r< MAANDAG 12 DECEMBER 1938 STATUTENWIJZIGING DER H. A. L. De geschiedenis der bewijzen van deelgerechtigdheid. gevallen. BURGERLIJKE STAND. m BERKEL EN RODENRIJS. SCHIEBROEK. IJSSELMONDE. - -i|i Gemeenteraad Hillegersberg. Tram en bus. De verkeerscommissie. - De vluchtelingensteun. - Restauratie 'van de Hillegondakerk. VLAAÜDINGEN. GEMEENTERAAD VAN VLAARDINGEN. INGEZONDEN. NOGMAALS LUSTRUMREDE R. S. C. HOEK VAN HOLLAND. Van vele aandeelhouders ontvingen wij pro testen tegen de statutenwijziging der H. A. L„ aldus D. W. Brand's Etfeetenblad. Zooals bekend heeft de firma D. W- Brand een bezwaarschrift bij den Minister ingediend en wel allereerst op grond van art. 45a van het "Wetboek van Koophandel, hetwelk verbiedt dat rechten van derden buiten hun toestemming worden gewijzigd en vervolgens op de °v^r" weging (zulks tegenover de „toelichting die op de aandeelhoudersvergadering van Zaterdag 3 December 1938 door het Bestuur werd ver strekt) dat opriehtersbewijzen worden toege kend als belooning voor het initiatief van op richters welke dientengevolge principieel ver schillen van andere deelgerechtigden in de winst. Ook tegen onderhandelingen die via het Departement zouden worden geopend en die de rechthebbenden dientengevolge in een zekere dwang-positie zouden kunnen plaatsen, hebben wij bij den Minister bezwaren gemaakt. Intusschen hebben wij een verder onderzoek Ingesteld naar de geschiedenis van de bewijzen van deelgerechtigdheid. Het blijkt, dat naast de statuten, op 1 Mei 1873 ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam nog een ander stuk werd gedeponeerd en wel een acte. die op 22 April 1873 voor den Notaris W. S. Burger aldaar was verleden (dus 4 dagen na de oprichting van de H.A.L-. die op 18 April 1873 had plaats gehad-) Bij deze acte van 22 April 1873 nu verklaarden een 30-tal oprich ters van de H-A.L-, dat zij zich „constitueerden" tot de oprichters of het consortium, bedoeld bij artikel 38 van de statuten der H.A.L-, en dat zij onderling een regeling maken, wat betreft hét aandeel in de winst, omschreven in art. 38 der statuten en „wel met dien verstande, dat die alleen zal worden genoten door de onder staande personen of corporatiën en hunne recht verkrijgenden voor zoodanig aandeel als achter hun naam staat uitgedrukt, te weten: R. Mees Zonen voor 50/1450: Jan Havelaar Zoon voor 40/1450"; enz- enz. (volgen de namen der comparanten). Hieruit volgt dus. dat reeds 4 dagen na de oprichting der H-A-L. de 1/1450 participaties m de overwinst, voorzooverre bestemd voor op richters. waren gecreëerd. In 1889 heeft het Bestuur der H.A.L. deze participaties officieel erkend (wat overigens aan de geldigheid van die deelen niets toe- of afdeed, maar wel de verhandelbaarheid ver grootte) door de uitgifte van Bewijzen van Deelgerechtigdheid, onderteekend door directie en commissarissen der H.A.L. Deze stukken worden als toonderstukken beschouwd en ver handeld- Door de uitreiking van nieuwe cou ponbladen, betaalbaarstelling van dividend op deze/coupons, etc. heeft de H.A-L- haar sanctie aan dezen gang van zaken gehecht. Naar onze meening is er m deze geschiedenis niets te vinden, dat eenige twijfel kan recht vaardigen a-m de rechtsgeldigheid der stukken. Evenmin kan deze twijfel geput worden (zooals het huidig Bestuur schijnt te willen doen) uit het feit, dat de 10 pet., die in 1873 aan de op richters in art- 38 der statuten was toegekend, in >1876 is verminderd tot 5 pet. Aan deze wij ziging zullen de toenmalige rechthebbenden ongetwijfeld hebben medegewerkt en. ook al ware dat anders, onder de tegenwoordige wet kan de H.A.L. zonder die medewerking rechten der houders niet beknotten. Wij zien de zaak der houders dan ook in het geheel niet donker in- Mits maar die houders de handen ineen slaan en .Y00r hun rechten opkomen. Er staan 1450 Bewijzen van Deelgerechtigdheid uit. De laatste noteering was ƒ200?per stuk, hetgeen dus beteekent, dat het hier gaat om een belang van ƒ290.000. Een gemeenschappelijk optreden., der recht hebbenden is temeer noodzakelijk,1/) omdat de zaak met de weigering of de goedkeuring van den Minister nog niet van de baan js. Het staat 'te bezien of ingeval van weigering de H-A.L., de houders met rust zal'laten- Uit de uitlatingen van het Bestuur krijgen wij dezen indruk niet- Maar ook als de Minister, onver hoopt, de statutenwijziging zou goedkeuren, is voor 'de houders nog niet alles verloren. In tegendeel: