Het nieuwe hoofdkantoor der K.L.M. DE GEMEENTERAAD BIJEEN. „ADRESSEN" JNOURD-BRABAMT P. HANOU QPHEFFINGS - UITVERKOOP Mag. De Ster - Hoogstraat 42 TIM TYLER EN SPUD. I Weerverwaehting. 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 61ste JAARGANG No. 18355 ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 VIJF BLADEN. STADSNIEUWS. DE S. B. L. O. STOOMWASSGHERIJ „EDELWEISS" Fa. W. VAN LOON itópQEDlERTE, SSLSS P BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE SPORT VAN ZONDAG. s. V. V. MONOPOLE-THEATER OPENINGSVOORSTELLING GEEN JOODSCHE VLUCHTE LINGEN IN SCHIEDAM. LEDENVERGADERING R K staatspartij. «nwm i; Wat is er met de Baronie. Een vijf jaren plan. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 KERSTGR O E PEN PROFITEERT ALLEN. STADHOUDÉF&LAAtf 37 - TEL. 69655 t Al£ov lut Avm NEN^oerVDÊ hoordu Jfe tochu. fnniiiim De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: -r-«i» OA nont* nor tna franco bij vooruuoeianng. Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250. voor het veilies van een hand, een \oet of een oog; 100.— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.— voor het veilies van een volledig lid van een'duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. R. K. Sportbeweging. Voor de R. K. Voetbalbonden is geen programma samengesteld voor morgen in verband met de wedstrijd R K. Rotterdam tegen het Nederlandsche R. 'K. elftal. Zoo als wij reeds eerder melden komen ver schillende Schiedamsche spelers in deze elftallen uit. Een bezoek aan het Leonidas- terrein in Rotterdam bev^en wij gaarne aan. Hockey programma R. K. S. V. Excel sior voor morgen: Dames: Excelsior 2BI. Wit 1 12 uur; id. Excelsior 1—P. T. T. 1 2 uur. Heeren Blauw-Wit 1—Excelsior 1 12 uur. Hermes D. V. S. gaat morgen naar Den Haag om de strijd aan te binden tegen A. D. O., haar naas te concurrent Winnen de blauw-witten, dan staan zij boven aan de ranglijst Of dit zal gebeuren achten wij echter niet zeer waarschijnlijk. Een puntenverdeeling lijkt ons hier de meest voor de hand liggende uitslag. Morgen zal aann Boschrand uitgemaakt worden of S. V. V. de leiding van haar af- deeling zal behouden, of dat Neptunus deze over zal nemen. Ongetwijfeld kunnen we aannemen dat de uitslag dezer wedstrijd van groot belang zal zijn, voor wat betreft het verdere verloop in deze afdeeling. S. V V. speelt in ongewijzigde opstelling. Het 2e elftal speelt uit tegen Xerxes 2. Haar overwinning op Excelsior 2 van ver leden week zal ongetwijfeld een stimu- lance zijn om Xerxes 2 er onder te hou- den. Het 3e en 4e elftal hebben beide een Uitwedstrijd, resp. tegen Overmaas 2 en V. D. L. 2_ Bij de heropening van dit theater was '1 theater geheel gevuld waarbij wij onder de vele genoodigden opmerkten, wethouder J. Dinkelaar en verschillende raadsleden. De opening geschiedde door den heer André de Jong uit Rotterdam, die mededeelde, dat het theater een klein volkstheater wile zijn, in de goede beteekenis van het woord. Vertoont zullen worden films van pittigen inhoud, waaraan zich geen enkele groep der bevolking zal kunnen stooten. De heer Daniëls heeft het publiek welkom geheeten en de wensch uitgesproken dat het bezoek van deze avond in de toekomst nog eens herhaald zou worden. Vertoond werden een film van het Ameri- kaansche boschbrandbestrijdingskorps, waar in het romantische niet ontbrak, terwijl de dertien lanciers een uur van spanning ga ven. Ze ia opgezet in Russische sfeer, waarbij de dertien lanciers op twee na allen snevelen in de verdediging van een bron, tegen een overmacht van honderden woestijnroovers. Een aardig program. Door het lid van den Raad, den heer B. Kedde, was de volgende vraag gesteld: „Is het College bereid, nu de regeering Duitsche Joodsche vluchtelingen m ons land wil opnemen, spoedig de mogelijkheid te overwegen op welke wijze een aantal hun ner ook in Schiedam zou kunnen worden ondergebracht? Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. medegedeeld, dat, waar in onze gemeente geen vacantiehuizen, nez. aanwezig zijn en de bestaande rust- en weeshuizen nagenoeg eeheel bezet zijn, wij ook bij nadere over- weeins tot de conclustie zijn gekozen, dat vool het onderbrengen van vluchtelingen onze gemeente weinig gelegenheid biedt. Aan de Regeering moest dan ook op haar verzoek om opgave van de ruimten, die voor dit doel in aanmerking zouden kunnen komen, geantwoord worden, dat het wel mogelijk zou zijn een enkel leegstaand ge bouw voor verblijfplaats m te richten, doch dat het zeer de vraag is, of de hieraan verbonden tegenover die van den bouw en inrichting vin nieuwe barakken verant woord zouden zijn. Gisteren vergaderde de afd. Schiedam van de R,. K. Staatspartij. De heer Wiliemse maakte de °Pmej' j>' dat het bestuur weinig publicatie heelt ge geven aan deze hoogst belangrijke vergade ring en verzoekt zulks in den vervolge weer in de Nieuwe Schiedammer te doen. Tot can- didaat-lid voor de Prov. Staten steJt de afd. Schiedam aan de Centrale Adviescommissie voor den heer W. J. M. Rademaker, in dustrieel te Schiedam. In de commissie van advies tot het stellen der candidaten voor den Gemeenteraad wer den na ampele bespreking benoemd de heeren Vredenbregt, Schoof, dr. ir. Huygen, van Loosbroek, Mouwens, Meyer, Stor, v. d. Weijden, Hulsman en V- d. Pluym. Deze ver tegenwoordiging zou dan volgens het be stuursvoorstel bestaan uit 2 middenstanders, 1 intelectueel, 3 werknemende middenstan ders, en 4 arbeiders. Deze commissie zal dus adviseeren over de nieuw te stellen candi- daten voor de Gemeenteraadsverkiezingen in 1939. De heer Wiliemse merkte nog op, dat geen enkel oud-lid uit de vorige commissie zitting heeft in de nieuwe. De eischen, waaraan de candidaten hebben te voldoen werden in den breede besproken, waarbij naar voren kwam de wensch, dat de gemeenteraadsleden meer belangstelling moeten toonen voor de R. K. Sportbeweging. Over een en ander zal later nog advies wor den uitgebracht. De heer Stor heeft bij den rondvraag nog eens extra de aandacht gevestigd op de actie voor de Nieuwe Gemeenschap, naar aan leiding waarvan de voorzitter enkele duide lijke punten naar voren bracht. v *<#k Het nieuwe hoofdkantoor der K. L. M., waarvan, zooals wij meldden, de bouw Don derdag is aanbesteed, zal gebouwd worden op het terrein aan den Raamweg, nabij de Witte Brug, te Den Haag, bekend en tot voor kort gebruikt als „Artilleriepark". Het gebouw is ontworpen door ir. D. Roodenburg, architect B. N. A., bekend o.a. door zijn ontwerpen van het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brusselhet hoofdkantoor der Oranje-Nassau-mijnen te Heerlen, en de thans in aanbouw zijnde Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Het gebouw, waarmede binnenkort zal worden aangevangen, moet naar vorm en plaats gezien worden als het eerst uit