w maassluis. ROTTERDAM SCHE RECHTBANK. -MA ffcU~ARM989 S HULP AAN DE CHINEESCHE BURGERBEVOLKING. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW- DE KAMPIOEN. SCHRIJFMACHINE-ONDER WIJ S. OPBOUW EN AFBlxi aan het v. Hogendorpsplein. Interessant heiwerk, dat veel belangstelling trekt. OVERSCHIE. VLAARDINGEN. rooilijnen. HILLEGERSBERG. GEVONDEN VOORWERPEN. BLEISWIJK. HET ROTT. PHILHARM. ORKEST NAAR DE HOOFDSTAD. 7>E P AÜSm - EEN BLOKFLUITEN-KWARTET. TWEEDE LIEDERAVOND JO VINCENT. Expositie in de gemeente bibliotheek. BRANDWEER-MUTATIES. Tariefsverandering autobuslijn D. ONEERLIJKE BEDIENDE. ONGEVALLEN. Referendum r- k- staatspartij. SCHIEBROEK. burgerlijke stand. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld F. A. K., 30 jaar, koopman, H. J. R., 20 jaar, stoker en diens broer G. W. R., 24 jaar, fabrieksarbeider, allen gedetineerd, wegens poging tot diefstal in vereeniging de ver dachten hadden in den nacht van 8 op 9 December ingebroken in het station Vlaar- dingen-Oost, waar zij getracht hebben de brandkast te openen, doch zij waren daarin niet geslaagd, doordat zij door de politie op heeterdaad waren betrapt tot ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. P. van W., 62 jaar, veehouder te Over- achie, die terechtgestaan had wegens het dooden van een hond, die aan den bouw kundige P. Slot toebehoorde de hond, een bouvieT, was, na een sloot te zijn overge zwommen, op een land van verdachte geko men, waar schapen liepen en dadelijk was de hond achter de schapen aan gegaan, waarop de verdachte, die door zijn zoon ge waarschuwd was, met een geweer gekomen was, waaruit hij een schot had gelost dat den hond doodde werd ontslagen van rechtsvervolging, aangezien werd aangeno men, dat de handeling van verdachte nood zakelijk was ter verdediging van zijn eigen dom tegen een wederrechtelijken aanval. W. de R., 24 jaar, monteur, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens diefstal van een motorfiets en wegens landlooperij tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en 3 dagen hechtenis en op zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Gisteren heeft de Rotterdamsche Leeuw een propaganda-wedstrijd tegen de Kampioen uit Scheveningen gehouden. Er werd twee maal 1 K.M. gereden op de home-trainer. De uitslagen luiden als volgt: A klas: 1. H. Bovet, van Kampioen, totaal tijd 1 min. 22.2 sec.; 2. A. Nuyen, de Rotter damsche Leeuw 1 min 22.2 sec., 3. A. Roos, de Rotterdamsche Leeuw 1 min. 23.4 sec. B klas: 1. F. Crama, de Rotterdamsche Leeuw, totaal tijd 1 min. 21,2 sec.; 2. J. Han den, de Rotterdamsche Leeuw 1 min. 22.8 sec., 3. J. Verburg, de Rotterdamsche Leeuw 1 min. 23.6 sec. De heer Roos heeft een prijs beschikbaar gesteld voor den oudsten renner van de Kampioen. Deze prijs werd gewonnen door de Roode. Voorts werden nog twee prijzen beschikbaar gesteld. H. Aartsen van de Rot terdamsche Leeuw won als oudste renner van die vereeniging een prijs en P. Eindhoven legde beslag op den uitgeloofden troostprijs. Naar aanleiding van een verslag over de opening eener Remington-Klas in de Bosch- jesscholen, verzoekt de directeur van het filiaal Rotterdam der Remington Mij. ons te melden, dat hij bij die gelegenheid heeft ge zegd, dat deze inrichting op een Ulo-school eenig in den lande was en een voorbeeld voor menige beroepsschool, niet, gelijk in het verslag werd gezegd: van de beroeps- scholen. Zooals het gesprokene werd weer gegeven, zou het zijn of dit de eenige mo delschool in Rotterdam is. Wie de modelin richtingen van het Instituut»' Sehoevers en het R. K. Handels-Instituut kent, zal begrij pen, dat dit trouwens absoluut onjuist zou zijn geweest, PHILHARMONISCH ORKEST. De Roemeensche violiste Lola Bobesco als Boliste. In vele landen zijn al hulpacties georga niseerd om den nood onder de burgerbevol king van China te lenigen. Ook Nederland heeft zich bij deze actie aangesloten. Op initiatief van de Chineesche studenten werd hier te Idhde een „Comité voor Hulpverlening aan de Burgerbevol king van China" opgericht, Door dit Comité zijn reeds zeer belangrijke resultaten bereikt. Al spoedig werd een zen ding van 43 kisten verbandstoffen aange kocht, die door de HoUand-Oost-Aziëlijn geheel