■in MAANDAG EEBRUARI 1939 DE STRANDBOULEVAKD IN DEN HOEK. Zal een lengte krijgen van 1 K.M. Regeling omtrent de «rfpacht. VRIENDEN ONDER ELKAAR. HAVEN-ONGEVAL. MANNENCONGREGATIE WEST ZEEDIJK. Feestavond ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. ACHTER DE SCHEFJVIEN VAN FILMLAND'*. Tentoonstelling in 'Je Bijeukorf. HET RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. Prof. Georg Szell met het Haagsche ensemble. RELIGIEUZE KUNST. KATH. VOLKSUNIVERSITEIT. EEN MIDDAG BIJ DOORNROOSJE. „ERUDITIO" IN ROTTERDAM. ROTTERDAMMERS IN DE HOOFDSTAD. SPORTRAADBUREAU. ÖVERSCHIE. JUBILÉ R. K. STAATSPARTIJ. ONGEVAL. BURGERLIJKE STAND. Plannen voor de viering. VLAARDINGEN. MAIL VERZENDING. ROTTERDAM. E? Op 10 Januari 1935 besloot de Raad tot den aanleg in werkverschaffing van een strandboulevard te Hoek vaiji Holland en heeft deewege een crediet gevoteerd van 75.000. De onderhandelingen, welke, zijn gevoerd, teneinde over de benoodigde rijksgronden de beschikking te verkrijgen, hijbben aanvan kelijk niet tot het gewenscht« resultaat ge leid. De regeering bleek n.l. niet bereid de uitgifte in erfpacht of de overdracht aan de gemeente van domeingronden voor straat- aanleg te Hoek van Holland, te bevorderen, zoolang geen overeenstemming zou zijn ver kregen met betrekking tot de overbrenging in beheer en onderhoud naar de gemeente van de rijkswegen aldaar. Intusschen heeft deze laatste aangelegenheid haar beslag ge kregen, in verband waarmede ook de aanleg van den strandboulevard verder is kunnen worden voorbereid. Volgens het plan van den directeur van den Technischen Dienst verkrijgt de boule vard een lengte van ongerveer 1 km. De ver harding heeft een totale breedte van 19 M., te weten een rijweg, breed 9 m, bestaande uit klinkers, en 2 betegelde voetpaden, elk van 5 M. De boulevard 'x3 voor zoover noodig afgezet met 'n draadafrastering. Het peil van den rijweg bedraagt over een lengte van 250 M. 5 M. -f N.A.P., loopt vervolgens over een lengte van circa 200 M.. op tot 10 M. NAP en blijft over het vesrdere gedeelte hierop gehandhaafd. Aan de 'Noordzijde, bij het be staande Slag, zijn een keerpunt en een afrit ontworpen; over dit toatste gedeelte bedraagt de breedte van den rijweg 6 M. en die van elk der beide boetpnden 3 M. Het is verder de bedoeling, dat op 2 plaatsen trappen wor den aangebracht, welke verbinding geven met het strand. Aam beide einden van den boulevard is een parkeerterrein ontworpen, terwijl aldaar teveias gelegenheid zal bestaan een cafe met terras te maken. Nadat B. en W. zich met dit plan hadden vereenigd, hebben wij opnieuw overleg ge pleegd met de regeering nopens de beschik baarstelling van domeingronden, welke voor den aanleg van den strandboulevard benoo- digd zullen zijn. Dienaangaande is thans volledige overeenstemming verkregen. Het Rijk is nj. bereid om voor den duur van 75 jaar aan de gemeente in erfpacht uit te geven een terrein tea- oppervlakte van on geveer 12 HA De gemeente verkrijgt het recht gedeelten van den grond aan derden te verhuren. De jaarlijksche canon zal bedra gen: A. voor zoover de in erfpacht uit te ge ven oppervlakte wordt ingenomen door openbaren weg, wandelpaden, vrije parkeer plaatsen exclusief de oppervlakten, inge nomen door benzinepompen e.d. niet-pro- ductief terrein of niet voor eenigen gemeen telijken dienst benoodigd terrein: 10 per HA.; B. voor het overige terrein: 1. voor de gronden, waarop opstallen worden gesticht of geplaatst: 0.30 per M2; 2. voor de niet van opstallen te voorziene oppervlakten: 0.10 per M2. De sub B bedoelde canons zullen na afloop van elk vijfjarig tijdvak herzien worden, met dien verstande, dat deze canons nimmer minder zullen bedragen dan 0.30 pesp. 0.10 per M2. Bij deze herzie ning wordt als basis genomen, dat de bruto- opbrangst der betrokken oppervlakten voor de helft aan den Staat en voor de helft aan de gemeente ten goede komt. Aangezien de bedongen voorwaarden B. en W. aannemelijk voorkomen, stellen zij. onder mededeeling, dat de 'jaarlijksche erf pachtscanons uit de gewone