eigen belangen op den achtergrond zou moeten stellen, dan gebeurde dit ongetwijfeld. Ook spr. wijst er nog eens op, dat men hier niet moet komen aandragen met vergelijkende cijfers. Schip hol heeft steeds den wind mee gehad, ter wijl Waalhaven immer heeft te kampen ge had met tegenwind. Een vliegveld op zestig kilometer afstand van Rotterdam zou voor de eerste havenstad des lands fnuikend zijn. Het moet volgens spr. mogelijk zijn om met twee vliegvelden in het Westen een rationeele verdeeling te vinden van de internationale luchtverbin- dingen. Een krachtig protest is hier op zijn plaats. Spr. hoopt, dat de regeering haar houding zal herzien ten bate van Rotterdam, waar mede ongetwijfeld een nationaal belang wordt gediend. De heer mr. BAARS (R.K.) zegt de his torie te zullen laten rusten. Hij treedt liever terstond in medias res, in het midden van de materie waar Rotterdam voor staat, dat leert ons het schrijven, van den Minister van Waterstaat en van den Minister van Defensie van 24 Augustus 1938 en 20 Juli 1938. Deze beide brieven moeten volgens spr. in de Han delingen worden opgenomen, opdat ook de niet-leden van den raad kennis kunnen ne men van hetgeen ons is overkomen van de zijde van Defensie en van Waterstaat. De wethouder van bedrijven in Amsterdam noemt de houding van het gemeentebestuur van Den Haag inzake deze kwestie „weinig elegant". Spr. kan echter deze uitdrukking ten aanzien van de Rijksregeering niet ge bruiken. Spr. kan zich indenkep, dat wel licht een hoog Indisch ambtenaar een hou ding als ingenomen door de regeering tegen over Rotterdam, zou Innemen tegenover een of andere kampong, maar een dergelijke hou ding neemt men toch niet aan tegenover de eerste havenplaats des lands. Spr. weigert te gelooven, dat de laatste brief van den Minister „doel in zich" is, het lijkt spr. eerder, dat de brief is bedoeld als een „middel" om iets anders te bereiken. Het venijnige van den brief van den Minister zit volgens spr. nu eens in den kop n.l. de mededeeling, dat er een centraal luchtvaart- Aan de orde is Het ontwerp-adres aan den Raad van Mi nisters in verband met het voornemen der regeering om het vliegveld-Schiphol te be stemmen tot internationaal luchtvaartterrein. De heèr mr. A. DE JONG (A.R.) grijpt terug in de historie en constateert dat twin tig jar^n geleden door Rotterdam werd be sloten een vlieghaven aan te leggen. Rotter dam is de pionier op dit gebied in den lande. Onze stad als internationale zeehaven had en heeft absoluut nog noodig een luchthaven. mi HOTEI. •JNEO/UttT U CEHTWM DE9' tl wnfTEUW „Er is vandaag niet genoeg sneeuw, zoo dat de bobslee-ploegen binnenshuis trainen." Het tooneelspel in 6 tafreelen van St. John Ervine, waarvan de Rotterdamsche Volks universiteit gisteravond de première kreeg en dat volgens de toelichting in het program het groote succes vormt van het Londensche winterseizoen, heeft de verdienste, dat het een weinig flatteerend licht werpt op de moderne Engelsche samenleving, gezien uit den religieuzen gezichtshoek, geenszins met uitzondering nog wel van de kringen der geestelijkheid zelve. Wat intusschen aller minst een motief mag worden geacht, waar om wij het onzen lezers zonder meer zouden kunnen aanbevelen. Integendeel, met zijn zwevende ideeën wereld, die opgaat in „verdraagzaamheid" en even gemakkelijk zich schijnt neer te leggen bij een „godsdienst" zonder God als zij het met moreele „opvattingen" op een accoordje gooit, lijkt ons dit stuk lang niet