Religieuse kunst. "Tg ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 Werk van P. L. Douwes, pater Renald Rats O.F.M. en Joanna Bierther- Wicbmann. CENTRAAL TOONEEL. SYMPHONIE-VER. „CON BRIO". BRANDWEER-OVATIES. Je kunt 't toch niet meenemen. TOEN OOM LAG TE SLAPEN... JUBILEA. AANRIJDING. NIEUW SCHIP VOOR DE HOLLAND- AUSTRALIË LUN. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD BILJART. KALENDER-EXPOSITIE. Bij Bührmann's Papiergroothandel aan de Nieuwe Haven. R. K. GYMNASIUM EN H.B.S. Lezing luit. ter zee J. van ^er Mey. ZELDZAME JUBILARESSEN. BURGERLIJKE STAND. Gaarne koesteren we de illusie, dat er vooruitgang wordt bereikt in de dingen, die ons ter harte gaan. En versch onder den in druk van hetgeen te Amsterdam werd ge presteerd, zou men kunnen meenen, dat er op het gebied van de religieuse kunst een soort ideaal-toestand bestaat. Dat is geenszins het geval. Zelfs de prea labele kwestie van het geregeld en vrucht baar contact met het publiek kreeg nog geen begin van oplossing. Allereerst moet dat contact worden gelegd en onderhouden door middel van kleine ten toonstellingen in de groote centra, die tel kens het werk van één kunstenaar of van een groep onder de aandacht brengen. Deze kleine tentoonstellingen nu zijn de laatste jaren eerder zeldzamer dan talrijker gewor den. Zij komen in de groote steden momen teel weinig voor en dat is te betreuren, want ze zijn zeer nuttig en instructief. Gaarne vestigen wij dan ook de aandacht op hetgeen in het kleine zaaltje van de firma Lenfring aan de Oldenbarneveltstraat te Rotterdam werd bijeengebracht. Voor het eerst zagen we daar werkstukken van den beeldhouwer P. L. Douwes in grooter aan tal bijeen; verder zijn er vertegenwoordigd pater Renald Rats O.F.M. en Joanna Bier- therWichmann. Douwes is een oud-officier van het Indi sche leger, die zich eerst op later leeftijd geheel aan zijn kunst ging wijden. Zijn werk is niet de vrucht van een hoog-ontwikkelde artistieke cultuur; men moet dezen beeld houwer veeleer zien als een natuur-talent. Hij heeft er de tekortkomingen, maar ook het élan en de originaliteit van. Het komt ons voor, dat men het beste doet uit dit gezichtspunt de tentoonstelling te be naderen, die anders nogal vragen zou wek ken. Men vindt er enkele bekende werken, zooals het kruisbeeld in aardewerk en de zittende Madonna met de haarvlechten, die de beeldhouwer ook in toepasselijk kader heeft gevat om er een kerst-voorstelling van te maken. Het meest ging onze belangstelling uit naar een paar grootere composities in hout. De kunstenaar heeft het zich daarin niet ge makkelijk gemaakt. Hij snijdt kruis en cor pus uit één stuk, hij schiep een gecompli ceerde piëtci en zelfs een calvarië, waar de Heiland tusschen de beide moordenaars hangt op het moment van het: „Heden zult gij mei Mij zijn in het paradijs." Voor den durf en den ondernemingsgeest van Douwes kan men niet anders dan eer bied hebben. Ook de keuze en de behande- ling (in algemeenen zin) van hat maienaa, getuigen van een gelukkig beela.iouiversin- stinct. En ten slotte is er bij hem een on miskenbare oorspronkelijkheid van concep tie, al is het Vlaamsche expressionisme (Ser- vaes) niet aan hem voorbij gegaan en ai doet een relief plotseling wel zeer sterk aa Michelangelo denken, n-1. aan de piëta van de familie Barberini. (Dat Douwes ueder onderging uit zoo tegengestelde r - ngei is intusschen teekenend voor hem Er valt dus veel te waardeercn in -dez' stoere en mannelijke plastiek, veel te w::ar deeren aan inventie vooral. Maar we kunnen er toch de oogen niet voor sluiten, dat de kunstenaar meer onderneemt dan hij tot een goed einde brengen kan. Met geen van de groote composities is hij er heelemaal uitge komen. Dat is in verschillend opzicht merk baar. De worsteling met de stof is nog na te voelen in partijen, die half-bewerkt hout bleven. De beelden zijn berekend op hot zien vanuit één bepaalden hoek, terwijl een rijp en vormvoltooid beeld van alle kanten be zichtigd moet kunnen worden zonder groote teleurstellingen op te leveren. Deze