ma ANtrrcï «s 1938 MAASSLUIS. VLAARDINGEN. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG. IJSSELMONDE. SCHIPLUIDEN. SCHOONHOVEN. KATH. JEUGDWERKLOOZENZORG. KUNST IN ROTTERDAM. In het Museum voor Land en Volkenkunde. GEMEENTE-MIDDELEN. De opbrengst oVer de maand November. NEDERL- OPERA-ENSEMBLE. Hansel und Gretel. PHILHARMONISCH ORKEST. Louis Zimmermann speelt Beethoven's vioolconcert. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK- In R'dam-Zuid de tweede Gezellen- vereeniging opgericht. AANVARING IN HET NOORDZEE- KANAAL. CINEAC. MISSIEAVOND IN PALACE, Een film over Rome. VOOR DE R. K. WERKLOOZEN ZANGWEDSTRIJD VAN KANARIES. IN EMMER HEET WATER GEVALLEN KERSTTENTOONSTELLING in de BROEDERSCHOOL PUTSCHE LAAN. ZILVEREN JUBILEUM. ÜE NIEUWE COMMANDANT VAN DE BRANDWEER. SPOEDVERGADERING BRANDWEER!- HOOFDEN. 4796 STAATSLOTERIJ. Het was voor den Rotterdamschen wet houder van onderwijs en volksontwikkeling Zaterdag een drukke namiddag. Met de ten toonstellingen, die volgens de traditie rond om Kerstmis te Rotterdam gehouden wor- Kerstvoorbereiding. Donderdag j.l. is voor vele katholieke werkloozen van Rotterdam een onvergete lijk mooie dag geweest, 's Morgens sluiting van een Kerstretraite, 's avonds een Kerst avond, beiden hun aangeboden door de katholieke jeugdwerkloozenzorg en de ge- zellenvereeniging aan het Stationsplein. Leider van de retraite was pater R. Hage- q mans O.P. Zijn ernstig begeesterend woord I d js ditmaal al vroeg een begin ge- heeft de 115 oudere en jongere werkloozen maakti die aan deze retraite deelnamen, op de on- In het Museum voor Land- en Volken- uitputtelijke bronnen van kracht en troost kunde Thibetaansche en chineesche gewezen, welke de^ godsdienst beva^voo^ kunst te zien gedurende de eerstkomende weken. De tentoonstelling in de fraaie aan de straatzijde gelegen bovenzaal met het overvloedige licht biedt een voornamen aan blik, zoowel door de rangschikking als door de kwaliteit van het gebodene. plein was het altaar smaakvol met palmen „toii,« Hen heer "Rati en bloemen versierd. Op net geimproviseer- de priesterkoor hadden plaats genpmen de presses en vice—praeses der St. Josephs Ge— zellenvereeniging en de heer C. H. C. van Eijck, lid van den raad van bestuur. De retraiteleider droeg de H. Mis op, voor het WtrbCllj VY\.4«W O hen, die belast en beladen zijn met al ae ellenden van gedwongen nietsdoen. De sluitingsmorgen van deze retraite was als een geestelijke apotheose van dezen genade tijd In de tot kapel herschapen kleine foyer plechtigheid, welke door den heer Ratté werd verricht. De wethouder begon met namens de com missie voor het museum de aanwezigen welkom te heeten en te danken voor hun tegenwoordigheid. „eesteliik en tijdelijk welzijn van die 115 I Voortgaande betoogde spr., dat de wen- mannen, die diep geroerd werden door den schelijkheid Was M meer zuiveren zang, welke het bekende dames- heid te geven aa tertio. nf veertigtal koortje van de vrouwencongregatie der voorhanden is. g- g r Steigersche kerk o.l.v. den heer Braun uit- jaren geleden was het museum zeer popu- voerde. En toen allen, zonder één uitzonde- lair, maar in lat/jr tyd is de belangstelling ring de H. Communie gingen ontvangen, niet grooter geworden. Men is ec ter we- bezong mej. A. Waterreus, met haar ontroe- derom op den goeden weg, wat wel blijkt rende stem de liefde van den eucharisti- uit het feit, dat dit jaar 1700 bezoekers meer schen Christus, Die dit alles voor zijn zijn geteld dan het vorige, vrienden bereid heeft. De wethouder wijdde dan nader uit over Een gemeenschappelijk ontbijt, waaronder deze tentoonstelling. De Chineesche voor- vele wllgemeende dankwoorden, vooral tot werpen zijn voornamelijk afkomstig uit de pater Ilagemans, gesproken werden, besloot collectie van den heer A. F. C. A. van Heyst pater Hagemans, gesproken deze door God gezegende retraite. 