als wonin] van het Prinselijk De verbouwing van den Baarnschen vleugel gereed. L DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. wmr mm. 1 Weerverwachting. Jean Van Luxemburg WOENSDAG 4= JANUARI 1939 VIER BLADEN. 61ste JAARGANG No. 18369 ALG. NED. PERSBUREAU. GEHEIMZINNIGE MOORD BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON ÏNTERCOMM. No. 68085 r de huwelijksgeschenken hun bestemming vonden. j)E verbouwing van het Pa leis Soestdijk, de residentie van het Prinselijk Paar, is thans gereed. Wie in het voorbijrijden een blik werpt op het paleis, zal niet vermoeden, dat daarbinnen groote ver anderingen zijn aangebracht. De monu mentale, strenge symmetrie der archi tectonische groepeering aan de voor zijde moest bij de verbouwing uiteraard behouden blijven, zoodat de wijziging, welke thans gereed is, in hoofdzaak bepaald moest blijven tot het inwendige van het paleis en de achterzijde. Nieuw lid van den raad van beheer. De toekomstige groot-hertog wordt meerderjarig. Wmmrn, Voor de kuststrook en het Zuid- g Westen: Aanvankelijk krachtige, later afnemende Zuid-Oostelijke |j tot Zuidelijken wind. betrokken tot n zwaar bewolkt, natte sneeuw, later regen, iets zachter. Voor het binnenland en het n Oosten: Meest matige Zuid-Ooos- g telijke tot Zuidelijken wind, be- trokken tot zwaar bewolkt, aan- |j vankelijk sneeuw, later sneeuw en |j regen, temperatuur om het vries- punt. Z Waarschuwing voor het verkeer: j| Gladde wegen in het geheele land, g aanvankelijk het meest in Zeeland. In Midden-Europa daalde de g temperatuur tegen den morgen op g vele plaatsen onder het vriespunt, g 1 De vorst bleef echter overal zeer 1 licht. In het Westen van Frankrijk g 1 en in de omgeving van het Kanaal deed de naderende depres- I sie de temperatuur echter sterk g stijgen en viel de neerslag in den g 1 vorm van regen. g 1 De toestand wijst niet op terug- g p keer van de vorst. Zon op 8.10. Zon onder 16.00. g Maan op 16.07. Maan onder 7.13. Wielrijders lichten op van 16.30 I tot 7.10. I E s wSÊÈSEBBËm JE GELD OF JE LEVEN Twee lijken in een kamer gevonden. Drie jaar geëischt wegens afpersing. BOORMEESTER VERMOORD. COURANT De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: per week 20 cent; per maand 85 cent; Pe drie maanden 2,55. de Bij bezorging franco per post bedraagt abonnementsprijs per maand 1.10, Per maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar a 5 ct. De prijs der ADVERTENTIES b^raaSl 25 ets. per regel. Bij contract red^l1^ 8144n POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas- bode te Botterdam 1 nnr 1^0* verlies van een hand, een voet of i-1 jteit2 000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevo e \an een anier onBt incerg. f 50voor bet verlies van een volledig lid ,m een d»». h« lT-'vinU Een andee volgen, d. geldende voorwnnrden gelijk den, eenn-sal pe, »„nd m d.t blad „„den alge n, n De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor '1-6 regels t 1.55. elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheiüsadvertentiën balf tarief. Familieberichten 10 cent per regel Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meet Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. Het Pallen De gezusters Darios, leden van de vrouwelijke natio naal Spaansche jeugdbewe ging, die in roode gevangen schap ivaren geraakt, doch onlangs tegen eenige repu- blikeinsche gevangenen werden uitgewisseld. A'a haar bevrijding ontvingen zij van generaal Franco een hooge onderscheiding voor de diensten aan het natio nale leger betoond. "V Het fraai uitgevoerde interieur van de bibliotheek in het paleis. Het middengedeelte van het Koniijklijk Pa" is Soestdijk dateert uit de tweede helft Van de 17e eeuw, terwijl de beide vleugels met de gebogen colonnades m 1815 werden aangebouwd. De verbouwing van het paleis door de architecten, de irs. J. de Bie Leuve- ling