TREIN DAVERT VOORBIJ De overheid en de letteren. DE STORM, DINSDAG 21 MAART 1939 HET WIT-GELE KRUIS. TENTOONSTELLINGEN. ANNIE NEDERBRAGT—HERMAN VAN BORN. BURGERLIJKE STAND. Schepen op drift geraakt. Staking van den loodsdienst. Reportage achter schouwburg coulissen. GEM. ARBEIDSBEURS, ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. HET LEEKENAPOSTOLAAT. Herman de Man heeft een avontuur met een wethouder van een groote stad. MUZIEK IN ROTTERDAM. VOORDRACHT WILLEM ELSSCHOT. OPBRENGST COLLECTE, Verschenen is het jaarverslag over 1938 van de R. K. Vereeniging voor Volksgezond heid en Ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis", afdeeling Rotterdam. Het ledental bedroeg op 31 December 1938 1211 (31 December 1937: 812). Uit de maga zijnen werden 406 maal verplegingsartikeleri uitgeleend. Aan contributie werd ontvangen 2.600,79 en aan andere inkomsten 135,22, terwijl de uitgaven bedroegen 3040,64. De in 1937 tot stand gekomen regelingen met de aangesloten vereenigingen werden dit jaar wederom ingrijpend herzien. Met deze vereenigingen is thans de navolgende regeling getroffen: Met ingang van 1 Januari 1939 zal de R. K. Kraamverzorging aan de leden van het Wit-Gele Kruis 50 pet. reductie geven op hare tarieven voor Wijkkraamhulp. Tevens zal de R. K. Kraajnverzorging wederom hulp in de huishouding bij bevallingen in gaan voeren en wel tegen de navolgende tarieven: van 's morgens 8 tot 's middags 2 uur 10, (voor de leden van het Wit-Gele Kruis 5); van 's morgens 8 tot 's middags 5 uur 13, (voor de leden van het Wit-Gele Kruis 8). Bij het vijfde en volgende kind ontvangen de leden van het Wit-Gele Kruis op boven staande tarieven voor hulp in de huishou ding bij bevallingen bovendien nog 50 pet. reductie. De tarieven zijn berekend voor hulp gedurende 10 dagen. Zoowel de reduc tie voor Wijkkraamhulp als de reductie voor hulp in de huishouding zal ingaan 1 jaar na de aanmelding voor het lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis, behoudens bijzondere omstandigheden, ter beoordeeling van het bestuur. De R. K. Wijkverpleging zal aan de leden van het Wit-Gele Kruis dezelfde faciliteiten blijven geven als reeds bij de regeling van 1937 werden overeengekomen, t.w.: gratis recht op Wijkverpleging voor den duur van ten hoogste 6 weken en op medisch advies. De overige regelingen van 1937 t.o.v. de R. K. Kraamverzorging en de R. K. Hulp in de Huishouding blijven eveneens van kracht. De uitvoering van de samenwerking met de R. K. E.H.B.O. waartoe in principe we derzijds is besloten, is nog in studie. Door voormelde regelingen is thans de Vereeniging op een alleszins gezonde basis komen te staan, hetgeen reeds uitdrukking heeft gevonden in aanzienlijke aanwas van leden, die nog steeds voortgang vindt. De propaganda is met kracht ter hand genomen, waaraan mede bovengemeld resultaat is te danken. Intusschen is het ledental nog lang niet zoo als heb wezen moet. Het ligt in de bedoe ling de propaganda in de komende jaren met kracht door te zetten om zoodoende te ko men tot een ledental, dat voor Rotterdam noodzakelijk is. De voordeelen aan het lid maatschap van het Wit-Gele Kruis verbon den, zijn thans van dien aard, dat niemand, die zijn eigen belang in dezen begrijpt, af zijdig mag blijven. Een Katholiek belang van de eerste orde is hiermede tevens ge moeid. Een woord van hulde past hier zeker aan het adres van onzen voormaligen Voorzitter, Prof. Dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, die door zijn benoeming tot Hoogleeraar te Amsterdam het voorzitterschap in Juni 1938 heeft moeten neerleggen. Prof. van Bouwdijk Bastiaanse heeft in de moeilijke jaren de grondslagen gelegd, waarop thans een ge zond instituut is verrezen. Allen, die direct of zijdelings met het Wit-Gele Kruis-werk te maken hebben, hebben daarvoor van hun "groöte" erkentelijkheid doen blijken. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Dr. Van Bouwdijk Bastiaanse werd tus- schentijds voorzien door de verkiezing van Dr. C. A. A. Minderop tot voorzitter. