Het optreden van kinderverlamming. CENTRAAL TOONEEL. hoe de genezing GESCHIEDT. ingezonden. VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 „EX ORIENTE LUX". Oceaanreuzen in de oudheid. KON. TAPIJTFABRIEKEN. Onveranderde dividenden voorgesteld. DE NIEUWE BEURS. Eerste 12.500 ronde glastegels voor de beurszaal-kap aangekomen. AANVARING OP DE NIEUWE MAAS. NEDERLANDSCHE DAMBOND. BURGERLIJKE STAND. RESIDENTIEORKEST TE R'DAM. Francescatti speelt het viool-concert van Paganini. JUBILEUM DR. G. P. FRETS. Het droomschip. Ve LUSTRUM VAN ROTTERDAMSCH STUDENTEN CORPS. HOOGER ONDERWIJS. JUBILE. Voordracht van dr. P. H. Kramer over de poliomyelitis. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. DE OUD-HOLLANDSCHE FEESTWEEK Op de oud-Hollandsche feestweek in de St. rotterdamsch KANTOOR- SCHAAKTORNOOI. STUDIO-CONCERT. verkeersongevallen. AUTOMATISCHE LUCHT- VERSCHAFFING. GEEN KERSTVEETENTOONSTELLING PROTEST ZONDER DADEN Voor den Studiekring „Rotterdam en Omstreken" van het Vooraziatisch Egyp tisch gezelschap „Ex Oriente Lux" heelt Capt. J. Oderwald F. R. S. A. te Amster dam, oud-gezagvoerder der Maatschappij „Zeeland" in de gemeente-bibliotheek gis teravond een lezing met lichtbeelden gehou den over: „Oceaanreuzen in de Oudheid". Bij de bewondering van onze moderne reuzenschepen past eenige bescheidenheid, omdat ook de ouden reeds zooveel op dat gebied gepresteerd hebben. Spreker wilde in hoofdzaak twee sche pen behandelen, nl. de „Thalamègos" van Ptolemaeus en de „Syracusia" van Hieron, beide schepen van ongeveer 200 voor Chr. Caspari en Koster hebben deze schepen uit voerig besproken. Opmerking verdient, dat de „Thalemè- gos" eigenlijk een voortzetting is van de ge bruikelijke plezierjachten, waarvan wij reeds 3000 jaar voor Chr hooren die toen reeds belangrijke afmetingen moeten heb ben gehad. De inrichting van het mail- vracht- en passagiersschip „Syracusia" is even weelderig geweest als die van de he- dendaagsche Oceaanreuzen. Bij de jongere zeelieden dringt dat niet zoo door. Zij zijn gewoon te rekenen in af metingen van Nieuw-Amsterdams, Johan v. Oldenbarneveldt's en Oranje's, maar de ouderen, die nog met scheepjes van onge veer 50 meter lengte naar Oost en West voeren, kunnen zich moeilijker voorstellen, hoe een dergelijk groot en perfect te noe men schip in die dagen kon bestaan, aan gezien zij, 2000 jaar later, in veel bekrom- pener omstandigheden over zee voeren. Het schijnt ongelooflijk, dat er in die dagen schrijvers bestonden, die zulke berichten maar uit den duim zogen. En hiermede komen wij op de bewijzen, die de archaeologie ons in de laatste jaren op dat gebied gegeven heeft. De schepen van Caligula zijn monumenten, die licht werpen op den scheepsbouw der Grieken en Romeinen, en de waarde der uit het Nemi- meer opgehaalde schepen rechtvaardigt in alle opzichten de kosten en moeite, die de Italiaansche archaeologen aan het voor den dag brengen ten koste hebben gelegd. Van de techniek der Grieksche en Ro- meinsche zeevaart moet wel veel verloren zijn gegaan, in volgende eeuwen, indien wij daar in het Nesmi-meer een anker vinden van een model, dat eerst in het midden der vorige eeuw „opnieuw" in Engeland werd uitgevonden. De studie van dit onderwerp is ook van belang voor de studie van de geschiedenis van ons vaderland. „De Batavieren kwa- Naar wij vernemen, zal de directie van de Kon. Ver. Tapijtfabrieken op de a.s. vergade ring van aandeelhouders een voorstel doen tot een dividenduitkeering op de pref. aandeelen van 6 pCt. (onv.) en op de gewone aandeelen van 5 pCt .(onv.) men in uitgeholde boomstammen in ons land", is de algemeen verbreide leer en daarmede acht men de scheepvaart van on ze voorouders uit die dagen behandeld. Ge heel ten onrechte, want er zijn talrijke be wijzen van een belangrijk verkeer via Rijn en Schelde op Engeland, hetgeen het be staan van een goede scheepvaart en scheeps bouw insluit. Een aardig voorbeeld daarvan is hetgeen ons over een zekeren Carausius wordt medegedeeld, een zeeman, zeer waar schijnlijk een ronde Zeeuwsche jongen als Michiel de Ruyter, uit de derde eeuw na Chr. Ook het feit, dat Caesar melding maakt van het gebruik van ankerkettingen in plaats van touwenkabels in onze streken, is zeer merkwaardig. Ook hier is de archaeologie bezig ons in het goede spoor te leiden. Zoo b.v. de be langrijke vondst bij graafwerk te Utrecht eenige