DE MAASTUNNELBOUW MAANDAG 21 NOVEMBER 1038 IN ÓNVERMINDERD TEMPO GAAT HET WERK VOORT. De zandzuiger is bezig een geul te graven in de rivierbedding:. A. B. H. VERHEY HERDACHT Onthulling van zijn buste in de Doelen. EEN 102-JARIGE. NOG EEN HELER IN ARREST. P«: VIOOLAVOND ROBERT LE RUTTE Marinus Flipse aan den vleugel. CENTRALE WERKPLAATS. EEN BLOKJE OM METEEN MOTORFIETS. GEMEENTERAAD. R. K. MANUFACTURENCURSUS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HET ST. VINCENTTUSGONCERT. BOUWGROND. HERVATTING OOST-AZIË-DIENST VAN ROTTERDAM. BRANDWEERBENOEMINGEN. u HOEZEER het tempo van de werkzaamheden bij den Maas-, tunnelbouw onverminderd wordt ge handhaafd, zoo is toch voor den oppervlakkigen bezoeker het verschil met den bouwtoestand van een maand geleden niet zoo bijzonder groot. Als werkelijk nieuws kan slechts worden vermeld, dat aan het begin van de afgeloopen maandelijksche periode een groote zuiger gearriveerd is, welke een begin heeft gemaakt met het wegzuigen van dat gedeelte van den rivierbodem, waarin t.z.t. de- tunnelelementen voor het rivierge- gedeelte zullen komen te liggen. Onze maandelijksche excursie naar de Maastunnelwerken onder leiding van de hee- ren technici van den Gemeentelijken Tech- nischen Dienst, bracht ons hedenmorgen allereerst naar de Heysche haven, waar men alweer aanmerkelijk is gevorderd met den bouw van het tweede drietal tunnelstukken. De bouw der nieuwe tunnel- stukken. De stalen platen voor de bodemafdichting der drie elementen zijn geheel afgelascht, terwijl de zijwanden grootendeels gesteld zijn. Van het achter in den dokput gelegen tunnelstuk is de wapening grootendeels ge steld, terwijl men in het opvolgende stuk met het stellen is aangevangen. Spoedig zal dan ook het betonneeren hier weder een begin kunnen nemen, vorst en weder die nende Het werk in de Waalhaven. Wat den stand van het werk in de Waal haven betreft, volgens vooraf vastgesteld stortprogramma wordt hier de voltooiing van de eerste drie tunnelelementen ter hand genomen In verband met de sterkte der ele menten tijdens hun opbouw is het noodig, dat het betonneeren zeer voorzichtig ge schiedt, zoodat de aanwijzingen omtrent de volgorde van het storten, de plaats waar en de snelheid, waarmede dit geschiedt, veel nauwkeuriger moesten worden vastgelegd dan gemeenlijk voor betonwerk noodzake lijk is Naarmate het betonneeren vordert zakken de elementen geleidelijk dieper, doch voorshands steken zij toch nog zoo hoog boven het water uit, dat men van den stei ger af het inwendige alleen bij laag water kan zien. Bij hoog water is dit slechts mogelijk, indien men bovenop de stukken klimt, wat voor den leek met halsbrekende toeren gepaard gaat. Heien van Frankipalen aan den Linker Maasoever. Het werk aan den Linker Maasoever vor dert mede in zeer snel tempo. De caisson voor het ventilatiegebouw is reeds tot circa 14 meter onder R. P. afgezonken. Men is erin geslaagd, daarbij geholpen door den bodemgesteldheid, een gemiddel de zakking van meer dan een meter per dag te bereiken. Thans wordt het tweede gedeelte van den opbouw tot uitvoering ge bracht, zijnde weder een deel der zijmuren van 8 meter hoogte, waarvoor men doende is bekisting en wapening aan te brengen. Zoodra het beton daarvoor gestort en ver hard is kan dan de slotperiode van het afzinken worden ingezet. Het heien van de Frankipalen vindt hier nog steeds voort gang. Met twee stellingen is men doende met groote regelmaat palen in den grond te brengen, waarbij, zooals bekend, de paalkoppen op zoodanige diepte onder den grond worden uitgevoerd, dat zij te voor schijn zullen komen bij de daarop volgen de ontgraving. Daarnaast is ook een stel ling bezig, die de damplanken in den grond brengt op dat gedeelte van den bouwput, waar de palen reeds geheid zijn. Men ls daarmede zoover gevorderd, dat reeds een begin kon worden gemaakt met de ontgra ving en wel in de buurt