DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. TILLY LUS JUBILEERT. PHILHARMONISCH ORKEST HARMONIE G.A.V.E. BERKEL EN RODENRIJS. IJSELMONDE. BLEISWIJK. MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 uitspraken. Groot slem. KINDEREN VAN ONS VOLK. EEN SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. Van een chauffeur, diens roes en een gestolen auto. TORNTER VAN HET ST. ALOYSIUS- COHORT. CONSERVATORIUM HOLTHAUS. Bruckners Vierde onder gast- dirigent Friderich. Hermann Kötsscher speelt cello-concert van Boccherini. TWEE JUBILARESSEN IN HET FRANCISCUS-GASTHUIS. Vieren haar 40-jarig professiefeest. BURGEMEESTER OUD EN DE VOETBALWEDSTRIJD VEREEN. „ST. JOZEF". R. IC M. S. „AEOLUS". FIRMA E. BONNEWITS JR. POSTZEGELVERZAMELAARS. Herdacht gisteren haar diamanten jubileum. KATH. VOLKSUNIVERSITEIT. ONGEVALLEN. ITALIAANSCH SCHIP VERLOOR ZIJN ANKERS. K.V.O.R. KINDERVERLAMMING. WIELRIJDER IN BRAND. (Zitting van 4 November). Zijn vrouw met een strijkijzer bewerkt. De 54-jarige havenarbeider M^C^S.^gede tineerd, heeft terechtgestaan poging tot doodslag op wou n zou verdachte zijn vrouw me waarv^nJ de hebben bewerkt tengevog vrouw ongeveer tien Dioeueuu® het hoofd had bekomen, haar linkeroor was gespleten en haar voorhoofdsbeen was inge drukt. Bovendien had zij een hersenschud ding gekregen. Gedurende vijf weken is de vrouw in het ziekenhuis verpleegd geworden en op het oogenblik is zij vrijwel hersteld, terwijl van het letsel weinig meer te zien is. Uit haar verklaringen voor de rechtbank - zij maakte geen gebruik van haar verschoo- ningsrecht - bleek, dat het huwelijk al sedert geruimen tijd slecht, was. De man maakte geregeld misbruik van sterken drank en hoewel hij vast werk had, weigerde hij dikwijls om naar zijn werk te gaan. Dat was ook het geval geweest op Maandagmorgen 4 Juli. Nadat de inwonende dochters naar haar werk waren gegaan, heeft verdachte die toen heel vriendelijk was, zijn vrouw een kop thee op bed gebracht. De vrouw is vervolgens weer even ingeslapen en van da oogenblik af, is haar herinnering weg-^1) weet alleen, dat zij in den middag wakker werd van een gil, die haar dochter slaakte, die haar, badend in haar bloed, op het bed had aangetroffen. Een bebloed strijkijzer lag eveneens in bed. De dochter van verdachte maakt wel van haar verschooningsrecht gebrui Vervolgens werd de meteropnemer J. G. W de Graaf gehoord, aan wien verdachte ongeveer een half jaar geleden verteld had, dat zijn vrouw verdwenen was en dat hij ze wel zou krijgen, als ze weer terugkwam. Verdachte deed het voorkomen, alsof hij zich van het gebeurde op dien ochtend niets meer kan herinneren. Hij weet, dat hij weer ruzie gekregen heeft met zijn vrouw, maar wat hij in zijn woede gedaan heeft weet hij niet meer. De president, mr. J. G. Huijser merkt op, dat verdachte tegenover de politie en tegen over den rechter-commissaris toch volledig bekend heeft, dat hij zijn vrouw met het strijkijzer op het hoofd geslagen en dat hij daarna de woning heeft verlaten, de vrouw hulpeloos achterlatend. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reuner was van meening, dat ondanks de omstandigheid, dat de dochter van haar verschooningsrecht gebruik gemaakt heeft, het bewijs toch wel geleverd is. Immers ver dachte heeft zoowel voor de politie als voor den rechter-commissaris bekend en voorts heeft men de verklaring van de vrouw. Het feit dient volgens het O.M. gekwalificeerd te worden als poging tot doodslag. Voor het gedrag van verdachte kan het O. M. geen woorden vinden. Het is werkelijk on- menschelijk, zooais verdachte is te keer gegaan. Het O.M. eischt een gevangenisstraf van 3 jaren. De verdediger, mr. J. Leopold heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat het nimmer de bedoeling van verdachte in geweest, de vrouw, van wie hij, ondanks haar gebreken, nog heel veel houdt, van het leven te' be doven, zoodat verdachte alleen tsrzake van Mishandeling kan worden veroordeeld. Pleiter concludeert tot een aanzienlijk lage re straf. Uitspraak 18 November. De poging tot moord te Overschie. