V.V.V. EN PROPAGANDA DONDERDAG 9 MAART 1939 R. K. AMBACHTSSCHOOL „ST. JOSEPH". HET VEILINGGEBOUW AAN DEN PERSOONSDAM. OBLIGATIEHOUDERS PAROCHIE H. ANTONIUS VAN PADUA TE ROTTERDAM. VLAARDINGEN. Het bestuur door het uitblijven van bouwvergunning gedupeerd. SCHEEPVAARTLIJN VAN DE RIJN HAVENS, VIA ROTTERDAM, NAAR SPANJE. Een tweede school in Rotterdam-Zuid dringend noodzakelijk. Er komt een informatiebureau in het centrum. PLANNEN VOOR 1941 DE GESCHIEDENIS VAN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Voordracht van den heer W. A. Engelbrecht. MUZIEK IN ROTTERDAM, HOEK VAN HOLLAND HAAR KIND ONVERZORGD ACHTER GELATEN GEMEENTERAAD. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester M. C. Siezen. Van de vereeniging „Patrimonium's Woningen" was bericht in gekomen, dat zij haar verzoek om koop van grond en een voorschot voor grond- en wo ningbouw ten Zuiden van den Groeneweg, intrekt. Besloten werd met deze intrekking genoegen te nemen. Van Ged_ Staten was ingekomen het besluit, waarbij' met vernie tiging van het raadsbesluit van' 23 September 1833, het bestuur der Vereen tot het ver strekken van L.O. op gereformeerden grond slag in zijn verzoek om medewerking voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon L.O. alsnog niet-ontvankelijk wordt verklaard. Na eenige discussie werd dit schrij_ ven voor kennisgeving aangenomen. B. en W. deelden voorts mede, dat de rechtbank de vordering van Visser en Knegt heeft afgewezen en hen heeft veroordeeld in de kosten. Ingekomen was een verzoek van de N.V. Vlaardinger Zwembad „De Overdekte" in oprichting, om een perceel grond te mogen koopen voor de stichting van een zwembad. Bij dit verzoek vroeg de heqr T. de Bruin, of bij dit plan ook een open inrichting is begrepen. Spr- acht dit als volksbad dringend noodzakelijk. De oude inrichting in de Spoor- haven is gezonken, een bedrag van minstens 1700 zou noodig zijn, om dit bad weer in orde te maken. Is ook de gedachte gelan ceerd om naast de overdekte een open in richting te maken Hoe staan B. en W. tegenover deze gedachte De heer Buis zei, den indruk te hebben, dat de aanvragers alleen een overdekte inrichting op het oog hebben. Deze week wordt echter weer een plan aangeboden tot het maken van een open bad. De heer de Bruin wijst er vervolgens op, dat Vlaardingen thans zonder inrichting komt te zitten De Overdekte kan niet vol doen aan de behoefte, meent spr, en hij vindt het den hoogsten tijd, dat de zaak thans aan gepakt wordt. De burgemeester verwondert er zich over, dat juist de heer de Bruin deze opmerkingen maakt, daar deze met de voor bereiding volkomen op de hoogte is en zeil bestuurslid is van de bad- en zweminrich ting. De Technische Dienst heeft een exploi tatie-rekening opgemaakt voor de plannen, zooals die hier bestonden. Dit jaar zou in een geval meer in een nieuw bad kunnen worden gezwommen. De heer Schilder wijst er op, dat onder den vorigen burgemeester de plannen klaar ge maakt zijn voor een nieuwe inrichting in de Sahara. Nu zijn er nieuwe inzichten geko men. Spr. verwondert er zich over, er thans weer zoo weinig van te hooren en had ge hoopt op concrete plannen. In de Haven en in de Vaart mag niet gezwommen worden en in de oude inrichting kan het niet meer. De heer Van Minnen vraagt of de Bad- en Zweminrichting dan zelf wel met een exploi tatie-rekening is gekomen De heer de Heer is van meening, dat den burgemeester niet kwalijk genomen kan worden, dat er nog geen definitieve plannen zijn, daarvoor is deze nog veel te kort in de gemeente De burgemeester wijst er nog op, dat in geen geval in dit jaar in een nieuwe inrichting gezwommen zou kunnen worden, daarvoor is de kwestie te veel omvattend, men moet rekening houden met de plaats van stichting, hoe de financiën te regelen enz. Het verzoek der N.V. wordt tenslotte in handen van B. en W. gesteld om advies. De hoofdstembureaux en stembureaux wor den vervolgens samengesteld overeenkomstig het voorstel van B. en "W. De gehêele a'gerfoh passeert vervolgens