DUBBEL ONDERSTEUNING GENOTEN. I xsresefi Grootsche feestviering aan den Westzeedijk. ZIJN WIJ KLAAR VOOR HET VOLGEND JAAR mBmÊÊmmmm SS DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. WORDT LID VAN DE KATH. STAATSPARTIJ SCHOONHOVEN. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938 Stempelde op twee boekjes. En had zich gistermorgen voor den politierechter te verantwoorden. rotterdamsch katholiek VROUWENKOOR. AUTO OP EIGEN KRACHT HET WATER IN. Pontificaal lof op jubileumdag der Congregaties. De heer Keesen over de komende verkiezingen. JACOB HAMEL IN DE BIJENKORF. R.K. MIDDENSTANDS- ONTWIKKELINGSCURSUS. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Voor „Recht en Orde" is een nieuwe actie ingezet. BRANDWEERMUTATIE. MUSEUM BOYMANS. Enkele schenkingen. HOOGER ONDERWIJS. PROrAGANDA-OUDERAVOND VAN DE GRAAL. Voor den politierechter mr. J. C. Brongers, iheeft gistermorgen terechtgestaan de 32-jarige ramenzetter L. van W. die zich aan een ern stig geval van steunfraude had schuldig ge maakt. Gedurende anderhalf jaar toch had verdachte op twee boekjes ondersteuning als werklooze genoten, waardoor de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon een bedrag van 1128.50 ten onrechte aan hem had uitge keerd. Verdachte gaf de feiten toe, doch was van meening, dat hij zich niet had schuldig ge maakt aan de ten laste gelegde valschheid in geschrifte- Verdachte had élke week op nieuw moeten opgeven, dat hij geen verdien sten had gehad en dat was volgens verdachte de waarheid geweest. De tweede uitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon kon hij moeilijk als verdienste opgeven. De politie rechter weer er verdachte op, dat er in het betreffende stuk gesproken wordt van in komsten en de teveel ontvangen uitkeering behoorde toch zeker tot het begrip inkom sten- Bovendien staat in het stuk, dat ver dachte heeft moeten onderteekenen, dat hij geen omstandigheid heeft verzwegen, die, ware zij aan den Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon bekend geweest, invloed zou hebben gehad op de bepaling van het bedrag dat aan hem als werklooze zou worden uit gekeerd. Bij zijn verder verhoor heeft verdachte nog gezegd, dat hij in het bezit van twee boekjes was gekomen, doordat een inwonende zuster, wier ondersteuning vroeger op zijn boekje geregeld werd, een eigen boekje had gekregen. In verband daarmee had verdachte ook een nieuw boekje gekregen, doch men had toen verzuimd het oude boekje in te nemen. Gedurende anderhalf jaar heeft ver dachte toen op beide boekjes gestempeld, wel aan hetzelfde stempellokaal doch op ver schillende uren. Nadat de controleur van Maatschappelijk Hulpbetoon, J. R. Klatten als getuige was gehoofd, heeft het O-M. waargenomen door mx- J. S. Loke requisitoir genomen en be toogd, dat men hier zeker met een omstan digheid te doen heeft, die als ze aan den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon be kend ware geweest, aanleiding zou zijn ge weest om de ondersteuning aan verdachte te verminderen. Het O.M- wil in aanmerking nemen, dat verdachte wel aan zeer sterke verleiding heeft bloot gestaan, maar aan den anderen kant moet toch wel bedacht worden, dat hier de gemeenschap voor een belangrijk bedrag benadeeld is. Het O.M. eisohte een gevangenisstraf van 2 maanden. De verdediger, mr. Schilthuis voerde aan, dat verdachte toch wel aan een zeer onge wone verleiding heeft bloot gestaan en hij zou al over een heel sterke ruggegraat heb ben moeten beschikken om een fout te laten herstellen, waardoor hij afstand zou moeten doen van een hem in den schoot gevallen voordeeltje- Het is verre van pleiter om den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te beschuldigen van uitlokking, doch het valt niet te ontkennen, dat deze dienst verdachte dan toch maar de gelegenheid verschaft heeft om het strafbare feit te plegen- Pleiter ver zocht, den politierechter 'n clemente straf op te leggen. De politierechter heeft verdacht, er reke ning meehoudend, dat verdachte gedurende geruimen tijd Maatschappelijk Hulpbetoon voor belangrijke bedragen heeft benadeeld, doch aan den anderen kant, dat hij aan een sterke verleiding heeft bloot gestaan, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Door ziekte is de pianiste