De Rotterdamsche Zeeliedenbeurs. ROTTERDAMSCHE RECHTE ANK. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 Herdenking van het zilveren jubileum. ALOM GROOTE WAARDEERING. ONGEVALLEN. BRANDJE. MUZIEK IN ROTTERDAM. POLITIEJUBILÉ. BURGERLIJKE STAND. HOEK VAN HOLLAND. MAASSLUIS. WIELRIJDER BOTST TEGEN AUTO. BERKEL EN RODENRIJS. BLEISWIJK. VEREENIGING LUCHTBESCHERMING. HILLEGERSBERG. CENTRAAL RAPPORT OVER DE BEGROOTING. OVERSCHIE. kippendiefstal. Nieuwe problemen, welke de aandacht vragen. LOOP DER BEVOLKING. Gistermiddag is in de Trouw- zazal ten Raadhuize het zilveren jubileum herdacht van het aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs verbon den bureau tot aanneming van schepe lingen, internationaal bekend onder den naam van „Zeeliedenbeurs". Voor deze officieele herdenking bestond groote belangstelling De Commissie van Toe zicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs re cipieerde en hun opwachting kwamen maken de burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud, de gemeente-secretaris mr. M. Smeding, de wethouders A. Brautigam en R. Dijk, ver schillende gemeenteraadsleden, de directeur van de Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling de heer ir. R. A. Verwey, de waterschout A. Sirks, consulaire vertegen woordigers van die landen, wier schepelin gen hebben gebruik gemaakt van de Zeelie denbeurs, vertegenwoordigers van reederijen, en afgevaardigden van vereenigingen en bonden, zoowel van werkgevers als werkne mers op scheepvaartgebied. Bloemen hadden gezonden: de Holland Amerika Lijn, 't Algemeen bestuur van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij, de R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius", de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Vereen, van Scheepswerktuigkundigen en de N.V. Hammerstein's Reederijbedrijf. Toespraak ivethouder J. B. J. Ratté De wethouder-voorzitter van de Commis sie van Toezicht de heer J. B. J. Ratté sprak een begroetingswoord. Hij releveerde de ge schiedenis van deze afdeeling van de Ar beidsbeurs en zeide, dat 25 jaar geleden in het bestuur van de Arbeidsbeurs, waarvan wijlen de heer Thijssen voorzitter was, het denkbeeld van den directeur den heer van Riet om een speciale zeelieden-afdeeling in het leven te roepen wafme instemming vond. Ook van den heer G. W. Burger, consul-ge neraal van Noorwegen, ondervond de direc teur bij zijn plannen volle medewerking. Steeds is gezorgd voor een zoo goed mo gelijke „service" en op dit terrein liggen ook de werkzaamheden van de beide ambtenaren H. Kempers en A. van Dijk, die reeds op 1 Februari j.l. hun 25-jarig jubileum hebben gevierd en die hun taak als „runners" met grooten ijver en toewijding vervullen. Spr. wees erop, dat de bemiddeling door de beurs steeds op strikt neutrale wijze ge schiedt. Ieder moet zijn beurt afwachten en elke bevoorrechting is uitgesloten. Dit wordt door de zeelieden bijzonder gewaardeerd. De burgemeester aan het woord. Tweede spreker was de burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud, die zeide geen per soonlijke ervaringen te hebben over de werk wijze van deze zeeliedenbeurs. Hij zeide, dat hem echter steeds is bijgebleven het werk van den heer Brusse over „Af-en-aanmon- steren". Aan die toestanden daarin beschre ven is echter gelukkig een einde gekomen. Een werk van zeer groote sociale beteekenis is hier tot stand gekomen, niet alleen in het belang van de Nederlanders, maar ook in het voordeel van hen, die over de grenzen wonen. Door deze „zeeliedenbeurs" is mede het aanzien van de Rotterdamsche haven in het buitenland verhoogd. Deze „zeelieden beurs" heeft eraan medegewerkt, de banden met het buitenland steeds hechter te maken. De burgemeester sprak den wensch uit, dat de „zeeliedenbeurs" nog langen tijd haar zegenrijk werk zal blijven voortzetten. Diverse toespraken. De consul-generaal van Noorwegen de heer S. Olmer, feliciteerde in het Hollandsch het bureau, dat zooveel werk in den loop der jaren heeft verricht in het belang van de zeelieden in het algemeen en van de Noor- sche zeelieden in het bijzonder. Van de 54.676 zeelieden, die door de Zeeliedenbeurs zijn geplaatst, waren er 18.835 van Noorsche nationaliteit. En van de 2039 zeelieden die in 1938 zijn geplaatst waren 892 Noren. De „beurs" heeft steeds een groote rechtvaar digheid aan den dag gelegd. Het gemeente bestuur van Rotterdam, zoo zeide spr., kan met trots op de ontwikkeling van dit insti tuut neerzien. Dat Rotterdam één der best geoutilleerde havens is van geheel de we reld, dankt de stad mede aan de „Zeelieden