van de Machinefa briek Katendrecht, alwaar het tunnelpor taal, dus de overgang tusschen het open en het gesloten gedeelte, wordt gebouwd. Gecompliceerde timmerwerken aan den Rechter oever. Aan de Rechter Maasoever gaat men voort met het betonneeren van het inwendige van het ventilatiegebouw, waarin zich beneden den beganen grond een groot aantal vloeren en wanden bevindt, die tijdens het naar be neden brengen van de fundatie niet tot uit voering konden komen, omdat zij het tempo der werkzaamheden dan teveel vertraagd zouden hebben. Thans, nu de pneumatische arbeid gestaakt is, kan men daaraan de noo- dige zorg besteden en zoo verschijnen dan ook successievelijk de gecompliceerde tim merwerken der bekistingen, waarin de contra-vorm van het te maken betonwerk is afgebeeld. Zwaar heiwerk voor de roltrap schacht. De aan het ventilatiegebouw aansluitende bouwput voor de roltrapschacht is nog niet verder ontgraven, omdat men nog doende is, daarin de palen te heien, die deze schacht moeten ondersteunen. Het zware heiwerk heeft tot gevolg, dat men slechts een gering aantal palen per week kan heien, zoodat voor dit onderdeel de voortgang dan ook niet in het oog vallend groot is. Reeds bezig met grond storten op tunnellichaam. Bij den gesloten oprit is men doende met het ontgraven van den bouwput voor het tunnelgedeelte, dat onmiddellijk aansluit bij het ventilatiegebouw. Hier is reeds weder een aanzienlijke diepte bereikt en hebben vele stempels, afkomstig van de reeds gereed gekomen gedeelten, weder toepassing ge vonden. Het aansluitende en thans in ruw bouw groctendesels gereed zijnde gedeelte van den gesloten oprit is voor een deel reeds geheel van stempels ontdaan. Men ziet hier derhalve het breede, langzaam hellende be- tonvlak van den bovenlant van het tunnel lichaam. Lang zal dit evenwel niet meer duren, aangezien reeds begonnen is met dit gedeelte weder met grond te bedekken en wel met grond, afkomstig van het thans ont graven wordende gedeelte. Alvorens deze grond op het tunnellichaam wordt gestort worden de damwandgedeelten, die daar bovenuit zijn blijven steken, afge brand en verwijderd. De groote betonklossen, welke aan de damwanden bevestigd waren en als steun punten diénden voor de stempelconstructie, zijn thans waardelooze objecten en vormen een leelijke „sta-in-den-weg". Gelukkig kon daarvoor een „kerkhof" worden gevonden bovenop het tunnellichaam op zoodanige plaatsen en diepten, dat zij, ook als in de toekomst hier nog werk zou moeten worden verricht, b.v. aan rioleeringen of leidingen, niet hinderlijk zullen worden. Het graafwerk aan den Westzeedijk Het in ruwbouw reeds eenigen tijd ge leden gereed gekomen open tunnelgedeelte werd in de afgeloopen maand verder aange vuld met grond afkomstig uit de ontgraving, noodig voor de kunstwerken aan het circu latieplein op den Westzeedijk. Het Noorde lijke deel daarvan, binnen den Westzeedijk gelegen, is in uitvoering, doch voorshands is hier behalve een vele honderden meters lange schutting nog weinig anders te zien dan graafwerk. De groote sleepemmer doet daarbij weder dienst, zoodat een aanzienlijk kwantum per dag kan worden verzet. Eenige proefpalen werden geheid ter bepaling van de lengte van de aan te maken betonpalen, terwijl men doende is met het gereedmaken van de plaats, waar deze palen zullen wor den gemaakt en opgeslagen tot zij aan de beurt komen om te worden geheid. In tegenwoordigheid van vele vrienden en vereerders van wijlen A. B. H. Verheij, den bekenden Rotterdamschen toonkunstenaar, is Zaterdagmiddag in den foyer van de Doelen diens door Rehm vervaardigde buste ont huld. Uit naam van mej. M. Boer, die wegens ongesteldheid verhinderd was, heeft mej. A. R. Gramsberg een woord ter inleiding ge sproken, waarin zij zeide, dat naast de bus ten van mevrouw NoordewierReddingius en Bernard Diamant in de Doelen die van Anton B. H. Verheij niet mocht ontbreken. Een oproep tot de oud-leerlingen en oud koorleden van Verheij had zoo'n resultaat, dat in minder dan tijd het noodige daartoe bijeen was. Verheij was een geboren en ge togen Rotterdammer, zoodat het comité de opdracht liefst aan een Rotterdammer wilde In het Tehuis voor Ouden van Dagen van de Hervormde Diaconie aan de Van der Sluysstr. vierde gisteren de heer M. Hoff, oudste inwoner van Rotterdam, zijn 102den verjaardag. De oude heer leeft nog met alles mee en het gaat hem aan zijn hart, dat hij de opening van den Maastunnel wel niet meer zal zien. Wie weet? Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van de duistere praktijken van den 19-jarigen kantoorbediende-automaniak S. T. C., die zich zelf op vreeselijke wijze in de schuld had ge werkt. Toen hij op een gegeven moment weer een gehuurd projectie-apparaat naar een bank van leening wilde brengen en deze bank weigerde het apparaat in ontvangst te ne men, omdat C. niet kon bewijzen, dat het zijn eigendom was, ontmoette C. een man, die er wel een gaatje voor wist. Men belandde bij den pensionhouder-opkooper S. S., die het apparaat ver beneden de waarde kocht. De man, die hem het gaatje heeft'aange wezen is de 27-jarige koopman I. van O., die thans terzake van heling is gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overge bracht Mr. P. J. Oud,4burgemeester van Rotterdam, wordt verwelkomd aan boord van het Deensche m.s. ,,Selandia", van de East Asiatic Co., dat uaterdag ter gelegenheid van zijn eerste reis, bij aankomst in de Maasstad op feestelijke tvijza mrd ontvangen. De buste van den toonkunstenaar wijlen H. V. H. Verhey (werk van den beeld houwer H. Rehm), welke Zaterdag in de Doelen te Rotterdam werd onthuld. geven. Rehm is in zijn opdracht zeer goed geslaagd. Dank zij zijn werk zal Verheij hier in de Doelen herleven en bezieling geven aan het muziekleven van thans. Door mevr. van 't ZandtJohnson werden hierna drie door Verheij zeer geliefde lie deren gezongen n.l. twee Noorsche, het „Letzte Frühling" van Grieg, „Regts sich Dir im Herzen" van Börser en Brahms' „Auf der See". De heer W. F. Dutilh, eveneens een oud-leerling van Verheij, accompagneerde haar. Op uitnoodiging van mej. Gramsberg kwam hierop de zoon van A. B. H. Verheij, de heer Toon Verheij, naar voren om het tusschen palmen opgestelde borstbeeld van zijn vader te onthullen. Vervolgens heeft mej. Gramsberg het beeld overgedragen aan den voorzitter van de so ciëteit „Harmonie", den heer C. de Monchy, die het volgaarne aanvaardde, omdat dit beeld, beter dan dat op den Heuvel, de her innering levendig zal houden van een man, diè zooveel jaren in het Rotterdamsche mu ziekleven toonaangevend is geweest. Van het beroemde trio mevr. Noordewier, mevr. De HaanManifarges en Verheij bezit de Doelen nu de busten van mevr. Noorde wier en Verheij. Ook die van mevr. De Haan, waaraan gewerkt wordt, zal welkom zijn en het bestuur van de Doelen zal deze drie borstbeelden een waardige plaats geven. Door mevr. Crolvan Stolk werd hierna een krans aan het voetstuk van het borst beeld neergelegd. Onder hen, die deze korte, maar treffende hulde aan den onvergetelijken musicus bij woonden, werkten wij ook op mevr. De Haan Manifarges, Sam Swaap, David Blitz, den voorzitter van Rotte's Mannenkoor, den heer Kornacker, den voorzitter van Toonkunst, den heer J. de Monchy en mr. R. Goddard, den voorzitter van den Kunstkring. Het borstbeeld geeft vooral en profil een zeer goede gelijkenis. De violist Robert le Rütte gaf met bege leiding van Marinus Flipse een yioolavond in het Nut met een program, waarop voor kwamen: Sonate no. 3 d moll van Brahms, sonate no. 1 g moll (viool-solo) van Bach, Poème van Chausson en verder wat klein goed. De entree met de sonate van Brahms was niet erg bemoedigend. Het spel van den violist was hier wat erg schoolsch, onzeker, toonde gebrek aan karakter en maakte sterk den indruk