DE ROTTEKDA MSC'HE RECHTBANK. ROTTERDAM. ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 K. J. M. V. KATHOLIEK LEVEN Huldeblijk voor den heer W. A. Engelbrecht. WINKELSLUITING OPBRENGST COLLECTE BURGERLIJKE STAND KETHEL. Vit kringen van scheepvaart, handel en nijverheid. HET WILHELMUS, DE PRINS EN HET NEDERL. VOLK. Lening van generaal-majoor b.d. K. E. Oudendijk. ROTT. PHILHARMONISCH ORKEST. EEN KERKTELEFOON VOOR ONZE R. K. SLECHTHOORENDEN. DE ITALIAANSCHE OPERA EN BIZET'S HONDERDSTE GEBOORTEDAG BURGERLIJKE STAND. 1 N KUNSTAVOND IN PALACE. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. KWAKZALVER VOOR RECHTBANK. DE SCHENKING VOOR MUSEUM BOYMANS. KAMER VAN KOOPHANDEL. Een onbekend werk van Pieter Aertsen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. nederlandsche dambond. VOORDRACHTAVOND JAN APON. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. HILLEGERSBERG. gehalte der uitvoeringen van Orpheus slechts door een enkel Mannenkoor in de grootste steden van ons land misschien wordt geëven aard, maar niet overtroffen. De heer Flipse, die hierna ter vergadering kwam sprak na de verwelkoming zijn dank uit aan de leden voor den betoonden ijver. Hij wees op het verschil bij vroeger toen „in onderonsjes" in liedertafelstijl gezongen werd. Het publiek van thans eischt ook van de vereenigingen, die uit liefhebberij musi- ceeren werkelijken kunst. Gelukkig, dat aan dezen eisch door Orpheus kan worden vol daan. Voor de a.s. concertreizen werd het spaar systeem onder de dringende aandacht der leden gebracht en het bestuursvoorstel om reeds nu een aanvang te maken met het spa ren voor een luisterrijke viering van het 75- jarig bestaan in 1941, waarbij eveneens de kunstlievende leden zullen worden betrok ken, vond algemeene instemming. De bij drage in een "separaatfonds, waarin door 3 buitenstaanders reeds 12.50 was gestort, is vastgesteld op 5 cent per lid per week. Een schriftelijk voorstel van het werkend lid P. Dubbeld, dezen winter een soiree voor leden met hun dames en introducé (e)s te organiseeren zal door een commissie, ge vormd door den Voorsteller en de heeren J. M. Voorthuijzen, W. A. Verwayen en J. J. Schafthuizen, nader worden uitgewerkt. Bin nen 4 weken moeten de plannen, welke bui ten bezwaar van de kas dienen te vallen bij het bestuur zijn ingediend. Met dank aan de Leden en een opwek-, kend woord van den voorzitter, werd de vlot geleide en zeer geanimeere vergadering ge sloten. Donderdagavond besprak de heer Franc Bibo, afgevaardigde van de N. R. K. M. het onderwerp „Reclame". Doel van de cau serie was het geven van practische wen ken voor een succesvolle reclame. Achtereenvolgens werden besproken de gerichte reclame, de verspreide reclame en de etalage-reclame. Als voornaamste eischen voor elke reclame gaf spr. aan: zij moet de aandacht trekken, interessant en duidelijk zijn, een behoefte opwekken en goed ver zorgd zijn. Stuk voor stuk werden deze eischen met voorbeelden uit de practijk toe gelicht. In het bijzonder gaf de spr. tal van goede tips voor de verzorging van de etalage. van Wij vestigen gaarne de aandacht H.H. Hanzeleden op de advertentie van den Middenstandsbond, waarin verzocht wordt de zaken gezamenlijk te sluiten op Woens dag 1 November a.s. De op 15 Oct. gehouden speldjesdag en collecte, ten bate van de Ver. voor Armen zorg en tegen Bedelarij, heeft in totaal op gebracht 766.63X'. Aangifte van 2628 October GEBOREN: Theodoras J., zoon van J. L. Th. Jeijsman en J. de Regt, Vlaard.dijk 187 Casper J. J., zoon van H. P. A. Kleiss en J. H. W. Brinkhaus, Fabristraat 64. OVERLEDENM. A. de Veld, 39 jaar, Noormolenstraat 70 L. Lansbergen 10 m., Lange Singelstraat 99. Gistermiddag heeft in den „Rotterdamsehe Kunstkring" alhier de overdracht plaats ge vonden van het huldeblijk uit kringen van scheepvaart, handel en nijverheid aangebo den aan den heer W- A. Engelbrecht bij zijn aftreden als voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam. De overdracht geschiedde in tegenwoordigheid o-m. van de heeren A. B. de Zeeuw, wethou der van Financiën en Bedrijven en J. B. J. Ratté, wethouder van Onderwijs, eerstge noemde wethouder vertegenwoordigde bur gemeester P. J. Oud- Ook de heeren D. Han- nema en dr. S. Hofstra, respectievelijk direc teur van het museum Boymans en directeur van het museum Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik" ga