jaren geleden, nl. het voor den dag brengen van een vaartuig, meer bekend on der den naam „Utrechtsche schuit". Dank zij de uitstekende restauratie, staat dit vaartuig nu in het Centraal Museum te Utrecht voor studie gereed en is ons land een vondst rijker geworden, die licht werpt op den scheepsbouw van onze voorouders van het begin onzer jaartelling. Dr. F. Kossmann, de gemeentel-biblio thecaris, leidde den spreker in en sprak aan het einde een dankwoord voor de belang wekkende causerie. Uit Sudeten-Duitschland zijn de eerste 12.500 ronde glastegels aangekomen, bestemd voor de beurszaal-kap van de nieuwe Koop. mansbeurs te dezer stede. Een aantal Sude- ten-Duitsche meisjes zijn nu bezig op het werkterrein van den Beursbouw een zonlicht diffuseerend vlies van gesponnen glas, dat tusschen twee glazen schijven zit, in deze tegels te plakken. Een enorm werk, dat met groote nauwkeu righeid moet worden uitgevoerd. Geen persoonlijke ongelukken. Op de Nieuwe Maas is het motorvracht schip Walcheren 2, schipper W. Vermeulen uit Middelburg, in botsing gekomen met de Matallicus 1, schipper G. Brendel uit Rot terdam, doordat men elkaar aart boord van de schepen verkeerd begreep. De Walche ren 2 kreeg een gat aan stuurboord, waardoor het schip water maakte. De motorsleepboot Merel, kapitein W. Ruitenberg, heeft het scheepje op sleeptouw genomen en bij de Waalhaven aan den grond gezet. De Metalli- cus had averij aan den voorsteven en is naar de Merwehaven doorgevaren. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Dinsdag vond te Rotterdam de ontmoeting Het Westen-Constant B plaats, welke wedstrijd een grooten uitslag met zich bracht en welken wij hier laten volgen: Het Westen—Constant. B. J. BullerE. la R/omdelle 0 K. F. de HaanL. van Bergen 11 J. J. de BruynJ. v. d. Doe 02 H. D. VerschoorW. Roozenburg 02 A. Augustijn—J. Verburg 0—2 C. van DijkeJ. Möllenkamp 11 D. Wie^iaJ. Coster 02 J. H. AnsemsW. Kans 0 2 A. Doom—J. Blesgraaff 1—1 J. de KorteJ. Molmans 02 Totaal 3 17 Voor de hoofdklasse competitie, district Rot terdam won Dordrecht met 126 van Semper Aangiften van 27 October 1838. BEVALLEN: M. C. Doof geb. Janzee d. M. H. de Lange geb. Dols z. K. W. E. v. d. Werf geb. Veer z. M. Meijer geb. Vermaas d. C. A. P. Verloop geb. Vellekoop d. M. C. v. 2wam geb. Rond z. J. 71iasar geb. v d. Wilt z. C. P. Scheffer geb.*Verbeet z. L. J. v. Wijk geb. Plena z. C. H. Seip geb. Degeling z. C. M. v. Harrewljen geb. Twigt d. H. M. E. R. de Hollander geb. Hossel z. A. Horstman 5 eb. v. Krimpen z. T. Nobel geb. Kreft d. Versteeg geb. Schorel z. W. J. v. Soerland geb. v. d. Hurk d. M. Emans geb. Rietveld f. A. M. L. Nut) geb. Bergsehneider z. E. de Jager geb. Burger d. H. Delwel geb. Sol z. M. SC. Slemann geb. Brandwijk d. M. M. Sanders geb. Lammers z. H. Groeneveld geb. Madera z. J. Rook geb. Barth d. G. Schijf geb. Fischer d. R. Dijkstra geb. Hogeterp d. W. Lagendijk geb. Lindenburg d. C. Mol geb V Es d. M. J. V. Waardenberg geb. d. Ouden d. A. M. P. Bakker geb. Faymans d. G. G. Teeuwen geb. Zwijnenburg z. C. J. gehlmeier geb. Böhm z. ONDERTROUWD: H. Verschoor jm. 25 j. en A. C. v. d. Klooster jd. 20 j., Aelbrechtstraat 21a G, G. P. Minoggio jm. 27 j. en C. P. Trouw borst ges 80 j., Zwaerdecroonstraat 28b A Bakker jm 25 j. en C. Postema jd. 20 j.. Oranje- boomstraat 365a D. v. Bennekum jm. 30 j. en Th. M. Blokland jd. 26 j., Oppert 22b M. Bode Jm 28 j. en E. v. d. Tol jd. 23 j., Hrlledijk 173a 'r. A. Bijleveld jm. 25 j. en A. Sluimer jd. 26 J De Vliegerstraat 59a J. Cornelisse jm. 22 1 en A. v. d. Neut jd. 20 j., Maaskade 22a J. Deijl jm. 22 j. en J. M. Dollee jd. 21 j., Geuzenlaan 8a M. H. v. Dlest jm. 24 j. en A. A. Buitendijk jd. 28 j., Zinkerweg 28b J. Doense wedr. 42 j. en J. E. v. Eijk ges. 44 j., St. Maria- etraat 77b J. J. V. Dijk jm. 22 j. en P. Zuid- meer Jd. 16 j.. Spanjaardstraat 31a J. Ende- veld jm. 26 j. en A. C. de Bruyn jd. 23 j., Over- ijselschestraat 100a A. J. de Geus jm. 26 j. en J S. Duif jd. 25 j.. Putschelaan 8a M. Goos- sens jm. 26 j. en J. F. v. Kuyk ges. 27 j„ Cris- plinlaan 84b J. C. v. Haaren jm. 26 j. en A. SÜ Bogaards jd. 26 j., Zoutziedersstraat 38b - J. Hagen jm. 30 j. en M. C. v. d. Linde jd 21 •f., Breede HUledijk 251c W. M. ter Heege jm. 62 j. en P. Mens wed. 49 j., Josephlaan 4b C. Hendriks jm. 23 j. en J. Netten jd. 26 j., w.w. .Schiedam 19", Nieuw-Terbregscheweg H. Janssen