r. VOLKSRAADSPRESIDIUM. ffSSS ZATERDAG 4 MAART 1939 Gouverneur Van der Plas voorzitter DE KERK TE DREMPT. Blijkt vele eeuwen oud te zijn. ROST EN WOUDENBERG OVER HUN HELDENDADEN. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEW AAKTEN OVERWEG. BRANDSTICHTING. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET AMERIKA. ZENDTIJD NED. HERV. RADIO- OMROEP. PASTOOR TH. ABELS. HULP VOOR SPAANSCHE KINDEREN. OPSLAGPLAATS VAN STROO UITGEBRAND. VERBLIJDEND TEEKEN IN DE R. K. UITGEVERIJ. „Het Spectrum" te Utrecht gaat uitbreiden. HET GEVAARLIJK OVERSTEKEN, GESTICHT VOOR ACHTERLIJKE VOOGDIJ-JONGENS. ERNSTIGE AANRIJDING. VERKEERSVERBETERING TE SOEST. MERKWAARDIGE VONDST. cóui (kxxLOM otï&vrfcJ? U2M V&iJxlcJ. \ogcA<m. Vu. düM Hij zag, dat de lamp het niet goed deed. „Hoe zoo'n ding in orde te krijgen" vroeg hij zich af. Het was Bill, die hem toonde, hoe het moest. Jan Kedin draaide net als hij den pit op en neer, veegde met zijn vingers het roet en het vet weg en had in een ommezien een paar handen, waarmee hij niets meer kon aanpakken. Brrr, wat was dat een naar gevoelDe olie kleefde tusschen zijn vingers. Hij veegde zijn handen zoo veel mogelijk aan zijn broek af, met het resultaat, dat hij even hard geurde als de olielamp, ten spijt van den storm. Het natte touw viel nu heelemaal niet mee. Jan Kedin voelde zijn ruggegraat danig. Toch werkte hij verder, tot hij een mooie tros touw naar Dick Kennedy kon brengen. Deze gooide het achteloos in een hoek. „Go to sleep", bromde hij. Op weg naar zijn logies zag hij in de hut van den kapitein licht branden. Even weerstond hij het verlangen, aan te kloppen. Hij bedacht evenwel, dat hij slechts een scheepsjongen was en het bevel van den boven hem staanden matroos zonder meer be hoorde op te volgen. Hij was trouwens danig moe en snurkte spoedig even hard als Kees Ypma en Klaas Jansen, die al in hun kooi gekropen waren. ....en samen praatten ze over alles en nog wat VIJFDE HOOFDSTUK. ER stond een vliegende storm. Dat was het eenigste, wat Jan Kedin uit den mond der matrozen te hooren kreeg. De zeilen stonden strak; zoo strak, dat ze wel van ijzer leken. Het waren net zeilen, zooals je die wel eens op een windvaan zag. Hij wist zoo langzamerhand, wat aan boord zijn werk was. Het aardappeljassen en groenten schoonmaken gingen hem al tamelijk vlug af, alleen moest hij er niets van hebben en menigmaal plompte hij een kanjer van een patat zóó hard in den emmer, dat het water in zijn oogen spatte en hem bijna deed huilen van pijn. Het ging er toch eigenlijk allemaal heel gewoon aan toe, op zoo'n zeilschip. Aan de zeilen werd slechts hoogst zelden iets veranderd en de roer ganger stuurde altijd in dezelfde richting en de horizon bleef steeds even ver weg. Het schip schoot dan ook om zoo te zien heele maal niet op en Jan Kedin moest goed naar het water kijken, om te kunnen vaststellen, dat het werkelijk flink vooruit ging. Toch dreven de wol ken veel sneller. Het was maar goed, dat er veel te doen viel. Tjonge, wat moest er alxniet worden schoonge maakt! De matrozen hadden, toen de „Esperan- za" in de Rotterdamsche haven lag, naar het scheen totaal niets uitgevoerd en Jan Kedin werkte en werkte.