ven van hun belangstelling blijk. Temidden van de deelnemers aan het hul deblijk heeft de heer G- van Stolk Jr. als voorzitter van het daartoe gevormde comité de overdracht verricht. Spreker overhandig de alleeerst het door den kunstschilder Karei van Veen vervaardigde portret van den heer Engelbrecht, vervolgens een schilderstuk van Pieter Aertsen en een oud scheepsmodel. De afbeeldingen treft men aan op de fotopagina. Het geheel ging vergezeld van een album, bevattende de namen der gevers- Naar de heer Engelbrecht mededeelde ligt het in zijn voornemen het stuk van Pieter Aertsen, genaamd „De Doop van den Moor man" ter plaatsing in het museum Boymans aan te bieden. Het scheepsmodel, voorstel lende een z.g. fluitschip" uit de 18e eeuw zal te zijner tijd een plaats krijgen in het Maritiem Museum „Prins Hendrik". Het portret van den heer Engelbrecht en het scheepsmodel zullen tot 4 November ln den „Rotterdamschen Kunstkring" te bezich tigen zijn. Het stuk van Aertsen zal reeds Zaterdag in Museum Boymans worden ten toongesteld. „Heeft een van jullie „de vrouw met de baard ook gezien?" „Hij is naar huis gegaan, zijn vrouw belde hem zoojuist op!" In Huize de Kok aan den Stationswer heeft Generaal-Majoor b. d. K. E. Oudendijk gis teravond een uitvoerig gedocumenteerde lezing gehouden voor de Stichting Noord- NederlandVlaanderen over „Het Wilhel mus, de Prins en het Nederlandsche volk" Spr. herinnerde eraan, hoe de 16e eeuw voor Europa en niet het minst voor Neder land een eeuw van zware beproeving is ge weest, waarin twee wereldvraagstukken dooreendwarrelden, de strijd tegen absolute monarchie en de godsdienstrijd. Het mocht een wonder heeten, dat in die dagen een man als Prins Willem ons werd gegeven. Spr. behandelde uitvoerig de historie van het Wilhelmus, waarvan hij alle verzen voor droeg, om er vervolgens, toegelicht door lichtbeelden, een parafrase op te leveren. Het lied was de samenvatting van wat dc Vader der Vaderlands tezamen met de Neder landers van Noord en Zuid hadden doorleefd en doorstreden. Spr. wees op de prachtige woordenkeus en het krachtig rhythme. Het eerste couplet heeft een strooming doen. verwekken om den tekst te moderni- seeren, welke echter alle op niets zijn uitge- loopen. Met „Duitsch" werd in de middel eeuwen Nederlandsch bedoeld, zoodat „van Duitschen bloet" niemand behoeft te stooten Spr. weerlegde voorts de aantijging, dat de Prins niet moedig zou zijn geweest zijn, of ontrouw wilde zijn aan den wettigen lands heer. Uit het Wilhelmus spreekt ook een machtig Godsvertrouwen. Na de figuur van Prins Willem belicht te hebben, wijdde spr. uit over de in het Wil helmus verwerkte gebeurtenissen. Het lied blijkt onverbrekelijk verbonden te zijn met het geheele Nederlandsche volk van Noord en Zuid. Deze lezing van generaal-majoor b.d. Oudendijk vond een aandachtig en dankbaar gehoor. Een Fransch programma in Leiden. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zal binnenkort voor de eerste maal te Lei dien optreden, en wel op 3 November a.s. in de Stadsgehoorzaal- Het concert zal onder leiding staan van Eduard Flipse, die, zijn gewoonte getrouw, een belangrijk pro gramma van weinig gespeelde werken zal brengen, t.w- Marche écossaise, Debussy; Le Festin de l'Araignée, Roussel; Valses nobles et sentimentales, Ravel; Poème symphonique „Psych", César Franck; alsmede het vièrde piano-concert van Saint-Saens en het con certino voor piano en orkest van Honogger. Soliste is de Fransche pianiste Lélia Gous- seau. Het concert maakt deel uit van de serie gewone concerten van de Maatschappij voor Toonkunst. De R.K. Vereeniging voor Slechthooren- den „St. Franciseus van Assisië" te Rotter dam heeft het plan opgevat in één der ker ken een kerktelefoon te laten aanleg gen voor de slechthoorenden- In hoeveel bioscopen, schouwburgen, enz. bestaan reeds lang groesptelefoon- Wordt het dan niet zachtjes aan tijd, dat er een kerktelefoon wordt aangelegd voor onze slechthoorenden. Diep overtuigd van het groote gemis bij de godsdienstoefeningen op Zon- en feestdagen de gezongen H. Mis, predikaties, confe renties, lijdensmeditaties enz- heeft bo vengenoemde Vereeniging, het vaste voor nemen zoo spoedig mogelijk te kunnen be schikken over een kerktelefoon ten dienste van de Slechthoorenden. De HoogEerw. De ken J. W. v. Heeswijk heeft er zijn goed keuring aan verleend. Alvorens tot de installatie te kunnen over gaan moeten twee vereischten verwezenlijkt worden: le. de Rotterdamsehe burgerij moet finan- tieel steunen. 