DE ITALIAANSCHE OPERA TIJDENS DE KERSTDAGEN. Rotterdamsehe FHtsen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DINSDAG 27 DECEMBER 1938 EEN KERSTMIS OP HET IJS. ROTTERDAM, VOORBEELD Volop van onze oudste sport geprofiteerd. EEN KWART EEUW OBER. Het heeft de grootste Pejrazzoclub. Kerstmis 1938. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. AIEUWE STRAATNAMEN. KOLENDAMPVERGIFTIGING. DE WIENER SANGERKNABEN. NALATENSCHAP JAN SIRKS. Den eersten das; een middag voorstelling met „Cavaleria Rusticaana" en „Paljas". Op den tweeden Kerstdag af scheids voorstelling met Verd'is „La Traviata". FEESTAVOND VOOR INVALIDEN. DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDS MARKT. MAASSLUIS. KERSTVIERING OP „MAASOORD'. R. R. C. „FEIJENOORD". ROTTERDAMSCHE SCHILDERS. JENEVER-DIEFSTAL. DE E.K. RAADSVERGADERING. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. burgerlijke stand IJSSELMONDE. VOORBURG. de groenendijk. UITVOERING STRATENPLAN EN> WERKVERSCHAFFING. LUCHTBESCHERMING. Evenals de vorige dagen trok ook Zaterdag middag en -avond de Hillegersbergsche IJs club met haar prachtige banen achter Plas- wyck een zeer groote belangstelling. Des middags werd op het 56 bij 26 meter groote ijshockeyveld een wedstrijd gespeeld tusschen „Victoria" van de ijsclub „Kralin gen" en de Hillegersbergsche IJshockeyclub. In het eerste speelkwartier wisten de gasten reeds een voorsprong van 40 te boeken, welke in het tweede gedeelte werd ver kleind tot 42. In het derde kwartier be- heerschten de Kralingenaren echter weer' 't veld, zoodat de eindstand 62 werd. De eer van deze overwinning moesten de gasten evenwel deelen met eenige getrainde Hage naars, die in de gelederen van Kralingen meestreden. De return-match tusschen Hillegersberg en Kralingen werd Zaterdagmiddag op de Kra- lingsche IJsclub gespeeld, terwijl tweeden Kerstdag op het hockeyveld van Plaswyck een competitiewedstrijd werd gespeeld om het kampioenschap van Rotterdam en omstreken. Hieraan nemen deel Hillegers berg, Kralingen, Schiedam en 't Zuiden. De wedstrijden vangen 's morgens aan. Den geheelen dag zal er op de banen muziek zijn. Schaatsenrijdend Holland heeft met de Kerstdagen zijn hart kunnen ophalen. En ook de Rotterdammers hebben er flink van geprofiteerd. De diverse ijsclubs en de ijsba nen op de stadssingels waren beide dagen de groote promenades, waar men elkaar ont moette. De temperatuur bleef eenige graden onder het vriespunt, zoodat ondanks het druk gebruik de banen mooie hard bleven. De groote witte vlakte van den Kraling- schen Plas, lag den eersten Kerstdag onder een open blauwen hemel te stralen in de zon. Over de rondbaan bewoog zich een dichte haag van rijders en bij de Plalzoom bij de tentjes was het een gezellige drukte. Ook de Bergsche Plassen hebben beide Kerstdagen duizenden bezoekers getrokken terwijl in Hillegersberg bijna ieder de schaat sen had ondergebonden. Op de banen van de IJsclub Hillegersberg achter Plaswijck, welke door een 36 man voortdurend in uitstekende conditie werden gehouden, passeerden den eersten dag buiten de leden, een 1500-tal personen op dagkaarten de controle. Den tweeden dag was dit cijfer 2400. Ook op de banen van Lommerrijk zijn beide dagen eveneens duizenden de ijzers onder komen binden. In verband hiermede had de R.E.T, op sommige lijnen een extra druk vervoer. Van den traditioneelen tocht naar Gouda met het terugbrengen van de lange rechte en gekrulde Gouwenaars werd een druk ge bruik gemaakt. IJsclub 't Zuiden geopend. De IJsclub 't Zuiden heeft tijdens de bei de feestdagen een zeer grooten toeloop van ijsliefhebbers gehad. Het was een fraai ge zicht die donkere massa van duizenden schaatsenrijders over de spiegelgladde banen te zien zwieren. Ondanks de ingevallen dooi werden de banen hedenmorgen geopend en waarschijn lijk zou het programma van hedenmiddag ook worden afgewerkt. IJsclub Charlois gesloten. Naar hartelust is er gereden op de banen van de IJsclub Charlois, gedurende de beide Kerstdagen. Het aantal bezoekers was zeer groot. De plotseling ingetreden dooi heeft de directie genoodzaakt de banen heden te sluiten. Op de Nenijto-banen. Beide Kerstdagen hebben de schaatslief hebbers goed geprofiteerd van