IJSSELMONDE. Koop 't Persil-produd en plak! SCHOONHOVEN. OVERSCHIE. VLAARDINCEN. BIOSCOOP-NIEUWS. ZATERDAG 11 MAART 1939 GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. ROTTERDAMMERS IN ANTWERPEN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGST SACRAMENT. De jaarlijksche algemeene vergadering. EERSTE R'DAMSCHE SCHADA-CLUB. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN. OP, OP TEN STRIJD HILLEGERSBERG. AFD. VAN DE R. K. STAATSPARTIJ OPGERICHT. nulHpn.c; snaren' guldens sparen! 'I- Gaal- van zèlF, me\ gróót gemak! Trouw de zegeltjes bewaren Ch D. SLAVENBURG'S BANK. Netto-winst 150.822 (190.678) RAADHUIS TE VLAARD. AMBACHT. autobotsing. aanrijding Rede van den Burgemeester voor de Res. Officieren. Donderdagavond heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, ter gelegenheid van de heropening van het Officieren-Casino van de Alg. Ned. Ver. van Reserve-Officieren in het Parkhotel voor talrijke reserve-offi cieren een rede gehouden. Aanwezig waren ook vele leden van de Zustervereenigingen: de Alg. R.K. Officieren Ver. en de Nat. Christ. Officieren Ver. De burgemeester zeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging om een uiteenzetting te geven over het begrip, dat o. m. geleid heeft tot den oproep voor geeste lijke en moreele herbewapening. Als mede onderteekenaar van het manifest der acht, verklaart spr., dat deze ondertee kenaars niet het recht van de eerste idee op- eischen om de gedachte van „Moreele en geestelijke herbewapening" te hebben gelan ceerd. Het was een terugslag op het manifest, dat de vroegere Engelsche Min.-Pres. Bald win per 10 Sept. 1938 lanceerde. Ook het En gelsche manifest staat in het teeken van donkere gedachten. De grondslag daarvan was de gedachte „dat het toch in de wereld niet door kan gaan, dat wij van de eene crisis in de andere blijven vervallen." Baldwin zeide: „N u is het nog de tijd, hoe wel het gevaar wel zeer dichtbij kan zijn. Baldwin wilde ook geen oordeel uitspre ken over staatsinstellingen van andere volke ren. Wat we allen wèl weten is, dat men in elk land groepen van mannen en vrouwen vindt, die dezelfde gedachten hebben. Die groepen voelen de noodzaak, dat: „De mo reele krachten grooter moeten worden en dat de volkeren elkaar daardoor ook over de grenzen de hand weten te reiken. Niet alleen echter betreft de gedachte in ternationale politieke vraagstukken, doch ook het binnenlandsch leven, dus in de ver binding, waarin wij staan als één volk tot elkaar. Eerlijkheid, geloof en liefde zijn de grond slagen waarop de wereld moet worden her bouwd. Bij de onderteekenaars van het daarop verschenen Nederlandsche manifest kwamen de gedachten naar aanleiding van Baldwin's oproep tot de volkeren naar voren: Wij wil len laten zien, dat aan de andere zijde van de Noordzee menschen wonen, die hetzelfde denken. Ons manifest vondt groote weerklank, zoo zelfs, dat H. M. de Koningin zelfs persoonlijk iets in die richting wenschte te doen. Daar door werd als het ware een dikke streep gezet onder de beteekenis van het manifest. Voor alles gaat het om de verbetering van den individueelen mensch. Vanzelf worden dan de geestelijke en moreele krachten van een volk sterk. Spr. heeft gelezen de leuze van den Bond zonder Naam: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf!" Daarin ligt feitelijk alles opgesloten. 't Gaat dus inderdaad om onze persoon lijke gedragingen tegenover onze medemen- schen. Als men u dus vraagt wat is moreele en geestelijke herbewapening? Dan is het antwoord: „Dat men tegenover zijn mede- menschen werkelijke trouw, werkelijke naas tenliefde betoont. Die houding in de gemeenschap is mak kelijk te bepalen. De uitvoering is echter niet zoo eenvoudig. We maken geen deel uit van één gemeenschap, doch van allerlei kringen en kringetjes, die elkaar zelfs wel snijden. Er is b.v. de kring van ons gezin; de kring van medewerkers, arbeiders in gezamenlijk bedrijf; kring van gemeente; van gewest; ons volk als zoodanig; de kring van alle vol keren. Oftewel de wereldgemeenschap, de menschheid. Geestelijke en moreele herbewapening wil verder zeggen„Zijt gij bereid u mede verantwoordelijk te voelen voor anderen? Wilt ge alleen voor uzelf zorgen? Of wilt ge ook voor anderen verantwoordelijkheid dragen, wanneer ge toch samen in één maat schappij