belangeloos naar Canton werd ver voerd, in welke plaats juist bij aankomst van de zending een zeer zwaar bombardement plaats vond. Na ontvangst van deze zending bereikte het Comité het bericht, dat uitbar stingen van cholera en typhus gevreesd wer den. Door de medewerking van Prof. Flu te Leiden gelukte het in korten tijd een zeer belangrijke zending serum, voldoende voor 120.000 personen, te kunen verzenden, die door de K. L. M. werd vervoerd. Een injectie van dit serum is voldoende en immuniseert tegelijk tegen typhus, cholera en para-typhus Uit de ontvangen berichten blijkt, dat deze zending aangekomen is op een zeer kritiek moment, tengevolge van den zeer uitgebrei- den omvang van de cholera-epidemie, die zich over heel China verspreid had en die in het bijzonder in de provincie Kouantung een zeer ernstig karakter droeg. Eenige tijd daarna kreeg men bericht uit China, dat in verband met het komende sei zoen een ernstige malaria-epidemie gevreesd werd en direct daarop werd door het Comité in de laboratoria te Bandoeng een zending kinine, groot 100 K.G. besteld, die door oe Java-China-Japanlijn belangeloos naar China werd vervoerd. Eén tweede nog grootore zending kinine is reeds besteld en zal bin nenkort naar de meest bedreigde gebieden worden gezonden. Ook voor de voerdselvoorziening van de kinderen en 't onder dak brengen van vluch telingen heeft 't comité reeds zeer belangrijk werk kunnen verrichten. Vele dankbetuigin gen bereikten het Comité, o.a. van „De Vol- kenbondscoromissie tot bestrijding van be smettelijke ziekten" en van mevrouw Tsjang Kay Sjek. Gezien den grooten nood van de Chineesche Burgerbevolking en de nieuwe rampen die haar in de laatste weken hebben getroffen, is deze hulp, hoe belangrijk ook op zich zelf, verre van voldoende. Vandaar, dat het Plaatselijk Comité van Rotterdam besloten heeft om met volle kracht dit hulp werk voort te zetten en zoo mogelijk uit te breiden. Het verheugt het Comité buitengewoon, van B. én W. van Roterdam toestemming te hebben gekregen om een beroep te kunnen doen op de burgerij, door het houden van een straatcollecte op Zaterdag 4 Maart. Wil een dergelijke collecte slagen, dan is veler medewerking noodig- In de eerste plaats is het slagen van een collecte voor een groot deel afhankelijk van- het aantal collectanten. Hiervoor kan men( zich, liefst persoonlijk, en anders schriftelijk, opgeven aan het Bureau, Oude Raadhuis, Stadhuissteeg no. 1, 's morgens van 9-5 en 's avonds van 810 uur. Mocht men niet in staat zijn om jelf aan deze collecte mede te werken dan kan men het werk van het comité steunen door een bijdrage, hoe klein ook te storten op postgiro 5110, ten name van mr. J. Leopold, onder j vermelding „Hulp China", door de affiche, naar ontwerp van W. Brusse, dat een oproep tot steun aan deze collecte inhoudt, voor de ramen of in gebouwen op te hangen. Indien men bedenkt, hoe kort geleden heel Europa in angst leefde voor het uit breken van een gewapend conflict, en men bedenkt dan, dat hoewel aan China geen oorlog is verklaard, dit land nu reeds maan den lang alle verschrikkingen van een oorlog met al zijn ontzettende gevolgen, doormaakt, dan zal het zeker aan velen niet moeilijk vallen om voor dit humanitaire werk te doen, wat in hun vermogen ligt. Het Van Hogendorpsplein staat momenteel wel in het teeken van%de publieke belang stelling. Nagenoeg iedere voorbijganger zoo zijn er duizenden per dag houdt zijn pas een oogenbiik in om te kijken naar den titanen-arbeid, welke wordt verricht aan de eene zijde om den bodem sterk genoeg te maken voor het torenhooge kantoorflatge bouw, dat eenmaal zal verrijzen en aan den anderen kant om de vele en jaren oude pan den, welke het verkeer in den weg staan, te sloopen en met den grond gelijk te maken. Het oude moet hier weer voor het nieuwe wijken en telkens wanneer een wolk van stof opstijgt en een muurstuk is neergeploft, verkondigt een witte rookpluim, dat de kolossale betonpaal weer zooveel centimeters is gezakt. Aan den eenen kantafbraak en aan de andere zijdeopbouw, een beeld zooals het dagelijksche leven feitelijk steeds te zien geeft. De meeste interesse gaat echter uit naar den opbouw. Het is dan ook een bijzonder