te voeren gedeelte van een grooter complex, dat geleidelijk door aanbouw in de richting van de Witte Brug zal kunnen worden vol tooid. Het front is naar den Raamweg ge keerd, welke verkeersweg aanzienlijk zal worden verbreed. Het uit te voeren bouwwerk bestaat uit een hoog gedeelte, bestaande uit sous-terrain, begane-grond en vier verdiepingen, waarin de eigenlijke kantoor- en bijbehoorende dienstruimten zijn ondergebracht. De hoofd ingang bevindt zich aan het Zuid-Oostelijk uiteinde. Tegen dit hooge kantoorgedeelte sluit aan de Z. O.-zijde een lagere uitbouw aan, waarin een ca. 6 Meter hooge zaal is ontworpenj welke bedoeld is voor bijeen komsten en vergaderingen, tevens voor re creatie en cantine. Aan de achterzijde komt een tweede lagere uitbouw, waarin de con- cierge-woning is ondergebracht. De totale lengte van het uit te voeren bouwwerk bedraagt ca. 83 Meter, de hoogte van het kantoorgedeelte ca. 24 Meter. Op het terrein achter het gebouw, langs de trambaan, worden de noodige garages voor dienstauto's gebouwd, en zal in een ruime gelegenheid tot fietsenberging worden voor- (Vervolg). De gewaarwordingen, die spr. als rappor teur kreeg, waren niet aangenaam. Spreker had bezwaar tegen het sectieverslag. Aan den bouw van arbeiderswoningen is heel weinig gedaan. Er is veel gebouwd in Schiedam. Steeds is er geprobeerd om de beter gesitueerden hier te krijgen. Alles is gedaan, om den bouw voor betere woningen te stimuleeren. Voor de arbeiders is weinig gedaan. Het samenwonen van gezinnen is schrikbarend toegenomen. Dat komt door de betere woningen. Men neemt genoegen met een zeer bescheiden ruimte. In verband met de volksgezondheid is dit af te keuren. De arbeiders bekrimpen zich op allerlei wijzen. Wij zouden graag hebben dat het college voorstellen doet tot het bouwen van enkele honderden arbeiderswoningen tegen een lagen huur. Spr. stelt voor dan een plan te nemen van één architect. Dat zou kosten sparen en aan den huurprijs ten goede komen. De heer v. d. Kraan (C.H.) brengt hulde voor het werk, dat door het college in het afgeloopen jaar is volbracht in het belang van de gemeente. Het herstel van den financieelen toestand tusschen rijk en gemeente gaat gepaard met grootere zelfstandigheid. De rentelast der leenmgen werd verlaagd. Mevr. van Ben them deed uitkomen alsof de heer Slaven burg er prat 0p gaat, dat „hij" die finan- cieete manipulaties heeft volbracht. De jaar- lijksche rentelast is sinds 1928, toen de heer We4houder werd, gedaald van 794.000 in 1928 tegen 516.000 in 1939. De plannen van de regeering ziet spr. met zorg tegemoet. Over de Zondagsrust zijn wij het met met U eens. De taak van de C.H. is hier voor te waken. Bij het aanvragen van op tochten op Zondag verzoekt spr. deze zooveel mogelijk teegen te gaan. Een soepelere toe passing van het beleid van den burgemeester achten ook wij, evenals de SD.A.P, ge- wenscht. De arbeiderswoningen zijn volgens spr. te gering in aantal. Het streven moet gericht zijn op den bouw van arbeiderswoningen. Maar ook moet er gestreefd worden grond voor villa's beschikbaar te stellen om belas tingbetalers naar Schiedam te krijgen. Wat aan bouwgrond voorradig is, is uitgegeven. De gronden in Mathenesse zullen als deze uitgegeven worden, spoedig weg zijn. Ook in den Nieuwlandschen polder is dat zoo. Werk verschaffing en -verruiming worden hier bij herhaling besproken. In Nieuwland is