van te veel aan de techniek vast te zitten. Bovendien stond hij nog al eens met de zuiverheid op kwaden voet, wat trouwens in den loop van den avond wel meer voorkwam. De reproductie van dit opus was van een onrustige sfeer, onbe- heerscht en expressief ook weinig zeggend. Bovendien was het contact tusschen violist en pianist vrijwel voortdurend afwezig, ieder ging zijn eigen gang. Het leek zoo nu en dan op een race tusschen beiden, waardoor het derde deel poco presto en con sentimen- to en het slotdeel presto agitato beslist on voldoende waren. Toen kwam de sonate van Bach voor viool solo en hiermee toonde de violist zich van een geheel anderen en veel beteren kant. Hij demonstreerde in deze Bach-sonate een zeer lofwaardige techniek, die zich van de materie wist los te maken. Heel de sonate werd knap gespeeld, vrijwel voortdurend ge tuigend van muzikaliteit, begrip van stijl, strakheid van lijn en duidelijkheid van stemvoering. De toon was hier ook warm en soepel, hoewel op de e-snaar wat glad en schel en op de g-snaar nu en dan te ge forceerd, wat den klank-adel dan leelijk in het gedrang bracht. Over het geheel een zeer goede prestatie. De algemeene indruk van het spel van de zen violist is, dat het zeer varieerend en contrasteerend van kwaliteit is. Nu eens zijn zijn geestelijke concentratie en zijn mu zikale intuitie diep en gespannen, vibreert in zijn voordracht een gezonde sensibiliteit, dan weer is het kinderlijk-naief, oppervlak kig en leeg; speelt hij de noten zonder meer, zooals sterk geaccentueerd werd in het weinig-zeggende, monotone en aan variatie arme Poème van Chausson. Hoewel Flipse hier weer met smaak, volgzaamheid en artisticiteit begeleidde wist de violist hier weinig te boeien. En weer in tegenstelling hiermede kreeg „La fille aux cheveux de lin" van Debussy een zeer mooie vertolking, prachtigvan toon, muzikaal en fijn van begrip. Ook „Ma- laguena" van Albeniz stond op hetzelfde mooie niveau. Het spel van dezen violist wettigt de con clusie, dat het hem niet aan muzikaliteit en kunstzinnigheid ontbreekt, dat zijn techniek van goede kwaliteit is, dikwijls van zeer gave en uitstekende verzorging; maar het is allemaal nog te onevenwichtig, te veel aan inzinkingen en schommelingen onder hevig. Zijn goede momenten bewijzen, dat hij artistiek wat weet te presteeren, dat er een goede en mooie basis is waarop kan worden voortgebouwd. Als le Rütte zijn tekortkomingen weet weg te werken en zijn onvolmaaktheden weet te overwinnen, dan kan hij zich een plaats onder de goede en bekende violisten vproveren. In de maand Juni van dit jaar heeft de behanger J. v. d. R. wonende Snelleman- dwarsstraat aangifte gedaan bij de politie van het bureau Bergsingel van verduistering van zijn motorrijwiel. Hij had het motor rijwiel te koop aangeboden en eenige dagen later kwam een man kijken met de bedoe ling de motorfiets te koopen. Hij wenschte echter het motorrijwiel eerst te probeeren en vroeg even een blokje te mogen rondrijden, hetgeen werd toegestaan. De aspirant-kooper heeft het „blokje" echter zóó groot gemaakt, dat de behanger hem niet meer terugzag. Het signalement van den man werd door do politie verspreid, maar succes bleef uit. Dezer dagen echter is de man zich komen melden bij de politie, wani hij voelde dat hij er toch wel bij zou raken. Hij is de 30-jarige musicus P. E. van J. De motorfiets was hij echter kwijt, want deze had hij verkocht aan een onbekenden boerenjongen. De musicus is ingesloten. Nog veel te weinig deelnemers. Verschenen is het verslag van de Gem. sub-eommissie voor de Centrale Werkplaats over het jaar 1937. In verband met den toestand op de arbeidsmarkt kon de commis sie nog niet denken aan inkrimping harer bemoeiingen. Voor plaatsing bij de Centrale Werkplaats komen in aanmerking jeugdige werkloozen in den leeftijd van 16 tot 25 jaar. Voor de deelnemers wordt als eisch gesteld, dat zij óf in eenig vak practisch werkzaam zijn ge weest, 9t een opleiding aan een der nijver- heids-onderwijs-inrichtingen hebben ontvan gen. Ofschoon het aantal deelnemers tot dank baarheid stemt, is de commissie toch van oordeel, dat nog een groot aantal jeugdige werkloozen buiten dit, voor hen zoo nuttig werk blijft staan. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden in 1937 gemiddeld ingeschreven 2167 mannelijke geschoolde werkloozen van 16 25 jaar, behoorende tot de beroepen, bouwbe drijven, houtbewerking en metaalbedrijven- De Centrale Werkplaats telde gemiddeld 213 deelnemers. In een tijdsbestek van ruim 2!£ jaar, gedurende welke de Centrale Werk plaats reeds bestaat, zijn 2026 deelnemers in geschreven, waarvan 1784 jongens kans zagen in het vrije bedrijf geplaatst te worden. Vele werkgevers nemen bij voorkeur jongens, die hun vrijen tijd benut hebben voor het on derhouden van hun vakbekwaamheid. In den loop van het verslagjaar werd, af gezien van minder belangrijke objecten, het volgende door de Centrale Werkplaats ver richt. 1. Wederopbouw en inrichting van een houten hulpschool ten behoeve van het Wes ter Volkshuis. 2. Vervanging van de gasverlichting in een aantal schoolgebouwen door electrische verlichting. 3. Bouw van rijwielbergplaatsen bij scholen. 4. Vervaardiging van rijwielrekken ten behoeve van de „Werkobjecten voor Jonge re Werkloozen". 5. Wegbreken van wanden en herstel werk in het gebouw Sehiedamschesingel 55 voor de tentoonstelling „Ontdek Uw Stad". 6. Verdere inrichting van de Centrale Werkplaats zelfteekenkamer, schaftlokaal. 7. Vervaardigen van voorwerpen voor scholen: bloemenplanken, speelgoed (voor bereidend onderwijs) bloembakken, kastjes voor verzamelingen enz. 8. Vervaardigen van boekenwagentjes voor het ziekenhuis Coolsingel. 9. Vervaardiging van meubelen in loka len van jeugdvereenigingen ten behoeve van werkloozencursussen. 10. Vervaardiging van 20 kipkarren ten behoeve van de „Werkobjecten voor Jonge re Werkloozen". 11. Vervaardiging van banken voor het openluchttheater op Van Brienenoord. 12. Aanbrengen van diverse voorzienin gen in het Administratief Bureau voor Jon gere Werkloozen. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 24 November. De agenda ver meldt o.m.: het voorstel in zake verplaatsing van het Caland-monument; het voorstel tot wijziging van den aanleg van den bosch- en parkaanleg rondom den Kralingschen Plas; het voorstel tot voorloopige vaststelling als uitbreidingsplan van het Kralingsche Bosch plan; het voorstel tot het aangaan met de ge meente Schiedam van een overeenkomst in verband met grenswijziging. LEVER BROS UNILEVER. Liquidatie „Hovema". Houders van preferente aandeelen Holl. Ver eeniging tot Expl. v. Margarinefabrieken „Ho vema" worden bijeengeroepen voor een verga dering op 30 November a.s. te Rotterdam- In behandeling komt een voorstel van Commissa rissen en Directie tot goedkeuring overeenkom stig de Statuten van de overdracht der ten name der Vennootschap staande onroerende goederen in geval van liquidatie, Op denzelfden datum wordt een buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhou ders gehouden waarvan de agenda een voorstel inhoudt van Commissarissen en Directie tot ontbinding der Vennootschap met ingang van 1 December 1938 en tot vaststelling der alge- meene regelen van liquidaue> alsmede tot toe stemming tot overdracht der onroerende goede ren in geval van liquidatie. De heer Claassen aanvaardt het voor zitterschap. In een bijeenkomst van het bestuur van den R.K. Manufacturencursus en eenige ge- noodigden heeft de voorzitter Vrijdagavond officieel afscheid genomen. Van verschillende zijden is hem hierbij hulde gebracht voor het vele werk en de uitstekende leiding aan deze instelling gegeven. Namens het cursusbestuur sprak de heer H. v. d. Bogaardt onder aanbieding van een zilveren sigarendoos, namens de docenten de