luchtaanvallen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. EDEL ANTHRACIET De Tentoonstelling „Rotterdam 1941". Een rooverbende wordt ontmaskerd. 58 1 Weerverwachting. j STADSNIEUWS. 61ste JAARGANG No. 18345 DINSDAG 6 DECEMBER 1938 VIJF BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 noodlottige misstap. DE COLLECTE VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. BEGRAFENIS P. R. v. ELLEKOM. ST. nicolaas op bezoek. GYMNASTIEK VOOR R. K. GEHUWDE DAMES. SCHEEPVAART. AANRIJDING. BENOEMING KETHEL. DE GRAAL. BURGERLIJKE STAND. met brandbommen de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen ROTTERDAM. PRINS BERNHARD OP BEZOEK BIJ DE MARINIERS. Op Zaterdag 10 December a.s. PAARD DOODGEREDEN. ONGEVAL. Een adres van den B.N.A. aan den Raad. =j Weinig of geen regen. 1 Voor het geheele land; Meest p - matige Zuid-Westelijke tot Zuide- 1 ff lijken wind, half tot zwaar be- wolkt of betrokken, weinig of geen fj Z regen, weinig verandering in tem- Z Z peratuur. 1 Voor de wielrijders. Z WOENSDAG. Zon op 7.56. Zon onder 15.47. ff Maan op 16.15. Maan onder 7.36. |f M Wielrijders lichten op- van 16.17 M ri tot 7.27. DE TERUGKEER DER SPAANSCHE VRIJWILLIGERS. Honderden belangstellenden, die vergeefs Wachtten. TWEE PAARDEN OP HOL. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25. ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eigen import van 1e klas Belgische mijn. Weinig asch. Veel warmte. Geen slakken. Prijs per H.L. afm. 20/30 I 2.40, aim. 30/50 i 2.25. AlI.Piersonstr.16. R'dam, tel.38737 Buitenh.weg 112, S'dam, tel.69937 De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 2a0. voor bet vei bes van een hand, een voet of een oog; 100.- voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50— voor het verlies van een volledig l d van een duim of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10— voor één lid of twee leden Van een anderen v Lnger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden giclijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Noorsche zeeman verdronken. Gisteravond omstreeks 12 uur wilde de Noorsche schepeling B. A. P. van het op de wërf Wilton-Feijenoord liggende schip „Ringwood" zich, na uit passagieren te zijn geweest, wederom aan boord begeven. Hij besteeg hiertoe een 6 M rooge ladder, welke tegen den scheepswand" was geplaatst. Bo ven gekomen is hij vermoedelijk door een misstap neergestort en te water geraakt. Na een paar uur dreggen door den havendienst, de politie en het personeel van Wilton slaagde men er in het lijk op te halen. Het slachtoffer was 27 jaar oud en ongehuwd. Bij het bedrag van gisteren, dat zooals bekend is 3495.37 bedroeg, is nog bijge komen 100van M. de B. en 100. van Wilton. Het totaal bedraagt dus nu 3695,37. Het comité ontving van den burgemeester, rar. dr. van Haaren een hartelijke dankbetuiging voor de eensgezinde samenwerkng en het prachtige resultaat, dat bereikt is. Hedenmorgen had op de algemeene be graafplaats de begrafenis plaats van den heer P. R. van Ellekom, in leven notaris te Schie dam. Op de begraafplaats waren naast de fa milieleden en het pehsoneel aanwezig de no tarissen J. Hoek en P. Schaberg en de heer Blaisse candidaat-notaris bij H. B. A. Blaisse, Mr N. J. Post en verder verschillende zaken relaties. In de kapel werd het woord gevoerd door den heer Ris, notaris te Oude Tonge. Wij, aldus ^r., hebben geen afscheid van u kunnen nemen zooals wij dat gewild had den. Spr. brengt dank voor de prettige sa menwerking en voor de wijze waarop de overledene met het personeel omging. Wij danken u en blijven de herinnering aan u lang bewaren. Hierna heeft Ds. J. W. Tonsbeek het woord gevoerd- Spr. prijst de bescheidenheid van den overledene. Hij zal gemist worden Jn zijn fa miliekring, op zijn kantoor en door degene wiens zaken hij behartigde. Hij wist dat zijn krachten minder werden en dat de dood naderde. Met eere en trouw heeft hij