WOENSDAG 11 JANUARI 1939 VEKKENIGING T.B.V. FABRIEKS- EN HAND WERKSNU VERHEID. VOLKSUNIVERSITEIT. ONDERWIJSVOORDRA CHTEN. P. J. SEEUWEN. t ERNSTIGE BOTSING. VAN EEN LADDER GEVALLEN. IN HET RUIM GEVALLEN. INBRAAKJE. R. D. M. ZWITSERSCHE KUNST. EEN SCHOON VERHAAL. GEMEENTERAAD. TENTOONSTELLINGEN. ZEEVAARTSCHOOL. JUBILÉ. BURGERLIJKE STAND. WERKLOOZEN. EN ARMENZORG. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. VOORLICHTING VAN NIET- KATHOLIEKEN. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. MAASSLUIS. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De heer W. Smit spreekt over de machine-installatie van de „Nieuw Amsterdam". Gisteravond heeft de Vereeniging tot be vordering van fabrieks- en handwerksnijver- heid alhier in de vergaderzaal van Huize Ulrich een vergadering gehouden, tijdens welke de heer W. Smit, chef van de teeken kamer der HollandAmerika Lijn, een voor dracht hield over de machine-installatie van de „Nieuw Amsterdam". Nadat de voorzitter, de heer ir. C. F. Riiter, de bange dagen uit het afgeLoopen jaar had gememoreerd en den aanwezigen een „zeer goed 1939" met behoud van den vrede had toegewenscht, dankte hij de afgetreden be stuursleden voor hetgeen zij voor de vereeni ging hadden gedaan, terwijl hij de nieuwe bestuursleden, de heeren Ulrich, v. d. Wilde en Grotus, welkom heette. De oud-penningmeester de heer Pot, bracht het financieel verslag uit. Hieruit bleek een saldo in kas van 909.52, Vervolgens werd het woord verleend aan den heer W. Smit voor het houden van zijn voordracht. Spr. noemde de Nieuw Amster dam een gevaarlijke concurrent voor de buitenlandsche groote schepen. In gezellig heid en comfort kan het schip met de reuze schepen wedijveren. De heer Smit ging de geschiedenis van den bouw na. Bij andere schepen schijnt hoofd doel te zijn het behalen van den blauwen wimpel, bij de Nieuw Amsterdam gaan voor op veiligheid, comfort, zuinigheid en be- trotwwbaarheid. Zoo hebben de andere schepen meer ma- chine-geraas. Men had de keuze tusschen electrisehe voortstuwing, zooals bij de „Nor- mandie", en turbine voortstuwing. Voor het vlaggeschip van de H. A. L. is het laatste gekozen. Spr. gaf daarover vele technische bijzon derheden, mede aan de hand van lantaarn plaatjes, waarbij hij gelegenheid vond ver gelijkingen te maken met andere groote schepen. Per dag wordt op het schip 400 ton zoet water gebruikt. Circulatie van 't warme water voorkomt zooveel mogelijk het morsen van zoet water, dat op een schip natuurlijk vrij kostbaar is. De machinekamer neemt een lengte in van 82 M. De ketels staan niet langsscheeps, maar dwarsscheeps. De venti latoren zijn centraal te regelen. Spr. vertelde vele interessante bijzonder heden over den Schelde-Yarrowketel, over de branders en de brandstofleidingen aan den ketel, over de turbine met de rondselas, enz. Het aantal lampen op de Nieuw Amster dam bedraagt 15.000, voorts zijn er 200 elec trisehe kachels, 20 electrisehe klokken, 14 liften en 4 roltrappen. Wanneer men dan nog overweegt den electrischen stroom, benoo- digd voor de motoren, dan zal een gebruik van 1400 Kilowatt per uur niet verwonderen. De heer Smit ging voorts uitvoerig in op het gesloten voedingssysteem van de machi nerie. Na de pauze werd het verhandelde nog verduidelijkt door een film. Het trio Henriette Bosmans (piano), Louis Zimmermann (viool) en Raphael Lanes (cello) gaven in de Doelenzaal een kamer muziekavond met werken van Smetana, Strauss, Debussy en Beethoven. Begonnen werd met het trio van Smetana op. 15, vlakke muziek, langdradig en zoo goed als zonder emotie, daarbij met een domineering van de pianopartij, waarbij viool, en cello dikwijls heelemaal in het ge drang komen en maar weinig gelegenheid krijgen zich te uiten. Men moet zich ver wonderen over het feit, dat concertisten van standing als deze een dergelijke keuze hebben kunnen doen- Daarbij kwam nog, dat de vertolking erg tam, mak en zonder begeestering was, terwijl ook het samenspel aan verzorging en gelijkheid nog wel wat te wenschen liet. In Strauss' sonate op. 18 voor viool en piano kreeg het middendeel „Improvisation" een reproductie van zeer mooie kwaliteit. Zimmermann streek hier een warme volle toon en deed van zijn artistiek en violis- tisch meesterschap volop genieten. Zeer mooi van toon, voordracht, techniek en samenspel was de sonate van Debussy van cello en