De Katholieken in Rotterdam. WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 WINTERSCHE CONTRASTEN Plotseling vorst, plotseling dooi Abnormale situaties. PAROCHIEHUIS TE RHOON INGEWIJD. KAPITAALSVERHOOGING Wm. H. MULLER C. V. VERSTEKELING. HILLEGERSBERG. TENTOONSTELLING ZUIDER VOLKSHUIS. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. KMI Hun positie na de hervorming. In het begin der zeventiende eeuw waren de protestanten numeriek nog in de minderheid. MASSAKAMP DEN HAAG—R'DAM. GECOSTUMEERD IJSFEEST. Op de banen van de Hillegersbergsche IJsclub. BERKEL EN RODENRIJS. GEM. ARBEIDSBEURS SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. IJSSELMONDE. GASBEDWELMING. HOEK VAN HOLLAND. OVERSCHIE. Ook het stadsbeeld is in deze dagen rijk ia.1 contrasten. Beleefden we tot midden December eigenlijk een zacht en kaim afster ven van den zomer, in die mate, dat een win terjas eigenlijk alleen gedragen werd omdat de kalender nu eenmaal een demi'tje niet meer toeliet, als felle tegenstelling kwam op eens de echte, ouderwetsche winter op de proppen, zóó plotseling dat een onzer ken nissen er niet op bedacht kon zijn. Hij ver heugde zich niet meer in het bezit van een kauwinstrument, dat men na de melktand jes voor het verdere leven toegewezen pleegt te krijgen. Hij behoort ook niet tot degenen, die voordat de wekker geheel uitgerammeld is, reeds de temperatuur van het slaapka- merzeil aan zijn voetzolen voelt. En zoo kon het gebeuren, dat hij op den ochtend van het plotselinge contrast naar zijn overdag- schen mondinhoud greep, dat gewoonlijk 's nachts in een glas een badkuur onderging. Het voorwerp was ingevroren en hij heeft zich ziek laten melden dien dag, omdat de schoonheid van een man ook op kantoor haar eischen stelt. Ziek melden kan namelijk voordeeliger uitkomen, voor het geval te laat komen aanmerkelijke boete oplevert. Het tweede contrast voor de Rotterdam mers kwam onmiddellijk na de Kerstdagen. We weten allen hoe plotseling de dooi inviel. En toen we gisteren op straat kwamen, ge leek de stad als buurmans huis, dat de wa terschade had opgeloopen van den brand, die er naast gewoed had. Geen plekje, of het water had er zijn sporen achtergelaten. Om dat er aan ruimen tijdens de vorstperiode niets was gedaan, was zelfs de binnenstad en waren alle hoofdwegen één modderpoel. De goten waren verstopt en konden vrijwel niets verwerken. Van de dakgoten sijpelde de ontdooiende sneeuw. Smetteloos wit ver anderde in een oogwenk tot een grauwe, troostelooze massa, glad van onderlaag, waar auto- en fietsbanden, mitsgaders schoenzo len op uitgleden. Waterleidingen sprongen bij tientallen en maakten hier en daar het aspect op de straten ook al niet florisanter. En het ijs, het kostbare genoegen van de jeugd, het zakcentje voor de baanvegers, het schamele maar niettemin welkome extratje voor anijsmelk- en polkebrokvir- tuozën en het minst langdurig gefrequen teerde sportterrein? Het ijs? Nog was het niet gedaan met de pret, maar het schaat senrijden werd een modderballet. Zooals bij de Zuid-Hollandsche kampioenschappen op de banen van de IJsclub Kralingen. Van één centimeter water, die over de ijskorst kwam vloeien, werden het er drie, vier en vijf. De schaatsen moesten onmiddellijk na afloop in het vet, want anders ging het staal aan ont binding, oftewel roesten laboreeren. Wie viel, kon meteen bij thuiskomst in zijn lin nenkast grijpen om zich van schoone kleeren te voorzien. Natuurlijk waren er nog enthousiastelingen genoeg, die nog tot het laatst van het afster vende ijs willen profiteeren. Maar het waren de doorgewinterde schaatsenrijders en de Rotterdamsche jeugd, die aan het glijbaan genoegen de door Ma betaalde schoenen en pantalonnetjes waagden. Binnenkort zullen zij vermoedelijk nog meer in de waagschaal stellen. Want het zwiepende, scheurende ijs lokt sommigen even hard als het lied van den Rattenvanger van Hameln het ongedier te. Kinderen zien geen gevaar of willen hun zucht naar heldhaftigheid uitleven in een gewaagd „ijsje-piepen". Slachtoffers zullen, jammer genoeg, ook in de komende dagen wel