bezwaren gaan nog min of meer der ambachtsman aan. Wat nu het karakter van dit beeldhouwwerk betreft naar den gevoels inhoud, ook hierin vinden we bij Douwes een zekere „Ueberschwenglichkeit". Zijn H Hart-beeld met het opengerukt kleed is ei een voorbeeld van en een der crucifixen, dai in het opdrijven van de expressie ietwat krampachtig verwrongen werd. Maar wat daarbij sterk getuigt voor de oprechtheid en het talent van den maker: hij overspant zich niet in dien zin, dat hij theatraal wordt. Zelfs een zeer gedurfd werk als dat van den Hei land met den Goeden Moordenaar is in dit opzicht beheerscht: de schikking en de hou ding der figuren drukken een wezenlijke dramatische bewogenheid uit, dit moment AMBTENARENGERECHT. Pater Renald Rats O.F.M. „De Goede HerderRelief in koper. Bij de firma Lenfring te Rotterdam). drukken; het werk zou aan een meer gede tailleerde bespreking onderworpen moeten worden dan waartoe wij gelegenheid heb ben. We zagen verder op de tentoonstelling eenige werkteekeningen van pater Renald Rats O.F.M. en een in koper uitgevoerd re- lief van den Goeden Herder, aantrekkelijk door eenvoud en innigheid van voorstelling De kunst van Joanna BiertherWichmann is vertegenwoordigd o.a. met een vaandel van St. Petrus van Verona, dat toont hoe er met eenvoudige materialen en sobere bewerking nog wel iets goeds is te bereiken, mits het een kunstenares is, die stoffen en kleuren kiest en de naald hanteert. JAN N. Zaterdag 25 Febr. j.l. gaf de Orkest Ver- eeniging „Con Brio" onder leiding van haar directeur Anton Blazer een concert voor de patiënten en verplegend personeel van de Psychiatrische Inrichting „Maasoord". Het programma bevatte o.a. naast kleinere wer ken van Mendelssohn de Ouverture Rosa- munde van Fr. Schubert, Ballet Egyptien van Luigini, Frühlingsstimmen, wals van Joh. Strauss e.a. De patiënten en genoodigden gaven vooral na de vertolking van de Ouver ture Rosamunde blijk van groote waardee ring voor dirigent en orkest. Na afloop van het concert heeft één der doktoren eenige woorden van dank en waar deering gebracht aan den heer Blazer voor de wijze, waarop dit concert werd uitge voerd. De bond van Vereenigde Vrijwillige Brand weerlieden is voornemens met medewerking van het muziekkorps de Brandweer op Woensdag een af scheidsovatie te brengen aan den heer S. Tieleman, geaffecteerde aan Slangenwagen 47, aantreden plm. 8 uur Pom. penburgsingel. En op Vrijdag 3 Maart aan de heeren J. Claas en H. de Vogel wegens het bereiken van den leeftijdsgrens en aan C. van Donk in verband met met zijn 25-jarig brandweer jubileum. Alle geaffecteerden aan Slangen wagen 51 aantreden 8 uur Hillelaan 41. Wat de film ons van het artikel Ameri- kaanschen humor aan den man tracht te brengen, is doorgaans niet „daverend" te noemen. Met te meer reden misschien mogen we ons daarom afvragen, of de schrijvers van „You can 't take it with you" Moss Hart en George S. Kaufman wel ras-echte Amerikanen zijn. Hoe dan ook, dit blijspel, dat bedenkelijk de klucht nadert, maar toch niet geheel zon der serieuzen ondergrond is, steekt gunstig af bij veel geestigheid zooals die van over zee pleegt te worden geïmporteerd. Het is van de gebruikelijke banaliteit gespeend en eer de reflex van een kinderlijke visie op het leven, die niet naar complicaties zoekt en zich kenmerkt door simpele hartelijkheid. Daarvoor zorgt allermeest de filosofie van Martin Vanderhof, wiens Opa-figuur Cor Hermus natuurlijk naar het leven teekent en die in zijn „huiskamer", vlak bij de Co- lumbia-universiteit, een wel zonderlingen familiekring om zich heen mag zien. Wat hieruit moge blijken, dat er niet alleen af en toe maaltijden worden gebruikt, maar ook reptielen verzameld, vuurwerk gefabri ceerd, tooneelstukken geschreven, caramels gebakken, balletdansen gerepeteerd, xylo foon gespeeld, etc. „Vrijheid-blijheid" is hier wel het parool! Veel wat op een tooneelstuk lijkt komt er uit dezen familie-heksensabbath niet te voorschijn. Maar de toeschouwer heeft er 'n paar uur kinderlijk plezier aan; en het ge val ging