Tjeenk en A. J. van der Steur, dan ook naar behoefte gebruik gemaakt. De werkkamers van Prinses en Prins Doorkijk in een der gangen in het paleis Soestdijk. tot woning voor het Prinselijk Paar heeft, gelijk men weet, den Baarnschen, d.i. met het gezicht naar het Paleis toe, den rechter vleugel van dit omvangrijke gebouw omvat. In het te verbouwen gedeelte waren aan merkelijke wijzigingen van indeeling nood zakelijk- De Baarnsche vleugel was namelijk als afzonderlijke woning nog niet in gebruik geweest, maar had altijd deel uitgemaakt Van het geheel. Zoo was er b.v. in dit ge- deelte geen keuken; de trap, welke de ver diepingen verbond, was van zeer onder geschikt karakter; de woonvertrekken, ge legen in de rechterhelft van het midden gebouw (het zg. Anna Paulownakwartier) waren zoodanig ingedeeld, dat het geheel voor het nieuwe doel weinig geschikt was te achten. De toegang tot de woning geschiedde zonder tochtafsluiting m het midden van een smalle gang. Aan de tuinzijde van het pales konden Wijzigingen, eventueele aanbouwen of plaat selijke verhoogingen zonder schade aan het geheel worden aangebracht. Van de kansen, welke het gebouw in dit opzicht bood, is De nieuwe ingang van de Prinselijke wo ning is niet in het midden van het hoofd gebouw gelegen. Op de stoep van den zij ingang ter rechterzijde bemerkt de binnen tredende een nieuw licht bronzen ingangs portaal, dat als tochtafsluiting voor den nieuwen hoofdingang dient. Door dit portaal komt men in een in de lengterichting van het gebouw lo opende gang, welke is ont staan door verbreeding van de vroeger aan wezige gangruimte. Rechts wordt deze gang afgesloten door een nieuw aangebouwd trap penhuis, waardoor het mogelijk was de nieuwe woning te voorzien van de royale en gemakkelijk begaanbare trap, welke daarin noodig was. In dit trappenhuis komt ook een personenlift uit, welke sousterrain, hoofd verdieping en eerste verdieping van het paleis verbindt- Op deze gang komt een aantal aan de tuinzijde gelegen vertrekken uit, te weten, van het midden van het paleis uit gerekend, de werkkamers van Prins Bernhard en Prin ses Juliana, een dienkamer, de eetkamer en de ontvangkamer, tevens bibliotheek. Aan de voorzijde ligt aan het einde van de gang de kinderspeelkamer. De kamer van Prins Bernhard heeft een zoodanige ligging, dat een prachtig uitzicht Over den grooten vijver in het park kan worden genoten. Men heeft dit uitzicht door een zeer groot raam met een onverdeelde spiegelruit, welk raam door electrische be weegkracht in den vloer kan wegzakken, zoodat men dan door een wijde opening een terras kan betreden, dat voor deze kamer en die van Prinses Juliana is aangebouwd. De kamer van Prins Bernhard is ingericht met gebruikmaking van verschillende meu belstukken, die Z.K.H. als persoonlijk ge waardeerde eigendommen meebracht. De Betimmering van de kamer, in zebrano-hout, is een geschenk van de gezamenlijke burge meesters der Neder landsche gemeenten. Lederen clubfauteuils werden aangeboden door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De kamer van Prinses Juliana, naast die van Prins Bernhard, gelegen, heeft nagenoeg hetzelfde uitzicht. Ook hier is een groot, electrisch beweegbaar raam, dat toegang geeft op het terras. Ook deze kamer is in gericht met gebruikmaking van verschillen de objecten, die H.K.H. heeft meegebracht; de verdere meubileering, hqpfdzakelijk be staande uit metalen meubelen, is een ge schenk van de Leidsche vrouwelijke studen ten. De eetzaal. bij het weven van de gordijnen, welke wer den uitgevoerd door mej. K. van der My 11 Dekker. De meubelen zijn uitgevoerd in notenhout met stoelbekleeding van zwijns leer. Boven de tafel hangt een bronzen lamp, ontworpen en vervaardigd door de edelsme den Jan Eloy en Leo Brom. De ontvangkamer. Het volgende vertrek is de ontvangkamer, tevens bibliotheek, die, behalve aan