El m ngN ROTTERDAM. i^SlL§[ *8 m WÊÊm IJSSELMONDE. HILLEGERSBERG. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 De brandweer in 1938. Een droeve lijst. SCHEEPVAART. KETHEL. KANTONGERECHT. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. 'mm t®r AFSCHEID T. P. BAART DE LA FAILLE. BURGERLIJKE STAND. MAATREGELEN VOOR TAXI'S. R. K. PAROCHIAAL ARMBESTUUR. REPARATIE NASSAUBRUG. 29 Het Stedelijk Muziekkorps maakt een reis naar Antwerpen en gaf daar oun. een concert. 27 Wederom trokken vele Schiedam mers ter bedevaart naar Den Briel 1 Aug.Bij de N.V. Wilton-Feijenoord her' dacht de heer H. de Keijzer, van de afdeeling Algemeene Zaken, zijn zilveren jubileum. 2 Ter nagedachtenis aan wijlen Ko ningin Emma werd in het Juliana- park een krans gehecht aan de monumentale Koningin Emma- bank. 4 In verband met de veranderingen rond de Oranjebrug werd het ver keer over Nieuwe Haven en door de B.K.-laan omgelegd door de St. Liduinastraat. 6 Aan den Rotterdamschedijk werd een lunapark gehouden ten bate van enkele charitatieve vereeni- gingen. 11 Aug. Bij de restauratie van de molen „de drie korenbloemen" brak tijdens het takelen van een roe de strop, tengevolge waarvan deze roe in het plantsoen naast den mo len terecht kwam. Hij verdween daar ongeveer 6 M. in de grond Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 18 De Schiedamsche politie deed een goede vangst door een viertal mannen te arresteeren die op bij zonder .handige" manier suiker wist te ontvreemden bij de firma Kester aan het Broersveld. 24 Het programma van de feestelijk heden ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin is verschenen, Een week lang zal er feest zijn. De Zaterdag vormt weer de gemeen telijke feestdag, zulks onder pro test van vele zakendoende mid denstanders. 31 Koninginnedag. Overal in de stad is feest. De dag is begonnen met de traditioneele aubade. Verder hebben er kinderspelen, zwem wedstrijden en avondfeest plaats. 1 Sept. De politie ontmaskert een jeug dige dievenbende. De leeftijd van de dieven varieert van 1618 jaar. Tal van „kraakies" hebben zij be kend. 2 De nieuwe tandheelkundige kli niek geopend. De opening ge schiedde door den burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren. 3 De heer J. Dinkelaar herdacht on der groote belangstelling de dag waarop hij vóór 25 jaar lid werd van de gemeenteraad. Thans is de jubilaris wethouder van sociale aangelegenheden. 5 De feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zijn begonnen met de taptoe, waarbij de plaatselijke jeugdvereenlgingen tegenwoordig waren. 6 H. M. de Koningin ontvangt ten paleize de deputatie van Schie dam, bestaande uit de heeren A. Baan, K. Lub en Broeder Overste Eventius. Deze deputatie heeft de jubileum-album aangeboden. 10 De gemeentelijke feestdag. Een punt van het programma vormt de oplating van een ballon van 900 Ms inhoud. Verder bestond het programma uit Wielerwedstrijden, tobbewaren, bloemencorso, con cert op de Groote Markt en tot slot groot vuurwerk op het Marconi- plein. 14 De Maatschappij tot bevordering der toonkunst opende op de Lange Haven haar nieuwe schoollokaal. 17 De werkinrichting voor meisjes aan de Lange Nieuwstraat officieel geopend. 20 De Schiedamsche Federatie van muziekgezelschappen stelt zich of ficieel voor aan B. en W. 21 In het oude postkantoor aan de Gerrit Verboonstraat is hedenmid dag de luchtbeschermingstentoon- steling geopend. 