's Avonds kwamen allen weer tezamen in den grooten foyer voor den Kerstavond. Ook de vrouwen der werkloozen waren uit- genoodigd, en vrijwel voltallig opgekomen. Als een groot gezin zaten allen rondom den Kerstboom met kribbe. Praeses Terstegen O.P. hield een hooggestemde inleiding, waarin hij wees op de kostbare lessen, welke de gezinnen der werkloozen van het H. Gezin uit den Stal van Bethlehem kunnen leeren. Het arme Ki»'d in de kribbe is niet 't minst voor de economisch misdeelden de toevlucht in hun nood. Het ensemble Schroder zorgde voor de toepasselijke muziek, waarbij de aloude Kerstliederen door allen meegezongen wer den, met een heilige begeestering, deze een- voudige menschen eigen. Het dameskoor te Rotterdam, en de Thibetaansche uit de collecties van de heeren J. W. Bianchi te Huizen en M. A. J. van Manen te Calcutta. Verder zijn nog stukken ingezonden door mej. C. van Vliet te Wassenaar, den heer R. F. H. Groenhuizen, te Rotterdam, dr. F. Hogewind te 's-Gravenhage, de Kon. Kunst zaal Kleykamp aldaar en de Nederl. Aziati sche Handel Mij. te Amsterdam. Een cata logus is door deskundigen samengesteld, Zoowel om den aard der voorwerpen als om het uniek karakter van deze collecties ver dient de tentoonstelling aller belangstelling., Spr. bracht dan ook warmen dank aan de genen, die haar hebben mogelijk gemaakt:1 aan de verzamelaars die hun schatten tij delijk afstonden, aan de schrijvers van den catalogus cn aan den directeur van net museum, dr. S. Hofstra. Hiermede verklaarde de wethouder de tentoonstelling voor ge opend, waarna de thee werd geserveerd. Bij een vluchtigen rondgang blijkt reeds, dat een uitgelezen geheel is samengebracht. Wij komen daar nog op terug. Evert Moll zestig jaar. De bekende Rotterdamsche schilder Evert Moll is zestig jaar geworden en „De Pro tector" aan de Witte de Withstraat houdt nu een eere-tentoonstellittg van zijn werk.. Ook hier was wethouder Ratte present om den schilder hulde te brengen. Allereerst sprak dé heer Kreyns als direc teur van den kunsthandel ,om de aanwezi gen welkom te heeten en te herinneren aan de relatie met den schilder, die na twintig jaar er een van vriendschap was. De heer Ratté heeft er vervolgens zijn vreugde over uitgesproken, dat de schilder in zijn arbeidzaam leven zelf deze huldi ging in ontvangst kon nemen. Het is van groote beteekenis voor Rotterdam, dat er schilders zijn, die de sfeer van de stad vast leggen op hun doeken. Moll deed het vooral met optimisme en hij heeft daardoor velen aan zich verplicht. De wethouder hoopte, dat de jubilaris veel waardeering voor zijn werk zou mogen oog sten en dat hij de gelegenheid zou hebben nog vele zonnige stukken aan zijn oeuvre toe te voegen. De schilder dankte geroerd voor de hem gebrachte hulde. Bernard Canter hield vervolgens nog een vlotte vriendentoespraak, gelukwenschen werden uitgesproken en telegrammen voor gelezen, o.a. een van den directeur van „De Maasbode". Terwijl de eerewijn werd rondgediend bleven de aanwezigen de tentoonstelling nog in oogenschouw nemen. Volgens het vergelijkende overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten voor de gemeente over de maand November j.l. werd o.m. geincasseerd aan havengeld voor zeevaartuigen 268.388,12 (v. j. 238.508,99); aan havengeld voor bin nenvaartuigen 79.383,91 (v j. 77.492,44); aan belasting op vermakelijkheden 66.824,15 (v. j. 73.731,68) en aan straatbelasting 41.480,78 (v. j. 40.164,36). Bij de première van de bekende sprookjes- 'opera „Hansel und Gretel" van Engelbert Iïumperdinck is de rolverdeeling als volgt: Peter (vader): Gerard Holthaus; Gertrude (moeder): Lien Ganes de Graaff; Hansel: Corita van Alphen-Roos; Gretel: Nelly Smit; Sandmannchen en Taiimannchen: Francine Bijloos; Die Knusperhexe: Loes Flipse. Het Kuchenkinder-koor is uitsluitend uit geschoolde krachten samengesteld, terwijl het engelenballet wordt verzorgd door het ballet ensemble onder leiding van Netty van der Valk. Dirigent is Leo Pappenheim. Tooneel- leiding Chris van Dam en Nico Ringels. Zimmermann speelde op het Zaterdag- „St. Joseph" zong o.l.v. Cor van Munster middagconcert het vioolocncert van Beet- enkele nummers, afgewiseld door een paar hoven en de Doelenzaal was onder en boven solo's van Jan Lucass terwijl een der jon- stampvol. De concertmeester van het Am- gere werkloozen op voortreffelijke wijze sterdamsche orkest speelt dit concert met Kerstvertellingen voordroeg. Natuurlijk ont- bezadigdheid en wijsheid, met de degelijk- braken de gewone versnaperingen niet. held, de muzikaliteit en de voorname ar- De avond werd besloten met een gloedrijk tisticiteit van den gerijpten kunstenaar. Bij woord van den heer C. v. Eijck, waarin hij bem jg geen verlangen en zucht meer tot aan het praesidium van de gezellenvereeni- ujterlijk: schitteren; zijn spel is meer een ging dank bracht voor wat het aan deze phiiosophische beschouwing van de schoon- werkloozen gedaan heeft. heden, den