de achterzijde, ook aan den zijkant uitzicht heeft op het park. De betimmering van deze bibliotheek, in den vorip van groote, In den wand ingebouwde boekenkasten met schui vende spiegelruiten, uitgevoerd in Ameri- kaansdh notenhout, is een deel van het ge schenk van de Nederlandsche schooljeugd, die, gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, ook het sportpaviljoen met tennisbanen in het park aanbood. De groote zandsteenen schouw met open vuur, die versierd is met een schildering van Charles EyCk, is een geschenk van de inwoners van Suriname. Het vloerkleed is een effen groen, hand geknoopt smyrna tapijt; de meubels, evenals de betimmering in Amerikaansch notenhout met handgeweven bekleeding van de hand weverij ,,'t Paapje", zijn een geschenk van de Amsterdamséhe vrouwen. De lichtkroon is van Venetiaansch glas, de gordijnen van velours d'Utrecht volgens een patroon van Lion Cachet. Wanneer men de ontvangkamer verlaat staat men weer in de gang, die een effen blauw tapijt heeft, licht grijs, op Zwitsersch doek geschilderde wanden en een in hout getimmerd plafond in cassettenverdeeling met vergulde rozetten. De lichtkroon, die voor de hoofdtrap hangt, en de kleinere, daarbij aansluitende lidhtomamenten in de gang zijn van Fransch glaswerk en vervaar digd door den bekenden Fransdhen kunste naar Lalique. Een en ander is een geschenk van de Nederlandsche gezanten. De met de hand geknoopte traplooper is een werkstuk van de Baarnsche vrouwen. h In de vacature van den heer F. H. H. He- rold, directeur-generaal van de Uitgevers- Mij. „Neerlandia" te Utrecht, die volgens rooster aftrad en niet herkiesbaar was, is gekozen tot lid van den raad van beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau de heer C. M. Dosker, directeur van „De Nieuwe Koerier" te Roermond. De bovenvertrekken. Wanneer men langs deze hoofdtrap of met de lift 'naar boven gaat, komt men in de privé-slaapvertrekken van het Prinselijk Paar, die aan de tuinzijde zijn gelegen boven eetkamer en ontvangkamer. De kinderslaap kamer met bijbehoorende badkamer en kamer van de verpleegster liggen boven de kinderspeelkamer aan de voorzijde. In de nabijheid vinden wij nog de huisapotheek, volgens de meest deskundige voorschriften ingericht: een geschenk van het Nederland sche Roode Kruis. In den vleugel, die achter de bekende colonnade in kwartronden hoofdvorm aan het hoofdgebouw aansluit, is de indeeling der vertrekken ook aanzienlijk gewijzigd. Deze vertrekken hebben nu de bestemming van logeerkamers verkregen. Aan het einde van den vleugel is een groot vertrek ingericht als turnkamer met verschillende apparaten voor lichamelijke oefeningen. Op de bovenverdieping bevindt zich nog één appartement voor logé's, de overschie tende ruimte is ingenomen door personeel- verblijven. Aan het einde Van den vleugel, boven de turnkamer, bevindt zich een zit kamer voor het personeel. Het souterrain is geheel door dienstruim ten in beslag genomen. Onder de stoep voor de.'i hoofdingang bevindt zich de dienst ingang, onder controle van een portiers- kamer, waar ook de telefooncentrale van het paleis wordt bediend. De telefooninstallatie in het paleis werd aangelegd met gebruik making van een tot dat speciale doel bijeen gebrachte bijdrage van het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie. De keukenafdeeling is van alle moderne installaties voorzien, terwijl ook hier nog afzonderlijke eet- en zitkamers voor het per soneel zijn ingericht. De in het einde van den vleugel gelegen warmtecentrale voorziet in de behoeften van het prinselijk kwartier op het gebied van verwarming en warm water. De filmzaal. Ten slotte moge nog vermeld worden een afzonderlijke nieuwe aanbouw aan het souterrain, nl. de filmzaal. Door een schen king van den Nederlandschen Bioscoopbond, die aan het Prinselijk Paar een volledige moderne geluidsfilminstallatie