leeft? Voor elkaar verantwoor delijkheid voelen, dan streven we naar hoo- gere eenheid Politieke tegenstellingen moet men niet wegschuiven. Ook niet de godsdienstige. Ze geven juist de uitdrukking van de geestes levens van ons volk, dat zich in vrijheid wenscht te organiseeren. Het is een traditie! De dingen moeten niet te veel op den spits worden gedreven. „Wan neer men te hooge scheidingsmuren opzet kan er geen handreiking overheen plaats hebben". Sommigen twijfelen aan het begrip „Gees telijke en moreele herbewapening". Als men zich aan dat defaitisme overgeeft, zou de macht dus geheel worden overgegeven aan de moreele krachten We zijn een klein land, doch met veel invloed, vele eeuwen door Dat komt door de geestelijke krachten van vele onzer groote mannen. Ieder dient voor zich dus volle eerlijkheid en goede trouw te betrachten. Het zal den geest tusschen de volkeren verbreeden. Eerst probeeren de rampen te voorkomen, mocht dat niet baten, dat ieder dan moreel sterk sta op de plaats in ons volk, waarop hij gesteld is Een daverend applaus beloonde deze met groote belangstelling gevolgde rede van bur gemeester Oud. De reeks letterkundige lezingen besloten. Onze D.-correspondent schrijft uit Ant werpen: De reeks AntwerpscheRotterdamsche wissel-voordrachten in de zaal der stedelijke bibliotheek werd Vrijdagavond besloten met een lezing van B. Stroman over „Schrijven in Rotterdam". Nadat de heer Lode Baekelmans, hoofdbi bliothecaris van Antwerpen, den spreker aan het weinig talrijke publiek had voorgesteld, schetste de heer Stroman de ontwikkeling van het cultuurleven in Rotterdam. Er was een tijd, dat de Rotterdammer al leen oog en oor had voor schepen en massa goed, dat hij, zooals Brusse het eens schreef, meer voelde voor een baal tabak in het water dan voor een verdrinkenden kunstenaar. Het beeld van heel het cultureel besef uit die dagen staat in het park aan de Maas: het beeld van den verffabrikant Tollens. Die tijden zijn echter veranderd. Rotterdam is geschrokken van het verwijt van alleen te zijn de vuile handelsstad. Rotterdam is zich aan het vernieuwen, zoowel innerlijk als uiterlijk. Het krijgt zoo langzamerhand een ander gelaat, dat den kunstenaar zal boeien. Rotterdam is een goede, nijvere werkplaats voor alle vakken en daar spreker, als alle jongeren, van meening is, dat de schrijver zich wars moet houden van alle groote woor den en holle phrasen, dat ook hij in deze za kelijke tijden een goed vakman moet zijn, gelooft de heer Stroman aan een grooter con tact tusschen den nuchteren Rotterdammer en den kunstenaar, dien hij tot nu toe met rust liet in zijn werk en wellicht alleen sti muleerde door zijn arbeidsdrift. Op cultureel gebied is Rotterdam de vlegel jaren te boven gekomen, maar toch zullen de Rotterdamsche schrijvers nog wat moeten wachten tot zij uit hun werk zullen ervaren, dat zij Rotterdammers zijn. Daarna las de heer Stroman voor uit eigen werk. En hiermee wasdus de cyclus van Ant werpscheRotterdamsche voordrachten ge ëindigd, die wat de Antwerpsche betreft zich niet over groote belangstelling mocht ver heugen. De heer Baekelmans verontschuldigde de wegblijvers wel wegens de verkiezingsdruk- te, maar ook bij de vorige Rotterdamsche spreekbeurten was de opkomst van dien aard, dat Antwerpen zijn naam van metropool der kunst weinig eer aan deed. Het leek ons toe dat de belangstelling hoofdzakelijk uit één richting kwam. Had de organisatie, welke van beide gemeentebe sturen uitging, daaraan geen schuld? Woensdagavond werd voor de derde klasse clubcampetitie te Schiedam de wedstrijd ge speeld tusschen de tweede tientallen van de damclub „Schiedam" en het Rotterdamsch Dam Genootschap. De uitslag was 128 ten gunste van Schie dam als volgt: SchiedamR. D. G. 1. J. KuitersSchijf 11 2. C. W. SleeuwenhoekJ- v. d. Kruk 20 3- W- VerhaalJ. v- d. Eist 11 4 M. VeldtP. Jongbloed 20 5- M. CotéL. Heydra 0—2 6. J. LeendersB. M. Steyger 11 7- L. SchuitemanA. Cremer 11 8. D. ZonneveldD. Ardon 02 9- P. RijkeJ- Ligtvoet 20 10. P. v. d- Berghe—W. H. Cremer 2- 0 Totaal 12—8. Schiedam had een en R.D.G. twee invallers- De ontmoeting tusschen het tweede tiental van de damclub Semper Avanti en het eerste tiental van Excelsior, eindigde in een 119 overwinning van Excelsior. Hieronder volgt de juiste uitslag: Semper AvantiExcelsior. 