HOE ZIET ONZE STAD ER UIT. m DINSDAG 13 DECEMBER 1938 DR. EUWE TE ROTTERDAM. ST. THOMAS v. AQUINOSCHOOL. Een wedstrijd tegen Botwinnik St. Nicolaas op bezoek bij de Ouder- Contactcommissie. BALLET YVONNE GEORGI. DAMESTURNWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Van bet sportcentrum van „De Graal". Een docimifTitaire film van de Maasstad, vervaardigd door den Fototechnisehen Dienst van de K.L.M. „ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING" MUZIEK IN CAFÉ'S. FEU ENOORD—VICTORIA. rotterdamsch elftal. DE rotterdamsche kneizer. POLITIE HARMONIEVEREEN1G1NG „HERMANDAD". TROPENOFFER. ONGEVALLEN^ SYMPHONIA. Eerste concert onder den nieuwen dirigent Bertus van Lier. TENTOONSTELLINGEN. DE POEZIE VAN HUYGENS EN HOOFT. Voordracht door Iris Zeilinga Doodeheefver. le LUSTRUM-TOURNEE. TRUDI SCHOOP. „TOONKUNST' TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. Op uitnoodiging van de Rotterdamsehe Sport pers heeft dr. M. Euwe gisteravond voor de Ho rdamsche sportjournalisten en voor lede van i.o.'n.rdamsehe Schaakverenigingen een causerie gehouden over den A.V.B.O.-schaak- achtkamp. De heer O. H. B. Kniep, voorzitter van de E. S. P., heeft behalve mevr. en dr. Euwe, den heer Cittersteijn, voorzitter van den K. N. S. B. en mr. Oskam, voorzitter van den R. S. B., speciaal welkom geheeten. Dr. Euwe begon te zeggen, dat het A.V.R.O.- tornooi twee belangrijke resultaten heeft opge leverd. In de eerste plaats is het een buitenge wone propaganda geweest voor het schaakspel. Er is met grooten strijdlust gespeeld en de „salonremises" waren te tellen. Dat toont, dat het spel levensvatbaarheid heeft. Het tweede belangrijke resultaat is de ont troning van dr. Aljechin als super-wereldkam pioen. Na den A.V.R.O.-achtkamp moet men constateeren dat de wereldkampioen niet meer is wat hij vroeger was. Dr. Euwe noemde het een klein vlekje op het eindresultaat, dat het stelsel SonneborgBerger is toegepast, en somde enkele bezwaren van dit systeem op. Hij hoopte dat, alvorens men weer tot toepassing daarvan besluit, het advies gevraagd zal worden van terzake deskundigen. Spr. meende, dat kwalitatief Fine betere resultaten heeft geboekt dan Keres, maar gaf den Estlander om zijn kalme en rustige natuur in een wedstrijd om het wereldkampioenschap meer kans op de overwinning dan Fine, die bij tegenslag den wedstrijd al gauw zou verliezen. Intusschen achtte de Nederlandsche kampioen de schaakwereld verplicht een tweekamp tus- schen Aljechin en Capablanca tot stand te brengen. Over zijn eigen plannen deelde de oud-wereld- kampioen mede, dat hij a.s. Donderdag op een bijeenkomst van het Euwe-comité het voorstel zal doen een tweekamp van 20 partijen tus- schen hem en Botwinnik te organiseeren, waar van er dan tien in Nederland en tien in Rus land zullen worden gespeeld. Dr. Euwe hoopte, dat deze wedstrijd tot stand zal kunnen komen. Een ontmoeting tegen Keres, waarvan sprake is geweest, zou dr .Euwe onjuist en pedant vin den, omdat Keres boven hem is geëindigd en omdat zoo'n wedstrijd de kansen van Keres, een wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen dr. Aljechin te spelen, zou kunnen bederven Na een korte pauze heeft dr. Euwe enkele interessante stellingen uit het tornooi bespro ken en vervolgens verscheidene vragen beant woord. Het groote aantal aanwezigen heeft dr. Euwe voor zijn belangwekkende causerie met een warm applaus beloond. Zondagmiddag kv amen in hei Rosa.iahu, in de Leeuwenstraat ruim 231) kinderen bij een om gezamenlijk het St. Nicclaasfeest te vieren dat de steeds actieve ouder-contact- commissie van de St. Thomas v. Aquiao- sehool voor hen had georganiseerd. Om even twee uur opende de voorzitter de heer J. F. Spijkerman deze feestelijke bijeenkomst en heette de kinderen en de aanwezige ouders van harte welkom, waar na hij de leiding van het amusante gedeelte van dezen middag aan Martin van Schie overdroeg, die, er al gauw de stemming in bad met zijn praatje met de kinderen. De goochelaar, die zelfs de kinderen eieren liet maken, viel ook erg in de smaak bij het jeugdige publiek. Evenzoo Fito de domme clown en de sprekende schaduwbeelden. Het was een lust