berkel en rodenrijs. 1 MAANDAG 5 DECEMBER 1938 DE NIEUWE DIERGAARDE. Het nadeel van de nieuwe collectie-methode. KINDERFEEST VAN „ST. JOZEF". St. Nicolaas op bezoek in de Doelen. ORGELRESTAURATIE TE ROTTERDAM. IN DE ST. IGNATWS-KERK. K4MER VAN KOOPHANDEL. ST. NICOLAAS BIJ KOOLHOVEN. DOOR PUIN GETROFFEN. Belangrijke verbeteringen aangebracht. R. K. STUDENTENVEREENIGING ,SANCTUS LAURENTIUS". St. Nicolaasmiddag voor de jeugd. KAPELAAN N. G. PRONK. KAPITEIN R. SCHAAP. R. K. STAATSPARTIJ. Heeft afscheid genomen van T de zee. DRINKWATERLEIDING GESTOORD. WOONSCHUITBEWONERS VOOR HET GERECHTSHOF. VOOR DE ARMEN. *W <v STRAFFEN TEGEN OPKOOPERS VERHOOGD. EEN GEVOELIGE KLAP. R. K. VOLKS MUZIEKSCHOOL. NALATENSCHAP JAN SIRKS. SPREEKUUR BURGEMEESTER. R.K.S.V. LEONIDAS. LIEFDADIGHEIDS VEILING. BURGERLIJKE stand. EXAMEN AARDRIJKSKUNDE M.O. HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. De heer P. J. M. Maas schrijft ons: Onlangs las ik een artikel, waarin een globaal overzicht werd gegeven van de plan nen, die men heeft in verband met de aan te leggen nieuwe diergaarde te Rotterdam. Ofschoon in vele opzichten de nieuwe plan nen voor zoover zij betrekking hebben op het beginsel, dat het verblijf van een be paalde diersoort ruim moet zijn en zooveel mogelijk in overeenstemming met de levens wijze dier soort, slechts vallen toe te jui chen, is er aan genoemde plannen m.i. toch één bedenkelijke zijde. Men legde namelijk den nadruk op het andere karakter, dat de nieuwe diergaarde zou krijgen, daar niet zou worden gestreefd naar een zoo volledig mogelijk overzicht der hedendaagsche fauna en flora, doch dat men zich zou vergenoegen met een klein aantal soorten, vertegenwoordigd door een groot aantal individuen. Dit „kudde-idée" in den geest van de fameuze „duizend kroko dillen" van Rhenen moge aanvankelijk heel aardig en origineel lijken, in werkelijkheid doet het naar mijn vaste overtuiging ontzet tend veel afbreuk aan het karakter van een groote-stadsdierentuin, te weten, een weten schappelijke zoölogische instelling, die daar door gedegradeerd wordt tot een kijkspel letje voor dagjesmenschen; m.a.w. wordt ge noemd idéé werkelijk consequent doorge voerd, dan zal de Rotterdamsche diergaarde ipso facto steeds de mindere blijven van hare Amsterdamsche en Antwerpsche zus terinstellingen. Men begrijpe mij goed: ik doel hier geens zins op een rariteitenjacht, ik propageer al lerminst een streven naar het verzamelen van dieren, die wegens hun algemeene zeld zaamheid, de moeite, die men heeft, ze hier in het leven te houden of anderszins tot de groote merkwaardigheden in de zoölogische verzamelingen behooren; in zeker opzicht zou een dergelijk streven zelfs afkeurens waardig zijn. Atlasvlinder, Zuidamerikaan- sche lichtkever en vliegende Herculeskever onder de geleedpootigen, hatteria onder de reptielen, kiwi, kea, uilpapagaai, kölibri's, liervogel, paradijshop, schoensnavelooievaar en monnikskraanvogel onder de vogels, grizzlybeer, Siberische tijger, panda, katte- pootbeer onder de roofdieren, wisent, gaur, bergzebra, witte rhinoceros, dwergnijlpaard, Waller's gazel, dibatag en okapi onder de hoefdieren, koala en vele andere zeldzame buideldieren vallen hier dus buiten beschou wing. Wanneer een of meer dezer soor ten door toevalige omstandigheden eens in den een of anderen dierentuin te zien zou den zijn, zou zulks dus geen reden mogen zijn, een andere dergelijke instelling voor minderwaardig te verslijten. Doch buiten deze blijven er nog genoeg soorten over, die niet mogen ontbreken in een zoölogische in stelling, die er eenigszins prijs op stelt, voor actueel door te gaan. Ontbreken zij wel, dan hoort men al gauw: „Gunst, hebben ze daar niet eens een(volgt de naam van een of ander dier)Die dierentuin van jullie is ook niet veel zaaks". Overigens lijken mij de beide beginselen: ruime en doelmatige dierverblijven en goede sorteering geenszins onvereenigbaar. In dit verband behoef ik slechts te wijzen op het groote roofdierenterras, den uüenbouwval, 't vogelpoeltje en het eenhoevigenhuis in den Amsterdamschen Artis, de groote volière's in de dierentuinen te