Anny Somers uit Roosendaal verhinderd haar medewer king te verleenen aan het concert, dat het Rotterdamsch Katholiek Vrouwenkoor on der leiding van Frans Odijk geven zal op Vrijdag 11 November a.s. in de Nutszaal, alhier. In haar plaats zal optreden Anny Meijs uit Rotterdam. Zij speelt werken van Chopin, Martucci en Lecuona. Hedenmorgen omstreeks 10 uur reed de heer M. van T., wonende Statensingel, met zijn auto over de Heulbrug in de richting Schieweg. Halverwege botste een onbekend geblerven wielrijder tegen zijn wagen op, waarop de heer T. uitstapte om de even- tueele sehade op te nemen. Echter doordat hij de rem van den wagen niet had aangezet, reed deze op eigen kracht, onder de ver baasde blikken van zijn eigenaar, de Schie in. Een gerequireerde takelwagen had den wagen spoedig op het droge. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De Mannen-Congregatie van den Westzee dijk eens de roem van de kerk aan de Wijnhaven ten jare 1858 opgericht, gaat zich thans opmaken om de herdenking van haar 80-jarig bestaan op grootsche wijze te vieren op Zondag 13 November a.s. in de St. Ignatius-kerk aan den Westzeedijk. Voor een luisterrijke viering is er ook alleszins reden te over. De Mannen-congregatie immers is de eer ste geweest, die met haar Stanislausvereeni- ging in de eerste jaren van haar oprichting de katholieke jeugd-organisatie in onze stad ter hand na*i, organiseerde bedevaarten ter eere van den H. Willibrordus naar Berg- schenhoek; zij trok jaarlijks naar het Mar telveld in den Briel en stichtte een biblio theek voor verspreiding van goede katho lieke lectuur. Zij was de groote bevorderaarster van de Maria-vereering van de aan de Hemel- Koningin toegewijde Meimaand; zij was de ijveraarster voor de maandelijksche H. Com munie, toen de godsdienstige praktijk het veelvuldig ontvangen van de H.H. Sacra menten niet zoo kende. Zij was de bijzon dere ijveraarster voor de vereering van het Allerheiligst Hart van Jesus en de devotie der Eerste Vrijdagen. Zoo heeft zij in menig opzicht het gods dienstig leven in onze stad Rotterdam ver diept, verlevendigd en tot grooten bloei ge bracht. Ook heden ten dage nog werkt de Man nen-Congregatie met evenveel toewijding aan de verdieping van het godsdienstg leven door haar bloeiende Eucharistische-Sectie en nemen haar leden deel aan verschillende vormen van apostolaat. Uit haar ontsproot in het jaar 1898 de Jongelingen-Congregatie. Naar het model v— deze Jongelingen- Congregatie, die thans haar 40-jarig jubilé tegelijk met den tachtigsten verjaardag van haar Moeder vieren gaat, zijn verschillende jongenscongregaties hier ter stede opgericht en gevormd. Er is nog meer, Tijdens een proagandavergadering van de afdeeling H. Theresia van „Recht en Orde" in het Gymnastieklokaal, Strevelsweg 155 ge houden, heeft de heer F. Keesen, lid van den Gemeenteraad, de vraag behandeld: Zijn wij klaar voor het volgend jaar Nadat de voorzitter, de heer H. v. d. Gun, op de gebruikelijke wijze had geopend en o.m. gewezen had op de wenschelijkheid van propaganda voor „Recht en Orde" voor werkloozen is het bedrag van de contributie gehalveerd spoorde hij aan, de jongeren meer te interesseeren voor de politieke orga nisatie. Politieke scholing is met het oog op de toekomst voor hen zeer gewenscht. Reeds is een clubje gevormd, maar nog meer jon geren zullen zich moeten aanmelden. Mede werking van de ouders is zeer gewenscht. Vervolgens leidde de voorzitter den heer Keesen in, die in herinnering bracht, dat het volgend jaar de verkiezingen voor den Raad en voor de Stat envoor de deur staan. De ko mende gemeentebegrooting zal reeds staan in het teeken van de komende verkiezingen. Daarom is het goed nu reeds onze kiezers te gaan instrueeren; mede met het oog op het stellen van geschikte candidatën. De georga niseerde kiezers kunnen op dit laatste hun invloed uitoefenen. Katholieken zullen aan de stembus hun plicht wel doen, voorzoover het de stemming -> 11- - 12^1liinJ. L- «4.1-l-vl IP m CÏOC verse parochies bij welke men zich mede voor het lidmaatschap kan opgeven: St. Lambertus: J. Willemsen, Geldersche- kade *3; St. Barbara: W. W. Reys, Boezem singel 15b; H. Kruisvinding: J. M. Engwirda, Treek 26; H. Michael: H. Harte, Quintstraat 24b; H. Martelaren van Gorcum: H. L. v. d. Roer, Steven Hoogendijkstr. 