DE GEMEENTERAAD IN HET NIEUWE JAAR. 1 TM TYLER EN SPUD. Een ivoordief wordt gesnapt. v// DE BURGEMEESTER OVER DEN TOESTAND DER STAD. ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VRIJDAG 27 JANUARI 1939 Bevolking. Politie. CORRECTIE. „LACH IEDERE DAG". RECOLLECTIE R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. Piano-duo Annie Meys-Annie Nederbragt. R.K. ZUIDER TOONEËLKRING ZAR UND ZIMMERMANN. ONGEVAL 0/\u waar I's Tin ineens gesleveni In de hedenmiddag gehouden eerste raads zitting in het jaar 1939 heeft de burgemees- ster in zijn nieuwjaarsrede o.m. naar voren gebracht Hóoggeachte leden van den Raad, Aan het welkom, dat ik U gaarne toeroep, >noge ik al dadelijk verbinden mijn welge meende wenschen. Tot blijdschap stemden eerst de laatste idag van Januari en de herinneringsdag van 6 September. Zij getuigden niet alleen van geluk bij de geboorte van 't prinsesje, en yan het diep besef van eerbied en waardeering, Voor wat in 40 jaren de Landsvorstin ge weest is, maar ook wijl toen bleek hoe 't Nederlandsche volk in groote meerder heid Haar roepstem wilde volgen om „één" te zijn en te blijven; van vreemde smetten vrij. Het nieuwe Zusterhuis, dat aan de zieken zorg zoozeer tengoede kwam en tevens voor de stad een sieraad is geworden de keurige ingerichte toonzaal, die de belangen dient van 't koopende publiek en van den midden stand voorts het kantoorgebouw der Reini ging en het verbeterde lokaal der Keuring in de St. Anna Zusterstraat, het Mathenes- ser-sportpark dat uitgebreid werd en de be wijzen levert hoe in gezonde sport men be lang stelt, terwijl naast ander werk de burgerij zich niet onbetuigd lietik denk daarbij aan acties van den middenstand, de nieuwe school van Toonkunst, de tandheel kundige kliniek. Voorts strekte tot bemoediging de groei in 't bouwbedrijf. In elk deel der stad, zijn de open plekken aangewend voor bouw. Voort gezette opbloei op de werven, als in de tak ken van andere nijverheid, bewerkte een te ruggang in het werkloozencijfer. Het is Uw Raad bekend hoe over heel ons land en niet het minst in onze stad dit vraagstuk zorgen baart. Het vraagstuk van de werkloosheid, zoo van een permanenten als tijdelijken aard„geen werkloosheid meer", althans niet buiten de gewone gren zen, is tot een droom geworden waarvan een ieder voelt, dat er de werk'lijkheid voors hands is uitgeslotep maar wat toch hoop geeft en vertrouwen, dat is dat lands- en stadsbestuur er diep van zijn doordrongen, dat elke kracht moet inspannen. In onzen Raad werd openlijk herdacht het zilveren lidmaatschap van Wethouder Din- kelaar, terwijl als nieuwe leden zijn begroet de heeren A. W. C. de Leede en W. Weer- gan, zij vervingen de heeren Van Iersel en Van der Schelling. Van Mr. Sickenga, die bijna 35 jaar het ambt van Secretaris heeft vervuld, werd In de raadsvergadering van 25 Februari 1938 afscheid genomen. Zijn opvolger was Mr. Post, die den 12en April zijn 'ambt alszoo- danig aanving. Raadsbesluiten. In de vergadering van 12 April werd be sloten tot het verieenen van een jaarlijksche bijdrage tot onderhouding der molen „De Drie Korenbloemen", zoo ook voor den ko renmolen „De Vrijheid", i Bij besluit van 20 Mei werd een wijziging vastgesteld van het leerplan van den ge meentelijken handelsavondcursus, mede ln verband met de opleiding voor het midden standsdiploma. Ook werd medewerking verleend voor de stichting van een nieuwe lagere school voor de Vereeniging tot bevordering van Christe lijk Onderwijs. Op 1 Juli 1938 werd besloten aan de R.K. Vereeniging voor ziekenverpleging een hoo- gere bijdrage toe te kennen in de kosten van verpleging van on- en minvermogende pa tiënten. Ingevolge besluit van 16 September is met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aangegaan inzake het verkrijgen van een voorschot groot 465.000.ten behoeve van de stichting van een nieuw rioolgemaal in het Singelkwartier. Nog een tweetal besluiten verdienen ver melding, n.l. het verieenen van een crediet van 70.000.ten laste van het grondbe drijf ten behoeve van de omlegging