LUCHTAANVALLEN I* vlaardingen. SS f'JTSli WSLTfS".: Stilstaan verboden VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 KATHOLIEKE KRING. De strategische positie van Nederland in Europa. Een zeer geslaagde praatavond. BURGERLIJKE STAND. «ÉÉil# I M isL*,. su,... mÊÈ i T»i HET TERREIN VAN EXCELSIOR. Dfgmóne^'jl]2?li.,Vee»!1pU^r6rA f Tpofi jm. 24 en A. Warner jd. 20 Laanzkhtetr' 15c- T. Terlouw jm. 25 j. en P. WUkamn ld M T Buitenhofstr. 34c W. R. v. dei Tol im 25 i' en M. H. van Bakrdwijk jd. 30 j ATeidisTtr 42a W. A. Tolenaars jm. 23 j. en j A Rehorst ld 18 j„ P. Krugerstr. 94 b. - B. Toonsfen ïm 39 j. en G. v. der Veen 23 j„ 2e Lombardstr 7?a M. Verhagen jm. 23 j. en G. Schnitzler 1d 19 1 Sophiastr. 42b J. B. Verheezen wed 31 1 A. v. Oers wed. 37 J„ C. de Wetatr. 74b - r H. v. Vianen jm. 24 j. en M. T. G. Witkamp ld" 22 J., Groenelaan 17/2 X de Vrij jm. 27 1 pn G. v. Alphen jd. 25 j., Hooldrift 135a m. Wa terman jm. 21 j. en M. v. P'osg Jd. 18 Almon- destr. 54b B. M. v. der Wilt jm. 23 j. en A v der Pligt jd. 22 j., Math, dijk 257a A. A. Ze venbergen wed. 32 j. en E. M. Röper ges. 36 j., 2e Lombardstr. 94a J. Zwang jm. 30 j. en s. J. Pusch jd. 22 j., Nassaustr. 50a D. D. Zwee- dijk ges. 59 j. en T. de Haas wed. 56 j., B. Jun geriusstr. 150a L. H. Brand jm. 24 j. en N. Boer jd. 18 j., Grondheerenstr. 68. LE VALET MAiTRE. Vlotte opvoering in den Groote Schouwburg. PIANO-DUO YRONSKY—BABIN. Wist U, dat bij MET BRANDBOMMEN de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen A. J. TEN HOPE. NEDERLANDSCH OPERA ENSEMBLE. Van A. tot Z. dus alles voor de Kerstboom en Interieur versiering. 1.35 2.90 4.90 WEER EEN WATERLEIDINGSBUIS GESPRONGEN. ONEERLIJKE WERKSTER. ORGELRESTAURATIE. De beteekenis van bet instrument in tie Ned. Herv. Kerk te Maassluis. Op den eersten praatavond vap den Katho lieken Kring, in de bovenzaal van het gebouw aan de Korte Hoogstraat gehouden, heeft jhr. J. Th. Alting von Geusau, generaal-majoor der artillerie, gisteravond het onderwerp ingeleid „De strategische positie van Neder land in Europa". In vrij grooten getale gaven de leden blijk van hun belangstelling. Spr. wilde de mogelijkheden en nooden van de Nederlandsche defensie bespreken en aantoonen, waar het in ons land om gaat, zich stellend op reëel standpunt. Allereerst schetste spreker de gevaren, die ons in deze dagen bedreigen. In 1914 zijn we maar net buiten den oorlog gebleven. De Fransche verdedigingslinie (Belfort EpinalToulVerdun) had eenige beteeke- nis, de Belgische echter niet. Vandaar dat Duitschland door België trok. Thans is de Rijn de grens tusschen Frank rijk en Duitschland, de Maginotlinie is geko men, hypermoderne kazematten onder den grond. Voorts hebben de Franschen alle wegen door de Vogezen afgesloten. Ook de Belgen hebben hun dag en nacht bezette kazematten. Aangenomen dat de Duitschers de Fran schen weer zouden aanvallen, wat moeten de Duitschers dan doen De „open deur" ligt ten Oosten van Antwerpen, daarom moeten ze door ons land binnenrukken. We kunnen de zaak ook omkeeren, gezien het feit, dat de Mémoires van maarschalk Foch de mogelijkheid meldt in 1912 over wogen van een eventueelen aanval op Duitschland door België. Gelukkig is het laatste jaar