35; H. Elisabeth: J. M. Cofflard, Jan Sonjéstraat 30; St. Willi- brord: P. G. Pattijn, Veelzigtstraat 29a; St. Hildegardis: G. J. F. Groothoff, Heer Ker- stantstraat 92a; H. Nicolaas: H. T.ialten, Schie- damscheweg 278b; H. Familie: A. J. J. van Vlijmen, Gordelweg 199; H. Dominicus: M. M Bronmans, Keizerstraat 22; H. Antonius v. Padua: C. v. d. Pas, R. Rottekade 63; O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans: J. a. Burcksen, Schefferstraat 21b; H. Laurentius: H. E. v. d. Brule, Nieuwstraat 33; H. Rosalia: H. J. van Leeuwen, Oppert 95; H. Teresia: H. Nortier, Zeisstraat 14b; H. Franciscus v. Assisië en Marg. Maria Alacoque: A. C. Weygertse, Transvaalstraat 24b; H. Bonifacius: Corvelyn, Streefkerkstraat 9b; H. Hart: S. Suyker Pzn., Kruisstraat 27; St. Joseph: J. B. Weykamp, Diergaardesingel 59; St. Antonius Scheel, Boschpolderplein 24b; Onze Lieve Vrouw Onbevl. Ontvangen: Ph. Kanters, Westzeedijk 48; O. L. Vrouw van Lourdes. J. H. C. Jansen, Meeuwenstraat 14b. Bij bosjes moesten ze worden teleurgesteld de kinderen en de moeders, zóó vol was gis termiddag de lunchroom in de Bijenkorf. Jacob Hamel gold deze belangstelling. Hij ging er zijn kinderkoor „Onder Ons" diri- geeren, dat reeds op een podium stond op gesteld - Om even half vier schreed de bekende op de katholieke lijst betreft, maar er is meer I dirigent binnen, begroet door applaus, greep noodig. Niet alleen het kerkelijk belang moet 7jjn stokje en weldra klonk het liedje van gediend worden, doch ook het algemeen wel- j. d. van Ramshorst: Wij zijn jong, de aard' zijn Spr. wees o.a. op de taak van de Pro- ligt open. Dit had reeds dadelijk succes, vinciale Staten, waarvan Ged. Staten, te Behalve dit stonden o.m. nog op het pro- zamen met den Commissaris der Koningin, gramma de Dansende Haasjes, van Prinses toezicht houden op de gemeenten. De heer Juliana, IJs met slagroom van Henri C. van Keesen Wilde echter vooral het belang van Praag. In den regen, Hollandsch liedje van den Gemeenteraad op den voorgrond stel len. Hoe zal die Raad het volgend jaar zijn samengesteld en wie zullen geroepen zijn wet houder te worden? Zal de kleine' meerder heid van S. D. A. P. met een drietal uiterst linkschen bestendigd blijven? En zoo ja, moet het huidig college dan aanblijven? Wanneer men nagaat, wat dit roode college heeft gedaan dan luidt het antwoord in ciën is de directeur der directe belastingen, enz neeit gcua miul' i? -v ttikopc vPwiT&at<;t van Rotterdam naar invoerrechten en accijnzen te Breda. S. Abramsz en natuurlijk ook de Klepper- marsch. Het moet voor velen een prettige uit- gaansmiddag geweest zijn. Bij beschikking van den Minister van Finan- J i J,'„nnrn hnla or n r* <■»»-« zooals het vorig college het heeft gedaan rnnorera- l Snoediger dan verwacht werd hebben col Het oudste lid van herdenkt lege en fractie zich aangepast aan de inzich- ie, de heer Th H van Waesberge herdenkt ege spl, waar.. tie, - tevens het feit, dat hij v00^ 70 jaar oor jd ten aanzien van wat de wethouders ter Sengers als hdS I van sociale zaken, de heer Dijk en van werd opgenomen. Me iubilaris- den technischen dienst en openbare werken huldigd worden een 3-tal gouden jubilam den i am hebben steerd. sen, de heeren W. Laimmers, J- H. Peters „JL™,. en C. van Woerkens, en een 3-tal jubilaris sen van 40, de eerste leden van de thans ook mee-jubileerende De goed-geoutilleerde type- en copieer-inrichting van „Huize Padua", velen handen werk geeft. welke (Zitting van 8 November). Poging tot inbraak. De 35-jarige loswerkman B. H. B. gedeti neerd, heeft terechtgestaan terzake, dat hij in den nacht van 28 op 29 September ge tracht zou hebben in te breken in het filiaal van de firma P. de Gruyter aan het P. C- Hooftplein, waartoe hij reeds over een hek en twee schuttingen was geklommen- Zijn bedoeling zou niet voltooid zijn door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat hij was gestoord door menschen en het ge blaf van een hond. De rijwielhandelaar F. M. Kaiser, die in de buurt woont, was midden in den nacht wak ker geworden, doordat zijn hond, die in den tuin ligt, geweldig te keer ging. Hij was op gestaan en had een onderzoek in den tuin ingesteld, doch niets verdachts