al die glunderende gezich ten te zien. De kinderen werden getracteerd op chocolademelk, krentebollen en speculaas. Ook de aanwezige ouders werden niet ver- geten. Dan kwam als het groote moment van den middag, de intocht van St. Nicolaas. Er wer den pluimpjes en vermaningen uitgedeeld en na een opwekking ook aan de ouders om met priester en onderwijzer mede te wer ken aan de vorming van hun kinderen, nam de goede Sint met een hartelijk „tot weer zien", afscheid. Vermelden wij nog dat Jo Rietveld alle zang op den vleugel begeleid heeft. Alles bijelkaar een zeer geslaagd St. Nicolaasfeest. De turnclubs van 't Sportcentrum Rotterdam hielden Zondag jJ. wederom haar jaarlijksche onderlinge bekerwedstrijden, waaraan werd deelgenomen door: Sportief, Spint, S.O.S. en A L O uit Rotterdam, „de Stuwers uit Schie dam, „Kwiek" uit HiUegersberg, S.M.L. en S.M.L. I uit Gouda en K.D.T. uit Dordrecht. Het was voor de technische commissie een lJng niet gemakkelijke opgave om in de beschik bare uren, voor de ruim 370 deelneemsters een goede indeeling samen te stellen. Maar deson danks is zij er volledig in geslaagd; de ver schillende oefeningen werden regelmatig en in den daarvoor gestelden tijd afgewerkt en de prettige stemming onder de deelneemsters was zeker ook voor een groot deel aan het vlotte verloop der wedstrijden te danken. Over net geheel werd er ook goed gewerkt. De wisselbekers voor de dames werden ge wonnen door Kwiek te HiUegersberg, met 2oa punten en S.O.S. te Rotterdam-West, met 2a4 In de filmzaal van het Museum Boymans is gisteravond in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten, o.w. wij noemen den burgemeester van Rotterdam en mevrouw Oud, den adjunct-directeur van de K.L.M. den 'heer P. Guilonard en vele hoofden van gemeentediensten, de première gegeven van de film Rotterdamthans, vervaardigd door de heeren Henk Weener en Theo de Wit, van den Fototechnisehen Dienst van de K.L.M., met medewerking van de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer en een aan tal Rotterdamsehe instellingen als de haven dienst Spido, de R.E.T., de Rotterdamsehe Diergaarde, het Museum Boymans en het Scheepvaartkundig Museum. Deze rolprent, welke ongeveer drie kwart- tier de aandacht gespannen houdt, is be doeld als een documentaire en zal ongetwij feld den Nederlander want in vele groo- tere en kleinere plaatsen van ons land zal de film worden gedraaid opwekken tot een bezoek aan onze eerste havenstad, om er door eigen aanschouwing kennis te ma ken met het leven en streven van onze groote werkstad. Zoomin echter als 'n excursie van één dag den bezoeker een volledigen indruk vermag te geven van onze stad, zoomin heeft deze film de pretentie volledig te willen zijn. Zoover strekte uit den aard der zaak de opdracht aan de vervaardigers der film u tr n I niet Hier en daar heeft de camera slechts Voor leden van de Rotterdamsehe Volks- en beelden en bukken ge- universiteit heeft het Ballet Yvonne Georgi1 f^gschikt. Het centrum van handel en ver- gisteravond een voorstelling gegeven in den gee{t ons een beeld vol afwisseling en Tentoonstelling ten bate van de kleine Joodsche vluchtelingen. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam Grooten Schouwburg. Als eenige nummer voor de pauze bedrijvigheid. We krijgen een kijkje in het Scheepvaartk. Museum, wandelen door de vertoond het dramatisch ballet „Goyescas" di aard6i r-jk aan flora en fauna, kunnen van Enrique Granados, geïnspireerd op het even vermeien op den mooien Kraling- oeuvre van Goya. Dit ballet wordt gedanst P De bekers voor de aspiranten konden wor den uitgereikt aan A.L.O. te Rotterdam met 245 punten en Spirit te Rotterdam met 235 punten. Naar aanleiding van een betreffende mede- deeling hierover in de Memorie van Beant woording hebben de Rotterdamsehe Ver. van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph en de Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishou ders en Slijters „Nienebokos" een adres ge zonden aan den gemeenteraad. Zij wijzen er daarin op, dat door de thans geldende bepaling, nl. dat in zaken boven de 60 M2. muziek, zoowel levende als mecha nische, mag worden gemaakt en in