Rotterdam en Antwer pen, de rotsperken in Rotterdam en het groote hoefdierpark te Antwerpen. En daar om vind ik het jammer, dat men in den nieuwen Rotterdamschen dierentuin blijk baar niet evenzoo te werk wil gaan. Vóór mij ligt de plattegrond, waarop men vijf reusachtige perken gewaar wordt, res pectievelijk voor zebra's, gnoe's, kiangs (hoe veel exemplaren van dezen zeldzamen Azia- tischen wilden ezel, denkt men wel tegelijk aan te schaffen), telkens maar voor één en kele diersoort dus, doch samen beslaan zij ongeveer de helft der oppervlakte van den ganschen tuin. Indien men de extravagante grootte van genoemde perken wat redu ceerde en ze behoorlijk indeelde, zou men in plaats van vijf diersoorten een fraaie col lectie eenhoevigen, antilopen en hertachti gen kunnen vertoonen, zonder dat elke soort op zich over gebrek aan ruimte te klagen zou hebben, en wat meer is, er zou dan nog plaats overblijven voor verschillende dier- groepen, die nu naar 't schijnt heelemaal geen vertegenwoordigers in onze nieuwen tuin rijk zullen zijn; zoo zoek ik tevergeefs naar verblijven voor kleine zoogdieren van allerlei orden, voor groote steltloopers, roof vogels, loopvogels en hoenderachtigen, een modern ingericht insectarium schijnt even min op het programma te staan, terwijl de liefhebber van de toch zoo enorm rijke avifauna ook wel teleurgesteld van een be zoek aan de Rotterdamsche diergaarde zal terugkeeren. Of moet dat allemaal in de Riviérahal ondergebracht worden? Dat zal een gedrang geven, zoowel van menschen als van dieren! En als men nu mocht beweren, dat men bepaald verblijven van reusachtige afmetin gen noodig heeft, opdat de dieren zich op hun gemak zullen voelen, kan ik volstaan met te verwijzen naar onzen wereldberoem- den Amsterdamschen Artis, waar de ver schillende perken en verblijven niet zóó ont zaglijk groot zijn, doch blijkbaar wél zeer doelmatig ingericht, getuige het feit, dat zeer vele diersoorten (en lang niet de allerge woonste!) zich daar blijkbaar zóó thuis voe len, dat zij er zich veelvuldig voortgeplant hebben, zooals dit o.a. geschiedde met ver schillende exotische reiger- en kraanvogel soorten, den Zuidamerikaanschen tijgerroer domp, den oehoe, den lepelaar, den zing- zwaan, den zwarten aasgier, den zwartveot- pinguin, den bison, den wisent, het nijlpaard en een krokodillensoort. Van sommige dier soorten is dit zelfs een regelmatig jaarlijks terugkeerend verschijnsel, terwijl de ver diensten, die Artis zich heeft verworven, doordat men aldaar de broedverzorging en embryonale ontwikkeling van den Japan- schen reuzensalamander kon bestudeeren, eenvoudig onsterfelijk zijn. Het is jammer, dat den Rotterdamschen zoölogischen tuin nu eenmaal het lot be schoren schijnt, steeds weer van zich te moeten hooren zeggen: „Nu ja, het is er wel aardig, maar Artis is toch veel rijker aan dieren". Want ook het minder deskundige publiek bemerkt al spoedig, dat het hem niet zit -in het totaal aantal voorhanden zijnde individuen, maar wel in goed inge richte verblijven, waarin de bewoners groeien en tieren en in een welvoorziene collectie vertegenwoordigers der verschil lende dierstammen, -klassen en -orden. Heusch, men is gauwer uitgekeken op twin tig olifanten, dertig leeuwen, vijftig bafia- nen, duizend krokodillen en een paar kud den van enkele hoefdiersoorten dan op een stelselmatig, zij het globaal overzicht van wat er op aarde zoo al leeft. In de Groote Doelenzaal is gistermiddag het jaarlijksche St. Nicolaasfeest gehouden van de Rotterdamsche R. K. Vereeniging tot Uitzending van Zwakke en Tuberculeuse patiënten „St. Jozef". Deze middagen verheu gen zich immer in een zeer groote belang stelling. Ook ditmaal was dit weer het geval. Door het Tooneelgezelschap „De Schouw spelers" werd opgevoerd het kindertooneel- stuk „Dik Trom" naar het bekende boek van C. Joh. Kievit. Echt tooneel beteekent voor de jeugd niet alleen kijken, maar ook mee spelen. Kinderen applaudisseeren gewoonlijk niet, maar wat zij wel doen is reageeren op alles, wat zich op het tooneel afspeelt, met uitbundigheid van goed- en afkeuring. Het gezelschap, dat gisteren op