gevonden. Aangezien de hond echter niet tot bedaren was te brengen had getuige het onderzoek verder voortgezet, waarbij hij de assistentie kreeg van den agent van politie Soeteman Samen hadden zij toen, twee tuinen verder, achter het filiaal van De Gruyter een man aangetroffen, die zich onder een boschje sla pende hield. De man was verdachte en hij is naar het politiebureau overgebracht. Den volgenden morgen, toen getuige nogeens in den tuin was geweest, had hij er een breek ijzer gevonden en een handschoen, die lagen juist op de plek, waar verdachte gelegen had. De filiaalhoudster M- J- P. Appel verklaar de, dat er in het filiaal een brandkast was, waarin de ontvangsten werden opgeborgen. De tuin achter het filiaal was een ware wildernis. Er groeiden alleen brandnetels en wilde rozen en dit was, naar getuige meende, zeker geen geschikte plek om rustig den nacht door te brengen- Het O.M. waargenomen door mr- J. F. Hoeffebnan, was van meening, dat verdachte door het klimmen over het hek van de brand gang en over de beide schuttingen van de ■tuinen reeds een begin van uitvoering aan den diefstal had gegeven, zoodat men hier wel degelijk te doen heeft met een poging tot diefstal. Rekening houdend met verdaoh- te's verleden, eisdhte het O.M. een gevange nisstraf van 1 jaar- De verdediger, mr. J. Coert Jr- betwijfelde of men hier met 'n strafbare poging te doen heeft gehad. Het is mogelijk, dat verdachte met minder goede bedoelingen in de brand gang is doorgedrongen. Toen is het blaffen van den horifo begonnen en verdachte heeft getracht zich te verstoppen. Wanneer de hond eerder tot bedaren was gekomen of de po litie minder vlug ter plaatse was geweest, dan had er voor verdachte nog alle gelegen heid bestaan om vrijwillig terug te treden. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg subs, een clemente straf. Onvoorzichtig motorrijder. Een maand hechtenis heeft het O M. ge- ëischt tegen den 23-jarigen expeditiekneoht J. A. de C. die op 10 Juli, toen hij per motor fiets door de Rözener Manzstraat reed niet voldoende had opgelet en geen voorrang had verleend aan de van rechts komende motor fiets van den gymnastiekonderwijzer J. A. Koote- Het gevolg was geweest, dat de gym nastiekonderwijzer en zijn verloofde, die op de duo zat, waren gevallen, eerstgenoemde had daarbij een barst in het kuitbeen beko men en de verdoofde had een hersenschud ding opgeloopen. Jongelingen-Congregatie, de heeren H. Wennekes, C. Merckens en Th. H. Ver del. Voorts telt de Mannen-Congregatie een 10- tal leden, die meer dan 40 jaar lid zijn en tep^itte viif 7' /eren jubilarissen, die het kruis van 40 en 25-jarigen trouwen Maria- dienst zullen ontvangen. Zoo zullen dan beide jubileerende Congre gaties en jubilarissen Zondag a.s. in de H. Mis van kwart voor 8 met een algemeene H. Communie God en Maria danken voor de tallooze gunsten en weldaden in dat tijd perk ontvangen. Des middags van half twee tot half drie zullen de besturen van de Mannen- en Jon gelingen-congregatie met haar jubilarissen recipieeren in de zaal van het K.J.C.- sebouw, van Vollenhovenstraat 7. Des avonds om half acht zal Zijne Hoog waardige Excellent'*' Mgr. Dr. J. M. Buckx S.C.J-, oud-Apostolisch-Vicaris van Finland en titulair Bisschop van Doliche een Ponti ficaal lof celebreeren, waaronder de oud- Directeur der Mannen-congregatie, pater Jos. M. A. Ex S.J., de feestpredikatie zal houden. Gedurende dit plechtig lof zal het oudste lid de heer van Waesberge worden gehul digd, terwijl de overige jubilarissen mede het kruis van trouwen Maria-dienst uit de handen van Z.H. Exc. zullen ontvangen. Ook de besturen en leden van de in de Westzeedijk-parochie gevestigde Congrega ties en de besturen van de Mannen-Congre gaties uit de stad, zijn tot de feestviering U1Hetn0z0anggkoor „Laus Deo" der St. Ignatius- kerk zal de plechtigheid besluiten met het Te Deum" van Hubert Cuypers. Zoo zullen beide Congregaties zich Zon dag a.s. in een overgroote belangstelling ver heugen en haar luisterrijke viering zien uit groeien tot een grootsche Mana-hulde. Maar de heer Nivard, vroeger wethouder van sociale zaken, heeft het toen niet min der goed gedaan. Er kan echter ook veel crltiek geleverd worden op het beleid van het college, het geen