142 VRIJDAG 14 OCTOBER 19S8 MISSIE-NAAIKRING A.R.M.A. Tentoonstelling in het Sint Laurentiushuis. ONGEVALLEN. de BIOSCOOP ZONDER DAK. VLAARDINGEN. Pracht sorteering Werkoverhemden 1.15 MANCHESTER ENGELSCH-1 LEER EN FANTASIE vanaf J WIT GRIJS EN KHAKI- KLEUREN vanaf Groote keuze Werk- en Fiets- Handschoenen DIVERSE KLEUREN NIEUWE MODELLEN vanaf OVERSCHIE. WERKVERSCHAFFING. HILLEGERSBERG. „DE BUITENSOCIETE1T" gemeenteraad. VOORBURG. GAAN „KUNSTKRING" EN „KATHOLIEKE KRING'» VERDWIJNEN BLEISWIJK. BERKEL EN RODENRIJS. IJSELMONDEo 1 VIER EEUWEN" IN BOYMANS. De 50.000ste bezoeker welkom geheeten. Sinds de laatste veertien dagen was het aantal bezoekers aan de jubileumtentoon stelling te Rotterdam „Meesterwerken uit vier eeuwen" zeer groot. Vandaag vierd de 50.000 bezoeker door den directeur van het Museum Boymans welkom geheeten. He. was mevr. C. A. M. van Voorthuyzen von Stein Callenfels uit Domburg. A\s herinne ring aan dit feit kreeg zij de twee deelen van het werk van prof. dr. W. Martin *>ver de Hollandsche schilderkunst van de zeven- tiende eeuw» Voor de sluiting der tentoonstelling, op 1 November, worden 60.000 bezoekers ver wacht. Een tweede heuglijk feit was de komst Donderdagmiddag van den 1000sten bezoe ker op één dag, die van de gelegenheid ge bruik maakte om zich op de tentoonstelling te laten rondleiden. Dit was de verpleeg ster, mej. A. Trip, uit 's Gravenhage, die het werk van dr. A. Bredius over Rembrandt ontving. bekwam Inwendige kneuzingen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Aan boord van het s.s. Biarritz, liggen de aan de Lekkade, is de 35-jarige Noorsche stoker W. ifhomson bij het afdalen in een ruim uitgegleden. De man wist zich vast te grijpen, maar doordat hij een schrapper in zijn hand had, heeft hij zich met dit voor werp ernstige verwondingen toegebracht aan de borst. De man is opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel. De 6-jarige F. Amsterdam, wonende in de Heemraadstraat is op het Heemraadsplein van een carrier gevallen. Met een hersen schudding is de knaap vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. In haar woning aan de Zaagmolenstraat is de 54-jarige BaljeeHoekstra van haar stoel gevallen. In het ziekenhuis aan den Bergweg is zij met een hersenschudding op genomen. Gisteren is de 7-jarige J. Vmgerhoeds, wonende Drie Vriendenstraat, bij de tunnel op den Diergaasdesingel gevallen. Met een hersenschudding is de jongen opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De algemeene Missienaaikring A.R.M.A. zal gedurende een drietal dagen een ten toonstelling houden van kerkelijke gewa den, welke de leden van dezen naaikring voor de missionarissen, m het afgeloopen jaar vervaardigd hebben. De tentoonstelling, welke wordt gehou den in het St. Laurentius-huis, Nieuwe Ha ven 133, wordt Zaterdagmiddag te 3 uur ge opend. De expositie zal geopend zijn Zaterdag van 310 uur, Zondag van 12 5 en van 7—10 uur, Maandag van 1012 en van 2 10 uur. De missienaaikring rekent op veel be langstelling, niet alleen van de leden, maar ook vap haar, die dit nog niet zijn. Gisteren is de 60-jarige motorrijder J. A. Borst, wonende Adrianastraat opde Leuve- haven aangereden door een vrachtauto, be stuurd door den 33-jarigen J. K. uit de v. d. Duinstraat. De motorrijder kreeg een her senschudding en is per auto van den genees kundigen dienst overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. De 18-jarige Zweed B. Abörg heeft aan boord van het s.s. Flandria in de IJsselhaven, doordat een strop van een hijsch brak, een rol papier op het lichaam gekregen. De man Men is dezer dagen begonnen met het zetten van een nieuw dak op het achterge deelte van het Lumière Theater aan den Coolsingel, het voormalige Casino. De werk zaamheden zijn zóó ingedeeld, dat het be drijf geen stagnatie ondervind!, ofschoon ter plaatse waar het doek is, dus boven het tooneel, de open lucht Welft. Een en ander werd echter dermate afgesloten, dat er niets van te merken