27 De nieuw benoemde pastoor van Cocksdorp op Texel, de zeereerw. heer Bekkers heeft afscheid geno men van vereenigingen waarvan hij verbonden was. 3 Oct. Een storm woedt boven onze stad. vele boomen, planten, reclamebor den enz. moesten het ontgelden en werden het slachtoffer van de woedende elementen. 4 In de afgeloopen nacht is ten ge volge van de storm op het Brase- mermeer de motorboot „Maria II" omgeslagen. De boot is eigendom van Bijloo's motorbootdienst N. V. te Schiedam. Omtrent de twee op varenden A. v. d. Bil en P. v. d. Pluim is nog niets bekend. 9 De R. K. Middenstandsvereeniglng ,de Hanze" bestaat 30 jaar. In de R. K. Volksbond heeft een druk bezochte receptie plaats gehad, 's Avonds was er feest. 12 Oct. Schiedam werd verduisterd. In verband met de verduisterings proeven van Rottrdam en omge ving werd ook Schiedam van 10 tot 12 uur verduisterd. De proef slaagde, op een enkele uitzonde ring na, uitstekend. 13 Aan de Broesvest werd een toon zaal geopend van de Gem. Techni sche Bedrijven. 17 Onder groote belangstelling vierde de havenmeester, de heer W. J. Kruijer, zijn zilveren jubileum. 18 Een kleine gasaanval in Schie dam. Op de Buitenhaven reed een tankwagen tegen een ijzeren brug waardoor niet minder dan 7500 Liter amoniakgas ontsnapte. Hoe wel verschillende personen be wusteloos geraakten hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. 19 Het comité voor Kath. Soc. Actie verandert haar naam in Comité „Kath. Schiedam". Tevens krijgt dit comité een nieuwe Geestelijk Adviseur, kapelaan Coppens. 23 Het Comité Kath. Schiedam be legde een protestvergadering in verband met de Kerkvervolgingen in Oostenrijk. De groote Volks bondzaal was tot in alle hoeken gevuld, zelfs in de gang stonden belangstellenden te luisteren naar de kernachtige rede van Rector Drost. 28 Voor de laatste maal leidde jhr. dr. de Ranltz het cqnsifltatiebureau van de Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen. De moeders toonden hun dank aan dezen eminenten kinderarts door het aanbieden van een boekwerk. 4 Nov. Het sloopen van het oude post kantoor en enkele aangrenzende panden werd na inschrijving ge gund aan de firma J. Bergmans, alhier, die hiermede direct een aanvang maakte. 9 Het kantoor van den Gem. Rei nigingsdienst kreeg op dezen dag de beschikking over haar nieuwe kantoor. Een belangrijke verbete ring. 10 De distilleerderij Simon Rijnbende en Zoon ontving bezoek van den kroonprins van Sóerakarta, verge zeld van zijn broeder, Pangerang Hardinegoro en diens zoon. 12 Nov. dr. de Ranitz nam afscheid van Schiedam. Groot was de belang stelling bij dit afscheidsfeest. Noo- de mist men deze sympathieke figuur. 18 De nieuwe Oranjebrug is van de Wilhelminahaven naar haar plaats aan de Nieuwe Haven ver voerd. Een mooi stuk werk, dat precies volgens het vooraf opge stelde plan is gelukt. 21 De directeur van St. Ambrosius, in onze stad zoo sympathieke heer J. F. M. Smits, herdacht on der groote belangstelling zijn 50-jarig huwelijksfeest. 25 Door het comité Katholiek Schiedam werd een Ariënsher- denking gehouden. De opkomst was in tegenstelling met de vo rige bijeenkomst zeer slecht. 3 Dec. De Burg. Knappertlaan weer voor het verkeer geopend. Het aaiSïien van deze drukke ver keersweg heeft een groote veran dering ondergaan 3 De collecte voor de Joodsche vluchtelingen een groot succes. Bijna 4000, werd bijeengebracht 7 De N. S. C. vermeldt als eerste de plannen die bestaan om in de ko mende zomer in het Sterrebosch een groote bloemententoonstel ling te houden. 