het uitstekend verzorgde ijs der Nenijtobanen onder de vroo- lijke tonen der muziek van orgel en gramo- foon. De ingevallen dooi heeft het onmoge lijk gemaakt, dat er hedenavond hier gere den kan worden. Een paar graden vorst en de banen kunnen weer geopend worden, De ijsclub Kralingen. De IJsclub Kralingen heeft met man en macht de banen gezuiverd en naar de direc tie ons mededeelde, zouden de wedstrijden om het kampioenschap Zuid-Holland voor amateurs hardrijders hedenmiddag doorgang kunnen vinden. Gecostumeerd ijsfeest op Plaswijck Voor hedenavond heeft de Hillegers bergsche IJsclub een groot gecostumeerd ijsfeest georganiseerd met tal van fraaie prijzen voor de winnaars. Het zal te acht uur aanvangen. In de jury hebben zitting genomen mevr. F. H. van Kempen, mevr. W. Daniëls en de heeren Dehnert, notaris van Lis, C. N. A. Loos Jr., Beker en E. A. Liera. Een bijzonder aardig effect wordt verwacht van den lampionrit over de banen. Bij het bestuur van de IJsclub zijn lampions ver krijgbaar. Tengevolge van de sneeuwbui van gister avond, gevolgd door de dooi van hedenmor gen, was hier en daar wel eenig water op de banen gekomen, doch de ploeg baanvegers heeft dit inconvenient spoedig opgeruimd, zoodat weldra de banen er weer even mooi voorlagen. Hedenavond te zeven uur worden de banen geopend voor het groote gecostumeerde ijs feest, dat te acht uur zal aanvangen. De gewone entreeprijs is geldend en er is geen speciaal inleggeld voor deelnemers aan den costuumwedstrijd, waaraan vale fraaie prij zen zijn verbonden. In de jury, waarin o.a. zitting hebben mevr. Van Kempen en mevr. Daniëls, heeft ook nog ziumg genomen de heer mr. Buskop. Het gecostumeerde ijsfeest wordt besloten met een groot vuurwerk van de firma De Kat uit Leiden. De heer A. R., wonende te Rotterdam, is gistermiddag bij het schaatsenrijden op den Plas, nabij de Emmalaan, gevallen en brak daarbij zijn rechter dijbeen. Per 'brancard is R. aanvankelijk naar Lom merrijk vervoerd, vanwaar hij per zieken auto naar het ziekenhuis aan den Bergweg werd overgebracht. Mevr. J. S„ wonende te Rotterdam, die aan het schaatsenrijden was nabij Plaswijck, viel en brak haar rechterpols. Per politie-auto is mevr. S. naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd. Op Nieuwjaarsdag viert de Ober-kellner van Restaurant „Fürstenberg" in de Nieuw- straat een jubileum. Dan zal het 25 jaar ge leden zijn, dat hij aldaar zijn taak begon, na de sluiting van het hotej St- Lucas, waar hij eerst werkzaam was geweest, Vermoedelijk zullen niet eens velen weten, dat zijn naam G Th. v. d. Berg is en zijn privé-adres is Tuinderstraat 116. Maar alle trouwe bezoe kers van „Füurstenberg" kennen hem ook zóó en zij zullen zijn jubileum zonder twijfel niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Ja, Rotterdam mag ten voorbeeld gesteld worden; Rotterdam, üe grootstad; Rotterdam, een havenstad,, waar goed en kwaad van de verste landen rondloopt langs havens en straten, waar zoo menige ondeugd geïmpor teerd werd en waar heilige ijver gereed staat om schepen te enteren en zielen te ver overen voor Christus, den Koning van alle menschen. Aldus lezen we in het jongste nummer van „Het Rechte Spoor". Hebben wij nog niet kortelings gezien hoe de Sterre der Zee in de wereldstad haar triomfalen intocht hield? Hebben we niet gezien, hoe onder de vlag der H. Maagd een nieuw vendel werd gevormd om de eer en glorie van God hoog te houden en te ver kondigen in alle tongvallen, die van her en der in de Maasstad samen stroomen? Rotterdam moge de angst-hartigen, de goe de, trouwe zielen, de zelfgenoegzamen in den lande afschrikken, het moge den braven ge- loovige, die zijn Zondag viert met een vlie gensvlug Misje en dan meent als een voor beeldig katholiek te leven, doen gruwen van zijn gevaren, Rotterdam heeft mannen en vrouwen, die weten, dat christenbloed, ge- transfuseerd in de wereldslagader van hun stadsleven, zal helpen de wereld gezond te maken, de wereld te onderwerpen aan den eenigen heil-brengenden alleenheerscher, die denkbaar is, Christus, onzen Koning. Hun bloed bruischt van trouw en hulde en eer en glorie voor den Schepper en hoe sneller het jaagt, hoe zekerder zij weten, dat zij een