2e. Allen, die gebruik wenschen te ma ken van de kerktelefoon moeten schrifte lijk hun naam en adres zoo spoedig mogelijk opgeven aan onderstaand bestuur; bij vol doenden geldelijken steun en genoegzame deelneming kan de installatie van de kerk telefoon worden aangelegd- Gij allen, die dit leest, stuurt uwe bijdrage aan onderstaande adressen en gij, slecht hoorenden, laat U niet weerhouden door menschelij'k opzicht, maar geeft uw vol- ledigen naam en juiste adres op aan: Den heer F. F. H. Dreessen, Oost-Zeedijk 198a; den heer A. A- Snoeck, Doedesstraat 85b; den heer S. S. Waterreus, Joost van Geelstraat 67; mevr. H. HoltzerSdhox, Oost-Zeedijk 41a; mevr- J. Degen, Heerker- stantstraat 78; pater M. R. Schoenmaeckers O-F.M., Boschje 6a, adviseur, Rotterdam. Aangiften van 28 October 1938. BEVALLENM. H. C. Raaff geb. Vos d. A. Engelman geb. Boulande d. M. Maissan geb. Hart d. S. L. Kooien geb. Bobelijn d. M. Rinsma geb. Huizer z. G. P. Snijders geb. Gorsse z. M. S. Dirks geb. v. d. Poll z. M. v. Oorschot geb. Duiker z. M. C. Jansen geba Matena z. E. KetJzer geb. Sluimers d. W. J. Vos geb. Jansen d. P. d. Boogaart geb. Boer z. a. M. v. Ham geb. Vajczlk d. A. Rondberg geb. G(jger d. M. A. A. Savenye geb. Bellinger z. P. D. Groenewegen geb. Pols, z. s. Franken geb. Schoenmeijer d. G. A. Baars geb. Langestraat z. S. Sigmond geb. v. d. Graaf d. OVERLEDEUO. Olias m. van R. Stein 57 j. J. de Jonge m. van M. Smalheer 75 j. E. C. Muetgeert wedr. van J. T. v. d. Linde 65 J. M. SprutJt wede. van J. v. Heeren 59 j. J. J. Wensveen z. 11 m. H. v. Mommel wedr. v. A. B. v. Kuilenburg 64 j. A. J. Dekker wede. v. J. P. F. Schumann 83 j. P. P. R. T.'Reders m. van M. N. K. F. v. Holk 63 j. M. F. v. d Heiden ongeh vr. 18 j. H. A. M. Mos m. van J. w. Dekkers 73 j. H. Knot m. van J. Bosselaar 73 j. L. W. Spiessens vr. van C. J. Kolk 77 j. N. Koustaai vr. van A. v. Dam 64 j. P. J. de Kleck m. van E. C. v. Duijven- dijk 80 j. A. Houwaard m. van E. Boekhout 88 j. S. v. IJperen wede. van J. v. Beekum 77 j. J. Roos vr. Van P. C. v. d. Waal 33 j. J. Kila ongeh. m. 84 j. J. P. M. Rook wede. v. M. v. d. Berge 68 J. P. Kostense m. van M. v. Haren 81 j./ Voorts als levenloos aangegevenN. J. Mout geb. v. d. Waal z. KERKBERICHT. Zondag 30 October 7.30 Joannes Hofstede en Barbara de Leede 10.10 leden K.M.J.V. Maandag 7 uur Gerard Ham 8 uur gees telijk en tijdelijk welzijn parochie. Dinsdag 7.30 jaargetijde Alida de Vettev. Eijk10.10 geestelijk en tijdelijk welzijn parochie. Woensdag 7.30 jaargetijde Adrianus Olst- hoorn Jr.9 uur overl, pastoors en paro chianen van de parochie Kethel. Donderdag 7 uur Adr. Peters, lid Brielsche Proccesie 8 uur Petrus van Leeuwen. Vrijdag 7 uur Zekere intentie7.45 overl. op kerkhof begraven. Zaterdag 7 uur Joanna Maria Ruys 8 uur Joanna Mar. Waardelo. Zondag 6 Nov. 7.30 Cath. Volleringv. d. Harg en overl. familie 10.10 geestel. en tij delijk welzijn der parochie. Heden feest van Christus Koningschap, tevens laatste Zondag der maand, collecte voor de schulddelging zeer bijz. aanbevolen. Te 7 uur lof met rozenhoedje en Installatie der leden K.J.M.V. Maandag vigilie van Al lerheiligen geboden vaste en onthoudings dag, van 68 biechthooren. Dinsdag, feest van Allerheiligen verplichte Zondagsviering, alles als op Zondag, te 7 uur lof en predicatie over de geloovige zielen. Woensdag Allerzielen dag, de H.H. Missen zijn 6,30, 7 en 7.30 vervolgens te 8 uur, 8.30 en 9 uur de gezongen Repuiem. Des avonds 7 uur lof met rozenhoedje. Donderdag 68 uur biechthooren. Vrij dag, 1ste Vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart, 'te 7.45 gezongen H. Mis overl. op het kerkhof begraven, des avonds 7 uur lof met acte van toewijding. Zaterdag 45 en 66 biechthooren. Zon dag a.s. 1ste der maand, Eucharistische dag., algemeene H. Communie mannelijke en vrou welijke jeugd der parochie. De „kleine Apos tel" kan aan de pastorie worden gehaald. Zitting van 27 October. Ten behoeve van de buitengewone steun- actie voor „De Joodsche Invalide" had het Comité Rotterdam gisteravond in gebouw Palace een buitengewonen kunstavond be legd; waarvoor zeer veel belangstelling be stond. Onder de aanwezigen merkten we op den directeur van