13 De R. K. Vrouwenbond heeft een goed geslaagde filmavond gehou den. Vertoornd werd de film „Hei lige banden". 14 De jaar lij ksche gemeentebegroo- ting in de gemeenteraad begon nen Na 9 vergaderingen aangeno men. 16 De afdeeling Schiedam van de R. K. Staatspartij houdt ledenver gadering. Tot candidaatlid voor de Provinvciale Staten wordt de heer W. J. M. Rademaker voor gesteld. 20 Twee R. K. raadsleden deelen mede dat zij niet meer in aanmer king komen voor een mandaat. Het zijn de heeren mr. M. J. C. M. Kavelaars en J. G. van Dorp. 20 Eindelijk kan er weer eens van het ijs geprofiteesd worden. De Schiedamsche ijsbaan opent haar poorten. 21 Koning Winter blijft regeeren en hult onze stad In een prachtig wit sneeuwkleed. 27 Deze datum bracht voor vele Schiedammers en speciaal voor de Gorzenbowoners de sombere tijding dat pastoor Th. A. Vis heengaat. Pastoor Vis is benoemd tot pastoor van de St. Willibror- duskerk te Amsterdam. Vele zul len deze zoo sympathieke geeste lijke missen. Met dankbaarheid zal gedacht worden aan het vele dat door hem voor zijn arme pa rochie werd gedaan. De brandweer heeft in 1938 druk werk gehad. Ongeveer 70 keer is zij uitgerukt, verschillende malen voor ernstige branden. Meestal gold het echter een schoorsteen- of binnenbrandje. Steeds heeft de brandweer getoond den goeden naam dien zij alom geniet, waard te zijn. De grootste branden waren: 16 Febr. In de Jacobastraat is een woning uitgebrand. 17 Maart Op de Buitenhavenweg gaat de houtwolfabriek in vlammen op. Ook de daarboven gelegen veter- fabriek werd een prooi der vlam men. 29 De Walvischmolen op de Westvest brandt. Door snel ingrijpen weet de brandweer erger te voorkomen. Een man werd met moeite van den omloop gehaald. 10 Aug. In den vroegen morgen raakte de bakkerij van den heer Kreuger aan het Broersveld in brand. De ge- heele bakkerij, welke achter den winkel is gelegen, werd vernield. 21 Sept. 's Morgens om 5 uur ontstond brand in de kurkfabriek van de firma Bouvet aan de Overschie- schestraat. Het pand brandde fi naal uit. 9 Dec. Weer brandt de Walvischmolen. Fel brandde de inhoud, welke be stond uit 25 ton olienotendoppen. De eigenaar en zijn twee knechts werden wegens brandstichting ge- 17 21 arresteerd. 22 Een nachtelijke brand in het Wes ten. De kegelbanen van Corner House en de twee verdiepingen bo ven het café werden een prooi der vlammen. Verder rukte de brandweer 25 maal uit voor schoorsteenbrandjes, 32 maal werd uit gerukt voor binnenbrandjes. 1 October werd hulp verleend bij de Glasfabrieken, toen de tankauto geladen met 7500 L. ammoniak de sluiter tegen het hek er af reed. Naast verschillende vreugdevolle dingen bracht 1938 ons ook vele droeve dingen. Vele mannen en vrouwen, jong en oud, werden uit dit leven geroepen om zich voor den Goddelijken Meester te verantwoorden. De bekendste onder hen willen wij hier even memoreeren. Zij rusten in vrede 3 Jan.: Op het Station Schiedam is de hoofdconducteur M. A Kraan van een rijdende trein gévallen. Tus- schen de trein en het perron werd hij doodgedrukt. 