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de 40jarige J. S., huisvrouw van H. C. J., gedetineerd, die terechtgestaan had ter zake van poging tot moord. Op 16 Juni had de vrouw, die een verhouding had ge had met een 29-jarigen kantoorbediende, die daaraan een einde had gemaakt, dezen on der Overschie met een revolverschot aan den arm gewond, waarna zij gepoogd had met een tweede schot een eind aan haar le- V(m te maken. Het wapen was toen echter geketst en nadat het ook een tweede maal onTn!61* llacl' was zij °P de ^iets gestapt Floresste huis te rijden, doch in de Graaf houden. aat te Rotterdam was zij aange- De rechtb merking gen'olheeft bij haar vonnis in aan had om ontstemd*1,' dat verdachte redenen den kantoorbediend ZÜn over het gedrag van woog zij, dat vq1cZ' doch anderzijds over- middel de grenzen y met het gekozen verre heeft overschreden net verschoonbare haar wegens roging tot' m rechtbank heeft tot 1 jaar gevangenisstraf J:d. veroordeeld den tijd, in voorloopige afteek van bracht. s oorge" De rechtbank heeft verder veroordeel E. H., 35 jaar, te Schiedam, Wegen duistering van balen suiker ten na|e^ev«- *iin patroon, den banketbakker w. Kes^an Le Schiedam, tot 10 maanden gevang*^' straf; G- H p 99 iaar chauffeur te Schiedam ^gens'heiln 'i verdachte had de balen sul. Sf -e banketfabriek maanden gevangenisstraf, met aflxek van den iu voorloopige hechtenis S J- F. de R„ 26 jaar, melkbezorger, die te rechtgestaan had terzake van heling daehte had eenige van de verduisteide suiker helpen verkoopen werd vnJ§e®"h ketl, aangezien was ten laste gelegd, dat n 6it gepleegd zou zijn te Schiedam, terwijl het h Werkelijkheid Rotterdam was gebeurd P. C. S., 27 jaar, varensgezel, zonder vaste iVoonplaats, wegens verduistering van een iüets, tot 8 maanden gevangenisstraf met af- i-rek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht J. M., 26 jaar, loswerkman te Schiedam, gedetineerd, wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 1 jaar ge- vangenisstraf, met aftrek van den tijd in Voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd, met een proef- tijd van 3 jaar en onder de bijzondere voor gaarde, dat verdachte zich gedurende 1 jaar °nder toezicht stelt van de reclasseering. hi Jubileum-voorstelling maar niet van het jubileum-stuk, 'n beetje vreemd is dat wel. Doch het was waarschijnlijk symbo lisch bedoeld: het gold in Rotterdam immers maar 'n niet-officieele herdenking van Tilly Lus' 40-jarig feest als actrice, vermits de Rotterdammers nu eenmaal moeilijk warm loopen voor tooneel-festijnen, als ze er zelf niet heel na bij betrokken zijn. Daarom zag men voor het Renée-Jeanne"-tour née blijkbaar af van een bezoek aan de onbe trouwbare Maasstad, maar wilde men haar toch ook niet geheel verstoken laten van de gelegenheid, om de jubileerende artiste, zij het op een koopje, te huldigen. Dat „koopje" betreft dan tevens de keuze van een nonsensicale klucht voor dit uitzon derlijke geval. Want het moge alweer waar zijn, dat die lastige Maasstedelingen gemak kelijker të vangen zijn met een wat vroo- lijké ontspanning, kenmerkend voor het bijzondere talent der jubilaresse is toch haar creatie hier van woulrtbe Oostersche prin ses in geenen deele. Wat niet verhindert, dat „Le valet-maitre", zooals dit Parijsche boulevardstuk van het duo Armont en Marchand oorspronkelijk be titeld werd, een aardige tijdpasseering biedt voor allen, die zich 'n paar uren zonder meer willen amuseeren. In het vleugje lichtzin nigheid, dat zijn herkomst verraadt en een oogenblik toch wel over de schreef wipt, behoeven we voor strikt volwassen gegadig den geen beletsel te zien om uit deze grap jasserij de les te gaan opsteken, dat evenals de journalistiek van welke dit bekend is ook het bridge-spel tot alles leiden kan. Naast Tilly Lus als de geheimzinnige Oosterlinge valt onder de „Schakel"-spelers natuurlijk het allermeest op Constant van Kerckhoven in de hoofdrol, een creatie die herinnert aan de vele, welke wij vroeger jaren van dezen vlotten acteur zagen, waarin hij zich dan ook geheel thuis voelt en die alleen reeds een bezoek waard is. En verder zijn er nog: Louis Gimberg (van het A.B.C.