evenmin als het Bestuur of de aan houders der H.A-L., kan de Minister iets ver anderen aan de rechten der_ houders. Een Be- w'is van deelgerechtigdheid is geen „vodje pa pier"! JEUGDAGENDA. De Graal: Maandag 6.309 uur De Graankorrels; Donderdag 5—6 uur Krekels; Donderdag 6.309 uur Zonnestralen. Gezellen: lnplaats van Woensdagavond, Dinsdagavond. Donderdag half acht aspiran tencursus. K J. C. als gewoon. KOSTELOOZE INENTING. B. en W. maken bekend, dat op Zaterdag 17 December a.s. ten huize van Dr. Nijsten s middags om 3 uur voor de laatste maal dit aar gelegenheid gegeven zal worden tot kostelooze inenting en herinenting. Aanmelding hiervoor dient te geschieden vóór of op 14 December a.s_ BURGERLIJKE STAND. GEBOREN:Adrianus J., zoon van A. L. Steentjes en J. A. v. Wissen. Arie, z. van J. Hofstee en A. Spiering Pieter C., van A. Koppert en H J. Oversteeg Adriana, d. van Ph. Uithoven en T. Rood- zant. Johannes Th. P., z. van C de Veld en P. Hörters. Dirk F-, z. van P. de Gel der en F v. Zeele. OVERLEDEN: W. B. de Veld 79 I- Gisterenavond is de 65-jarige P. Tromp in het portaal van zijn woning aan de Tuinders straat gevallen. Met een ribfractuur is de man per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 55-j'arijSfe G. A. Kuyper-Simon is vannacht in haar woning aan de Gouverne- straat van de trap gevallen. Zij bekwam een lichte hersenschudding en een scheurwonde aan het rechter onderbeen. Per auto van den G.G.D. is zij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Aangiften van 10 December 7938. BEVALLEN: M. Gilhuijs geb. Bokx Z. C, C. Brugman geb. Kraanen cl. J. Rinsma geb Tiggers d. F. Dubbeld geb. Voogt z. G. v ,Meer geb. Hoogwerf z. h. M. T. Treep geb. de Miranda d. M. H. G. Kokje geb. Verschoor z E. M. Elshoud geb. de Jonge z. C. H. V. d. Sluis geb. de Bruijn d. -_ H. m. Pors geb. v. Munster d. M. J- Kraaijvanger geb. v. Weerelt d. K. den Toom geb. v. Delft z. I- G. de Bruin geb. V. Harskamp z. (j. staal geb. Smulders d. J- Zonneveld geb. v. Dueren d. Hollander z. U. A ma geb. v. d. Berg z. J. Bergwerff geb. Boom d. M. Visser geb. de Vos d. C. M. A. Ducardus geb. Dubbeld z. N. Fassotte geb. Schwartz z. F. de Vries geb. Klavers z. Wessing geb. Jansen d. C. Bijlow geb. Berloth z. G. du Pree geb. v. Roijen z. M. J. H. G. Grootjen geb. v. Kouwen z. H. E. M. Kemperman geb. v. Krui- ning z. OVERLEDEN: J. C. Aarse d. 5 im H Kraaijeveld m. van M. Bons 57 j. y Haring wede. v. J. j. Paap 72 J. H. Aldus wede. v. B. de Jong 65 j. P. A. Snijders vr. van J. Huenser 76 j. a. Mens m. van U- M- Sees- akkers 51 j. G. SC. Fortanier gesch. m. v. M C. v. 't Wout 56 j. j. Groenedijk vr. van D Koonings 76 j. H. Wilkes vr. van H- ,,/J'stra 29 j. J. Vuijk m. van M. Vlaswinkel 4b J- S. Hilgers vr. van T. L. Davids 66 j Voorts als levenloos aangegeven: S. Oosterling geb. Szalata z „Hallo, met den portier Stuur s. v. p den huisknecht naar boven om mijn koffers te halen, die hij met den trein moet ver zenden. Ik zelf kom dan straks wel even naar beneden om de rekening te betalen j" SCHIEBROEK. GEVONDEN VOORWERPEN. In het bureau van Politie, Ringdijk, zijn ge dessineerd zakboekjeagenda van de V. C. J.C. Bij een vinder: pr. bruine glacé heerenhand schoenen, Bennink, Adrianalaan 156, KASGELDLEENING. Voor het jaar 1939 zal tot 150.000 aan kasgeldleeningen door de gemeente worden opgenomen tegen een maximum-rente van 6 pet. 'sjaars. Momenteel is slechts voor 90.000 opgenomen. ARBEIDSBEURS. Ingeschreven 13 mannen; geplaatst 7 mannen; afgevoerd" 7 mannen; totaal der in geschrevenen 263 mannen Vrouwen geen wij ziging; in de steunregeling 128 personen; in de werkverschaffing te Poortugaal 12 personen; in de werkverschaffing te Krim pen a. d. Lek 12 personen; steun aan kleine tuinders 4 personen, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Neeltje, dr. van C. van Win gerden en R. Vellinga. Johanna J., dr. van G. Lodder en P. M. J. Verseveld. ONDERTROUWD: N. J de Vos 29 j. en N. Sparreboom 27 j. J. M. Smits 26 j. en A. Velthuizen 24 j. GEHUWD: J. H Burgerhout 28 j. en N. E. Kalkman 19 j. G. J. Karnsteeg 24 j. en C. C. van der Ven 24 j. OVERLEDEN: J. F G. de Lang 7 maanden. Jac. van der Sluis 71 j-, weduwnaar van W. J. Hoejenbos. SMHsf Het voorstel van de heeren Spronkers en den Baars inzake vervanging van tram- door busverbindingen hadden B. en W. voor de vergadering van Vrijdagavond van een uitvoerig schriftelijk advies voorzien. De conclusie hiervan