overwinnend leger zijn, dat hun leven een waarde heeft als dat der kruisvaarders, die weleer uittrokken om het rijk van den Christus te verdedigen, toen het geweld der moslims het dreigde te verpletteren. Rotterdam heeft vurige en heldhaftige strij ders. Stille werkers zijn ook zij, bescheiden menschen, die een ideaal voor oogen hebben als de rusteloos alle gevaren trotseerende ridderschap voorheen, die uittrok om de H. Graal veilig te stellen voor de menschheid. Rotterdam treedt conventie en menschelijk opzicht met voeten; in Rotterdam schuilt moed en kracht ook bij den geloovige, die simpele daden stelt, waartoe zoo velen, die veel rustiger en kalmer kunnen leven, niet kunnen komen. Het bewijs? We zullen het geven uit de ervaring van, neen, met onze eigen manhen, onze medebroeders van St. Raphael. Rotterdam staat aan den spits met z'n ledental van de P. P. Perazzo-club! Weet ge, dat nog dezer dagen 14 nieuwe leden voor de Perazzo-club uit Rotterdam werden ingeschreven? Weet ge, dat Rotter dam nu 90 leden heeft in de Perazzo-club? Negentig mannen, die dagelijks trachten een oogenblik voor onzen Heiland, verborgen in de H. Eucharistie, neer te knielen om Hem eer en glorie te brengen te midden van het levensgewoel, dat juist Hem vergeet, Dien het wel het allermeest noodig heeft? Rotterdam voelt den waren nood der tijden Rotterdam is waarlijk een voorbeeld! aan, zooals de wereld-stedeling dat altijd mis schien meer doet dan de burger elders. Maar het voorbeeld van dergelijke aposte len heeft nog altijd vroeg of laat navolging gevonden, al naar gelang het inzicht van de nooden der tijden ook naar andere plaatsen oversloeg. Wie zal echter zeggen, dat het katholieke volk in ons land, onze eigen mannen van St. Raphael, wier organisatie zoo nauw ver bonden is met het groote verkeer der volken, tegenwoordig niet duidelijk inziet, wat de ware nood van onzen tijd is? Gevoelen wij niet in alle deelen van ons land, dat er nog een geweldig gemis bestaat aan daderi, die men allereerst van den geloovigen katholiek mag verwachten, daden heel simpel, doch daden toch zoo onovertroffen groot, daden van echte innerlijke aanbidding, huldigende aanbidding, zelfverloochenende aanbidding Natuur en techniek hebben gedurende deze Kerstdagen samengewerkt in een regie, welke ten doel scheen te hebben, van onzen boulevard een Kerstplaat zonder weerga te maken. Zaterdagavond werd er repetitie gehou den En er zijn vermoedelijk maar weinig Rotterdammers geweest, die in een hoekje even hebben stilgestaan, om 't ongeëven aarde stadsgezicht in zich op te nemen. We kennen de schoonheid van het ver lichte stadhuis reeds bij regen en nevel. Telkens als het gouden schijnsel er 's avonds zooals we ze kunnen stellen door moedig het op valtj als het wade 'uitgespuwd door de menschelijk opzicht en onze eigen gemak- zwalde koppen der talrijke schijnwerpers, zucht trotseerend een kort bezoek te bren- c[je vjnrdg afsteken bij het rustieke beeld, gen bij den Eucharistischen Koning! dat ze 0pwekken, kijken we een oogenblik Zal dan het voorbeeld van Rotterdam geen ffeboeid naar het totaal aspect van den navolging vinden? Kom, wie spant er zich £0olsino.el eens voor, om in Kerstavond was dit aspect van een on- tientallen aan den secretaris: Lub, Gnngel- ooit. Natuurlijk, strsst 2 Heerlen? Rotterdam gaf een schoon voorbeeld, niet waar, welnu, voorbeelden zijn er om nage volgd te worden. Volgt ook gij het na en wacht niet langer. Rotterdamsehe Philharmonisch Orkest. Woensdag as. 28 December. Omdat dit Groot Instrumentaal Concert op Woensdag, 28 December in de Doelenzaal 's avonds kwart over 8 voor iedereen toegan kelijk is, raden wij aan, bijtijds een plaats te reserveeren voor deze zeldzaam mooie Kerst uitvoering. Goede wijn behoeft geen krans, dus ook niet het zoo bekende Rotterdamsch Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het Kath. Centr. Bureau, Wolfshoek 6, tele fonisch 15346, óók Dinsdagavond 27 Decem ber van half 8 tot 9 uur. Verder bij de Boek en Kunsthandel Th. Hanou, Witte de With- straat 77 en aan de Doelenzaal. Gelegenheid tot plaatsbespreken aan de Doelenzaal van 10 tot 3 uur en telefonisch alleen bij het Kath. Centr. Bureau. Een vogel- en eilandenbuurt