-cabaret met verlof), Pierre Myin, Mien van Kerckhoven-Kling, Ben Aerden en Anton Ruys (om de voornaamsten te noe men), die elk voor hun deel bijdragen, om de vermakelijke bridge-puzzle gesmeerd te laten loopen. Er waren vrij veel belangstellenden naar den Grooten Schouwburg opgekomen. Wat de „jubilé-viering" aangaat, deze beperkte zich tot een begroeting met applaus van mevr. Tilly Lus bij haar eerste verschij nen ten tooneele, gevolgd door diverse nadrukkelijke bijvalsbetuigingen in den loop van den avond. Bij de pauze werd een mooie bloemenmand namens de Schouwburg-direc tie opgedragen. En aan 't slot een tweede bloemenhulde, gepaard met een langdurige ovatie, die de jubilaresse met een bewogen dankbetuiging beantwoordde. L. H. De volijverige Propagandaclub van de H. Familiekerk aan den Bergsingel, wier streven het is, voor alle parochianen uitsluitend cul- tureele avonden te organiseeren, heeft den R.K. Zuider Tooneelkring uitgenoodigd een voorstelling te geven van één der mooiste en parochiëel treffendste tooneelstukken van dezen tijd, n.l. Ant. Coolen's werk „Kin deren van ons Volk". Dat de opzet geslaagd mag heeten, bewijst wel het feit, dat de belangstelling niet be perkt blijft tot Rotterdam-Noord, maar dat deze zich uitstrekt tot alle deelen van Katho liek Rotterdam. Vandaar dat middels een advertentie, in dit blad voorkomend, alsnog gaarne de aandacht op dezen avond wordt gevestigd. Terloops zij hier nog opgemerkt, dat de R.K. Zuider Tooneelkring gisteravond in de St. Josephsgezellen zijn 25ste opvoering in twee jaar verzorgde en wel zijn eerste stuk „Vadertje Langbeen". De club werd met een krans vereerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de aandacht van een agent van politie getrokken door een auto, die wat men noemt „kookte als een hel". Toen de auto bovendien nog het trottoir opreed het gebeurde in de binnenstad sommeerde de agent den chauffeur te stoppen- Hieraan werd gevolg gegeven en al spoedig kwam de agent tot de ontdekking, dat de chauffeur zeer sterk onder invloed was van sterken drank. Hij werd meegenomen naar het bu reau aan de Oostervantstraat, en ingesloten in een cel teneinde zijn roes te kunnen uit slapen. De twee andere inzittenden van de auto mochten hun weg loopend vervolgen, De auto werd in beslag genomen. De chauf feur bleek te zijn de 26-jarige A. A- F. Zaterdagmorgen vroeg kreeg de auto- opsporingsdienst van het hoofdbureau een aangifte binnen, dat Vrijdagavond een auto was gestolen ten nadeele van N- S., wonende in de Eendrachtsstraat- Deze had aan het Vasteland zijn auto onbeheerd en niet af gesloten laten staan. Al spoedig bleek, dat het signalement precies klopte met de auto van den dron ken chauffeur, die zijn roes had uitgeslapen in een cel in het politiebureau aan de Oos tervantstraat. Er werd natuurlijk verband gelegd en de chauffeur A. A- F. verhuisde van het bureau aan de Oostervantstraat naar het hoofdbureau, waar hij al terstond be kende de auto te hebben gestolen. De chauffeur zal naar het Huis van Be waring worden overgebracht, en zijn straf moeten ondergaan eerstens wegens diefstal van een auto. van olie en benzine en ver volgens wegens vernieling van het goed van anderen- Het dashbord had hij onder meer ontbrak en men toch wilde starten had men totaal vernield. Aangezien het sleuteltje om contact te kunnen maken verschillende onderdeelen van het dashbord gesloopt. Zondag hield de Kruisvaart in de St. Nico- laasparochie een zeer geslaagd tornier, dat werd bijgewoond door Z. Exc. mgr. B. Hil- horst, apostolisch vicaris van Bagamoyo, den districtsbaljuw H. Beuvens, de geestelijkheid van de parochie en zeer veel ouders en be langstellenden. Na de opening werden de bans en kringen geïnspecteerd, waarna door den weleerw. directeur de tornierwet werd voorgelezen. De spelen, die nu volgden, waren vol af wisseling en werden door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. De steeds wisselende opstellingen voor spel en zang werden vlot uitgevoerd, waardoor het geheel een prettige afwisseling werd. Een bijzonder nummer, dat erg in den smaak viel was wel de uitbeel ding van missietafereelen door de bans. Hier bij viel wel op, dat vrij acteeren door jongens nu niet zoo gemakkelijk is. Eenige typische opvattingen kwamen daarin tot uiting. Een ander aardig nummer was wel een dansuitvoering van twee bans, welke veel succes oogstten. In de pauze werd door velen een bezoek gebracht aan de burcht. Tot slot zou een ballonwedstrijd volgen. De omvang van dezen wedstrijd werd terug gebracht tot het oplaten van enkele ballons, daar de meeste producten onklaar geworden waren. 