TIM TYT.F.R EN SPUD. Op zoet naar den witkop#panter. 2 ROTTERDAM. MAANDAG 13 MAART 1939 S UIT DEN RAAD. DRANKWET. PROVINCIALE CREDIET- EN DEPOSITOBANK. HENGELEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AANBESTEDINGEN NIEUWE SCHEPEN VOOR DE ÏI.A.L. SCHEEPVAART KETHEL. SCHIEDAMSCHE IJSVEREENIGING R. K. S. V. EXCELSIOR SCHIEDAM EN DE LUCHT BESCHERMING BURGERLIJKE STAND Loonactie in de Seheepsbonw- industrie. Mogelijkheid van een ultimatum niet uitgesloten MAN DOOD ONDERAAN EEN TRAP GEVONDEN. Een afschuwelijke ontdekking. Een geleide krRu- Met een snitten kop Gecompliceerde aanvaring op de Nieuwe Maas. Wegstroomende benzine in brand gevlogen. VERKEERSONGEVAL. Motorrijder reed tegen een tramwagen op. D. E. IN ROTTERDAM. Middagzitting, Vrijdag 10 Voorzitter Mr. Dr. F. L. J. Maart 1939. van Haaren. De mededeelingen bevatten o.m., en werden voor kennisgeving aangenomen, te weten van Ged. Staten Schrijven dd. 1 Maart 1939, waarin mede- deeling wordt gedaan van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 17 Februari 1939, no. 26, houdende goedkeuring van het raads besluit van 14 December 1938 tot vaststelling van een Verordening tot tijdelijke verhooging van de opcenten op de hoofdsom der perso- ncele belasting ten behoeve van de Gemeente Schiedam. Schrijven dd. 14/20 Februari 1939, van het goedgekeurde raadsbesluit dd. 19 December 1938 tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938, model D. f 1500. Deze wijziging houdt verband met het in de raadsvergadering van 14 December 1938 genomen besluit om aan het Lunapark- Comité 1938 te verstrekken een tegemoet koming ten bedrage van f 1.500.wegens de verminderde opbrengst der standplaatsen op het Lunapark 1938 in verband met de verhooging der vermakelijkheidsbelasting in deze gemeente. Schrijven dd. 14/23 Februari 1939, ten ge leide van de door hen goedgekeurde raads besluiten dd. 27 Januari 1939 betreffende a. onderhandsche verhuring aan den Heer F. Blok, alhier, van een perceel grond, gele gen aan de Nieuwe Haven, tegenover het pand Nieuwe Haven, hoek Burgemeester Knappertlaan N.W.Z., ten behoeve van het oprichten van een benzinevulstation. vulstation; In 1939 geen Schiedamsch Lunapark. Van B. en W. voorstel dd. 24 Februari 1939,, om aan des Heer P. van Ginkel, leeraar in hand- en vakteekenen aan de Gemeentelijke Nijverheidsavondschoól, overeenkomstig zijn verzoek, in verband met den pensioen gerechtigden leeftijd, eervol ontslag uit ge noemde betrekking te verleenen. Van B. en W. voorstel dd. 28 Februari 1939, om gunstig te beschikken op het verzoek van Mej. D. Zevenhuizen, spraakleerares, om gedurende 't jaar 1939 te Rotterdam te mogen blijven wonen. Aldus besloten. Van B. en W. schrijven dd. 7 Februari 1939, waarin wordt voorgesteld afwijzend te be schikken op het verzoek van het Centraal Comité en het Bestuur van de Afd. Schiedam van den Eersten Ned. Bond van Oud-Onder officieren van land-, zeemacht en koloniën om toestemming tot het organiseeren van een sportfeestpark in samenwerking met diverse sportvereenigingen op een gemeenteterrein aan den Rotterdamschedijk, ten bate van het ondersteuningsfonds voor behoeftige leden, hun weduwen en weezen. Dienovereenkomstig besloten. Mevr. BENTHEM (S.D.A.P.) memoreert dat andere vereenigingen voorheen wel behoor lijke baten hebben gekregen en dat B. en W. nu adviseeren om het niet toe te staan, omdat de bate zoo gering zou