in Zuid. In verband met den aanleg van nieuwe straten op den Linker Maasoever hebben B. en W. een aantal nieuwe straatnamen gegeven o a. Van Oestendestraat, Goereeschestraat, Zuidplein, Wevershoekstraat, Zuidenwijd- schelaan, Wanstr., Rijsoordpad, Piershilstr., Nachtegaalstr., Zwaluwstraat, Spechtstraat, Kwartelstraat, Sperwerstraat, Texelschestraat Flakkeestraat, Terschellingschestraat, Schok- landschestraat, Amelandschestraat, Wierin- gerstraat, Walcherschestraat, Urkersingel, Markerstraat, Bevelandschestraat en Helle voetstraat. Man en vrouw naar het Ziekenhuis. daar heerschte de sfeer van Kerstavond in het gemoed. En toch, het was een ongewone kestavond. De schijnwerpers wierpen hun waterval van licht immers op 'n besneeuwd stadhuis en dat stond aan een besneeuwden Cool- singel, waar helderder dan ooit het rood, blauw, geel en groen der reclames kleurde. Kerstavond met sneeuw. De kerstboo- men, die op het late avonduur nog waren overgebleven, staken donker af tegen het blank van het natuurdek. Omstreeks elf uur togen de laatste uit gaanders huiswaarts en het werd plechtig stil onder den toren met de besneeuwde spits. Zelfs uit de haven kwam geen geluid meer. Rotterdam bereidde zich voor op Kerstmis. En daar begonnen de klokken te beieren. Kerstliedjes weergalmden door de ver laten omgeving Boven in den toren speelde de beiaardier. Het was een concert in de sneeuw en voor de enkelingen die aan hun raam te luisteren stonden. De beiaardier luidde Kerstmis in. Toen hij de laatste accoorden in de van sneeuw zware lucht liet opstijgen, werd het overal volkomen rustig. Ook uit de bijenkorf van auto's aan den achterkant van het postkan toor kwam geen gerucht meer. Even later ging het lampje uit, daar waar de beiaar dier gezeten had De dag van Kerstmis zette Stadhuis en Coolsingel midden in de zon. Sneeuw en zon met Kerstmis., Ook in dit opzicht was 1938 iets heel bijzonders. En op den avond van den Tweeden Kerst- In pand no. 46, aan den Kralingschen Weg werden gistermorgen man en vrouw bewuste loos aangetroffen, tengevolge van kolen dampvergiftiging. De slachtoffers, de 60- jarige F. Stevens en de 55-jarige C. Stevens De Mey werden per auto van den G. G,_D. I dag werd jjgt volmaakt. Het verlichte stad- overgebracht naar het ziekenhuis aan den buis s^ond daar in het gordijn van de Coolsingel, waar zij ter verpleging zijn op- sneeuwjachti die maar vallen bleef en haas tig langs de lichtbronnen der schijn wer- I pers joeg Op den Coolsingel zoemde en joelde een goedlachsch Rotterdam. Met een deken van sneeuw werd de stad toegedekt, waar een unieke Kerstmis was gevierd genomen. Het programma dat de Wiener Sanger- knaben op Woensdag 28 December ('s mid dags en 's avonds) in den Grooten Schouw burg te Rotterdam zullen uitvoeren bevat een groep geestelijke liederen van Gallus, Nanimus, het „Laudate Dominum" van W. A. Mozart, enkele kerstliederen uit verschil lende landen, en een uniek herderslied uit Tirol. Bij de volksliederen na de pauze wor den een lied „Heinrich der Vogler" van Karl Löwe, componist uit den tijd van Schubert, een Wiegenlied van Franz Schubert en spe cifieke bergliederen uit de alpen gezongen. Tot opvoering komt voorts de komische opera in een acte „Die Operaprobe" van Albert Lortzing. Deze opera werd door den bekenden componist van „Czar und Zimmer- mann" op het einde van zijn leven geschre ven. In klein bestek wordt hier een volle dige opera met soli, duetten, quartetten en koor opgevoerd en er komt zelfs nog 'n vol ledig orkest ten tooneele. Het geheel staat onder leiding van kapelmeester Haymo Tauber. De tentoonstelling Jan Sirks in de zalen van Unger Van Mens te Rotterdam is Zaterdag gesloten. De loterij, waarvoor verschillende kunste naars hun werken hebben afgestaan? zal naar het comité-Jan Sirks ons mededeelt, tot lateren datum worden uitgesteld. Het tweelingenpaar uit het Veristische tijdperk, dat beiden ook voor goed hebben ingeluid, vond op Eersten Kerstdag een goed- bezetten Groote Schouwburg. Dit is wel merkwaardig niettegenstaande de gelegen heid tot ijsvermaak, welke er zoo zelden is en nu in zoo'n groote mate. Daarbij kwam nog, dat Rotterdam nimmer een middagvoor stelling kende en het publiek voor