middelen en de kosten van overdracht van den grond, welke rond 100 zullen bedragen, uit het in den aanhef genoemde crediet kunnen worden bestreden, aan den Raad voor: 1. te besluiten tot aanvaarding in erf pacht, onder de overeengekomen voorwaar den, van de bedoelde domeingronden; 2. goedkeuring te hechten aan het boven omschreven plan tot aanleg van een strand boulevard te Hoek van Holland, met de uit voering waarvan inmiddels een aanvang is gemaakt. Door de politie is op den Coolsingel aan gehouden de 25-jarige instrumentmaker T. W. van D„ die in een café aan de Kruiskade ten nadeele van N. J. V. uit Schiedam een bankbiljet van 10 gulden zou hebben ver duisterd. V. had namelijk in bedoeld café zijn portemonnaie aan van D. gegeven om de gemaakte vertering te betalen. Buiten geko men miste V. echter een bankbiljet van 10 gulden. Op het hoofdbureau werd een biljet van 10 gulden op van D. bevonden. In af wachting van het onderzoek is van D. opge sloten. Aan boord van het in de Binnenhavrzn lig- dende s.s. „Imatia" is de 52-jarige havenar beider J. Niesing wonende Fabrieksstraat door een ijzeren haak tegen het hoofd ge troffen .waardoor de man een hoofdwonde en een hersenschudding bekwam. Hij is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De Mannencongregatie onder den titel van O. L. Vrouw Lichtmis en den H. Joseph van de St. Ignatiuskerk aan den Westzeedijk viert dit jaar haar 20-jarig bestaan en ter gelegen-, heid daarvan gaf zij gisteren als derde étappe van de feestviering in de schouw burgzaal der St. Josephsgezellen een feest avond, met medewerking van de R. K. Too- neelvereeniging „Amicitia". Zooals vanzelf spreekt was het openings woord aan den directeur, pater A. J. Vermeu len S. J., die eraan herinnerde, verleden jaar; in Limburg tijdens dezen zelfden tijd nogt interessante belevenissen te hebben meege maakt Dit congregatiefeest beloofde even wel niet minder amusant te worden. Acht congregaties telde de parochie nu en iedere degelijke parochiaan behoorde van een dezer lid te zijn. Dat is kleur bekennen. Spr. dankte, ten slotte degenen die prijzen voor de torn-; bola beschikbaar stelden of adverteerden ini het programma. Vervolgens kwam „Amicitia" voor het voetlicht met „Geen dubbeltje in z'n zak", een blijspel in drie bedrijven door J. W. v. d. Heijden, bewerkt door Henk Bakker, een goedmoedig spelletje, met aardige trekjes, doch niet altijd origineele complicaties. Er werd een vertolking van gegeven, welke de talrijke aanwezigen in de zaal bijzonder bleek te amuseeren. En niet ten onrechte. Zij waren immers gekomen voor een vroolijke slotapotheose van de feestviering, zoodat de stemming al bij voorbaat opperbest was. De executanten zetten hun beste beentje voor en stelden al hun komische talenten in dienst van de goede zaak. Er waren werkelijk amu sante momenten en typische rolopvattingen, Naar aanleiding van ljet 15-jarig bestaan van de Metro-GoldwynM,ayer-filmmsatschap- pij is Zaterdagmiddag tentoonstelling geo pend in den daktuin van „De Bijenkorf". Achter de schermen van filmland, zoo luidt de titel van de tentoonstelling en daarmede wordt al meteen aangegeven, wat men op deze expositie vindt een kijkje in de keuken van het filmbedrijf, een verzameling van in grediënten en curiosa, van costumes en re- quisieten, van regie-apparaten en camera middelen, van decor- en kleeding-ontwerpen, romans en scenario's, kortom, alles, wat er in de studio ije pas komt, voor een film is gereed gekoir/en. En aangezien het hier een tentoonstelling is van de M etro-Goldwyn Mayer, betreft dit alles M.G.M„sterren en -filmen. Aandacht wordt gevraagd voor de hier nog niet ver toonde Areerikaansche film van Julien Du- vivier „De onsterfelijke wals"; voor de Pater Flanagar/r-fiim „Jongensstad"; voor de jubi- leum-fiJgn „Marie Antoinette"; voor de En- gelsche M.G.M.