de toestand gunstiger geworden door het aanleggen van de nieuwste Duitsche verdedigingslinie. Dat is een voordeel voor ons. De kans van een binnenrukken uit Zuidelijke richting is nu miniem geworden. De zee-oorlog moet men zien als een psychologisch vraagstuk. De Duitsche duik- booten-oorlog is net niet gelukt, omdat de havens te ver af gelegen waren. Had men uit Hollandsche havens kunnen uitvaren, dan was die zee-oorlog wellicht wel gelukt. Mogelijk is dus, dat bij een volgenden oorlog Duitschland zich van onze havens zou willen meester maken. Wat de vliegtuigen betreft, ook de lucht oorlog heeft een ander aspect gekregen. Opstijgen en landen dicht bij het aanvalsdoel is voor vliegtuigen een groot voordeel. Een nieuwe hongerblokkade zou de Duitschers wel ertoe kunnen nopen, onze vliegvelden in beslag te nemen. De toestand is voor ons arme vaderland gevaarlijk geworden. Van oud en jong wor den daarom offers gevraagd. Er is geen gezegender plekje op de aarde dan ons land. Is het bezit van zoo'n mooi landje als het onze niet een offertje waard Wat is nu de taak van de Nederlandsche weermacht Aan beide zijden heeft men ongeveer 60 divisies troepen. Wij hebben er 12 en zijn vast besJoten tot neutraliteit. - Wil b.v. Duitschland door ons land, dan vindt het tegenover zijn 60 divisies een gelijk aantal van Frankrijk, maar bovendien 24 divisies van Nederland en België samen. Ons leger kan men beschouwen als een over wicht je op de balans. Maar het overwicht is wel eens te licht bevonden door het buitenland. Wellicht was dat eenige jaren geleden het geval, toen de geest minder goed was. Nu is de materieele uitrusting weer in orde en de geoefendheid eveneens, althans zijn wij sterk op den weg naar verbetering. Het werk van ons leger wordt gewaardeerd. Vijf jaar hebben we noodig daarvan zijn er twee om om te zijn waar we wezen willen. Adhter de wolken schijnt de zon! Na de pauze behandelde spr. wat hij noem de „het personeele vraagstuk". De vroegere oefentijd van 51* maand was totaal onvol doende. Hoe kon het anders met Oe uitge breider uitrusting. Tekort aan geoefendheid wordt betaald met het bloed van onze kin deren. Tot Maart 1938 hadden wij gedurende 9 van de 12 maanden geen geoefende soldaten onder de wapenen en hadden de pantserwa gens van Duitschland binnen twee maal 24 uur in Rotterdam en Amsterdam kunnen zijn. Gelukkig is de Dienstplichtwet 1938 gekomen en is de oefentijd verlengd tot 11 maanden. Zoo hebben we 24 bataljons van voldoende Aangiften van 15 December 1938. BEVALLEN I J. T. X v. *t Hoen geb. Kerk- tnans z. A. C. Klatten geb. v. Netten x. M. Verkamman geb. v. Nijendaal z. W. F. v d Ven geb. Lugtigheid z. J. H. v. Put „eb. Voorkamp d. - A. Barneveld geb. Rollof J P. Marion geb. de Haas d. J. M. G. Schaal'sma geb. Peekd - J. v. Ge. B«ck«r« Keb. Tokkie d. J. A- Wiegeis geb, Boeije z. J. Mangert geb. Eikelen d. B. J. Goedhart geb. Looye d. i?t5°"Wer Beden d. t. v. Driel geb. Schijthuizen z. en cl. J. M. Prins geb. Davianus d. lioff geb- V. Hoewyk d. ~h geb. v. Gerner d. J. M. X de Groot geb. v. Holten z. F. j. Bourguignon geb. Wener d. H. C. Schouten geb Vos z. B- C. Vis- ser geb. Sterk d. j Kirchijiinger geb. Jager d. C. Boers geb. Andrieesen z. L- Visser geb. den Hartog z. H. J, M. d'Anjou geb- v. Leeuwen d, H. M. v. Driel geb. Fierinck zoon. ONDERTROUWD: C. X Teekens jm. 26 j- en A. M. Basie jd. 31 j. Hengelo; j. v. Batavia jm. 33 j- en A. v. den Heuvel jd. 20 j., Ebenhae- zerstr. 