valt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze plaatselijke verbouwing het voorspel is van een algeheele. Reeds sinds enkele jaren be staan er plannen, om van het Lumière Thea ter een geheel nieuw complex te maken, plaats biedende voor een veel grooter aantal toeschouwers dan thans. De Coolsingel zou aldus zijn eerste groote bioscooppaleis rijk worden. Zooals bekend, behoort Lumière toe aan het City Concern, dat te Amsterdam het imposante en moderne City Theater bouwde. De directie van het concern voelt wel iets voor het oprichten van een dergelijk com plex aan den Coolsingel. Zooals men zich herinneren zal, werden er indertijd onder handelingen gevoerd voor den bouw van een groote bioscoop op het terrein van de voormalige „Unie". Uit deze onderhandelin gen vloeide niets voort. Wat de verbouwing van Lumière betreft, ook hier werd lang onderhandeld. Het City Concern zocht met de eigenaars van het voormalige Casino complex een basis. Aangezien er andere restauraties noodig zjjn er is b.v. een muur in de Nieuwe Kerkstraat door de politie afgekeurd is het zeer waarschijnlijk, dat tot een algeheele verbouwing besloten wordt. Alsdan zal het voormalige Casino, na de talrijke verande ringen, die het slechts hier en daar heeft ondergaan, te langen leste zijn bij de Rotter dammers zoo bekende interieur gaan ver liezen. Indien tot algeheele verbouwing besloten wordt, zal dit in het a.s. zomerseizoen ge schieden. GEMEENTEBEGROOTING 1939. Verschenen is de begrooting 1939 der ge meente Vlaardingen. Aan de inleiding op deze begrooting ontleenen wij o.m. het vol gende: Het is voor de gemeente van beteekenis, dat in de milioenennota in uitzicht is ge steld, dat de rijksbijdragen voortaan a fonds perdu zullen worden verstrekt, daar ook in 1939 deze bijdragen door de gemeente niet gemist kunnen worden. Eerst als de regeling definitief is vastgesteld, zal, naar veronder steld wordt, door wijziging de be grooting 1939 zóó vervangen, dat het evenwicht tusschen ontvangsten eb Uitgaven zal zijn hersteld, tenminste als de .regeling zoodanig wordt, dat, zooals is aan gekondigd, ,alle bijdragen k fonds perdu wor den verstrekt. Eenige vooruitgang valt te bespeuren vergeleken met de vorige begroo tingen, wat aangaat de bijdragen door het Rijk. Voor 1939 wordt geraamd als uitkeering van het werkloosheidssubsidiefonds 504.475; als extra-uitkeering ƒ81.200 en als belasting- Bijdrage 44.746,51. Het oorspronkelijk te kort op de begrooting 1938, dat gedekt werd f8eoxi»® belastingbij dr age, was groot in loon Met veel moeite kon dit bedrag ƒ65.000 »'an 1938 worden verminderd met Een middeidat het werd gebracht op ƒ21.800 echter geWp**1 hiertoe te komen was toen hadden opgewJ® bet feit, dat Ged. Statein ƒ16.020 van af om de aflossinng groot king van het na^jpë' aangegaan ter dek- den gewonen dienst f saldo 1932-1933 van kapitaalsdienst. VQorVer *e brengen naar den zelfde wijze gehandeld U. ls thans op de" bedrag van ruim 32'.oo0aa'door nu dus een kapitaalsdienst is geboekt. Te#J!?ekt °p den drag van ƒ86.011,73 van l9^ver het be- primitieve begrooting van 1939 en tekort van 44.746,51 reeds een bete/^ temeer omdat in l?39 ten ™lle tot uitdruk.' king komt de mindere opbrengt gemeentefondsbelasting inDiaatsatSen Van de gemeente in de tweede mplaats Van in leHo?welklrSdus lichtpunten zijn, wijzen B. »"tch op d. boven de uitkeering uit Werk. °3heidssubsidiefonds extra b j zijn. Nog steeds voorschotten rt}en flk verstrekt, op den kapitaalsdienst fae_ boekt. Nog steeds geen gelegenheid staat om de voor de nadeelige saldi 1S32-1933 geleende bedragen op uorrna 'Wijze af te lossen; nog steeds de mogelijk heid ontbreekt, om reserves bij de bedrijven te kweeken. Indien dus door de maatrege- *en, die de regeering denkt te nemen, de ^xtra-uitkeering uit het werkloosheidssub sidiefonds en de belastingbijdrage verdwij nen door andere normen aan te leggen, dan blijft toch nog de moeilijke financieele po sitie der gemeente in dezen zin bestaan, dat de uitgaven voor armlastigheid