«In den korten tijd varen was alles weer vuil geworden. Af en toe betrapte hij zich er op, dat zijn ge dachten opnieuw naar huis zwierven. Nog had hij niets van zich kunnen laten hooren en hij geloofde nu wel, dat ze allemaal ongerust zouden zijn.. Natuurlijk, ze zouden er niets van begrij pen. Het was eigenlijk heelemaal niet mooi, wat hij gedaan had. Hij was zijn moeilijkheden ontvlucht. Hij zag dit nu heel goed in en achteraf bedacht hij, wat hem tevoren niet in zijn bol was opgekomen. Het zou heel goed kunnen, dat de politie zijn fiets ergens in beslag genomen had. Ook kon de dief best zijn fiets even gebruikt hebben, om haar daarna ergens te laten staan. Dan was hij eigen lijk voor niets weggeloopen. En bovendien, het was niet heëlêrfiaal zijri 'Schuld. Zoo zat Jan Kedin te prakkizeeren. Het feit, zijn moeilijk heden te zijn ontvlucht, begon hem opeens erg dwars te zitten en hoe hij ook werkte, het ver wijt kwam telkens terug. Tegen den middag kwam Bill hem gezelschap houden en samen praatten ze over alles en nog wat. Het schoot Jan Kedin te binnen, dat hij nog steeds niet wist, waar ze heen gingen. „Naar het Noorden", antwoordde Bill, achteloos naar boven wijzend, waar een zwak schijnsel van de zon even tusschen de voortjagende wolken zichtbaar werd. „Het Noorden", zei Jan Kedin verbaasd, „dat kan de Noordpool zijn, of Groenland, of Spits bergen, of de Noordkaap". Billl achte. „Daar gaan we in geen geval heen", bromde hij, „maar als die wind zoo blijft, dan komen we er tegen wil en dank. Je kunt echter zeker zijn, dat de schip per naar het Zuiden wil". Jan Kedin krabde zich achter het oor. Daar snapte hij niets van. Ze moesten naar het Zuiden en vóèrén naar het Noorden, nu al twee volle dagen en nachten; straks zaten ze op IJsland. Maar natuurlijk, ze moesten ook nog langs de Shetlandsche eilan- den. „Je kent de landkaart uit je hoofd, kleine land rot", grapjaste Bill, „je moet eens naar den kapi tein gaan en hem een lesje geven". „Ik zal wel wijzer zijn", weerde Jan Kedin af, „ofschoon ik graag zou willen weten, naar welke haven in het Zuiden we bestemd zijn". Het bleef voor hem in ieder geval een puzzle* De „Esperanza" moest naar het Zuiden en voer naar het Noorden en het zag er niet naar uit, dat er voorloopig een eind aan dat varen naar het Noorden zou komen. Bill verklaarde waar om. Het was voor een zeilschip veel gemakke lijker, Engeland in het Noorden te ronden, dan zich bij tegenwind door het druk bevaren Kanaal te wurmen. Over een paar dagen zou de „Espe ranza" den heelen Atlantischen Oceaan tot haar beschikking hebben. En hopelijk een gunstigen wind opvangen, waarna de reis naar het Zuiden zou kunnen worden aanvaard. Bill dacht, dat ze naar Maltha zouden gaan om aardappelen te halen, alhoewel hij het vreemd vond, dat er zoo weinig proviand was ingesla gen en nog op den dag van de afreis niets wees op een tocht naar de Middellandsche Zee. Ieder een aan boord had niet anders gedacht, dan dat er een haasje-over-reisje naar Engeland zou worden gemaakt, om in Londen of Huil de een of andere lading op den kop te tikken. Als de storm bedaarde, zouden ze misschien nog naar Huil varen. Dat was me een stad, ver zekerde Bill. Daar was het een genot, met je beste spullen aan te gaan passagieren. En hij had fijne spullen, een mooie, lichtgele Ameri kaansche broek en een groen jasje en een lich - grijzen hoed uit Parijs en groene handschoenen en geweldig glanzende lakschoenen met neuzen zoo spits als de kop van een zwaardvisch. Jan Kedin stelde zich den langen neger voor, op zijn mooist uitgedost. Er lag iets op zijn ge zicht, dat Bill scheen te prikkelen. Hij daagde Jan Kedin uit, mee naar het vooronder te gaan, dan zou hij eens kunnen zien wat Bill allemaal had. En samen gingen ze naar het vooronder, terwijl Jan Kedin inwendig lachte, omdat de mooie, woelige zee waar naar hij kort tevoren uren én uren had zitten kijken, hem nu geheel (Nadruk verboden). en al onverschillig liet als iets dat hij dagelijks zag. In het vooronder was het half donker. Toch kon Jan Kedin goed zien, dat Bill niet overdre ven had. Die maakte zijn kist open en haalde met