25a J- Breuer jm. 23 j. en P. J. Rede ring jd. 18 j„ WW H5175 NwTerbrweg. J. C. Brincker Jm. 35 j. en A. Sleeuwits jd. 30 j„ Abr. Kuüperl. 90b A. M. Butter jm. 25 j. en C. H. v. Aalst jd. 22 j., Wandeloordstr. 29 A. C. Com- m(is jm. 27 j. en M. G. v. Dijk Jd. 26 j. Ie Jericho- str. 80a H. Derksen jm. 24 j. en P.J Fasoi jd. 26 j., Treek 52 J- J- F. Dinkelaar jm. 23 j. en A. Laarman jd. 20 j., Kruisstr. 26a W. Deme- nie jm. 23 j. en J. P- v- Tuijl Jd. 18 j. Spanjaard- atr. U7b s. L. v. Geldere jm. 22 j. en E. Schar jd. 's Gravenhage - W- Hamer jm. 25 j. en M. G. Kok jd, 25 J„ Nwe. Binnenweg 392b H. G. J. Harmens wed. 52 j. en N. Lankhorst wed. 50 j., Nozemanstr, 30b C. C. v. Herp Jm. 31 J. en G. Llekens jd. 28 j„ Duivenvoordestr. 27a J. G. Heü jm. 23 j. en S. Susan jd. 22, Adrianastr. 92a J- C. Hoogendoorn jm. 24 j. en A. H. Nu- jneljer jd. 19 j., Schied. dijk 79b A. v. den Hoo- ven jm. 29 j. en H. de Jonge Jd. 28 j„ Lambertus- atr. 54a D. Huis in 't Veld jm. 29 j. en A. Hol- lebrandse jd. 26 j.. Zwaanshals 194a P. D. Klapwilk jm. 27 j. en A. J. W. Schallenberg wed. 32 j., Hondiusstr. lib D. Knyff jm. 22 j. en W. v. der Graaf jd. 24 j, Schiebroek P. de Koning jm. 22 j. en M. v. den Hooven ges. 21 j. Fuikstraat 5b -P. de Koning jm. 24 J. en A. J. Scheffer jd. 24 j„ Cronjestr. 39b G. van Leeu wen jm. 23 j. en H. P. Vallendunk Jd. 30 J., B. Jungeriusstr. 94c E. A. v. der Meulen Jm. 22 j. en E. Tonies jd. 18 j., Koepelstr. 8a P- C. Molenaar jm. 32 J. en N. BuijBer Jd. 19 j., Hil- legersberg J. Nederveen jm. 22 j. en L. Pons jd. 22 j., v. Eversdijckstr. 33 A. E. Olislagers jm. 31 j. en G. Kuiper jd. 26 j. Bokelstraat 4b m - Onder groote belangstelling had gisteren bij Christie's te Londen de veiling plaats van voorwerpcn; welke deel uitmaken van de bekende collectie van den Amerikaanschen couranten magnaat R. HearstDe collectie was ondergebracht in het St. Donat's kasteel in) IE ales. sterkte, om den eersten stoot op te vangen. Spr. behandelde eenige schrijnende onbillijk heden, welke met deze dienstplichtwet vrij wel verdwenen zijn. Het contingent is ver groot van 20.000 man tot 32.000 man. Er waren „gaten te stoppen". Spr. bindt de mama's op het hart, toch niet bang te zijn om haar jongens aan het leger te geven. Zeker, de kazerne is geen heiligdom, maar niet erger dan fabrieken of werkplaatsen. Spr. brengt een eeresaluut aan het werk van mgr. Noordman en zijn dappere aalmoeze niers. Bovendien is er de militaire tucht. Het kwaad wordt tot geringe proporties terug gebracht. Spr. noemt het sociaal ook rechtvaardig om veel jongens te laten dienen. Uit tucht- oogpunt is „dienen" heilzaam voor de jongens. Ze leeren orde, netheid en disci pline kennen en de mentaliteit van anderen. Dienen is sport in de buitenlucht, derhalve heilzaam voor het lichaam. Normaal is de verhouding tusschen soldaat en meerdere prettig en aangenaam. De zeer interessante rede werd met een dankbaar applaus beloond. Er volgde eenige gedachtenwisseling, waar uit