1. M. van GasterenP. van Leeuwen.. 20 2. J. BuitendijkA. Bakker 20 3. Fr. TreytelA. Bokhout 0—2 4. M. GoedemansN.N. (w.n.o.) 02 5. J. MoorenJ. H- v d Perk 20 6 L. LamersC. Groenenboom 20 7- N. AussemsG. Struys 0—2 8. J. v. d.HulstA. Nederveen 11 9. W. LamersJ. Levering 02 10. J- BeelenM. Kerkhoven 0—2 Totaal 9—11 Onder voorzitterschap van den heer H. G. M. van der Vijver is gisteravond in de boven-achterzaal van het Gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Vriendenkring ter eere van het Allerhei ligst Sacrament te Rotterdam. Het verslag van den penningmeester, den heer P. A. M. van der Ven, maakte gewag van een kassaldo van 52.22%. Op een totaal van 933.98. De penningmeester werd des wege gedéchargeerd. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer P A. M. van der Ven, werd bij accla matie herkozen verklaard. Vervolgens deed de voorzitter eenige fei telijke mededeelingen over den komenden Stillen Omgang, waarvoor jaar na jaar de animo grooter wordt. Voor wat de busgangers betreft, dienen de deelnemers te zorgen, om kwart voor twee in de kerk „De Duif" aan de Prinsengracht aanwezig te zijn. In alle kerken van Rotterdam zal Zondag a.s. een propaganda-affiche in de portalen prijken voor deelneming aan den Stillen Omgang. Tijdens de rondvraag werd o.m. de wen- schelijkheid geuit, om het aantal leden, dat ■thans 350 bedraagt, op te voeren. De gees telijk-adviseur, Pastoor H. A. J. Janssen S.J., wees er echter op, dat verschillende congregaties een Eucharistische sectie bezit ten. Het kleine verlies aan leden van den „Vriendenkring" is daaraan toe te schrijven, maar te bejammeren is dit niet. Het zou in tegendeel toe te juichen zijn, indien iedere Mannencongregatie een Eucharistische sectie rijk was. Vervolgens sprak Pater H. Sterneberg S.J. opwekkende woorden tot de vergadering, naar aanleiding van de intentie van dit jaar „Bevordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde in de samenleving", waarbij de gewijde spreker vooral tot voorbeeld stel de den Eucharistischen geest onder de eerste christenen. Vooral in deze donkere tijden moeten wij ons geloof beleven., alles her stellen in Christus. Wat God gegeven wordt door Zijn vrienden is onvergankelijk. Met een kernachtige toespraak van Pastoor H. A. J. Janssen S.J. was deze vergadering ten einde. Semper Avanti verscheen meit negen man, terwijl Excelsior drie invallers telde. De stand na de 14e ronde van het voor- tournooi om het kampioenschap van Rotter dam luidt: gesp. gew. verl. pnt. 1. J. Korpel 14 11 3 11 2. J. Uitbeyerse 14 10 4 10 3. J. Boogerd 14 9 5 9 4. J. M. Zwagemaker 14 9 5 9 5. J. Monnee 14 8 6 8 6. Chr. Roodbeen *14 7 7 7. J. W. v. d. Linde 14 1 13 1 8. J. Hageman 14 1 13 1 Winnaar van dit voortournooi is de heer J. Korpel. Deze speelt nu 10 partijen om het kampioenschap van Rotterdam tegen den heer M. de Jong> titelhouder. Ten aanzien van onze Instelling heeft het jaar 1938 een verdere ontwikkeling en een hegel- matige uitbreiding van relatiën gebracht. Een en ander komt ook tot uiting in de cijfers zoo wel van de door ons uitgezette als aan ons toe vertrouwde gelden. Voorts namen wij in het midden des jaars belang bij de sinds 1830 te Rot terdam gevestigde bankiersfirma Arn. Theod. Soiling Co., in verband waarmede de Heer G. Kolff H.zn. tot Algemeen Procuratiehouder onzer instelling werd benoemd. Ook ligt het in onze bedoeling om in het begin van het thans loo- pende jaar een kantoor onzer instelling te ves tigen te Schiedam ten gerieve van onze vele relatiën aldaar. Het beheer hiervan zal worden toevertrouwd aan den Heer J. Romkes van dei- Goot wien eveneens eenigen tijd geleden alge meene procuratie voor onze Vennootschap werd verleend- De behaalde resultat enin 1938 mogen bevredi gend worden genoemd. De bruto winst bedroeg 24.605 (280.236) na aftrek van onkosten en ver meerderd met onverdeeld winstsaldo 1937 uit makende een bedrag van 150.822 (190.678). Voorgesteld wordt, van het beschikbare winstsaldo, groot 150.822 (190.678) een bedrag van 10.907 (10.559) af te schrijven op de re kening gebouwen, aan de in 1937 gecreeëerde reserve voor eventueele risico's, een bedrag van 30.000 (25.000) toe te voegen, en de gewone reserve te verhoogen met een bedrag van ƒ30.000 (50.000), waardoor deze tot 230.000 stijgt. (Het vorig jaar