beurs" welke de beschikking heeft over uit muntende ambtenaren. Spr. deelde mede, dat het Z. M. den Koning van Noorwegen had behaagd den directeur secretaris den heer J. E. van Riet te benoe men tot ridder eerste klasse van het Offi cierskruis der St. Olaf's Orde. Namens de Noorsche Reeders-Vereeniging overhandigde de spreker vervolgens aan de beide „runners" H. Kempers en A. van Dijk die op één Februari j.l. hun 25-jarig jubileum hebben gevierd een zilveren sigarendoos met inscriptie. Als vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken voerde het woord de directeur van de werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling de heer ir. R. A. Ver wey, die het gemeentebestuur van Rotterdam gelukwenschte met het bezit van deze inter' nationale beurs voor zeelieden. Hij voegde daaraan gaarne toe de felicitaties van de Rijksarbeidsbemiddeling. Spreker bracht dank aan leiding en ambtenaren voor het onpartijdig optreden in het belang van de zeelieden, dat mag beschouwd worden mede in het belang te zijn geweest van de inter nationale gemeenschap. Vervolgens sprak de heer A. E. van Duin namens den Centralen Bond van Transport arbeiders. Hij stelde bijzonder in het licht het groote vertrouwen, dat de zeelieden stel len in de Beurs. De heer L. Veenstra voerde het woord als voorzitter van de Centrale van Koopvaardij-officieren en onderstreepte, dat ook de bemiddeling voor eigen zeelieden in alle rangen uitstekend is geweest. Namens den consul-generaal van Zweden den heer Ph. Mees, die tot zijn spijt niet aan wezig kon zijn, werden aan de beide „run ners" H. Kempers en A. van Dijk zilveren sigarettendoozen aangeboden. Van de N.V Hammerstein's Reederijbedrijf ontvingen de beide ambtenaren een vulpenhouder. Ook pater A. van Rixtel de havenaalmoe zenier sprak een kort en sympathiek woord, Hij dankte voor de hartelijke samenwerking en roemde de zoo strikt rechtvaardige en charmante wijze van arbeidsbemiddeling. Dat het aspect voor den zeemansstand zoo belang rijk gestegen is en nog blijft stijgen is mede te danken aan het werk van de Zeelieden beurs. Deze beurs, zoo vervolgde spr., is van groote sociale waarde zoowel voor de werk gevers als de werknemers in het reederij bedrijf. De directeur-secretaris de heer J. E. van Riet, dankte voor de royale medewerking van het gemeentebestuur, dat hem veel vrij heid heeft gelaten. Spr. uitte woorden van lof voor het werk van zijn ambtenaren en dankte de consulaten van de verschillende landen voor de innige en hartelijke samen werking. Bijzondere waardeering had spr, voor het runnerswerk van de heeren Kem pers en van Dijk en voor den arbeid van zijn onmiddellijke medewerkers Ook de „kostba zen" op Katendrecht en van den Schiedam- schedijk betrok spr. in zijn waardeering. Spr. hoopte tenslotte, dat het schip, hiermede ver geleek hij de Beurs, dezelfde goede vaart zal maken als voor de komende jaren als in d.e afgeloopen 25 jaar. Wlethouder Ratté heeft tenslotte nog een algemeen dankwoord gesproken, waarna eenige ververschingen werden rondgediend. De bloemen, welke zijn gezonden zullen wor den overgebracht naar het Havenziekenhuis. Gisterenavond is de 90-jarige J. W. Loods wonende Bergweg, toen hij de Zaagmolen straat wilde oversteken, uitgegleden en ge vallen. Hij brak het rechter heupbeen en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het St. Franciscus Gasthuis. De 68-jarige N. Lockhorst-Vetlaar wo nende Speelmandwarsstr. is op de Zeevisch- markt uit een rijdenden tramwagen van lijn 7 gestapt en gevallen. Zij bekwam een her senschudding en is per auto van den G.G D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Op de Gelderschekade is gisteren de 18-jarige mej. N. Nootenboom wonende Beukelaarstraat met haar fiets geslipt. Zij met een hersenschudding per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 30-jarige mej. W. Sies wonende van der Sluysstraat is gisteren op de Schiekade terwijl zij op haar fiets zat, aangereden door een personenauto bestuurd door H. F. H. wonende Schiedamscheweg. Ook zij kreeg een hersenschudding en is per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel vervoerd. Hedenmorgen is de 9-jarige scholier A. Vermeurs wonende Katendrechtsche La- gedijk in de Pendrechtstraat opgeloopen te gen den 15-jarigen wielrijder H. H. W. wo nende Boergoenschevliet. De jongen kreeg een herschenschudding en is per auto ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel. Hedenmorgen om kwart voor elf is brand ontstaan in de zijkamer van de eerste etage van pand 155 aan den Heemraadssingel, be woond door den