een zeer groot gedeelte uit jeugdige bezoeksters en bezoekers bestond, welke intusschen van de zen middag geen spijt behoeven te hebben en ook wel niet zullen hebben. „Cavaleria Rusticana". Het Siciliaansche werk van Piëtro Mas- cagni, dat in dit seizoen reeds onder leiding nog wel van den meester zelf in Den Haag en Amsterdam ten tooneele werd gebracht, kreeg hier toch een ietwat matte vertooning. Het schuimende en bruisende van den vuri- gen wijn der muziek was wel aanwezig, doch niet in voldoende mate. Toch hebben wij allen lof voor de wijze, waarop de solisten (Maru Falliani als Santuzza, Renato Gigli als Tu- riddu, Maria Meloni als Lola, Rina Galia Toscani als Lucia en Spartaco Marchi als Alfio) zongen en speelden, al bleef Gigli's spel nog beneden het noodige. De koren werden met groote vaardigheid gezongen, doch klonken over het algemeen hard. De eenige, die de werkelijke juiste sfeer goed wist te treffen was Spartaco Marchi als Alfio. Hij wist het bruisende temperament en de vurigheid van het folkloristische volkomen aan te voelen en door spel, gebaar en zang naar buiten- te dragen. Voor hem klonk dan ook 'n hartelijk applaus bij open doek na zijn eerste optreden en den samenzang met San tuzza. Eveneens klonk aan het einde voor het geheele gezelschap en ook speciaal voor Maestro de Vecchi en zijn orkest een meer dan hartelijk applaus. De leider kreeg, toen hij ten tooneele verscheen, een bloemenhulde en een Kerstpakket. „II Pagliacci" (Paljas) De vertooning van Leoncavallo's „Paljas" bracht ons nog in hoogere stemming. Direct van den meesterlijk gezongen proloog a» door Enrico de Francheschi het laatste gedeelte moest gebisseerd worden was er een sfeer geschapen, die al maar door In Be wondering steeg en ten top scheen gevoerd bij de grandioze klacht van Canio, en het vérdere zeer vlotte ensemble-spel tot aan het zwaar dramatische slot. Renato Gigli als Canio, in de comedle Pal jas, overtrof hier zichzelf ook door actie. Dat was zingen van geweldige kracht en met een expressiviteit, waarvoor men bewonde ring moet hebben. Het publiek had die ook, en bewees haar door gul applaus ook meer dere malen bij open doek. Tot het succes droegen ook heel wat bi; Dora de Stefani als Nedda de vrouw van Canio, Enrico de Francheschi als Tonio de clown, Erminio Renatti als de Harlekijn Peppe, en Attavio Serpo als Silvio de jonge verliefde boer. Het orkestrale deel werd ook hier onder de kundige, beproefde leiding van Maestro de Vecchi schitterend verklankt en verdient niets dan lof. De koren waren over het algemeen goed doch schoten ook wel eens te kort, voorna melijk in gelijkheid. Over het geheel genomen een zeer ge slaagde middag met een hoog gestema pu bliek, dat zich terecht zeer dankbaar toonde. De Afscheidsvoorstelling. Maandagavond kwam men met een her haling van Verdi's „Traviata" inplaats van de gebruikelijke Spectacle Coupé als af scheidsvoorstelling. En wederom kwam de voorstelling op een hoog plan te staan. Er werd voor de laatste maal onder leiding van Maestro Gir.o Bianchi Rosa enthousiast ge^ musiceerd en hierdoor kreeg de partituur een fraaie verklanking. Achter het voetlicht kwam men ook tot een zeer lofwaardige weergave, allereerst dank zij Attilia Archi's zeer aangrijpend ge speelde en gezongen Violetta, al scneen naar stem door een lichte verkoudheid eenigszlns beslagen. Naast haar stond ditmaal Renato Gigli, die met zijn omvangrijken tenor wei eer zeer goede partner bleek in de rol van Alfredo Germont. Voorts mochten we weder om den sonoren bariton van veelzijdige be kwaamheid, Afro Poli, beluisteren in de rol van Giorgio Germont, den vader. Het waren wel deze drie, waardoor de voorstelling voor namelijk gedragen werd, al vonden de meer kleinere rollen ook een zeer goede bezetting, (dezelfde als bij de vorige opvoering), en verrichtte het koor zijn taak naar behooren. Het ballet onder leding van Yvonne Georai met als soliste Mascha ter Weeme genoot ook ditmaal bijzonderen bijval. Het zeer talrijke publiek heeft van deze laatste uitvoering, die ook scenarisch weer uitstekend verzorgd was, volop kunnen genie ten. Het heeft daarvoor van zijn dankbaar heid wel zeer duidelijk blijk gegeven tijdens de uitvoering en