werd voorts 25.000 op debiteuren afgeschreven.) Daarnaast stellen wij dan voor een dividend uit te keeren van 5 en het resteerende bedrag na aftrek van tan tièmes en belastingen vormende een bedrag van 10.469 (8272) naar nieuwe rekening over te brengen. EEN AVOND OUDE MUZIEK. Voor de R.K. Volksuniversiteit te Rotterdam. Op Maandag a.s. 13 Maart geeft de R. K. Volksuniversiteit te Rotterdam een concert met een programma van oude muziek uit te voeren door Hans Schouwman (clavecimbel), met medewerking van Magdalena de Jong, alt, mevr. H. Meyer-v. d. Woude, viola da gamba, Jan van de Velde, viool, zangers en zangeressen. De uitvoering wordt gegeven in de Nut zaal en is ook voor niet-leden toegankelijk, Er worden werken ten gehoore gebracht van Bach, Purcell, Kuhnau, Ebert e.a- Opgedragen aan dr. E. van Rappard. Op, op ten strijd, ten strijd ten strijd zijn wij geboren Op, op ten strijd, ten strijd van 't „christelijk" Nederland God en Oranje hebben wij 't gezworen Géén Vreemde Mogendheid verraden wij ons land Nog stroomt ons 't Neêrlandsch bloed, het Neêrlandsch bloed door d'aadren, En 't Christelijk gemoed zal slavernij weerstaan. Nóg vechten wij voor d'eer van onze vaad'ren. Voor een: „menschwaardig", „vrij" en „christelijk" bestaan De trouw aan God en Vorst, doet 't volk in liefd' ontvlammen. De „leugen" en 't „verraad" die slaan wij fél ter neer De broederband van alle „christen" stammen Geldt als onz' oudste kracht en grootste eer Op, op ten strijd, ten strijd I Wij zijn des lands soldaten Op, tot den strijd geschaard Om Gods en 's Konings vaan Aan beide trouw, ons op elkaar verlatend: Zal nooit het uur van Neerlands-„knechtschap slaan (Te zingen op de wijze: „Auf, auf zum Kampf') J. G. A. v. R. Aangiften van 10 Maart 1939. BEVALLENG. Jensen geb. v. d. Arand z. A. E. Verbaas geb. Schreuder d. M. G. Kalishoek geb. Rommen z. H. Hoogenboom geb. v. d. Klok z. K. A. Meeuwsen geb. Bröder z. K. Leenheer geb. Stello d. A. A. v. Uitert geb. Bot z. G. v. d. Poll geb. v. d. Steeg z. C. Kapoen geb. de Jager z. E. W. Lokerse geb. Verwaal d. A. M. v. Oijen geb. Dirks z. H. J. de Hoog geb. v. Hagen z. M. P. Lussenburg geb. Hoogen- dorp z. P. Heetland geb. de Klerck d. A. M. Elbert geb. Kriesels d. J. C. Post geb. Copter d. J. Brouwers geb. Montagne z. C. W. J. Boer gef>. Verkerk d. S. J. Bepek. geb. Quellhorst z. J. W. Kloeg geb. Straet'e- mans z. E. Wageveld geb. Tuk z. G. G. Njjssen geb. Brandt d. J. D. Koenen geb. V. Dyk d. V. H. M. de Monchy geb. Herzog z. K. C. Sterrenburg geb. Verbrugge z. J. M. J. Hiwat geb. Janssen z. J. J. v. Kol geb. Schinkel z. J. A. Vink geb. Grisel d. H. D. Tinge geb. de Jong z. A. v. Loon geb. Tuinenburg z. J.- Verwilligen geb. de Klerk d. A. J. v. d. Draai geb. Ie Fèvre z. OVERDEDENJ. Lu ij ten man van C. E. Troost 31 j. J. Bontenbal, wedr. van P. v. d. Meer 83 j. C. Weers, wedr. van J. Kla verkamp 96 j. J. C. de Groot vrouw van A. P. Kooiman 58 j. D. v. Pelt, man van A. C. v. d. Pligt 44 j. C. M. Hazébroek, wede. van A. J. Krooswijk 80 j. P. Maas, wedr. van A. W. Alblas 89 j. M. H. v. d. Bos, vrouw van P. H. Zormar 58 j. C. Borsten, gesch. man van G. Kruger 68 j. H. H. Eps- kamp, wede. van N. Fok 71 j. G. v. Win- sen, man van M. Broekmans 74 j. F. Looij, man van J. Willekes 63 j. C. M. Y. Hebs ter, ongeh. vrouw 45 j. H. A. v. d. Burg, vrouw van A. B. Olivier 80 j. M. Wels, wede. van P. M. Leautaud 71 j. A. A. T. M. Min- gaars, wede. van J. P. Meijnen 71 j. D. Er- kel, man van K. den Boer 73 j. Voorts als levenloos aangegevenJ, Lagen dijk geb. Kussendrager d. H. Wichman geb. v. d. Brink z. A. M. Kuivenhoven geb. v. Komen d. BEVALLENM. van Ettinger geb. Keijzer d. C. M. W. Rath geb. Sengers z. ONDERTROUWD: A. J. W. Hofhuis 23 j. en E. Vermeij 23 j. GETROUWD: C. A. Westenberg 25 j. en A. M. de Waal 18 j. S. Stolk 25 j. en S. H. Rolf 28 j. Onder leiding van den heer H. E. v. d. Brule was Woensdagavond alhier een verga dering belegd, teneinde te komen tot de op richting van een afdeeling der R.K. Staats partij. Na een rede van den heer v. d. Brule werd tot oprichting besloten. Het voorloopig be stuur werd als volgt samengesteld Voorzit ter C. Ruyters, secretaris J. P. W. Heintz, Koninginneweg 104, penningmeester J. J. de Rijk. Tevens werd een propagandaclub ge sticht. KABELLEGGING. Door het Telefoondistrict