alsmede de daarbij behoorende inrichting van een film zaal aanbood, ontstond de noodzakelijkheid, daarvoor een ruimte bij te bouwen, aange zien in het paleis geen zaal aanwezig was van voldoende afmeting om deze installatie naar behooren te doen functionneeren. Ten einde te vermijden, dat eep aanbouw van de be trekkelijk groote afmetingen, die de instal latie vroeg, het bestaande gebouw zou ont sieren, werd de filmzaal op net niveau van het souterrain geplaatst en gedeeltelijk ondergronds aangelegd. De zaal is met een terras afgedekt, dat op het niveau van de hoofdverdieping ligt. Het tapijt, dat ter ge legenheid van het huwelijk van het Prinse lijk Paar door de Rotterdamsche vrouwen werd vervaardigd, heeft in de filmzaal zijn bestemming gevonden. De overige geschenken zijn over de ver schillende vertrekken verdeeld. Het Nationaal comité voor de aanbieding van het huwelijksgeschenk zal op Zaterdag 7 Januari a.s. door het Prinselijk Paar worden ontvangen in den meuw-gerestau- reerdèn vleugel van het Paleis Soestdijk. Op 5 Januari zal prins Jean van Luxem burg meerderjarig worden, zooals men weet. Op dezen dag zal hij n.l. zijn 18e levensjaar voleind hebben. Bij deze gelegenheid zal op verzoek van den bisschop van Luxemburg in de kathe draal en in alle parochiekerken een plechtig Te Deum gezongen worden. De dag zal voor al als jeugddag gevierd worden. Prins Jean werd door Luxemburgsche op voeders aan het hof van zijn ouders ondier- Erf groothertog Jean van Luxemburg. wezen. De laatste drie jaar heeft hij echter in Engeland doorgebracht in een college, dat door de Paters Benedictijnen geleid wordt. Sinds den herfst van 1938 is hij weer in Luxemburg, waar hij in verschillende vak ken les krijgt van Luxemburgsche profes soren. Hij is de oudste van zes kinderen, ^wee zoons en vier dochters. Het Katholieke dagblad „Luxemburger Wort" heeft een speciaal nummer uitgegeven naar aanleiding van dezen nationalen feest dag. Nog vuil in de lucht. as Voor de wielrijders, g DONDERDAG. fltllllllllll!llllllllllllllllllllflllllillll1IIIIIt!IIIIIIll)IIWIIifllliWl»^; inspecteur de Vries van den justitieelen dienst van dit bureau naar de plaats van den moord. Daar vonden zij de situatie zoo als de eigenaar van den winkel die had be schreven. Spoedig arriveerde ook ter plaatse de substituut van justitie mr. De Blécourt, vergezeld van den rechter-commissaris mr. Dijkstra en den politiescheikundige van Ledden Hulsebosch, Ook de fotografische dienst van de politie was zeer spoedig ter plaatse om zijn werk te doen. Na een eerste verhoor van den eigenaar van den winkel heeft de justitie besloten dezen man voorloopig in arrest te houden- Bij een nader onderzoek zal moeten blijken of de man inderdaad den nacht buitenshuis heeft doorgebracht en of hij niet voor half twaalf in zijn winkel is geweest. Aangezien het drama zich geheel binnens huis heeft afgespeeld, hebben de voorbij gangers op straat er niets van gemerkt, zoo dat zich voor de deur geen oploop heeft gevormd. De politie heeft de lijken in beslag geno men Ze zouden hedenmiddag naar het Bin nengasthuis worden overgebracht. De vrouw was van Belgische nationaliteit. De man, die naast haar dood is gevonden is onbe kend. De inrichting van de eetzaal, die in de rij volgt, is een geschenk van de bewoners van Curagao en de overige Nederlandsche Antil len. Deze zaal is in lichtkleurig berkenhout betimmerd en voorzien van een wandbespan ning van champagnekleurige moiré-zijde. Het plafond is flauw gewelfd en kan worden beschenen door een indirecte verlichting, die in een kooflijst langs de beide lange wan den van het vertrék is ingebouwd. Aan de korte wanden zijn twee kleine stuc-reliefs van den beeldhouwer F. J. van Hall aange bracht. Op den langen wand tegenover de drie op den tuin uitziende ramen wordt de aandacht getrokken door een groot gebor duurd