zoo on schuldig als het program ons schijnt te wil len doen gelooven. Met name de bekende toletante houding van een goed deel der geestelijke leidslieden in de Anglicaansche kerk ten opzichte van de zgn. „geboortebeperking", met welke im- moreele praktijken hier zelfs de vrouw van een dominee zich zij het dan niet zonder verzet van andere zijde occupeert, illu streert wel, hoezeer men het spoor bijster is. En tevens dat voor ons dit stuk, waarin trouwens ook op ander terrein onaanvaard bare sententies worden geloosd, eigenlijk als geestelijke contrabande dient te worden be schouwd. Het spijt ons voor Dirk Verbeek en de zijnen, die aan de vertolking veel zorg had den besteed en uit dien hoofde de ongewoon kwistige bloemenhulde, waarbij naast den genoemden hoofdrol-speler ook de beide voornaamste damesrollen, Vera Bondam (in quadruplo) en Adrienne Canivez, werden be dacht, zeker verdienden. Wij moeten het echter bij deze vermelding laten. L. H. Onderscheiding voor de redders. Het bestuur van de Kon. Nederl. Brand- weervereeniging heeft naar aanleiding van hun optreden bij de redding van drie kinde ren tijdens een brand aan de Kamelias+raat No. 21 op 2 Juni j.l. het kruis voor daden van moed en zelfopoffering dier vereeniging toegekend aan de heeren H. van Nieuwland en J. J. van der Schoor, brandmeesters en C. van Duivenbode, geaffecteerde van slan genwagen No. 59. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot den winkel in electriciteitsartikelen van H. L. Chr. G. aan den Nieuwe Binnenweg. Het kasregister werd opengebroken en een bedrag van 15 gulden werd ontvreemd. Ten nadeele van C. H., gevestigd aan de Kortekade is van een wagen staande irmie Jufferstraat een kistje met 200 eieren ge stolen. Tentoonstelling in het Oude Raadhuis. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Poliklinieken voor heilgymnastiek en massage voor on- en minvermogenden heeft de kring Rotterdam van het Neder- landsch Genootschap voor heilgymnastiek en massage een tentoonstelling georganiseerd in de Oude Raadhuis, welke gistermiddag door den wethouder voor Sociale Zaken, den heer R. J. Dijk, is geopend. De voorzitster van kring Rotterdam, mej. J. A. de Haas, heeft de bijeenkomst welke aan deze opening voorafging, geopend met een bijzonder woord van welkom o.a. tot den oud-hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr. ten Burg en tot den leider van het geneeskundig schooltoezicht dr. Heij- mans. Dr. Feisser, de directeur van den Gem. Gezondheidsdienst was door uitstedig- heid verhinderd, wethouder Ratté eveneens, terwijl dr. Kramer, de voorzitter van de afd. Rotterdam van de Nederlandsche Maat schappij voor Geneeskunde zich had doen verontschuldigen wegens het overlijden van dr. van der Linden. Hoewel de poliklinieken eerst vijf jaar bestaan, zoo was er, aldus mej. de Haas, toch alle reden tot een herdenking als deze. Want in deze vijf jaar is veel tot stand ge komen. Waren er het eerste jaar 2000 be handelingen, het laatste jaar was dit reeds tot 4000 gestegen. Hiervan werden 65 pet. gratis behandeld. Het heeft veel moeite gekost om vol te houden. En men zal voort gaan in het vertrouwen dat in de toekomst eenmaal van overheidswege gedaan zal kun nen worden, hetgeen gezien het belangrijk sociaal werk van deze poliklinieken, als billijk wordt geoordeeld. Hierna nam wethouder Dijk het woord. Deze tentoonstelling heeft ten doel de mas sage te populariseeren en bij autoriteiten Kapitein Burzynski (links) en