piano, waarbij de pianiste en de cellist elkaar geheel begrepen en door mooi op elkaar ingesteld zijn, deze muziek alle waarde gaven. Henriette Bosmans, die heel den avond haar niet lichte taak prachtig en met groote toewijding vervulde, speelde in deze De- bussy-sonate de pianopartij, welke het zwaartepunt van het werk is, met veel ex pressieve stemming en kleurwisseling. In Beethovens Trio op 70 no. 1 (Geister trio), waarvan we het eerste deel hoorden, werd intiem triospel van de beste soort ge geven- Hier waren een sluitend geheel, een begrepen samenwerking; kon men luisteren naar geacheveerd en uitstekend spel, was warmte en bezieling in voordracht en uit beelding. G. B. en W. bevelen aan voor de benoeming leeraar in lichamelijke oefening aan mid delbare scholen: 1. den heer A. Verschoof alhier, 2. den heer G- J. W. Brand te Schie dam, 3. den heer W. C, Theyn alhier. B. en W. dragen voor de benoeming van onderwijzend personeel aan de Gemeentelijke Vakteekenschool aan de Vestastraat: a. voor leeraar in lijnteekenen: den heer D. Hoekveen te Hillegersberg. b. voor leeraar in handteekenen: den heer A. Leeflang alhier. c. voor leeraar in wiskunde: den heer A. Versluis alhier. d. voor leeraar in de Nederlandsche taal: den heer J- de Waal alhier. e. voor leeraar in wiskunde: den heer S. H. J. Wanrooy alhier. I. voor onderwijzer: a. aan de school voor g.l.o. A no. 156: de heer G. A. van Grondelle te Goes. b. aan de school voor g.l.o. A no- 204: den heer J. Dekker, wachtgelder, II. voor onderwijzeres: a. aan de school voor g.l.o- B no. 10: mejuffrouw A. B. Pom- per. b. aan de school voor g.l.o. A no. 33: me juffrouw O. van Loon te Capelle a. d. IJssel. c- aan de school voor g.l.o. A no. 138: me juffrouw E. A- Koning te Ruurlo. d. aan de school voor g.l.o. A no. 213: me juffrouw G. J. den Ouden te Bergambacht e. aan de school voor g.l.o. A no. 253: me juffrouw Th. W- E. Termos. f. aan de school voor buitengewoon lager onderwijs no. 2: mejuffrouw G- A. Groene- veld alhier. Na een zeer korte ongesteldheid, vrijwel plotseling kan meh zeggen, is Maandagmid dag na het ontvangen van de laatste H. Sa cramenten overleden de heer P. J. Seeuwen, oudste firmant van de firma Seeuwen Co. Corgadoors, Expediteurs en Assuradeurs al hier. Bijna vijftig jaren lang is de heer Piet Seeuwen, die den leeftijd van zeventig jaren mocht bereiken, voor deze firma werkzaam geweest. Hij was in scheepvaartkringen een bekende persoonlijkheid en op de Rotter- damsche beurs, waar hij nog dagelijks placht te verschijnen, een algemeen gerespecteerde figuur. Hij trad hier in het bijzonder op als vertegenwoordiger van de Hull-lijn en de Wilson-lijn, waar van zijn firma agente is. Behalve voor de scheepvaart- en expeditie zaken, was hij ook voor de assurantie-afdee- ling zijner firma werkzaam. Van 1925 tot 1930 is de heer P. Seeuwen consul geweest van Columbia. De begrafenis zal Donderdag a.s. geschie den op de R. K. Begraafplaats in Crooswijk, na een plechtige uitvaart in de kerk aan den Westzeedijk. Door het sterven van zijn oudsten broe der is nu de heer L. W. Seeuwen de eenige firmant geworden in deze zeer oude Rotter- damsche onderneming. Gistermiddag is op den Dordtsche Straat weg een auto van de Posterijen, bestuurd door den 38-jarigen W. A. Koeling, wonende Gerard Scholtenstraat, in botsing gekomen méf een bespannen groentenwagen, bestuurd door den 20-jarigen I. L. Molendijk, wonende te Barendrecht. De oorzaak van het ongeval moet geweest zijn, dat de groentenman plot seling naar links uitweek, toen er een tram naderde. De groentenwagen werd van achte ren gegrepen, waardoor de chauffeur van de Postauto zoo hevig met zijn hoofd tegen de voorruit botste, wat hij eenige hoofdwonden opliep. Hij is in het Ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd. Gistermiddag om kwart over vier is de 30-jarige A. Jansma, wonende in de Schelp straat, bij werkzaamheden in de Mauritsstraat van een drie meter hoogen ladder gevallen. Hij liep een hoofdwonde op en is per auto van den G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Hedenmorgen om negen uur is de 21-jarige schippersknecht C. den Uil wonende onder Hardinxveld aan boord van het in de Waal haven liggende Rijnschip „Soembing' toen hij bezig was met het dichtmaken van de luiken in het ruim gevallen. De schippers knecht kwam op de lading erts terecht. Met