Maatschappelijk Hulpbe- ia&2. dr. F. van Walsem. Burgemeester Oud die het beschermheerschap voor dezen avond had aanvaard, had bericht van verhindering gezonden. De voorzitter, dr. M. Hertzberger, zette het doel van dezen avond uiteen, waarna een voornaam programma werd afgewerkt. De vertoonde film-biografie van de J.I. vervaardigd door de N.V. Haghe Film (Dir Willy Mullens), bleek documentaire en artis tieke kwaliteiten te bezitten. In de plaats van Carlo Reni, die wegens ziekte verhinderd was, stond Josef Baar na de pauze op het programma. Met veel succes trad ook Liesbet Sanders op. Op Maandag van half drie tot half vier, in het schoolgebouw Ltjnbaanstraat 6. Op Dinsdag van 11 tot 12 uur, Consulta tie-bureau voor Zuigelingen, Goudschesin- gel 49. Op Dontlerdag van 11 tot 12 uur, Hulppost Gem. Geneesk. Dienst, Maashaven 2. Op Vrijdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen G. J. Mulderstr. 102, Interlocutoir vonnis gewezen. De rechtbank heeft ln de zaak van den 51-jarlgen koopman J. B., die terecht gestaan heeft terzake van dood door schuld- Verdachte had aan een hartlijder voorge schreven het gebruik van medicamenten, die in vier liter vocht per dag moesten worden ingenomen. Deze hoeveelheid vocht was fu nest geweest voor den patiënt, die drie we ken later was overleden. De rechtbank heeft het onderzoek niet volledig geacht en een schriftelijk rapport verlangd van den arts L- R. J. van Ruiven over de vraag of prei een de-uretische werking heeft. Dezelfde verdachte, die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, was veroordeeld tot zes maal 14 dagen hech tenis en tweemaal 300 boete subs, tweemaal 30 dagen hechtenis, van welk vonnis de ambtenaar van het O-M. in appèl was ge komen, werd door de rechtbank thans ver oordeeld tot zeven maal 14 dagen hechtenis en tweemaal 300 boete subs, tweemaal 30 dagen hechtenis. Een Sehotsche zeeman uitgeschud. Op 15 Augustus was de Sehotsche scheeps kok W. Smith Campbell hier ter stede af gemonsterd. Zijn bedoeling was om nog den zelfden avond met de Batavierboot naar En geland te vertrekken, doch in plaats daarvan ia hij op Katendrecht verzeild geraakt en den volgenden morgen in een hem vreemd huis ontwaakt, beroofd van 't geld, dat hij bij zijn afmonstering had ontvangen. Het door de politie ingestelde onderzoek deed sterke verdenking ontstaan tegen den 38-jarigen varensgezel L. de S. die zich nu voor de rechtbank te verantwoorden heeft gehad- Het is gebleken, dat L. de S. zich reeds om half zeven in den avond in het gezel schap van den Schot heeft bevonden. Met nog een derde persoon is men toen geweest in het café van J. de Goede aan de Leuve- haven. De Schot had daar namelijk 'n koffer in bewaring gegeven, die hij, voordat hij met de Batavierboot zou vertrekken, daar is komen op halen. De S. heeft toen aan den caféhouder verzocht om een taxi te bestellen om er mee naar de Batavier te rijden. Tot diens groote verwondering echter reed de taxi niet weg in de richting van de Jobs- haven, maar in de richting van den Linker Maasoever. De opdracht om naar Katen drecht te rijden had de chauffeur van ver dachte gekregen, die ook onderweg twee maal voor een café heeft laten stoppen. Het gezelschap is toen geweest bij verdachte thuis, waar men een onderweg gekochte flesch wiskey heeft opgedronken. Hierna zijn verschilende café's bezocht, waarbij de Schot ten slotte in een deplorabelen toe stand is geraakt- In een der café's heeft een vrouw gezien, dat De S. zijn hand stak in den zak van den Schot en er een -boekje uithaalde. Toen hij bemerkte, dat er iemand op hem lette, stak hij het boekje weer terug in den zak en sprak de toen nog raadsel achtige woorden: „Ik heb geen vijf pondjes". Er is in dit café wat ruzie ontstaan en de caféhouder heeft de ruziemakers verwijderd,™ waarna de Schot, die geheel buiten westen was geraakt, was achtergebleven. Verdachte intussch-en is kort daarop in een ander café in Katendrecht opgedoken en het eigenaardige is, dat hij daar betaald heeft met een bankbiljet van vijf pond. In een ander café op Katendrecht heeft ver dachte nog eens een vijfpondsbiljet te voor schijn gehaald, dat hij eerst in bewaring heeft gegeven en dat later gewisseld is, om er de taxi mee te betalen, waarmee ver dachte met een stelletje vrienden dien avond is uit geweest. Verdachte beweerde, dat hij dit geld had, doordat