UITBREIDING DER KON. NED HOOGOVENS. Wetsontwerp is samen VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 UIT DE PERS DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDS MARKT. SAMENSTELLING NEDERLAND SCH ELFTAL, ERÜDJTIO MUSICA, ZWENDEL-AFFAIRE MET GESTOLEN OBLIGATIES. VL AARDINGEN, Stand der werkloosheid. Oefenwedstrijden tegen de Hongaarsche veulens. K !i v U H. ROTTERDAMSCH DAM GENOOTSCHAP HOEK VAN HOLLAND CONCOURS-SUCCES. HOOGER ONDERWIJS, HILLEGERSBERG, SCHOONHOVEN. VLUCHTELINGEN-ACTIE. Wat tot stand werd gebracht VOORBURG BEGRAFENIS C. v. d. BERG. izonderheden uit de memorie van toelichting. OVERSCHIE ACHT RUITEN VERNIELD. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage, moest zich Woensdag in hooger beroep ver antwoorden een gewezen advocaat, die be trokken is geweest bij een zwendel-affaire met gestolen obligaties en deswege door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van de preventieve hechtenis. Bij deze zaak waren oorspronkelijk nog vier andere personen betrokken, die allen door de Rotterdamsche rechtbank zijn ver oordeeld. Reeds voor de rechtbank te Rotterdam heeft verdachte een volledige bekentenis af gelegd, bij welke bekentenis hij thans voor het hof volhardde. Na een kort getuigen-verhoor nam de ad vocaat-generaal, mr. J. U. Polman, requi sitoir. Het bewijs achtte spr. geheel geleverd en vorderde bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank. De verdediger mr. de Grooth bepleitte een clementer straf. Pleiter deelde mede, dat hij de verdediging van een oud-collega op zich had genomen, om<Jat hij overtuigd was van de aanvankelijke goede trouw van ver dachte. De angst, waarin hij, gedurende den tijd, dat hij probeerde zijn fout te herstellen, geleefd heeft, is voor hem reeds een zware straf geweest. Zijn positie is verwoest, zijn bestaan zal voor hem in den vervolge groote moeilijkheden opleveren. In verband met deze omstandigheden, drong pleiter op een lichter straf aan. De uitspraak is bepaald op 7 December. (Herplaatst wegens misstelling) HET 5000STE ZIEDSEL. Aan de Sunlight-zeepfabriek alhier is Don derdag het 5000ste ziedsel (of kooksel) vanaf de kokerij via de koelpersen klaargemaakt voor de pakkerij. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit werd- aan het personeel bekend gemaakt, dat de Directie aan allen dank bracht die hebben meegewerkt om de productie zoo "hoog op te voeren, dat dit resultaat kon bereikt .wor den in de plm. 20 jaren, dat de fabriek hier bestaat. De directie had dan ook besloten, om aan alle arbeiders en arbeidsters, die lan ger dan 6 maanden in het bedrijf werkzaam zijn, een halve week extra-loon uit te kee- ren. Tevens werd opgewekt met frischen moed voort te gaan om te komen tot het 10.000ste ziedsel der zeepfabricage. 35-JARIG BESTAAN „ORPHEUS". Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van Vlaarding's Mannenkoor „OiJ- pheus" op 30 Juni 1939, bestaan er plannen, tot het houden van een groot nationaal zang concours voor mannen-, gemengde- en kin derkoren op 2en Pinksterdag 1939, AANRIJDING. De 33-jarige meubelmaker van der Drift, wonende Emmastraat, kwam met zijn motor fiets vanaf de Westhavenplaats de Breede Havenstraat inrijden, terwijl in genoemde straat een vrachtauto reed van de gemeente reiniging, richting Westhavenkade. Doordat v. d. D. de bocht groot nam, slipte hij en ge raakte met zijn rechtervoet onder hetlin- kervoorwiel van de vrachtauto, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gekneusd. Dr. Linzel verleende de eerste hulp. De motor fiets werd beschadigd. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Circé" met 2700 ton erts en „Carl Jungst" met 4056 ton kolen. ZONDAGSDIENST DOCTOREN. Voor de leden van het' Maatschappij Zie kenfonds en het Rotterdamsche Ziekenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zon dagavond 11 uur dienst doen: Dr. P. G. Kou semaker, Hoflaan 13, tel. 203, Dr. Mej. Annie H. Westenbrink, tel. 528, Binnensingel 62. Geopend is -de apotheek J. Backer, Hoog straat 228, tel. 162. DAMMEN. Voor de le klasse Ned. Dambond speelde Vlaardingen 1 tegen Pernis. 1. De uitslag is 10—10. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacoba, d. van C. Don en W. M. Droppert, Arn. Hoogvl.straat 52 Gerard C., z. van G. C. van Blitterswijk en J. Ver doorn, Sweelinckstraat 171 Willem J., z. van W. den Hartog en M. C. van den Berg v. d. Driftstraat 41 Evert C., z. van C. Politiek in smoking. Onder dezen titel schrijft het „Nationale Dagblad": De pogingen van de Liberale Staatspartij om arbeiders voor de liberale idee te win nen en „politiek" in de Liberale Staats partij onder dak te brengen, zijn blijkbaar opgegeven* Gelijk hebben ze! Stelt u voor, dat u de volgende uitnoodiging voor een politieke bijeenkomst in uw brievenbus vindt: Liberale kring- Rotterdam, October 1938. Vertrouwelijk. L. S. Wij hebben de eer U mede te deelen, dat op Dinsdag 15 November 1938, in het Club gebouw van de Koninklijke Roei- en Zeil- vereeniging „De Maas", Veerdam 1, alhier, weder een maaltijd zal plaats hebben van den „.Liberalen Kring". De heer prof. mr. B. M- Telders, voorzit ter van de Liberale Staatspartij, heeft zich op ons verzoek welwillend bereid ver klaard aan dezen maaltijd een tafelrede uit te spreken, getiteld: „Overheid en econo misch leven"- Gaarne zullen wij zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 12 November a.s. van u vérnemen, dat wij op uwe aanwezigheid mogen rekenen. Hoogachtend, (Volgt een aantal namen, waar onder die van Van Beuningen, in het communistisch Volksdag blad prompt voor.... N.S.B-er uitgemaakt!) Ten slotte volgt de interesante mededee- ling: De kosten van den maaltijd, inclusief wijn, zullen ƒ4.50 per persoon bedragen.*) Aanvang 19 uur- Smoking. Uit het maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs blijkt dat in de maand October j.l. in totaal zijn behandeld 3194 aanvragen van werkgevers, 10.522 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden ge bracht 2311 plaatsingen, dat is 236 minder dan de vorige maand en 129 meer dan ge durende dezelfde maand van het vorig jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 45.439 mannelijke werk zoekenden, waarvan 43.783 naar eigen op gave werkloos en 1656 niet werkloos en 2472 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 1795 naar eigen opgave werkloos en 677 niet werkloos. Deze mc.-werkloozen stonden ingeschre ven met het doel om via de Arbeidsbeurs van betrekking te veranderen. Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 81 mannen en 21 vrouwen, van elders werden te Rotterdam geplaatst uit Nederland 4 mannen en 12 vrouwen. Uit het district Rotterdam kwamen in 1181 aanbiedingen van werkzoekenden, 421 aan vragen van werkgevers en kwamen tot stand 319 plaatsingen. Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen vermeerderd met 1074, waarvan er o.a. komen ten laste van het bakkersbedrijf 13, barbiers- en kappers- bedrijf 2, bouwbedrijven 554, grafische vak ken 4, hotel-, café- en restaurantbedrijf 55, houtbewerking en meubelindustrie 1, land en tuinbouwbedrijf 13, metaalbedrijven 401, slagersbedrijf 7, binnenscheepvaartbedrijf 7, scheepvaartbedrijf buitenvaart 55, onge schoolden 242, overige beroepen 57, hotel-, café- en restaurantbedrijf (vr.) 1. Ket aantal werkloozen verminderde in de groep handels-, kantoor- en winkelpersoneel met 78, kleedingbedrijf met 19, lederbewer king en schoenindustrie met 2, papierin dustrie met 11, vr. fabriekspersoneêl met 12, huiselijke diensten (vr.) met 60, vr. handels- kantoor- en winkelpersoneel met 39, vr. klee dingbedrijf met 11, overige vr. beroepen met 6. In Rotterdam stond de uitvoering door het „Nieuwe Russische Operagezelschap" van Parijs onder de auspiciën der concert- vereeniging „Eruditio Musica", die ons voorheen al vaker op bijzondere opera voorstellingen onthaalde. Nog verleden jaar van Borodins „Prince Igor", waaruit ook voor gisteravond een drietal fragmenten op het programma waren genomen. Hoofdschotel vormde intusschen de eer ste kennismaking met „Le coq d or" van Nic. Rimsky-Korssakow, het typisch Russi sche oude volkssprookje met tragi-komische strekking, (oen caricatuur van de oud-Russi sche „aristocratie met al haar domheid, in- beeldingi bijgeloof en ruwe zeden), bewerkt naar Pouckin's gedicht, waaraan de talent rijke muziek-colorist zijn laatste levens krachten wijdde en dat hij in elk geval heeft geschilderd in een rijkdom van klank kleuren even bont als het scènebeeld, dat hem daarbij voor den geest kwam en den toeschouwer-van-thans voor oogen wordt getooverd. „De Fransehen, en met hen alle Euro peanen, zullen nooit de Russische ziel be grijpen", verzuchtte Rimsky Korssakow na zijn overigens zeer geslaagde entrée in de Parijsche muziekwereld, welk bezoek den compositorischen arbeid aan deze opera onderbrak. En wij, die na dertig jaren dit muzikaal sprookje van koning Dodon, de koningin van Chemakha en den astroloog op ons laten inwerken, behoeven ons dus niet te schamen, als we meenen, den compo nist voor 'n goéd deel gelijk te moeten ge ven Trouwens als de bewerker zelf van den teksttijd- en landgenoot de kwa lificatie „raadselachtig" niet kon terughou den, voelen we ons te meer gedéchargeerd in dit opzicht. Maar dit neemt uiteraard niet weg, dat we het schilderachtig effect dezer muziek, waar het in hoofdzaak op aan komt, behoor lijk op zijh waarde kunnen schatten en daar voor den componist dank weten. Onderstreept mag worden dat 't geheel als kijkspel beter voldeed dan als „hoorspel" en de radio-luisteraars zullen wel niet half zoo genoten hebben als de toeschouwers in den Grooten Schouwburg. Toch viel ér muzikaal veel te waardeeren, al was het dan In hoofdzaak (niet uitsluitend: we denken aan Grégroire Raissoff als astro loog en in bepaalde momenten aan Helène Karnitzka als koningin van Chemakha), aan deze zijde van het voetlicht, waar Emile Cooper het Residentie-orkest aan voerde, dat de expressieve, kleurig gefigu reerde, vaak ondeugende muziek heel ver dienstelijk ten gehoore bracht, ofschoon er nu en dan 'n kleine oneffenheid was en een enkelen keer het. geheel ietwat ruw klonk. "Wat spelkwaliteit betreft won Alexander Mozjoukin gemakkelijk den prijs met zijn kostelijke persiflage in de rol van koning Dodon. In de Borodin-afdeeling sloeg