STILLE OMGANG IN DE SNEEUW. rijsïss tsr dcn berkel en rodenrijs. M/* \NI 2(1 M 1039 Een speling van liturgie en natuur. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem onder de pelgrims. De Maasstad was weer goed vertegenwoordigd. „MODE REJNDEZ-VOUS OP ZEE". HILLEGERSBERG. VROUWELIJKE VRIJWILLIGE HULP. Doel en streven van nieuwe stichting. de In magazijn „De Bijenkorf". VERNIEUWING DORPSSTRAAT. BUSVERBINDING HILLEGERSBERG - ÜVERSCH1E-SCH1EDAM-KETHEL. COMITÉ „JULIANALAAN". AANRIJDING. OVERSCHIE. JUBILÉ. BACH'S JOHANNES PASSION. R. K. AVONDVAKTEEKENSCHOOL. VOORWEDSTRIJDEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. BRAND. VL AARDINGEN. drie gouden jubilarissen. DE WONINGSTICHTING. EXAMEN HUISHOUDKUNDIGE. IJSSELMONDE. 'i Zondag Laetare onder het octaaf van het feest van het H. Sacrament van Mirakel De liturgie heeft voor een speling gezorgd, Waarover wij dezen Zondag nadenken als wij ons missaal opslaan en de natuur heeft achter willen blijven Een stille omgang met sneeuw heeft zij ons ditmaal getooverd, waarover vannacht velen hebben loopen peinzen die door de straten van Amsterdam den weg volgden der duizenden, die jaarlijks rend het Mirakel der biddend en meditee. Stede herdenken. Het is alsof de winter, die op het punt staat afscheid van ons te nemen, nog eenmaal wil laten zien dat er ook een winterkleed is, dat betooverend werken kan. Eeuwen geleden trok de Mirakelprocessie door de straten van oud Amsterdam met alle pracht en praal, die een Middeleeuwsche processie kon ontplooi en. Wij hebben daar nog afbeeldingen en oor konden van, die 't onze fantasie gemakkelijk maken. Burgemeesters droegen de baldakijn en vertegenwoordigers van allen, die een aan deel hadden in het cultureele, godsdienstige en economische leven van Amsterdam maa - ten deze jaarlijksche processie tot een feess, Zooals men dat in de Middeleeuwen verstond. Zaterdagnacht zorgde de natuur voor een feestelijke verrassing. Sinds de rfef°r™ 'S de plechtige processie in Amsterdam ver boden en al hSbben de katholieken van Ne derland de traditie bewaard, die Middel eeuwsche pracht moeten we missen en we zijn daarom dankbaar voor de kleine com pensatie waarvoor de natuur gezorgd heeft. Om een uur of twee, toen dé eerste groepen reeds ongeveer een uur onderweg waren, kwamen de eerste vlokken en tot na vieren bleef het dwarrelen, zoodat er op de open pleinen, waar de duizenden stil en ingeto gen langs trekken een wit kleed werd ge spreid, waarin Amsterdam nog stemmiger leek. Zeshonderd jaren zijn voorbijgegaan en er is sindsdien veel veranderd, maar wat bleef, dat is deze krachtige Mirakeldevotie die na 1881 weer tot nieuwen bloei is gekomen. In dat jaar namen enkele Amsterdammers het initiatief, om dat, wat sluimerde in parti culiere devotie weer uit te breiden tot een gezamenlijke actie. Sindsdien neemt het aan tal pep,rims weer toe en komt men van ^®inde en ver ieder jaar onvermoeid naar de hoofdstad, waar ditmaal de voetstappen van vele duizenden voor korten tijd in de sneeuw u'6Tden "vastgelegd, als om de herinnering even-Vast te houden aan de velen, die weder- oni getuigden van hun geloof in het Wonder bat Zeshonderd jaar geleden geschiedde. Voordat Zondag de dag aanbrak was het witte kleed als bij tooverslag verdwenen en degenen die in de eerste schemering Amster dam zagen, hoorden de regen kletteren in de kille straten. De duizenden, die van hun godsvrucht getuigden zagen Amsterdam heel anders en be onaangename drens-regen werd hun bespaaid. Het bestuur van het Gezelschap van den Stillen Omgang, dat zooals gebruikelijk om twaalf uur de H. Mis bijwoonde in de kapel van het Maagdenhuis, opgedragen door prof. Molkenboer uit Nijmegen, was om een uur present om den grooten stroom op te vangen, die zich van de stations naar het Spui begaf, waar de omgang een aanvang neemt. Men heeft het dit keer bijzonder getroffen met de moeilijkheid die zich steeds weer voordoet om dezen eersten stroom zoodanig te verdee- len dat de duizenden die ineens Amsterdam binnenstroomen allen ordelijk en geleidelijk hun plaats vonden. Door een inconvenient met een wissel bij het Weesperpoortstation waren n.l. eenige treinen uit het Zuiden met vertraging van drie kwartier binnen gekomen, zoodat men niet dien eers en toe- kreeg te yerwerken die anders wel "s hoofdbrekens kostte, op hude