's Avonds werd op de burcht een dank' vuur gehouden met muziek, zang en decla matie. Vermeld moet worden het keurig op treden van de mondharmonicaclub. Aan het einde werd de uitslag van het tornier bekend gemaakt. De St. Petrus Canisiusban hegft voor den derden keer de „oriflamme" ge kregen. Het St. Aloysiuscohort kan weer een mooien dag in haar dagboek opteekenen. Het Conservatorium (dir. Jos. Holthaus) te Rotterdam kondigt een voordrachten- en 0pera-avond aan op 10 November in Lom merrijk te Hillegersberg. Het programma be vat voordrachten voor piano, viool, cello en Za>ig, met na de pauze een acte uit „Fra Dia- volo" van Auber door de opera-klasse van Jules Moes. Na de eerste uitvoering van Bruckners vierde symphonie, onder leiding van gast- dirigent Karl Friderigh, in de authentieke lezing in de K.R.O.-stndio, hebben de lezers, die er belang in stelden uit het uitvoerige verslag van onzen Amsterdamschen muziek recensent, kunnen gewaar worden, hoe er dikwijls met Bruckners symphonieën, door zijn beste vrienden, met de allerbeste be ulingen, soms met medewerking van den Varrip°nist zelf den sterken, maar een- sPror>^eri en naieven mensch is omge- verand611' Ook in deze vierde symphonie was ze meer^' "v®rmooid" en „verbeterd" om doen vinden1?^ te maken' meer ingang te vaardigde waaLde massa; meer een gerecht" symphoniker. eering te wekken voor dezen De veranderingen de oorspronkelijke V(?bn ongedaan gemaakt, ze weer uitgevoerd worded .he^steld' nu kan lezing. authentieke De tijd, dat de recensent v Weensche „Neue freie PreSse» ?n de muziek kwalificeerde met auf? »S l. -P+» on vprHprhlioV»» uf2eblasen", ,.krankhaft en „verderblich ïs voorbij De toen stelselmatig gekweekte mentaliteit tegen deze muziek is gebroken, heeiemaal verdwenen is ze nog met. Ook nu nog heeft Bruckner het pleit nog met gewonnen, maar herbegint te dagen. In steeds breeder kring voelt men de waarachtigheid, schoonheid, nure zuiverheid van deze symphonische kunst. En ook in deze vierde (de romanti sche) komen alle schoonheden, iepe maai den, sprekende contrasten en bee,rhj zoo overtuigend naar voren. „Zoo n syi P nie duurt zoo lang" is nog het bezwaai van velen; maar ze zullen toch moeten toegeven, dat die lengte nooit aanleiding wordt tot langdradigheid en verveling. Met zijn onuit puttelijke en onbegrensde fantasie weet Bruckner steeds nieuwe vormen, nieuwe combinaties, nieuwe verrassingen te geven, waardoor zijn muziektaal boeiend en beel dend blijft. Zijn muziek is doorzichtig en helder; in allen eenvoud, simpelheid dikwijls, van ontroerende schoonheid en in de extati sche climaxen van een machtigen liefde gloed. Daarbij is Bruckner de toovehaar met kleuren, het coloriet is van steeds wisselende tinten; nu eens scherp tegenover elkaar, dan weer zacht ineenvloeiend of gedekt-naief als van een pastel. Had onze Amsterdamsche collega eenige bedenkingen tegen de Hilversumsche uit voering, welke hij o.m. meende te moeten wijten aan accoustiek en orkestopstelling, na de uitvoering in de volle Doelenzaal, waar door vanzelf een stemming wordt gewekt, welke ook voor het orkest onmisbaar is, kun nen we niet anders dan uit vollen zin schrij ven dat Bruckner een vertolking kreeg, welke eenige „gevallen steekjes" van het koper niet tellende Bruckner maakt 't den koperblazers niet gemakkelijk over de geheele lijn prachtig en meermalen subliem was. Onder de kalme, beheerschte en heer- schende, artistiek-bewogen en inspireerende directie van gastdirigent Friderich, speelde het orkest in vast en begrepen contact met hem, in sterke gebondenheid der orkest deelen, met uiterste gevoeligheid, muzikan- teske flair en spanning, met bezielenden klank en soepele frazeering de Bruckner- partituur, dat ze opbloeide in volle weelde en meermalen niet naliet te ontroeren. Dat was het Philharmonisch weer op zijn best, zich zelf in kennen en kunnen overtreffend. En dat deze muziek de volle zaal had weten te imponeeren en vast te houden bleek wel uit de uitbundige hulde, die dirigent en orkest in ontvangst hadden te nemen. Ook de pittige, fleurige en dikwijls sterke muziek, met mooie contrasten van drama tiek en lyriek, van de ouverture „Katchen von Heilbron" van Hans Pfitzner, eindigend in een grandioos slot, kreeg een eerste klas vertolking. Solist was de cellist Hermann Kötscher, die het celloconcert in bes-dur van Bocche rini, melodieuse en kalm-ebbende muziek ten gehoore bracht. De cellist strijkt een sprekenden, zangerigen toon, zijn spel is ge acheveerd, van gave techniek en verzorgde afwerking en getuigt van beschaving; maar °yer het geheel is het nog wat te glad. Be zieling, temperament en innerlijke beleving, c ie het spel boven de materie uitheffen blij- ,^en u.