geestelijken rijkdom, de diepe menschelijkheid van dit heerlijke meester- werk, welke aan zijn reproductie iets heel apparts geeft, de innerlijke sfeer sterk naar voren brengt. In het Larghetto kwam dit vooral zoo schoon en diep tot uiting. Voor de beide vlugge deelen heeft deze in-zieh- gekeerde wijze van musiceeren, misschien het •nadeel, dat de gespannenheid en het rhyth- Nadat eenige weken geleden binnen het misch pétillante wel eens wat in het ge verband van het St. Franciscus Liefdewerk drang komt en eenige vervlakking valt waar in het gebouw aan de Bloklandstraat de eer- te nemen. ste afdeeling van de St. Josephsgezellenver- Allen, die gekomen waren om Beethovens eeniging was opgericht, is gisteren in Rotter- vioolconcert door Zimmermann te hooren, dam-Zuid de tweede afdeeling gevolgd. voordragen zullen in hun verwachtingen Deze oprichting in het gebouw aan de volkomen bevredigd zijn. De solist heeft het Brabantschestraat is ingeleid geworden door volle pond van de waardeering gekregen een plechtig triduum, gisteravond besloten van zijn opgetogen luisteraars; hem werden met een plechtig Lof. Na het Lof ging men èn door het publiek èn door het orkest har- naar de groote zaal van S.F.L.-Zuid. Hier telijke ovaties gebracht. En Zimmerman werden de centraal-praeses, rector H. J. heeft FHpse en de musici, voor hun aandeel Drost en de afd.-praeses pater J. Touw S.C.J. I in de vertolking, in die huldiging rmm- binnengeleid door de Kolpings Lijfwacht Rotterdam I, voorafgegaan door het tam boers- en pijperscorps. Pater Touw leidde de bijeenkomst in met hartelijke woorden van welkom, waarna op nieuw de trommelslagers en pijpers zich lie ten hooren. Rector Drost heeft toen op de hem eigen wijze het doel van de gezellenvereeniging uiteengezet, speciaal ook ten behoeve van de ouders, die in flinken getale waren opgeko men. Vervolgens installeerde hij pater Touw als praeses en vervolgens de zeventien ge zellen, waarmee deze afdeeling was opge richt- Nadat pater Kwanten als directeur van S.F.L. nog hartelijke woorden had gezegd, werd het officieele gedeelte van den avond opgeheven. Men bleef niettemin nog eenigen tijd gezellig bijeen. ruim schoots en collegiaal laten deelen, Cherubini's ouverture „Anacreon", pak kend en frisch door het orkest gespeeld, zette het ocncert in. Na de pauze vermeldde het program de „Italienische" symphonie van Mendelssohn. Waar we hierover reeds schreven na de ver tolking op het avondconcert van verleden week Vrijdag, behoeven we er niet nader op terug te komen. G. Rome! Welk een zee van gedachten wekt deze naam niet op! Rome, de stad van Petrus, den eersten Paus, Rome, de stad van Caesar, Augustus, den eersten, keizer, de stad van den redenaar Cicero, van den satiricus Hora- tius en van Ovidius, Rome, stad van weten- De Missieavond, die Woensdag ij ten schap en kunst onvergelijkelijk wereldcen- bate van Pater Th. Veldboer S.M.A. gegeven trum' waar kunstenaars als Fra Angelico, werd, is een groot succes geworden. De Michel Angelo en talrijke anderen hun won zaal was ten volle bezet en velen moesten dere scheppingen hebben achtergelaten, teleurgesteld, afgewezen worden, omdat er Nome, stad der Romeinen, hoofdstad van D. m 1i 1 i I /-J AAI- <4 r\ innL-nt nlr 17QT\ /I «-» rfon nD geen plaatsbewijzen meer beschikbaar wa ren. De film „Tropenadel" gaf een duidelijken kijk op het leven van de negers en de mis sionarissen van d« Goudkust (West Afr.) waar Pater Th. Veldboer S.M.A. werkzaam is. Vooral de mooie en geestige uitleg van Italië door de techniek van onze dagen op het film-celluloid bewaard, een film gemaakt met groot begrip van en groote liefde tot deze heerlijke stad. Een wel groote tegenstelling met deze film, is de fijne sportfilm „Op Ski's". Met een be wonderenswaardig handige camera werd de kunst" van het skiën tot in de kleinste on- Pater Leo Verstegen S.M.A. deed alleen met derdeelen ontleed en begrijpelijk gemaakt den missionaris meeleven. door niemand minder dan Otto Lang, die Het openingswoord werd gesproken door voor een van de beste meesters in deze mooie n I nv.n_lli /Ml n PT1 Hii r 1 Pater Leo Verstegen S.M.A. die allen een hartelijk welkom toeriep en daarna werd de film gegeven in 4 deelen: „Roeping, Werk, Strijd en Overwinning". sport wordt gehouden. Hij demonstreert vol gens systeem Hannes Schneider en elke be weging is even krachtig als soepel. In de teekenfilm beleven we de