zaken be neden de 60 M2. totaal niets, een grove on billijkheid is ontstaan, waardoor velen zeer ernstig gedupeerd worden. Volgens het adres stond de vorige burge meester. met wien deze aangelegenheid is behandeld, niet afkeerig tegen inwilliging van het verzoek, echter tot een minimum van 35 M2. Op 26 December (Tweede Kerstdag) speelt Feljenoord in haar Stadion een wedstrijd tegen de sterke Tsjechische profclub „S. K. Victoria uit Pilsen. Op Neieujaarsdag speelt het elftal in het Feijenoord-Stadion tegen de pioensclub van Letland Olympia. Bovengenoemde vereeniging hield bondag een onderling concours in Gouderak. De mi- slag luidt als volgt: 1 J. Molders, 2 sing, 3 G. de Waard, 4 G. Schellen, 5 M. Molders, 6 J. Broekmans, 7 J, G. Bulsin0, J. Buising, 9 M. Schellen. Het concours stond onder leiding van den heer L. Buising. door drie personen: de vrouw, de man en de vreemde. Yvonne Georgi vertolkte hierbij zelf de rol van de vrouw, die door haar donkeren onheilvollen hartstocht naar den vreemde wordt getrokken en ten slotte haar man vermoordt, als deze zich op haar min naar werpt. De rol van den man werd door Alfred Hiltman gedanst, die van den vreem de door Constant Iolas. De bewegingskunst, welke bij dit ballet wordt beoefend, mag nauwelijks aanspraak maken op den naam van dans. Het is een pantomime, waarbij de vrije beweging al leen door een zeker rhythme wordt geremd. Terwijl bij den dans het hoofdmoment ligt in de expressie van het lichaam, moet men dit bij het pantomimisch tooneel dikwijls zoe ken in elementen buiten het lichaam van den speler: in een speling met lichteffecten, in décors, kortom in de enscèneering. On danks al deze hulpmiddelen kon dit ballet slechts op zeer matige wijze het publiek brengen tot een innerlijk laten meevoelen van de stemmingen, welke de drie hoofdspe lers en de koren hadden uit te beelden. Het was voor het publiek zelfs een marteling om een uur lang te moeten toezien naar dit wan hopig pogen. Het meest „pakkend" moment was nog de verschijning op het tooneel van den vermoorden man, doch het effect ^er van berustte op een eenvoudige tooneeltruc en had met balletkunst niets uitstaande. De enkele waarlijk expressieve momenten waren te spaarzaam om hiermede een uur lang het publiek te boeien. Na de pauze was het programma wat min der langdradig. Toch vermocht ook het eer ste nummer „Schaduwen" van Wolfgang Wijdeveld nauwelijks eenigen indruk te ma ken Ook nu weer viel aanstonds op het zich bedienen van allerhande zeer goedkoope hulpmiddelen, die het bij een vlotte revue misschien nog zouden doen, doch hier slechts voortdurend den indruk verstevigden, wel ke al van het eerste oogenblik af werd gege ven, n.l. dat hier op het tooneel menschen stonden, die ons niets belangrijks hebben te zeggen. Een overigens niet eens volmaakte kunstvorm zonder inhoud dezen ganschen avond. In Scène lyrique" van Florent Schmitt m .1 nntvmnnlTlC ons even vermeien op sche Plas, zien de ontzaglijke bouwwerken waaraan men momenteel bezig is als nieuwe Beurs, tunnelbouw, enz. enz., terwijl ook het oude centrum niet is vergeten. De mach- tiie kranen en elevators werken, reusachtige schépen zien we in aanbouw, het Museum Boymans met al zijn rijke kunstschat, en :s een voorname plaats toebedacht, terwijl de film tenslotte eindigt met het Rotterdam bij avond. De propagandafilm „Rotterdam.... thans" geeft op een waarlijk suggestieve wijze de bezienswaardigheden van de Maasstad weer en zij overtreft in groote mate, ook film technisch haar voorgangsters op dit gebied. De Fototechnische Dienst van de K.L.M. heeft met deze film ongetwijfeld blijk ge geven ook dan tot de productie van een goede propagandafilm in staat te zijn, wan neer het onderwerpen betreft buiten direct verband met de luchtvaart. Laten we hopen, en daarmede onderschrij ven we de inleiding, welke op deze film gisteravond werd gehouden door den voor zitter van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, den heer mr. Herman Vlug, dat deze film uitgedragen in de provincies in alle opzichten zal mogen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij werd vervaar digd en een levendige opwekking zal