pensionhouder A. de Jong. De oorzaak is te wijten aan de omstandig heid, dat onder den haard geen haardplaat lag en de vloer was doorgebrand. Het vuur is gebluscht met een straal op de waterleiding door gasten van slangenwagen 49 onder leiding van brandmeester Koning, De schade is slechts gering. Maandag 13 Februari a.s. zal in de Wil- helminakerk, Oranjeboomstraat, een uitvoe ring worden gegeven door Feike Asma, or ganist te Leiden. Het programma moet wer ken van Guilmant, César Franck (o.a. Cho ral III), Ritter (Sonate III), Brandts Buys, Koralen Jan Zwart, o.a. Ps. 33. Maandag 13 Februari a.s. is de majoor van politie C. v. d. Ka aden thans werkzaam bij den gemeentelijken dienst van de eerste af deeling (hoofdbureau) 25 jaar in politie dienst. NED. SPITSBERGEN COMPAGNIE- Bijvoegsel no- 169 tot de Ned. Staatscrt. van 9 Februari 139, no. 29, is de ministerieele ver klaring van geen bezwaar verleend op de ge wijzigde statuten der „Nederlandsohe Spitsber gen N-V." te Rotterdam. „Het kapitaal der vennootschap bedraagt ƒ3.650.000, verdeeld in 100.000 aandeelen ad 36-50, waarvan thans zijn geplaatst en volge stort 64.470 aandeelen, ad te zamen 2.353 155. Aangiften van 9 Februari. BEVALLEN: C. T. Buitendijk—Kreuk z. J. A. de Klerk—v. Hofwegen d. R. Haagman— Fierlier d. C. H. v. Werkhovenvoor den Dag z. E. K. v. d. Kle(jn—Witjes z. C. de Jong- Hoorens—v. d. Berg z. C. Monsterv. Dillen z. A. StuytsJaspers z. N. v. Gentv. Zuethem z. E. v. GervenVermoen d. E. R. de Haan—Backhoff z. T. Villerius—Verschoor z. W. ZandboerBoogaart z. J. T. v. d. Woude—LUck z. M. A. v. Kleef—v. Vlimmeren d. H. S. VerschuurSuijker d. H. v. d. Laan Baay d. M. v. Linschoten—Valk z. P. Lauretde Bruin d. H. BezemerKettenis z. j. p. JagerAndriesen z. A. J. Elmendorp v. Katwijk d. U. GraveüjnGeelhoed d. H. de GrootBogaards z. C. J. M. KokLuthart z. ONDERTROUWD: J. Baas jm. 25 J. en C. Steenbakkers jd. 22 j., Passerelstr. 18a J. v. d. Berge jm. 25 j. en H. J. D. Grashoff jd. 23 J., Jan Kobellstr. 62 H. de Boer ges. 31 j. en M. J. Moerman jd. 27 j., Dordtsohelaan 90c L. den Boer jm. 29 j. en T. Schoonewagen jd. 20 j., Boschpolderplein 5b D. Bosch jm. 24 j. en C. Remeeus jd. 24 J., Siondwkrsstr. 78a A. Con- furius jm. 27 j. en C. T. Hemmes jd. 22 j., Nwe Binnenweg 407b E. H. Dielemans jm. 25 J. en M. Erwich jd. 19 j., Mathenesserstr. 182a H. Dröge jm. 22 j. en C. Kuipers jd. 24 j., Katendr. Lagedijk 79b A. H. Egas jm. 24 j. en J. Kui per jd 24 j., Nassaustr. 55a J. Elenbaas jm. 24 j. en L. Kerschbaumer jd. 21 j., 2e Jerichostr. 6a G. v. Gammeren jm. 41 J. en A. A. van Nieuwenhuijzen Jd. 25 j., Hilledjjk 198b F. A. Groeneveld jm. 23 j. en M. Wehrme(jer jd. 20 j., Putschelaan 30b T Grootenboer jm. 32 J. en J. C. Brandt jd. 21 j.', Polderstr. 70b H. van 't Hof jm. 29 j. en P. J. v. Soest jd. 21 j., Br. Hilledyk 201b H. W. Hoffgaard jm. 23 j. en W. Rietveld jd. 25 j„ Hooidrift 36a W. M. Hoogervorst jm. 21 j. en C. Cohen jd. 20 j-, Bree 39a A. J. Hubregtse jm. 24 j. en C. Pieters jd. 22 j., Kleynstr. 5c c. A. Jansen jm. 22 j. en J. de Groot jd. 29 j., Laanzichtstr. 7b H. Klein jm. 32 j. en J. T. H. Bout jd. 23 j., Jasmynstr. 59a G. F. Klaasman jm. 25 j. en J. E. Massee jd. 22 j., Kettingstr. 16b W. N. Rouss jm. 19 j. en M. C. de Groot jd. 20 j-, Oostetnde 27a J. J. de Rijcke jm. 32 j. en A. J ter Horst jd. 22 j,, Vlissingen P. Dronryp jm. 20 j., en N. M. Versteeg jd. 18 j., Putschelaan 78 H. J. Even wel jm. 24 j. en M. N. Moree jd. 23 J., Rondolaan 39a G. Hiele wedr. 25 j. en S. v. d. Krogt jd. 18 j. Streefkerlcstr. 42 A. Lagerwaard jm. 25 j. 'en J. M. Waardenburg jd. 20 j„ Weipad 28 A. Maas jm. 27 j. en J. W. Goos jd. 20 J., G. v. d. Lindenstr. 3c J. Maaskant jm. 23 j. en B. Eisenga jd. 23 j., Rös Manszstr. 62a K. K. Mast jm. 40 j. en F. Huizer jd. 40 j„ Mathe- nesserdijk 38b W. G. v. Ophuizen jm. 29 j. en F, van Cutsem jd. 22 j., Millingen H. de Pein- der jm. 24 j. en H. van Adrichem jd. 21 j., Schiedamscheweg 275a L S. Poot jm. 28 j. en E. Halbmetjer Jd. 24 J., Benthemdwarsstr. 8a G. M. v. Poppel jm. 27 j. en C. C. Molendijk jd. 28 j„ Klaverstr. 4b P. Poulisse jm. 21 j. en J. M. Risee jd. 19 j-, Zoomstr 35b H. de Ronde jm. 24 j. en F. v. Loon jd. 25 J., Alb. Engelman straat 46a - B. Rozeboom jm. 22 j. en J. J. Vriesema jd. 21 J., p/a Zinkerweg 52a J. v. Rijswijk jm. 22 j. en J. Filemon ges. 33 j., Dor drecht P- A. v. d. Velde jm. 25 j. en C. Hum melman Jd. 24 j., Hoek van Holland T. Ver douw jm. 33 j. en P. c. va nSchelven jd. 29 J., Schoonoordstr. 34a G. G. C. Verhoeven jm. 24 j. en J- Veenendaal jd. 22 j., Jacobusstr. 