grappen j I van Betty Boop en haar hondje Pudgy. Het Na het derde deel sprak de vertrekkende nieuws, dat zeker niet op de laatste behoor- missionans en spoorde allen aan tot gebed, de besproken te zijn is uitgebreid en geva- offer en steun voor de missie en de arme rieerd. We vermelden slechts de landing van heidenen. De collecte die daarop volgde, Prins Willem te Scheveningen en het bezoek was een bewijs, dat allen meegeleefd had- van Prins Bernhard aan de Mariniers, den, Ook het woord van dank na het laatste deel werd door Pater Th. Veldboer S.M.A. gesproken en hij dankte de eerw. H.H. gees telijken en al de andere aanwezigen voor hun groote belangstelling, Ook dankte hij de propagandaclubs van Rotterdam, vooral de afdeeling van de H. Familie en al de anderen die meegeholpen hadden om den avond een succes te maken. Er werden ook nog een mooi geborduurd Op Dinsdag a.s. zal te Rotterdam een straat- collecte worden gehouden ten bate van de R.K. Werkloozen. Alle vormen van R-K. Werkloozenzorg, zooals kampwerk, cultureel werk, ontwikke ling, cursussen, retraitewerk zullen deelen in de baten van deze collecte- Laten wij de Kerstweek ingaan met een velum en drie vaandels aangeboden door den goede daad van een gave aan deze collecte Missie-naaikrans ,,st. Rosalia" onder leiding voor onze meest beproefde evennaasten, voor van mevr. Schilte, waarvoor de Pater heel hen, die zonder werk zijn en reeds zoo lang, dankbaar v as. Laten wij Graaf de Marchant et d' Ansem- Deze avond heeft weer eens getoond, dat bourg door deze collecte weer eens beschaamd de Rotterdammers echte missievrienden zijn maken, nu hij deze week durfde beweren, en de Missiefilm „Tropenoffer" heeft zeker dat onze vaderlandsche liefdadigheid en gul- de liefde voor de Missie weer doen groeien hartigheid aldoor overtroffen worden door in alle aanwezigen. de Duitsche nazi-liberaliteit, Hooge Raad beslist inzake schade vergoeding. De Hooge Raad heeft thans arrest ge wezen in de aanvaringsprocedure tusschen de N V. Stoomvaartmaatschappij „Rotter dam" en de Noorsche vennootschap Theolo ges. Tusschen de „Wieringen" ran de Stoom vaart-Mij. „Rotterdam" én de „Anna Sof ie" van de Noorsche reederij, heeft in den voor avond van 9 Augustus 1934 in de bocht van het Noordzeekanaal èen botsing plaats ge had, waardoor beide schepen schade heb ben opgeloopen. De „Wieringen" kwam uit IJmuiden, ter wijl op 1000 meter afstand uit Amsterdam- sche richting een ander schip, de, „Oberon", naderde, welke 300 400 meter verderop door de „Anna Sof ie" werd gevolgd. Na de „Oberon" te zijn gepasseerd, geraakte de „Wieringen" in het zog van de „Oberon", in aanvaring met de „Anna Sofie". Beide par tijen geven elkander de schuld en'zoo-ont stonden vorderingen in conventie en recon ventie, ten aanzien waarvan de Röttefdafn- sche rechtbank besliste dat de schuld lag bij de „Anna Sofie", zoodat de Noorsche ven nootschap als eigenaresse, de eenige duizen den guldens bedragende schade moest beta len. De Noorsche reederij ging in beroep bij het Haagsch Gerechtshof, dat besliste, dat. ook bij de „Wieringen" schuld aanwezig was in zooverre, dat deze bij het passeeren vari twee groote schepen in het betrekkelijke nauwe Noordzeekanaal niet voldoende met het gevaar van zuiging rekening had ge houden en dat de „Wieringen" had behoo- ren te wachten totdat ook de „Anna Sofie" de bocht zou zijn gepasseerd. Het Hóf legde twee derde gedeelte van de schadevergoe ding op aan de Noorsche vennootschap en een derde aan de N.V, Stoomvaart Mij. Rot terdam. Tegen deze beslissing teekénde de maat; schappij „Rotterdam" cassatie aan. De Hooge Raad heeft echter dit cassatie beroep verworpen. In de bovenzaal van der Hoeven aan de Eerste Middellandstraat heeft de Vereeni- ging van Kanarievriendeh „Het Westen" een goed geslaagde zangwedstrijd met tentoon stelling gehóuden. Keurmeester was de heer A. Bartels te Bilthoven De prijzen werden als volgt toegekend: Inzending van vier vogels, eigen kweek 1938: 1.' G. M. van Lent, 327 punten; 2. W. van Dijk, 302 p.; 3. R. A. v d Linden 282 p.; 4 F. Peter, 279 p-; 5 M. Breur 276 p. Inzending van twee vogels, eigen kweek 1938:1 J Rolfing 154 p.; 2 R. A. v. d. Lin den, 154'p.; 3. J. Drop, 150 p.; 4 R. A. v. d. Linden, 150 p.; 5. W. v. Dijk 150 p.; 6 G, M. v- Lent 149 pj.; 7 W. J Bal, 148 p. Inending van een vogel, eigen kweek 1938 1 W. van Dijk, 78 p.; 2 W. J. Bal, 78 p.; 3 C H. van