16 Febr.: In zijn woning, huize Eemwijk te Voorburg, is op 74-jarigen leeftijd overleden den heer B. Wilton, een van de oprichters der machinefa briek en scheepswerf Wilton. Op 82-jarige leeftijd is alhier overleden de heer Th. Blokhorst, die jarenlang een mandenmakerij exploiteerde aan de Lange Ach terweg. De overledene was 55 jaar lid van d.d. schutterij, waaruit het Stedelijk Muziekcorps is geboren. Op de Rotterdamschedijk ter hoog te van het „Roode Hek" is heden middag de 54-jarige G. A. de S. doordat hij plotseling overstak aangereden door een vrachtauto beladen met ongeveer 9000 kg. zuurstofflesschen. Nadat hij naar gemeente-ziekenhuis was ver voerd is hij aldaar overleden. 3 Maart: Heden overleed in de Dr. Nolet- stichting op 25-jarige leeftijd de heer A de Bruyn. Wie in Schie dam kan „Toon" niet. Wat heeft hij niet veel gedaan voor de R. K. Kindervacantiespelen. Verder was hij sinds een jaar voorzitter van de R. K. Jonge Middenstandsveree niglng. Noode zal Toon gemist worden 20 April: Op dezen dag overleed een der bekende Schiedammers uit de branderswereld, de heer W. J. Hasekamp. 28 Mei: Te Bilthoven, waar zij in retraite was, overleed Zr. Veneranda (in de wereld mej. W. Alberts). 3 Aug.: Bij het zwemmen in de Vlaarding- sche vaart kreeg de 16-jarige A. Molenaar hartkrampen en ver dronk jammerlijk. 25 In huize Liduina is overleden de Eerw. Zuster Thérèse Joseph in de wereld mej. Ethil Graig, Zij bereid te den leeftijd van 67 jaar. 13 Sept.: In de Dr. Noletstichting is overle den de heer J. P. Zoetmulder. Vooral bij de oude Schiedammers was de overledene een bekende persoonlijkheid. Jarenlang dreef hij de sigarenzaak op den hoek van de Breede Marksteeg. In de Lange Nieuwstraat had een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en de 17-jarige wielrij der L. H. Ver linden van hier. Na dat hij naar het gemeente-zieken huis was overgebracht is hij aldaar overleden. 13 Oct.: Op het Brasemermeer werd op de zen dag het stoffelijk overschot drijvende gevonden van den heer W A. v. d. Pluijm, schipper van de „Maria II" welk schip in den nacht van 3 op 4 October tijdens den storm verging. Op de werf Wilton-Feijenoord had een doodelijk ongeluk plaats. Een arbeider, de 40-jarige P. Brus. selman, werd door een as gegrepen en moest deerlijk verminkt tus schen de machine vandaan gehaald worden. 7 Nov.: Op dezen dag trof ons eigen be drijf een gevoelige slag door het overlijden van den heer C. Leen- derts die vele jaren aan ons be drijf verbonden was 22 28 SCHIEDAM, 30 December. Aangekomen Duitsch s. Elis. H. Fisser, van Antwerpen; Noorsch m.s Berganger, ledig van Rotterdam Grieksch s. 'Fotini Carra, ledig van Rotter dam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 30 Dec. Vertrokken Let- landsch s. Gaisma, naar Sundevall; Eng. s. Graigwen, ledig naar Barry; Zuid-Slavisch s.s.Zvir, ledig naar Vancouver. Als symbool van het moderne tempo, waarop vooral de Ver. Staten zich plegen te beroemen, iverd op het terrein van de wereldtentoonstelling te New York van 1939 deze schepping van den beeldhouwer Renter opgesteld. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende geneesheeren den Zondagsdienst waar: A. H. de Bruijn, Nieuwe Haven 149; A. v. d. Griend, van Ostadelaan 17a; A. L. J. Kunze, Singel 70 en D. Ris, Tuinlaan 92. Geopend zullen' zijn: Apotheek C. I. Jan sen, van Musschenbroekstraat 1 en de apo theek van de Fa Goulca en Co., Groenelaan 127. die ook de' volgende week den nacht dienst waarnemen. KERKBERICHT. Zondag 1 Jan. 8 uur jaarget. voor Leon. Overgaag; 10.10 Anna PetersHeydra. Maandag 7,30 geestel. en tijd. welzijn der parochie; 8 uur Petrus van Leeuwen. Dinsdag 7,30 overl. familie van Vliet; 8 uur Adrianus Kester. Woensdag 7,30 Gerard Ham; 8 uur ter eere van den H. Antonius. Donderdag 7,30 jaarget. Tromas de Vette Overgaag; 8 uur Joanna Mar. Waardelo. Vrijdag 7,30 jaarget. Maria van Eijk echtg. Gerard Goeman; 8 uur overl. op kerkhof be graven. Zaterdag 7,30 meest verl. zielen (bus); 8 uur ter eere van O. L. Vr. van Lourdes. Zondag 8 Jan. 8 uur Appolonia Koppen v. d. Vaart; 10.10 geest, en tijd. welzijn van de parochie. Heden 1ste Zondag der maand, feest van de Besnijdenis des Heeren. Deze avond geen Lof. Donderdag biechthooren van 68 uur. Vrijdag feest van de H.H. Driekoningen, tevens 1ste Vrijdag der maand; te 8 uur gez, H. Mis over. op kerkhof begraven; 's avonds 7 uur lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag biechthooren van 45 en 68 uur. Zondag Euchar. dag, algem. H. Communie mannel. en vrouwel. jeugd der parochie, col lecte armen der parochie, bijzonder aanbe volen. Deze week geen congregatie. Vrijdagavond na het lof aan de pastorie vergadering zelatricen van het Kruimeltjes fonds en afdragen der offertjes. Door den Kantonrechter werden veroor deeld: C. A. L. V. te 's-Gravenhage, omdat zij op 26 April 1938, omstreeks 1.30 uur, verkee- rende alstoen onder den invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drak, heeft ge reden met een auto zigzagsgewijze over de Westkruiskade en zonder noodzaak van de claxon gebruik maakte, terwijl zij tevens niet op de eerste vordering van de politie haar auto heeft doen stilhouden, tot een geldboete van 400.subs. 40 dagen hech tenis en intrekking van haar rijbewijs voor den tijd van 1 jaar, alsmede tot drie geld boeten elk van 15.subs. 5 dagen hech tenis voor elke boete; C. F. H. Sch., slager te Rotterdam, omdat hij op 26 September 1938 omstreeks te 2.15 uur, verkeerende alstoen onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank met zijn motorrijwiel heeft gereden zigzagsgewijze over het Slagveld, tot een geldboete van 10.subs. 4 dagen hech tenis en voorwaardelijk tot 7 dagen hechte nis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar, met een proeftijd' van 2 jaar; P. G. J. W., monteur te Rotterdam, omdat hij op 1 November 1938omstreeks 1.15 uur, terwijl hij toen verkeerde onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank heeft gereden met een iAotorrijwiel zigzagsgewijze over den Coolsingel, tot een geldboete van 25.subs. 10 dagen en voorwaardelijk tot 5 dagen hechtenis en in trekking rijbewijs voor den tijd van l jaar met een proeftijd van 2 jaar; P. A. v. A. en E. M. v. L., kooplieden te Rotterdam, omdat zij op 30 October j.l. op de Hoogstraat een loterij hebben gehouden door aldaar aan het publiek tegen betaling van 5 cent loten in den vorm van opgerolde papiertjes te verkoopen, en indien aan de binnenzijde een zeker getal geschreven stond, dit getal aan centen aan den kooper uit te betalen, ieder tot 14 dagen hechtenis. Donderdagavond werd voor de tweede klasse competitie van den Rotterdamschen Dambond de wedstrijd gespeeld tusschen het derde tiental van Constant en het eerste tiental van D.O.S. Constant won deze ontmoeting met 155, als volgt: ConstantD. O. S. H. M. LevieJac. Loeve 2—0 A. v. DuijnJ. A. Kloot 0—2 M. de JongTh. A. v. Ginkel 1—1 P GieleP. Broeks 2—0 J. v. KloetenH. Oranje 1—1 W. de WarleA. J. Kleijn 1—1 P. Mahn