Naar een nieuwe gemeenschap. D1 Katholiek Nederland één. Een uiteenzetting ST. WILLIBR0RDUS 1 Weerverwachting. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. van het grootsch initiatief door het R.K. Werklieden- verhond genomen. 61ste JAARGANG No. 18335 VIJF BI ADEN. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 SAMENWERKING VAN DE georganiseerde MACHT EZER dagen werd in het Kasteel van Antwerpen te Utrecht een persconferentie gehouden, waaraan de vertegenwoordigers van bijna alle Ka tholieke dagbladen, van de Katholieke - periodieke pers en van verschillende le, doelbewuste, kloeke en meteen Katholieke tijdschriften deelnamen. Tot deze conferentie waren zij uitge- noodigd door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond, met het doel een uiteenzetting te aanhoor en van het waar lijk grootsche initiatief door het Verbond genomen: 'n drie-jarige actie te voeren voor een betere gemeenschap door een grondige hervorming van de geheele maatschappelijke structuur. De voorzitter van het Verbond, de heer A. C. de Bruijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ontwikkelde in een toespraak, die sterk boeide door haar weloverwogen opbouw en de rustige, zakelijke voordracht, de diep gaande motieven, die tot het nemen van het initiatief geleid hebben en de voornamelijk met de R. K. Werkgevers. En grootscheepsche plannen tot het voeren van de actie reeds genomen, het is een hoogst verblijdend^verschijnsel, dat De drang naar maatschappe lijke hervorming. Het initiatief van W erkliedenverb ond. het R.K. Hervorming van instellingen en vernieuwing van den chris- telijken geest voorwaarden voor een betere samenleving. De actie niet beperkt tot het katholieke volksdeel. Samenwerking met geheel ge organiseerd katholiek Neder land. Groote vergadering op Woens dag 30 November a.s. te Am sterdam. Speciale uitzendingen voor den K.R.O. Plechtige H.H. Missen op Zon dag 4 December in alle kerken. BUREAU: KOEMARKT^, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 N.V. NEDERL. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ CATHARIJNESINGEL 48 UTRECHT - TEL. 12870 SLUIT VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG De groote lijnen van het drie jarig propagandaplan. Aller medewerking wordt ge vraagd. AFSCHEIDSINSPECTIE- Z. M. Koning Leopold III inspecteert in gezelschap van H. M. Koningin Wilhelmina de marine eerewacht voor het Koninklijk paleis op den Dam bij het vertrek uit de hoofdstad. Nog wind en betrokken. Zwakke tot matigen later weer p p toenemende Westelijke tot Zuide- j§ lijken wind, weinig verandering P 1 in temperatuur. In het Noorden 1 8 gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk M j weinig of geen regen. In 't Zuiden 1 1 zwaar bewolkt tot betrokken met H waarschijnlijk eenigen regen. - Stormwaarschuwingsdienst. P Geseind van De Bilt 24 Nov. te p p 8.25 uur aan de posten van Delf- p p zijl tot Hoek van Holland: 8 „Stormsein neerhalen. Blijft op f| 1 uw hoede" en aan die van Hoek 8 f§ v. Holland tot de Belgische grens; |j j§ Stormsein neer". p Voor de wielrijders. 8 VRIJDAG. 1 P Zon op 7.38. Zon onder 15,55. 8 - Maan op 10.19. Maan onder 19.03 1 - Wielrijders lichten op van 16.25 1 tot 7.10.J Ill!!|!lllllllllllllllllllllll!ll!!llllllll1ll!llllllllllllll!lllll!lllllll!ll!lliillll ABT DER TRAPPISTEN TE ZUNDERT. BENOEMINGEN hij de Paters Minderbroeders. PATER F. X. DUYNSTEE O.E.S.A. Wij gelooven, dat het weinig tegenspraak zal ontmoeten, wanneer w.j beweren, dat het R. K. Werkliedenverbond vooral de laatste jaren geleid wordt op een wijze, die op de sociale verhoudingen in ons vaderland een bijzonder gelukkigen invloed heeft. En wij gelooven eveneens, dat wel algemeen zal worden strevende, verstandige bezadigde en tevens bezielende leiding van' den Bondsvoorzitter, het Eerste- Kamerlid A- c- de BruÜn> daarin een zeer groot aandeel heeft. De tegenwoordige leider van deze voor het maatschappelijk leven van geheel ons vader land zoo beteekenisvolle organisatie is een reëel man maar tegelijk iemand met hoog strevende doch oergezonde idealen. Hij heeft een juisten kijk op de positie en de taak van het Verbond en op de capaciteit van zijn medewerkers, die hij noch over- noch onder schat. Hij is vooral vast