Rotterdam zal worden overgegaan' tot den aanleg van ka bels in den Oostdijk alhier, ten behoeve van de uitbreiding van het locale rijkstelefoon net te Ridderkerk. RIOLEERING BENEDENOOSTDUIK. Verschillende landbouwers aan den Bene- denoostdijk hebben nog niet aangesloten op het gemeentelijk riolennet. Reeds eenige malen zijn zij aangeschreven. Daar binnen kort nagenoeg de geheele gemeente gerio- leerd zal zijn wordt gepoogd ook deze „bij het oude stelsel van beerputten volharden den" te bewegen aan te sluiten op de riolee- ring. DIEFSTAL. Door mej. C. Kr. alhier is aangifte gedaan van vermissing van een bedrag in geld uit een fietstasch. Eveneens bleek ontvreemd te zijn een rijwielmerk met portemonnaie. LUCHTBESCHERMING Heden zijn uitgereikt de gasmaskers aan de Hoofden van Dienst en aan de Politie, in totaal 25 stuks. Een 135 gasmaskers voor de bevolking zijn reeds aangekomen. SCHEEPSBOUW Maandag a.s. zal het motorvrachtschip Batavia, in aanbouw bij de Scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes, en wel voor de K.P.M. te Amsterdam, op de Noordzee haar techni sche proeftocht houden. Het schip is voor zien van een 800 P.K. Stork Diesel motor, meet 1400 ton en-heeft passage voor 12 passa giers. De hoofdafmetingen zijn 64.49 bij 12.04 bij 15.41 Meter. De snelheid wordt geschat op 10% mijl. WERKVERSCHAFFING Besloten is verschillende werken in werk verschaffing te doen uitvoeren, zoodat hier bij weer een groot aantal werkloozen ge plaatst kunnen worden. Zoo zal de aanleg van de trottoirs aan de Dorpsstraat, het dem pen van slooten aan den Koninginneweg, de aanleg van straten in het plan „Oost", verbreeden van uitritten aan de Lindelaan e.d. op deze wijze worden uitgevoerd. Maandag a.s. zullen weer 20 menschen worden uitgezonden naar de Rijkswerkver schaffing te Krimpenerwaard. Alsdan zullen aldaar vanuit deze gemeente 'n 50-tal werk loozen tewerkgesteld zijn. Bij de particuliere werkverschaffing aan den Groenendijk alhier, zullen met ingang van Maandag a.s. 15 werkloozen geplaatst worden. Reel. 5310 DG VS 38 OUD-BURGEMEESTER BARON DE SMETII HERDACHT. Alvorens de raadsvergadering van Woens dagmiddag aan te vangen, heeft Burgemees ter Nieuwenhuisen onzen oud-burgemeester in een korte rede herdacht, welke door de aanwezigen staande werd aanhoord. Wij ont- leenen aan zijn toespraak het volgende: Vrijdagmiddag overviel ons het schokkend bericht van het tragisch verscheiden van den oud-burgemeester onzer gemeente, mr. .1; Ferdinand Frangois Baron De Smeth. Slechts korten tijd heeft hij Schoonhoven bestuurd maar gedurende deze korte ambtsperiode -3 hebben de inwoners hem lief gekregen en gewaardeerd. Gaarne had hij zijn krachten - aan onze stad willen blijven besteden, ware het niet dat onze Koningin hem riep om Haar in gewichtiger ambt te dienen. Hij was een der grootsten in ons vader- land. Een edelman in den waren zin des woords. Begaafd met een groot intellect, scherp vernuft en bijzondere kwaliteiten. Hij bezat groote gaven van hoofd en hart. Wie met hem in aanraking kwam onderging aan- stonds de bekoring van zijn persoonlijkheid, van zijn hoffelijkheid, van zijn beminnelijk- heid. Hij verstond de kunst niet alleen om met de allergrootste in den lande met de upper ten waartoe hij behoorde, om te gaan, maar was toegankelijk voor iedereen. Zijn adeldom bracht mede, dat hij alles deed wat in zijn vermogen lag, om te steunen en te schragen, ook na zijn aftreden als onze burgemeester. Bij dit plotselinge verschei den past ons een eerbiedig zwijgen. Wij allen verkeeren in rouw om dit plotseling heengaan. Vorige week Woensdag vertoefde hij nog in Schoonhoven als om afscheid t« nemen. Hij heeft niet tevergeefs geleefd. 