Jr.A. C. v. Dongen 2—0 W. WooningS. Kooiman 2—0 G. MolmansL. de Jong 2—0 J. A. van' GentJ. G. van Egmond 2—0 Totaal 15—5 Constant was volledig, terwijl D.O.S. 1 invaller telde. mt- I Dr. Stoyadinovitch, de minister-president van Joego Slavië wordt bij aankomst te. St. Moritz, waar hij eenige vacantiedagen kwam doorbrengen, begroet door zijn doch ters, die zich reeds in deze wintersportplaats bevonden. Vanmorgen heeft de heer T. P. Baart de la Faille, directeur van de N.V. Internationale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotter dam", afscheid genomen van de verdere directieleden en het personeel. Nadat de scheidende directeur was binnen geleid en met zijn familie had plaats geno men, omringd door het geheele personeel en de in Rotterdam vertoevende verlofgangers, werd een groepsfoto gemaakt. Namens de directie voerde de heer Th. G. Stibbe het woord, een bronzen statuette aan biedend. Woordvoerder van het Nederland- sche en het Indische personeel was de pro curatiehouder, de heer M. J. Kelder. Spr. bood een leeren album met de foto's van alle agentschappen en het daar werkzaam zijnde personeel aan, alsmede een reisnécessaire en een Manilla Rotan ameublement. Speciaal namens het Rotterdamsche perso neel sprak de heer N. v. d. Toorn woorden van afscheid. Een verrassing voor den scheidenden direc teur was, toen Indië zich telefonisch meldde en de agenten te Batavia en Semarang, de heeren Tielens en Prins, sympathieke speechen hielden. De heer Baart de la Faille heeft ten slotte uitvoerig dank gezegd. Vanmiddag wordt het geheele personeel in „Atlanta" een lunch aangeboden. Aangiften van 30 December 1938. BEVALLEN: E. v. Gils geb. v. d. Made z. J. H. Oosterwflk geb. Corsten d. J. Alder- liesten gebr Edelschaap d. J. H. Grandazzi geb. Visser z. M. Bandel geb. Bakkers d. J. Stougie geb. Koorneef d. A. v. d. Keur geb. de Vlieger d. C. de Boom geb. Karsber- gen d. C. Berman geb. Flez z. E. Bernard geb. v. Lith z. M. A. Verstegen geb. Louren- sen d. E. Scheffer geb. Lorse z. M. de Boer geb. Hakhof z. P. Kerpershoek geb. Montfrooij d. A. v. d. Meer geb. Koffijberg d. G. H. M. Kornelisse geb. Koetsier z. M. Boogerd geb. v. d. Hek d. N. v. Broekhoven geb. Baard z. J. Valentijn geb. Correlje z. P. C. Lorwa geb. v. Toer z. M. J. J. Water reus geb. Houba z. J. Rijsdijk geb. de Sterke d. T. J. Sebrechts geb. Neeleman d. J. H. Lugtigheid geb. Klein d. H. de Vries geb. Meijer z. E. Groos geb. Bouman z. J. A. Spork geb. v. Geerensteijn z. W. v. Spronsen geb. V. d. Graaf d. G. J. C. Hoppener geb. Mosheuvel z. T. Bol geb. den Dikken z. E. A. Lieuwens geb. Rutgers z. W. Delhaas geb. Hoorn z. OVERLEDEN: C. Bazen, wedr. van A. V. Baarlen 65 j. R. Rossius, wedr. van B. Bou- wens 68 j. J. Gerrits vrouw van J. Collens 68 j. J. Oomens, man van M. C. Smith 68 j. A. C. A. P. Vellekoop, vrouw van J. van Houwelingen 42 J. C. Konemann, vrouw van J. Kop 65 j. E. Zendijlt ongeh. vrouw 77 j. A. Kamphuis, vrouw van J. Kerkmans 45 j. c. W. v. Rosse, vrouw van C. de Laat 72 j. M. C. H. v. Leeuvenstijn, vrouw van J. A. Cominada 62 j. P. P. v. Duijse, man van F. v. Gemert 65 j. L. Poldervaart, zoon 4 m. P. Poppe, vrouw van P. Mulder 75 j. H. v. d. Veen, gesch. man yan A. M. v. d. Heerilc 43 j. p. Hoek, man van J. M. Verheijlce 46 j. j. Berrevoets, wede. van J. de Man 96 j. H. C. van Oosterhout, zoon 1 mnd. C. Melsen man van M. Pruij.isers 57 j. M. M. Ramme- rath