het podium van de Doelen stond, wist dit contact met de jeugd wel te krijgen. Al de vier bedrijven door bleef dit levendig samenspel met de zaal bewaard. Natuurlijk ging de sympathie uit naar Dik Trom, maar misschien nog sterker was de stemming tegen den veld wachter, die door Dik en zijn kornuiten voortdurend bij den neus werd genomen en tegen Mulder de Vrek, die misschien nog veiliger was op het tooneel dan in de zaal. Er werd dan ook verbazend aardig ge speeld. Ad. Heerings als „Wip, de barbier, aanspreker en dansmeester", was een echt Fransche comediant, Tonny Verwey een gemeene vrek om van te rillen, H. Dillewaard zoo'n echte domme veldwachter, die er door de dorpsjeugd lekkertjes tusschen genomen wordt. De vrouwelijke leden van het gezel schap hadden de jongensrollen voor haar rekening genomen, wat ze eveneens niet onverdienstelijk deden. In een der pauzen heeft St. Nicolaas met Pieterbaas een bezoek gebracht aan St. Jozef. Na een plechtigen intocht door de zaal, nam de eerbiedwaardige bisschop op het podium plaats, alwaar hij werd toegesproken door den vice-voorzitter der vereeniging, den heer A. Beekmans, die herinnerde aan het bezoek, dat de Sint ook gebracht heeft aan het St. Jozef-huis te Hoek van Holland, waar hij tien bedjes open vond. Niet omdat er geen kinderen zouden zijn, die voor opneming in aanmerking komen honderden wachten op uitzending doch omdat de geldmiddelen van St. Jozef niet toereikend zijn voor hun uitzending. Wijl overal geld voor te vinden is, zoo hoopte hij, dat men ook aan de ver zorging van de eigen zwakke jeugd zou denken. St. Nicolaas onderstreepte deze woorden en bracht het bestuur hulde voor zijn werk. In Hoek van Holland had hij zooveel innig dankbare kindergezichten gezien, dat het wel een geluk mag heeten, dat er zoo'n vereeni ging als St. Jozef in Rotterdam bestaat. Maar die vereeniging moet veel meer gesteund worden. Hij deed dan ook een beroep op de Rotterdammers om voor 1.50 lid van „St. Jozef" te worden. Aan den middag was ook een tombola ver bonden met vele honderden prijzen. Met de uitreiking daarvan sloot de welgeslaagde I INBRAAK JE. Gisteravond is er ingebroken in de woning van J Geering aan de Gerard Scholtenstraat. Een bedrag van pl.m. 35 gulden wordt vr- tnist. De Kamer van Koophandel houdt een openbare vergadering op Dinsdag 6 Decem ber 1938, des namiddag ten 2.15 uur, in de Raadszaal van het Stadhuis. De agenda luidt:l. Concept-schrijven aan den Minister van Waterstaat inzake gevrees de benadeeling van de veiligheid van de vaart op den Nieuwen Waterweg bij afdam ming van de Brielsche Maas; 2. Concept- schrijven aan den Minister van Economische Zaken met betrekking tot de monopolie heffing op versche appelen en peren en op geconserveerd fruit in verband met het En- gelsch-Amerikaansch handelsverdrag; 3. Af gezonden schrijven aan den Minister van Economische Zaken met betrekking tot de spieringvisscherij, alsmede nader concept- schrijven aan dezen minister; 4. Concept- schrijven aan den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie inzake de telefoonverbinding met Londen; 5. Van den Inspecteur-Generaal van het Verkeer ant woord op dezerzijdsch schrijven inzake re ductie op autobustarieven voor houders van abonnementskaarten der spoorwegen; 6. Con- •cept-schrijven aan Burgemeester en Wethou ders van Rotterdam met betrekking tot de samenstelling van den Verkaersraad voor Rotterdam en omgeving; 7. Verleening van vergunningen krachtens de Wet op het Af- betalingsbedrijf. Voor de kinderen van haar personeel gaf de N.V. Koolhoven Vliegtuigen Zaterdag in „Lybelle" een geslaagd St. Nicolaasfeest. De geheele zaal was gevuld met kinderen, personeel en familie. Reeds bij den aanvang zat de stemming er uitstekend in, want eenige honderden kinderstemmen zongen van „Zie ginds komt de stoomboot" en andere Sint Nicolaaslied- jes. Onder leiding van de heeren Paul Duval en Haak werd eerst de poppenkast vertoond en het was een studie waard al die glundere kindergezichten te zien en den telkens op- klaterenden lach te hooren. Met zoo n pop penkast is succes al bü voorbaat verzekerd. Er ging een