verwondingen aan haofd, linkerhand en lin kerknie is hij per Politie III vervoerd van het bureau van de Rivierpolitie en vandaar per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisterenmiddag is met behulp van valsche sleutels ingebroken in de woning van J. A. N. aan de Hendrik Sorchstraat. Ontvreemd werden een bedrag ad 40, een gouden broche en een gouden ring. B. en W. doen den Raad het voorstel om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de N.V. De Rotterdamsehe Droogdok Maat schappij van een perceel grond en water aan de Boven Heyplaat, groot pl.m. 2400 c.A., tegen 5 M2, zoomede tot uitgifte in erf pacht aan deze N-V. van een strook terrein en water ter plaatse, groot pl.m. 500 c.A., tegen een canon van 0.10 per M2 per jaar. De club „Helvetia" en de Rotterdamsehe Kunstkring geven in samenwerking op 16 Januari een avond in het Museum Boymans, waar Dr. G. Jedlicka bij lichtbeelden zal spreken over „Schweizerkunst der Gegen- wart". Doch de politie wil het maar niet gelooven. Met het Noorsche s.s. Luossa, komende van Narvik, is meegekomen de Noorsche stoker M. K. O., oud 36 jaar, wonende te Tromsö. Hij deed een schoon verhaal. Hij zou n.l. aan boord werkzaamheden hebben verricht, toen het schip nog ter lading in de haven lag, Hoe het kwam wist hij niet, maar op een gegeven moment betrapte hij zichzelf, dat hij geslapen had. En toen hij een blik naar buiten wierp, bemerkte hij dat het schip reeds in volle zee was. Dat was een leelijk geval De politie alhier vond het geval al even leelijk. Ze vond het verhaal wel boeiend, maar geloofde niet erg in de waarheid ervan. Daarom is de man in kennis gebracht met den Vreemdelingendienst. A.s. Donderdag Vliegveld aan de orde. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 12 Januari a s. Behandeld zullen o.m. worden: Het voorstel inzake uitpad naar den Schie- damschen Singel van een ter plaatse naast de Bijenkorf te stichten bebouwing. Het voorstel tot wijziging van het interieur van de Raadszaal. Het nadere voorstel inzake overbrenging van de burgerluchtvaart van Waalhaven naar een terrein in den polder Zestienhoven. Het voorstel tot instelling van een levens- middelenraad. In de kunstzaal van Gebr. Koch aan de Noordblaak 23 te Rotterdam wordt van 11 tot 31 Januari a.s. een tentoonstelling ge houden van werken door mevr. Eggink-van Stolk. Voor de benoeming als tijdelijk leeraar in seinen en opnemen aan de Zeevaartschool wordt voorgedragen de heer R. A. Broek te Haarlem. De heer D. G. Hazelzet, onder-magazijn meester bij het Gemeente Gasbedrijf, her denkt Zaterdag 14 Januari a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Aangiften van 10 Januari 1939. BEVALLEN: J. Wolvers—Pluut d. C. Cats- burgHerpst z. J. de PaterZevenbergen z. c; W. de Graaff—Vonk z. A. Radecke—v. d. Draai d, G. VermaasFreling z. E. H. MoermanKerkhoven d. en z. N. Kramer de Vries z. G. Gelderblomde Jong d. P. WoldhuisBezemer z. A. Dielemande Groot d. J. GeleijnseHordijk z. W. v. Diggele Baan d. D. SreefkerBuket d. S, v, Vuuren Lagendijk z. 4 H. V. d. MeijdeLuykenaar d. G. J. v. SommerenWijkmans d. E. v. DrielSparreboom d. M. J. SchippersDie- deriks d. B. de JongHoogstad z. D. v. d. MerweKnobb'e z. C. v. KrimpenBrijs d. S. KoopenholRoukema d. A. H. de Goede Barlinckhoff z. J. A. BarendrechtStok z. F. M. W. v. Heusdenv. Doorm d. A. Poppeliersde Nies z. A. P. Lobbezoe Weerheim d. P. Kooiman—v. Someren d. M. M. BisschopAlmekinders d. J. N. Piet- jouwGeleijnse d. A. M. M. J, Wolders Schoenmakers d. E. Schutv. Kasteel z. G. D. v. Schoorv. d. Starre d. M. M. TermorshuizenWHo ogen dam z. E. M. Gras- boer—Schilder d. C. J. Bout—Mühlsteff z. A. H. M. Stout—Sontag d. J. Meeldijk—Troost d. G. M. Noordhoekdè Kater z. M. Kan- tersRexwinkel d. OVERLEDEN; H. Vermei) wedr. V. M. C. Diederik 75 jt E. Vreugdenhil ong. man 34 j. B. stoelen'dreijer vrouw v. A. M. J. Hijmban 82 J. G. J. Windmeljer man v. G. C. Penning 49 j. J. de Koning man v. A. C. E. de Geus 64 j. F. B. Willemsen man v. B. J. Pont 39 j. M. G. Bouteille wed. v. H. J. Mooy 77 j. P. K. Timmerman ongeh. man 58 J. W. F. J. Nijsen man v, E. Steevens 62 j. D, Oostwoud wed. v. C. Kromziek 73 J. B. M. Hejjmans man v. S. Pins 68 j. G. F. Schroeyers ongeh. man 68 j. A. de Boer vrouw v. W. F. C. Cramer 49 j. C. Schnitger wedr. v. G. v. Veen 80 j. C. J. ten Bosch vrouw v. B. J. J. v. d. Horst 64 j. M. Vreeswijk