mogen zijn om den Nederlander nader te brengen tot zijn grootste havenstad. De Fototechnische Dienst van de K.L.M. heeft ons bovendien gisteravond nog vergast op een korte documentaire film, getiteld „Veiligheid voor alles". Uit deze film, welke werd opgenomen tijdens de revisie van een Indië-vliegtuig, spreken de groote zorg en nauwgezetheid, die door den technischen dienst van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, bestaande uit 600 stille werkers, voortdurend bij het onderhoud van het ma terieel worden betracht. Ook deze film heeft men gisteravond gedraaid, omdat het in de bedoeling ligt de propagandafilm „Rotter damthans" veelal in gezelschap van dit „zusje" op de K.L.M.-propaganda-avon- den te vertoonen. Aan het eind van den avond er was groote waardeering voor het werk van de beide vervaardigers, de heeren Henk Wee ner en Theo de Wit heeft de heer J. H. Corsten, chef van den Fototechnisehen Dienst van de K.L.M., een kort dankwoord gesproken. In den „Rotterdamsche Kunstkring" aan de Witte de Withstraat wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van werken van Rotterdamsche beeldende kunstenaars ten bate van de kieine Joodsche vluchtelingen, georganiseerd door de Rotterdamsche Kun stenaars Sociëteit. De echtgenoote van Rotterdams eersten burger, mevrouw J- OudFischer, had zich bereid verklaard, bij de opening van deze expositie, welke gisteravond plaats vond, een woord van aanbeveling te spreken. Na een korte inleiding door den voorzitter, den heer E. Warffenius, die er op wees, dat deze tentoonstelling als het ware een reactie der Rotterdamsche kunstenaars is op het leed, dat elders zoovelen en ook kinderen, berok kend wordt en die dank bracht aan net bestuur van den Rotterdamsche Kunstkring" die terstond zijn zaal ter beschikking had gesteld, hoewel daartoe een andere expositie moest worden uitgesteld en aan de „Uni lever" en de „Bijenkorf', die het benoodigde drukwerk hebben bekostigd, nam mevrouw Oud—Fischer het woord, die verklaarde, de uitnoodiging, om deze tentoonstelling te openen en aan te bevelen, gaarne te hebben aanvaard, diep onder den indruk als zij is van de ellende van het Joodsche volk en met name van de Joodsche kleinen. Hulde bracht spreekster aan de Rotterdam sche kunstenaars, die het initiatief tot de expositie hebben benomen en die aldus geven het beste, dat zij geven kunnen. Hulde bracht zij ook aan al degenen, die medegewerkt hadden, om de tentoonstelling te verwezen lijken, hoewel er slechts een week tot voor bereiding was en hoewel men eerst des mid dags gereed is gekomen met het ontruimen van de zaal. Mevrouw Oud eindigde haar toespraak met den wensch uit te spreken, dat er vele werken verkocht zullen worden en dat de thans zoo goed gevulde zaal leeg-verkocht zal worden. Hierop deeld'e de voorzitter med'e, zoo uist een schrijven te hebben ontvangen met een gift van twintig gulden van iemand, die genoodigd was, de opening der expositie bij te wonen, doch verhinderd was en die hoopte, dat zijn voorbeeld navolging zou vinden. Het bedrag stelde de heer Warffenius ter hand aan mevrouw Oud met de verklaring, dat alle baten der tentoonstelling haar zouden worden ter hand gesteld en dat zij het geld naar eigen inzicht kon gebruiken. Hierop kregen de aanwezigen gelegenheid de keur van voortbrengselen van geest en hand der Rotterdamsche kunstenaars te bezichtigen, welker opbrengst voor 50, 75 en zelfs 100 procent ten bate komt van de gevluchte Joodsche kinderen. hun spijt bericht van verhindering hadden moeten zenden. Daarna werd begonnen aan een populair programma, dat evenwel hooge eischen aan het ensemble stelde. O.m. hoorden we Le Barbier de Seville, ouverture van Rossini, de Strausswals, Dorfsschwalen aus Oester- reich en de bekende Suite Oriëntale van Francis Popy Uit alles bleek, dat „Herman dad" zich kan meten met de beste amateur- harmoniecorpsen, ai zullen de klarinettisten er goed aan doen, wanneer zij zich oefenen om de melodieën nog iets vloeiender uit hun instrumenten te blazen Overigens ble ken er onder het corps uitstekende musici schuil te gaan. Vooral de horen klonk uit muntend. Na de pauze vermeldde het programma