was, dat B. en W. van meening waren, dat een uitspraak van den raad in dien zin achterwege kon blijven, zulks te meer, daar zij aanvaarding van het voorstel in zijn huidigen vorm niet zouden kunnen aanbevelen, gelet op het h. i. onjuist gekozen uitgangspunt en de te groote alge meenheid der conclusies. De heer den Baars (N. H. u. a.) vond het een veelzijdig antwoord, maar miste toch het voornaamste nl. den wensch van het publiek. Spr. zou over deze zaak wel eens den uitslag van een referendum onder de inwoners onder oogen willen hebben. De heer Jongeneel (V. B.) wees er op, dat een paar jaar geleden bij de Kleiweg-kwes tie de raad zich in overgroote meerderheid uitgesproken heeft tegen uitbreiding van het tramnet. De heer Beemer (R. K.) drong bij het college aan op bespoediging Van het overleg inzake de doortrekking van buslijn H naar het Rozenlaankwartier. De heer den Baars (N. H. u. a.) laakte de samenstelling en werkwijze van de verkeers- commissie, die volgens spr. alleen maar tram- belangen behartigde. Spr. zag Hillegersberg evenals Schiedam deed, liever buiten die commissie als uit den opzet geen ruimere geest opleefde. De voorzitter, burgemeester F. van Kempen merkte op, dat in de verkeerscommissie enkel besprekingen plaats vinlden, die niemand binden. Dat nam echter niet weg, dat inter- locale belangen niet steeds eenzijdig bekeken mogen worden. Spr. voelt er voor, dat in deze commissie ook de Rijksinspecteur van Den Haag zal worden opgenomen. De schriftelijke vragen van den heer den Baars (N.H. u.a.) betreffende mededeel-ingen van den Nederlandschen minister-president over huisvesting, voeding en kleeding van vluchtelingen enz. wilde de voorzitter niet toelaten. v De heer Jongeneel (V. B.) vroeg daarom aandacht voor het reglement van orde, dat bepaalde dat deze aangelegenheid feitelijk door den raad moet worden beslist. Spr. kon er reeds bijvoegen, dat deze vragenstellerij zijn bewondering niet heeft en ze ook zou afwijzen als di(t daemagogisch en tenden tieus. Aldus werd besloten met 10 tegen 7 stemmen. Het voorstel tot restauratie van de Hille gondakerk en toren werd na eenig debat aan genomen. Voor de kerk staat op de begroo ting een bedrag van 85.000, voor den toren 17.000, terwijl de electrificeering van het uurwerk 420 vraagt. Provinciale en rijks subsidie laten voor deze posten in totaal 25.920 voor rekening van de gemeente. Als lid van de gemeentelijke instelling Voor Maatschappelijk Hulpbetoon werden herbenoemd de heeren J. de Bodt, C. D. Fetter en M. J. Janssen. WINTERZONSONDERGANG. Door het dikke wolkendek boort het licht der pndergaande zon zich een weg. Een avondopname in de Londensche haven. GEVONDEN VOORWERPEN;. Gevonden voorwerpen, aangegeven in het tijd vak van 2 tot en met 5 December 1938, waar omtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam, iederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdag en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: Rijwielbelasting- merken, portemonnaies, bruine sigarettenkoker, zwarte portefeuille met kasboekje, zwarte porte feuille met kasboekje, zwarte portefeuille met foto en toegangsbewijzen, blauwe portefeuille met foto's, grijze damestasch met inhoud, blauwe damestasch, rood gebreid kindertaschje, verchr. damesporshorloge, rood koralen halsketting, arm band van bruine en gele steentjes, verm. doublé broche met 'roode steentjes, doublé armband, rozenkrans van zwarte kralen, boekje met cou pons tol Oud Reeuwijk, bruine damesparapluie, blauwe damesparapluie, diverse handschoenen, diverse sleutels, diverse brillen, diverse cein tuurs, zwarte gebreide sjaal, bruine alpinomuts, bruine gummi cape. pr. licht-bruine kinder schoentjes, epaulet van uniform van muzikant, blauwe haarstrik met speld, groene wollen sjaar, blauwe alpinomuts, grijze vilthoed met initialen A. d. H„ gestreepte heerenpantalon en wollen pullover, rijwieltaschje met gereedschap, rijwielslot met ketting, pr. zwarte regenpijpen, tankdop, bruin dekzeil, pakje schrijfpapier etc., leesboek „Dagboek van een inbreker", pak sigarenzakjes, zak met trekzaag, wollen kinder deken (blauw), bijl en slagersmes in pakje, op vouwbaar broodtrommeltje, 5 gelakte kleeren- hangers, ïraiseboor, bruin-groen gestreept plaid, muziekstuk (psalm 116), knot blauwe wol, diver se rijwielen. Aan den bureau Bergsingel: 1 heerenrijwiel. Aan bureau Oostervantstraat: 1 dames- en 1 heerenrijwiel. Aan den post St. Janstraat: pak jute zakken. Bij vinders: R.B.