-film „Citadel" van King Vi- dor; vnor de serie-films, gewijd aan de „Fa milie Hardy" enz. Eeij belangrijke rol speelt de make-up van de filmsterren. Daarom ontbreekt niet de sch mink-afdeeling waarin Max Factor de ac- tei /rs en de actrices gereed maakt om voor de Prof. Szell had voor het zesde abonne mentsconcert van het Residentieorkest een program saamgesteld, dat behalve de „Bur leske" voor klavier en orkest van Micnard Strauss, welke maar weinig wordt uitgevoerd, bestond uit repertoire-werken van al gemeene bekendheid„Academische Festofiverture" van Brahms, de „Oxfordsymphc aiie" van Haydn en de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar. Maar hoe ze ook, algemeen eigendom zijn geworden van va.'.te concert bezoekers, door de, zonder eenig voorbehoud, excellente uitvoering kwamen z toch in een nieuw licht te staan en werden inhoud en waarde ervan weer eens bijzonder duidelijk op den voorgrond geplaatst. Dit was niet de eenige vei;<üenste van dit schoone concert; een ander*; was> (jat weer met alle helderheid werd gedemonstreerd, welk een geboren en sc'nitterend dirigent Szell is en hoe getraind d\t Haagsche orkest. Szell weet met zijn mus'jri te doen wat hij wil, hij heeft ze strak er/ geheel in de hand, hij bespeelt het ensembl e als een instrument, dat op zijn kleinste ijcitenties onmiddellijk reageert. Deze dirigent is een gevoelsmensch, een fijnvoelend artist en daarbij ook een heerscher, die zijn w'/| oplegt maar zoo, dat hij geen slaafschheid. kweekt en het indivi dueel sentiment der orkestleden vrij laat zich te uiten, binnen de. perken van zijn opvat ting en visie. Van. de eerste tot de laatste noot was er heel den middag ideaal orkest- spel, warm, doorgfioeid van sprekende toon- kleur en tot in r'/e finesses verzorgd van af werking en tect/nlsche verfijning. Szell ver onachtzaamt geen enkel détail, laat zelfs het meest onbeduidende nog tot volle waarde komen, maar nooit gaat dit ten koste van den geest en de groote bouwende vormen en iijnen. En zóó, door al deze samenwerkende factoren, werden de reproducties van een weinig gekende schoonheid en geraffineerd samenspel. De „Academische Festouverture" was brillant van glans en van een enthou siaste feestelijkheid; Wagenaars „Cyrano de Bergerac" was van een ononderbroken stu wing van een romantisch bravour en een grandezza, zooals we dit sterke en geestdrif tige opus maar weinig hebben gehoord. En ook Haydn's symphonie, werd in alle schoon heid en met weergave van de varieerende stemmingen gereproduceerd, waarbij het .Adagio", misschien wel het vurigste en tref fendste, dat de meester heeft geschreven, van een ontroerende voordracht was. In het „Me- nuetto" was ons het rhythme te sterk ge accentueerd en te zwaar opgezet. Henriëtte Bosmans speelde de pianopartij in de .Burleske" van Strauss, een jeugd werk van den componist der symphonische Dichtungen, op 20-jarigen leeftijd geschreven. Bezien alleen van den kant van de compo- neer-techniek, vaardigheid en toepassing van instrumentatie, kan dit werk groote verdien sten niet worden ontzegd, maar naar inhoud en geest is het erg leeg en van weinig diepte en zegging. Eenige lvr.sche passages maken daarop een uitzondering. Heel het werk en vooral de pianopartij is op het virtuose in gesteld en de pianiste heeft door haar tempe ramentvol spel daaraan het volle pond ge geven. Door de voortreffelijke samenwerking met het orkest, kreeg het werk een levendige vertolking, sprankelend en fliisend, waarvoor de soliste met bloemen en veel applaus werd gehuldigd. Dat het auditorium de uitstekende orkest prestaties wist te waardeeren heeft het diri- gen en orkest op ondubbelzinnige wijze ge toond. G. lens te verschijnen en evenmin ontbreekt een stand welke een kijk geeft op het werk van den modekunstenaar Adrian, den ontwerper van de creaties voor Shearer, Garbo en Joan Crawford. Op de showtafels liggen albums van ko mende films, het werk in de studio's, oudere M. G. M.