jm. 26 j. en J. Bodbijl jd. 23 J„ Johan Idastraat 33 J. B. Janssen jm. 29 J- en E. van Belle jd. 21 j„ Hooglandstraat 132b J. Jonker jm. 23 j. en P. Vreugdenhil jd. 26 Am sterdam J. M. Klippel jm. 26 j. en A. Lager- waard jd. 28 j., Schooterboschstraat 95a Lambaart jm. 17 j. en M. A. de Ruiter jd. 16 j., Breedestraat 39a C. van Leeuwen jm. 2b en M Blonk jd. 23 j., Boezemstraat 29b J. van Leeuwen wedr. 44 j. en J. v. d. Schore jd. 35 j Overtjselschestraat 122 L. J. van Loon Jm 22 j. en A. M. Mom jd. 18 j., Slagbekstraat P. H. Mourik jm. 26 j. en K. K. Groene- wegen van der Weiden jd. 27 j., Wïlgenweerd 35 H Prudhomme van Reine jm. 27 j. en M. Bruinzeel jd. 25 J., Bergstraat 33a L Smol Jm. 27 1 en S E. v. d. Wedden jd. 23 J., Veemarkt- straat 10a Th. Visser ges. 57 j. en S. J. Geen- sen wed. 59 j., Warmoeziersstraat 77/1 S. Zoe- temeljer jm. 34 j. en A. v. Munster jd. 25 j., Brielle AH. Broere jm. 27 j. en W. Schipper Jd 27 j., Dunantstraat 25b E. Herkhof Jm. 27 j en F. H. Blaak jd. 28 j., Oranjeboomstraat 166a - G. Boer wedr. 50 j. en L. Groeneveld jd. 37 j. Bree 118 H. N. v. d. Bosch jm 26 J. en A J Stolk id. 26 i., Lange Warande o4c P. Groene wegen jm. 24 j. en F. W. 24 j., Kerkhoflaan 52 H. den Hartog jm. 23 j. en A P. Schepers jd. 25 J.f Willemstad (Cura- gao) - J. O. M. Kila jm. 29 jen F- de Bruin jd 25 j., Cchepenstraat 33b T. de Korte Jm. 24 j en C. W. Lambillion Jd. 18 j.. Wapenstraat 23b L. Neijhoft jm. 24 j. en R. C. Raayma.- kers Jd. 24 j., IJsselmonde H. Palms jm. 31 J. en C. Klip jd. 30 j., Boezemsingel 134b M. Th. F. Peskens jm. 26 j. en J. Noorlander Jd. 23 J., iVestastraat 19 M. Plaisier jm. 22 j. en L. V. Ouden jd. 23 j., Paarlstraat 44b W. de Ruiter lm. 21 j. en J. C. Bak jd. 21 Spanjaardstraat 112b C. A. de Rljcke jm. 24 j. en M. C. Linde man Jd. 24 Justus van Effenstraat 107 D. H. Schaap jm. 22 j. en U. v. Belle jd. 22 j., Meubelstraat 27a A. Scholsz jm. 27 J. en N. V. Dipten jd. 24 j., Speelmandwarsstraat 17b G. C. van der Sman Jm. 24 j. en J. G. M. van •Rijn Jd 19 Afrikaanderplein 14b O. C. G. Smelt jm. 24 j. en K. Spindler jd. 23 j., Matbe- nesserweg 110a G. W. C. Stevens jm. 24 j. en W G. de Bruin jd. 22 j., Vlietlaan 18a J. A. Stlpsen jm. 26 j. en G. Eikerbout jd. 26 j„ Span jaardstraat 15e P. Terhoeve jm. 21 j. en B. Ouwens jd. 16 j., Slaghekstraat 13a F. J. Tim mermans jm. 24 j. en.C. H. van Gent jd. 30 j., Oostmaasatraat 105a JUllersma jm. 31 J. en A. Breedveld jd. 24 j., Bergweg "IBb H. C. van Veen jm. 24 j. en E. Tobeck 3d. 20 j., Delft A. C. Verheijen jm. 25 j. en W. Konijn id 26 j., Feijenoordstraat 15a J. H. Verhoe ven jm. 27 j. en A. J. Dekker jd. 21 j., Pen- drechtstraat 42a W. F. Vervoorn jm. 28 j. en N. Akkerman jd. 28 j.. Putschelaan 173b E. H. J v. Vliet jm 26 j. en L. Eibers jd. 21 j., West- duelstraAt 45b J. A. van Vliet jm. 28 j. en C. B Hoornweg jd. 30 j., Heer Kerstantstraat 55 N. A. Weatdijk jm. 28 j. en W. E. v. Alphen jd. 23 j., Binnenwe 5b J. W. H. v. Wijenhoven 1m 26 j. en A. M. Verschuren jd. 26 j., Boom- gaardstraat 106a C. Zwetheul jm. 27 J. en 8. Volaart Jd. 28 j., Spanjaardstraat 118a M. Blom jm. 26 j. en M. H. v. d. Berg jd. 25 j., Bonaven- turastraat 65a J. Hanf Jm. 34 J. en E. M, Jans sen jd. 29 j., Jacob Catsstraat 141a M. C. A. Hessels jm. 23 J. en C. de Graaff jd. 22 j., Pang- kalan (Brandan) A. A. v. Kluiven jm. 21 j. en W. L. v. d. Jagt jd. 22 J., Nozemanstraat 24b. GEHUWD: M. H. van der Hoeven jm. 26 j. en L. M. de Ruiter jd. 23 j. D. E. de Zanger jm. 34 j. en J. Evertse jd. 27 j. J. Braakman jm. 28 j. en H. Enter Jd. 29 j. OVERLEDEN: M. C. Kip wede. v. B. v. Buuren 79 j. C. J. Wielard m. van A. G. Rogge veen 62 j. W. v. Kints wede. v. L. Knop 79 j» L. C. Schröder wede. v. J. J. de Haan 54 j. G. Btolk wedr. van G. J. Hakbijl 72 J. H. Meinstra m. van M. Zeventergen 43 J. G. D. de Melj wedr. van A. Verhagen 91 j. J. Been ohgeh. m. 26 j. H. P. H. Blom m. van M. Lagerwaard 56 J. W. Bakker m. van J. Teeuw 74 j, h. A. M. Verkade m. van P. Bierling 59 1, j. p. Visser m. van A. Kievits 65 j. C. H. de Vries z. 4 d. W. G. Duisken wedr. van J v. Putten 71 J. H. A. Breedveld vr. van P. P. B. Visser 48 J. G. M. Schollaart vr. van D. van Bergen 61 j. E. v. d. Bos wede. van A. Bree- straat 55 J. D. J. K. v. Gelderen wedr. v. E. v. Dorp 66 j. N. S. Barendregt vr. van A. H. Maas 49 J. L. Salomon vr. van D. Bazel 57 j. J. T. M. Jaspers d. 22 