zijn voor de behoeften der vereeniging. Het zou jammer zijn, dat dergelijke vereenigingen gehandicapt zouden worden in de uitoefening van hun taak. In de plaatselijke bladen heeft gestaan, dat een Rotterdamsche vereeniging nagenoeg vlak bij de Schiedamsche grens een Luna park zou beginnen. In R'dam neemt de Raad nu ze links is een ander standpunt, doch toen ze daar rechts georiënteerd was, stond men ook Lunaparken toe, b.v. ten bate van het Dorus Rijkersfonds. Onze menschen zul len nu als ze er graag heen willen, naar het Rotterdamsche park gaan. De inkomsten en baten gaan dan naar de Rotterdamsche ver eeniging. Is het niet mogelijk, dat B. en W. hun standpunt wijzigen? dhr. KJ1DDE (C.P.N.): Al zou het overschot betrekkelijk gering zijn, dat wil niet zeggen dat het bedoelde batig saldo voor die ver eeniging niet van groot belang is. Vooral dient de nadruk gelegd op de aanvrage waarin van een sportfeestpark wordt gespro ken. Ook dient gelet op het belangrijke doel n.l. dathet ten goede komt aan de weduwen en weezen. dhr. v. d. KRAAN (Chr.-H.) uit zijn vreug de* over de ditmaal krachtige houding van B en W. Wat Rotterdam doet, geeft niet. De vereeniging heeft geen behoefte aan zoo'n Lunapark. Gezien de bezwaren van allerlei zijden, moet men niet ieder jaar gelegenheid geven. De VOORZITTER de bedoeling is inder daad, dat het batig saldo ten goede komt weduwen en weezen. Uit de stemming vooraf bleek echter, dat de raad niet voelt voor een Lunapark. Deze bond viert haar 45-jarig bestaan. Ze is be reid geweest om een tusschenweg te vinden n.l. een sport-feestpark, waar men wedstrij den, schermen, vendelzwaaien, schieten, enz., zou vertoonen. Dat gaat gepaard met groote kosten en zoo heeft men gevraagd om een Lunapark te exploiteeren, ter dekking van de kosten. Verder is uit inlichtingen gebleken, dat vlak bij de Schiedamsche grens, geen Luna park zou komen. dhr. DE BRUIN (V.B.). Er wordt in de tcgenwoordigen tijd van verschillende zijden gejuicht en veel gedaan v. Leger en Vloot. Nu de oud-Onderofficieren een beroep doen op Schiedamsch burgerij om den nood van we duwen en weezen hunner collega's te helpen leenigen, tracht een groot gedeelte der raad zich te verzetten. Het doel is zeer sympathiek. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De VOORZITTERHet college geeft toe, dat het doel zeer zeker ondersteuning ver diende; het middel isvoorhetloopende jaar niet gewenscht door den raad. Mevr. BENTHEM (S.D.A.P.): B. en W. hebben het daarom noodig geacht het voor dit jaar af te wijzen. Spr. hoopt, dat het volgend jaar een mildere stemming zal heerschen bij het College. Spr. doet verder een beroep op de raads leden, die principieel niet tegen kunnen zijn. Men lette maar eens op het Zuiden des lands. Het goede werk make men mogelijk. Met de stemmen van de heeren de Bruin, Kedde en Collé tegen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Polyantha-wee. Van B. en W. schrijven dd. 14 Februari 1939, waarin kennis wordt gegeven van de door het Iniatief-Comité genomen beslissing om de bloemententoonstelling ,,Polyantha" uit te stellen tot het voorjaar van 1940 en waarbij voorts wordt voorgesteld om over de tentoonstelling 1940 dezelfde tegemoetkoming van gemeentewege te verleenen als was toe gezegd voor die van dit jaar. Dienovereenkomstig besloten. Van B. en W. schrijven dd. 22 Februari 1939, houdende