werk, dat de N.V. Aanneming Maatschappij J. P. van Eesteren op het oogenbiik in uit voering heeft. De grond moet hecht en sterk worden gemaakt voor het pl.m. 44 meter hooge kantoorflatgebouw, dat zooals men weet, naar teekening van den bekenden architect Dudok, op deze plaats zal worden opgetrokken. Wij willen over het bijzondere heiwerk in 't kort dan ook iets vertellen, omdat* dit het kijken ongetwijfeld nog aantrekkelijker zal maken. Voor de fundeering worden ge bruikt de z.g. schokbetonpalen, welke van gewapend beton zijn gemaakt en die aan de onderzijde zijn voorzien van „vleugels", waardoor de paal, welke een gewicht heeft van zeven ton, een grooter draagvlak krijgt. Deze palen worden per schip aangevoerd en stuk voor stuk in de avonduren per vracht auto naar de plaats van bestemming ge bracht. Overdag zou een dergelijk vervoer, dat vele moeilijkheden met zich brengt, vboral met het oog op het verkeer, niet ge- wenscht zijn. Plusminus honderd en dertig van zulke palen zullen in den grond worden geslagen of beter in den grond worden ge hamerd. En zooals wij schreven weegt iedere paal ongeveer zeven duizend kilogram, der halve gaat er eerst 910.000 kilogram beton den grond in, alvorens men kan beginnen tóet den opbouw van het kantoorflatgebouw. Op iedere paal kan 70 a 75 ton worden toegelaten. Dit ligt aan de breedte van den „vleugel". Voor het heiwerk wordt een ijzeren heistelling gebruikt, welke plusminus zeven ton weegt en welke met staaldraad aan verschillende vaste objecten in de om geving vastzit. De „beenen" van deze hei stelling zijn natuurlijk verstelbaar, hetgeen geschiedt door middel van lieren. Het-is een lang niet gemakkelijk karwei om deze zware én ongemakkelijk te hanteèren palen ónder den stoomhamer te krijgen. Met het stelwerk mee kan men het dan ook niet ver der brengen dan vier a zeven palen, hetgeen beteèkent vier met pech of zeven zonder pech. De palen, welke een lengte meten van 17 meter men heeft eerst vier proefpalen geslagen, welke 21% meter lang waren, doch die staken te ver boven den grond uit worden op twee lorries, welke over rails loopen voorgereden en is de paal met den kop onder de stelling, dan wordt hij door middel van- een takel omhoog geheschen, totdat hij precies staat onder den stoomha mer. Deze stoomhamer, welke niet slaat maar valt en een vallend gewicht heeft van vier ton, wordt telkens zestig centimeter opgeheven en door den stoomtoevoer af te fluiten, valt de hamer dan op den betonpaal, -die langzaam aan in den grond verdwijnt. Op het oogenbiik heeft men zoo ongeveer 80 a 85 palen in den grond zitten en het zal dus nog wel een dag of veertien duren voor men met het heiwerk gereed is. Er is dus nog voldoende gelegenheid om dit interes sante en ongetwijfeld moeilijke heiwerk in oogenscbouw te gaan nemen. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROV STATEN. Bij de gisteren gehouden stemming vooV het referendum voor de candidaatstelling voor de Provinciale Statenverkiezing zijn 123 stemmen uitgebracht, waarvan er 113 het politiek advies volgden en 10 van on waarde bleken te zijn. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. De ingeschrevenen der lichting 1940 der gemeente Overschie zijn opgeroepen voor de keuring welke gehouden zal worden op 3, 6, 7 en 8 Maart in het oude Raadhuis te Rotter dam (ingang Stadhuissteeg). Gelet op den langen duur welke de keuring in beslag neemt wordt geraden brood mee te nemen. MOND- EN KLAUWZEER. In deze gemeente zijn weer enkele geval len van mond. en klauwzeer geconstateerd. Aangiften dienen ten spoedigste op het raad huis te geschieden (afd. bode-kamer). De Burgemeester der gemeente Overschie brengt ter algemeene kennis dat het ontwerp van een besluit tot vaststelling van een voor gevelrooilijn van het gedeelte der Oudendijk- sche Schiekade (Schiezijde) tot 25 Maart a.s. ter secretarie ter inzage ligt. POLDER DELFLAND. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van Delfland met betrekking tot inwoners dezer gemeente ligt ter secretarie ter inzage vanaf 20 Februari gedurende 14 dagen_ In het bureau van politie, Straatweg 138, is in de afgeloopen week gedeponeerd1 portemonnaie. Bij vinders zijn te bekomenpaar gym nastiekschoenen, Verbaan, Dorpsstraat 39 kindertaschje, van Holteren, W. v. Hillegaers- bergstraat 141 1 kinderwantje, S. Stad, Ju- lianalaan 54bportemonnaie met inhoud, Kunst, L. Rottekade 34 heerendas, Groenen dijk, Adr. v. Mathenesselaan 49b; ring met sleutels, Nieuwlaat, Lischbloemstr. 