z.h.st. Alleen bij het punt om overeenkomstig het voorstei der commissie voor strafverordeningen den ver koop van melk op den Zondag te verbieden, zegt de heer Van Toor, het jammer te vin den, dat dit voorstel is tot stand gekomen. Spr. wijst er op, dat de winkelsluitingswet het toestaat. Spr. vreest, dat verschillenden nu de melk zullen gaan halen, inplaats dat ze thuis wordt bezorgd, Spr. had het geluk kiger gevonden, als voor een beperkten tijds duur, b.v van 8 tot 10 uur, het bezorgen van melk was toegestaan. Het voorstel wordt zh.st. aangenomen. HET ST. LAURENTIUS-GESTICHT GESLOOPT. Bij de Maandagmiddag gehouden aanbeste- din gvan het sloopen van het St. Laurentius- gesticht c.a. aan de Ged. Biersloot, werd in geschreven als volgtJ. M. Liesker, Delft, bij betalen 625; Gebr. Hofstede, Rotterdam, ƒ510; C de Jong, Schiedam, ƒ500; J. Kreft en Theus, Rotterdam, ƒ480; G. Koolhaas, Rotterdam, 480; P. Geuzebroek, Medemblik, 475; F. J. v. Seumeren, Hazerswoude, ƒ476; G Rosman, Schiedam, 450; W. Schotte, Rot terdam, ƒ380; B. J. Kemmer, Schiedam, ƒ238; Gegund aan J. M Liesker, Delft. Met het sloopen zal nog deze week begonnen worden^ 25-JARIG JUBILEUM. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Brouwer bij de „Hollandia" in dienst trad. Na met de auto van huis te zijn af gehaald, werd de jubilaris verwelkomd door den heer G. W. Fokkens, die hem na eenige hartelijke woorden het diploma voor 25-jari- gen trouwen dienst overhandigde, alsmede een cadeau onder couvert. Door het laborato. riumpersoneel, in welke afdeeling de jubila ris werkzaam is, werd hem een stoel aan geboden. Verder ontving de heer Brouwer nog een bloemstuk van de directie. De jubi laris dankte sprekers en gevers met eenige welgekozen woorden TE WATER. Tengevolge van een windstoot reed Woens dagmorgen een melkcarrier van S. Moerman, uit de Eendrachtstraat, aan de Oosihavenkade Van den kant en viel op een schuit Een groote hoeveelheid melk, gortpap en ei^re" Sn\ë verloren. De carrier werd beschadigd. Het is voor hen, die bouwen willen, dik wijls kwaad kersen eten met de gemeente en hier en daar hoort men zelfs de klacht, dat men langer tijd noodig heeft om een bouw vergunning los te krijgen dan voor het bou wen van het pand, waar het om gaat. Ook de groenten- en fruitveiling „De Zuid Hollandsche Eilanden", welke haar groote hall aan den Persoonsdam heeft staan, is van het langzaam werkend gemeentelijk apparaat in zekeren zin de dupe. De kwestie is deze voor enkele afdeelin- gen o.a. de boekhouding, was langzamerhand niet voldoende ruimte meer Vandaar, dat ver leden jaar besloten werd voor die afdeelingen een nieuw gebouw te stichten. Zooals vanzelf spreekt, moest er contact worden gezocht met de gemeente en het resultaat van de besprekingen was, dat de kleine hall een uitbouw zou krijgen De rooilijnen werden netjes op teekening gebracht en toen het eenmaal zoover was, kon de architect van de veiling beginnen een plan te ontwerpen. Hier mee was hij reeds eind October klaar, zoodat in begin November de bouwaanvraag kon worden ingediend. Verwacht werd, dat nog voor 1 Januari de vergunning verleend zou worden, zoodat men in het voorjaar van 1939 gereed zou kunnen zijn nog voordat de groote veilingdrukte begon. Thans schrijven we reeds begin Maart en nog altijd is de bouwvergunning niet afge komen. De kwestie van het plein-aspect is namelijk ter sprake gekomen en de Tech nische Dienst van de gemeente heeft zelfs haar deskundigen aan het werk gezet, om eveneens een ontwerp te maken Op zich zelf zeer lofwaardig, ware het niet, dat men daarbij den practischen kant van het vraag stuk, welke voor een goed functionneeren van de veiling noodig is, over het hoofd zag. Overeenstemming is nog altijd niet bereikt. De rooilijn moest opnieuw herzien worden, wat tot gevolg had, dat voor de zooveelste maal nieuwe plannen ontworpen moesten worden. De groote veilingdrukte staat nu binnen kort voor de deur en het is zeer de vraag, of gesteld al dat de bouwvergunning nu spoedig afkomt het