bijna zonder einde aan het slot. Het Comité voor Sociale Materieel Hulp aan Lichamelijk Geb'rekkigen, Secretariaat Gr. Florisstraat 6B, organiseerde een feest avond voor behoeftige invaliden in de gezel lige, smaakvol versierde zaal „Lybelle", die hiervoor gratis ter beschikking was gesteld. Nadat de Kerstpakketten, die levensmidde len, een kleedingstuk en een versnapering be vatten, uitgereikt waren, opende de heer P. A. van Luijt, secretaris van het Comité met een welkomstwoord den feestavond. Hij wees er op, dat van particuliere zijde meer medewerking was ontvangen dan van het weer en de overheid, maar hij hoopte, dat van de laatste spoedig tot de over tuiging zou komen, dat het Co mité zeer nuttig werk doet en in het be lang van de gebrekkigen een ruimer stand punt zou gaan innemen. Hij bracht dank aan allen, die dezen avond mogelijk hadden gemaakt, in het bij zonder aan den eigenaar-exploitant van Ly belle. De Reederij v. d. Schuijt stelde 2 autobus sen beschikbaar, om de meest-gebrekkigen te halen en thuis te brengen. De pianist Ben Roodenburg, Aelbrechtskolk 3, en de accor- deonnist W. Muysberg. Zijl 13, zorgden voor mooie muziek, leden van het Roode Kruis boden de behulpzame hand, waar dit noodig was. Het Cabaret- en Revuegezelschap „Het Zuiden" stelde zich eveneens belangeloos be schikbaar. Het Comité, de muzikanten en „Het Zui den" kunnen met voldoening op dezen avond terugzien, want alles, wat gegeven en vertoond werd, was „af". Allen gingen dan ook zeer voldaan huis waarts Uit het Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand November 1938 in totaal zijn behan deld 2955 aanvragen van werkgevers, 9150 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2087 plaatsingen, dat is 224 minder dan gedurende de vorige maand en hetzelfde aantal als gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 45.966 mannelijke werk zoekenden, waarvan 44.282 naar eigen opgave werkloos en 1684 niet werkloos en 2501 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 1693 naar eigen opgave werkloos en 808 niet werk loos- Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 54 mannen en 13 vrouwen, van elders werden te Rotterdam geplaatst uit Nederland 14 mannen en 4 vrouwen. Uit het district Rotterdam kwamen in 2346 aanbiedingen van werkzoekenden, 258 aan vragen van werkgevers en kwamen tot stand 176 plaatsingen. Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen vermeerderd met 397, waarvan er o. a. komen ten laste van de bouwbedrijven 381, hotel-, café- en res taurantbedrijf 65, kleedingbedrijf 21, land en tuinbouwbedrijf 31, lederbewerking en schoenindustrie 4, scheepvaartbedrijf-buiten- vaart 98, ongeschoolden 89, overige beroepen 53, fabriekspersoneel (vr.) 24, kleedingbedrijf (v'r.) 21, overige beroepen (vr.) 2. Het aantal werkloozen verminderde in de groep bakkersbedrijf 16, barbiers- en kap- persbedrijf 3, grafische vakken 1, handels-, kantoor- en winkelpersoneel 104, houtbe - king en meubelindustrie 12, metaalbe 86, papierindustrie 5, slagersbedrij sc eep- vaartbedrijf-b innen 13, buiselyke diensten (vr.) 41, handels-, kantoor- en winkelper soneel (vr.) 108. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld K. van L„ 46 jaar, zonder beroep te Schie dam, wegens diefstal van eenige artikelen uit den kruidenierswinkel van T. J. Haagen, tot 1 maand gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, doch voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. E. S., 26 jaar, koopman te 's-Gravenhage, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den Abraham van Stolkweg in bot sing was gekomen met een uit tegenover gestelde richting komende motorfiets, be stuurd door den motorhandelaar J. H. v. d. Leye, die dientengevolge was gevallen en een ernstig kwetsuur aan zijn rechter hand had bekomen, tot ƒ2000 boete subs. 4 maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. H. R-, 42 jaar, fabrieksarbeider te Delft, wegens mishandeling verdachte had te Overschie een 8-jarig knaapje tegen de knie geschopt, tengevolge waarvan het ventje pijnlijk werd aangedaan tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Th. v. d. H„ 35 jaar, fabrieksarbeider te Schiedam, wegens niet nader te noemen