Kersttentoonstellingen in Rotterdam. VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 SCHOORSTEENBRAND. BURGERLIJKE STAND ROTTERDAMSCIIE RECHTBANK. KETHEL. „Vreemde muziek" ROTTERDAM. LOCOMOTIEF BOTST OP GOEDERENTREIN. Gleed door wegens de gladheid van de rails. Geen persoonlijke ongelukken. HEILIGE BANDEN' Speciale filmvoorstelling in het Lumière-theater. Laatste twee opvoeringen der Italiaansche Opera te Rotterdam. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. In het Museum Boymans en in de Academie aan de Coolvest. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. NEDERL. R. K. KAPPERSPATROONS BOND. HILLEGERSBERG. AFSCHEID OPPERBRANDMEESTER. ÏJSSELMONDE. HOEK VAN HOLLAND. is veel te lang en de doorvaart te smal. Ze is veel te eenzijdig in het vaarwater ge legd. Ze ligt ook iets dwars. De schepen, die wel eens lossen bij de kartonnagefabrie- kcn liggen de doorvaart in den weg. Bij dwarswind en een lang schip weet men niet waar het achtereind blijft! Aanvaringen moe ten er komen,, tenzij er een lange reeling geheid wordt. Wat betreft het Industriehaventje. Dat zal nooit voldoen. Het is te ondiep en te kort. Waar moeten de booten blijven? Als de gemeente sterke touwen geeft, scheuren de bolders uit het dek, vanwege de zuiging als er een boot voorbij komt! Het heeft voor spr. geen waarde^ Scherpe kritiek op nieuwe bruggen. De heer DE BRUIN (Lib.) brak voor de derde maal een lans voor de beplanting van het middenstuk der Boerhavelaan. De heer BIJLOO (C. H.) vult zijn betoog over de nieuwe Oranjebrug nog aan met te constateeren dat er geen eens spuigaten on der de brug zijn gemaakt. Ook hoopt hij, dat men over de nieuwe bruggen op pan toffeltjes zal kunnen gaan. Vroeger was dat op oude bruggen mogelijk, op de nieuw mo- dische niet! Weth. HOUTMAN: Toen de teekeningen der bruggen hier waren, was u niet aanwe zig, (interr Bijloo, toen was ik nog niet in den raad!) Spr. is optimist, de schippers moeten maar leeren er door te varen. Of ze hun mast moeten strijken? De havenmeester is toch zeker deskundige. Alles is vooraf bezien, ook met de fa. Windhorst waar de meeste booten naar toe gaan. De schipperij mag blij zijn, dat we er zooveel geld voor over heb ben gehad. Er zijn plannen geweest om er eien dam te leggen! (interr. Bijloo: ze ligt er tot last van de schippers en tot nut van 't verkeer!) Over wat de heer Scheurkogel over de Vellevest heeft gezegd, acht weth Hout man het beter heelemaal niets te zeggen. De Boerhavelaan kan niet beplant wor den. De post voor plantsoendienst is terug gebracht tot ƒ34.000, om aan Gedeputeerden onze goede wil te toonen. Ze moet echter wel ƒ40.000 zijn. Het Industriehaventje kan altijd verlengd en uitgediept worden. Laten we betere tijden afwachten. Laat de watersport er nu voor- loopig maar in spelevaren. Korting of niet? Gistermiddag om 3 uur is een schoorsteen brand ontstaan in de woning van de familie v. d. B. aan de Korte Haven alhier. Met be hulp van een rammonneur heeft de brand weer de schoorsteen verwijderd. Aangifte van 2122 December GEBOREN: Mecbtilda J., dochter van Th. W. v. d. Berg en C. J. Hoffs, Puttersh.straat 57 Hendrik, zoon van H. v. d. Wal en M. Vermaat, P. K. Onneslaan 179. ONDERTROUWD: S. A. C. de Wijs 27 jaar en C. M. van Ladesteijn 29 jaar H. van Weijen 20 jaar en M. G. E. Schuurmans, 18 jaar. GEHUWD: W. Ammerdorffer 22 jaar en M. S. Spies 26 jaar D. N. van Tiel 22 jaar en H. P. van Toor 21 jaar M. Meijvogel 30 jaar en G. de Waard 33 jaar P. J. H. C. Kloosterman 21 jaar en W.Will emstijn 20 jaarA. F. N. E. Nooijen 23 jaar en A. M. Soeters 18 jaar. W. Heukels 29 jaar en A. de Recht 22 jaar J. Nap 23 jaar en W. Reijngoud 23 jaar. OVERLEDEN: J. M. van den Brink, 5 m., Dr. Nodetetraat 1 S. Poort, 73 jaar, Brug- man»traat 29. Zitting van 22 December. SECRETARIE GESLOTEN. De gemeente-secdetarie van Kethel zal morgen Zaterdag gesloten zijn, behalve voor de Burg. Stand. Het bureau v. d. Steunverleening zal ge opend zijn van 99,30 v.m_ AANRIJDING. Toen gistermorgen de koopman S. zijn wagen uit de schuur reed, kwam vanaf het dorp een auto van den heer C. D. uit Vlaar- dingen