Gemeenteraad van Rotterdam Het voorstel tot wijziging der telefoon tarieven aanvaard. BIOSCOOPNIEUWS, B. EN W. NEMEN EEN MOTIE-DUTILH C.S. OVER. ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 de burgemeesters benoeming. DE INTERPELLATIE-REUDERINK Over de benoeming van den Burgemeester. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR KERKVLIET. Parochieavond in den Grooten Schouwburg, met „Roomsch Tooneel". ONGEVALLEN. ft del mag niet impliceeren, dat daarna critiek uitgesloten zou moeten zijn. In dit geval is z. i. geen sanctie van de Kamer van Koop handel verkregen en het verwijt berust z.i. niet op goede gronden. De heer DUTÏLH (V.B.) merkt op, dat de verwachtingen, welke we in geval van naasting hebben te koesteren, buitengewoon gering zijn. Daarom is het zeker gewenscht, dat de telefoon aan de Gemeente blijft. Eva motie zijn gepasseerd. Ook de S.D.A.P. kan onge twijfeld benoembare burgemeesters leveren, maar daarbij is het nog niet zóó gesteld, dat hier in onze stad een sociaal democraat tot burgemeester moet worden benoemd. Het zijn niet uitsluitend de politieke ver houdingen in den gemeenteraad, welke een rol spelen bij de benoeming van een bur- meester. Colosseum Theater. De reeks van goede programma's wordt deze week voortgezet met twee echte lach_ nummers. In de eerste film „Het verliefde Spook" treden we met Constance Bennett en Cary Grant in de geesteswereld, terwijl de onnoozele Roland Young ze ziet „vlie gen". Het is werkelijk een amusante wijze waarop de twee geesten het leven van mijn heer Topper (Roland Young) trachten te veraangenamen. De dolste scènes worden opgevoerd, waarmede het publiek zich best amusoert. Dan volgen Heinz Rükmann, Leny Maienbach en Vera van Langen in de vermakelijke film: „5 Millioen zoeken 'n erfgenaam". Rühmann heeft hierbij een dubbele rol van Peter Pett en zijn neef, den Schot, Pa- trich Pett. Het publiek krijgt dus volop te genieten van zijn goede spel en het kan dan ook naar hartelust lachen. Rühmann is dan ook bijzonder op dreef. Wij kunnen het programma aan volwas sen personen aanbevelen. Asia Theater- In het Asta Theater draait deze week een R. K. O. radio-picture „The Lost Patrol" hetgeen letterlijk de verloren patrouille be- teelcent, maar op den film vertaald wordt als „De Patrouille des Doods". Deze rolprent doet ons meeleven met den geweldigen strijd en ondergang van een En- gelsche patrouille, welke verdwalt in de Sy rische woestijn en daar langzaam, maar on genadig wordt neergeveld door de Arabie ren Tegen dezen onzidhtbaren vijand kan men zich niet verweren. Het zijn slangen, die op hun prooi loeren. In dezen film speelt geen enkele vrouw mede, alle rollen worden vertolkt door mannen, acht mannen, ware helden, die één voor één geveld worden. Britsche helden, die ver van hun vaderland hun plicht ver- vulen. Dagelijks worstelen zij onvervaard te gen den onzichtbaren vijand en tegen hun eigen wanhoop en angst. De hoofdrollen wor den op uitstekende wijze vertolkt door, Vic tor Mc. Laglen en Boris Karloff. Deze film is onder de bekwame regie van John Ford een ode geworden aan den man. Als 2e hoofdfilm draait „De tocht naar de Stratosfeer" met Jack Benny, Ted Haely en Una Merkel. Een daverende sensatie-come- die van twee aartsoplichters, die van het eene avontuur in het andere vallen en het publiek doen daveren van het lachen. Het programma, dat uitstekend verzorgd is en dat voorafgegaan wordt door het Fox Nieuws, kunnen wij aan niet te jeugdige per sonen aanbevelen. Harmonie. Harmonie presenteert ons na het gebrui kelijke uitgebreide voorprogramma als eer ste hoofdfilm „Charlie Chan in Monte Carlo". Warner Oland als onnavolgbaar speurder brengt een bezoek aan Monte Carlo, verge zeld van zijn oudsten zoon. Zij bezoeken al daar o.m. de bekende speelbanken, alwaar de Spr. dient een motie in, waarin de Raad zou uitspreken van oordeel te zijn dat aan- vaardirf^ van het voorstel tot verzwaring van lasten zal leiden, dat hieraan tegemoet zou zijn te komen door het bepalen van een maximumprijs of door toekennen van de- gressie bij een groot aantal gesprekken, dat dit alleen mogelijk is indien een gescheiden telling tot stand gebracht kan worden van locale en intercommunale gesprekken; waarom B. en W. worden uitgenoodigd on derhandelingen te openen met Rijksautori teiten over invoering van toestellen, waar door gescheiden telling mogelijk zal zijn en t. z. t. verslag