handelingen, tot 3 maanden gevangenisstraf te ondergaan in een bijzondere strafgevange nis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. R. v. d. B., 69 jaar, expeditieknecht, wegens eenzelfde misdrijf, tot 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In de zaak van J. H., 31 jaar, veéhouder te Kethel, die in verzet was gekomen van een bij verstek gewezen vonnis van de rechtbank, waarbij hij, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld verdachte had met de door hem bestuurde gierkar den garagekneoht J. Vermeulen, die geknield lag teneinde den luchtdruk op te nemen van een autoband, over het rechter been gereden, tengevolge waarvan dit gebroken was ver oordeeld was tot 1 week gevangenisstraf, heeft de rechtbank haar vonnis bekrachtigd, doch de straf gewijzigd in 1 week gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Op 22 December j.l. werd op „Maasoord" op de gebruikelijke manier in tegenwoor digheid van meerdere belangstellenden het Kerstfeest met de bewoners gevierd. Met eigen krachten werd het leeken Kerst spel „De Herderin" van Albrecht Goes op gevoerd. Ds. G. Westmijse en kapelaan H. J. Born hielden een toespraak, terwijl een da mes-patiëntenkoor en een zusterkoor zongen. Mei. D. Verroen bracht een tweetal solo nummers ten gehoore. Het was een goed geslaagde Kerstmisvie ring in de overvolle gehoorzaal der inrich ting, waarbij ook nu weer, evenals andere jaren, de tractatie werd verzorgd door het dames-comité. Zij, die den arbeid van dit comité willen steunen, kunnen met hun gaven terecht bij mevr. A. v. Hoboken—Lucardie, Parklaan 1. Rotterdam. Voor de pauze had een officieel afscheid plaats door het publiek. Er werd een heele reeks bloemen en pakketten ten tooneele ge dragen en door een drietal dames uit het publiek aan solisten en verdere medewer kenden uitgedeeld. Allereerst ontving Gino Bianchi Rosa een bloemenhulde, waarna alle solisten volgden en waarbij ook de re gisseurs Dominio Messina en Augusto Cardi niet vergeten werden. Hierna ontvingen allen nog allerlei cadeaux als doozen bonbons en sigaretten en hierin mochten ook de dames en heeren koristen deelen. Als bijzonder blijk van waardeering mocht Antillia Archi nog een zilveren candelabre in ontvangst nemen. Ook sprak nog iemand uit het publiek enkele hartelijke woorden tot de instelling „Opera Italiana" als zoo danig. Hij zeide door verschillende giften van geregelde bezoekers in staat gesteld te zijn deze afscheidshulde, hier gebracht, tot stand te brengen. Spr. bracht dank voor de genot volle avonden door de ItaHaansche Opera gegeven en betreurde het, dat het afscheid zoo spoedig moest geschieden, spr. uitte ech ter de verwachting het volgende seizoen a" len weer terui? te zien. Hierna richtte hij zich in het Italiaansch met enkele woorden tot de solisten, die dezen lof met een hartelijk handgeklap beantwoord den. Het publiek liet zich hierbij niet onbe tuigd en onderschreef een en ander met warm applaus. En zoo is den troep van solisten der Opera Italiana, die dezen naam in Holland met eere draagt en ons zooveel kunstgenot wist te schenken, voor dit jaar weer vertrosxen, Laat ons hopen niet voor goed. Adio en tot ziens Op Maandag 2en Kerstdag hield bovenge noemde vereeniging wedstrijden op de ho me trainers voor haar leden in gebouw „Spes Bona" op de home trainers, waarvoor de noo dige langooren als prijzen beschikbaar waren gesteld. De opkomst der renners alsmede van kijklustigen was vrij groot. De uitslagen lui den als volgt: Junioren, twee maal 500 meter. 1. W. Bui tendijk Jr in 43 3/5 sec.; 2. J. van Loon in 44 2/5 sec.'; 3. J. Sins in 44 2/5 sec.; 4. J. Stougi in 44 4/5 sec.; 5. Wiekenraad in 45 sec.; 6 Danielse in 45 1/5 sec.; 7. W. Vink in 46 sec'.; 8. L. Delwei in 46 3/5 sec.; 9. W. Kraan in 47 2/5 sec. en 10. B Godschalk in 47 3/5 sec. Veteranen als voren: 1. W. Buitendijk Sr. in 43 sec.; 2. W. Goverde in 441/5 sec Nieuwelingen twee maal 1000 meter. 