van de waterkeering in Nieuw-Mathenesse en het aanwijzen van een terrein in den Nieuwland- schen polder als nieuwe stortplaats voor de gemeente-reiniging. In de vergadering van 4 October werden vastgesteld voorgevelrooilijnen voor het bouwblok begrensd door Gerrit Verboon- straat en omgeving. Voorts werd in die vergadreing nog ver leend een crediet van totaal 62.000.ten behoeve van straatwerken in de Gerrit Ver- boonstraat, Lange Nieuwstraat en Oranje straat het in gereedheid brengen van par keerterreinen op een gedeelte van de Plan tage en ter weerszijden van de Koemarkt- brug het aanbrengen van verkeersseinen in deze omgeving en het voorzien van de Koemarktbrug van nieuwe afsluithekken. Tenslotte kon in Uw vergadering van 14 December worden besloten tot het met de gemeente Rotterdam aangaan van een over eenkomst tot bevordering van een wijziging van de gemeenschappelijke grens en tot rui ling van in Oud- en Nieuw-Mathenesse lig gende gronden. Het inwonertal bedroeg op 31 December 1937 62460 en vermeerderde met 167 tot 62627. Het geboorteoverschot bedroeg 796 (1239 geboorten tegen 443 sterfgevallen). Daar entegen overtrof het aantal personen, dat onze gemeente metterwoon verliet (3505) -het aantal van hen, die zich hier vestigden (2876). Een verschil dus van 629. Dank zij het geboorteoverschot vertoont het bevol- gingscijfer toch nog eenige toename. W er kloozen-zorg. Op 1 Januari 1938 bedroeg het aantal in geschreven werkzoekenden bij de Gemeente lijke Arbeidsbeurs 4887. Het laagste aantal in het afgeloopen jaar werd bereikt op 20 Augustus 1.1. 3816. Het bedroeg op 1 Decem ber 1938 4087. In 1937 waren deze cijfers hooger. Het aantal ondersteunden ingevolge de crisissteunregeling bedroeg op 1 Januari 1938 2699, Het steeg vervolgens tot 2778 op 12 Februari; daarna daalde het tot 2147 op 20 Augustus. Ook dit aantal liep echter te gen het einde van het afgeloopen jaar we der op, n.l tot 2542 op 31 December. Op 1 Januari eri 31 December 1937 waren deze aantallen resp. 3196 en 2852. Het aantal uitkeeringen volgens de crisis- steunregeling verminderde van 136.600 in 1937 met een totaal uitkeerd bedrag van 1.623.027,66 tot 123.134 in 1938 met een totaal-steunbedrag van 1.548.057,29. Het aartal u"v Ir,gen door Maatschap pelijk Humbel; i i verminderde «enigszins, n.l. r.n 21.516 .a 1037 tot 31.213 in 1333. Het elcunbcdrag liep daarentegen op van 107.267,83 in lb37 tot f 199.557,32 in 1938. Commissie B. van het Plaatselijk Cris.s- comité zoowel als de Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden konden in 1938 haar werkzaamheden met de haar ter beschikking komende gelden voortzetten. V olkshuisvesting. De bouwbedrijvigheid nam in 1938 wat toe. Ten behoeve van den woningbouw werden verleend 23 bouwvergunningen voor 212 woningen. Voor verbouw van woonhuizen werden afgegeven 10 vergunningen. Grondbedrijf en Gemeentewerken In 1938 werd een oppervlakte vae 11506 M2. grond verkocht voor een totaalbedrag van ƒ219.091 Aan de verbetering van de verbinding Rotterdamschedijk, Gerrit Ver boonstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Burgemeester Knappertlaan is in 1938 met spoed voortge- werkt Verwacht mag worden, dat de werk zaamheden binnenkort gevorderd zullen zijn en dat het verkeer over het verbeterde tra ject kan worden geleid. Het politiecorps verrichtte in 1938 zijn taak met eere. Dat de klachten Over baldadigheid van de jeugd sterk verminderden mag voor een be langrijk deel worden toegeschreven aan het werk van de afdeeling Kinderpolitie. Tegen het einde van 1938 is het nieuwe alameeringssysteem in gebruik genomen. Bij branden, ongevallen, verkeersstoornis. sen e. d. werd 706 maal hulp verleend, het aantal ongevallen op den openbaren weg (geen aan- of overrijdingen,) bedroeg 110. Het aantal verkeersongevallen bedroeg 542; daarbij lieten 2 personen het leven, terwijl 176 personen licht of zwaar licha melijk letsel opliepen. Door de politie werden 134 personen verbonden. De motoren met zijspan van de motor brigade moesten in totaal 925 maal uitruk