"iésS LAATSTE BERICHTEN. J V Kard. Bertram aan de Sndeten-Dnitsehers. Wai-Tsjou bezet door de Japanners. "cSThif «a,™; r,"; ™'ï- h5 ottUdó ,t De moord op Greta Groen. ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 KATH. SPORTBEWEGING IN ROTTERDAM-ZUID. Inzegening tribune Spartaan-terrein. RotterdamscheTrecpitbank. KATHOLIEKE VOLKS-UNIVERSITEIT Jan Musch speelt de hoofdrol. VR( )I ELIJK E JEUGDBEWEGING VOOR KAJ H. ACTIe DE GRAAL. c°gS*O**» Mt.-5 Achterkamer uitgebrand. Herderlijk schrijven in verhand met de nieuwe situatie. GOEDKOOP BUNKEREN. VRACHTAUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. VAN INBREKER AFKOMSTIG? AFSCHEID bij de politie. ARBEIDSBEURS VOOR ZEELIEDEN. JUBILÉ. DE NIEUWE VAARWEG. HOOGER ONDERDIJS. EXAMEN R. K. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERES. BURGERLIJKE STAND. Giineezen verloren 600 doorlen bij de ontruiming van Sin-Jang. TEWATERLATING POOLSCHE ONDERZEEËR. DE VERKIEZINGEN IN NIEUW-ZEELAND. Meerderheid voor de arbeiders- regeering. HET ONDERZOEK DER RECHERCHE. IJSELMONDE. gasmaskers. VLAARDINGEN. SCHIEBROEK. ZEETIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN* NEDERLANDSCHE SCHEREN. BUITENLANDSCHE HAVENS* VERKOCHTE SCHEPEN. 1 Kapelaan C. Roest, geestelijk adviseur der R- K. S. V. Spartaan schrijft ons: iaren Wie de sport beweging van de laatete het katholieke kamp volgt, w®®?' iratholie- terwege hard gewerkt wordt om «nze bren_ he spurt beweging tot grooteren ge?' _nme Rotterdam-Zuid Ook Rotterdam en mot^ geweldig gezwoegd heeft de ,laa*ft® Jiek verband op te voeren de sport mzij werkelijk kan en mag KÉ ML^GSTErLXNG1310^ PUBLI1" Ja hetmoet gezegd worden dat helaas zoovelen nooit eens de moeite nemen om met de eiigen R.K. sportbeweging op de hoogte te komen en die stelselmatig hun steun geven aan allerlei neutrale sport en daarmee den noodzakelijken steun aan onze eigen be weging onthouden, die tooh noodzakelijk is, wil onze R- K- sport op den duur aan beteekenis winnen. Ondanks deze geringen belangstelling heeft de R- K- Sportclub Spartaan ach toch in deze jaren door de grootste moeilijkheden woten heen te Slaan en staat zij a.s. Zondag 16 October ■voor een feit, dat naar wij hopen, aanleiding zal worden voocr vele sportvrienden in Zuid hun volle aandacht eens te schenken aan het- Swu ei2en kamp op het gebied van de sport gepresteerd. bondag a.s. zal n.l. de inzegening plaats vin den van de tribune, die geheel door de leden van Spartaan werd gebouwd. Dfze. hnllI btedt plaats voor een paar honderd toes- tvers; het is weliswaar een bescheiden maar laten wij hopen, dat deze tribune middellijk hieraan voorafg^®?jken van Rot. ferci^7?bd Tun volle belangstelling toe en W deTn weg d^n wij 'n dringend beroep op alle Grienden van de katholieke beweging in Rotterdam-Zuid om as. Zondag ook eens een wandeling of fietstocht te ondernemen naar den Kromme Zandweg om getuige te zijn van de inzegening van de tribune en tegelijk om kennis te maken met de sportprestaties van R.K. Spartaan. Waar wij in zoo everscbillende opzichten 'n hartelijk medeleven constateeren van het ka tholieke volksdeel, verwachten wij stellig ook ook a.s. Zondag een belangstelling 0p het Spartaan-terrein aan den Kromme Zandweg die onze eigen R. K. Sport waardig is. Dus: a.s. Zondag 2 uur Katholiek Rotterdam Zuid bij de inzegening van de tribune en bij den voetbalwedstrijd. Een melkvervalscher. In de zaak van N. van A. 55 jaar veehou der en melkverkooper te Vlaardinger Am bacht, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij, we gens een overtreding van het Melkbesluit verdachte had melk ten verkoop aanwezig gehad, die met water vervalscht was geweest was veroordeeld tot 30 dagen principale hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte tot dezelfde straf veroordeeld. Maandag 17 October zal in den Tivoli- Schouwburg het gezelschap Jan Musch op de planken brengen het prachtige blijspel "Job heeft geduld". Het is steeds een genot, Jan Musch te hooren en het lidmaatschap Van de Kath. Volks-Universiteit maakt dat hogelijk voor iedere beurs. Alleen leden en bun huisgenooten-introducé s hebben toe gang tot deze uitvoering, maar juist daarom zijn de entreekaarten