40a L. Vermeulen jm. 24 j. en P. v. Giersbergen jd. 21 j., Nwe Binnenweg 389a J. v. Vliet jm. 25 j. en A. v, Zuilekom jd. 22 j., N. Rubensstr. 12a H. v. Westrenen jm. 27 j. en G. L. van Nimwegen jd. 21 j., Berkel en Rodenrijs B. Bruins jm 25 j. en M. Schaumberger jd. 22 J., Coolsingel 6a w. v. d. Groep ges. 52 j. en A. M. v. Dissel Jd. 45 j.Walravenstr. 87b M. Kievit ges. 26 j. en J. Niggelle wed. 28 J., Raephorststr 67b. GEHUWD: p. van Overbeek jm. 29 j. en D. J. Hunlk jd' 22 j. B. J. Aalders jm. 27 j. en J. W. van der Pol Jd. 21 j. J. P. de Korte jm. 31 j. en M. J. Kruidenier Jd. 26 j. M. van Willigen jm. 24 j. en J. C. Breedvelt Jd. 25 j. OVERLEDEN: F. M. v. Dalsum z. 22 d. S. Izaaks m. v. F. v. Witsen 54 j. E. v. Putten d. 4 d. A. Taselaar wedr. v. J. M.B akker 70 j. P. v. d. Bosch wedr. v. J. Boshoven 66 j. H. Marcus ongeh. vr. 25 j. W. v. d. Heijden m. v. W. v. Bochove 45 j. J. de Reeder wede. v. D. v. d. Stam 95 j. A. H. Dietzel m. v. J. Palthe 84 j. J. Boer m. v. J. Nuis 52 j. A. Versnel vr v. .T. v. Drlel 42 j. H. Krijgsman z. 6 j. F. Bielfeldt ongeh. vr. 21 j. A. K. v. Bommel vr. v. P. Breukelman 56 j. C. W. O. Lucardie m. v. M. C. Blasheck 68 j. PROCES-VERBAAL. In het vluchtelingenkamp, alhier, is door den ambtenaar van Invoerrechten en Ac cijnzen een inval gedaan, aangezien daar regelmatig sigaren en sigaretten werden ver kocht aan de vluchtelingen zonder dat men er de vergunning voor bezat. De aanwezige tabakswaren zijn in beslag genomen. Tegen den heer A., de kampleider van de R.V.S, die voor den verkoop verantwoordelijk is, is procesverbaal opgemaakt. Levensgevaarlijk gewond. Op de wedde te Maassluis is vanochtend een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waar bij de 22-jarige fabrieksarbeider G. de Jong uit Maassluis ernstig gewond werd. De Jong reed op zijn fiets links van den weg. Toen een vrachtauto uit tegenoverge stelde richting naderde, wilde de wielrijder oversteken. Hierbij botste hij tegen de auto en werd door den laadbak getroffen. Het slachtoffer kreeg ernstige verwondin gen en is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te RoRtterdam overgebracht. R.K. S. V. „T. O. G.". Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der R.K. Sportvereeniging T.O.G. alhier had in het Gezellengebouw een feestelijke bijeen komst plaats van leden en genoodigden. Nadat de voorzitter, de heer P. B. v. d. Burg geopend had, verkreeg de secretaris- competitieleider van het district Rotterdam, de heer Recourt het woord om in een korte rede het nut van de sport in katholiek ver band uiteen te zetten. Spr. schetste de ge varen van neutrale sportvereenigingen en spoorde speciaal de ouders aan toch hun kin deren de sport te laten beoefenen in zuiver katholieke vereenigingen. Ten slotte vroeg spr. aller medewerking om ook deze katho lieke sportvereeniging in alle opzichten aan haar doel te doen beantwoorden. De Geestelijk Adviseur, kapelaan Steen- land spoorde allen aan de .elding bij te staan in het streven een goeden katholieken geest aan te kweeken, niet alleen in het voetbal len, maar vooral ook door karaktervorming. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan de vroolijkheid. Het optreden van de Polo Stars was wcr derom een groot succes. Zoowel de aardige stukjes als de ten gehoore gebrachte muziek - nummertjes brachten de stemming er wel in en er heerschte een prettige, gezellige stem ming. Programma voor a.s. Zondag Thuis T.O.G. 2Kethel 1 aanvang 2.30 uur. T.O.G. 3— S. G. V. 4 aanvang 12.30 u. Te Rotterdam T.O.G. 1Activitas 1. Te Bleiswijk T.O.Q. aBleiswijk a. FEESTAVOND R.K. VOLKSBOND. In het Vereenigingsgebouw heeft de R.K. Volksbond wederom zijn jaarlijkschen feest avond gehouden. Na de opening en het zin gen van het Bondslied heeft de bekenae humorist Martin van Schie begeleid door Bouman als accordeonist de aanwezigen be zig gehouden, met voordracht en muziek. In de pauze werden door het lot 4 leden aangewezen, die op kosten der Afdeelings- kas de Stillen Omgang naar Amsterdam kun nen meemaken. Na een voorwoord van den Z.E. Heer Pastoor met betrekking op het eeuwfeest yan St. Willibrord, werden 4 re- liefst van den Heilige verloot. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heerenH. Verheul, Voorzitter, en dr. A. Karreman, J. Bos, Chr. Oosterlaan, J. L. A, Ammerlaan, A .Huisman en J. v. Staaldui nen, had vorige week per circulaire de in gezetenen der gemeente opgeroepen voor een propaganiavergadering, welke deze week is gehouden in het vergaderlokaal. Als spre ker trad op de heer W. Muller, Inspecteur van Politie te Rotterdam, die een leerzame causerie heeft gehouden over luchtaanval len, en de maatregelen welke de burger tö nemen heeft, wat betreft bommen met mos terdgas, traangas en brandbommen. TijdeirS de vergadering hebben velen zich opgegeven als lid (minimum contributie bedraagt 35 ct, per jaar). Tekens werden er speciale bro chure's aangeboden, handelend over lucht aanvallen. De Burgemeester die den heer Muller inleidde, heeft met een dankwoord de bijeenkomst geslot en. In den afgeloopen nacht zijn ten nadeele van j p. wonende te Rotterdam, uit een schuurtje aan de Delfshavenschekade 12 kip pen ontvreemd. Verschenen is het Centraal Rapport van het Sectie-onderzoek der Gemeente-begroo ting over 1939. Aan dit rapport ontleenen wij het volgen de: Finantieel beleid. Vele leden hebben waardeering voor dé wijze waarop B. en w. de begrooting hebben opgemaakt, en voorts voor 't feit, dat niet tot belastingverhooging behoeft te worden overgegaan. Hiermede is de eerste stap gezet ter voorkoming van de noodlijdendheid. Een der leden nam met genoegen kennis van de mededeeling, dat B. en W. nog in dit jaar hopen te komen met voorstellen tot het bouwen van een nieuw Raadhuis, met finantieelen steun van het Werkfonds. Dit lid dringt aan op spoed, daar men niet kan rekenen op een blijvende aanwezigheid van het Werkfonds. Zitting van 7 FebruarL Een onvoorzichtige werkmethode. Op 23 September van het vorig jaar moest op den voormaligen verbindingsweg tusschen Willem Buytewechstraat en West zeedijk een bijna 10 meter hooge ijzeren paal verwijderd worden. Dit karwei ge schiedde door personeel van de R. E. T. on der leiding van den 57-jarigen baas J. E. Bij dit verwijderen van de paal is deze ge vallen en terecht gekomen op den wegwer ker J. Tienhoven, die daarbij een bekken breuk en kneuzingen aan de wervelkolom had bekomen. Terzake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld heeft de baas E. zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Hem werd verweten, dat hij niet zoodanige maatregelen had ge nomen, waardoor het vallen van de paal zou zijn voorkomen. Verdachte zeide, dat het ontgraven ge schied was op de wijze, die al dertig jaren voor dit werk wordt gevolgd, zonder dat er ooit een ongeluk mee gebeurd is. Als deskundige werd gehoord E. J. Langer, technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie, die van meening was, dat verdachte niet voorzichtig te werk was gegaan, omdat hij eerst de paal aan den bok had moeten be vestigen, voordat hij tot ontgraving over ging- Verdachte merkt op, dat daartegen ern stig bezwaar bestaat, omdat men door de aanwezigheid van allerlei kabels en buizen in den grond niet dadelijk bepalen kan, aan welke zijde de bok moet worden opgesteld. De superieuren van verdachte hebben op de gevolgde werkwijze nooit aanmerking ge maakt en zelfs -na dit ongeval heeft men geen aanleiding gevonden er verandering in te brengen. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, was het eens met de zienswijze van den deskundige, dat de gevolgde werk methode als onvoorzichtig moet worden be stempeld. Het verweer van verdachte, dat het dertig jaren lang zoo goed gegaan is, gaat niet op en dat er na dit ongeluk geen verandering in de manier is aangebracht, achtte het O. M. buitengewoon onverant woordelijk. Het O. M. meent, dat hier wel degelijk sprake is van grove schuld, doordat verdachte niet de noodige voorzichtigheid heeft betracht, terwijl hij het ongeluk had kunnen voorzien. Bij de bepaling van de straf wil het O. M. in aanmerking nemen, dat er door zijn superieuren nooit aanmer king op de méthode is gemaakt. Het O. M. eischte 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: G. C., 45 jaar, koopman, gedetineerd, we gens poging tot doodslag verdachte had op 2 December in den Hang de buffetjuf frouw C. Blok, die hem bij de hand had gevat om hem naar den overkant, waar hij woonde, te brengen, gepoogd met een mes in den buik te steken (gelukkig had de juf frouw in een reflexbeweging dit lichaams deel ingetrokken, waardoor het mes haar maar even geraakt had) tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. J. B., 50 jaar, majoor van politie, wegens mishandeling verdachte had op den Schiedamschedijk den koopman P. Crama uit Leiden, die in een slop iets onbehoorlijks had gedaan en daarvoor niet ruiterlijk wil de uitkomen, toen hij er voor door den ver dachte werd aangesproken, een slag in het gelaat gegeven tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. In een zaak van H. V., 46 jaar, scheikun dige, appellant van een vonnis van den kan tonrechter te Rotterdam, waarbij