spr. nader uiteenzette. Spr. herinnerde b.v. aan de verhooging van het tarief voor de I levering van wat er aan particuliere zieken- Berooving. Tegen den 36-jarigen koopman A. W- J. M. en de 32-jarige naaister M. J. T. T. beiden ge detineerd, die terechtgestaan hebben ter za ke van een op 4 Juli in een pand aan de Mau- ritsstraat plaats gehad hebbende berooving, waarbij een Duitscher een bedrag van 2000 is kwijtgeraakt, alsmede 300 Amerikaansche dollars, heeft het O.M. geëischt, resp. 2 jaar en 6 maanden en 2 jaar gevangenisstraf- Uitspraken 22 November. Aangiften van 9 November. BEVALLEN: M. Dekker—Themsen d. E. KortenboutUiterltnden z. G. v. Prooijen Schuengel z. W. G. de VosThunlssen d. p. C. Carleburde Vos z. J. Steketeev. Oost a J. C. RuebApon d. J. v. d. Meerv. Vliet z. A. C. Vinkde Graaff d. A. de Haan—v. Wijngaarden d. C. S. v. Zon—Vroege <j W J. LangerakKoevermans z. W. v' DMk—v. d. Berg d. W. J. Spruljt—v. Rijn z. A. de Haas—Plppel z- P. H. Wijnants— Roelofs d. H. G. Roodenburg—Bonninga z. C. V. Norden—Zondag d. M. Cuijpers—v. huizen en scholen en aan de verlaging van put d. B. stevens—Lagrand z. n h. en v^ci/HAnnn snhnlen vnr,rbiiitonirewoonon- I Boer—de Vroomen^er^v wijngaard d. J. v. d. Hammend. Engelsman d. T. v. ■t Hof—v. d. Meer z. - J. Twigt-Stam z. - P. M. Slegtenhorst—v. Ri1n d. M. A. Pet—Stout d. A. Mensonldes—Eijkelenboom z. P. C. v. Dijk—Waller d. E. Nieuwpoort—v. d. Berg dochter. OVERLEDEN: I. Gommeren a. 2 mna. x. d. Berg vr. v. K. H. de Krutjk 68 j. H. ïieUböor wed. v. A. B. Westd«n 89 3. M. S. Zipp wed. v. T. C. Sulster 85 M. W. Groo ten huis vr. v. L. J. Heininger 67 j, J*' Viering m. v. J. Verschoor 55 j. S. Eering wed. v. A. M. Velde 65 J. M. v. d. Vleden m. v L. v. Sterkenburg 76 J. J. J- Borsten d. 9 rrind. H. J. Breddels vr. v. J. H. Aijkens 63 J. H. 3. Schermers vr. v. P. J. Aeckerlln 61 j. J. Tanls wedr. v. P. de Vos 85 j. de subsidie aan scholen voor buitengewoon on derwijs. Hier bleek de mentaliteit van den betrokken wethouder. Wat het eerste punt betreft, is het St. Franciscus-Gasthuis mede gedupeerd. Spr. wees voorts op het gebrek aan medewerking ten aanzien van het bijzon der nijverheidsonderwijs. De verhoudingen van de confession-eele ambachtsscholen tot de openbare lijken tot niets aldus de heer Keesen maar voor uitbreiding van onze R. K. Ambachtsschool wordt geen medewer king gegeven. Voor het overige heeft dit col lege niets meer gedaan dan andere colleges deden. Nog uitvoerig ging spr. in op de gestes van het huidig college en den raad in zijn tegen woordige samenstelling, de houding ten op zichte van de groote gezinnen, de tarieven voor electriciteit en het plaatsen van munt meters, om b.v. den werkloozen het betalen gemakkelijker te maken. Versterking van onze fractie zal noodig zijn. De achtste zetel moet weer ingenomen kunnen worden. Dat kan, wanneer we een gesloten eenheid vormen. Dan kunnen we komen tot een gemengd college en niet een college, uitsluitend van socialisten. Feestelijke sluiting. In de Tivoli-bovenzaal vond gisteravond de sluiting plaats van den R.K. Middenstands ontwikkelingscursus, welke in negen avonden werd gegeven door den heer L. J. A. van Doorn, vice-voorzitter van den R.K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem en door den heer C. J. Vermeulen, directeur van de R.K. Handelsavondschool te dezer stede. Gelijk op de vorige avonden ook steeds het geval was geweest, woonden meer dan drie honderd personen dezen laat.sten avond bij, welke werd geopend door den voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging, den heer W. H. J. van Mansum met een woord van welkom tot de heeren Donner, SchraS en Groenendijk van het Middenstandsbesturen- college en den geestelijk adviseur rector H. J. Kuyper. Hierna heeft allereerst de heer Van Doorn zijn laatsten lesavond gegeven, welke gewijd was aan étaleeren en adverteeren en welke eindigde met een fiksche opwekking tot alle cursisten om het behandelde in hun zaken leven in toepassing te brengen. Een viertal gespecialiseerde vervolgcur sussen zal worden gehouden n.l. 1. in éta leeren en adverteeren; 2. in boekhouden en handelsrekenen; 3. in handelscorrespondentie en 4. in bedrijfsrecht en wet. Hieruit blijkt wel met hoeveel animo de cursus