ken. De politie-auto's werden 735 maal ge bruikt bij justitiediensten enz.; ook werden er 81 zieken en gewonden mede vervoerd, n.l 50 naar eigen woning en 31 naar de ziekenhuizen. Het woonwagenkamp werd door 96 ver schillende wagens bezocht. De werkzaamheden van den vreemde lingendienst vermeerderden zoodanig, dat een rechercheur moest worden toegevoegd. Voor het diploma tot het redden van drenkelingen bekwamen zieh 24 politieman nen, 8 leden slaagden voor het diploma E. H. B. O. van het Ned. Roode Kruis, terwijl voor dit diploma nog 8 agenten in opleiding zijn; voor het examen van de Nat. Vereeni ging voor harmonische lichaamsontwikkeling sla.gden 26 leden van het corps. Het in December 1937 opgerichte politie- muziekgezelschap ving in Maart 1938 met de oefeningen aan. Brandweer. De Brandweer werd 73 maal geroepen, waarvan een 5-tal malen voor ernstigen brand n.l op 17 Maart in een houtwolfabriek aan den Buitenhavenweg; op 29 Maart en 9 De cember in den Walvischmolen; op 29 Sep tember in een isolatiefabriek aan de Over- schieschestraat en op 22 December in het Cornerhouse. Luchtbescherming. Behalve de leden van het politiecorps wer den ook vele andere gemeenteambtenaren en -werklieden geoefend voor den dienst van de Luchtbescherming. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming ver richt op dit gebied in goede samenwerking met de overheid, zeer loffelijken arbeid. Technische bedrijven. Ook over 1938 nam het electriciteitsge- bruik weder belangrijk toe. De afname be droeg pl.m. 28.270.000 K.W.U. tegen plm. 25.670.000 K.W.U in 1937, een toename dus van pl.m. 2.600.000 K.W.U. of 10 pet. Het lichtverbruik steeg met ruim 500.000 K.W.U. en het krachtverbruik met ruim 2.000.000 K.W.U. De gasverkoop bedroeg over 1938 (eigen verbruik en verlies niet medegerekend) pj,m. 6.345.000 M3. tegen pl.m. 6.045.000M3. over 1937. Ook hier dus een vërmeerdering n.i. van pl.m. 300.000 M3. of 5 pet In 1936 werd afgenomen pl.m. 1.872.000 M3. water tegen 1.804.000 M3. in 1937. Havendienst. Hoewel het aantal binnenkomende stuk- goedbooten ook in 1938 nog afnam, vertoo- nen de ontvangsten van dezen dienst toch og een zeer gering,e verhooging, hetgeen een gevolg is van het grootere aantal zee schepen, dat hier kwam. .Binnen kwamen 909 zeeschepen, tegen 849 in 1937 Van deze 909 schepen kwamen er 731 (in 1937 712) om te dokken en-of te re- pareeren aan alhier gevestigde scheepswer ven, terwijl de overige 178 schepen (in 1937 137) kwamen om te lossen, te laden of te bunkeren. De totale ontvangsten van den Haven dienst bedroegen; Havengeld 44.793.43 Brug- en sluisgeld 12,583.03 Loodsgeld 19,264.25 Kadegeld 288,75 Terreinhuur 967.20 Diversen 544.03 Aftw Totaal 78.440.69 ®vfL bedroegen de totale ontvangsten 75.175.14, zoodat 1938 3265.55 meer heelt opgebracht. Vleeschkeuringsdienst. Op 1 Jan. 1938 is in werking getreden (la tusschen de gemeenten Schiedam, Vlaardin- gen, Vlaardinger-Ambacht, Maassluis Maasland gesloten gemeenschappelijke rege ling inzake de uitvoering van de Vleescn- keuringswet. Sindsdien vormt het gebied van deze gemeenten wat de vleeschkeuring be treft één kring, den „Keuringskring Schie dam". Var.af dien datum is, onder leiding van den toen in functie getreden nieuwen Dirccleur, de organisatie, de centralisatie van de vleeschkeuring in den kring krachtig ter hand gencnién. Daar nog geen abattoir aanwezig is moes ten maatregelen getroffen worden, om, met instandhouding van de veelal niet aan de voorschriften voldoende particuliere slacht plaatsen, een zoo goed mogelijken toestand te bereiken. Zooals bekend is, hebben de proefheiingen ten behoeve van het te bouwen slachthuis in den Klein-Babberspolder tot een gunstig resultaat geleid en zullen U binnenkort na dere voorstellen inzake bouw bei-eiken. Ziekenhuizen. Gedurende 1938 waren in het Gemeente ziekenhuis opgenomen 1263 patiënten in 1937 1064) het aantal verpleegdagen be droeg 35082 (in 1937 29563) en het gemid delde aantal verpleegdagen per patient on geveer 28. Er werden 627 groote operaties verricht. In de