Stations waren de verkenners reeds de hSLpost, die van de te volgen routes op groep ft® zijn en waarvan er aan ie ere gewezen, >*Weetal als begeleiders werd oe- tweeden 6 organisatie heeft op dezen toevallige 0m?,an ook> begunstigd door deze gunstige weer andigheid en tevens door he De bestuursled»611 zeer vl°t verloop gehad, waren op hun postv?n den Stillen Omgang de wcg heen de Kalverstraat, waar voorts langs de gehens* terugvoert, terwijl damsche politie route de Amster- zorgsmaatregel, die e6ard was, een voor- Vipoft en waarvoor het V uitstekend effect dankbaar betoont Er 1it zich dan ook te Warmond aanwezig, ditmaal onder leiding van mgr H J. M- Taskin, president van het groot seminarie te Warmond en proost van het Kathedraal Kapittel van het bisdom Haarlem. De groep Eindhoven, welke onder leiding van vijf priesters aanwezig was, trok van nacht bijzonder de aandacht, evenals de Utrechtenaren, die, in drie groepen verdeeld waren opgekomen. Ook dit jaar is weer een groot aantal Rot- terdamsche bedevaartgangers opgegaan naar de Heilige Stede, om daar, tezamen met hun duizenden en nog eens duizenden mannelijke geloofsgenooten uit alle oorden des lands, fier te belijden de waarachtige tegenwoor digheid van Christus in de H. Eucharistie en zich te mengen in die grootsche, machtige zwijgende schare van biddende katholieke mannen, gekomen om openlijk te getuigen van hun geloof en trouw aan den levenden God. Katholiek Rotterdam heeft met deze keu rige deelneming zijn traditie hoog in eere ge houden. Moge het aantal Rotterdamsche deel nemers aan den nachtelijken schoonen bede tocht ter eere van het H. Sacrament van Mi rakel elk jaar nog aanzienlijk toenemen. Van het totaal aantal, bedevaartgangers hebben er 1200 de reis met twee speciale treinen gemaakt, terwijl een flink aantal den tocht met autobussen heeft volbracht. Vóór het vertrek uit Rotterdam is in de kerken van den H. Ignatius aan den West zeedijk en den H. Dominicus aan de Hoog straat een Lof gecelebreerd, resp. door de zeereerw- paters H. A. J- Janssen S.J. en Rosarius van der Linden O.P., beiden pastoors der genoemde kerken. Een enthousiast en treffend woord van opwekking werd tijdens deze oefening tot de bedevaartgangers ge sproken door pater A. Hulsbos S.J. en pas toor van der Linden O.P. Na afloop van het Lof begaven de bedevaartgangers zich naar het station D.P., Feijenoord en Beurs, van waar de extra treinen kort na elkaar te onge veer 0.15 uur vertrokken. Groep III, volksbondkring Delfshaven, ver zamelde zich om half tien in de kerk van den H. Anthonius Abt, waar kapelaan H. W. j. Verbeek een kort Lof celebreerde en een treffende toespraak hield. Tijdens de treinreis werd driemaal een Ro zenhoedje gebeden en wel onmiddellijk na het vertrek voor den bloei van het katholieke geloof in Rotterdam, nabij Leiden voor den vrede onder de volkeren en voorbij Haarlem voor den geest van wederzijdsche waardee ring onder de menschen. Om ongeveer kwart over 1 uur had men de hoofdstad bereikt. Groep I begaf zich van het Centraal Station onmiddellijk naar de kerk van den H. Fran- ciscus Xaverius (de Krijtberg), waar het H- Misoffer werd opgedragen door pater A. Timmers S.J., terwijl kapelaan H. Steur van de H. Barbara de predikatie hield. Onder de H. Mis naderden alle deelnemers tot de H. Tafel. Na afloop begaf groep I zich naar het Spui voor het gezamenlijk houden van den Stillen Omgang. Groep II maakte, na aankomst in de me tropool, onmiddellijk den Stillen Omgang en woonde daarna de H. Mis bij in de O. L. Vrouwekerk aan de Prinsengracht 754, welke werd gecelebreerd door kapelaan L. C. Schin kel van de parochie van de H. Elisabeth, die tevens de predikatie hield- Ook daar com municeerden alle deelnemers en werd na afloop een korte luide dankzegging gehou den. In den prillen Zondagmorgen trokken de Rotterdammers, gesterkt in hun geloof en Godsvertrouwen en innig voldaan, aan Chris tus Eucharisticus 't offer van hun nachtrust te hebben gebracht, naar de Maasstad terug. zorgsniaatregel ..rn n«1M 111» m - '•♦MJ U\.nUUU ^estuur zich steeds neef niets voorgedaan wat maar harmonieerend zou kunnen \vOT.rimgszins dis" aen genoemd. Veertigduizend 1 Pelgrims. Het aantal deelnemers was ditmaal grooter dan de vorige week. BehaiVewe^ troepen uit Amsterdam van welke stad d* den nacht van Zaterdag p g