uit te brengen en eventueel met de daaruit voortvloeiende voorstellen te komen. De motie is mede onderteekend door de heeren v. d. Brule (R.K.) en Donner (A.R De heer DUTILH verzocht de door hem ingediende motie eerst in stemming te bren gen, als het voorstel van B. en W. is aange nomen. De heer VAN BURINK (Onevo) noemt deze motie een dwaze figuur. Eerst nemen we het voorstel aan en dan nog een motie. Spr. begrijpt de strekking van deze motie niet. Hij vraagt de motie te laten drukken en 'te doen behandelen op een volgende ver gadering. De voorzitter wethouder DE ZEEUW (S. D. A. P.) merkt op, dat deze motie moet worden verstaan in den zin van: we nemen het voorstel van B. en W. aan, maar laat het college de geopperde bezwaren kenbaar ma ken bij het Rijk. Spr. deelt mede, dat het college de motie overneemt. De heer VAN BURINK (Onevo) noemt de motie een comedie. Er komt niets van te recht! Hij ziet de motie als zuiver verlakke rij, maar toch zal spr. er zich niet tegen ver zetten (gelach). Wordt het voorstel van het college aangenomen, dan wordt honderden middenstanders de das omgedaan. De heer VAN DEN BRULE (R.K.) is van meening, dat niemand in kringen van den handel voordeel zal hebben van het nieuwe tarief. Een groote categorie van menschen zal zelfs meer moeten gaan betalen. Maar is dit niet alles een gevolg van een te lang vast houden aan een verkeerd stelsel? En moeten we nu nog langer wachten om ons aan te passen bij de Rijkstarieven. Volgens spr. neen! Want door nu het voorstel van het col lege aan te nemen blijven wij de mogelijk heid houden om invloed uit te oefenen op de Rijks tarieven. Het verhuren van luidsprekers. Eerst wordt in stemming gebracht art. 5 van het voorstel van B. en W. n.l. het ver huren van luidsprekers door de gemeente. Het artikel wordt aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Tegen stemmen R.K., A.R., V.B., ir. Van Dis (St. G. P.) en Onevo. Het voorstel vm B. en W. aan genomen. Dan wordt in stemming gebracht het -voorstel van B. en W. in z ij n geheel. Het wordt aangenomen met 38 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen ir. Van Dis (St. G. P.) en Onevo. ten de luidsprekers, die de gemeente voor eeuwig tegen 40 ets. per maand gaat ver huren? Wethouder DE ZEEUW (S.D.A.P.) zegt dit niet te weten. Hij gelooft niet, dat de han del er veel concurrentie van zal ondervin den, als die luidsprekers zoo duur worden, als de heer Van Burink veronderstelt. Spr. zegt ten slotte, dat tegenover 't rijk de gemeente in zwakke positie verkeert. Het is van belang, dat de gemeente haar eigen concessie behoudt. Het is waar, dat de groote gebruikers duurder zullen uit zijn, maar ook, dat de kleine gebruikers voordeel zullen hebben en dat meer menschen van de tele foon zullen gaan gebruik maken. De heer LINDEMANS (Onevo) herhaalt, dat hij heeft betoogd, dat practisch niemand voordeel zal hebben van het nieuwe tarief. Alleen bij een limiet van 126 heeft ieder een een voordeel. Niemand zou; als hij de statistische gegevens nagaat, de berekening van den voorzitter kunnen volgen, waar hij de 114 millioen verbindingen uiteen haalt. Als men nu in een dwangpositie verkeert, waarvoor dan nog deze discussie? Men ver- gete niet, dat de bedrijven er zijn voor de burgerij en niet omgekeerd. De offers door de burgerij te brengen, moeten zoo klein mogelijk zijn. Spr. dient een voorstel in, waarin hij er op aandringt, dat het maximum door den abonné te beta len boven den banprijs van 54 zal worden 72 per aansluiting en waarin hij voorts voorstelt, dat de gesprekken per automaat 5 cents zullen kosten, zoodat de resteerende drie cent den abonné ten goede komen. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. De heer VAN BURINK (Onevo) zegt, dat hij zich nimmer in voorbije jaren heeft uit gesproken voor 'n gesprekken-tarief. De za- kenmenschen betalen de winst van 1.285.000 gulden. Dat is een indirecte belasting. Be halve de zware lasten, welke de zakenman toch al heeft te dragen, krijgt hij, dank zij de tarieven-politiek van de gemeente, er nog een last bij. Spr. onderstreept nog eens, dat noch de Kamer van Koophandel, noch het Midden- standsbesturen-college achter de door B. en W. voorgestelde tarieven staan. En toch spreekt de voorzitter van een gunstig over leg tusschen B. en W. en deze instanties. Hij vraagt, waar het verschil zit tusschen 1934 en nu. In 1934 voelde het raadslid De