ruim 2 ton vragen (nu reeds een 6-tal jaren, terwijl in 1925 slechts ƒ56.000 noodig was), waarte genover geen rijksuitkeeringen staan, dus ten volle gedragen worden door de gemeente zelf. Er zijn plannen gemaakt voor eenige werkverschaffingen: le. de aanleg van den verbindingsweg langs de Vulcaan; 2e. het maken van een hertenkamp aan den Hof singel; 3e. het verbreeden van den Schie- damschen Dijk; 4e. het inrichten van een nieuw door den minister voorgeschreven systeem van bevolkingsregistratie. Bij de sa menstelling der begrooting is geen rekening gehouden met het batig "slot over het jaar 1937. te stellen op ƒ4600, daar door de ver schillende bepalingen hiervan niets ten goe de komt aan de begrooting 1939. De uitkee ring uit de gemeentefondsbelasting wordt geraamd op ƒ329.985.53. Voor de straten- en wegenbelasting blijft de factor 2 gehand haafd, terwijl voor het belasting 1938-1939 de gemeente voor de gemeentefondsbelas ting is ingedeeld in de 2e klasse. Op de begrooting is voor de uitvoering van de doorbraak naar het Westen een bedrag van 200.000 opgenomen. Rente is over 160.000 berekend 5200) de aflossing is op 4000 gesteld, totaal 9200. Door normale aflossingen, conversies etc. zijnde de rentebedragen van de vaste leenin gen sterk gedaald en wel van ƒ374.267,95 in 1937 tot ƒ266.538,72 in 1939. De uitgaven voor ondersteuning aan behoeftigen en werk- loozen accentueeren de begrooting heel sterk Het subsidie aan den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon is geraamd op 790.895,68. GEMEENTE-REKENINGEN. B. en W. bieden den Raad de door den gemeente-ontvanger opgemaakte gemeente rekening, dienst 1937, aan om te besluiten het bedrag der ontvangsten van den gewonen dienst voorloopig vast te stellen op ƒ3.089.244,53; het bedrag der uitgaven op ƒ3.971.151,25, voordeelig saldo van den ge wonen dienst 18.093,28. Van den kapitaalsdienst: Ontvangsten op ƒ7.949.418,89; uitgaven 7.854.600,43, voorloo pig saldo 94.812,46. WERKLOOSHEIDSUITGAVEN. Een van regeeringswege ingesteld onder zoek inzake de werkloosheidsuitgaven, waarin door het Werkloosheidssubsidie fonds wordt bijgedragen, heeft tot gevolg gehad, dat Gedeputeerde Staten B. en W. hebben medegedeeld, dat met een bedrag van 563.000 zou kunnen worden volstaan. Nu de cijfers over de eerste drie kwartalen be kend zijn, is B. en W. inderdaad gebleken, dat het mogelijk schijnt het geraamde be drag ad. 580.000 tot de door de Ged. Sta ten genoemde som terug te brengen. Zij stel len den- Raad voor de noodige wijzigingen aan te brengen in de gemeentebegrooting en in de begrooting van den dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. BINNENGEKOMEN. In de vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Norna" met 1450 ton erts en „Olga Siemers" met 4350 ton erts. PAARD OP HOL. Donderdagmorgen te half tweelf sloeg een paard, gespannen voor een kolenwagen van de firma P. Maarleveld, op den Parallelweg alhier plotseling op hol. Het dier liep in volle vaart tegen de leuning van de Julianabrug en werd zoo ernstig gewond, dat het op slag dood was. De brugleuning werd verbogen. DAM-SIMULTAANWEDS TRIJD. Ter opening van het winterseizoen speelde de heer J. M. Bom uit Den Haag een simul- taanwedstrijd tegen de leden en belangstel lenden van de Vlaard. Dam- en Schaakver- eenigng. De simultaanspeler had 32 tegen standers te bekampen, welke het hem zeer moeilijk hebben gemaakt. Na ruim 3% uur spelens had de heer Bom 19 partijen gewon nen 8 partijen remise, terwijl gewonnen werd door de heeren W. F. Verburg, W. Achter berg, J. J- van Leeuwen, J. v. d. Burgh en C. Ommering. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Postkantoor alhier werd gedurende de maand September j.l. ingelegd op spaar bankboekjes 24.496,44 en terugbetaald 54.223,99. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald 29.727,55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 18. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de leden van het Maatschappij-Zie kenfonds en het Rotterdamsche Ziekenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zon dagavond 11 uur dienst doen de doctoren dr. A. L. Erkelens, Oosthavenkade 11, Tel. 74 dr. A. A. de Koning, Rozenlaan 19, Vlaard. Ambacht, tel. 573. Geopend is de Westerapotheek, Voorstraat 53, Vlaard.Ambacht. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN RIJKSTEL.KANTOOR VLAAR DÏNGEN. Nieuwe aansluitingen: 895 S. Richter Uitdenbogaardt, Makelaar in As. Hypotheken, Prins Bernhardlaan 31, VI. Ambacht. 284 N.V. Kornaat's Handel Mij. Kon. Wlihel- minahaven N.Z. 6. Vervallen aansluitingen. 363 J. C. Baronesse van der FeltzKoch, Schiedamscheweg 16. 283 J. D. Keukenmeester, Rijksveearts, Hoo- gelaan 7a. BURGELIJKE STAND. Aangiften van 8 tot 13 October. GEBOREN Johannes, z. v. P. v. d. Hoeven en K. v. d. Lugt, Huijgensstraat 16 Korne- lia, d. v. K. v. d. Wagt en P. Valk, Jan Steen straat 17 Jacobus, z. v. C. Dijkshoorn en M. E. P. de Goede, Emmastraat 70z. Antonia, d. v. P. F. Boeree en G. Brouwer, Hofsingel 17; Johanna, d. v. H. A. Kooijman en M. E. v. d. Blom, Struijkstraat 1 Cornelia Johanna, d. v. H. J. van Ingen en M. M. Vermeulen, Em mastraat 17 Leendert, z. v. N. van 't Oor en M H. Groeneweg, Westnieuwland ,57 An- tonie, z. v. C. W. Proost en C. Megens, Pr. Hendrikstraat 170 Corrie, d. v. C. Verhoe ven en L. v. d. Pijl, v. Riebeekstraat 76 Jan, z. v. P. Oprei en C. A Visser, Baljuw straat 33. KORTE GOUDSCHE WAGENSTRAAT 2 NIEUWE BINNENWEG 79 BEIJERLANDSCHELAAN 107-109 JONKER FRANSSTRAAT 74 SCHIEDAM: HOOGSTRAAT 17-19 4702 VS 196 ONDERTROUWD Cornells Simon Alder- liesten, oud 27 j. Leiden Jan Gooijenkade 1 en Wilhelmina Elizabeth van Noort, oud 26 jaar VI. 1. V. Leijden Gaelstraat 67 Willem Hofman, oud 26 'j. VI. Ambacht, Rozenlaan 28 en Petronella Cornelia Hakbijl, oud 19 j. VI. Markgr.straat 30 Hendrik Coenraad Vis ser, oud 28 j. den Helder, Fazantenstraat 65 en Catharina Hermina Swieb, oud 26 j., VI. Emmastraat 111 Cornelis van Beukelen, oud 24 jaar, VI. Jac. v. Dijkstraat 22 en Wilhel mina Frederika van der Syek, oud 23 j. VI. Kortedijk 3a. GETROUWD Gerrit Koster, oud 21 j., en Harmanna Post, oud 22 j. Dirk Langbroek, oud 25 j. en Grietje van der Schee, oud 24 j. Arend Strijbos, oud 27 jaar en Arigje Mar- leveld, oud 28 j. Simon Gerardus Bloemen- daal, oud 32 j. en Cornelia Voogt, oud 26 j. Hendrik Lambertus van der Burg, oud 27 j. en Maria Dijkshoorn, oud 25 j. Coenraad Gi deon van Baaien, oud 28 j. en Debora Pleij- sier, oud 28 j. OVERLEDENAnton Christian Ander sen, oud 65 j. Londen, (Engeland). GESLAAGD. Geslaagd voor doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak theoretische natuur kunde, de heer W. J. de Vos alhier. De heer A. M. van der Werf, vroeger te Vlaard. Ambacht, thans als Koninklijke Mare- chaussée te Tilburg, slaagde te Amsterdam voor het politiediploma, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Plannen en werk-objecten. In een raadsvergadering enkele maanden geleden vroeg het raadslid, de heer Bertou aan B. en W. met het oog op de groote werk loosheid, die in deze gemeente heerscht, een plan van werkverschaffing, een aanwijzing van daarvoor geschikte objecten aan den raad te willen overleggen. B. en W. zegden dat toe en toen in de vorige raadsvergadering de vragensteller eens informeerde, waar het toegezegde antwoord bleef, werd bekend, dat het college reeds bezig was met de daarvoor aangewezen hoogere instanties te onderhan delen over een bepaald object; maar de toe gezegde lijst van plannen was onderwijl nog niet verschenen. Thans schrijven B. en W. aan den raad, dat het rapport van den directeur van gemeente werken over dit onderwerp is ingekomen. Daarin worden zes werken aangegeven, die z.i. voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking komen. Eerstens verbetering rioleering in de Dorp straat van Hooge Brug tot Lage Brug en Rotterdamsche Rijweg naar Prins Maurits- singel. Dan demping van de sloot langs de oude begraafplaats achter de huizen van den Rott. Rijweg en de