twee- vierduizend »i< Noord Holland Friesland en ZOo zouden stateeren dat er uren lang aan een stuk p« gnms van buiten Amsterdam rondtrokke 66rst om vier uur de beurt kwam aan e Amsterdammers, dan heeft men beter beeld. Van een tot vier uur.een onaxg broken stoet van circa veertig duizend pel' grims, die met extra treinen in de hoofdstad waren aangekomen. Priesters, religieuzen, leeken, kinderen, soldaten, eenvoudige men schen die hun boterhammen aan een touwtje hadden gebonden aan den knoop van hun jas, wijdbroeken uit de visschersplaatsen rond het IJsselmeer, dorpelingen, stedelingen, al len broederlijk vereend, getuigend van hun geloof in de Waarheden die den diepen on dergrond vormen van de 600-jarige Mirakel devotie. Onder de vele pelgrims bevond zich o.m. ook Z. H. Excellentie de Bisschop van Haar lem Mgr. J. P. Huibers ,die na afloop om zes Uur in de kerk van het Begijnhof de H. Mis heeft opgedragen voor de groep Haarlem. Dr. Willebrands, kapelaan van het Begijnhof, Verleende Z. H. Excellentie hierbij assistentie. Verder was in der, langen stoet o.m. nog een groep theologanten van het groot seminarie In onze stad is onder eere-presidium van de eöhtgenoote van onze burgemeester, me vrouw J. C. Oud—Fischer een Stichting in het leven geroepen, welke stichting zich aandient onder den naam van „Vrouwelijke vrijwillige Hulp of kortweg V. V. H. De presidente van den Algemeenen Raad mej. dr. J J. van Dulleman heeft deizer dagen een korte uiteenzetting gegeven van doel en streven der Stichting, welke is gehuisvest m een groot pand aan de Westerlaan 1, en welk pand geheel belangeloos door de eige- nairese is beschikbaar gesteld. Na de moeilijke dagen van September, al dus de presidente, hebben verschillende da mes in onze stad gemeend, dat het aller noodzakelijkst is in deze tijden aan oneven wichtigheid, onbarmhartigheiden egoïsme, de handen meer dan tot nu toe het geval is geweest, ineen te slaan. Er wordt on getwijfeld op velerlei terrein reeds veel ge staan, maar de vrouwen moeten er zich van overtuigd houden, dat wanneer oorlog ons mocht bedreigen of epidemieën of welke rampen ook zich zullen voordoen er geen voldoende medische hulp en verpleging zijn; dat noch voor de voedseldistributie, noch voor voorziening in kleeding, dekking en onderdak voldoende maatregelen getroffen zijn- dat voor de verzorging van kinderen, van verpleegden in gestichten, van vluchte lingen en andere hulpbehoevenden geen leidsters en helpsters voldoende getraind werden, dat er tenslotte honderden diensten zijn, waarin niet of wiet voldoende voorzien is en waarin geoefende vrouwen volledig (goed werk zouden kunnen doen. Vrouwen van alle standen en van welke politieke of religieuse overtuiging ook, kunnen goed samenwerken. Dat is bewezen bij het knoopen van een tapijt bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en bij het klaarmaken der luiermanden toen H.K.HT Prinses Beatrix moest geboren worden. Er wordt reeds veel gedaan op sociaal terrein, maar zoo zeide de presidente, er kan toch altijd nog wel meer gedaan wor den. In de stichting „Vrouwelijke Vrijwillige Hulp" is plaats voor iedere vrouw, die den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. Voor het welslagen van den arbeid, welke wij ons voorstellen, is het echter noodig, dat men zich een behoorlijken theretischen grondslag heeft eigen gemaakt. Met tienduizenden exemplaren tegelijk zal het programma der Stichting over de stad worden verspreid. De vrouw zal zich bewust moeten worden van haar verantwoordelijkheid voor de dingen om haar heen. Eerst dan zal in haar groeien gemeenschapsbesef. Wil men zich echter van zijn gezamen lijke taak naar behooren kunnen kwijten, dan dient men naast een speciale opleiding daartoe, eerst in algemeene 'trekken enkele richtlijnen te bezien. De Stichting stelt zich dan ook voor verschillende cursussen te géven. De minimum contributie bedraagt per iaar één gulden, terwijl vrouwen van werkloozen Slechts 25 cent per jaar betalen behandelen: hoe kan men verspreiding van besmettelijke ziekten voorkomen. Na het volgen van den hoofdcursus kan ieder deelnemen aan een of meer van de vijf elementaire cursussen, elk van acht leden. Deze cursussen handelen over E.H.B.O., luchtbescherming, ziekenverpleging thuis, kinderverzorging en opvoeding, voedings leer en koken, rhythmisohe