hoeratje op, toen St. Nicolaas de zaal binnenkwam, vergezeld van twee zwarte Pieten. Paul Duval was chef de re ception. Hij verwelkomde den grijzen Sint, dien hij op een zetel midden op het tooneel liet plaats nemen. En na deze welkomst woorden begon aan de 400 aanwezige kin deren de groote uitdeeling. Een voor een moesten ze voor den Bisschop verschijnen, die hen vriendelijk toesprak en een pakje overhandigde, dat het wonderbaarlijke nog verborgen hield. Onderwijl gingen de Pieten rond om taai-taai uit te deelen en peper noten. En natuurlijk werd ook nog op andere wijze voor den inwendigen (kleinen) mensch gezorgd. Dit eerste Sinterklaasfeest van Kool hoven, waarvan mej. Bouman, particulier secretaresse, de leiding had, was een dave rend succes. Vrijdag was men te Hoogvliet bezig met het sloopen van een huis. Plotseling viel er een stuk muur om en de 19-jarige W. van Drunen wonende aan den Schulpweg werd door het neervallend puin getroffen. De jon geman bekwam een hoofdwond en een wer velfractuur en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, alwaar hij is opgenomen. Aan het orgel van de St. Ignatiuskerk aan den West-Zeedijk zijn door restauratie be langrijke verbeteringen aangebracht, waar door (lit instrument zeer aan speelbaarheid, bruikbaarheid en klankschoon heeft gewon nen. Door verschuiving, verruiling en an dere intonatie van verschillende nieuwe stemmen is een geheel nieuwe en verbeter de combinatie verkregen, waardoor ook een zeer mooie verhouding is gekomen tusschen pedaal en volle werk. Het orgel is gebouwd in 1863 door de fir ma Franco is Loret en Henri Vermeersch, orgelbouwers te Mechelen, en werd ge plaatst in de kerk van O L. Vrouwe On bevlekt Ontvangen aan de Wijnhaven. In 1885 moesten alle koperen trekdraden, die door het lichtgas waren aangetast, wor den vernieuwd, hetgeen geschiedde door de firma M. Maarschalkerweerd te Utrecht. In 1899 is het orgel door dezelfde firma overgebracht naar de St. Ignatiuskerk aan den West-Zeedijk en van een nieuwe kast voorzien. Het orgel, dat toen in de St. Ignatiuskerk in gebruik was en door de firma Maarschal kerweerd was geplaatst (14 stemmen, 2 kla vieren en pedaal) is bij deze verwisseling verhuisd naar de Wijnhavenkerk en in 1930 door de firma Valck Verkouteren over gebracht nas de St. Theresiakerk in Zuid. De restauratie van het orgel in de kerk op den West-Zeedijk was al langen tijd zeer wenschelijk, maar moest eindelijk ter hand worden genomen, toen door een reparatie aan het groote kerkraam, achter het orgel veel vuil, stof en kalk in het pijpwerk was gekomen. In Juni van dit jaar werd, na inschrijving, de firma Theo Strunk, orgelbouwer te Rot terdam, uitgenoodigd om de restauratie te verrichten. Daar het orgel zich practisch bijna niet leende als begeleidingsinstrument van den koorzang, werd in overleg met den organist de dispositie zoodanig gewij zigd, dat het beter aan de daarvoor gestelde eischen zou voldoen. Door deze verandering van dispositie werd het orgel ook geschikt gemaakt om er orgelwerken op te kunnen spelen. Tevens werd de aanslag der toetsen, die een weerstand te overwinnen hadden van 300 tot 500 gram per toets en bij kop peling van bijna 1000 gram, verbeterd en tot de helft teruggebracht. Doorddt het pedaalgeluid overwegend te zwaar was voor het volle werk en de dis positie leed aan gebrek aan vulstemmen, werden verschillende 2 voets-stemmen ver schoven om die vulstemmen te verkrijgen. Ook de mixtuur 4 sterk werd helderder ge maakt, terwijl verruiling van de enkele stemmen tot het beoogde en verkregen mooie resultaat meewerkten. Het orgel, dat op de lijst van de Rijksmonumentenzorg is ge plaatst, komt nu in klankschoon en coloriet veel overeen met die van de oude orgels in ons land, die nog steeds algemeen bewon dering wekken. Zondagmiddag heeft de organist der kerk, de heer W. M. A. Smits, door het uit voeren van een aantal orgelwerken, waar onder een van hem zelf een niet alleen technisch-knap, maar eveneens muzikaal en smaakvol geschreven koraal de prach tige kwaliteit van het gerestaureerde or gel gedemonstreerd. De mooie vertolking dezer