Dorpstraat. Het leggen daar van een riool voor de loozing van de woningen en een buis" voor de waterver- versching in den Kleinpolder. Vervolgens grondverbetering in het plantsoen aan de Oldenbarnevelstraat door afgraving en op brenging uit de kweekerij in den polder Zes tienhoven. Een volgend plan is een laagge legen gedeelte in het uitbreidingsplan Klein polder op te hoogen, hetgeen thans mogelijk is, nu gratis de beschikking kan worden ver kregen over een met stadsvuil aangelegde ,staal" aan de Zwet. Deze staal kan worden afgegraven en per schip worden vervoerd naar de Rotterdamsche Schie. Voor dit werk is goedkeuring van het werk fonds gekregen en B. en W. stellen dan ook den raad voor tot uitvoering van dit werk te besluiten. Daarin zal 52.500 verloond worden, terwijl de overige kosten ad 11.500 komen ten laste van het administratiebedrijf Kleinpolder. Een ander object voor werkverschaffing ziet de directeur van gemeentewerken in het plaatsen van een veertiental banken op de nieuwe begraafplaats terwijl als laatste plan wordt gedacht aan het maken van een ge wapend betonnen walmuur aan het Voorom en vernieuwing der bestrating. Al deze plannen zijn vergezeld van een kostenberekening voor materialen en loonen. Wanneer het kan gelukken deze plannen tot uitvoering te brengen zullen vele thans werklooze handen gedurende langeren tijd arbeid vinden. De Buitensocieteit „Lommerrijk" opende gisteravond in de gelijknamige zaal aan den Straatweg hare serie winteravonden met een blijspel, opgevoerd door het gezelschap Saalborn-Parser. De voorzitter van de Buitensocieteit, mr. W. A. C. van Dam, opende de samenkomst van het vrij talrijke publiek, met woorden Werkverscha ff ingsproblemen. Donderdagavond vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester M. C. Siezen. Ingekomen was een bericht van W. van Vliet, dat hij zijn aanvraag om koop van grond aan de Schie- damschen weg, intrekt, eveneens van J. Ouwerkerk, dat hij zijn verzoek om grond in erfpacht aan het Mengelbergplein en van L. Pieters, dat hij zijn verzoek om grond in erfpacht aan den Broekweg, voor zoover den nog niet aan hem uitgegeven grond be treft, intrekt. Met deze verzoeken werd ge noegen genomen. Een verzoek van H. Maarleveld Jzn. om hem een jaarlijksche gratificatie toe te ken nen als gewezen stoker van de centrale ver warming der scholen D. en I. werd op voorstel van B. en na eenige discussie af gewezen, daar betrokkene slechts arbeids- contracter is geweest. Een perceel gemeentegrond aan den Broekweg werd in erfpacht uitgegeven aan de N.V. v.h. H. Spuybroek en aan de Thor- beckestraat aan A. C. v. As. h. s. werd het voorstel aangenomen tot het aank°°Pcn van perceelen, opgenomen in wed San®erillgsplan-Fransenstraat. Aan de vergil Ade Bruynvan der Kley werd perceel S.® Verleend tot verbouw van het Bij het ,,tlonsstraat 50- inleg Voorstel van B. en W. inzake den aanleg i„ "l1 van B- en langs" het terreT®r^haffinJ? van een weg Transportmaatscha dfr N.V. Handels- en heer M. de Hecr "Vuïcaan"'zelde de stel te kunnen vereenteeiT"' betering betreft. Toch had dering der commissie vöorS£r' na de verSa" 1„ Aug. J.1 verw.ch, deze zaak te hooren Er zal een rhweg ko- men van 6 M. breedte waarnaast el! rij wielpad van 2 M. Toen de grond echter ge kocht is, was het de bedoeling een weg vgan 17 M breedte aan te leggen. Spr. had dit lie ver gezien. Ook vreest spr eenig gevaar van de ophooging van den rijweg terwijl een naast liggend gedeelte laag h'llftbggen. Er zal pl m 3100 M3. zand voor ophooging ge bruikt worden. Ook acht spr. dringend ge- wenscht den weg te verlichten, terwijl nolee. ring ook wel wenschelijk zou zijn. De heer Clements vroeg of het werk in werkverschaffing zou worden uitgevoerd in eigen beheer of door de Ned. Heidemaat schappij. Spr. verzocht dan In elk geval toe zicht van B. en W. op de loonen, zoodat de arbeiders meer kunnen verdienen dan hun steunbedrag. De heer T. de Bruin heeft met gemengde gevoelens het voorstel ontvangen. Spr. ver heugt zich, dat