er dan ook gisteravond in Tivoli bij de leden der Rotterdamsche volksuniversiteit grif in. Geen wonder overigens, nu de troep van Cees Laseur de taak op zich had genomen, door dit steekspel van humor en kinderlijke openhartigheid het gewenschte rhythme bij te brengen de critiek van meet af te ont wapenen. Zelf blijft hij als regisseur van het gees tige geheel niet in gebreke een kleine rol zeer markant te typeeren, als hij samen met Sara Heyblom zorgt voor het deftig-conven- tioneele tegenspel in deze komedie van on bevangen maar-raak-leven. Met dit laatste maken zich in het gevolg van Cor Hermus verdienstelijk: Sophie Stein, Mary Dresselhuys, Ans Koppen, Ernestine Costa, Peronne Hosang, Joan Rem melts, Jan van Ees, Chris Baay, Gerard Schild, Arend Hauer en Sam de Vries, ter wijl Rie Gilhuys en Jan Teulings het paar vormend, rond hetwelk zich een spoortje van 'n intrige afwikkelt. Gelijk gezegd, de V. U.-ers toonden zich zeer ingenomen met de grappige geschiede nis. Laat ons hopen, dat ze toch nog iets mee namen van „Je kunt het toch niet mee nemen". Voor Mary Dresselhuys, de balletdanseres- caramelbakster, was er bij de upaze 'n sier- lijk-verpakte doos, waarschijnlijkcara mels. Aan het slot kregen zij en Rie Gilhuys bloemen. L. H. Een ontslag met terugwerkende kracht Aan drie leden van den gemeentelijken ha vendienst was indertijd een tijdelijke aan stelling gegeven tot rijks-hulphavenmeester, in verband met den dienst, die de Haven dienst I. uitoefende op de rivier, buiten de gemeentelijke grenzen. Met ingang van 1 Juli 1938 kwam deze dienst echter te ver vallen, doordat de rijkshavendienst daarin voorzag met eigen personeel. Op 8 Septem ber d.a.v. werd aan de tijdelijk aangestelden medegedeeld, dat hun ontslag verleend was, terwijl geacht werd, dat dit ontslag zou zijn ingegaan op 1 Juli. Tegen dit, met terugwerkende kracht ge geven ontslag zijn de drie tijdelijk aan gestelden in beroep gekomen bij het ambte narengerecht, waaraan zij verzocht hebben het hun verleend ontslag nietig te verklaren, althans hen in het genot te stellen van wachtgeld. De behartiging van hun belangen hadden zij opgedragen aan den héér J. Meertens, be stuurslid van den C. N. A. B„ die betoogde, dat de klagers ambtenaar waren in den zin der wet, zoodat het reglement voor rijks ambtenaren op hen van toepassing is. De heer Meertens heeft er voorts op gewe zen ,dat in ieder geval twee der betrokkenen een recht op wachtgeld kunnen doen gelden. De heer A. Kortlandt, gemeentelijk haven meester, die op verzoek van de klagers als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hij inzage had gehad van een brief van 20 De cember 1937 van den minister van Water staat, waarin werd gesproken over het ont slag, doch waarin geen naderen termijn werd 'genoemd. Getuige had van dien brief, juist omdat de termijn daarin ontbrak, geen mede- deeling gedaan aan de klagers. Op 1 Juli heeft de rijkshavenmeester getuige een be zoek gebracht, w aarbij hij hem, in verband met het eindigen van den dienst met de Havendienst I bedankt heeft voor de be toonde medewerking. Getuige althans had dit zoo opgevat en er geen verzoek in gezien om aan de klagers den dank van den rijks havenmeester over te brengen. De rijkshavenmeester, de heer J. F. Jans sen, achtte het aannemelijk, dat de klagers geweten hebben, dat hun ontslag spoedig zou komen. Bij den dienst wordt er toch door de klagers geregeld met het rijkspersoneel over dienstzaken gesproken en allicht dat dan der gelijke wijzigingen ter sprake komen. Ove rigens weet getuige zeker, dat hij bij het be zoek, dat hij aan den heer Kortlandt gebracht heeft, dezen heeft verzocht zijn dank ook te willen overbrengen aan het personeel. Getuige Kortlandt herinnert het zich niet en in elk geval heeft hij het niet gedaan. De heer ir. F. L. Slingerman, die namens den minister van Waterstaat optreedt, zegt aan zijn contra-memorie niet veel toe te voegen te hebben. Hij betreurt, dat er met het verleenen van ontslag eenigszins getrai neerd is, zoodat dit in December gegeven is met