een teeder gebaar zijn schatten te voor schijn. Er was nog een das bij in alle kleuren van den regenboog en het hoogste boord met de langste punten, dat Jan Kedin ooit van zijn leven gezien had. „Je moet me zien, wanneer ik het allemaal aan heb", pochte Bill ij del. Hij wilde met alle ge weld indruk maken op Jan Kedin, keek naar diens doodgewone kniebroek, witte hemd en blauwe pullover, die aan een spijker tegen den wand hingen en zei toen resoluut, even te laten zien, wat een heer hij was. En Jan Kedin moest toegeven, Bill zag er in drukwekkend uit en hij was zoo beleefd om vol een rotting wapende en toen half gebogen door het vooronder begon te flaneer'en, vervaarlijk met zijn oogen rollend, zoodat soms alleen het wit zichtbaar was, terwijl zijn mond van het eene oor tot het andere gaapte. Even was Jan Kedin bang, dat de lange oor lellen van de groote flapooren voorgoed in die spleet zouden verdwijnen. Een oogenblik leek dit werkelijk te gebeuren, toen Bill opeens van schrik verstijfde. Boven klok de stem van den kapitein, die Bill toebrulde, direct aan dek te komen. Bill wist niet wat hij doen moest. „Ver kleed je gauw", ried Jan Kedin hem aan, dan zal ik wel even naar boven gaan en kappie ver tellen, dat je direct komt". Als een haas schoot Jan Kedin naar boven. Nog voor hij iets had kunnen zeggen, duwde de kapitein hem ongeduldig terzijde en brulde we der een daverend „Bill". Tot zijn stomme ver bazing kwam er een strooien hoed opduiken en daaronder verscheen Bill in zijn fantasie, costuum. Het was gewoonweg een idioot gezicht, zooals de nikker daar naar lucht happend, voor den kapitein stond zonder een woord te kunnen utbrengen. Achter het roer begon een gelach, dat zich over heel het schip voortplantte. „Poes heeft al haar bellen aan", grinnikte er een en toen brak er weer een lachsalvo los. Al leen de kapitein bleef ernstig en gaf Bill bevel, in het voorste ruim een kan olie te halen voor zijn lamp, die net was uitgegaan, dank zij Bill's nalatigheid. (Wordt vervolgd.) Het overleg tusschen Plein en Buitenzorg over de functie van voorzitter van den Volks raad is, naar het „Nieuws" meldt, nog steeds gaande, zonder dat een definitieve beslis- SJng genomen is. Het staat echter, volgens het blad, vrijwel vast, dat prof. mr. dr. F. M. van Asbeck het ^residajm van den Volksraad niet ambieert. In zijn plaats zal naar alle waarschijnlijk heid, de heer Ch. O. van der Plas, gouverneur van Oost-Java,naar voren geschoven wor den. Te Drempt is een belangwekkende oud heidkundige vondst gedaan. De Romaansche toren van de Ned. hervormde kerk aldaar, wordt momenteel gerestaureerd vanwege het rijksbureau voor monumentenzorg, waarbij rijk, provincie, de gemeente Hummelo en Keppel en verschillende instellingen en par ticulieren financieelen steun verleenen. Deze toren is geheel uit tufsteen opgetrok ken. Tijdens de restauratie-werkzaamheden, welke worden uitgevoerd door de firma Woudenberg te Utrecht onder leiding van den architect N. de Wolf te Doesburg, die ook de leiding heeft over de restauratie-werk zaamheden van het historisch stadhuis te Doesburg, merkte men op, dat bij kloppen de buitenmuren van het kerkgebouw een hol geluid lieten hooren. Nadat een onderzoek was ingesteld, bleek, dat de bestaande be pleisterde buitenmuren uit halvesteens spouwmuren bestaan, die eerst lang na de stichting van het gebouw moeten zijn aange bracht. Daarachter kwam de oorspronkelijke buitenmuur te voorschijn, die, op het kruis van de kerk na, geheel uit tufsteen, in ro- maanschen stijl, wat opgetrokken. De muur van het kruisgedeelte bleek uit oude bak steen te bestaan. Uit een en ander kan wor den afgeleid, dat, zoowel