-successen, evenals Nederlandsche boeken van door de M.G.M. in de laatste ja ren uitgebrachte „bestsellers" en gramofoon- muziek uit de operette-films Een groot gedeelte van de zeer interes sante tentoonstelling is gewijd aan den z.g. sterrenhemel, van de Metro Goldwyn. In een aantal boxen vindt men foto's te kust en te keur van Greta Garbo, Clark Gable, Myrna Loy, Robert Taylor, Spencer Tracy, Joan Crawford, Eleanor Powell, Margaret Sullavan en de jeugd-acteurs Mickey Rooney, Judy Gaarland, Freddie Bartholomew enz. Aan deze tentoonstelling is ook nog ver bonden een filmtheater, dat in de achterzaal van de lunchroom is ingericht en waar da gelijks van 12 en van 35 uur gratis voor stellingen worden gegeven van een korte film „de ballade van het celluloid". Elke deur of poort, welke toegang tot de kamers van het Conclaaf kan geven, wordt gesloten en door Vaticaansche militairen onverbiddelijk streng bewaakt. welke naar het kluchtige overhelden. Dat was voor een avond als deze heel wat waard. Er was trouwens veel zorg aan het uiterlijk besteed, zooals de grime en de aankleeding van het interieur, twee factoren, die zooveel tot succes kunnen bijdragen. Daarentegen was het tempo te zeer gedrukt en had een scherp opmerker bij het donker worden op Benders' kantoor tevergeefs naar een lamp kunnen zoeken waardoor zoo noodig licht ge maakt kon worden. Het stuk vraagt 'n tamelijk uitgebreide rol bezetting. H. v. d. Water speelde den Karei Benders met goed begrip. Hij had succesvolle momenten, doch andere daarentegen waren wel -:ens te ernstig voor het genre van het stuk. Suze, zijn vrouw (W- v. Hees) was een aardige, vlotte verschijning, met een teveel aan gebaartjes, wat trouwens ook bij andere speelsters opviel, zooals b.v. Neeltje. R. Sik ken beeldde een schroomvallige dochter Loeki uit, terwijl broer Frits (L. Caminada) de ronde, joviale type van den plotseling teruggekeerden broer gaf. De meest inslaan de typeering schonk wel B. v. d. Berg als de magazijnknecht Kees- Voorts zagen we nog een door den neus pratenden boekhouder Sanders van N. Langen, een beweeglijke dienstbode Neeltje van R. Fritschy en een ge- affecteerden jonkheer van Panhuyzen van W. Nijs. Al met al is het een feestavond geworden, die in de beste stemming verliep en waar de ioten voor de tombola grif van de hand gin gen. Een waardig slot van een waardige feestviering. De groote violist Branislaw Huberman, die na lange afwezigheid deze week weer voor het eerst in ons land optreedt. Een tentoonstelling in Rotterdam. De firma Lenfring te Rotterdam, Van OJ- denbarneveltstraat 87, houdt tot 11 Maart een tentoonstelling van religieuse kunst. De kern daarvan wordt gevormd door een aantal werkstukken in hout van den beeldhouwer P. L. Douwes. Verder is er naarldwerk ge ëxposeerd van Joanna BiertherWichmann, terwijl pater Renald Rats O.F.M. eenige ont- werpteekeningen laat zien. Na een lange en moeilijke voorbereiding bracht Pater v. d. Idsert Zondagmiddag ge assisteerd door een 5 tal dames, met een 50 tal kinderen, het bekende sprookje „Doorn roosje" in de St. Jozefgezellenvereeniging. Wij herinneren ons nog uit onze kinderjaren dte bekendmaking, dat Roosje geboren werd. De goede fee waakt over het borelingske, terwijl de kwade fee zich wil wreken op het jonge wicht. Op het doopfeest wordt Roosje veel geluk en voorspoed gewenscht. Intusschen wordt de kleine „groot" en mag een wensch doen. Zij wil haar lieve verzorg ster zien en deze overhandigt haar rozen, waarbij Zij zich steekt en inslaapt. Dan komt de prins uit het woud, om het prinsesje z'n liefde te betuigen. Zij onwtaakt en het koningspaar noodigt allen uit tot een brui loftsmaal, waarna zij nog lang en gelukkig leefden. Het was een naieve vertelling met zang en dans waarin natuurgevoel en wonde- rengeloof een rol speelde. De dansen werden goed uitgevoerd, onder leiding van Mej. D. van Zwieten waarbij Mej. M. Lohmeijer uitstekend begeleidde. Het was jammer, dat de vleugel een enkelen keer wat hinderde met een valsch toontje terwijl de dictie der kindereni wederom on der leiding van Mij. Lohmeijer, zeer te loven viel. De ZeerEerw. Pater Oorsprong, die nu in een andere hoedanigheid vroeger als Praeses, nu als Pastoor van de Olde op het podium stond, prees Pater v. d. Idsert en z'n medewerksters, die alles keurig in de puntjes verzorgden en dankte tevens allen