5, Ook niet voor onze goede oude stad. Wij - zullen hem dankbaar blijven om zijn voor- beeld, om zijn edel werk, om zijn vriend schap. Gisteren hebben we zijn stoffelijk overschot op het kleine en stille kerkhof van Colmschate ten grave gedragen. Moge hij daar rusten in vrede, aldus besloot de burgemeester. OVERPLAATSING. Met ingang van 3 April a.s. is de sergeant majoor A. Ensing op zijn verzoek overge- plaatst naar Den Haag, waar hij werkzaam wordt gesteld op het bureau van den direc-; teur van het materiaal der Landmacht. In zijn plaats als magazijn-beheerder komt de sergeant-majoor H. K. Gerardts, die thans beheerder is van het mobilisatie-centrum te Haarlem. r, LUCHTBESCHERMING Op Maandag 13 Maart a.s. zal vanwege: de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming een pro- paganda-avond worden gehouden voor dö bewoners van de Prof. Bolkstraat en omge ving ten einde te komen tot de oprichting van een buurtcommissie. Aan het verslag over 1938 der N. V. Slaven- burg's Bank ontleenen wij het volgende In het jaar 1938 stond het bedrijfs- en za kenleven sterk onder den invloed van de inter nationale ploitieke omstandigheden. De terug slag op economisch gebied, welke begonnen was in het najaar van 1937 zette zich in het begin des jaars voort. Tegen het einde van het eer ste semester nam de hoop toe, dat hierop we der een herstel zou volgen doch in het tweede halfjaar vermeerderde de internationale span ning dermate dat ook op deze verwachting de domper werd gedrukt en het einde van 1938 kwam te midden van alom heerschende politieke onzekerheid. Een en ander werkte zeer remmend op den ondernemingslust, waarbij nog kwam dat de maatregelen welke in verschillende landen vier den genomen op het gebied van autarkie, in- en uitvoerbelemmeringen, valutabepalingen etc. het doen van zaken dikwijls bijkans onmogelijk maakten. De bedrijvigheid in de Rotterdamsche Haven gaf onder de hierboven geschetste omstandighe den dan ook nog aanleiding tot relatieve te vredenheid. De voortdurende onzekerheid en als gevolg daarvan de geremde ondernemingslust vermin derde het emplooi voor de belegging zoekende geiden, terwijl door een en ander de rentestan daard eveneens zeer laag bleef. Ook de omzetten op effectengebied stonden onder den invloed van het hierboven vermelde en de handel was dan ook, afgezien van de be drijvigheid op conversiegebied in het algemeen zeer onbelangrijk. De vele conversies tot een laag rentetype van staats- en gemeenteleenm- gen mogen voor de budgetten dezer publiek rechtelijke lichamen een ontlasting brengen, voor den belegger heeft deze vermindering van in komsten weinig aantrekkelijks en vermindert tevens op den duur de belangstelling voor de be legging i effecten. Colosseum. Het programma van het Colosseum biedt deze week den bezoekers weer alles, wat men maar wenschen kan. Na het interessante Wereldnieuws volgt 'n grappige gekleurde teekenfilm, waarin een booze kat, vermomd als Sinterklaas, bij een muizenfamilie op bezoek komt. Een van de muizenkinderen vertrouwt de zaak niet en ontdekt, wie de Sinterklaas is. Met man en macht wordt daarop de booze kat uit het huis verdreven. Dan volgt: „Een meisje over boord". In de hoofdrollen Gloria Stuart en Walter Pid- geon. Het is een film, door door spel en in houd boeit. Een van de beste producten van de Gold- wyn Mayer: „De Test Piloot" volgt na de pauze. Met de sterren Clark Gable, Myrna Loy, Spencer Tracy en Barrymore heeft deze film vele triompheri gevierd. De Hest-piloot beoefent het gevaarlijke beroep van het in vliegen en controleeren van nieuwe types van vliegtuigen van verschillend kaliber en model. Dat dit beroep hoogst gevaarlijk is en koelbloedige piloten eischt, ligt voor de hand. Gable beeldt een onverschilligen, ja dikwijls roekeloozen vlieger goed uit. Zijn vrouw, die hij bij een noodlanding leert ken nen en die een alles behalve prettig leven krijgt bij zoo'n ruwen klant, is Myrna Loy. Spencer Tracy tracht dit tweetal zoo goed en zoo kwaad als het kan in toom te hou den en vertoont een spel, zooals we dat van Tracy gewend zijn. De opnamen, welke in deze filmwereld gemaakt zijn, zullen den meest verwenden bioscoopbezoeker verba zen en in spanning houden van begin tot eind. Volwassenen kunnen wij dit programma dan ook zeker aanbevelen. Asta. Asta Theater presenteert ons deze week na het gebruikelijke fox-journaal als eerste hoofdfilm „De zoon van Tarzan" met Clyde Beatty in de hoofdrol. Deze film laat ons zien, hoe Clyde de kunst verstaat met wilde dieren om te gaan. Terwijl hij met de bees ten bezig is, hoort hij, dat er weer een leeuw gevangen is. Onderweg verneemt hij echter, dat het beest is weggehaald en het spoor leidt naar de hut van een paar blanken. Dezen echter zeggen van niets te weten. Buiten hoort hij het gebrul van een leeuw, en ziet dat een kleine jongen, met een stok den leeuw in de rirpboe probeert terug te drij- vij, hetgeen hem