mededeeling, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van 1 Februari 1939 zijr. goedgekeurd de raadsbesluiten dd. 4 October 1938 betreffende vaststelling van een Een opname tijdens den ontzettenden brand, welke de Galeries Modernes te Utrecht geheel heeft verwoest. BU of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. W. P. Liere, te Rotterdam, om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de beneden-hoekloca- liteit van het perceel Dam 12, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 Maart 1939. a. Besluit tot vaststelling van voorgevel rooilijnen voor het bouwblok, begrensd door de Gerrit Verboonstraat, de Lange Nieuw - straat en de Westvest; b. Verordening houdende bebouwingsvoor schriften enz., voor de Gerrit Verboonstraat W.Z. en omgeving; en c. Verordening houdende bebouwings voor schriften enz., voor de Koemarkt W.Z. en omgeving. Voor kennisgeving aangenomen. Naast de normale agenda werd een comité- generaal verwacht, dat zich dan ook vlug na de pauze vertoonde, nadat de voorzitter eerst nog gelegenheid had gevonden het S. D. A. P.-sche en eenigste vrouwelijke lid van den Raad, mevrouw Van BenthemDe Wilde, hartelijk toe te spreken, daar heden, Zaterdag de dag is, dat zij haar 25-jarig huwelijksfeest herdenkt. Onmiddellijk daarop verschenen op den traditioneelen „ezel", de teekeningen van de nieuwe stadsplannen in Oud-Mathenesse en Nieuwland. De raad heeft zich er onder explicatie van den binnenkort scheidenden directeur van gemeentewerken, ir. G. Gerlagh, kostelijk mede geamuseerd, zóó zelfs, dat na de her opening van het comité-generaal te kwart voor zes de heer v. d. Kraan er nog niet genoeg van*had. Het bleek ons dat het peil, niet op het juiste oftewel beneden peil was, volgens dezen deskundige bouwer-raadslid. Zestig c.M. zouden de straten boven het maaiveld komen te liggen in Nieuwland. De heer v. d. Kraan toonde ook de vóór laatste vergadering reeds een hobby te heb ben voor „achter-de-huizen-ophoogingen", door de gemeente te verrichten. Wethouder Houtman peilde snel terug, dat de heeren bouwers zelf maar grond moeten opbrengen, want als de gemeente daarvoor moet gaan zorgen, komt de bouwgrond duur der uit en moeten die zelfde bouwers toch duurder betalen. Wat het ook zij, o. 1. zit er een zekere „grondsmaak" aan het geheele geval van achter-huische ophoogingen. Toch kreeg bouwer V. d. Kraan zijn zin niet en zal men het maaiveld voor huizen bouw voor lief moeten nemen. De heer v. Duinhoven (S. D. A. P.) toonde zijn stokpaardje, genoemd „Sport", weer eens. In een nieuwe stad waar nog geen men schen wonen, zag hij een visioen van 20.000 menschen méér. Allemaal sporters natuurlijk. Zoodoende moesten B. en W. gisteren reeds sportvelden aanwijzen, die wellicht over vijftien jaar eens op een keer noodig zijn. De arendsblik van gemeentewerken bleek echter ook in de toekomst gezien te hebben en een „groene srtrook" was voldoende om de noodige rust aan „Sport" te verzekeren. Ook de heer v. Lith (S. D. A. P.) trad voor de sport in het krijt. Dan had de heer v. d. Kraan aanstoot genomen aan een nieuw verkregen recht door B. en W. Dit college zou nl. in de toekomst kans krijgen voor „kleine bouwwerken" toe stemming te geven, zonder de raad er in te kennen Gelukkig bleek wethouder mr, v. Velsen in staat te verklaren, dat deze „bouwwerken", zoo te bezien waren als b.v. een transfor matorhuisje Voor de rest, kiosken e. d., voor zoover