vrouw v. J. Boere 80 J. C. M. de Groot vrouw v. G. v. Hoewtjk 35 j. M. Kers man v. F. Schmidt 58 j. A. v. d. Klooster vrouw v. W. C. de Kat 42 J. J. F, Kastens ongeh. man 64 J. J. Groenenboom d. 4 m. H. W. v. Eek ges. vrouw v. J. P. J. Gardien 67 j. C. T. Sijlaar man v. N. v. Veen 74 j. L. P Hollander man v. J. M. Niggelie 80 j. P. j! Seeuwen ongeh. man 70 j. F. Hoskorn ongeh. man 77 J. B. M. Visser man v. M. C. Wiering 46 J. In 1938 hooger dan in 1937. In de periode van 30 October3 Decem ber werd door den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon uitgekeerd aan werkloozen en armlastigen een bedrag van ƒ2.271.959.75 tegen ƒ2.260.320.46 in de overeenkomstige periode van 1937. Tot 3 Dec. werd uitgekeerd ƒ21.642.815,39 tegen ƒ21.335.460,64 in dezelfde 48 weken van 1937. t Uitslagen clubkampioenschap. Van de eerste drie ronden van de clubcompe titie 1938/1939 van den Rotterdamschen Schaak bond, zijn thans op eenige gevallen na, alle uit slagen bekend. Wij laten ze hieronder, voor zoover zij de hoofd-, 1ste- en 2de klasse raken, volgen: Hoofdklasse: 1ste ronde: Centrum ISpangen I 6—4; Westen IMessemaker I (Gouda) 55; Wilhelm Steinitz IRotterdamsch Schaakgen. I 55; 2de ronde: Wilhelm Steinitz IWesten I 37; Centrum IExcelsior I 46; Spangen I Rotterd. Schaakgen. I 55; 3de ronde: Excelsior ISpangen I 3%6%; Rotterd. Schaakgen. I Westen I 5Vz4%; Messemaker 1 (Gouda Centrum I 7%—2(£. Klasse Ia: 1ste ronde Charlois IK.R.S.V. II 7%2%: Eerste Schied. Schaakvereen. IKra lingen II 55; Rotterdam IPion II 91; Tria non IVlaardingen 5 6(43(4: 2de ronde: Vlaardingen I—N.R.S.V II 3(4—6(4: Charlois 1 —Eerste Schied. S.V. I 64; Pion IITrianon I 1(48(4: Kralingen IIRotterdam I 55; 3de ronde N.R.S.V. II—E.S.S. I 5(4—4(4: Rotter dam ICharlois I 46; Trianon IKralingen II 3(46(4: Vlaardingen IPion II 82. Klasse I B: 1ste ronde Dordt IN.R.S.V. III 3—7: Hillegersberg IKralingen III 64; One- simus IWesten II 55; Pion IRode Spelers I 55 2de ronde: Rode Spelers IN.R.S.V. III 6(43(4; Westen IIPion I 64; Kralingen IIIOnesimus I 3(46(4; Dordt IHillegersberg I 73; 3de ronde: N.R.S.V. IIIHillegersberg 5 4(45(4; Onesimus IDordt I 6(43(4; Pion I— Kralingen III 3(4»*—3(4**; Rode Spelers I —Westen II 4(4—5(4. Klasse Il-a: 1ste ronde: G.E.B. IWesten III 55; Maassluis ISpangen II 37; Overschie I—Rotterdamsch Schaakgenootschap II 5(44(4; Wester Toren I E.S.S. II 7 3; 2de ronde: Westen IIIMaassluis I 64; Overschie I G.E.B. I 5(44(4; Wester Toren ISpangen II 64; E.S.S. II—Rotterd. Schaakgen. II 5(44(4; 3de ronde: E.S.S. II—Westen III 6(4-3(4; Rotterd. Schaakgen. IIWester Toren I 37; Spangen IIOverschie 82; G.E.B. IMaas- sluit I 7(41(4- Klasse II-b: 1ste ronde: O.D.I. (Dordt)Pion III 4(45(4: Zwarte Dame ITrianon II 6(43(4; Charlois IIRotterdam II 6(43(4; Dordt IIExcelsior II 3(46(4; 2de ronde: Excelsior IIPion III 6(43(4: Rotterdam II Dordt II 55; Trianon IICharlois II 73; O.D.I. IZwarte Dame I 7(42(4; derde ronde: Pion IIIZwarte Dame I 23; Dordt IITrianon II 4(44(4. Excelsior IIRotter dam II 5***—2***. Klasse II-c: 1ste ronde: Twentsche Bank I Pion IV 7(42(4; Centrum IISpangen III 55; Hillegersberg IIExcelsior 37; O.D.I. II De jaarlijksohe ontmoeting „Alle Neune" „Aoht om de Lange" te Delft heeft voor de eerste ronde plaats gehad op de banen van „Modern". De voorwaarde is, dat alle leden van „Alle Neune" werpen tegen een gelijk aantal leden vart de Delftenaars. „Alle Neune" had 10 leden op het appèl, zoodat 20 man den strijd aan bonden. Waar de Delftsche club bijna 40 leden heeft, is haar eerste 10-tal voor een andere club wel niet te benaderen. Het is echter bij deze ont moeting gebleken, dat de „Gistmannen" verge leken bij het vorige jaar zeer vooruit gegaan zijn en stellig weer baanvast geworden zijn, zoodat de sterkere leden van „Alle Neune" hun handen vol gekregen hebben. Zelfs is het hoog ste totaal in handen van Delft gekomen, waar voor een extra-compliment aan den heer Ver steeg wel op zijn plaats is. De uitslagen waren de volgende: Delft: Versteeg 123—115238; Heilbron 110—103 —213; H. Vink 106—105—211; Geurink 11197 208; Zuidam 102—101—203; Ponstjjn 97—94—191; Snelders 10089189; Ferdinandus 9495—189; Schareman 98—89187; G. Vink 100--85185. Rotterdam: Borkus 114-122236; Strack van Sohijndel 112—113—225; Koster 108—115—223; de Willigen 100114214; v. Leeuwen 110103 —213; v. Meel 90—98—188; Botzen 