dr. Jodko- Narkiewicz, die den tocht met den Pool- schen stratosfeerballon „Ster van Polen" zouden ondernemen. de nuttigheid en noodzakelijkheid der poli klinieken aan te toonen. Het gemeentebe stuur ziet gaarne deze medewerking in de sociale taak der gemeente, maar de finan- cieele toestand der gemeente laat niet toe te doen, wat men van haar zou verwachten. Wij zitten, aldus spr., met een tekort van Ar'e millioen, welk bedrag nog hooger zou zijn, indien wij niet zulke optimisten en idealisten waren. Spr. hoopte echter, dat het hem nog eenmaal beschoren zal zijn in die richting toch iets te bereiken. Wat de over- heid voorloopig kan doen, is het werk sti- muleeren. En dit is ook van groot belang. Want niet alles moet overheidswerk zijn. Anders zou het een doode boel worden. Rotterdam is een levende stad, op menig terrein zien wij de particuliere daadkracht met de overheid samenwerken. Hierna begaf men zich naar de rotonde zaal van het Oude Raadhuis, alwaar de ten toonstelling is ingericht. Men krijgt daar een volledig overzicht zoowel van het werk in Nederland als van dat in Rotterdam. Tal rijke foto's en diapositieven, kaarten en statistieken geven een indruk van den tegenwoordigen stand van de heilgymnastiek en massage. Vervolgens vond een demonstratie van de kringleden met patiënten plaats, waarna tenslotte eenige films werden vertoond o.a. van de nieuwe genootschapsfilm, van de massage bij de Vierdaagsche en de dr. Mezger-herdenking te Domburg op 22 Augustus j.l. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag is de ten toonstelling nog geopend. Gisteravond om kwart voor elf stonden drie wielrijders op de Gelderschekade met elkander te praten. Plotseling werd één van hen, de 26-jarige mej. A. More, wonende Parallelweg aangereden door een personen auto bestuurd door den 39-jarigen J. C. S. De dame kwam te vallen en kreeg een ernstige hoofdwonde alsmede een hersen schudding. Zij is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. De fietsen van alle drie de wielrijders werden beschadigd. De auto is door de politie in beslag geno men. Aangiften van 13 October 1938. BEVALLEN: A. M. v. Toor geb. de Vu()st d. E. Boesman geb. deHeer z. m. L. v. Liempd geb. Thans z. J- C. ae Wolff geb. Kroet z. E. de Jong geb. Breedveid z. M. A. Vermeulen geb. v. d. Blom z. C. p, Stroosma geb. v. 't Wout z. D. Coltof geb. Simons z. M. C. Onstwedder geb. Jordaan z. A. Pierre geb. Koning d. W. de Jong geb. Jiogervorst d. D. Maat geb. Stok z. W. O. M. Hijs- houwer geb. den Outer d. H. de Vries geb. Quak z. E. A. J. v. Dongen geb. de Bruin d. -J. W. Snjfders geb. Engelsman d. M. Cogels geb. Visser d. M. Kiers geb. V. d. Meer z. M. G. P. Maaskant geb. Wils d. ONDERTROUWD: A. v. d. Water Jm. 36 j. en M. E. Studie jd. 29 j., Pr. Alexanderstr. 5a J. G. v. d. Westen jm. 29 j. en D. M. Carabeen jd. 22 j., Hoogstr. 220b J- J. C. v. Beek jm. 25 j. en A. C Westerink jd. 19 j., Bergschelaan 380c A. A. W. v. Beek jm. 30 j. en H. H. Stittelaar jd. 29 j., Doedesstr. 55b J. Breedveid jm. 32 j. en A. Bras jd. 29 j., Benthuizerstr. 96a A. J. Buddenbaum jm. 26 j. en A. H. den Hoed Jd. 23 J., Vlietlaan 43a P. A. de Callafou jm. 24 j. en M. va nEs jd. 22 j., Gordelweg 122c F. J. Daman jm. 32 j. en A. J. de Blok jd. 26 j„ Schoonoordstr. 36a M J v. Gogh jm. 28 j. en M. R. S. Dirks jd. 26 j„ Gr. Visscherijplein 35b W. de Graaf jm. 22 j. en E. Th. Hoogwerf jd. 19 j., Cronjéstr. 