terugwerkende kracht. Spreker zegt van meening te zijn dat de betrokkenen volledig op de hoogte waren van de wijzigingen, die in den dienst werden gebracht en met de gevolgen, die dit voor hen zou hebben. In dien men hier te doen had met menschen, die door deze handelingen broodeloos zouden zijn geworden, dan zou men misschien an ders moeten oordeelen, maar men moet wel in oogenschouw nemen, dat het hier gaat om nevenbetrekkingen van gemeenteambtenaren met een rijksaanstelling, waaraan minder een tractement, dan wel een toelage aan ver bonden is geweest. Een vernietiging van het besluit van den minister tot verleenen van ontslag, acht spreker niet noodig. Indien de termijn niet juist is gewéest, dan staat daarop een sanctie door het toekennen van no," eenige maanden salaris. Het verzoek om toekenning van wachtgeld, moet naar het oordeel van spr. worden afge wezen, omdat er geen grond voor wachtgeld aanwezig is, aangezien de functie van kla gers niet genoemd wordt in het Bezoldigings besluit. Het Ambtenarengerecht zal over drie we ken uitspraak doen. In het politiebureau aan de Meermanstraat is ingesloten de 28-jarige J. C. G., een pen sionhouder in de binnenstad. Deze man was op bezoek gekomen bij zijn oom, den gros sier W. F. H„ wonende Nieuwe Crooswijk- scheweg. Terwijl tante reeds naar bed was gegaan en oom bij de kachel zat te slapen, vond „neef" de gelegenheid geschikt om uit de portfeuille van oom twee bankbiljetten van twintig gulden te stelen. Met dit geld betaalde hij verschillende schulden af. Bij zijn arrestatie werd nog eenig geld op „neef lief" gevonden. Op 1 Maart a s. zal de heer A. van Eek, afdeeling kapiteinskamer, den dag herdenken waarop hij 40 jaar geleden bij Hudig Veder te Rotterdam in dienst trad. Op dien dag zal tusschen 3 en 4 uur des middags ten kantore der firma gelegenheid bestaan den heer Van Eek met dit jubileum te complimenteeren. Morgen hoopt de heer J. P. D. van Aalst zijn zilveren jubilé te vieren bij de firma Peek Cloppenburg, Hoogstraat alhier. Op 1 Maart zal de heer W. de Bie, pro curatiehouder bij de N. V. Handelmaat schappij Beukers Schell, 25 jaar bij deze N.V. in dienst zijn. Op den Goudschesingel is vandaag de 55-jarige H. W Hendriks, wonende aan de Hoogstraat, terwijl hij achter een stilstaan- den tramwagen de rails wilde oversteken aangereden door een personenauto, be stuurd door den 60-jarigen M. P, D. uit den Haag- De man bekwam een hersenschudding en is met een auto van den Gem. Gen. Dienst naar het Ziekenhuis overgebracht. Zitting van 27 Februari. P. L. Douives. „Piëta". Hout. Bij de firma Lenfring te Rotterdam van de passie heeft waarachtige gestalte ge kregen in levende en gespannen vormen Daarin ligt wel het beste bewijs van Douwes kunstenaarschap. Een bespreking van zijn werk moet wel schijnbare tegenstrijdigheden bevatten. Ter verklaring daarvan herinneren we aan ons uitgangspunt. We hebben niet te doen me: een geheel harmonisch volgroeid talent, maar eerder met een begaafdheid, die al zoe kend en strijdend naar verwezenlijking trachi en waarvoor het falen hier en het bereiken daar vlak naast elkaar liggen, zooals dat niet zeldzaam is bij zulke romantische rea listen. We geven hier slechts enkele in- Gesmokkelde fototoestellen. Kostbare bontwerken, foto-toestellen en verrekijkers 'behoorden tot de artikelen, die toeristen zich gaarne in het buitenland met een voor Nederlanders gunstige valuta, aan schaften, waarna dan getracht werd deze aan- koopen over de grens te krijgen, zonder dat daarvoor het verschuldigde invoerrecht was betaald. Dat was mat deze artikelen nogal gemakkelijk, omdat de toerist het immers kon doen voorkomen, alsof ze al lang zijn eigendom waren en hij ze op reis van huis had aangenomen. De dienst der invoerrech ten heetc daar echter een stokje voor ge- scho.en door te verlangen, dat de toerist dan een be wijs zou overleggen, waaruit zou moe ten b. Ijken, dat hij het in te voeren artikel inderdaad in het land zijner inwoning had gekoent. Voor wat de foto-toestellen betreft werd voor zulk een bewijs