bedrijf nu den romp slomp van de bouwerij zal gedoogen. Zeer waarschijnlijk niet. Vermoedelijk zal men dus het veilingseizoen weer in dezelfde te kleine Tuimte moeten zien door te komen. Geen wonder dan ook, dat het veilingbe- stuür zich gedr-~erd voelt. Men kan zich levendig voorste' en, dat het stadsschoon ook zijn eischen stelt al acht men die in de gegeven omstandigheden niet van primair belang maar wat meer spoed voor een zoo belangrijke inrichting als het veilinggebouw had niet alleen gewenscht, maar ook moge lijk geweest. De Neptun-reederij te Bremen heeft eenigen tijd geleden aan de Unterweser-werf te Weser- münde-Lehe, den bouw opgedragen van acht motorschepen, waarvan de bouwaard zoodanig wordt, dat met deze schepen de Rijn kan wor den bevaren. Met deze motorschepen, waarvan de Luna reeds gereed is en de. Minos één dezer dagen de helling van genoemde werf verliet, zal de Neptun-reederij een geregeiden dienst openen van de Rijnhavens, via Rotterdam, naar Spanje. Tevens worden de schepen ingericht voor het vervoer van een beperkt aantal pas sagiers. Termijn van inschrijving verlengd. De Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom van Haarlem zendt aan de obligatiehouders der R.K. Par. H. Antonins van Padua te Rotterdam een circulaire, welke als volgt luidt: „Omdat ons is gebleken, dat de circulaire, welke 15 Februari 1.1. is uitgegeven door hef' Kerkbestuur van den H. Antonius van Padua te Rotterdam, bij Verschillende crediteuren aanleiding heeft gegeven tot eenig misverstand lijkt het ons gewenscht, in overleg met ge noemd Kerkbestuur, het volgende ter kennis te brengen van de crediteuren. In de genoemde circulaire is voldoende aan getoond, dat na uitkeering van het beschikbare bedrag ad 413.000, het restant der schulden renteloos moet worden gemaakt, ten einde jaarlijks een beperkte aflossing te kunnen handhaven. Van dit standpunt bezien bevat dus thans reeds iedere in omloop zijnde obligatie een als renteloos te beschouwen gedeelte. De werkelijke waarde der obligaties mag derhalve zeker niet op 100 procent worden aangenomen. Met dit feit rekening houdend geeft het Kerkbestuur, hetwelk den gang van zaken ten zeerste betreurt, doch geen wijziging brengen kan in de bestaande omstandigheden, nu aan obligatiehouders de keus hunne obligaties als renteloos bezit te houden, totdat na een onbe paald aantal jaren uitloting tegen 100 pCt. plaats vindt, of wel onmiddellijk een deel van de nominale waarde in contanten te ontvan gen. Het Kerkbestuur is immers met ons van meening, dat vele obligatiehouders de voor keur er aan zullen geven om nu dft-ect een vast bedrag in handen te hebben, liever dan jaren lang met een renteloos stuk te blijven zitten. Zooals in de genoemde circulaire is omschre ven, zal de afrekening geschieden tegen één koers, waarvan ook zij voordeel trekken, die een lageren koers hebben genoemd. Deze koers' ligt, zooals te verwachten is, bo ven het in bedoelde circulaire genoemd per centage van 45 procent. Voor dezen koers zouden alle obligaties kunnen worden inge kocht. Ongetwijfeld zullen echter vele obli gatiehouders aan hunne stukken een hoogere waarde toekennen, of de uitloting willen af wachten. Derhalve moet de inkoopkoers be langrijk hooger liggen en mag deze in over eenstemming met een schatting van de hui dige werkelijke waarde op 60 a 70 pCt. wor den verwacht. Op 28 Februari hebben 103 leerlingen van de dagambachtsschool den cursus beëindigd. Alvorens de school te verlaten zijn deze leerlingen gedurende drie dagen in een zoo genaamde halfgesloten retraite bijeenge bracht, teneinde met een geestelijke voorbe reiding voor het verdere leven de ambachts school-periode af te sluiten. Deze retraite werd gehouden in het ge bouw van het St. Franciscus Liefdewerk aan de Brabantschestraat en stond onder leiding van de Paters Rogerius O.Cap. en Bruno O.Cap. Dank zij de uitnemende wijze waar op genoemde Paters deze retraite hebben ge leid en de gunstige outillage van het gebouw aan de Brabantschestraat is