Cappelle, 78 p.; 4 L. de Jong 77 p.; 5 M Breur, 77 p.; 6 R. A. v. d. Lin den 75 p.; '7 M. Breur 75 p.; 8 W. J. Bal 74 p. Tr/ending van een vogel, eigen kweek 1937: 1 C. H. van Cappelle, 75 p Beste stam vogels in klasse 1: G. M. van Lent. Meesterzanger in klasse 1: G. M. van Lent. Beste stel vogels in klasse 2: J. Rolfing, Meesterzanger in klasse 2: J. Rolfing Idem in klasse 3: W. van Dijk. Meesterzanger geheele wedstrijd: G. M, van Lent. Mooiste holrol: L. de Jong Mooiste waterrol: niet toegekend. Aangewezen vogel: G. M, van Lent. Hoogst aantal punten klas t, 2, 3: W. van Dijk. Mooiste knor: G. M. van Lent_ Mooiste schokkel: J. Rolfing. Mooiste holkl.: R. A. v. d. Linden Mooiste fluiter: G. M. van Lent. Tweede mëester-zanger G. M_ v. Lent, De 4-jarige J. Colyn, wonende Comman derijstraat is in de ouderlijke woning in een emmer heet water gevallen. Met ernstige brandwonden over het geheele lichaam is het ventje per auto van den G. G., D. ver voerd, naar het ziekenhuis aan den Cool singel. ROTTERDAM, 17 December. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische weten schappen de heer W. Zuurmond: voor het can didaatsexamen in de economische wetenschap pen de dames C. P. Zwitser, J. H. Blok, J: van R(j en A. Óosterman en de heeren N. v. d. Zaal, Ph. J. te Winkel, ,T. C. v. d. Berg, H. J. Draayer en D. H. Brummelman. Gisteren was in het schoolgebouw der Broeders aan de Putsche laan, overeen komstig een goede traditie der laatste jaren, weer een kerstexpositie georganiseerd van objecten tijdens schooluren en na schooltijd door leerlingen vervaardigd. In een der lokalen en in de lange gang waren verscheidene stalletjes tentoongesteld, die om hun levendigheid en verscheiden heid van bouw en kleur een opgewekten aan blik boden. Er waren heel fraaie exemplaren bij, o.a. een zeer schoone triptiek, zoodat de leiders van het St. Joseph-gilde, de Broeders 'rufnentlus en Clementinus met gerecht vaardigden trots den talrijken bezoekers het figuurzaagwerk der jongens konden laten zien. Zooals gebruikelijk, waren de voor werpen in een fraaie entourage opgesteld. In de gang troffen we nog een aparten stand van de firma Lënfring uit de Oldenbarne- veltstraat, waarbij werk van G. Lang uit Oberammergau. Prijzenswaardige arbeid viel ook te constateeren als resultaat van ijVer der „eerste jaars"-leerlingen, zooals adventshuisje en een herderskamp te velde, In. genoemde gang hingen ook honderden stuks teekeningen als vruchten van het tee- kenonderwijs. Een aparte kamer was met medewerking der firma de Klerk als een type kerstkamer ingericht. Op de drukste momenten bracht het St. Louisltoor onder leiding van Br. Maftellus efen extra sfeer met een reeks zangnummers. VERGADERING R. K. STAATSPARTIJ. In het K. J. C.-lokaal hield de afd. Maas sluis van de R. K. Staatspartij Vrijdagavond een algemeen,e ledenvergadering. De voorzit ter, de heer W. F. van Ettinger, drukte in zijn openingswoord zijn spijt uit over de slechte opkomst, welke hij maar toe wenschte te schrijven aan het slechte weer. Na de vaststelling der notulen en de be handeling der ingekomen stukken, bracht de afgevaardigde naar de kringvergaderingen, de heer J. Th. J. Schuiten, verslag uit over de op 3 December te Rotterdam gehouden vergadering van den Kring Dordrecht. Hierna kwam de behandeling van de be grooting voor 1939 aan de orde. De'inkomsten werden geraamd op 84 en de uitgaven op 104, zoodat de begrooting een nadeelig slot van 20 vertoonde. De oorzaak hiervan was, dat het nadeelig saldo van de rekening 1937 nog niet kon worden weggewerkt. Verschillende leden betreurden het, dat niet meer geld voor propaganda in de geheele gemeente kon worden uitgetrokken. Onze brievenbussen worden volgestopt met strooi biljetten en brochures tegen de Katholieke Staatspartij en volgens deze leden behoort hiertegen een juiste voorlichting omtrent wezen en werken van onze Partij te worden gegeven. Van bestuurszijde werd hierop geantwoord, dat het bestuur het geheel met deze leden eens is, maar dat de middelen ten eene male ontbreken. Niettegenstaande dat, wil het be stuur gaarne alles in het werk stellen om de financiën te versterken. Van verhooging der contributie, zooals door sommigen bepleit was, verwachtte het bestuur weinig heil, daar het van meening was, dat hierdoor vele leden hun lidmaatschap zouden opzeggen. De begrooting werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tot