31a C. de Graaff jm. 23 j. en A. v. d. Voet jd. 22 J., Schiedam D. de Haan jm. 36 j. en H. v. d. Linden jd. 32 j., Weesp W. J. Halter wert. 30 J. en J T^rrTbrècTits Jd. 26 j., Tiendstr. 53b M. H. v. d. Hoeven jm. 26 j. en L. M. de Ruiter jd. 23 j., D. Curtiusstr. 10b J. P. Hoogendoorn wed. 47 j. en J. Plomp ges. 49 j., v. Alkemadestr. 29a A. M. Hoppezak jm. 24 j. en C. Velthoven jd. 29 j., Fabriekstr. 16a J. Hujjsson jm. 27 J. en E. v. Berkel Jd. 30 j., Burg. Hoffmanpl. 70a J. J. Ju Jm. 26 j. en G. Versluis jd. 24 j., Mauritsstr. 48/3 Tb. v. Keeken jm. 23 j. en G. C. Rijke jd. 22 J., Mee- krapstr. 12a J. de Korte jm. 27 j. en M. G. Smits jd. 24 j., Zaagstr. 12a L. de Kwaadste- niet jm. 24 j. en J. Post jd. 21 j„ 's-Gravenweg 269 R. Laan jm. 23 j. en G. Nette jd. 25 j„ Beukelsweg 67b w. L. Leenderts jm. 24 j. en M. W. Kruidenier jd. 21 j„ Schiedam B. v. Leeuwen jm. 26 j. en K. Danielson jd. 23 j., 's-Gravenhage E. van Leeuwen jm. 26 j. en B. de Vries jd. 26 j., West Zeedijk 18a A. J. van Lit jm. 33 j. en A. M. Kranenburg jd. 25 j., Binnenweg 93/5 P- Lubrun jm. 26 j. en J. S. M. van Deursen jd. 23 j., Nadorststr. 64b M. Padmos jm. 25 j. en J. Trouw jd. 25 j., Wapenstr. 10b J. J. F. Schuit jm. 26 j. en A. P. Doornink jd. 26 j., Sleephellingstr. 12a J. v. Belle wed. 57 j. en H, H. de Gast jd. 47 j., Taandersstr. 94b J. W. Bertels jm. 24 j. en F. C. Pols jd. 20 j„ Gouda O. Blok jm. 26 j. en H. E. Meeling jd. 21 j., Vlietkade 24a J. v. Bockel Jm. 28 j. en A. F. Siebrecht Jd. 29 j„ 's-Gravenhage J. Breetveld jm. 28 j. en L. v. d. Doel jd. 22 j., Boomgaardstr. 106a W. J. v. Essen jm. 24 j. en A va,n Hoek jd. 22 j., Pleretstr. 24a J. N. de Graaf jm. 24 j. en C. J. Emans jd. 20 j., Rös. Manszstr. 88a H. Haslmghuis jm. 26 j. en N. A. Baaij jd. 23 j., Oosteinde 74a L. S. Schuyie- man jm. 27 j. en M. G. Pelmore jd. 29 j., Wester kade 21 J. Braakman jm. 28 j. en H. Enter jd. 29 j., Hellendoorn W. Bleyenberg jm. 22 j. en G. N. Neven jd. 20 j., Oranjeboomstr. 129b L. Boeyen ges. 35 j. en A. H. Hofman ges. 33 J., Eendrachtsstr. 138/6 L. van Bokkem jm. 23 j. en A. L. v. Kesteren jd. 23 J., Zeilmakersstr. VOb P. Hense jm. 26 j. en M. J. Holthuijzen jd. 24 J., Rechthuisstr. 15a G. J. A. v. d. Meer jm. 31 j. en m. v. Houclce jd. 29 j., 's-Gra venhage p_ Mulders jm. 27 j en A. M. A. Schouten Jd. 26 j., Binnenweg 44a J. Noest jm. 24 j. en E. Rond jd. 20 j., Lombokstr. 8b A. J. v. Noppen jm. 36 j. en J. A. H. Boer jd. 30 j„ Strevelsweg 2lla G. Ouwerkerlc jm. 25 J. en P. H. de Regt jd. 22 J., Agniesestr. 123b L. v. d. Peppel jm. 26 j. en j. J. C. F. de BruiJn jd. 26 j., Hoek van Holland H. A. Peters jm. 24 J. en W. L. V. Efferen jd. 24 j., Nic. Beetsstr. 44a H. J. Prins jm. 25 J. en t. Witkamp jd. 23 j„ Berkelschelaan 64 P. J. Richard jm. 23 j. en B. H. Scheefhals jd. 21 j., Ammanstr. 24b D. Roo- denburg jm. 27 j. en A. Jansen jd. 19 j„ Ael- brechtskolk R. Schaeffer jm. 25 j. en H. W. v. d. Dorpel jd. 22 j„ Zinkerstr. 15a A. L. Schippers jm. 22 j. en C. V. d. Wel jd. 21 j.. Patrimonium Hof lib P. SpringmeiJer ges. 49 j. en F. M. A. Gruppe wed. 41 j„ Bergweg 37d M. C. C. Stamkot jm. 24 j. en J. C. den Haan jd. 22 j„ Oost Zeedijk 237b C. Steyn jm. 29 j. en R. Veerman jd. 23 Bloemfonteinstr. 89b H. M. Stoutjesdijk jm. 36 j. en S. H. Müller jd. 27 j., Ackersdijkstr. 125a E. v. Stiffen wed. 47 J. en C A. Waarts jd. 31 j., Gr. Visscherystr. 28b G. H. J. Tito jm. 23 j. en A. Kerssen jd. 20 j., Snoekstr. 12b A. W. Veldhoen jm. 28 j. en M. A. v. d. Genugten Jd. 26 j., Waterbeekstr. 