de afge- loopen maanden is gevolgd. Vervolgens kwam de tweede docent, de heer C. J. Vermeulen, aan het woord, die op dezen slotavond veel behartigenswaardige wenken gaf over den tekst van handelsbrie ven en advertenties en over het spreken van beschaafd Nederlandsch. Al te veel wordt vergeten, dat onze spraak een visite-kaartje is, dat overal moet worden afgegeven. Namens het bestuur der R.K. Middenstands vereeniging heeft hierop de heer W. H. J. van Mansum beide docenten op hartelijke wijze gedankt voor dezen zoo uitstekend ge slaagden ontwikkelingscursus, waarvan zoo veel honderden ouderen en jongeren hebben geprofiteerd. Uit naam van de cursisten sprak vervol gens de heer Kraus woorden van dank en waardeering onder aanbieding van een stof felijk blijk hiervan aan de beide docenten. Ook de dames der docenten werden niet ver geten, zóówel mevr. Van Doorn als mevr. Vermeulen ontvingen bloemen onder het al gemeen applaus der cursisten. De heer Van Mansum heeft hierna nog bijzonderen dank uitgesproken voor het werk van de ontwikkelingscommissie, de heeren Steeman, Kok, Derksen en F. Beerens Jr. Nadat ook nog van andere zijde den bei den docenten een klein aandenken aan den cursus was aangeboden, heeft de heer Van Doorn mede nament den heer Vern^eulen een dankwoord gesproken voor deze blijken van waardeering. De grootste voldoening voor hen beiden was echter de groote en blijvende belangstelling, welke op de afgeloopen 9 avonden was getoond. Met een uurtje van gezellig samenzijn on der de lustige dansmuziek van den heer Jan van Doorn werd deze soltavond feestelijk beëindigd.. Op de mees eervolle wijze werd ontslagen de heer G. Corbeth als brandmeester van slangenwagen no. 12. RAADSVERGADERING. Voordat aan de begrooting over 1939 wordt begonnen, stelt de raad nog met alge meene stemmen vast de gem.-rekening 1937, welke sluit met 'n batig saldo van 15.023,08. De voorzitter zegt, dat zich, wat de gem. begrooting over 1939 betreft, geen nieuwe gezichtspunten voor doen, dus zal hij zich van algemeene beschouwingen onthouden, daar deze begrooting vrijwel dezelfde is a a die van verleden jaar, in verband echte*; de belastingplannen der regeermg ver spr. voor een volgend jaar wel wij - g g hierin Vervolgens maken ia„j?!lede" dêor^S'Sr «Sten e.d. Ook ,„7S krijgen weer enkele straten een beurt, doch Gelijk bekend, heeft de Kath. Staatspartij hi,JSmist hierbij de Voorhaven, waar trot- t TTn?P„. zoo pas het parool uitgegeven: vóór 1 Januari toir, dringend noodig zijn, ook de Oost- en „GODSDIENST EN POLITIEK 50 000 nieuwe leden! En de Algemeene Kath. Westzijde der ^at betreft de Koe- B. en W. van Rotterdam deelen aan den Raad mede, dat het Museum Boymans de na volgende schenkingen heeft ontvangen: 1. van de Lucas van Leyden,Stichting te Amsterdam een belangrijk geheel van 45 boek- en reproductiewerken, hoofdzakelijk betrekking hebbende op het gebied van de grafische kunst, w.o. het werk van W. L. Schreiber (8 deelen) over houtsneden in de 15e eeuw en het 10-deellg werk van Loys Delteil over de litho's van Daumier, bene vens de eerste 25 jaargangen (19011925) van het tijdschrift „The Connoisseur"; 2. van mevrouw dr. J. Goekoop-de Jongh te Breda een beeld in brons, voorstellend een knielenden jongen, van den Vlaamschen beeldhouwer George Minne. ROTTERDAM, 9 November. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische weten- schappen de heeren N. Bontenbal en G. J. Ber gen. Dr. Moller komt spreken. Na het spontane en waardige protest van de Rotterdamsche Katholieken tegen de usurpatie en aanmatiging van de politiek tegenover den godsdienst in Duitschand, kan het niet anders, of ook voor de rustige, wetenschappelijke uiteenzetting van Dr. Moller over de ideale verhouding tusschen politiek en goddsienst, zooals ze behoort te ziin, mogen we groote belangstelling tege- een kiezerskwantum van plusminus 4U' J 6 T.T-- kwestie zooveel „-i. rw/1p" in den Propagandaclub te dezer stede maakte zich andermaal op, om tot het bereiken van den stouten opzet het hare bij te dragen. Andermaal want reeds bij herhaling heeft het ijverige vrijwilligers-korps een aan val in die richting ondernomen. Altijd wel met min of meer succes, dat echter nooit doorslaand heeten mocht, daar er zich steeds een