grondverhuur en verkoop betreffend, had de raad tóch de zeggenschap behouden. Dat de gemeente toch soepel is in vele opzichten bleek weer eens, dat wie 3500 leenen wil, niet ver hoeft te zoeken en 3% pet. bij B. en W. en den raad terecht kan. De sportvereeniging Excelsior heeft een nieuw terrein, dat wellicht weer spoedig ver dwijnt, doch een kleedkamer e.d. gebouwtjes zijn nuttig en noodzakelijk. De een heeft ze gratis, de ander koopt ze zelf en Excelsior moet ook iets doen. Geld is lastig, geen geld nog lastiger Zoo is thans met algemeene stemmen de gemeente als geldschietster in 't krijt ge treden. Door het late uur verdween de geheele animo en de voorzitter had dan ook niet veel werk om de leden de raadszaal uit te krijgen. (Wordt vervolgd.) De directie van de N.V. Provinciale Crediet- en Depositobank te Schiedam, deelt in haar ver slag over 1938 o.a. mede Moesten wij in ons vorig verslag vermelden, dat de vraag naar credieten wederom gering was, in 1938 kwam hierin een gunstige ver andering. Het bedrag aan nieuwe credieten, voor het overgroote deel bouwcredieten, bedroeg in 1938 dan ook ruim 3.000.000, tegenover 1937 ruim 2.450.000 en 1936 ruim 1.450.000. Aan aflossingen werd ontvangen 2.235.172 (■ƒ1.995.401). Het saldo der uitstaande leeningen bedroeg op 31 December 1938 3.871.061 (3.101.440). Onze credietnemers voldeden over het alge meen behoorlijk aan hun verplichtingen. Op vroeger afgeschreven vorderingen kwam in 1938 binnen 11.341, welk bedrag rechtstreeks werd toegevoegd aan de reserve voor afschrij vingen. In de in 1937 begonnen afdeeling Effecten bleven de resultaten door de geringe bedrijvig heid op de effectenmarkt ten achter bij die, in 1937 bereikt. Op 31 December 1938 stonden uit 1.400.100 4 pCt. obligatiën. Op 31 December 1938 was aan deposito's ver schuldigd 2.026.958, 2.369.834). Een groot deel is gedeponeerd voor 1 jaar vast. Hoewel in de vorige jaren getroffen afschnj- vingsmaatregelen ruim voldoende zijn te achten, stellen wij voor, in verband met de nog steeds voortdurende moeilijke tijdsomstandigheden, Wederom een belangrijk gedeelte der winst te reserveeren ter verdere versterking van de finan- cieele positie en de winst als volgt te bestem men toevoeging aan de exta-reserve 45.000 (35.000); toevoeging aan reserve voor koersver schillen 4.231 (18.831); reserve onroerende goe deren 15.000 (16.500), terwijl het dividend wordt bepaald op 10 pCt. (v. j. 5 pCt.). Op coupon no. 27 der oprichtersbewijzen kan dan worden uitgekeerd 15. Daarna zullen de reserves gestegen zijn tot 440.000 376.000). De balans vermeldt als DebetAandeelhou ders nog te storten 898.200 (onv.); Credieten 3.871.061 (3.101.440); Onroerende goederen 349.879 (284.224); Kas en Postgiro 20.749, Effecten 169.800 (449.060); Belegd Reserve fonds 100.000 (105.238); te vorderen interest huren etc., 21.889 (24.308) en Diversen 35.946 (35.907); en Credit: Kapitaal 1.000.000 (onv.)statu- taire reserve 100.000 (onv.); Extra reserve 255.000 (210.000); Reserve voor koersverschil len 63.063 (58.831); Koersreserve belegd res, fonds 6.936 (7.168); Reserve voor onroerende goederen 15.000 6Kassiers 202.992 (32.607); 4 pCt. obligatieleening 1.400.100 (1.270.500); Deposito o. g. 2.026.858 (2.369.834); Verdisconteerde accepten 316.200 af losbaar gestelde 4 ppt. obligatiën 1000; inte rest en commissie ƒ54.118 (47.151); dividend 1938 10 pCt. (5) 10.000 5000); oprichters