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Pa ter Verhaar werd voorzien door de benoe ming van Pater C. J. M. Buschman O.F.M. tot bestuurslid op aanwijzing van de R. K. Vereeniging Hulp in de Huishouding. Moge het de Vereeniging gegeven zijn in de komende jaren onder de stuwende lei ding van haren nieuwen voorzitter en de actieve werkzaamheid van de propaganda- commissie tot grooten bloei te geraken. Tot 15 April zal in het Kunstnijverheids huis „De Distel", Schiedamsche Singel 65 b, Rotterdam, een tentoonstelling gehouden worden van schilderijen door J. Lodeizen. Aangiften van 18 Maart 1939. BEVALLENB. P. J. v. d. Werken geb. Dutarte z. A. de Wolf geb. v. Waardenberg d. M. Brugmans geb. IJzelenberg z. J. G. Mortimers geb.Bakker z. J. v. d. Sluia geb. v. d. Zwaai z. c. E. Braat geb. Stors- bergen d. D. Nieuwenhuizen geb. Mulder z. E. Sakko geb. v. Mourilc z. H. B. Witjes geb. Zoetman z. H. E. Kroon geb. Kleine z. C. W. v. Raaij geb. Emmery d. C. A. Heasels geb. v. Oosterhout d. M. Elshoff geb. Vogelezang z. A. A. K. Blonk geb. Brandwijk d. J. Langhorst geb. Noordzij d. E. J. Prujjn geb. Janssen z. M. P. Noordsij geb. Groeneweg z. OVERLEDEN: M. A. Kievener. wede. van J. Nederpelt 78 j. H. Smits, man van G. v. Olst 63 j. J. de Lege, vrouw van A. Roe- lofs 55 j. J. de Wit, vrouw van J. Klaas- sen 35 j. E. v. Eljck, vrouw van K. G. Althuisius 55 j. A. Zaagman, vrouw van w. C. v. d. Meulen 58 j. P. Wissekerke, vrouw van B. J. Muijlaert 24 j. J. G. Blonk, man van G. v. d. Laan 62 j. W. C. Harzing, man van A. H. Sehrauwen 70 j. N. Verkade, wedr. van K. Kersting 84 j. G. v. Driel, man van A. de Vries 51 j. A. Koonings wede. van P. R'Jl 79 j. C. Vos, ongeh. vrouw 54 j. J. Borger, wedr. van A. F. M. E. Visser 63 j. M. J. Lenarts, ongeh. vrouw 59 j. W. G. Kleipas, man van M. E. Wanders 63 j. Voorts als levenloos aangegeven: H. J. de Haas geb. Riem z. De pianiste Annie Nederbragt en de vio list Herman van Born gaven voor de leden van de afd. Rotterdam van de Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging een concert in de zaal van het Toonkunst-conservatorium met werken van Pierné, Szymanowski, Hindemith en van Born. De Sonate in E. gr. t. van Hin demith en het Duo, eigen compositie, gaf de violist reeds verleden jaar op een concert met Annie Meijs. We kunnen niet zeggen, dat èn de pianiste èn de violist met dit concert een gelukkigen avond hadden en dat ze zich op hun best lieten hooren. We hebben ze wel eens beter meegemaakt en bezielender muziek hooren geven. Ook nu waren er wel momenten, waarin geestelijke inhoud en waarde in de reproductie waren te onderscheiden, maar over 't geheel genomen, was meer de tech niek aan bod, dan dat het hart zich uitte. Van Born is ongetwijfeld een degelijk mu sicus, die zijn partij met alle attentie en nauwkeurigheid speelt, maar 't is alles te bestudeerd, hij komt te weinig los van de noten. Bij zijn spel krijgt men te veel de idee, dat hij zich te weinig spontaan, met te weinig artistiek bravour weet te geven. Zijn optreden is te gereserveerd, nog te veel ge speend van geestelijke uitleving. En als hij zich eens geheel geeft, dan wordt het met een duidelijk, dat hij tot beter in staat is, dan hij zich van binnen uit weet te uiten. Dit bewijst we schreven het al eens eer der dat er bij hem een goede kunstzinnige basis is. Hij zal er zich op moeten toeleggen deze meer algemeen en sterker te ontwikke len. Ook de pianiste zocht het vanavond meer in uiterlijkheid dan in inhoud en haar ten opzichte van den violist levendiger temperament had ook ten gevolge, dat ze te opvallend domineerde, wat aan het samen spel niet ten goede kwam. De „Mazurka" van Szymanowski, voor pianosolo, speelde ze met elan en pit. De totaalindruk was, dat de techniek bij beiden niet veel te wenschen liet, maar dat ziel en poëzie te sporadisch tot leven en bloei kwamen. En nog niet lang geleden, heeft