31a C. Vinjé jm. 30 j. en M. Ratzenböck jd. 26 J., Hillelaan 26a A. Visser jm. 25 J. en S. M. Berkhof jd. 20 j., Capelle a/d. IJssel J. Ph. de Visser jm. 27 j. en E. Stok jd. 26 J., Bothastr. 21b J. A. G. Vonk jm. 24 j. en A. H. M. de Haan jd. 21 j„ R. Rottekade 99c W. J. Wande- maker wed. 38 j. en A. Roos jd. 32 j., Wolphaerts- bocht 13a J. Wereldsma jm. 20 j. en J. H. Lucassen jd. 18 j., Goudscheweg 16b G. v. Woerden jm. 29 j. en H. E. Kalbvleesch Jd. 26 j., Gr. Visscherijstr. 108a W. v. Wunnlk jm. 22 j. en E. Reijntjes jd. 21 j., Veerlaan 82b P. J. Zeer jm. 18 j. en M. E. Jansens jd. 19 j., Meer- mansstr. 31a B. Zwynenburg jm. 27 j. en T. Swart Jd. 25 j Blokmakersdwarsstr. 18a L. H. Aernds jm. 35 j. en J. P. Walters jd. 21 j„ Hang 76b J. v. Affaire jm. 30 j. en A. RtJsdljk jd. 26 j„ Ridderkerk M. M. Alblas wed. 32 j. en A. v. Herk jd. 24 j„ Waddinxveen J. P. Baren- drecht jm. 30 J. en J. G. de Mutsert jd. 28 j„ Wilgenstr. 21a C. de Jong jm. 29 j. en B. W. Smit jd. 31 J., Lusthofstr. 166b D. j Kuis Jm 30 J. en H. v. cl. Berg jd. 21 j., Gaffelstr. 77a J. Stmoncelli jm. 26 j. en N. Littel jd. 23 J., Eendrachtsweg 24 M. Visset' Jm. 24 1 en J. v. d. Kooij jd. 20 J., Coloniastr. 14b. GEHUWD: J. ter Horst jm. 28 j. en A. van Vliet Jd. 25 j. L. J. van Duijn jm. 26 J. en M. A. W. van Maaren jd. 24 j. OVERLEDENB. Liersen wede. van C. Kragt 76 j. A. J. Smol wedr. van H. v. Zon 83 j. M. A. M. Webber vr. van L. B. Knlpscheer 77 j. A M. de Hoogh m. Voorts als levenloos aangegeven: G. T. v. d. Graaf geb. v. Dongen z. vi. terrein zal komen en wel in Schiphol. En dat het groote internationale luchtvaartver- keer op één enkel luchtvaartterrein zal wor den geconcentreerd. Wij nemen in Rotterdam geen anti-Am- sterdamsch standpunt in. Wij bekijken deze materie alleen zuiver zakelijk. Aan stem ming maken heeft Rotterdam weinig gedaan. Of van Amsterdam hetzelfde kan worden gezegd, wil spr. in het midden laten. Senti mentsargumenten wil spr. laten rusten. Wij komen alleen op, zoo zegt spr. voor het vitale Rotterdamsche belang. Rotterdam moet een plaats hebben direct aan de groote internationale routes. Wij moeten liggen aan een hoofdweg en niet aan een secundairen weg,. Rotterdam heeft het recht dit verlan gen te uiten. Rotterdam immers is een klas se op zich zelf. Na Rotterdam komt er een heele tijd niets.... en dan komt Amsterdam eerst. Wij hebben immers in Rotterdam 72 procent van het totale goederen-vervoer. Is dat nu wel zoo'n sterk argument, zal men vragen. Daarin zitten immers erts, ijzer, ko len enz. Ongetwijfeld! Maar daar achter zit ten weer de expediteurs, cargadoors, banken, ja alle groote Rotterdamsche handelsbelan gen. En wat is nu het gevaar als Rotterdam niet meer gemakkelijk bereikbaar is vanuit de lucht? Dan gaat men naar Amsterdam. En dat is juist het grootste gevaar! Rotterdam moét hier tegen op komen. Het groote internationale luchtvaartver- keer weigert twee vliegvelden aan te doen, want dit brengt teveel oponthoud en onge rief. Spr. kan dit aanvoelen. Men wenscht derhalve een centraal gelegen vliegveld, maar dat kan nooit. Schiphol zijn, noch uit geografisch oogpunt, noch uit economisch oogpunt, noch ten aanzien van het bevol kings-zwaartepunt. De VOORZITTER schorst te half zes de vergadering tot des avonds acht uur. De VOORZITTER heropent de geschorste zitting te acht uur en verleent het woord aan mr. NELEMANS (C.H.) die zich met zijn fractie schaart achter de houding van allen, die het behoud van het vliegveld