°g tè, veel afwezig. Als cellist heeft hij fu"lge kwalReiten, maar als kunstenaar za ij nog moeten groeien naar geest en in diepte van uitbeelden, wil zijn spel worden ae bezielende vertolking van eigen inner lijke ontroering. In het adagio was die taal duidelijk te verstaan en waar de kern aanwezig is, kan ze verder gecultiveerd worden. Het orkest stond hem uitstekend te zijde en over gebrek aan waardeering had de solist niet te klagen. G. Dinsdag a.s., 8 November, is het feest bij de Zusters Augustinessen aan de Schiekade Zoowel Zuster Bernadetta als Zuster Jacoba herdenken dan den dag, waarop zij 40 jaar geleden geprofest werden. Beide zusters zijn reeds jarenlang in Rot terdam werkzaam. Zr. Bernadetta al ruim 20 jaar en zij is al dien tijd op dezelfde afdeeling werkzaam ge weest, zoodat men zich als 't ware „de hoek" niet meer zonder Zr. Bernadetta kan inden ken. Altijd leeft ze in het wel en wee -mee van „haar zieke menschen" en menig pa tiënt, die eenmaal aan haar liefdevolle zor gen is toevertrouwd geweest, weet later den weg naar de Schiekade te vinden om nog eens met haar te praten en steun en op beuring te vinden, die ze zoo gul wist te schenken in de soms zoo moeilijke dagen van ziekte en droefheid. Wie haar nog wel eens gadeslaat in haar doen en laten, weet dat de wensch van nog 'n tiental jaren bij de zie ken, allerminst tot de onmogelijkheden be hoort. Moge het zoo zijn Zr. Jacoba is ongeveer 17 jaar in Rotter dam werkzaam. Hoewel niet meer in den directen verplegingsdienst, waakt ze gere geld en weet zij zich bij alle voorkomende gelegenheden nog steeds zeer verdienstelijk te maken. Om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de commissie tot het doen verspelen van den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. De burgemeester heeft toegezegd den wed strijd tusschen een Rotterdamsch elftal en een K. N. V. B.-elftal, op Zondag 20 dezer te spelen op het terrein van Sparta, bij te wonen. Het ligt verder in het voornemen van den heer Oud om den gouden beker aan de winnende ploeg uit te reiken. Zondagavond heeft .de vereeniging „St. Jozef" haar reeks van propaganda-avonden geopend met 'n geslaagd feest in de Doelen en het is haar gelukt de oude sfeer te her winnen. Een volle zaal heeft genoten van de verrichtingen van „Variété Gerzee" waarin vooral het duo Cherry en Brandy in hun creatie mensch of pop veel succes oogstten. Vermelden we verder een zeer goede rijwiel- act van Dan Sayton en Ruth. Conferencier was John Kloos, die bijzonder op dreef was. Als verrassing draaide een filmpje, door een der bestuursleden gemaakt, met allerlei close-ups van het preventorium te Hoek van Holland. Het was.een go-de gedachte op deze Wijze iets te laten zien van den arbeid der vereeniging voor de t.b.c.-kinderen. Al kon het filmpje slechts gelden als een „beschei den proeve", zooals de heer E. Mientjes in zjjn toelichting uiteenzette, het bestuur heeft hiermede willen doen uitkomen, dat het met deze kleine studie is begonnen om later tot een behoorlijk werkje te komen ten dienste van de propaganda. Door een hartelijk ap plaus betuigde het publiek zijn volle instem' ming. De vertooning maakte indruk en zal zeker tot het succes voor de kas hebben bij gedragen. Een gezellig samenzijn, ditmaal in de groote zaal, vormde een vroolijk slot van dezen mooien avond. De R. K. M. S. „Aeolus" zal op Dinsdag 8 November in Palace weer een soirée dan sante organiseeren. Deze soirée zal de rij openen van de intieme en gezellige avonden welke deze bekende R. K. Rotterdamsche vereeniging haar leden en invité's regelmatig biedt. Ook deze avond zal ongetwijfeld weer een succes worden voor „Aeolus". Voor wie op bescheiden wijze een zaak sticht, die hij wil opbouwen en hij ziet een jaar daarna reeds een wereldoorlog uitbre ken, welke jaren lang het zaken doen be lemmert, mag het wel een feit van verheu genis genoemd worden, dat hij niet alleen zich door de misère heenworstelt, maar zelfs na een kwart eeuw zich tot een gerenom meerde firma heeft weten op te werken. Zoo is het den heer E. Bonnewits Jr. ver gaan, die in 1930 zijn sinds 1913 bestaande juwelierszaak verplaatste naar het geheel verbouwde pand Van Hogendorpsplein no. 1. en zich thans van een