dividend 600 (140); en diversen 15.658 6.879). De winst- en verliesrekening vermeldt aan baten totaal 231.344 250.282). waarvan saldo winst Ao. Po. 1900; Koerswinst effecten 5.293 (18.612)); interest en huren 182.205 (188.004); interest Belegd Reservefonds 3.185 Commissie 38.712 (42.396); overschrijvingskos- ten aandeelen 47 (52). Na aftrek van de onkosten ad 38.814 (39.100) interest 108.748 (117.701) en afschrijving dienst der leening 614 (16.247), alsmede dividend- en tantièmebelasting 899 (nihil); blijft er een batig saldo van 82.267 (78.232). Zaterdag wilde de 37-jarige chauffeur J. S. uit Rotterdam in de van 's Gravesande- straat alhier, de linker laadklep van zijn vrachtauto omhoog halen. Toen hij staande naast den vrachtauto, hiermee bezig was, werd hen aangereden door een anderen vrachtauto, bestuurd door B. v. D., eveneens woonachtig te Rotterdam, die achteruit de van 's Gravesandestraat kwam inrijden en hem blijkbaar niet had opgemerkt. S. ge raakte tusschen de beide motorrijtuigen be kneld en klaagde later over pijn in de borst. Op eigen gelegenheid is de man naar huis gegaan. Zaterdagmiddag is op den hoek van de hulpbrug en de Nieuwe Haven, de wielrijder G. de R. uit Rotterdam in botsing gekomen met een carrier, bestuurd door A. H. uit Schiedam. Het achterwiel van de carrier werd verbogen. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Bouwers en aannemers worden attent ge maakt op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin door den architect C. v, d. Vlies een aanbesteding wordt aangekon digd voor het bouwen van een 7 klassige K.L.O. Cchool aan de Buijs Ballotsingel voor de Vereeniging tot bevordering van Chr Onderwijs te Schiedam. Verder wenscht de directeur van gemeen' tewerken aan te besteden, de levering van het benoodigde bestratingszand. Voor bij zonderheden verwijzen wij naar de adver tentie elders in dit nummer. ETERCONCOURS HET BAARSJE Zondag heeft de S.H.V. Het Baarsje een Eierconcours gehouden in de Westerhaven. De uitslag luidt le -prijs D. Vaets; 2e prijs H. Nagel; 3. J. Offerman; 4. M. Wolthuisf 5. M. Oranje; 6. A. Hordijk; 7. J. v. Dijk; 8. J. v. Walsum; 9. G. Gijbeis; 10. W. Erbach. De vangst was zeer slecht. De Amateur. Bovengenoemde H. S. V. „De Amateur" heeft Zondag j.l. haar jaarlijksche eiercon cours gehouden in de Schie. De uitslag hier van luidt als volgt: le prijs S. v. Leeuwen; 2e pr. T. de Bruijn; 3e pr. J. Schell; 4e pr. K. Ockeloen; 5e pr. P. Gordijn; 6e pr. C. Nijs; 7e pr. J. de Wit; 8e pr. C. Nels; 9e pr. J. Hermsen; 10 pr. C. W. Alblas Sr.; lie pr. C. W. Alblas Jr.; 12e pr. F. v. d. Vlist; 13e pr. C. J. Aben; 14e pr. L. Gordijn; 15e pr. H. Gordijn; 16e pr. Jac. C. Geel; 17e pr. H. Koeve'rmans; 18e pr. J. v. d. Gaag; 19e pr. C. Plooij Jr.; 20e pr. N. Plooij Sr.; 21e pr. A. Gordijn; 22e pr. N. Huiskens; 23e pr. J. Visser; 24e pr. E. v. Rooij; 25e pr. K. Her mans; 26e pr. C. Overheul.' Ook was er nog een extra prijs aan verbonden in de vorm van een hengel, voor diegene die het lichtste maatvischje ving. Deze viel ten deel aan H. Koevermans (36 gram). De Zilvervoorn. Zondag hield de S. H. V. „De Zilvervoorn" haar eierconcours in de Westerkade. Ge vangen werden 23 stuks, wegende 1801 gr. De prijzen werden door de volgende heeren behaald; 1. D. Huizer; 2. J. v. d. Stelt; 3. G. A. Vermeer; 4. F. Doesburg; 5. G. Ver meer; 6. J. T. J. Wierman; 7. H. v. d. Velde; 8. L. Vermeer; 