de Marche Lorraine, de ouverture Zampa van Herold, Les Cloches de Corneville, fantaisie van Planquette, de fantasie l'Africaine van Meijerbeer en tot slot de marsch Sons of the Brave. Na afloop werd er gedanst onder leiding van den heer Ph. Willebrandts. A.s. Woensdag 14 December zal in het Palace gebouw Botersloot gegeven worden de Missiefilm „Tropenoffer", een film opge nomen aan de Goudkust West-Afrika, waar de Paters van de Soc. der Afr. Missies werk zaam zijn. Daar het dagelijksche leven van neger en missionaris erin is uitgewerkt in een spannend verhaal, krijgt eenieder een juisten kijk op het moeilijke werk van de Missie in Afrika. Voor allen, die zich interesseeren voor Mis siewerk is dit een mooie gelegenheid om iets moois te zien en te leeren. De baten van dezen avond komen ten goede aan de Missie van Kpandu GK. West Afrika, waar Pater Veldboer, onze stadgenoot, werk- zaam is. Plaatskaarten voor dezen filmavond zijn verkrijgbaar aan de zaal of kunnen per tele foon besteld worden op no. 46047. Aanvang half negen precies. Plaatsbespreken per te lefoon no. 46047 of bij Firma Bongers, Vlag- gemanstraat 8b. Aan boord van het Engelsche vliegtuig moederschip „Argus" werden proeven gehouden om na te gaan in hoeverre de start der vliegtuigen bespoedigd kon worden. Een der toestellen wordt door middel van een speciale installatie uit het inwendige van het schip op het dek gebracht. Instrumentaal concert. In de groote societeitszaal van de Rotter damsche Diergaarde heeft de Politie Harmo- nie-vereeniging „HermandadZaterdag voor een talrijk publiek een instrumentaal concert gegeven. Begonnen werd met de Hoofd-commissaris Mr. Einthovenmarsch van den directeur van „Hermandad", den heer Thom. Adee, een pittigen, welluidenden marsch met populairen inslag, waarmee componist zoowel als corps veel eer inlegden. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer L. Reinards, woorden van welkom tot den hoofdinspecteur van politie, den heer Greve- link en mededeling doende, dat zoowel de Burgemeester als de Hoofd-Commissaris tot zagen wii Yvonne Georgi in een samendans met Constant Iolas ten slotte eenige variatie brengen in het eenvormig programma van dezen avond. Bijzondere kwaliteiten vielen evenwel ook hierbij niet op te merken. Vooral als men den dans niet als een zich losmaken van de aarde. Het slot van den avond was een ballet op Juiius Röntgen's oud-Nederlandsche dansen. In kleurencombinatie van costuums en fan tasierijke variaties der dansfiguren vo deed dit nummer wel, al bleef het vreemd aan doen de zoo zuiver Nederlandsche volksaard welke uit deze muziek opspringt en opklinkt te zien weergegeven in een imitatie-Russi- SCWoh°angke Wijdeveld en Luctor Ponse hebben'den ganschen avond op twee vleu gels de dansgroep begeleid Hun muziek ge noot meer aandacht dan het tooneel. AZIATISCHE KUNST. In liet Museum v. Land- en V olkenkunde te Rotterdam. In het Museum voor Land- en Volkenkun de te Rotterdam zal van 18 December tot en met 22 Januari a.s. een tentoonstelling wor den gehouden van Chineesche en Tibetaan- sche kunst. De Chineesche afdeeling van deze tentoon stelling zal voornamelijk bestaan uit een eroote en zeer merkwaardige collectie bekers uit Rhinoceroshoorn en figuren uit Buffel hoorn gesneden. Deze collectie, die een uni cum in ons land vormt, behoort toe aan den heer A F C. A. van Heyst te Rotterdam. De Tibetaansche afdeeling zal een belang rijke collecte plastiek omvatten, toebehoo- re'nd aan den heer J. W. Bianchi jr. te Hui zen Deze collectie, die de grootste is m ons land op het gebied der Tibetaanschereg euze kunst, is nog niet te voren tentoonge steld geweest. Voorts zullen te zien zijn een aantal fraaie Tibetaansche tempelschilderijen, met voor stellingen aan het Boeddisme en Lamaisme ontleend, uit de collectie van den heer M. A. J. van Manen te Calcutta. De bariton Francis Alphen, die Woensdag te Rotterdam een liederenavond geeft. D van Sijn Zonen te Rotterdam houden een' tentoonstelling van gelegenheidsdruk werk, waarop worden geëxposeerd verschil lende door stadgenooten, Mevr. Beatr. Escher- Jongert, Douwe en C. Boekholt, ontworpen kerstkaartjes, voor