o. m. bleek, dat de z.g. waterlinie nog altijd een ontzaglijke hindernis kan zijn voor een vijand. Ze wordt nog steeds „op de hoogte van dezen tijd" geacht. Waarom wij geen- „Maginotlinie" maken Die is voor ons land niet te betalen en wij zouden daar alleen veel meer troepen voor noodig hebben, dan we in totaal bezitten. Maar ze is ook niet noodig, gezien de theorie van het overwicht. Op bepaalde punten zou men evenwel een voudige werken kunnen aanleggen. Zooals men weet, zal de nieuwe mariniers- kazerne verrijzen aan het Toepad in den polder Esch, waar momenteel de terreinen van „Excel sior" liggen. Met de voorbereidende werkzaam heden is een aanvang gemaakt, waardoor „Ex celsior" de beschikking over haar bijveld ver loor. Mei bekwamen spoed werd naar een ander veld uitgezien, en met lofwaardige medewerking van de gemeentelijke autoriteiten werd een terrein beschikbaar gesteld aan het Lange Pad bij den Kralingsche Plas langs den Boezem, in de onmiddellijke nabijheid van de speeltuinen „Crooswijk". Ook van de vereeniging „Croos- wijk" werd alle mogelijke medewerking onder vonden. Op dit terrein zullen voorloopig de wedstrijden van de lagere elftallen, en van de jimiors plaatsvinden. De kleedgelegenheid be vindt zich op het terrein van „Crooswijk". Het eerste en tweede elftal blijven aan het Toepad spelen, aangezien het hoofdveld intact blijft totdat het seizoen is beëindigd. Bij- den aanvang van het nieuwe seizoen krijgt „Excelsior de beschikking over een terrein, waar zij met al haar elftallen een onderdak zal vinden. Moge deze specifiek Kralingsche vereeniging, die van haar oprichting in 1902 op Woudesteyn speelde, en haar leden en publiek hoofdzakelijk uit dat stadsdeel betrekt, voor Kralingen niet verloren gaan. Wij hopen en vertrouwen, dat de gemeentelijke instanties een oplossing zullen vinden, welke voor beide partijen een genoegdoening zal blij ken te zijn, G- G. M. Rietveld jm- 26 j. en A. X Meijer jd. 22 j-, Borselaarstr. 20a J. v. Straten Jm. 30 j. en M. v. Leeuwen jd. 30 j. Fabrieksstr. 19b G. J. v. <aBn Tempel jm. 41 j. en H. Dullaart jd. 38 J- G. Scholtenstr. 130a F. J. v. der Wel jm. 24 J. en J, a Bjtter jd. 19, v. d. Werffstr. 70a J. J. v. der Weaten jm. 29 j. on A, A. M. Rob bers jd. 24 j. Wijnstr. 31 L. K. Ludviksen jm. i e£ K- v. der Velde wed. 42 j., Baan 101; KWantes jm. 24 j. en A. M. Evers jd. 22 j. Maximiliaanstr. :!b W. F. H. Bogaerts jm. 23 a Vu Merks jd. 20 j., Coolschestr. 48b A. Both jm. 24 j. en W. I. M. Harts jd. 24 j. Schoutenstr. 86a j. v. Duivenboden jm. 31 j. n" f^o-aIk u°,thaert jd- 29 j' Pieinweg 45d fa vrafl J™' 28 j ön W' T' B«"mgarte f 'of t "w ^knjsstr. 66a G Mulder jm. 23 k Vw^eStCt',rFn jd- 20, Kortebrantstr. 63a Meekerenstr 4fia 8° Vn C' Decates 20 J- v' Meekerenstr 46a D rle Ridder jm. 28 j. en f' «rwfw* J o* 3' Beukelaarstr. 