oefeningen en gymnastiek. Hierop worden tenslotte weer vervolgcursusen gegeven. Er komt veel kijken. Wil men de zaak, zooals hierboven voor gesteld goed voor elkaar hebben, dan komt er natuurlijk veel kijken. De Stichting is een eind op streek maar er ontbreekt nog veel. Het huis aan de Westerlaan is belange loos afgestaan. Noch huur noch belasting be hoeft men op te brengen. De meisjes van de school voor Vrouwenarbeid hebben het huis wat men noemt schoon gemaakt. De gemeente, zoowel als particulieren en firma's hebben reeds verschillende toezeggingen gedaan of bijdragen gegeven, maar als men zoo het huis' aan de Westerlaan eens door wandelt met zijn verschillende cursuslokalen en zijn groote aula met 150 plaatsen, nu dan is, men er nog lang niet. En daarom hoopt men, dat zij die niet in de gelegenheid zijn werkend lid der V.V.H. te worden en ongetwijfeld zullen sympathi- seeren met het doel en streven, hun bijdra gen zullen storten op giro R. Mees en Zoonen no. 6400 ten gunste van de rekening V.V.H. Dok vele zaken in natura heeft men nog noodig en wenseht men op dat gebied iets af te staan, dan heeft men slechts het tele foonnummer 55222 op te bellen. Teneinde alle lagen der burgerij te be reiken zal in het belang van de Stichting Vrouwelijke Vrijwillige Hulp een groote propagnda-week worden gehouden van 20 tot en met 29 Maart a.s. Overal zullen af fiches worden aangebracht, spandoeken zul len op verschillende punten in de stad wor den opgehangen, de tram zal reclame ma ken, aan de kiosken zijn de programma's verkrijgbaar onder het motto: „Wij willen doen, wat geen echte vrouw laten kan: hel pen 'in nood, paraat zijn, nu en dadelijk". Rest ons nog te melden, dat de Stichting wordt bestuurd door een Algemeenen Raad, bestaande uit het dagelijksch bestuur en vijf commissies, waarin zitting hebben dames van iedere politieke of religieuze overtui ging, teneinde de samenwerking zoo he'cht mogelijk te maken. Met medewerking van de directies der Holland-Amerika Lijn, Cunard White Star Line en Compagnie Ginerale Transatlanti- que heeft de directie van de N.V. Magazijn de Bijenkorf in haar groote warenhuizen zoowel te A'dam, Den Haag als Rotterdam verschillende attributen en tafereelen laten aanbrengen, welke herinneren aan de groote luxe-ocean-steamers „Nieuw Amsterdam", „Normandie" en „Queen Mary". De moderne techniek heeft de werelddeelen dichter bij elkaar gebracht, ook Parijs en New-York en een van de gevolgen hiervan is een inten sieve uitwisseling van mode-gedachten, Ter wijl vroeger Parijs gaf en New-York ont ving, bestaat er nu een uitwisseling van ideeën en de uitvoering daarvan. De groote oceaan-stoomers zijn die middelen, welke deze productie van fantasie en smaak uit twee werelddeelen snel over- en weerbren- gen. Uitgaande nu van deze gedachte en het feit, dat de groote internationale luxe-sche pen' tot die plaatsen behooren, waar men het eerst de nieuwe modescheppingen kan be wonderen koos de Bijenkorf als leidmotief en achtergrond voor de opening van het voorjaarsseizoen „Mode rendez-vous op zee Men heeft in het huis van de Bijenkorf een sfeer van zee en scheepvaart gebracht en het is waarlijk de moeite waard om daarvan te gaan genieten. In de groote lichthal van het Rotterdamsche huis zijn twee 15 meter hooge masten met volledige takelage ge plaatst. Men ziet een zestal groote reddings booten hangen in de davits. Boeien, ankers, stuur-installatie enz. enz. teveel om op te noemen, zijn op daarvoor geschikte plaatsen opgesteld. De schoorsteenen en de luchtko kers ontbreken niet. Op de eerste etage in de confectie-afdeeling is de wintertuin van de „Normandie" nagebootst met een uitzicht OP zee- Onze groote bewondering gaat echter uit naar de eiland-etalage, waar het „mode ren dez-vous op zee" in zeventien aansluitende etalages naar buiten aanschouwelijk wordt gemaakt. Al deze etalages geven tafereelen uit het leven aan boord der luxe-steamers weer Deze tafereelen-zijn als achtergrond gekozen om het publiek de nieuwe mode 1939 te toonen. We doen slechts een keuze. Zoo zien we een etalage, waar de passagiers op het promena dedek van het ss. „Nieuw Amsterdam ver" toeven, kort voor het begin van het diner. Elk oogenblik kan men den gongslag ver wachten. Sommige passagiers zijn reeds ge wend aan de zeelucht en zijn gekleed in