vooral de groote balletscène uit „Prince Igor" weer geweldig in. De schouwburg was zoo goed als geheel volgestroomd, ditmaal voor een goed deel per auto, wat tegen half 8 een kleine ver- keersstagnatie veroorzaakte. De file reikte tot-een eind^p,,de Meent. Iemand,in de stalles (niet den eerste den heste) hoorden we verzuchten, dat het tijd wordt, de be bouwing rq|id den schopwburg af te bre- jcen, opdat de bezoekers beter kunnen voor rijden. De schouwburg-dürectie zou wel •wenschen, dat de noodzaak van den be pleiten maatregel zich werkelijk voordeed. Voorloopig zal zij de eerste zijn, om te ad- viseeren nog maar even met sloopen te wachten. De talrijke aanwezigen bleken het gebo- dene zeer op prijs te stellen. De dirigent werd wet een krans gehuldigd. Voor diver se dames van het ensemble waren er bloe men. Dé Hongaarsche veulens, een elftal, bestaande uit jonge, veelbelovende Hongaarsche spelers, zal op 30 November en 1 December als tegen stander fungeeren in oefenwedstrijden voor het Bondselftal en een Zwaluwenploeg, dit ter voor bereiding voor de samenstelling van het Neder- landsch elftal voor den wedstrijd tegen Duitsch- land op 11 December te Rotterdam. Op 30 November des middags om twee uur zal het volgende bondselftal op het Sparta-ter- rein tegen de Hongaarsche veulens uitkomen Doel: Van Male (Feijenoord). AchterBlomvliet (Ajax) en Caldenhove (D.W.S.) MiddenPaauwe (Feijenoord), Andriessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Draeger (D.W.S..), De Boer (K.F.C..) Dumortier (D.O.S.), Van Spaandonck (Neptu- nus) en De Harder (V.U.C.). •h Als reserves zijn aangewezen: Pil (Sparta), Van der Heide (Feijenoord), Roelofs (Go Ahead) en Vente (Feijenoord). Den volgenden dag, op 1 December dus, zul len de Hongaren op het verlichte V.U.C.-terrein een wedstrijd spelen tegen een Zwaluwen-elftal, dat in de volgende opstelling zal verschijnen DoelDijkstra (Z.F.C.) Achter Weber (A.G.O.V.V.) en Van Ierland (Willem II). Midden: Stam (V.U.C.), Punt (D.F.C.) en Been (Ajax). VoorVondenhoff (Juliana), Balvers (V.S.V.), Vente (Feijenoord), Lenstra (Heerenveen) en Ooms (D.W.V.). Als reseryes zijn aangewezen: Dommers (Vitr.C.), Chouffoer (A.D.O.), Bekenes (D.H.C.) én De Heer (A.D.O.). Deze wedstrijd begint om acht uur. Woensdagavond werd voor den wedstrijd om de bondenbezetting van het tweede tiental, dat zal deelnemen aan de competitie van den Dam bond, als volgt gespeeld. L. Heydra wint van W. H. Cremer; N. Veltho- ven wint van D. Ardon; Schijf wint van A. Cremer: J. Ligtvoet remise met J. Cremer; M. B. Steyger verliest van J. Lodewijk Jr.; N. Velthoven wint van A. Mulder; A. Cremer wint van D. Ardon; F. Cremer wint van A. Mulder; J. Ligtvoet verliest van B. M. Steyger. In dit bedrag is ƒ0.50 voor adminis tratiekosten van het comité begrepen- Neen, bij dergelijke politiake eet- en drinkpartijen hoort een arbeider niet thuis. De Liberale Staatspartij zal zonder hen „groot" moeten worden! De goede onderwijzer. De aanhef van een artikel in de „N. Rott. Crt." onder bovenstaand opschrift, luidt als volgt In een randgemeente van één onzer groote steden werd onlangs een leerkracht gevraagd op een bijzondere school. Een eenvoudig, maar zeer goed en degelijk jong onderwijzer uit het Noorden des lands solliciteerde en had het voorrecht, proefles te mogen komen geven. In het besef, dat z'n werk als onderwijzer naar z'n beste kunnen éf was, stond hij rustig voor de klas en zoowel hoofd als bestuur der school, waarnaar hij solliciteerde, wa ren vol lof over wat ze zagen en hoorden. Na afloop der proefles vroeg één der schoolbestuursleden „Welke acten hebt U" „Hoofdacte, handelskennis en Duitsch.'