9—76—174; Vreugdenhil 75—96—171; Smit 80—89—169; Burcksen 95—64159. De totalen zijn dus Delft: 2014, Rotterdam 1972. Op 25 Januari vindt de return wedstrijd plaats op de banen van „8 om de Lange" te Delft. Vanaf Maandag a.s. 16 Januari en de daarop volgende vier Maandagen tot en met 13 Februari zullen In de kerk aan de Van Oldebarneveltstraat 95, des avonds om half negen conferenties gehouden worden over den waren godsdienst, speciaal ter voorlich ting van niet-katholieken en allen die zich daarvoor interesseeren. De toegang tot deze conferenties is vrij, zonder eenig entréebewijs. De conferenties zullen gehouden worden door een en denzelfden persoon en wel door den zeereerw. pater G. van Kalmthout, prior van 't Sint Thomas' studieklooster te Zwolle. Pater prior van Kalmthout heeft op dit gebied een erkenden staat van dienst en heeft daarin een beproefde ervaring. Hij is een rustig welsprekend redenaar met een zeer in structieve voordracht, die voor iedereen be vattelijk is en boeiend blijft tot het laatste woord. Achtereenvolgens zal pater v. Kalmthout de volgende onderwerpen behandelen16 Januari „de noodzakelijkheid van den waren godsdienst"; 23 Januari„de Stichter van den waren godsdienst"; 30 Januari„de organisa tie van den waren godsdienst"; 6 Februari de Katholieke Kerk de ware godsdienst"; 13 Februari„de bezwaren tegen den waren godsdienst". 't Gaat niet om zieltjes te winnen, niet om proselietenmakerij, maar het is te doen om in deze ontredderende wereld, waarin zoo jammerlijk velen alle geestelijk en zedelijk stuur zijn kwijtgeraakt, dezen weer een bo vennatuurlijken steun en kracht te geven voor het zoo moeilijke leven. Zoo eindeloos velen leven in bedrukking en benauwenis, begrijpen den zin van het leven niet meer, voelen in hun troostelooze verlatenheid zelfs een zekeren afkeer van het leven. Deze begrijpelijke afkeer, die eens ook de heidenen in de oudheid zoozeer kwelde, is niets anders dan een onmetelijke behoefte aan God. Alle vertrouwen in de machten en krachten dezer wereld heeft de moderne menschheid verloren, aan de vertwijfeling ten prooi staart zij in de leegte van duisternis, waar geen licht van eenige vertroosting meer doordringt en verlicht. Wij moeten den weg terug, terug naar God. De wereld heeft God uitgebannen en het gevolg daarvan is, dat de menschheid zich rampzaliger voelt dan ooit. Alle levenssystemen, die het buiten het oude Christendom beproefd hebben den mensch tevreden en gelukkig te maken, heb ben hopeloos te kort geschoten en gefaald. Eindeloos velen hebben God verlaten, maar ook eindeloos velen zijn weer Godzoekers ge worden en hebben met den grooten Augusti- nus weer hun rust en geluk gevonden in God. Zoo, dat hun bij alle beproeving van het leven tóch weer het innerlijke geluk van het wezen straalt. Als op onze vaderlandsche kusten een schip in nood verkeert, dan gaat onze bewonde ring uit naar de stoere kerels, die hun leven wagen om dat van anderen, al is het ook maar van een enkele, te redden en in veiligheid te brengen. Wij zijn trotsch op 'n vereeniging als het Roode Kruis, die altijd gereed staat hulp te verleenen, als rampen en ongelukken ons vaderland bedreigen. Mogen dan de geestelijke helpers en red ders onbewogen blijven bij den grooten gees telijken nood, waarin onze wereld dreigt ten onder te gaan Mogen zij zich bepalen de eigen kudde onder veilige hoede te houden, of zijn zij niet verplicht naar het voorbeeld van den Goeden Herder uit te gaan en te zoeken naar wie verloren raakt. Dit is het doel van deze conferenties voor hen, die God en godsdienst niet kennen, en onbewust zijn van den rijkdom, dien anderen gelukkig in dezen grooten schat des levens kennen, genieten en waardeeren Zijn zij niet verplicht van dezen rijdom aan anderen, die hem missen en niet ken nen. mede te deelen Wij richten volksuniversiteiten op om ken nis en wetenschap tot gemeengoed te maken van het volk in al zijn rangen en standen. En zouden wij dan aan de menschen mogen onthouden voorlichting en kennis van wat wij meenen en hoogachten als de hoogste wetenschap de kennis van God en Zijn open baring. Wij loopen een Cineac binnen om ons op de hoogte te stellen van 's werelds jongste gebeurlijkheden. Dikwijls stelt ons dat nog teleur, constateeren wij met weerzin, dat alles in deze huidige wereld gaat om overmacht en geweld, parades van strijdkrachten, demonstraties