hier voor de gelegenheid. Deze polder moet op gehoogd worden. De overtuiging leeft, dat er in het Noorden van onze stad een recrea tieoord moet komen. Het tekort aan bouw grond zal voorzien kunnen worden door de verandering van het stadsgedeelte in de omgeving van de Zijlstraat. Tal van oude grachten, riolen en krotwoningen moeten hier opgeruimd worden. Het vraagstuk der zelfstandigen is lastig. Moeten deze achter staan bij crisis-werkloozen Volgens rijks regeling kunnen zij niet voor steun in aan merking komen, voordat zij een tijd ge werkt hebben als ondergeschikte. De ge meente moet hier aandringen op een soepe ler regeling. De positie, waarin de midden stand verkeert, moet een voortdurende zorg zijn. De aantrekkelijkheid der winkelstraten moet verhoogd worden door betere verlich ting. In verband met de verzekering voor ziekenhuiskosten vraagt spr. of het verplich tend gesteld wordt de premie te betalen. De geneeskundige dienst in onze stad moet spoedig in orde gemaakt worden. Hoe moet het gaan met de Gasthuiskerk Op het oogenblik heeft de Hervormde gemeente de beschikking over de kerk en het catechisa tielokaal. De luchtbescherming verkeert in Schiedam in een uitzonderlijke positie. De bedoeling is, dat er iets gedaan moet worden Men vol staat met het houden van lezingen. De bur gerij moet weten, waar schuilkelders en loopgraven zijn. En hoe staat het met het gemeentepersoneel. Is dit voldoende geoefend voor het verleenen van daadwerkelijke hulp. Er is een ernsag tekort aan gasmaskers. Men dient paraat te zijn. Het verkeer laat nog veel te wenschen over. Bij de kruising van het verlengde van de stadhouderslaan en de Admiraal de Ruy- terstraat moet veei meer groen weggehaald worden of er moet een spiegel geplaatst worden. (Wij vestigden in de N.S.C. na een ongeval reeds de aandacht hierop. Red. N.S.C.) Ook in de binnenstad is heel wat aan te merken. Verschillende straten komen voor éénrichting-verkeer in aanmerking, o.m. de Lange Kerkstraat. Aan het rijwiel pad in de B.K.-laan bij de Thomas a Kem- pisstraat moet wat gedaan worden. Het over steken van den zijkant naar het middenpad wordt daar in de toekomst met het te ver wachten verkeer, levensgevaarlijk. Het mid denpad van de B.K.-laan moet geheel ver vallen of alléén als wandelpad gebruik wor den. Het verheugt ons, dat wij bij de sociaal democraten een ander geluid hooren over het lunapark en de nationale feestdagen. Het is jammer, dat ent niet eerder is geschied Middagzitting van 15 December. De heer HOOGENDAM (A.R.) acntte-het juist, dat door de S.D.A.P. aan wethouder Slavenburg het goede financieële niet ge heel wordt toegeschreven, doch evenzoo dient dan ook de „kritiek" op ardere zaken ook verdeeld te worden. Kritiek op de regeering past ook niet in die mate, daar' gedacht moet worden aan het millioen gulden, dat tegen matige rente aan onze stad is voor geschoten om daarmede werkverschatings- objecten enz. te fourneeren vooral voor werkloozen als jeugdwèrkloozen. De St. Jacobsgasthuisrestauratie acht ik geen object dat niet als werkverschaffing had behooren te worden uitgevoerd. Schiedam heeft ook z'n portie van hooge belastingen. De straatbelasting, die feitelijk moet zijn 90.000 voor onderhoud, is onder regeeringsdrang opgevoerd tot 203.000. Mocht er lastenverlaging komen, dan ver- lage men allereerst deze abnormaal hooge belasting. De huurverlaging wordt daarmee in de