zoo laag mogelijk ge houden in prijs. Als men weet, dat er nog 3 groote tooneel- avonden volgen van beroepsartisten, plus een concert van het Philharmonisch orkest hier ter stede, welke avonden alleen toe gankelijk zijn voor de leden, dan doet men verstandig tegen een minimum contributie van 1 of meer, naar financieele draag kracht, zich aan te melden als lid van de K. V. U. Door de lage toegangsprijzen voor één van genoemde prachtuitvoeringen heeft men de contributie van het lidmaatschap al dubbel en dwars verdiend. Men kan zich aanmelden bij het Kath. Centr. Bureau, Wolfshoek 6 (telef, 15346), om het nog gemakkelijker te maken: voor leden en ook voor niet-leden zijn kaar- ®n, v°°r den tooneelavond van Maandag schom!Tnar aan de loketten van den Tivoli- uur (teiU«®' Co°lsingel, dagelijks van 103 Th. HanoiT 11555 en bij den boekhandel tot 's avonds a te de withstraat 77 (geopend één conditie enUUr)' Deze service echter op Maandagavond eL' dat de niet"le<len zich doen Inschrijven. tooneelzaal als lid Zaterdag 15 October >8 avonda leidsters- mstuif. Zondag 16 October 5 uur repetitie Van Graalkoor. Maandag 17 October half 9 Uur tweede avond voor leidsters over het onderwerp- •:»et mystlieke Lichaam van Chr stus", deh weleerw. heer G. H. Hubers, districts. °riëntatie-cursus voor nieuwe en belangstellenden. Alle leden van Rotterdam-Zuid, die mee zingen In het Sint.Franciscus-oratorium, v/orden zonder uitzo'ndering a.s. Zondag middag te 3 uur op de repetitie verwacht, Schiekade 93. Het is van het grootste belang, dat leder deze repetitie bijwoont. SPORTRAAD VAN DE GRAAL. CENTRUM ROTTERDAM. Zondag 16 October van 12 tot 2 uur voor- mrnsters-cursus in de jongensschool van de yanningstraat nabij 't Willem Beukelsz.plein He bereiken met lijn 4). Zaterdag 22 October van 810 uur Sport- hreau geopend. Zondag 23 October worden alle tippelaar- ers verwacht voor den Kolpingwandeltocht ertrek 12 uur van het clubhuis Stampioen- ®.aat 51. Opgaven aan: secretariaat „Kol- PlnS Boys", Stationsplein 10. Gistermiddag om half drie is brand ont daan in een pand aan de Hollandsche straat, Waarin is gevestigd de sigarenwinkel van den eer Jos de Jonge. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een kast met sigarenzakjes, door- aat een vonk uit de pijp van den sigaren- ar. is gevallen. De achterkamer is bhi^Lt j. uiteebrand- Het vuur is ge- door een straal °P de waterleiding ènv slanSenwagen 61, onder lei- «mg van onderbrandmeester Bauts. AN oudsher behoorden tot het aartsbisdom Breslau ook vier dekenaten, die staatkundig deel uit maakten van Tsjecho Slowakije. Reeds treruimen tijd waren onderhandelingen gaande om deze gebieden in te lijven hij de Tsj. Slowaaksche bisdommen. Door de nieuwe situatie, die thans is ontstaan, is ook hierin verandering gekomen. Onderhandelingen zijn thans niet meer noodig, daar het geheele gebied thans bij het Duitsche rijk is ingelijfd. In verband met deze gewijzigde situatie heeft Z. H. Em. Kardinaal Bertram een herderlijk schrijven ge richt tot de geloovigen van de dekena ten Freiwaldan, Joliannesberg, Weide- nau en Zuckmantel dat in verband met de huidige omstandigeheden van groote beteekenis genoemd mag wor den. In zijn Inleiding constateert kardinaal Bertram, dat de Katholieke Kerk een volks kerk is in den besten zin van het woord en dat zij met het oog op een dergelijke ingrij pende verandering, die heeft plaats gehad, niet kan zwijgen. Er zijn* vooral vier gedach ten die den aartsbisschop hebben bewogen, om dit herderlijk schrijven uit te vaardigen: 1. Een woord van dank aan den Almach tige voor het bewaren van den wereldvrede. 2. Een groet aan de met Dultschland op nieuw vereenigde gebieden. Kardinaal Ber tram herinnert eraan, dat die gedeelten van zijn diocees, die tot nu toe tot Tsjecho-Slo- wakije behoorden, vroeger deel uitmaakten van het vorstendom Meissen. De aartsbisschop deelt in de vreugde der bewoners, die tot het rijk zijn teruggekeerd en hij smeekt God, dat deze nieuwe vorm rijken zegen moge spreiden over alle ge meenten, zoowel in geestelijk als tijdelijk opzicht. 