groot verloop blijft vertoonen in het ledental der katholieke politieke organisatie in onze stad. Eigenlijk is het wat beschamend, dat bij moet zien. Nu er over deze kwestie zooveel het aantai leden van „Recht en Orde" m te doen is, en er zooveel averechtsche opvat- l00p der jaren nooit boven een kwart tingen over in omloop zijn, zelfs eenigszins gen0emd cijfer is uitgekomen. Momen e in onze eigen kringen soms, moet ieder Ka- ^et zelfs weer aanzienlijk gezakt, tholiek toch naar ons inzicht begrijpen, dat het van groot belang voor hem is, dat hij over deze zaak een heldere en duidelijke voorstelling heeft. Hedenavond worden velen verwacht in „Palace", Botersloot, waar te half negen Dr Moller ons over dit onderwerp zal toespre ken. In de parochie St. Elisabeth. Dinsdagavond organiseerde de parochiëele Graalcirkel „Lsetare" van de parochie der H. Elisabeth een avond voor ouders van le den en niet-leden. Het Graalkoor, dat aller verbazing wekte door zijn ook nu weer keu rige prestaties onder de kundige leiding van mej. M. v. d. Putten, omkranste met eenige gezangen een geestdriftig principieel woord tot de ouders van den assistens eccleslasticus kap. Dorbeck. De filmraad kwam met een programma van eigen films in rijke verschei denheid, onder muzikale opluistering van klassieke muziek op gramofoonplaten. De Graalmeisjes hadden de parochiezaal omge- tooverd in een gezellig vertrek, zooals juist de Graal dat kan. Er heerschte dan ook een echt prettige sfeer en het was een zeer ge slaagde avond. L x-x-xxu v» v-cx aanxjivxixxjxv glrnrnon? Kan daarin nu geen verandering De tijden zijn er toch niet naar, aa men a s katholiek staatsburger kan volstaan e om de twee jaar op de lijst zijner p° 1 "e orSa~ nisatie te stemmen. Het is dringen noodig, dat de katholieken zich ook in politicus hech ter aaneen sluiten. Niet alleen omdat zij ge zamenlijk de niet geringe financleele lasten van een uiteraard veel geld verslindende pro paganda dienen- te dragen, maar vóór alles omdat aansluiting bij de Staatspartij eisch is van dezen verwarden tijd, die kleur-bekennen vraagt en de vorming van een stevig bolwerk tegen allerlei strevingen welke de katholieke gedachte in het staatkundige belagen. Voor zoover er dan ook onder onzen lezers kring katholieke vrouwen of mannen zijn, die tot nu mochten verzuimd hebben, zich als lid van de Kath. Staatspartij op te geven, achten wij een dringenden oproep op zijn plaats tot het sluiten der gelederen over het geheele front. Met des te meer aandrang wekken wij daartoe op, nu in het komende jaar wederom de stembus opengaat en het dus van groot belang is, dat zooveel mogelijk katholieke kiezeressen en kiezers aan de voorbereiding van Staten- en Raadsverkie zingen binnen het verband der Staatspartij deelnemen. Om daartoe echter het recht te hebben moeten zij vóór 1 Januari 1939 als lid der partij staan ingeschreven. Ten gerieve van gegadigden laten wij hier de adressen volgen der secretarissen van de afdeelingen van „Recht en Orde" in de di straat-Zuid, de Havenstraat en de Haven- straatschewal meent spr., dat hier verbete ring ook dringend noodig is, doch dat deze correcties zullen moeten wachten op het rio- leerlngsp|an- Verder wijst hij erop, dat het in de Prinses Julianastraat des avonds zeer donker is. Hij zou daar aan de zijde dei- watertoren gaarne een lichtpunt bijgeplaatst zien. De heer v. d. Hek zal zich ook van alge meene beschouwingen onthouden. Hij wil de goede harmonie in den raad niet verstoren, hij moet echter nogmaals terug komen op de Scheluwebrug; deze is veel te smal en moet een meter verbreed worden, wat hij reeds in 1935 heeft betoogd, ook drukt hij er zijn spijt over uit, dat B. en W. niets doen om een bruggetje aan het einde der Oude Haven te krijgen. De voorzitter zegt den heer v. d. Hek dankbaar te zijn, dat hij de goede harmonie in den raad zoo op prijs stelt. De verbetering der Scheluwebrug moet wachten op het wegenplan, waarvan binnenkort het tweede gedeelte zal aanbesteed worden en waar, naar spr. hoopt, een aantal werkloozen uit deze gemeente werk zal vinden. De verbetering der door den heer Peerbblte genoemde stra ten wacht inderdaad op het rioleeringsplan, welks goedkeuring hij ieder oogenblik ver wacht. Wat de verlichting der