hand gewerkt. Spr. beveelt bijzonder in de aandacht van het college aan de nieuwe financieele regeling die het Rijk wil maken met de gemeenten. Daarvoor dient eventueel overleg te worden gezocht met de Veree- niging van Nederlandsche Gemeenten. Ten aanzien van het algemeen beleid wat betreft de Zondagsrust is spr. niet tevreden. Ook feestelijkheden waarbij men de kermis inschakelt, behooren hier niet thuis. Verder moet er komen meerdere welvaartspohuek voor den middentand. Het beste daarvoor is met te beginnen geen Lunaparken meer in te richten. Het geld stroomt dan niet uit de gemeente. Het particulier eigendom. B. en W schijnen hier telkens rigoreus in te grijpen. Het gaat dan ten bate der ge meenschap, doch de gemeenschap moet dan ook de eigenaars schadeloos stellen. Er moet voor het overheidsoptreden telkens ook een bepaalde rechtsgrond aan te wijzen zijn. De polder Nieuwland worde in werkverschaffing genomen. Er moet een open oog zijn voor het bouwen van arbeiderswoningen met la gen huur. Spr. wenscht uitdrukkelijk ant woord op de vraag: of het de bedoeling is den bouw van arbeiderswoningen tegen te houden of te bevorderen? Of meent men dat we al arbeiders genoeg hebben? Is men daar niet op gesteld? (Interr. Collé: We zullen ze naar Jerusalem sturen!) Moet het plan Nieuwland gewijzigd worden in verband met den nieuwen rijks weg? Laten we bij den aanleg zooveel mo gelijk Schiedammers te werk stellen, dan behoeft men ze niet naar Drente of zoo iets te sturen. (Geroep van de S.D.A.P.: Juist!) Ook moeten er geen aparte woonwijken voor groote gezinnen komen, doch de te bouwen woningen over de geheele stad verdeelen. De waterpartij. Gaarna zag spr. de vroegere waterpartij weer in eere hersteld. (Ze lag waar nu de zandvlakte is aan de Adm. de Ruyterstaat v. d. N.S.C.) Krotwoningen moeten wor den opgeruimd, desnoods verbeterd met be hulp van de premie door de regeering daar- G. A. DE WINTER Westmolenstraat 1618 Telefoon 68519 op gesteld. Ook de binnenstad dient onder handen te worden genomen. De bouw van een nieuw stadhuis dient snel ter hand te worden genomen. Salarispolitiek. Goed bezoldigde gemeente-ambtenaren trachten door het scheppen van nevenfunc ties zich financieel te verbeteren. Daar is niets op tegen, doch dan moeten de lager betaalden niet voorbij worden gegaan. „Ge lijke monniken, gelijke kappen". (Interr. Collé: Juist!) Het bewaarschoolonderwijs zal nader Komt zonder eenige Verplichting eensi kijken naar onze verschillende waarnaast de grootste verscheidenheid Religieuze Kunstvoorwerpen. Hoogstraat 50 - Schiedam - Telefoon 69663 Lxcci. yö2S 10 Reel. 8891S 10 ZUIVERAARS SCHIEDAM. .Specialiteit in het. verdelgen van Niets behoeft ontruimd te worden. worden bezien ten bate der Prot.-Christ. groep. De Baronie. Datgene wat mevr. v. Benthem verteld heeft over de „toestanden" bij de Baronie, ont kent spr. ten sterkste. Er is geen kinder exploitatie. Men kan groote arbeiders toch geen papiertjes om bonbons laten doen, of lintjes! De arbeidsvoorwaarden van het personeel zijn er niet zoo slecht. De bedoelde „chef" is van een onderafdeeling en is een gepensio neerde. Van een verleidelijke omgeving voor meisjes is nooit iets gebleken. Integen deel, er wordt juist een sterke afscheiding in het oog gehouden. Ik meen dat er bij de afwijzende beschikking naar motieven ge zocht is door de S.D.A.P. om haar houding te rechtvaardigen (v. Duinhoven, S.D.A.P., lacht). Verder heeft de heer Hoogendam vastge steld, dat de S.D.A.P. nader is gekomen. Ze zijn veranderd. De liberalen veranderen zelfs met den dag! (Gelach.) Waar is de klassen strijdtheorie? De ontwapeningsgedachte der S. D. A. P.? Er is minder kritiek, meer verantwoordelij kheidsgevoel. Bij de A.R. is het beginsel nooit gewij zigd. (Geroep van S.D.A.P.