steeds zijn plaats bezet. De zaken voor zijn eigen ziel zal hij ook wel goed verzorgd hebben. Spr. hoopt dat God, me vrouw de kracht wil geven hem af te staan. U voelt zich nu eenzaam en verlaten. Een is er echter die u nooit verlaten zal. Met de woorden „Rust zacht, God hebbe Uw ziel, tot wederziens" besloot spr. Nadat de kist in de groeve was neergelaten heeft Ds Tonsbeek met het bidden van het Onze Vader besloten en dank gezegd namens de familie voor de belangstelling. He Buurtvereeniging „Bilderdijkstraat Da Costastraat—Dirk Wassenaarstraat" heeft een St. Nicolaas-feest voor de kinderen in het verenigingslokaal aan de Nieuwe Haven no. 155. Om half vijf opende de voorzitter de heer W. van Ravens deze feestelijke bijeenkomst en zeide verheugd te zijn over zoo'n groote °Pkomst en dat de buurtvereeniging reeds Voor de derde maal een feest kon beleggen. De kinderen zongen verschillende toepas selijke versjes, waarna enkele kinderfilms werden vertoond. Vooral de teekenfilms vielen zeer in den smaak. In de pauze kregen alle kinderen versna peringen. Om half zes kondgdë de Voorzitter de komst van St. Nicolaas aan, waarop allen spontaan St. Nicolaas toezongen. Onder geleide van het bestuur betrad de groote kindervriend, die al wuivenc en bui gend de zaal doorging, naar het tooneel. En kele kinderen met slechte gewoonten, zooals „duimzuigers", slechte eters, enz., moesten bij St. Nicolaas komen en kregen een ernstige vermaning. Tot groote hilariteit werd een ondeugend lid van het bestuur door zwarte Piet gekas tijd, terwijl een ander zelfs in den zak werd gestopt. St. Nicolaas bleef nog een ïiim zien, waarop om ongeever half acht het feest ten einde was. Bij het verlaten der zaal kreeg ieder nog een fijnen zak met suikergoed, speculaas en pepernoten. De jongere kinderen ontvingen een trac- tatie ten huize van den secretaris den heer Gunneweg. De R. K. S. V „Excelsior" wil aan ge huwde dames de gelegenheid geven tot het beoefenen van voor haar passende en ge schikte gymnastiek. In Schiedam zijn er al licht twintig dames, die, overtuigd van het nut hiervan, nu een wensch vervuld zien. Voor nadere inlichtingen melde men zich bij: Mej. Toos Mattijssen, Burg. Knappert- laan 273a of bij Mej. Truus Vester, Hoog straat 9. SCHIEDAM, 4 Dec. Aangekomen Fransch m.s Pierre L. D., ledig van Rotterdam; Noórsch m.s. Thorstrand, ledig van Londen; Fransch s.s. Désirade, ledig van Havre, alle om te dokken in de Wiltonhaven; Ned. m.s. Clëa, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; Finsche s.s. Ahtari, van Port-Said, om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven; Ned. m.s. Muron, ledig vane Oslo, aan boei 1, op stroom. SCHIEDAM, 5 Dec. Vertrokken: Ned m.s. Muron, ledig naar Vlaardingen; Ned s.s. Ame land, ledig naar Pepel; Eng. s.s.' Aibnera, ledig naar Vlissingen; Ned. s.s. Boschdijk, ledig naar Rotterdam; Finsch s.s. Ahtari, naar Kotka, NEDERLAND TE NEW YORK. ln het Kol. Instituut te Amsterdam worden voorbereidingen getroffen voor de Nederlandsche deelneming aan de wereld tentoonstelling te New York van 1939. De kunstschilder H. Paulides tijdens het vervaardigen van een wandschildering voor de groote zaal der Indische afdeeling. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5 Woensdag 7 December Luxemburg: 8,209,20 concert Diver sen- 9,2010.35 Luxemburg: '10,3511,20 concert; 11,20—11,35 gram.; 1145—12,20 gram.; 12,2512,40 operette-muziek; 12,50 ca. 1,10 operette-muziek. Diversen: 1,10 1,30 Brussel (Fr.): 1,301,50 salonorkest Luxemburg: 1,502,20 zangvoordracht Luxemburg of Diversen: 2,353,20 concert Luxemburg: 3,205.50 concert Keulen 5.506.20 concert Radio P. T. T. Nord: 6.206.50 salonorkest Brussel (Ned.): 6.50 7.05 piano-voordracht. Brusel (Fr.) 7.05 7,20 concert Brussel (Ned.): 7.207,50 viool-voor dracht; 7,508,10 gespr. dagblad Diversen: 8,108,35 Radio Parijs: 8,35 8,50 viola-d'amore; 8,509,20 piano-voor dracht Diveren: 9,209,50 Brussel (Fr.): 9.5010.20 zang-voordracht Luxem burg: 10.2511,15 kamermuziek; 11,1511,20 zangvoordracht; 11,3011,50 dansmuziek. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Gistermiddag omstreeks 12.45 uur had in de Lange Kerkstraat een aanrijding plaats tusschen een carrier, bestuurd door P. H. wonende alhier, en den wielrijder K. M., eveneens wonende alhier Het rijwiel werd zwaard beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Onze stadgenoot, de heer G. J. Letsch, se dert Mei 1938 volontair-veldwachter te Ke- thel, is benoemd tot agent van politie te Overschie. Op Vrijdag dus niet Woensdag zal de particuliere boot van de Sint nog even lig plaats kiezen aan de Lange Haven 92, alwaar alle leden van Top- en Middengroepen van Haven- en Singelparochie om half 9 worden ontvangen. Aangifte van 24 December GEBOREN: Willem H. z. van D. van Wijk en A. Willebrand, N. Haven 277 Adriana W„ d. van C. van Leeuwen en G. Volkman, Maasstraat 26 Christiana J M., d. van H. J. Vermunicht en J. C. Kreuger, Fabristraat 40 Wilhelmus H. z. van H. W. Prein en H. J. L Ruts, v Smaleveltstraat 43. OVERLEDEN: P. R. v. Ellekom 76 j„ Koe markt 1, N Rietveld 18 j. Nassaulaan 75 -A. M. Kers 3 mnd., Dr. Noletstraat 1. Wist U, dat bij GEMEENTERAAD. Benoeming van een Commissie voor onderzoek der gemeente- en bedrijfsbegrootingen 1939. Gisteren heeft de raad dezer gemeente ver gaderd onder presidium van mr. J. J. van der Lip. Besloten werd om evenals voorgaande jaren weer 25 pet. boven het steunbedrag als Kerstgave uit te keeren, aan hen, die in de week van 1117 December in de steunrege ling zijn opgenomen, een en ander op de zelfde voorwaarden als voorgaande jaren. De heer van Noordennen zou de Kerstgave aan allen die voor twee-derde door liefdadige instellingen worden ondersteund, ook hun, die geen lid van een kerkgenootschap zijn, de Kerstgave willen geven. De wethouders Poot en de Jong merken op, dat bijna allen door armbestuur of diaconie gesteunde menschen reeds een Kerstgave ontvangen, zoodat er practisch niet veel voor in aanmerking zullen komen. Zij zijn er echter niet tegen, zoodat in den geest van den voorsteller wordt be sloten. Ged. Staten keurden goed de uitbreiding van het elektriciteitsbedrijf waartoe in den vorigen raad reeds een crediet van 5200 was toegestaan. De raad had nu nog slechts den aankoop van een transformatorhuisje van den heer F. Bijl voor 1200 (reeds verwerkt in het voorgenoemde crediet) te bekrachti gen. Goedgekeurd. Ingekomen was nog een aanvrage van Het Groene Kruis te Kethel om een subsidie voor de door haar in samenwerking met Het Wit- Gele Kruis alhier aangestelde gediplomeer de wijkverpleegster. Het verzoek gaat in han den van B. en W. om prae-advies, onder toe zegging van den voorzitter, dat beslist nog deze maand een beslissing zal worden geno men. In de commissie voor onderzoek der ge meente-begrooting en de bedrijfsbegrootin gen, dienst 1939, werden benoemd de heeren L. J Lansbergen R. K., J. J. J. van de Wa ter R. K en A. van der Eik, Prot. kiesveree- niging. Öe heer vanNoordennen schijntietwat huiverig van deze benoeming door den voor zitter en meent dat er zooveel mogelijk par tijen in de Commissie vertegenwoordigd moe ten zijn. De voorzitter merkt op, dat in de Raad 4 partijen zitting hebben zoodat toch niet elke partij een commissielid kan hebben. De heer v. Noordennen meent, dat er maar 3 partijen zijn daar de heer A. van der Eik volgens spr de christelijke beginselen in den raad behartigt. Deze opmerking geeft den heer van der Eik aanleiding om te verklaren, dat hij weliswaar de christ. beginselen is toe gedaan, doch niet als zoodanig in den Raad zitting heeft. De voorzitter acht het niet noo- dig partijen in een commissie benoeming te erkennen. Dit valt buiten elke partij. Den heer van de Water, R. K., stelt na eeni ge bespreking zijn benoeming ter beschik king onder de mededeeling, dat hij heusch niet om werk verlegen zit