Waalhaven voorstaan. Hij begrijpt niet, waarom aan Amsterdam de primeur zou moeten worden gelaten. De heer DONNER (A.R.) constateert, dat de coordinatie-poging van de ontwikkeling van het vliegveld Waalhaven, geremd is geweest. Het vliegwezen behoort een die nende functie te zijn in het groote haven- verkeer waarover wij in Rotterdam be schikken. Theoretisch is het beter te hebben één stapelhaven, één Rijnhaven enz. enz., maar de feiten wijzen uit, dat de welvaart het meest gediend is naar eigen aard van de ontwikkeling der centra. En ten opzichte van Amsterdam èn ten opzichte van Rotterdam mogen nimmer worden losgelaten de mate- rieele en psychiologische redenen, welke hebben geleid tot het aanleggen van een vlieghaven. De heer REUDERINK (Comm.) vraagt of het ook mogelijk is, dat wanneer Schiphol wordt internationale vlieghaven, Waalha ven dan toch nog overgaat aan Defensie. Rotterdam zal dan heelemaal komen zonder een luchthaven voor de burgerlijke lucht vaart. Hoeveel bedrijven zullen dan verhui zen naar* Amsterdam Werkloosheid zal daar van het gevolg zijn. De VOORZITTER WETHOUDER DE ZEEUW (S.D.A.P.) dankt den raad voor de adhaesiebetuigingen en zegt, dat de beide brieven van de ministers van Defensie en Waterstaat zullen worden opgenomen in de Handelingen. De geschiedenis is zoo, dat Rotterdam het eerst heeft aangedurfd een vlieghaven te laten aanleggen. Spr. heeft groot respect voor het inzicht van de re geering, maar de regeering mag in de cen traliseering niet zoover gaan, dat men in de decentralisatie heelemaal geen ontwik keling meer kan zien. De minister heeft zich plotseling gekeerd tegen het centrale vlieg veld. Spr. herinnert eraan, dat de minister van Waterstaat destijds de toezegging heeft gedaan, dat bij de totstandkoming van een centraal vliegveld te Leidersdorp, Schip hol en de vlieghaven in den polder Zestien hoven zouden blijven of worden ingericht. He minister is plotseling van standpunt veranderd. Daartoe heeft de minister het recht, maar dan moeten wij toch ook de om standigheden kennen, welke tot dit gewij zigde standpunt hebben geleid. Hoe arm de gemeente Rotterdam ook schijnt te zijn, toch hebben wij destijds de fondsen gevonden voor het beheer van het vliegveld in den polder Zestienhoven. Dus daaraan kan het niet liggen! Een centraal vliegveld behoort alleen te liggen in Leiderdorp of in de omgeving daarvan, maar zeker niet op Schiphol. Rotterdam heeft als handelsstad een moei lijke positie. Amsterdam en Antwerpen mee- nen het tegengestelde. Alles wat den laatsten tijd is gedaan om den afstand van Noord en Zuid Nederland te overbruggen met be trekking tot het handelsverkeer, zal weer teniet worden gedaan, wanneer de regee ring ten aanzien van het luchtverkeer bhjft aandringen op centralisatie en Schiphol maakt tot internationale luchthaven. De regeering is te gehaast opgetreden en wanneer zij alles nog eens rustig overweegt dan zal zij op haar schreden moeten terug- keeren. Als Amsterdam krijgt wat de re geering zich voorstelt, dan wordt de toestand van Rotterdam zeer klemmend met betrek king tot de handelsbelangen. Het adres wordt z.h.s. aaangenomen. De nieuwe telefoontarieven. Het voorstel tot wijziging van de tarie ven voor het telefoonbedrijf. De heer VISMANS (R. k.) acht het in hooge mate gewenscht, dat de wethouder in klare en voor iedereen duidelijke taal uit een zal zetten, waarom de invoering van het gesprekkentarief noodzakelijk is. Overigens houdt spr. zich aan de adressen