genoegen geno men met de overlegging van een identiteits kaart, welke door den ontvanger der invoer rechten wordt afgegeven op een zoogenaamd nationaliteitsbewijs, dat de kooper van een foto-toestel van zijn handelaar kan verlan gen. In den zomer van het vorig jaar is de dienst van invoerrechten en accijnzen een paar gesmokkelde Leica-toestellen op het spoor gekomen. Deze toestellen werden aan geboden, vergezeld van een nationaliteitsbe wijs, dat het stempel droeg van een te goeder naam bekend staanden importeur te 's Gra- venhage, doch bij onderzoek bleken ze niet door hem te zijn ingevoerd, zoodat men hier te doen had met een valsch nationaliteitsbe wijs. De aanbieder van het toestel werd aange houden, doch aangezien hij handelde in op dracht van een ander, werd de laatste aan den tand gevoeld. Hij was de 21-jarige foto graaf G. B. uit Den Haag, die beweerde van een hem onbekenden man drie Leica-toestel len te hebben gekocht, bij welke blanco nationaliteitsbewijzen waren. Op verzoek van dezen man heeft hij deze bewijzen in gevuld, op de manier, zooals die onbekende hem dat opgaf. De onbekende had daarop een der nationaliteitsbewijzen onderteekend, doch op de beide andere had verdachte maar met een willekeurigen naam zelf geteekend. Wegens valschheid in geschrifte moest hij zich verantwoorden. Nadat eenige getuigen gehoord waren, heeft het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter er op gewezen, dat door het smokkelen van dergelijke dure toestellen niet alleen aan den staat groote schade wordt toegebracht, maar ook de bona fide handelaren zeer ernstig nadeel lijden. Het O. M. eischte 5 maanden gevangenisstraf. Parasieten op de liefdadigheid. In hooger beroep heeft terechtgestaan de 44-jarige J. van G., commandant van het Leger des Heeren, die door den kantonrech ter was veroordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis, terzake van overtreding van de verordening op de straatpolitie. Ver dachte had namelijk op zijn last drie perso nen een openbare inzameling laten houden in de straten van Charlois. Verdachte beriep er zich op, dat het hier geen openbare inzameling was, maar dat deze menschen colportage-arbeid verrichtten. Het pakket, dat de colporteurs aanboden bevatte twee ansichtkaarten en een extra- Banier der Waarheid, in verband met het 12Vè-jarig priester-jubileum van den presi dent (verdachte) Het O M. meende, dat het verweer van verdachte heelemaal niet opgaat. Er werd huis aan huis aangebeld en dan kan men zeker spreken van een openbare inzameling. Het is het O. M. een raadsel, waarom ver dachte in appèl is gekomen, want hij is door den kantonrechter toch zeer clement behan deld. Er is door den Armenraad een rapport over het Leger des Heeren uitgebracht, waar in de wèrkzaamheid van eind November '36 tot Mei '37 onder de loupe wordt genomen. Van de ingezamelde gelden voor maatschap pelijk werk komt 50 pet. aan een der mede werkers ten goede en anderen ontvangen een vergoeding van 5 tot 7 per week. De netto opbrengst komt ten goede aan een nachtasyl zoor zwervers. Verdachte heeft in die periode een 60 ontvangen als bijdrage voor zijn levensonderhoud. Het O. M. was van mee ning, dat verdachte er veel te goedkoop was afgekomen en het einschte thans 25 boete subs 25 dagen hechtenis. Verdachte merkte op, dat zijn organisatie verkeerd begrepen wordt. Uitspraken 13 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. H., 33 jaar, zonder beroep, gedetineerd, wegens diefstal van een bankbiljet van 100 ten nadeele van zijn vader, dat verdachte weggenomen had uit een linnenkast in zijn ouderlijk huis, tijdens de afwezigheid van zijn vader en moeder, tot 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht en met be paling, dat 4 maanden van de straf voorwaar delijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. L. van P., 23 jaar, grondwerker, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, wegens diefstal van een reserve-wiel van een auto, ten nadeele van een garagehouder M. Reym te Nieuwerkerk