inderdaad gelukt. Clyde nu ondervraagt den jongen, die in gezel schap is von Bonka een reusachtig minster. Hij is met het monster uit de stad Joba ge vlucht. Deze stad bevindt zich in de bergen, en is voor niemand toegankelijk. Zijn zuster wordt daar gevangen gehouden en als godin vereert. Clyde begeeft zich direct op weg om het meisje te redden. Twee andere blanken volgen hem heimelijk, en weten, voordat Clyde in Joba is, het vertrouwen te win nen van den opperpriester. Na spannende vechtpartijen met de wilde beesten weten Clyde en de jongen het meisje uit de stad te redden. Als tweede hoofdfilm draait dan „Ont maskerd" met Charles Starrett in den hoofd rol. De oneenigheld tusschen de ranchers Is de oorzaak van den dood van Teds broer. Hij vindt hem stervende in zijn huis, en hoort, dat zekere Sol Rothert hem heeft neergestoken. Ted kent Sol Rothert niet, maar doet alle moeite hem als den moorde naar te ontmaskeren, hetgeen hem inder daad gelukt. Harmonie. Ter inleiding van het eigenlijke program ma wordt Wereldnieuws in beeld gebracht, waarna de overgang naar de eerste hoofd film door een teekenproduct wordt voltooid. Vóór de pauze draait deze week Kapitein Mollenard. Harry Baur, Albert Treijan e.a. vertolken nu eens geen liefdesgeschiedenis, doch doen een greep uit het mogelijk niet altijd fijn geborduurde, doch niettemin rond borstige zeemansleven. Na de pauze gaat „Mammie". In dit werk worden voorgedragen de opvoeding van 'n blank kind bij een negerin en het teruggeven van den jongen aan zijn familie. Bobbie Breen, May Robson e.a. treden in dit product op den voorgrond. Een program voor personen boven 18 Jaar. FLORALIA'TENTOONSTELjLING 1939. De Floralia-tentoonstelling zijn geen onbe kenden meer. Het Floraliawerk is ingebur gerd, hetgeen blijkt uit de vele verzoeken, die van verschillende zijden bij het bestuur van den Volksbond binnen gekomen zijn, om dit nüttige werk voort te zetten en dit jaar weer een tentoonstelling te houden. In haar laatst gehouden vergadering heeft het bestuur in overleg met de commissie dit onderwerp rijpelijk bekeken en besloten aan den oproep gehoor te geven, door weer een tentoonstelling plaats te doen vinden. Zoo als gebruikelijk, zal naast de planten der kinderen de noodige plaats ingeruimd wor den voor de cacteeën- en bloemisterij-ten toonstelling, zoodat alsdan een grootsch ge heel verkregen kan worden. De commissie zal weer bestaan uit de hee- ren: Adr. Smulders, bestuurslid van den Volksbond, D. J. van der Weijden, opzich ter der gemeenteplantsoenen te Vlaardingen en P. Rook, tuinier te Vlaard. Ambacht, die wegens vertrek van den heer A. ter Veer naar elders, bereid is gevonden, de vacante plaats belangeloos in te nemen. Weer rekenend op de noodige belangstel ling en medewerking van alle zijden, is de commissie inmiddels met de voorbereidende werkzaamheden aangevangen en zullen ver dere mededeelingen binnenkort volgen. Moge deze 5e tentoonstelling zoo slagen a s zijn voorgangers, dan kan bestuur en com missie later met voldoening terugzien op le lustrum. Zooals reeds eerder gemeld, zal het Raad huis worden voorzien van een verwarmings installatie. Inmiddels is de opdracht tot uitvoering verstrekt aan de N.V. Frits M. Beukers' Ver- warmings Mij., te Schiedam, die hier ter stede reeds verschillende panden heeft ge ïnstalleerd. INBRAAK Tusschen Donderdagavond 8 uur en Vrij dagmorgen 5 uur hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de bakkerij van van Tienen, aan het Westnieuwland valschen Gebr. van Tienen, aan alhier, Na vermoedelijk met een sleutel te zijn binnen gekomen, hebben de dieven de twee kasregisters naar de bakkerij gesleept en ze daar met geweld en door boren opengemaakt. De inhoud, een bediag van 78, werd medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN RIJKSTELJCANTOOR VLAARDINGEN. Nieuwe aansluitingen. 327 A. W. Tieman, granen, meel, peulvruch ten, Kortedijk 103. 525 Commandant Rivierbrigade, Rijksveld- wacht, van Schravendijkplein 98. 607 G. Spijkers, Bloemenhuis, Hoogstr. 106. 682 J. Ouwenbroek, automaten, pakhuis Havenstraat 97. 751 Vons en Voorburg, Vurenhout en Tri- plexhandel, Nieuwelaan 78. 756 Frank Drop, Binnensingel 10. 781 Het Groene Kruis, Zuster A. van 't Hoff, Rozenlaan 25, Vlaard. Ambacht. 792 J. den Draak, Melk, boter, kaas enz., Landstraat 48. 