9. C. Sunstra; 10. H. de Goede. Tusschen Wilton-Fijenoord en de Hol landAmerika-Lijn zijn bnderhandelingen gaande over den bouw van twee passagiers vrachtschepen. SCHIEDAM, 11 Maart. Aangekomen; Eng m.s. Lochavon, ledig v. Rotterdam Noorsch m.b. Jaguar (gebroken schip) van Minatitlan, laatst van Horta, per zeesleepbooten Thames en Leefelke; Ned. s.s. Britsum, ledig van Huil; s.s. Istok, ledig van Leith, allen om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 11 Maart. Vertrokken: Ned. m.b. Melissa, met olie naar Hamburg; Ned. zeesleepboot Thames naar Maassluis. Excursie niet doorgegaan. "De excursie welke de S.TJ.V. heeft getracht te organiseeren in verband met het sluitings- feest van de Haagsche kunstijsbaan, is we gens gebrek aan belangstelling niet doorge gaan. Achteraf bleek er toch nog voldoende belangstelling, maar toen was het te laat. Het bestuur zal in het najaar nogmaals een poging in deze richting wagen. Het is te hopen dat de poging dan zal slagen. Buitengewone ledenvergadering. Morgen, Dinsdag 14 Maart, houden de zwart-witten in de bovenzaal van „Musis Sacrum" Lange Haven, een buitengewone ledenvergadering van alle afdeelingen. Op de eerste plaats zullen uitvoerige mededeelingen worden gedaan omtrent het in aanleg zijnde nieuwe sportpark, waarvoor belangrijke besluiten zullen genomen moeten worden. Op de tweede plaats zullen de nieuwe statuten behandeld worden teneinde hierop de Koninklijke goedkeuring aan te kunnen vragen. Hiervoor moet 2/3 van het aantal leden aanwezig zijn, zoodat het be stuur op aller opkomst rekent. Tenslotte zullen nog enkele zeer belang rijke mededeelingen van interne aard wor den gedaan. Hockey-uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden. Da mes: Excelsior 2Gym. Erasm. 1 0—9. Hee ren: ASV 2Excelsior 1 05. DE STILLE OMGANG. Zaterdagnacht heeft de afdeeling Kethel van het genootschap De Stille Omgang met 60 deelnemers (vj. 54) de reis naar Amster dam gemeakt. Vooraf had in de parochie kerk de bijeenkomst der deelnemers plaats, 'waar pastoor Burwinkel tijdens een kort Lof de bedevaartgangers de verschillende inten ties aanbeval waarbij hij meer speciaal de nadruk legde op „Bevordering der recht vaardigheid en sociale naastenliefde". Te kwart voor twaalf werd onder geeste lijke leiding van kapelaan P. J. Zoutenbier met twee luxe autobussen de reis naar Am sterdam aanvaard. Gedurende de heenreis naar de H. Stede werd de Rozenkrans voor de verschillende intenties gebeden. Ongeveer 2 uur was men in Amsterdam gearriveerd, alwaar men eerst temidden van de duizenden pelgrims de ommegang maakte. Te kwart voor vier werd in de kapel van het St. Elisabethgestcht aan de Mauritskade door den geestelijken leider de H Mis opge- dragen tot intentie der deelnemers aan de Stille Omgang en hun huisgezinnen, waai onder algemeene H. Communie De schoone en indrukwekkende kapel met haar prachtige schilderijen, zoomede de fijne en zuivere zang der Zusters verhoogde in niet geringe mate de devote stemming der bedevaartgangers Onder de H. Mis hield kapelaan Zoutenbier een begeesterende toespraak, die op allen diepen indruk maakte. Na de H. Mis vereenigde zich in de ruime en gezellige zaal van het gesticht, alwaar door de goede zorgen van het bestuur bi de Zusters een keurig ontbijt voor de deel nemers gereed stond. Tot slot sprak de geestelijke leider in en kele hartelijke woorden zijn dank namens allen uit