-zijde: En de Vis- scher dan) Jullie hebben Duys! Voordat de S.D.A.P. er was, bestond de A.R. partij al. „De partij der kleine luyden". (Interr. Collé: Wat doen ze nu?) De vuurpijl. Laten de S.D.A.P.ers hier eens gaan pra ten met den vader van het Plan van den Arbeid, de S.D.A.P .er Hendrik de Man in België, die door den S.D.A.P.er Spaak streng is veroordeeld! Daar heeft men geëxperi menteerd. Dat doet men hier niet. Ginder is het misgeloopen! Het plan van ir. Westhoff dat is beter! De tijden zijn niet zoo hopeloos, mits men Godsvertrouwen heeft. De heer VAN DEN BERG (R.K.) drong o.a. aan op het beplanten •■an het open ter rein aan de Schovestraat. Wanneer de zaak van „De Baronie" is af gedaan, waarom geeft wethouder Slavenburg dan de tip om nog eens te komen praten? Op de insinuatie aan het adres der Baronie, gelanceerd door mevr. v. Benthem, zal spr., na het betoog van den heer Hoogendam. niet ingaan. Namens de geheele R.K. fractie ver klaart spr. achter den burgemeester te staan, wat betreft het optreden tegen de N:.M. bond. Die bond is de oorzaak van alle zede lijke ellende. De heer TH. VAN DEN BERG (C.H.) dankt voor de toezegging gedaan om voor het Chr. bewaarschoolonderwijs een betere regeling te treffen. De Duitsche dienstboden worden teruggeroepen. Daarom bestaat er gelegenheid de meisjes uit de fabriek weer naar het gezin terug te voeren. De N.M. bond is de doodsoorzaak van ons volksbe staan. Harde noot voor de S. B. L. O. Van onverdachte zijde, n.l. de heer DE BRUIN (V.B.) kwamen talrijke rake opmer kingen, o.a. waarom de stomp van de Noord molen zoo staat, van wieken ontdaan, wat vroeger een prachtig gezicht was van af de Lange Haven. Op een verordening, dat de tuinen niet meer in de Warande voor opslagplaats mo gen dienen, dringt spr. aan. Ook de grond aan de Schovestraat moet niet lang zoo blij- Y/E flOtTCNU -riu TRACHTEN ME") TIP) voor. De Laatste ftaal. Geef jg oyer. OF V/Ê «SCHiETEr^ Jt NEER AOS HOtNDEN. KAPITEIN -LAMc EN spuo raken DAniG In HET NAUW. DAAR HUN VOORRAAD kOGELS OP I'S. 0N2e WAPENS EEN Y/EG TE ftANFN. Ook: DAT Gf- LM O- LUI O VAN Vdl.veR'SCI T(TN OPCKAflVNO I aiiiiliililllllllllllilllllliliiliiliilillilillliiliiliili'liiliilliiüliiliiliiliilii* Vriezend weer. Voor Zeeland, Noorct-Brabant, Lim- burg en Zuid-Holland: Lichte tot mati- ge vorst, droog weer, meest licht bewolkt, matige tot krachtigen Ooste- lijken wind. Voor de overige provinciën: Matige -L tot strenge vorst, droog weer, meest lich bewolkt, matige tot krachtigen Oostelijken wind. h De koude luchtmassa's uit het Oos- ten dringen steeds verder naar het Westen door. Vanmorgen vroor het g reeds in ons geheele land, België en Noord-Frankrijk, in Duitschland is s zelfs de vorst reeds tot streng toege- H nomen. In Groningen was de temperatuur Dinsdag j.l. nog 5 graden boven nor- maal, vanmorgen was deze reeds 10 graden beneden normaal. In Scandinavië daarentegen is het j| weer nog zeer zacht. Zelfs op Spits- bergen bedroeg vanmorgen de tem- peratuur nog 3 graden boven 't