aangereden. Mogelijk bemerkte de auto de versperring van den weg te laat en zal de gladheid van den weg ook niet onschuldig hieraan zijn, de auto botste tegen het rijtuig van S. aan, het welk hierdoor terzijde van de weg werd ge slingerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch de auto liep belangrijke schade op. BURGERLIJKE STAND. GEBORENArie, z. van Ch. de Kwant en C. Neven. Bij Hoofdstuk VIII post 635, merkt notaris HOEK (A. R.) op, dat de bewaarschool-on derwijzeressen nog steeds pensioenkorting hebben op hun loon, terwijl ze geen eens pensioen daarvoor zullen ontvangen! Ik acht dat geen volkomen gelijkstelling tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs! Weth. DINKELAAR (S. D A. P.) trachtte aan te toonen, dat het meer als voorgeschre ven bezuinigingsmaatregel moest worden beschouwd. Na repliek van notaris Hoek wil weth. Dinkelaar geen enkele toezegging doen, doch de zaak nog wel eens in zijn ge heel ernstig bezien. Bij Hoofdstuk IX post 153 verzoekt de heer HOOGENDAM (A. R.) om als de distri- Weth. DINKELAAR: Aan vesrche groen- stand in te schakelen. Weth DINKELAAR: Aan vesrche groen ten was het in 1937 230.000 kg. in 1938 185.000 kg. Inmaakgroenten zijn van 6000 kg. tot 1000 kg. gedaald. Ook de margarine daalde van 56.000 tot 51.000 kg. Hoofdstuk XIII. De heer KEDDE (Com munist) wilde lagere huurprijs voor 500 me ter volkstuinen, daar men er toch maar 300 meier vanmag bebouwen. Dan komen er nog onkosten voor bloemen bij. Ook wil spr. gaarne een pomp in ieder vak. Weth. HOUTMAN rekende vlug voor dat van een tiiin van 300 meter ook nog paden etc. af moeten, dus die zijn ook geen 300 meter groot De huurprijs is toch gering te noemen voor hetgeen een werklooze er nog uit kan halen. Waterpompen kunnen niet overal ge plaatst worden, dat zou te duur worden. Tuinen hebben feitelijk geen water noodig volgens deskundigen. Het spijt spr., dat Mr. Kavelaars tegen de post grondbedrijf zal stemmen, nu hij de laatste keer een begrooting meemaakt. Mr. KAVELAARS (R. K.) vorig jaar was ik er ook tegen! De heer v. LITH (S. D. A. P.) beweer de dat katholieke arbeiders bij hem kwamen smeeken over electriciteit muntmeters. Spr had ze eerst naar hun vakbond en de R.'K. fractie verwezen! Doch dat wilden ze niet (rare katholieken! red. N. S. C.). De heer ETMAN (R. K.) sluit zich aan bij de woorden van dezen spreker voor wat be treft het invoeren van deze muntmeters voor de kleine betalers. Doch dat Katho lieke menischen om inlichtingen zouden vragen bij de S D. A. P. wil er bij mij niet in. Het katholieke volk kan bü de R. K. Staatspartij, die een echte volkspartij is, steeds gehoor vinden!, (interr. v. d. Kraan: je hebt toch geen gebrek aan aanloop!). Neen, mar ik bedoel er toch wèl iets mee! Weth. v. VELZEN (R. K.( heeft deze zaak volledig belicht en er op gewezen dat deze meters zeer vernuftig geconstrueerd zijn, waardoor ze veel geld kosten en ook eventueele operaties duur zijn. De menschen die ze zouden moeten ge bruiken zonder deze kosten ook, moeten be talen. Nochthans dient er naar getsreefd, dat de administratie de technische bedrij ven bij is, wat betreft het tijdig incassee- ren der kwitanties opdat het publiek er re kening mee kan houden. Bij ons is:, „de klant koning". De heer v. LITH tot den heer Etman: ik het ze verwezen naar de R. K. fractie, mij treft dus geen verwijt De heer v. d. BERG (R. K.: heeft aange drongen op de verwijdering van het tijd schrift: „de wapens neer" uit de Gem- Openb. Leeszaal, geven de verderfelijke theorien die er in staan o.a. aanzet tot dienstweige ring etc. Weth. DINKELAAR (S. D A P.) acht het vraagstuk zeer ingewikkeld, dat het op zet tot dienstweigering heeft spr, niet kun- lezen in de hem toegezonden jaargang. De heer v d. Berg: Maar ik heb er nog Wel meer in gelezen.. De wethouder DINKELAAR: Er is geen rPden om het te weren. Er zijn ook militairis tische tijdschriften. De VOORZITTER: Ik zal de aandacht van het college op dit geval vestigen. Weth. DINKELAAR: Ook moet het door de directrice bekeken worden (en door de commissie dan interr. Hoog'endam) Na aangebrachte wijzigingen o.a. dit voor gesteld