niet uitblijven.... Contrasten zijn er ook op ander gebied de laatste dagen in Rotterdam wel geweest. Zoo vlug als de vervoermiddelen ons anders naar de verste uithoeken brachten, zooveel moeite kostte het zich ook maar enkele kilometers te verplaatsen. Tivoli-Schouwburg, die door herlevend Rotterdam den laatsten tijd weer druk1 bezocht werd, moest zelfs een avond zijn poorten sluiten wegens gebrek aan be langstelling. In Arena werden de portemon- naies der aptisten voorloopig de dupe. In de anders zöo drukke café's was het dikwijls eveneens misère ouverte. Het consumptie- verbruik concentreerde zich meer rgnd de gelegenheden voor ijs-genoegen. Van een Hil- legèrsbergsche uitspanning vernamen we, dat er zelden zooveel warme punch en dito kwast was gedronken als tijdens deze dagen. Een café-houder in de Tweede Lombard straat profiteerde van een andere gelegen heid. Tijdens den nachtelijken brand herin nerde hij zich de pot erwtensoep, die hij voor den komenden dag had gereed staan. Hij zet te er gauw het vuur onder en was in een oogwenk aan de kijklustigen bij den brand zijn snert voor een zacht prijsje kwijt. Nu de dooi is ingetreden en de binnenstad weer eenigermate begaanbaar is, keert het gewone alledaagsleven weer zoetjesaan terug. De vuurpotten zijn verdwenen, het verkeer gaat weer zijn gewonen gang en men ziet ook buiten de zakenuren weer menschen op straat. Als contrast met andere jaren hebben we nu de Kerstmis gehad, zooals ze op prentjes en Kerstkaarten bij Voorkeur uitgebeeld wordt. De tramdirectie sluit er het jaar goed mee af en de taxi-ondernemingen wilden wel, dat de drukte altijd zoo was, al hebben de motoren dan meer dan anders te lijden ge had. Dé fabrikanten van de winkeliers in ar tikelen voor en tegen de vorst wrijven zich vergenoegd de handen. Maar er was toch o zooveel, dat stagneerde, dat kinken in de kabels bracht. Er was ook al te veel leed bij de armsten. De goede en slechte kanten van de ijs- periode bekeken, mogen we zeggen: het is nu voorloopig welletjes geweest. Contrasten, als hier bedoeld, brengen behalve voordeel en pret, aan de keerzijde ook veel nadeel en veel schrijnends mee. Ook een stad is nu eenmaal niet op langdurige abnormale situa ties ingesteld. De tweede Kerstdag was voor de parochie te Rhoon een bijzondere dag, door het feit, dat op den avond van dien dag het Parochie huis werd ingewijd, waaraan ook een kleine intieme feestelijkheid was verbonden. De stichting van het Parochiehuis voorziet in een zeer dringende behoefte voor de school vrije jeugd. Aangekocht werden het woonhuis met timmermanswinkel van den heer Bosman. Maar, een woonhuis met timmermanswin kel is geen Parochiehuis. Een bouwcommis sie werd opgericht en deze heeft in samen werking met timmerlieden, electriciens en vele anderen, allemaal parochianen, koste loos haar krachten gegeven. Zoo is tot stand gekomen het practisch ingerichte Parochie huis. Pastoor van den Berg heeft het twee den Kerstdag ingezegend. De dank der parochianen werd vertolkt door den voorzitter van den R. K. Volks bond. Daarna volgde het amusante gedeelte van den avond. Het meisjeskoor der Maria-Con- gregatie zong zeer verdienstelijk, onder lei ding van mej. van Rooijen, Handel's „Largo" voor piano en twee violen, door mej. C. van Rooijen en de heeren P. van Rooijen en Th. Bresser, had veel bijval. Na zang van eenige schoolkinderen, werd als slot een Kerstspel opgevoerd „De bekeering van Ouden Jim", geschreven door den heer P. van Rooijen, hoofd der R. K. school van Rhoon, en ge speeld door kinderen van de 6e en 7e klas. Het was een schoon spel dat vol aandacht werd gevolgd. Door Pastoor van den Berg werd deze heerlijke bijeenkomst gesloten. Onder de aanwezigen merkten wij op Pastoor Col- lignon en Pater Bosch, van Heyplaat, als mede den Pastoor van Oud-Beijerland. Met het Duitsche s. Helga L. M. Russ is uft Algiers in onze haven aangekomen de 38-jaTige Zuid-Slavische zeeman A. Z., die de reis als verstekeling heeft meegemaakt. Hij is ter beschikking van- den vreemdelin gendienst gesteld. Vereiseht quotum obligatiehouders niet