deze retraite in alle opzichten geslaagd. Bij de sluiting op Zaterdagmorgen heeft dan ook de voorzitter van het schoolbestuur Rector P. J. Maas den Paters een welverdiend dankwoord toege sproken. Ook de directeur van het St. Fran ciscus Liefdewerk, Pater J. Touw en diens personeel werden terecht in dezen dank be trokken. Nadat de voorzitter ook directeur en leeraren van de school een woord van lof had toegesproken voor de kundige en toe gewijde verzorging van het onderwijs, werd overgegaan tot de uitreiking van de getuig schriften. De volgende leerlingen ontvingen het eind- getuigschrift van den tweejarigen leergang: Afd. timmeren: C. van Aalst; J. v- d. Berg; J. Brouwer; L. v. Dijk; G. v. Gennip; F. de Goede; G. Hendriks; S. Hoogwegt; H. Kleiss; R. Sondermeijer; H. Verburg; A. Winkelman; F. van Winsen. Afd. machine-bank werken: B. Boode; W. Flügel; J. v. Geffen; N. Grobben; P. Habets; L. v. d. Ham; P. v. d. Horst; K. Huibrechtse; Th. Hijman; W. Immers; W. Jilleba; Th v. Kessel; M. Klamer L. Manse; W. Nuys; A. v. d. Schaft; G. Verzijden; E. Vogels; W. Warmer; J. de Wolf; afd. autotechniek: J. Aantjes; J. den Dek ker; A. Doolhoff; J. Dorpmans A. v. Druten; Th. Elderhorst; J. v. Eyk, A. Gilbers; J. Goosens; J. Immers; A. Maas; C. Nuytinck; A. Oosterholt; C. v. Overbeek; A. Poels; H. Reijgersberg; G. Roodhof; P. Streevelaar; A. Tournier; L. Verroen; P. Weterings; H. Wie- chert; M. de Wilt. afd. eleotrotechn. instrumentmaken: G. v. d. Beek; A. Bonnink; J. v. Dalen; J. Daniëls; C. Dingenouts; C. v. d. Elshout; H. v. Galen; H. Hensing; Th. v. d. Klaauw; G. Marsé; H. Mastwijk; R. Museier; B. v. Noort; H. Offer man; J. Peeters; C. Peeren; J. v. Schoone- veld; B. Schretlen; J. v. Steenoven; N. Teeu- wen; A. v. Trier; C. Verheul; H. Verzijden; A. Vester; C. Vielvoye; Th. Wijsbroek; G. Wijsman. Bianchi; P. Degenaar; H. v. d. Horst; J. de Klerk; G. v. Roon; W. Smits; J. Vermoolen; W. v. d. Woerdt. De volgende leerlingen verkregen de aan- teekening op hun reeds eerder verworven getuigschrift voor het volgen van een vijfde halfjaar: afd. machine bankwerken: N. de Boer, P. d. Brinker; J. Meesters; afd. autotechniek: Ph. Boedart; H. Brunolt; afd. eleetrotechn. instrumentmaken: J. Ak- kersdijk; G. Koot; F. Windau. afd. schilderen-etaleeren: C. v. Haasteren; A. de Lange; J. Schlüter. Behalve door Pater C. D. Terstege O.P. die de scheidende leerlingen aanspoorde lid te worden van de Jeugdstandsorganisatie, de St. Josephgezellen Vereeniging, werd aan het slot van deze bijeenkomst het woord gevoerd door den directeur van de school, den heer Th. Bastiaainse, die namens de leerlingen een dankwoord sprak. ders resp. in de Nederlandsche, de Fransche en de Duitsche taal en van den plattegrond van Rotterdam, zagen het licht, terwijl een geheel nieuw sierlijk drukwerkje „Welkom in Rotterdam" werd vervaardigd. Jammer is het, dat hun oplagen niet zóó groot konden zijn, dat niet steeds in vollen omvang kon worden voldaan aan de vooral uit het buitenland tegenwoordig veelvuldig inkomende aanvragen om toezending van zeer groote kwantums. Teneinde de propaganda voor Hoek van Holland te bevorderen werd 125 toegekend aan de Commissie voor de Nederlansche Noordzeebadplaatsen. Er werd opdracht gegeven tot het maken van een diorama „Rotterdam", dat door de zorgen der Algem. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal dienen voor haar in België, Noord-Frankrijk en in Engeland te houden rondtrekkende Nederlandsche propagandatentoonstellingen. Tenslotte werd naar voren gebracht dat gelijk in 1938 reeds duidelijk gebleken is de ingrijpende verbeteringen van het stads beeld, reeds ten deele tot stand gekomen en op groote schaal eerst over eenige jaren tot voltooiing te brengen, zoomede de tot stand komende groote bouwwerken, overal sterk de aandacht trekken. Zij zullen den roep over onze stad zeker ten goede komen en dat in toenemende mate blijven doen, zoodat het meer dan noodig is, dat de der Vereeniging ten dienste staande zwakke middelen, wor den verstevigd. Het