voor de financieele medewerking voor de schulddel ging van het H. Hartkerk. Een extra pluim voor den ontwerper den heer H. Lohmeijer en maakster Mej. Tak, van de 70 origineele en flatteerende costuums, die het sprookje van Perrault zoo aannemelijk maakten. Op het einde van dezen uitnemend ge slaagden middag, werden de medewerksters in de bloemetjes gezet, terwijl Pater v. d. Idsert wegdook voor het huldebetoon wat hem echter niet gelukte Vooral de ouders toonden zich zeer voldaan over den buiten gewonen middag. Het vijfde (laatste) Eruditio-concert, te geven door het Residentie-orkest op Donder dag 23 Februari a.s. zal onder leiding staan van den dirigent prof- Georg Szell- Zooals reeds medegedeeld, zal de beroemde violist Bronislaw Huberman zijn medewerking verleenen en wel voor de pauze met het Vioolconcert in E gr. terts van Bach, en na de pauze met het Vioolconcert In D gr. terts van Beethoven. Tusschen deze beide con certen zal het Residentie-Orkest uitvoeren de Symphonie in Es gr. van Mozart, K- V. 543. V asten avon d-tooneeluitvoeri n g. Mevrouw Anna Róssing Sablairolles, de acht en zeven tig-jarige actrice, neemt afscheid van 't tooneel. Voor haar afscheids- tournée koos zij de Fransche comedie in 3 bedrijven, „Een schoon Avontuur", waarin zij de rol speelt van een echt menschelijke en sympathieke grootmoederfiguur. De Katholieke Volks-Universiteit biedt dit tooneelstuk als Vastenavondviering aan haar leden en huisgenooten-introducé's Maandag 20 Februari 's avonds kwart over 8 in den Tivoli-Schouwburg. Voor verdere gegevens verwijzen we naar de Kabouter-advertentie in dit blad. Tot 8 Maart as. zal in de Galerie „Robert", Keizersgracht 527, te Amsterdam, een expo sitie worden gehouden van werken van den schjlder Wout van Heusden en van den beeld houwer P. A. van Stuyvenberg. Dinsdag 28 Februari: 8.30 uur: Vergade ring voor de besturen van de turnclubs: S.O.S., Stuwers, Spirit, Sportief, Kwiek op het Sportraadbureau Schiekade 93. ROTTERDAMSCHE L1KWIDATIEKAS. Winst 1031 (4117). PAan het jaarverslag over 1938 der Rotter- damsche Likwidatiekas ontleenen wij het vol gende: In tegenstelling met het voorafgaande jaar deden zich in de in aanmerking komende pe riode in de koffiewereld geen schokkende ge beurtenissen voor. Wel was een opmerkelijk feit te constateeren, n.l. dat het prijsverloop zoo bijzonder weinig wisselingen heeft vertoond. De merkwaardige gebeurtenissen van Sep tember 1938 hebben op onze Nederlandsghe ter- mijnnoteeringen slechts weinig invloed gehad; wel moet in die dagen op de loco-markt veel omgegaan zijn. De extra voorraadvorming, die toen heeft plaats gevonden, is wel mede oor zaak geweest van de stagnatie in de laatste maanden des jaars. De omzet in koffie (gemengd contract) be droeg 84.000 balen tegen 98.500 in 1937. Op 31 December 1937 stonden open 124 (82) contrac ten; geregistreerd in 1938 336 (394' contracten, te zamen 460 (476) contracten. Gelikwideerd door levering werden 88 (34) contracten en door verrekening 280 (318) contracten, zoodat op 31 December 1938 92 contracten open stonden. De post crediteuren bestaat voor een bedrag van 55.000 (onv.), uit een deposito, dat wij renteloos van de Valutakas ontvingen, zijnde bet bedrag van ons aandeelen-bezit in deze N. V. Het bedrijf leverde in het afgeloopen boek jaar een netto-overschot op van 1.031 (4.117), welk bedrag wij onder aftrek van het verlies- saldo 1934/1937 ad 959, op nieuwe rekening hebben overgebracht. De winst- en verliesrekening staat debet voor: onkosten 6.084 (4.486), afschrijving op meubelen en typemonsters 188 (124), saldo winst 1.031 (4.979); en credit voor: aandeel courtage en com missie 2.701 (3.197), rente, disconto, provisie en koersverschillen 4.353 (5.730), onverdeeld dividend-saldo 1929 248 (862). De balans per 1 Januari 1939 vermeldt als activa: aandeelhouders, niet gestort deel van het kapitaal 850.000 (onv.). ter beurze geno teerde effecten 95.447 (96.080), deelneming m andere ondernemingen 55.000 (onv.), kas en kassiers 18.068 (39.402), meubelen 300 (400), type-monsters 1 (71), debiteuren 46.291 (33.137), loopende rente van nog niet vervallen coupons f 815 (879), nog te ontvangen courtage en commissie op niet afgewikkelde contracten 2.497 3.153), vooruitbetaalde onkosten 26 (v.j. crediet 145). en als passiva: kapitaal 1.000.000 (onv.), reserve voor koersverschillen op effecten 626 crediteuren 65.247 (97.864), koffie, voor meer te betalen dan te ontvangen op niet af gewikkelde contracten 1.528 (v.j. debet 17.463). rubber, voor meer te betalen dan te ontvangen op niet afgewikkelde contracten 975 (v.j. de bet 1.912), saldo verlies 1934/1937 959 (V-i- f 5.938), saldo winst 1938 1.031 (v.j. 4.979). resteert 72 (v.j. debet 959). In den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, geeft het gezelschap Jan Musch Donderdag a.s. de driehonderdvijftigste voorstelling van het bekende blijspel „De Vrek" van Molière, waarin Jan Museh dan voor de driehon derdvijftigste maal de rol van den vrek Harpagon zal vervullen. De 21-jarige V. Franken, wone"d® Verschuierstraat, is Vrijdag ee J? ls aan de Bloemkweekerstraat van er ui -n„ man bekwam een her hoogte gevallen. De senschudding en is p^i vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Aangiften van 18 Februari 1939. BEVALLEN: H. G. de Ottolander—van Dijk huizen z. l. w. v. Krimpen—Kik d. T. J. Kramer—Smitsid. - G.. Bruijninckx—van Aalst z" ft' ,Luvbbers—Kermis z'. H. H. van Ne- derpelt Oldenburg d. p. van Ringelesteijn varG a df' Klerkv. d. Munnik d. S. M. AndernachHansen d. J. S. Aveling Rikaart z. c. van LaarhovenRolink z. J. F. C. van Bommelvan Berkum d. A. M. VrocyensteinPeskens d. M. J. Hofstede— Schailenberg d. OVERLEDEN: C. H. Hugo, wed. van J. van Veen 62 j. j. d. A. Minke man van C. de Koning 34 j. H. den Ouden man van G. v. d. Waal 52 j. J. Swart wed. van J. Smits 86 j. C. J. Pothuizen dochter 2 j. J. van Dipten wedr. van M. de Witte 69 j. G. J. Meulenbroek man van A. A. Wessing 37 j. Voorts als le venloos aangegeven E. KeenenVisser 2 doch ters J. DronkersMolhoek z. Op 19 Februari 1899 werd in Overschie de R. K. Kiesvereeniging opgericht- Dat was in de dagen van dr. Schaepman, de dagen van groote katholieke beroering, maar ook her leving, toen alom in het land de katholie ken zich aaneen sloten en de eenheid wis ten te bereiken, die in 1896 en 1897 een be gin van ontwikkeling kreeg, -toen de vaak niet parallel loopende stroomingen elkaar vonden in een gemeenschappelijk staatkun dig program. Veertig jaren dus heeft de toen gestichte organisatie aan het katholieke politieke le ven in onze gemeente leiding gegeven, steeds gedurende die lange reeks van jaren ook op de bres gestaan voor de organisatori sche noodwendigheden, als lid vanaf de op richting daarvan in 1904 van den Algemee- nen Bond van Kiesvereenigingen en ook thans als afdeeling van de R. K. Staatspa- rij, die gegroeid is uit dien bond- Nog telt de thans jubileerende afdeeling onder haar leden verscheidene mannen, die in 1899 tot de eersten behoorden, die be grepen hebben, dat alleen door organisatie de kracht kon worden gevonden, die in den politieken strijd noodig is. We noemen hier geen namen van thans nog levenden, maar we behoeven geen te genspraak te duchten, wanneer we memo- reeren de groote stuwende kracht van den eigenlijiken stichter der kiesvereeniging, den lateren wethouder A. W. F- Jonker gouw, die zijn leven lang steeds een hard werker voor de katholieke organisatie was en wiens naam in het archief der vereem- ging gedurende langen tijd en herhaalde lijk voorkomt. Dat het heuglijke feit van het veertigja rig jubilé dezer organisatie met den noodi- gen luister en opgewektheid zal worden ge vierd, spreekt wel van zelf, daar vooral den laatsten tijd een merkbaar groeiende be langstelling in de politiek bij de katholie ken waarneembaar is- Het bestuur is van plan op Zondag 5 Maart a.s. de feestviering kerkelijk te ope nen. Den volgenden dag, 6 Maart, wordt een groote vergadering gehouden in de zaal van het Vereenigingsgebouw, waar als feestredenaar zal optreden pater dr. Magister S. Stokman