aanwezig. In de heden gehouden vergadering van hou ders van 3 pet. winstdeelende obligaties ten laste der Commanditaire Vennootschap Wm. H. Müller Co. te Rotterdam werd in stemming gebracht het voorstel van de vennootschap-schuldenaresse tot vergrooting van het maatschappelijk kapitaal der Wm. H. Müller Co. N.V. met 3.750.000 5 pet. preferente winstdeelende aandeelen, waar van thans voorloopig met een bedrag van ƒ2.000.000. (Zie ons ochtendblad van 11 dezer). Volgens mededeeling van den voorzitter, mr. C. H. Lintzen waren ter vergadering aanwezig één gemachtigde van obligatiehouders, recht hebbende op het uitbrengen van 191 stemmen. Daar dit minder was, dan het voor het nemen van bindende besluiten vereischte aantal, werd het voorstel van de vennootschap slechts ter kennisgeving voorgelezen, waarna besloten werd, dat in een in Januari te houden tweede verga dering, ongeacht het dan vertegenwoordigde aan tal obligaties, een besluit genomen zal worden. Hierna werd de vergadering gesloten. Gistermiddag bracht burgemeester mr. P. J. Oud een bezoek aan de tentoonstelling, die georganiseerd is ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Zuider Volkshuis. Onder leiding van den ontwerper, den hèer P. den Besten, werd de tentoonstelling, die groei en ontwikkeling van den Linker Maas oever en het Zuider Volkshuis weergeeft, bezichtigd. Mr. P. J. Oud toonde zich zeer belangstellend en vol interesse. De burge meester was vergezeld van den gemeente secretaris, den heer W. Smeding. Voor de tweede klasse competitie van den Rotterdamschen Dambond won het eerste tiental van C.D.A. van het tweede tiental van „Het Oos ten" met 137, als volgt J. KuypersB. de Graaf 11 H. F. KinneginP. Streefkerk20 C. Kusters—P. v. d. Wal2—0 C. VermeijsJ. Smit 11 A. KinniginP. D. Melaard 11 M. van SplunterN. Baks 20 J. HoffH. Hulsker1—1 H. Geurts—H. de Haas 11 A. FoppenG. v. Straten1-1 J. v. DrielL. Everse 11 - r MOEDER EN ZOON: zelfportretten van Charley Toorop in de Volksuniversiteit en van Edgar Fernhout in den Kunstkring te Rotterdam. De toestand van de katholieken in Ne derland na de Hervorming wordt samenvat tend meestal bestempeld als een periode van onderdrukking. En dit zeker niet ten onrechte. Maar in zoo'n generaliseerende uitdrukking blijft er steeds plaats voor een groot aantal gradaties van erg tot minder erg, van draaglijk tot ondraaglijk. Hoeveel vrijheid er in Amsterdam voor geld te koop was, is wel algemeen bekend. Dat men zich ook in Rotterdam nog wel iets veroorloven kon, desnoods zonder ervoor te betalen, is minder bekend. Met een prijzenswaardig gebaar heeft voor een tiental jaren de Nederlandsch Hervorm de Gemeente te Rotterdam haar archieven openbaar gemaakt door ze in het Gemeente- Archief te deponeeren. Hieruit zijn een aan tal bijzonderheden tot nu toe onbekend, te putten, welke aantoonen, hoe de overmacht van de Protestanten 'het product is van een langzame ontwikkeling. Degenen, die het zoo graag voorstellen, als was de geloofsafval onder de katholieken rond 1600, of misschien nog vroeger, een voldongen feit, zouden hier vreemde ontdekkingen kunnen doen. Het terrein van de geschiedenis der Re formatie is lang nog niet afdoende onder zocht, zeker niet van den kant der katholie ken. De geschiedenis van de polemiek maakt een gelukkige uitzondering, omdat dr. P. Polman O.F.M. al geruimen tijd met veel succes hierover studies publiceert. Pas wanneer over allerlei detailkwesties meer kennis verkregen zal zijn, is er van de po sitie van de katholieken, een beeld te vor men, dat eenigszins de werkelijkheid bena dert. Dit beeld zal van stad tot stad, naast trekken van overeenkomst, groote verschil len laten zien. In het algemeen schijnt er bij de verdeeling van de licht- en schaduw partijen op de historieprenten van katho lieke zijde een tikje te veel aan het zwart geofferd te zijn, al moet de grondtoon som ber blijven. Typeerend is het verschil te zien uit de acta van den kerkeraad tusschen het begin van de 17e. en dat der 18e eeuw inzake de onderdrukking van „paapsche" scholen en bedehuizen. Er zit een climax in het aantal