directeur van den cursus, de heer C. J. Ver meulen die getuigde van prettige samen werking en waardevollen steun en als aan denken een zilveren sigaretten-koker aan bood. Als voorzitter van „St. Alphonsus Rodri guez", de vereeniging van R.K. Manufactu rers, verklaarde de heer W. H. J. van Man- sum, dat het vertrouwen in dezen jongere gesteld, niet beschaamd was. Het spijt allen, dat een voorzitter heengaat, die in de moeilijke jaren van het eerste begin er zoo met hart en ziel voor gewerkt heeft en die de hechte samenwerking tusschen pa troons en bedienden op zoo gelukkige wijze heeft weten te bereiken. Ook namens den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Francis- cus van Assisië" voerde de heer van den Bogaardt nog afzonderlijk het woord en ver klaarde dat dank zij den aftredenden voor zitter bediendenbond en middenstand veel dichter tot elkaar waren gekomen. De heer Van Os heette hierna Sen heer G. Claassen hartelijk welkom als bestuurslid en deelde tevens mede, dat in de laatst ge houden bestuursvergadering van den cursus besloten was dat de heer Claassen als voor zitter zou fungeeren. Als zoodanig heette hij dezen hartelijk welkom. De officieele in stallatie zal op de eerstvolgende vergadering van het cursusbestuur geschieden. Namens de samenwerkende organisaties werd de nieuwe voorzitter hierna welkom geheeten, ook door den directeur van den cursus den heer Vermeulen. De heer Claassen heeft hierna verklaard, dat men op hem kon rekenen, waarna de scheidende voorzitter in 'n hartelijk speechje dank bracht voor de waardeerende woorden en waardevolle souvenirse Indien 't goed gaat met den cursus en deze voor heel 't land ten voorbeeld kan worden gesteld, dan is dit niet mogelijk geweest zonder de medewer king van ailen, die hier dezen avond bijeen waren. Ook spr. persoonlijk spijt het, dat hij het cursusbestuur gaat verlaten, doch een troost is het te weten, dat de leiding van den. thans in bloeienden toestand verkeerenden cursus kan worden overgedragen aan iemand, die ten volle voor zijn taak berekend is. Zitting van Vrijdag. Twee spaarbankboekjes geplunderd. Op 21 September was de fabrikant P. Bar- neveld op het politiebureau Sandelingplein aangifte komen doen van de vermissing van twee spaarbankboekjes) die ten name van zijn kinderen stonden. De boekjes waren in zijn woning geborgen geweest in een lade van het buffet en naar de fabrikant bemerkt had was het tegoed van die boekjes op het bijkantoor van de spaarbank aan de Van der Takstraat opgenomen. De fabrikant had reeds dadelijk verdenking gekoesterd tegen den 20-jarigen schilder W. H. S. die als zooge naamd reclasseeringskind in zijn fabriek werkzaam was geweest en wien hij in Augus tus eenige karweitjes in zijn woning had laten opknappen. De schilder werd nog den zelfden avond aangehouden en na aanvan kelijk ontkend te hebben, had hij later toe gegeven, dat hij de boekjes had weggenomen en het tegoed er op het gïncasseerd. Van dit geld, in totaal 40 was niets meer over. Hij vertelde voorts, dat hij er toe gekomen was, doordat hij kennis gemaakt had met een vrouw, met wie hij wat wilde uitgaan. Het geld daartoe had hem ontbroken en daarom had hij het plan gemaakt om ten huize van zijn baas maar wat weg te nemen. Het ge luk was hem gunstig geweest, want reeds de eerste de beste lade, die hij opentrok bleek waardevolle dingen te bevatten. Nadat hij het tegoed van dg boekjes had gehaald, had hij de bescheiden verbrand. S. heeft thans voor de rechtbank moeten terechtstaan, terzake valschheid in geschrifte. Om het geld te kunnen incasseeren, had ver dachte namelijk een kwitantie met den naam Barneveld moeten onderteekenen. Op de vraag van den president, mr. J. G. Huyser, of verdachte het hem ten laste ge legde bekende, antwoordde verdachte ont kennend, waarop de president hem onder het oog bracht, dat hij toch tegenover de politie een bekentenis had