3. Op de derde plaats onderricht kardi naai Bertram zijn diocesanen over het stand punt, dat zij tegenover de nieuwe autoritei ten moeten Innemen. „Het is niet noodig, u te vermanen om hun eerbied en gehoorzaamheid te bewijzen, want gij allen kent het woord van den Apos tel, dat men gehoorzaamheid moet betuigen aan de wereldlijke overheid". 4. Op de vierde plaats wijst de kardinaal op de bijzondere plichten der geloovigen in verband mef de gebeurtenissen, die zich in de laatste weken hebben afgespeeld, zooals de plicht van naastenliefde tegenover de vluchtelingen en vooral op den plicht goede zorgen te wijden aan de kinderen en jeugdige personen, die door de opwinding van den laatsten tijd hun geestelijk evenwicht ver loren hebben. Evenals in dat gedeelte van het aartsbis dom, dat tot Pruisen behoort, moet ook voortaan in het Sudeten-Duitsche gedeelte iederen Zondag gebeden worden voor de wereldlijke overheid. Ook moeten voortaan in de toekomst in alle kerken in aansluiting op de Hoogmis gebeden worden verricht voor het welzijn van het Duitsche rijk en het Duitsche volk. Ten slotte herinnert de kardinaal aan zijn houding bij de nationale revolutie van 1933. De bisschoppelijke groet, dien hij thans tot de Sudeten-Duitschers richt, wordt gedragen door het gevoel „waarmee ik op 3 Mei 1933 den nieuwen tijd heb begroet: Wij zien den nieuwen tijd tegemoet met het bewustzijn, welke groote taak wij thans in het kerkelijk leven en streven te vervullen hebben. Bij de leiding van het volk en bij de vor ming van de jeugd komt het er op aan, juist die krachten te ontwikkelen, die verankerd zijn in een sterke geloofsovertuiging, in een vrije uitoefening van den godsdienst, in ver binding met den goddelijken bijstand der ge nade. Dit is voor ons een aanleiding met groote verwachting de toekomst tegemoet te zien, ons tenvolle ervan bewust welke waardevolle medewerking de Kerk bij den verderen op bouw van de volkswelvaart en het gezond maken van het volk geroepen is te verrich ten". Het herderlijk schrijven besluit met de verklaring, dat deze woorden van 1933 ook thans gelden voor het Sudetenland, dat tot het rijk is teruggekeerd. Maar de politie stak er een stokje voor. De Rivierpolitie heeft aangehouden den 34-jarigen sleepbootkapitein J. V. en diens 37-jarigen broer, den sleepbootmachinist S. V. In den nacht van een der eerste dagen van deze week hadden zij hun sleepboot ge bunkerd uit het in de Waalhaven liggend lichterschip „Winterswijk", Ruim een ton kolen wisten zij van den lichter in hun eigen boot over te hevelen. De kolen zijn aan boord van hun sleepboot in beslag genomen en ook op de sleepboot zelf is beslag gelegd. De twee gebroeders V. hebben bekend, dat dit niet de eerste keer was, dat zij op een dusdanige wijze aan kolen kwamen. Waar de gelegenheid zich meer had voorgedaan, hadden zij er gebruik van gemaakt. Beiden zijn vandaag ter beschikking van de justitie gesteld. De kolen vertegenwoordigden een waarde van 14. 8.s. VEENDAM. Het s.s. „Veendam" van de Holland-Ame- rika Lijn vertrok hedennacht van Rotter dam naar New-York met 245 passagiers, t.w. 99 kajuitspassagiers, 92 passagiers toeristen klas en 54 passagiers derde klas. Gistermiddag omstreeks kwart* voor drie passeerde op den Honingerdijk een vracht auto van de firma Luyten uit Lekkerkerk, geladen met tegels. Plotseling raakte de stuurinrichting defect, de wagen kwam op de dijkglooiing terecht, gleed er af en kan telde naar beneden, ter hoogte van pand 303. Wonder boven wonder bleven de inzittenden ongedeerd. Het waren de bestuurder, n.l. de 28-jarige chauffeur J. Nobel, wonende te Lekkerkerk en een inzittende, de 43-jarige C. Spek, wonende te Ouderkerk aan den IJssel. De tegels kwamen op straat terecht. Ben bewoner van Schiebroek vond gis teravond in de Wilgenlaan een bos sleutels bestaande uit niet minder dan 111 stuks. Men vermoedt dat de verzameling toebe hoort aan een inbreker, daar zich bij de verzameling ook loopers bevonden en voor werpen die gebruikt worden bij het openen Van deuren. In de nabijheid lag bovendien een fonkelnieuw automatisch pistool. He voorwerpen zijn door de politie in be- on,? genomen, terwijl naar de herkomst een onderzoek wordt ingesteld. gerecht/gdenetiGpftreili:en van den pensioen- Bureau Meerman,h" mijs. 