* „L. O.» „Ja, natuurlijk, wat dacht U" „Dat is jammer, we hebben ook nog sollicitanten met middelbare actqn." En dit Werd door het schoolbestuurslid gezegd op een toon, waaruit kon worden opge maakt, dat de kans op benoeming ver keken was. Dit bemerkende sprak de sollicitant „O, vraagt U papieren? Ik meende dat U een onderwiizer wilde hebben." Jansse's Mannenkoor „Excelsior" behaalde op het concours te Overschie der 2den prijs met 287 punten in de Ie afd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hubertus J. z. van C. J. Camp- fens en C. M. Zwaard Margaretha F. d. van A. Ravestein en M. Brijs. ARBEIDSBEURS. Op de Gem. Arbeidsbeurs alhier staan in totaal 140 personen als werkzoekenden inge schreven. Schipper en J. Penning, Sweelinckstraat 87 Andries z. van C. Schipper en J. Penning Sweelinckstraat 87 Hendrina, d. van W. J. de Bruin en H. Sonneveld, 2e van Leijden Gaelstdaat 98 Dina, d. van W. J. Poldervaart en M. Zwaans, Rembrandtstr. 17 Elisabeth P., d. van A. Firet en P. v. d. Weijden,-Maassluis Petrus J., z. van P. J. v: Tienen én K. Groenewegen, Vleer- steeg 43. Albert, z. van J. Blenk en E. M. Peereboom, v. Kinsbergenplaats 32. ONDERTROUWD: J. Westerdijk 36 j. VI. Oranjestraat 7 en F. van der Waal 29 j. Delft Handelstraat 47 A. C. E. van Zanten 32 j. VI. Waalstraat 21 en G. Patijn 31 j. VI. Bil- derdijkstraat 10, GEHUWD: S. Schilder 22 j. en M. T. van Dijk 25 j. J. de Jager 25 j. en M. Sloof 20 j. G. Huijken 24 j. en G. Verhoeven 20 j. P. Hoorweg 20 j. en C. J. Hartman 18 j. G. Steenbergen 26 j. en L. M. Erke- lens 23.. L D. v^h .der Ende 2,3 j. en A. Moerkefkefi' 22 j. K. Bot 21 j. en M. E. van der Vecht 21 j. J. G. Peters 29 j. en A. van der Knaap 26 j. OVERLEDEN: M. Goedknegt 62 j„ wed. van H. van Stein, Westhavenkade 9 J. Bendervoet 77 j. echtgen. van E. Figee, W. Beukelsz.straat 44c. SCHAKEN. De uitslag van den bondswedstrijd schaken gespeeld tusséhen Vios 2 en Vlaardingen 2 is 6V23j'2 voor Vios 2. ROTTERDAM, 24 November. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschap pen de heer E. H. Scherlcs, candidantsexamen economische wetenschappen de heeren H. J. Rhee en W. F. Pelt. zen en een meer winstgevend prijsniveau ver zekerd. Den bouw van de staalfabriek zal Hoog ovens geheel uit eigen middelen kunnen fi nancieren. Voor de stichting van de walserij zijn echter niet voldoende middelen aanwezig. Voor de uitvoering dezer plannen is Hoog ovens voor een groot deel aangewezen op nieuw te verstrekken gelden. Teneinde nieuw geld te kunnen aantrekken zal evenwel een saneering van de balans en in verband daarmede eeh afstempeling op de gewone aandeelen moeten plaats vinden. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld om op de gewone aandeelen 40 pet. af te schrijven. Het aantrekken van nieuw kapi taal vormt ook voor bestaande aandeelhou ders een rechtstreeksch belang, aangezien slechts dopr stichting van een staalfabriek met bijbehoorende walserij een meer sta biele rentabiliteit kan worden verkregen. Aan het nieuwe kapitaal moést bovendien voldoende zekerheid ten aanzien zijner re munerate worden gegeven. In overeenstem ming met dezen gedachtengang ligt het in de bedoeling om een 4 pet. obligatieleening te sluiten