voor de verleende gastvrijheid en de opofferingen der Zusters voor de afdee ling Kethel. Te even 6 uur werd de terug tocht aanvaard, waarna men circa half negen weer behouden in Kethel arriveerde. SCHIETEN. Door de Kethelsche Burgerwacht is bij de door den kring Westland gehouden gecon troleerde thuiswedstrijd in klasse C met 279 punten een 2e prijs behaald. Zaterdag werd lid no. 2500 van de afdee ling Schiedam der Ned. Ver. voor Lucht bescherming ingeschreven. Weer een stapje verder op den weg van de zoo noodige algeheele luchtbeschermings voorlichting en paraatheid. Minstens 10.000 leden kunnen, neenmoeten er zijn. Wie helpt mee Het afdeelingsecretariaat: Wm de Zwijger- laan no. 40 (gedurende kantoor-uren steeds telefonisch te bereiken op 69051) verstrekt gaarne alle gewenschte inlichtingen. GEBOREN: Anna M. P., d. van W. J. J. M. Rademaker en G. J. J. Nolet, Stadhouders laan 71; Cornelis J„ z. van J. van As en A. W. Ouweneel, Copernicusstraat 5; hannes, z. van H. Krabbendam en E. c- Beer, van 's-Gravensandestraat 47. T. OVERLEDEN J. C. Maller, 44 j-, Nieuwe Haven 233; A. A. Hollander, 69Uf daellaan 56; Th. G. Lourens, 60 j„ echtg. van J. B. Westerman, Dr. Noletstraai i. De drie samenwerkende Metaalbewer kersorganisaties schrijven ons: Inzake de verzoeken tot wijziging in de loon- en arbeidsvoorwaarden d.d. 13 Febr. j j-l-, gericht aan de Firma's P. Smit Jr., R.D.M.Nw- Waterweg en Wilton-Fijen oord te Rotterdam-Schiedam, kunnen wij thans mededeelen, dat sedertdien eenige conferenties hebben plaats gehad- Van werkgeverszijde kwam men evenwel zóó weinig tegemoet aan de gestelde ver zoeken, dat de vertrouwensleden, mede kennis genomen hebbende van het advies van de Hoofdbesturen, besloten de betrok ken personeelen tot vergaderingen op te roepen op Zaterdag 18 Maart a.s, waar alsdan verslag zal worden gegeven van de voorstellen der werkgevers en een uitspraak zal worden gevraagd, de Hoofdbesturen te machtigen tot het stellen van een ultima tum. Gistermorgen om even acht uur heeft een bewoner van pand 1° a ln ae Slotboomstraat een afschuwelijke ontdekking gedaan. Hij bemerkte, dat de deur, welke toegang geeft tot de zolderverdieping openstond. Op de trap la® het ontz'eW® lichaam van den be woner van een zolderkamer, den 48-jarigen ongehuwden man p. Langelaar. Hij lag met het hoofd naar benéden, dfit bekneld zat tusschen de onderste trede en den muur. De bewoner van de tweede étage heeft onmid dellijk telefonisch een dokter gewaarschuwd, die dèn dood constateerde. Tevens stelde deze vast, dat de dood reeds vóór Zaterdag avond elf uur moest zijn ingetreden. Vermoedelijk is de ongelukkige Zaterdag avond in het donker gestruikeld en van de trap gevallen. KAN IK \AN U GEN Van /n>NST£Nf TWEE PATROUILLE- MANNEN? U GELOOFT DUS, MlET DAT Di'E PANTER KAN ae'S.TAAN; MAAR IK VERZEKER u DAT Kunt PLAN NEN DWAAS» Zaterdagmorgen om ongeveer zeven uur voer op de Nieuwe Maas het motorvracht- schip „Odor" van de N V. „Vola" Trans port Maatschappij en kwam ter hoogte van den Strekdam te Kralingscheveer tenge volge van den mist in aanvaring met een anderen schipper- Er werd naar den kant gevaren teneinde de schade, w.elke niet bij zonder groot was, te regelen- Eveneens ter hoogte van den Strekdam kwam aangevaren uit' de richting Rotterdam, dus naar boven het binnenschip „Chur" van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf, schipper J. Kruizer Aan