'Vanochtend werd hij door commissaris C G. van Gulden op zijn bureau ontvangen en op waardeerende wijze toegesproken_ ge" e" volgens werd hij op het Inspecteursbureau toegesproken door den Inspecteur p. c. Ver sloot, die den zeer eervollen staat van dienst van rechercheur Commijs memoreerde en wees op het vele lief en leed, dat de politie man in zijn politieloopbaan meemaakt. Re chercheur Commijs heeft zich doen kennen als een ijverig rechercheur, aldus spr die besloot met den wensch, dat de scheidende nog van een goeden levensavond mag genie ten. Het was spr. een genoegen, als aanden ken een leeslamp te kunnen aanbieden. Nog sprak de hoofdagent brigadier-recher cheur J. A. Biesheuvel, namens de collega's een tafel met een rookgarnituur offreerend. Vervolgens voerden nog een drietal inspec teurs het woord, n.l. de heeren L. Hermans, J. de Kwast en C. G. van Boxtel, die allen vol waardeering waren voor het werk, dat rechercheur Commijs heeft verricht. In welgekozen bewoordingen heeft de scheidende zjjn dank uitgesproken. Verplaatst naar Witte de Withstraat. De afd. voor zeelieden der Gemeentelijke Arbeidsbeurs is met ingang van heden tijde lijk verplaatst vap Vasteland 3 naar het ge bouw Witte de Withstraat 26a. De toegang voor werkgevers is Witte de Withstraat 26a. De toegang voor werkzoekende zeelieden is 5chiedapischesingel.lia. De openingsuren zijn van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m., 's Zater-> De doopplechtigheid geschiedt door dags tot 1 uur. Het telefoonnummer is, zoo als voorheen, 10500. v - r'"LZt Heden herdacht de heer M. Waterman, chef van de afd. binderij der firma D. van Sijn Zonen, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij genoemde firma. Voor die gelegenheid werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn woon huis gehaald en geleid door de versierde binderij, waar hij allereerst verwelkomd werd door den patroon, den heer J. A. van Sijn, die gewaagde van de plichtsbetrachting van den jubilaris. De toespraak ging verge zeld met de aanbieding van een eiken kast. Voorts werd het woord gevoerd door den heer H. van Sijn en namens het kantoor personeel door den heer G. Deddens, terwijl namens het technische personeel door den heer P. v. d. Ven het woord werd gevoerd, onder aanbieding van een pendule namens het gezamenlijk personeel. Na afloop dankte de jubilaris voor de cadeaux en de blijken van belangstelling. Maandagmorgen te 8 uur zal het eerste schip worden geschut in de nieuwe sluis aan den Gordelweg. Het zal zijn een schip van Gebr-s- Heifs' Kolenhandel, dat daarmede als eerste den nieuwen vaarweg via het Noor derkanaal en de Rotte zal nemen- De Rotterdamsühe Schie is van Maandag af voor het scheepvaartverkeer bij het Hof plein gesloten. Te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur A. G. Brugge- man, idem voor scheikundig ingenieur R. H. van Krevelen, beiden alhier. ROTTERDAM, 14 October. Geslaagd voor het doctoraal examen in de handelswetenschappen de heer G. G. Westerbeek. Te Tilburg slaagden voor acte B de Rot- terdamsche dames H. H. J. M. Breys, W. L. Sadee, C. G. Smorenberg en B. G. L. Weiter. Aangiften van 14 October 1938. BEVALLEN. J. H. de Valk geb. Diermann d. W. J. C. Musters geb. Pladdet d. A. L. M. de Haan geb. Boeren z. P. M. Vosmeer geb. v. Dam z. R. Cpijkers geb. Wessel z. L. Aa. de Goeij geb. de Rooi] d. E. J. KleUwegt geb. Tiddens z. H. W. J. de Kovel geb. v. Geju d. A. Zwaneveld geb. v. d. Meer z. C. Bretedveld geb. Deen d. P. Lagerwaard geb. Lunet d. H. H. de Ruiter geb. Diske z. A. A. Bakker geb. Boulande d. C. Willemse geb. v. Holten z. E. Vogelenzangg eb. v. Zon d. C. M. v. Rosmalen geb. de Koning z. M. E. Confurlus geb. Hulstaart d. J. v. Meurs geb. v. Wanrooi) z. J. W. Pauli geb. de Jong d. H. Schabbing geb. Teunissen d. E. Droomer geb. Boekbinder z. J. v. d. Maatth geb. Slgo A. E. C Witte geb Driessen z K. M. Bijl geb. v. d. Steen d. E. P. S. M. v. d. Burg w ??lma 6. P. de Jonge geb. Bijkerk z. br.