juiste besef van het onmiskenbaar nut van 'n toereikenden en doeltreffenden voor lichtingsdienst ten behoeve der vreemde bezoekers en van hen, die zich hier willen vestigen, sterkt de V.V.V. in het vertrouwen, dat uitbreiding en een grootere intensivi teit van het vereenigingswerk door alle ware Rotterdammers ongetwijfeld van harte zou worden toegejuicht en dat men dus in de naaste toekomst in breeden kring haar werk zal willen steunen, mede wegens de ver wachtingen welke men van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer mag hebben wat betreft de door haar te vervullen taak vóór en tijdens het jaar 1941, waarvoor in het af- geloopen jaar zoo belangrijke plannen ge maakt zijn en waarin zoo veel arbeid zijn voltooiing zal vinden, welke zal gevierd worden onder den wensch „Vivat Rotterdam 1941!" Het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. J. Tijssens, vermeldde een leden tal van 296. De rekening sloot met een na- deelig saldo van 350, te dekken door het restant der subsidie van de gemeente. Het nadeelig saldo bij den aanvang van het ver slagjaar had 5145,99 bedragen. De aftredende bestuursleden, de heeren D. J. Tijssens, A. H. van Riel, mr. Walter Baars, H. Ehrllch en F. L. Loos, werden bij accla matie herbenoemd. In de plaats van de hee ren C. A. Borren, dr. K. F. O. James en H. Hartlieb werden gekozen de heeren W. F. Blankert, S. Rooy en J. Hudig. De rondvraag bracht o.m. de wenschelijk- heid naar voren van meer contact met de reisbureaux, aanstelling van een propagan dist en beter propagandamateriaal over Rot terdam. Nu geven b.v. de Spido, in samen werking met de K.L.M., de Diergaarde en anderen aparte geschriften uit. De V.V.V. zou de zaak ter hand kunnen nemen en zoo doende de particuliere uitgaven „opvangen". Over dat laatste zal vermoedelijk een apart*- vergadering worden belegd, waarbij ook onderzocht zal worden, in hoeverre de direct belanghebbenden financieel zullen steunen. Dank zij een betere financieele positie is reeds door de V.V.V. een som van 4500 gereserveerd kunnen worden voor propaganda voor 1941. De gemeente stelde dit jaar ook weer een aanzienlijk bedrag ter beschikking, terwijl een ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, een flink bedrag schonk voor den bouw van een infor matiebureau in het centrum der stad. Men verwacht 20.000 voor bouw en propaganda ter beschikking te krijgen. Aldus deelde mr. Herman Vlug als voor zitter van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer gisteravond op de in „Fiirsten- berg" gehouden algemeene ledenvergadering mede. Voor het groote jaar 1941 zal ten spoe digste een programma worden opgesteld voor de te voeren actie, waarbij attractieve ge beurtenissen gedacht is o.m. weer aan een Lunapark, dat echter thans niet aan ti.e Rochussenstraat zal komen eveneens een rol zullen spelen. Aanwas van het ledental is echter zeer gewenscht en men hoopt een actie in die richting te kunnen doen slagen, zoodra de V.V.V. van haar werk naar buiten zal kun nen doen blijken. Tot zoover de mededeelingen van den heer mr. Vlug. Uit het door den heer A. H. van Riel voor gelezen jaarverslag stipten wij aan: Het aantal personen dat in 1938 verblijf hield in de Rotterdamsche hotels, logemen ten en pensions bedroeg rond 99.000 volgens de gedurende dat jaar van Rijkswege bij gehouden statistiek, terwijl in 1937, toen een door de politie gemaakte opgaaf slechts be trekking had op de voornaamste hotels en logementen, dat aantal rond 63.000 bedroeg. Geconstateerd moet echter worden, dat het aantal naar Rotterdam gekomen buitenlan ders, die werkelijk toeristen waren, niet onaanzienlijk minder is geweest dan in 1937, een verschijnsel, dat zich voordeed zoowel in geheel Nederland als in West- en Middel- Europa en dat wel uitsluitend te verklaren is door de onzekere internationale verhou dingen in den loop van het verslagjaar. Het aantal hotelgasten uit Duitschland en het voormalig Oostenrijk was opvallend groot in vergelijking tot dat uit andere lan