de thans gerestau reerd wordende toren, als het kerkgebouw, dateeren van 800 tot 1100, aangezien vóór 1100 uitsluitend tufsteen werd gebruikt. Vanwege het rijksbureau voor monumen tenzorg is deze week een voorloopig onder zoek ingesteld en men verwacht stellig, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om ook het kerkgebouw te laten restauree- ren. Mochten deze restauratieplannen slagen, dan zal een monument voor het oog worden blootgelegd, dat voor ons land zeldzaam mag worden genoemd, daar slechts zeer weinige kerkgebouwen op zoo'n hoogen ouderdom kunnen bogen. De kerk staat vlak aan den verkeersweg DoesburgDoetinchem. De heeren Rost van Tonningen en Wou denberg hebben Woensdagavond te Bilthoven gesproken en behandelden daarbij ook de incidenten in de Kamer-vergadering van Woensdag. Wij ontleenen een en ander aan het Utr. Dagblad, met een korte opmerking uit de „Avondpost". De heer Woudenberg schetste de helden daden als volgt: „Toen sprekers partij-genoot, de heer Rost van Tonningen de zedelooze toestanden van Oss op het tapijt bracht, heeft men die kri tiek willen smoren door hem „de Kamer uit te dn" (aldus drukte de heer Wouden berg zich uit) waarbij men hun beiden ook nog een „pak op hun dr meende te moe ten geven". De heer Rost van Tonningen heeft iedereen, die hem in de Kamerzitting van gisteren te na kwam, geducht in z'n lurven gegrepen, waar spreker krachtig aan mee heeft gedaan .En de Kamer zal nu wel gemerkt hebben, dat wie in het parlement aan een N. S. B.-er komt, óók raakt aan de N. S. B. zélf. Eenige Kamerleden zijn oader de banken terecht gekomen; daarin mogen ze een waarschuwing hebben gezien om een volgende maal hun handen thuis te houden, anders zullen er nog wel eens méér onder hun bank in de Kamer kunnen verdwijen!" (De heer Woudenberg heeft hier op be minnelijke manier zijn geachte verbeelding laten werken, om zichzelf en zijn kameraad als dappere vechtersbazen af te schilderen. Red. Avondpost). „Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Rost van Tonningen. Deze heeft, sprekende over de Tweede Kamer, dit college betiteld als 'n verzameling ezel3. die elkaar in stomheid eenvoudig na praten Als de minister van Justitie mocht denken, dat hij het spreker in de Kamer moeilijk kan maken, dan kondigt spreker den minister bij deze aan, dat hij het hem moeilijk zal maken in de Kamer en den minister einde loos in het parlement met Oss vervolgen zal, omdat daarbij het belang van het volk be trokken is. En dat zal spreker nét zoo'ang volhouden, totdat hij den minister gekregen heeft waai hij dien hebben wil. Als men spreker er uitslingert, omdat hij voor de waarheid opkomt, dan bereikt men er al leen dit mede, dat voor hem dan een ander inspringt, die in de Kamer „een nog groote ren bek zal weten op te zetten". Vrijdagmiddag heeft de onbewaakte over weg achter de Hero-fabrieken te Breda we derom een slachtoffer geëischt Door den trein, welke uit de richting Tilburg kwam en die óm 3.21 uur te Breda moet arriveeren, is de ongeveer 66 jarige S., verpleegde in het R. K. Gasthuis te Breda gegrepen en een eind meegesleurd. Het totaal vermink te lichaam van den ongelukkige werd na politie onderzoek naar het lijkenhuis overge bracht. De trein had ongeveer een kwartier oponthoud. G. K- uit Valthermond hoorde gisteren voor de Asser rechtbank een jaar gevan genisstraf tegen zich eischen, omdat hij in den vroegen morgen van den Tweeden Kerstdag opzettelijk brand zou hebben ge sticht in zijn woning. Een te hulp gesnelde buurman had den heelen brand met een em mer water gebluscht. De inboedel was vrij hoog verzekerd en verdachte hoopte met de uitbetaling van de verzekering maatschappij zijn schulden af te doen. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen- Het Holland House te New York. Na afloop van het overleg met de Neder- landsche Regeering en de Nederlandsch Amerikaansche Kamer van Koophandel over de verdere organisatie van het Holland House, dat nu in aanbouw is in het befaamde Rockefeller Center te New York, is de pre sident mr. Fenton B. Turck, nog enkele da gen voor privé-zaken hier te lande gebteven. Het bestuur van voornoemde Kamer maakte daarvan gebruik mr. Turck een afscheids- lunch aan te bieden. Mr. E. H. von Baum- hauer fungeerde als tafelpraeses. In eene hoffelijke improvisatie memoreer de deze het Nederlandsch bolwerk, dat eens in de dagen van Nieuw-Amsterdam verrees tusschen Batery Place en Wallstreet, hoe ook de Rockefellers door den herbouw van Wil liamsburg de herinering weer hadden o; ge roepen aan den Koning-Stadhouder Willem den Derde, terwijl nu aan diezelfde Rocke fellers is te danken, dat Nederland weder om 'n bolwerk in Amerika kan oprichten ter manifestatie van zijn positie van eenio- mische groote mogendheid. Nu niet meer om daar territoir te veroveren, maar Ame- rika's sympathie en samenwerking met Ne derland hier en overzee. Het verheugde spreker dan ook, dat zijn Kamer en de Holland House Corporation zoo juist een overeenkomst hadden kunnen tref fen, die beoogt het Holland House niet slechts als doel te zien maar veeleer als .en trum en middel tot een belangrijker Soel, om het te verheffen tot een der beide steun punten voor een brug van economische en cultureele samenwerking tusschen beide naties. Dank bracht spreker aan mr. Turck voor al zijn medewerking reeds verleend en zijn toezegging van voort té zetten steun, als mede aan de Nederlandsche autoriteiten die het hunne hebben gedaan voor de tot stand- koming van dit huis, waarvan minister Wei ter de geestelijke vader is. Na de lunch was er gelegenheid tot een nader personderhoud. Over een verder werk program zijn mr. Turck en de beide stich ters het reeds eens Men is doende een com missie uit vooraanstaande Ned. Indische kringen samen te stellen om een N. Ind ex positie- en filmzaal in het Holland House op te nemen, waarvan de heer Th. Cremer reeds het secretariaat op zich heeft genomen. Een andre commissie volgt met den architect Cuypers als adviseur om mr. I. van Ier Gracht, architect van het Holland House te New York bij te staan ten aanzien der in wendige aankleeding. Men hoopt fèvens wat zich daartoe eigent, van de tentoonstelling te New York en te San Francisco over te ne men. De Ned. Spoorwegen en de commissie voor verkeerspropaganda, waarin o.a. de K. U. M. H. A- Lijn en A. N. V. V., zitting hebben, zijn voornemens weldra iemand uit te zenden ter bestudeering, hoe deze propaganda valt te ontwikkelen. Dank zij prof. De Haas en andere hoog'.ee- raret) aan de Harvard University, die reeds een 15000 tal prospecti daartoe in Amerika hebben verspreid, zal reeds dezen zo.ner aan de Universiteit te Leiden met een „Sum mer Institute" worden begonnen Verschil lende Nederlandsche hoogleeraren hebben reeds to«gtzegd, daar voordrachten te hou den voor «tudenten. Deze voordrachten week wordt door nuttige excursies door Neder land gevolgd. De samenstelling van een ont vangst-commissie onder presidium van Z. Exc. jhr. Dr. H. A. van Karnebeek nadert reeds haar voltooiing. Verder wil men zoo mogelijk een pers dienst aan het Holland House verbinden Het gebouw kan in September a.s. worder be trokken en plannen worden gemaakt om dan een tocht van vooraanstaande Nederlan ders te organiseereh ter bijwoning Ier ope ning en persoonlijk contact met leidende Amerikanen. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede-Kamerlid Krijger in verband met het vragen van zendtijd door den Nederlandsch- Hervormden radio-omroep heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de beantwoording van deze vragen niet bin nen den gebruikelijken termijn van 30 da gen kan geschieden, aangezien het advies, hetwelk hij terzake aan den radioraad vroeg, nog niet door den" minister werd ontvangen en de minister ook .overigens de overweging van deze aangelegenheid nog moet voorbe houden. De ZeerEerw. Heer Th. Abels, pastoor te Vianen, is gisteren in het St. Antonius Gast huis te Utrecht opgenomen voor het onder gaan van een operatie. Uit het centrale comité voor hulpverleening aan kinderen in Spanje is een commissie voor de dagelijksche werkzaamheden gevormd, be staande uit de heeren: A- G Verbeek, voor zitter Kamer van Koophandel, district Den Haag, voorzitter, M. Kropveld, dir. Ned. Mid- denstandsbank, Den Haag vice-voorzitter, L. Snoey Kiewit Azn, oud-adm. Deli Mij. te Wassenaar, secretaris, C. J. L. Schueller, luit. -kol. K N.I.L. b.d., den Haag, penningmeester, F. A. Bedijn, koopman, Naarden, drs. G. v. d. Burg te Amsterdam, mevr. KI. G. Groeneveld -van Houweninge, arts te Amsterdam, ds. W. A. Hoek, Ned. Herv. pred- te Amsterdam, G. A. M. Hondius van Herwerden, oud-res. N.O. I. te Voorburg, dr. K. H. Miskotte, Ned. Hen- predikant te Amsterdam, dr. G- W. Oberman, Ned. Herv. predikant te Utrecht en J. A. v. d. Wetering de Rooy, arts te Amsterdam. Gisteravond om zes uur is door het in brand vliegen van een motor een groote brand uitgebroken in de opslagplaats van den stroohandel en perserij van de firma Van Daal in het gehucht Smakt bij Venray. Het gebouw, dat grootendeels van hout was opgetrokken en aan de zijkanten niet was afgesloten, was in korten tijd een vuur zee De brandweer van Venray stond mach teloos. De opslagplaats is geheel uitgebrand. Ve le duizenden kilo's stroo gingen verloren- De omliggende huizen liepen geen gevaar. In een nieuw pand in de Stationsstraat te Utrecht heeft het R.K. Uitgeversbedrijf „Het Spectrum" sinds eenige dagen zijn kan toren ondergebracht. Het staat er nog vol bloemen, hartelijke groeten van verre en nabij. Het is nog maar een paar jaren geleden, dat er ergens in een kamer van een parti culiere woning een paar jonge mannen het hoofd bij elkaar staken. En toen zij weer buitenstonden was er een Katholiek uitge versbedrijf ontstaan. De jonge menschen, die daar hun schouders onder zetten, wisten dat er een achterstand op dit gebied moest wor den ingehaald. Zij hadden er de energie en de toewijding voor. En als een luttel paar jaren nadien een keurig pand met een artls- tieken ingang van smeedwerk en van schil deringen door Otto van Rees is betrokken, bateekent dat méér dan alleen maar goede koopmanschap. Het beteekent ook, dat het nu niet meer noodig behoeft te zijn, dat Katholieke auteurs hun geesteskinderen bij niet-katholieke uitgevers ten doop moeten houden. In een luttel paar jaren is bewezen, dat er behoefte bestaat aan een katholiek uit geversbedrijf. En met recht kon men van het oude pand zeggen, dat daar de drempel werd gesleten van denkers, kunstenaars, van dichters en poëten. Het is geen slecht teeken, als de auteurs zich thuis voelen in een uitge versbedrijf. Dat was al in den tijd, dat het bedrijf nog in het oude gebouw zat geperst. Daar hebben de uitgevers maar niet genoeg kunnen krijgen van hun „Lied van den He mel", daar hebben zij hun „Bongerd-reeks" geplant, al was het dan in den kelder; daar moest „de Zonnewijzer" worden geplaatst en toen zij- eenmaal den moed hadden ge had, om de „Tienduizend baby's" van