avond-toilet; anderen beschermen zich door een vlotten mantel of een bont-cape. Een volgende etalage levert het sprekende bewijs, dat het niet altijd mooi weer is PP zee. Dat zijn de dagen, waarop de zeeziekte haar offers eischt en waarop de railing aan menigen landrat het laatste houvast biedt. Keuken prestaties worden dan niet op prijs gesteld en men verlangt medicamenten en vooral warme kleeding en plaids. De etalage waarin het ontwaken in een luxe-hut wordt behalve het interieur De huizen Dorpsstraat 7884 zijn ver kocht om onder sloopershanden te verdwij nen. Op dezelfde plaats zullen eenige nieuwe panden verrijzen, zich aansluitend bij den nieuwbouw van de Dorpsstraat, hoek Free- ricksstraat. Op 28 Augustus van het vorige jaar nam de R.E.T. de busverbinding Kethel-Hillegers- berg vice versa in exploitatie over, onder lijnnummer L. Met ingang van heden is, wegens aanvaar ding der vergunning, krachtens art. 7, lid 9 van het Reglement Autovervoer Personen, de R.E.T. exploitante van den autobusdienst Kethel-Sehiedam-Overschie-Hillegersberg. Het oude traject strekte in Hillegersberg tot aan de Moienlaan, doch dit laatste ge deelte, van de Molenlaan tot den Kleiweg, vervalt van heden af. Practisch was dit gedeelte reeds uitge schakeld, omdat slechts twee maal per dag naar de Molenlaan werd gereden, n.l. om 10.15 des morgens en 11.15 des avonds. Alle diensten vertrekken nu van de Koot- sche Kade en eindigen hun rit op dezelfde plaats. In de dienstregeling en de tarieven worden overigens geen wijzigingen aange bracht. De eerste dienst vertrekt van Hille gersberg om 5.59 (Zondags 6.38 en de laatste dienst om 23.23. Het Comité „Julianalaan", bestaande uit bewoners van genoemde laan, heeft hare werkzaamheden hervat en wel met het oog op de gebeurtenis die in Augustus a s. in het Prinselijk gezin wordt verwacht. Het dag- bestuur wordt gevormd door de heeren C. J. H- Lindemans, voorzitter; H. p Wurth, penningmeester en E. I. Olman, secretaris. Reeds zijn plannen besproken voor een feestelijke versiering van de laan, het orga- niseeren van een groot kinderfeest en zoo mogelijk ook een feest vooj: de grooteren. 1. P. B v. d. Burg, aftr.; 2. C. L. Schin kel, aftr.; 3 L. H. v. Rijn aftr.; 4. A. Overde- vest; 5. A. Th. Hijdra; 6. A Loeffen; 7 Th. v. Es; 8. M. J. Bolleboom; 9. J. v. d. Bulk Gzn.; 10. J. W. Maree; 11. C. v. Rutten. De beide zittende raadsleden R. C- Soe- terbroek en C. Vonk wenschten geen herbe noeming te aanvaarden. uitgebeeld, laat ons van een dergelijke hut ook zien de ko te- de elegante vrouw. Weer een andere etalage toont ons den boottrein ïfi Cherbourg. De reizigers zien in de verte den oceaanreus, die hen naar de nieuwe wereld zal brengen Nieuwsgierig als de dames zijn, steken zij de hoofden door het raam en verschaffen ons daarmede het genoegen hun nieuwe hoedjes te bewonderen, welke zij juist in Parijs heb ben gekocht. Iedere etalage, welke een uitmuntend schetsje geeft van het leven aan boord van rip machtige zeekasteelen, is benut om de voorgrond te stellen. Het beele huis van de Bijenkorf staat trou wens in het teeken van zee en scheepvaart. Vele leden van het personeel zijn gekleed in de uniformen van stewardess, linnenmeis jes, liftboys enz. enz. En zij, die geen um formen dragen, 4jn voorzien van halsdoek jes, waarop o.m. de hierboven genoemde drie groote oceaanstoomers zijn afgebeeld. Ook de keuken staat in het teeken van de lucullus-prestaties waarvan men aan boord van de zeekasteelen kan profiteeren Prachtige foto's wijzen de bezoekers op de nieuwe modekleuren als turquoise, blue en cyclame Ook het mooie affiche van Hordijk uit Laren is de aandacht waard. Op een waarlijk zeer origineele en sug gestieve wijze, welke ieders bewondering zal hebben toont de Bijenkorf het publiek de nieuwe voorjaarsmode, t Is werkelijk een stunt! toilet-benoodigdheden van Het programma. De hoofdcursus van de Stichting wordt geopend door den burgemeester van Rotter dam mr, p. j oud, Woensdag 29 Maart a.s. in he groote Doelezaai met als onderwerp de geestelijke en moreele herbewapening. Verder zuiden Van begin April tot medio Mei de navolgende cursussen worden ge geven m het V.v.H.