zakengebruik en particu lieren, gelegenheidsgrafiek, kalenders, rijm prenten, enz. De Koninklijke Orkestvereeniging „Sym- phonia", die onder haar vorigen directeur zulke mooie uitvoeringen heeft gegeven, die ver stonden boven hét peil, waarop in den regel door dilettant symphoniegezelschappen wordt gemusiceerd, gaf haar eerste concert onder den nieuwen dirigent Bertus van Lier en eveneens met succes. Het was te verwachten, dat een jong mu sicus en componist, zoo spoedig hij de ge legenheid kreeg als vast leider van een groot orkest ensemble op te treden, bij de samenstelling van een program den eigentijd- schen componisten een plaats zou geven. Dat dit bovendien een componist van eigen land was viel te meer te prijzen. Als eerste num mer van het program stond de 2de sym- phonie van Badings, die voor Rotterdam in eerste uitvoering ging. Was dit te hoog ge grepen? Een oogenblik hebben we het voor de uitvoering gedacht, maar de kwaliteiten van Symphonia kennende, wisten we ook, dat deze vereeniging in staat zou zijn aan het werk van Badings een goede kans van slagen te geven. En die kans is voor het overgroote deel werkelijkheid geworden, wat tevens pleit voor de leider-eigenschappen van Van Lier. Zijn dirigeeren is enthousiast pittig en bewust. Hij 'heeft het geheel strak in toom en de orkestleden hebben aan hem een trouwen gids. De wijze, waarop het orkest het program speelde en ten gehoore bracht, gaf wel de zekerheid, dat het persoonlijk en ook geestelijk overwicht van den dirigent op de orkestleden van beteekenis is en dat het wederkeerig onderling contact in den kor ten tijd van samenwerking, al zeer sterk moet zijn, om de muzikale en spel-techni- sche resultaten te bereiken, welke op dit concert met genoegen waren te constatee ren. De reproductie van Badings symphonie sterke, sprekende muziek, met machtige mo menten en lyrische gedeelten, die in wisse lend contrast het geheel leven en gloed geven, muziek, die geschreven is om de liefde van het componeeren zelf was hoo- gelijk te prijzen, meermalen, zonder eenxg voorbehoud, uitstekend. En al was dan alles niet volmaakt, de strijkers en ook de blazers hebben zich kranig geweerd. Er werd met entrain en met zekerheid gespeeld, er zat spanning en begeestering in het spel. Het bewijs werd weer geleverd dat op de eerste plaats onder de Symphon ia-leden knappe in strumentalisten zijn, op de tweede plaats, dat er met toewijding, ernst en vasthoudend heid wordt gerepeteerd en gestudeerd en op de derde plaats, dat van Lier een dirigent is, die op de bereikte mooie resultaten door zijn voorganger, zal weten voort te bouwen en de uitvoeringen op steeds hooger artistiek niveau zal weten te brengen. De uitvoering van Badings symphonie had een verdiend succes en de componist die op het podium kwam bedanken, kon tevreden zijn over de wijze waarop zijn werk in Rot- I térdam is ten doop gehouden. In het vioolconcert van Bach in E gr. t. was het strijkorkest van goede kwaliteit in klank en nuanceering. De violist Simon Kooke strijkt een bescheiden, maar warmen toon. Zijn voordracht is nog wat te onper soonlijk, niet geheel vrij van schoolschheid. In het Adagio kwam er meer relief en diepte in zijn spel. Na de pauze ging de symphonie in C. gr. t. (K V. no. 425) van Mozart. Ook deze ver tolking verdiende allen lof. De klank was nobel, de dynamische schakeering mooi ver zorgd, het rhythme soepel en pittig. Jammer dat in het Adagio het koper nog al erg aan gebrdk aan beschaving en soe pelheid leed. Ook was het „Menuetto" ons wat te zwaar en stroef, en zouden wat meer lichtheid en losheid beter in het geheele kader hebben gepast. Het grootste compli ment voor deze vereeniging is zeker, dat men bij het luisteren geen idee krijgt dat dit spei van dilettanten is. Van Lier gaf deze Mozart-muziek geheel objectief, zonder een sterk subjectief aan te geven oi trachten ze te Vermooien. Tot slot werd Badings symphonie nog eens herhaald, maar zeer velen schenen aan de eerste uitvoering al genoeg te hebben gehad, er had ten minste vóór de herhaling een eroote uittocht plaats. Dit eerste concert van „Symphonia on der haar nieuwen dirigent was een succes en