wed. v. J. H. Post 66 j. T. de Jonge, man van J. Peelen 60 J. A. de Boer, vrouw van C. Clerk 54 j. J. A. Stumphius, ongeh. vrouw 71 j. K. C. Barendregt man van T. de Vries 58 j. C. C. Vreke, vrouw van F. W. A. von Munchen 71 j. C. M. Postmus, vrouw van F. J. Stello 69 j. T Voorts als levenloos aangegeven kina L. Zwlj- nenburg geb. Donker d. De Commissaris van Politie in de 2e af deeling (Bureau Sandelingplein) maakt be kend, dat met ingang van 1 Januari 1939, bij wedstrijden in het Feyenoord Stadion alhier, alle taxi's voorzien moeten zijn van het bord met het opschrift taxi, aan gezien auto's, die niet van een dergelijk bord voorzien zijn, niet op den Olympiaweg worden toegelaten Naar wij vernemen is benoemd tot be stuurslid van het R. K. Parochiaal Armbe stuur, de heer F. L. D. Nivard. De havenmeester maakt bekend, dat we gens reparatie van de Nassaubrug, het scheepvaartverkeer door deze brug op Woensdag 4 Januari a.s. van 8 tot 18 uur gestremd zal zijn. VRACHTAUTO MAAKT CAPRIOLEN. Hedenmorgen reed een groote vrachtauto over den Oostdijk. Voor het voertuig uit reden twee wielrijders, die op een gegeven moment wegens gladheid van den weg slip ten en om vielen. Om de wielrijders te ontgaan maakte de vrachtauto een zwaai, kwam tegen een wo ning terecht en bleef halverwege over den dijk staan. De auto werd ernstig beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENJ. Blanker geb. Groeneveld z. B. A. H. van Schaartlenburgh geb. Geerling z. H. van Tol geb. Vermeer z. A. van der Kraan geb. Terhorst d. M. Th. A. van Dillen geb. Wilhelm J. E. Dullaart geb. Nolier z. A. M. G. van der Lee geb. Jansen d. J. van Weers geb. de Jong d. H. Spronk geb. Zoet hout z. OVERLEDENA. Schwaner 73 j., wed. van D. S. Zijlstra; R. J, Cardinaal 1 j. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. VLAARDINGEN Donderdagavond gaf de afdeeling alhier, van den Ned. R. K. Volksbond in de zaal Harmonie den jaarlijkschen feestavond vooti leden en donateurs met hun dames, welke uit stekend is geslaagd. In zijn openingswoord richtte de waarnemend voorzitter, de liee^ Ant. de Koning, zich o.m. tot de vertegen woordigers der zusterafdeeling Schiedam en tot het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, alhier, die den feestavond bijwoonden. De R. K. Tooneelvereeniging „Vondel" had vooz; dezen feestavond gekozen het stuk: „Zwarte Willem", tragedie in vier bedrijven door W, v. d. Berg. Het stuk verplaatst ons naar hel Limburgsche kolendistrict. Dit stuk met sterk dramatischen inslag, biedt verschillende treffende tafereelen, naast enkele, die wat onnatuurlijk aan doen. Bij zonder goed getroffen zijn de groote liefde, die de Zwarte blijft houden voor zijn Moe der, en zuster en voor zijn verloofde. Slechts zwakte en onnadenkendheid brengen hem tot het kwaad, doch zijn liefde blijft. Mooi is ook de stemmige rust op het Kerstfeest, als Kerststal en Kerstboom sfeer brengen in da woning der wed. Adams, de moeder van Willem. Er is een feeststemming, als de ouda vrouw uit de kerk komt en daar mag hoeren, dat haar dochter zich verloofd heeft met Hein, dei haar steeds getrouw is gebleven. Niet geheel logisch zijn de uitvoerige be sprekingen tusschen den jongen Doelmans ea Joep, die toch geen minuut te verliezen hea- ben, om Willem te weerhouden zijn daad ta volvoeren en hun tijd verpraten. Ook is de doodsstrijd van Willem wel wat lang, temeer daar