de weg er komt, daar onge twijfeld het verkeer Binnensingelvan Ley- den Gaelstraat zal worden ontlast. Doch spr. betreurt, dat het werk in werkverschaf fing zal worden uitgevoerd. Daar al jaren lang op het aanleggen van dezen weg is aangedrongen, waaruit de noodzakelijkheid voldoende blijkt. Volgens spr. is dit dus geen object voor werkverschaffing. Spr. herinnert voorts aan de toestanden op sommige plaat sen der werkverschaffing. Spr. vraagt aan B. en W. zorg te zullen dragen, dat, als de weg in werkverschaffing wordt uitgevoerd, voor de arbeiders een behoorlijken arbeids tijd te verkrijgen alsmede een loon, dat vol doende uitgaat boven de steunbedragen. De fractie der Sociaal-Democraten zal met het voorstel medegaan, doch beschouwt dit werk als een proef in Vlaardingen. Als voldoen de aan de bezwaren der arbeiders wordt te gemoet gekomen, zoodat hier geen toestan den ontstaan als in Hekelingen, zal de S. D. A. P. ook met de volgende objecten voor werkverschaffing meegaan. De heer Bors- boom kon zich met het voorstel vereenigen, gezien de gestelde voorwaarde van 35 cent per uur plus premie. De heer van Minnen was oorspronkelijk niet voor het aanleggen van dezen weg, doch nu deze op dergelijke voorwaarden tot stand kan komen, kan spr. er mede-accoord gaan. Volgens spr. is Vlaardingen arm aan wan delwegen en zoo gaat met het zwarte pad langs het Vulcaanterrein weer een wandel weg verloren. Spr. vroeg of het niet mogelijk was, bij het aanleggen van den weg ook aan de voetgangers te denken. Bovendien had spr. ook gaarne beplanting met boomen langs den weg gezien, daar deze als een soort singel als afsluiting van de gemeente te beschouwen is. De heer Bagchus juicht den aanleg van den weg toe, daar hierdoor weer verschil lende werkloozen te werk kunnen worden gesteld. De heer Moerman zeide verwonderd te zijn over de speech van den heer de Bruin. Spr. vraagt, hoe de toestanden zijn bij de werkverschaffing in Hekelingen. Spr. is van meening, dat de toestanden, ook in de werkverschaffing, aan redelijke eischen moeten voldoen, doch van den anderen kant moeten de eischen niet overdreven worden. De heer A. Schilder wees er op, dat de weg voor zwaar verkeer zal worden ge- ruikt. Hij vreesde voor ernstige verzak ing, daar de weg met huisvuil is opgehoogd a nu .rr}et *and verder wordt verhoogd, bpr. gaf in overweging om met het oog op het zware verkeer eens een betonweg of een geasphalteerden weg te probeeren. De heer den Admirant kon zich met het voorstel vol komen vereenigen, daar werken toch altijd beter is dan stempelen. De heer Reij kon zich volkomen met het voorstel vereenigen. Spr. verwachtte, dat als er klachten zijn over de werkverschaf fing in Hekelingen, deze zeker door den Soc. Dem. Wethouder afdoende zullen wor den behandeld. Wethouder Buis zegt, dat de weg inder daad 17 M. breed zal worden. In het midden komt een weg met keien van 6 M. breedte. Aan de eene zijde hiervan een rijwielpad en aan de andere zijde een wandelpad. Aan weerszijden dezer paden komt een breede strook van 3 meter, die met gras begroeid blijft. Te zijner tijd zal een crediet voor ver. lichting worden aangevraagd. Natuurlijk is van rioleering geen sprake. Ook is er geen sprake van beton of asphalt. Wel wordt er naar gestreefd om den rijweg zoo goed mo gelijk te maken. Voor beplanting met boo men zal ook deze weg spoedig in aanmer king komen. De Burgemeester zegt, dat de oude keien juist uitstekend geschikt zijn voor het aan leggen van een nieuwen weg. Als de weg nog niet is gezet, kan geen beton of as phalt worden gebruikt. Wethouder van Rijn maakt eenige opmer kingen over de werkverschaffing in Heke lingen. Als het er zoo erg was, als hier is geschilderd, zouden zeker klachten zijn bin nengekomen bij het college van B. en W. Wel waren er wenschen naar voren ge bracht, doch die zijn steeds te bestemder plaatse behandeld. De heer De Bruin heeft wel dikke woorden gebruikt, doch geen- fei ten genoemd om zijn woorden te slaven. Spr. zou die alsnog