hierover bij den raad ingediend o.a. van de Kamer van Koophandel. Als de gemeente niet weet, wat het resultaat van het gesprekkentarief zal zijn, hoe komt men dan tot de bewering, dat dit tarief de gemeente 3% ton zal kos ten? Een enquête hieromtrent zou toch niet zoo onmogelijk zijn. In spr.'s eigen bedrijf heeft spr. kunnen nagaan, dat de Mefoon- kosten zullen stijgen van f 45B co. pijn. 800. Het zou volgens spr. het beste zijn om te zien of aan de redelijke bezwaren van den handel niet kan worden tegemoet geko men. Zoo dit niet geschiedt, dan zal spr. zich verplicht zien om tegen te stemmen. De heer LINDEMAN (ONEVO) begrijpt niet, hoe de gemeente kan suggereeren, dat er voor de abonn's 3% ton winst in zit. Er zijn ruim 20 duizend abonné's, dus moet iedereen er wel een voordeel aan hebben. In de praktijk zal het tarief echter voor niemand een voordeel beteekenen. De kleine verbruikers niet, de groote verbrui kers natuurlijk in het geheel niet. Als we in de richting van een gesprekkentarief moe ten, welnu dan geschiede het. Doch waar om kan men het maximum te betalen be drag niet begrenzen tot 132? Bovendien verwachten B. en W. van het nieuwe tarief een vermeerdering van 3000 abonné's. Als dit het geval is, dan zit er nog winst in. Over een vol jaar is het aantal gesprekken te stellen op 11.694.814, naar de gegevens over het eerste halfjaar. Met een prijs van 2 cent per gesprek komt men al tot 2.338.996 aan gesprekken. Hierbij is nog te rekenen 1.080.000 als basisrechtop brengst, wat een totaal geeft van 3.418.996. En Indien men daarbij nog re kent een stijging van het aantal ajbonné's met drieduizend, dan komt hierbij nog eens 162.000, wat een totaal geeft van 3.580.000, terwijl de opbrengst nu op 3 079.000 is geschat. Er is dus alle aanlei ding om het gesprekkentarief te limitee- 'ren aan een in maximum te betalen bedrag. De gemeente zal daarvan geen schade on dervinden. Ten slotte heeft spr. bezwaar tegen het nieuwe automaat-tarief. De gemeente laat zelf 10 cent betalen terwijl de winkelier het moet doen voor 2% cent. De heer DONNER (A.R.) ziet enkele on duidelijkheden in de redactie van het voor stel. Noch in het eerste stuk noch in het tweede voorstel wordt ingegaan op de ge- dachtengang van de adressen vai^ de Kamer van Koophandel en het middenstandsbe- sturen-college. De invoering van het ge sprekkentarief zal voor een telefooncentrale en voor de verbruikers leiden tot allerlei consequenties en deze zullen de populariteit voor de telefoon niet verhoogen. Is bij de aansluiting in het landelijk net de invoering van het gesprekkentarief wel onvermijde lijk. Zit het niet veel meer in het telsysteem? Zou het geen aanbeveling verdienen om zoolang het interlocale telsysteem nog niet is ingevoerd, gedurende dien tijd een ze kere agressie mogelijk te maken. Een tweede toestel in het gesprekken-tarief heeft ver der volgens spr. een geheel andere functie dan in het gewone tarief. Het luidsprekers verhuren bij den Gem. Radio-Distributie- dienst voor 40 cent in de maand kan spre- ker's goedkeuring niet hebben. Beter zou zijn als de gemeente zich" ging bemoeien met de kwaliteit van de luidsprekers, welke door den handel worden naar voren ge bracht. De heer DE GROOT (V.B.) geeft toe, dat met het gesprekken-tarief verschillende abonné's voordeel hebben. Maar het groot ste deel der abonné's is er de dupe van. Het splitsen van de telling locale en inter locale gesprekken is volgens spr. moge lijk. Spr. is de