«c yeriia geb. Wljkstra 2 z. L. A. Huij- men w Verhoeff z. A. Faase geb. Ver- J M J' Hoffman geb. Stortenbeker z. stein wh p geb" Strlebosch z. C. M. Blanlten- ten d - V,°VTr B- T- v. Kleef geb. v. Zan- A. Brakel géb MfTd"" g°b* °fferman 2 z. OVERLEDEN- 9 jr vim K. M. Verheul 89 j. H. M. Franssen wedr van J. C. v. Wouw 92 j. W. C. v. Tinteren vr. J. J. Kalishoek 28 G. Aartsen m van G. W. v. Zoest 45 J. M. v. d. Velde m. van K. Wessels 63 j. C. J. Goedvolk m. van C M. Klet) 49 j. J. v. d. Hoek m. van L. Middel- hoek 59 j. A. C. Monster d. 2 na. TOKIO, 15 October. (DOMEI.) Volgens het legerbericht van het keizerlijk hoofdkwartier is Wai- Tsjou door de Japansche troepen inge nomen. De schepen op de Jangtse zijn ge vorderd en de marinetroepen hebben het fort Si-Tsjai bij de haven van Sji-Hwei-Jan bezet, vanwaar vroeger erts uit de bekende Ta-Jeh-mijnen naar Japan werd verscheept. De Chineesche troepen hebben bij de ontruiming van Sin-Jang 600 dooden achtergelaten, terwijl honderd Chinee- zen gevangen genomen werden. HONKONG, 15 October. (R.O.). De Ja pansche consul-generaal is er door het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken van in kennis gesteld, dat hevige gevechten verwacht worden in een omtrek van 200 K.M. om Kanton en van 100 K.M. om Swatau. In verband daarmede is den vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden verzocht, hun landgenooten te waarschuwen, dat het reizen door dit gebied onveilig is en het Ja pansche opperbevel geen bescherming kan waarborgen. Men acht een Japansche lan ding by Swatau niet uitgesloten. TOKIO, 15 October. (DOMEI). Te Kanton duurt de uittocht der bevolking voort. De Chineesche autoriteiten hebben den bewoners aangeraden te vertrekken met het oog op de dreigende vijandelijkheden. Langs de oevers van de Westrivier wachten groote menigten op scheepsgelegenheid om naar het binnen land te vertrekken. Zij zijn gedwongen juist langs deze rivier te gaan, doordat de spoor weg KantonKauloen afgesneden is en de Parelrivier versperd is. TOKIO, 15 October. (R.O.) De Japansche troepen hebben volgens het legerbericht Sing-Tang, halverwege tusschen Tam-Sjoei en den spoorweg KantonKauloen, geno men. Andere afdeelingen, die naar het noorden oprukken, hebben Wong-Li-Tang aan de Oostrivier bereikt. Gemeld wordt verder, dat op 18 October een aanvang zal worden gemaakt met de manoeuvres, die een insluiting van Hankau ten doel hebben. Er zijn reeds regelingen getroffen voor het uitzenden van een radio verslag van den komenden strijd. Twee radioverslaggevers zijn in de eerste linies der Japansche troepen aangekomen. echtgenoote van Poolschen gezant. Maandag a.s. zal de onderzeeër „Sep" (uit te spreken: „semp" gier), die bij de Rot- terdamsche Droogdok Mij. voor rekening van de Poolsche regeering gebouwd werd, te water worden gelaten. De doop van het schip zal geschieden door mevr. Babinské, de echt genoote van den Poolschen gezant te 's-Gra- venhage. WELLINGTON, 15 October. (R.O.). Het staat thans vast, dat de arbeiderspartij bij de algemeene verkiezingen in Nieuw-Zeeland de meerderheid heeft behaald, zoodat de regeering kan aanblijven. Op het oogenblik heeft de arbeiderspartij 27 zetels verworven tegen de nationale partij 5 en de onafhankelij ken 1. Men meldt ons uit Den Haag: De voornaamste getuige na de naaste fa milieleden, die door de politie is gehoord in de moordzaak, is ongetwijfeld de chauffeur van de vrachtauto, die er in toestemde dat een man meereed naar Rotterdam. Deze chauffeur kon een signalement opgeven, dat gisteren is gepubliceerd. Hieruit is gebleken, dat deze onbekende man een schaafwond had aan de bovenzijde van zijn rechterhand en een verticale scheur in zijn donkerblauwe regenjas. Het is natuur lijk van het hoogste belang te weten, waar deze man is gebleven, nadat hij bij de Cool- havenbrug in Rotterdam was afgestapt. Hij had tegen den chauffeur gezegd, dat hij naar Dordrecht wilde gaan, doch hij moest in Rotterdam de vrachtauto verlaten, omdat de wagen niet naar Dordrecht doorreed. De politie heeft inderdaad verschillende nieuwe aanwijzingen gekregen, doch er is nog geen getuige gekomen, die den man in Rot terdam in de buurt van de Coolhavenbrug heeft opgemerkt ofwel hetgeen natuurlijk evenzeer mogelijk is een getuige, die hem verder naar Dordrecht heeft laten meerijden. Duidelijk is wel, dat het spoor, dat door de politie gevolgd wordt, niet