gaarne hooren. Wel was er vorige week met het slechte weer moei lijkheid voor de arbeiders om zich te drogen. Spr. heeft deze week de werkverschaffing te Hekelingen bezocht, doch andere klach ten heeft hij niet gehoord. Daarom zijn er in de keet een paar kacheltjes geplaatst, zoodat aan dit bezwaar is tegemoet geko men. Ook is er groot verschil in de loonen. Het loon varieert van 11 tot 20. Dit is in hoofdzaak te wijten aan het verschil in werkprestatie. Niet door onwil, -maar vaak door minder kunnen van sommigen, wordt er minder werk gepresteerd en dus minder verdiend. Zooveel mogelijk tracht men ge lijkwaardige ploegen bij zijn bezoek aan de werkverschaffing te Hekelingen. Voor de loonen zit men vast aan de werkverschaf fing te Dordrecht. Dit loon is ca 35 ct. per uur. Men moet echter aan de werkverschaf fing te Hekelingen geen voorbeeld nemen voor hetgeen hier te Vlaardingen gaat ge beuren. In Vlaardingen kunnen de menschen 's middags naar huis, terwijl ze voor Heke lingen heen en terug altijd 1% uur kwijt zijn. Er is hier werkverschaffing geweest aan den Julianasingel en te Vlaard. Ambacht. Over de laatste waren de arbeiders zeer te vreden. Er kan nu eenmaal in werkverschaf fing geen loon worden betaald als in het vrije bedrijf. Spr. hoopt echter, dat ze zoo veel mogelijk aan het loon van 35 ct. per uur zullen komen. Foutief is hetgeen de heer Borsboom heeft gezegd over 35 ct. plus pre mie. Dit laatste is wel mogelijk, maar blijft zeldzaamheid. Bij 50 uur arbeiden kan dus h 35 ct. per uur 17,50 per week worden verdiend. Spr. vond het dus niet noodig, dat de heer De Bruin scherpe opmerkingen maakte. In zijn repliek schetst de heer De Bruin de toestanden, zooals die in Hekelingen zijn. In de keet ontbreken stoelen, een tafel, de arbeiders moeten op den kleigrond zitten etc. ook bij nat weer. Ook noemt spr. eenige loo nen, welke aan den zeer lagen kant zijn. Spr. vindt het niet biliijk, dat het loon in werkverschaffing lager, gelijk of slechts een kleinigheid hooger is dan het steunbedrag. Er is dan veel meer noodig voor onderhoud. Ook zijn er ploegen die te veel verdienden, en daarna zwaarder grond te verwerken kregen, zoodat het loon daalde. Ook de heer Borsboom noemde nog eenige klachten, zoo had hij er bezwaar tegen, dat een loon van 35 ct. per uur niet gegarandeerd kon worden. De Burgemeester stond verwonderd, dat er klachten waren ingediend wel bij de Raads leden en niet bij B. en W. Als spr. van gerechtvaardigde klachten hoort, is hij er direct bij, om hieraan tegemoet te komen. Waar eenigszins mogelijk zal spr. helpen. Spr. verheugt zich, dat thans arbeiders in Vlaar dingen in werkverschaffing kunnen geplaatst worden, zoodat alle Raadsleden van nabij het werk kunnen aanschouwen. De heer Bot (C. H.) wijst er op, dat in het vrije be drijf, b.v. in de bouwbedrijven, ook wel toe standen in de keet bestaan, gelijk de heer De Bruii heeft geschetst. Dit is eenmaal zoo gegroeid. De heer Barendregt herinnert er aan, dat slechts bij goed werken 35 ct. per uur wordt verdiend. Dan moeten het echter vakmenschen zijn, maar dan blijven deze loonen nog ?0 pet. beneden het loon van het collectief arbeidscontract. Dit maakt het voor sor. moeilijk voor Het voorstel te stemmen. Ook betreurt spr., dat alleen hooge steun trekkers voor werkverschaffing in aanmer king komen. Spr. is van meening, dat de vastgestelde tarieven verhoogd dienen te worden. Nog worden door enkele Raadsleden eenige opmerkingen gemaakt, die echter door Wethouder van Rijn afdoende worden beantwoord. Door B. en W. is thans beslo ten, dat arbeiders, die in de werkverschaf fing ziin geweest, het eerst in aanmerking zullen komen voor de rouleering in gemeen tedienst. Na deze zeer uitvoerige discussies wordt het voorstel aangenomen met de stem van den heer Borsboom tegen. Z. h. s. worden aangenomen het voorstel tot het doen uitvoeren van de invoering van het persoonskaartenstelsel in werk verschaffing; alsmede tot het vaststellen van verordeningen regelende