van 4.000.000 en voor 1.875.000 nieuwe preferente aandeelen uit te geven, zoodat aan de vennootschap zou toevloeien 4.000.00Ó in den vorm van een leening en 1.875.000 in den vorm van preferent kapi taal, een en ander te verminderen met emis- siekosten. De op deze wijze toevloeiende geld sommen worden geacht de geldmiddelen der vennootschap in voldoende mate te verster ken om de ontworpen plannen te kunnen uit. voeren. Een bankconsortium heeft zich in principe bereid verklaard een obligatielee ning tot het genoemde bedrag te emitteeren. Voorts hebben eenige aandeelhouders zich in principe bereid verklaard een bedrag van 1.175.000 nieuwe preferente aandeelen te nemen. Voor de resteerende 700.000 heeft de maatschappij zich tot de regeering gewend met het verzoek, tot dat bedrag den staat, nevens zijn reeds bestaand aandeelenkapitaal van 7.500.000 in het gewone aandeelen kapitaal, te doen deelnemen in het nieuwe 4JA pet. cum. pref. aandeelenkapitaal van 1.875.000. De minister wil helpen. Het komt den minister voor, dat alleszins termen aanwezig zijn om de maatschappij op deze wijze te helpen de beoogde uitbrei dingen tot stand te brengen, die anders bij gebrek aan middelen achterwege zouden moeten blijven, waardoor dan evenwel de levenskracht van het bedrijf ten zeerste zou worden geschaad. Wat de winstverdeeling betreft ligt het in de bedoeling het primair dividend op de pre ferente aandeelen, dat cum. zal zijn, te be palen op 4,5 pet., daarna zal aan gewone aan deelhouders 3 pet. worden uitgekeerd, waar na de preferente aandeelhouders in de over winst deelen, in dier voege, dat het dividend op de preferente aandeelen verhoogd zal worden met de helft van het percentage, dat aan gewone aandeelhouders meer dan 3 pet. zal worden uitgekeerd. Aan preferente aan deelhouders zal het recht worden verleend om gedurende een zeker aantal jaren hun aan deelen in gewone aandeelen te converteeren, op den voet van één preferent aandeel tegen twee gewone aandeelen van 600, onder bij betaling van 200 in contanten. De invloed dien de regeering door tusschen- komst van den regeeringscommissaris kan geldend maken, blijft op denzelfden voet, ge lijk voorheen, geregeld. Ook blijven de be palingen in de statuten gehandhaafd, die het Nederlandsche karakter der vennootschap bij voortduring verzekeren. De uitkomsten van het bedrijf wettigen de verwachting, dat de uitkeering van dividend op de preferente aandeelen regelmatig zal kunnen plaats vinden, terwijl door het tot stand brengen van de geprojecteerde uitbrei dingen, waardoor voor het bestaande bedrijf een stabielere rentabiliteitsbasis wordt ver kregen, na een afstempeling tot het hiervoor genoemde percentage, ook voor gewone aan deelhouders een beter perspectief op divi- denduitkeeringen wordt geopend. Met het oog op het bovenstaande heeft de minister gemeend het voor de beoogde deel neming benoodigde crediet te mogen aan- vragen. Ook in onze gemeente zal op 3 Dec. een groote geldinzameling worden gehouden voor de R. Kath. Prot. Chr. en Joodsche Comité's voor vluchtelingen wegens geloof en ras. Door den burgemeester is een werkcomité gevormd waarin o.m. zitting hebben: mevr. C. S. C. van Kempen-Bremmer Straatweg 268; mevr. van Bergen-Bultena, Korteweg 10; meVr. A. H. Postuma-Kapteyn Berglust- laan 12b; mevr. J. H. Schouwink-den Hol lander, Terbregschèweg 25; mevr, van der Tuuk-Eijsvogel, Parklaan 5, mevr. A. v. d. Valk-Rademaker, Rechter