41b beige damesregenmantel, Paulissen, Ooievaarstr. 64b schooletui, Weenink, Ridderspoorstr. 87b gummi laars, Bender, R. Rottekade 140 paar' rolschaatsen, Oei, Kleiweg 51b dop van Uiteen, de Graaf, Balsemienstr. 40a; boekje Handelsbrieven, Westphal, Berglaan 99. Vier biggen, Houweling, Linker Rottekade 367. overzicht van het bouwterrèin op het Van Hogendorpsplein, te Rotterdam, uiaar een enorme hei-machine in actie is. Op dit Zaterdagmiddagconcert hebben we weer eens kunnen ervaren en zeker niet tot voldoening van de talrijke aanwezigen dat voor het vertolken van een werk voor solist en orkest, het een eerste vereischte is, dat ook dit laatste zijn aandeel in de weer gave voldoende heeft verzorgd, dat de be geleiding voldoende is voorbereid en niet minder, dat aan een sluitend samenspel de noodige zorg is besteed. Noorzakelijke fac toren, welke alleen een goede en succes volle reproductie kunnen waarborgen. De Roemeensche violiste speelde het „Con certo Roumain" van. den Roemeenschen com ponist Stan Golestan en het vioolconcert A. gr. t. (K.V. 219) van Mozart en het was in het eerste werk, dat ten opzichte van het orkestspel nog al heel wat te wenschen bleef. Het is waarschijnlijk uit een oogpunt van nationaliteitsgevoel, dat de jeugdige violiste, dïit vrij onbelangrijke, weinig boeiende en dik geïnstrumenteerde werk van haar land genoot heeft gekozen; een werk waarin slechts enkele fragmenten, die zuiver op de sfeer van volkslied en folklore zijn ingesteld, weten te pakken en te interesseeren. De wijze echter, waarop het werd voorgedragen, was bovendien allesbehalve in staat om het in het juiste licht te plaatsen. We worden gelukkig bijna altijd m de gelegenheid gesteld om de mooie prestaties van het orkest den vollen lof te geven, dien het toekomt, maar in dit „Concerto Rou main" bleef de begeleiding toch wel ver onder de maat, door onzeker, onafgewerkt en Weinig verzorgd spel, terwijl van een sa menwerking met de soliste en dan voor namelijk in de vlugge deelen, bitter weinig te bespeuren viel. De soliste was te bekla gen, dat ze onder dergelijke ongunstige om standigheden, die op haar spel een remmen- den invloed hadden, moest musiceeren. In het vioolconcert van Mozart in kleine orkestbezetting gespeeld heeft het orkest volledig revanche genomen. Hier klonk weer een begeleiding muzikaal en verzorgd, met alle rankheid en fijnheid van deze blije Mozartmuziek en was een voortreffelijk sa mengaan en sluitend samenwerken. In dit concert kon de violist zich geheel en on gehinderd geven en bewees zij haar excel lente violistische kwaliteiten. Zij strijkt geen krachtigen toon, maar hij is volb ezieling en poëzie; haar prachtige techniek dwingt hoog respect af, haar voordracht is voornaam en intelligent, warm van sfeer, rijp van inhoud en van een meesleepende musicaliteit. Deze Mozart-reproductie deed de teleurstelling door Golestans concerto gewekt, geheel en al vergeten. Het concert begon met de reeds vroeger gespeelde „Hary Janos" suite van Kodaly, smakelijke, frissche geestige muziek, die door het orkest met aanstekelijke uitbundigheid, pit, zwier en groteske bravour werd ge- SPDedsoliste had een eclatant succes en na haar Mozart-vertolking had ze allerharte lijkste ovaties in ontvangst te nemen. Dinsdag, 28 Februari, aanvang 8.15 uur zal er voor de leden van den Amsterdam- schen Kunstkring „Voor Allen" een concert plaatsvinden in de groote zaal van het Con certgebouw, waar het Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest zal concerteeren onder leiding van Eduard Flipse. Solist: Emanuel Feuerman, violoncel. Uitgevoerd zullen worden werken van: Cesar Franck, Jos Haydn en een werk van Piet Ketting, nl. „De verheerlijkte Kokila". vrs ah i WIJZIGINGEN BIJ DE AUTOBUSLIJNEN, Voor de Nedrlandsch-Duitsche Vereeni ging zal te Rotterdam in de groote zaal van den „Verein" op 28 Februari 's avonds op treden het Berliner Blockflöten-Quartett