geeft optimistische perspectieven voor de toekomst. van tal van woorden en uitdrukkingen, door hen gebruikt in een tijd, die zoo ver van ons af ligt. Voor hen was „vroom dapper, vroom man, zoo sprak men van een dapper man Bij een eerste lezing van Huygens en Hooft blijft er dan ook veel onbegrijpelijk. Maar ons indenkend in den tijd van deze twee vaderl. ndsche dichters, komen we hen zooveel nader." Aldus ongeveer leidde de voordrachtskun- <?tpnares Iris ZeilingaDoodeheefver zich zelf in als vertolkster van de poëzie van Huygens en Hooft. Ze verscheen gisteravond in nex costuum van den tijd en in een omgeving naar den stijl der zeventiende eeuw, voor een talrijk gehoor in de groote Nutszaal te Rot terdam. Dit gehoor bestond uit leden van de afdeeling Rotterdam van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond en van het plaatselijk departement van de Maatschappij tot nut van het algemeen. Iris Zeilinga toonde zich wel bij uitstek begaafd tot het weergeven van de toch sterk naar het cerebrale overhellende dichtkunst dezer twee. Ze beschikt over een heldere, volle stem, die een klank als van staal heeft. Toch bleek in de meer volksche en humoris tische gedichtjes, dat ze ook den toon daar van, dikwijls een schalkschen, weet te pak ken en dan een luchtige sfeer schept, waarin de poëzie begint te leven. Men was zeer dankbaar. Er waren bloemen en zelfs orchi deeën. De 6-jarige M. P. de Jong, wonende Bas- selaerstraat, is gisteren in deze straat bij het oversteken van den rijweg aangereden door een carrier, bestuurd door den 25-jari- gen G. K„ uit de Meester Arendstraat. De iongen bekwam een gebroken linkerbeen en is per auto van den G. G. D. vervoerd naag het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisteren is een vrachtauto van de R# M. I., bestuur door den 21-jarigen J. van O., wonende Rosespoorstraat, op den Stations weg in botsing gekomen met een uit de richting stad komende motorwagen van lijn 2 bestuurd door den 41-jarigen D. A. H„ uit de Rosemarijnstraat. De tramwagen werd aan de voorzijde beschadigd, terwijl een ruit brak tengevolge waarvan mevr. van der S., wonende C. P Tielestraat, die in den tram wagen zat, eenige snijwonden bekwam aan neus en voorhoofd. Zij is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Vier jongens probeerden gisteren bij de halte aan de Noorderbrug, achter op een tramwagen te klimmen. De conducteur zag het en joeg de jongens weg.. Een van hen nl de Ï2-jarige D. Swart wonente Frederik- straat, liep pardoes tegen eeh rijdende vracht- apto op, bestuurd door A. M. B. van den( Crooschwijkscheweg. Met een hersenschud ding is de jongen per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg- De 28-jarige M. Melching-Valke wo nende Linker Rottekade is gisteren in haar woning van de trap gevallen. Zij bekwam een hersenschudding, een hoofdwonde aan borst en rug en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. go het viaduct aan de Linker Rottekada is gisteren de wielrijder M. C. Groeneweg, wonende te HiUegersberg aangereden door een personenauto bestuurd door C. G. wo nende aan het Middensteiger. De fiets werd totaal vernield, terwijl de man met een ge broken linker schouder per auto van den G.G.D. is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Wanneer we de dichtwerken van Huygens en" Hooft bestudeeren, merken we dra, hoe deze dichters veel nader tot ons staan dan we zelf wel wisten. We geven ons er reken schap van, dat ze tot ons behooren. Voor velen onzer zijn Huygens en Hooft gekunsteld, moeilijk en te ernstig. Maar we moeten bij het beoordeelen van hun werk in aanmerking nemen, dat er enkele eeuwen over heen zijn gegaan. Dit gebeurde niet zoo maar klakkeloos. Toch mogen we ons niet laten afschrikken. Want het is hiermee als met oude schilderijen. Wanneer die gezui verd zijn van stof en vuil, blijkt hun schoon heid zoo duidelijk. De laag, er door de eeuwen opgelegd, deed ze anders lijken. Indien we doordringen tot den oorspron kelijken mensch in beide dichters, treft ons hun boeiende persoonlijkheid. Het waarachtig levende woord spreekt dan direct tot ons. We behooren Huygens en Hooft te zien in de omgeving, waarin