a. d. IJssel, tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. H., 29 jaar, chauffeur te Utrecht, wegens het aan zijn onvoorzichtig en roekeloos rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuur de autobus op den Zuider IJsseldijk, onder de gemeente Haastrecht, in botsing was ge komen met een uit tegenovergestelde rich ting komende autobus tengevolge waarvan passagiers van beide autobussen kwetsuren hebben opgeloopen, tot 200 boete subs. 14 dagen hechtenis. H. W. V., 25 jaar, timmerman, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten heb ben, dat de door hem bestuurde auto, op den Plasweg, onder de gemeente Waddinxveen, in botsing was gekomen met langs den weg staande boomen, tengevolge waarvan twee passagiers uit zijn auto kwetsuren hadden bekomen, tot 14 dagen hechtenis en ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. li In de Maashaven heeft gistermorgen lig plaats genomen het m.s. „Abbekerk", een zusterschip van het in September 1938 bij de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappijen in gebruik genomen m.s. „Arends- kerk". Beide schepen werden gebouwd op de werven van de firma F. Schichau te Dant- zig. Dat deze bouw op een Duitsche werf ge schiedde, is het gevolg van het feit, dat de Nederlandsche maatschappij Javatabak voor den Duitschen handel vervoert. Op 21 Februari maakte het nieuwe m.s. „Abbekerk" van Dantzig uit den officieelen proeftocht, die aan alle gestelde verwachtin gen voldeed. De proefvaart duurde een dag, waarna het schip koers zette naar Hamburg, waar dade lijk geladen werd. Door omstandigheden, nl- moet de „Abbekerk" reeds in den namiddag van 2 Maart a.s. vertrekken en het schip zal voorloopig in den dienst op Oost-Azië wor den ingezet. Later zal het schip zijn bestem ming volgen den dienst op Australië. Kapitein van het nieuwe schip is de heer Romijn, terwijl de bemanning, die grooten- deels uit Laskaren bestaat, negen en vijftig koppen telt. Gisteravond zijn te Rotterdam de wedstrijden om het Zilveren Nieuwsblad-biljart in het club lokaal van de Maasstad voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: CALAND—ROTTERDAM. Petit 149 19 25 7-84 de Bie 175 19 24 9.21 Klinge 175 49 25 3.56 Tournier 127 49 12 2.59 Oversloot 128 49 27 2.81 v. d- Hoeff 150 49 13 3.08 Arons 125 52 18 235 v. d. Hoeff 121 52 13 2.28 Caland scoorde 577 en Rotterdam 573 punten. MAASSTAD—HET ZUIDEN, Berkelouw 164 25 34 6.56 Waalboer 175 25 31 7.— den Arend 175 44 30 397 Veentjer 159 ,44 19 3-61 Sleutelberg 141 46 16 3,06 Boer 150 46 14 3.26 Smit 125 51 17 2.45 Vogel 108 51 13 2.11 Maasstad heeft 805 en het Zuiden 592 p. be- paald. CALAND—HET ZUIDEN- Petit 79 16 23 5-64 Waalboer 79 16 83 10.93 Klinge 155 43 20 3.60 Veentjer 175 43 19 4.07 Oversloot 77 45 13 1.71 Boer 150 45 16 3.33 Airons 125 25 13 2.27 Vogel 86 55 9 1.56 Caland maakte 436 en het Zuiden 586 punten. DE STAND- Te beh. P. beh. p- pet- Maasstad 3800 3559 93-65 Het Zuiden 4630 4293 92.72 Caland 3880 3251 83.78 Hillegersberg 3075 2535 82.43 Rotterdam 4065 3334 82.01 Vrachtauto's vol met documenten enz. werden de laatste dagen uit het gebouw van het Spaansche gezantschap te Parijs naar elders overgebracht, in verband met de reeds eenige dagen hangende en thans definitief genomen beslissing der erkenning van Franco door Frankrijk. Ook dit jaar houdt de N.V. G. H. Btifar- mann's Papiergroothandel in haar showroom aan de Nieuwe Haven 147 een expositie, welke een fraaie collectie kalenders omvat, haar verstrekt door verschillende drukke rijen uit den lande, terwijl ook buitenland- sche inzendingen op deze interessante ten toonstelling niet ontbreken, 't Peil aan onze Nederlandsche kalenders is de laatste jaren ongetwijfeld heel wat beter geworden en exposities als deze kunnen er toe medewer ken am dit peil nog meer te perfectionnee- ren- Dat er met het doode stuk papier heel wat valt te bereiken, daarvan geeft deze ten toonstelling, welke wordt gehouden van 27 Februari tot en met 11 Maart en welke da gelijks is geopend gedurende de kantoor uren, zeer zeker blijk. Wanneer we zoo eens rondneuzen, dan