door Mr. Kavelaars, stelt weth. SLAVENBURG vast dat de belastingbij- drage zal zijn 95.000 en dat de begrooting dan in inkomsten en uitgaven sluit met 6.940.192 Na een gelukkig en zaiig Kerstfeest en een voorspoedig uiteinde te hebben toege- wenscht, sluit de burgemeester, Mr. Dr. van Haaren de vergadering, waarmee de be grooting 1939 in het reine is gebracht. Vanmorgen heeft op de Ceintuurbaan, ter hoogte van den tol bij de Rotterdamsche Schie aan het eind van de Vroeselaan een treinbotsing plaats gehad, welke gelukkig alleen materieele schade ten gevolge had. In de ochtenduren was van het station D. P. een lange goederentrein vertrokken, die over de Ceintuurbaan zijn richting nam om de lijn GoudaRotterdam te bereiken. Gekomen ter hoogte van de Rotterdamsche Schie, aan het einde van de Vroeselaan, brak plotseling een koppeling, waardoor een 25-tal wagons werden los geschakeld en ten laatste tot stilstand kwamen- Het voorste deel van den goederentrein reed evenwel door en eerst later kon de machinist de betrokken chefs waarschuwen. Uit de richting van het Maasstation werd omstreeks half elf een andere locomotief gezonden om de op de lijn staapde wagons op te halen. Toen de machinist het stilstaande trein' gedeelte in 't zicht kreeg, zette hij zijn remmen aan, maar door de gladheid van de rails kon hij niet voorkomen, dat de locomotief doorgleed en met zulk een vaart tegen den eersten wagon botste, dat deze door den locomotief werd opgewipt en to taal verbrijzeld werd. Ook de locomotief liep aan de voorzijde zeer ernstig schade op, De andere wagons bleven in de rails, uit gezonderd de vijfde, waarvan twee wielen dérailleerden. Spoorwegpersoneel is onmiddellijk aan den arbeid gegaan om de lijn weer vrij te maken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Havendifstal. In October is uit Friesland een partij van 25 kazen naar Middelburg verzonden en in Rotterdam is deze vracht overgeladen op de Telegraaf XIV, die de kazen als deklast aan boord nam. Bij aankomst te Middelburg wa ren de kazen echter verdwenen en toen van dezen diefstal aangifte gedaan werd, heeft de Rotterdamsche politie weten uit te vinden dat de kazen in Rotterdam waren gestolen. Zij heeft niet alleen de partij weten te ach terhalen, doch zij slaagde er bovendien in de hand te leggen op de beide personen die zich aan den diefstal hadden schuldig ge maakt. Deze, de 49-jarige varensgezel W. J. K. en zijn schoonzoon, de 24-jarige loswerk- man P. J. M. de B., hebben thans voor de rechtbank terecht gestaan. Zij legden een volledige bekentenis af. Het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, meedne dat havendiefstallen, die den goeden naam van onze haven in discrediet brengen, behoorlijk gestraft moe ten worden. Tegen K., die al 15 vonnissen achter den rug heeft, eischte het O. M. een jaar gevangenisstraf en tegen zijn schoon zoon, die hem al aardig volgt op 't slechte pad, 6 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. M. L. v. d. Berg en mr. G. J. Scholten, hebben oplegging van een clemente straf gevraagd. De helers. Vervolgens hebben terecht gestaan de 25-jarige los-werkman D. C. v. D., 'n buur man van K., die negen van- de gestolen ka zen aan den man had gebracht, en de 53-ja' rige caféhouder F. H. v. L„ die 15 kazen gekocht had van De B. In beide gevallen heeft het O. M. opzet van heling bewezen geacht en veroordeeling gevraagd tot vier maanden gevangenisstraf. Uitspraken 4 Januari. Overtreding van de Ongevallenwet. De 18-jarige fabrieksarbeidster J. K. reed op 19 September in gezelschap van twee jon gelingen per fiets van haar fabriek naar huis, In de Putschelaan was de fiets van 't meisje dat in het midden reed te dicht bij die van een harer begeleiders gekomen met het ge volg dat de beide sturen verward raakten en het meisje was gevallen. Gedurende ander halve week was zij toen niet in staat geweest haar werkzaamheden te verrichten. Het meisje is vaderloos en haar verdiensten vormen een zeer groot deel van de gezins inkomsten en tegenover haar moeder had het meisje dan ook niet de ware toedracht van het ongeluk durven vertellen. Hij had haar