uitgebreide cliëntèleschaar verzekerd weet, dank zij ook den ijver en het doorzicht van mevrouw Bon newits. Op 2 November was het de officieele her denkingsdag. Vele cliënten kwamen hun ge- lukwenschen aanbieden, offreerden bloemen of gaven schriftelijk of telegrafisch blijk van hun belangstelling. Vol goeden moed is de firma de tweede kwart-eeuw ingegaan. In een bijeenkomst van postzegelverzame laars, gehouden in de bovenzaal „Baste- mever", werd dezer dagen besloten tot op richting van de vereeniging van postzegel verzamelaars „Linker-Maasoever". Het lid maatschap van deze vereeniging staat open uitsluitend voor verzamelaars, wonende aan den Linker-Maasoever. Het secretariaat, al waar dagelijks alle gewenschte inlichtingen zijn te bekomen, is gevestigd a. d. Hillevliet 139. Het oudste orkest van Katholiek Rotter dam, de Harmonie G.A.V.E., herdacht gis teren zijn zestigjarig bestaan. Wat in feite beteekent, dat dit oude en toch nog frissche muzikaal gezelschap zestig jaren lang Katholiek Rotterdam maar vóór alles de St. Josephs Gezellen Vereeniging aan het Stationsplein gediend heeft. Want zooals de naam G.A.V.E, gevormd uit de ini tialen van de Kolpingsleuzen: godsdienst, arbeidszaamheid, vroolijkheid, eensgezind heid, reeds verraadt, is deze harmonie aller nauwst verbonden aan het Kolpingswerk. Zelfs zoo nauw, dat zij geen autonoom be staan leidt, dat zij slechts bestaat in en door de oudste Rotterdamsche Gezellenvereeni- ging, waaraan zij als een onderafdeeling verbonden is. Door den stichter van het Rotterdamsche Kolpingswerk, Pater Dominicus Koors O.P. en door de hulpvaardigheid van de eens zoo luisterrijke Steigersche Mannencongregatie in het leven geroepen, heeft deze Harmonie zestig jaren lang het Gezellenleven begeleid. Geen feit van eenige beteekenis in het vereenigingsleven of het staat ook genoteerd in de kronieken van G.A.V.E. omdat G.A. V.E. steeds geroepen werd en steeds paraat stond, om feest- en gedenkdagen van de moedervereeniging op te luisteren. En dat zij haar kunst verstond en nog verstaat, dankt zjj niet alleen aan de be kwame, artistieke dirigenten- de heeren de Groot, Denzier, van Leeuwen, Warbroek, Hoogstraaten en den tegenwoordigen diri gent Henri Op ten Berg maar zij dankt het ook aan den onvermoeiden ijver en toewijding van haar leden, waarvan zoovelen tientallen jaren lang deze schoone kunst in G.A.V.E. gediend hebben. Onder allen verdient dankbaar vermeld te worden de nestor van G.A.V.E. de heer A. van Dongen, die zestig jaren lang zijn beste krachten aan deze harmonie gewijd heeft en om zijn muzikale kennis, zijn jeugdig hart, zijn trouw dienstbetoon en vriendelijke collegialiteit het meest gave lid van G.A. V.E. is. Al heeft dit oudste muziekgezelschap van Katholiek Rotterdam in den geest van Kol- pingsstichting nooit de publiciteit buiten de vereenigingskringen gezocht, toch zijn er in den loop van die zestig jaren ontelbare ge beurtenissen in het Rotterdamsche stads leven, waarbij G.A.V.E. een zeer gewaar deerde assistentie verleende. Vermeld zij hier slechts, dat in de bewo gen dagen van revolutiedreiging, na de on vergetelijke rede van Pater "Borremaeus de Greeve, G.A.V.E. 't eerst de bazuin stak om het „Wilhelmus" in te zetten als een zege lied op de overwinning van recht *en orde. Dankbaar herdacht Katholieke Rotterdam op dezen dag het glorierijk verleden van zijn oudste Harmonie en het wenscht haar een lange en vrachtbare toekomst toe. Maandag laatste les van den cursus „Groote Heiligen in de Kerk van Christus". Onder werp de H. Thomas van Aquino, de wijze. Docent prof. dr. H. van Rooyen O. S. C., Les zaal in het oude Raadhuis, ingang Stadhuis- steeg 1, half 9. Woensdag eerste les van den cursus „Ras sentheorie", in 3 lessen te geven door prof. J. L. Bouman, kwart over 8 in het instituut St. Lucia, Aert van Nesstraat 29. Donderdag 4e les van den hoofdcursus over „De Duivel op de heilige akker" ofwel „Overheden en onderdanen in de Kath. Kerk zijn menschen Docent, de bekende radio- docent prof. D. Bont. Half 9 in het St. Rosa- lia-huis, Leeuwenstraat 27. Vrijdag 2e les van den cursus „Moeder en Kind" door dr. Th. Suren, 's avonds half 9 in de St. Joseph-Gez. Ver. Stationsplein 10. Maandag 14 November eerste les van den cursus in 3 lessen over „Geschiedenis van het Katholicisme in Oud-Rotterdam", door L. J. Rogier, leeraar, 's avonds