mag het een gelukkig ver schijnsel genoemd worden, dat bij onze Ne derlandsche kalenders de „zakelijkheid" langzaam aan wat op den achtergrond gaat komen. Een kalender, waar men een heel jaar lang tegen moet aankijken, mag ten slotte toch wel iets „pakkends" hebben. De Fransche modellen zijn daarvan de meest sprekende exempels. Ziet de buitenlander oVer het algemeem meer kans om van zijn kalender trouwens van iedere reclame een wat men noemt „blikvanger" te mak**, de Franschen blijven daarin toch matadors. De Amerikaansche modellen, dikwijls heele groote lange vellen vielen ons nu niet direct mee en dit te meer niet omdat men in het land van Uncle Sam op het gebied van uitgeverij, vaak andere voorbeelden kan bewonderen. Denken we alleen maar eens aan de dikwijls zoo charmant geïl lustreerde tijdschriften. De Duitschers schij nen nog 't liefst te werken met de z-g.ii. blokkalender, terwijl er bij ons meer ani mo bestaat om te gaan in de richting van de groote bladen, waardoor men dan ook beter de gelegenheid krijgt zijn thans typi sche voorkeur voor geïllustreerde kalenders uit te leven. Suggestief zijn die kalenders, waarin bijv. de aard van het bedrijf is verwerkt Een kalender in den vorm van een pomp (benzine-station) in den vorm van een pijp scheepvaartbedr' De tentoonstelling omvat verder nog zak agenda's, briefhoofden enz. enz., waarui voor onze drukkerijen heel wat valt te lee~ ren. En men zal dan ook goed doen °P deze tentoonstelling eens zijn licht te gaan °P" steken. Maandagavond werd de aula der school door den luitenant ter zee J. N J. van der Mey, in opdrach van het departe ment van defensie, een lezing gehouden over „De Koninklijk® Marine en onze offi cieren bij de Marine' He bijeenkomst werd geopend door den rector van 't gymnasium, mr. E. van der Helm O.F.M., met een oord van welkom tot den directeur dei .„.B.S., eenige Leeraren, vele leerlingen der hoogste klassen van gymnasium en H.B.S. en ouders van leerlingen, die helaas niet talrijk waren. Een bijzonder welkomst-woord gold de genoodigden. waaronder wij opmerkten ko lonel H- F. J. M. von Frijtag Drabbe, chef van het korps mariniers en vele leden van A.r.K-O., die in uniform aanwezig waren. Voor de pauze werd de Koninklijke Ma rine zelf behandeld, haar drievoudige taak, haar bestaansrecht, haar inrichting, terwijl een gedeelte van haar activiteit werd aan getoond door een relaas van eenige interres- sante gebeurtenissen der laatste jaren, waar bij onze zeemacht betrokken was. Een en ander werd met landkaart en lichtbeelden geïllustreerd. Na de pauze werd voornamelijk gespro ken over het beroep van marine-officier, de opleiding, de vereischten, de kosten enz. De perspectieven in de verschillende dienst vakken werden toegelicht. In dit milieu werd van aelfsprekend het beroep van ma rine-officier speciaal ook van katholiek standpunt beschouwd. Met een hartelijk dankwoord tot den spreker besloot de rec tor deze goed geslaagde leerzame en be geesterende bijeenkomst. Donderdag 9 Maart a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat mej. C. Henderson en mej. P. Ruffa in betrekking kwamen bij den heer P. Haubrich, Nieuwe Binnenweg 127. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de beide jubilaressen reeds eerder elders 25 jaar in betrekking zijn geweest- Het zal haar op 9 Maart dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. Aangiften van 25 Februari 1939. BEVALLEN A. v. Nu« v. ICout»r«n d "W. Kouwenhoven geb. Hlskemullor M A. A. Dik geb. Linnemann z. J. Reyogoud geb. Lodder z. N. Kamstra geb. Buscop d. C. Verbiest geb. Wesenbeek d. W. J. Min naar geb. Hutters z. J. C. de Bruljn geb. v. Vliet z. C. Woldhuis geb. v. Commenie d. E. H. Stolk geb. Nooijen z. F. F. Hoegee geb. Bontes d. C. M. Ploeg geb. v. d. Have d. D Groen geb. v. Amerongen z. J. Brox geb. Lagendijk d. H. L. de Vos geb. Schut d. M. J. Poot geb. v. Vliet d. M. L. P. v. Puffelen geb Carlebur z. J. N. A. de Geus geb. Steen d. L. F. v. Driel geb. Ruijzing d. G-. F. Erwich geb. Feuth d. F. J. Plas geb. Schim- mer d. OVERLEDEN: R. Fok wede. v. W. de Vries 66 J. J. de Smit d. 5 m- E. M. Weevelaar vr. v. J. V. Helden 67 j. M. Immig vr. v. L. den Outer 78 1. J- p- Broeders z. 1 j. J. C. Dekkers wede. v. W- Hendrikse 82 j. J. C. v. Gemert vr. v. H. y. d. Velden 76 J. P. Groeneweg ongeh. vr. 04 j. A de Heus m. van C. ZHderveld 70 j. C. v. 