vragen, dat tot de overheid om medewer king gericht wordt. Aanvankelijk met be hoorlijke regelmaat, maar* later onophoude lijk. Wanneer tenslotte de verdraagzaamheid overwonnen heeft, dan ligt de schuld daar van niet bij de protestanten, want zij hebben met ijver, dien wij in veel gevallen kunnen begrijpen, gewaakt voor hetgeen hun ter ovrrir"-;-a was toevertrouwd. De eerste resolutieboeken van den kerke raad, welke bewaard gebleven zijn, dateeren van 1639, Op de eerste bladzijde is er reeds sprake van een commissie tot wering der scholen van paapschgezinden. Numeriek in de minderheid, moest men den sterken arm te hulp roepen, die maar matig enthousiast is. De burgemeesters, na ingewonnen advies, dringen er bij den schout op aan wat meer activiteit aan den dag te leggen. Niet heel zeker, dat dit het gewenschte gevolg zal hebben, ontbieden zij ook de onderschouten en vermanen; dat sij haer beste sou den doen om de paepsche vergaderinghen te stooren, de papen gevangen te nemen ende dat zij oock alsdan de boeten toe haren profijte souden genieten. Ende bij aldien de officier (schout) daer ijets soude tegen attenteren haèr Achbaren (de burge meesters) de onderschouten souden main teneren". Van harte ging het bij den schout dus niet en de burgemeesters moeten meerderen tegen minderen uitspelen om iets te berei ken. Bovendien was de zaak der protestan ten nog niet dusdanig geconsolideerd, dat men tot een goed georganiseerden aanval kon overgaan. Als op 26 Juni 1641 door mr. Jan van der Liemp wordt geklaagd, dat „paepsche boe ken geleert wierden in eenige scholen, en cathechisatiën gedaen", worden drie gere formeerde schoolmeesters ontboden door den kerkeraad om inlichtingen te verstrekken. Hun antwoord werpt een duidelijk licht op de verhoudingen: „de kerekenraet souden alle de Schoolmeesters van de religie gelie ven te ontbieden, opdat d'eene niet meer als d'andere mochte beswaert worden". Erg veel is er niet uit hen los te krijgen, maar tenslotte verzoekt men hun „in het parti culier" eenige mededeelingen te doen en vertellen zij, dat er aan den Heul een „Je- suitersse is, daer veele kinderen school gaan en daer men paepsche boeken leert". Ook bij dr. Taijling werd, naar zij meenden, school gehouden, doch vooral hun laatste verklaring moet den kerkenraad ernstig hebben gestemd, „voechden noch bij het voor- gaende, dat sè dickmaels maer drie ofte vier kinderen in hare scholen den cathe- chismus konden leeren, alsoo selfs gerefor meerde ouders niet en wilden, dat haer kin deren, die souden leeren". Het heeft geen zin hier uit de wekelijksche klachtenlijst een uittreksel te maken van al de scholen en schooltjes, welke er ge weest zijn. Bij al de belangstelling, die er steeds bestaan heeft voor de plaatsen, waar men „kerkte" is die voor de scholen, waar toch ook een groot deel van de godsdien stige vorming gezocht moest worden, nooit zoo groot geweest. Op verschillende tijden lichten de Acta ons in over de „huijsen daer eenighe cloppen-gespuijs bij malcanderen sit- ten en woonen". Zoo weten wij dat er scho len gehouden werden, om slechts enkele te noemen, „op het Oosteinde, in de Fottebak- kerssteegh, het laatste huijs aen de Brugh bij Aegij Joppen, een klop aen de Hout- thuijn achter de stadsbode de Meijer, Anne en Margarn.,», Madam La Prese, in de groote Wijnbrugsteegh", etc. Een andere vraag is: van wien ging in laatste instantie de jacht op papen en klop pen uit? De eerste generatie van predikan ten is zeker- niet zoo fanatiek geweest, als men dat soms wel eens heeft willen bewe ren. Zij waren geenszins de geringsten in verstandelijke ontwikkeling en staken in vele gevallen door karaktereigenschappen schouderhoog boven de middelmaat uit. Het ligt meer voor de hand de drijvers te zoeken niet onder de predikanten, doch onder de kerkeraadsleden, menschen met meer goede bedoeling dan inzicht gezegend, als is het bewijs hiervoor niet in ieder afzonderlijk geval te leveren. Eenige feiten wijzelf echter duidelijk in deze richting. 