-merk, C. C. Verver, Kruize- munstr. 30a; R.B.-merk, W. de Ligt, Bethlehem- straat 9. R B.merk in étui, M. v. Bokkum, Allard Piersonstraat 6a. R.B.merk in étui. J. Boeren, Justus v. Effenstraat 53a. R.B.merk (kos'tel). Gem. Reiniging Zalmstraat 53a. Br. sportport. met inh. J. Katoen, Overijselschestraat 76.. Zw. dames tasch met inhoud, a. R. J. van Steenhuizen, Kerkhoflaan 40. Leeren tasch met inhoud, A. Walraven, Beverstraat 43. Br. actetasch met in houd, L. Kamp. Wildeveenstraat 21. órijs-zwarte gevlamde vulpen, G. Jansen, Aleidisstraat. 91. Nikk. heerenpolshorloge, p. Hagen, Lange Geer 90.Verm. gouden damespolshorloge, A. P. Lau rens, Zoutziederstraat 29. Nikk/ damespolshor loge, T. van Dongen, Zijdewindestraat 80b. Ver. ehr. damespolshorloge, J. Luiken, Essenburgsin- gei 81. Verm. gouden broche, J. v Vugt, Bosch polderstraat 31b. Zilveren rozenkrans, L. 'van Hulst, Spaniaardstraat 138b. Rozenkrans, J. Muilenberg, Gr. Hilledijk 282. Bankbiljet, A. Ba- gijn, Dahliastraat lib. Br. kinderparaplui, N. Lorwa, Heer Frankestraat 12b. Heerenparapluie, W. V. Treurniet, Polderlaan 23. Blauwe dames parapluie, A. Sijrier, Heer Kerstantstraat 83b. Br. grijze heerenhandschoen, T. M. Korbijn, Van der Schellingstraat 19b. Br. heerenhandschoen, A. Hoek, Schieveenstraat 28a. Br. motorhand schoen, A. den Boer, Veelzichtstraat 4. Br. da meshandschoen, Wed. Nieuwland, Speelmanstr. 35. Pr- bruine motorhandscheenen, L. van der C.aag, Kortekade 31. Cylindersleutel, P. Kas, Boezemkade 7a. 6 sleutels aan ring, A. B. M. Palms, Klein Coolstraat 42b. 3 sleutels aan ring. C. B. Verwelf, Ged. Binnenrotte 73a. 3 sleutels aan ring, P. vBeek, Boergoenschevliet 211, Roode ceintuur J. Zwart Oranjeboomstraat 67b. Blauwe ceintuur. D. Cotlens, Ommoordschestr. 18. Blauwe overall, A. Walraven, Beverstraat 43. Grijze ma'ntelceintuur, M. v.d. Ven, Overijsel schestraat 104a. Bruin ketelpak, J. van Gamme- ren, Hilledijk 175. Pr. blauwe damespantoffels, A. Sijrier, Heer Kerstantstraat 83b. Bruin kin dermanteltje, J. Piket, Zwaanshals 9. Nikk. auto- vlag, C. de Graaff, Boezemsingel 134. Zwarte regenbroek, A. Zonneveld, Anna Paulownastr. 54b. IJzeren U-balk. G. Timmerman, Kat. Lage- dijk 392/7. Witte keeshond, J. Vicari, Fuikstr. 24b, Zak met leege zakjes (jute) N. Biooh, Thoo- lenstraat 19b. Rieten slagersmand met laken, P. den Honselaar, Breitnerstraat 107a. Verzoeke beleefd bij het afhalen van voorwer pen bij vinders, hiervan aan de politie (bij voor keur Hoofdbureau, afd. kennis te geven. gevonden voorwerpen) Aangegeven in het tijdvak van 6 t.m. 8 De cember 1938, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam, lederen .werkadg van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal bureau rijwielbelasting- merken, diverse' portemonnaies, groen kinder taschje, grijs damestaschje met inhoud, bruine koffer met pr. schoenen, grijze dop van vulpen, verchr, heerenpolshorloge, gouden halskettinkje, gouden colliertje met aanhangertje, bewerkte gouden heerenring met initialen, zilveren ring (Zeeuwsch knopje), zilveren armband (slang model), 10-rittenkaart R.E.T., grijs-bruin ge streepte damesparapluie, bruine parapluiefou- draal, diverse handschbenen, diverse sleutels, bril met hoornen en doublé montuur in étui, zw. kind.ercape, zw. fluweelen sjaaltje, bh gebr. muts met roode strepen, beige sportkous, bl. sjaal met rooden rand, donker-blauwe dames japon zonder mouwen, bruin kindersandaaltje, klokslot, pr. zwarte regenpijpen, wieldop van Chevrolet-auto, zeildoeken tasehje met rijwiel gereedschap, smidstang, pak met papieren zak ken, spade, boek getit. „Logarithmische Gonio- metrische tafels", ring met 11 koperen plaatjes (genummerd), div. rijwielen, 1 witte gans. Aan bureau Nassaukadfc: 1 heerenrijwieL Aan bureau Meermanstraat: heerenrijwiel. Aa bureau Oostervantstraat: heerenrijwiel Aan post St. Janstraat: heerenrijwiel. Aan post Crooswijkscheweg: heerenrijwiel Bij vindersR.B.merk, H. M. van Hasteren, Rotterdamschestr. 19a; R.B.merk in étui, J. C. v. Arkel, Hofstedestraat 54a; br. sportport. met inhoud, A. N. de Zwart, Lieve Verschuierstr. 65a; br. port. met inhoud, C. D. v. d. Malen, Bellevoystraat 84; br. port. met inhoud, D. Schweig-Broiwer, Persoonsdam 6; br. heerenport. met inhoud, C. Maan, Raephorststraat 70b; br. heerenport. met inh., G. Leeman, Blaerdorpstr. 8 br. damestasch m. inh. J. v.d. Meij, Coolschedw.