afgelegd. Daar was geen sprake van geweest, zei verdachte. Hij had een veronderstelling ge geven, hoe het had kunnen zijn geschied. Drie bedienden van de spaarbank werden als getuigen gehoord. Van hen was er slechts een, die zich vaag herinnerde, dat verdachte op het kantoor in de Van der Takstraat was weest, maar een ander had de opmerking gemaakt, dat het hoofdhaar van den bezoe ker op zonderlinge wijze van het voorhoofd was weggeschoren en gebleken is, dat ver dachte er werkelijk zulk een ongewone haar dracht op na gehouden had. Bovendien was er zijn handschrift en volgens den deskun dige G. Manse was er geen twijfel mogelijk of verdachte had de spaarbankkwitanties met den naam Barneveld onderteekend. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J- Reumer noemde het eigenaardig, dat ver dachte, ondanks het overstelpende bewijs, maar blijft ontkennen. Van dezen man is niet veel goeds te wachten. Hij heeft al eens een tijd doorgebracht in een tuchtschool, js opgenomen geweest in een rijksopvoedings gesticht en is ter bftchikking van de regee ring geweest. Voor zulk een jongeman is er geen plaats in de jeugdgevangenis, waar hij maar een gevaar zou zijn vooi de verpleeg den. Het O. M. meent, dat verdachte een ge voelige straf verdiend heeft en het eischt een gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger, mr.,H. J. F. Heyman heeft zich aan het oordeel van de rechtbank gere fereerd, doch nog gewezen op de onver antwoordelijkheid om een man als verdach te zonder toezicht aan het werk te laten in een woning, waar waardepapieren zoo voor het grijpen lagen. Uitspraak 2 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: R J. 59 jaar buffetchef, wegens mishan deling verdachte had in Maart 1936 aan boord van een s.s. van de HollandAmerika- Lijn, dat zich toen te New York bevond, een collega, die in de gemeenschappelijke hut het licht had uitgedraaid, juist toen verdachte in zijn kooi wilde stappen, een slag in het ge laat gegeven, waardoor deze aan het hoofd verwond werd, welke verwonding aanvanke lijk als niet ernstig werd ingezien, doch later een operatief ingrijpen noodzakelijk had ge maakt tot 50 boete subs. 10 dagen hech tenis, benevens 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. M. C. S. 54 jaar havenarbeider, gedetineerd, wegens poging tot doodslag verdachte had in de echtelljke woning aan de Korte Hille- straat zijn vrouw, die zjph nog te bed be vond met een strijkijzer zoodanig bewerkt, dat hef slachtoffer een tiental verwondin gen, een J?esPteten linkeroor en een inge deukt voorhoofdsbeen, alsmede een hersen schudding had bekomen, waarna verdachte zonder zich omtrent de vrouw te bekomme ren, de woning had verlaten tot een ge- vangenistraf \,an 4 jaren te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis. L. van D. 30 jaar chauffeur te Slikkerveer, wegens het aan zijn onoplettendheid te wij ten hebben, dat op het Stieltjesplein de door hem bestuurde autobus in aanrijding was gekomen met een daar dienst doenden ver keersagent, tengevolge waarvan deze kneu- zingen aan ribben en linkerknie had beko men, tot 10 boete, subs. 10 dagen hechte nis. In en zaak van Th. H. J. C. 32 jaar Invlie- ger te Voorburg, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij, wegens een overtreding van de Motor- en Rijwlelwet verdachte had, terwijl hij on der drankinvloed verkeerde een auto be stuurd was veroordeeld tot 50 boete subs. 10 dagen' hechtenis, benevens I week hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van ljaar, doch deze straffen voorwaarde lijk, met een proeftijd van 2 jaar, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en verdach te vrijgesproken. J. C. T. 45 jaar incasseerder, gedetineerd, wegens meineed afgelegd in een tegen den agent van politie H. T. aanhangig gemaakte procedure ingevolge een alimentatie-ver plichting, tot I jaar