in Den Haag wordt nagezocht, maar zich uitstrekt aller eerst naar Rotterdam en Dordrecht en naar de Zuid-Hollandsche eilanden. Men heeft zich wellicht afgevraagd, hoe de dader van het misdrijf wist, dat Greta Groen alleen thuis was Er is namelijk in haar dienstbetrekking nooit naar haar ge vraagd. Mogelijk blijft natuurlijk, dat hij het vertrek der overige familieleden heeft afge wacht op den dag van den moord, doch ook dit is onwaarschijnlijk, omdat men in de stille buurt, waar de bewoners elkaar allen kennen en een vreemde zonder twijfel zou opvallen, ook d^n bewusten man zou hebben opgemerkt- Uit het feit, dat Greta Groen niet gegild heeft, zou men nog kunnen afleiden, dat zij niet geschrokken is van den bezoeker. Hier uit meent de politie te mogen concludeeren, dat de dader in ieder geval geen „wild vreemde" is geweest- De politie heeft inder daad een oogenblik gemeend met een onge luk of met een zelfmoord te doen te hebben, doch de verklaring van de moeder, die als efenlge de oorspronkelijke situatie van het lijk gezien heeft en derhalve de eenige ge tuige is, wijst uit, dat de trapdeur was vast gezet met een deksel- Wie zou dezen deksel achter de deur hebben geklemd? Greta Groen kan dit onmogelijk zelf hebben ge daan- Belangrijk is het bij den huldigen stand van zaken, dat de politie niet in de eerste plaats in Den Haag zoekt en dat zij meent met geen .vreemden" man te doen te hebben. Op deze gegevens gaat de recherche met het onderzoek verder. LUCHTBESCHERMING. De personen,, die bij de eerste verdui steringsoefening niet aan de bevelen be treffende sluitng van vensters en afdekken van licht, voldeden en tegen wie proces verbaal werd opgemaekt, moeten nu vol gende week te Rotterdam voorkomen. De eerste gasmaskers voor de bevolking zijn voor deze gemeente aangekomen. Het zijn de z.g. „volksgasmaskers", een eenvou dig model, dat in twee platte doozen kan worden opgeborgen. BRANDWEER, Door de Brandweer is aan het gemeente bestuur verzocht om betere huisvesting voor de slangenwagens. Bij brand is gebleken, dat deze wagens, ondergebracht in schuren, waarin ook andere voorwerpen staan, niet onmiddellijk weg kunnen rijden. ker, W. Verharen en W. Bredius. Slechts 1 partij verloor de heer Verburg van G. v. Kooy. SPOORBRUG GESLOTEN. De spoorbrug zal vanaf 12 uur 's nachts gesloten zijn in den nacht van 17 op 18 en van 18 op 19 October a.s. GESLAAGD. BIJ het te Amsterdam gehouden examen slaagden voor het politie-diploma de heeren H. Westerdijk en W. de Rooy, alhier. NEKKRAMP. Te Vlaardinger-Ambacht heeft zich een ge val van nekkramp voorgedaan. De patiënt, een 28-jarige man, is in het Ziekenhuis te Vlaardingen overleden. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Diana" om te bunkeren en „Medée" met 3025 ton erts. „DE BOND ZONDER NAAM". Naar wij vernemen, zal de Zeereerw. Heer H. de Greeve op Dinsdagavond 13 December a.s. in onze Parochiekerk komen spreken over Den Bond zonder Naam. HARINGAANVOER. Te Vlaardingen is dit seizoen aangevoerd 166265 kantjes haring door 356 schepen, te gen vorig jaar 238.867 kantjes door 545 schepen; in 1936 190341 kantjes door 492 schepen en in 1935 113513 kantjes door 381 schepen. De totale haringaanvoer over de verschil, lende reederijplaatsen bedraagt thans367829 kantjes door 791 schepen; vorig jaar was dit 566463 kantjes door 1236 schepen; in 1936 431848 kantjes door 1071 schepen en in (935 250537 kantjes door 763 schepen. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. GEBOREN: Petronella J., dochter van P. de Wee en G. C. Blom, Nachtegaallaan 30. Johannes, zoon van J. de Bruyn en A. C. Kunz, Rozenlaan 101. GEHUWD: Jan Stolk 23 j. en G. Ch. Steen- hoek 22 jaar. OVERLEDEN: Klaas van Vliet 72 j., echt- gen. van T. J. van den Dool, Willemsoord- scheweg 7. DAMSIMULTAAN. De heer W. F. Verburg alhier, gaf in het clubgebouw van V. F. C. een damsimultaan voor de leden van V. F. C. De simultaan- speler kreeg 22 borden te bespelen, waar van hij 16 partijen won, 5 remise speelde te gen de heeren C. de Blois. J. Zonne. A. Dek- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adriana J. F. d. van C. J. R. de Jong en T. Hill Johannes L. z. van L. Wijntjes en P. H. van Essen ONDERTROUWD: H. J. d'Hulst 29 alhier en F. A. Vallenduuk 25 J., Rotterdam. ROTTERDAM aangekomen: 14 October namiddag: 2.15 TAKIS (Gr.), S. H. V., Moermansk, hun kert Vondelingenplaat- 3.