overtuigd van het overwegend belang van een goede samen werking met andere sociale organisaties, A. C. de Bruijn. ingezien, dat Vooral de vaste, vooruit- tot wie de autoriteit van den Paus weinig of in het geheel niet spreekt. Hier zal het zwaartepunt in de propaganda voor de her nieuwde samenleving dan ook in argumenten, gebaseerd op het natuurrecht, worden ge legd. hij, niet alleen bij de oudere werkgevers maar ook bij de steeds met zooveel gezond sociaal gevoel geleide organisatie van de R. K. Jonge Werkgevers den juisten geest, het meelevend gevoel en de geëigende sfeer heeft mogen aantreffen voor hartelijk contact en innige, vruchtdragende samenwerking. Tijd en omstandigheden voor een grootsch initiatief van samenwerking tusschen de ver schillende katholieke organisaties zijn dan ook bijzonder gunstig. Maar het tijdsgewricht, dat wij beleven, maakt een dergelijke samenwerking ook zoo broodnoodig- Men zal het ongetwijfeld met het R K. Werkliedenverbond eens zijn, wan neer dit constateert. Ieder, die de maatschappelijke ontwik keling ernstig volgt, is er van overtuigd, dat wij leven in een zeer belangrijke periode van de wereldgeschiedenis, waarin zal worden beslist zowel over de beginselen, welke in de toekomst de maatschappij zul len beheersen, als over de organisatorische vormen, waarin die beginselen zullen worden beleefd. Het is daarenboven voor geen katholiek twijfelachtig, waar deze juiste beginselen en organisatorische vormen te vinden zijn. Dat is in de pauselijke encyclieken, met name in Rerum Novarum en vooral in Quadragesimo Anno, de aanvulling, het complenient,van den zendbrief van Leo XIII, de magisira encycliek van den nog steeds, ondanks zijn n°°gen ouderdom in ongebro ken geestkracht regeerenden Paus Pius XI, die met Leo XIII als 't ware wedijvert om den eeretitel: „Pe i aus der Encyclieken". Al de machtige en zoo moeilijke proble men, waarvoor deze zoo gecompliceerde en roerige en gistende tijd de wereld plaatst, hebben in deze °Pper]in voo^h 26ndbrieven de richtlijnen gevonden voor hun uiteinde lijke oplossing. Maar zullen de pauselijke directieven werkelijk deb dan moeten zij ovéral ij 15 bestu Ieder, die de ontwikkeling op maatschap, pelijk terrein ernstig volgt, is ervan over tuigd, dat wij in een zeer belangrijke periode van de wereldgeschiedenis leven. De onrust, welke de maatschappelijke verhoudingen vooral sedert het einde van den wereld oorlog kenmerkt, is reeds herhaalde malen terecht verklaard als een reactie op de be ginselen, welke de laatste eeuw het maat schappelijk leven hebben beheerscht en als een verschijnsel van overgang naar nieuwe verhoudingen en vormen op maatschappelijk gebied. Wij staan voor een keerpunt in het maat schappelijk leven; in den chaos van het oogenblik ontkiemt reeds een nieuwe ge meenschap! In wetgeving en bedrijfsleven, in alle politieke partijen, onder personen van allerlei godsdienst is een streven naar maat schappelijke hervorming, onder verschillen de namen en gedaanten, merkbaar. Dat is in onzen overigens donkeren tijd, ongetwijfeld een lichtpunt. De algeheele verwarring en ontreddering, vooral ook op maatschappelijk gebied, heeft bij talloos velen het inzicht doen rijpen, dat alleen op den grondslag van de solidariteits- j „orn tot in alle geledimron sedachte straks een nieuwe, een betere maat- deerd en doordringen «togen geo^.. opgetrokken yoor een betere samenleving, een nieuwe gemeen schap is noodig een grondige hervorming van de maatschappelijke structuur. Immers der maatschappij. zeer Dat hieraan n m a n a mankeert, zal niemand o n t- Met name een zoo ontzettend d^eP pende encycliek als Quadragesimo "Anno ls een haast onuitputtelijke bron voor JL „^ere bestudeering. De richtlijnen daar 8eSeve?