den. Tegenover het gebleken verminderd be zoek van vreemde toeristen stond de ver blijdende zekerheid, dat het aantal landge- nooten, dat uit pure belangstelling naar Rot terdam kwam, gedurende 1938 weer is toege nomen. Tot voldoening stemt het ook, dat Rotter dam meer en meer in aanmerking is geko men als stad voor het houden van jaarver gaderingen, congressen e.d. Van de grootere groepen vreemdelingen, welker bezoek de V.V.V. hielp voorbereiden of ontvangen, mogen genoemd worden The Electric Women Association uit Hull en een gezelschap van ruim 100 Fransche spoorweg ambtenaren met hun dames. Herziene uitgaven der geïllustreerde fol- Ten overvloede zij hieraan nog toegevoegd, dat aanbiedingen boven den vast te stellen koers ter zijde gelegd zullen worden; echter moet het recht worden, voorbehouden, ter ver krijging van den hoogst mogelijken inkoop- koers, onder de inschrijvers, die voor dezen koers hebben ingeschreven, een loting te houden, indien het noodig mocht bliijken dat enkele daarvan moeten afvallen, ter voorko ming van overschrijding van het beschikbare bedrag. Indien naar ons oordeel het resultaat van de inschrijving een te groote bevoordeeling van een kleine groep obligatiehouders mocht beteekenën, hebben wij het recht de geheele inschrijving ongedaan te maken. Wat de wijze van inschrijving betreft, is ons gebleken, dat er bezwaren bestaan tegen het inzenden van de aanbiedingen bij den penning meester der parochie. Ten einde aan dit be zwaar tegemoet te konien heeft het Kerkbe stuur alsnog den weledelgestrengen heer P. W. M. Esser, notaris te Rotterdam, Schiedamsche- sangel no. 33, aangewezen de inschrüvin&sbü- jetten in ontvangst te nemen. Alle aanbiedin gen moéten aan dH adres onder gesloten en veloppe worden ingeleverd. 'Op de enveloppe gelieve men te vermelden: in zake Par. H. Ant. van Padua. De reeds ingezonden inschrijvings biljetten zullen aan dit adres worden doorge zonden, zoodat herhaling van inschrijving on- noodig is, tenzij men zijn aanbieding wil wij zigen, hetgeen dan op het nieuwe biljet dient te worden aangegeven. Ten einde obligatiehouders ten volle gele genheid te geven naar aanleiding van het bo venstaande opnieuw hun standpunt te bepalen wordt de termijn van inschrijving tot 31 Maart a.s. verlengd. De eerste openbare bijeenkomst, sedert de oprichting van de Havenvereeniging „Rotter dam" gisterenavond gehouden is in alle op zichten een groot succes geworden. De zaal van „Palace" was tot in de uiterste hoeken bezet. Aan deze groote belangstelling was de voordracht over de geschiedenis van de Rot terdamsche haven, door den oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel den heer W. A. Engelbrecht niet vreemd. In zijn openingswoord heeft de voorzitter van de Vereeniging de heer mr. H. Willem- sen de autoriteiten w.o. de wethouders A. Brautigam en J. B. J. Ratté alsmede ver scheidene gemeenteraadsleden hartelijk wel kom geheeten. Het ledental der vereeniging, aldus spr. bedraagt thans ruim 1100. Als extra nummer is nog op het werkprogramma 1939 geplaatst het bijwonen van de tewater lating van. een schip. De voorzitter verleende daarna het woord aan den spreker van dezen avond. De heer Engelbrecht zette allereerst uiteen, wat de taak van een behoorlijk geoutilleerde zeehaven is. Zij streeft het doel na, zei spr., den overgang van zee in binnenlandsch ver voer over land langs rivieren en kanalen of omgekeerd te vergemakkelijken, aan welk doel zij haar reden van bestaan ontleent. Een zeehaven verricht dus diensten. Zij die daar van gebruik maken zijn in het bijzonder on dernemingen, die bij in'- en uitvoer van goe deren zijn betrokken en die gewoonlijk in het achterland en niet in de havenstad zelf gevestigd zijn. De haven van Roterdam als zeehaven, als ook de eigenlijke stad heeft een ontwikke lingsgeschiedenis van ruim zes eeuwen ach ter zich. Spr. zette in den breede uiteen hoe de Maasstad is ontstaan. Toen een nederzet ting aan de beide oevers van de Rotte in 1328 eenige stadsrechten kreeg, was de