— COEN (Ned.), m., W. H. James Co., Dover, Stroom ten anker, 3.TJRD (Zw.), D. Burger Zn., Naestved, IJselhaven, 3.— FRIEDRICH KARL (Duit.). Walsum, Hamburg, Binnenhaven, stukg.4.15 ARTUSHOF (Duit.), Waldhof, Stettin, Rijnhaven 16, stukg.; 4.15 ARIADNE (Nept.), Wambersie Zn., Koningsbergen, Rijnhaven 1, stukg.; 4.30 TIRADENTES (Noor.), Holl. Amerika Lijn, Bal- timore, Maashaven Nz., stukg.; 5.BEURS PLEIN (Ned.), Walsum, Lulea, Waalhaven Nz., erts- 5.45 ADELAAR( Panam.), Rott. Kustvaart-i Centr., Londen, Stroom ten anker; 6.15 FLYING IRISHMAN (Ned.), m., J. Vermaas, Rostock. Maashaven Zz., graan; 6.45 FLYING NORSEMAN (Netd.), m., J. Vermaas, Rosyth, Persoonshaven 7.15 MARK (Ned.), Vinke Co., Raumo, Rijn haven Oz., hout; 7.30 SERVUS (Ned.), m., Fur- ness. King's Lynn, St. Jobshaven, stukg.; 7.30 ILMENAU (Duit.), Cont. Hand. en Transp Mij.. Liverpool, Waalhaven (C. -Swarttouw), 8.15 ANDROMEDA (Duit.), Wambersie Zn., Ko ningsbergen. Schiehaven, stukg.; 8.30 BIRTLEY (Eng.), Ned. Zwitsersche Pch. Mij., Newcastle, Maashaven Nz., kolen; 8.30 FAUNA (Ned.), Hudig Veder, Amsterdam, Lekhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 14 October namiddag: 4.— EXRESS (Ned.), m„ Klaipeda n. Wage- ningen; 10.— RH ON (Dultsch), Bremen; 10.45 MAAS (Ned.), Hamburg; 11.15 ASTARTE (Duitsch), Bremen; ORLA (Duitsch), Abö; 11.50 CIMBRIA (Deen), Rouaan. vertrokken 14 October namiddag: 4.20 EVA V t.. Pi-4 so OLGA SIEMERS. SCHEEPSBERICHTEN. Sleepschip Neptun 588. HANSWEERT, 14 Oct.Het gisteren gemeldö sleepschip Neptun 58 is met opkomend water, met behulp van de eigen sleepboot vlotgekomen, waarna het de reis oogienschijnlijk onbeschadigd heeft voortgezet. Sleepschip Alberdina. HANSWEERT, 14 Oct. Het sleepschip Alber. dina, hetwelk gisteren in de kleine sluis was kiem gevaren en na eenige uren hard werken is vlotgekomen, heeft lichte lekkage in de gang boorden. s. Gudrun Maersk. LONDEN, 14 October. Het meergemelde Deen- sche s. Gudrun Maersk is heden van hier naar Rotterdam vertrokken. s. Sejro. NEW-YORK, 14 October. Ret Deensche s. Sejro 1 October uitgeklaard naar Rotterdam, ligt nog steeds in de haven, daar de lading verhit is. Dirby; 4.45 MOORDRECHT t„ Curasao; 5.40 LUNATCHARSKY, Archangel; 6.— ERRIA, Gothenburg; CAP. EDM. LABORIE, Rouaan; 6.25 ALMKERK, Bombay; 6.35 FORTUNA (Duit.), Riva Deo- 6.40 PAULA, Oslo; 6.50 NICOLAOS M. EMBÉRICOS, Key West; YEWVALLEY, Avonmouth; 7.25 ANTARES (Duti.), Hamburg; KATHARINA DOROTHEA FRITZEN, Stettin; 7.35 IRIS (Nept.), Danzig; NORDEN, Ellenboyen; SOLARIUM t„ St. Kitt's v.o.7.45 NEUSS, Ham burg; ALDERAMIN, Kirkenes; 8.— ORPHEUS, Pasajes; ROSA LUXEMBURG, Archangel; 8.20 HADA m., Kopenhagen; STELLA (Nept.), Ham burg; BATAVIER IV, Londen; 8.40 SMOLNI, Leningrad; BIARRITZ, Oslo; 8.50 GYLFE t., New-York; VESTA (Noor.), Stavanger: 9.5 NORDMARK, Yokohama; 9.10 HARBERTON, Newcastle; 9.20 STERN, Stettin. 10.25 KOERT m., Drogheda; 10.45 ASGERD, Christinehamn11.10 AMSTERDAM, Harwich j 11.45 BLACK OSPREY Antwerpen. Wind Z., matige koelte, kalme zee, licht be wolkt. VLAARDINGEN 14 October, aangekomen I KAIDA, Southampton. IJMUIDEN aang. 14 Oct. LAIMDOTA, Riga v* ZaandamMELISKERK, Hamburg- PRESTO, Boston (L.); VENUS, Hamburg; BALMUNG, Oulu; vertr. 14 Oct. BASSETHOUND, t., Sheemessi FREDEN, Pont Brule- COTTICA, West-IndlBJ FAUNA, Rotterdam; WALBORG, Antwerpen; DIMITRIOS G. THERMIOTIS, Cardiff; NICO- LAOU ZOGRAFIA, Vlissingen; BARON ERS- K1NE, Cardiff; ELSE HUGO STINEES 15, Rot- trdam; AKERSHUS, Oslo- BERENICE, West» Indië... IRIS, Danzig; STURDEE ROSE, Rotter, dam; SAMBRE, m., Parijs; TITUS, Rotterdam; MICHAIL FRUNZE, Leningrad; uitgaand vastgemaakt: REGEJA m. VLISSINGEN 14 Oct.: aang. ORANJE NAS. SAU, Harwich; SUCCES, m, Zeebrugge; JUT» LAND, m, LlanellyAGIOS GEORGIOS, Potl, bunkert. Vertrokken: MECKLENBURG, Harwich; JUT. LAND, m, zee; Gepasseerd naar Antwerpen; MENDOZA, Bremen; CAMROUX 3, Londen; MARSWORTH Londen; TANAFJORD, Gothenburg; YEW- CROFT, Londen; ANTARES, m, Londen; WIG- BERT, Hamburg; MORON, B.