hij, kort geleden was afgemonsterd, maar bij onderzoek was gebleken, dat ver dachte in Juli wel gebaren had, doch dat hij was gedeserteerd en dat hij, in plaats van loon te vorderen nog een schuld bij de ree- derij had van 15 en dat hij van werkloo- zenondersteuning moest leven. Op de te- rechtzetting nam verdachte een ander stand punt in en beweerd# hij, dat het Engelsche geld hem ter hand was gesteld door een van de vrouwen, die in het gezelschap waren- Nadat een uitvoerig getuigenverhoor heeft plaats gehad, heeft het O-M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, in een requisitoir, waarin hij deze soort menschen, die zich voordoen als vrienden van afgemonsterde vreemde zeelieden, de parasieten van een haven noemde, verdachte's veroordeeling geëischt tot een gevangenisstraf van 2 jaren. Mr- H. de Bie Jr. heeft in een uitvoerig pleidooi betwist, dat het bewijs van den diefstal geleverd was en geconcludeerd tot vrijspraak- Gebruik gemaakt van de trekkingslijst der Staatsloterij. In hooger beroep heeft terecht gestaan de koopman C. J- V. J„ uit Schiedam, die door den kantonrechter aldaar was vrijge sproken van een hem ten laste gelegde over treding van de Loterijwet, van welk vonnis de ambtenaar van het O.M. in appèl was gekomen. Verdachte is directeur van de Astra, een maatschappij, die de houders van spaarbrie- ven van de N.V. Margareta Frederika (ter toekoming van obligaties van De Witte Stad) tegen ongevallen verzekert en nu was ver dachte ten laste gelegd, dat hij bij de be paling van de verzekeringen, die in aanmer king kwamen om te worden afgekocht, in vloed zou hebben toegekend aan de trek- kingslijst van de Staatsloterij. De heer J. Melles, directeur van de ge meentelijke Voorschotbank, die als deskun dige een onderzoek heeft ingesteld, heeft daarover een lijvig rapport uitgebracht, waarin hij tot de conclusie komt, dat men hier te doen heeft met een verkapte loterij, omdat de Astra alleen die verzekeringen af koopt, waarvan de nummers kloppen met de winnende nummers uit de Staatsloterij. Nadat twee agenten als getuige gehoord zijn, die verklaren, dat het publiek alleen die verzekeringen voor afkoop aanboden, die „er uit" waren, heeft het O.M- uiteengezet, dat men hier wel degelijk te doen heeft ge had -met een gebruikmaking van de trek- kingslljsten van de Staatsloterij, 'hetgeen bij de wetswijziging van Maart 1935 strafbaar is gesteld. Met vernietiging van het vonnis heeft het O.M- geëischt 3000 boete subs 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. S. Zadoks uit Amster dam heeft betoogd, dat, zoo er al gebruik is gemaakt van de trekkingslijsten van de Staatsloterij, dit toch in geen geval door verdachte is gedaan, die met de nummers van de spaartorieven, welke daar niet door of vanwege hem op aangebracht waren, niets te maken had, doch alleen afging op de polisnummers. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, Mocht de rechtbank echter tot een veroordeeling komen, dan achtte pleiter dit toch geen geval om een maximum-boete op te leggen. Uitspraken 10 November- Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: S. J., 33 jaar, kamerverhuurder, gedeti neerd, wegens mishandeling, verdachte was in den avond van 22 Augustus in dronken toestand het café van de wed. De Haan aan de Gedempte Binnenrotte binnengekomen met een mes in de hand, waarmee hij drei gend in de richting van een der bezoekers had gestoken tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht en met de bepaling, dat 6 maanden voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaren. F. K-, 21 jaar, tuinier, gedetineerd in Den Haag, en M. S. 21 jaar, landarbeider, gedeti neerd in Den Bosch, wegens diefstal in ver eeniging op 7 Maart 1936 hadden de ver dachten zich door inklimming en verbreking van glasruiten toegang verschaft tot de con sistoriekamer van de Ned- Herv. Gemeente te Ridderkerk, waar zij uit een kast, die zij hadden opengebroken een aantal offerbusjes met in totaal ongeveer 15 had-den wegge nomen tot ieder 4 maanden gevangenis straf. W. B- D., 54 jaar, loswerkman te Krimpen a. d. Lek, gedetineerd, wegens mishandeling verdachte had tijdens de feestvreugde op 31 Augustus in een café A. van Meyeren, met wiens een oude veete bestond, met een mes in hoofd en linkerhand gestoken - tot maanden gevangenisstraf- De rechtbank heeft verder