> vormen als 't ware de grondwet voor de ordening van het geheele maatschappeujK nog altijd berust de inrichting van de maat schappij op klassen, die verschillende be langen nastreven en daardoor tot vijandschap en strijd geneigd zijn. Die verdeeldheid en versplintering wer ken verlammend en verwarrend voor de be vordering van de algemeene welvaart, ter wijl wij voor de naaste toekomst niets zoo zeer noodig hebben als krachtig, doortastend en dus eendrachtig stuwen naar maatschap- pelijken opbouw en economische hervorming. Ook de geest moet worden vernieuwd! Immers vorming van nieuwe maatschap pelijke organen, noodig om het maatschap pelijk organisme te herstellen, heeft geen zin, wanneer de betrekkingen tusschen de leden van deze organen en de verhoudingen tus schen de organen onderling, niet gebaseerd zijn op de sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Wanneer wij derhalve willen komen tot een zoodanige samenleving, dat daarin voor alle menschen de meest gunstige voorwaar den aanwezig zijn, noodig voor het bereiken van hun eindbestemming, dan hebben wij daarbij onmiskenbaar noodig een daadwer kelijke toepassing van de christelijke zeden wet. De actie hiervoor zal worden gevoerd onder de leuze: Naar de Nieuwe Gemeenschap. Zij richt zich zoowel tot katholieken als niet-katholieken, omdat de princiepen, op welke de nieuwe gemeenschap moet worden opgebouwd uiteraard van kracht en heilzaam zijn voor het geheele Nederlandsche volk. Ook de Paus zegt in Zijn Encycliek „Qua dragesimo Anno" over het herstel der maat schappelijke orde uitdrukkelijk, dat deze princiepen alleen tot verwezenlijking kunnen komen in samenwerking met allen, die van goeden wil zijn, dat dus deze princiepen niet als specifiek katholiek moeten worden be schouwd. Het spreekt echter vanzelf, dat bij heel de actie rekening zal worden gehouden met het bestaan van die categorieën van personen, langs de boorden van Tiber en Seine, van Bijn, Donau en Theems voordat al de orga- -- nieke wetten, voor de doorvoering van Pius' ■leven der toekomst, en doorvoering van die maatschappelijke, sociale en economische —>i.,4-— Viet.ee- I -•-wereldstaatsblad richtlijnen zal niets meer of minder betee kenen dan een omwenteling van heel veel grondwet vereischt, het 2ullen hebben bereikt. «lat in bepaalde en-machtige kringen als iets Bestudeering van en propaganda voor de hiiivpnds beschouwd werd, ondanks het feit, directieven, in de zendbrieven der Pausen, u, pen bespotting vormt van hetgeen met name van Leo XIII en Pius XI, vervat aai net -»Linr»nnu. - zoowel door het natuurrecht als door de zairidïn ookbnog heel wat water stroomen Minister Nevillei Chamberlain wuift ten afscheid van eenige vrienden bij zijn ver trek gisteren uit Londen naar de Fransche hoofdstadwaarheen hij zich in geselschap van lord Halifax heeft begeven. is dan ook volstrekt noodzakelijk. Onze R. K, Studentenorganisaties gaven op dit punt den laatsten tijd een zeer verblijdend voorbeeld. Thans gaat van ons R. K. Werkliedenver bond een machtig initiatief uit. Dit is over tuigd, dat in de periode, die wij thans be leven, niet kan worden volstaan met de tot dusverre gebruikte middelen, om onze maat schappelijk6 beginselen ingang te doen vin den, niet alleen bij de Nederlandsche ka tholieken, maar bij de geheele bevolking van ons vaderland. Het Verbond wenscht een .massale en geconcentreerde actie", het ont wierp een driejarenplan voor de propaganda van de gemeenschapsgedachte, „gebaseerd op de beginselen van Sociale rechtvaardig- heid en naastenliefde, in overeenstemming met de richtlijnen, welke daarvoor door Z H. Paus Pius XI in Zijn encycliek Quadra gesimo Anno gegeven zijn". Als het Verbond en zijn voorzitter iets aanpakken, doen zij geen half werk: voor deze actie is reeds een bedrag gevoteerd van 150.000 en zij zal worden gevoerd „in sa menwerking met geheel georganiseerd ka tholiek Nederland, om aldus alle beschikbare krachten en middelen te mobiliseeren vóór heDegracüe zaf worden gevoerd onder de leuze: NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP! Zij zal zich echter niet alleen richten op de katholieken, maar ook op de met:kat^° lieken met voor elk dier groepen geeigende middelen, leder middel zal worden aange wend: manifesten, pakkende affiches, bro chures voor jongeren en ouderen, een krach tige verkoopsactie voor de encyclieken Re- rum Novarum en Quadragesimo Anno, het verstrekken van inlichtingen en illustratie- materiaal aan de pers over het verloop der actie, het stimuleeren van publicaties enz. Voor de propaganda van de Nieuwe Ge meenschapsgedachte onder de niet-katholie ken wordt vooral gedacht aan een algemeen affiche op aanplakzuilen enz.; een beknopte uiteenzetting van Quadragesimo