composities, waarbij op zeer smaak volle wijze van alle registratiemogelijkhe den werd gebruik gemaakt, bewees, hoe veel door deze verbouwing het orgel heeft ge wonnen als solo- en begeleidingsinstrument en beter geschikt is geworden om de H.H. Diensten op te luisteren. De uitvoering der orgelcomposities, waar bij ook op loffelijke wijze eenige zangsoli werden ten gehoore gebracht, werd bijge woond door eenige geestelijken der paro chie en een groot aantal belangstellenden. De gymnastiekzaal van het schoolgebouw aan den Strevelsweg was Zaterdag bijna geheel gevuld met kinderen, wier hart vol verwachting klopte. Het waren kinderen van de vijf scholen uit de St. Theresiaparochie, 134 in getal, aan wie door de St. Nicolaas- commisie van de R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Laurentius" een heerlijke middag werd bereid, dank zij de goedgeefsheid van velen, de belanglooze medewerking o.m. van mevr. Hin en mr. Carter en last not least door de uitstekende voorbereiding van de commissieleden. De praeses van de commissie, de heer G. M. Rademaker, verwelkomde de kinderen en de Eerw. Zusters, waarna mevr. B. Hin en mr. Carter een programma brachten, dat de kinderen zeer amuseerde. Met de poppen- kastavonturen werd intens meegeleefd, de goocheltrucs wekten aller verbazing en de film van Popey the Sailorman ging er in als koek. Maar de clou van den middag was toch wel de aankomst van den goeden Sint, die de kinderen toesprak en nu en dan een zachte vermaning uitdeelde. Hij had voor allen een pakje meegebracht, bevattende on dergoed, speelgoed, boeken en lekkernijen. Rappe dameshanden schonken chocolade melk en deelden versnaperingen uit. En tel kens weer zette de trekharmonica, bespeeld door mej. Sluys, Sinterklaasliedjes in, welke natuurlijk luide werden meegezongen. Het was voor de kinderen een middag om niet licht te vergeten. Herdacht gisteren zijn koperen priesterfeest. De weleerw. heer N. G. Pronk, kapelaan van de parochie van den H. Antonius Abt, herdacht op 29 November 1.1. den dag, waarop hij voor twaalf en een half jaar de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Dit feit is gisteren door den jubilaris, met dankbaar medeleven van alle parochianen, feestelijk herdacht. Om negen uur heeft de priester jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen, daarbij geassisteerd door prof. C. van Trigt van Warmond als diaken, kapelaan Th. Nijman als sub-diaken, terwijl ceremoniarius was kapelaan J. B. Simon. De schola cantorum zong afwisselend met de geloovigen de liturgische gezangen. Des middags had in de feestelijk versierde gymnastiek-zaal aan de Jan Kruyffstraat de receptie plaats. De pastoor der parochie, de zeereerw. heer Lammers, heeft op deze receptie namens de parochianen het woord gevoerd onder aanbieding van een cadeau onder couvert. De heer Fr. de Beer, hoofd leider van de mannelijke jeugdbeweging' in de parochie, heeft gesproken namens de jeugdbeweging en kapelaan Pronk een schrijfmachine aangeboden. De feestmiddag werd opgeluisterd door een kinderkoor onder leiding van den heer Visscher, organist van de St. Hildegardiskerk. Des avonds heeft de jubilaris een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder kapelaan Pronk een dankwoord heeft gesproken. Om 8 uur werd wederom in de gymnastiekzaal een feestavond gegeven, waar de leden van 'de mannelijke jeugdbeweging op zeer verdien stelijke wijze hebben opgevoerd „Het offerend volk of spel der H. Mis" van H. B. Brug- geman pr. Donderdag 8 December a.s. zetten de be sturen der parochiale afdeelingen der R. K. Staatspartij, O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen en H. Familie hun winteractie in met eene ver gadering, waar als spreker zal optreden Rector H. J. Kuyper met het onderwerp: „Politiek Katholicisme of Katholieke poli tiek". Nabij Zaltbommel op de Waal kwam de motorboot „RivaF' in aanvaring niet di motorboot Rijn en Schelde 14" uit An twerpen waarbij eerstgenoemd vaartuig onmiddellijk zonk. De opvarenden kond en zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Een klein gedeelte van de „Rival" steekt nog boven water. Kapitein