d. A. C. v. Duiven- bode vr. van J. J. Groeneveld 52 j. J. Verschoor m. van E. Mus 63 J. H Specht gesch. vr. J. Ooster 46 J. Tusschen het symphonlsch gedicht „De Moldau" van Smetana en de vierde sympho nic van Brahms was Paganini's vioolconcert zoo iets als „een kat in een vreemd pakhuis". Nu we dit vioolconcert weer eens gehoord hebben in de allerbeste reproductie welke men zich denken kan, hebben we ons op nieuw afgevraagd of deze Paganini-composi- tie eigenlijk nog wel tot een muzikale kunstprestatie kan gerekend worden. We meenen van niet en zouden het liever ken merken als meer of minder bombast. Muziek moet, wil het in de diepe beteekenis van het woord waarlijk muziek zijn, den hoorder genot verschaffen: „avant tout, faire plaisir" zooals Debussy schreef. En dan genot in den zin van geestelijke genieting, innerlijke ontroering en geen muzikale acrobatiek, geen excentrieke virtuositeit zonder geest, geen louter klanken-expositie, waarbij de techniek als vooropgezette bedoeling, domi neert. En dit laatste is bij dit Paganini- concert overheerschend. Behalve de bekende gevoelige melodie in het eerste deel, en eenige lyrische cantilenen in het adagio is verder de geheele vioolpartij een opeenvol ging van enkel virtuosebravour, met een goedkoope en weinigbeteekenende orkest begeleiding. Muziek welke psychisch geen of bitter weinig indruk maakt. Francescatti heeft met een warmen toon en een phenomenale techniek de razend- moeilijke vioolpartij gespeeld, op een wijze welke niet den minsten indruk geeft van inspanning en toch moet dit spel van den violist physiek het allerzwaarste eischen. Al is de bewondering voor de compositie zelf, dan heel gering, groot is ze voor zulk feilloos vioolspel. Het succes van den solist was uitbundig. Het orkest speelde de beide bovengenoem- de orkestwerken met groote toewijding en warm sentiment onder leiding van dirigent Szell, die het ensemble krachtig beheerscht en het ook inspireert tot volle krachtsont plooiing; die nauwkeurig detailleert zonder ooit de groote, bindende lijnen los te laten G. 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. G. P. Frets als geneesheer aan de psychiatrische inrichting Maasoord te Foortugaal werd verbonden. Dr. Frets is in den lande en ook in,het buitenland bekend als een eerste deskundige op het gebied van het erfelijkheidsonderzoek bij den mensch. Vele verhandelingen op dit gebied zijn van zijn hand verschenen. Jarenlang is hij voor zitter geweest van de Nederlandsche Euge netische Federatie, waarvan hij thans 'nog lid is. Hij is vice-president van de Interna tionale Federatie van Eugenetische Organi saties. Verder is hij secretaris-penning meester van het Nederlandsch comité voor wetenschappelijke studie van 't Bevolkings vraagstuk. In de geheelonthoudersorganisa tie is hij geen onbekende. Menig weten schappelijk artikel op dit gebied is door hem gepubliceerd. Er heeft zich een huldigingscomité ge vormd, bestaande uit de heeren prof. dr. C. U. Ariens Kapper, voorzitter, mevrouw dr. A. van Borkfeltkamp, dr. H. J. T. Bijlmer, prof. dr. J. A. Honig, prof. dr. H. W. Met horst, dr. P. J. Waardenburg en dr. J. San- ders, secretaris. Dinsdag a.s. om half één des middags zal dr. Frets gelegenheid ge ven hem geluk te wenschen in de bovenzaal van restaurant Tivoli, Coolsingel, alhier Tevens zal het comité dan het huldeblijk aanbieden. Daarna zal men zich vereenigen aan een gemeenschappelijke lunch. Dit ranke vaartuig, dat op de grenslijn tusschen werkelijkheid en fantasie schijnt te koersen, geheel naar de intenties van zijn bouwmeester Marcel Achard, wiens voor liefde voor de onwerkelijke werkelijkheid en de werkelijke onwerkelijkheid bekend is, liep reeds begin Maart van dit jaar te Am sterdam van stapel. Maar sinds het zee koos zagen wij het in de Rotterdamsche wateren nog niet binnenvallen. Van de gelegenheid om het te „bekijken", nu het gisteravond onverwacht in de binnenhaven der Volks universiteit bleek gemeerd te liggen, hebben we dus een gretig gebruik gemaakt. Oorspronkelijk heet dit tooneelspel „La Corsaire", de Fransche benaming voor kaper schip in dit geval een weliswaar uit de 18e eeuw doch niettemin heel erg reeel. Toch lijkt ons de Nederlandsche titel niet zoo slecht gekozen, nu de dramatische hande ling voor een goed deel verloopt in droom sfeer en juist deze sfeer er het hoofdelement van vormt, waarop wel even