Rottekade 181; H. Breur, Prins Bernhardkade 17; kapelaan Roelvink, Montignylaan 19; M. Slager, Straatweg 246; D. Rijnders (secretaris) Adriaan van Matennesselaan 46b. De jeugdorganisaties van Hillegersberg worden verzocht een vertegenwoordiger te zenden naar een op Maandag 8% uur ten raadhuize te houden vergadering om de actie te bespreken. Collectanten (collectrices) kunnen zich melden aan bovenstaande adressen. Hulp voor de propaganda-actie op te geven aan het secretariaat Adriaan van Matenesse- laan 46b. BURGERLIJKE STAND BEVALLENW. H. P. M. van der Mijn en M. A- J. Schrage d. G. Poldervaart geb. J. E. van Tilburg d. C. G. van Renen geb. H. M. Leuverink z. A. H. J. Morak en C. C, A. A. Brunklaus d. OVERLEDEN: J. Racijmakers 21 J. BONTE 'AVOND. De R. K. Muziekvereeniging „Toageno" zal a.s. Zaterdagavond om 8 uur in het R. K; Vereenigingsgèbouw een bonten avond geven, waarbij tevens de trekking zal plaats hebben Van de groote verloting ten bate van h.et instrumentenfonds, met als hoofdprijs een rijwiel. De avond zal worden gevuld met enkele muzieknumers door de vereeniging zelf te geven, het optreden van humoristen en als slot van den avond, de verloting. De toe gang hierbij is voor ieder belangstellende geheel gratis, men is echter verplicht een lot a 10 cents te kpopen. Hel bedrijf der Kon. Ned. Hoogovens in vogelvlucht. (Luchtfoto K.L.M.) de Phoenix A.G., naderhand omgezet in Ver- einigte Stahlwerke, Düsseldorf. Deze inves- teeringen en participaties werden dus geheel uit eigen middelen gefinancierd. Bovendien werd naast het hoogovencomplex een stik- stoffabriek, genaamd Mekog, gebouwd met gelden van derden, van welke stikstoffabriek Hoogovens met de algeheele leiding belast is, terwijl zij tevens de leverancier is van gas en van stroom en deelgerechtigd is in de winst. Drie motieven. Alhoewel door de genoemde werkzaam heden, die intusschen geen volledige opsom ming zijn van hetgeen tot stand werd ge bracht, een zoo goede benutting van alle bij producten is verkregen, dat de kostprijs het hoofdproduct, ruwijzer, elke vergelijking met het buitenland kan doorstaan, zoo blijft het een zaak van het grootste belang, dat de ver vaardiging van staal en de verdere verwer king daarvan tot walsproducten aan het be. drijf wordt verbonden. Hiervoor gelden drie motieven, die ook rechtvaardigen, dat de staat, zoo noodig met geldelijke middelen, de totstandkoming van de beoogde uitbreiding helpt bevorderen: 1. Worden voor het hoofdproduct ruwijzer nieuwe afzetmogelijkheden in het binnen land geschapen, waardoor het bedrijf een betere economische basis verkrijgt, hetgeen gewenscht is met het oog op de bestaande moeilijkheden voor den export. 2. Is zulks in overeenstemming met de plan nen, welke bij de oprichting der onderne ming reeds bestonden en op grond waarvan toentertijd door den staat de oprichting werd bevorderd. 3. Zijn de geprojecteerde plannen geheel m overeenstemmini met de industrialisatie- politiek der regeering. Hierbij moet dan worden opgemerkt, dat, indien hoogovens er toe overgaat staal- en walsproducten te vervaardigen, het bedrijf ten eerste in Nederland een zeer belangrijk afzetgebied zal vinden en ten tweede export mogelijkheden zal aantreffen, welke die van ruwijzer overtreffen. Bovendien is, zoolang de door de kartelovereenkomsten geregelde afzetverhoudingen bestaan, door die over eenkomsten een grootere stabiliteit van prij- In allen eenvoud werd