bakboordzijde van dit ben zineschip, hetwelk ruim 240 M3- benzine aan boord had, voer het motorvrachtschip „Jacomina Cornelia". Het was op dat mo ment nog vrij mistig. De „Chur" welke iets moest uitwijken voor dé „Jacomina Cornelia" kwam daar door in aanraking met het hierboven ge noemde motorvrachtschip „Odor" en liep tengevolge daarvan aan bakboordzijde uit, waardoor een aanvaring werd veroorzaakt met de „Jacomina Cornelia". De „Chur" be kwam aan bakboord een groot gat met het gevolg, dat de lading benzine wegstroom- de, welke plotseling vermoedelijk door 'wrij ving in brand is gevlogen De schipper van de „Chur" heeft zich gehaast zoo spoedig mogelijk met zijn benzineschip aan den wal te komen aan de zijde van Kralingscheveer, waar hij ging liggen aan den steiger van Fop Smit. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en spoedig verscheen spuit I van Kralingsche veer en onder leiding van brandmeester L- Bol werd met twee stralen de branden de op het schip en het water drijvende ben zine gebluscht. Intusschen waren ook nog naar den brand gekomen de gereedschappenwagen no. 1 en de slangenwagens 23, 4, 5, 7 6 en de Ha vendienst V en VII. Het dek van de „Chur" was kokend heet geworden en omdat er ge vaar bestond voor explosie werd onmiddel lijk het rooken verboden aan den wal, ter wijl de booten uit de omgeving zich moesten verwijderen. Bij het blusschingswerk waren mede aan wezig de havenmeester A. Kortlandt en de hoofdlieden G- van Sillevoldt en A. van Gunsteren. paar ook de „Jacomina Cornelia" water- maakte en dreigde te zinken is een boot van Van der Graaf en Koelman's Berging en Transportbedrijf langszij gekomen om met pompen het motorvrachtschip drijvende te houden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Gisteravond omstreeks kwart over tien heeft zich een verkeersongeval voorgedaan in de Eerste Middellandstraat. De 28-jarige motorrijder J. G. Koelewijn, wonende in de Zevenhuissteeg, reed in de richting van de binnenstad, toen uit de andere richting een motorwagen van lijn 4 naderde, bestuurd door P. N., wonende in de Aert van Nes straat. Waarschijnlijk doordat de motorrijder plotseling gas gaf, verloor hij de macht over het stuur en met groote snelheid botste hij op tegen de linkerzijde van den bijwagen van genoemde tram. De man werd een eind mee gesleurd. Met ernstige verwondingen aan het hoofd is hij per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij is opgenomen, vervoerd. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. De bekende Douwe Egberts' Tabaksfabriek, Koffiebranderij en Theehandel heeft dezer dagen een filiaal geopend te Rotterdam- De Rotterdamsche winkeliers zullen daardoor sneller bij hun bestellingen op Douwe Eg berts' koffie, thee of tabak geholpen kunnen worden. Een service, welke men in een stad als Rotterdam eigenlijk reeds te lang heeft gemist. De grondslag van deze onderneming werd voor ongeveer twee eeuwen gelegd door een jeugdigen Fries, die met zijn gage van sche peling een kleine zaak aan den wal opende. Steeds weer behielden nazaten van den on- dernemenden stichter de leiding van het be drijf, zoodat thans het vijfde en zesde ge slacht van vader op zoon het beheer voeren. Ook al om deze origine mocht D.E., welke te Joure en te Utrecht groote fabriekscom plexen heeft, niet langer in Nederlands eerste havenstad ontbreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2