109a. - J. A mnediik iSL 3 cen J- Groeneweg jd. 23 j., GEHUWD: L. Hillel van Herzfeld jm. 24 J. en M. van Daelen jd. 21 j. H. Brunsting 36 j. en M. Dorsman 32 j. H. van der Loo 35 j. en G. J. Klein 32 j. OVERLEDEN: C. Schelfhout, wedr. van S. M. Nederland 78 j. T. R(isdv)k man van E. Vogelaar 65 j. M. G. Doornbos, ongeh. vr. 60 j. a. Visser wede. van J. Cinjee 73 j. J. C. Richel, ongeh. vrouw 71 j. F. H. Solling wedr. van A. H. A. Lange 86 j. C. Hegman, vrouw van C. G. Elmendorp 50 J. G. C. Noordermeer, vrouw van G. Byi 50 j. H. P. M. Thier, wedr. van B. Verheden 82 j. A. v. Son, ongeh. vrouw 22 j. D. v. d. Schilt, ongeh. vrouw 20 J. R. v. Kwawagen zoon 4 m. G. v. Es, man yan M. v. Maren 83 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: G. A. A. Termaaten geb. Hoppener zoon D. M. v. d. Gun-Reniers zoon. Onder auspiciën van de Alliance frangaise en „NederlandFrankrijk" heeft de Galas R. Karsenty in den Grooten Schouwburg een vlotte en knappe vertooning gegeven van Le Valet Maitre, in Nederland door „De Schakel" onder den titel Groot Slem ver toond. We mogen dan even glimlachen, wanneer men stukken als dit ook al bestemt „pour la propagation de l'art frangais", een feit is toch, dat de Fransche speelwijze toch weer heel even een anderen kijk op het tooneel al is het boulevardtooneel geeft, dan de meer gedegen Nederlandsche speeltrant. Waarmee we echter nog geenszins een plei dooi houden „voor den vreemde". Het Fransche gezelschap voerde het tempo tot een hier weinig gekende hoogte op, al dus den indruk achterlatend van bijna vol maakt ensemblespel. Want zelfs van een uit gesproken „ster" kan niet gesproken wor den, omdat vrijwel alles zorgvuldig was af gewogen en in het juiste licht en donker gesteld. Toch mag een extra pluim voor Duvalles, het bridge-wonder, niet achterwege blijven. De fijne trekjes in zijn spel waren, legio. Hij moet een psycholoog bij intuïtie zijn en een artist, om tot zulk een beelding te ko men. Maar hoeveel voortreffelijks was ,er voorts in zelfs de kleinste bijfiguren. Een select publiek toonde zich zeer enthousiast. Het Russische piano-duo Vitya Vronsky en Victor Babin, dat reeds eerder in ons land optrad, heeft nu ook in Rotterdam een concert gegeven voor de leden van den Kunstkring, die de Nutzaal geheel vulden. Concerteeren voor twee piano's is een heel bijzonder soort van musiceeren, welke niet alleen wat klankgeving betreft, serieus over leg eischt, maar aan nauwkeurigheid en aanpassing zeer bijzondere eischen stelt. Wat bij strijkkwartetten is waar te nemen, valt ook bij deze wijze van concerteèren op. Elk piano-duo heeft ook zijn eigen karakter, zijn eigen stijl, zijn eigen uitingswijze. Om een vergelijking te makenhet spel van de Robertsons kenmerkt zich door char me, verfijning, raffinement en subtiele scha keeringen, het piano-duo VronskyBabin daarentegen geeft zich meer in jeugdige, forsche spontaneïteit, met krachtig sprekend temperament, soms op het overmoedige af. Het produceert een machtig klankvolume, speelt met pittig rhythme, de dynamische frazeeringen zijn prachtig verzorgd, maar missen toch de fijnere en meer vertakte nuances in de schakeeringen) die het piano spel zoo'n groote bekoring kunnen geven. Heel hun spel en voordracht lijkt me meer op het virtuoze ingesteld en dit is somt te veel domineerend, waardoor poezie en be zieling wel eens in het gedrang komen. Maar wat ook dit piano-duo in zijn genre presteert is van excellente kwaliteit. Beiden beschikken over een prachtigen aanslag en een uiterst verzorgde en bewondering wek kende techniek. De toon, die uit de vleugels opklinkt, is voornaam