extra-nadruk mag gelegd worden. Want er is helaas in djt jongste product van Achard een en ander, dat van bedoeld hoofdelement afleidt, aldus den concentrischen vorm, waarom een too- neelstuk nu eenmaal vraagt, min of meer ontwrichtend en het vermoeden doet rijzen, dat de auteur het materiaal voor de film en dat voor het tooneel wat door elkander haal de, nu hij ook als scenario.schrijver reeds zijn krachten beproefde. Trouwens dit „Droomschip" ontleende zijn entourage geheel aan het filmbedrijf en dat aan dit bedrijf als zoodanig niet alleen eigenlijk te veel critlsche aandacht wordt geschonken maar er ook een worp naar gedaan wordt om zijn technische mo gelijkheden te imiteeren, komt o.i. juist op de debetzijde van den schrijver, die er zien te weinig rekenschap van gaf, dat een poging tot combinatie van de twee kunstvormen wel altijd tot mislukking zal gedoemd zijn. Het dramatisch conflict, waar het op aan komt, speelt zich af tusschen het buitge maakte blank-onschuldige meisje en den kaper-kapitein, die voor haar op het eerste gezicht in liefde ontvlamt, welke genegen heid gaandeweg van tiaar kant wordt beant woord, zoodat zij tenslotte, als de zeeroover in handen van het gerecht valt en ter dood veroordeeld wordt, met hem verkiest te sterven om in het hiernamaals ook voor altijd, naar zij meent, met hem vereenigd te zijn. Of liever, zoo is het film-conflict, waarbij twee filrnspelers dag aan dag zijn betrokken, maar dat over de grens van fantasie en realiteit langzaam in hun eigen leven blijkt over te gaan. Achard heeft de sfeer dezer intrige weer fijn geteekend en de beide vertolkers vooral Rie Gilhuys, die het wisselend stem mingsbeeld van de filmactrice, den held harer droomen ontdekkend in de werkelijk heid, met keurig genuanceerd spel volkomen aannemelijk maakte hebben ons doen gelooven in zijn meesterschap om aan het in elkaar vloeien van illusie en realiteit op dichterlijke wijzen vorm en gestalte te geven. Joan Remmelts was haar partner in de rol van zeeroover-filmacteur en had in eerst genoemde kwaliteit wat steviger kunnen zijn aangezet. Een niet-arischen filmproducer wist Cees Laseur (onlangs ten onrechte verdacht, of liever met de gebruikelijke bombarie uit gekreten, als „volksvreemde") verrassend goed te treffen, terwijl Jan van Ees en Chris Baay een kostelijk draaiboek-schrijvers-duo vormden. Van de vele kleinere rollen noemen we nog: Ans Koppen Péronne Hosang, Sam de Vries en Gerard Schild. De scheepsdecors van Lucas Wensing vie len zeer te loven. Onder het overtalrijke publiek, dat den Grooten Schouwburg geheel vulde, toonden verschillenden niet steeds voldoende begrip voor hetgeen hun werd voorgezet; er werd althans herhaaldelijk zeer te onpas gelachen. Aan waardeering ontbrak het intusschen geenszins. L. H. ROTTERDAM, 27 October. Bevorderd tot ac countant de heeren W. Bins, P. C. Vervloet; P. Lingen en J. A. N. v. d. Brandhof. Geslaagd voor het candidaats examen In de economische wetenschappen mej. H. Bosman en de heeren H. van Essen en W. A. Renardel de Lavalette. Gisteren herdacht de heer J. de Beer het feit, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de firma Hulstkamp Zoon Molijn. De jubilaris werd te zijnen huize gehul digd door een der firmanten, waarbij hem een cadeau onder couvert werd overhan digd. Namens het fabriekspersoneel werd hij door een zijner collega's toegesproken en hij mocht een geschenk in ontvangst nemen. Ook van het kantoorpersoneel en andere zijden ontving de jubilaris vele blijken van be langstelling. II,I, vji Buikspreker: „Mijnheer de directeur, een leelijk iets, mijn partner wil niet optreden als hij niet eerst een voorschot krijgt!" bent 1" DE kinderverlammiiigs - epidemie van 1938 kan twee haarden aan wijzen: de eene is Twente, de andere Zuid-Holland, met Gouda als middel punt. In September, altijd de kwade maand voor het optreden van de ziekte, is ook nu weer het hoogte punt geweest. Versiering van den Eendrachtsweg. Ter gelegenheid van het Vijfde Lustrum van het Rotterdamsch Studenten Corps zal gedurende de daaraan verbonden feestweek van 513 November de Eendrachtsweg, waar de Studenten Sociëteit gelegen is, versierd worden. De versiering draagt de kenmerken van het op te voeren Lustum Spel „Jacatra" van A. den Hertog, met Jan Pietersz. Coen als centrale figuur. Ook de Sociëteit „Hermes" zal een gevelversiering ondergaan, aangepast aan de straatversie ring, eveneens in V.O.C.