23 October wordt door ds Berckel „uijt naem van eenige lidmaeten voorgestelt, dat tot haer groote droefenisse ende blaeme der religie een papekerek ge- timmert werde in de Princestraat; dat den paep selve daer in woonde". Verder bleek de Rotterdamsche bevolking nog met een aantal atavismen behept, waaronder het vieren van St. Nicolaas en het koningskaarsje springen. Prompt met het? seizoen meelevend, komt er weer een klacht in den kerkeraad 26 November 1642 „om te versoucken het weeren van het S. Nicolaas-spel". Een jaar later op 19 Decem ber „op haer versoek binnen gestaan, Ja cob Croondestein, Hendrik Pieters en Ma- rijtje Beekmans (een bijzonder onrustig ele ment, waar de kerkeraad zelf handen aan vol heeft) begeeren, dat de E. kereken-raat aande Achtbare Magistraet soude believen te versoeken, dat de koningskaarsen noch gemaeckt noch verkocht souden mogen werden; is geresolveert haar te prijsen in haren ijver Ja, wat kon de kerkeraad anders doen, dan zooveel ijver prijzen! In den loop van de jaren wordt de lijst uitgebreider en het optreden resoluter. De heeren burgemees ters knikten maar toestemmend en zeiden steeds vele heilzame maatregelen toe, waar van maar een klein gedeelte tot uitvoering kwam. Het kon ook niet anders bij zoo'n voortdurenden regen van klachten, dat de Hooftsteegh eenige paepsche crucifixen en andere beelden tot grote ergernisse wer den verkocht; dat Jesuiten en andere ge ordende paepen gesignaleerd waren. Het vergrooten van de kerken aan de Leeuwe straat, op de Slikvaart en het Steiger, het plan tot het bouwen van een wees- en ar menhuis, maar liefst midden op de Hoog straat, het zijn allemaal redenen voor nieu we ergernis, alsook „de stoutigheden van het pausdom in 't komen met carossen voor haer kerek, ende het beslaen van de straten, door haer veelheid, in het beginnen ende het eijndigen van haer afgodendienst" en „het opzigtelijke hertrouwen der papisten tegen de placaten van den lande en gestelde ordre der Heeren Burgemeesteren zelf met stadsdienders op de koetsen en meer an dere gewoone cieraadje en omstandighe den". Tenslotte moet het den stadsbestuurders wel verdroten hebben om te ageeren tegen menschen, waar ze dagelijks in alle vriend schap mee omgingen en zaken dreven, want Rotterdam was en bleef een handelsstad en deze dogmatische passies stimuleerden geen handel. Door de veelvuldige bezoeken van de heeren kerkeraadsleden waren de bur gemeesters immuun voor de achtervolgings bacil en in de verte lichtte reeds de ver lichting met vrijheid, gelijkheid en broeder schap, waaruit nieuwe verhoudingen gebo ren werden. M. P. VAN BUIJTENEN. Beide tientallen waren volledig. Totaal 13—7 Maandag werd te Den Haag een massakamp gehouden tusschen de districten den Haag cn Rotterdam. De Hagenaars wonnen met 83 tegen 71 punten, waarmede zij dus revanche genomen hebben voor de verleden jaar in den Maasstad geleden 11979 nederlaag. Aan de eerste tien borden eindigde de strijd in een 146 overwinning voor den Haag, zoo dat de gastheeren beslag legden op de uitgeloof de medaille. Rotterdam was zeer gehandicapt, doordat de sterke vereeniging „Constant", tengevolge van een meeningsverschil met het districtsbestuur, haar spelers niet wilde afstaan. Vooral de tien hoofdborden waren verzwakt en zoo konden de Hagenaars een gemakkelijke zege behalen. Over het geheel genomen hebben de gasten echter goed partij gegeven en het eindresultaat is dan ook zeer eervol te noemen. De uitslagen aan de eerste borden luiden: Den HaagRotterdam 1. J. B. de HaasJ. Blom 20 2. J. M. Bom—D. v. d. Veer 2—0 3. J. de BruinJac. Buller 2—0 4. A. L. v. FranckV. F. Tromer 02 5. J. F. KuijerL. Baardewijk 11 6. C. ValstarK. F. de Haan 0—2 7. G. Wuodenberg—C. Heij 2—0 8. J. WinkelmanJ. Kerver11 9. J. H. BrabersD. Wiersma 20 10. F. H. Bijk—B. C. Klijn 2—0 Van de allerlaatste mogelijkheid het was nog ijs, maar het rijden er op naderde heel dicht de watersport heeft de Hille gersbergsche IJsclub gisteravond nog gepro fiteerd door het houden van 'n gecostumeerd feest. De meeste belangstelling kwam natuur lijk van de Hillegersbergenaren zelf, want de Rotterdammers konden gisteravond nau welijks meer gelooven, dat er