van aldoor geweldiger oorlogs vloten. Waarom zouden wij dan ook niet eens een kerk binnengaan. Een kerk, waar woorden gesproken wor den van liefde, barmhartigheid, vergeving, vrede en broederschap. Over den levenden God. Daarvoor nu dienen deze conferenties. Gaat eens luisteren, het bindt u tot niets, het ver plicht u tot niets. Wij informeeren zoo vaak naar menschen, met wie het leven ons in aanraking brengt, naar de soliditeit van zaken, die wij maar oppervlakkig kennen. Wij willen ons zeker stellen. Waarom zouden wij ook niet eens infor meeren naar God Misschien wordt dit de eenige kans, dat God in Zijn oneindige liefde nog eens Zijn reddende en vaderlijke Hand op ons legt. Wij zullen er niet slechter op worden. Katholieken, gij, die in uw omgeving niet- katholieken kent, menschen, die gij misschien tot uw vrienden rekent .menschen, die gij Waardeert om hun karakter en natuurlijke rechtschapenheid, maar van wie gij betreurt, dat zij eigenlijk God en godsdienst niet ken nen. Maakt er hen eens attent op, neemt hen eens mee. Misschien dat zij er hun leven lang u er dankbaar voor zullen zijn. Op groote schaal wordt aan deze conferen ties openbaarheid gegeven. In acht parochies van deze stad zijn aan 40.000 adressen kennisgevingen en uitnoo- digingen gezonden om deze conferenties te komen bijwonen. Spreekt ook gij er over als de gelegenheid te pas komt. Er wordt geen godsdienstoefening gegeven, alleen een cursus. Alleen een praeludium van orgelspel,, een zangkoor zal een enkel lied zingen, en dan verder alleen de priester, de prediker, de redenaar, die u de groote levensproblemen zal voorhouden. De tijden zijn ernstig, laten wij ook ern stig zijn. De tijden zijn vol verwachting, dat God weer tot ons komt. ■7- L. KNOOP. JUBILEUM L. KNOOP. In aansluiting op het bericht, dat de heer L. Knoop, chef van de le afd. ter gemeente secretarie alhier, op 15 Januari a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum te Vlaardingen hoopt te herdenken, kan nog het volgende worden medegedeeld. Met ingang van 15 Januari 1899 werd de heer Knoop benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Vlaardingen, waar hij werkzaam werd gesteld op de afd. Bevolking en Burger lijke Stand. Na eenige jaren werd hij over geplaatst naar de afd. Alg. Zaken en Finan ciën, terwijl hij daarna belast werd met de werkzaamheden verbonden aan de uitvoering der militaire wetten. Deze afd. Militaire Za ken werd later gecombineerd met de afd. Be volking, terwijl met ingang van 1 Januari 1933 het bureau Burgerlijke Stand bij deze afdeeling werd ondergebracht, zoodat sinds dien tijd, de heer Knoop als chef met de leiding der werkzaam heden op deze afdeeling is be last. Gedurende zijn 40-jarige werk zaamheid ter se cretarie alhier heeft de heer Knoop niet al leen medege maakt den con stanten groei on zer gemeente, doch ook de om vangrijke uit breiding der se cretarie-werk zaamheden, als gevolg van het feit, dat de uitvoering van talrijke wetten en besluiten aan de gemeentebesturen werd opgedragen. In dien tijd verdub belde het inwonertal der gemeente, ter wijl de toeneming der werkzaamheden uit breiding van het ambtenarenkorps noodzake lijk maakte. Waren er bij de komst van den heer Knoop alhier, in het geheel slechts vijf ambtenaren ter secretarie werkzaam, thans werken alleen op de secretarie-afdeeling van den heer Knoop, reeds acht ambtenaren. Tengevolge van de op zijn afdeeling uitge voerde werkzaamheden, komt het publiek het meest met die secretarie-afdeeling in aan raking. Tegenover het publiek heeft de heer Knoop immer getoond, een hooge opvatting van zijn plicht als ambtenaar te hebben. Bii een strikt rechtvaardige toepassing der vele voorschriften, heeft hij met groote bereid willigheid de belangen der burgers gediend. Ook buiten zijn bureau-uren deed men, indien zulks noodig was, nimmer tevergeefs een be roep op hem. Verwacht mag dan ook worden, dat het den heer Knoop op den dag van zijn bijzonder jubileum niet aan belangstelling zal ontbre ken. In verband met het feit, dat 15 Januari op een Zondag valt, zal de huldiging van den aanstaanden jubilaris plaats hebben op Maan dag 16 Januari des namiddags ten drie uur ten Stadhuize, terwijl er daarna gelegenheid zal zijn den jubilaris te complimenteeren, van welke gelegenheid ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. AANGEHOUDEN Door de Utrechtsche politie is alhier terug gebracht de minderjarige B., van hier, die te Utrecht zonder geld om verder te reizen was aangetroffen. Door de politie alhier werd aangehouden de 16-jarige T. uit Rotterdam, die verklaarde geld van zijn patroon te hebben verduisterd en geen weekloon te hebben ontvangen en nu niet naar huis terug durfde. De jongen is aan de kinderpolitie te R'dam overgegeven. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1938 30424. Het vermeer derde dooa- geboorten met 626, door vestiging met 1199, totaal 1825. Her verminderde door overlijden met 215, door vertrek met 1339, totaal 1554. Totalf vermeerdering over het afgeloopen jaar 271 personen. r inwoners op 1 Januari van dit jaar 30695 (n.l. 15347 vr. en 15348 mannen). Het aantal huwelijken in December bedroeg 13 en de vermindering in December bedroeg 20. BINNENGEKOMEN Aan de Nieuwe Matex N.V. is aangekomen het Ned. stoomschip „Tajandoen", met stuk goed van Batavia. Het schip is weder naar Amsterdam vertrokken. Aan de E.N.C.K. is aangekomen het Ned. stoomschip „Jeannette" ledig van Rouaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornells W., zoon van C. A. de Vette en T. H. Hillenaar, Waalstraat 42 Frederikus, zoon van M. van Aggelen en A. Scheepen, Arn. Hoogvl.straat 85 Matthijs' zoon van M. Brons en B. M. Oskam, Mark graaflaan 16 Adriana, dochter van L. Hak ker en A. O verduin, 1. Bierslootsteeg 6 OVERLEDEN: Pieter C. Dobbelstlin," oud 75 jaar, Emmastraat 71 Arie de Kok oud 4 maanden, Joubertstraat 3 Pietertje de Heer, oud 84 jaar, wed. van E. van der Waal, Rontgenstraat 36 Job van Eijk, 88 jaar wed. van D. Groeneveld, D 9, Bierslootsteeg 4 Geertruida M. Veenendaal, 85 jaar, wed, van H. Peters, Verpl. Chasseplein 5. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van der Windt, Joubert straat 1, portemonnaie met inhoud; van Dijk, Steijnstraat 57, handschoen; Dekker, Wm. Beukelsz.straat 79, rijwiejplaatje; Kun, schip Imkje, Oude haven, grijze poes; van der Struys, Vettenoordstraat 68, paar beenpijpen met riem en rijwielpl. wj.; Pille, van der Driftstraat 46, handschoen; Politiebureau, sjaal, portemonnaie met inhoud, rijwielpomp, kindertaschje. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Er heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan in het pand Willem de Zwijger* straat 47. In de laatste weken zijn geen opgaven meer ingekomen met betrekking tot het voorko men van diphtherie-gevallen, zoodat het ge vaar voor uitbreiding van deze ziekte als ge weken kan worden beschouwd^ WONINGBOUW. Op 1 Januari 1938 waren in uitvoering 69 woningen. Op 31 Dec. 1938 waren in uitvoe ring 30 woningen. In 1938 is de woningvoor raad vermeerderd met 146 nieuw gebouwde -woningen; door verbouwing van panden is het aantal woningen met 3 vermeerderd, totaal alzoo 149 woningen. Door slooping en onbewoonbaarverklaring is het aantal woningen met 6 verminderd, zoodat de totale vermeerdering bedraagt 143. Op 1 December waren in uitvoering 30 nieuwe woningen. In den loop dezer maand zijn geen woningen voltooid, noch is met den bouw aangevangen, zoodat op 31 De cember 1938 in uitvoering waren 30 wo ningen. INENTING. Op Woensdag 18 Januari a.s, des voor middags half tien is er ten huize van dokter Roest Crollius, Rotterdamsehe Rijweg 18 ge legenheid tot kostelooze inenting en herinen ting tegen de pokken, BEVOLKING, Gedurende de maand December is het aantal Inwoners onveranderd gebleven n.l. 10.162, waarvan op 1 Januari j.l. 5047 man nen en 5112 vrouwen waren. Het aantal geboorten bedroeg in die maand 20 en het aantal sterfgevallen 7. Er vestigden zich in deze gemeente 85 personen en er vertrokken er 98. DE BURGERWACHT. Bij de Burgerwacht zijn bevorderd tot Burgerwacht le klasse P. Boelhouwers en I. Huyser en tot ploegcommandant J Jonge- neelen_ DE AUTOBUSDIENST. Van meerdere ingezetenen, voornamelijk uit de omgeving van „het Zomerland" zijn klachten ingekomen over het „steeds vol zijn" van de autobussen van de R, A. G. O M. die den dienst R'damIJsselmonde Ridderkerk onderhoudt. Velen moeten in de bussen, hoewel dit verboden is, staan. Er wordt een halfuurdienst onderhouden, Van gemeentewege zal er op aangedrongen wor den een kwartierdienst in te stellen althans op de spitsuren. Opgemerkt wordt, dat de ze dienst de eenige verbinding met Rotter dam vormt. DE BRANDWEER. Besloten is den eersten tijd nog niet over te gaan tot aanschaffing van brandweeruni formen Voorloopig zullen de brandweerlie den voorzien worden van armbanden WEGVERZAKKING. Gisterenmiddag vond in de pas gerestau reerde Prins Hendrikstraat een ernstige ver zakking plaats, welke echter zonder onge lukken is afgeloopen Een vrachtauto zakte op een gegeven oogenblik tot over de achter assen in den grond. Er had zich een diep gat gevormd, waaruit wagen met groote moeite kon loskomen. Het bleek dat onder het straatoppervlak een riool was gebroken, waardoor onder het plaveisel een gat ont stond. 