vries- punt. s De luchtdruk verdeel ing is thans gun- p stig voor een vorstperiode van lange- ren duur, hoewel er momenteel nog p weinig van te zeggen valt of de vorst zeer streng zal worden, aangezien een m sneeuwdek in Duitschland en Oost-, Europa ontbreekt. Stormwaarschuivingsdienst. p Geseind van De Bilt 17 Dec. te 7.40 uur aan de posten van Hoek van Hol- land tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". Voor de wielrijders. ZONDAG. i Zon op 8.08. Zon onder 15.45. Maan op 4.42. Maan onder 13.45. Wielrijders lichten op van 16.15 tot p 7.39. p MAANDAG. Zon op 8.09. Zon onder 15.46. Maan op 5.46. Maan onder 14.23. p Wielrijders lichten op van 16.16 tot 7.40. b llllll!llllll!llll!ll!lllll!illil!lllllllll'l!ll!lli!ll!l!llnll!ll!ë- 18 D e c.: Doelen, Residentie-orkest, 2.45 uur. 19 D e c.: Groote Schouwburg, ballet Trudl Schoop, 8 uur (volw.) 20 D e c.: Groote Schouwburg: Hans en Grietje (Ned. Opera Ensemble) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 December in: Studio, Misbruik van vertrouwen (volw.); Lumière: Sneeuwwitje; Luxor: In den greep der wil dernis (v. volw.); Grand: Sneeuwwitje (v. volw.); Thalia: De wildeman (volw.)Capi tol: Drie op het liefdespad en Wapenzusters (volw.); Olympia: De geheime schuilplaats en Woekeraars ontmaskerd (boven 18 jaar); Centraal: Scipio de Afrikaan en Avond in het paradijs (volw.) Prinses: Modern times en Sub-marine D I (boven 18 jaar); Corso: Golddiggers in Paris; Scala: Kerels geven geen kamp; Colosseum: Tarantella en All Baba en de 40 roovers (boven 18 jaar); Asta: Ben Hur (volw.); Harmonie: Een menscb stierf onschuldig en De zangvogel van Broadway (volw.); City: Wapenzusters (b. 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: JJnger en van Mens, nalatenschap Jan Sirks (tot 24 December) Gebr. Koch, Noordblaak: wer ken van Einar Berger (tot 1 Jan.) Schiedam Passage-theater: De man, die tweemaal ven liggen. Er moeten ook maar bloembollen komen. Wat betreft de opmerking in het sectieverslag als zou de Oranjevereeniging niet op een tweeden uitgang van het feest terrein hebben aangedrongen, verklaart spr. als oud-voorzitter der O.V., dat die veree- niging juist wel verzocht heeft. Ook de laan daar ter plaatse dient verlicht. Ook de po litie zal men er een goede dienst mee bewij zen. Hoe st' et met de plannen van Schie dam ten Ni en der Spoorbaan? Ook de bouw van een nieuw stadhuis dient bevorderd. Over de plaats kan men niet zoo in het openbaar een meening zeg gen. De onderverhuring van middenstandswo ningen dient niet in de hand te worden ge werkt. Men moet er geen dubbele electrici- teit- en gasmeters plaatsen. Ook de politiepost in een oude garage aan de Francois H. laan maet 'weer naar buiten de stad, b.v. Klem BaUenpolder. Wat betreft de luchtbescherming hier ter stede, er wordt nagenoeg niets gedaan. Alleen is er een ver duisteringsoefening geweestMet spoed moet er wat gebeuren. Het jaarverslag der S. B. L. O. heb ik met veel animo gelezen. Echter staat er in dat verslag iets dat de V. B. L. O. beter achterwege had kunnen laten het betreft de aanmerkingen bij de feestviering voor Prin ses Beatrix. Er wordt gesproken van rivali teit. Als voorzitter van de Oranjevereeniging en als voorzitter van het jubileumcomité moet ik zeggen, dat van rivaliteit van ver- Zie vervolg Stadsnieuws op pagina 2 van het Eerste Blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1