Zeeuw niets voor een gesprekken-tarief en steldé een verlaging voor van 25 pet.. En thans zegt dezelfde heer De Zeeuw in zijn functie van wethouder, dat de gemeente door het Rijk gedwongen wordt het gesprekken- tarief over te nemen. Zijn de toestanden dan zoo veranderd? De heer ir. VAN DIS (St. G. P.) staat op het beginsel, dat de gemeentebedrijven geen hooge winsten mogen maken. Hij kan zich dan ook niet vereenigen met het voorstel, dat weer nieuwe lasten op de burgerij legt. De heer DONNER (A.R.) vraagt, of sedert 1934 geen verandering is gekomen in de plannen tot gelijkschakeling. De „dwangpo sitie" had duidelijker in het voorstel moeten uitkomen. Spr. wijst erop, dat het belsysteem klaarblijkelijk nog in een overgangs-stadium verkeert en vraagt of de overgang tot het gesprekken-tarief wel zóó urgent is, dat daar toe nu reeds moet besloten worden. Men denke aan het gevaar van dubbele kapitaals uitgaven bij nieuwe wijziging. Men vange hiermee niet eerder aan dan noodzakelijk is. Wat de kosten van het tweede toestel aan gaat, vraagt hij zich af, of het niet beter is het Rijkstarief als geheel, met vóór- en na- deelen, over te nemen en de consequenties daarvan te aanvaarden. Spr. blijft tegen het verhuren van luid sprekers door de gemeente en verzoekt over deze aangelegenheid aparte stemming. Het overleg met de Kamer van Koophan- Vergadering van Vrijdag. Na heropening van de vergadering wordt voortgezet de behandeling van het voorstel tot wijziging van de tarieven van de tele foon. De telefoontarieven. De VOORZITTER zegt, dat hij de klacht over de voorbereiding van dit voorstel niet kan onderschrijven. Overleg in mondelin- gen vorm met de Kamer van Koophandel is gepleegd. Zoowel in de commissie voor de Bedrijven als in die voor de Financien hebben de raadsleden hun bedenkingen kun nen inbrengen. Spr. heeft geen bezwaar ge maakt tegen nadere besprekingen met ver schillende organisaties o.a. met die van den Middenstand. Aan de hand van de adressen heeft spr. nog eens de commissie voor de bedrijven het voorstel doen bekijken, met het resultaat, dat B. en W. hun standpunt hebben gehandhaafd. We zitten met deze zaak in een soort van dwangpositie. Reeds in 1932 werd medege deeld, dat het Rijk overwoog de telefooncon cessies van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in te trekken. En in 1934 volgde daarop in antwoord op een vraag van den heer van den' Brule de mededeeling, dat de tarieven moesten worden aangepast aan de Rijksta rieven. Het schijnt, dat sommige raadsleden hiervan niet op de hoogte zijn geweest, hoe onbegrijpelijk dit spr. ook voorkomt. Was de raad van deze dwangpositie op de hoogte geweest, dan zou veel critiek achterwege zijn gebleven. De rechnische menschen en de Rijkstele foon zijn er nog niet van overtuigd, dat de oplossing welke men met betrekking tot de telling in België heeft gevonden, de juiste is. Intusschen zal er een oplossing moeten worden gevonden. Bezwaren dienaangaande zullen in ieder geval onder de aandacht van de Rijkstelefoon worden gebracht. Spr. komt dan aan de tarieven. Het pu bliek is volgens spr. niet goed ingelicht. De Kamer van Koophandel had bijv. de geop perde bezwaren zelf moeten onderzoeken en niet alleen maar moeten doorzenden naar het college van B. en W. Ook de Midden standsorganisaties hebben zich begrijpelijk met deze materie beziggehouden. O.m. werd een vergadering belegd, doch deze was niet erg druk bezocht. Het voorstel, dat ter tafel ligt was niet anders te maken. Hij maakt aanmerking op de voorlichting, welke is gegeven. Men be sprak niet de telefoontarieven, doch men ging de winsten na, welke door verschillen de gemeentebedrijven worden gemaakt. De voorzitter, wethouder DE ZEEUW (S. D. A. P.) merkt verder op, dat in alle be drijven een kapitaal zit van 177 millioen en dat daarop niet meer dan 3 millioen winst wordt gemaakt. Tot den heer Lindemans zegt spreker, dat deze spreekt van een vermin dering van slechts twee kwartjes per maand, maar vergeet deze niet, dat al deze twee kwartjes te zamen een belangrijk bedrag vormen. Maar de heer Lindemans heeft ook getracht het cijfermateriaal uit het voorstel aan te tasten. Vergeet hij niet, dat er geen moeilijker taak is dan gemeentestukken te lezen. De heer Lindemans heeft gesproken van 114 millioen gesprekken, er zijn echter 114 millioen verbindingen, waarvan niet meer dan 50 millioen gesprekken overblij ven, als