R. Schaap, de oudste gezagvoer der van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Millingen" heeft den dienst met pensioen verlaten. Kapitein Schaap is een zeeman in hart en nieren. Daarvan heeft hij dikwijls blijk gegeven. En ware zijn gezondheidstoe stand niet van dien aard, dat hij zich ver plicht gevoelt rust te gaan nemen, hij zou, ook al heeft hij dan den 65-jarigen leeftijd bereikt, er niet aan gedacht hebben de zee vaarwel te zeggen. Terschellinger van ge boorte en dus een „kind" van de zee, begaf hij zich op 15-jarigen leeftijd op zeilschepen, die voeren op de Oostzee. Hij ging echter alleen mee in de zomermaanden, want in den winter bezocht hij de Zeevaartschool op Ter schelling, waar hij spoedig zijn derden rang haalde. Op een viermast-bark de „Jeanette Frangoise" maakte hij als derde stuurman zijn eerste reis naar Indië. Geleidelijk aan behaalde kapitein Schaap zijn verdere ran gen, zoowel zeil als stoom. Hij kwam bij de firma Jos. de Poorter, waar hij twee jaren als eerste stuurman en ongeveer negen jaren als kapitein heeft gevaren. Er volgde toen een periode aan den wal, want kapitein Schaap werd vertegenwoor diger van de firma Zur Muhler op Terschel ling. Zeven jaren van 1913 tot 1920 heeft hij deze maatschappij gediend en vooral gedu rende de oorlogsjaren menige boot van het strand gehaald en zoodoende ook behouden. De firma Zur Muhler werd echter opge heven en in Mei 1920 werd kapitein Schaap aangesteld tot gezagvoerder bij de juist op gerichte N.V. Scheepvaart Maatschappij „Mil lingen". Hij had als eerste kapitein het toe zicht in Hamburg bij den bouw van de eerste boot de „Beursplein". Geleidelijk aan heeft de maatschappij haar vloot uitgebreid en de „Pleinbooten" zijn algemeen bekend gewor den. Ofschoon kapitein Schaap over het alge meen wat men noemt gelukkig gevaren heeft, toch heeft ook hij een enkele maal een offer moeten brengen aan de zee. Acht jaren ge leden verloor hij aan de Hoornsche kust in een sneeuwstorm de „Hofplein", waarbij vijf menschenlevens vielen te betreuren. Deze reis was temeer tragisch te noemen, omdat kapitein Schaap juist twee reizen te voren de bemanningen had gered van twee schoeners op de z.g.n. New.Foundlandbanken. Vijf jaren geleden werd zijn schip over vallen door de typhus. Men voer op de River- plate. Tien leden der bemanning o.m. de ka pitein werden door deze vreeselijke ziekte aangetast. Drie leden vonden den dood. Na eenigen tijd in Dakar te zijn verpleegd, heeft kapitein Schaap nog ruim zes maanden door gebracht in het Burgerziekenhuis te Amster dam. De gevolgen van deze ziekte is kapitein Schaap feitelijk nimmer ten volle te boven gekomen. Toch heeft hij na dien als man van de zee nog plus minus vier jaren op de „Wil lemsplein" gevaren, zoodat hij ruim achttien jaar bij de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Millingen" is geweest. Wegens het zich verdienstelijk maken voor de scheepvaart werd kapitein Schaap destijds begiftigd met de zilveren De Ruyter-medaiile. Thans gaat kapitein Schaap, die weer naar Terschelling is teruggekeerd, zijn otium cum dienitate genieten. Maatschappij, kantoorpersoneel en beman ning hebben zich bij het afscheid niet on betuigd gelaten. Doordat een afsluiter in den Mauritsweg was gesprongen. Hedenmorgen werd door middel van de Radio tot de Rotterdammers het verzoek gericht vandaag zoo min mogelijk water te gebruiken in verband met een ernstige sto ring, welke zich had voorgedaan in het buizennet der Drinkwaterleiding. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat gisteravond tegen elf uur een afsluiter is gesprongen in den toevoerbuis naar het Oostelijk stads deel en wel in den Mauritsweg nabij de Aert van Nesstraat. De toevoer van water naar het Westen werd daardoor uiterst ge ring en om die reden werd het verzoek ge daan zoo min mogelijk water te gebruiken, dit in het belang van de bewoners van het Westen. Inmiddels zoo werd ons verzekerd, zou hedenmiddag de lekkage weer zijn her steld. De Rotterdamsche Rechtbank heeft den 24-jarigen landarbeider W. van D. veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Van D„ die in aanraking gekomen was met eèn woonschuitbewoner, was door dezen op het sléchte pad gébracht: Sarfieri gingen de woonschuitbewoners geregeld op roof in Rotterdam uit én namen alles mee, wat van hun gading was. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof had bevestiging van het vonnis van de reqhtbank gevorderd, doch het Haag sche Gerechtshof verlaagde de aan Van D. opgelegde straf tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De gisteren gehouden schaalcollecte in de kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans ten bate van de St. Vincentius vereeniging heeft na de liefdadigheidspredikaties van pater R. Deterrtieyer O.P. opgebracht 542. V* i êmkmrnmm Twee Rotterdamsche kooplieden, die juweelen hadden opgekocht en weder ver- kocht van een Belgischen jongeman, die deze sieraden van zijn ouders had gestolen, waren door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot ieder twee jaar gevangenisstraf, van welke straf de procureur-generaal bij het gerechtshof bevestiging had gevraagd. Het Haagsche Gerechtshof, heden arrest wijzend, verhoogde de straffen van beiden tot twee mar en zes maanden gevangenisstraf. Gisteravond is een zekere J. Kemp slaags geraakt met een troepje personen, omdat hij zich smalend had uitgelaten over de Joden, en wel nadat hij niet geheel nuchter een café aan den Schiedamschedijk had verla ten. De man kreeg een gevoelige afstraffing, waarna hij per auto van den G.G.D. is ver voerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. De man had een schedelfractuur bekomen. Mooie middag in het St. Rosaliahuis. Zondagmiddag heeft in het Sint Rosalia huis aan de Leeuwenstraat een Sint Nico laasfeest plaats gevonden, georganiseerd door de R. K. Volksmuziekschool. In afwijking echter met de zoovele feesten ter eere van den heiligen bisschop, welke den laatsten tijd gehouden zijn, had men hier het aangename aan het nuttige ge paard door zich de medewerking te verze keren van den heer Ferd. Timmermans, den stadsbeiaardier welke heer tot taak had een causerie over klokken in voor het jeugdige volkje begrijpelijke termen te houden. Hierin is de heer Timmermans ten volle geslaagd wat men kon opmerken aan de ingespannen aandacht verkeerende kin deren. Toen b.v. de heer Timmermans ver telde, dat de groote klok van het stadhuis carillon een middellijn had van 1.90 meter en 4500 kilo woog, waren de „ah's" en de „oh's" niet van de lucht. Na deze korte maar interessante lezing, welke de tijd voor de pauze vulde, volgde de intocht van Sint Nicolaas, die het ver dere gedeelte van den middag bijwoonde. Nadat de bisschop de gebruikelijke toe spraak tot de kinderen had gehouden wer den door de verschillende groepen van de school demonstraties van hun kennen en kunnen gegeven van wat zij in het afgeloo- pen jaar geleerd hadden. Zoo hoorden we diverse canons, toonlad ders, chromatische toonladders, improvisa ties, enz. en de Sint bleek evenals wij ingenomen te zijn met de prestaties, en beloonde de kinderen dan ook door hun een tractatie te geven. Met het zingen van eenige toepasselijke liederen werd de middag besloten. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op mevr. Grimberg-Huyser, die blijk van belangstelling gaf door den geheelen middag bij te wonen. De Jan Sirks-tentoonstelling bij Unger Van Mens te Rotterdam, is tot 13 December verlengd. De laatste week worden ook geëxposeerd zijn kleuretsen, die door e n van onze beste ets-drukkers, den heer G. van Raaij, bereid willig zijn afgedrukt. De burgemeester zal Woensdag 7 Decem ber te 9.30 v.m. in plaats van te 10 v.m. spreekuur houden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de huldiging van Rector H. S. van Hassen bij gelegenheid van zijn priesterfeest, is uit gesteld 'ot den clubavond van 14 December De firma van Marle, de Sille en Baan heeft het plan in haar gebouw aan het Beurs plein binnenkort een kunstveiling te hou den. Van de opbrengst zal 80 pet. afgestaan worden aan het sub-comité voor Joodsche vluchtelingen in Rotterdam en 20 pet. voor de noodlijdende Nederlandsche beeldende kunstenaars. Aan deze veiling hebben de