gezegd dat zij, doordat zij op verkeerde wijze door een fietser was ingehaald, gedwongen was geweest uit te wijken, waarbij zij in aanraking was gekomen met het stuur van een fietser, die gelijk met haar op reed Zoo voorgesteld was het een ongeval, dat aan deze arbeidster was overkomen toen zij op weg was van haar werk naar huis en dus zou zij in aanmerking komen ongevallenrente te ontvangen. Aan den ambtenaar van den Raad van Arbeid, die haar omtrent het ongeval inlichtingen had gevraagd, had zi dan ook dezelfde toedracht verteld, die zi' ook aan haar moeder had meegedeeld, doch bij later onderzoek was de onjuistheid daar van aan het licht gekomen en nu moest het meisje zich voor de rechtbank verantwoor den terzake van overtreding van art. 102 van de Ongevallenwet. Zij gaf volmondig toe tegenover den amb tenaar de waarheid niet verteld te hebben, terwijl de beide galante ridders, die als getuigen werden gehoord, bevestigden, dat er geen sprake was geweest van een inhalen- den fietser. Het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck heeft het gepleeg de feit als zeer ernstig gekwalificeerd. De wet stelt op een dergelijke overtreding ge vangenisstraf tot een maximum van 3 jaren. Natuurlijk zal het O. M. in dit geval deze maximumstraf niet eischen, maar verdachte en met haar alle fabrieksmeisjes moeten toch weten, dat dergelijke dingen zeer ernstig worden genomen. In dit geal geen termen aanwezig achtend tot toepassing van de Geldboetewet, heeft het O. M. geëischt een gevangenisstraf van 14 dagen. Uitspraak 4 Januari. Het kwakzalversbedrijf is een goudmijn. Voor de civiele kamer van de rechtbank te Rotterdam, gepresideerd door jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip zijn de pleidooien ge houden in het proces dat de vroegere houder van het uroscopisch instituut H- te Hillegers- berg, zijn opvolger D. W, T. heeft aangedaan, teneinde van hem betaling te verkrijgen van het restant der overnamesom, nu T. sedert eenigen tijd in gebreke is gebleven, de over eengekomen maandelijksche betalingen ter aflossing van hetgeen in hoofdsom verschul digd is, te doen. T. die in totaal reeds een bedrag van 70.000 voor hoofdsom en 32.000 voor verschuldigde rente heeft betaald, heeft verdere betaling geweigerd op grond hier van, dat de gesloten overeenkomst ongeldig zou zijn, aangezien ze een kwakzalversonder neming betrof en dus een ongeoorloofde oor zaak had. Voor eischer H. treedt op mr. G. A. Fijn van Draat uit 's Gravenhage en voor gedaag de T. mevr. mr. A. C. In 't VeldVegter uit Rotterdam. Mr. Fijn van Draat heeft er in zijn plei dooi aan herinnerd, dat er drie overeenkom sten zijn gemaakt, een onderhandsche, waarbij de uroscopische inrichting en de handel in geneesmiddelen werd overgedaan, een twee de onderhandsche, waarbij de voorraad ge neesmiddelen werd verkocht en een nota- rieele, waarbij het dubbele pand aan den Straatweg te Hillegersberg werd overgedaan- Pleiter staat op 't standpunt, dat men hier met drie overeenkomsten te doen heeft, en niet, zooals de tegenpartij stelt, met slechts één overeenkomst. Hij bestrijdt, dat men hier zou kunnen spreken van een overeenkomst met een ongeoorloofde oorzaak. Mevr. mr. In 't VeldVegter heeft in haar pleidooi de loopbaan van H. geschilderd, die vroeger waterstoker was, doch toen in con nectie gekomen is met zekeren Laus, een waterkijker, met wien hij een urologische in richting stichtte, die aan de Claes de Vriese laan gevestigd werd. Bij den dood van Laus heeft H. de zaken alleen voortgezet en al spoedig de zaken overgebracht naar Hille gersberg. Toen men het, ongeveer twintig jaar geleden den kwakzalvers wat moeilijk ging maken, is H. er toe over gegaan een geneeskundige aan zijn inrichting te verbin den, een man, die bij het onderzoek, zooals H. dat doet, geen bemoeienis heeft, er alleen maar bij zit en z'n krantje leest. Bij de ver plaatsing naar Hillegersberg vestigde de toen aan de inrichting verbonden geneesheer zich als apotheekhoudend dokter, hetgeen den grondslag heeft gelegd voor den handel in geneesmiddelen. Al die jaren heeft H. niets anders gedaan dan de geneeskunst