veroordeeld. J. B„ 51 jaar, uitvoerder te Schiedam, we gens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld verdachte had nagelaten zich te overtuigen, dat voordat in een pand aan den Nieuwen Binnenweg, 'verbouwd werd, een trap werd doorgezaagd, deze aan de onderzijde aan het bint bevestigd was, waardoor het had kunnen gebeuren, dat toen de bewoner van de tweede verdieping, de controleur A- v. d. Starre langs die trap wilde afdalen, de trap on-deruitschoof, waar bij v. d. Starre was gevallen en tengevolge daarvan een gecompliceerde breuk van het linkeronderbeen had bekomen tot 25 boete subs- 10 dagen hechtenis. A. B. 40 jaar, garagehouder, wegens het aan zijn roekeloos rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den Westzeedijk in aanrijding was gekomen met een motorfiets van den rijwielhersteller J. J- Altor, die uit de Kievitsïaan kwam, waarbij Altor was gevallen en een breuk van het linker scheenbeen'had bekomen, tot 1 maand hechtenis. J. F. R-, 26 jaar, schilder, gedetineerd, wegens het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht van een vrouw, tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rijkswerk inrichting voor den tijd van 3 jaar. J. F-, 36 jaar, glazenwasscher, gedetineerd wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd ln voorloopige hech tenis doorgebracht. In een zaak van D. H- V., 47 jaar, particu lier rechercheur, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens openbare dronkenschap bij vierde herhaling, was veroordeeld tot 1 week hech tenis en opzending naar een Rijkswerkin richting voor den tijd van 8 maanden, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd „De Parelvisschers" Bizet's honderdste geboortedag, op 25 Oct. 1.1. herdacht, was voor de Italiaansche Opera-instelling aanleiding een enkele op voering te geven, met ideale bezetting, van zijn opera „De Parelvisschers". In den Groo- ten Schouwburg te Rotterdam had gister avond deze herdenkings-uitvoering plaats. Bizet's muziek en naam leven nog altijd bij het operaminnend publiek voort. Maar dan verbinden we zijn naam toch steeds met de opera „Carmen" als zijnde het nog altijd over de geheele wereld meest ten tooneele ge voerde muziek - drama. Direct voor de hand liggende zou dus bij een herdenkings uitvoering zijn, dat hierop de keuze valt. Waarom dat nu „De Parelvisschers" moest zijn is voor velen een raadsel, al kan ook hiervan getuigd worden dat het is een opera van aantrekkelijken zang en lichte melodieën niettegenstaande het zeer onbeduidende li bretto, dat op het volgende neerkomt Nadir, een woudlooper en Zurga het opper hoofd der parelvisschers zijn in hun jeugd vrienden geweest en werden toen door een meisje, Leila, later priesteres in den tempel, gered. Beiden hebben voor Leila, liefde opge vat Nadir ziet zijn liefde door haar beant woord, dat bij ,Zurga grooten naijver opwekt. Een handeling tegen de voorschriften van den tempel treft Nadir, die tot Leila, die hier moet verblijven, is doorgedrongen evenals Leila met den dood op den brandstapel. Zurga als opperhoofd der parelvisschers spreekt uit wraak voor zijn onbeantwoorde liefde deze straf uit. Als deze zal worden tenuitvoer gebracht, redt Zurga beiden nog 't leven, maar vindt dan, door Nurabad, als hoofd der fakirs, aan gewezen als de verrader, den dood bij den zelfden brandstapel. De uitvoering van het werk is intusschen geworden een verklanking vocaal en instru mentaal de nagedachtenis van den grooten meester Bizet volkomen waardig. Hiertoe hebben op de allereerste plaats vocaal bijgedsagen de vier solisten. De gevierde tenor Luigi Fort met zijn lyrische stem van het allerlichtste karakter als Nadir de woudlooper, Leo Piccioli, als opperhoofd der parelvisschers, Diana Micelli, die de ziek geworden sopraan Archie moest vervangen, en die bleek te beschikken over een wat lichte doch frissche heldere sopraan; en ten slotte Eralda Coda door zijn breede gedragen basstem, als waardig Fakir-opperhoofd. Luigi Fort wist met zijn solo en duetten met Picioli en Diana Micelli in de eerste acte al spoedig een opgetogenheid in de zaal te bewerkstelligen, welke den geheelen avond is gebleven. Er was veel applaus bij open doek, dat aan het einde der acte's tot ovaties aangroeide. Doch ook den anderen solisten kwam hievan een even groot aandeel toe en zoo zal het ook wel bedoeld zijn. Het orkest onder