Dr. Noletstichting waren gedurende het afgeloopen jaar 1008 patiënten opgeno men (in 1937 977) het aantal verpleegdagen bedroeg hier 29.727 (in 1937 27711) en het gemiddeld aantal verpleegdagen per patient ongeveer 29. Hier werden 415 groote opera ties verricht. Leeszaal en Bibliotheek. Het boekenbezit van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek vermeer derde met 1595 exemplaren en bedroeg op 31 December van het afgeloopen 35976. Het boekenbezit van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek telde op 31 Decem ber 1938 18020 banden. Hier werden uitge leend 59241 boeken, dit is 3741 meer dan in 1937. De Chr. Leesbibliotheek bezat op het eind van het afgeloopen jaar 2025 boeken, terwijl het uitleeningscijfer met 3000 tot 14000 steeg. Veel zal de aandacht vragen in het komen de jaar. Ik hoef U slechts te noemen een nieuw stadhuis en 't abattoir, 't rioolgemaal en 't plan van Nieuwland, d' Oranjebrug met haar verkeersnet, de woningbouw in Mathe- nesse en de tentoonstelling in 't Sterrebosch en Volkspark, naast grens- en wegproblee- men, die het belang van onze stad zoo diep en sterk beroeren. Mogen in dezen tijd, waar buiten onze grenzen verwoede stormen loeien, in leering en praktijk zoo schril wordt voorgestaan, wat ons in onzen aard en ons karakter vreemd is, mogen daar wij aaneengesloten blijven en wij elkander steunen, om het be lang der burgerij in eer en trouw dienen, ae burgerij als eigen eenheid, maar ook als deel van 't eigen „ééne" Nederland! Dat moet, dan zal bewaarheid worden als wij des grooten Zwijgers bede ook tot de onze maken Mijn schilt ende betrouwen, Sijt ghij o Godt, mijn Heer! Op U zoo wil ick bouwen Verlaat mij nimmermeer. Op de rede van den Burgemeester ant woordde de nestor van den raad de heer j. G. van Dorp als volgt: M de V. Nu wij voor het eerst in het nieuwe jaar hier bij elkaar gekomen zijn om weer npar best vermogen de belangen van onze stede lijke gemeenschap te behartigen, is het ons wederom een voorrecht geweest de veieen goede wenschen, welke U ons overbraent, te mogen beluisteren. Zeer dankbaar zijn wij U voor al datgene, dat Gij ons toe- wenscht en de hartelijke toon, die ons uit Uw woorden tegenklonk, hebben ons van Uw deelneming en welgemeende oprechtheid eens te meer overtuigd. Naast deze dankbaarheid rekenen wij het ons tot een plicht uiting te geven aan onze oprechte gevoelens van trouw aan het gezag, dat Gij hier vertegenwoordigt, en wij hopen dat God onze bede U met Zijn onmisbare hulp bij te staan, zal verhooren. Ook ren opzichte van U persoonlijk en al degenen, die U dierbaar zijn, spreken wij uit naam van allen, die hier aanwezig zijn, de beste wenschen uit. Moge U en Uw gezin al datgene bespaard blijven, dat wij met menschelijke oogen als tegenslagen en ongeluk zien. Wij zijn met U zeer dankbaar, dat onze goede stad in het afgeloopen jaar gevrijwaard is gebleven van algemeene rampen en blijde herinneringen komen weer in ons boven, wanneer wij de gloriedagen herdenken van Januari en September, toen ons Nederlana- sche Volk blijde meeleefde met ons geliefd Vorstenhuis. De uitbreidingen en verbeteringen van onze Gemeentelijke Instellingen en Dien sten waren evenzoovele blijken van de acti viteit, welke in ons Gemeentebestuur leeft, en de goede gang van zaken in de Gemeente lijke Bedrijven getuigde van gezond zaken beleid der Wethouders, werkzaamheid der Commissies en van nauwgezette plechtsver vulling van ambtenaren en werklieden. Dat ook de burgerij zich niet onbetuigd heeft gelaten op sociaal en economisch ge bied. stemt tot vreugde. Wij betreuren met U, dat de rampzalige werkloosheid hier ter stede nog niet geheeel teruggedrongen kon worden. Wat daarente gen door de Regeering en ons Stadsbestuur in het belang van zoowel jeugdige als vol wassen werkloozen is gedaan,, draagt onze bewondering. M. de V. De Raad, zoo verschillend in po litiek opzicht, was toch één bij het herden ken van het zilveren Raadslidmaatschap van Wethouder Dinkelaar, betreurde het verlies voor onze Gemeente door het vertrek