Anno, waar voor in de pers zal worden geadverteerd en die gratis op groote schaal zal worden ver spreid manifesten, huis aan huis in geheel Nederland. Met name wijzen wij nog even op de zoo gelukkige gedachte om ook de jeugd in de actie te betrekken. Wij herinnerden er reeds aan dat er wis en zeker nog een lange tijd mede zal gemoeid zijn, voordat de gedachten van een encycliek als Quadragesimo Anno gemeengoed zullen zijn geworden en vooral voordat zij in de daad zullen zijn omgezet Daarbij zal voor de jeugd van heden nog een zeer belangrijke taak zijn weggelegd, Daarom is het zoo'n uitstekend idee onze studeerende jeugd, reeds te beginnen bij de hoogste klassen der lagere school, over de gemeenschapsgedachte en Quadragesimo Anno te doen voorlichten. Wij doen een be roep op de geestdriftige medewerking van al onze onderwijzers en docenten over het geheele gebied van ons katholiek onder' wijs. Nobel is de gedachte, de actie, die zal worden ingezet Woensdag 30 November in een groote vergadering in Bellevue te Am sterdam, waar onder voorgaan van onze hoogste geestelijke en wereldlijke autoritei ten geheel georganiseerd katholiek Neder land aanwezig zal zijn, van den beginne af te plaatsen in haar eigen bovennatuurlijke en religieuze sfeer: op Zondag 4 December zullen door geheel ons land plechtige heilige missen worden opgedragen om-Gods zegen over dit grootsche menschelijk pogen in Zijn dienst af te smeeken. Er is geen twijfel mogelijk: geheel katho liek Nederland bidt en werkt mee. Want naar waarheid kan over dit machtig ondernemen worden getuigd: „Een werk van vérstrekkende beteekenis voor de toekomst van het Nederlandsche volk staat thans te beginnen". Dr. J. W. Het R.K. Werkliedenverbond is er van overtuigd, dat voor de doorvoering van deze beginselen, welke voor de maatschappelijke reconstructie den grondslag moeten vormen, noodig is een krachtige samenwerking van allen, die reeds met de nieuwe gemeenschaps idealen bezield zijn. Het heeft daarom be sloten tot het voeren van een driejarige actie voor het propageeren van de gemeenschaps gedachte in het maatschappelijk leven, geba seerd op de beginselen van sociale recht vaardigheid en naastenliefde, in overeenstem ming met de richtlijnen, welke daarvoor door Z. H. Paus Pius XI in Zijn encycliek „Qua dragesimo Anno" gegeven zijn. 1 Het Verbond zal zijn centralen propaganda- dienst, onder leiding van den heer L. M. Beumer, voor deze actie beschikbaar stellen, terwijl met het oog op de uitvoering van dit plan een voorloopig algemeen comité is sa mengesteld. Het Verbondsbestuur is daarnaast echter van meening, dat deze actie wil zij succes hebben gevoerd moet worden allereerst in samenwerking met geheel georganiseerd katholiek Nederland. Daarom ligt het in de bedoeling aan buiten het Verbond staande katholieke organisaties gelegenheid te geven een vertegenwoordiger aan het reeds ge noemde algemeen comité toe te voegen. Op deze wijze zal getracht worden alle beschik bare krachten en middelen voor het groote doel te mobiliseeren. De actie zal worden voorbereid door een in de groote zaal van Bellevue, Leidschekade. Op deze vergadering zal het- woord worden gevoerd door mr. dr. D. Beaufort O.F.M., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door den heer J. Asberg en door prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., hoogleeraar aan de Ka tholieke universiteit te Nijmegen. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de nationale en diocesane besturen van tal van katholieke organisaties op sociaal, econo misch, politiek, godsdienstig en cultureel ter rein, benevens een groot aantal vooraanstaan de katholieken. Het Verbondsbestuur mocht van H. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht en mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en van Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken, reeds de toezeg ging ontvangen, dat zij voornemens zijn deze bijeenkomst bij te wonen. De welwillende medewerking van den K.R.O. is reeds verkregen voor het verzorgen van een 20-tal uitzendingen. Te beginnen op Dinsdag 6 December zullen steeds om 7.15 uur radio-uitzendingen worden gehouden, welke op deze actie betrekking hebben. Bekende en vooraanstaande personen zul len zich tot het Nederlandsche volk richten om het op te wekken de nieuwe en betere gemeenschap mede te helpen voorbereiden en verwezenlijken. Het geheele Nederlandsche volk, omdat de weg naar een nieuwe ge meenschap niet gebaand kan worden zonder de medewerking van alle maatschappelijke groepen in onze samenleving. Naast de korte toespraken van circa 15 minuten zal de overige tijd van deze radio uitzendingen gevuld worden met suggestieve en passende entourage. Het Verbondsbestuur heeft tot alle plaat selijke afdeelingen van de aangesloten bon den het verzoek gericht al dan niet in samenwerking met de plaatselijke afdeelingen van andere katholieke organisaties op Zon dag 4 December a.s. in alle parochiekerken van Nederland, doch minstens in één paro chiekerk in elke plaats een plechtige H. Mis De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWfc SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- én GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LEVENSVERZEKERING - LIJFRENTEN COLLECTIEVE PENSIOENVERZEKERINGEN Selma Lagerlöf in gesprek met prins Eugen en prins Wilhelm van Zweden (r.)t twee der gasten, die den tachtigsten verjaardag van de beroemde schrijfster kwamen meevieren. te doen opdragen ofn Gods zegen af te smeeken over deze actie. Uit het voor deze actie opgestelde propa ganda-plan blijkt, dat, voor zoover het de rechtstreeksehe propaganda onder het ka tholieke deel der bevolking betreft, samen werking zal worden gezocht met tal van andere groote katholieke organisaties op so ciaal, economisch, politiek, godsdienstig en cultureel terrein. Er zal een beroep worden gedaan op krach tige medewerking van de katholieke pers, contact zal worden gezocht met universitei ten, hoogescholen, seminaria enz., terwijl ook de medewerking van de katholieke manne lijke en vrouwelijke jeugdorganisaties zal worden ingeroepen. Van de overige propagandamiddelen noe men we nog: het bevorderen, dat op de hoog ste klassen van de lagere scholen, de M.U.L.O. en middelbare scholen, over de gemeen schapsgedachte en „Quadragesimo Anno" ge sproken wordt; propageering van de „Quadragesimo- Anno"-gedachte in de openbare lichamen; het initiatief nemen tot meetings, waar aan een zoo breed mogelijke kring van ka tholieken deelneemt. Al deze punten moeten, voor wat de uit werking betreft, nog nader onder het oog worden gezien. In het algemeen kan nu al gezegd worden, dat de actie zal worden ondersteund door manifesten, pakkende affiches, brochures zoowel voor de jeugd als voor volwassen Ka tholieken, het stimuleeren van publicaties welke met de actie verband houden, een krachtige verkoop-actie van de uitgaven der Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadra gesimo Anno", enz. De beginselen, op welke de nieuwe ge meenschap moet worden opgetrokken, zijn gegrond op de natuurwet. Deze beweging wil dan ook aandacht, in stemming, enthousiasme en actieve mede werking vragen van alle Nederlanders, die hunkeren naar een betere samenleving, die erkennen, dat alleen de beginselen van recht vaardigheid en naastenliefde de redding kun nen brengen uit den chaos en de tegenstel lingen van het oogenblik. Een werk van vèr-strekkende beteekenis gaat dus beginnen. Mogen alle goedwillenden door dit groot sche plan bezield worden en de komst van de Nieuwe Gemeenschap krachtig helpen voorbereiden! illllll!lllll!ll!IU1lll!ll!llllllll!lll!l!!l!ll!!ll!llll!llllll!ll!llllllll!l!ll!!l!l| Bij Koninklijk besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau mgr. D. N. Muis, abt der Cisterciënser Abdij te Zun- dert. Op voordracht van den Hoogeerwaarden pater provinciaal-delegaat heeft Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem als kapelaan be noemd te Delft: „H. Joseph" pater J. J. Hulsebosch O.F.M., te Rotterdam: „H. An- tonius" pater C. J. M. Buschman O.F.M. en te Amsterdam „H. Franciscus" pater G. C. Verhaar, O.F.M. Naar wij vernemen, is de Zeer Eerw. Pater F. X. Duynstee O.E.S.A., die eenigen tijd ver pleegd is in het Sint Jozef-ziekenhuis te Heerlen, teruggekeerd naar de pastorie aan de ^Postjesweg te Amsterdam, waar Z. eerw. nog gedurende enkele weken volkomen rust moet houden om geheel te herstellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1