dam in de Rotte, waaraan de stad verder haar naam zou ontleeneni naar schatting ruim dertig of veertig jaar tevoren voltooid Deze dam, die van sluizen voorzien was, vormde de laatste schakel in een aaneengesloten bedijking van 's-Gravenzande oostwaarts langs den noorde lijken oever van de Maas. Spr. ging vervolgens na hoe na het jaar 1262 de bedijkingen zijn geschied. Het is vooral op krachtigen aandrang van Floris de Vijfde geweest dat deze werken tot stand zijn gekomen. Daarna gaf spr. een indruk hoe in den loop der eeuwen de Maasstad zich van kleine visschersplaats tot havenstad ontwikkeld heeft. In 1581 was Rotterdam de zevende stad van Holland. Veertig jaar later, toen de stads en havenuitbreiding geheel voltooid was, had de Maasstad zich tot 's lands tweede koop stad ontwikkeld. De nieuwe havens, waarvan de breede fraaie Leuvehaven de belangrijk ste was, hebben eenige eeuwen aan de be hoefte voldaan. Na gewezen te hebben op de ups en downs, die de haven heeft doorgemaakt herinnerde spr er aan hoe in de 18e eeuw het haven- verkeer over het algemeen stationnair is ge- i bleven. De vierde Engelsche oorlog en de Voor den cursus welke met 1 Maart een aanvang heeft genomen, hebben zich 178 leerlingen voor de eerste klassen aangemeld. Van dit aantal zijn 140 gegadigden geplaatst. De overigen moesten wegens plaatsgebrek afgewezen worden, wat natuurlijk èn voor de betrokken candidaat-leerlingen èn voor hun ouders een teleurstelling beteekent. Wel is waar genieten de afgewezenen voorkeur bij de plaatsing voor den volgenden cursus (16 Sept. a.s.) wanneer tijdig meegedeeld wordt dat men hierop prijs stelt, doch in vele ge vallen zijn de gedupeerden hiermede niet gebaat, zoodat zij afzien van het volgen van een ambachtsschool of een plaats zien te verkrijgen in een neutrale inrichting. Op 1 Maart telde de R.K. Ambachtsschool 587 leerlingen. Waar de school gebouwd en Ingericht is voor een bezetting van 550 leer lingen ligt de gevolgtrekking: „de school is vol" voor de hand. Voegt men hierbij de feiten dat de vraag naar R.K. dagambachts- :onderwijs in onze stad nog steeds toeneem,t en dat de bestaande school behalve te klein, ook te excentrisch gelegen is, om op den duur voor de geheele stad te kunnen dienen, dan is het wel duidelijk, dat het bestuur van de R.K. Ambachtsschool moet streven naar oprichting van een tweede school in Rotter dam-zuid. En al is de medewerking vooral van de gemeente-o ver he id niet bepaald be- moe digend te noemen, het bestuur zal haar pogingen onvermoeid voort blijven zetten in de overtuiging dat de oprichting van een tweede R.K. Ambachtsschool voor Rotterdam noodzakelijk is. Een opname van den Spaanschen republikeinschen kruiser Miguel de Cervan tes" bij het binnenstoomen in de haven van Bizerta, waarheen de nog onder republikeinsch commando staande oorloogsbodems zijn gevlucht. (Deze opname werd van Bizerta naar Marseille per vliegtuig verzonden, daarna als draadlooze foto via Londen ontvangenj. daarop volgende jaren brachten een aanmer- kelijken achteruitgang, die 'n dieptepunt be reikten tijdens de driejarige inlijving bij het Fransche rijk. Het eerste jaar na het herstel van onze onafhankelijkheid 1814 gaf een korte ople ving van de scheepvaart die echter spoedig afnam tengevolge van den invloed op het wereldverkeer van een sterk protectionisme, dat zich in alle landen van Europa en in Noord-Amerika na den Napoleontischen oor log deed gevoelen. De ondernemingslust ver flauwde. Wel ging veel stuwkracht uit van Koning Willem I, die voor zijn rekening het Voorn- sche Kanaal liet aanleggen, dat in 1830 ge reed kwam. Een kortere route van en naar zee werd daarmee aan Rotterdam geboden. Het jaar 1860 was voor de Rotterdamsche haven een belangrijk jaar. Het bankwezen werd gereorganiseerd. Tal van nieuwe on dernemingen werden opgericht en de stoom vaart op Ned. Indië doet haar intrede. Het Voornsche kanaal voldeed niet meer. Dan komt de doorgraving van den Hoek van Hol land voor den Nieuwen Waterweg in 1866 in