In zijn plaats werd de heer B. van Noor dennen benoemd. De gemeente-begrooting en de bedrijfsbe grootingen, dienst 1939, werden vervolgens aangeboden en zullen zooals gebruikelijk ter visie worden gelegd. Hierna werd gemeente-rekening en de be- drijfsrekeningen over het dienstjaar 1937 als volgt vastgesteld: Waterbedrijf ontvangsten 7922,33; uitga ven 6138,76, batig slot 1883,57. Electrici- teitsbedrijf 14.990,16 in ontvangsten en 13.271,29 in uitgaven, batig slot f 1718,87. De gem,rekening gewone dienst ontvang sten 103.268,81, uitgaven 96.425,93, batig slot ƒ6.842,88. De verordening op de hondenbelasting, bij raadsbesluit van 19 October vastgesteld werd opnieuw van eenige redactie-wijzigingen voorzien. Een der nieuwe bepalingen is: dat iedereen die een of meer honden heeft zelf een biljet op het raadhuis moet komen aan vragen en invullen, zoodat men in het ver volg zelf zijn aangifte voor de belasting op honden zal moeten doen. Bij de berekening van de aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren vergoedingen, overeenkomstig het bepaalde in art. 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1936, werd deze berekening vastgesteld naar de kosten zijnde 12,26 per leerling op de openbare lagere school in 1936. Een aantal schoolgeldreclames werden al len overeenkomstig de voorstellen der com missie toegewezen. (Slot volgt). DE NATIONALE COLLECTE. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van vervolgde joodsche- en andere vluchtelingen heeft /95.43M> opgebracht. Zullen de Rotterdamsche architecten een redelijke kans krijgen Z-K.H. Prins Bernhard zal op Zaterdag 10 December a.s. den dag, waarop het korps Mariniers 273 jaar bestaat een bezoek aan dit korps brengen. Z.K.H. arriveert om 10.45 per auto uit Den Haag op het Schuttersveld te Crooswijk, alwaar een bataljon mariniers, samengesteld uit detachementen van Willems oord, Vlissingen, Amsterdam en Rotterdam, zal staan opgesteld onder commando van den luitenant-kolonel der mariniers, F. Lugt. Alle officieren van het korps Mariniers, dienende in Nederland, zullen tegenwoordig zijn. Het geheel staat onder leiding van den kolonel' van de mariniers H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe, chef van het korps Mariniers. Hij zal tevens Z.K.H. ontvangen en vergezellen. Op Crooswijk zullen de officieren door den kolonel von Freitag Drabbe aan den Prins worden voergesteld, waarna Z.K.H. den troep zal inspecteeren. Vervolgens zal voor hem worden gedefileerd. Tot het bijwonen van deze plechtigheid heeft het publiek toegang, voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat. Na 10.30 uur wordt geen publiek meer toegelaten. Bij ongunstig weer zal de plechtigheid geschieden in de exercitieloods, waartoe het publiek echter wegens gebrek aan ruimte geen toegang zal hebben. Na afloop zal Z.K.H. een kort bezoek bren gen aan het Scheepvaart-Technisch Museum aan het Haringvliet, waarna de Prins te 11.45 uur de marinierskazerne aan het Oostplein zal bezoeken. Te ongeveer 12.15 uur keert de Prins naar Den Haag terug. Des avonds om zeven uur zal Z.K.H. aan zitten aan den korpsmaaltijd, welke U r jaar door de officieren, reserve-officieren en oud- cfficieren wordt gehouden. De maaltijd vindt plaats in hotel Weimar alhier. Op den hoek van den Wolphaertsbocht Clementsstraat is gisteren de vrachtauto, be stuurd door den 27-jarigen H. B. M. uit Scheveningen opgebotst tegen een vierwie- ligen vrachtwagen, bestuurd door den 37- jarigen J. K„ wonende Eben Haëzerstraat. Het lemoen van den wagen brak, terwijl het paard bijna op slag werd gedood. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het tramverkeer op lijn 2 ondervond tien minu ten vertraging. In de loods San Francisco van de H.A.L. aan de Rijnhaven Z.Z. wilde men een motor lorrie van boven naar beneden vervoeren per goederenlift. De motorlorrie heeft men vermoedelijk niet goed geplaatst, want deze begon te schuiven met het gevolg, dat de 32-jarige havenarbeider D. Bodegraven, wo nende Fabriekstraat, bekneld geraakte tus schen den wand van de lift en de lorrie. De man bekwam inwendige kneuzingen en is per particuliere auto vervoerd naar het Ha venziekenhuis. De Kring Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten B. N. A. heeft een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin hij te kennen geeft: dat hij met groote belangstelling kennis heeft genomen van de plannen tot het hou den van een tentoonstelling bij de opening tunnel onder de Nieuwe Maas in 1941; dat de bedoeling van deze tentoonstelling om de aandacht van landgenoot en vreem deling te vragen voor de beteekenis van Rotterdam voor Nederland zijn volle in stemming heeft; dat de stichting van de tentoonstellings gebouwen daarenboven een ongewone gele genheid biedt om Nederlandsche architec tuur in haar besten vorm te doen zien; dat de Rotterdamsche architecten sedert vele jaren in Rotterdam werkend, en teleur gesteld dat zij niet in de gelegenheid zijn gesteld hun medewerking te verleenen aan de tot standkoming van vele gebouwen van typisch Rotterdamsche instellingen hopen en stellig verwaenten dat zij nu speciaal in de gelegenheid zullen worden gesteld voor deze tentoonstelling Rotterdam 1941, van hun kunnen te mogen doen blijken; dat hij met bijzondere voldoening kennis heeft genomen van het advies van de Com missie voor den Technischen Dienst, waarin er op gewezen wordt, dat „de Gemeente er van den aanvang af voor zal moeten waken, dat zij een redelijke mate van invloed op den gang van zaken verkrijgt en behoudt"; dat hij in dit verband met aandrang den Raad vraagt dien invloed te willen aanwen den, niet om met uitsluiting van anderen, alleen een Rotterdamsch architect met het maken van een ontwerp te belasten, doch wel bij voorkeur, maar om in alle geval aan de sedert jaren te Rotterdam gevestigde ar chitecten minstens de gelegenheid te geven van hun kunnen te doen blijken; weshalve hij den Raad eerbiedig verzoekt bij de aanvaarding der voorstellen tot het houden van een tentoonstelling bij de ope ning tunnel onder de Nieuwe Maas in 1941, te willen bepalen, dat de opdracht aan een architect zal worden gegeven nadat de Rot terdamsche architecten in de gelegenheid zullen zijn gesteld een ontwerp in te dienen. In de toelichting wordt nog opgemerkt De plannen tot het houden van een ten toonstelling in Rotterdam bij de opening van den tunnel onder de Nieuwe Maas in 1941, zullen door alle stadgenooten van harte worden toegejuicht. Zooals vanzelf spreekt gaan de gedachten van architecten ook uit naar de vormgeving der gebouwen en naar dengene, die aan de gebouwen hun uiter- lijken vorm zal mogen geven. De in een stad gestichte gebouwen moe ten niet alleen een teeken zijn van den ma- terieelen welstand harer arbeidende inwo ners, maar moeten te zamen ook een beeld geven van den cultureelen welstand. De in een stad werkende kunstenaars, en daaronder speciaal de architecten, hebben in dezen een rol te vervullen. Helaas moet worden geconstateerd, dat aan een aantal groote gebouwen in Rotter dam geen Rotterdammer zijn naam als ar chitect heeft mogen verbinden; zelfs een zoo typisch Rotterdamsche instelling als de Rotterdamsche Diergaarde heeft de opdracht tot het bouwen van de nieuwe Diergaarde aan een niet-Rotterdammer verstrekt. De teleurstelling over een dergelijken gang van zaken is vrij van stedelijk chauvinisme; de Rotterdamsche architecten hopen van harte, dat de nieuwe Diergaarde in elk op zicht een groote aanwinst voor onze stad zal zijn en de groote bekwaamheden van den aangewezen collega zijn daar zelfs borg voor. De teleurstelling van de Rotterdamsche architecten is meer gelegen in het feit, dat zij juist vergeten worden in de stad, waar in zooveel wordt gedaan tot bevordering van de volkskracht harer inwoners, dat zij zelfs niet in de gelegenheid worden gesteld blijk te geven van hun kunnen. Architecten kun nen zonder opdracht daarvan geen bewijzen gevenzij zijn daarvan afhankelijk. ^ilillllllllllllllllllllllllllllll! I I I I I lillUllilllllllUltS ÏWjKlGHT AAN DEN INGANG STAAT mEsrAf. een WI16N -WE. NAAR, DEN GEHEI MEN INGANG GAAN.VyAAR OVERvie NEi?