overtuiging toegedaan, dat B. en W. ervan gemaakt hebben wat zij konden, maar het resultaat bevredigt hem niet. Voor een controle van gemeentewege op de luidsprekers welke in den handel worden gebracht, voelt spr. niets. Ook een leverantie van luidsprekers in den zin van verhuring noemt spr. fnuikend. De overheid moet daarvan afblijven. De heer ROTMANS (S.D.A.P.) berekent dat het nieuwe tarief in het belang is van den kleinen man. Bij het vaste abonnement van 132 betaalt deze per 1300 gesprekken per jaar 10.15 cent per gesprek. En bij het tarief dat nu wordt voorgesteld betaalt hij 3.38 cent. Gevolg van het nieuwe tarief zal volgens spr. zijn dat vele kleine neringdoenden die tot nu toe zich geentelefoonaansluiting kon den veroorloven, thans zich als abonné° kun nen opgeven. De heer van BURINK (ONEVO) weet niet wat het college nu feitelijk beoogt met het nieuwe tarief. De tarieven-politiek van het huidige college is nog erger dan 'de poli tiek ten aanzien van de tarieven van een vorig cqllege. Nog steeds worden woeker winsten gemaakt. Vroeger was de heer de Zeeuw als raadslid tegenstander van een tarief, dat aan den een voordeel bracht en a;,n den ander een nadeel. Hij eischte des tijds onmiddellijk een tariefsverlaging van 25 pet. Als dit gold in December 1934, waarom geldt dit dan nu niet? Spr. pleit voor een splitsing in de tel ling tusschen locale en interlocale gesprek ken. Hoe kan de heer Rotmans nu zeggen, dat het nieuwe tarief ligt in de lijn van den kleinen man. Thans betaalt men 7 gulden per maand en heeft 100 gesprekken vrij. Bij het nieuwe tarief wordt betaald 4% gulden, maar dan zijn die 100 gesprekken niet vrij. De kleine man schiet er dus niets mee op. De millioenen-winst op de bedrijven moet volgens spr. betaald worden door den middenstand en de kleine neringdoenden. Hij kan niet met het voorstel meegaan, omdat het onaannemelijk is. Hij stipt nog even aan, dat Boacza in deze kwestie weer niet is gehoord. De heer van den BRULE (R.K.) zegt, dat hij practisch gesproken alle bezwaren tegen het voorstel ingebracht kan onderschrij ven. Maar we zitten in de omstandigheid, dat de regeering ten aanzien van den tele foondienst eischen heeft gesteld. Amster dam is moeten zwichten, Den Haag is ge volgd. Het gemeentebestuur zal bij hoogere instanties moeten aandringen op ver laging der telefoontarie ven. Practisch leveren de nieuwe tarieven geen enkel voordeel op voor de abonné's. Het voordeel is practisch reeds verdiscon teerd bij een vorige herziening. Hij stelt vast, dat het stelsel van de automatiseering in den loop der jaren is ten koste gegaan van de kleine verbruikers. Orndëh de gemeente verplicht is zich aan te sluiten bij de rijksregeling, zal spr. zijn stem niet onthouden aan het voorstel, al ziet hij de bezwaren er wel van in. Spr. kan verder geen rechtsgrond vinden voor de verplichting tot aanschaffing van automaten. Hij pleit verder voor stopcontacten met een los toestel. De heer mr. DUTILH (V.B.) gehoord heb bend de vele bezwaren vraagt welke de rechten en plichten van Rijk en Gemeente zullen zijn, wanneer het Rijk de telefoon dienst zou naasten Daarop zou spreker wel eens een antwoord wenschen. De voorzitter WETHOUDER DE ZEEUW (S.D.A.P.) zegt persoonlijk geen voorstan der van het gesprekkentarief te zijn. Dat het gesprekkentarief toch wordt ingevoerd is een gevolg van een gedwongen toestand. Hij schorst de zitting tot hedenmiddag twee uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2