uitvoering De eerste jaren na 1870 brach ten echter bij dit werk allerlei tegenspoed, een groote teleurstelling ook in verband met de oprichting van een stoombootdienst op Amerika (H.A.L.) Vervolgens behandelde spr. uitvoerig de totstandkoming van de groote havencomplexen van Rijnhaven tot Waalhaven en de perfectioneering van de havenoutillage waardoor snellere lossing en lading van schepen mogelijk werd. De kosten voor aanleg, verbetering en on derhoud voor rekening van het Rijk bedroe gen vanaf den aanvang der werken voor den Nieuwen Waterweg globaal 71 millioen, het door de gemeente Rotterdam in de ha vens gestoken kapitaal sedert 1871 bedraagt ruim 143 millioen. In de uitdieping van den Nieuwen Waterweg heeft Rotterdam ruim 4% millioen bijgedragen. Tenslotte behandelde spr. enkele vraag stukken verband houdend met de toekomst van de Rotterdamsche haven. Deze vraag stukken zoo zeide spr., zullen door de Ha venvereeniging Rotterdam in ernstige studie worden genomen. Veel werd steeds bereikt bij nauwe samenwerking met de gemeente lijke overheid en plaatselijke colleges en or ganen. De bevordering van deze samenwer king ligt in uwe jonge van energie getui gende vereeniging onder haar bekwame lei ding. Met vol vertrouwen mag dan ook tege moet gezien yrnrden dat onze haven in de toekomst haar plaats in het wereldverkeer zal handhaven. (Langdurig applaus). De heer Engelbrecht heeft zijn lezing ver gezeld doen gaan van een groot aantal inte ressante lichtbeelden. Na de pauze werden enkele vragen, die schriftelijk werden ge steld, beantwoord. Het vijfde Zondagmiddagconcert, te geven door het Residentie-Orkest op 12 Maart a.s. zal onder lèiding staan van Frits Schuurman. De zangeres Else Rijkens zal haar medewer king verleenen. Het programma luidt als volgt: Symphonie nr. 6, Schubert; Aria uit „Der Freischtitz", Weber; Drie Nocturnes, Debussy; met medewerking van het Aerden- houts Vrouwenkoor (Dir. Felix de Nobel). Drie Liederen uit de „Chants Arabes", Aubert; „L'Apprenti Sorcier", Dukas. RIJWIEL GEVONDEN Bij de politie is een damesrijwiel gedepo neerd dat reeds eenige dagen bij den groen- tenhandelaar Munck aan de Prins Hendrik straat onbeheerd heeft gestaan. GROENE KRUIS. Door de vereeniging Het Groene Kruis alhier, zal op Vrijdag 17 Maart van 4 tot 5 uur en van 8.15 tot 9.15 een film worden vertoond, getiteld „Roeping". Toegangsbewij zen zijn kosteloos verkrijgbaar op vertoon van contributiekaart aan het Wijkgebouw op Woensdag van 45 en Donderdag van 2 tot 4 uur. HR. MS. JAN v. GELDER IN AANVARING In verband met de slechte weersomstan digheden liepen hier gisterenmiddag twee mijnenleggers binnen. Bij het meeren aan den fruitsteiger der Ned. Fruit Wharf kwam door den sterken wind en stroom Hr. Ms. Jan van Gelder in botsing met den steiger waardoor de brug van den mijnenlegger Zwaar beschadigd werd. De fruitsteiger be kwam slechts lichte schade Het Zaterdagmiddagconcert van 11 Maart a.s. zal aanvangen met de uitvoering van een kort werk van de onlangs gestorven compo niste Dina Appeldoorn, waarna een herhaling zal worden gegeven van de door het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest met Rotter- damsch Philharmonisch Koor in Amsterdam ten gehoore gebrachte symphonische cantate „De Verheerlijkte Kokila" van Piet Ketting. De tekst is geschreven door Balthazar Ver hagen, vrij naar een gegeven van Rabindra- nath Tagore. Na de pauze zal de pianist Franz Osborn het vijfde pianoconcert van Beethoven voor dragen. Het geheele concert staat onder leiding van Eduard Flipse. Rechtbank gelast nieuw onderzoek. De Rotterdamsche Rechtbank heeft N. v. d. B., tegen wie door het O. M. 9 maanden gevangenisstraf was geeischt, omdat zij op 31 December j.l. haar 20 maanden oud kindje onverzorgd op een onverwarmden zolder in haar woning te Krimpen aan den Lek heeft achtergelaten. Enkele teenen van het kindje waren bevroren. Na behandeling in het kinderziekenhuis te Rotterdam is het kindje hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2