on der leiding van Manfred Ruetz. Het program ma omvat in hoofdzaak oude, ook Nederland- sche muziek uit de zestiende eeuw. De dansgroep „De zevensprong" onder mej. N. H. Mak verleent medewerking aan dezen avond. De tweede liederavond door Jo Vincent gegeven, met Theo v. d. Pas als begeleider, was opnieuw een groot succes. Het program bevatte liederen van Schumann, waaronder de cyclus „Frauen-Liebe und Leben", verder van Fauré en Debussy. Het werd weer een avond van prachtige liedkunst, welke zoo krachtig en duidelijk demonstreerde, dat de menschelijke stem h^t meest volmaakte in strument is. Alleen reeds de klankgeving van deze zangeres, haar feillooze techniek en stembeheersching geven een onver deeld genot. En samengaande met een voor dracht, die doortrild is van een diepe men- scheljjkheid, van een innerlijke, doorleefde schoonheidsontroering en met een zegging, die een indringen in en begrijpen van tekst en stemmingen openbaart, wordt deze kunstuiting er een, welke het allerbeste geeft, wat op dit gebied is te verwachten. We hebben na het eerste concert op een en ander reeds uitvoerig de aandacht gevestigd en meenen nu te kunnen volstaan met te vermelden, dat de samenwerking van zan geres en pianist, den aanwezigen opnieuw een intens en edel genot heeft geschonken. Met veel applaus en veel bloemen is de zangeres gehuldigd en v. d. Pas heeft daar van rijkelijk zijn deel gekregen. G. Naar aanleiding van het sterven van Z. H. den Paus en het conclaaf ter verkiezing van een opvolger op St. Petrus' stoel te Rome heeft de gemeentebibliotheek uit haar bezit een kleine tentoonstelling gearrangeerd in; de vitrine's op de gang van de groote studie zaal. In een tweetal kastjes vindt men eenige algemeene geschiedenissen over dé pausen bijeengebracht De oudste hiervan is Platina's „Historia de vitis pontificum", welk werk in 1479 te Venetië verscheen. Het behandelt de geschiedenis der pausen tot. hét jaar 1474. De druk, welke hier aanwezig is, is die van' 1504. Daarnevens bevindt zich de „Historie der Pausen" van Archibald Bower, in Neder- landsche vertaling. Aanwezig is ook Marsi- lius de Padua's werk over de wereldlijke macht van den paus, in het begin der 14de eeuw geschrerven. De uitgave welke hier ligt is van 1522. Wat niet ontbreken mocht en dan ook au grand complet aanwezig is, is het beroemde standaardwerk van Ludwig Von Pastor's Papstgeschichtp, het levenswerk van den grooten Oostenrijkschen historicus, geschre ven na bestudeering van de door Léo XIII voor de historici opengestelde Vaticaansche archieven. Voor de moderne Pausen liggen er de drie deelen van Josef Smidlin's Pa'pst- geschichte der modernen Zeit. Er is dan verder een greep gedaan uit de litteratuur over enkele groote pausfiguren als Gregorius VII, Innocentius III, Leo X, Sixtus V, terwijl ook onze eenige Nederlandsche Paus Adriaan VI, niet is vergeten met de biographie van den Oostenrijker Von Höfler. De laatste pausen, te beginnen met Pius XI, zijn eveneens met eenige biografieën vertegenwoordigd, waarbij zijn gevoegd eenige uitgaven van de bekendste encyclie ken van den laatsten Paus als „Quadragesimo Anno", „Casti Connubii. „Mit brennender Sorge" en de encycliek over het goddeloos communisme. Het hart van katholiek Nederland heeft altijd warm geklopt voor den algemeenen vader der christenheid. Ook in de litteratuur vindt dit zijn weerspiegeling. Voorbeelden daarvan zijn Nuyens' „Pro Petri Sede en Ermann's bekende polemisch werk „De Paus. De kleine expositie besluit met een aantal moderne werken over het Vaticaan, waarbij niet ontbreekt het werk van mgr. dr. Jan Olaf Smit over de Citta Vaticana. Alles bijeen een weliswaar zeer beperkte, maar toch niet onbelangrijke verzameling litteratuur, welke in deze dagen ongetwijfeld aandacht zal trekken. Benoemd is tot Brandmeester aan Slan genwagen No. 26 de heer H. F. Oldenampsen Eendrachtsstraat 66 a (tot dusver Onder- brandmeester aan dien slangenwagen). Eervol is ontslagende heer W. Veder als Brandmeester van Slangenwagen No. 36: Met ingang van 1 Maart 1939 zal op auto buslijn D de 10-cents-sectie Schansweg-- Van Hogendorpsplein, v.v., worden opgehe ven. Door dezen maatregel wordt tegemoet gekomen aan de vele klachten van de bewo ners 'van Overschie, dat in de bussen van lijn D hêrhaaidelijk te weinig plaatsruimte is als gevolg van het feit, dat ook de bewo ners van Blijdorp van deze lijn gebruik kun nen maken immers, in het vervolg zullen alle ritten op autöbuslijn D, die beginnen ot eindigen tusschen het Van Hogendorpsplein en het Station D.P.