- THPThE OMHOOG KAPITEiN T»'fT 2'JN INTVJSSCHEN OP ONDER- 20E.N- OtTGE GAAN NAAR. PEN i'NGANG VAN HET HOL. WACHT' TT r\ ^lll!lllllllllllll!llJ!lllll!lll!l!lll!llll!!l!lllll!lll!ll!ll!l!IIIIII!IHII!ll!liri? NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHIEDAM, 6 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Bij de stichting van de tentoonstellings gebouwen is de Gemeente belangrijk partij, niet alleen omdat zij den grond voor die ten toonstelling beschikbaar stelt, maar meer nog omdat zij garant moet zijn voor ongeveer 80 van het benoodigde kapitaal. De Rotterdamsche architecten meenden daarom op de Gemeente Rotterdam, verte genwoordigd in den Gemeenteraad, een dringend beroep te mogen doen, om de op dracht tot het maken van een ontwerp voor deze gebouwen te doen verstrekken aan een der sedert vele jaren te Rotterdam werken de architecten, of althans door het uitschrij ven van een prijsvraag den Rotterdamschen architecten, zoo noodig naast anderen, min stens in de gelegenheid te stellen, een ont werp te maken. De Kring Rotterdam van den B. N. A. vraagt belangstelling voor het werk harer leden, in het volle vertrouwen, dat daar van zal blijke bij de stichting van de ten toonstelling Rotterdam 1941. De terugkeer van de Nederlandsche vrij willigers uit Spanje, onder wie zich ook dertien Rotterdammers bevonden, had gis termiddag velen naar het station D.P. gelokt om hen *-> verwelkomen. Een menigte van eenige uonderden per sonen o.w. zich behalve de familieleden en kennissen, vele communisten bevonden en van wie menigeen bloemen en geschenken hau meegebracht, stond omstreeks vier uur op het Stationsplein te wachten op de aan komst der oud-strijders, die tegen 4 uur vr- acht werden. Het werd echter 6 uur voor de trein der internationale brigade Rotterdam bereikte. Onverm :id bleef men op het Stationsplein wachten, waar een. flimse politiemacht onder leiding van hoofd inspecteur W. v. d. Berg aanwezig was om de or-'e te hr ïdhaven. Op het perron werd nie mand toegelaten, perronkaartjes werden niet uitgegeven. De politie achtte het met dit al gewenscht om eventueele verwikkelin gen te v komen, aankomst van de vrij willigers niet aan de D.P. te laten plaats heoben en nam de noodige maatregelen, dat de Rott-'-dammers aan het station Beurs reeds den trein verlieten. Tegen dat de trein aan de D.P. zou arri- veeren kregen de leiders van het gezelschap wachtenden op het Stationsplein toestem ming zich op het perron te begeven. Groot was hun verbazing echter, toen de langver- wachten zich niet bevonden onder hen, die den trein verlieten. De vrijwilligers uit Den Haag en Amsterdam, die zich nog in den trein bevonden losten het raadsel spoedig op, waarna de heer Reuderink voor hen dan maar een speech heeft gehouden om hen na mens de communistische partij in Nederland welkom te heeten. De bloemen, die men bij zich had werden nu ook maar aan de Hage naars en Amsterdammers overhandigd. De Rotterdammers uit het gezelschap, die aan de Beurs waren uitgestapt, hebbe^ zich vandaar onopgemerkt naar huis begeven. Op de Groote Markt stond gisteren een vrachtwagen bespannen met twee paarden. De dieren werden plotseling opgeschrikt door een over het viaduct passeerenden trein en sloegen op hol. De voerman, de 35-jarige C. J. P., wonende Eben Haëzerstraat, trok aan de teugels, doch deze braken af. De paarden liepen het trottoir op en trapten vier fietsen, welke tegen een gevel stonden totaal in puin, terwijl een paal van de R.E.T.-bovenleiding licht werd beschadigd. De paarden zijn tot staan gebracht door J. D. Schouten uit Dordrecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1