de pianiste bewezen, dat haar spel heel veel aan diepte en bezinning heeft ge wonnen. Beiden schenen ze niet goed opdreef te zijn en daaraan zal het dan ook wel zijn toe te schrijven, dat spel en voordracht maar weinig wisten te boeien. In verband met den hevigen storm is gis teravond de loodsdienst om tien minuten voor elf gestaakt moeten worden, zoowel op den Nieuwen Waterweg als buitengaats. Deze staking van den loodsdienst heeft den geheelen nacht geduurd, zoodat slechts een enkel schip is uitgevaren of den Waterweg binnengevallen. Voorts zijn verschillende schepen op drift geraakt. Zoo sloeg in de Rijnhaven los het Engel- sche s s. „Benlomond',' dat gemeerd lag aan paal 8. Rivierpolitie en Havendienst ver leenden assistentie en mochten erin slagen het schip aan paal 6 weer vast te leggen. Het op drift geraakte schip beschadigde den achtermeerpaal maar ook het lichterschip „Hendrika", dat enkele deuken opliep. In de Waalhaven sloegen verscheidene schepen los. Het Nederlandsche s s. „Oot- marsum" raakte los van paal 7 en het Noor- sche s.s- Garrier van paal 10. Met behulp van sleepbooten werden zij weer gemeerd. Het Duitsche s -s. „Gerrit Fritzen", lig gende aan paal 51 in de Waalhaven, heeft bij het losslaan een boei meegenomen. Het is aan paal 51 weer vastgemaakt Het Fran- sche s.s- ,,P- L. M. 25", liggende aan paal 76 in de Waalhaven, nam eveneens een boei mee. Het ligt thans in plaats van Waalha ven 76 op Waalhaven B. De zeeschepen liepen geen schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de stad heeft de storm geen schade van beteekenis aangericht- Wel werden maatregelen genomen tegen hoog water. Een overstrooming van de bekende stadsgedeel ten behoort niet tot de onmogelijkheden.. ten 1489 hout, 15 D.O.K. III 10 punten 1254 hout. De personeele stand is nu: I K- Kooiman, De Woudsloopers 895, 2 Korte, A.D.O. 863; 3 v. d- Water, De Poedelaars 861; 4 Aarsbergen, 't Zuid 859; 5 Borkus, Alle Neune 847; 6 Waalwijk van Doorn, De Poedelaars 847; 7 Jansen, N.H-R.V. 843; 8 Sanders. D.O-K. 831: 9 Bekker, 't Zuid 830: 10 Lindenhof, 't Zuid 830; II Strack van Schijndel, Alle Neune 818; 12 Nefkens, N-H-R.V. 807; 13 Gamier. E.V.A. 803; 14 G- van Gelder, 't Zuid 796; 15 Willemse, Tous les Neuf 795: 16 van Esso, Pampenburg 792; 17 Aandagt, D.o.k. 789; 18 Rensink, 't Zuid 788; 19 Nieuwendijk, De Poedelaars 787; 20 J- Kooi man, De Woudsloopers 784' 21 Wolf, N.H.R.V. 779; 22 Briicker, Pompenburg 778; 23 Kreuger, Tous les Neuf 774; 24 Beerman, De Poedelaars 771; 25 Eijl Sr., Pompenburg 767. De laatste ronde op de banen van „Modern" wordt gespeeld op 27, 28 en 30 Maart a-s- gen- en windmachine staat al op, in afwach ting van het biertje dat gebracht zal wor den- Ofh ij in staat is het met de hand op te lichten waarmee hij uren lang heeft rond gedraaid? We wachten het moment niet af, waarop hij het experiment wagen zal. De grootste tragiek vinden we eigenlijk, dat zoo'n groote rol als de zijne niet eens op het program vermeld staat. Er is ruimte ge noeg om b.v. te vermelden: Regen en Wind.... Jan Jansen Knarsende remmenPiet Pietersen en Klaas Klaassen. Maar eens zal de tijd komen, dat hun namen in het gulden boek der groote kun stenaars worden opgeteekend. Voor de hoofdklasse competitie van den Rot- terdamschen Schaakbond streden de eerste tientallen van de schaakclub Het Westen en Excelsior tegen elkander met den navolgenden uitslag: Het WestenExcelsior 1. C. J. R. SameliusJ. Kruithof Kremer 1—0 2. K. KapsenbergJ. J. Sterk 10 3. H. Roos—J. J- Stek 1—0 4. A- SnoekD- v. d. Veer 1—0 5. J. W- v- d. StolpeT. de Jong 6. G. KleynH. Mesman 01 7- W- F. de GreefG. A- v. Hattem 01 8- J. G- Almendinger—J- Vente 9. P- de JongTh- Hagberg 10 10- A. Neep—P. Kruithof Kremer Totaal 5***2*** afgebroken- Het Westen "had aan de oneven borden wit- Daar de defintieve eindstand in elk geval een overwinning voor Het Westen wordt, zijn Excelsiors kampioenskansen in roek vervlogen en wordt de schaakclub