- str. 2; beige damestasch met inhoud, mej. Koster, Gouwstraat 59b; br. actetasch met register aan- geteekende brieven, H. J. Fonk, Van der Poel straat 45b; zwarte vulpen met naam, A. Kouwen- hovén, Hendrik Idoplein 18; zwarte vulpen, J. Post, Van Heusdenstraat 71b; vulpen met kope ren omslag, Van der Loo, Aelbrechtskade 2 (Spoorbaan); zwarte vulpen, J. M. S. Vlee senbeek, Almondestraat 17; verschr. dames polshorloge, G. v. d. Horst, Kastanjesingel 45, Schiebroek; verschr. heerenpolshorloge, T. Warner, Gaffelstraat 15; nikk. heerenpolshor loge, O. P. Bovens, Paradijslaan 63a; zilveren damesring met steen, F. Dries, Vosmaerstraat 27a; zilveren schakelarmband, W. Hennekam, Boschlaan 32a; bankbiljet, C. A. Lander, Noor- derhavenkade 82b; bankbiljet, C, Hoogenboom, le Kruisweg 1, Oud-Beijerland; grijze led. da meshandschoen, H. J. Vermeulen, Watergeus straat 171b; pr. bruine handschoenen, B. Schel ling, Bingleystraat 24b; grijze handschoen, J. Maaskamp Statensingel 21a; zwarte motorhand schoen, H. v. d. Net, Van Meekerenstraat 8a; kinderbril met hoornen mont., L. W. v. d. Ven, Beijerlandschelaan 135; blauwe alpinomuts in papier, Gem. Reiniging, Zalmstraat 30; br. vilten dameshoed, G.. Castelein, Zwaanshals 304b; zw, motorjekker en houten klapstoeltje, W. Hout kamp, Crispijnlaan 77a; pr. dameskousen in pakje, A. C. de Haan, Agniesestraat 84b; blauw zwarte wollen sjaal, H. D. Bakker, Aelbrechts- straat 32a; wit gehaakt babymanteltje en witte doek, A. Martinus, Hofdijk 20/2; zw. regen pijp, J. Roodenburg, Mathenesserstraat 176; handbeschermer, A. Middendorp, Slachthuis- straat 14b; pr. zwarte regenpijpen, Gebr. Groe nendijk, Zuidhoek 155; pr. zwarte regenpijpen, W. de Vrij, Gaesbeekstraat 87; pr. zwarte re genpijpen, A. de Graaf, Pleinweg 77b; pr, zwarte regenpijpen, P. van Alphen, Oranje- boomstraat 248; jwarte fietspomp, K. Zwee- dijk, Hoflaan 83; vaatje haring, A. de Jong, Haspelstraat 9; blauwe autoped, H. A. T. van Luinen, Passerelstraat 41a; witte gans, C. de Loof, Kat,. Lagendijk 406; ruwharige fox-ter rier (teef), N. Snoek-v. Stee, Kerkhof laan 84; roode autoped, K. Korff, Boomgaardstraat 120; rol met 500 M. draad, J. J. Bovenlander, Goud- schesingel 172, GEVONDEN VOORWERPEN. In het bureau van politie, Straatweg' 138 is in de afgéloopen week den kinderhandschoen ge deponeerd; Bij de vinders zjjn te bekomen: blau we portemonnaie met inhoud, Tilberg, Jan van Ghestellaan 6; parapluie, A. Put, Julianalaan 63b portemonnaie met inhoud, Modevakschool, Straatweg 86; 1 cape, Dulfer, de Montignylaan 21dames-polshorloge, v. d. Horst, Kastanje- singel 45, Schiebroek; paar dameskousen, Hiem- sitra, Koekoekplein 14; donkerblauwe damesja- pon, Hoofdbureau van Politie, Rotterdam; zwarte dameshoed, v. Veen, Prins Fred. Hendrikstr. 19; autoband, J. Hendriks, Adr. van Matenesselaan 24sjaal, Romijh, Kootschekade 7gouden broche met zwarten steen, W. Dok, v. d. Velde- laan 19. Opgevangen: zwarte hond, J. Kroese, Heinsiusiaan 6. Vrijdagavond zette de gemeenteraad de behandeling der gemeentebegrooting 1939 voort. De burgemeester deelde mede, dat de mindere opbrengst door de herclassificatie 31.500 zal bedragen. Van de P.T.T. kunnen geen heffingen worden geheven, daar dit bij de wet geregeld wordt. Over de belasting voorstellen zegt spr., dat de Vereen, voor Ned. Gemeenten de belangen der gemeenten zal verzorgen. Terugkomende op de gehou den algemeene beschouwingen zegt spr., het dezen keer eens te hebben willen probeeren met volkomen vrijlaten aan de leden voor het gebruiken van spreektijd. Spr. had aan vankelijk 12 min. per raadslid willen toe staan en zoo in één avond klaar te komen met de algemeene beschouwingen. Een vol gend jaar hoopt spr. echter op eenige be perking. Hierna werd begonnen met de replieken. De heer De Bruin (S.D.A.P.) wil aller eerst een nadere uiteenzetting geven van het gesprokene van Dinsdagavond. Spr. zegt heel sober gezegd te hebben, dat er meer tegemoetkoming geweest is in de af gele open periode jegens de soc.