en vol levende kracht en het frissehe en enthousiaste wekt een krachtige en directe reactie bij den hoorder. De kiankgeving van beiden is van een zeer bijzondere egaliteit en kleur, waardoor de toon harmonieus ineenvloeithet weder- keerig begrip, het onderling aanpassen is onverbeterlijk van geestelijke waarde, waar door een prachtige en sterke homogeniteit en een perfect samenspel ontstaat. Een zeer varieerend program werd ten gehoore gebrachtAndante en variaties, op. 46 van Schumann „En blanc et noir", van Debussy „Suite", op. 17, van Rachma ninoff „Rondo" in C van Chopin„Etudes" van Babin en tot slot Suite „Scaramouche", van Milhaud, welke we niet meer hoorden. Van al deze werken excelleerden in uit voering en voordracht Debussy en Rachma ninoff, die in deze Suite echter lang niet voortdurend weet te boeien. Er zijn gedeelten „Ik? Ik ben alleen maar de man, die door de dame aangereden werd." die door het ontbreken van innerlijke waar de en inhoud voorbij gaan, zonder indruk te maken, en het moeilijk maken de aan dacht er bij te houden. Vooral deze Suite werd met elan en geest drift vertolkt en de meesterlijke reproductie ontlokte den aanwezigen luide toejuichin gen. De „Etudes" van Babin is knap geschre ven muziek, wat het eerste en derde deel betreft, geheel op bravour en virtuositeit in gesteld, maar ongetwijfeld voor deze beide pianisten, die technisch tot het allerbeste in staat zijn, prettig om te spelen en er zich geheel aan te geven. G. Verlaat de Prov. Staten. Naar wij vernemen heeft de heer A. J. ten Hope in verband met zijn gezondheid en we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aan de afdeeling Rotterdam van de liberale staatspartij verzocht hem niet meer candi- daat te stellen bij de aanstadnde verkiezin gen voor de Provinciale Staten. De heer Ten Hope was gedurende 20 jaar lid van dit col lege. -Mssaaju Bijvoorbeeld: Mooi bewerkt damast en crêpe papier Tafellakens, Lopers, Servetten, Feest Inpak- papierIU Bijzonder fijfie wandver siering, vanaf Natuurlijk Kaarsen voor tafel en interieur, in rood of wit, 4, 6 of 8 stuks 1 2 Pakken Kaarsen, effen en gekl., druipvrij, bij ons extra voordelig Gothische Kaarsen, in rose bleu en wit met zilver, 22 cm. lang, per doos van 6 stuks O 4 Sierlijke Kaarsenstandaards voor 1 kaars, reeds voor, O Ook grote modellen voor 2, 3 en 4 kaarsen. Kleurrijke Boomversiering, per stuk, al voor Gesorteerde Dozen, met piok. De echte stemmings artikelen: Sneeuw, Ijskegels, Lametta 5neeuw, Ijskegels, Lametta, mos, Engelenhaar, Kerstklokken, te kust en te keur. Electrisch Snoer, met 16 lampjes Originele Kerststallen, met antiek gekleurde Beeldengroep 20 delig 12 cM. 22 cM. 30 cM Stallen, reeds yanai ROTTERDAM Hansel und Gretel. Het Nederlandsch Opera Ensemble zal op Dinsdag 20 December a.s. In den Grooten Schouwburg te Rotterdam de premièrevoor stelling geven van de bekende sprookjesopera „Hansel und Gretel" van Engelbert Humper- dinck. In deze opera, waaraan het bekende sprook je ten grondslag ligt, werkt het ballet-ensem ble van de bekende Rotterdamsche danseres en balletleidster Netty van der Valk mede. Het werk eigent zich in het bijzonder om in den Kersttijd tot opvoering te worden gebracht. Gisteren