van den heer Sickinga en van de heeren Van Iersel en Van der Scheling, maar heeft eensgezind Mr. Post als secretaris en de hoe- Op de eerste pagina van het Derde Blad is het onderschrift bij een der foto's weg gevallen. De tekst luidde als volgt: Einde overwegmisère in Rotterdam-Zuid. Door den bouw van een nieuwen spoorweg overgang in de Tweede Rosestraat zal bin nen zeer korten tijd een einde komen aan een overwegmisère, welke menigeen ter plaatse, dikwijls, ergernis heeft bezorgd. ren De Leede en Weergang als nieuwe Raadsleden welkom geheeten. Waar U, M de V. nog gewaagde van de groote werken, die aan de orde zullen xo- men, willen wij de wensch uitspreken, dat het U moge gegeven zijn deze onder Gods Zegen tot een sucesvol geheel te brengen, en dat deze mogen strekken tot heil en bloei van Schiedam. Vanaf 21 tot 23 Februari a.s. zal door de Nationale Revue een dr-ietal voorstellingen gegeven worden van de revue „Lach iedere dag" met Lou Bandy. Hedenavond om 8,15 wordt in de Bijkerk aan de Aleidastraat de maandelijksche recol- lect|ie voor oud-retraitantien gehouden, welke ook toegankelijk is voor andere be langstellenden. Op den instructieven muziekavond van de R. K. Volksuniversiteit de belangstelling was veel grooter dan op het eerste concert, wat tot vreugde stemt en een bewijs is, dat het den goeden weg uitgaat trad het piano duo Annie MeysAnnie Nederbregt op. En door het spel èn door de keurige in leiding, met voorbeelden aan den vleugel verduidelijkt, door Annie Meys, was het een mooie en leerzame avond. Van het program hoorden we Sonate f-dur van W. F. Bach, Andante en variaties van Schumann, „Lindaraja" en Nocturne: Fêtes van Debussy, het laatste nummer hi ds be werking van Ravel. Bij het debuut van dit piano-duo hebben we bij 't karakteriseeren van beider spel er Op gewezen, dat door verschilin muzikale men taliteit en intuïtie, de voordracht niet die hoogte en beteekenis kreeg, welke bij ge- lijk-geaardheid zou zijn te bereiken geweest. Na dit tweede concert, dat we van dit duo hoorden, was het verblijdend, te constateeren, dat een aanmerkelijke verbetering is inge treden. Het spel van Annie Nederbragt heeft opvallend veel aan diepte, uitdrukkingsver mogen en innerlijkheid gewonnen, waardoor ze een waardige partnerin van haar mede speelster is geworden, wier warm sentiment en treffende muzikaliteit aan haar spel steeds zoo'n groote bekoring geeft. Door het bereiken van deze sterk aanpas sende geestelijke verwantschap is dit samen spel in-dit musiceeren van uitstekende kwa liteit geworden, in-muzikaal en gevoelig. Ook wat den technischen kant van het sa menspel betreft, is groote vooruitgang te be speuren. Het klanktimbre is nog meer ge ëgaliseerd, de homogeniteit vergroot, de af werking correcter, nauwgezetter en ge- acheveerder geworden. Spel en voordracht dragen het stempel van gedistingeerdheid en charme. De Sonate van Bach werd gespeeld met helder toucher en een duidelijke stemvoering. Schumanns Andante met variaties vooral kreeg een vertolking, welke artistiek op hoog peil stond en bekoorde door romantisch bra- vour, entrain en dichterlijkheid. Ook de „Fêtes" van Debussy, in de prach tige bewerking van Ravel, was een der hoogtepunten. Ih de petillante reproductie waren pittig temperament, stuwende, climax en stemming van het begin tot het eind te bewonderen. Het was dan ook niet te verwonderen dat de beide solisten hartelijk werden gehuldigd door de aanwezigen, die met groote interesse deze piano-voordrachten hebben gevolgd en het kan niet anders propagandisten zullen worden van deze instructieve muziek avonden, welke door de goede en zorgvul dige keuze van optredenden door het bestuur der R. k. Volksuniversiteit, van; het beste gaven, wat op het gebied van intieme mu ziekkunst is te brengen. G. „Op de 7e van de 7e". Als onderdeel van de feestviering bij ge legenheid van zijn drie-jarig bestaan had de R.K. Zuider Tooneelkring gisteravond in het R.K, Vereenigingsgebouw, Afrikaanderplein, voor de leden en belangstellenden een too- neeluitvoering