ze werkten. In menig opzicht stonden ze zoo anders tegenover tal van dingen dan wij. Geen wonder, dat ze anders reageerden, anders dachten en anders spraken. Bovendien, wie Huygens en Hooft leest, moet zich verdiepen in de juiste beteekenis Wij hebben reeds gemeld, dat het gezel schap van Trudi Schoop een korte tourneée door Nederland zal maken om ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan een reprise te geven van de twee voornaamste ballet-pan tomimes „Frldolin" en „Blonde Marie". Te Rotterdam treedt het ensemble Maan dag 19 dezer op. Het moet wegens de be perktheid van den beschikbaren tijd bij één voorstelling blijven. Behalve Rotterdam ko men nog ook elk voor één avond - aan de beurt: Utrecht, den Haag, Eindhoven, Amsterdam, Hengelo, Apeldoorn, Arnhem, Leeuwarden, Groningen en Hilversum. De dansgroep heeft juist in de NoQrsche landen een tournée beëindigd, die gelijk overal elders het geval blijkt een overwel digend succes is geworden. In Stockholm heeft koning Gustaaf tot driemaal toe de voorstellingen van het ensemble bijgewoond. In Kopenhagen moest het optreden viermaal geprolongeerd worden. „Toonkunst" in Rotterdam geeft een uit voering op Vrijdag 16 December van „Die Heilige Elisabeth", het oratorium van Joseph Haas, waaraan zullen medewerken To van der Sluys, sopraan, Paul Huf, declamatie, P. van den Kerkhoff, orgel, het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en het Haagsch Ma- trozenkoor. Aangiften van 12 December 1938. BEVALLEN: A. J. J. Smits geb. Snijders z« A. Schuil geb. v. Duffelen z. M. A. M. Klop geb. Capel z. P. Bakker geb. Sali.1 d. S. Euser geb. Ouwens z. J. v. d. SluRs geb. Krook z. B. Engelbraeht geb. Groenewe- gen v. d. Weiden d, C. v. d. Molen geb. Christ d. J. T. M. Joosten geb. de Hair z. J. P. Hoekveld geb. de Vrijer z. A. P, Harmsen geb. Nuis z. J. M. Boom geb. Mul der z. R. Gagestein geb. v. d. Sluis d. H Noorland geb. v. d. Ende d. E. Muller geb. Revet z. J. W. v. d. Valk geb. Oudt d, L. Paul geb. Stofbergen z. J. C. LoojJ geb. Wijkhuizen z. K. Smaling geb. Verhoe ven d. C. M. v. Alphen geb. Buskens d. A. Koopal geb. Bakker z. C. Altena geb. v. Gemert z M. v. d. Bos geb. v. Dorp z. i F C M Hemelaar geb. Mahn d. - C. E. Kort man geb. Cleton z. - A. J. C. La Tour geb. Piron z. L. Fennema geb. de Vries z. N. Schuurman geb. Vink z. A. J. Arts Eeb- Diehl z. P. V. Wijngaarden geb. Ton a. J. M. J. Maerel geb. v. d. Hart z. L. Hoef nagels geb. Hekking z. M. v. Eijk geb. Pou- lisse z. H. A. V. Arkel geb. Konturas z. P. E. Hehmen geb. Lucassen d. A. Pluister geb. Bakker d. - E. F. Verhagen geb. v. Pas tel d. - A. v. Kooü geb. Mol z. - H. J. V. t Hof geb Bol d. T. de Vries geb. v. d. Laan d - J v Dinter geb. Valk d. - P. C. Stam geb. v. d. Bilt d. B. Hofland geb. Kooren z. A. C. Wittkamp geb. Luijten z. L. C. Bak ker geb Vermeer z. P. T. Gerritsen geb. de Visser z. B. J. Groenendijk geb. Erkelens d. AM Emans geb. Meurs d. M. Duijts geb. Swaan z. - M. S. Nieberg geb. Beckmann z. - H. v. Brakel geb. v. Ginkel z. A. J. liaan geb. Dubbelman z. OVERLEDEN: C. Bon wede. van F, Herman 79 j. T. Roodzand ongeh. man 23 J. L. Hooghart wedr. van J. Koppel 77 j. H- Salo mon, man van T. Hoffman 84 j. K. Loggen, vrouw van J. Koster 43 j. AI. Verwaijen zoon 26 d. A. Kuilenburg, man van J A. Kei1nen 70 j w. de Jong wede. van M. Nieuwstraten 89 j F. J. v. d. Wolk, man van A. v. Oosten 05 4 T H A. Meeuwsen, vrouw van A. C. M. Sanders 27 j. - A. de.Jong, ongeh vrumw ki 4 TT Schop zoon 17 d. A. A. Bakhuis, vrouw vfn J C.V B- Selberger 65 J - H. B. v Zon man van A. J. M. Boogmans dd j. 1 J. Ions man van D. P. W. Wing 62 j. - T M J P- v« Oeffel, wede. van A. H. Moe* ken 63 F. J. Warffemius, vrouw van L. Jw J. E. Reijns 61 j. J. v. d. Kooi zoon 23 d. G. Groeneweg, wedr. van U Före 6p j. A. M, Joosten, vrouw van M. Wouters 66 j. A. G,j v. d. Steld, zoon 6 j. Voorts als levenloos aangegeven A. H. VaLv, geb. Visser d. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia N. dochter van C. Stout en A- Kats. OVERLEDEN: Pieter Pauluase 69 J. schipperij wonend© te Amsterdam wedn. van A. Ch. TebJ^fc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2