half 9 in het Oude Raadhuis, ingang Stadhuissteeg 1. Zaterdag is de 41-jarige G. Kloppert, wonende aan den Stationssingel, aldaar uit gegleden en gevallen. Met een rechteronder- beenfractuur is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 44-jarige A. Meertens, wonende aan de Bergstr., is Zaterdag bij werkzaamheden in de Heinekens Bierbrouwerij gevallen. De* man brak zijn rechterknie en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het zieken huis aan den Bergweg. Zaterdagmiddag is de 16-j. L. Frede- riks, wonende aan den Schiedamscheweg, bij het voetballen op het Spar:-terrein gevallen. De jongen kreeg een ree1- iderbeenfractuur en is opgenomen in het Jt. Franciscusgast- huis. De 19-jarige mej. A. Langbroek, wonen de C. Beersmanstraat, is Zaterdag op het Willemsplein aangereden door een trambus. Per auto van den G. G. D. is ze met een rechterenkelbreuk overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Het uitgaande Italiaansche stoomschip „Campania", op reis van Rotterdam naar PMehmo, heeft Zaterdag toen het wegens mist ten anker ging ter noogte van ducdaif wit 2 te Hoek van Holland, beide ankers met ketting verspeeld. De sleepboot „Hoek van Holland" heeft de „Campania" vastgemaakt. Zij houdt de boot in vlot water. Bij opklarend weer zal zij de „Campania" naar Rotterdam opsleepen. De ankers met kettingen zullen later worden gelicht. BRAND AAN DE PRINS HENDRIKKADE. Zaterdag is door «ctodr-ande oorzaak brand ontstaan op de tweede verdieping van pand no. 84 aan de Prins Hendrikkade, be woond door F. Wij man. De bewoners waren afwezig. Het vuur werd gebluscht door gasten van slangenwagen 37 met twee stralen op de waterleiding, waarvan er een werd bediend door personeel van de afd. brandbluschmid- delen, onder leiding van onderbrandmeester Zeiler, brandmeester Van Seventer en hoofd man Keeman. Mede aanwezig waren slangenwagen 38, de motorreservewagen I, slangenwagens 50 en 9, de motorladder en slangenwagen 11. De voorkamer is geheel en de tusschenkamer gedeeltelijk uitgebrand. JUBILEUM IN DEN LAND- EN TUINBOUW Zondag werd het 20-jarig bestaan gevierd van de af deelingen alhier van den LT.B. en St. Deus Dedit. Om half negen werd de plechtige Hoog mis opgedragen door den geest, adviseur van beide organisaties, kapelaan Steenland. De predikatie werd gehouden door den zeereerw. heer H. J. Kuiper, geest, adviseur van St. Deus Dedit in het bisdom Haarlem. Door het zangkoor, hetwelk wegens on gesteldheid van den directeur, den heer H. v. d. Spek, onde leiding stond van den heer A. v. Leeuwen, met den heer L. v. d. Burg ran het orgel, werd uitgevoerd de Missa Dcminicalis 2a van Refice. Na de H. Mis vereenigden zich de beide besturen met de beide geestelijk adviseurs aan een gemeenschappelijk ontbijt in het Gezelengebouw. Door de R. K. Muziekver- vereeniging „Godsdienst en Kunstzin werd tijdens dit ontbijt aan .de jubileerende be sturen een aubade gebracht, welke op hoo- gen prijs gesteld werd. 's Avonds had in het Gezellengebouw een feestelijke bijeenkomst plaats van de R.K. Landarbeidersbond St. Deus Deait, alwaar alle leden met hun dames bijeen waren in de feestelijk versierde, gezellige groote zaaL De voorzitter, de heer M. Bolleboom sprak een kort welkomstwoord,' waarna de secretaris, de heer A. Hi; dra, in een keurig overzicht de afgeloopen 20 jaar de revue Bet passeeren. Ook verwelkomde spr. den Zü. heer pastoor en den geest, adviseur kapelaan bteeniand, alsmede den feestredenaar, den zeereerw. heer dr. A. A. Olierook. In een hooggestemde rede behandelde de eerw. spreker het werk van de organisatie, vooral ook op welke wijze dit werk te waar- deeren is. In het verleden is veel goeds door de organisatie verkregen, aan het geslacht van thans de taak dit goede te behouden en uit te bouwen. Hierbij deed de eerw. spre ker ook een dringend beroep op de vrouwen, omdat zij dikwijls stimuleerend kunnen wer ken. In de toekomst zal de organisatie nog verder moeten worden uitgebouwd en vol gens de sociale richtlijnen der encyclieken zal dit ook kunnen. Dit werd door den eerw. spr. duidelijk met verschillende voorbeelden aangeduid. Tenslotte richtte dr. Olierook een dringend verzoek tot allen, trouwe en daad werkelijke leden te zijn en te blijven. Kapelaan Steenland sprak zijn vreugde uit over het gelijktijdige .jubileum van werk gevers- en werknemersorganisatie en