onbevoegd uitoefenen en hij heeft daarmede enorm veel geld verdiend. Hij had een groote liefhebberij en dat was reizen. Toen hij meende voldoende geld te hebben, wilde hij zich geheel aan die liefhebberij .wijden en hij heeft 1. die aan vankelijk als speeljongen in zijn dienst was en die later tot een manusje-van-alles is op geklommen voorgesteld de zaken van hem over te nemen. Aangezien T. niet over de noodige contanten beschikte, moest een be talingsregeling worden ontworpen en pleitster heeft gemeend indertijd haar medewerking aan het totstandkomen van de overeenkomst te kunnen geven, omdat de wijze, waarop H. de practijk uitoefende, niet buiten de wet viel. Bij de overeenkomst werd H- behoorlijk betaald voor hetgeen hij overdeed en T. had niets te verliezen. Bedongen werd een maan delijksche aflossing van 1000 benevens be taling van 5 pet. rente van het nog niet af geloste bedrag. Er is in de overeenkomst ook een bepaling opgenomen, waarin het H. ver boden wordt een andere praktijk te beginnen op straffe van 10.000 voor eik geval. Pleitster heeft vervolgens uiteengezet hoe door de bemoeiingen van het medisch tuch- college aan de werkzaamheid van een genees kundige, die de practijk van kwakzalvers dekt, -een eind is gemaakt en de voortzet ting van de kwakzalverspractijk van het in stituut H. is dan ook niet meer mogelijk. Door deze ontwikkeling is T. met zijn betalingen achterop geraakt. Hij is toen naar H. gestapt, die hem uitstel voor een jaar verleende, ten einde een reserve te kunnen kweeken en die voor het vervolg de maandelijksche aflossing tot 500 reduceerde. Die regeling is T. ge durende geruimen tijd nagekomen en ten tijde dat de dagvaarding werd uitgebracht, was hij slechts een bedrag van ƒ250 achterstallig. V&lgens pleitster's indruk zit achter deze actie dan ook het verlangen T. uit de zaak te kunnen zetten, ten einde de oudste dochter van H., die inmiddels ook een kwakzalvers practijk is begonnen in Bilthoven, Wilnis en Woerden er in te kunnen brengen. Daarom wordt de onredelijke eisch van onmiddellijke betaling van 51.000 gesteld- Na re- en dupliek heeft de rechtbank de uitspraak bepaald op 27 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: M. v. d. K„ 27 jaar, lompensorteerder, en L. H. 18 jaar, loswerkman, gedetineerd te Amsterdam, wegens diefstal van lood en zink van voor afbraak bestemde panden aan het Schoorsteenvegershofje, ten nadeele van den slooper M. Mudde, tot ieder 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. In een zaak van B. v. d. S., 25 jaar, artist, zonder vaste woonplaats, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waar bij hij, wegens een overtreding van de ver ordening op de straatpolitie was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. J. C. G. wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. H. F. W., 14 jaar, scholier, gedetineerd in de Kinderhuis, wegens diefstal van zes bankbiljetten van 100, twee bankbiljetten van 1000 Belgische francs, en vier bank biljetten van 100 lire, ten nadeele van zijn tante, tot 10 maanden tuchtschool, met de bepaling, dat 4 maanden van die straf voor waardelijk worden opgelegd, met een proef tijd van 2 jaar. W. M., 18 jaar scholier, gedetineerd, we gens heling, verdachte had een gedeelte van het door zijn vriendje weggenomen geld als geschenk aangenomen, tot 7 weken gevan genisstraf, met aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. J. G. H. K., 17 jaar, auto-monteur wegens heling ook deze verdachte had van het weggenomen geld geprofiteerd tot 6 maanden tuchtschool, met de bepaling, dat 4 maanden van die straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 2 jaar. G. H. W., 14 jaar, scholier, wegens heling ook hij had een aandeel gehad van het gestolen geld tot 1 maand tuchtschool. A. K., 17 jaar, volontair, gedetineerd in de Kindersluis, wegens heling deze ver- Onder verwijzing naar eene in dit num mer voorkomende advertentie vestigen wij gaarne de aandacht op de speciale voor middagvoorstellingen, welke beide Kerst dagen in het Lumière-Theater aan den Coolsingel zullen worden gegeven. Exclusief voor ons, Katholieken