leiding van' Maestro Edmondo de Vecchi deed op enkele kleine ongelijkheden in het begin na het werk zoo wel in de lyrische als dramatische gedeelten alle recht wedervaren en het was een genot zoo te hooren musiceeren, (wat was die eerste hoorn in zijn begeleiding van Leila's zang mooi). De koorzang had in den aanvang (vooral de afzonderlijke mannen- en vrouwenkoren) nog meer te lijden onder schommelingen, doch het „stokje" bracht het geheel spoedig in het goede spoor eoodat er verder niets te wenschen overbleef. Nog dienen gememoreerd te worden de zeer goede monteeringen en mooie stemmige de cors, die ons soms suggereerden onder den blauwen hemel van het eiland Ceylon te verblijven. Hulde voor de alles zoo in de puntjes ver zorgde opvoering. De Schouwburg was zoo goed als uitverkocht en daarbij was opval lend het groote aantal landgenooten der Italiaansche instelling. De Kamer van Koophandel houdt een openbare vergadering op Woensdag 2 No vember a.s. des namiddags ten 2.15 uur,- in de Raadszaal van het stadhuis. De agenda luidt: 1. Afgezonden adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake de wijziging van de Tariefmachtigingswet 1934 (D. 142—1938). 2- Afgezonden schrijven aan den minister van Binnenlandsche Zaken met betrekking tot de lasten op de binnenvaart tusschen Rotterdam en Overschie- (D. 145 1938). 3. Van de Arrondissements-rechttoank te Rotterdam bericht van beëediging van de volgende heeren: J. van Amstel, als make laar in onroerende goederen; A. Arkenbout, als makelaar in onroerende goederen; H. Binkhorst, als makelaar in onroerende goe deren; A- Damme, als makelaar in huisraad; J. A. van Gemert, als makelaar in scheeps- vrachten voor de rivieren en binnenwateren; C. R. van Kooij, als makelaar in scheeps- vrachten voor de rivieren en binnenwateren; ■E H- Kooijmans, als makelaar in scheeps- vrachten voor de rivieren en binnenwateren; P. Kraayeveld, als makelaar in seheeps- vrachten voor de rivieren en binnenwateren; J. P. Peeters, als makelaar in scheepsvrach- ten voor de rivieren en binnenwateren; J. J. Mulder Jr., als makelaar in onroerende goe deren; p. de Ruijter Sr., als makelaar in on roerende goederen; E. Visch, als makelaar in söheepsvrachten voor de rivieren en bin nenwateren; St. Visser, als makelaar in on roerende goederen; P. Wilschut, als make laar in scheepsvraehten voor de rivieren en binnenwateren. (D. 10 1938). 4- Van den Kantonrechter te Rotterdam bericht van beeëdiging van de navolgende heeren: F. I. Akkersdijk te Rotterdam, als weger, meter en controieur voor eigen rekening; B. Doornheim te Rotterdam, als meter, weger, teller en ijkopnemer ln dienst van de Neder landsche Rijnvaartvereeniging; C. P. van Helden te Rotterdam, als weger en teller in dienst van de firma Gebrs- Nijman; A. Ver- rijp te Rotterdam, als weger en meter ln dienst van de N.V. van Waveren's Graanhan del, Silo en Veembedrijf „Concordia". (D- 22 1938). 5. Verleening van vergunningen krachtens de wet op het afbetalingsbedrijf. D. 13 1938). Als geschenk van den heer W. A. Engel brecht te Rotterdam verkreeg het Museum Boymans voor de afdeeling zestiende eeuw- sche, Nederlandsche schilderkunst een e- langrijk en geheel onbekend schilderij van Pieter Aertsen, genaamd Lange ïer. Dit paneel van groote afmetingen (l90 maal 97 c.M.) stelt den Doop van den Moor man door den Apostel Phlippus voor, zoo als beschreven is in Handelingen VIII van het Nieuwe Testament. Het werd omstreeks 1560 door deze typisch Hollandsche, mar kante figuur, die na een verblijf te Antwer pen, in 'Amsterdam werkzaam was, geschil derd en Is thans toegevoegd aan de reeks schilderijen, die op de jubileumtentoonstel ling in het Museum Boymans tot en met Maandag a.s. te zien zijn. Gisterenmiddag is de 79-jarige M. P. H. Schoenmakers, wonende in de Jozef laan door onvoorzichtig den Mathenesserweg over te steken aangereden door een particuliere aitfo bestuurd door den 49-jarigen D. K. uit de Vondelstraat. De oude man werd tegen de straat geslingerd en klaagde over inwen dige pijnen. Hij is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel en aldaar ten verpleging opgenomen. Afdeeling Rotterdam. De laatste ontmoeting in de vierde ronde van de hoofdklasse competitie vond Donder dag plaats. Z. D. C. ontving het Oosten en slaagde er in de eerste overwinning te behalen De volledige uitslag en