hoopte hierin te zien, dat er steeds een begrijpende samenwerking tusschen beide vereenigingen moge bestaan. Als voorzitter van „Katholiek Berkel en Rodenrijs" sprak de heer A. C. v. Zwieten een hartelijke felicitatie tot bestuur en leden, hierbij hulde brengend aan de leiders, die steeds voor de belangen hunner leden op de bres staan. Vooral voor dezen vroeg spr. van de zijde van eigen leden meer waardee ring en steun. Tenslotte deed spr. een be. roep op allen, de nog niet georganiseerden in de organisatie te brengen. De verdere avond werd gevuld door het optreden van het gezelschap „Flip en Flap" en de Pooloo Stars. Op fijn beschaafde wijze heeft dit Rotter damsche gezelschap de talrijke aanwezigen eenige uren doen genieten van klein-amuse- mentskunst van het allerbeste gehalte. De stemming zat er in en bleef er in; er werd braaf gelachen om de dolkluchtige moppen en scènes, terwijl genoten werd van het wonderlijke klankrijke spel van de Poo loo Stars. De heer Hij dra sprak na afloop een kort dank- en propagandawoordje tot slot. SPAARKAS -FORMULIEREN Aanvraagformulieren voor de spaarkas van het kleeding-, dekking- en scnoeisel- fonds zijn vanaf 9 Nov. a.s. aan het Stempel lokaal te verkrijgen; en verder op 9 en 16 Nov. a.s. 's morgens op het Gemeentehuis van 911 uur. De uitslagen van Zaterdag luiden als volgt: le klas StaalcoErvea 07, Zwervers de Heer, de Heer niet opgekomen, G.E.B. Eendracht 36, CorintiaMüllerco 13, HeroHaka 43. 2e klas G.G.R.R.R.B. 41, Ambaro Senco 46, Electro BoysThe Betz Boys 6—1, D.V.V.—G.S.V. 7—2. 3de klas P D.K.Internatio 82, S.R.B. Ledeheld 22, S.C.S.F.A.I.R. 19, Insu- lindeDemeta 34, VacuumStahl 35. Res. klas Ervea 2Eendracht 2 14, Mullerco 2G.G.R. 2 n.d. De uitslagen van Zondag zijn lste klas G.T.H.—u.V.C. 5—1, D.V.S.— Krudo 52, VeteranaLybelle 2—4, G.B.R, 't Oosten 31. 2de klas SP.P.B.Carola 62, Gilda R.M.K.B. 1—1, D.S.H.—P. v. R. 1—2, Olym- piaSoag 06. le klas Carola 2P. v. R. 2 45, R.M. K.B. 2—G.T.H. 0—6, Soag 2—D.V.S. 2 1—3, S.P.P.B. 2—D.S.H, 2 2—3. Bij een jongetje van 14 maanden is gisteren kinderverlamming geconstateerd. Dit is het tweede geval alhier. Het eerste slachtoffer dezer ziekte is genezen. Het nieuwe patiëntje is naar een kinder ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Gistermiddag fietste een wielrijder in de Dorpstraat. Voor hem reed een andere velo- cipedist, die op een gegeven moment een lich ten rookkolom begon na te laten. Wielrijder één zette vaart om zijn „rookenden" collega in te halen. Nummer twee scheen juist iets te bemerken. Wat bleek nu: waarschijnlijk door een vonk van een sigaret was de boven- kleeding in brand geraakt. Echter had het vuur ook de onderkleeding al aangetast en de huid bereikt. Met lichte brand wondjes vervolgde de wielrijder tenslotte zijn tocht naar Rotterdam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna M., dochter van G. van Rikxoort en J. Sintnicolaas Dingena, dochter van C. Olivier en D. Bravenboer Jacoba B. A., dochter van mr. A. J. Hazen berg en C. van Rij. ONDERTROUWD C. Riethof, 22 j. te Rotterdam en A. van Kwawegen 22 j. C. van den Bovenkamp, 29 j. en C. A. Lodder, 25 j. te Ridderkerk. GEHUWD: J. van Beek, 28 j. te 's Graven- hage en L. van der Schee 29 j. ARBEIDSBEURS Afgevoerd 1 man en 3 vrouwen; totaal aantal ingeschrevenen 218 mannen en 18 vrouwen. In de steunregeling 117 personen; uitkeering in natura 2 personen; in de werk verschaffing te Poortugaal 14 personen en in die te Krimpen a. d. Lek 2 personen. Ge bakken visch wordt uitgekeerde des Don derdags. KINDERVERLAMMING. Alhier is het eerste geval van kinder verlamming geconstateerd bij het 12-jarig zoontje van den winkelier P. Kersten. De patiënt is. ter verpleging opgenomen in het St. Antonius-ziekenhuis te Voorburg. ERNSTIG ONGELUK, De veeverloskundige IC. ten Eosch alhier woonachtig, bevond zich Zaterdag op het erf van den landbouwer Lammens, waar men bezig was met iaden van geperste pak ken stroo op een auto. Op het moment, dat de heer ten Bosch passeerde, viel er een baal stroo van 5 meter hoogte op zijn lichaam. Aanvankelijk liet de toestand zich niet ernstig aanzien. Zondag echter verer gerde de toestand dermate, dat het slacht offer op last van dr. Karreman, naar hei St. Antonius-ziekenhuis te Voorburg is ver voerd, tengevolge van inwendige kneuzingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3