-stijl, waar ook het Coen-element zal domineeren. Ongetwijfeld zal deze versiering en illuminatie er toe bijdragen de Lustrum-week van het Rot terdamsch Studenten Corps luister bij zetten. te Aldus dr. P. H. Kramer, eerste genees heer 'van het gemeentelijk ziekenhuis aan den Bergweg, in een voordracht over kin derverlamming, gisteren gehouden voor de 42e algemeene vergadering van de Z. H. vereeniging Het Groene Kruis, over welker verloop men elders in dit blad heeft kun nen lezen. Spr. begon zijn voordracht met een kort historisch overzicht te geven, in herinnering brengend, dat Badham deze ziekte in 1836 voor het eerst beschreef, dat Jacob von Hei ne in 1840 en in 1860 het ziektebeeld duide lijker omlijnde, maar dat in 1887 de Zweed- sche geneesheer Medin voor het eerst als zijn meening te kennen gaf, dat deze kinder verlamming een besmettelijke ziekte was, die van mensch op mensch kon overgaan. Grootere epidemieën op het eind der vo rige en in het begin van deze eeuw gaven telkens iets ruimer inzicht in de versprei ding van de ziekte: Wickmans stelde in 1912 uit zijn studies over een Zweedsche epide mie vast, dat er vele ziektegevallen voor komen, die alleen met een acute ziektepe riode gepaard gaan (vaak gelijkend op griep), zonder dat verlammingen aan de ledematen volgden. Deze onvolledige gevallen van kinderver lamming zjjn voor de verspreiding van de ziekte waarschijnlijk van grooter belang dan de zieken met verlammingen, die meestal langdurig bedlegerig zijn. Later werd nog vastgesteld, dat ook vol komen gezonden de smetstof kunnen her bergen in de neus-keelholte, zonder dat ziekteverschijnselen zich voordoen. Waar men meent, dat op één geval met verlammingen wel tien onvolledige gevallen zich voordoen en dat daaromheen zich nog zeer vele smetstofdragers groepeeren, daar is het wel duidelijk, dat het meestal niet gelukt om den schakel te vinden, die de uitgesproken ziektegevallen verbindt en ook dat het aantal menschen, dat korter of lan ger tijd de smetstof herbergt, zeer veel grooter Is dan het kleine getal der duide lijke en in de statistiek voorkomende ziek tegevallen. Een ieder, die het virus echter een tijdje heeft meegedragen, vormt in zijn bloed af- weerstoffen tegen deze ziekte, welke ver hinderen dat hij, in zijn verdere leven nog door deze ziekte wordt aangetast. Het heeft geruimen tijd geduurd voordat deze feiten konden worden vastgesteld om dat bevestigende dierproeven slechts met apen kunnen worden uitgevoerd (andere dieren zijn niet vatbaar voor deze ziekte), proefnemingen dus kostbaar zijn en slechts in bepaalde instituten en dan nog op kleine schaal kunnen worden uitgevoerd. Spr. noemde in dit verband vooral het Instituut Pasteur, en behandelde de dierproeven van Levaditi en andere onderzoekers en de ver kregen uitkomsten. Wat de verspreiding van de ziekte aan gaat trok spr. een parallel met mazelen om de conclusie te motiveeren ,dat de naam kinderverlamming vaak onjuist is. Ook vol wassenen die tevoren niet met de smetstof in aanraking zijn geweest zijn vatbaar en kunnen verlammingen krijgen. Bij de laatste epidemie behandelde spr. o.a. een vrouw van 38 jaar met uitgebreide verlammingen. Vele der ziektegevallen gaan niet meer verlam mingen gepaard. Neutraler acht sph. den naam ziekte van Heine-Medin, waarbij twee medici, die veel over deze ziekte hebben ge werkt, worden geëerd. Vervolgens bespreekt dr. Kramer de kli niek van de ziekte aan de hand van een te- bel van 23 ziektegevallen uit de laatste maanden, welke hij zag en meerendeels in het ziekenhuis aan den Bergweg behandelde, In het begin van de ziekte worden o.a. in spuitingen met bloed of met serum gege ven meestal afkomstig, van oud-patienten met poliomyelitis. Spr. roemt de medewer king, die daarbij van deze herstelden uit vorig® epidemieën (o.a. zijn te Rotterdam in 1929 en in 1930 vele ziektegevallen van kin derverlamming voorgekomen) is ondervon den om met de afweerstoffen die in hun bloed aanwezig zijn, hun tegenwoordige lotgenooten ter wille te zijn. ■Uit de tabel blijkt, dat vele lijders nog verlammingen hebben meest aan één arm of been, maar ook eenige aan twee, drie of vier ledematen. Waarschijnlijk zal een lang durige nabehandeling hun nog veel van het verloren bewegingsvermogen kunnen terug geven. In het ziekenhuis wordt deze nabehande ling al