-democraten. Spreker meende dit te kunnen zeggen, daar voorheen steeds de voorstellen der S.D.A.P. met 165 werden verworpen. Hij vindt het onjuist, dat de wethouder van onderwijs zegt, dat spr. een onjuisten toon heeft doen hooien. Spr. zegt niet persoonlijk te hebben willen zijn jegens den wethouder van onderwijs. De heer De Heer zeide, dat met het voor stel om het gebed in den raad in te voeren, geenszins een politieken zet van rechts be- doeld is. Spr. zegt wethouder Buis als wet houder ten zeerste te waardeeren, terwijl hl de fractie der S.D.A.p. eveneens met belang stelling heeft gadegeslagen, doch van mee ning te zijn, dat er de laatste 3 jaren min der voorstellen van die zijde zijn gekomen De heer Van Minnen (C.H.) wees van zich af de beschuldigingen welke de heer Boo- gaardt tot hem had gericht inzake de vis- schers en het visscherij conflict. Spr. verwees den heer Bogaardt naar diens partijgenoot Schilder, die een veel sympathieker geluid had doen hooren. De heer Moerman (V.B.) noemt het juist en correct, dat bij deze begrooting de poli tieke kwesties naar voren zijn gebracht. Spr. heeft lof voor het werk van wethouder Buis, die zich aangepast heeft aan de practische werkwijze van het college. Spr. betreurt, dat de sociaal-democraten in Vlaardingen zich nog niet hebben opgewerkt tot die hoog te als eenige hunner vooraanstaande partij- genooten om het Oranjehuis in te schakelen in de gezonde democratie. De heer Rey (R.K.) wil nog even wach ten met invoering van het gebed in den raad zoolang men elkaar nog beleedigt, als bij de algemeene beschouwingen thans is geschied Over de benoeming van een administrateur bij de Ambachtsschool is door rechts niets gezegd, terwijl er in het sectie-onderzoek toch wel over gesproken is. Spr. zou bij wijze van motie wel een uitspraak van den raad willen. Spr. meent, dat de burgemeester hem ten on rechte een slecht pleitbezorger voor de politie achtte, daar er vaak agenten bij hem komen, indien zij promotie willen maken, Spr. zegt tenslotte een motie in te zullen die nen, waarbij wordt bepaald, dat de, pacht gelden bij het verhuren van gemeentegrond aan de gemeente ten goede zullen komen. De heer den Admirant (St. Ger.) voelde er geen behoefte aan telkenjare op de kwes tie van het Raadsgebed terug te komen. Nu het gebed echter door den heer De Heer is voogesteld, hoopt spr. op een ernstige behan deling en aanvaarding van het voorstel. De heer Bogaardt (S.D.A.P.) wilde verklaren, dat de heer Van Minnen in zijn rede geen enkel woord gezegd heeft ten nadeele van de stakende visschers. De heer Bagchus (C. H.) vraagt, of de wethouder zich aangaande den keuringsdienst op de hoogte heeft ge steld van de veranderingen der laatste da gen? Spr. maakt o.a. aanmerkingen over het aantal uren dat het keurlokaal geopend is. De heer Barendregt (S.D.A.P.) zegt het to taal der reserves bij de bedrijven tot een to taal van 80.000 weinig te vinden. Zoo is o.a. de boekwaarde van hetgeen aan mate riaal in den grond zit 1.220.000 een reserve van 49.000 is hiervoor wel wat weinig. Spr. is vanmeening, dat met de stichting van 'n nieuw zwembad geen dag meer gewacht kan worden. De heer Van Toor (V.B.) weerlegt nog eens de bewering van den heer de Bruin aangaande vermindering der gemeente schuld. Aangaande het zwembad vraagt spr. -de mogelijkheid te onderzoeken of in 1939 daar dan de nieuwe inrichting nog niet ge reed zal zijn, in de Vulcaanhaven gezwom men kan worden onder toezicht van het per soneel der oude inrichting en onder leiding van het bestuur er van. De heer Bot (C.H.) drong er op aan, dat in het vervolg de gestelde vragen van het sec tie-rapport serieuzer beantwoord zouden worden door het college. Dit zal zeker een beperking der Algemeene Beschouwingen tot gevolg hebben. De burgemeester zegt dat de tirade aan gaande de S.D.A.P. in de memorie van ant woord van hemzelf is. Spr. zegt voorts wei nig te voelen voor reserveeren bij de bedrij ven. Wil men reserveeren, dan door de ge meente in haar geheel. Spr. meent dat hij voor de 'stichting van een nieuw zwembad op het juiste oogenblik in Vlaardingen is gekomen. Zoo kan voorkomen worden, dat in het mooie Oranjepark vlak bij het zie kenhuis een zweminrichting zal komen. Wan neer het terrein van de gemeentereiniging aan dezen dienst wordt onttrokken, zal er 200 M2 vrij komen. Als deze b.v. kan uitge geven worden tegen 0.50 per M2, zal er een flinke bate van komen. Het zal dan aan den gemeenteraad liggen, of deze plannen spoedig tot stand zullen komen. Aangaande de motie van den heer Reij, zegt spr. dat het niet meer zal gebeuren, dat de pacht van gemeentegrond in handen zal komen van particuliere vereenigingen buiten weten van den gemeenteraad. De heer Reij trekt hierop zijn motie in en zeide den bur gemeester dank voor zijn welwillendheid. Wethouder Van Rijn (A.R.) gaat nog eens uitvoerig in op hetgeen door wethouder Buis en den leider der S.D.A.P.