leden van de Kascommissie werden be noemd de heeren H. van der Burg, B. van de Brug en W. van der Velden. Op voorstel van het bestuur werd besloten de bestuursvacatores aan te houden tot de komende jaarvergadering. Ook werd na een korte discussie het be stuursvoorstel aanvaard om geen candidaten voorloopig aan te wijzen voor de verkiezing van de leden der Prov. Staten. Nadat bij de rondvraag door de heeren Alkemade en van der Velden nog eens krach tig was aangedrongen om de R. K. Staats partij zoo sterk mogelijk te maken, daar zij alleen kan zorgen voor het behoud van de door de Katholieken zoo moeilijk verkregen rechten, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloopen week 423 tegen 541 In het vorige jaar. Hier onder waren 136 fabrieks- en losse arbeiders, 8 timmerlieden, 10 metselaars, 22 mach. hout bewerkers, 15 textielarbeiders, 21 schilders, 11 kistenmakers, 5 typografen en 4 dienst boden. VEREENIGINGSGEBOUW Dinsdagavond zullen verschillende vereenl- gingsbesturen te dezer stede bijeenkomen in Luxor om de mogelijkheid van stichting van een nieuw vereenigingsgebouw onder oogen te zien. DE PLUIMVEE- EN KONIJNENTENTOON STELLING Op de groote tentoonstelling van de Mid- denwestelijke Bond van Pluimvee- en Ko- nijnenvereenigingen, verzorgd door Nut en Sport, alhier, welke in de zaal Harmonie wordt gehouden, en welke Donderdagavond door Burgemeester Siezen werd geopend, zijn in totaal 662 nummers ingezonden. De afdee ling groote hoenders bevat 181 nummers, de afdeeling krielen 63, terwijl de afdeeling ko nijnen in totaal 208 nummers bevat. De vol gende hoofdprijzen werden op deze tentoon stelling gewonnen: Beker, uitgeloofd door den heer F. Wei land voor het hoogste aantal punten, winnaar J. C. A. Wijnhaven, Eindhoven. Beker, uitgeloofd door de vereeniging „Vreewijk" te Rotterdam, mooiste nummer groote hoenders, winnaar J. van Werven, Rotterdam. Beker, uitgeloofd door den heer E. P. van Veen, mooiste nummer krielhoenders, win naar P. Boslooper, Rotterdam. Beker, uitgeloofd door de vereeniging Vreewijk, Rotterdam, mooiste nummer ko nijnen, winnaar L. C. van Dalen, Rotterdam. Beker, uitgeloofd door de vereen. Onder ling Belang, IJsselmonde, mooiste nummer sierduiven, winnaar A. Dersjant, Delft. Beker, uitgeloofd door den heer W. Nie mandsverdriet, mooiste nummer postduiven, winnaar A. Kleinman, Katwijk aan Zee. HARINGAANVOER. De haringaanvoer in dit seizoen bedraagt te Vlaardingen 277441 kantjes, aangebracht door 554 schepen, tegen vorig jaar 344318 kantjes, aangebracht door 739 schepen. De totale haringaanvoer over de verschillende reederijplaatsen bedraagt thans 766801 kan tjes, aangebracht door 1624 schepen, tegen vorig jaar 951212 kantjes, aangebracht door 2089 schepen, AANRIJDING Op den hoek EmmastraatBinnensingel had een aanrijding plaats tusschen een auto bus zonder passagiers van de Vaom, welke naar de garage ging en een vrachtauto, waarbij de vrachtauto zoodanig werd be schadigd, dat hij moest worden weggesleept. De bus bekwam lichte schade aan de caros- serie. De oorzaak van de aanrijding schooi bij den bestuurder van den vrachtauto, die de bus aan den rechterkant had en dus had moeten stoppen. Zaterdag herdacht mej. A. C. Schoof den dag, dat zij voor 25 jaar in dienst trad bij iie firma- Vroom-•&. Dreesman aan de v. d. Takstraat te Rotterdam. Ze werd door de voltallige dierctie Za- ;erdag ontvangen in de partiekamer. Deze yvas rijk versierd met korenschoven en jkruikjés Schiedamsch nat, een symbolisch Voorstelling vormend van „Schoof Schie dam". Namens de directie voerde de heer Visser -et wóórd, die de goede hoedanigheden yan de jubilaresse in het juiste licht stelde. Spr* overhandigde hierna het gebruikelijke cadeaü onder couvert. j De bedrijfsleider van de v. d. Takstraat Se heer Groen, offreerde haar met enkele hartelijke woorden een schemerlamp. Na- mens het personeel voerde een der chefs het Woord en bood een boekenkast aan. Het verdere gedeelte van den dag werd in huiselijken kring doorgebracht waar ook nog vele bloemen en gelukwenschen binnen kwamen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: N. Booster—Vletter, zoon OVERLEDEN: Dirk van der Eijk, 78 jaar Wilhelmus J. Punt 91 jaar. B. en W. hebben met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot Commandant van de plaatse lijke Brandweer, den heer P. Pontier, thans brandmeester bij slangenwagen 31, geplaatst