is voor pand 270 aan den Zuid hoek een waterleidingbuis gesprongen. On middellijk werd de dienst van de gemeente lijke waterleiding gewaarschuwd, die het euvel zoo spoedig mogelijk heeft hersteld. In bewaring is gesteld de 35-jarige werk ster W. F. die in dienst geweest is bij mevr. C. aan den Heemraadssingel. Op verschillen de tijdstippen na September heeft zij ten na- deele van haar mevrouw geldsbedragen ge stolen voor een totale waarde van plus mi nus 100. Ook eenige huishoudelijke arti kelen heeft zij weggenomen. VER. TRANSATLANTISCHE HYPOTHEEKBANKEN. In de algemeene vergadering van aandeel houders is het verslag, alsmede de balans en verlies- en winstrekening per 30 Juni 1938 goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde com missarissen, de heeren C. L. Kolff en jhr. F. J. E. van Lennep, werden als zoodanig herkozen. In de onder leiding van den Trustee gehou den algemeene vergadering van houders van obligatiën, restantbewijzen cn nog niet inge wisselde pandbrieven, werd de heer C. de Ruy- ter Jr. als lid en de heer J. van Engelenburg L.Czn. als plaatsvervangend lid herkozen. Verder werd op de vergadering mededeeling gedaan, dat door de Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken een bedrag van 250.000 be schikbaar is gesteld voor aflossing bij inschrij ving van 3 pCt. obligaties dier instelling. De inschrijving op deze obligaties zal plaats vinden op 11 Januari 1939. ....op bruggen, binnen 8 m von straathoeken, auto bushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoovoorts! De werkzaamheden voor de restauratie van het orgel in de Ned. Herv. kerk te Maassluis, dat als een der mooiste instrumenten van ons land bekend staat, zijn zoo ver gevorderd, dat het volgende week in gebruik kan worden genomen. Het is voor de geschiedenis van den Nederlandschen orgelbouw zeer belangrijk, omdat het mede den stoot gaf tot een totale vernieuwing in de 18e eeuw. Voor 1700 had het orgel in Nederland een eigen inheemsch karakter. Nadien bewerk stelligde de invloed van de Noord-Duitsche orgelschool een radicale frontverandering, waaruit geleidelijk een nieuw Nederlandsch orgeltype groeide. Een van die instrumenten in het Maassluissche. De bouwer was Rudolf Garrels, die in 1730 tot 1732 dit meesterwerk vervaardigde. Het bezat toen 43 sprekende registers, verdeeld over 3 klavieren en vrij pedaal. Dat het orgel wel goed, doch niet volmaakt was, bleek al spoedig. Reeds in 1735 werden verbeteringen aangebracht in de windvoorziening, doch de kennis der orgelbouwers was toen onmachtig afdoende in te grijpen. Ook de volgende res tauraties slaagden niet. Bij de nu uitgevoerde restauratie moest dus allereerst de windvoorziening geregeld wor den. Door het aanbrengen van wijde wind- kanalen, flinke regulateurs en schoklagen, is men er in geslaagd de euvelen uitstekend te verhelpen. Bij de herziening zijn alle pijpen gereinigd en waar noodig, voor stemrol en verste viging, nieuwe stukken aangebracht. Dit alles werd gedaan ten bate van den klank, die voor de restauratie onmogelijk zuiver kon zijn, door den gebrekkigen toevoer van wind naar de pijpen. De grootste aanwinst voor het orgel is dan ook wel de zuiverheid van het geluid. Sedert 1732 heeft men