ingeleid, maar voortgezette physi- sche therapie (w.o. goedgeleide massage, heilgymnastische oefeningen door deskun digen) kan naar spr.'s ervaring uit de vo rige epidemieën vaak zeer belangrijke resul taten afwerpen. Ook orthopedische en elec- trische behandeling kan hierbij in de toe komst aan de orde komen. Spr. is van meening, dat vooral de neus- keelholte bij den mensch de plaats is, waar de smetstof binnendringt in het lichaam en zich vermenigvuldigt. Door hoesten, neus- slijm, speeksel e.d. kunnen gezonden wor den besmet. Hij meent dat de verspreiding door voedsel water e.d. veel minder belang rijk is en dat onze maatregelen dus vooral tegen den eerstgenoemden verspreidings- vorm gericht moeten zijn. In aansluiting hierop worden de afzon ringsmaatregelen der lijders en de inaa, gelen tegen de gezinscontacten b®®p™nt Wat de overheidsmaatregelen betiei dr. Kramer, dat de school slechts een ij- komstige rol bij de verspreiding v e ziekte speelt, al zal klassesluitmg ij ver schillende gevallen In één klas en school- sluiting bij verspreide geva en over ver schillende klassen aangewezen zijn en te vens aanbeveling verdienen in die omstan digheden grootere kinderbijeenkomsten te gen te gaan. Onnoodlg bezoek vooral met kinderen aan plaatsen die een „haard" van de ziekte vormen is af te raden, maar even zeer is het vluchten met kinderen uit zoo'n plaats naar een veiliger oord te ontraden, omdat bij een eventueele besmetting van zoo'n kind bij veranderde levensomstandig heden het uitbreken van een z.g. reis-polio- myelitis (zooals van Duitsche zijde beschre ven is) in de hand wordt gewerkt en een nieuwe haard kan ontstaan. Ten slotte behandelt spr. nog eenige epi demiologische bijzonderheden van de epide mieën van 1929 en 1930 en 'uit den huidigen nazomer, die gelukkig al weer over het hoogtepunt heen is. De sterfte aan de ziekte is ongeveer 15 pet. voor wat Nederland be treft. De sterfte is bijna steeds daaraan toe te schrijven, dat de ademshalingsspieren worden aangetast. Ook een doorwerking naar de hersenen kan het einde beteekenen. Kinderverlamming is 'n ziekte, die het ze nuwweefsel treft en bepaalde gedeelten van het ruggemerg worden erdoor ontstoken. De bijbehoorende spiergroepen verliezen dan hun functie, vandaar de optredende verlam ming, die zich meestal uitstrekt tot de le dematen. Op de jaarvergadering van den kring Rot terdam van het Nederlandsch Genootschap voor heilgymnastiek en massage, onder voorzitsterschap var, mej. J. A. de Haas. bieek uit het jaarverslag van de secretares se, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar op de poliklinieken voor on- en minvermo genden 4000 behandelingen gegeven waren, waarvan 65 pet. geheel gratis. De in het oude raadhuis gehouden tentoonstelling trok 550 bezoekers terwijl bij de daarop gestelde vragen bleek, dat op sociaal gebied voor heilgymnasten en masseurs(euses) nog zeer veel werk te doen is. Verder vermeldde het jaarverslag o.a. een cursus in tastmassage en eenige belangrijke voordrachten over de behandeling van de gevolgen van kinderver lamming gewrichtsrheumatiek, enz. Mej. M. Vermaas werd als secretaresse herkozen evenals de heer W. de Heer als 2e commis saris. Joseph's Gezellen, welke aanvankelijk he denavond zou eindigen, doch nog is ver enge tot Zondagavond, zal het Cabaret-ensemble „De Speeldoos" onder leiding van Anton Piek de twee. laatste dagen zijn belangelooze me dewerking verleenen. Jaarlijks wordt dit tournooi gespeeld door tientallen van de sehaakvereenigingen der verschillende groote kantoren ln Rot terdam- De uitslagen van de vóórronden waren: le ronde: G. E. BStokvis 4%5%; Unilever v. d. Schrtyt 8%1%; NationaleR.V.S. 5% 2e ronde: Stokvis—Robaver 8—2; R.V.S. —Unilever 8%1%; v. d. SchuytNatio nale 2%—7%. 3e ronde: RobaverG.E.B. 4%5%; R.V. S.