opstelling luidden: Z. D. C.Het Oosten. D. v. d. VeerJ. Blom J J A. BerkhoffC. Hey V. F. Tromer—C. J. Aaits J. KerverJ. W. Konings Th. RomeijnH. Blom P. v. d. KliftH. B. Wittevrongel P. Meinster—J. Suiker 1" J. L. G. van DijckA. J. J. van Vliet N. Delicaat—C. Groeneweg J. SpannenburgJ. Streefkerk Totaal 14~6 De stand in deze afdeeling is thans: Club ges.p. gew. verl. gel. punt. Dordrecht 4 4 0 0 6 Constant A 3 0 6 Constant B 4 3 1 0 6 Semper Avamiti 3 1 1 Het Oosten 4 1 3 0 2 Het Westen 4 1 3 0 2 Z. D. C5 1 4 0 2 C. D. R3 0 2 1 1 2 November voortzetting met de ontmoetin gen C. D. R—Dordrecht en Semper Avanti— Constant A. 1—1 1—1 2- 1—1 2—0 2—0 Op Woensdag 2 November hoopt de Rot terdamsehe voordrachtskunstenaar Jan Apon in Ons Huis een avond te geven met „De Menorah", naar een legende van Stefan Zweig, waarbij het Rotterdamsch Synago gaal Koor zijn medewerking verleent. BURGELIJKE STAND. Vlaardinger-Amhacht. GEBOREN Arianne, dochter van D. van Rijn en A. L. Wittekoek, Burg. de Bordespl. 15 Cornelia, dochter van H. van der Wey en W. Kwakkelstein, Nachtegaallaan 22 Hendrikus Adrianus, zoon van Th. H. Odijk en A. P. van der Linden, Kethelweg 26 Eli sabeth, dochter van M. L. Aronstein en H. D. Dale, Nachtegaallaan 38 Hendrika Johan na, dochter van C. Boer en J. C. Wiezer, Oranjelaan 26 Johanna, dochter van W. van den Bos en H. HeP'erop, Leliestraat 15. ONDERTROUWD Leendert Bos, 28 jaaf, Kethelweg 2B en Engeltje Maria Jojannna van dér Meyderi, 25 jaar, le Maasboscnstraat 11, Vlaardingen. GETROUWD Bastiaan Leendert Salij, 37 jaar, en Ma— retha Petronella Knol, 32 jaar Willem c Graaf, 42 jaar en Maria Klazina Quak, 3i jaar. OVERLEDEN Arie Cornells Spaans, 88 jaar, wedn. van L. Klingen. PADDENSTOELENTENTOONSTELLING. In de bovenzaal van Excelsior wordt thans een paddenstoelententoonstelling gehouden vanwege de Ned. Natuurhistorische vereeni ging, welke buitengewoon interessant is, en waar ruim 70 verschillende soorten van zijn tentoongesteld. Zoo zijn er o.m. de bekende giftige vlle» genzwammen, de Russula's in diverse kleu ren, nevelzwammen, diverse exemplaren van de lagere vormen van paddenstoelen enz. Verscheidene fraaie gekleurde teekeningen van paddenstoelen, vervaardigd door den heer Engelse uit Vlaardinger-Ambacht ver sieren de wanden. De tentoonstelling is geopend tot heden (Zaterdag)-avond 10 uur. HARINGA'ANVOER. Te Vlaardingen werd in dit seizoen aan gevoerd 198777 kantjes haring, door 413 sche pen, tegen vorig jaar 265023 kantjes door 591 schepen. De haringaanvoer over de verschillende Ned. visschersplaatsen bedraagt thans 495270 kantjes, aangevoerd door 1026 schepen, tegen vorig jaar 675567 kantjes door 1440 schepen MIDDENSTANDSVERGADERING. De Middenstandsvereenigingen „Samen werking" en de R.K. „De Hanze hielden gis teravond in het gebouw Varia een spoed- eischende gecombineerde ledenvergadering. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van „Samenwerking", den heer W. P. van der Lee, die in zijn openingswoord het doel der vergadering, een reclame-cam pagne met St. Nicolaas in een plaatselijk advertentieblad, uiteenzette. Na re- en dupliek kwam ten slotte in stem ming het verzoek om moreelen steun te ver- leenen. Met 31 stemmen voor en 32 tegen er waren 3 onthoudingen werd dit verzoek afgewezen. De kwestie van eventueelen financieelen steun was hiermede natuurlijk ook van de baan. Vervolgens deelde «1e voorzitter mede, dat de besturen reeds twee jaar, aan het gemeen tebestuur aan het adresseeren waren om goedkoopere electriciteitstarieven vast te stellen. De prijs van 28 st. per K.W.H., die in Maassluis betaald moet worden, komt zoo goed als nergens meer voor. Het gemeentebestuur schuift öe zaak ech ter blijkbaar op de lange baan. De voorzitter zeide, dat de eerstvolgende raadsvergadering nog zal worden afgewacht, maar wanneer dan mocht blijken, dat het gemeentebestuur geen plannen overweegt om deze zaak op korten termijn op te losen, zal hij voorstellen andere maatrègelen te nemen. Zoo verdeeld, als de vergadering was over het eerste punt, zoo eensgezind was zij over deze kwestie. BURGERLIJKE STAND. GEBORENHans z. van H. van der Leljj en en A. C. Vollemans Aaltje d. van G. de WH en A. M. van der Koot). ONDERTROUWD: W. J. de Haan 21 J. en B. M. van Toor 20 j. GETROUWD: C. Houweling 25 j. en G. den Bow 33 i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2