wandkleed, ontworpen en uitgevoerd door mevrouw Hildegard Brom-Fischer, die dit kleed op geestige wijze versierde met voorstellingen van de flora en fauna der West-Indische eilanden, gegroepeerd om een 17e-eeuwschen West-Indië-vaarder. In aansluiting op dit wandkleed ontwierp mevrouw Brom-Fischer ook het handge knoopte vloerkleed en gaf zij aanwijzingen Een hoekje de, eetkamer Men meldt ons uit Amsterdam: In de achterkamer van een sigarenwinkel in de Oude Doelenstraat no. 20 zijn heden morgen een man en een vrouw met revolver schoten gedood. De politie heeft na het eerste onderzoek den eigenaar van den sigaren winkel, met wien de vermoorde vrouw, geruimen tijd omgang had, gearresteerd. Men acht het niet uitgesloten, dat de win kelier zelf den dubbelen moord heeft ge pleegd al ontkent deze ook elke schuld. Het is echter ook mogelijk, dat men hier met een geval van moord, gevolgd door zelfmoord, te maken heeft, hetgeen de politie thans nog onderzoekt. Volgens het verhaal, dat de eigenaar van den sigarenwinkel, die tevens marktkoopman is, aan de politie heeft gedaan, kwam hij hedenmorgen omstreeks half twaalf aan zijn winkel en vond de deur gesloten. Tegen de ruit van de deur was een briefje geplakt met de mededeeling „wegens "omstandigheden gesloten". De man opende de deur met een sleutel, liep zijn winkel door, bereikte de achterkamer achter den winkel en vond daar de ontzielde lichamen van de vrouw en van een hem onbekenden man. Beiden waren door revolverschoten doodelijk getroffen. Een groot automatisch pistool, waarmee de schoten waren afgevuurd, lag op den grond. De slachtoffers van den moord moeten vrij wel onmiddellijk gedood zijn. Niemand in de omgeving schijnt echter de schoten ge hoord te hebben of eenig ander lawaai, dat waarschijnlijk aan het drama is voorafgegaan. Het heeft geruimen tijd geduurd, voordat de eigenaar van den winkel, die verklaarde den nacht niet thuis te hebben doorgebracht en wiens alibi nog nader moet worden onder zocht, de politie heeft gewaarschuwd. Om half één kreeg de politie de eerste melding en onmiddellijk begaven zich in specteur van Jutte van het bureau Singel en Voor de Arnhemsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan zekere P. van I., oud 42 jaar, arbeider te Arnhem, wegens afper sing van een matroos van een te Arnhem liggenden zandzuiger. Deze matroos B. J. M. keerde in den nacht van 17 op 18 September naar zijn schip terug, nadat hij aan den wal was geen passagieren. Toen hij het scheepstrapje afliep, werd hij plotseling bij de keel gegrepen door iemand, die hem toeriep: je portemonnaie, anders steek ik je dood. M. herkende de stem van den verdachte, die vroeger als tweede matroos op den zand zuiger werkzaam was geweest. Hij had hem zijn portemonnaie, inhoudende ruim 4 ge geven. De dader is den volgenden dag door de Arnhemsche politie gearresteerd; het geld bedrag werd nog op hem gevonden. Evenals bij het vooronderzoek ontkende hij ook tijdens de behandeling voor de recht bank hardnekkig iets van de afpersing te weten. In zijn requisitoir merkte de subst. officier van justitie, mr. Graaf van Limburg, op, dat de verdachte geen voldoend alibi kan ver schaffen. Er is een hiaat, het tijdstip van de afpersing klopt. De verdachte is reeds eerder wegens af persing en diefstal met geweldpleging ver oordeeld. Spr. eischte thans drie jaar ge vangenisstraf met ter beschikking stelling aan de regeering. De verdediger, mr. J. ter Horst uit Arnhem, drong aan op een hernieuwd psychiatrisch onderzoek. De uitspraak volgt op 17 Januari. PALEMBANG, 4 Januari. (ANETA.) De heer H. A. van Eek, boormeester bij de Nederlandsche koloniale petroleum Mij., is in de omgeving van Palembang door een koelie vermoord. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer laat een vrouw achter met een kind van drie jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1