-huis aan de Westerlaan. Or. Joh. v. d. Spek directeur van de Inrich ting Maasoord en dr. h. c. J. M. van Dijk, hoofd van de afdeeling int. geneeskunde van het St. Franciscus Gasthuis zullen spreken nver de juiste geestelijke houding in tijden spanning en gevaar. sociale taak van de Vrouw in de aatschappij zal worden behandeld Uitvcering door het R. K. Gemengd Koor Op Zondag 2 April a.s. 's middags om half drie zal het R. K. Gemengd Koor, dir. Nico Verhoeff in de Doelen te Rotterdam de Jo hannes Passion van Joh. Seb. Bach uitvoe- ren. Medewerking verleenen: Hélène Ludolph, Jeanne van de Rosière, Corn, van Munster, Johan Lammen en Lucien Louman. Verder aan het orgel: Aug. Smets, cembalo: Rie Kool en Orkestbegeleiding: Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest. Voor hen, die eens willen kennis maken met het avondvakteekenonderwijs bestaat gelegenheid de openbare les bij te wonen op Vrijdagavond a.s. van half 8 tot half 10 in de R.K. Vakteekenschool, Overijsselschestraat 49, Rotterdam-Zuid. van De nieuwe mi door mej dr. J- J' van Dullemen> directrice u» hbs voor meisjes. Mej. h. j. g van de H-B.o- spreken over onze van den Berg, voedselschaarschte. opvoeding in tijden wij 0ns in onze Het onderwerp: 'hoe red^ gchaarschte aan huishouding m tijden van Hoor mei E materialen zal worden behandeid door me^ G. Pabbruwe, directrice van de Scho Vrouwenarbeid, mej. G. G- M. de ree trice School voor Kinderverzorging en Opvoeding zal spreken over Kinderverzen ging in moeilijke tijden er mevr. G. H. A. 'V»n der SpekReyerse zal het onderwerp Gistermoigen omstreeks half elf werd brand ontdekt in den winkel van foto-arti kelen van L. Philips aan den Rotterdamschen Rijweg. Het vuur. dat voornamelijk aan de achterzijde woedde dreigde een oogenblik over te slaan naar het naastliggende pand. De brandweer, die de vlammen met de mo torspuit en slangen op de waterleiding be streed, wist echter het vuur te beperken tot den winkel en da daarachter liggende ruim ten. Deze zijn dan ook totaal uitgebrand; de bovenbewoners kregen nog waterschade. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid vast komen te staan; de schade, die nogal belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. R.K. STAATSPARTIJ. De afdeeling van de R.K. Staatspartij zal op Donderdag 30 Maart a.s. een zeer be langrijke ledenvergadering houden in het R.K Vereenigingsgebouw, in welke ver gadering de commissies van advies benoemd zullen worden, die tezamen met de bestuurs leden uit Vlaardingen en Vlaard.Ambacht, voor elke gemeente apart het politiek zullen vaststellen. Bovendien zal op Maandag 17 April a.s. een groote propaganda-vergadering worden gehouden met het oog op de a.s. Statenver kiezing van 19 April. In deze vergadering zal als spreker op treden de heer W, J. J. M. Rademaker, te Schiedam, candidaat voor de Prov. Staten. In deze vergadering zal men tevens, dank zij de moderne techniek, kunnen beluisteren den bekende Radio-Priester Henri de Greeve, Z.Exc. Min Goseling, Mr. T. Ver schuur, voorz. der R.K. Staatspartij en Dr. Deckers, voorzitter der R.K. Tweede-Ka- vijf-minuten- mer-fractie, ieder In een Op den hoek van den Electroweg is Vrijdag- I speech, middag de heer J. B., die met zijn 4-jarig I LUCHTBESCHERMING, zoontje op het stuur daar fietste, aange reden door een auto. De fiets werd door de n - toegankelijk voor auto gegrepen.waarop'1^2^® Ste™ einde de burgerij voorlichting te de straat smakten. In zijn auto bracht de be 1 stuurder, de heer J. D. uit Rotterdam, den vader, die een hoofdwonde, en het kind, dat een verwonding aan het gelaat had bekomen, naar het ziekenhuis aan den Bergweg, alwaar het kind ter verpleging is opgenomen. geven over maatregelen bij oorlogsgevaar. De cursus zal 5 avonden omvatten, verdeeld weken. De eerste les zal gegeven in het over 5 worden op Woensdag 22 Maart a.s., lokaal Zomerstraat (oude Ambachtsschool). Besproken zullen worden de volgende onder werpen: Luchtverdediging; zelfbescherming; E. H. B. O.; organisatie Luchtbeschermings dienst; Blokbrandweer. HET GELE ZWEMBAD. Zaterdag is De Witfs Bergings Mij. begon nen met het lichten van het gezonken gele zwembad. GEMEENTERAAD VL.