alleen op vertoon van den bon uit onze courant zijn entrees verkrijgbaar zal dan vertoond worden de prachtige Fransche Katholieke film „Heilige Banden" van den cineast Ro bert Alexandre. Reeds twee malen werd deze zeer bijzon dere film op onze wekelijksche filmpagina besproken. Eerstens bij gelegenheid van de speciale voorstelling te Parijs in tegen woordigheid van talrijke hooge Fransche prelaten, w.o. Z. E. de Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Verdier. Later zijn wij er nogmaals op terug gekomen bij de eerste voorstelling in besloten kring hier te lande. Deze film van Robert Alexandre, welke geheel authentiek is en alleen met heel bij zondere toestemming kon worden opgeno men, stelt ons in staat een blik te slaan in het kloosterleven van de Zusters van Den Goeden Herder. Deze zusters leggen zich zooals bekend toe op de godsdienstig-mo- reele opheffing van afgedwaalde meisjes. Het werkterrein van Robert Alexandre was het generalaat van genoemde Zusters te Angers in Frankrijk,, een groot kloos ter met een grondgebied, dat zich over verscheidene kilimeters uitstrekt en waarin vier categorieën van inwonenden streng van elkaar gescheiden leven: de witte zusters avn den Goeden Herder, de Magda- lena-Zusters, de penitenten, die uit boet vaardigheid in het klooster zijn getreden, voorts de jonge meisjes, die hier intreden om boetvaardigheid te doen zonder daar mede voor goed in de congregatie te treden en ten slotte de verpleegden. Geheel het leven van deze bijzondere kloostergemeenschap is op deze film opge nomen. Op een zeldzame wijze is de cineast er in geslaagd om niet den uiterlijken kant van dit leven, maar ook de ziel, het wezen ervan in beeldtaal te vertolken. Evenals te Amsterdam en Den Haag het geval was, zullen ook Rotterdam's Katho lieken ongetwijfeld voor deze speciale film voorstellingen bijzondere belangstelling aan den dag leggen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentierubriek. Zondagmiddag 2 uur (len Kerstdag) zal te Rotterdam door de Italiaansche Opera een opvoering worden gegeven van Mas- cagni's Cavalleria Rusticana met den tenor Renato Gioli als Turiddu. Verder werken mede: Maru Falliani, Maria Meloni, Spar- taco Marchi, Gallo Toscani. Gevolgd door Paljas, waarin als solisten zullen optreden: Enrico de Franceschi, Renato Gibli, Dora de Stefani, Erminio Benatti, Ottavio Serpo. Beide opvoeringen gaan onder de be proefde leiding van Maestro Edmondo de Vecchi. Maandagavond (2en Kerstdag) volgt dan de afscheidsvoorstelling met een opvoering van La Traviata onder muzikale leiding van Maestro Gino Bianchi Rosa. Hieraan zullen medewerken: Attilia Archi: Violetta, Renato Gigü, Afro Poli, Mafalda Chiorbolli, Rina Gallo Toscani, Erminio Benatti,, Ottavio Serpo, Carlo Ulivi. Gisteren vierde Zuster Irena (in de we reld mej. Geertruda Richter), sinds Novem ber 1931 bij de R. K. Wijkverpleging, in de wijk voor de huishouding, haar 25-jarig pro- fessiefGGst. Te harer intentie werd gistermorgen door Rector J. Nolet een H. Mis opgedragen, tij dens welke het Zusterkoor uitvoerde het Veni Creator van Stolwerk, de Mis Lauda Sion van Franken en de feestcantate van Joh. Algra. De geheele dag is voorts in feestelijke stemming verloopen. Des middags kwam het bestuur van de R. K. Wijkverpleging Zuster Irena complimenteeren. De dag is besloten met een plechtig Lof. Hedenmiddag zijn de twee laatste van de reeks Kersttentoonstellingen in Rotterdam geopend. Om half twaalf vereenigde zich een groot aantal genoodigden in de hal van het Mu seum Boymans. Wij merkten daarbij ook eenige museum-directeuren uit andere plaat sen op en wel Prof. Dr. W. Martin uit den Haag, directeur van het Mauritshuis, en Dr W. Visser uit Eindhoven, directeur van het Van Abbe-museum. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. De opening van de tentoonstelling op dit uur was, aldus mr. Oud, een proef door omstandigheden gebo den. De belangstelling bewijst, dat het hou den van Kersttentoonstellingen een gelukkige gedachte is. De burgemeester herinnerde dan aan het geen hij bij een vorige gelegenheid had op gemerkt over de samenwerking tusschen overheid en burgerij, waarvan het museum een uitdrukking was. Ook deze tentoonstel ling van kunst uit particulier bezit is daar van een teeken. De eigenaars getroosten zich het offer van hun schatten tijdelijk af stand te doen, maar dat zij daartoe bereid gevonden worden is ook hieraan toe te schrijven, dat zij aan het Museum Boymans in vertrouwen deze kostbare werken ter expositie kunnen geven, wegens de groote zorgen, die eraan worden gewijd. Mr. Oud bracht dan ook dubbel dank, èn aan de inzenders, èn aan de museum-directie voor hetgeen was tot stand gebracht. Vervolgens heeft de directeur van het museum, de heer Hannema een inleidend woord gesproken, waaraan het volgende is ontleend: Hoewel na de groote jubileumtentoonstel ling van dezen zomer velen gemeend zullen hebben, dat de voorraad aan belangrijke kunstwerken buiten onze openbare instellin gen uitgeput zou zijn, blijkt thans, dat dit geenszins het geval is. Een nieuwe keuze uit particulier bezit, w.o. menig belangrijk stuk dat eerst de laatste maanden uit het buiten land naar ons land terugkeerde, vermeerderd met een reeks aanwinsten van het museum op het gebied van de oude en moderne beeldhouwkunst, valt thans in de zaal voor tijdelijke tentoonstellingen te bewonderen. In de eerste plaats moet de aandacht ge vestigd worden op een triptychon, een uniek voorbeeld van Nederlandsche kunst vóór Jan van Eyck, dat uit de verzameling van den hertog van Norfolk in de Rotterdamsche cöllectie-Van Beuningeh overging. Dit kleine juweelj tintelend van kleur en als geciseleerd van het weggenomen geld mee verteringen had gemaakt tot 4 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. J. C. van Z., 16 jaar, zonder beroep, wegens diefstal in vereeniging met den 13-jarigen J. L. van D. die terzake ter beschikking van de regeering is gesteld, zonder toepas sing van straf van een groot aantal fiet sen, tot 1 jaar tuchtschool, met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. F. L. H., 51 jaar, rijwielhersteller, gedeti neerd, wegens heling verdachte had een in de teekening, zal naar o.a. eenige op het I groot aantal van de door de vorige verdach- o - Het plaatsingbureau bevindt zich Scherm- dachte was hét'laatsfi» vriendje gewëest, dat laan 18. Aldaar kunnen 'Hch'werkloözëjR,ap'- iian ),af rral J n. Vnmiro] ale 7nnPTi PT1 Hfiph. paneel afgebeelde heiligen doen vermoeden in de Maasvallei te Luik of Maastricht ge schilderd zijn. Eenige voorbeelden van vroeg- Nederlandsche schilderkunst zijn hierbij ge voegd, waaronder in het bijzonder het fijne dubbelportret je van Dirck Borre van Ame- rongen en Maria van Snellenberg, omstreeks 1500 in het Noorden geschilderd, de aan dacht trekt. Een betrekkelijk groot paneel, Jesaja voorstellend, roept door karakter en kleur den naam op van niemand minder dan Geertgen tot St. Jans. De zeventiende eeuw is in een rijk geva rieerd geheel bijeen: Het landschap in alle aspecten, het interieur en het stilleven in eenige kostelijke voorbeelden. In aansluiting daarop vindt men een groep Fransche 19e eeuwsche schilderijen, die duidelijk den in vloed verraden van de groote meesters uit onze gouden eeuw. Een twintigtal Italiaan sche teekeningen uit de zestiende eeuw uit de collectie Koenigs vormen een fraai en interessant geheel op zichzelf. Bijzondere belangstelling vragen ook de beeldhouwwerken: een Christusfiguur uit 1300, Noord-Fransch werk waarvan de oude polychromie grootendeels behouden bleef, benevens een zeldzaam en expressief exempel uit de Hollandsche school, den Hei ligen Antonius voorstellend, omstreeks 145G vervaardigd. Ook zijn tentoongesteld een groep beeldhouwwerken van hedendaagsche kunstenaars, grootendeels aanwinsten van het Museum: Van de twee groote Fransche beeldhouwers van Europeesche vermaard heid Aristide Maillol en Charles Despiau een plastisch en rhythmisch sterk relief „Le Désir" en 'n prachtige levensgroote vrouwe figuur tn brons. Het werk van Wenckebach, Wezelaar en mevrouw FranzenHeslenfeld toont, dat ook onze jonge beeldhouwers een fijnen geest bezitten. Moge ook deze tentoonstelling, aldus spr. onze verzamelaars tot nieuwe daden