men dit cijfer goed beziet. Op dat aantal zijn de berekeningen gegrond. In de begrooting wordt ook al een bedrag van 1 millioen geschat aan gesprekken, dat is dus Ook al weer gebaseerd op 50 millioen ge sprekken. Men heeft trouwens ook Amster dam en Den Haag ten voorbeeld genomen en ook daarop weer zijn schatting van 50 millioen gesprekken gebaseerd. De 350.000, die men zou verspelen bij een gelijk aantal abonné's, is niet alleen trou wens gebaseerd op het gesprekken-tarief, doch is ook berekend uit de vermindering aan ontvangsten door andere tariefsverlagin gen als bijv. van het 2e toestel. De invoering van het gesprekken-tarief is nu een gevolg van de concessie-voorwaarde, dat Rotterdam het rijkstarief zou invoeren. Spr. heeft reeds gezegd, dat hij meer voelt voor het bestaan de stelsel, mits de prijs van het abonnement zou verlaagd worden. Nu zal het gesprekken-tarief ook voordee- len hebben, het wordt algemeen toegepast en de billijkheid zit toch ook in de betaling per gesprek. Als overal wordt de eenheid bij veelvuldig gebruik goedkooper. Nu is ge vraagd, als de concessie aan Rotterdam ont nomen werd, hoe stonden we er dan voor. De regeering heeft een concessie verleend voor onbepaalden tijd en deze concessie kan te allen tijde met een termijn van een jaar worden opgezegd. In de concessie staat ook, dat het kapi taal in hqt bedrijf gestoken, wordt vergoed. Toen Amsterdam en Den Haag de rijkstarie ven invoerden, is ook gevraagd naar de con cessie-voorwaarden. Toen is gebleken, dat de vergoeding is een billijkheidsvergoeding; de winst zou worden vergoed in afgeloopen termijnen gedurende 10 jaren. Daarop is be sloten, dat de drie groote gemeenten de con cessie behouden zouden, doch de rijkstarie ven zouden invoeren. Spr. bestrijdt verder de mogelijkheid van het bepalen van een maxi mum. B. en W. zijn met dit voorstel moeten komen en konden met geen ander voorstel komen. Spr. behandelt dan eenige détailvragen. Zoo merkt hij op, dat de dienst in Rotterdam bezwaar heeft tegen de stopcontacten; spr. acht het verplichtend stellen van het hebben van automaten in café's niet aanbevelens waard; het bezwaar tegen het verhuren van luidsprekers door den radio-distributiedienst begrijpt spreker, maar er komt een verande ring in de toestellen; de fabrieken leveren meer en meer radiotoestel en luidspreker te gelijk af. Het is niet juist, dat het bezwaar zou kunfien worden ondervangen door keur van de luidsprekers. De heer VAN BURINK (Onevo); Wat kos- De VOORZITTER stelt aan de orde; De interpellatie-Reuderink over de be noeming van den nieuwen burgemeester. De heer mr. NELEMANS (C.H.) stelt voor deze interpellatie niet toe te staan, te meer niet omdat de raad met deze materie niets heeft uit te staan. De VOORZITTER is van meening, dat er ONRUSTIG PALESTINA. Arabieren te Bethlehem worden gefouilleerd door Britsche politie. Een der dagelijksche tafereeltjes in Palestina. Speciale raadszitting op Donderdag a.s. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. des namiddags te 2 uur. Als eenig punt staat op de agenda de aanvaar ding van het voorzitterschap van den Ge meenteraad door den heer Mr. P. J. Oud, met ingang van 15 October 1938 benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De 24-jarige mej. W. A. van Helden- lukker, wonende in de Jericholaan, is in de Vlietstraat met haar fiets komen te vallen. Zij liep een hersenschudding op en is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Op den Goudschesingel kreeg de 23- jarige mej. D. Mulder, wonende in de Com manderijstraat, een steen tegen het hoofd. Ook zij kreeg daardoor een hersenschudding. Ze moest naar het Ziekenhuis aan den Cool singel worden vervoerd om ter verpleging opgenomen te worden. In de Tweeboschstraat heeft de drie-jarige L. Hoogendijk uit een flesch ammoniak ge dronken. Het meisje is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingei gebracht en aldaar ter observatie opgenomen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is tenge volge van het defect raken van het stuur 'n vrachtauto van den Honingerdijk gereden ter hoogte van den watertoren. De vrachtwagen behoorende aan de firma Luijten, Betonmaterialen, reed van de 8 me ter hoogen dijk zonder echter persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De bestuurder kon zich nog tijdig door uitspringen in vei ligheid stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2