gearrangeerd. Voor deze feest viering was als feestnummer op het reper toire genomen 't Amerikaansche blijspel van H. Graven „Op de 7e van de 7e". Niet minder' dan vijftien personages treden in deze fuif- scènes op, zoodat een club al over heel wat krachten moet beschikken, om dit tooneel- werk op behoorlijke wijze te vertolken. Regis seur Berghegge weet echter heel goed, hoever hij kan gaan en daarom werd van „Op de ie van de 7de", behoudens een enkel zwak plekje in den tekst en in het spel der minst sterke executanten, in haar geheel een zoodanig gave en kostelijke opvoering ge geven, dat de zaal den ganschen avond heeft gedaverd van den lach. Zitting van 26 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. H., 39 jaar, heier, zijn broer G. H., 34 jaar, - er en ijn zoon M. G. R., 16 jaar, visscher, allen te Gouda, wegens overtreding van de Vi~-;üerijwet zij hadden in den nacht van 5 op 6 November met den zegen gevischt in een water, waarvan 't vischrecht aan een ander toebehoorde tot respectieve lijk 14 dagen gevangenisstraf, 14 dagen ge vangenisstraf en 1 maand tuchtschool. W. van W., 33 jaar, vischhandelaar te Stol wijk, gedetineerd uit anderen hoofde, die terecht gestaan had wegens heling van de door vorige verdachten gestroopte visch, werd vrijgesproken. J. H„ 39 jaar, heier en zijn zoon, M. G. H., 16 jaar, visscher te Gouda, die terechtgestaan hadden wegens mishandeling zij zouden op 10 October te Waddinxveen twee verre familieleden, die zij ervan verdachten te gaan visschen in het water, waarvan zij het vischrecht gepacht hebben, met een vaar boom geslagen hebben, werden vrijgesproken. J. C. C., 50 jaar, kantoorbediende, wegens overtreding van de Geldschieterswet ver dachte had, zonder toegelaten te zijn, aan een groot aantal personen geldsbedragen, lager dan 500 uitgeleend tegen een rente van ge middeld 20 pet., tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onvoorwaardelijk 50 boete sub. 25 dagen hechtenis. D.v. d. V., 23 jaar, bakker, wegens diefstal van eenige duizenden brooden ten nadeele van de firma Rossmölder, bij welke hij in dienst was, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. E. van L., 36 jaar, broodbezorger, wegens diefstal van brooden en heling, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. S„ 33 jaar broodbezorger, wegens heling van brooden, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. P. A. van G., 48 jaar, winkelier, wegens heling van brooden, tot 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. P. G. J. V., 28 jaar, smid, gedetineerd, we- gpns heling van een groot aantal galante rieën, welke hij kocht van een minderjarigen jongen, die in dienst was van de firma Van Guns, en die deze artikelen uit het maga zijn wegnam, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De brandstichting te Barendrecht. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 22-jarigen bakkersgezel A. van B. gedetineerd, die zich in den nacht van 25 op -26 September te Barendrecht had schuldig gemaakt aan brandstichting in de bakkerij, annex woonhuis van den bakker W. Pot. Ver dachte, die in dienst was van bakker Pot had met deze een overeenkomst aangegaan, waarin een concurrentiebeding was opgeno men. Ten einde aan die bepaling te kunnen ontkomen, besloot verdachte brand te stichten waardoor dan het contract wel zou verbran den. Door het volvoeren van zijn plan had verdachte het leven van acht personen, die op de verdieping boven de bakkerij sliepen, in gevaar gebracht. De rechtbank heeft het onderzoek niet vol ledig geacht en een psychiatrisch onderzoek gelast door dr. W. N. Donkersloot. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck had 10 jaren gevangenisstraf geëischt. Overtreding van de Geldschieterswet. De rechtbank heeft voorts uitspraak gedaan in de zaak van den 66-jarigen F. W. H. E. uit Arnhem, directeur van de Spaarzegelmaat- schappij De Eendracht, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de Geldschieterswet, doordat hij zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, het geldschietersbedrijf zou hebben uitgeoefend, aangezien hij, in den vorm van spaarzegels, die in 'n groot aantal magazijnen ten aanzien van het koopen van goederen met gelds waarde gelijk gesteld worden, bedragen, in meerderheid beneden 750 blijvend, ter be schikking had gesteld. Verdachte's verweer was, dat zijn maat schappij in meerderheid bedragen van meer dan 750 beschikbaar stelt, doordat zij met de cliënten contracten op langen termijn aan gaat, hetgeen beteekent, dat de cliënt het recht heeft in maximum 20 jaar een aantal kleine leeningen op te nemen. Het O. M„ waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck had er op gewezen, dat door een beslissing van den Hoogen Raad is uit gemaakt, dat de Eendracht onder de Geld schieterswet valt, zoodat het hier geen princi- pieele kwestie geldt. Het O.M, had veroor deeling van verdachte geëischt tot 1000 boete subs. 20 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat volgens art. 29 lid I der Geldschieterswet bij het uitleenen de geldswaarden aan den debi teur moeten worden ter hand gesteld. Het is derhalve duidelijk, dat elke afgifte van geld of geldswaarde als een afzonderlijke terbe schikking stelling moet worden aangemerkt en slechts deze terbeschikkingstellingen, ieder op zichzelf beschouwd, kunnen in het systeem der Geldschieterswet middellijk of onmiddel lijk geschieden. Onjuist is dan ook de stelling van verdachte als zouden de zoogenaamd lange contracten middellijke ter beschikking stellingen van geldswaarden boven 750 op leveren, nu die contracten slechts inhouden bereidheid van De Eendracht om onder be paalde voorwaarden voor meer dan 750 aan zegels af te geven, terwijl dezen debi teuren in werkelijkheid nooit of bijna nooit waarden boven dat bedrag, ineens worden ter hand gesteld. Bovendien krijgen de debi teuren een nieuw crediet in den vorm van zegels niet in handen, alvorens het bedrag der vorige opname geheel is terugbetaald. Bij de bepaling der boete heeft de recht bank gelet op het principieele karakter van de gegeven beslissing en in aanmerking ge nomen, dat uit sociaal-economisch oogpunt door verdachte niet alleen geen ernstige be langen worden geschaad, doch integendeel wordt voorzien in een behoefte en dat op een wijze waarop hoegenaamd geen aanmer kingen gemaakt kunnen worden. Er gebeurt ook wat eer de verstokte vrij gezel en erfgenaam van 12 millioen het meisje zijner lteuze heeft gevonden. Het stuk wordt wel gedragen door "jim- iny Shannon, de vrijgezel en Billy Meckin, zijn vriend. Deze rollen werden vertolkt resp. door de heeren Jan Bruys en Anton Sonder. Met welk een tempo, uitbeeldingsvermogen en rolvastheid gaven zich deze eerste-klas- sers. Welk een heerlijk duo die bruisende Bruys en de uitzonderlijk fijne karakteris tieke Sonder. Hun komt een speciaal huide woord toe. Om deze twee rollen groepeeren zich de dertien andere. De moeilijkste hiervan was wel die van Anne Windsor (Aly v. d. Weij- den). Zij wordt door den auteur gesteld voor gereserveerdheid en spontaneïteit tegelijk. Doch deze speelster is er een van de goede soort en dus was haar creatie heel aanneme lijk. Mrs. Garrison werd puik verbeeld door mej, Luus Muth, Irene Trevor vond een aller- charmantste vertolkster in mejuffrouw Joke Schwagly. De andere rollen werden naar ge lang van haar sterkte vervuld door de dames Miep Pardaans, Miep Broeders, Hetty van Berkum, Grada v. d. Stok en Tóos van Gils. Mej. v. d. Stok blijft aan speelsterkte prachtig winnen. Van de heeren dient nog bijzonder te worden genoemd de heer Kees van Velzen als Henri Garrison. Ook deze rasspeler gaf weer een fraaie creatie. De heer Henk Diks als Ralph Denby was een goed type. De heer Joop van. Velzen was een waardige George. Over de heeren Piet Coppens en Bep Baars valt nog geen defintief oordeel te vellen. De gasten van den R.K. Zuider Tooneel kring hebben regisseur en executanten een ovatie gebracht. De avond werd geopend door den voorzitter den heer J. v. Bastelaar, die hartelijk dank bracht voor den geboden steun, doch daar naast een