aan sporen en velen tot leering en genot zijn Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Zij vormt een fraai geheel, waarvan het altaartje wel de clou is. Het is zorgvuldig in een vitrine opgesteld en aldus van alle zijden goed te bewonderen. Na het bezoek werd in een der beneden zalen de koffie gebruikt. In den namiddag is nog een tentoonstelling geopend in de Academie. Men zou verwach ten, dat de leerlingen daar allereerst met eigen werk zouden komen, maar het is dit maal niet het geval. Zij hebben zich op het gebied van de kunsttheorie gewaagd en met behulp van groote foto's een overzicht sa mengesteld van opvattingen, vormen en karaktertrekken in oude en nieuwe kunst, waarbij door tegenstellingen de gedachten- gang wordt verduidelijkt. Het foto-mate riaal is echter ook niet van het beste. Het zijn geen eigen opnamen, maar vergrootin gen van reproducties. Aan de inrichting van de tentoonstelling is echter wel eigen vernuft besteed en het geheel zal dan ook als een zelfstandig pogen der leerlingen wel de belangstelling gaande maken. ten weggenomen fietsen gekocht tot 3 maanden gevangenisstraf. P. A. D., 48 jaar, straatventer, wegens ver nieling verdachte had een groote spiegel ruit van een der étalages van de firma Med- dens Zoon aan de Hoogstraat ingeslagen tot 1 maand gevangenisstraf. De tweede klasse-competitie welke uitgaat en onder leiding staat von den Rotterdamschen Dambond, is deze week aangevangen. Het eerste tiental van O-N.A. te IJssetmonde won met flinke cijfers 182 van het derde tien tal van de uider Damclub. O.N.A. was volledig; terwijl de Zuider Dam club slechts met 8 spelers verscheen, waaronder no-g 2 invallers. Borden 3 en 6 gingen voor deze vereeniging verloren volgens niet opkomen. De wedstrijd tusschen het tweede tiental van de damclub „Het Westen" en het eerste tiental van de ,,C- D- R. Z." eindigde in een 119 over winning van „Het Westen". Het Westen telde 2, C.D.R.Z. 3 invallers. Het eerste tiental van D-O.S. won van het tweede tiental van Charlois met 119- D-O-S. had 2 invallers terwijl Charlois 4 re serves telde. „Och, waren alle memchen wij».." (Dat is heetemaal niet noodig, oh zo achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) Het bestuur van bovengenoemden bond be staat uit de volgende heeren: le voorzitter: A. de Beijer; le secretaris: C. Wayers (Nieuwstraat 17); le penningmees ter: D. Jaspers; 2e voorzitter: G. P. de Vries; 2e secretaris: J. A. Sigon (Schermlaan 18); 2e penningmeester: Th. v. d. Berg, commissa ris: Th. C. de Wit. Het secretariaat is gevestigd Nieuwstraat 17 waar alle inlichtingen worden verstrekt, betreffende spertijd (vestigingswet) voor het Kappersbedrijf enz. persbedieiiden, zoowel als zonen en doch ters van R. K. ouders, die het Kappersvak willen leeren, laten inschrijven. Op Vrijdag 30 December, des avonds half negen, zal de heer A. F. D. Hueck ten Raad- huize afscheid nemen van B. en W., van brand- en brandspuitmeesters enz., die hier toe zullen worden uitgenoodigd. AANVARING. Door den zwaren ijsgang is de sleepboot „Excelsior" in aanvaring gekomen met de veerboot van den veerdienst Kralingsche- veerIJsselmonde. De veerboot werd eenigs- zins beschadigd. De veerboot lag aan den wal te IJsselmonde bij „het Hoofd"^ IJSONGELUKKEN. Op de ijsbaan alhier is Mej. van Es dusda nig komen te vallen, dat zij op medisch ad vies naar hare woning moest worden ver voerd. Zij bekwam een bloedende hoofd wonde. Opname in een ziekenhuis was niet noodig. Gistermiddag viel, door de gladheid van den weg, de melkslijter T. de Lijster, Oost- dijk, van zijn wagen. Hij brak een rib en moest naar zijn woning worden vervoerd. Dr L. Moll verleende de eerste gen. hulp. SCHIETOEFENINGEN. De schietoefeningen welke gehouden zou den worden met de kustbatterij, staande 300 M ten Westen van de Semaphore zijn uitge steld tot begin Januari, Op de Ceintuurbaan ter hoogte van den tol bij Overschie liep tijdens mist heden morgen een zware locomotief op een goederentrein, waarbij de locomotief gedeel telijk in een der wagons drong. Een opname van het ongeval.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3