125-JARIG BESTAAN KUSTARTILLERIE. Tot besluit der feestelijkheden bij het 125-jarig bestaan der kustartillerie had een. feestavond plaats, aangeboden aan officieren, onderofficieren en manschappen van de fort- bezetting alsmede voor genoodigden welke werd gehouden in Hotel Amerika. Om klokslag 8 uur opende de fortcom- mandant de kapitein W. van Dort dezen avond met een kcVt woord waarna on middellijk met het programma een aanvang werd gemaakt. Allereerst werd begonnen met eenige ta- bleux-vivants met lichteffecten voorstellende de paraatheid van het leger en de aanhanke lijkheid jegens Koningin en Vaderland. Daarna vergastte een onderofficier met zijn band de aanwezigen op wat lichte ope rette. en filmmuziek, wat al direct de stem ming bii de jongens erin bracht. Om te doen uitkomen dat ook dit Soort muziék bij zanglustigen heel artistiek kan worden uitgevoerd vervolgde het dubbel mannenkwartet „Octavo" onder leiding van den heer C. Greif Jr. het programma waar na de pauze werd aangekondigd waarna de prijsuitreiking plaats had van de in den middag gehouden wedstrijden. Na de pauze volgde declamatie door mevr, Mink, wier „Fortflitsen" bijzonder in den smaak vielen, terwijl als clou van den avond een vroolijke tweeacter werd opgevoerd ge titeld „Zwemkampioen Schoolslag". Tenslotte nog een 2de optreden van „Oc tavo" en van de band opgesteld achter het front van een draaiorgel met welke vinding sergeant Oefst bijzonder veel succes had Een prachtavond en een prachtig slot 'van een prettig gevierd jubileumfeest van het re giment kustartillerie DEFENSIEWERKEN. Aan den overkant van den Waterweg ls gisteren een aanvang gemaakt met den aan leg der pantserwerken, welk werk is ge gund aan dè fa. Simons te Schiedam voor 186.000. In de bovenzaal van Hotel „De Moriaan" hield de afdeeling Maassluis van den R- K. Bond voor Groote Gezinnen gisteravond een algemeene ledenvergadering. Nadat de voorzitter, de heer Jac. Zwaard den leden een Zalig Nieuwjaar had toege wenscht en de notulen waren vastgesteld, kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Hieronder bevond zich een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin verzocht werd aan het gemeentebestuur een adres te richten om in de algemeene politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het houden van vergaderingen, tentoonstellingen e.d. van het Neo-Malthusianisme worden verbo den. Besloten werd aan het verzoek van het Hoofdbestuur te voldoen en een desbetref fend adres aan het gemeentebestuur te richten. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaar verslag uit. Hieruit bleek, dat door huisbe zoek 17 nieuwe leden waren toegetreden. Het totaal aantal leden bedraagt thans 56, hetgeen een mooi resultaat is voor Maas sluis. Aan het jaarverslag van den penning meester wordt ontleend, dat de ontvangsten in 1938 in totaal 111,60 hadden bedragen en de uitgaven 106.20, zoodat er een batig sal do van 6.40 was. Bij de hierop gehouden bestuursverkie zing werd het aftredende bestuurslid Mevr. C. van ArdenneVermin herkozen. In de vacature Th van der Meijs, die zich wegens drukke werkzaamheden niet meer beschik baar kon stellen, werd gekozen de heer H. van der Burg, die zijn benoeming aannam.' Tot leden van de kascommissie werden be- noëmd de heeren F. J. van der Lely en S. P. Zwaard. Bij de rondvraag verzocht de heer van der Burg een krachtiger propaganda te voeren. Getracht zal worden de propaganda-film van den Bond hier te vertoonen. Verder zal een spreker worden aangezocht. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad en kringvergadering werd benoemd de heer H, van der Burg. „Och, waren lil* menschen wij*. (Dat i* heeiemeal niet noodig, ai* ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnI)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2