gevangenisstraf, met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. H. T. 41 jaar agent van politie, gedetineerd, wegens uitlokking tot meineed verdachte, tegen wien geprocedeerd werd door twee vrouwen, die van hem een bijdrage vorder den op grond van een onderhoudsverplich ting, had den incasseerder door het uitlo ven van een belooning van 50 bereid ge vonden tot het afleggen van een verklaring, die, ware ze juist geweest, verdachte van zijn onderhoudsplicht zou hebben ontslagen tot 3 jaren gevangenistraf. Terzake van het plegen van abortus, waarvoor verdachte eveneens was vervolgd, werd hij vrijgespro ken. 't Is lang geleden dat de Sint Vincentius- concerten, gegeven in sommige steden van ons land,' behoorden tot de groote jaarlijk- sche muzikale gebeurtenissen. Van heinde en verre reisde men er heen om getuige te mogen zijn van deze eerste- klaskunstpraestatie, die de gelegenheid bood om de zeldzaamste werken van onze groote meesters te hoor.en. Rotterdam heeft dezen keer gedacht deze groote traditie -weer op te nemen en voort; te zetten. Op Vrijdag 25 November a.s. zal in de Groote Doelenzaal ten bate van de Vereeni ging van den H. Vincentius van Paulo weer zulk een concert in grooten stijl gegeven wor den, welwillend aangeboden door het R. K. Gemengd Koor, dat onder leiding van Nico Verhoeff een heel bizonder programma ten gehoore zal brengen. Gegeven zal worden „Sint Chrystophoor" van Marius Monnikendam, een première voor Rotterdam, gevolgd door een „Te Deum Lau- damus" van den gevierden Vlaamschen com ponist Lodewijk de Vocht, een eerste uitvoe ring van dit werk in Nederland. Na de pauze volgt dan de uitvoering van het meesterwerk van den grooten Romein- schen meester Don Lorenzo Perozi „La Risur- rezio di Christo". Al deze drie werken zullen begeleid wor den door het Rotterdamsch Philharmonischi Orkest. In het oratorium van Perozi zingen ala solisten: Ankie van Wickevoort Crommelin, Maria Struycken-van den Andel, J0 Lufcj, Corn, van Munster, Bram van der Stap en Paul Perlot. Hoezeer dit uitgelezen concert in aller be langstelling staat, mag wel blijken uit het talrijke eerecomité, waarbij baron J. Herry, gezant van België en de waarnemende gezant van Italië, hertog Carlo Alberto de Vera Aragona zich hebben aangesloten. Ook de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de burgemeesters van Rotterdam en Schie dam, mr. P. J. Oud en mr. dr. F. L. J. varï Haaren, hebben toegezegd aanwezig te zijn. Kaarten voor deze uitvoering zijn verkrijg baar ten kantore van H. J. A. Middendorf, Schiekade 166—164. Gironummer 131358. De prijzen der plaatsen zijn 2.25, 1.75 en 1.25. B. en W. stellen voor om in beginsel te be sluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hun namen vermelde per- ceelen bouwgrond: a. aan den heer F. W. H, van Beuningen een perceel aan. den Plaszoom, groot pl.m. 5240 c.A., tegen f 7 per M2.; b. aan de N.V. Muys Hanemaayer's Bouw en Exploitatie Maatschappij een perceel aan de Mijnsheerenlaan, groote pl.m, 1728 C.A., tegen f 25 per M2.; en op de verder overeengekomen voor waarden. Naar wij van de firma Wambersie en Zoon vernemen, heeft de Svenska Ostasiatiska Kompaniet besloten, Rotterdam weer op te nemen als laadhaven in den dienst naar Oost- Azië. Blijkens de laatste afvaartlijst zal Rotter dam laatste laadhaven in Europa zijn, waardoor van de Nederlandsche haven een korte reisduur wordt verkregen. Benoemd zijn tot Brandmeester aan Slan genwagen No. 5, de heer mr. J. J. Havelaar, Prinses Julianalaan 90a; tot Brandmeester aan Slangenwagen No. 9, de heer C. Baljon, Nieuvehaven 13b; tot Brandmeester aan Slangenwegen No. 30, de heer J. Pellenkoft, Stadhoudersplein 14d; tot Onderbrandmees ter aan Slangenwagen No. 46, de heer F. J. Zwaai, Charloissche Lagedijk 29 en tot On derbrandmeester aan Slangenwagen No. 46, de heer J. P. Lodder. Chanloische Lagedijk ft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2