het nog nooit geheel zuiver kunnen stemmen. Alle klavie ren kunnen nu gelijk gebruikt worden, wat voor de restauratie niet mogelijk was. Dit is te danken aan den regelmatigen luchttoevoer. Het mechaniek is nauwkeurig nagezien en punctueel hersteld. Voorts was de omvang der klavieren slechts 4 octaven die wilde de res tauratie volledig zijn diende te worden uit gebreid tot g. 3 en pedaal tot f. 1, zoodat de speler zich niet meer behoefde te beperken met zijn repertoire in en buiten den dienst. Van de nieuw aangebrachte pijpen, onge veer 800, zijn er die zoo dun en fijn zijn als de steel van een bloem. Er zijn ook pijpen, die bijna zes meter lang zijn en een door snee hebben van 25 c.M. De historische dis positie is volkomen op den voet gevolgd en bij deze restauratie is stijl gehouden. De uit breiding is niet ter hand genomen om een grooter orgel met meer klankvolume te krij gen, doch om de bestaande registers te ver meerderen met de oorspronkelijke dispositie, geheel aansluitende aan de prachtige toon- kleur van het oude pijpwerk. De restauratie werd, onder dagelijksch toe zicht van den organist, W. Oranje, uitgevoerd door de firma Van Leeuwen en Zonen te Lei derdorp. Het instrument bevat 54 sprekende stemmen (met een transmissie van hoofdma nuaal op pedaal, prestand 16-Vöët), verdeeld over 3 klavieren, vrij pedaal en 3400 pijpen. Het wordt in gebruik genomen met een be speling van den organist op Woensdag 21 December a.s. des avonds te 8 uur. GROOTE PLUIMVEETENTOONSTELLING. Gisterenavond is de eerste Bondstentoon- stelling van den Midden-Westelijken Bond van Pluimvee- en Konijnenvereenigingen, verzorgd door de Pluimvee-, Konijnen- en Sierduivenfokkersvereen. „Nut en Sport" al hier in de zaal Harmonie geopend. De jaarlijksche hier ter plaatse gehouden clubtentoonstellingen der plaatselijke pluim- veevereenigingen trekken altijd veel publiek en deze tentoonstelling, welke als zeer bij zonder op dit gebied moet beschouwd wor den, zal zeer zeker een massa belangstel lenden naar de Harmonie trékken. De naar deze tentoonstelling komende die ren zijn alle van een uitstekende fokkwali- teit. Er zijn rassen en kleurslagen te bewon deren, wélke nog nimmer tevoren op een tentoonstelling in Vlaardingen te zien waren, voor het grootste deel van inzenders, welke hun sporen op dit gebied reeds lang ver diend hebben. Als keurmeesters fungeerden de heeren Berghuis en Henneskes voor groote hoen ders de heer Van Dam voor dwerghoenders; de heeren Graumans en de Jong voor konij nen de heer Dolk voor sierduiven en de heer Le Comte voor postduiven. Dit zijn alle door den Raad van Toezicht geëxamineerde keurmeesters, welke in het tentoonstellings seizoen door geheel Nederland vele keurin gen verrichten. Hierdoor is een Juiste beoor deeling gewaarborgd. De deelnemende vereeniglngen zijn„Al ler Genoegen", Rotterdam „Het Raskonijn", Maassluis„Ko-Plu-Ko", Katwijk aan Zee „Loosduinen en Omstreken", Loosduinen „Nut en Genoegen", Wateringen „Onder ling Belang", Schiedam„Onderling Be lang", ÏJsselmonde „V.P.K.D.", Dordrecht „V.P.K.G.O.", Gorinchem „Vreewijk", Rot terdam. JEim Har zing. StWillibrord". (Terra cotta van nTigliain Tegelen.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3