1. K. v. d Bussche in 73 2/5 sec.; 2 H. Mijnsber- gên in 75 1/5 sec- 3. R. Steehouwer in 78 2/5 4. A. Steehouwer in 80 3/5 sec., 5 G, Meer kerk in 80 4/5 sec., 6. M. Guddens'in 81 sec., 7. H. Norbart in 88 3/5 sec., 8. E. du Pree in 89 sec. enz. A klasse, tweemaal 1000 meter, 1. Jac. v. Merrienboer in 741/5 sec.; 2. W v. d. Ree in 76 3/5 sec., 3. J. Leeuwenburg in 76 4/5 sec., 4. J. Lokker in 77 4/5 sec 5. A. v. d. Veken in 78 sec., 6. H Wordragen in 88 1/5 sec. In de kunstzaal Van Zanten aan den Schie- damschen Singel 27a wordt een schilderijen tentoonstelling gehouden van 25 Rotterdam sehe schilders uit de jaren 1860—1900. Het zijn dus de ouderen, die men hier bijeen vindt van Charles Rochussen via Suze Ro bertson en P. Cornelis de Moor tot Karei van Veen. Van den wal aan de Oosterkade ls ten na- deele van een Stoombootreederij een vat met 50 Liter jenever gestolen. 8 meter vos straathoeken is stil staan met auto's ea andere voertuigen te genwoordig verboden! De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal worden gehouden op Don derdag 12 Januari e.k. Woensdagmiddag vergadert de Kamer van Koophandel alhier in het Handelsgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Verlichting Schiedam- schedijk; Herbenoeming Bevrachtingscom missie Afdamming Brielsche Maai. BEVALLEN: M. A. Dub beidTerlaak, zn. p. JacobsSimons dochter. ONDERTROUWD: H. G. Zwaard en S. Heger OVERLEDENWillem Minderhoud, 76 j. TENTOONSTELLING De opening van de groote najaarstentoon stelling van Onderling Belang zal op Donder dag 29 Dec. te 7 uur plaats hebben door den beschermheer dezer vereeniging, den Bur gemeester. Momenteel zijn er reeds 118 konij nen en 84 stuks pluimvee ingeschreven. De gemeente Rotterdam heeft medegedeeld in te stemmen met de beplanting met boomen van den Groenendijk, de grensscheiding tus schen Rotterdam en IJsselmonde. ARBEIDSBEURS. Ingeschreven 46 mannen, geplaatst 3 man nen en afgevoerd 15 mannen. Totaal der inge schrevenen 286 mannen en 22 vrouwen; in de steunregeling 134 personen; geen werk verschaffing. De strenge vorst maakte de werklotjpheid grooter; vooral bouwvakar beiders lieten zich inschrijven^ BURGERLIJKE STAND. G7BOREN: Maarten, zoon van J. Baren- drecht en K. den Otter Willem C., zoon van P. van Rikxoort an W. M. van der Leer Hendrik J„ zoon van J Doff en M.- A. van Laar. Joke L., dochtèr van J. Visser en D. Groenendijk. Maartje J„ dochter van J. A. Eerier en H. T. de Jong. ONDERTROUWD: S. van der Heiden 53 j„ te IJsselmonde en C. Jongeneel 42 j. te ÏJselmonde J. C. J. de Neef 21 j. te Rot terdam en C. van der Meide 21 j. te IJssel monde H. Hagendijk 51 j. te IJsselmon de en J H. Deij 44 jaren te Rotterdam. OVERLEDEN: J- G. Woudenberg 65 echtgenoot van A. M. van Turnhout, en A. M. van Turnhout 71 J., echtgenoote van J. G. Woudenberg. Aanleg Prins Benihardlaan. In de raadsvergadering van 30 Augustus j.l. verleende de raad een crediet van 217.900, voor den aanleg van de Prins- Bernhardlaan vanaf de Bilderdijklaan tot aan de Rembrandtlaan benevens een crediet van 127.800, voor een bouwstratenplan als onderdeel van een plan Inzake grond-exploi tatie ter plaatse door de N, V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Den Haag. B. en W. deelen den raad thans mede, dat de definitieve plannen zijn gereed gekomen. "Deze wijken echter op enkele voorname onderdeelen af van de oorspron kelijke plannen. Zoo zal de Prins Bernhard- laan verder worden doorgetrokken nl. tot aan het terrein van de Waterleiding, terwijl deze laan slechts voor een klein gedeelte zal worden bestraat. Hierdoor zullen de ge raamde kosten worden teruggebracht tot 167.300. De kosten van volledigen aanleg en voltooiing zijn evenwel begroot op 262.400. De volledige bestrating der Prins Bernhardlaan zal plaats hebben zoodra de verbinding met de Rembrandtlaan tot stand komt. Bedoelde werken zijn door B. en W. als wprk verschaf fingsobj eet voorgedragen aan den minister van Sociale Zaken. Be houdens eenige restricties is van die zijde gunstig beslist, zoodat in de te verwerken arbeidsloonen subsidie zal Worden verleend. B. en W. stellen den raad voor de plannen goed te keuren en de noodige credieten te verleenen. B. en W. deelen den raad mede, dat door Gedep. Staten eenige bezwaren zijn gemaakt tegen het verleende crediet van f 12.000, voor aanschaffing van materiaal enz. ten behoeve van den Luchtbeschermingsdienst. Bezwaar hebben zij tegen een post van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2