in de Van Speijckstraat te Rotterdam. Onafgebroken, van 1920 af, is de nieuwe Commandant aan de Rotterdamsche Brand weer verbonden geweest. In dat jaar werd hij benoemd tot brandmeester aan spuit 37. De Hillegersbergsche benoeming strekt zich verder uit dan de titel aangeeft. De heer Pontier wordt namelijk ook hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, voorzoover de Brandweer daarbij betrokken is. Aan dit bericht kunnen wij nog toevoegen, dat de titel van den Adj. Opperbrandmeester, den heer A. Hueck, verandert in dien van Ondercommandant. In verband met de benoeming van den nieuwen Commandant der Vrijwillige Brand weer, den heer P. P. Pontier, belegt de er- eeniging .van Brand- en Brandspuitmeesters ihorgenavond een spoedeischende vergade ring in de zaal van Café van Drlel te Ter- bregge. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Simon Johannes z. v. S. J. Ouwen- dyic en A. W. van Hattem Gerbranda Mettje d. v. J. Tol en H. M. Haakmeester Jan Johan Willem z. v. N. M. Griep en A. van Duijvenbode. SCHEEPSBOUW Aan de scheepswerf de Jong en Smit al hier is voor binnenlandsche rekening opge dragen de bouw van een sleepboot van 18 M. lang, 4.50 M. breed en voorzien van een 150 P.K. Stork motor. ARBEIDSBEURS Ingeschreven 16 mannen, 2 vrouwen; afge voerd 16 mannen; geplaatst 5 mannen; in de steunregeling 137 personen; in de werkver schaffing te Poortugaal 10 personen; in die te Krimpen aan de Lek 12 personen. j BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Maarten, zoon van J. Baren- dreoht en K. den Otter. GEHUWD: D. Buitenhuis 27 jaren en •Elljè' van Noort, 28 j'. te Ridderkerk. OVERLEDEN: J. Bakker 72 jaar, weduwe van A. Bosma. ARBEIDSBEURS. Op de Gem. Arbeidsbeurs alhier staan in totaal 175 personen als werkzoekenden in geschreven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Antoon, z. van J. I. de Gel der en E. Hoornweg. OVERLEDEN: M. Mienen 86 j. wed. van K. Borgers ONTVANGST PASTOOR THEISSEN. Vrijdagavond te 19 uur is de nieuwe her der der parochie van de H. Jacobus de Meerdere alhier, de ZeerEerw. Heer H. J. A. Theissen op plechtige wijze ontvangen. Voorafgegaan door de R. K. Harmonie- vereeniging „St. Caecilia" en de verschil lende besturen van de gemeente, R. K Mid denstandsbond „de Hanze", St. Deus Dedit, R. K. Dioc. L. T. B„ Maria Congregatie, Missienaaikring, R. K Schoolbestuur en de R. K. Etaatspartij, wérd Pastoor Theissen van de grens dér parochie naar de kerk gebracht, waar een der misdienaars den nieuwen herder de sleutel van het taberna kel, op een kussen gelegen, aanbood. Hl celebreerde daarna een kort Lof, waaron der de waarnemend pastoor Pater Monul- fus, den nieuwen herder welkom heette in zijn nieuwe parochie. Pastoc** Theissen bracht dank voor de plechtige ontvangst en hoopte op een goede samenwerking tusschen Pastoor en Parochianen. LUCHTBESCHERMING. In een op 10 Nov. 1.1. ten stadhuize ge houden bijeenkomst van genoodigden is opgericht een afdeeling Schoonhoven der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Deze afdeeling telt thans reeds 70 leden, doch daar alle ingezetenen belang hebben bij het werk dat het bestuur zich voorstelt te ver richten; o.a. het organiseeren van lezingen, de vorming van blokbrandweeren en het geven van voorlichting omtrent luchtbe scherming verwacht het bestuur dat min stens ieder gezinshoofd als lid der afdeeling zal toetreden. De contributie is daarom zeer laag gesteld en bepaald op minimum 25 cent per jaar. Dezer dagen zullen formulieren huis aan huis bezorgd worden, ieder die als lid wenscht toe te treden vuile dit formulier in waarna dit zal worden opgehaald. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Harmanna, dochter van Lammers en H. Jager. GEHUWD: L. Wendels 36 j. en M_ C Hegeman 18 j. OVERLEDEN: J. M. Kapoen 78 j„ echtge- noote van F. van Harmeien Plonia Murk 80 jaar, weduwe van M. Hoefnagel^ ARBEIDSBEMIDDELING. Op 6 December 1938 stonden bij het bu reau der arbeidsbemiddeling ingeschreven 159 personen (vor. maand 153). Hierbij be vonden zich o.m.: fabrieksarbeiders 18 (v, m. 17), losse arbeiders 15 (v m. 13), op porlieden 13 (v. m. 10), higarenmakers 11 i m. '0 7"\ rrsroo-dsn 16 (v.m: 16). Derde Klasse. Eerste Lijst. Trekking van 19 December. ƒ1500 No. 18400. 1000 No. 1336, 4963, 21800, 400 No. 10133, 15973. 200 No. 6803, 17415. 100 No. 8174, 9901, 9976, 10616, 21767. PRIJZEN VAN ƒ45. 