krachtig beroep deed op blijvende en nog omvangrijker medewerking. Na afloop van de vo°rstelling volgde een feestelijke reünie met „The Night Stars", die ook reeds in den loop van den avond waren opgetreden. De eenige onvoldoende kreeg de garderobe, die was om in den stijl van het tooneelstuk te blijven, „onder de maat". knecht6'TnarV0Bd 19"ïarige schippers- J' Barneveld aan boord van het motorschip „Maas 1", varende op de Rivier, ij het plaatsen van de boordlichten met zijn ïrikervoet gestapt in de patrijspoort van de roachinekamerkap. Hij bekwam ernstige snijwonden en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, waar hij is behandeld. - OPGEPAST1 -. DAAR GAAT TÖloa OiE B/Tanr-'p 2:in,\NAARMe£H') LOOPT)! J «XVR.ICHT 0!>C*A SPUD Kon geloof dat ik den r-1 VVAT IS - f3AAK8E- GRVP lAr abets VAN 2E VER.DV/ 'jN 6 N AL even ONVER. wackf ALS TIAV GEHEi AEn INGANG HES GEVON DEN. Debuut van de Operettevereeniging „Madrettor". Czaar en Timmerman is een der weinige opera's, welke nu en dan op het repertoire van amateurgezelschappen prijken, een om standigheid, welke gemakkelijk te verklaren, is als men in aanmerking neemt, dat deze opera zich eigenlijk nauw op de 'grens op houdt van de operette. De oudere operastijl verloochent zich wel niet geheel en al, maar het lichtere operette-genre domineert toch wel sterk. Voeg daar nog bij, dat de komi sche inslag van het geval de uitvoering er van gemakkelijker doet schijnen, dan is, de voorkeur der dilettanten-ensembles grooten- deeis verklaard. De jongt opera en operettevereeniging „Madrettor" heeft met Lortzing's opera gis teravond gedebuteerd in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw aan het Stations plein en het debuut mocht er alleszins wezen. Vooral de muzikale leiding bleek bij Johan van Gooi in goede handen te zijn. Hij had over een orkest de beschikking weten te krijgen, dat niet enkel voor alle instrumen ten over een behoorlijke bezetting beschikte, maar bovendien zeer gaaf musiceerde en etn muzikale omlijsting van de muziek-klucht gaf, die allen lof verdient Dat bij het uitvoerend ensemble het le vend materiaal niet allemaal op het eerste plan kon staan, was te begrijpen. Toch kon den wij voor het gebodene veel waardeering hebben, al was het stemmenmateriaal van de solisten niet aitijd tegen de partijen opge wassen. Buitengewoon gefrappeerd heeft ons de zuivere, heldere sopraan van Gerda de Ruit (Marie), wier uitspraak een groote zeldzaamheid er bovenSien ook wezen mocht. Bij haar fraai geluid geraakten de andere stemmen eigenlijk min of meer op den achtergrond. Piet Böhm was de czaar. Zijn baritonaal geluid miste iets aan kracht en overtuiging, maar hij zong met warmte en volgzaamheid aan den dirigent eri zoo vol deed hij toch ook wel. Jos Burksen was de bas-comique. Wat hij aan jstemmiddelen nog tekort schoot, vergoedde hij ruimschoots door een prettige actie en door een beheersching van zijn figuur, Nico Soester gaf van den Franschen Markies de Chateauneuf een niet erg sympathieke uitbeelding. Zijn tenor was goed en meestal zuiver, maar vrij zwak, een euvel, dat de andere tenor Iwanow (Lo van Os) met hem gemeen had. Voorts zongen nog met meer of minder succes Dinny Tom (Wed. Brouwer), Adrie Koole (Lord Syndham) en jan Heinecke (Generaal Lefort). Er was voor frissche, troolijke en karak teristieke decors gezorgd, die het tooneel- beeld soms tot een levend schilderijtje maak ten. De regie en de mise-en-scène konden we minder bewonderen. Daar was een tekort aan compositie ,die sommige tooneeltjes tot een juweeltje had kunnen maken. Er was ook bij velen een tekort aan spel, maar dit werd ruimschoots vergoed door goeden koor zang, al dreigde er een enkelen keer een dé raillement. Een uitstekende afwisseling bood het bal let, verzorgd door Corrie Hartong en uitge voerd door leerlingen van de Rotterdamscha Dansschool. Summa summarum een opvoering, welk» beloften inhoudt voor de toekomst. Het tal rijke publiek toonde zich gul met applaus e« terecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2