't Hoff ongeh. vr. 83 AM. Junius d. 10 m. W. C. Erfmann vr. van P O. v. Duijl 47 j, w. G. v. Essel wedr. vr. C.' F. Wareman 74 j. H. B. Zaal m. van A c. Raaphorst 72 j. j. v. d. Werf m. van G. VViersma 66 j. p de Visser vr. van K. v. d. Linde 71 j. A. P. Arnoldus ongeh. m. 24 j. M- J- v- Tol m. v. G. Voogt 50 j. H. Duijm m. van W. Jonker 47 J. Aangiften van 27 Februari 1939. BEVALLEN- E de Jong geb. NettenbreiJer d' G. C. Neleman geb. v. d. Peppel d. A. Tito geb. Kerssen z. E. v. Pelt geb. Smit z. jj. v. Druten geb. Hegmans d. T. R. H. Vlig geb. Janssen z. J. v. d. Hoek geb. Kuiters 2d. C. G. Kuipers geb. Blom z. A. Stok geb- v. Ree d. C. E. A, Brands geb. Roepers d. J. p. Janssens geb. de Groot z. A. E. v. d. Klaauw geb. Keller z. H. M. Corver geb. Engels z. G. W. M. de Koning geb. Etman d. M. M. Ruijtenbergg eb. Snelle- man d. A. M. Engelen geb. Tol d. C. M. Tinkhof geb. Truijers z. E. J. M. v. Schie geb. Schaaij z. A. J. Huijamans geb. Gootjes d. P. J. A. Pelk geb. Melgert d. C. M. V. Grondelle geb. Straetemans d. P. H. v. d. Burg geb. v. Driel d. J. M. v. d. Ploeg geb* v Noort d. J- M. Woldhuis geb. Edel z. L. Griesdoorn geb. Vermeulen d. C. M. V. Ree geb. Beverloo z. B. M. Picavet geb. de Kovel z. A. J. Oorschot geb. v. Beurden z. H. M. Bonebakker geb. Westermann d. A. Q.. Verhagen geb. Priest d. C/ A. Berendsen geb. Ponsioen d. E. F. Hakenkruger geb. Ras z. C. Gruppelaar geb. Bokhoven d. A. Stoel geb. Haegens z. M. I. Twigt geb. v. Galen d. E. Leenmans geb. Nobbe z. A. P. Dijk man geb. Oomen d. A. Bogerd geb. Kopmels z. IJ. Smits geb. Romein d. P. E. Maas kant geb. den Held z. C. M. J. D. de BruUn geb. Torenbos z. D. v. Boggelen geb- Gol- verdingen z. M. A. Corbeau geb. Schollmeyer d. M. Wehrmeijer geb. Dijkgraaf z. p. Perwald geb. Vink d. J. v. d. Enda geb Mahn z. W. Kosten geb. v. Zomeren z. C. J. v. Bremen geb. Kooiman z. E. E. Kok geb. Breugelmans z. A. M- viert"*"" ,geh' Krompong d. - J. C. Bijl Viergever d C. E. v. Rooijen geb. Claaasensz C. v. Dijk geb. Stad d. P. de Groot geb. v. Loon z. J. V. Ewiik geb. Lennlngn z. A. v. d. Hoek geb. de Jong z. - C. Pikaar geb. Schaker z. - A. V. d. Heuvel geb. Bierhuize d. A. J. Kerk- hoff geb. Vermast 1. K A. Ploegg eb. Maris (j A. C. den Boer geb. Snelleman d. J. Hullts geb. Vrijssen z. W. Warnas geb. Serne z L. v. d. Bergh geb. Treurniet z. OVERLEDENA. Boer wede. v. A. L. de Groot 71 j- w- V. Woensel vr. van P. Tim- xnerfl 72 j. P- Ooms ongeh. m. 76 J. J. C. VVittekoek m. van C. H. Maljers 68 j. H. L. HUlters m. van C. v. Heumen 79 J. A. Schravendeel ongeh. m. 37 j. M. J. Kuiper vr. van J. C. Leijerweert 02 j. J. Gifzen ongeh. m. 32 j. J. H. Mittertreiner m. van M. v. d. Wielen 73 j. M. v. Beest wede van K. Holtring 68 j. E. G. v. d. Meulen wede. van D. I. den Brassem 79 J. L. P. Kluit m. van A. M. Oost- hoek 90 j. A. de Reus m. van C. Riedeman 84 j. H. Schipper wede. van A. de Bloois 69 j. T. B. J. Hubers vr. van A. Elie 88 j. T. Kemmer z. 7 m. C. S. T. Boon vr. van B. Sporre 72 J. J. J. Bakvis m. van C. A. Pleijsier 74 j. W. Broeders z. 1 j. C. Offer man gesch. m. v. T. E. Tleze 82 J. W. Box meer wede. v. J. H. Hulstkamp 94 J. L. v. Leeuwen wedr. van C. Haagens 89 j. J. C. v. d. Waal wede. van H. v. d. Wijk 74 j. G. F. Indermauer wede. v. C. J. A. Staessen 77 J. P. L. Laheü z. 4 J. H. J. de Wolf m. van A. M. Kopicki 81 j. A. M. Ruis d. 11 m. L. H. v. d. Put m. van M. J. Muilenburg 52 j. L. v. d. Velden vr. v. E. J. Boortman 72 j. G. v. d. Vliet m. van J. H. Holkers 35 j. A. Verhagen m. van G. Zwaans 46 J. - J. Soerink vr. van H. de Vries 67 J. H. Wester, man m. van J. M. Westerduin 69 j. O. v. Sijn ongeh. vr. 86 J. A. Jorens vr. van W. Schaare- mu 67 i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2