-AMBACHT, In de te Vlaardinger-Ambacht gehouden Zondag 19 Maart was het 50 jaar geleden, dat de heeren C. A. v. d. Burg, R. C. Soeter- broek en H. Wijsman als kleine zangertjes op het kerkkoor kwamen. ffJa 50 Jaar lang hebben zij nu deel uitgemaakt Gemeenteraadsvergadering was o.m. ihgeko- van het zangkoor en behooren tot de trouw- men een schrijven van Ged_ Staten, houdende ste en meest verdienstelijke leden hiervan, kennisgeving van hun openbare zitting op De kerkelijke viering van deze jubilea werd 25 April a.s., ter behandeling van de beroep- Zondae eevierd. De Hoogmis werd door den schriften tegen het raadsbesluit d d. 24 No Zeereerw. Heer pastoor tot hun intentie op- j.l. tot onbewoonbaarverklaring van eenige gedragen, Door het zangkoor werd onder leiding van den heer H. J. v. d. Spek een meerstemmige Mis voor mannenkoor ten gehoore gebracht. Voor de H. Mis werd het Veni Creator en na de H. Mis het Jubilate Deo gezongen Onder de H. Mis hield de Zeereerw. Heer Pastoor een korte toespraak, waarbij Z.Eerw, de drie jubilarissen huldigde voor hun vele en mooie werk, in dienst van Onzen Lieven Heer verricht. Vijftig jaar Gods lof gezongen heeft groote geestelijke waarde en Z.Eerw. was er van overtuigd, dat God hiervoor zijn zegen en genade aan hen zou schenken. Na de Hoogmis vereenigden zich alle leden van het zangkoor, met de jubilarissen en hun dames in de Pastorie, waar o.m. de Burge meester en Mevr. Gründemann en de leden van het Kerkbestuur de jubilarissen kwamen gelukwenschen. Donderdagavond werden in de voorwedstrij den van het persoonlijk kampioenschap van Rotterdam, de volgende beslissingspartijen ge speeld: Groep A: Jac. BullerPion 02. H. WittewrongelG. H. van Leeuwen. Door dezen uitslag komt Pion in den eind strijd. In deze* herkamp behaalde hij zeer fraai, 6 punten uit 3 partijen! Groep C: C. HeyJ. H- Ausems afgebroken in iets betere stelling voor Ausems. Groep D: Th. v. DaalhuizenC. Kusters 2—0. Hier komt in den eindstrijd Th- v. Daalhui zen met 3 punten uit 2 partijen. Bij den raad is ingekomen een schrijven van den heer jhr. M. J. S. de Jonge van Èlle- meet, waarbij hij ontslag neemt als lid en voorzitter van het Bestuur der Stichtiag tot Beheer en Exploitatie van Woningen te Rot- 1 terdam. Heden herdacht de heer P. Patijn, zeilma- kerihaos bil de N V. Handelsvennenootschap v h Hendr Veder te Rotterdam den dag, dat hij voor 40 jaar bij deze zeilmakerij en scheepstuigerij in dienst trad- Des morgens werd de jubilaris op het privé-kantoor door den directeur, den heer W. Schalkwijk ontvangen en toegespro- k°De heer Schalkwijk dankte den jubilaris voor den grooten ijver en nauwgezetheid, waarmede hij steeds zijn werkzaamheden had verricht, en overhandigde hem een cadeau onder couvert. Daarna werd de jubilaris door den be drijfsleider toegesproken, die hem een stof felijk blijk van waardeering overhandigde. Heden herdacht de heer W. Kelder het feit, dat hij voor 40 jaren, als fabrieksbaas bij 'de firma J. A. C. van Rossem alhier in dienst trad. Met zijn familie werd hij op het prive- kantoor ontvangen en aldaar door den fir mant, den heer L. van der Pol, toegesproken, die hem daarbij een geschenk in couvert overhandigde. Verder werden hem vanwege het kantoor- en fabriekspersoneel geschenken aangebo den, waarna een ieder gelegenheid kreeg den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. Tijdens de felicitaties kwam het bericht binnen, dat hem, door H. M. de Koningin de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was verleend. Aan de Rotterdamsche Huishoudschool Graaf Florisstraat, zijn geslaagd voor Rijks akte N VII, theoretisch gedeelte, de dames: L. Beekers, G. W. Dirksen, A. E. van Gen- deren, M. M. Kooy, C. Verboon, S. Vlug. AF gewezen: geen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... woningen. Op deze zitting zal hot gemeente bestuur worden vertegenwoordigd door den burgemeester en den gemeente-architect. De verschillende agenda-punten werden z. h. s aangenomen. Dé begrooting 1939 was teruggezonden omdat Ged. Staten eenige opmerkingen had den van administratieven aard, waar onder, de post onvoorzien met 1000 te verlagen en dit bedrag te voegen bij de reserve. Aldus werd besloten.