hij, wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde en het verstrekken van geneesmid delen zonder apotheker te zijn of apotheek houdend geneesheer, was veroordeeld tot driemaal 50 boete subs, driemaal 20 dagen hechtenis en 30 boete subs. 15 dagen hech tenis, heeft de rechtbank het vonnis beves tigd, doch de straf gewijzigd in driemaal 25 boete subs, driemaal 5 dagen hechtenis en 15 boete subs. 3 dagen hechtenis, bene vens 2 maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren. (Zitting van 9 Februari.) Diefstal van een automobiel. In Juni van het vorig jaar werd uit een garage aan de Ged. Binnenrotte een zwart gelakte Opel-auto vermist, die aldaar ge stald was door den in hotel Atlanta afge- stapten Duitscher W. Freriks. Tegelijk met die auto was een koffer verdwenen met 25 K.G. aan monsters ruwe tabak. Eerst in het najaar is het de politie, na een moeilijk onderzoek, gelukt de auto op te sporen. Deze was toen in eigendom overge gaan aan een landbouwer in Wieringen, die den wagen in September voor 625 had ge kocht van een garagehouder in Alkmaar. Vasthoudend aan den gevonden wagen was de politie het spoor gevolgd en men kwam te weten, dat de auto in dien tijd na de ver missing reeds in vijf andere handen was overgegaan. Bij den speurtocht langs de ver schillende garages zijn nummerplaten van de gestolen auto en een lidmaatschapskaart van de Duitsche Automobielclub waarvan de bestolene lid was, gevonden. Als verdacht van diefstal van deze auto hebben thans terechtgestaan de 34-jarige autohandelaar J. V. uit Amsterdam en de 28-jarige Th. A. v. B. eveneens autohan delaar, beiden recidivist en gedetineerd. V. ontkende iets met den diefstal te maken te hebben, evenals van B. Beiden moesten ech ter toegeven, dat zij wel met den gestolen wagen te maken hadden gehad, doch zij zou den niet geweten hebben dat de wagen ge stolen was. Uit het getuigenis van den garagehouder G. J. Trum bleek, dat verdachte V. boven de garage aan den Gedempte Binnenrotte woonde. V. die met van B. zaken deed, had een sleutel van de garage van getuige, maar juist den dag voordat de Opel werd gestolen, had V. zijn sleutel aan Trum teruggegeven. Van B. had echter nog een sleutel. Van B. geeft dat toe, doch beweert, dat dit een selutel is, dien hij samen met V. heeft laten namaken. V. ontkent dit ten stelligste. Hij Scheldt zijn medeverdachte u'it voor „boef' en wil hem te lijf, hetgeen door den rijksveldwachter wordt belet. V. die hevig opgewonden is, wordt weggeleid. Vervolgens wordt gehoord een garagehou der wiens dochter Evertje in nauwe relatie heeft gestaan met verdachte V. Deze garage houder heeft een anoniemen brief geschre ven aan de justitie, waarin hij eenige me- dedeelingen doet over door V. verrichte handelingen, welke hij van zijn dochter vernomen heeft. Zoo moet er een partij ta bak verbrand zijn en bovendien zou zeke re Cas tegen den vader van V. gezegd heb ben: „Als je je jongen er niet in wilt draaien, dan moet je zorgen dat de koffer uit Den Haag weg komt. Getuige heeft er Evertje naar gevraagd, maar zij zegt niet te weten, hoe V. aan de auto is gekomen. Evertje, die door den president, mr. J. A. Marz op het gewicht van den eed gewezen wordt, verklaarde op den Zondagavond in Juni toen de auto gestolen is door V. alleen gelaten te zijn. Toen zij met V. in Amsterdam was, heeft zij gehoord, dat er over het verbranden van tabak gespro ken werd. Op den dag van den voetbalwed strijd NederlandIndië getuige woonde toen weer in Hillegersberg was van B. met een autotje voorgereden. De garagehouder L. N. Krijgsman ver klaarde aan van B. een autogarage te Schie- broek te hebben verhuurd. Getuige had, toen van B. in gebreke bleef de huur te be talen, een ander slot ingezet. Later heeft getuige Duitsche nummerplaten in de ga rage gevonden alsmede een boekje over de behandeling van Opel-auto's en een boekje van de Duitsche Automobielclub. Drie jongelieden uit Hillegersberg had den de hun bekenden V. en Van B. op een Zondagavond in het laatst van Juni op den Hoofdweg zien staan bij een autotje met Duitsche nummerplaten. Verdachte V. blijkt later van een jongen een paar oude num merplaten, die bij zijn vader in den schuur lagen, gekregen. Die nummerplaten zijn op de Opel-auto bevestigd geworden» Verdachte V. mag nu de zitting weer bij wonen. De jonge getuige herkent in V. den man, aan wien hij de oude nummerplaten heeft gegeven. De zitting wordt daarop geschorst. In de middagzitting heeft de rechtbank de behandeling voortgezet in de zaak van den 34-jarigen J. V. en den 28-jarigen Tr. A. v. B. beiden