er geen pastoor of dokter komt opdagen, hoewel beiden gewaarschuwd zijn. Dat dü gedeelte, het slot van het stuk, zoo geweldig pakte en zoo'n diepen indruk maakte op da talrijke aanwezigen, was zeker wel te dan ken aan het meesterlijke spel van den heer W. v. d. Boogert, die de zware rol van den Zwarte op zoo'n sublieme wijze vertolkte, maar in deze uiterst moeilijke passage wei bijzonder op kracht was. Zonder te kort te doen aan de overige medespelenden, is een bijzonder woord van lof voor dezen speler wel op zijn plaats. Da damesrollen werden stuk voor stuk goed ver tolkt. Mej. B .Schoones, als de moeder vart Willem, zorgzaam en vol liefde voor haar kinderen; mej. Cobi Kuil, als steeds vlot en gemakkelijk in haar rol van jong meisje, thans als de zuster van Willem; de dames Jo en PI. Kerklaan, resp. als Blonde Greet, de verleidster en Leetje, de verloofde van Wil lem, alle speelsters, die meermalen groot aan deel hebben gehad in de successen van Von del. De heerenrollen werden zeer verdienstelijk gespeeld door de heeren J. Kloos en H. W, Odijk, resp. als Hein en Joep, de vrienden van Willem; den heer J. Odijk, als den jongen Doelmans en den heer N. W. A. Lens, als den communist Bronk, die van dezen rol een uit stekende uitbeelding gaf. Een dankbaar applaus na elk der bedrijven toonde genoegzaam, dat het publiek het ge- bodene op prijs stelde, van welke dankbaar heid zich de heer de Koning de tolk maakte, in zijn slotwoord. RIJWIELDIEFSTAL. Ten nadeele van B. is een fiets getsolen, welke voor zijn woning stond. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keuringsraad voor de voor den dienstplicht in deze gemeente voor de lichting 1940 ingeschreven personen zitting zal houden in het Handelsgebouw op Vrijdag 31 Maart, Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5, Donderdag 6, Dinsdag 11, V/oensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Aprila.s. BENOEMD. Ingaande 1 Januari a.s. is tot onderwij zeres aan de St. Willibrordusschool alhier be noemd mej. M. Verburgh, thans kweekeling met acte aan deze school. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Maassluis" met 9516 ton erts en „Guelma" met 6808 ton erst. HET IJS IN DE LEK WEER LOS. De overtocht over het ijs op de rivier de Lek behoort weer tot het verleden. Ging tot Vrijdagmorgen de overtocht over het ijs nog veilig in den middag is door een vier tal ijsbrekers, die uit de richting Rotterdam kwamen, den vaarweg opgebroken. Hier en daar zaten zware stukken ijs, die veel werk vorderden, over het algemeen ging het er echter vrij snel doorheen. Onmiddellijk na het losbreken is de mo torboot van het gem. veerbedrijf weer in dienst gesteld alleen voor het overzetten van personen, rijwielen en motorrijwielen. Het zal nog wel enkele dagen duren, voor dat de groote motorpont weer in de vaart gebracht kan worden en de overtocht weder nogmaal is. BAL-AVOND. Op Maandag 2 Januari a.s. zal vanwege de R. K. dansclub een nieuwjaarsbal gegeven worden in het par. verenigingsgebouw, aanvang 8 uur. Uitsluitend toegang voor leden en introdu- cees. Er zijn diverse attracties en tevens worden er dien avond enkele nieuwe dansen gede monstreerd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Margaretha Th. M., dochter van L. J. Elshof en M. van Vliet Nanne E. zoon van Jonkheer W. H. v. d. Poll en A. A. Huisman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2