gereden kon worden. Het zag er in den beginne naar uit, dat het aantal gecostumeerden niet groot zou worden. Doch geleidelijk aan zagen de honderden toeschouwers, die zich langs het plankier van het paviljoenterras hadden opgesteld, al maar meer fantastisch gekleede rijders en rijdsters op de baan verschijnen. Tegen negen uur begon de jury aan de beoor deeling, gedurende welke de ingeschreven deelnemers eenige malen de revue moesten passeeren. Het was, wanneer men dien fleurigen stoet zoo voorbij zag rijden, 'wel dubbel jammer, dat het ijsfeest niet volkomen tot zijn recht kon komen. Want een fijn regentje begon te vallen, welke geleidelijk aangroeide tot een flinke stortbui. Eer het echter zoo ver kwam, heeft men nog de gelegenheid gehad om het vuurwerk af te steken, dat achter op de banen was opgesteld. Na afloop van het vuurwerk volgde in het Plaswijck-paviljoen de uitslag van de jury en de uitreiking der prijzen. Burgemees- ter Van Kempen hield te voren een hartelijke speech, waarin hij hulde bracht aan het onverdroten werk van het ijsclubbestuur, in het bijzonder aan den heer M. Jansen Sr., die dag in dag uit in de weer is geweest om alles te regelen. De voorzitter van de ijsclub, de heer A. F. D. Hueck, heeft hierna de prijzen uitgereikt. Het waren voor de kinderenmooiste B. Janzee paren Gebrs. Vieyra (cowboys) origineel le bedelaars Elly Kersteman en Herma Verweij 2eheks Gerrie Tonnon 3eKabouterJan Hoogstraaten4e Schooiertje Jan Clement. Voor de grooten Origineel groep dronken matrozenDemand, Welter en Becker mooiste groepen le prijs Hongaren heer en mevr. Spruit en mevr. Dahnert2e prijs 6 kozakken heer Smulders c.s.3e prijs pierrot en pierrettes heer Verhulst, mej. De Fouw en mevr. v. Toornde Fouw. Mooiste paren le prijs Schotten mej. *'an Abkoude en heer Hasselman 2e moorenkoning en vrouw heer en mevr. BakkerKruit. Enkelen mooiste le prijs Russin mej. Schweikker 2e prijs Ko ninkin van den nacht mej. Vermunt3e prijs Tyrolienne mej. v. d. Lek 4e prijs Kauka sische mej. v. Buren en 5e prijs Russin mej. De Fouw. NED. KATII. VOLKSBOND. Morgenavond, Donderdag 29 December, geeft de afdeeling alhier van den Ned. Kath Volksbond, den jaarlijkschen feest avond in de zaal Harmonie, toegankelijk voor de leden hun dames Medewerking wordt verleend door de R. K. Tooneelverge- niging „Vondel". Totaal 146 Gevraagde werkkrachten Afd. voor mannen. Fabrieks-, loop- en fietsjongens, leerl. en aank. halfwas kappers, sleepbootmatrozen met paspoort, jongens voor de Rijnvaart. Voor Schiebroek: kappersbe diende. Voor Hillegersberg: lakspuiter, bank werkers en draaiers. Voor IJsselmonde: half was beitsers en politoerders. Voor Overschie: halfwas brood- en banketbakkers. Afd. Voor Vrouwen. Voor psychiatrische inrichting: leerl. verpleegsters minstens 19 jaar met diploma Mulo of 4-jarig huishoud school, Industrieschool, Vakschool voor meis jes of in het bezit van een daarmede gelijk gesteld diploma. Winkeljuffrouwen bekend met tricotage, manufacturen, stoffen, con fectie, bakkerij, levensmiddelen, galanterieën enz. Een leidster voor demonstratiewagen. Hotelpersoneel: kamermeisjes, werkmeisjes, bedienjuffrouwen. Huishoudpersoneel: echt paar, vrouw keukenmeid, man huisknecht; keukenwerkmeisjes, 2e meisjes, meisje* al leen, dagmeisjes. Kleedingindustrie: naaisters en knipsters voor overhemden, aank. naai sters voor heeren- en damesmaatwerk, con- fectienaaister damesjaponnen, lingerienaai sters, lampekapnaaisters, machinestikstei bedrijfskleeding, rijgsters, handwerksters en leerlingen, zakkeninzetsters, machinestikstera en handwerksters broeken (kleermakersbe- drijf), hoedengarneersters, appreteuses. Kap persvak: bekwame en aank. aapsters, wasch- en inkrulmeisjes. Fabriekspersoneel: hoofd juffrouw voor banketbakkerij, brocheerstei voor drukkerij, fabrieks-, pak- en loop meisjes, zakkenstopsters, erwtenverleesters, lompen- en darmensorteersters. Voor was- scherij: strijksters en meisjes voor allerlei werkzaamheden. Voor Dordrecht: een bro cheerster. Voor. Leiden: lederstiksters. Te Hilversum voor hotel: kamer- en werkmeisjes ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagmiddag kwam het negenjarig dochtertje van den heer v. Wijk nabij de ouderlijke woning van het ijs den weg op- ge!oopenj toen juist een der Citobussen aan kwam. Door de gladheid gleed het meisje uit en hoewel de chauffeur uit alle macht remde, kon hij niet verhoeden, dat het kind ge raakt werd. Met een smak werd het meisje tegen den grond geworpen en werd hevig bloedend bij haar ouders binnengedragen. Dr Hoogerbrugge was spoedig aanwezig en constateerde eenige bloedende verwon dingen aan het hoofd, terwijl het kind een vrij ernstige hersenschudding bekomen had. Hoewel de toestand niet levensgevaarlijk is, moet hij toch ernstig worden geacht. OP HET IJS GEVALLEN. De heer G. B. had Maandag het ongeluk bij het schaatsenrijden te vallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij zijn linkerpols brak. ST. DEUS DEDIT. Vrijdagavond a.s. houdt de afdeeling van de R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus dedit" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m.: Bespreking van het arbeidscontract en de daaromtrent loo- pende geruchten. Bestuursverkiezing Aftredend zijn vooruit ter en secretaris Of beiden herkiesbaar zijn, zal op de vergadering worden bekend ge- ITlclclRt De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ten geheel nieuw bestuur zal gekozen worden. Verloting van 2 deelnemerskaarten aan een besloten retraite zulks ingevolge besluit van de vorige jaarvergadering. VERGADERING ST. JOZEFVEREENIGING. De in het Parochiaal vereenigingsgebouw gehouden ledenvergadering was, niettegen staande het koude weer nog vrij goed be zocht. De voorzitter, de heer A. C. M. Pon- sioen heette in een kort woord de aanwezigen van harte welkom. Van den eerw. adviseur was bericht van verhindering ingekomen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Vervolges las de secretaris een keurig en uitgebreid jaarverslag voor, waarin mede de jaarverslagen der verschillende onderafdee- lingen verwerkt waren en tevens het over lijden werd herdacht van den heer M. Hoef nagel, die gedurende 25 jaar bestuurslid en secretaris der vereeniging is geweest. Dan was de beurt aan den penningmeester om een overzicht te geven omtrent den toe stand der kas. Het bleek dat, dank zij den gehouden bazar, er thans een batig saldo ten bedrage van 162,87 was. Dit mooie eind resultaat hadt het bestuur doen besluiten om de leden een sigaar aan te bieden. Vervolgens de verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftreding van A. C. M. Ponsioen en J. Murk. Na gehouden stemming bleek dat beide heeren wederom herkozen waren. Zij namen hun benoeming aan. Tot voorzitter werd gekozen A. C. M. Pon sioen. Bij monde van den heer van Berkel bracht de commissie belast met het nazien der boeken, verslag uit. Alles was keurig in orde bevonden. De rondvraag bij deze vergaderingen ken merken zich altijd door een aparten geest en ook deze maal was daaraan weer niet te ont komen. Enkele punten zijn in den breede besproken. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Reeds jarenlang handhaaft de afd. Schoon hoven van den Bond voor groote gezinnen de traditie om op 2en Kerstdag de kinderen der leden een prettigen en aangenamen middag te bezorgen. Ook ditmaal is zij daar niet van afgeweken. Een lange stoet kinderen onder geleide van de Eerw. Zusters bewoog zich Maandagmiddag door de besneeuwde stra ten op weg naar het Vereenigingsgebouw, om daar weer eens echt te genieten. En ge noten hebben zij. Dolkomische filmpjes heb ben zij gezien, er is getracteerd en op de glundere kindergezichtjes stond duidelijk ta lezen, hoe prettig het was. Een heel kleine broekeman hoorden we de verzuchting sla ken, dat ie wel wou, dat het iedeyen dag zoo was. Des avonds vulde de zaal zich met vele belangstellenden, die kwamen zien naar de film „Hoe ik mijn kind gedood heb". Na af loop hiervan werden nog een tweetal filmpjes afgedraaid. Aan het begin van den, avond sprak de voorzitter der afd., de heer' Nien- huis, een openingswoord terwijl de eerw. heer Kapelaan sloot. De heer C. van Buren alhier is aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het zoken naar gaslekken in West-IJsselmonde ontmoette hij een groote hoeveelheid ontsnapte gassen, die zich in den bevroren grond hadden ver zameld. Bewusteloos zakte hij in den gegra ven kuil ineen. Dr. G. Meerkerk kon de levensgeesten nog opwekken, zoodat de man er nog goed afkwam. TENTOONSTELLING' PLUIMVEE. De heer P. de Bel alhier, behaalde op de Nationale tentoonstelling te Leerdam met 26 ns. 26 prijzen, n.l. 19 eerste, 5 tweede en 2 derde prijzen. Hij kreeg het hoogst aantal punten voor 1 ras 1 kleur en een grooten lauwertak, uitgeloofd door den Burgemeester van Leerdam. ..Te Bolnes vonden op het ijs eenige onge vallen plaats. Zoo viel mej. Tamerius en brak een arm. De heer Ch. Ipskamp bekwam een gebroken neusbeen. HARDRIJDEN Onze dorpsgenoot H. Kalter heeft te Stol wijk bij de nationale hardrijderij voor man nen? den eersten prijs behaald. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Clara E., dochter van G. v. d. Dool en J. de Gier. OVERLEDEN: A. M. van Buren, 69 jaar, weduwe van P. de Waard C. Gelderblom 77 jaar, echtgenoot van A. Maasland. COLLECTE De collecte, welke gehouden werd ten bate der Joodsche vluchtelingen, heeft totaal op gebracht 146.69. IJS-ONGEVAL. De 30-jarige C. C. alhier had het ongeluk tijdens het schaatsenrijden te vallen. Nadat hij eerst met het voorhoofd op de punt van zijn schaats terecht was gekomen, sloeg hij ach terover en bleef bewusteloos liggen. Toen door een lid van de E.H.B.O. eerste hulp was verleend, werd de man per brancard naar huis vervoerd, waar dr. Teer, die inmiddels was ontboden, een lichte hersenschudding constateerde. de KOMST VAN DEN BURGEMEESTER Zooals gemeld zal met den aanleg van den strandboulevard binnenkort een aanvang worden gemaakt. Als officieele datum is thans vastgesteld Maandag 9 Januari, op welken dag Burgemeester Oud de eerste spade in den grond zal steken. Tevens wordt dien dag het feit herdacht van het 125-jarig bestaan der kustartillerie. De Burgemeester zal dan tevens een officieel bezoek brengen aan het fort. BINNENGEKOMEN. In do Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Schiedam" met 9100 ton erts; „Kelbergen" met 7500 ton erts; „Mira" om 5400 ton kolen te laden; „Kotlin", „Stogheim" en „Tal Valdis" om te bunkeren. HUUR RIJWIELEN VOOR DE GEMEENTE Het in huur verstrekken van 29 gewone en 3 transportfietsen voor den gemeentedienst gedurende het jaar 1939 is gegund aan J Remmerswaal alhier, voor 17.50 per rijwiel „SURSUM CORDA". De Chr. Harmonievereeniging „Sursum Corda" heeft op het nationaal zang- en mu ziekconcours te Rotterdam van Romuzanco aldaar in de hoogste eere-afdeeling met 397 punten den eersten prijs behaald, met bij zonderen lof der jury. ZILVEREN JUBILEUM. Op 12 Januari a.s. zal de heer C. Wasse' naar 25 jaar varen voor de Nieuwe Matex N.V. met zijn motorschip „Dankbaarheid". SUCCESSEN VAN „H. V. O." De volgende heeren, allen leden van de Harmonievereeniging „H. V. O." behaalden op het te Rotterdam gehouden Solisten-con cours successen: K. de Winter op trombone een len prijs, le afdeeling; P. v Rijk op piston een 2en prijs, le afdeeling; A. Klos op bariton een len prijs met lof de rjury, 2e afdeeling; P. v. Rijk en A. Klos in een duo een len prijs, 2e afdeeling. KOLENDAMP. Door den heer Smits uit de Steynstraat werd de politie gewaarschuwd dat er gas of kolendamp in zijn woning hing. Reeds wa ren twee kinderen hierdoor bedwelmd ge raakt, die door Dr Moerman werden bijge bracht. Het gezin werd bij familie onderge bracht. Het personeel der gasfabriek heeft in den nanacht een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat het hier kolendamp betrof. De schoorsteen was namelijk verstopt en dit was oorzaak, dat het gevaarlijke gas in de kamer kwam. R. K. DANSCLUB. Vrijdag a.s. geeft bovengenoemde club een soiree in het Vereenigingsgebouw, Oranje straat. Aanvang 8 uur. De laatste opname van wijlen Emile Van' dervelde, toen hij met zijn vrouw op Kerstdag een wandeling maakte in het Sterkamerenbosch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2