dr. Aussems binnen te halen, ja, toen moest er worden uitgebreid. „Het Spéctrum" heeft zich zeer stijlvol ge ïnstalleerd. Zelden zal men in kantoorver- trekken een zóó uitgewogen kleurenverdee- ling daar is het dan ook een spectrum voor hebben aangetroffen. Doeken van Otto van Rees sieren er menigen wand, en door het geheele gebouw is de vaardige hand te be speuren van een binnenhuiskunstenaar. Toen het bedrijf nog in een dwarsstraat zat, wer den er al stoute plannen voorbereid. De uit werking daarvan zal in de ruimere, smaak volle behuizing, heel wat gemakkelijker zijn. Wielrijder aan gevolgen van aan rijding gestorven. Gisteravond om ongeveer 7 uur heeft op den Tilburgscheweg nabij Breda een doode- lijke aanrijding plaats gehad. De 56-jarige V., wonende aldaar, stak per rijwiel den rij weg naar zijn woning over, toen hij door een uit de richting Tilburg komende luxe auto werd gegrepen. De man werd tegen den werd hem hier geestelijke en geneeskundige hulp verleend. Per ziekenauto werd de man daarna overgebracht naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda. Onderweg daarheen is hij echter reeds overleden. De auto, welke de aanrijding veroorzaakte, was afkomstig uit Schiedam. Het bestuur van de Savio-stichting ta 's-Hertogenbosch heeft van de gemeente St. Michielsgestel een terrein van 22 hectaren oekocht, gelegen tegenover de golfbanen van huize Zege werp aldaar, met de bedoeling hierop een gesticht voor achterlijke voogdij- jongens te bouwen. Dit gesticht zal staan on der leiding der fraters van Tilburg. De heer Ed. Nijsten te 's-Hertogenbosch zal als architect van dezen bouw optreden. Nog iii den loop van dit jaar zal het eerste deel «ereed zijn. Gistermiddag kwart voor één vond op deiï hoek Vest—Noorderbrug te Dordrecht een ernstig ongeval plaats. Een motorrijder wil de dit kruispunt over de Vest in volle vaart passeeren, toen van de Noorderbrug een met steenen beladen vrachtauto kwam aan gereden. Het motorrijwiel kwam onder de achterwielen van de vrachtauto terecht en de berijder werd op de straat gesmakt. Dok ter Delhez was spoedig ter plaatse en liet den zwaar gewonden man naar het ge meente-ziekenhuis overbrengen. Naar wij vernemen, worden op het oogen- blik tusschen het rijk en de gemeente S- est besprekingen gevoerd over ruiling van een gedeelte van den rijksweg nabij de Ned. Hei kerk in die gemeente en de evenwijdigloo- pende Torenstraat aldaar. Aan de automobilisten, die van dezen, zeer drukken rijksweg gebruik maken, is bet bovenbedoelde weggedeelte, dat in het overigens rechte tracé van den weg daar ter plaatse een zak vormt, maar al te goed be kend en velen is het tot een ergernis ge weest. Wel kwam er jaren geleden een kleine verbetering tot stand, toen het één richtingsverkeer werd toegepast en het ver keer uit de richting Amsterdam 'anga de Torenstraat werd geleid, maar de situatie bleef om een afdoende oplossing vragen D eTorenstraat zal nu op dezelfde breedte worden gebracht als de rijksweg, zoodat het verkeer in beide richtingen over dezen weg kan plaats vinden. Door den wedana van Bajongbong i3 naar het „Nieuws" meldt op het erf van een tani in den kampong Tjikoerai (desa Tjige- doeg) in de buurt van hotel Tjisoeroepan een platte steen van een omvang van pl.m. 1 M2 opgegraven, beschreven met Hindoesch letterschrift, dat nog niet ontcijferd kon wor den. De steen moet dateeren uit het jaar 609 na Chr. De Oudheidkundige Dienst te Batavia ont ving van deze vondst tot heden nog geen bericht. bewondering te knikken, toen Bill zich nog met ....en toen half gebogen door het voorondef- begon te flane eren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4