Spangen automatisch kampioen- Van den wedstrijd Messenmaker (Gouda) Wilhelm Steinitz (oRtterdam), gespeeld voor de hoofdklasse-competitie van den Rotterdamschen Schaakbond, zijn de verschillende verdaagde partijen intusschen beslist, zoodat wij thans den gedetailleerden uitslag kunnen vermelden. Deze luidt: MessenmakerWilhelm Steinitz. A. RietdijkW. H. Ensing I. C. Kamer—W. Cordon 10 C P. HooimeyerW. Engelsman 10 M. LakerveldJ. W. Regeer 10 P. Hekker—H. Hoek 01 Mr. M. de Mol— L. Brouwer 01 P. Roggeveen—P. J. Plijnaar 1—0 Barth. A. de JongP. in 't Hout 1—0 T. v. d. Gaaij—J. G. Muhring 0 1 H. BinnendijkJ. van Tiggele 1 Totaal 6%3% Messenmaker had aan de oneven borden wit. Op Woensdag 22 Maart a.s. wordt des avonds om kwart over acht uur in het Sint LaurentiushuiS, Nieuwe Haven 133c, de al- gemeene vergadering voor directeuren en leekenapostelen van Rotterdam gehouden. Op deze vergadering zal door den z'eereerw. zeergel. heer dr. A. A. Olierook gesproken worden over Katholieke Actie. Alle directeuren, leekenapostelen en aspi ranten worden verwacht. Het spreekt van zelf, dat deze vergadering toegankelijk is voor alle priesters, die hiermede ook worden uitgenoodigd. In „De Nieuwe Eeuw", die de laatste num mers met veranderden opmaak en nieuwe rubrieken deed verschijnen, schrijft Herman de Man 'n lange boutade over de waardeering van den schrijver in ons land, of liever over het gebrek aan wezenlijke waardeering en dan speciaal van den verteller (die er, tus- schen haakjes, waarschijnlijk nog het beste aan toe is!). Hij geeft ook verslag van eenige persoon lijke ervaringen. De voornaamste daarvan is er een met het gemeentebestuur van een groote stad. We laten Herman de Man daar over hieronder aan het woord: De stad Rotterdam gaat feest vieren in 1941. Er komt een tunnel gereed, een beurs en permanente tentoonstellingshallen, Rot terdam hangt de vlag uit. Voor een ten toonstelling, gewijd aan Rotterdams glorie door het water is een millioenenfonds ge vormd. Nu had ik eens den Rotterdamschen Wethouder van O. K. en W. gesproken en bij die gelegenheid was ook de verhouding tusschen overheid en kunstenaar ter sprake gekomen. De Wethouder zei mij, dat hij geen goede ervaring had terzake van deze verhouding. Artisten zijn zoo grillig en veeleischend. Ik zei hem, het heel onbe hoorlijk te achten van die kunstenaars, dat zij zoo lastig waren in hun verhouding tot de overheid. En verder zei ik, dat zij er dankbaar voor moesten zijn, dat de over heid hen niet links liet liggen. En toen ik in de kranten van die Rotterdamsche feesten in 1941 las, herinnerde ik mij dat gesprek met den Wethouder en stuurde ik hem een brief. Het was vroeger gebruik, schreef ik, dat bij een stadsfeest een schrij ver of een dichter een feestklank schreef. Ik heb wel eens iets te maken gehad met het water, ik heb vele van mijn werken in en om Rotterdam gesitueerd, wat dunkt u ervan, dat ik in uw opdracht een werk ver vaardig, dat de glorie van uw stad tot mo tief heeft? Prachtig, schreef de Wethouder terug, dat breng ik in de commissie. Ik wees er toen nog op, dat die commissie niet te lang moest wachten met het verleenen Het conservatorium (dir. Jos. Hóltihaus), geeft op Zaterdagmiddag 25 Maart, 2.30 uut in de groote zaal van Lommerrijk, Hillegers- berg een openbare leerlingenuitvoering waaraan leerlingen uit de elementair- en middelklasen voor piano en viool zullen me dewerken. Tevens zingt het kinderkoor on der leiding van Clemens Holthaus. Op Donderdagavond 23 Maart te 8 uur zal in de Erasmuszaal der gemeentebibliotheek te Rotterdam, de zesde letterkundige lezing plaats hebben. De heer A. J. de Ridder, schrijversnaam Willem Elsschot zal, als derde der optreden de Antwerpsche letterkundigen, lezen uit eigen werk. De verkoop der bloempjes ten bate van de Vereeniging „Het Rotterdamsche Zuigelin gentehuis" op Zaterdag 18 dezer, heeft opge bracht eent bedrag van 1211.51.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2