heer D. Haane- ma, directeur van het museum Boymans, de heer Mr. J. R. Goddard, voorzitter van den Rotterdamschen Kunstkring en de heeren A. Unger en D. Vaarties kunsthandelaren te dezer stede, hun welwillende medewerking toegezegd. Het doel is, dat zij, die met dit plan sym- pathiseeren een kunstvoorwerp afstaan voor deze veiling, hetwelk gezonden kan worden aan het kantoor van de firma v. Marle, de Sille en Baan, Beursplein, zoo mogelijk vóór 20 December a.s. Aangiften van 3 December. BEVALLEN: J. de Waard—Kloos z. J. C. SjabbensPeene; z. p. j, waaijersLeonard z. A. M. E. ImpelmansAerts d. H. F. LebbinkEenig z. J. v .d. Bosv. Kesteren z. P .C. VerboomKole z. E. J. Burggraaf- Lodder z. C. Berwald—Schotel d. w. v. Westreenen—v. Offenbeek z. J. C. v. DJjk—v. Oord z. J. M. Rombeek—Huibers d. L. Spuiibroek—Dentro z. D. Fierens—v. Dommele d. J. M. v. Delenv. Gelder z. H. G. v. d. Schouwv. Kekem d. H. de Grootv. Dijk z. N. IzelaarNette z. J. M. v. Drlelv. Viegen z. J. J. Prudhomme v. ReineVerdoold d. M. E. Bijleveldv. d. Stadt d. M. E. Tlele— Broeder z. K. A. Sejjbelde Zeeuw d. J. HermesWillemsen d. OVERLEDEN: A. v. Dort m. v. M. Marree 60 j. D. de Groot vr. v. E. Koene 53 j. C. v. Balen z. 5 j. J. A. v. Hoovjdonk m. v. P. J. Seelbach 70 j. W. v. Ryst wedr. v. J. M. DUs 78 j. T. K. Groeheveld m. v. S. Beijer 76 J. H. Klop wede. v. J. C. de Jong 61 j. F. A. v. Kouwèn ongeh. m. 22 j. Te 's Gravenhage slaagde voor bovenge noemd examen de heer J. Wattel te R'dam. BURGERLIJKE STAND. Geboren Johannes Gerardus z. v. J. G. Korteland en J. v. Dam. Overleden J. H. Doesburg, 71 jaar, echt- genoote van N. Goor. ARBEIDSBEURS. Op de gemeente Arbeidsbeurs staan In to taal 170 personen als werkzoekenden Inge schreven. GEVONDEN VOORWERPEN. De volgende voorwerpen zijn bij de politie als gevonden aangebracht2 rijwielbelas- tingmerken, rozenkrans en een gouden ring. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd in totaal ingelegd 6805.60 en terugbetaald 4995,35. BESTUUR DER R.K. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „CANTICA NOVA". Kapelaan Th. Steenlandt, G. A.; Mevrouw Gründemann, Beschermvrouwe C. A. v. d. Burg, Voorzitter Arn. v. Winden, le Secre taris Mej. Soeterbroek, 2e Secretaresse G. v. d. IJssel Cz„ le Penningmeester Mej. M. Smit, 2e Penningmeesteresse. VERKEER. Ook indeze gemeente zal ertoe worden overgegaan op de hoeken der verkeerspun ten stoplijnen te trekken. GROENE KRUIS. Het Groene Kruist alhier zal een z.g. moe dercursus oprichten, welke gehouden xar worden in de melksalon „De Toekomst aan de Dorpsstraat alhier. De eerste cursus zal aanvangen op 12 December, des namiddags te 10 uur. Men geve zich op bij J. van Beek, Koninginneweg 84. SALARISREGELING. Voor het personeel ter gemeentesecretarie zal een salarisregeling worden ontworpen. HOEKBEBOUWING zomerland. Ook voor de laatste hoek van het Zomer land-Noordelijk gedeelte, dus tegen de ter plaatse staande molen aan, is een bouwaan- vrage ingekomen.Zooals bekend ligt daar achter het gedeelte, bestemd voor industrie, welk gedeelte nog vrij is. ARBEIDSBEURS. Weekoverzicht. Ingeschreven 17 mann geplaatst 6 man nen afgevoerd 5 mannen. Totaal der inge schrevenen 268 mannen. Vrouwen geen wij ziging. In de steunregeling 132 personen in de werkverschaffing te Poortegaal 12 per sonen in die te Krimpen aan de Lek 2 per sonen. BURGELUKE STAND. GeborenAdriana, dochter van H. Bo- gaarts en H. Kroos Cornelis Andries, zoon van W. Tukker en J. A. Timmers Willem Jan, zoon van B. Verrijp en D. J. Kamminga. Overleden Willem ina den Oudsten, 83 jaren, weduwe van Adriaan van de Groot Pietje Lagendijk, 59 jaren, echtgenoote van Maarten de Haan Ondertrouwd D. Buitenhuis, 27 jaren te IJsselmonde en E. van Noort, 28 jaren te Ridderkerk C. van der Burg, 24 jaren te IJsselmonde en G. Bens, 22 jaren te Rotter dam. Gehuwd Geen. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand November werd op de Rijks postspaarbank ingelegd een bedrag van 14716.20 en terugbetaald een bedrag van 12903.02. Uitbetaling van ouderdomsrente vindt plaats op 7 DecernA*1-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2