O-F.M uit Utrecht. Hét R.K. kerkkoor heeft zich bereid verklaard enkele zangnummers ten gehoore te brengen, tér- wijl ook voor muzikale opluistering zal wor den gezorgd- Voor deze vergadering zijn vele uitnoodi- gingen verzonden. Zoo is het Partijbestuur verzocht een vertegenwoordiger te zenden en ook aan het Kringbestuur en aan den Centralen Propagandadienst; voorts zijn burgemeester en wethouders ter vergade ring genoodigd en de besturen van de plaat selijke A- R. en C. H. kiesvereenigingen. Tevens werden invitaties gestuurd aan de besturen der afdeelingen Delft, Schiedam en Kethel, zijnde de afdeelingen van denze den Kring, die aan Overschie grenzen. Dat de belangstelling van Overschie s ka tholieken met het jubilé groot is, w.el uit het groote aantal ingezetenen die bereid gevonden werden in het gevormde eere-co- mité, onder voorzitterschap van pas oor W P. J- Janus, zitting te nemen en die aïlen met enthousiasme instem en c e viering van het feest. Als feestgave zal aan het bestuur der af deeling 'n som geld®'„door ®en inzameling bij alle katholieken hijeen gebracht, worden aangeboden v°or cei1 vc'kiezingsfonds, dat bij de komende verkiezingen voor Provin ciale Staten en gemeenteraad zeker c nut tige bestemming zal vinden- Tiet acticf-comité, dat onder leiding van den heer A. A. Hegge de voorbereiding ter hand heeft genomen, heeft geen moeite ge spaard en zal door een groote opkomst ter vergadering dankbaar kunnen constateeren, dat de Overschiesche afdeeling van de R.K. Staatspartij het jubilé met enthousiasme meeviert, wat een schoone belofte voor de toekomst inhoudt. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". De afdeeling alhier van „De Hanze" hield haar jaarvergadering in het R K. Vereeni gingsgebouw. Daar de voorzitter, de heer Th. Kuil, nog steeds ziek is, werd de vergadering ge leid door den waarnemend voorzitter, den heer G. de Koning. Deze memoreerde nog eens de zoo prach tig geslaagde cursusavonden, gegeven door den heer J. Bakker en bracht nogmaals dank aan den secretaris, den beer G. M. Foet voor het vele werk, door hem in die dagen verricht. Niet minder dan pl.m. 800 stuks propaganda-geschriften verlieten in deze weken het secretariaat, spr, hoopte, dat de heer Foet nog lang met denzelfden ijver zijn taak mocht vervullen Hierna voigde het jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek, dat het de vereeniging goed gaat. Ook uit het jaarverslag van den penning meester, den heer G. de Koning, was te merken, dat de financiën der vereeniging gezond zijn. Was er vroeger steeds tekort. Verzending van postpakketten naar Zuid- Afrika. Eerstvolgende verzending per m.s. Tari- fa vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aan bieding aan het hoofdpostkantoor alhier 20 Febr. 10 uur. Verzending van postpakketten naar Canada. Eerstvolgende verzending per s. Grey County vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aan bieding aan het hoofdpostkantoor alhier 22 Febr. 20 uur. Verzending van postpakketten naar Britsch- Indië. Eerstvolgende verzending per s. Meerkerk vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbie ding aan het hoofdpostkantoor alhier 22 Febr. 10 uur. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotter dam. Ned.-Indië: 23 Febr. mail s. Baloeran v, Mar seille, 14.gew. st., 13.agt. st.24 Febr. zee post s. Poelau Laut v. Amsterdam, 23 Febr. 23. gew. st., 20.agt. st.21, 23 en 25 Febr. lucht post via AmsterdamBandoeng, 1.30 gew. St., v. dag 20.agt. st. Suriname23 Febr. mall s. Cuba v. South ampton, 14.30 gew. st., 14.agt. st.7 Maart zeepost s. Crjjnssen v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 6 Maart 20. agt. st.22 Febr. luchtpost via Duitschland—Zuid-Amerika, 11.gew. en agt. St.. idem 1), 13,15 gew. en agt. st.22 Febr. idem 1), 21.30 gew. st., 20.agt. st.; 25 Febr. luchtpost via FrankrijkZuid-Amerika, 13.15 gew. en agt, 8t. Aruba, Bonaire, Curagao: 24 Febr. zeepost s. Helder v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 23 Febr. 20.agt. st.24 Febr. mail s. Aqultania v. Cher bourg, 19.45 gew. st., 19.15 agt. st.luchtpost als Suriname. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 24 Febr. zee post s. Helder v. Amsterdam, 1.30 gew. st., 23 Febr. 20.— agt. st.; 24 Febr. mail s. Aquitania v. Cherbourg, 20.30 gew. st., 20.agt. st.lucht post als Suriname en via U.S.A. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador: 24 Febr. s. Aquitania v. Southampton (alleen voor U.S.A.), 9.30 gew. st., 9.agt. st. 24 Febr. s. Aquitania v. Cherbourg, 20.30 gew. st., 20.— agt. st.; 24 Febr. s. Veendam v. Rotter dam (alleen voor U.S.A.), 21.gew. st., 20. agt. st. Alleen op verlangen der afzenders; 1) Aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. thans was er, dank zij de verhoogde con tributie tot ƒ10, een batig saldo van ƒ49 45. Tot commissie voor het nazien van boeten en bescheiden van den penningmeester wer den benoemd de heeren L. Bracco-Gartner en L. A. Hoekstra. Medegedeeld werd, dat de „Algemeene regels" voor het verleenen van het bijzon dere crediet aan den Middenstand herzien zijn. Hierna vojgde een keurig verslag van den heer L. BraccoGartner, secr. van de Ver eeniging tot bestrijding van t b. c., het al gemeen bekende Santosfonds. Uit dit jaarverslag bleek, dat in tegenstel ling met het voorafgaande jaar de resultaten van 1938 zeer gunstig waren. Dit vond voor namelijk zijn oorzaak in het feit, dat Santos door het Gemeentebestuur in staat werd ge steld op 23 April een bloemendag te organi- seeren. Deze bracht op het mooie bedrag van ƒ91,83. De bloempjes-verkoop bij de Kerk bracht op 53.27, zoodat een flink bedrag aan het hoofdbestuur van het Santosfonos kon worden opgezonden. Men betreurde het, 'dat voor 1939 geen vergunning van B. en w. werd verkregen voor een te houden bloemendag. Santos be gint dit jaar met een nieuwe actie, in den vorm van spaarkaarten, waarop wekelijks een waarde van 5, 10, 25 ct. kan geplakt worden. Getracht zal worden door het bestuur om in het najaar voor de leden en hun huisge- nooten een triduum te geven. Deze tridua worden geleid door Pater Silvi'us HartcveW O.F.M. en zijn speciaal op den Middenstand ingetseld. De heeren G. W. Suyker en C. W. Ruigrok, welke volgens reglement aan de beurt van aftreden waren, werden weder als bestuurs- den herkozen. Na uoff enkele punten nenanclGld. te ncn- ben zooals de Actie „Naar de nieuwe Ge meenschap", werd nog besloten, een spre ker uit te noodigen, welke de verschillende bondsinstellingen, zooals „Mikanto" (Mid- denstands-lncasso-kantoor) „U. B. O." CUit- keering bij overlijden) nader zal toelichten. Hierna werd de vergadering gesloten, waar na men nog eenige uren gezellig bijeen bleef. GOUDEN JUBILEUM. Op 4 Maart a.s. ?al de heer A. Borsboom den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de Hollandsche Fabriek voor Melkproducten en Voedingsmiddelen. EXAMEN K7ÏAR.TPASSEN. Voor het examen Kaartpassen afgenomen op de Visscherijschool alhier, door den heer Schippers, oud-gezagvoerder der Maatschap pij „Nederland", zijn geslaagd de schippers Jan Goedknegt, C. v. Oosten, D. Poot, J. v. Zwieten, A. Poot, L. Muis, J. P. de Jong, C. Poot, G. Prins en P. den Heyer. BURGERLIJKE STAND. VL'AARDINGER-AMBACHT. GEBOREN Willy Anthonia, dochter van A. Huizer en A. Hoogenboom, Nassaulaan 14; Trijntje en Wilhelmina, dochters van A. van Berkel en M. J. v. d. Bie, Kwartellaan 39 Cornells Willibrordus Joseph Maria, zoon van P. J- Halkes en A. C. M. Burks, Prins Bernhardlaan 15. ONDERTROUWD Anthonius Balt, 23 jr., Dordrecht en Neeltje de Jong, 23 jaar. GEHUWD Johannes Petrus Anthonius van Uffelen, 25 jaar en Alida Johanna van Vliet, 25 jaar. VERPACHTING GEMEENTELAND Bij de Vrijdagmiddag ten Stadhuize ge houden verpachting van diverse pceeelen weiland werden pachters: A. Dijk^ho°^" VOot 010, J. en T. Poot voor 280;M. boerman voor 27,50; J. de Wilt voor f 2bö. Moer man voor 300; M. Moerman voor 95; M. Moerman voor 50; T. K- voor 75; T. K. Roest voor 35. WfS I „Hé daar, niet zoo gauw - haak nog niet vastgemaakt I" Ik heb den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2