-Noord, 15 cents kosten. De sectie Station D.P.-(Noord)Overschie (Schietend) blijft bestaan. Alle bestaande bijzondere tarieven van lijn D zullen onge wijzigd geldig blijven over de geheele lijn, dus eveneens op het traject BlijdorpVan Hogendorpsplein. Verhooging frequentie op lijn B. Voor de verbinding van Blijdorp- met het Centrum van de stad is lijn B aangewezen deze lijn zal op de spitsuren versterkt woi- den door middel van een aanvullingsdienst Van HogendorpspleinStatenweg, terwijl op de overige uren en op Zondag de frequentie naar behoefte verhoogd zal worden. Voor zoover er plaats in de van Overschie komende autobussen van lijn D aanwezig is, zullen de passagiers van Blijdorp voor de verbinding naar het centrum van de halte Statenweg bij de Bijlwerffstraat af ook van deze lijn gebruik kunnen maken tegen een tarief van 10 cents of 1 knip in de blauwe kaart. Dienstregeling autobuslijn T. De Directie der Rotterdamsche Electrische Tram maakt bekend, dat met ingang van 1 Maart 1939 de 10-minutendienst op autobus lijn T, Dorpsstraat Hillegersberg—Terbregg^ vervangen zal worden door een 15-minuten- dienst op de spitsuren en een 20-minuten- dienst op de overige uren en °P z°"'_ Feestdagen. Er zal slechts één rit H° P Terbregge en omgekeerd gereden wel te 6.00 (Zondags 8.05) naar iCToregge en 0.40 naar Hofplein. V^ndteteï^f dienstregeling zie men de aan 8 g m de" bussen. De tarieven op hjn bHjven on gewijzigd. HET REFERENDUM. De uitslag van de Zondag 26 Februari gehouden stemming voor de definitieve lijst van de Prov. Staten luidt als volgt: M. P. v. d Weyden 117 stemmen; A. Heerkens 104 'st., A. C. A. Deerenberg 111 St.; A. L. M. Daniëls 44 st.; H. J. v. d. Poll 63 st.; B. N. Loerakker 45 st.; Th. Bosman 30 st.; G. W Kampschoer 62 st.; L. C. de Koning 13 st.; E. A. Meyer 10 st.; A. C- Paardekooper 19 st.; P. van Rijn 20 St.; H. C A. M. Schölvink 8 st.; C. J. van Veen 5st.: Mr. T. J. Verschuur 13; A. C. van Zwieben 15 si. „STEUNT ELKANDER". De Ziekenhuisverplegingvereeniging „Steunt Elkander" heeft haar jaarvergade- ring gehouden in hotel De Zwaan. Uit het verslag der penningmeester bleek, dat het aantal betalenden leden op 1 Januari be droeg ca. 1800. Het kassaldo bedroeg onge veer 2800. De contributie bleef gesteld op 2 per jaar en per lid boven 15 jaar ge durende 1939 evenals ziekenvervoer per auto foto- en dergelijke. De aftredende bestuursleden werden herkozen. R. K. VOLKSBOND. De afd. Bleiswijk heeft wederom een cur susavond gehouden in het R. K. Vereemging r gebouw. Den heer F. Keesen, Dtótrictsoe stuurder uit Rotterdam heeft kj,r de a.s. wettelijke invoering van het Kinüer toeslagfonds. Wat een zegen en steun deze re. geling voor de groote gezinnen zal zijn, heeft spr. duidelijk uiteengezet Aan de me- dedeelingen ontleenen wij, dat voor het overleden lid den heer P. G. van Dijk een H. Mis zal worden opgedragen. R. K. STAATSPARTIJ. De afd. Bleiswijk heeft haar jaar- ^t^De propagandavergadering gehouden in h° Zwaan- secretaris Uit het jaarverslag van den ari m bleek, dat het ledenaantal op 1 ndadub bedroeg, vorig jaar 155 De]P ^bonné's op werd dank gebracht. Het aan P het getypte raadsversiag VeerrtgkT was 6^ De BfgevaaS dat er in kas was i „itcebraoh. der Afd. heeft versleg^^L ®fht van de vergadering der Karne 6 Leiden. Na de rondvraag heeit «e spreker van den avond den heer ^er u.t Hilligersberg een rede gehouden over. „Hoe staan wij te- genover dt verkiezingen van de Prov. Sta ten" In een boeiende rede heeft spr. aange- tnnn'ri riat de a-s- verkiezingen voor de Prov. Staten voor ons Katholieken van groot ,be" lana zijn. Hij besloot met de opwekking, dat alle katholieken hun plicht zonden doen, om bet gevaar, o.a. van de zijde der N- S. H. te stuiten. UIT HET HANDELSREGISTER. Ingeschreven niuwe Handelszaak: Firma Vons en Voorburg's Vurenhout- en Triplex handel. Markgraaflaan 