gistermorgen on der 'zeer groote belangstelling op de Alge- meene begraafplaats te Voorburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. v. d. Berg, in leven directeur van den Stenografisch-n Dienst der Staten- Generaal, lid van den meenteraad en oud wethouder van Voorburg. De lijkstoet arriveerde omstreeks 11 uur in de Heerenstraat, waar voor het raadhuis, waarvan de vlag halfstok hing, eenige oogenblikken werd stilgehouden. Op de begraafplaats merkten wij o.m. op het voltallig college van B; en W. van Voor burg, bijna allé raadsleden, den burgemees ter en gemeente-secretaris van Rijswijk, resp. mr. J. v. Hellènberg Rubar en D. van Geest, den gemeente-secretaris van den Haag, mr. dr. J. J. BoaSson, en het stenografencorps van den stenografisclien cjiènst, alsmede ver schillende hooge ambtenaren van de griffie der Staten-Generaal. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den onder-directeur van den stenogra- fischen dienst, den heer Bastiaanse, die in treffende woorden de gevoelens van het per soneel van den dienst vertolkte. Daarna sprak de burgemeester van Voorburg, jhr. C. W. Stern, die de groote verdiensten van den overledene schetste in zijn vroegere functie van wethouder en zijn meer dan 25- jarig raadslidmaatschap. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Hedenmorgen is door de politie aangehou den de 23-jarige werklooze matroos L. D„ die aan de achterzijde van het stempellokaal in de Oudelandstraat acht ruiten heeft ver- pield, omdat hij geen steun kreeg. De man is in bewaring gesteld. TOEZICHT ARBEIDSBEMIDDELING Op 31 December a.s. moeten twee leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering aftreden. Dit zijn de heeren M. C. Speelman en E. Hensens. De heer Speelman heeft^ verzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. B. en W. bieden thans den raad de vol gende aanbevelingen aan: vacature Speel man: C. de Hoog en W. D. v. d. Eijk; vaca ture Hensens: E. Hensens en W. S. Maas winkel. GEMEENTELIJKE WONINGBEHEER In verband met het feit, dat de heeren G. J. Bertou en W. J. v. d. Meer met ingang van 1 Januari 1939 aftredend zijn als leden van de stichting Gemeentelijk Woningbeheer, bie den B. en W. den raad de volgende voor dracht aan ter voorziening in deze vacatures: Vacature Bertou: G. J. Bertou en A. J. Poelman; vacature v. d. Meer; W. J. v. d. Meer en mr. A. N. M. Allard. WIJZIGING STEMDISTRICTEN. In verband met de vereenvoudigingswet van 1937, alsmede door de toeneming der bevolking is het stemdistrict VI met bétrek king tot het aantal kiezers dermate uitge breid, dat een deel der kiezers er aan moet worden onttrokken. Dientengevolge stellen B. en W. den raad voor een algeheele ver andering in de stemdistricten door te voeren. Uitspraken. Veroordeeld werden: P. E., 35 jaar, klerk, wegens een zeden misdrijf, tot 150 boete subs. 30 dagen hech tenis. J. B-, 55 jaar, winkelier te Gouda, wegens een zedendelict, tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. K„ 50 jaar, kantoorbediende, gedeti neerd, die terechtgestaan had terzake van diefstal, werckontslagen van rechtsvervolging. Zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor ten hoogste 1 jaar werd gelast. In een zaak van J. K„ 36 jaar, kruideniers bediende te Barendrecht, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij, wegens een overtreding van de Motor en Rijwielwet, was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3