de verdeeling der gemeente in stemdistricten, tot conver sie van verschillende geldeeningen en tot het aangnan van een lcasgeldleening. van herinnering aan het jubileum van H. M. de Koningin en aan de daarna volgende da gen van internationale spanning, toen Ned. soldaten bezig waren hunne mitrailleurs te laden. Een warm applaus viel den spreker ten deel. Opgevoerd werd het blijspel van Alex ander Farago: „Mijnheer Sohlögl". Het werd een vlotte, geestige vertooning, vol humor, waarbij Louis Saalborn de hoofd-» rol vertolkt. Aan de dames Julia Cuijpers en Carla de Raet werden aan het einde van het spel bloemen aangeboden, terwijl aan den heer Saalborn, onder een hartelijk applaus der toeschouwers, een passend geschenk werd uitgereikt. Dinsdag 18 October a.s. zal de Voorburg- sche Kunstkring, welke eenige jaren geleden is opgericht, een buitengewone ledenverga dering houden ter behandeling van het voor stel van het bestuur tot ontbinding der ver- eeniging wegens gebrek aan belangstelling. Naar verluidt zal ook de Katholieke Kring worden opgeheven. Deze in den aanvang zeer bloeiende vereeniging is nu ongeveer 10 jaar geleden opgericht op initiatief vooral van den heer H. J. A. Bijlard, die dan ook de eerste jaren het voorzitterschap bekleedde. Omtrent de opheffing van den Katholie ken Kring moet nog een ledenvergadering worden uitgeschreven. u. R.K. VOLKSBOND. De afdeeling Bleiswijk heeft haar eerste vergadering gehouden, ter vaststelling van het winterprogram. Er zal een 4 5 tal cur susavonden gegeven worden met als onder werp Sociale wetten - Katholieke Sociale Actie - en verder eenige Pauselijke Ency clieken. Een en ander werd toegelicht door den heer T. Keesen, Districtsbestuurder. Vervolgens werden na eenige toelichting de gewijzigde statuten van den R.K. Volksbond goedgekeurd. Als afgevaardigde voor de af deling naar de Centrale Raadsvergadering, welke op 28 Nov. a.s. te Rotterdam wordt gehouden, werd gekozen de heer G. de Wit, Voorts werd goedgekeurd het voorstel om een gulden uit de afd. kas te storten als bijdrage voor de nieuw te stichten Dr. Ariëns kerk. FEESTAVOND IJSCLUB. De IJsclub „Bleiswijk" heeft voor haar leden, een 230 in getal, twee feestavonden gegeven in Hotel „De Zwaan". Daar de leden van hun dames vergezeld waren, was de zaal Woensdag- en Donder dagavond dicht bezet. Eenige voordrachts kunstenaars hebben de aanwezigen goed be zig gehouden. Deze feestavonden werden gegeven wijl het Reglement der vereeniging ze toestaat, wanneer er in twee of drie win terseizoenen geen ijsfeesten plaats hebben ge had en de financiën der. vereenigingskas het toelaten. ZANGVEREENIGING Onder leiding van den heer H. J. v. d. Spek is alhier opgericht een R.K. gemengde zangvereeniging. Ruim 3 dames en 25 heeren hebben zich voor het lidmaatschap opgegeven. De repetities zullen in het Gezellengebouw plaats vinden. LANDBOUWCURSUS. Naast den bestaanden Tuil ^uwcursus wordt voor de jonge landbouwers in de R.K. Jongensschool een landbouwcursus gegeven, uitgaande van den L. T. B. en C. B. T. B. en Holl. Mij. van Landbouw. Voor dezen cursus hebben zich 18 cursis ten aangemeld. VOETBAL Door de elftallen van de R.K. Voetbalver- eenigingL T. O. G. worden a.s. Zondag de volgende wedstrijden gespeeld T.O.G. IIPadua I, aanvang 3 uur. T.O.G. IllLeonidas IV, aanvang 1.15 uur T.O.G. ACeler A, aanvang 12 uur. AUTOBUSDIENST R.A.G.O.M. Door de Verkeersinspectie is de winter- dienstregeling van de R.A.G.O.M., de auto busdienst, die Ridderkerk enlJselmonde met Rotterdam verbindt, goedgekeurd. De dienst door West-IJsselmonde is eenigszins inge krompen. BOOMEN OP DEN GROENENDIJK. Aan het gemeentebestuur van Rotterdam is medewerking verzocht om te komen tot het aanbrengen van boomen op den Groe nendijk, die de grensscheiding met Rotter dam vormt en gemeenschappelijk eigendom is van beide gemeenten. Voor de bewoners van Tuidorp Rotterdam zou dit een groote verfraaiing van het uitzicht beteekenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3