-Ayres; IPSWICH TRADER, Yarmouth; MAJRGINA, m, Londen; JASON, Gyon. Gepaseserd van Antwerpen: NOORDPLEIN, Hamburg; GRANGESBERG, Rotterdam; NING- PO, Rottm; LEOVILLE, Rotterdam; CRICH- TOWN, Grangemouth. Gepasseerd naar Gent: GRANGETOFT, lm- mingham; KONSULS P. DANNEBERGS, Riga. Gepasseerd van Gent: DRYBURGH, Dundee; SOUTHPORT, Rotterdam; RALLUS, Belfast Gepass. van Sluiskil: POTESTAS, Jarron, HOLLAND—AMERIKA LIJN. TIRADENTES 14 v. Baltimore te Rotterdam. LOCHKATRINE Vancr. n. R. 12 te Portland (O) HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. MEERKERK (u) 14 te Port Said. HALCYON LIJN. STAD ZWOLLE Ergasteria n. Rott. p. 14 Gihr, HOLLAND—AFRIKA LIJN. BOSCHFONTEIN .thuisreis) 14 te Port Sudan MELISKERK 14 v. Hamburg te Amsterdam. ROLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK 14 v. Rott. n. -'Brisbane via Bombay JAVA—NEW YORKLUN. TANIMBAR Java n. N.-York 13 te Boston. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ORPHEUS 14 v. Rotterdam n. Pasajes. FAUNA 14 v. Amsterdam te Rotterdam. BERENICE 14 v. Amsterdam n. W.-Indl8« IRIS 14 v. Amsterdam n. Danzig. TITUS 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. COTTICA 14 V. Amsterdam n. Paramaribo, FAUNA 14 van Amsterdam naar Rotterdam, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO 13 van Amsterdam te Hamburg, JOH. VAN OLDENB. (u) 14 van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (t) 14 van Gibraltar, KOTA NOPAN (t) p. 14 K. del Arml, EBAN m., 13 van Hamburg n. FREDERIK 13 v. Lubeck te Hamburg HAVIK 13 van Róuaan n. KELBERGEN 14 van Wallaroo te Falmouth, RAPIA, Doest 11 van Kopenh. n. Aalborg. SANDENBURGH 14 v. Rotterdam te Hamburg VEENENBURGH 14 v Amsterdam te Plymouth ARIS 7 van Rotterdam te Piraeus. AFRIKA 12 van Rotterdam te Hamburg. AKAGI MARU Rottm. n. Japan 13 te Genua, ANADYR 12 van Rotterdam te Londen. ALM. ALEXANDRINO R. n. Santos 13 te Havre ASSUNZIONE, Rottm. n. Servola p. 13 Gibraltar BESSEL 12 van Vlissingen te Bilbao. BANGALORE 13 van Rotterdam te Londen. BELE, Rott. n. Stockholm 12 van Kaimar. BLYTH 12 van Rotterdam te Goole. BALDUIN Rotterdam n. Tonsberg 11 v. Larvlk, CITY OF NEW CASTLE, Rott n. Beira, 13 v. East London. CITY OF OMAHA 13 van Rotterdam te Galveston CONDOR 12 van Rotterdam te Riga. DREPANUM 9 van Rotterdam te Catania. DALARö 12 van Rotterdam te Helsingborg. DESDEMONA Vlissingen n. Spanje p. 12 B. Hd. EMBLA 11 van Amsterdam te Vesteras. EK 12 van Amsterdam te Oslo. ELNA 10 van Rotterdam te Narvik. FINK 13 van Rotterdam te Klaipeda. FALCON 13 van Harlingen te Londen. FALKVIK 10 van Rotterdam te Solvesborg. GRUTTO 13 van Rotterdam te Londen. GUDUR, Rott. n. Helsingborg 12 v. Landskrona HINDANGER Rott. n. Vancr. p. 8 Azoren. HAUGARLAND Rott n. Wabana p. 12 B. Head. HAMLA Rottm. n. Bona 13 van Savona. HUNDSECK 12 Oct. van Rotterdam te Oporto. IDA BLUMENTHAL 13 v. Rott. te Immingham IMPERIAL TRANSPORT Rott. n. Falmouth p, 13 Beachy Head. JOHN REHDER 12 v. Rotterdam te Burntisland, KASTELHOLM 13 van Rotterdam te Rio Jan. KULMERLAND Rott. n. Japan 11 van. Genua. MEREL 12 van Amsterdam te Londen. MELROSE ABBEY 16 v. Rotterdam te Hull. MYLLA 12 van Rotterdam te Oslo. MERCUR, Rott. n. Koningsb. 13 v. Kopenhagen NEPTUN Rottm. n. Koningsb. 12 van Stettin, ODIN Rott. n. Melilla p. 13 Beachy Head. OOSTPLEIN Rotterdam n. Melilla p. 14 Gibraltar SVEND PII Rott. n. Bathurst p. 13 Dungeness, SIQUEIRA CAMPOS 12 van Rott. te Santos. SVERRE NERGAARD, Rott. n. Limhamn p. 18 Holtenau. SUWA MARU Rottm. n. Japan 14 van Suez. SIMON V. UTRECHT 13 v. Galveston te Hbg, TAFNA 13 van Rotterdam te Savona. TILSIT 13 van Rotterdam te Hamburg. TACOMA CITY 13 van Rotterdam te Cardiff, TASIS Amsterdam naar Durban 12, 100 m(Jl Z, van Land's End. TEKLA 12 van Rotterdam te Haderslev. WATERLAND 13 van Delfzijl te Goole. YEWCROFT 13 te Londen uitgeklaard n. Vliss, De in 1904 op de werf van Gebr. Niestem te Delfzijl gebouwde motorschoener Irma (ex Ernst, ex Rehoboth, ex Hoop van Zegen 110 br. reg. ton, is door kapitein Hinrich Quast te Cranz-Neuenfelde verkocht aan kapitein Williyj Tietgens te Burg i.D., die het in Grete yen doopte schip zelf zal bevaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3