-fractie is "gezegd over het optreden van spr. tegen de S.D.A.P., waaraan hij politieke beschouwingen vast knoopte en positie der S.D.A.P. schetste in ons land, speciaal tegenover het vorstenhuis. Het verheugt spr., dat de heer De Bruin ge zegd heeft, niets persoonlijks tegen spr. te bedoelen. Wethouder Don (C.H.) zeide het wensche- lijk te achten, waterspoeling aan te brengen in de urinoirs. Wat de electriciteitsprijzen aangaat zegt spr., dat Vlaardingen met zijn tarieven veel te veel vast zit aan Rotterdam, hiervoor moesten zeer zeker voor de buiten gemeenten aparte tarieven komen. Spr. zal hiervoor ijveren. Spr. zegt niet bekend te zijn met het feit dat er moeilijkheden voor de slagers be staan omtrent den keuringsdienst. Spr. zal dit onderzoeken. Wethouder Buis (S.D.A.P.) zeide de bedoeling gehad te hebben, vorigen avond aan den heer Moerman zijn meening omtrent zijn afwezigheid bij de Oranjefees ten te vertellen. Hij is hierin echter weer houden door een uitlating van wethouder van Rijn. (Hedenavond wordt de vergadering voort gezet) BRANDJE. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Eerst heden kwam ons het ingezonden stuk onder oogen van den heer J. C. L. Wolf, dat was getiteld: Lustrumrede R. S. C. Bovengenoemd stuk verscheen pas veertien dagen na de gewraakte rede onze eveneens verlate reactie zal niet ten kwade worden geduid. De heer J. M. Fehmers, zoo juist afgetreden Rector van den Senaat, schijnt geen nut in het openen eener couranten-polemiek te zien. Uiter aard zouden wij deze meening dienen te eerbie digen, ware het niet, dat het een zaak betreft, die méér dan den persoon van den heer F. alleen aangaat. De heer W. noemt de Corpora „liberaal' De krant publiceerde 's Rectors rede niet volledig, anders had hij kunnen lezen „Van sommige zijden luidt de kenschetsing der Corpora als „liberaal". Dit adjectief wordt ons dan aangewreven op dezelfde wijze, waarop het evenzeer redeloos in verband met de N. H. H. wordt gebracht. Indien het woord een houding van respect voor eikaars opvattingen beteekent, heb ook ik tegen deze aanduiding geen bezwaar. Maar men bedoelt ermede aan het Corps de eigenschap op te dringen van vervlak king in plaats van verdieping der levenswaarden, en dan is het laster De heer W. verwijt den Rector een gebrek in zijn Katholieke persoonlijkheidsvorming. De oorzaak zou het R. S. C. zijn. Brengt omgang met niet-Roomsch-Katholieken juist niet de noodzaak met zich mede het Roomsch-Katholiek zijn te realiseeren Zulk een ontwaken van dit besef is in het latere leven toch ook niet te vermijden Het is niet aan ons om te beoordee- len, of de heer F. de Katholieke mentaliteit bezit, maar wij maken ons sterk, dat evenmin een Roomsch-Katholiek zulks kan doen naar aanleiding van een redevoering op algemeen terrein. Wél lijkt het ons zeer kwetsend en een uiting van een ontbreken der Christelijke naas tenliefde en bedachtzaamheid om iemand in zijn godsdienstige practijk te verwijten, dat zij niet zijn geheele geestessfeer doordringt. Degenen, die den heer F. van nabij in het R. S. C. gekend hebben, proefden menigmaal zijn Katholieke mentaliteit. Wie weinig ruim dachten verweten hem dit zelfs. Met dit, hier en daar voorkomende wantrouwen als handicap, slaagde hij er in om een ieder zijn beleid hoog te doen achten en oogstte hij bij zijn aftreden overvloedigen en zeer welgemeenden lof. Door zulk een gedrag verbeteren onze Katholieke landgenooten de betrekkingen tusschen de bevolkingsgroepen zeer en zij verdienen dan ook allerminst misprijzen uit eigen kamp. Tenslottehoe kan de heer W. verwachten, dat voor niet uitsluitend Roomsch-Katholieke organisaties, tot welke groep het R. S. C. behoort, een positief Katholieke rede wordt gehouden Mocht aan dezen wensch gevolg worden gege ven, dan zouden wij, niet-Katholieken, ons gaan. hoeden ooit aan Roomsch-Katholieken functies van belang in niet-Roomsch-Katholieke institu ten te geven. Wij wenschen een oprechte uiting van slechts die gedachten, waarin wij het met onzen woordvoerder geheel eens zijn, maar geen propaganda en partij-kiezen in opvattingen, die wij niet gezamenlijk deelen en waarin het Corps onzijdig moet blijven, hoe hoog wij deze levens opvattingen op zichzelf ook respecteeren. Retterdam, 8 December 1938. Vrijdagavond te half acht is brand uitge broken in de woning van W. in de 2e Lies- veldschesteeg. Het bleek, dat de bewoner even te voren zijn huis had verlaten en dat de brand woedde in de bedstede. De brand weer heeft het vuur met een slang op de waterleiding gebluscht. De bewoner W„ is, verdacht van brand door schuld, in bewaring gesteld. Het vermoeden is, dat W. op bed heeft liggen rooken. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier werd aangehouden de zwerver J. v. W., die gesignaleerd stond voor het ondergaan van 15 dagen hechtenis. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. HARINGAANVOER. D hadingaanvoer te Vlaardingen bedraagt dit seizoen 270302 kantjes, aangebracht door 539 schepen, tegen vorig jaar 341758 kantjes, aangebracht door 728 schepen. De totale haringaanvoer over de verschillende reede- rijplaatsen bedraagt thans 750366 kantjes haring, aangebracht door 1563 schepen, tegen vprig jaar 945767 kantjes, aangebracht door 2064 schepen. VOOR WARME VOETEN. Door de goede zorgen van de Gemeente gasfabriek is een oplossing gevonden, om aan den verkeersagent, staande boven ae Breede Havenstraat op de Hoogstraat, des winters warme voeten te bezorgen. Er is n.l. een ijzeren plaat in de straat aangebracht, welke door twee gasvlammen verwarmd kan worden. In een gemetselden put bevinden zich. twee dag- 'en nachtbranders, die door den betrokken agent kunnen worden op- of neergedraaid, naar believen. De kosten zijn gering, de verbetering groot. DE BOND ZONDER NAAM. Herinnerd wordt aan de bijeenkomst^ op Dinsdagavond a.s. 8 uur in de R.K. kerk, al waar de Weleerw. Heer Henri de Greeve zal spreken over den Bond zonder Naam. Mede werking wordt verleend door het R.K. Zang koor. BIOSCOOPCOMMISSIE. Door Burgem. en Weth. zijn de heeren B J. Visser en P. L. Eibers herbenoemd, resp. als lid-voorzitter en lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op .de Bioscopen. NAAR HUN LAND TERUGGEZONDEN. De twee Spanjaarden, die met het stoom schip Rozenburg ais verstekelingen uit Bil bao zijn meegekomen, zijn naar Spanje uit geleid. GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men slaagde de heer Th. W. Rijswijk, te Vlaardinger-Ambacht, voor de acte Wiskun de L.O. Hattum, S. J. VAN LIMBURG STIRUM. W. J. VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN. LOOP DER BEVOLKING. Ht aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 Januari j.l. 30424. Het vermeerde floor geboorten met' 580, door vestiging met 1113, totaal 1693, Het verminderde door overlijden met 189, door vertrek met 1213, totaal 1402. Totale vermeerdering over de eerste 11 maanden van dit jaar 291. Aantal inwoners op 1 December JJ. 30713 Vermeerdering in November 32. Aantal huwelijken in November 32. BURGELIJKE STAND. Vlaardinger-Ambacht. GEBOREN Willem, zoon van D. Rimmert en J. W. Hoogerwerf, Chrysantstraat 1 Pe trus Anthonius, zoon van C. L. Ham en M. M. van Mil, Broekweg 24 Roelof Jan, zoon van H. Bouman en J. van 't Spijker, Kethel- weg 79. ÓNDERTOUWDPaulus van de rRoest, 31 jaren te Vlaardingen en Anthonia Wilhel- mina Mersch, 27 jaren. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Divona" om 2200 ton ko len te laden en „Marsa" met 6900 ton erts. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij Verhoeve, Marisstraat 5, glacé handschoenGroen, Jouberstraat 6, vulpen. Politiebureau, heerenhandschoen, rijwielplaatje, paar dameshandschoenen, zwarte tasch met broodmes, van der Windt, Joubertstraat 1, handschoen Pleysier, Waal straat 9. kindermutsHorsten, Spoorsingel 145, zilveren manchetknoopArn. Hoog vlietstraat 43, dameshorloge met koord, Ten Kate, Westnieuwland 18, rijwielplaatje van der Waal (woonschip Broekkade) roeiboot, lang pl.m. 3 meter Rozenlaan 27, Vlaard. Ambacht, damesrijwielRozenlaan (hoek Hyacinthstraat) tasch met brood. R. K. MILITAIR TEHUIS. Woensdag 14 December zal het R. K. Mi litair tehuis in de 2de Scheepvaartstraat wor den geopend. JOODSCHE VLUCHTELINGEN. hedenavond (Maandag) zullen wederom een 200-tal Joodsche kindertjes ditmaal uit Weenen per s.s. Prague der L. N. E. Mij. vertrekken. SCHAAKVEREENIGING „DE IVOREN TOREN". De R. K Schaakclub „de Ivoren Toren" is wegens gebrek aan belangstelling ontbon den. Het batig saldo is bestemd voor een goed doel. R. K. VROUWENBOND. Op Vrijdag 16 December houdt de R. K. Vrouwenbond afd. Hoek van Holland een belangrijke vergadering in het R_ K. Vere nigingsgebouw. Aanvang 8 uur- „Wel verdraaid, waar kan ik mijn vulpen toch gelaten hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3