816 A. M. Mans, Prins Bernhardlaan 2, VI. Ambacht. 854 H. van Rooyen,. Aannemer, Markgraaf- laan 38. 40 JAAR IN DIENST. De heer J. M. de Wit, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen, zal 6 April a.s. 40 jaar in dienst zijn van de spoorwegen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de leden van het Maatschappij Zie kenfonds en het Rotterdamsche Ziekenfonds zullen vanaf Zaterdagavon 7 uur tot Zon- dagavond U uur dienst doen: dr. P. G. Kousemaker, Hoflaan 13, Tel. 203; dr. R. Stoop, Verploegh-Chasseplein 1, Tel. 138. Geopend is de apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schiedamscheweg 83, Tel. 224. ERFPACHTSAANVRAGE. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van de N.V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Jeko" te Rotterdam, om een perceel ge meentegrond in erfpacht te mogen bekomen aan den Surinamesingel, ten Oosten begrensd door de Celebesstraat en ten Westen door de Sumatrastraat, breed plm. 52 meter langs den Surinamesingel en ter beschikbare diepte. Donderdagmiddag stonden de auto van dr Erkelens en een vrachtauto van Pronk al hier bij elkaar geparkeerd. Toen de chauf feur van den vrachtauto, de 18-jarige P. met een slinger de auto op gang wilde bren gen, reed deze p Iseling vooruit. Door op zij te springen k- n p, een overrijding voor komen, doch de vrachtauto botste tegen den auto van dr. E. aan, waardoor deze wagen aan de voorzijde vrij ernstig werd bescha digd en moest worden weggesleept. Het bleek dat de chauffeur voor hij de auto verliet, deze in versnelling had laten staan. HET GEZONKEN BAD. Het in de Spoorhaven gezonken Bad zal gelicht worden. Nog de a.s. week wordt be gonnen. STILLE OMGANG. Voor de deelnemers aan den Stillen Om gang wordt hedenavond te half elf een lof gecelebreerd in de Parochiekerk. Hierna ver trekken de deelnemers aan den Omgang naar Amsterdam. De 7-jarige Corrie Booster, wonende Oosthavenkade, was op de Westhavenplaats nabij het Volkskoffiehuis aan het autoped rijden. Juist op het moment, dat zij de straat overstak, kwam van de havenbrug de 19-j. motorrijder J. v. Wageningen, wonende aan de Oosthavenkade, aanrijden. Om een aan rijding te voorkomen, remde van W. zoo sterk dat hij over het stuur sloeg en met zijn hoofd op de straat neerkwam. Hij bekwam een hersenschudding en werd in bewuste- loozen toestand op advies van dr. Stoop naar het Ziekenhuis gebracht. Het meisje, dat nog even geraakt werd, liep lichte verwon dingen op aan de bovenlip, neus en linker been. MACIUNISTEN-EXAMEN Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het diploma motordrijver onze stadgenooten de heeren M. Broek en C. Muis, BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes M., zooh van J. A. van Duijn en S. Groeneveld, K. Speelman straat 39 Anna M., dochter van D. Mon- fils en G. Dusoswa, Haydnstraat 18 Sara, dochter van J. Zwartveld en M. Groeneveld, de Ruijterstraat 7 Fulps, zoon van P, Poot en A. den Bakker, Gr. van Prinsterer- straat 94 Maria C. L., dochter van E. J- L. de Rond en M. Odijk, N. Kerkstraat 3„. ONDERTROUWD: Cornelis Storm, 31 Dwarssteeg 3 en Cornelia Doelman 34 jaar, Valeriusstraat 71 Willem Mulder SO jaar, van Kinsbergenplaats 1 en Flora Smeets, 21 jaar, Valeriusstraat 141. GFHUWD: Gerri-t Westerdijk 22 jaar en Maartje P. F. Boere. 20 jaar Barend Voerman, 25 jaar en Sijtje van der Zwet 22 iaar Pieter J. van der Veer, 23 jaar en Petronella C. van der Slikke, 22 jaar Ge- rardus Klein, 22 jaar en Neeltje J. van Eek, 17 jaar Wilhelm J. Terbeek 19 jaar en Maria J. de Reuver, 20 jaar Anthonij B. J. van Wezel, 24 jaar en Cornelia van der Wagt, 17 jaar. OVERLEDEN: Hendrica J.. Beekman, 66 jaar, echtgen. van J. Vink, 2 v. Leijden Gael- straat 13 Arendina J. van Toor, 68 jaar, echtgen. van H. N. Herweijer, 2 v. Leijden Gaelstraat 108. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Politiebureau, hand schoen; Papeveld, Markgrafstraat 14, dames- tasch; Engelaan, Maassluissche Dijk 126, spoorabonnement; Tuytel, Jos. Israëlsstraat 19, plank; van der Ven, Uieuwelaan 69, eenig geld; Siereveld, Emmastraat 39, vulpotlood en vulpen; Proost, Valeriusstraat 112, jon gensjas; Schouten, 2e van Leyden Gaelstraat 79, huissleutel; Wiekart, Parallelweg 14, rij- wielplaatje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2