Julianastraat betreft, hij zal zich hierover met den direc teur der bedrijven verstaan. Omtrent het maken van een brug over de Oude Haven merkt weth. v. d- Oever op, dat hiervoor geen post op de begrooting kan uitgetrokken worden, daar men in Den Haag dezen toch weer schrapt als niet noodzake lijk. De heer Kok zegt van meening te zijn, dat een brug aldaar het geheele stadsbeeld zou bederven. Weth. Deerenberg verklaart, dat omtrent de door den heer Peerbolte gewensehte ver lichting reeds gesproken is, doch eerst zijn Olivier v. Noortstraat en plein aan de beurt. Enkele kleine opmerkingen zijn voorts ge maakt door de commissie van openbare wer ken. De heer Van Harmeien zou gaarne zien, dat de Oranjelaan geteerd werd, thans vindt hij alleen den naam nog slechts mooi, verder zou hij, om een goede aansluiting op den aan te leggen rijksweg te verkrijgen, de Kerkstraat door middel van een brug over den Oude Singel willen verbinden met de Jacoba van Beijerenstraat. Het pand aan het einde der Kerkstraat zal dan gesloopt moe ten worden een en ander met steun uit het Werkfonds. Hierop zegt de voorzitter, dat de gemeente reeds steun uit dit fonds zal krij- een bii uitvoering van het rioleeringsplan. Om nu ook nog steun aan te vragen om een. brug over den Oude Singel te maken, dat durft hij niet aan, trouwens, waar de nieuwe rijksweg zal eindigen, is nog niet precies be kend. Weth. v. d. Oever zegt nog omtrent een te maken brug over den Oude Singel, dat dit idee in de commissie is opgekomen om naar de bedoelde woning een pad te doen aan leggen en aldus een verbinding over den Oude Singel te verkrijgen. Spr. vreest dan echter verkeersmoeilijkheden. Verder zal de opslagplaats aan het einde van den tol op geruimd worden. Bij den post gem. reiniging zegt de heer Peerbolte nog steeds voorstander te zijn van een vuilnisauto, die tevens bij eventueele brand gebruikt zou kunnen worden. Hierop zegt de voorzitter, dat wegens de nauwe straten en de geringe afstanden, aanschaf fing eener auto moeilij straten en de BD- ijk en vrij kostbaar zal blijken te zijn. Verder wil de heer Woudenberg een post van ƒ300, welke het gasbedrijf betaalt aan de gemeente als huur voor het steiger, over brengen naar de begrooting der bedrijven. Weth. Deerenberg licht toe, dat het tenslotte hetzelfde blijft, de bedrijven behooren aan de gemeente, omdat ook andere scheme" v deze steiger gebruik maken, berust het toe zicht bij den havenmeester. T, u„„,. Kok zegt voorts, dat voor ver waaiing en verlichting der scholen ƒ1200 u uitgetrokken. Het vorige jaar bedroeg dit 1400. Weth. v. d. Oever antwoordt hierop, dat dé levering thans loopt tot 1 Januari, de rest komt op de volgende begrooting. Dit doet weth. Deerenberg opmerken, dat de centrale verwarming meer kost dan men aanvankelijk dacht. De behandeling der be- drijfsbegrooting, thans aan de orde, doet de heer Peerbolte vragen naar de verlaging der tarieven. Weth. Deerenberg zegt, dat de prijs van het gas, uitsluitend voor verwarming, van 6 op 4 cent gebracht wordt. Worden twee meters op één aansluiting gebruikt, dan behoeft men slechts voor een meter huur te betalen. Wat de electriciteitstarieven be treft de basis voor vastrecht wil men ver lagen met 15 pct.„ het zgn. winkeltanef brengen van 12 op 10 ets. per K.W.U. en het tarief zonder vastrecht van 28 op 25 cent. Hiermee is een bedrag van 3000 gemoeid. De hetr Peerbolte zegt blij te zijn met de verlaging der electriciteitstarieven, van de gastarieven kan hij dit echter niet zeggen, hij zou ook gaarne de meterhuur verlagen. Weth Deerenberg zegt dat deze verlaging ernstig'is overwogen, tegenover verlaging van meterhuur staat echter geen meerder verbruik. Daar geen der leden meer op merkingen heeft, komt de begrooting in stemming en wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dan wordt vervolgens de uitkeering in zake de L.O.-wet nog vastgesteld en is de rondvraag aan de orde. Hierbij informeert de heer v. d. Hek naar het overleg tusschen de Ned. Herv. gem. en het gem bestuur inzake het contract tus schen kerkelijke en burgerlijke gemeente, waarop de voorzitter antwoordt, dat men tot overeenstemming is gekomen. De raad kan deze kwestie spoedig bespreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2