1614 4122 7092 1.U319 13347 16140 18954 1045 4161 7156 1033Ö 13362 16146 16969 1063 4232 7216 10340 43372 16166 16999 llüo 42i0 7221 10399 13422 46229 19003 1176 4291 7256 1O40O 13428 16269 19030 1240 4303 7275 10402 13446 16261 19034 1248 4305 7306 10423 13451 162ö2 19037, 1261 4320 7309 10430 1346! 1626! 19O50 1267 4322 7324 40446 13o02 16346 19076 12V0 43o0 7329 104/9 13503 16371 19123 1274 43i3 7335 10oÜ2 13513 16441 19132 1296 4427 7366 10513 l3olÖ 16466 19156 1298 4454 7377 10ÖÖ1 13520 16491 19194 1315 4626 7415 1062 13531 16562 19283 1319 4655 7440 107 67 13539 16560 19264 1374 4765 7447 10768 I3o40 16583 19311 1456 4815 7514 10847 13562 lüóöó 19343 1556 4ö2l 7655 10654 13574 16597 19376 1627 4ö38 7658 lOöüO 13584 1662Ü 19378 1637 4868 7669 10901 13645 16622 19441 1640 4967 7694 40938 43668 16729 19463 164a 4958 7713 10955 13664 16741 19478 1648 4984 7721 10961 13693 16/72 19489 1699 4996 7737 11003 13709 16733 19503 1745 öOÜÖ 7740 11042 13761 16831 19523 1756 5052 7748 11072 13790 16639 19596 1794 5053 7770 11115 13795 16847 19624 1809 5070 7787 11130 1381Ü 16852 19651 1826 5154 7795 11234 13945 16-888 19679 1901 5160 7840 11253 13970 16927 19703 1921 6201 7866 11259 13989 16937 19730 1925 6204 7874 11264 14010 16956 19751 1952 5231 7884 11302 14055 1/006 19753 1979 6239 7942 11413 14182 17014 197)3 2031 5270 7967 11449 14247 17019 19783 2032 6277 8021 11485 14264 17032 19817, 2102 5316 8052 11514 14329 17102 19826 2109 5319 8064 11533 14340 17197 19849 2161 5334 8108 11539 14398 17242 19917, 2162 6344 8116 11571 14415 17347 19963 2190 5391 8139 11573 14430 17371 2U02Ö 2211 5426 8142 11599 14456 17388 20086 2217 5466 8177 11635 14470 17418 20193 2219 5479 8208 11659 14496 17433 2019» 2252 5492 622<' 1170Ó 14498 17437 2025» 2266 5500 8241 11730 14567 17465 20326 2261 5526 8272 11760 14636 17466 2U352 2344 5535 8274 11779 14667 17470 20369 2428 6581 8282 11879 14808 17496 20433 2432 5592 8283 11939 14826 17530 20480 2447 5635 8321 11942 lloóö 17Ö50 20519 2459 5703 8324 12043 14862 17562 20546 2473 5731 8354 121172 14930 17613 20583 2512 5741 8384 12094 15008 17651 20585 2514 5814 8393 12122 15014 17669 2O608 2545 5852 8410 12154 15047 17672 20631 2581 5856 8413 12193 15122 17678 20038 2589 5857 8450 12196 15173 17710 20694 2604 5886 8464 12218 15183 17712 20727 2663 5898 8517 12232 15220 17713 20746 2761 5909 8701 12253 15222 17724 20809 2772 5983 8720 12274 15237 17849 20814 2795 6033 8733 12288 15248 17892 20825 2846 6057 8748 12365 15292 17893 20840 2851 6074 8776 12390 15325 1/9U9 2U849 2899 6076 8779 12393 15349 17916 20853 2902 6087 8791 12408 15376 17959 20913 2906 6090 8799 12448 15395 18056 20926 2921 6097 8911 12477 15428 18098 20998 2961 6140 8950 12534 15435 18100 21017 2976 6164 9022 12615 15440 18116 21039 2984 6219 9051 12662 15441 18145 21Ü65 3083 6244 9061 12673 15449 18190 21071 3093 6245 9143 12701 15404 18198 21076 3116 6252 9235 12796 15470 18208 2-1091 3161 6265 9249 12820 15474 18213 21112 3171 6269 9269 12858 15517 18244 21127 3233 6393 9332 12916 15529 18263 21155 3259 6406 9379 12928 15561 18275 21158 3320 6407 9381 12943 15572 18314 21179 8349 6413 9496 12996 15574 18316 21208 3361 6438 9535 13015 15591 18344 21237 3364 6465 9570 13024 15611 18360 21291 3388 6486 9616 13037 15668 18371 21298 3409 6487 9639 13048 15673 18379 21332 3423 6496 9671 13055 15701 18383 21499 &131 6565 9698 13087 15718 18408 21580 3455 6568 9744 13095 15724 18434 21610 3493 6570 9782 13118 15728 184Ö1 21611 3495 6671 9840 13136 15750 18460 21632 3498 6583 9877 13168 15861 18432 21642 3513 6637 9878 13179 15894 1S475 21651 3606 6683 9904 13207 15904 18491 21677 3650 6753 9947 13210 15908 18587 21707 3673 6756 9963 13216 15917 18612 21709 3701 6793 10003 13225 1596,5 18617 21720 3739 6800 10007 13238 15079 18624 21777 3746 6673 10025 13252 15990 1S636 21789 3815 6891 10028 13261 15994 18664 21799 3824 6916 10062 13271 16045 18735 21835 3950 7016 10172 1328(, 16056 18737 21861 3977 7045 10206 13282 16098 18758 21888 4011 7051 10282 13324 16104 18854 21905 4021 7062 10287 1-3325 1 6109 18869 21911 4054 7081 10299 13331 16119 1S8S3 21915 4094 7087 In deze klasse zijn nog ingeblevem 1 prijs van 25000 1 5000 1 2000 1 1500 2 prijzen 1000 Tweede klasse, derde lijst, stond 1783 met prijs van 30, dit moet zijn 1788 met prij» van 30: en 19776 met prijs van 30, dit moe- U - 0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3