autohandelaars, die ervan verdacht worden op 26 Juni een Opel-auto, die toe behoorde aan een Duitsch-Amerikaan en die deze gestald had in een garage aan de Ge dempte Binnenrotte te hebben gestolen. Er zijn nog een groot aantal getuigen gehoord, uit wier verklaringen is na te gaan hoe de auto van hand tot hand is gegaan. Requisitoir O. M. Het O. M. waargenomen door M.F.M. Wil- brenninck, heeft een uitvoerig requisitoir genomen, waarin er aandacht aan besteed is, dat de beide verdachten den weg wisten in de garage aan de Ged. Binnenrotte. Eerst Maandagochtend 27 Juni is de dief stal van de Opel geconstateerd. De Duitsch- Amerikaan heeft dadelijk aangifte daarvan gedaan, maar het heeft nog geruimen tijd ge duurd voordat het spoor van de auto was gevonden. Toen echter een heel klein spoortje in handen kwam van den inspecteur, van politie J. L. Kraus en de wakkere re chercheurs, die hem terzijde gestaan hebben, zijn deze er in geslaagd de zaak tot volko men helderheid te brengen. De auto is van dag tot dag gevolgd kunnen worden en ten slotte opgespoord in Middenmeer (Zuider- zee-provincie). Gebleken isr dat de auto ach tereenvolgens geweest is in Gouda, Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Alkmaar, Schagen en Middenmeer en achtereenvolgens heeft opge" bracht 200; 360, 465 en 625. Naar de overtuiging van het O. NL verdachte Van B. de auto gestolen. V. met zijn vriendin rustig naar zat te luisteren in een woning te berg, haalde Van B. de auto nit jle garage en reed er mee naar Hillegers f'ren had Van B. te Schiebroek eein autogarage gehuurd en daar is toe^pnnissen ,^erge" bracht. Er is toen bij f^ite ge daan om andere krijgen' omdat de Duitsche kenteeke moesten verdwijnen, maar omdat men slechts twee verschillende kon krijgen, heeft men er geen gebruik van kunnen maken. Spr. stelt zich voor, dat toen niet dadelijk de gestolen auto naar Gouda is gebracht. Hij heeft een week gewacht en eerst toen heeft men de auto naar Gouda gebracht, waar de nummerpla ten zijn verwisseld. Ér is toen een gesprek geweest waarbij de verdachten aan den ga ragehouder te verstaan gegeven hebben, dat de auto van misdrijf afkomstig was. Er is toen weer eenigen tijd gewacht en de heeren hebben het in dien tijd druk gehad met allerlei dames. Er is dien tijd gepro beerd de tabak, die in de gestolen auto aanwezig geweest is, aan den man te bren gen. Dat ze met die tabak doende zijn ge weest blijkt uit de tabaksresten, die in kof fers zijn gevonden, welke in handen van de verdachten zijn geweest. In den nacht van 17 op 18 Juli zij de verdachten met de gesto len auto weer op stap gegaan. Van B. bracht den dagen naar Arnhem waar hij zijn taak als afgeloopen beschouwde en aan zijn com pagnon te kennen gaf, dat het nu zijn beurt werd. Deze heeft dat verstaan en verkocht den wagen met inruiling ^an een andere auto, waarop de beide verdachten de reis naar Tilburg hebben voortgezet waar zij ook die andere auto verkochten. Er was toen weer eeld en men toog naar Amsterdam, waar het feest werd voortgezet. Naar de meening van het O.M. moet in Van B- °e dief gezien worden en in V. de man, tot op het allerlaatste oogenblik acbte£ schermen is gebleven en ten slotte als aeler is opgetreden. Men heeft hier te doen met nienscnen, die in den autohandel als hoo—f gevaarlijk; moe ten worden beschouwd. Beide verdachten zijn reeds verscheidene ma,e" veroordeeld en naar de meening van »ex u. m. moeten beiden voor geruimen tij e maatschap pij worden verwijderd- et O, M. eischte tegen ieder van hen een gevangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden- De verdediger mr. W. K- S. v. Haastert uit A»iStertlam Was van oordeel, dat hetbewijsvanV'sschuld niet geleverd was en concludeerde tot vrijspraak Subsidiair vroeg pleiter voor dezen verdachte, die zich op den rand van de onderwereld bevindt, een voorwaardelijke straf, waardoor ver dachte nog op het goede pad terug geleid zou kunnen worden. Mr. F. J. v. Kranenburg was van meening, dat uit niets gebleken is, dat Van B. zich aan den diefstal heeft schuldig gemaakt. Pleiter concludeerde tot uitspraak. Uitspraak 23 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: K. de J., 38 jaar, bode te Heerjansdam, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben dat de door hem bestuurde auto te Barendrecht in botsing was gekomen met de motorfiets van J. van Katwijk, die tengevolge daarvan ernstige verwondingen had bekomen, tot 1 week hechtenis. W. K., 30 jaar, loswerkman te Baren drecht, wegens diefstal van twee fietsen, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk mfct een proeftijd van 3 jaar. G. P. de B., 30 jaar, vischhandelaar, die terecht gestaan had wegens heling ver dachte had zijn bemiddeling verleend bij den verkoop van de gestolen fietsen werd vrijgesproken. In de zaak van H. P-a M-> 19 jaar, loswerk man, gedetineerd, wegens diefstal van auto- onderdeelen ten nadeele van de firma Schalkwijk, heeft de rechtbank een onder zoek gelast naar de reclasseeringsmogelijk- heid. Toezicht op de Plassen. Het is een lid ge-" bleken dat in dtn afgeloopen zomer in het toezicht op de Plassen een verslapping is geconstateerd. De bepalingen, inzonderheid die omtrent de kkeding, dienen met het oog op de zedelijkheic te worden gehanteerd. Verkeersvoorschliften. Enkele leden vragen wanneer is te vervrachten het indertijd toe gezegde rapport v^i deskundigen, waarbij het geheele verkee-s vraagstuk zou worden beoordeeld. Nogmaals wordt door een der leden aangedrongen op het voorschrijven van éénrichtingsverkeer ai bepaalde straten. Het zou door deze leden op prijs worden gesteld, als de fietspiden tot aan de Cein tuurbaan ook als zoodinig werden aangeduid door het plaatsen var bordjes. Vluchtheuvels. Het torige jaar werd reeds aangedrongen op verg:ooting van de held op het z.g. Dorpsjleln, dhS? hef leggen van een vluchtheuvel ei aanwijzing voor het oversteken van het plun en aangrenzende wegen. Openbaar Zwembad. Nu zoo goed als geen water uit de riolen meer <n de Plassen wordt afgevoerd, en de toestand van het Plaswatec onnoemelijk veel verbeterde, zoodat even tueel zwemmen in den P^s geen nadeelige gevolgen kan hebben wat 6e gezondheid be treft, zouden enkele leden 't op prijs stellen, indien B. en W. een onderzaak instelden naar het piaswater, om daarna, tan de hand van een goeden uitslag, met plannen te komen tot het oprichten van een Openbaar Zwem bad in den Plas. Volkshuisvesting. Een der leden zou gaar ne vernemen of B- en w- bereid zijn binneö den gestelden termijn in de circulaire vaü den Minister van Binnenlandsche Zaken ge steld, dat is Per 1 April a.s., met plannen ta komen voor den bouw van woningen voor groote gezinnen. Kleiweg. De Kleiweg is op het tertiair we genplan van de Provincie gebracht, zoodaji naar de meening van enkele leden verbete ring tot stand kan worden gebracht zonder kosten voor de gemeente. Zij vragen of het College in overleg is getreden met Over- schie voor een gezamenlijk verbeteringsplan, Grindweg. Een der leden verneemt gaarne het 't staat met de plannen tot verbreeding van den Grindweg. Voorts wil dit lid den naam van den weg gaarne veranderd zien in „Bergweg". Wachtgelegenheid tram of bus. Een der leden verzocht, om pogingen te doen bij de R.E.T. tot het bouwen van een wachthuisje voor passagiers ,aan het einde van de Dorps straat. Ziekenhuisver pleging. Enkele leden vragen aan B. en W. wanneer kan worden toegemoet gezien het toegezegde rapport over de ziekenhuisverpleging, sinds 1 Jan. 1938 ondergebracht bij Maatschappe lijk Hulpbetoon. Na een half jaar proef zou de Raad worden ingelicht. Een der leden wijst er op, dat de Vereen, v. Ziekenhuisverpleging niet alle kosten van verpleging vergoedt en aan het ziekenhuis geen enkele garantie geeft. Een groote groep ingezetenen, behoorende tot de middenklasse, welke in wezen geen steun behoeven van M. H., komen bij opname in een ziekenhuis in ongelegenheid, omdat zij zelf de kosten bij vooruitbetaling aan het ziekenhuis moeten voldoen. Voor deze groep moet een maat regel worden getroffen. Dit zou kunnen door de regeling der ziekenhuisverpleging zoo danig te wijzigen, dat de gem. bereid is voor eiken persoon, die verzekerd is bij de Ver- eenigifg. een garantieverklaring voor de kosten af te geven. Er is dus onderscheid te maken tusschen de groep armlastigen, die door M. H. dient te worden geholpen, en de groep die in staat en bereid is alle kosten, terug te betalen, doch slechts in termijnen. Genoemd lid wil aan de laatste groep den gang naar M. H. besparen. Hoe staat het thans met de overeenkomst van M. H. en de Vereen, voor Ziekenhuisver pleging? Is >na de nieuwe overeenkomst een besparing der kosten bereikt en zoo ja, hoe groot is deze? In welke mate hebben ingeze tenen, wier Inkomen ligt beneden zekere weistandsgrenzen gebruik gemaakt van het recht om 50% van de premie door de gem. vergoed te krijgen indien zij zich aansluiten bij de Ver. v. Zlekenhuisverpleiging? Op 1 Januari 1.1. telde de gemeente 22470 inwoners en op 1 Februari 1.1. bestond de be volking uit 22.452 zielen, derhalve een ver mindering met 18 personen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2