—v. d. Schuyt 9%1%; Unilever—Na tionale 64. De eindstrijd, welke gespeeld werd tus schen Unilever en Stokvis, eindigde na tal van spannende momenten in een 64 over winning voor Unilever. Na afloop werden met eenige hartelijke speechjes de wissel beker met de bijbehoorende plaquettes, die verleden jaar door G.E.B. gewonnen wer den, overgedragen. Op het Studio-concert van a.s. Zaterdag zal het Rotterdamsch Kamerorkest uitvoeren de tweede symphonie van Van Beethoven. Sophie Both-de Haas zal de aria „Ah.perfido" zingen. Hedenmorgen om kwart voor acht reed de 20-jarige J. Komhof, wonende Zwarte Paar denstraat, met zijn carrier op het houten plankier nabij de Ceintuurbaan. De carrier schoot plotseling van het plankier af en K. viel van de carrier met zijn hoofd tegen een betonnen paal. Per auto van den G.G.D. is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar zijn hoofdwonde werd be handeld. Op den Oostzeedijk hoek Plantageweg is vanmorgen de 25-jarige wielrijder S. Kroon wonende Oranjeboomstraat, aangereden door een particuliere auto, bestuurd door J. N. uit Lelckerkerk. Met een vermoedelijke wervel fractuur is de man per auto van den G.G.D. vervoerd naar het St. Franciscusgasthuis en aldaar opgenomen. Vanmorgen heeft op het Marconiplein een aanrijding plaats gehad tusschen de par ticuliere auto, bestuurd door den 35-jarigen J. J. Bijl uit Schiedam en de particuliere auto, bestuurd door den 21-jarigen G. de Vries, wonende Bergsingel. Laatstgenoemde auto werd zoo zwaar beschadigd, dat deze door een takelwagen moest worden wegge sleept. De chauffeur van laatstgenoemde auto alsmede de 20-jarige mej. C- Smit, wonend^ alhier, die naast hem zat. sloegen met hun hoofden ïègen de voorruit en - eenige hoofdwonden. Per auto van den G.G.D. zijn zij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, doch na behandeling konden zij weer huiswaarts ::3eren. De mechanisatie en automatlseering van het bedrijfsleven gaat nog immer gestaag zijn gang. Waar men ook om zich heen ziet, telkens treft men wel weer een nieuwtje op een of ander gebied. Voor het vernuft en de wonderbaarlijke ontwikkeling van tech nici en techniek schijnt"vrijwel niets meer onbereikbaar. Bij den heer W. Buitendijk, rijwielhande laar in Rotterdam-Zuid, troffen we thans weer het nieuwste op het gebied van rij wielbanden vullen. We kennen alle maal de rijwielpompen in haar verschillende uit voeringen, we hebben in verschillende werkplaatsen ook reeds gezien, dat een mo tor het pompen overbodig maakte. Van een luchtautomaat hadden we tot dusver op dit gebied nog niet gehoord. Genoemde firma heeft ten behoeve van wielrijders een in stallatie doen plaatsen, welke voor „één cent in de gleuf" de noodige lucht uitwis selt om de banden bol te doen staan. Nie mand behoeft men wat te vragen, alleen de slang op het ventiel en de cent in de gleuf en de zaak is gezond. Doordat de slang aan de buitenzijde van de etalage is bevestigd, kan iedereen hiervan gebruik maken. In verband met het heerschendr md- en klauwzeer zal de Kerstveeten helling van de Hollandsohe Maatschappij wn Land bouw die jaar niet doorgaan. Jlfj ,1 Voordat we deze woning huren wil ik eerst eens weten of de buren beneden goed met Jantje zullen kunnen opschieten. Sluit aan bij de Staatspartij Een vlammend protest van Katholiek Rotter dam tegen de satanische aanvallen op de Kerk in Weenen, Prachtig. Telegrammen van trouw aan Christus en Zijn Kerk- Ook prach- t i g- Echter wat geeft dit alles, indien deze weer zinwekkende gebeurtenissen in Oostenrijk en Duitschland voor ons Katholieken geen les zijn. Thans moeten daden gesteld worden en moet ervoor gewaakt worden, dat zoo iets in ons land kan plaats grijpen. Zeer terecht zeide Rector Drost, dat de Kerk zich niet laat weg dringen van haar terrein op het gebied van onderwijs, opvoeding der jeugd, op het gebied van het recht der ouders en het terrein van het huwelijk. Dat is het Goddelijk recht van de Kerk, dat door geen staatsmacht verkracht kan worden. In het veilig stellen van onze hoogste goe- deren, behoeven wij ons niet op anderen te verlaten. Laten wij Katholieken dus onzen tijd begrij pen, zoo ooit, dan bestaat thans de meer dan gebiedende noodzakelijkheid van een hecht ka tholiek blok tegenover deze wereldheerschers der duisternis. Onze tijd eischt, dat wij met onzen geheelen persoon en met al onze kracht en medewerking in de politieke organisatie moeten treden. Van de in ons land bijna 1% millioen katho lieke kiezers, is slechts 1/3 gedeelte lid van de R-K- Staatspartij. Dat moet dus veranderen. Laat dan het protest dat alom in den lande weerklinken gaat, vergezeld zijn van een daad en geeft U bij Uw plaatselijke besturen op al' lid van de R.K. Staatspartij. KATHOLIEKEN OP UW HOEDE, SLUIT V AANEEN, AFZIJDIG BLIJVEN IS IN DEZ^1 TIJD IN HOOGE MATE ONVERANTWOOR' DELIJK. TH. WALGERING, Secr. v. d- R-K. Staatspartij# afd. Santpoort-station»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2