85, alhier. Vennooten: J Vons en M. Voorburg, beiden alhier. HET ST. LAURENTIUS-GESTICHT C.A. VERKOCHT. Zondagmorgen heeft de ZeerEerw. Heer Pastoor J. v. d. Sman aan zijn parochianen medegedeeld, dat door het R.K. Kerkbestuur het St. Laurentius-Gesticht met biihoorende grond was verkocht. Daar het gebouw ge sloopt zal worden, verdwijnt hiermede een pand, dat gedurende bijna een halve eeuw zijn eigen cachet gaf aan dit gedeelte van de Biersloot, terwijl de nieuwbouw, welke ter plaatse zal verrijzen, het aanzien van dit be langrijke verkeerspunt BierslootAfroi Groen van Prinstererstraat volkomen zal wij zigen. Voor een halve eeuw bevond zich op den hoek van de huidige Groen van Prinstere»- straat en Ged. Biersloot toentertijd was het nog echt een breede sloot, welke later werd gedempt een woonhuis, waar reeds eenige ouden van dagen door particulieren werden verpleegd. Aan de zijde van de Groen van Prinstererstraat bevond zich toen een zaaltje, dat o.a. dienst deed als vergaderzaal tje voor het R.K. Armbestuur, en verder voor verschillende doeleinden dienst deed. Aan de zijde van de Biersloot stonden een viertal huisjes, waartegen aan de achterzijde nog 4 huisjes waren gebouwd, welke uitgang had den in een steeg, vanaf de Groen van Prin- sterstraat. Bij het Gouden Priesterfeest van den Zeer- eerw. Heer Boerkamp, tot 1902 Pastoor te Vlaardingen, kwam er echter verandering in dezen toestand. Bij dit jubileum van hun Herder, nu ruim 45 jaar geleden, hadden de Parochianen van Vlaardingen een som geld bijeengebracht, welke aan Pastoor Boerkamp werd aange boden, teneinde hiervoor een Gesticht voor Ouden van Dagen te doen bouwen. Daar de grond aan de Biersloot aan de R.K. Kerk toe behoorde, werd het woonhuis, hierboven ge noemd, gesloopt, alsmede het zaaltje, terwijl de 8" kleine huisjes eveneens moesten ver dwijnen. Op den opengekomen grond werd later het tegenwoordige St. Laurentius-Ge sticht gebouwd, terwijl een Vader en Moe der werden aangesteld tot 'verzorging der Ouden van Dagen, welke in het Gesticht werden opgenomen. Naast het Gesticht werd een zaaltje gebouwd, het z.g. „Zaaltje Bier sloot", dat nog dienst doet als vergaderzaal tje voor R.K. Armbestuur, repetitielokaal, en verschillende andere doeleinden. Daar 't Gesticht niet steeds in zijn geheel noodig was voor de Ouden van Dagen, werd het ook voor andere doeleinden gebruikt. Zoo waren van 1905 tot 1918 enkele zalen in gebruik voor het R.K. Jongenspatronaat, tei- wijl in de zomeravonden de jongens van het patronaat een goede speelgelegenheid had den op den grond achter en naast het gebouw. Daar het gebouw op den duur niet meer voldeed aan de eischen, welke aan een dei- gelijke inrichting konden worden gesteld, werd op initiatief van den Zeereerw. Heer Pastoor H. J. Maas in 1928 een vleugel bij gebouwd aan het Zusterhuis aan de Hoflaan, welke geheel werd ingericht voor gesticht voor ouden van Dagen. De eerw. Zusters van Onze Lieve Vrouw namen tevens de verple ging der oudjes op zich. Het St. Laurentius- Gesticht kreeg in de laatste jaren inmiddels: eëri andere toestem mine. Zoo deed dienst als Wijkgebouw van 't Wit-Gele Kruis, waar de Wijkzuster haar dagelijksch spreekuur hield in 1931 werd de Parochie-Bibliotheek er in ondergebracht, terwijl in 1933 het ge heele bovengedeelte werd ingericht als Jeugd huis waar de Graal en de K. J. C„ later Kruisvaart, een onderdak vonden. Tevens ls in een der benedenzalen het Consultatie bureau van de T.b.c. gevestigd. Echter, het gebouw vertoonde duidelijke sporen van ouderdom en verval. De buiten muren scheurden bedenkelijk, van birnen waren eenige voorzieningen dringend noodig, zoodat een grondige restauratie noodig was, om het geheel weer in goeden toestand te brengen. Met deze restauratie was echter een aanzienlijk b^r^ ,gemo?1^'t Toen dan ook een bod werd gedaan op het rwicht en den bijbehoorenden grond, be sloot het R-K- Kerkbestuur hierop in te rj-nans is het geheele complex verkocht van Rooyen en Verhey, In het politiebureau aan de Oostervantstraat is ingesloten de 22-jarige L. van L., die ten- nadeele van zijn. patroon J. J. van S. wonende Mathenesserdijk een bedrag van 90 gulden heeft verduisterd in den loop van