- Voorts was een begrootingswijziging nood zakelijk geworden in verband met een inge komen schrijven van den Minister van So ciale Zaken, houdende bericht van goedkeu ring van het aanleggen in werkverschaf fing, van een recreatie-terrein. Met den aanleg van dit terrein, gelegen aan het einde der Sportlaan, zal, aldus deel de de voorzitter mede, begin April een aan vang worden gemaakt. De kapitaalsdienst zal door dit werk met ƒ5500 worden ver hoogd, welk bedrag in 10 jaar op den ge- Het drievoudig gouden feest werd nu nog wonen dienst wordt overgebracht. Verder zal enkel kerkelijk herdachthet is de bedoe ling na de Vasten hiervan een meer alge meene parochieviering te maken, TENTOONSTELLING. In de lokalen van de Fröbelschool der Eerw. Zusters had Zondag de tentoonstelling plaats van de geweldige hoeveelheid „kunst producten" die in het afgeloopen jaar door de kleinen van de bewaarschool zijn gemaakt. In de frissche moderne lokalen stond alles overzichtelijk en fleurig uitgestald en kreeg men een goede kijk op hetgeen door de Eerw. Zusters met de kleintjes wordt gedaan. Wat een werk, wat een geduld en opoffe ring moet dat alles hebben gekost, om die honderden werkstukjes geknipt, gevouwen, uitgeprikt, opgeplakt, gekleurd en in elkaar gezet te hebben Vol trots toonden de vele bezoekende klei nen aan vader en moeder, hetgeen zij zelf hadden gemaakt. Het moet voor de Eerw. Zusters een groote voldoening geweest zijn, dat zoo zeer velen een bezoek aan de ten toonstelling hebben gebracht, daarmede ui ting gevende van waardeering en dank voor het opofferende werk der Erw. Zusters. Ook de Burgemeester en mevr. Gründe mann brachten een bezoek aan deze tentoon stelling. RECTIFICATIE. Men verzoekt ons verbetering van een gedeelte van de rede door den heer Hijdra, geplaatst in 't Vrijdagavond in het 'ver slag van de vergadering van den RK. Volks bond. Het betreffende gedeelte moet luiden „daar er zeker ook arbeiders zijn, die bij de bestaande wanverhoudingen NIET vrij uitgaan" vervolgens dat arbeiders hun plicht verzaken door eigen rechten NIET te hand haven". In beide gevallen was het woordje NIET uitgevallen in het verslag. WETHOUDER SCHIPPER. Naar de vernemen heeft Wethouder Schip per aan het bestuur van de C. H. kiesver- eeniging medegedeeld zich wegens gevor derden leeftijd niet meer beschikbaar te stel len voor de a.s. raadsverkiezing. POLITIEK ADVIES. In de gehouden bijeenkomst van de ad viescommissie voor het opmaken van het po litiek advies voor de groslijststemming voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen werd de 1 volgende volgorde opgemaakt; aan loon een bedrag van 11.000 worden uit gegeven. Op 5 Augustus a.s. hoopt men het eerste gedeelte gereed te hebben, dat bij feestelijkheden dan gebruikt kan worden Om echter de omliggende gronden, die niet van de gemeente zijn, en ook bij het re creatie-terrein zijn geprojecteerd, in handen te krijgen, vond de voorzitter het gewenscht, dat de Raad thans het besluit nam, tot ont eigening daarvan over te gaan. B. en W. heb, ben destijds aan den heer J. Zuidgeest, eigenaar van den grond langs den Kethel- weg, groot H.A., een bedrag van 13.107,50 geboden, terwijl de eigenaar: ƒ30.030 vraagt, of ƒ2 per M2. De eigenaar van den grond aan de andere zijde, de heer Vlielander, was eveneens be, reid, den grond (14.220 M2.) a 2 te verkoo- pen, terwijl B. en W. een prijs van 0.75 hebben geboden. B. en W. zijn op de aan, bieding van 2 niet ingegaan en stelden thans voor, deze perceelen in het belang der, volkshuisvesting te gaan onteigenen. Dit voorstel werd zonder eenige discussie ol stemming aangenomen. Daarna ontspon zich een discussie over de wijze van verdeeling van dit terrein^ De heer Hoogerwerf (A. R.) achtte de ver, houding 2/3 deel voor voetbalterrein en 1/3 voor andere ontspanning minder gewenscht. Volgens spr. moet men bij een recreatie terrein de belangen van oze bevolking ih acht nemen en niet het grootste deel van een terrein besteden voor een betrekkelijk klein aantal jongelui, die daar voetbalwed strijden kunnen organiseeren. De voorzitter zeide, dat als hier een voetbalvereeniging zou worden opgericht, een wedstrijdterrein en een oefenterrein noodig zou zijn. Voorloopig echter zal het terrein één groot gazon worden, ten deele gedraineerd. Ho0 de verdeeling verder zal worden, is van later orde, waarover de Raad t.z.t, kan be* slissen. Nadat de heer Hoogerwerf gezegd had, zich nog te willen voorbehouden over da verdere bestemming van het terrein, werd ook dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM. Zaterdag kreeg het dochtertje van de fa milie A. v. H. alhier, 8 maanden oud, ko kende melk over haar lichaampje. Over dekt met brandwonden is het kindje naa* een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3