zes weken Hij moest verschillende bedragen innen doe zag kans telkens wat achter te houden. JN a op stap te zijn geweest, kon hij door de politie worden aangehouden. Van het geld was niets meer over. Zaterdag is de vrachtauto, bestuurd door den 41-jarigen E. N. uit de Tamboerstraat, in de Rochussenstraat in aanrijding gekomen met een 32-jarigen motorrijder B. A. Lus- senburg. wonende Koningsveldestraat. De motorrijder bekwam een hersenschudding en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op het Van Hogendorpsplein is de 51- jarige A. Westwaal—Hölthausen uit Voorburg bij het oversteken van de rijstraat aangereden door een auto, bestuurd door J. G. v. L. uit de Willibrordusstraat. Met verwondingen aan hoofd en beiden beenen is de dame over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singe1 Aan het referendum van de R. K. Staats partij voor de a.s. Provinciale Statenverkie zing, hetwelk gisteren gehouden werd, na men 87 van de 165 leden der afdeeling deel. Van de 87 ingeleverde stembiljetten waren 83 geldig en 4 ongeldig. 72 Stemmen werden uitgebracht op het politiek advies. Door de candidaten werd in totaal de vol gende aantallen punten behaald: Th_ P. J- Eisen 427 punten; Mr. F. J. M. A. H. Hou ten 488 punten; J. D. de Kok 616 pnt.; M- p. Kramer 187 pnt.; W. J. J. M. Rademaker 560 pnt.; A. J. van Rest 270 pnt.; Jos. ver hulst 331 pnt.; Max Zomerdijk 109 Punte°* Het bestuur betreurde het, dat maar zoo weinig leden, juist even de helft, aan de stemming had deelgenomen. De politieke be langstelling van vele katholieken in Maas sluis is blijkbaar niet bijster groot. ONDERTROUWD: P. B. van der Pols 27 j en M. M. Koch 24 j. OVERLEDEN: X. van der Horst 31 J. aannde heeren H. aannemers. De nieuwe eigenaars zullen het (-esticht en het naast-liggend zaaltje doen sloopen, zoodat met de thans reeds openlig gende grond, een oppervlakte vrij komt van 1262 M2. Aan de zijde van den Ged. Biersloot is de lengte 43,5 M. en aan de zijde van die Groen van Prinstererstraat 13,5 M. De koo- pers zijn voornemens op deien grond een huizencomplex te bouwen en wel aan de zilde van den Ged. Biersloot 6 perceelen, elk driehoog, en op den hoek Ged. Biersloot Groen van Prinstererstraat een winkeltwite met waterstokerij, waarboven twee woniné gen. Totaal worden hier dus 20 nieuwe wo ningen gebouwd, alsmede een winkel mk* waterstokerij. De woonhuizen zullen van hetb zelfde type ziin als de huizen in de Ooster straat, door dezelfde bouwers gebouwd. Alle woningen krijgen een fietsenbergplaats. Zoo spoedig mogelijk hoopt men met een en ander te kunnen beginnen. Maandag 6 Maart a.s. zal het sloopen ven de bestaande panden worden aanbesteed, ter wijl men over een half jaar het geheel hoopt gereed te hebben. Voor de R.K. Organisaties, welke tot dus ver een onderdak vonden in het bestaande eebouw, zal een andere oplossing worden gevonden. Het R. K. Kerkbestuur^ voornemens op den open grond naast het R K Vereenigings8ebouw> Mar!!;'" j. -rude van de Joubert- graaflaan, 2ebouw te stichten. Dit straat, een nieuw geo" t gebouw zal allereerst bestemd Zijn als jeugd huis terwijl een gedeelte voor verschillen de doeleinden kan worden gebruikt. Met dit nieuwe gebouw hoopt men eveneens in dezen zomer klaar te komen. Tijdelijk zijn diverse organisaties elders ondergebracht. Zoo is de Parochiebibliotheek voorloopig ondergebracht bij de Eerw. Zusters, Hoflaan, evenals de Graal. De mannelijke Jeugd zal tijdelijk naar het R.K* Vereenigingsgebouw verhuizen. REFERENDUM PROV. STATEN VERKIEZING. In de afdeelingen der R. K. Staatspartij in den Statenkieskring Delft werd Zondag het referendum gehouden ter vaststelling van de defintieve candidatenlijst voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing. In de afdeeling Vlaardingen—Vlaardinger- Ambacht is de uitslag als volgt: Totaal aan tal geldige stemmen 161, van onwaarde 6. Po litiek advies 152 stemmen. Het totaal aantal punten door elk der candidaten behaald bedraagt als volgt: J. D de Kok 1282; W. J. J. M. Rademaker, 1109; Mr. F. J- M. A. H. Houben, 964; Th. P J. Ei sen 811; Jos Verhulst 641; A. J. van Rest 495; M P. Kramer, 330; Max Zomerdijk 164,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2